Buitenlandsch odCieuws FEUILLETON SCHOLEN DER MINDERHEID IN HONGARIJE DE DE MAN VAN NERGENSHUIZEN Het onderwijs in de moedertaal Door den trein onthoofd Schichtig paard veroorzaakt reeks ongelukken 14 gewonden bij auto-ongeluk RADIO-OMROEP Boortoren in brand De 1 Augustus-agjtatie Betoogingen en schietpartijen Brüning en Curtius naar Rome Vermoedelijk a.s. Woensdag Monopolie-opheffing in Spanje Het Spaansche wetsvoorstel- vakvereenigingen Metaalbewerkersstaking te Barcelona Ex-koning Alfonso V De ontvoering van John Thornburn Baldwin en de regeering Bomontploffing in een hotel Gemengde (Buitenlandsche Berichten Priester veroordeeld KORT NIEUWS onderworpen. Er wordt in gezegd, dat de po litie, op enkele uitzonderingen na, zich laat omkoopen en onbevoegd is. In elke groote gemeente bevinden zich beruchte misdadi gers, die goed bekend zijn bij de politie, doch die de politie, onder den invloed van ontaarde politici, hun misdadig beroep laat uitoefenen. Nieuwe botsingen Bij verscheidene botsingen tusschen de politie en bandieten, werden twee bandieten gedood en een twaalftal gewond, van wie er verscheidene ernstig aan toe zijn. Ernstige verkeers-ongelukken te Dortmund 19 gewonden Zondag zijn bij een wegkruising te Dort mund twee personenauto's met elkaar in bot sing gekomen, waarbij de zes inzittenden van den eenen zoomede de vijf inzittenden van den tweeden wagen deels zwaar werden ge wond, Een der gewonden verkeert in levens gevaar. Voorts heeft een ernstig ongeluk plaats ge had, doordat een chauffeur bij het uitwijken het stuur kwijt raakte en met groote snel heid tegen een boom opreed, waarbij de wa gen tot puin ging. De bestuurder en de vijf inzittenden werden zwaar gewond. Nog is een motorrijder door een auto aan gereden, waarbij hij en de duopassagier zwaar werden gewond. Vrijdagavond is in den trein tusschen Oberwesel en St. Goar een vreeselijk onge luk gebeurd. Een werkmeester uit Krefeld, die met vrouw en kind met vacantie ging, leunde kort voor St. Goar Uit het venster. Hij schijnt daarbij niet gehoord te hebben, dat van den anderen kant een personentrein naderde. Plotseling viel hij levenloos en ont hoofd in de coupé. De windbeschermings- ruit van den trein had den ongelukkige ont hoofd. Een doode, verschillende gewonden Twee bereden gendarmes, die van een surveillancerit naar het stadje Senlis (Dept. Oise) terugkeerden, werden gisteren over vallen door een hevig onweer. Het paard van een hunner werd tengevolge van den bliksem schichtig, wierp zijn berijder af en rende voort in de richting Senli. In het stadje aangekomen, holde het op een menschen- menigte in en gaf'een soldaat een trap tegen het voorhoofd, waardoor de ongelukkige op slag gedood werd. Het ongeluk wilde, dat op het zelfde oogenblik door het inslaan van den bliksem kortsluiting in de electrische centrale ontstond, waardoor de stad geheel in duister werd gehuld. Het wild geworden paard sloeg blindelings om zich heen en ver wondde ook een tweeden soldaat levensge vaarlijk, terwijl een onderofficier en eenige kinderen zoodanige verwondingen opliepen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Toen het licht weer opging, slaagde men er eindelijk in het paard te grijpen. In den nacht van Zondag op Maandag is een vrachtauto, waarop een 20-tal leden van een wielervereeniging uit Iserlohn had plaats genomen, in de buurt van Stossberg tegen een tolhek gereden. Daarbij werden vijf per sonen zeer zwaar en negen minder ernstig gewond. Alle gewonden moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. De wagen werd geheel vernield. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. K.R.O.-Uitz. 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gra- mofoonpl. 11.30 Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor Perquin 12.00 Politieber. 12.15—1.45 Concert. K.R.O.-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer 1.452.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Gra mofoonpl. 4.00—4.30 Gramofoonpl. 4.30 —6.00 Concert K.R.O. Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer 6.006.30 Onderwijs fonds voor de Binnenvaart 6.30 Gramo foonpl. 7.00—7.30 Prof. Dr. E. A. D. E. Carp: „De psychologie van den zelfmoord" 7.30 Verbondskwartiertje 7.45—8.00 Politieberichten 8.00—8.15 Declamatie door Vincent Berghegge 8.1511.00 Con cert door The Dutch Gentlemen Band o.l.v. Fred, van Zanten. In de pauze: Declamatie door Vincent Berghegge en Vaz Dias 11.00 —12.00 Gramofoonplatenconcert. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.- Uitzending 8.00—10.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.1510.30 Gramo foonpl. 10.30—11.30 Concert D. Roest (piano), mevr. J. Toby—v. d. Brink (zang), mej. J. Koolhaas (declamatie). Begeleiding: Egbert Veen 11.30—12.00 Gramofoonpl. 12.00—2.00 Concert A.V.R.O.-kwartet o.l.v. D. Groeneveld 2.00—2.30 J. M. Lindemans: „De ontwikkeling van het concertwezen." 2.30—3.00 Verzorging van den zender 3.00 4 00 Concert. Haagsche Harmonieorkest o.l.v. Henri Zeldenrust 4.305.00 Gramofoonpl. 5.006.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 6.00 Sportpraatje door H. Hollander 6.30 —7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 7.00 Mevra E. BelinfanteBelinfante: Cissy van Marxveldts nieuwe boek "Puck van Hol ten" 7.308.00 Zang door Grethe Weijn- schenkHogenbirk. Vleugel: Egbert Veen 8.00—9.00 Concert. Utr. Stad. Orkest o.l.v. A. v. Raalte. Sophie HaasePieneman (so praan) en L, Sleurs (sopraan) 9.00 „Me neer Doktoor", uit het Fransch bewerkt door Dom de Gruyter. Bewerkt voor de microfoon 9.3010 30 Vervolg concert 10.3010.45 Vaz Dias 10.4512.00 Gramofoonplaten concert. DEVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 12.20 Concertorgelbespeling 1.20 Orkestconcert 2.25 Gramofoon 4.20 So nates voor viool en piano 4.50 Concert Trocadero orkest 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Nieuws- en weerber. 7.00 Pianomuziek van Handel 7.20 Lezing 7.50 Concert (Piano en Octet) 8.20 Gershom Parkington kwintet 9.20 Nieuws- en weerber. 9.50 Taptoe Southern Com mand Tidworth Tattoo 10.15 Orkestcon cert 10.35 Vervolg Taptoe 10.41 Or kestconcert 11.07 Vervolg Taptoe 11.20 Orkestconcert 11.45 Vervolg Taptoe. PARIJS „RADIO PARIJS", 1725 M. 805, 12.50, 1.25, 6.50 Gramofoon 8.20 Radio-tooneel 9.05 Concert M. Hérent, operazanger. Daarna gramofoonmuziek. BRUSSEL, 508 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Kinderuurtje 6.35 Vertellingen 6.50 Gramofoon 7.50 Nieuwsber. 8.20 Or kestconcert 8.05 Lezing 9.20 Concert in het Casino Knokke (338 M.) 520 Or kestconcert 6 05 Kinderuurtje 6.50 Gramofoon 7.35 Lezing 7.-50 Nieuwsber. 8.20 Wagner-concert. Orkest en Mej. Briffaut, zang. LANGENBERG, 473 M. 7.25—, 10.33, 11.20, 11.35, 12.30 Gramofoon 1.25 Orkest concert 5.20 Solistenconcert 8.20 Grieksch Weekend. Gramofoon 8.50 Oud- Westfaalsch schuttersfeest. Orkesten en so listen. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 3.50—5.50 Orkestconcert en zang 8.20—8.50 Orkestconcert 850— 9.20 Hoorspel 9.209.35 Piano-recital 10.25ll.io Orkestconcert 11.1012.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.007.50 Gramo foonpl. 10.55—12.20 Berichten 12.20 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten 2.20 —3.20 Gramofoonpl 3.20-4.20 Lezingen 4.20—5.20 Concert 5.20—8.20 Lezingen 8.20 Concert 9.20 „Tageszeiten der Lie- be", blijspel van Dario Niccodemi 10.20 Lezing en Berichten en daarna tot 12.20 Orkestconcert. merie naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij twee dagen later aan de gevolgen van zijn verwondingen overleed. Een aantal per sonen .uit het dorp is gearresteerd. Uit Berlijn wordt dd. 1 Augustus gemeld: De communistische „feestdag" van den eer sten Augustus is te Berlijn over het algemeen kalm verloopen. De politie stond voortdurend bereid en patrouilleerde ook onophoudelijk. In het geheel werden vanmiddag zeven com munistische betoogingsoptoehten ontbonden, die in de meeste gevallen „tegen den oorlog" gericht waren. Er hadden 12 arrestaties plaats. In de Frankfurterallee