Uit den Omtrek Cheque-koersen Stofzuigerhuis MAERTENS NOORDWIJKERHOUT HERINGA WuïHRiCH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders LISSE HILLEGOM HALFWEG HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE VOORHOUT KENNEMERLAND SANTPOORT BEVERWIJK MARKTBERICHT RIJKS VISCH AFSLAG Staat van Besommingen CASTRICUM HEEMSKERK MARKTNIEUWS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips' Radio-toestellen 9 Hollandsch Studentengilde van Sint Jeroen In het zomerkamp, dat van 29 Juli tot 3 Augustus te Groet is gehouden, hield pater van Santé O.P. een inleiding over: „De richtlijnen van 't Hollandsche studentengil de." Doel van een Katholieke studentenveree- niging. aldus spr., is die opvoeding te geven aan de Katholieke studenten om later vruchtbaar de leidende Katholieke stand te zijn. Deze geeft men door de verschillende problemen (missieprobleem, sociale probleem, etc.) te behandelen, vooral ook in de onder- afdeelingen. Nu is echter voortzetting daar van op een andera wijze noodig in de vacan- tie, daarvoor dient 't gilde. Noodig is ook contact te krijgen met de bevolking. Een gil- debroeder moet zich bewust zijn, dat hij Ka tholiek is en 'n Hollander, 'n student en 'n gildebroeder en dit alles moet hij ook in de praktijk brengen. Ons Katholiek geloof berust op 't kind Gods zijn en op 't ver lost zijn door Christus. De genotzucht moet bestreden worden, wijl iedere periode van weelde en genot opgevolgd werd door 'n tijd perk van geestelijk verval en economische ontwrichting. Versobering is noodig en ver sterving. Voorvaderlijke zeden en gewoonten dienen In stand gehouden te worden ofwel hersteld. Zoo 'n diepe gemeenschapszin, welken wij door 't Calvinisme verloren hebben. Het con tact met de Zuidelijke landen moet worden hersteld. Studie is de plicht van den student, maar niet alleen vakstudie, ook studie van de vele actueele problemen. De studenten zijn geroepen tot Katholieke actie. Na deze mooie inleiding volgde 'n vrucht bare gedachtenwisseling, waarbij o.a. werd gesproken over 't Heemvaartprobleem en hervorming van de R. S. D. EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN DEN WELEERW. PATER THEODORUS JANSEN, M.S.F. Gisteren droeg in de parochiekerk van St. Jozef een zoon der parochie, de Weleerw. Pater Th. Jansen zijn Eerste Plechtige H. Mis op. Was verleden week Zondag eenzelfde plechtigheid van de Weleerw. Pater P. F. Ver- steegen met veel enthousiasme door de paro chianen gevierd, ook thans liet niemand zich onbetuigd om dit feest op waardige wijze te vieren. Dezelfde commissie welke toen op zulk een uitstekende wijze haar zware taak ver vuld had, was ook nu wer bereid gevonden om haar medewerking te verleenen en Gods zegen rustte blijkbaar op de uitvoering dezer grootsche plannen om den neomist, een zoon uit een arbeidersgezin een hartelijken en wel gemeende ontvangst te bereiden. Het weer was schitterend toen Zaterdagavond rond 5 uur op het Kerkplein een stoef van versierde auto's zich opstelde, om den nêomist van het station te gaan afhalen, waar deze met de trein van 6.02 zou arriveeren. In de auto's waren gezeten de Z.Eerw. Heer pastoor H. J. M. Juant, de burgemeester, de heer C. M. van Iersel; de ouders, broers en zusters en verdere familieleden; het Kerkbestuur en de feest commissie. De kleurige stoet bracht al heel wat menschen op den been, en de belangstel ling langs den weg groeide dan ook ziender- oog. Bij aankomst van den trein werd den neomist, welke in gezelschap was van den Weleerw. Pater Wijenberg M.S.F., leeraar aan het Missiehuis „St. Joan Berchmans" te Oudenbosch en de Weleerw. Fr. P. Verlaan, studie-genoot van den neomist, door den Zeereerw. Heer pastoor verwelkomt en naar de wachtkamer 2e klasse geleid, waar het overige gezelschap hem opwachtte om hem te verwelkomen. De burgemeester nam hier het woord en zei het volgende: Hetis reden feest in het dorp Noordwijker- hout en speciaal in de parochie van St. Jo zef en men heeft uiting willen geven aan deze feestvreugde door aüerwege de vader- landsche driekleur uit te hangen, door de kerk schitterend te versieren, door u aan den trein te komen afhalen teneinde u een fees- telijken intocht te bereiden, en ook door u namens de parochianen bij uw aankomst aan het station een welkomstwoord en een heil- wensch toe te spreken. Welkom dan, Pater Jansen in Noordwijkerhout, in het dorp waar gfj zijt geboren en opgevoed, welkom in de parochie van St. Jozef, waar gij morgen in de feestelijk versierde kerk, omringd door uwe mede-parochianen, uw Plechtige Eerste H. Mis zult opdragen en het voorrecht zult hebben voor de eersten maal uws levens aan de uwen de H. teerspijze te mogen uitreiken. Welkom ook in uw vaderhuis. Wat moet ik u wenschen? Materieele voor- poed, die