Stadsnieuws SPIT, ISCHIAS, TWEEDE BLAD MAANDAG 3 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 Hoe ontstonden de huidige gladiolen? Belastingplaatjes-misère De omzet in den Rijksvisch- afslag te IJmuiden Juli weer een slechte maand Het muziekconcours te Spaarndam BURGERLIJKE STAND RECHTSZAKEN GEMENGD NIEUWS Wilde staking van couranten bezorgers Trein op stootblok geloopen In verband met de te Haarlem gehouden Gladiolustentoonstelling ontleenen wij aan het Weekblad voor Bloembollencultuur de volgende artikelen: Ongeveer een eeuw geleden is in Frankrijk de eerste stap gezet op den weg, die gevoerd heeft tot het verkrijgen van de hedendaag- sche gladiolusvormen en kleuren. Het was de in 1812 geboren Eugène Sou- chet, als tuinman werkzaam in de tuinen van het paleis te Fontainebleau, die in 1845 on geveer, zaad won van door hem verrichte kruisingen tusschen de Gladiolus gandaven- sis (Glaieul de Gand), door hem uit België geïmporteerd en uit Engeland afkomstige, daar gekweekte species. Brunelet, het werk van Souchet voortzet tend, bleef doorgaan met deze hybriden, die door Vilmorin in den handel werden ge bracht. Het duurde tot ongeveer 1870, toen Le- moine in Nancy, de Saundersii importeerde uit Z.-Afrika en daarmede de gandavensis- hybriden kruiste. Als Lemoinei-hybriden ver schenen ze in den handel; in deze hybriden kwam voor 't eerst het blauw voor. Ongeveer 10 jaar later kwam Lemoine met zijn Nan- ceianus-hybriden en spoedig daarna ver scheen de door Leichtlin in den handel ge brachte hybride Childsii, die dracocephalus- bloed verraadt en de Colvilleizaailingen, waaruit de vroegbloeiende rassen ontstonden. Op de Parijsche wereldtentoonstellingen van 1879 en 1888 vertoonden de firma's Lemoine en Vilmorin hun hybriden. In Kew-Gardens in Engeland was in de eerste jaren dezer eeuw de species primuli- nus, waarvan naar men zegt de Niagara- watervallen de vindplaats zijn, uit Z.-Afrika geïmporteerd. Hybridisatie met dracocepha- lus, Colvillei en Lemoinei-zaailingen legden den grondslag voor de vervolmaking van de zen vorm door kweekers als Krelage, Kelway en anderen. In het begin dezer eeuw ook, is uit over en weer kruisen van al de genoemde vormen de hedendaagsche grootbloemige en sterke gladiolus ontstaan en heden ten dage is niet meer na te gaan uit welken stam een groot bloemige variëteit is voortgekomen. Zelfs het primulinus-kenmerk, het „kapje", is in vele grootbloemige 'ariëteiten overgegaan en de rubriceering van de huidige vormen in groot bloemige primulinus en primulinus, is een gedwongen keurslijf, waar men spoedig zal zijn uitgegroeid. Naast de grootbloemige, in den vollen zomer bloeiende vormen, handhaven zich nog de kleinere, vroegbloeiende, die onder de benaming Heraut en Tubergeni in de toe komst de aandacht zullen blijven vragen. De Ned. Gladiolusvereenigtng haar 20-jarig bestaan bij Het was in het najaar van 1911, dat bij enkele gladiolus-kweekers het denkbeeld ont stond om gezamenlijke reclame te gaan ma ken voor een 6-tal hoofdsoorten, waarvan de voorraden van dien omvang werden, dat meerdere bekendheid bij den buitenlandschen verbruiker van bloembollen gewenscht was om de teelt loonend te houden. Het goede onthaal dat dit idee ondervonden bij de col lega's kweeker, leidde tot een bijeenkomst op 18 December 1911, waarin de Nederland- sche Gladiolus Vereeniging werd opgericht. In die vergadering werd n.l. weliswaar het zwaartepunt gelegd op de taak die de ver eeniging in de eerste plaats zou gaan vervul len het maken van reclame door vervaar diging en verspreiding van gekleurde afbeel dingen van hoofdsoorten maar duidelijk bleek uit de discussies, dat men de taak der nieuwe vereeniging ook toen reeds ruimer zag en bij de ontwikkeling van haar werk zaamheden heeft de vereeniging aan den wenk der oprichters gehoorzaamd. Het voorloopig comité, op die vergadering tot bestuur gekozen, bestond uit de heeren H .G. Hopman, K. Velthuys, G. Heere Dz., Chris van Zanten en C. Zeestraten. De ver gadering voegde er aan toe de h.h. C. P. Alkemade Cz. en J. V. van Zanten (gebr. Van Zanten). En onder dit bestuur ging de vereeniging snel vooruit. De Ned. Glad. Vereeniging heeft veel geprofiteerd van de toewijding van haar bestuurders. Mannen als