f 750.- f 250.- f125.- 150.- f40.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 4 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17835 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL TOCH CHAUVINISME Een onhoudbare toestand Voorzichtigheid of Laksheid? Sluiting van Ford's "hoofdfabriek Meisje verdronken Bomaanslag in een expres-trein DE ZEE IS GEVAARLIJK! Paters van het H. Sacrament Ernstig motor-ongeval te Limmen De krisis in het Duitsche Bank- en Geldwezen Benoemingen De toestand van Mgr. Dr. W. H. Nolens Rusland's nieuwe koers VOORNAAMSTE cACIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT De brand te Vincennes BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bu vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenf «5 ï|fj jl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen UUllUi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm ij verlies van 'n anderen vinger De hoofdredacteur van het orgaan der vereeniging van officieren der Ne- derlandsche Landmacht, directeur van het Krijgsgeschiedkundig archief, die ook de spreker zal zijn in de bijeen komst van officieren op morgen, 5 Augustus, kunnen we wel noemen den geestelijken vader van het plan tot herdenking van den Tiendaagschen veldtocht. Gesteund door enkele gene raals, is hij de actie begonnen. De eerste pogingen, door de ontwer pers aangewend om de vereeniging voor de Krijgswetenschappen er voor te span nen, zijn volkomen mislukt. Het bestuur van deze vereeniging, dat geheel uit officieren bestaat, was wijzer en ging zelfs niet uit den weg voor druk, door de hoogstgeplaatsten in het leger uitge oefend. Toen daagde na voordrachten over den veldtocht in besloten kring het denkbeeld van de revue, waartegen de geheele pers in verzet kwam, welke revue door de regeering werd afgelast. De eenvoudige herdenking in een kring- van officieren zonder dat een minis ter daarbij komt bleef over. Hiermede zijn zij, die dit geheele plannetje op touw hebben gezet, niet tevreden, zoodat het initiatief van „Ons Leger" en „Onze Vloot" door hen zeer wordt toegejuicht. Ontevreden blijven ze echter en dat blijkt wel uit hetgeen de hoofdredacteur schrijft in zijn orgaan, nadat hij mede gedeeld heeft, dat op 2 Augustus 1831 de Koning aan het leger het bevel „voorwaarts!" gaf: „Tien dagen later was er geen Belgisch leger meer om Brussel te dekken! Nu begrijpen wij volkomen, dat men van Belgische zijde door zwijgen, door te spre ken van verrassing, van overmacht of verraad, meermalen heeft gepoogd deze waarheid te verdoezelen. Maar voor ons mag toch zeker wel gelden, dat wij hen, die bedoeld resultaat wisten te bereiken, met eerbied herdenken; dat wij hen, die hun leven offerden, als lichtend voorbeeld blijven voorhouden aan een later geslacht. De huidige Regeering overweegt Sommige bladen of vereenigingen zwijgen als het graf. Wij citeeren daarom generaal Knoop (Gids 1857); „Dat stilzwijgen omtrent een zóó gewichtig tijdvak in onze krijgsge schiedenis is weer een gevolg van die schroomvalligheid onzen landaard eigen, die er voor doet terugdeinzen om openlijk de waarheid te zeggen uit beduchtheid om daardoor aanstoot te geven. Ten on- regte beroemen wij ons op de Holland- sche rondheid en vrijmoedigheid: zij kun nen de kenschetsende karaktertrek van het voorgeslacht zijn geweest, maar bij ons moet men heden ten dage die deug den niet zoo algemeen achterf; wij laten ons te veel leiden door menschenvrees en zucht naar eigenbelang en offeren daar aan te vaak de waarheid op, die ieder moest heilig zijnZóó was het dus al vóór 70 jaar! Nu verlangen wij niet, dat een Belgisch smaldeel onze herdenkingsdagen komt op luisteren; wij streven niet naar feestelijk heden, die millioenen bosten 1)wij vra gen slechts een eerbiedige hulde, welke ons de namen en daden uit de bedoelde