wij menschen allen zoo begeeren, laat u als kloosterling koud. De slechte eco nomische toestanden welke ons allen drukken gaan langs u heen. Maar wat ik u wel wensch dat is gezondheid, een krachtige gezondheid vooral, omdat zij u in staat zullen stellen overvloedig werkzaam te zijn in den wijn gaard des Heeren. En het beste wat ik u heden wenschen kan, Pater dat is, dat de arbeid die gij u tot taak heb gesteld, rijke vruchten mogen dragen, vruchten in de eerste plaats voor God, die de reden is van ons be staan en dus het rustpunt behoort te zijn van onze gedachten, vruchten voor de kerk als wier zendeling gij zult'optreden, vruchten voor de maatschappij opdat gij waar gij komt de christelijke beschaving kunt brengen vruchten van hec zieleheil, om degenen onder wie gij zult werkzaam zijn en ten slotte vruchten ook voor U zelf. Moge de vruchten van uw arbeid strekken tot uw persoonlijks voldoening en moogt gij hiernamaals hiervoor een eeuwig loon ontvangen. Nadat alle aanwezigen den jongen priester de hand gedrukt hadden, werd buiten de stoet, welke den feesteling naar huis zou ge leiden, opgesteld. De muziek van „St. Jeanne d'Arc" liet eenige fanfares hooren, terwijl al len instegen. De stoet zette zich in beweging: voorop twee dragers der Pauselijke vlag, daarna de muziek van St, Jeanne d'Arc, ver volgens het rijtuig met den neomist en zijn ouders, waarna een twaalftal versierde auto's met familieleden, eerw. heeren geestelijken en feestcommissie. Het was als het ware een triomftocht. Schier van alle huizen wapperde vroolijk het dundoek. Bij de „Voorzienigheid" werd even halt gehouden. De jonge priester verliet even het rijtuig om de voor de deur verzamelde zusters en kinderen even toe te spreken en zijn zegen te geven. Ook de pas toor en kapelaan der parochie St. Victor be vonden zich hier en begroetten den neomist, fn de Hazenstraat werd bij de woning van de grootouders ook even gestopt. Hier was ook door de zorgen der commissie een een voudige eerepoort opgericht, welk blijk van sympathie zeer op prijs werd gesteld. Op den verderen weg stonden honderden en honderden om den neomist te groeten. Bij de woning aangekomen speelde de muziek „Roomsche Blijdschap", dat door allen werd meegezongen. De Z.E. Heer Pastoor nam nu het woord en wees et op, dat heel Noord- wijkerhout spontaan had deelgenomen aan dezen f eestelij ken intocht. Door allen werd nu, met begeleiding van de muziek, „Lang zal hij leven" ingezet. De jonge priester dankte als volgt: De blij de intocht welke gij mij bereid hebt deed mij onwillekeurig denkgn aan den blijden in tocht van Jezus in Jeruzalem. Toen ook zong men „Gezegend hij die komt in den naam des Heeren". Hij wien dit gold was de Eeuwi ge Hoogepriester. Ik, zijn nederige dienaar, ben ook in Zijn naam gekomen en ik be schouw de eer mij gegeven als gegeven aan Hem die mij zend. Zondag Nadat in beide vroegmissen vele parochia nen tot intentie van den jongen priester ter H. Tafel waren genaderd, werd om 10 uur door den neomist een plechtige H. Mis op gedragen. Op dat uur kwam vanuit de pas torie, onder klokgelui, een stoet van bruidjes met mooie bloemen en palmen en een groot aantal eerw. heeren geestelijken over het kerkplein. Door het middenpad van de kerk schreed de stoet naar het met groen en witte gladiolen versierde hoogaltaar. Het met eeni ge zangers van de St. Victor'Parochie ver sterkte zangkoor zong het „Venl Creator" van Fr. Eppinck. Bij hret opdragen van de plechtige II. Mis assisteerden Pastoor H. J. M. Quant als Presbyter-assitent, Pater Weyenberg M. P., al Diakx en Kapelaan Joh. van Stralen als Sub-diaken; als ceremcniarius fungeerde Frater Verlaan van het Missiehuis te Ouden- fcosch. In het Priesterkoor hadden nog eenige Geestelijken plaatsgenomen, o.w wij ook opmerkten Rector Elsenbroek van van het St. Bavo-esticht. Het zangkoor zong de 4- stemmige mis „Missa in honorem St. Frede- rici" van Jos Gruben. Na het Evangelie beklom de WelEerw Pa ter Wijenberg den kansel, om de feestpredi katie' te houden. De Eerw. spreker had tot tekst gekozen de woorden: „Gij zijt Priester in Eeuwigheid". Na zijn vreugde geuit te hebben over het geluk van den jubeldag, hrerdacht spreker hoe de priester als offe raar en middelaar gesteld is tusrschen God en de menschen. Bij het einde van zijn preek schetste spreker hoe de neomist op reeds vergevorderden leeftijd roeping voelde voor het Priesterschap en hoe hij na het overwinnen van vele moeilijkheden eindelijk de zegepraal behaald had. Spr. Vroeg een voortdurend gebed voor den a.s. Missionaris. Onder de H. Communie zong het zangkoor „Ave Verum". Het was een treffend oogen- blik, toen de jonge Priester aan zijn beide ouders en talrijke broers en zusters en fa milie de H. Teerspijze