Gemengd oJGieuws m/J m tyt. m 1 4L Voor de Huiskamer I Het gestolen Luchtballonnetje Wü I OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN Jalo LUCHTVAART e Ongeluk met een autoped 6-jarig meisje ernstig gewond Autobus-ongeval Met een kano in levensgevaar Arme kleine Ernstig ongeluk bij Den Bosch 19-jarig meisje gedood Ernstig ongeval bij Crailoo BINNENLANDSGH NIEUWS RADIO-NIEUWS ezie De FINANCIEN FJet Philipsconcern Eerste Nederlandsche De loterij ten bate van het Ned. Olympisch Comité Pak loten zoekgeraakt Het Comité-Noord-Holland verzoekt mede te deelen, dat een pak van 100 loten te Amsterdam is zoekgeraakt. De nummers zijn 07001 tot en met 07100. Het comité ver zoekt deze loten niet te koopen, doch bij aanbieding er van te willen kennis geven aan het Ned. Olympisch Comité, Lange Vijverberg 3, Den Haag, zoo mogelijk met opgaaf van naam en adres van den aanoie- der. De hierbedoelde loten behooren tot een serie van zwarten druk op wit papier. Aan de Amsterdamsche politie is van een en ander aangifte gedaan. Ernstig ongeval Een deur op het hoofd gekregen Toen de landbouwersknecht P. te Kerk- rade werkzaamheden verrichtte bij den land bouwer P., Viel onverwacht een zware deur der schuur uit hare hengsels. De deur kwam op P. terecht. Hij kreeg zware wonden aan het hoofd en inwendige kneuzingen. In zorgwekkenden toestand werd hij op medisch advies naar het ziekenhuis ge bracht. P. verkeert in levensgevaar. Overleden De arbeider A. Lexmond, die Zaterdag morgen te Gouda bij het vervoer van een heimachine door een ijzeren staaf aan de borst werd gekwetst, is aan de gevolgen overleden. Het 6-Jarig meisje J. Cornet, wonende Zwaanhals te Rotterdam, is bij het spelen met een autoped met haar gezicht in prik keldraad gevallen, dat gespannen is langs een weiland aan de Linker Rottekade Hevig bloedend is de kleine met een ver wond linker oog en een gescheurd oor naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Niet onmogelijk is, dat de kleine het oog zal moeten missen. Twee inzittenden gewond Maandagmiddag is de autobus van deh beer W. Tolboom, die een dienst onder houdt tusschen Amersfoort en Bameveld op ruim 1 KM. afstand van laatstgenoemde plaats, aangereden door een voorbijrijden den luxe-auto, waardoor de bus op den kop in een sloot terecht kwam. Van de vijf inzittenden kregen twee personen eenig letsel. Een man ontwrichtte zijn arm ter wijl een vrouw haar heup bezeerde. De bus is ernstig beschadigd. Naar wij vernemen treft den autobestuur der geen schuld. Een fietsendief De rijks- en gemeentepolitie te Mierlo heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van zekeren T. J. S. uit Eind hoven, die zich in het afgeloopen jaar aan tal van fietsendiefstallen heeft schuldig gemaakt. Uit het voorloopig onderzoek is reeds gebleken, dat door hem een tiental gestolen fietsen aan het personeel van een in het Eindhovensche kanaal liggenden bagger molen is verkocht. Hij is aan de Eindhovensche recherche overgeleverd. Een avontuurlijke Dultscher De Monstersche politie werd in den nacht van Maandag op Dinsdag gewaar schuwd, dat een persoon zich toegang ver schaft had tot een der strandtenten, waarin eenige flesschen bier werden be waard. Het bleek, dat een Duitscher uit München, zekere P. L., met zijn kano den Waterweg was afgezakt en door den ster ken stroom in zee was geraakt. De kano was door den stroom omgeslagen, zoodat L. zich zwemmende boven water moest houden. Hij behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en is drijvende te Terheyde aan Zee (gem. Monster) aangespoeld. Hij bleek -- na eenigen tijd uitgeput