periode in het geheugen terugroept. De laatste dragers van het Metalen Kruis zijn reeds lang heengegaan. Onthouden wij echter steeds hun de vies: „Trouw aan Koning en Vaderland." Dit immers kan nog altijd noodig blij ken, zelfs al schijnt momenteel „la patrie reconnaissante" in den dut. De tijdsom standigheden? Dit is nu, zooals we tot onze spijt moeten constateeren, met recht: chau vinisme. Er is geen redelijke grond aan wezig, om tot deze herdenking over te gaan. Wij doen dat niet hier te lande en het geheele citaat van den generaal Knoop heeft er dan ook niets mee te maken. België wil men dwars zitten, dat is de zaak. Er is geen enkele stem opgegaan om op 5 Augustus den slag bij Doggersbank te herdenken, alhoe wel het dit jaar toch precies 150 jaar geleden is, dat we tegen de Engelschen vochten. De bedoeling komt wel heel duidelijk aan den dag, waar de man, die alles op touw heeft gezet, spreekt over wat België gedaan heeft het vorige j aai en waar de feesten millioenen gekost hebben, voorafgegaan door de scham pere opmerking over het smaldeel, om dat er door Nederland schepen gezon den zijn naar Antwerpen. Nu moet Bel gië het maar eens voelen. „Trouw aan Koning en Vaderland" zijn wij ook, maar dat bewijst men niet door deze herdenking, die, zooals nu wel heel dui delijk blijkt, geen ander doel heeft dan iets te doen tegenover hetgeen de Bel gen het vorige jaar deden en waarbij zij zorgvuldig gewaakt hebben, ons niet te «tooten. Erkentelijkheid tegenover het vader land toont men niet door het uitvinden van dergelijke herdenkingen. Men moet in den dut zijn, als men het anders ziet. Als de directeur van het Krijgsgeschied kundig archief van den generalen staf geen ander werk te verrichten weet dan chauvinisme propageeren, dan gelooven we dat de Kamer goed zal doen door bij de eerstvolgende begrooting de gelden daarvoor te schrappen, want die kun nen hoe gering het bedrag overigens ook mag zijn vopr betere doeleinden gebruikt worden in deze tijden. l) Als bij onze Zuiderburen in '30." Professor mr. Scheltema houdt in de Groene een pleidooi voor lijkverbranding. Hij komt er voor op, dat ze, thans onrecht matig toegepast, wettelijk zal worden toe gelaten. Wij zijn het alleen met hem eens, zegt het „Huisgezin", dat de bestaandè toestand: de wet verbiedt de crematie, maar deze is niet strafbaar, onhoudbaar is. Met professor Scheltema noemen wij het een den wetgever onwaardigen toestand, dat de bestaande regeling wordt veronachtzaamd, doordien tengevolge van een verzuim zijner zijds de sanctie op de regeling ontbreekt. Derhalve heeft de wetgever den plicht, óf alsnog de noodige sancties in de wet op te nemen, óf de wet te veranderen. De voorstanders van lijkverbranding kun nen er niet mee voldaan zijn dat, zooals de hoogleeraar het uitdrukt, „de zaak loopt", en de tegenstanders kunnen er geen genoe gen mee nemen, dat wat zij niet willen toch dag aan dag gebeurt. En beiden moeten hierin overeenkomen, dat wat thans geschiedt tegen de wet is en niet strekken kan om den eerbied voor de wet in het algemeen te bevorderen. De hoogleeraar wijst er op, dat, indien gemeentebesturen mochten besluiten een crematorium op te richten, zulk een besluit als strijdig met de wet door de Kroon zal worden vernietigd: de minister van Justitie heeft zich nog onlangs in dien zin uitge laten. Wij zijn niet op méér crematoria gesteld, maar een beroep op een wet, welke men op een ander punt de crematie zelf vrije lijk iaat overtreden, lijkt ons niet sterk: wij voor ons zouden moeilijk den moed tot zulk een beroep kunnen vinden. Professor Scheltema constateert, dat wijzi ging der Begrafeniswet dringend noodzakelijk is, „tenzij natuurlijk men het standpunt mocht willen innemen, dat in de toekomst crematie in ons land niet behoort te worden toegelaten." De hoogleeraar wil