f3000.- f 750.- f250. f125.- f50. f40.- ZWAAR WEER BOVEN ONS LAND DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17836 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL OOK DAT NOG! Dreigende rassenstrijd te Jeruzalem In stilte Herziening van het Young-plan Groote brand te Heerde Auto te Sneek te water geraakt Verscheidene dooden en gewonden Honderden dooden in China? Autobus met 22 personen in rivier gestort VOORNAAMSTE cACIEUWS Bü een dijkdoorbraak in China zouden honderden personen omgekomen zijn. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Oroote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. E HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardeD tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvingei bij een breuk van been of an ii verlies van *n anderen vinger Is de toekomst voor den Nederland- schen exporthandel nog niet somber ge noeg? Waarheen men in de uit Nederland importeerende landen ook ziet, 't is overal krisis, malaise, werkloosheid, verminderde of tot nul gereduceerde koopkracht, gedwongen bezuiniging, fi- nancieele onzekerheid, bankkrach. Ieder land tracht zooveel mogelijk zichzelf te redden. En zoo rijzen steeds hooger de tarie- venmuren langs de grenzen van ons landje, indien er al niet zonder par don verbod of beperking van import ge decreteerd wordt. Eén lichte plek was er echter nog aan den ekonomischen hemel zichtbaar: de conventie van Oslo tusschen die enkele, zeldzame staten in Europa, die den vrij handel nog zooveel mogelijk wilden in eere houden. Maar zie, ook die enkele lichte plek dreigt verduisterd te worden. Bij de opening van de Deensche Jaar beurs te Fredericia heeft de Deensche minister van Handel, Hauge, n.l. een op zienbarende rede gehouden, waaruit men in sommige kringen de gevolgtrek king maakt, dat Denemarken bescher mende tariefmaatregelen overweegt. De minister verklaarde o.a. het te betreu ren, dat men in een tijd leefde, waarin elke natie poogde zich tegenover haar buurstaten te barricadeeren. Klagen hielp tegenover dit feit weinig, doch De nemarken zou eenvoudig gedwongen worden, zich eveneens er op in te stel len, om zijn bestaan te kunnen hand haven. Helaas wees al te veel erop, dat dergelijke wijzigingen in de handelspoli tiek met het oog op de concurrentie en op de noodzakelijkheid om gelijke voor waarden te scheppen beslist noodzake lijk waren, zoodat Denemarken gedwon gen zou kunnen worden dingen te doen, die men nog kort tevoren voor onmoge lijk hield. Toen men na afloop den minister vroeg, wat hij precies met zijn toespe lingen meende en of hij doelde op be schermende maatregelen, antwoordde hij ontwijkend. In de eerste plaats ver wacht men echter beschermende maat regelen in Denemarken ter bescherming van de schoenen-industrie. Dat ziet er weinig hoopvol uit! Denemarken (het „Handelsblad" her innert er aan) betrekt ongeveer de helft van den algeheelen Nederlandschen uit voer van dit artikel. In 1930 bedroeg de totale export van schoenen, laarzen en pantoffels, ge heel of voor het grootste gedeelte van leder, 449.062 paren, ter waarde van 2.568.000 gulden. Daarvan gingen naar Denemarken 256.298 paren, ter waarde van 1.249.000 gulden. Voor het eerste halfjaar van 1931 bedroeg de totale export 14076 pa ren voor 696.000 gulden. Denemarken be trok hiervan 75.681 paren, ter waarde van 3087000 gulden. Hier staan voor Nederland dus groote belangen op het spel. Bijzonder pijnlijk treft het, dat deze stoot ons toegebracht dreigt te worden door het om zijn vrijhandel steeds zoo geroemde Denemarken, een van de laat ste landen, waarop wij nog onze hoop en ons vertrouwen gevestigd hadden. Maar wij mogen Denemarken daar over niet te hard vallen: wij kunnen ons de bezorgdheid van den Deenschen mi nister zeer goed verklaren; wij nemen aan, dat hij aldus handelen moet (al thans meent aldus te moeten handelen) in uiterste noodzaak: een land als Dene marken wijkt niet voor zijn pleizier en ook niet om anderen te benadeelen van zijn beproefde vrijhandelsbeginselen af. Maar, is de (waarschijnlijke) wijziging in de Deensche handelspolitiek niet een sterke aanwijzing voor Nederland; blijkt nu niet, dat zelfs