op het strand te hebben gelegen nog genoeg krachten te hebben om zich naar een der op het strand staande tenten te sleepen, waar hij eenige flesschen bier vond en deze op dronk, om bij te komen. De kano ls den volgenden dag aan het strand te Hoek van Holland aangespoeld. De Duitscher werd door de politie te Monster naar den Vreemdelingendienst te Den Haag getransporteerd, die den onge- wenschten vreemdeling over de grenzen gebracht heeft. Gistermorgen te ongeveer half acht viel de 7-jarige M. van Strien, nabij de noter- fabriek te Raamsdonk (dorp) van een melk wagen en kwam onder de wielen terecht. Het kind was op slag dood. Gistermiddag om kwart voor drie kwam een ledige goederentram van de richting Oss door het dorp Uden gereden. Nabij het gasthuis stond een vrachtauto, welke oogenschijnlijk niet vrij stond. Toen de machinist, bij de bocht komen de, zag, dat de auto inderdaad niet vrij ïtónd, remde hij zeer sterk ten einde een aanrijding te voorkomen. Door het sterke remmen ontspoorde een der ledige goederenwagens, tengevolge waar van 19-jarige mej. de W„ uit Amster dam, die te Uden een retraite had meege maakt en voor de vitrine van een photograaf stond te kijken met vier zusters door den derailleerenden wagen werd gegrepen. Zij kwam onder den wagen terecht en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat zij om vijf uur aan de gevolgen daarvan ls overleden. Het officieele onderzoek heeft uitgewezen, dat den machinist van de tram geen schuld treft. Slachtoffer van onbewaakte overweg Bij den spoorwegovergang Veenklooster te Kollum, werd gisteren door den trein die om zeven uur uit Buitenpost vertrekt, een boerenwagen gegrepen. De bestuurder, de on geveer 50-jarige H. Kempenaer, werd zwaar gewond en in hopeloozen toestand naar Twij- zel overgebracht. Het paard werd vermorzeld, terwijl de wagen geheel werd vernield. De machinist deed wanhopige pogingen den trein nog tot stilstand te brengen, doch tevergeefs. Wielrijdster door een auto gegrepen Gistermiddag te ongeveer twee uur is op den Rijksstraatweg bij het gevaarlijke kruis punt Crailoo een ernstig ongeval geschied. Op hetzelfde oogenblik dat een wielrijdster den weg wilde oversteken, kwam uit de rich ting Baarn een auto met groote snelheid aanrijden. Hoewel de bestuurder, de heer K. uit Amsterdam, prachtig remde, kon hij een aanrijding niet voorkomen. De wielrijdster werd meegesleurd en met kracht tegen den grond geslingerd. Met een hersenschudding en een bloedende hoofd wonde is zij naar het St. Jans-ziekenhuis te Laren vervoerd. Haar toestand is ernstig. Treinbotsing in Limburg Een doode en een zwaar gewonde Maandagmiddag, omstreeks half 2, reed, onder Beek, op het in aanbouw zijnde mijn- spoor van Geleen naar Nut, een trein, ko mende uit de richting Spaubeek, op een stilstaanden trein die op een zijspoor stond. De machinist heeft met alle macht geremd. Het mocht echter niet baten, want met een vaart van ongeveer 10 K.M. heeft de ma chine den laatsten wagon geraakt, met het gevolg, dat de machine kantelde en een stoomleiding brak. Door het ontsnappen van water en stoom zijn de machinist en stoker getroffen. De machinist heeft zich Weten te redden; de 16-jarige stoker, A. de Wéerdt, uit Heer- lerheide, heeft de machine niet meer kun nen verlaten en werd even later deerlijk verminkt opgenomen. Nadat het eerste verband gelegd was, is de jonge man, zwaar verwond, naar het Ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij in den namiddag, onder vreeselijke pijn, is bezweken. De zwaar gewonde machinist maakt het naar omstandigheden wel. Door een electrische