Hopman en Velt huys zijn van het eerste oogenblik af aan, zich krachtig bewust geweest van de taak, die voor hun vereeniging was weggelegd. En tot op dezen dag zijn beide, hoezeer ook met belangen van anderen aard beladen, in de eerste plaats Gladiolus-menschen gebleven, met hart en ziel werkend voor hun vereeni- gjng. Hun mede-oprichters hebben hen daar bij krachtig gesteund. Chris van Zanten, die aanvankelijk het secretariaat vervulde, bleef zich, zoolang hem de krachten daarvoor weiden vergund, voor de vereeniging interes seeren. Zijn vroegtijdige dood liet een ledige plaats achter. Gladiolus Chris houdt zijn arbeid voor de Gladiolen in herinnering. Ook den grooten Alkemade, aan wien het Neder - landsche sortiment zooveel te danken heeft, werd het slechts vergund een 10-tal jaren voor de vereeniging te arbeiden. Kees Zee straten verplaatste zijn domilicie naar Noord- Amerika, de herinnering achterlatend aan 'n zeer bekwaam vakman, die het sortiment op succesvolle wijze verbeterde. Dirk Heere en Jan van Zanten traden na eenigen tijd uit het bestuur, ook hun plaatsen werden suc cessievelijk door jongeren ingenomen. Maar de grondslag dien zij mede hielpen leggen, bleek hecht te zijn; de Ned. Glad. Vereeniging heeft een ruim arbeidsveld ge vonden en veel gedaan voor de algemeene be langen van de Gladiolusteelt. Voornamelijk door het maken van collectieve, reclame. In de twintig jaar van haar bestaan zijn er vele feiten, die op een succesvolle activiteit wij zen. Herinneren wij slechts aan de goedge slaagde collectieve inzendingen op de Engel- sehe shows, voor 't eerst reeds in 1912. De tentoonstellingen te Hillegom (1913) en te Scheveningen (1918), de demonstratie te Stockholm (1919) en de collectieve deelne ming aan de Int. Tentoonstelling Amsterdam (1923) naast de deelneming aan de Neder- landsche Week te Kopenhagen in 1922, de verzorging der vele platencollecties, alle voorbeelden van collectieve propaganda, die tot effect hadden dat, de laatste jaren uitge zonderd, de Gladiolencultuur hier te lande met stijgend succes is beoefend. Deze korte opsomming zij voldoende om te constateeren, dat de jubileerende vereeniging recht heeft op de waardeering van het geheele bloem bollenvak. Haar huidig bestuur, waarin mannen als Klaas Velthuys. ^eo Bijvoet, Jan Heemskerk, Bart van Til, Klaas Roozen en Dix evenzoo- vele stuwkrachten zijn, ontbreekt sedert lan gen tijd noode de leiding van Herman Hop man, dien een ernstige ziekte reeds maan denlang aan het ziekbed kluistert. Het programma van dit jubileumjaar, waarop behalve de Internationale ten toonstelling, nog de demonstratie te Parijs en een inzending in Londen voorkomen, moet misschien geheel zonder de energieke leiding van Herman Hopman ten einde gebracht worden. Maar hij heeft in de twintig jaar die voorbij gingen, zijn medebestuursders zoodanig bezield, dat zij zich het zelfvertrou wen hebben eigen gemaakt, dat noodig is om groote plannen te volvoeren. De ziekte van den voorzitter werpt een schaduw over het jubileum, vooral nu in die dagen de berichten ongunstiger zijn. Dat iedereen echter zijn beste beentje voorzet om aan den eervollen staat van dienst van de Nederlandsche Gladiolus Vereeniging een succes-bladzijde toe te voegen, zal hem op zijn ziekbed een groot genoegen bereiden. Valsche aanmaker gearresteerd Zaterdag kreeg de Haarlemsche politie be richt, dat iemand voor f 1.25 in het bezit was gekomen van een valsch rijwielbelasting- plaatje. Het was gekocht van zekeren W. te Velsen. De Haarlemsche recherche stelde toen in samenwerking met de politie te IJmuiden een onderzoek in ten huize van W„ waar ver schillende voorwerpen in beslag genomen werden, welke voor het namaken van be lastingplaatjes hadden gediend. W. ontkende, maar daar hij zelf ook een door hem vervaardigd plaatje op zijn rijwiel had, is hij geverbaliseerd en aan de politie te IJmuiden overgeleverd. Ook tegen den man, die voor f 1.25 het plaatje had gekocht, is proces-verbaal opge maakt, daar deze wist, dat het belasting plaatje valsch was. De cijfers van den vischomzet in den Rijks- vischafslag gedurende de maand Juli 1931 vertoonen weer een belangrijke achteruit gang, vergeleken bij dezelfde maand van het vorig jaar. Ook deze