met den besten wil der wereld een enkel land te midden van protectie-toepassende landen niet kan staande blijven? We mogen dat jammer vinden. Voor noodzaak moet alles wijken. Als gevolg van werkstaking Te Jeruzalem heerscht eenige bezorgd heid nar aanleiding van het voornemen tot het proclameeren van een algemeene werk staking van chauffeurs op moTgen. Ge vreesd wordt, dat indien de voorgenomen staking doorgaat, zij de bestaande spanning als gevolg van agitatie over het verzegelen van wapenopslagplaatsen grooter zal ma ken en rassenstrijd zal uitlokken. De regeering richt in een heden gepubli ceerd officieel communiqué een ernstige waarschuwing tot de chauffeurs en zegt, dat zij posten onmiddellijk zal onderdruk ken en nog anders maatregelen zal ne men. De vereenigde kamers van koophandel doen ter elfder ure pogingen om de werk staking te verhinderen. Het N(ederlandsch) O(nderwijzers) G(enootschap) heeft, met algemeene stem men een voorstel aangenomen der afdeeling Zwolle, strekkende tot fusie met den B(ond) v. N(ederlandsche) O(nderwijzers). Twintig jaar geleden zou dit bericht een storm hebben gewekt in Nederland, nu gaat het stil voorbij. Bewijs, dat de belangstelling voor de openbare school in Nederland niet groeit. 't Is toch wel van beteekenis, dat het N.O.G. verdwijnt in den Bond, wie dat twintig jaar geleden had voorspeld, zou tot de ongeluksprofeten zijn gerekend. Het N. O. G„ de burcht van het oude, gematigde, liberale schoolhoofd, de burcht vooral van de neutraliteit der openbare school, overgeloopen in den radikalen B. v. N. O., tegenwoordig zelfs een „socialistische vakcentrale", zooals hij genoemd is op de vergadering van het N. O. G., voor tot de fusie is besloten, een socialistische vakcen trale, omdat sinds eenige jaren de Bond is aangesloten bij het N. V. V., dat de cen trale der socialistische vakorganisaties is. Voorheen was er alleen het N. O. G., en daarin waren alle eerzame onderwijzers ge organiseerd. Men was er breed van blik en weidsch van gebaar en zoo verzamelde men alles, wat vaag gedefinieerd was. Tot de scherper afgeteekende meeningen boven traden, die ten slotte zich afscheidden en groepeerden in konfessioneele Bonden en in den radikalen Bond van Ketelaar. Toen de openbare school nog een deel der Katholieke kinderen opvoedde, heeft onze pers zich met dien B. v. N. O. geregeld bezig gehouden. Het was van belang voor de openbare school, wat er zich afspeelde in den Bond en de openbare school had toen nog de belangstelling van een groot deel der Katholieken. Dat is anders geworden: ons katholieke kind gaat, In het algemeen gesproken, naar de katholieke school. En de belangstelling voor de openbare school is onder ons sterk gedaald. Vandaar, dat de fusie van het doodfatsoenlijke N. O. G. met den rooden kemphaan onder ons weinig ontroering wekt, maar wij hebben er elders evenmin een woord van gele zen. Het is vacantietijd, dat is misschien een verklaring, maar de kranten komen toch nog uit en er wordt in geschreven ook. Geen woord over deze fusie. Is de openbare school zóó ver uit de balangstelling der openbare meening gedreven? Kan 't deze niets meer schelen, wat er van haar wordt? Of hare bedienaren zich meer of minder ver oriën- teeren naar links? vraagt de „Gelderlan der". Hoogst angstwekkend is de stilte, waarin deze fusie van N. O. G. met B. v. N: O. is voltrokken. Voorstellen van de B. I. B. In gewoonlijk goed ingelichte bankiers kringen te New York gaat het gerucht, dat de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel binnenkort voorstellen zou willen doen voor een herziening van het Young-plan. In sommige kringen is men van meening, dat geen herziening mogelijk is, zoolang de hui dige krisis voortduurt. In andere kringen gelooft men daarente gen, dat aan de krisis slechts een einde kan komen, als de huidige herstel- en schulden regelingen worden herzien. Het standpunt van Washington ten aan zien van de herziening wordt optimistisch beoordeeld, aangezien de Amerikaansche vertegenwoordiger in de te Londen ingestel de commissie van deskundigen. Sir Wiggit, voorstander van een revisie der schuldenre- gelingen is en het vertrouwen van