tram aangereden Een doode en een zwaar gewonde Zondagavond laat werden nabij het grens- kantoor Vaals, door een electrische tram, komende uit Vaals, twee personen overreden en vreeselijk gewond Ofschoon de bestuur der uit alle macht remde hij vloog zelf door een ruit kon hij de aanrijding niet voorkomen. Beide personen werden naar het ziekenhuis gebracht. De werklooze 56- jarige metselaar J. Diddem, geb. te Wlttem, is des nachts overleden. De andere persoon was Maandag nog niet tot bewustzijn geko men. Aangenomen wordt dat beiden, door auto licht verblind, op de tramrails gingen loo- pen, en niet de tram, die uit Vaals kwam, hebben bemerkt. Cowboy-liefde Drie Groningsche meisjes op stap Drie Groningsche jongedames van onge veer 16 jaar, vriendinnen, hadden de vorige maand, toen in Groningen een cir cus kwam, kennis aangeknoopt met eenige cowboys, welke kennismaking wederzijds op prijs werd gesteld, zóó zelfs, dat de vrien dinnen besloten hun geliefden te volgen. Dies gaven zij thuis voor met vacantie naar familie te willen, maar peddelden naar Leeuwarden, waar het circus inmiddels zijn tenten had opgeslagen. En toen ook daar de voorstelling was afgeloopen, gingen ze mee naar Enschedé. Edoch hun trouwe ve hikels werden vergeten en dit wekte arg waan. De politie toog op onderzoek uit en het gelukte haar de drie vriendinnen op te sporen. Zonder gelegenheid te krijgen af scheid te nemen werden zij naar Groningen getransporteerd en aan de familie terugge geven. Vermeld kan nog worden, dat zij, om den schijn op te houden, door bemiddeling der familie, waar zij zoogenaamd waren, prent briefkaarten naar huis hadden gezonden. Aartshertog Otto Te Dinteloord de H. Mis gediend. Aartshertog Otto van Habsburg en zijn moeder vertoefden Zondag aan boord van 'n jacht te Dinteloord en woonden te Dintel oord de H. Mis bij, waarbij Aartshertog Ot to als misdienaar fungeerde. Zij brachten ook een bezoek aan den Z. Eerw. heer kastoor. Zeldzaam Gouden Feest 50 jaar raadslid. De heer A. Coenen, raadslid en oud-wet houder der gemeente Groesbeek hoopt 1 September a.s. zijn gouden feest als gemeen teraadslid te herdenken. Voor de komende zittings-periode heeft de heer Coenen die zich in zijn halve eeuw raadslidmaatschap steeds als een voorbeeldig katholiek heeft doen kennen, geen cancudatuur meer willen 3&nvaarden. AmsterdamMuiden 1 September het viaduct gereed. Naar het „Hdbd." verneemt, zal het spoorwegviaduct over den straatweg Am sterdamMuiden in de week tusschen 7 en 14 September in dienst worden gesteld. Te vens zal dan de rijweg onder het viaduct in gebruik worden genomen. Over een maand is dus een van de hin dernissen in den Muiderstraatweg opge ruimd. Oud-Studentendag Juvenaat Bergen op Zoom Dit jaar te Helmond. Naar wij vernemen, zal de jaarlijksche reünie voor oud-studenten der Priesters van het H. Hart dit jaar niet te Bergen op Zoom plaats hebben; doch op Zaterdag en Zondag 22 en 23 Augustus in het Missiehuis „Christus Koning" te Helmond. De oud-studenten, die nog een circulaire over deze bijeenkomst van het bestuur hun ner Broederschap zullen ontvangen, worden uitgenoodigd aan den rector van het Missie huis te Helmond, pater A. van 't Westeinde S.C.J., hun komst te melden. Ongewenschte practijken in den Radiohandel? Een belangrijk rapport van dein radio-lr. Max Polak Wij vernemen, dat de Commissie ter be strijding van de misstanden in het volks- credietwezen te Leiden zich o. a. heeft kunnen verzekeren van de medewerking van den in de radio-wereld bekenden ir. handel staat, heeft reeds een toestel onder zocht en rapporteerde o.a,: Dat hij er met alle moeite sléchts in slaagde één station te ontvangen, waarbij de kwaliteit van de ontvangst slecht was te noemen; dat het toestel in den tegenwoordigén toestand volkomen' onbruikbaar is, wat niet het gevolg kan zijn van een onjuiste behandeling; dat bepaalde onderdêelen slordig zijn uit gevoerd; dat de berekende prijs voor de installa tie te hoog is en dat de kwaliteit van een en ander den prijs niet billijkt." Dit rapport geeft de commissie aanlei ding het publiek nogmaals ernstig aan te raden bij het aangaan van huurkoopover eenkomsten de noodige voorzichtigheid te betrachten, vooral omdat radio-töestellen bij de aflevering, naar het oordeel van den leek, meestal behoorlijk spelen en even- tueêle gebreken éérst eenigen tijd na dé plaatsing te voorschijn komen. Het spreekt vanzelf, dat böha-fide han delshuizen dé fouten onmiddellijk zullen herstellen, doch men dient er rekening mede te houden, dat er verkoopers zijn, die zich achter hun goed geredigeerde contrac ten absoluut verschuilen en na de levering ten koste van alles zich alleen om de inning van de afbetalingen bekommeren. Het pu bliek mag echter niet uit het oog verliezen, dat de levensduur van een radiolamp is circa 1000 branduren. Hij een da- gelijksche ontvangst van ongeveer uur (wat dikwijls voorkomt) kan zoo'n lamp dus in 120 dagen opgebruikt zijn. Zij die voorlichting omtrent huurkoop overeenkomsten wenschen te ontvangen of mondeling klachten wenschen in té dienen, kunnen zich vervoegen op het spreekuur van het Protestantse!» Bureau voor Sociale Adviezen, dat eiken Dinsdagavond tusschen 7.15 uur en 8 uur gehouden word in het Huiszittenhuis (Gebouw van dé Ned. Herv. Diaconie), Oude Rijn nr. 44 te Leiden. De commissie heeft van verschillende daar ter stede gevestigde radio-handelaren reeds bericht ontvahgen, terwijl de Vereehl- ning tot Behartiging der belangen van den Radiohandel té Rotterdam Schriftelijk haaf volle sympathie met déze aangelegenheid heeft betuigd. De commissie verzoekt radio-handelaren, Max Polak te Voorburg. Deze expert, die geheel buiten den radio- j die alsnog hun meening Willen kenbaar Marti groeide op in de kleine boerderij in het gebergte. Men nam niet veel notitie van hem. Daardoor werd Marti echter zeer vroeg zelfstandig. Zoodra hij kon, trippelde hij lustig rond. Toen hij drie jaar was, brachten zijn onderzoekingstochten hem reeds tot het veld. Terwijl hij met nieuws gierige oogjes rondgluurde, werd hij plotse ling Opgetild, omhelsd en gekust en tot slot kreeg hij nog met vele lieve woordjes een heerlijk stuk chocolade. Dat was voor Marti iets heel nieuws. Maar het scheen hem buitengewoon te bevallen. Want hij maakte het zich op den schoot der Vreemde, mooie vrouw zoo gemakkelijk mogelijk. Van dezen dag af was de vriend schap tusschen de twee gesloten. Marti kwam nu geregeld naar „Waule", zooals hij zijn beschermster noemde, die hem terdege ver wende en den jongen, die geen liefde kende, al haar moederlijke teederheid schonk. De heerlijke zomerdagen gingen echter snel voorbij. In September moesten zij af scheid nemen. Toen echter de lentezon begon te stralen zie toen keerde ook Waule terug als een trekvogel. Dat was me een weerzien. De jongen was veranderd als een blad aan een boom. Hij duikelde kopje over, stoeide met den hond in 't gras, blies op de mee gebrachte trompet door alle kamers en liet zich heerlijk verwennen. Dat ging zoo ver schillende jaren achtereen. Marti was met zijn heel klein uitgehon gerd hartje gehecht aan de kindêrlooze weduwe. Marti kan zoowat 7 jaar geweest zijn hij ging al naar school toen het