uitreikte. Na de plechtige H. Mis werd door het zangkoor de priestercantate „De Priester" van EIb. Jos. Fransen uitgevoerd. Des middags van 2 tot 3 'A uur werd een receptie gehouden. Ongeveer 700 personen kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Het plechtig Lof Des avonds half 7 werd door den Neomist een plechtig Sluitingslof gecelebreerd, met dezelfde assistentie van 's morgens. De neo mist dankte allen, die hadden medegewerkt om dezen dag voor hem tot een onvergete- lijken te maker.. Speciaal dankte hij den ZeerEerw. heer Pastoor en de vele 'weldoe ners, welke door hun offervaardigheid hem in staat hadden gesteld zijn studiën te vol tooien. (Ongecorrigeerd) Motorfiets verbrand Door te dicht met een brandende cigaret bij het benzine-reser voir te komen geraakte Zaterdagmorgen een motorfets van een der eihployé's van de Ho- baho in brand. Van het rijwiel schoot nadat het vuur ge doofd was, niets dan eenig verbogen ijzer EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN HET GEMEENTEBESTUUR Uiterste spaarzaamheid noodig B. en W. dezer gemeente hebben zich met het volgende schrijven gericht tot de bevol king. De wereldcrisis noopt ons, tot de ingezete nen dezer gemeente een ernstig woord te richten. En dan geldt dit woord in de eerste plaats de arbeidersbevolking, die van de crisis mede de zwaarste gevolgen ondervindt, doch in den korten tijd van behoorlijke verdiensten uiteraard geneigd is in een verklaarbaar op timisme te leven, zulks in tegenstelling met de werkgevers, die het bestaan hunner bedrij ven zeer ernstig bedreigd zien. In dit optimisme schuilt gevaar. Met ze kerheid kan worden aangenomen, dat de tijd van ruimere verdiensten zeer kort zal zijn en een lange winter van werkloosheid voor velen voor de deur staat. Waar zulks noodig is zal de gemeenschap ongetwijfeld de hel pende hand bieden, maar dat kan alleen verwacht worden in die gevallen, waarin betrokkenen hunnerzijds al het redelijke hebben gedaan, om de gevolgen der werk loosheid althans zooveel mogelijk te voor komen. Daarvoor is noodig uiterste spaar zaamheid, zelfs van uitgaven, welke in betere tijdsomstandigheden begrijpelijk zijn. Plicht van een ieder is zich tegen de gevolgen van werkloosheid te verzekeren door zich aan te sluiten bij een der werkloozenkassen. In geen geval zal men voor de gemeentelijke werkverschaffing in aanmerking komen als men niet verzekerd is en men niet aanneme lijk kan maken daartegen principieele bezwa ren te hebben. Ook worden zij niet te werk gesteld, die op 16 December a.s. nog geen jaar in de be volkingsregisters der gemeente Lisse, Hille- gom, Sassenheim, Voorhout. Noordwijk of Noordwijkerhout ingeschreven staan. Wij hebben gemeend dit te uwer kennis te moeten brengen, opdat niemand zich op on kunde hieromtrent kan beroepen. Mogen allen, zoowel werkgevers als werk nemers, schouder aan schouder staan en ieder voor zich overwegen, dat hij 'n maat schappelijke taak te vervullen heeft, vooral in deze tijden. Drankwet Bij bischikking van den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid is toegestaan, dat de vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, staande ten name van den heer A. Mosse- veld, alhier, wordt overgeschreven ten name van den caféhouder M. van Hage, alhier, vor perceel Haven no. 4. Groene Kruis Ten bate van het Groene Kruis en de R. K. wijkverpleging, zal op II Augustus a. s. op het voebalveld aan den Broekweg, alhier een voetbalmatch met muziek worden gehouden, waarvoor B. en W. vrijdom van belasting op openbare ver makelijkheden hebben verleend. Bouwverordening De in de j.l. gehou den raadsvergadering gewijzigde bouw- en woningverordening dezer gemeente, waarin de termijn waar binnen op een bouwaan- vrage moet worden beslist, is gesteld 14 dagen op 1 maand en ingelascht is de z.g. welstandsbepaling, is zoor zoover deze wijzi ging betreft op 31 Juli j.l. afgekondigd en treedt alzoo in werking op 3 Augustus 1931. Personalia Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschol van de Parochie St. Agatha, is met ingang met 1 Augustus a.s. benoemd, de heer C. J. van Zeist, alhier. ..Roomsche sport Gelijke tred met den algemeenen groei in onze Katholieke sport- beweging houdt die ook in onze R K. V. V. Concordia, en hoewel we ons als vanzelf verheugen in dezen vooruitgang, komen hierbij ook als vanzelf grootrte zorgen. En al kunnen verschillende van deze door goede verstandhouding tusschen bestuur en leden opgelost worden, toch blijven er altijd noodzakelijke dingen, die daardoor nu een- mal niet tot een goed einde kunnen ko men. Om duidelk te zijn willen we eenige feiten noemén. Ons terrein moest noodza kelijke reparaties ondrgaan. Nu is er onder leiding van de heeren Hageman en Mense eenige weken des