klaarblijkelijk hiermee te verstaan geven, dat de tegenstanders van de lijkverbranding zich opzettelijk stil houden en de lijkverbranders te Westerveld laten betijen in de gedachte, dat het zóó bij die ééne lijkverbrandingsgelegenheid zal blijven. Hierop zouden wij willen antwoorden, dat de tegenstanders van lijkverbranding zich om twee redenen niet mogen stil houden. Vooreerst omdat hetgeen zij niet willen tóch gebeurt. En op de tweede plaats, omdat dit gebeurt in strijd met de wet. Deze toestand kan niet blijven bestendigd. Een wet moet wórden nageleefd óf ze moet worden gewijzigd: het oogluikend toelaten van övertredingen, om welke reden dan ook, is onrechtmatig. Indien de wetgever den durf niet heeft of omdat men de zaak zoo lang op haar beloop heeft gelaten, niet anders kan de lijkverbranding te verbieden, d.w.z. op lijk verbranding straf te stellen, laat hij ze dan wettelijk toelaten. Dit lijkt ons minder erg dan de toestand van onwaarachtigheid, waarin we nu al jaren leven. Van den anderen kant vraagt men zich toch ook af, wat de voorstanders der lijk verbranding in de Kamer weerhoudt met een initiatief-voorstel te komen op het voetspoor van hun Belgische geestverwanten. Zijn ze niet zeker van de overwinning thans, en rekenen zij er op, dat een nog langere bestendigheid van den bestaanden toestand een terugkeer tot de verplichte onder straf verplichte begrafenis onmo gelijk zal maken? Dr. Bendien Profeet in eigen Land? Profeten worden in eigen land niet geëerd, zegt het spreekwoord. Of dr. Ben dien uit Zeist, die een nieuwe methode voor bet diagnoseeren van kanker heet gevonden te hebben, een profeet zal blijken te zijn, moet nog wetenschappelijk worden uitge maakt. Feit echter is, dat zijn onderzoekin gen in Engeland de noodige belangstelling en wel van de officieele British Empire Can cer Campaign hebben getrokken, vóórdat de medische wereld hier te lande zich ge- waardigde haar hooge aandacht daaraan te wijden. Voorzichtigheid is een schoone deugd, die vooral in de geneeskunde dient beoefend te worden, omdat het daar om lijf en leven der menschheid gaat. Doch is het in strijd met de veel geprezen voorzichtigheid een nieuwe methode van een arts wetenschappe lijk te onderzoeken, ook al heeft deze methode haar deugdelijkheid nog niet onom- :tootelijk bewezen? Zou het niet veeleer een plicht dier voorzichtigheid zijn, juist wanneer de officieele medische wereld aan die deugdelijkheid meent te moeten twijfe len, haar ten 'spoedigste te onderzoeken, voordat er eventueel slachtoffers vallen? vraagt „De Tijd". En het blad vervolgt: Ons lijkt de houding van de Nederland- sche medische autoriteiten, die thans in Engeland ter elfder ure haar licht gaan opsteken over de vinding van den Zeister arts, niet geheel verantwoord. Dr. Bendien's methode is waardevol of waardeloos, maar verdient in beide gevallen de belangstelling welke zü thans eerst ten gevolge van een buitenlandsch initiatief hier heeft gevonden. Wij denken er in de verste verte niet aan ons op het hachelijke terrein der experi- menteele geneeskunde te wagen, en zeker r.iet in de onderhavige kwestie. Maar wel weten wij, dat vooral door jonge medici en chirurgen vaak geklaagd wordt over gebrek aan belangstelling bij oudere en gevestigde heelmeesters van reputatie, wanneer het een nieuwe werkmethode of initiatief geldt. Een juist gerichte belangstelling en een ernstig wetenschappelijk onderzoek hebben nog nooit geschaad. Integendeel. Niet alleen de actieve medici zelf mogen deze voor hun werk eischen, maar ook de patiënten, on wie straks eventueele nieuwe methoden zui len worden toegepast. 