kwam het op den hoek van de Mainzerstrasse tot een schiet partij tusschen de communisten en de politie, waarbij de wachtmeester der politie Viebigh door een schot in den rug zóó ernstig gewond werd, dat hij in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis moest worden gebracht. In sommige stadsgedeelten, vooral in Moa- bit en in het Oosten van de stad, moest de politie van haar gummistok gebruik maken om te beletten, dat optochten werden ge vormd. Tegen 5 uur werden door onbekenden op het hoofdbureau van politie twee ruiten ingeworpen. Arrestaties te Parijs. De voormiddag is kalm verloopen. Er werd normaal gewerkt. Zes en dertig militante communisten werden gearresteerd. Schietpartij te Barcelona. Toen de arbeiders te Barcelona hun 1 Augustus-manifestatie wilden houden, greep de politie in. Zij maakte van haar vuurwape nen gebruk, met het gevolg, dat verscheiden arbeiders zwaar gewond werden. Onlusten in Griekenland. Te Serres ontstond een botsing tusschen politie en communisten, waarbij een inspec teur werd gedood en een brigadier gewond. Naar eenige kazernes werden handgranaten geworpen. In de stad heerschte groote be roering. In geheel Macedonië en speciaal in Saloniki had de politie bijzondere maatrege len getroffen. Politieagent door communisten vermoord. In Piraeus hebben communisten van uit een hinderlaag in een eenzame streek een buiten dienst zijnden, onbewapenden poli tieagent vermoord. Een tweede politieman, die te hulp wilde snellen, werd gewond. In verband hiermede zijn in totaal 50 perso nen gearresteerd. Overigens is de eerste Augustus in Grie kenland rustig verloopen. 17 Politieagenten gewond. Inzake de communistische relletjes te Halle an der Saaie van Zaterdagavond, deelt de politie o.a. nog mede, dat zich tegen kwart over 7 ongeveer 1000 demonstranten en een groot aantal toeschouwers op den Paradeplatz had verzameld. Reeds de eer ste redenaar overtrad de politieverordenin gen. Toen ook de tweede spreker, ondanks waarschuwing zich hieraan schuldig maak te, werd de bijeenkomst ontbonden. De me nigte, die reeds bij de waarschuwing een dreigende houding had aangenomen, verzet te zich tegen de ontbinding, zoodat de gummistok te voorschijn moest komen. Intusschen had een gedeelte der demon stranten zich reeds in beweging gezet naar de Willielmstrasse, waar de stoet op den hoek van de Friedrichstrasse werd ontbon den. Daar hierbij de politie wederom werd aangevallen en met steenen bekogeld, moest ook hier de gummistok worden gebruikt. Ook werd door een burger een schot gelost, ter wijl later, tegen 11 uur, in de Hackeborn- strasse eveneens verscheidene malen werd geschoten. De daders konden niet worden achterhaald. In totaal zijn tijdens deze rel letjes 17 politieagenten gewond. 15 personen werden gearresteerd. Tegen 12 uur was de orde weer hersteld. Botsingen tusschen communis ten en politie te Berlijn. Zaterdagmiddag tegen 4 uur is het in Lichtenberg aan de Frankfurter Allee hoek Mainzerstrasse tot een botsing gekomen tusschen communisten en politie. Daarbij werd 1 politieagent en een burger gewond. Terzelfder tijd werd in de Hermannstrasse in Neukoelln een communistische demon stratie ontbonden. Communistische onlusten in Oostenrijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het in verband met de communistische anti-oorlogsdemonstraties te Klagenfurth tot ernstige ordeverstoringen gekomen. In de avonduren hebben zich eenige hon derden communisten op den Kardinalsplatz verzameld. De samenscholing werd evenwel door de politie uiteengedreven. Toen de Communisten trachtten zich op andere plei nen opnieuw te verzamelen, kwam het tot botsingen met de politie, waarbij een poli tiebeambte door een Communist levensge vaarlijk door een steenworp werd gewond. Te St. Jacob bij Klagenfurth hebben de Communisten een herberg in brand gesto ken. Bij de ongeregeldheden aldaar wer den twee politieagenten door revolverscho ten gewond. In totaal werden 32 personen o.w. verscheidene buitenlanders, gear resteerd. Te Bruck (in Stiermarken) moest de gen darmerie met gevelde bajonet een troep demonstranten uiteendrijven. Te Graz is het eveneens tot ongeregeldheden gekomen. Te Boekarest Ondanks de weken voortgezette pogingen van de communisten, om overal demonstra ties te organiseeren is de eerste Augustus rus tig verloopen. Ongeveer 500 communisten werden gearresteerd. Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de communisten een aanslag gepleegd op de spoorwegbrug van de baan BoekarestKroonstad. De aan slag kon echter worden verijdeld. Te Weenen Hier is de 1 Augustus-dag rustig verloopen. De roode eerste Augustus in Frankrijk De eerste Augustus, waarvoor de Fransche communisten talrijke demonstraties hadden georganiseerd, is tot in de avonduren rustig verloopen. 36 personen, die biljetten aan plakten of die strooibiljetten wilden uitdee- len, werden gearresteerd. Onder deze gear resteerden bevond zicheneghei Boterm;dlee resteerden bevonden zich eenige buitenlan ders. Ook uit Marseille en de overige pro vinciesteden wordt gemeld, dat alles rustig is gebleven. De „Temps" schrijft, dat het Mos- kousche stj^Jdparool volkomen in het water is gevallen. Rijkskanselier dr. Brüning en de rijksminis ter van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, zullen vermoedelijk Woensdagavond de aan gekondigde reis naar Rome aanvaarden. De Duitsche staatslieden zullen dan Vrij dagmorgen in de Italiaansche hoofdstad aankomen. Wetsvoorstel zal worden ingediend De Spaansche regeering wil verschillende monopolies, o.a. het telefoon- en het petro- leummonopolie, geheel opheffen of aanmer kelijk wijzigen. Een desbetreffend wetsvoorstel zal binnen kort bij het parlement worden ingediend. Inval bij een Russisch Handelsbureau Het geheele personeel gearresteerd De politie te Buenos Aires heeft een inval gedaan bij de Amtorg, het handelsbureau der Sovjets en den geheelen staf van 160 personen, onder wie 15 vrouwen, gearresteerd. Veranderingen bij de Gepoe Eenig opzien verwekt Het praesidium van het executieve comité der Russische sovjetunie heeft den waar- nemenden commissaris der arbeiders- en boerenpartij, Akoelow, benoemd tot waar nemend chef van den Gepoe. Tweede waarnemend chef wordt Jagoda en derde plaatsvervanger de chef der Gepoe in de Oekraïne Balicka. De eerste plaatsvervangende voorzitter, Messing, wordt uit deze functie ontheven en lid van de leiding van het executieve comi té der communistische internationale. De mutaties bij de Gepoe hebben te Mos kou eenig opzien gebaard. Het bericht, dat Mensjenski van zijn func tie als chef der Gepoe zou worden onthe ven, is tot nog toe niet bevestigd. Mensjenski, die reeds geruimen tijd ernstig ziek is, heeft in verband hiermede ontslag uit zijn functie gevraagd, dat hem echter niet is verleend. Door de tijdige benoeming van n plaats vervanger hoopt men, dat het mogelijk zal zijn, dat hU, na herstel van zijn ziekte, zyn werkzaamheden als chef der Gepoe weer her vatten kan. De ziekte van Briand Toch naar Genève? Naar de „Matin" meldt, zal Briand vrij lang te Cocherel blijven, teneinde weer op krachten te komen. Hij zal, zonder eerst naar Matijs terug te keeren, direct van Cocherel begin September naar Genève vertrekken, om de Volkenbonds vergadering bij te wonen. De zaken op den Quai d'Orsay zullen, tij dens Briand's afwezigheid, door den minis ter-president Laval, met behulp van den on derstaatssecretaris van buitenlandsche za ken, Berthelot, worden waargenomen. Macia naar Madrid gereisd De Catalaansche linkerzijde heeft in het Spaansche parlement een voorstel ingediend tot een commissie tot uitwerking van het wetsvoorstel inzake de vakvereenlgingen. Dit wetsontwerp, evenals dat inzake het stakings recht, is naar een commissie verwezen. Waarschijnlijk zal de Catalanenleider Macia Dinsdag naar Madrid komen met de geheele Catalaansche linkerzijde om het par lement het Catalaansche statuut te overhan digen. Boven Barcelona hebben Vrijdag j.l. vijf vliegtuigen gekruist, die 150.000 strooibil