maand komt deze ach teruitgang bijna geheel op rekening van de stoomtrawlers; de motorloggers en de motor- kustvisschers vertoonen een niet onaanzien lijke verbetering, vergeleken bij Juli 1930, maar desondanks is de totale omzet, 847.334 nog ruim 150.000 minder. Immers bedroeg de omzet in Juli 1930 1.002.418. Er kwamen binnen: van de trawler vissche- rij 193 Hollandsche stoomtrawlers met 549.266, tegen 334 met 801.562 in Juli 1930, een vermindering dus van 141 trawlers en 251.936. Bij berekening van de gemiddelde besom ming per reis komt men tot de conclusie, dat deze in Juli 1931 niet minder dan 450 hooger was dan in Juli 1930, n.l. 2850 en 2400. Maar verleden jaar waren er veel meer kustbooten in de vaart dan dit jaar, terwijl dit jaar het aantal opgelegde trawlers veel grooter was dan in 1930, waardoor het renteverlies natuurlijk veel grooter was. Ge rekend over de geheele vloot en rekening houdende met de uitbreiding, dan zien we dat bij een normaal aantal reizen per maand de opbrengst in Juli 1931 omstreeks 1100 per boot was tegen ongeveer 1900 in Juli 1930. Behalve de 193 Hollandsche stoomtrawlers kwamen nog binnen 10 Duitsche stoomtraw lers met 38.662 besomming of gemiddeld 3866 per boot, tegen 3 met 6718 in Juli 1930. De Duitsche trawlers hadden dus een veel beter resultaat dan de Hollendsche. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat de Duitsche trawlers alle groote, sommige zelfs zeer groote booten waren. Zonder na dere gegevens omtrent reisduur, kolenver- bruik enz. is een vergelijking niet mogelijk. De vorige maand kwamen binnen 136 mo torloggers met 94.158 tegen 128 met 67233 in Juli 1930, of gemiddeld per schip resp. 700 en 525. Over de loggers valt dus niet te klagen. Het is wel een bijzonder ty pisch verschijnsel, dat de loggers, ondanks de crisis betere resultaten afwerpen dan ver leden jaar. De totale aanvoer der loggers bedraagt de eerste zeven maanden van dit jaar reeds bijna 1 millioen gulden. Het gun stige resultaat dezer schepen is te danken aan de goede vangsten van tong, tarbot en schol, juist de soorten welke ook thans het meest gewild zijn. Een aanzienlijke verbetering vertoonen ook de motorkustvisschers: in Juli 1931 kwa- men er binnen 556 met 52.336 tegen 525 met 46.165 in Juli 1930. Dat vele kleintjes een groote maken wordt ook hier aange toond. De eerste 7 maanden van 1931 brach ten 3416 motorkustvisschers voor 231.224 visch aan; met de motorloggers reeds 2/7 van het totaal der besommingen van de Hollandsche stoomtrawlers. De buitenlandsche motorkotters hadden ook de vorige maand een flinke portie. Er kwamen binnen 9 Belgische met f 5311 en 32 Deensche met f32.973, tegen resp. 4 en met totaal f 8000 in Juli 1930. In 7 maanden was de totale besomming van de hier binnen gekomen 112 buitenlandsche kotters reeds ■bijna f 95000. Dit is een gemiddelde besom- ming van ca. f 840. Voorwaar een scnitte- rend resultaat, dat een pleidooi voor de snurrevaad in zich houdt. Deze visseherij levert ongetwijfeld een aar dige winst op, want de exploitatiekosten van deze scheepjes zijn zeer gering, veel geringer dan van onze motorloggers. En thans de drijfnetvisscherij8 stoomiog- gers met f 46483 en 2 motorloggers met f 8749, tegen 8 en 3 met resp. f 55714 en f 7790 in Juli 1930. Ook al achteruitgang dus, althans wat de stoomloggers betreft. De totale aanvoer van drijfnetvisschers be droeg in 1931 ruim f80000, ongeveer even veel als in de eerste 7 maanden van het vorig jaar. In het cijfer van 1931 is begrepen de aanvoer van 3 Engelsche stoomloggers (drifters) met f 3790 besomming. Onze En gelsche vrienden zijn er ditmaal al vroeg bij. De consignatiezendingen brachten op f 15039 tegen f 8524 in Juli 1930. De totale omzet bedroeg in de eerste 7 maanden van dit jaar f 6128.227 tegen f 7.538.382 in dezelfde periode van het vorig jaar. Indien de toestand niet spoedig verbetert, zal de totale omzet in 1931 hoogstens f 11.000.000 worden, dit is 4 a 5 millioen min der dan in de jaren 1928 en 1929, in welke jaren de vloot veel kleiner was. Examen handenarbeid HAARLEM, 31 Juli en 1 Augustus. Gëexa- mineerd 12 candidaten. Teruggetrokken 1. Geslaagd de dames: I. S. E. Fruithof te Hil versum; A. W. van Hensbergen te Bussum, H. van der Linde