75.000 arbeiders werkloos Volgens de „Köln. Volksztg." zal weldra de hoofdfabriek van Ford te Detroit worden gesloten, waardoor 75000 arbeiders broodeloos zouden worden. Het feit, dat juist Ford, die bij het begin der ekonomische krisis aan president Hoover had verzekerd, dat hij (Ford) alles zou doen, om zijn bedrijf gaande te houden, tot dezen in djn gevolgen zoo ernstigen stap heeft moeten besluiten, heeft een verpletterenden indruk gemaakt. Reeds sedert eenige dagen waren geruchten verspreid, dat Ford met omvangrijke ontslag- plannén rondliep, maar even zoovele malen door de directie tegengesproken. Thans evenwel heeft de bedrijfsleiding een verklaring gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat de hoofdfabrieken van Ford te Detroit voor eenige weken in de maand Augustus zullen gesloten blijven. Deze bedrijven geven rond 75000 arbeiders werk. Daarnaast komen nog vele werklieden, die tengevolge van de bedrljfsinkrimpingen bij elf andere ondernemingen van Ford in de Ver. Staten, hun brood zullen verliezen. Ook deze arbeiders is ontslag aangezegd. Door de bedrijfsleiding' van Ford -wordt verzekerd, dat het slechts een maatregel van tijdeüjken aard betreft en dat vermoedelijk in Augustus nog het bedrijf weer zal worden hervat. Vier personen met moeite gered Aan het strand te Scheveningen is Zondag een 13-jarig meisje H. M., wonende te Den Haag, bij het baden in zee verdronken. In den loop van den dag zijn nog vier personen, die zich te ver in zee hadden bewaagd, slechts met moeite gered. Bij den geneeskundigen Dienst werden twee hunner naar hun resp. woningen in de stad vervoerd, maar de twee anderen, een eveneens 13-jarig meisje en een 21-jarige jongeman, werden naar het Ge meenteziekenhuis overgebracht. Hun toestand was zorgelijk. Twee dooden; veel gewonden Zondagavond werden, toen de expres- trein MünchenBelgrado het station Zi- menyNeustadt binnenreed, ten gevolge van een explosie in een der wagons twee personen gedood en tal van personen ernstig gewond. Omtrent deze ontploffing wordt nader gemeld, dat, naar het schijnt, de helsche machine voorzien was van een lont, die op t«d was ingesteld. In verband met deze explosie hebben de autoriteiten bepaald, dat voortaan geen bui- tenlandsche spoorwagens meer in Joego slavië zullen worden toegelaten. De oorzaak van dezen maatregel is ge legen in het feit, dat de autoriteiten tot de slotsom zijn gekomen, dat dergelijke bom aanslagen steeds plaats hebben in wagens, die direct uit het buitenland kcmen. Voorts zijn maatregelen genomen ter verscherping van de controle. Ooggetuigen van den aanslag melden, dat door de ontploffing drie wagens in brand zijn geraakt. De plegers van den aanslag hebben vermoedelijk de bedoeling gehad, de van tijdlont voorziene helsche machines in het station van Belgrado tot ontploffing te doen brengen. Aan het blusschingswerk werd deelgeno men door de brandweren van Zimeny en Belgrado. De politie heeft direct de toe gangswegen naar Zimeny en Belgrado afge zet. Alle voorbijgangers moesten zich legiti- meeren. Er hadden nog geen arrestaties plaats. Uit de Metaalnijverheid De arbeiders verwerpen de C. A. O. Naar het „Hdbd." verneemt heeft de chris telijke organisatie van metaalbewerkers het ontwerp-collectief contract met een kleine meerderheid aangenomen, de R. K. en „mo derne'' bonden hebben het echter met groote meerderheid verworpen. Uit samentelling van alle stemmen der verschillende organisaties blijkt, dat er vijfmaal zooveel tegen- als voor standers waren. Er is dus in de metaalnijverheid een con- tractlooze periode ingegaan en wel gisteren reeds. De landelijke regeling" voor de leden van den Metaalbond, welke verleden week is vastgesteld, treedt nu in werking. Zij zal zoo spoedig mogelijk aan de belanghebbenden worden toegezonden. 