weer zoo ver was. Dag in dag uit stond hij op zijn post geduldig en ongeduldig. Hij staarde zijn bruine oogen haast blind. Hij wist het zeker: Komen zou Waule beslist zij had het immers beloofd en wat Waule zei, dat kwam altijd uit. En Werkelijk op zekeren dag stapte zij uit den wagen. Marti wilde juist uit zijn schuilplaats op haar toe schieten, maar.,., als vastgenageld bleef hij staan, met open mond en afhangende ar men. Waule kwam niet alleen.... Zij hief er een klein meisje uit, nam het feeder bij de hand en keek toen naar alle kanten rond. Marti wist wel, wien 'zij zocht. Hij verroerde zich niet. Er deed hem ergens iets pijn, dat hield hem vast. Hij gluurde door de takken naar de twee, tot zij verdwenen waren. Daarna keerde hij langzaam, met ge bogen hoofd, naar huis. Wanneer het Marti niet geweest was dan hadden de oogen zeker niet de opdringende tranen terug kunnen hóuden. Marti was zwaar gekrenkt. Hoe kon Waule hem dat aandoen! Hij liet zich niet zien. Waule had echter haar pleegzoontje hee- lemaal niet vergeten. Op zekeren dag kwam zij op de boerderij en vroeg bezorgd naar Marti. Hij zag haar juist komen, zoodat hij zich nog juist op tijd verbergen kon. Men riep en zocht hem tevergeefs. Waule praatte vriendelijk en een beetje bedroefd bijna was hij op haar losgestormd maar neen hij vertrouwde haar niet meer. Koppig volhardde hij in zijn wrok. Zijn observatiepost gaf hij echter niet op. En plotseling kwam het over hem. Angela zat in het gras met Lumpi, .den hond. Zij aten beiden genoegelijk de eene kers na de andere en plaagden en stoeiden met elkan der. En toen werd hij door een hevigen toorn aangegrepeneen toorn, die zich concen treerde op het vreemde schepsel,, dat heel de liefde en al de vreugde van zijn arm, troosteloos kinderleven vernield hadHij kende zich zelf niet meer.hij was krank zinnig toen hij als een kleine duivel op het argelooze meisje toesprong, dat bij de haren pakte en sloeg en krabde en door elkaar schudde.... uit alle macht.... Angela schreide en gilde.... Lumpi droop met den staart tusschen de pooten wegWaule kwam geschrokken aangesneld.... bevrijdde de kleine en kon den kleinen booswicht, die op dit oogenblik niet hoorde of zag, nog snel pakken. Zij nam het snikkende meisje op den arm. Zij hield Marti, die zich hevig verzette, echter stevig aan de hand vast, terwijl zij hem langzaam mee naar huis trok. Binnen legde zij eerst Angela, die lang zamerhand rustiger werd, in een gemakke- lijken stoel. Toen nam zij den kleinen boos wicht onderhanden en gaf hem een. flink pak ransel .Marti mokte niet. Hij was doodsbleek. Toen Waule meende hem ge noeg bestraft te hebben, nam zij hem op den schoot en begon zachtjes tegen hem te praten. „Schaam je, Marti, hoe kan je me toch zoo te keer gaantegen een hulpeloos meisje. Hoe kwam dat toch?.Vroeger was je toch andersHou je dan niet veel van Angela? Zij is net zoo'n arm schaapje als jij, zij heeft ook niemand anders dan mij. Kun je niet een beetje lief voor haar zijn?" Mfril Vppvrio konn'g het hoofd af. „Kijk, zij zóu zoo graag met jé spelêii, nietwaar Angela?" Angela knikte. „Zij heeft jou gestolen!" kwam het Uit de samengeperste lippen van Marti en toen was het met zijn kordate houding gedaan. Hij drukte de vuisten tegen de Oogen en be gon hartverscheurend te snikken. Troostend sloot Waule hem in de armen „Domme jongeft! dóÖUÏlè jóngen! Jaloersch ben je, anders nietDenk je dan dat ik minder van je houd dan van mijn fiichtje?" Marti schudde het hóófd. „Kom, dan is het goed. Wees Jij nu ook eens lief, Angela heeft nog meer verdriet dan jij. Zij is niet