te Wormerveer, C. van Ruijven te Amersfoort, I. C. Scholz te Be verwijk; en de heeren: H. W. Baas te Bla- ricum, M. Kriek te Ursem, A. M. de Ree te Alkmaar en J. W. Rooda te Amsterdam. Examen hoofdacte HAARLEM, 1 Augusus. Geëxamineed 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren J. L. M. Kester te Volendam, T. de Goede te Nieuw-Vennep, J. A. Kos te Heemskerk. De laatste dag. Zaterdagavond werd het laatste concert gegeven tijdens het concours door de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" van Driehuis. Onder groote belangstelling van het pu bliek opende zij dit concert met een marsch „Pro Gloria" van Jac. Grit, die vrijwel in één sleur werd afgemaakt, behoudens de onzuivere gedeelten. Het tweede nummer Ou verture Fantastique van A. Govaert, werd iets beter gemaakt. Mireille, Fantasie van Ch. Gounod die nu volgde, was ook niet geheel af. Over het geheel liet ook de stem ming te wenschen over. Als laatste nummer voor de pauze werd gemaakt „Theresen" Grande Valse de Con cert van Kessels, die over het algemeen goed werd gespeeld. Na de pauze was het eerste stuk de „Pe ter Schmoll-ouverture van C M, v. Weber. Het spel was hierin wat vreemd en de bas partijen bleven soms achter. „Hadchen von der Spule", ouverture van F. Suppé, werd beter ten gehoore gebracht. Het samenspel echter bleef achterwege. In „Le pardon de Bloërmel", fantasie van Meyerbeer, ontbrak zeer dikwijls het gelijke spel. Hierna bedankte de heer Dekker de ver eeniging voor haar gegeven concert, waarna een vroolijke marsch als laatste nummer werd gemaakt, n.l. „Graham Paige Legion", die zeer insloeg bij het publiek. Tweede en laatste concoursdag. Marschwedstrijd. Om twaalf uur werd een aanvang gemaakt met den marschwedstrijd onder zeer groote belangstelling. Hieraan werd door drie van de vijf korpsen deelge nomen, n.l. R.K. Muziekvereeniging „Utile Dulci", Haarlem; Haarlemsche Postfanfare; „Kunstkring", Spaarndam. Om 2 uur, evenals de vorige week, begon de concertwedstrijd bij schitterend weer en onder zeer groote belangstelling. In de tweede afd. Harmonie kwam het eerst op de tent de R.K. Muziekvereeniging „Utile Dulci" uit Haarlem, dir. A. C. Jut- jens, met het verplicht nummer ..Les Fris sons" scènes de ballet van Cadenne. Het eerste gedeelte werd heel aardig uitgevoerd en de verdere gedeelten waren zeer goed. Het vrije nummer was „L'avenir", fantasie élégante van Jac. Martin. Het begin hier van werd in tegenstelling met het verdere deel niet zoo goed uitgevoerd. In de afd. Uitmuntendheid kwam uit de R. K. Muziekver. „Harmonie55 uit Zaandam, dir. S. C. Kruyt, met als verplicht nummer „Les Pêcheurs de Perles" van Bizet. Het begin hiervan werd mooi kalm gespeeld. Iets in het verdere gedeelte klonk de uitvoering een weinig gedrukt. Over het geheel had ook de voordracht wel iets beter kunnen zijn. Als vrij nummer had zij „Vlaamsch feest" van Sam Vlessing. Dit stuk werd met meer pit en in een zeer vroolijk tempo uitgevoerd. Van de afdeelingen der fanfare kwam het eerst uit in de vierde afd. de Haar lemsche Postfanfare, dir. R. v. 't Hof. Het verplichte nummer was „Souvenir au grand Crédre" ouvert. symph. van A. Adrien Pel- legrin. De pistons waren hierin een moment niet zuiver, overigens werd het voor deze afd. zeer goed gespeeld. Het vrije nummer „Fête Joyeuse", fant. van L. Bajus werd zeer mooi en kalm be gonnen, verder was het tempo soms wat slap. Het geheel werd echter zeer verdien stelijk uitgevoerd. In de eere-afdeeling kwam nu de dorps- vereeniging „Kunstkring", dir. Peter Wit, met verplicht nummer „Marsch de Coure- ment" van Srauwen. De piston was hierin soms te laat met den toon. De zwaardere gedeelten werden zeer goed uitgevoerd. rheumatiek, jicht, griep, hoofd-, kies- en zenuwpijn wordt volgens np^vw i 0OOO geneesheer en op de meest afdoende wijze bestreden door I I Hfl - A I J Togaltabletten. Togal schaadt hart noch maag en kan dus worden ingenomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen faalden. Bij Apoth. Drog. i0.80i De Weleerw. pater Th. Jansen, die Zondag in de parochie van den H. Jozef te Noord- wijkerhout zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg, werd Zaterdagavond van het station Noordwijkerhout afgehaald. Hierboven