avonds hard gewerkt door de leden en we kunnen wat dit aangaat met een gerust hart den winter ingaan, terwijl verschillend nieuw material uit onze kas bestreden kon worden. Nu we echter ook voor het feit komen te staan, dat onze jongens zich niet meer veilig kunnen ver- kleeden, zou het er donker uitzien, te meer daar onze kas nu eenmaal een dergelijken aanval niet kan weerstaan. Daarom hebben eenige Concordi-enthousiasten toestemming van B. en W. bekomen, hiervoor in onze gemeente, bij hen, die iets voor de Room sche sport voelen, aan te kloppen. En het doel van deze krabbels is, u zult het mis schien wel begrepen hebben. Stelt u hen niet teleur. Bent u toevallig geen sport- lifhebber, bedenk dan dat dit ook een stukje jeugdwerk is, waarbij ook getracht wordt van deze jongens flinke katholieke mannen te maken, en hierbij wilt u zeker helpen? Bij voorbaat onzen hartelijken dank. J. Waltels, seer. Concordia. Ons Badhuis. Ons nieuwe badhuis mag zich in een behoorlijke belangstelling verheu gen; het bezoek is bevredigend. In de eerste maand na de openstelling van 25 Juni25 Juli werden genomen: 463 kuip baden, 1347 douche-baden door volwassenen en 178 douche-baden door kinderen. Over hetzelfde tijdsverloop werden op Donderdag avond (volksbaden) genomen 12 kuipbaden, 31 douche-baden door volwassenen en 29 douche-baden door kinderen. Uit het laatste blijkt wel zeer duidelijk, dat de volksbaden nog slecht bezocht wor den. Blindenzorg. De opbrengst der collecte in deze gemeente gehouden door de Natio nale Stichting „Tehuis voor alleenstaande blinden" te Wolflrezen, beliep f 132.05; een gunstig bedrag. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de Chr. Burgerschool alhier is met ingang van 1 Oc tober benoemd de heer H. Schouten van Oud-Beijerland. Tarwewetje. Tot plaatsvervangend lid van de commissie van bijstand der Gewes telijke Tarwe-organisatie in Noord-Holland is benoemd de heer Jos. Engel alhier. Gevaarlijk. Een landbouwer, met 'n hoog opgeladen wagen hooi, komende uit den IJweg en den Zwanenburgerdijk op willende rijden, raakte, doordat de wagen te hoog opgeladen was, de electrische leiding, waar door deze brak. Gelukkig bleef dé onder spanning staande draad hangen in het hooi. Een passeerend wielrijder maakte den landbouwer hierop opmerkzaam en verzocht hem in het belang van de veiligheid te stop pen. Spoedig was deskundige hulp aanwezig om de leiding te herstellen. St. Joseph-Gezellen. De maandelijksche vergadering (fan de gehuwde gezellen had gisteren plaats. De praeses, de Zeereerw. heer Pastoor J. Spoorman, opende de bijeenkomst met den gebruikelijken Kolpingsgroet. Na eenige inleidende woorden behandelde de Eerw. spreker het onderwerp: „De mensch en het Godsbestaan". Hierna volgde een aangename discussie over de dingen van den dag, bezien van godsdienstig standpunt. De Senior maakte bekend een circulaire van den Centraal Praeses met de mededee- ling, dat op Zaterdag en Zondag, resp. 12 en 13 Sept. a.s., een feestelijke bijeenkomst ge houden zal worden voor senioren en commis sarissen uit het Diocees te Amsterdam. Verder werd het denkbeeld naar voren ge bracht om t. z. t. kleine excursies te organi- seeren om zoodoende het gezellen-leven te veraangenamen. Dit denkbeeld vond instemming. Na de rondvraag volgde sluiting. R. K. Raadsfractie. Dinsdag 4 Augustus houdt de R. K. Raadsfractie haar eerste frac tievergadering. De leden van den nieuwen raad zijn daartoe uitgenoodigd 's avonds te half 8 in café P. Kroon aanwezig te willen zijn. Verkeersongeval Zaterdagmiddag reed een automobiel op de Jacoba van Beieren- weg door een verkeerde handeling tegen een hek van de woning van den heer Van Werkhoven en tegen een aldaar staanden paal van de radiodustributie. Het hek en de paal werden hierdoor beschadigd. De auto werd licht beschadigd.z Straataanleg Van gemeentewege is deze week een begin gemaakt met den aan leg van straten op den tuin van Koolho ven, nabij de voorplaats. Deze gronden zijn verleden jaar dor koop eigenöoom der ge meente geworden. Het plan ois de gronden op te hoogen met het zand van „De Hooge Berg". Personalia Tot doodgraver aan het kerkhof „De Bieze", is benoemd de heer J. Pannekoek, alhier. T. B. C.-bestrijding Zuster Tulp aan de Hagelingerweg neemt oude rijwielplaat jes in ontvangst vor de t. b. c.