President Hoover geniet. De vooruitzichten voor een leening aan Duitschland op langen termijn, acht men tamelijk gering, temeer daar men omtrent de positie der Young- en Dawes-obligaties nog in het onzekere verkeert. Beschuitfabriek totaal afgebrand Hedennacht is de groote Ark's beschuitfa briek te Heerde, geheel door brand ver nield. Te 12 uur verliet een ploeg laatwerkende bakkers bet gebouw zonder onraad te hebben bemerkt. Te half twee stond het geheele gebouw in lichter laaie. Tegenover de vuurzee stond de motorspuit uit Heerde machteloos. Men requireerde de brandweer uit Hattem, Zwol le, Epe en Vaassen, doch toen het materiaal arriveerde, was het gebouw reeds verloren. De belendende perceelen, waarbij het ge meentehuis, bleven behouden. Alle machines zijn mede een prooi der vlammen geworden. Buren en een der heeren van Aalst konden nog juist den auto redden. De fabriek werkte met 80 man en is te gen bedrijfsschade verzekerd. Ook de andere schade wordt door verzekering gedekt. De fabrikanten hopen het bedrijf gaande te houden door behulp van andere beschuit fabrieken hier te lande. Een gelukkige omstandigheid is, dat hier voor de getroffen firma een nieuwe fabriek wordt gebouwd, die over circa 3 maanden gereed zal zijn. Dame in ernstigen toestand in het ziekenhuis opgenomen Een auto, waarin waren gezeten de heer en mevrouw Van O. en de heer en mevrouw P., afkomstig uit IJmuiden, die bij eerstge noemde familie logeerden, is hedennacht na 2 uur bij de Jousterkade te Sneek te water gereden, op het oogenblik, dat de bestuurder de brug wilde afrijden. De auto verdween onmiddellijk in de diep te. De heeren wisten zich door het portier te redden, doch de dames, die achterin wa ren gezeten, moesten door toegeschoten pu bliek door een stukgeslagen ruit uit hun be narde positie worden bevrijd. Beide dames waren bewusteloos. De vrouw van O. kwam spoedig bij, na toediening van zuurstof. Mevrouw P. echter werd in bewusteloozen toestand naar het St. Anthoniusziekenhuis vervoerd. Zij is er zeer ernstig aan toe. De bestuurder werd vrij ernstig aan de handen gewond. Hij werd ter plaatse ver bonden. De reserve-sergeant leerling-vlieger A. L. J. van Poeteren, die Dinsdag boven het vlieg kamp Soesterberg met een militair vliegtuig neerstortte en gedood werd Boerderijen verbrand Noodweer boven Arnhem Gisteravond omstreeks half zes brak boven Arnhem een hevig onweer los, dat gepaard ging met een wolkbreuk, die in een minimum van tijd straten en buitenwijken onder water zette en het verkeer onmogelijk maakte. Het licht was niet van de lucht Omstreeks zes uur sloeg de bliksem in een vlaggemast op het bootenhuisje van den heer S. in den Rijn nabij den Westervoortschen dijk. Op dat moment bevonden zich in of nabij dit huisje ongeveer tien personen, van wie er vijf door den bliksem min of meer ernstig gewond wer den. Het ergste waren mevr. P. en de heer J A. er aan toe, die beiden bewusteloos ble ken te zijn. Voorts bekwamen de 19-jarige mej. A. K., de 28-jarige S. H. en mej. S. v. M. schroeiwonden aan armen en beenen. De doktoren Roest en» van Staa pasten op de beide bewustelooze personen kunstmatige ademhaling toe Na ongeveer tien minuten mochten zij er in slagen, mevr. P., die aan het hoofd licht verwond was, weer tot be wustzijn te brengen, doch bij den heer A., bij wien men ongeveer anderhalf uur bezig bleef, bleken de levensgeesten geweken. Het lijk is naar het gemeentelijk zieken huis overgebracht, waarheen ook de vier ge wonde dames werden vervoerd, van wie mej. K. en mej. H. na verbonden te zijn, zich naar huis konden begeven. De beide anderen zullen waarschijnlijk heden uit het zieken huis worden ontslagen. De heer A. was ongeveer 25 jaar oud en werkzaam bij de Philipsfabriek te Eindho ven, doch tijdelijk te Arnhem waar ook zijn ouders wonen, in militairen dienst. Zwembad op drift. Kort na dit ongeluk sloeg de bliksem in een ketting van het rivierbad voor mannen, dat eveneens in den Rijn is gelegen. Een gedeelte van het bad geraakte op drift. De personen, die zich in het bad bevonden, wis ten door naar het vrouwenbad over te klim men te voorkomen, dat zij door den stroom werden medegesleurd. Een