de aankomst op het perron. In het midden de jonge priester met aan zijn linkerhand den Zeereerw. heer pastoor Quant. Het vrije nummer was in wijziging van het program niet de Ouverture „Rosamunde maar Marsch de Flambeaux v. Meyerbeer. Behoudens de trillers van den piston in het begin die eenigszins scherp waren, werd dit nummer zeer goed gespeeld. Hiema kwam „Kunst na Arbeid" van Zuid- Scharwoude, dir. P. Pranger, eveneens in de eere-afdeeling. Het verplichte nummer werd ook door haar goed gespeeld. De pistons waren hierin beter dan bij het vorige corps. Ook de zware gedeelten werden zeer goed ge geven. Als vrije nummer had deze vereeniging Ouv. „Stella" v. L. Boyer. Behalve eenige on zuivere vlugge gedeelten werd deze ouverture zeer goed gespeeld. Als laatste vereeniging in den concertwed strijd kwam uit in de Superieure afd. „Ex celsior", uit Zaandam, dir. G. Brouwer. Als verplicht nummer hadden zij ,,L' Enlevement au Sérail". Ouv. van Mozart. De inzet was jammer genoeg eenigszins ongelijk; verder werd het keurig uitgevoerd. Het vrije nummer was ouverture „Ariana' v. L. Boyer. De stemming was hierin een moment niet zuiver. Jammer want het werd met mooie voordracht schitterend uitgevoerd. De uitspraak der jury, welke nu volgde is; Marschwedstrijd R. K. Muziekver. „Utile Dulci", Haarlem, lste prijs met 102 punten; Haarlemsche Post fanfare, Haarlem, lste prijs met 101 punten; „Kunstkring", Spaarndam, lste prijs met 111 punten. Concert wedstrijd R. K. Muziekver. „Utile Dulci", Haarlem, 2e prijs met 327 punten; Haarlemsche Post fanfare, Haarlem, le prijs met 342 punten; „Kunstkring", Spaarndam, le prijs met 300 punten; Muziekvereeniging „Harmonie", Zaandam, 2e prijs met 324 punten; „Kunst na Arbeid", Z. Scharwoude, le prijs met 386 punten; „Excelsior", Zaandam, le prijs met 354 punten. Eere-wedstrijd Om 8 uur 's avonds werd de eere-wedstrijd begonnen. De eerste vereeniging hierin was de Haar lemsche Postfanfare met als nummer „Fête Joyeuse", fant. van L. Bajus, het vrije num mer van dezen middag. Dit werd, buiten mededinging, zeer goed ten gehoore gebracht. Vervolgens kwam „Kunstkring" van 27 Juli1 Augustus 1931 Daar de Berlijnsche Conferentie niets anders heeft gebracht dan nietszeggende communiqué's over betere verstandhouding, inniger samenwerking en meer dergelijke niet op geld waardeerbare zaken, terwijl evenmin de berichten uit Engeland en Ame rika vroolijk van toon waren, was de stem ming op het Damrak de geheele week slecht. De lage koers van het Pond Sterling geeft nog steeds aanleiding tot goudverschepingen op groote schaal, die voornamelijk hun weg naar Frankrijk, Nederland en Zwitserland hebben gevonden. De jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank toont een stij ging van den metaalvoorraad met 57.000.000 gulden, terwijl het bedrag der rekening-courant saldi met ca. 45.000.000 gulden gestegen is en de post bankbiljetten in omloop met ca. 12.000.000. Een aantal Nederlandsche bankinstellingen heeft dus rentegevende pondensaldi verkocht tegen goud, dat zij weer aan de Nederlandsche Bank overdeden. De opbrengst daarvan werd gedeeeltelijk door hen in den vorm van bankbiljetten geïncasseerd en gedeel telijk renteloos in rekening-courant bij de Centrale Bank geplaatst. Men mag hieruit twee dingen afleiden. Ten eerste, dat in deze tijden van onze kerheid de zorg voor het kweeken van een prima liquiditeit zóó groot is, dat men rentegevende pondensaldi omzet in rente- looze Nederlandsche bankbilletten en in creditsaldi bij de Nederlandsche Bank, welke evenmin rente dragen. Ten tweede, dat men terecht of ten onrechte wantrouwen heeft in de stabiliteit van het Pond sterling. De enorme goudonttrekkin gen uit Engeland, welke in den laatsten tijd hebben plaats gehad, wijzen trouwens reeds langer op een verminderd vertrouwen in de positie van het Engelsche betaalmiddel, want het zijn ten slotte niet anders dan terugbetalingen van door het buiten land in Engeland uitgezette saldi. Voor namelijk Frankrijk, Zwitserland en ons land hebben in aanzienlijke mate het goud tot zich getrokken. Meer en meer zoekt het liquide geld zijn weg naar veilige plaatsen en in Zwitserland bijvoorbeeld is de aan wezige goudvoorraad dermate gestegen, dat de biljetten