-bestrijding. dgajaandeèè;- Turrm De turnvereeniging „Sant poort" hield gisteren onderlinge wedstrij den met het volgende resultaat. Wames: 1. W. Langeweert; 2. H. Blok; 3. H. Veegersteen. Heeren: 1. N. Hop; 2. A. W. Volmer; 3. A Tabernal Meisjes, le afdeeling: 1. F Tegel, 2. N. Oversteegen, 3. A. Evers. Meisjes, 2e afdeeling: 1. R. Snoek, 2. A. Nol, 3. D. van Dommelen. Meisjes, 3e afdeeling: 1 G. Lam, 2. P. Schipper, 3. A Stuurman. Jongens, le afdeeling: 1. A. Bangma, 2. F. Kleyn, 3. A. van Leeuwen. Jongs, 2e afdeeling: 1. H. van Zalen, 2. Th. Abspoel, 3. G. Hoogvorst. Jongens, 3e afdeeling, 1. H. Ouwerkerk, 2. B. schrama, 3. R. Tabernal. Kapelaan P. Braak Naar wij vernemen, is de Weleerw. heer p. Braak, kapelaan aan de parochiekerk van de H. Agatha sinds 13 Maart 1927, belast met de zielzorg van de Katholieken in den Wieringermeerpolder. IJMUIDEN, 3 Aug. 1931 Tarbot f 1.75 1.30 per K.G.; Griet f 83.00—30.00 per 50 K.G.; Tong f 3.10—2.20 per K.G.; Groote Schol 41.00 per 50 K.G.; Middel Schol f 40.00 per 50 K.G.; Zet Schol f 35.00—28.00 per 50 K.G.; Kleine Schol 25.006 30 per 50 K.G.; Schar 11.00—10.00 per 50 K.G.; Tongschar f 48.00—46 00 per 50 K.G.; Vleet f 3.500660 per stuk. Pieterman en Poon per 50 K.G. f 202.50. Groote Schelvisch per 50 K.G. f 26.05—16. Middel Schelvisch per 50 K.G. f 18—11. KI. midd. Schelvisch per 50 K.G. f 95. Kleine Shelvisch per 50 K.G. f 5.40—1.10. Kabel jauw per 125 K.G. f 51—28. Gullen per 50 K.G. f 9.501.40. Leng per stuk f 0.500.26. Heilot per K.G. f 1.601.35. Wijting per 50 K.G. f 32.20. Koólvisch per stuk f 0.280.05. Makreel per 50 K.G. f 116.80. Versche ha ring per kist f 4.201. Staat van besommingen van de heden aan den Rijksvischafslag te IJmuiden aangeko men stoomtrawlers: O. N. 70 f 2200, Duyvis f 900, Johanna Eli sabeth f 2300, Derika 5 f- 2900, Caroline f 3300, Rijnmond f 2600, Eemmond f 2000, Azimuth f 2200. Oentoeng f 1500, Peter D f 1900, Fries land f 1900, IJszee f 1000, Eveline f 1400, Rei ger f' 2400, Alcmaria f 125 (gebroken reis) Kotters E. 482 f 1530, IJm. 113 f 540. Loggers R. O 1 f 680; K. W. 33 f 445; K. W. 43 f 505; K. W. 89 f 485; K. W. 169 f 620; K. W. 135 f 355; K. W. 164 f 515: K. W. 124 f 520; K. W. 151 f 825; K. W. 49 f 430; K. W. 178 f 550. (Ongecorrigeerd) Het doodelijk ongeluk. Omtrent het treurig ongeval, dat mej. J. J. Valh, verlos kundige, alhier Vrijdagmiddag overkwam, vernemen we nader, dat, het slachtoffer' waarschijnlijk door een oogenblik afwezig heid niet voldoende had uitgezien of een trein naderde, met als gevolg, dat de trein haar greep en zij geheel daaronder raakte. Direct was geneeskundige hulp aanwezig. De wagen moest opgevijzeld worden om haar uit haar benarde positie te verlossen. Een ziekenauto uit Alkmaar was reeds gewaar schuwd, doch overbrenging naar het zieken huis kon niet meer plaats hebben, doordat zij een half uur na het ongeval in haar wo ning, welke een vijftig meter verder is gele gen, aan de bekomen verwondingen is over leden. In mej. Valh verliest deze gemeente een zeer geacht ingezetene. Als verloskundige stond zij zeer hoog aangeschreven, hetgeen ook wel bleek 7 jaren geleden, toen zij haar koperen jubilé vierde en allerwegen werd ge huldigd. Door haar patiënten werd zij dan ook zeer gewaardeerd. Daarenboven deed zij vooral voor de arme patiënten veel goeds, wat haar bij ieder in aanzien deed stijgen. De geheele gemeente is diep onder den indruk van dit tragisch verscheiden. GEMEENTERAAD (Vervolg) De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen De R. K. Fabrieksarbeidersbond verzoekt vergoeding van contributie voor een drietal leden, die door verkorting van arbeidstijd 'n groot deel van hun loon missen. In dit adres wordt gewezen op omliggende gemeenten, die een soortgelijke regeling hebben vastgesteld. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Bij informatie bleek enkel in Wormerveer een regeling te bestaan. Dit laatste bevreemdt den heer N. Henne man. Toch behoeft dit geen bezwaar te zijn, om hier wel een regeling vast te stellen, 't Bedrag, waarom het gaat, is gering. De heeren Kloes en De Vries zijn voor toe kennen. De heer de Ruiter is bang een precedent te scheppen. Gaan we contributievergoeding geven aan arbeiders, die een gedeelte van hun loon missen, dan zullen we dit zeker moeten doen aan werkloozen. pit bedrag is wel klein, maar de gevolgen kunnen groot zijn. De heer N. Henneman doet 't voorstel voor 3 leden van den Fabrieksarbeidersbond de contributie te betalen, zijnde voor elk 80 ct. per week over 't tijdvak 29 Juni1 Oct. Dit voorstel wordt aangenomen met 64 stemmen. Tegen stemden de heeren de Wilde, de Ruyter en de beide wethouders. Twee adressen van C. Visser, J. v. Kwink- weg worden terzijde geleg^ aangezien ze niet gezegeld zijn. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. De commissie, bestaande uit de heeren v. Duivenvoorde, de Vries en N. Henneman, onderzoeken de geloofsbrieven. Deze commis sie adviseert bij monde Van den rapporteur de heer v. Duivenvoorde, tot toelating van alle nieuw gekozenen. Tusschen de heeren J. Docter en D. Wentink zal echter een loting moeten plaats hebben, wegens 't bestaan van zwagerschap volgens de wet. Deze loting heeft tot uitslag dat de heer Docter zitting zal nemen ën voor den heer Wentink komt in de plaats de heer J. de Wilde. De toelating wordt dan z.h.s. aangenomen. Aanbieding gemeenterekening en rekening Algemeen Armbestuur De rekening 1930 der gemeente sluit, wat den gewonen dienst betreft, met 'n voordeelig saldo van f 7086.62 en op den kapitaaldienst een nadeelig saldo van f 12089.50. De rekening van het Algemeen Armbestuur heeft een nadeelig saldo van f 1501.17. Een Commissie van onderzoek wordt be noemd, bestaande uit de heeren De Wildt, De Vries en Klaasse. Opheffing Castricummerpatt Tegen opheffing van bovengenoemd pad zijn van verschillende personen bezwaren in gekomen. B. en W. stellen voor een Commissie te benoemen en de voorzitter wijst daarvoor aan de heeren Klaasse, Baltus en Van Duivenvoorde. Kohier rioolbelasting 1931 B. en W. bieden aan kohier rioolbelasting dienstjaar 1931, dat ongewijzigd wordt vast gesteld. Bouw nieuwe Christelijke school Door het Ned. Hervormd Schoolbestuur wordt den Raad verzocht medewerking te verleenen om te komen tot een nieuwe Christelijke School. B. en W. stellen voor deze medewerking te verleenen, aangezien dit verzoek in over eenstemming is met de Wet. De heer De Vries zag gaarne aanhouding van dit punt. Er worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een nieuwe openbare school of van een bij zondere neutrale school. Gebeurt dit, dan zal de stichting van een nieuwe Christelijke school niet noodig zijn. Weth. van Duivenvoorde voelt veel voor de redeneering van den heer De Vries en beveelt ook aanhouding aan. De voorzitter merkt op, dat het toestaan van de gevraagde medewerking nog heele- maal niet beteekent, dat men meegaat met, de bestaande plannen. Wanneer het verzoek aan de Wet voldoet, dan is de Raad gehou den binnen 3 maanden een beslissing te ne men. Er is niets tegen om het verzoek de volgende vergadering te behandelen. Het mag echter niet verbonden worden met vage geruchten over het stichten van een bijzon dere neutrale school, zelfs al zouden deze ge ruchten vasten vorm krijgen. Ook dan nog moet men deze aanvragen los van elkaar beschouwen. Z. h. st. wordt dan besloten tot aanhou ding. Rondvraag De heer N. Henneman vraagt plaatsing van borden, waarop de maximumsnelheid is aangegeven. B. en W. krijgen machtiging bovenbedoelde borden te plaatsen. De heer G. Welboren neemt met enkele woorden afscheid, aangezien dit de laatste vergadering is, die hij meemaakt. Hij wijst op de aangename verstandhouding en pret tige samenwerking, welke er steeds geheerscht heeft en hoopt dat dit in de toekomst zoo zal blijven. De heer Kloes sluit zich als afscheidne mend lid daarbij aan. De heer G. de Ruyter vraagt of de strand- politie door de gemeente bekostigd wordt en of bedoelde persoon 'n gemeenteambtenaar is. De voorzitter deelt mee, dat de betaling geschiedt door de N. V. Noorderbad, via de gemeente. De agent staat onder de bevelen van den burgemeester, aangezien dit voor de juiste naleving van de verordeningen 't meest wenschelijk is. De heer De Ruijter vindt dit niet den juis- ten weg en wethouder Henneman bevreemdt de wijze van uitbetaling. De gemeente wordt daardoor kassier van een particuliere instel ling. De voorzitter acht den bestaanden toestand de beste. Wethouder Henneman vraagt permissie de zaak van den gemeentebode uiteen te mogen zetten om verschillende geruchten er wordt zelfs gesproken van diefstal den kop in te drukken. Wethouder Van Duivenvoorde acht een verdere uiteenzetting niet noodig. Spr. ver klaart dat er van diefstal geen sprake is en meent dat deze verklaring voldoende is. De raad is het hiermede eens. De voorzitter richt een woord van dank tot de scheidende leden en spreekt de beste wenschen uit voor hun verder leven. Door applaus betuigt de Raad hiermee zijn instemming. Hierop wordt de openbare vergadering ge schorst en gaat de raad in comité. Na heropening stelt de voorzitter voor, aan den kooper van de voormalige kaasfabriek en eigenaar van 't naastliggende perceel (de heer P. de Boer) 'n schadeloosstelling te geven van 4000, waarvan de K. N. A. C. 200.terugstort in de gemeentekas. Dit bedrag wordt gegeven onder de volgen de voorwaarden: le. Na afbraak van bovengenoemde per- ceelen zal het vrijkomende terrein bebouwd worden volgens de eischen der gemeente. 