tram ontspoord. Bij de tramkruising op de Beukenlaan te Oosterbeek ontspoorde tengevolge van het vele zand en grind, dat zich op de rails had verzameld, een electrisch personenrijtuig van de Oostertramweg-Mij. komende uit de rich ting Heveadorp. De wagen kwam dwars over den weg te staan en veroorzaakte een ver- keersstagnatie van ruim twee uur, waarvan ook de tram der gemeente Arnhem hinder in den dienst ondervond. Persoonlijke onge lukken kwamen hierbij niet voor. Gezin van acht personen door den bliksem getroffen. De vader gedood, de overigen gewond Uit Varsseveld wordt gemeld: Tijdens 'tonweer, dat gisteravond woedde boven deze streek, is te Silvolde de bliksem ingeslagen in het huis van J. F. Cornelisse. Het gezin, dat uit 8 personen bestaat, werd door den bliksem bewusteloos geslagen. Toen de dokter was gearriveerd, bleek de vader reeds te zijn overleden. De andere personen kwamen weer bij. Allen waren min of meer gewond. Van enkelen was een arm verlamd, terwijl de anderen doof waren. De bliksem is door het geheele huis geslagen. Alles wat aan den wand hing, schilderijen, enz., werd er afgeslingerd. Jongeman onder een boom doodgeslagen. In den Broekpolder onder de gemeente Oegstgeest werd de 19-jarige A. K„ die daar aan het visschen was, door het onweer over vallen. Om zich tegen den regen te be schutten is hij op den Broekweg onder een boom gaan schuilen. Hij werd daar echter door den bliksem getroffen en gedood. Boerderij afgebrand. De Betuwe heeft eveneens van het nood weer te lijden gehad Te Driel bij Eist sloeg de bliksem in de kapitale hofstede van den heer van Dijk. Het gebouw werd geheel in de asch gelegd, terwijl eenig vee in de vlam men omkwam. Ook de gansche inventaris en de inboedel werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Xe Ottland. Gisteravond omstreeks 7 uur is de blik sem ingeslagen in de boerderij van den heer Brouwer te Ottland. Het achterste gedeelte van het huis brandde geheel uit. De schade bedraagt ongeveer zeven duizend gulden en wordt door verzekering gedekt. Windhoos boven het Westland. Gisteravond woedde boven het Westland een kort doch hevig onweer, gepaard met regenval en windvlagen. Door den hevigen wind moesten verschillende boomen in en kele plaatsen van het Westland het ontgel den, terwijl in de richting 's-Gravenzande Hoek van Holland vele ruiten van kassen en warenhuizen vernield werden. Te Monster waaiden vele pannen van het dak af, terwijl van een huis het dak grootendeels werd af gerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. De zware buien trokken in de richting van de Noordzee weg. Het kampeerterrein te Hoek van Holland, dat onlangs zwaar geteisterd werd door een "•Windhoos; is thans ongemoeid gelaten. Kerktoren getroffen. Tijdens het onweer van gisteravond is in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Voor burg de bliksem ingeslagen. Een groot aan tal leien zijn van het dak geworpen. Brand is gelukkig niet ontstaan. Bij den landbouwer J. Rodenburg te Voorschoten zijn gisteravond twee koeien en een schaap doodgeslagen. Te Deume Maandagavond woedde boven Deurne, Asten en omgeving een zwaar onweer. In de St. Jozefparochie te Deurne sloeg de bliksem in de woning van den arbeider v. d. W. De vrouw vah v. d. W., die aan tafel zat, werd door het hemelvuur ge troffen en nog al ernstig gewond. Haar echtgenoot droeg haar onmiddellijk naar een naburige woning, omdat de bliksem ook brand veroorzaakt had. Het huis van v. d. W. brandde geheel uit. Ook op het gehucht Wasberg werd een man door den bliksem geraakt, doch slechts licht gewond. Verder vernielde het hemelvuur gedeelte lijk den fabrieksschoorsteen der steenfa briek Van Daal, Goossens en Co., terwijl op het kantoor der fabriek een begin van brand ontstond, welke echter spoedig gebluscht kon worden. In een weide werden drie koeien door het hemelvuur gedood. In Asten sloeg de bliksem op de tele- foonleiding en vernielde 15 achter elkaari staande telefoonpalen. Te Wagenberg. Te Wagenberg bij Breda sloeg gistermor gen tijdens het onweer de bliksem op de R. K. kerk, tengevolge waarvan de elec- trische installatie van het uurwerk werd beschadigd. De heer