jetten hebben uitgeworpen als propaganda voor het Catalaansche statuut. In de zfjdefabriek van Barcelona is het tot botsingen gekomen tusschen de politie en stakers, waarbij 5 personen werden ge wond. Heden begonnen Te Barcelona is vandaag een metaalbewer kersstaking uitgebroken. Als hertog van Toledo naar Scandinavië Ex-koning Alfonso van Spanje heeft zich Zaterdag te Londen ingescheept op den „Vi ceroy of India" voor een vacantietocht naar Scandinavië. Hij reis onder den naam van Hertog van Toledo en wordt slechts bege leid door den hertog de Miranda. De Chineesche overheid verklaart zich niet verantwoordelijk In verband met de Engelsche klachten over de ontvoering in China van den En- gelschman John Thorburn, is door de Chi neesche overheid verklaard,- dat de regeering geen enkele verantwoordelijkheid op zich kan nemen. Hij is zonder pas het binnenland in getrokken. Hij handhaaft zijn mcening Op de jaarvergadering van de conservatief - unionistische vereeniging te Worchester heeft Baldwin Zaterdagmiddag een redevoe ring uitgesproken, waarin hij o.a. verklaarde, dat de moeilijkheden van de oppositiepartij in de laatste 12 maanden moeilijker dan ooit zijn geweest. Deze moeilijkheden bestaan niet alleen in het leiden van de oppositie tegen de regeering, doch in het beslissen, wanneer het moment is gekomen de regee- In Hongarije wordt herhaaldelijk de klacht vernomen, dat het godsdienstonder wijs nog meestal in de Hongaarsche taal gegeven wordt. Op deze klachten, die voor namelijk van Duitsche zijde stammen, heeft de regeering ten antwoord gegeven, dat al het mogelijke gedaan is om zich te houden aan de vredesverdragen. En zij zag zich daartoe des te meer genoodzaakt, omdat zij aan de nabuurstaten geen redenen wilde geven om de aldaar wonende Hongaren on der cultureel opzicht te benadeelen, In Hongarije bestaan 6700 lagere scholen, waarvan 891 scholen aan de minderheid behooren. Daar op het gebied van romp- Hongarije de minderheden in oude neder zettingen gevestigd zijn, over geheel Hon garije verspreid, lieten zich in den loop der eeuwen in deze gemeenten ook vele Hon gaarsche families neder, zoodat er slechts weinig plaatsen zijn, waar slechts minder heden gevestigd zijn. In kleine plaatsen, waar slechts één school kan gesticht wor den, doen zich vele moeilijkheden voor. Vooral wat het vraagstuk der taal betreft, is het uiterst moeilijk, alle nationaliteiten tevreden te stellen. Daarom heeft men de scholen der minderheid in drie groepen ingedeeld. In groep A behooren alle scho len, waarin de vakken in de taal der min derheid onderwezen worden. Natuurlijk is hier ook het Hongaarsch als onderwijstaal in gebruik, daar het in het belang der toe komstige burgers ligt, de taal van het land te kennen. In groep B vallen alle scholen, waarin de onderwijstaal voor de helft de taal der minderheid is en voor de andere helft de Hongaarsche taal. In groep C is de onderwijstaal het Hongaarsch, doch daar- ring te steunen, teneinde tegenover het bui tenland een eenheidsfront te vormen. Engeland moet thans trachten Duitschland weer op de been te helpen. Hij, Baldwin, kan hun, die zich voor politiek interesseeren, al leen maar aanbevelen, zich niet aan te slui ten bij de pessimistische houding van diege nen, die doen, alsof het met Engeland uit is. Verre van daar. Overgaande tot bespreking van de Labour- regeering herinnerde Baldwin aan zijn in 1929 gedane verklaringen, volgens dewelke het twee jaar zou duren, alvofens Engeland in de Labourregeering zou zijn teleurgesteld. Spr. gelooft, dat de gebeurtenissen hem gelijk zullen geven, want hij kan zich niet voorstel len dat de huidige regeering het volgend jaar nog aan het bewind zal zijn. Geen groot onheil aangericht In het hotel „Columbia" te Sevilla ont plofte gisternacht om half twee een bom. De aangerichte schade is gering en er vallen geen menschenlevens te betreuren. De „Chineesche Stalin" gefusilleerd Zijn verraders eveneens gedood. De Chineesche communistische centrale deelt mede, dat