van de Nationale Bank met 95 er door zijn gedekt. De goudvoor raad bedraagt daar ongeveer 524 millioen gulden, maar de biljetten-circulatie is veel geringer dan de onze. Niettemin is ook het Nederlandsche betaalmiddel sterk door goud gedekt, n.l. voor ca. 57 Al is er reden om zich te verheugen over de krachtige positie van den Nederland- schen gulden, de ophooping van het goud op slechts enkele plaatsen wijst op een groote onevenwichtigheid van den interna tionalen financieelen toestand. Teneinde de goudonttrekkingen te sluiten heeft de Bank of Engeland tweemaal achtereen haar dis contotarief verhoogd. De eerste verhooging van 2 op 3 sorteerde geen effect; de tweede van 3 op 4 had een lichte stijging van het Pond Sterling ten opzichte van Dollar, Gulden en Belga tengevolge, terwijl de koers ten opzichte van den Franschen Franc geen verandering ver toonde. Inderdaad is de toestand van de Engel sche financiën niet bijzonder goed en in het Lagerhuis heeft Snowden, de kanselier van de schatkist, er nog eens op gewezen, dat het tekort op de begrooting voor het het volgend jaar, zelfs wanneer groote be sparingen zullen worden verkregen, toch nog zeer ernstig zal zijn. Er zijn plannen in voorbereiding voor converteering van de oorlogsleeningen op groote schaal, waarvan een belangrijke intrestbesparing het gevolg zal zijn. In verband met het internationale wantrouwen in de Engelsche credietwaar- digheid legde Snowden den nadruk op den gezonden staat der Engelsche financiën en beweerde, dat de positie der Londensche geldmarkt in haar grondslagen gezond is er. dat de regeering al het mogelijke zou aoen om te waarborgen, dat de stevige posi tie van het Britsche crediet in geen enkel opzicht wordt geschaad. Het is ons intus- schen nog niet duidelijk, hoe enorme tekor ten op de staatsbegrooting en een gezonde toestand van de financiën samen kunnen gaan, aangezien men in het particuliere en zakenleven zoo iets zeer ongezond noemt. Maar in politieke aangelegenheden dienen de woorden nu eenmaal dikwijls om de ge dachten te verbergen. Bij voortdurend gebrek aan kooplust bleven de koersen van de meeste aandeelen op de Amsterdamsche Beurs op hetzelfde niveau, terwijl in het bijzonder de stemming voor aandeelen Philips flauw was, zoodat zelfs een koers van 88 genoteerd werd. Het vertrouwen in dit eens zoo geliefde fonds is blijkbaar totaal verdwenen en ook op dezen lagen prijs schijnt het publiek zich nog niet aan een fonds te wagen, dat in betrekkelijk korten tijd in waarde gedeci meerd werd. In Duitsche Obligaties was ook deze week de handel zeer beperkt en de verhandelde soorten kondenen slechts lagere koersen bedingen. 6 Kali Syndicaat 11% 7 Ver. Stahlwerke 44 6 Duitsche Bank 80 5 Young Leening 47 1 Dawes Leening 76 Hoogere koersen voor dit soort fondsen zal men wel niet kunnen verwachten alvo rens de met Duitschland te treffen regle- lingen de zekerheid zullen bieden, dat een buitenlandsch moratorium niet te wachten staat. Ma. Di. W o. Do. Vr. Rg. Philips 92 93 93 92% 89 Unilever 152% 154% 153 155% 152 Anaconda 50% 52% 51% 50% 51 Kon. Olie 201 206% 203% 206% 201% li V. A. 310 310 310 309 307 Spaarndam met als nummer „Alcée", ouver ture van Fernand Rogister. Dit zware num mer werd over het geheel te hard geblazen en te afgebroken. De derde vereeniging was „Kunst na Arbeid" uit Zuid-Scharwoude met „Oreste" van S. Vlessing. Dit werk werd zeer goed uitgevoerd, eeni ge momenten waren, jammer genoeg, niet geheel zuiver. Over het geheel was de klank veel beter dan 's middags. De laatste vereeniging was „Excelsior" van Zaandam, met als nummer „Macbeth", van Verdi, dat zeer mooi gespeeld werd, vooral de trombone was schitterend. Hiema werd op verzoek van het uitvoe rend comité door „Excelsior" het vrije num mer van den concertWedstrijd n.l. Ouv. Ariana, schitterend uitgevoerd. Een woord van lof past hier zeer zeker. De stemming was veel beter dan 's middags. De uitspraak der jury is: Eere-wedstrijd Harmonie: „Ons Genoe gen", Wormerveer, lste prijs met 147 pun ten; Zaandamsch Muziekkorps 2de prijs met 140 punten. Eere-wedstrijd Fanfare: „Eendracht", Draad- en Kabelfabriek, Amsterdam, lste eereprijs met 160 punten; „Excelsior", Zaan dam, 2de eereprijs met 147 