gezond en kan niet zoo rondspringen als jij. Kijk eens hoe bleek ze is. Daarom moeten wij tweetjes, jij en ik, heel bijzonder goed en lief voor haar zijn. Angela kom eens hier.... en.... geef nu elkaar een handje en dan is het in orde." Marti was liever gestorven, dan dat hij zijn hand gereikt had. Maar Angela was direct tot verzoening bereid. Zij Viel den jongen eenvoudig om den hals, gaf hem een hartelijken kus en smeekte vleiend: „Marti wees Hef. Waule heeft altijd gezegd, dat jij mijn groote, goede broer Was. Zullen wij samen spelen?" Toen smolt eindelijk de ijskorst Om Martl's hartje. Hij keek Waule en Angela verlegen aan envloog de deur uit. Waule lachte. Zij wist, dat er nu niets meer te vreezen was Marti rende als een bezetene het dorp in. Er was een steen van zijn hart. Toen hij ver genoeg Was zong en jodelde hij uit volle borst. Daar kwamen een paar jongens aan., pats.... pats.... het gevecht was in vollen gang. Marti werd paars en blauw geslagen. Hij voelde er niets van. Later dwarrelde hij nog een tijdje rond maar ten slotte kwam hij toch weer bij het huisje terecht. Reeds van verre zag hij Angela. Hij deed alsof er niets gebeurd was en kwam fluitend, met de handen in de zakken, langzaam dichterbij. Blij blaffend rende Lumpi hem tegemoet. Angela nam Marti direct bij de hand en liet hem al haar speelgoed zien. Toen vergat hij al zijn verdriet. En tóen Waule zelfs cho colade bracht en bij hem ging zitten, be vond hij zich weer in het Paradijs, Marti kwam nu weer iederen dag. Hij deed altijd zeer gewichtig en blufferig. Maar zonder dat hij het zelf bemerkte, onderwierp hij zich heel spoedig aan zijn speelkame raadje en liet zich naar hartelust door haar tyranniseeren. Al heel gauw wist hij niet meer van wie hij het meest hield, van Waule of Angela. In ieder geval voelde hij zich trotsch als beschermer der beide vrouwen, die hij a]s een echte held op leven en dood verdedigd zou hebben. maken, zich schriftelijk te wenden tot den voorzitter van genoemd bureau, den heer J. F. de Ren, Cobetstraat 66, te Leiden, of tot haren secretaris, den heer Th. J. van der Heyden, Rijndijk G. 10, te Zoeter- woude. Zeppelin" 18 Augustus naar Engeland Naar van kapitein Von Schiller wordt vernomen, zal de oorspronkelijk op 14 Juli vastgestelde vlucht van de „Graf Zeppelin" naar Engeland thans den 18en Augustus aanvangen. Den 18en Augustus zal op het vliegveld CrOydon bij Londen worden geland. Er zal vervolgens een rondvlucht boven het Vereenigd Koninkrijk worden onderno men. Den I9en Augustus zullen de Britsche deelnemers het luchtschip weer verlaten, waarna de „Zepp" den 20en Augustus op Priedrichshaven zal terugkeeren. De financieele toestand Seizoeftsachteruitgang Volgens de gezaghebbende maandelijksche publicatie van de National City Bank of New York, hêeft de Duitsche financieele krisis een remmende uitwerking gehad op de ver wachtingen, dat de zakelijke uitbreiding in den herfst sneller of grooter zou zijn dan gewoonlijk. De publicatie zet uiteen, dat DultSchland de op twee na grootste koopef is van Amerikaansché goéderen en dat zijn moeilijkheden de geheele wereld raken. Ter- zelfdertijd wijst zij er op, dat er geen reden is te Vreezen dat de Zakelijke herleving zal moeten wachten tot alle hinderpalen uit den weg zijn geruimd. De seizoenachteruitgang in den detailhan del blijkt dit jaar, zooals gewoonlijk, duide lijk, doch de hoeveelheid goederen, verkocht door de eenige winkels, waarvan cijfers ver krijgbaar zijn, warenhuizen en groote ma gazijnen zijn wederom hoöger dan de cij fers van Verleden jaar. In dollars uitgedrukt echter