de secretaris-generaal der Chineesche communistische partij Tsjang- foea, die bekend stond als „de Chineesche Stalin" gefusilleerd is. Tsjangfoea zou op onwettige wijze Shang hai zijn binnengedrongen en in de Fransche concessie hebben gewoond. Door het ver raad van drie leden der partij kon de Fran sche politie Tsjangfoea arresteeren, waarna hü aan de Chineesche autoriteiten werd uit geleverd. Na een kort proces veroordeelde de Chineesche rechtbank hem ter dood. De verraders werden naderhand door an dere communisten herkend en doodgescho ten. De bestrijding van het banditisme in New-York Twee „racketeers" neergeschoten. Een uur nadat te New-York de strijd tegen de bandieten was ingezet, schoten de tectives twee „racketeers" neer, die in kri tieken toestand naar het hospitaal werden overgebracht. Scacchio, een vroeger lid van Jack Dia monds lijfgarde, is te Catskill schuldig be vonden aan het plegen van een aanslag op een chauffeur, die weigerde de bestemming van een lading appelwijn mede te deelen. Jack Diamond zelf werd laatst van deze aanklacht vrijgesproken. Omkooperij der pcflitie De commissie-Wickersham inzake de cri minaliteit publiceert haar rapport over de politiemacht in de Vereenigde Staten, waarin deze aan een scherpe critiek wordt naast wordt ook in een of meer talen der minderheid onderwijs gegeven. De taal, welke door het meerendeel der leerlingen gesproken wordt, is ook toonaangevend voor het godsdienstonderwijs. Daar waar het mo gelijk is, wordt het godsdienstonderwijs voor elke nationaliteit in haar eigen taal afzon derlijk gegeven. Is dit niet mogelijk wegens het kleine aantal der leerlingen, dan moet de minderheid zich met een godsdienst onderwijs in de taal der meerderheid tevre den stellen. Dit is nu een oorzaak tot vele klachten, die echter niet gegrond zijn, aan gezien er evenzóoveel scholen zijn, waar de Hongaarsche leerlingen het godsdienst onderwijs in een vreemde taal ontvangen. Het is immers onmogelijk, het moeilijke probleem op andere wijze op te lossen. Volgens de laatste volkstelling van 1920 waren in Hongarije 10.4 pet. minderheden. Vergeleken hiermede zijn toch 13.3 pet. der scholen zoogenaamde scholen der minder heid. Wat bijzonder de Duitsch sprekende inwoners betreft, deze maakten in Honga rije in het jaar 1920 6.9 pet. der bevolking uit. En toch zijn van alle scholen 6.82 pet. scholen der Duitsche minderheid. Van deze laatste zijn 48 scholen zuiver Duitsche, dus behoorend tot groep A. Het is dus moeilijk denkbaar een andere oplossing voor het moeilijke probleem der scholen der minderheid en van het gods dienstonderwijs in deze verschillende talen te vinden. Zelfs indien den minderheden een steun uit de staatskas toegewezen werd overeenkomstig haar sterkte, zij zouden toch gedwongen zijn naar een oplossing te zoe ken, die zeker nog meer te wenschen zou overlaten dan de thans geldende. 6 personen omgekomen In de nabijheid van Bakoe is een boortoren van de Asneft in brand geraakt. Het vuur woedt reeds een week. De productie van den toren bedraagt 800 ton petroleum per dag. Men vreest zelfs, dat de brand ook op andere boortorens zal overslaan Brandweer en troe pen zijn gemobiliseerd om de vlammen te be strijden. Zes personen, waaronder drie brandweerlieden zijn om het leven gekomen. Gruwelijke straf Voor het stelen van 18 kronen In de gemeente Soeroeg, in de nabijheid van Presburg, werd een 17-jarige zigeuner Joni, die betrapt was bij het stelen van een beurs met 18 kronen, door de bevolking van het dorp gelyncht. Hij werd met handen en voeten aan een boom gebonden en zoolang geslagen, tot hij geen teeken van leven meer gaf. Het slachtoffer werd toen aan zijn lot overgelaten en naderhand door de gendar- Door sovjet-autoriteiten De priester Sergejew is door de regeering te Tiflis veroordeeld tot 5 jaren gevange nisstraf, aangezien hij „propaganda had ge maakt tegen de sovjets". De postwagen van Lemberg naar Perczal is door gewapende roovers overval len. Een politieagent, die den wagen bege