p.; „Vriendschap" Sc.hoorl, 3de eereprijs met 137 punten. H. a. p. Harmonie Concertwedstrijd: Zaan damsch Muziekkorps, zilveren lauwerkrans met lier. H. a. p. Fanfare Concertwedstrijd: „Een dracht", Amsterdam, zilveren lauwertak met lier. Extra prijs verplichte nummer concert- wedstrijd Harmonie, Zaandamsch Muziek korps, zilveren tak. Extra prijs verplichte nummer concert wedstrijd Fanfare: „Eendracht", Amsterdam, Zilveren tak. H. a. p. over den geheelen concertwed strijd: „Eendracht", Amsterdam, Verguld Zilveren lauwerkrans met wapen van Spaarndam. H. a. p. over concert- en eerewedstrijd tezamen: „Eendracht", Amsterdam, Gouden medaille. Na nog een vroolijken marsch van „Ex- xelsior" was dit voor Spaarndam zoo succes volle concours afgeloopen. Orgelconcert Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 4 Augustus, 's avonds van 8%9% uur, door den heer R. G. Crevecoeur, zullen onderstaande werken worden uitgevoerd: 1. Preludium (Bd. Ill no. 1, Es dur) J. S. Bach. 2. Benedictus, Max Reger. 3. Sonate No. 3 (c kl. t.), A. Guilmant. a. Preludio: Allegro maestoso con fuoco; b. Adagio mol to; c. Fuga: Allegro. 4. Prélude; Fugue et Variation, C. Franck. 5. Madrigal, Edwin H. Lemare. 6. Feestvoorspel voor Psalm 138, R. G. Crevoeur. H. O. V.-concert in Groenendaal Het programma van het concert, te geven door de H. O. V. op Dinsdag 4 Augustus te 8 uur n.m. in Heemstede (Groenendaal), on der leiding van Marinus Adam vermeldt de volgende werken: 1. Marche Triumphale, Auvray. 2. Ouvert. „La Fille du Regiment", G. Donizetti. 3. Finlandia J. Sibelius. 4. Fant. de l'Opera „La Tosca", G. Puccini. 5. Ouvert. „Ruy Bias", F. Mendelssohn. 6. Ungarische Tanze, J. Brahms. 7. Fant. de l'Opera „Samson et Dalila" C. Saint-Saëns. Personalia Voor de Middelbare Scholen te dezer stede slaagden dit jaar van de opleidingsschool Instituut „Oranje Nassau": E. Engelenberg, D. Leiher, H. van der Hart, H. Blom, J. van Delft, B. Wille en H. Tjaden; voor de Da Costa-kweekschool: C. Wille, C. Homburg en J. Kroon; terwijl van de U.L.O.-afdeelingen alle 12 candidaten slaag den: Stedelijk Museum Het Stedelijk Museum te Alkmaar zal, evenals vorig jaar, wederom op eenige Zon dagen tegen 10 ct. entreé toegankelijk zijn. Dit jaar zal het Museum op Zondagen 2, 9 en 16 Augustus van 1—3.30 uur geopend zijn. Men zal dan tevens in de gelegenheid zijn de serie houtsneden, betreffende den arbeid in de steenbakkerijen in Limburg, door Piet Wiegman te zien. Deze houtsneden zullen slechts korten tijd tentoongesteld blijven. Ondertrouwd: 30 Juli. G. Zijlstra en M. A. H. Bouman. H. J. Hendriks en I. Caris. T. M. Vestering en C. Wijnberg. Getrouwd: 30 Juli. F. v. Kampen en E. Nouwland. J. A. Klink en H. J. M Janson. H. H. Jonkman en E. C. IJsendijk. C. Nieu- wenhuis en M. v. Leuven. T. A Heinsbergen en J. C. Kok. D. P W Denijs en E. F. M. v. Deelen. P. A. de Kok en A. M. Gorselink. E. Fijnvandraat en B. Schreuder. J. Jorritsma en C. J. Kuit. S. Homburg en G. Dreijer. C. A. de Zwart en L. E. M. Spiegeler. H. J. Kolkman en M C. Veen. Geboren: 27 Juli E. H. VisserNumans, d. 28 Juli. F. A. MoensGoijaerts, d. 29 Juli! G. H. M. Luijten—Groeneveld, z. C. Hars kampBerk, z. 30 Juli. C. Venings—Jan sen, z. L. E. Westerkamp—Rekers, z. C. M. A. Leuven—Duindam, d. Overleden: 29 Juli. R. Rijk, 74 jaar, Banka- straat. J. S. Limbach—Loenen, 34 jaar, Mid denlaan. Geboren: 28 Juli M. W. P. Heussner Servaas, d. 29 Juli V. A. M. L. Korzelius— Simonovics, d. 30 Juli A. KuikLamboo, z. M. P. J. v. d. Molen—Heijne, z. E. J. VijlbriefNoll, z. E. ScheffelaarVeraart, d H. C. de VriesSeeler, z. 31 Juli H. W. Paulettav. Hemert, d. J. C. Huis in 't VeldSoetens, d. A. H. K. EversJansen, dochter. Overleden 30 Juli E. B. v. HeekHol, 64 jaar, Westerhoutstraat. H. W., 2 j„ z. van H. Plantjé, Allard Piersonstraat. Nederlander te Munster veroordeeld Wegens dood door schuld Het gerecht te Munster heeft den Neder lander H. H. uit Enschede veroordeeld we gens onvoorzichtig auto-rijden tot zeven maanden gevangenisstraf. Hem werd ten laste gelegd, dat hij 14 Juli j.l. te Ahaus, toen hij daar met een auto reed, bij de onbe- waakten spooroverweg in botsing kwam met twee .motorrijders, die van de veemarkt te Dortmund terugkeerden om varkens te koo- pen. De