't Is nauwelijks wat zonnig weer Of ziet, men zoekt verkwikking. Maar 't blijkt weer, baden in de zee, Dat heeft ook zijn verschrikking. Laat zwemmen nu wie zwemmen kan, Maar houd je boven water! En als je niet goed zwemmen kunt, Wacht er dan mee tot later. Nu, dat de zon de menschen stooft Totdat ze zoo wat gaar zijn, Nu spreekt het, dat we voor een bad, Dat koelte brengt, gauw klaar zijn. Het is géén kwestie van gewicht, Maar van een hóófd, dat koel is, Wanneer men thans te water gaat, Omdat de lucht zoo zwoel Is. Zwem nooit alleen, zwem niet te ver, Laat dat maar aan de visschen. En de bedoeling moet slechts zijn, Je even te verfrisschen Als jij verdrinkt, verfraai je niet Je meisje d'r gezichtje. En heusch, de krant komt tóch wel vol, Ook zónder dat berichtje! MARTIN BERDEN. Dr. L. Warmerdam benoemd tot Provinciaal Dr. L. H. Warmerdam, geb. uit Schoten (Haarlem-Noord), is benoemd tot provinciaal der Paters van het H. Sacrament, die o.a. hun kloosters hebben op Brakkesteyn te Nij megen en in Baerle-Nassau. Het gebied van den nieuwen provinciaal strekt zich uit over Nederland, Duitschland en Oostenrijk. Hagenaar levensgevaarlijk, dame lichter gewond Gisterenmiddag had te Limmen een zeer ernstige aanrijding plaats tusschen een mo torrijder, zekere A. G. Mellenbergh uit Den Haag met den vrachtauto van den heer Met selaar alhier. Terwijl laatstgenoemde bij café „Zomer- vreugd" den Rijksweg wilde oversteken, ten einde den Molenweg in te rijden, kwam plot seling een motorrijder met dame op den duo in snelle vaart aanrijden. De heer M. stopte onmiddellijk. De motorrijder reed door en botste met groote snelheid tegen den carbu rator van den vrachtauto, welke geheel werd ingedrukt. De berijder werd met een zware hersenschudding en de dame, Mej. W. Rui- nard, eveneens uit Den Haag, met zware hoofdwonden bewusteloos opgenomen. Dr. Van Oppen verleende de eerste ge neeskundige hulp, waarna «beide zwaar ge wonden naar het St. Elisabeths Ziekenhuis te Alkmaar werden vervoerd. Naar wij vanmorgen aan het St. Elisa beths Ziekenhuis vernamen, was de toestand van beide slachtoffers verre van gunstig; beiden zijn nog niet tot bewustzijn gekomen. De toestand van den heer Mellenbergh is zeer ernstig, die van mej. R. iets beter. De regeering en de Nederlandsche crediteuren Op de vragen van den heer Kortenhorst betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege, waardoor, in verband met de crisis, waarin het Duitsche bank- en geldwezen thans verkeert, Nederlandsche crediteuren betaling verkijgen van hun Duitsche debiteuren, heeft Minister Ruys de Beerenbrouck het volgende geantwoord: Het is de regeering bekend, dat ten ge volge van de jongste Duitsche noodveror deningen de banken slechts in beperkte mate betalingen verrichten en dat dienten gevolge Nederlandsche crediteuren in on voldoende mate betalingen van hun Duit sche debiteuren hebben kunnen krijgen. Het gevolg hiervan is, dat meermalen Duitschers Nederlandsche producten niet hebben gekócht tegen contante betaling, het geen vooral nadeel heeft berokkend aan de producenten van snel aan bederf onder hevige artikelen, met name aan de artike len van land en tuinbouw, waarvan de af zet voor een belangrijk deel naar Duitsch land plaats vindt. In verband met het tijdelijk karakter der door de Duitsche regeering getroffen maat regelen acht de regeering het oogenblik nog niet aanwezig om te overwegen in hoever de regeering mataregelen kan nemen om de Nederlandsche crediteuren ten deze be hulpzaam te zijn. Personalia Voor de praktijk-examens der Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, gehouden te Haarlem, den 29, 30 Juni en 1 Juli, zijn de volgende personen geslaagd: Boekhouden: M. Kaak te Lisse; J. Zijlstra, N. S. Koning, J. J. Jansen, H. M. Verbeek, A. G. Klaver, J. A. Klein, A. K. Hopstaken, D. F. Verpoorte, J. v. Veller, G. M. Spoor, allen te Haarlem; J. C. Strebe te O verveen; M. J. v. d. Hoon te Heemstede; C. Janssen Jr. en J. H. Spilker te Hillegom; D. v. Vee- len te IJmuiden. Fransch: M. H. O. Visse