leidde, werd gedood. De roovers verdwenen met 18000 zloty. De n a t. -s o c. „Wirtschafts-politische Pressedienst" is wegens een artikel over „De weg uit de krisis" tot en met 1 September verboden. Admiraal Frank Schofield, een van de Amerikaansche maritieme deskundigen ter Vredesconferentie van Versailles, is tot op perbevelhebber van de vloot der Vereenigde Staten benoemd. Voor een ondeelbaar oogenblik meende ik, dat mijn truc ontdekt was en ik haalde den haan over, zonder' verdere dingen af te wachten. Juist in die seconde tusschen over halen en afschieten, klonk het krakend ge luid van een Mauserpistoolschot en zag ik een grooten splinter aan den linkerkant van de boot, vlak bij den roeier afvliegen Met een vloek draaide de groote kerel de boot om en roeide wat hij roeien kon terug, ter wijl de andere zijn geweer omhoog hief en een paar schoten afvuurde in de vermeende richting, vanwaar de kogel kwam. Ik verzeker u, dat ik geen tijd liet verlo ren gaan. Ik trok mij uit mijn hinderlaag terug en kroop zoo vlug mogelijk door het riet naar het uiteinde van het eiland en daar aim ik, zooals ik verwachtte, mijn trou wen Billy. Hij had zijn riemen binnen gehaald en lag op zijn knieën in zijn boot, met zijn reuzen- pistool op de teleurgestelde vluchtelingen te mikken. „Schei maar uit, Billy"! riep ik jubelend. Onmiddellijk ging het pistool omlaag en het volgende oogenblik uitte hij een victo- riekreet en stuurde zijn bootje naar het eiland. „Verdraaid, Jack!" riep hij, toen de boot aan wal stootte. „Ik dacht heusch, dat ze je ditmaal te pakken hadden. Kijk die el lendelingen eens!" Hij wees naar de kreek, waar onze gewe zen aanvallers zich uit de voeten maakten, en wel met een drift en snelheid, die hen bij een roeiwedstrijd zeker in aanmerking hadden doen komen, voor het kampioen schap. Dan ging hij op een bos riet zitten en brak in schaterlachen uit. „Goede hemel", hijgde hij, want hij was nog niet geheel op adem na zijn lachbui. „Jack, m'n jongen, ze zijn met jou nog niet klaar'als ze willen schieten. Je hebt er mij ook in laten loopen. Ik zou gezworen heb ben, dat ze je den kogel hadden gegeven." „Als je daar niet gepatrouilleerd had, Bil ly", zei ik, „zou ik hen zeker neergeschoten hebben. Jij hebt het gelukkig verijdeld, dat ik bloed moest vergieten." „Ik had ze zelf ook wel kunnen raken," lachte hij. „Die Zuid-Amerikaan met zijn geweer was heelemaal de kluts kwijt. Hoe is alles toch in zijn werk gegaan?" Ik verschafte hem zoo kort mogelijk de verschillende feiten. „Het was ee:i voorop gesteld plan", ein digde ik, „dat lijdt geen twijfel. Zij zou den mij dood gevonden hebben, als ik ooit gevonden zou zijn. Guarez en zijn makker zouden verwenen zijn en Maurice, die een prachtig alibi kon aantoonen, zou univer seel erfgenaam geweest zijn. 't Is me een rare wereld, Billy" Dat is zeker", zei Billy hoofdschud dend „maar gelukkig wordt er nog al eens een bok gescheten. Ik zag het geheele verloop. Ik meerde mijn boot vast aan den zeekant bij die bocht daar, en klauterde tot den bovenrand. Ik zag je naar het eilandje overvaren en ik wilde juist naar je toekomen, om je gezelschap te houden, toen die gemeene schurk dat schot op je loste. Ik dacht dat je er geweest was, Jack. Je maakte die luchtsprong zoo duivelsch natuurlijk, dat ik er werkelijk in liep." „Ik hoop, dat je bedroefd was", zei ik. „Bedroefd?" lachte Billy. „Ik moet je zeggen, dat ik razend was; als je niet als een duiveltje in een doosje te voorschijn was gekomen, zou ik in mijn blinde woede die twee Zuid-Amerikanen meer lood gegeven hebben dan tien zulke schavuiten kunnen bergen." „Ik ben blij, dat je het niet gedaan hebt, Billy", antwoordde ik, „want ik ben voor nemens als het noodig is, zelf iets in dien geest te doen." Toen keek ik op mijn horloge. ,,'t Is half zeven", zei ik. „Dat is het uur, waarop.de eenden behooren te komen, maar ik vrees, dat zjj bang geworden zijn." „Dat geloof ik ook", zei Billy. „Als ik eend was, bleef ik de eerste veertien da gen hier uit