2. Dit laatste zal moeten geschieden binnen 3 jaar. 3e. De helft van de schadeloosstelling zal betaald worden na vrijkoming van het ^er- rein en de rest na de voltooiing. Z. h. st. wordt dit voorstel aangenomen. Hierna volgt sluiting. Burg. Stand van 1631 Juli. Geboren: Gerardus, z. van Ger. A. Kok en A. Tuijn. Johanna Maria, d. van Petrus Joh. de Wildt en G. van Duivenvoorde. Johanna Maria, d. van Joh. Bakkum en Geertr. Molenaar. Overleden: Mart. Kuijper 81 jaren. Ondertrouwd: Joh. Jac. Tool, van Assen delft en E .Jak van Assendelft, onlangs al hier. Hendr. P. Gooijer en M. M. Hoek, beiden alhier. Joh. W. Sinnige en A. M. van Roon, beiden alhier. Huib. Schipper, alhier en A. M. van Kiesen van Beverwijk. Loting raadslidmaatschap. Bij de ge houden loting wegens zwagerschap tusschen de heeren D. Wentink en J. Docter als toe komstige leden van den gemeenteraad, is laatstgenoemde als raadslid toegelaten, ter wijl thans voor den heer D. Wentink in de plaats komt de heer J. J. C. D. de Wilde, no. 2 van de lijst der Christ. Hist. Unie. Jubileum. Den lsten Augustus 1931 was het 12% jaar geleden, dat de heer R. van der Werf in dienst trad als veldwachter de zer gemeente. Des morgens werd de jubilaris door den burgemeester namens het gemeentebestuur gecomplimenteerd met dit jubilé en werd hem een couvert overhandigd. Ook werd nog het woord gevoerd door wethouder Hen neman en den gemeente-secretaris. De jubilaris dankte vervolgens het gemeen tebestuur en de verschillende sprekers, als mede het personeel der gemeente voor het aandenken, dat het hem bij gelegenheid van dit jubilé had geschonken. MAANDAG 3 AUGUSTUS Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.55 12.041/4 2.471/, 58.80 48.35 12.95 22.25 66.30 66.30 66.25 7.30 34.80 9.80 34.65 12.051/, 2.48/, 58.90 48.45 13.05 22.45 66.40 66.45 66.40 7.40 34.95 HILLEGOM 31 Juli. Coöp. Veilingvere niging „Hillegom" U. A. Uitslag veiling. Brill. Star Z 10 1.25—1.60, id. Z 12 2.30, Cram. Brillant 1.50, Chant de Cigne 1.65, Chrysolora 2.20, Fred Moore Z 10 2.10, id. 1.201.65, Moore 1.95, Goudvink 2.45, Ibis 2.25, King of the Yellows 1.40, La Reine Max. I.70', La Reine II 1.—, La Précieuse 1.50, Mon Trésor II 2.60, Proserpine II 1.70, Prosperity 140, Prins- van Oostenrijk Z 12 2.50, idè Z 10 1.50, Rose Gris de lin Z 12 2.50, id. Z 11 1.80, Rijzende Zon 2.40, Titiaan 3.—, Verm. Brillant 1.50, Vict, d' Oliveira Z 12 2.50, id. Z 11 1.85, Inglesc. Scarlet 1.40, Cou- ronne d' Or 2.70, Murillo II 1.10, Peach Blos som Z 12 3.30, id. Z 11 2.85, Bartigon 12 2.50, id. Z 11 1.50, Clara Butt 1.30, Duch. de Par ma 2.Herodiade 2.Will. Copland Z 10 1.30, Will. Pitt Z 12 3.—, id. Z 10—11 1.25— 1.50, Painted Lady 1.65, Br. Don Pedro 1.80, King Harold 1.10, Loaewijk XIV 2.—, Feu Ardent 1.85. Velvet King 2.25, Elt. Triton 1.80, Moonlight 3.Card. Manning 1.65, Narcissen: Albo Pleno 1.50, Emperor 1.50, Poet. Horace II 1.15, Lucifer 1.25, Lour. Koster 2.Poët. Aggie 1.65, Poët. ornatus 350 per mand 2.50, Sion 4.20, Cervantes 2.40. Crocussen: Blatfw 78 0.75, Agnes 7 0.70, Amethist 7 0.70, Ideal Tilly Koenen 0.40, Albion purper 1.20. AMSTERDAM, 3 Augustus 1931 Am- sterdamsche Veemarkt Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: 422 vette Koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 0.98—1.04, 2e kwaliteit 0.80—0.96, 3e kwa liteit 0.70—0.80, mindere soorten 0.62— 0.68, per K.G. slachtgewicht. 97 Melk- en Kalf koeien 270—380 per stuk. 167 vette Kalveren: le kwaliteit 0.640.70, 2e kwa liteit 0.580.62, 3e kwaliteit 0.480.56, per K.G. levend gewicht. 50 nuchtere Kal veren 814, 52 Schapen 2429, alles per stuk. 870 Varkens. Vleeschvarkens, we gende van 90—110 K.G. 0.58—0.59, zware Varkens 0.56—0.58. vette Varkens f 0.50— 0.57, per K.G. slachtgewicht. 103 Paarden 80180 per stuk. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 8 wagons geslachte runderen uit Denemarken. AMSTERDAM 3 Augustus. De aardappel prijzen waren heden onveranderd. Aangevoerd 5 ladingen, zijnde 1562 H.L. ALKMAAR, 3 Augustus 1931. Veemarkt 72 vette Koeien 220—350, 13 vette Kalve ren 60—120, alles per stuk. Vette Kalveren per K.G. 0.80—1.20. 34 nuchtere Kalveren, slacht, per stuk 8—22. 664 vette Varkens, zware, per ned. pond 0.454.52, Zouters 0.47—0.48 per ned. pond. Handel matig. ALKMAAR, 1 Aug. Eierveiling voor Hol lands Noorderkwartier. Aanvoer 160.000 kipeieren. 58-60 f 4.604.70 60-62 f 4.50 f 5, 62-64 f 4.60—5.50, bruin 60-65 f 4.60—5, 20.000 eendeieren f 3.804. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Aug. Aan gevoerd werden: 11000 Kg. Aardappelen. Schotsche Muizen f 4.20—4.90; Eigenheimers f 3.904.30; Due of York f 2.50—3.10; Drie lingen f 5—5.20; 4000 stuks Bloemkool 1ste soort f 5.80—8.60; idem 2e soort f 1—1.80; 18000 Kg. Roode kool f 0.600.80 2000 Kg. Gele kool f 0.700.90 3500 Kg. Witte kool f 0.70; 3600 Kg. Nep. Gele Nep f 8.30—8.80; Zilvernep f 8.60—8.80; Zilverdrielingen f 4.40 tot f 5.60; 980 Kg. Slaböonen f 8—8.30; 75 Kg. Bieten f 3.30. NOORDSCHARWOUDE, 3 Aug. Aange voerd werden: 14000 Kg. Aardappelen. Schot sche Muizen f 4.505.30; Groote idem f2.30 tot f2.50; Blauwe Eigenheimers f3.60—4; Due of York f 2.30—3; Drielingen f 4.50— 5.30; Eigenheimers