te Santpoort. Duitsch: J. A. v. Parreeren te Haarlem. Engelseh: H. B. A. Zoon, G. J. Westra, mej. G. Koel, H. Arends, J. Arends, H. W. Wattel, A. C. Nijenhuis, J. W. de Munk, J. D. y. Schultz, allen te Haarlem; Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk te Aerdenhout en J. L. A. Pfundt te Leiden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Archivaris van het Bisdom Haarlem, den Zeereerw. heer L. J. Boog- mans; tot Pastoor te Haarlem (St. Johannes de Dooper) den Weleerw. heer P. Roovers; tot Pastoor te Rinnegom-Egmond-Binnen, den Weleerw. heer J. J. C. M. Looyaard, die kapelaan was te Rotterdam (H. Hildegardis) belast met de oprichting eener nieuwe parochie te Santpoort, den Weleerw. heer A. F. J. Goossens, thans kapelaan te Roelof- arendsveèn; Koog a. d. Zaan, den Weleerw. heer P. J. Simons, thans kapelaan te Rot terdam (H.H. Mart. v. Gorcum); belast met de zielzorg van de katholieken in den Wieringermeerpolder den W.eerw. heer P. Braak, thans kapelaan te Beverwijk (St. Agatha); Z. E. zal zich voorloopig vestigen te Schagen. Geeft reden tot bezorgdheid Na een maand rust is in den toestand van Mgr. dr. W. H. Nolens geen verbetering inge treden. Hoewel er geen direct gevaar bestaat, boezemt de toestand van mgr. Nolens toch bezorgdheid in. De „Rsb." kan thans aan dit bericht nog toevoegen, dat op een hervatting van de parlementaire werkzaamheden van Mgr. No- lens, zooals men het blad van betrouwbare zijde mededeelde, niet meer gerekend mag worden. A. H. Gerhard Zal voor het Kamerlidmaatschap bedanken. Naar aanleiding van het bericht, dat „de federatie Amsterdam der S.D.A.P. den heer A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer en van Ged. Staten van Noord-Holland, voor de keus heeft gesteld voor één van die beide functies te bedanken", deelt „Het Volk" me de, dat reeds vóór candidaatstelling voor de Pvov. Staten Gerhard verklaard had dat, in dien hij weer tot gedeputeerde zou worden gekozen, hij één der beide functies zou neer leggen. Naar het blad verneemt, zal de heer Ger hard in September voor het Kamerlidmaat schap bedanken. Zijn opvolgster. Opvolgster van den heer Gerhard in de Kamer is mej. A. de Jong, secretaresse van den Bond van Arbeiders en Arbeidsters in de Kledingindustrie. De gebeurtenissen in Andalusië Om af te leidien van andere zaken .De parlementaire commissie, belast met het onderzoek naar de jongste gebeurtenis sen in Sevilla, ontving een document, be trekking hebbend op den oorsprong der ge beurtenissen in Andalusië, die, naar het schijnt, geen ander doel zouden hebben dan het afleiden van de aandacht van het land van de gebeurtenissen in Catalonië. Het document, dat geteekend is, noemt de namen van hooggeplaatste personen te Bar celona en geeft de geldsommen aan, die de leider der beweging zou hebben ontvangen. Men verzekert, dat de commissie in de Cortes voorlezing zal doen van dezen brief. De Gemeenteraadsverkiezingen Herstemming te Bovensmilde Bij de gisteren gehouden herstemming voor den gemeenteraad te Bovensmilde, noodig geworden door het uitbrengen van een stem door een onbevoegd persoon op 24 Juni j.l., werden gekozen: 4 A. R., 3 Chr. Hist. Partij, 2 Vrijz. Dem., 3 S.D.A.P., 1 Plattelandersbond. Het resultaat van de herstemming is wat het aantal zetels betreft hetzelfde geble ven als dat bij de ongeldig verklaarde stem ming. Bij de A. R partij is echter de heer Eleveld gekozen, inplaats van den heer Hajers wien op 24 Juni een zetel werd toe gewezen. De S.D.A.P. wint één zetel, de Vrijzinnig- Democraten verliezen 1 zetel. Verbetering voor het technisch personeel De Russische regeering heeft besloten, aan de intellectueelen concessies te doen, welke verband houden met de uitvoering van het Vijfjaarsplan. Een besluit is uit gevaardigd, waarvan officieel wordt ver klaard, dat het de