de buurt. Je moest met mij meegaan naar den hoek, dan gaan wij dwars door het veld,, naar Woodford en drinken daar samen een borrel. Je kan gemakkelijk om acht uur thuis zijn." „Goed", zei ik. „Als ik een beetje laat ben, zal het mijnheer in spanning houden. Het is niet waarschijnlijk, dat hij zijn handlangers heeft gezien, dus zal het voor hem een aangename verrassing zijn, als ik gezond en wel kom binnenvallen". Ik liet mijn boot aan haar lot over. (Ik was niet in een stemming om de drijvers van Maurice eenige overbodige moeite te besparen) en wij staken in de boot van Billy van wal en roeiden vlug naar de kreek. Er was geen spoor van onze vrien den te vinden, maar het geluid van ver verwijderde schoten, bewees ons, dat mijn jachtgenooten druk met de eenden bezig waren. „Ik zou wel eens willen weten, of Mau rice raak schiet", zei ik grinnikend. „Hij moet ongetwijfeld onze schoten gehoord hebben en ik veronderstel, dat hij denkt, dat het spel is gewonnen. Mij dunkt, 't moet wel eenigszins op iemands zenuwen werken, zoo pardoes een fortuin te be machtigen." ,,'t Is anders geen fortuintje, om de ge volgen af te moeten wachten", verklaarde Billy, 't Zou me wel een pond waard zijn, zijn gezicht te zien, als je thuis komt." We legden de boot aan de andere zijde van den hoek vast en gingen dwars door het veld en over de spoorlijn naar Woodford. Wij bleven een half uurtje in „de Ploeg", waar wij een paar glazen sherry dronken en over onze toekomstige campagne praat ten. „Er gaat niets boven troef uitspelen", zei ik. „Zoodra ik thuis kom, zal ik met de deur in huls vallen en zeggen, dat iemand geprobeerd heeft mij dood te schieten. Ik ben verlangend te hooren, wat Maurice er van zal zeggen." Billy knikte. „Dat is de goede tactiek", antwoordde hij. „Als je niets zegt, be grijpt hij, dat je hem verdenkt. Je moet uit je troeven halen wat er in zit en af wachten, wat er gebeurt." „Dat ben ik ook van plan", zei ik met vuur. Ik zal zelfs zoover gaan, dat ik hem spreek over een getuige dien ik heb in den vorrtl van een vriendelijken toerist, die ge logeerd is in „de Ploeg" en toevallig daar aan het jagen was. Misschien komt hij je dan wel een bezoex brengen, Billy." „Dat hoop ik", zei Billy; „ik ken zoo weinig deftige Engelsche heeren." Toen grinnikte hij weer op zijn karakteristieke manier. „Intusschen ga ik weer een beetje op verkenning uit. Ik weet niet of je vrienden na dit uitstapje de plaat zullen poetsen, maar ik ben van plan, om van avond even op de „Hollies" te gaan kijken, wat er aan de hand is." „Ik kan het niet. goedkeuren, dat Italiaan sche heeren met geweren rondzwalken", zei ik, te oordeelen naar het weinigje,dat ik van hen heb gezien". Toen stond ik op. „Nu moet ik gaan", vervolgde ik, „anders ben ik te laat voor mijn verrijzenis." Billy ging mee tot aan de deur. „Zullen wij elkaar morgen ergens ontmoeten?" vroeg hij, „of kan het je schikken, om hier te komen?" Ik dacht een oogenblik na. „Ik zal in den namiddag komen", zei ik. „Ik zal hun zeggen, dat ik moet gaarx zien, hoe het met de reparatie van mijn auto staat." In tamelijk opgewonden stemming bij de gedachte aan de verrassing, welke Maurice aan den dag zou leggen, aanvaardde ik met versnelden pas mijn terugtocht naar Ashton. Toen ik ir.geveer drievierden van den weg had afgelegd en den hoek om sloeg, waar ik voor het ontbijt Billy had ontmoet, zag ik een kleinen jongen met een tamelijk vies gezicht op de bank zit ten. Toen ik naderbij kwam, stond hij op, keek mij onderzoekend aan en ging mid den op den weg staan. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer", zei hij, „is U mijnheer Northcote?" „Dat heb je goed geraden, ventje", was mijn antwoord. Hij stak daarop zijn hand in zijn zak en haalde er een overdadig bedui melde enveloppe uit. „De dame vroeg mij het u te geven, mijnheer." Ik nam den brief en opende hem. Bij het schemerende licht kon ik met eenige inspan" uing den inhoud lezen. (Wordt vervoigcu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7