zijn de verkoopen kleiner geweest. De totaal-netto winsten na aftrek van alle koeten, doch met inbegrip def dividenden van 325 industrieele en koopmansondernemingen gedurende de eerste helft van dit jaar, be dragen volgens de bankberekeningén onge veer 353 millioen dollar, tegen 639 millioen dollar voor dezelfde periode Van het vorige jaar, hetgeen een achteruitgang beteekent van 45 pet. Vergeleken met dezelfde periode van twee jaren geleden bedraagt dé achter uitgang 62 pet. De buitenlandsche afdeeling van de öbliga- tiemarkt weerspiegelde den schok, toege bracht aan het vertrouwen door de finan cieele krisis in Europa en door ongunstige berichten gelijk het uitstel Van betalingen op Chileensche papieren. Reisbeschrijving XI 5 Augustus. Vandaag was het „Deutscher Liedertag". Wat het precies beteekent, weet ik niet, aangezien ik tot nu toe den indruk had, dat iedere dag een „Deutscher Liedertag" is. Maar vandaag scheen het toch wel iets bij zonders te zijn. Toen ik vanmorgen in den tuin van mijn hotel zat, merkte ik tot mijn verbazing dat deze zich vulde met diverse onbekende fami lies: heeren in overhemd (een enkele chicard met 'n vest eroverheen), dames met groote voorraden brood en worst, en kindertjes met reckitt's-blauw of frambozen-limonade-kleu rige petjes, die de Duitsche paedagogen heb ben uitgevonden om onmiddellijk te kunnen determineeren of een wicht in de 2e of de 3e klas van de lagere school zit. (Stel u eens de ramp voor, dat ze niet te onderscheiden wa ren!) Op een gegeven oogenblik verscheen er een kleine vrachtauto, beladen met eenige, laat ons zeggen Duitsche pijpers boven aan de trap van den hoteltuin. De vredige Zondag ochtendstemming werd aan flarden gescheurd, door eenige liederen, die het midden hielden tusschen sentimenteele liefelijkheid en mar tiale zelfverheerlijking. Liederen van zwanen en van zwaarden, velden en vestingen, bloe men en bloed. Na ieder nummer demonstra tief applaus van den geheelen tuin. Tot slot het „Deutschland über alles". Waarna de gasten de papierproppen van het meege brachte graubrot netjes in den zak borgen en de vrachtauto verder reed om weer voor een ander hotel den gasten een hart onder *den riem te steken. Alleen de Duitsche conférencier, indien hij goed is een toovenaar op het terrein der kleinkunst, kan met die Duitsche „Ueber- schwanglichkeit" nog wel eens een loopje ne men. „Meine Herrschaften," riep de conféren cier van hét „Deutsche Haus" uit, „singt deutsche Lieder, freit deutsche Mftdchen, trinkt deutschen Wein, schwört Ihren Offen- barungseid*) an deutschen Gerichtenl" Den volgenden dag troffen we den confé rencier voor onS hotel aan. Hij was nu niet in smoking, maar in plus-fours, en hij was be zighet dagmenu van ons hotel over te schrijven. Hij maakte zijn dagelijksche ronde langs de plaatselijke eetgelegenheden.... Merkwaardig symptoom van de bittere con currentie. Ich bin das Mftdchen für alles, zelde de bravert verontschuldigend. Een dér hotels, waar we onzen avond wel eens doorbrengen, heeft goeden wijn. En de directie heeft de goede gewoonte tweemaal op een avond Ongevraagd een schoteltje met cakes op je tafel te zetten. Je vindt het een aardige attentie én eet ze met smaak op. Maar de kellner heeft de slechte gewoonte, voor die paar koekjes 2 Mark 50 op te schrij ven. Siem is gauw geroerd. Vandaar zijn ver zuchting: Arme kérels, ze kunnen het zich niet eens meer veroorloven, eerlijk te blijven! Den Offenbarungseld zweert iemand die failliet gaat, om te verklaren, dat hij geen enkel bezit heeft verheimelijkt. Contact met de Cie. des Lampes Stand proces