f 2.403.20; 250 stuks Bloemkool f 5.60—7.40; 8500 Kg. Roode kool f 0.600.80; 1100 Kg. Gele kool f 0.60—0.90; 1900 Kg Witte kool f 0.30; Zilveruien f 1.70 tot f 1.90; Gele Uien f 4.80—5.30; Gele Drie lingen f 5.90—6.30; 8000 Kg. Gele Nep f 7.30 tot f 11; 21400 Kg. Zilvernep f 8.30—9.90; Zilverdrielingen f 4.605.60: 125 Kg. Sper- cieboonen f 7.40—7.60 330 Kg. Tuinboonen f 3.20; 400 Kg. Kroten f 2.80. AVENHORN, 1 Aug. 1931 Coöp. Land en Tuinbouw- en Marktvereeniging Aven- horn en Omstreken. Vroege Aardappelen: Groote Due W 2.90—3.20 per 100 K.G. 35.000 K.G. BI. Eigenheimers 3.103.30 per 100 K.G. 5000 K.G. Kool: Roode kool 1.00—1.00 per 100 K.G. Cantonner witkrop I 5.10—5.10 per 100 St., II 2.20—2.20 per 100 st., aanvoer 450 stuks. Uien: Nep Gele 9.40—10.90 per 100 K.G. Bieten: 7.007.00 per 1000 st. 1400 st. Augurken: Grof 0.21—0.21 per mnd., Bas terd 0.340.34 p. mnd., Stek 0.17—0.17 p. mnd., aanvoer 1400 mnd. a 6 K.G. Slaboonen: Dubbele z. dr. 1.05—1.40 per zak, Dubbele m. dr. 1.051.30 per zak, 550 zak a 15 K.G. Tuinboonen 0.45—0.55 per zak, 40 zak a 15 K.G. ENKHUIZEN, 1 Aug. „Bloemenlust" Roijer 2.20 a 2.30, Haedly 2.20 S. 3.60, Co lumbia 2.70 a 2.80, Kaiserin 2.30, Asters (wit) 2.40, idem (rood) 1.80, Lathyrus 0.20 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, 1 Aug. Groote Mui zen f 1.152.85, idem kleine f 2.302.65, Koks Nin. Due f 1.60—1.65, Blauwe f 1.25— 1.45, Bonte f 1.25—1.45, Eigenheimers f 110 tot 'f 1.55. Bloemkool 1ste soort f 3.80-j6.20, idem 2e soort f 1.1G1.30, Roode kool i 0.60, Gele kool f 0.60, Witte kool f 0.60—0.80, Sla boonen f 1.50, Augurken fijn f 0.10—11, idem grof f 0.03. WARMENHUIZEN, 1 Aug. Heden be steedde men voor: Zilvernep f 10.6012.10, Zilverdrielingen f 5.40—5.70, Zilveruien f 1.90 tot f 2.20, Gele neD f 11.10—13.60, Gele drie lingen f 3.80—4.30, Gele uien f 6.90, peen (per 100 bos) f 2.90—3.00, Schotsche muizen f 3.90—5.60, idem groote f 2.40—2.50, idem drielingen f 4.50—4.80, Eigenheimers f 3— f 4.50, Blauwe f 2.10—3.70 per 100 Kg., Bloemkool f 1.60—5 per 100 stuks. HOORN, 1 Aug. Veemarkt 5 Zeugen 40—70, 65 Schrammen 14—24, 210 Big gen 9—15. Handel vlug. BEVERWIJK, 31 Juli De N.V. Bloem bollenveiling ,,'t Centrum" hield vandaag haar 2e verkooping van leverbare bloembol len. Wij noteerden de volgende prijzen p. 100: Narcis Sir Watkin 0.70—1.00 c.; Dubb. Sion 1/.10; Princeps 0.70—0.90; dubb. Campernel 0.60; Queen of the Nord 0.20— 1.10- Golden Spur 3.90—5.20; Darwin Baron 0.50—0.60; William Pitt 2.30—2.70; Dream 1.50; Pride 1.00; Bartigon 11 op 1.50, 10-11 0.90; Elisabeth 11 op 1.40, 10-11 1.00; Copland 9 op 0.70; Prins van Oos tenrijk 1.10—1.50; Dubb. Sion 0.60—1.20; Prins van Oostenrijk 1.001.50; Cramoisi brillant 1.20, 10-11 0.90—1.00; Mr. v. d. Hoef 1.60; Hobbema 1.80; Couronne d'or 2.50; Murillo 1.70; Theeroos 1.10—1.60; Cramoisi brillant 1.20; Lourens Coster 0.80; Zulu 2.30; Scilla Siberica 7 op 0.34; Pride z. 12 op 1.80; Inglescombe yellow z. 12 op 2.10; z. 11 op 1.50, z. 10 0.90—1.00; Murillo z. 12 op 2.50, 11 op 1.60, z. 10, 1.30; Electra z. 11 op 2.80; Theeroos z. 12 op 2.60, z. 11 2.10, z. 10 1.50; Gele Prins z. 10% 2.10; Zulu 11 op f 2.20; Krelage 1.50; Blauwe vlag 11 op 4.90—4.50; Enk. Galanthus 5 op 0.90; La Precieuse 1.50; Couleur Cardinal 1.90; Enk. Galanthus 1.30; Dubb. id. 1.70; Dubb. van Sion 2.50; Bartigon 12 op 2.00, 10-12 1.50; Scilla Siberica 8 op 0.77; Bril lant Star 12 op 1.70; Crocus purpurea 1.20; Baron 12 op 1.80, 11 op f 1.10, 10 op 1.00; Painted Lady 12 op 2.00, 11-12 f 1.40—1.50, 10-11 1.00; Princess Elisabeth 12 op 2.10, 11 op 1.30, 10 op 1.00; William Pitt 12 op 2.50, z. 11 op 1.90, z. 10 op 1.10; La Candeur 12 op 1.90, 11 op 1.50, 10 op 1.10; Dt. La Cousine .00; Gretchen 0.80; Sanders 1.40—0.60; Psyche 12 op 1.80, 10-12 1.20; Duch. de Parma 1-40; Murillo 11 op 1.30, 9 op 0.60; Copland 11 op 1.40, 10 op 0.80; Couleur Cardinal 12 op 2.60, 10 op 1.50; Mr. v. d. Hoef 12 op 3.20, 10 op 1.80; Cramoisi brillant 12 op f 1.40, 11 op 1.20, 10 op 0.70; Scarlet Due z. 0.85; Picoté z. 2.50; Murillo z. 1.20; Blauwe druiven 5 op 0.22. BEVERWIJK, 31 Juli R.K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Roode bes sen per K.G. 17—25, Zwarte bessen 20, Fram bozen 45—52, Kruisbessen 15—25, Doppers 1625, Raspers 2033, Capcijnders Br. 29 32, Capcijnders W. 1225, Tuinboonen 5—16, Groentjes 1216, Snijboonen 1231, Tros- boonen 23, Spercieboonen z. dr. 17, Spercie- boonen m. dr. 15—21, Dikkeboonen 913, Slaboonen per kist 10—40, Postelein per kist 1530, Spinazie per kist 40—50, Andijvie per kist 1030, Bloemkool per stuk 514, Kom kommers 14, Meloenen 3040, Wortelen per bos 6—13, Rabarber 35, Selderie 3, Aardap pelen per K.G. 5—7, Tomaten 12—16.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2