botsing had tot gevolg, dat beide motorrijders gedood werden. De verdachte, die in voorarrest zit, bleef gevangen, niet tegenstaande hij een cautie wilde stellen, meldt de „Tel." Het gerecht meende, dat in het belang der verkeersveiligheid een strenge straf tot waarschuwing moest wor den opgelegd. Hoe de rijke Rotschild onverwacht aan geld kwam Het was in het jaar 1811, toen de Parijsche Beurskoning Jacob Rotschild, een der vijf zonen van den stichter van een der grootste banken uit Europa, Mayer Anselm Rotschild, door een zeer dun bevolkte streek van Frankrijk reisde. Bij gebrek aan een andere verkeersgelegenheid gebruikte hij een rij paard. Rotschild had een zeer groote som geld bij zich en hij voelde zich werkelijk niet erg op zijn gemak, toen hij bij het bereiken van een uitgestrekt woud plotseling drie rui ters bemerkte, die zich verdacht maakten, Pijnlijke voeten' Een schoen verraadt een inbreker. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd ingebroken bij een landbouwer in de buurtschap Emmen, gemeente Dalfsen. Het doel was een zoo goed als nieuw motor rijwiel. Een jongen, die op den hooizolder sliep, werd door het gerucht wakker en kwam naar beneden, waarop de dader op de vlucht sloeg met achterlating van een schoen, meldt het „Hdbd." Dienzelfden nacht ontdekte een politie agent in de Diezerstraat te Zwolle een man, die met een schoen onder zijn arm op zijn kousen door de straten wandelde. De man beweerde aan pijnlijke voeten te lijden en daarom zijn schoenen te hebben uitgetrokken. Op de vraag, hoe hij dan aan één schoen kwam, antwoordde hij, dat hij den anderen had weggegooid. Door verge lijking van de beide schoenen had men den dader, een knecht van f/in landbouwer, spoedig te pakken. Hij bekende. De P3sidentie zonder liberale bladen De overgroote meerderheid van de bezor gers van „Het Vaderland", „De Nieuwe Courant" en de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" te Den Haag, heeft Vrijdag ochtend geweigerd de ter bezorging bestem de couranten in ontvangst te nemen. Dien tengevolge zijn in het meerendeel van de wijken der stad de genoemde bladen niet op den gewonen tijd bezorgd. Men heeft hier met een wilde staking te doen. Dé oorzaak daarvan is een eisch tot loonsver- hooging, namens de stakers door hun ver tegenwoordigers gesteld, waaraan de direc tie van „Het Vaderland", die in dezen voor de drie genoemde bladen gezamenlijk op treedt, meende geen gevolg te kunnen ge ven. Aan degenen, die bereid zouden zijn op de bestaande voorwaarden hun wijk te blij ven bezorgen, werd de gelegenheid gegeven dit vrijdagochtend bij het in ontvangst ne men der couranten duidelijk te maken. Het meerendeel van de loopers heeft echter niets van zich laten hooren, is Vrijdag ochtend wel verschenen, maar heeft een voudig geweigerd de couranten in ontvangst te nemen. Ongeveer 20 a 25 hunner maken hierop een uitzondering. In verband hier mede kon de bezorging niet als gewoonlijk plaats hebben. Naar mogelijkheid werd er aanstonds of in den loop van den ochtend door eigen en reserve-personeel in voor zien. Tijdens een van zijn ritten werd hierbij een jonge man van het vaste personeel van „Het Vaderland" op het Zieke door stakers gemolesteerd, waarbij hem zijn tasch met couranten werd afgenomen. Aangifte hier van is bij de politie gedaan; zij heeft een tweetal door den jongen aangewezen per sonen aangehouden. Dezen ontkenden ech ter iets met het geval te maken te hebben gehad en zijn weer losgelaten. Het bureau in de Parkstraat wordt door politie be waakt. Er wordt gepost. De staking omve' circa 150 personen. Een dame gewond Vrijdagmiddag is de trein uit Baarn van 4.15 op het emplacement van het Buurt- station te Utrecht, door niet tijdig remmen of weigeren der remmen op een stootblok geloopen. De schok was zoo hevig, dat het stootblok geheel werd vernield en de rails ontzet werden, terwijl een vrouwelijke pas sagier uit Den Haag een pols brak. De dame is naar de Rijksklinieken gebracht. Diefstallen te Maastricht Te Maastricht is in een hotel aan de Markt ontvreemd een kistje van den eige naar, bevattende f 80 en nog f 220 uit een koffer, toebehoorende aan een gast, een student uit Deventer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5