radiolampen voor Fhilips gunstiger De Parijsche correspondent van het „Hdbd.'" meldt onder voorbehoud dat aldaar het ge rucht loopt dat Philips voor den verderen afzet harer gloeilampen contact zoekt met haar voornaamste concurrent, de Compagnie des Lampes, fabrikant der Mazdalamp, die door Thomsonhouston met de General Elec- bedroeg 248.637.702. De effecten trie een belangengemeenschap heeft. Dit con- w4Men wederom gewaardeerd tact zou industrieel en commercieel zijn, - maar niet financieel. Anderzijds wordt van een gulden in een spaarpot had gedaan en hij zou hiermede voortgegaan zijn tot van daagdan zou hij nu ongeveer aan één millioen toe geweest zijn!" Verder ontleenen we aan het verslag: „De productie was wederom zeer bevre digend. Aan nieuwe verzekeringen kwam in 1930 tot stand een bedrag van 34.070.118 Dat is f 5.944.101 meer dan in 1929. Het Verzekerde bedrag op 31 December 248.637.702. De effecten gewoonlijk vertrouwbare zijde vernomen dat het proces over brevetten der Philips radio lampen te Parijs, dat PhUips in eerste in stantie verloren had, er In appèl voor Philips veel beter voorstaat wegens een nieuw feit, blijkbaar bestaande in ongeldigverklarlng van een Amerikaansch brevet, waarop de tegenpartij zich gegrond had. De „Eerste Nedetlandsche", Verzekering- Maatschappij op het Leven en tegen Invali diteit, vestigt op bijzondere wijze de aan- docht op eenige cijfers uit haar jaarverslag over 1930. De bekende teekenaar Jo Spier heeft h.l. voor de maatschappij een boekske geïllustreerd op een wijze, welke het verslag in klein formaat prettig doet lezen. De tee- keningen zijn geestig en sprekend. Om een voorbeeld te geven, nemen wij den volgenden tekst over: „In dit boekje ls sprake van millioenen. Vóórdat dit boekje inziet willen wij U eens een idéé geven hoeveel of eigenlijk een millioen wel is. Wanneer de Pharao Ramses iederen dag naar de Amsterdamsche beurskoersen per ultimo December van het boekjaar, terwijl de vaste goederen 685.000) ver beneden de waarde, in de balans voorkomen. Aan hypotheken stond uit een bedrag van 37.740.732. Zij zijn alle uitsluitend eerste hypotheken op onderpanden, welke voor namelijk in Nederland zijn gelegen. De sterfte-ultkomsten waren voor de Maatschappij zeer gunstig. De werkelijke sterfte bedroeg 51 pet. van de verwachte, voor zoover het de zeer belangrijke groep verzekeringen hij overlijden betreft; 61 pet. van de verwachte met betrekking tot de minder omvangrijke groep der verzekeringen bü leven. Uit de winst ad 1.587.679 werd 885.268 toegevoegd aan de extra-reserve, welke daardoor steeg tot f 6.600.000. Aan verzekerden, die een verzekering hebben loo- pen met recht op aandeel in de winst, wordt in totaal f 278.750 uitgekeerd, evenals over 1929." Het boekske besluit met het stellen van een vraag, wel waard om overdacht te wor den: „Het is niet zeker dat ge brand zult krijgen. Tóch hebt ge een brandassurantie! Het is wel zeker dat ge er op een dag niet meer zijn zult. Waarom hebt ge géén levensverzekering?" 473. De circusbaas, die achter was gebleven Op de steeds zinkende boot, Zag de reddingsboot verdwijnen En zijn angst werd daarom groot. Hij sprong daarna over de verschansing, Met zijn gordel, pardoes in zee, Hij moest jammerlijk verdrinken, De boot nam hem niet meer mee. 474. In een hok moesten ze overnachten, Op een harden ruwen vloer, Handen, armen, beenen, voeten, Gebonden door een stevig snoer. Al spoedig waren ze in slaap gevallen, Ze waren vermoeid en loom, Toen had de arme Pim al spoedig, Een afgrijselijken droom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10