bedoeling is, verbetering te brengen in de levensvoorwaarden van het technisch personeel, dat thans wordt gelijkgesteld met de industrieele arbeiders. Hun kinderen zullen dezelfde faciliteiten verkrijgen als de kinderen van arbeiders bij het toelaten tot de scholen. Wat be treft sanatoria, vrrzekeringsuitkeering, be huizing en de verschaffing van levensmid delen en fabrieksgoederen, worden zij even eens ten volle gelijkgesteld met de indus trieele arbeiders. De practijk om salarissen te verminde ren wanneer personen worden overgeplaatst van leidende of hoogbetaalde posten naar Industrieele ondernemingen wordt verboden. De progressieve inkomstenbelasting op sa larissen boven 500 roebels (nominaal f 600) per maand wordtafgeschaft. Een propor- tioneele belasting, gelijkstaand met 3.5 pet. van de totale onderhoudskosten, wordt in de plaats daarvan ingevoerd. Ernstig motorongeluk te Limmen. Twee gewonden. (biz. 1, 1ste blad)' De arbeiders verwerpen het collectieve contract in de metaalnijverheid. (biz. 1, 1ste blad) De toestand van Z. Exc. Mgr. prof. dr. ff. H. Nolens geeft reden tot bezorgdheid. (blz. 1, 1ste blad) De heer A. H. Gerhard, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, zal be danken als lid van de Tweede Kamer. (blz. 1, Iste blad) Ontploffing in een internationalen trein in Joego-Slavië. (blz. 1, 1ste blad) Positieve aanwijzingen, dat de brand op het Nederlandsch paviljoen te Vincennes ge sticht is. (blz. 1, 1ste blad) Kruiersstaking aan het Centraal Station te Amsterdam opgeheven. (blz. 1, 2de blad) Verdere besprekingen over het herstel- vraagstuk. (blz. 2, 2de blad) Opstandige troepen in China uiteengedre ven. (blz. 2, 2de blad) Nieuwe huwelijkswetgeving in Spanje. (blz. 2, 2de blad) ..Massa-ontslag van Poolsche ambtenaren. (blz. 2, 2de Dlad) Bij gevechten in Natal zouden veel dooden gevallen zijn (blz. 2, 2de blad) Bij het ongeluk in de sluis in Canada zijn 15 arbeiders verdronken. (blz. 2, 2de blad) Barometerstand 9 uur van.: 7.68 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.15. Hoogste barometerstand 774.3 te Aberdeen. Laagste barometerstand 751.8 te Jan Mayen. Verwachting: Matige tot zwakken, N. O. wind, licht tot half bewolkt. Droog, warm weer, behoudens kans op onweer. Positieve mededeelingen over brandstichting Twee benzine-bussen in de vestiaire gevonden Van den brand van het Nederlandsch Paviljoen te Parijs is al meer gezegd, dat hij opzettelijk is veroorzaakt. De N. Tilb. Crt. deelt het thans positief mede en geeft de volgende bijzonderheden: In den buitenwand der vestiaire waren groote gaten geslagen en men heeft daar la ter twee ledige benzinebussen gevonden. Na de ontdekking is men zoo snel aan het op- ruimingswerk begonnen, dat de heer Moo- jen tusschenbeide moest komen. Ook is dit opruimingswerk geschied zonder scherp toezicht van Politie en Brandweer. Gebeur de dit om èn de ware oorzaak van den brand èn de onvoldoende bewaking te ver heimelijken? Het geheele Nederlandsche terrein werd bewaakt door één man! Italië had daarentegen 22 nachtwakers. Nu na de ramp, heeft men militaire politie gezonden. Verder deelt de N. T. Ct. mede, dat nu nóg voortdurend loos brandalarm wordt ge maakt, om de activiteit der Brandweer op den duur te verslappen. De schuldigen zijn volgens het blad com munisten, die aldus hun anti-koloniale stemming luchten. Dit alles lijkt ons zeer geloofwaardig. De autobusdienst op Zandvoort Gisteren begonnen. De autobusondernemer L. A. Kors te An- dijk heeft, zooals reeds gemeld, vergunning gekregen tot het in werking brengen van een autobusdienst Amsterdam—Zandvoort. Gistermorgen is deze dienst begonnen. De rit duurt een uur. Ongeveer acht keer per dag kan men heen en terug. De route is die via dorp Sloten, Haarlemmermeer, Haarlem en Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1