Langenberg, die in de kerk werkzaam was, werd zoo door den schrik bevangen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Xe Reuver. Te Reuver zijn Maandagavond huis, schuren en stalling van den landbouwer Niemans door blikseminslag afgebrand. Ook te Voorst een boerderij af gebrand. Gisterenavond te half 11 sloeg de bliksem in de kapitale boerderij „Ronduite", eigen dom van Jonkheer van Weede, te Den Haag en bewoond dooi den heer R Hendriks te Voorst a. d. IJsel. De geheele familie zat aan tafel in het voorhuis en bemerkte aanvankelijk niet, dat er brand was. Een hevig geknetter verried, dat de boerderij in volle vlam stond. De ge heele boerderij met bijgebouwen is een prooi der vlammen geworden. De motorspuit uit Voorst verleende de eerste hulp. waarna die uit Zwolle eveneens assistentie verleende. Ze konden evenwel niets meer doen dan de vuurmassa onder water te zetten. Een zeug en eenige biggen kwamen in de vlammen om. Boerderij en inboedel waren verzekerd. Te Zwello. Gisteravond sloeg de bliksem in het boer derijtje van Gerrits te Zwello, achter het holthuis. De brandweer kwam met de motorspuit, doch er was geen water in de buurt. Alles brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Bliksem ingeslagen te Heemstede Geen persoonlijke ongelukken Tijdens het hevig onweder sloeg gister avond de bliksem in het perceel Ant. Duijck- laan 6, te Heemstede, bewoond door mevr. de wed. J. BraakkenburgVan Backum. Een begin van brand ontstond, dat door den zoon des huizes werd gebluscht. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen water te geven. Het dak der woning vertoonde aan de Westzijde een brandende streep van beneden naar boven. Blijkbaar was de bliksem ingeslagen in de Westzijde van het huis. Hier werden eenige dakpannen weggeslingerd. Toen is de bliksem overgeslagen naar de andere zijde. Hier vertoonde zich ook een rechte streep van boven naar beneden van afgesplinterd hout, langs de naden van twee planken. De brandweer inspecteerde het geheele dak, doch kon niets anders vinden. Alleen aan den binnenkant van de zoldertrap was vuur geweest. Omgekomen bij een overstrooming Als gevolg van den hevigen regenval der laatste weken is het water in het meer van Toeng-ting-koe en zoodoende van de andere om Hankau gelegen meren, aanzienlijk ge stegen, tengevolge waarvan een dijk, die de afscheiding tusschen de meren en de stad vormt, is doorgebroken. In korten tijd was de geheele stad onder water. Honderden per sonen zouden den dood in de golven hebben gevonden. Op verscheidene plaatsen staat het water anderhalven meter hoog. Reeds doet zich in de stad gebrek aan le vensmiddelen gevoelen, daar alle toegangs wegen door het water zijn afgesneden. De autoriteiten namen evenwel de noodige maat regelen teneinde het uitbreken van ziekten te voorkomen en voor een normale voedsel voorziening te zorgen. Koelies aansprakelijk voor de overstrooming. Naar heden vernomen wordt, zijn koelies aansprakelijk voor de geweldige overstroo ming, waardoor honderden personen zijn omgekomen. Deze koelies brachten met zak ken zand versterkingen aan, aan de dijken om de meren. Op een buitengewoon ongeschikt oogenblik gingen zij in staking en eischten vèrhooging van het loon. Terwijl over deze loonskwestie met de opzichters werd onder handeld. ontstond in den dijk om Het meer van Toen-Ting-Koe een scheur, die weldra grooter werd en al spoedig een geweldigen stroom water doorliet. Toen de koelies en de opzichters dit zagen gebeuren, namen zij de vlucht. Kort daarop werd de geheele dijk weggeslagen en stroomde het water de stad binnen. In de stad heerscht nog steeds gebrek aan levensmiddelen en drinkwater, niette genstaande de autoriteiten terstond de noo dige maatregelen hebben genomen. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Veel provincies getroffen De overstroomingen in China, tengevolge van den hevigen regenval en het smelten van de sneeuw, hebben groote verwoestin gen aangericht. In niet minder dan 16 provincies zijn meer dan 50 millioen menschen door de overstroomingen getroffen. De materieele schade is zeer groot. Wanneer door de jarenlange revoluties het afwateringssysteem der groote rivieren niet volkomen was verwaarloosd, zouden de overstroomingen niet zóó'n ernstigen om vang hebben aangenomen. Te Hankau staan, zoowel de electrische centrale als het vliegveld meters diep onder water. De arbeiders, die werkzaam waren aan het versterken van den dijk, zijn op het kritieke oogenblik, wegens een loonconflict, in staking gegaan. Gisteren zijn drie nieuwe stuwdammen van de groote meren aan de grens van de provincie Kiangsi doorgebroken, waardoor veel menschen en vee verdronken. 33 5 Aug.. Allen verdronken Te Georgetown (Zuid-Carolina) is een volle autobus, doordat een brüg openge draaid stond, in den rivier gestort. 22 Per sonen verdronken, waaronder 20 negers. De vlootstaat van Amerika Een nieuwe verklaring In een nieuw document, door het Ameri kaansche departement van marine gepubli ceerd, wordt de noodzakelijkheid betoogd, van het in stand houden van een vloot dooi de Vereenigde Staten in zoodanigen staat, dat zij ingeval van oorlog een snelle uit breiding mogelijk maakt. Het document her haalt opnieuw het voornemen der Ver eenigde Staten tot het in het leven roepen, in stand houden, en het aanwenden, van een vloot van den eersten rang in overeenstem ming met de verdragen van Londen en Washington. Ook worden nieuwe bepalingen overwogen voor de industrleele mobilisatie in tijjd van oorlog. Beschuitfabriek te Heerde afgebrand Niets is behouden. (blz. 1, 1ste blad) Auto te Sneek te water gereden. Drie in zittenden gered; de vierde, een dame, verkeert in zeer ernstigen toestand. (blz. 1, 1ste blad) Zwaar weer in ons land: drie personen door den bliksem getroffen en gedood; boerderijen afgebrand (blz. 1, 1ste blad) Voorstellen zouden van den B. I. B. te wachten zijn betreffende herziening van het Young-plan. (blz. 1, 1ste blad) (blz. 1, lste blad) Dreigende rassenstrijd in Jerusalem. (blz. 1, lste blad) Verklaring van het Amerikaansche depar tement van marine over den vlootstaat. (blz. 1, lste blad) Opzegging der loonovereenkomst in de Bel gische mijnindustrie. (blz. 3, 2de blad) In een radiorede heeft dr. Bruening een uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen der laatste weken. (blz. 3, 2de blad) Tramwagen te Den Bosch omgekanteld; een dame gedood. (blz. 2, 3de blad) Ernstig vliegongeluk op Waalhaven. Eenige gewonden. (blz. 1. 3de blad) Bij een lichte treinbotsing in Limburg zijn twee mannen door ontsnappenden stoom ge wond, waarvan een overleden is. (blz. 2, 3de blad) De Zepelin 18 Augustus naar Engeland. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.66 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.13. Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te Lerwick. Laagste barometerstand 751.0 m.M. te Vardö. Verwachting: Zwakke wind uit oostelijke richtingen, meest licht tot half bewolkt, waarschijnlijk onweer, warm. Onvoorzichtige dienstbode Brand te Delfzijl Hedenmorgen is de boerderij van den heer J. Perdok op den Zomerdijk te Delfzijl geheel afgebrand. De brand greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel zoo goed als niets kon worden gered. Een deel van de levende have kwam eveneens in de vlammen om. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk te wijten aan onvoorzichtigheid van de dienst bode, die bij het aanmaken van de kachel niet de noodige voorzorgen had genomen. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. Het zoontje van den heer Per dok, dat nog lag te slapen, kon gelukkig bij tijds uit zijn bed worden gehaald. Het nog in de schuur aanwezige vee, een veulen, 3 varkens en een aantal kippen kwam in de vlammen om. Europa moet op adem komen" Nu overweging van definitieve maatregelen De „Daily Herald" schrijft naar aanlei ding van de bijeenkomst tusschen Mac- Donald en den Amtrikaanschen Staatsse cretaris Stimson in het dorpje Rogart in Schotland, dat bij deze gelegenheid belang rijke besprekingen zullen worden gehouden over de handhaving van de financieele stabiliteit der wereld. De bespreking over de herstel- en oorlogsschulden, die reeds te Londen zijn begonnen, zullen worden voort gezet. Het is algemeen bekend, dat Amerika alles wat tot nu toe is gedaan, slechts be schouwt als een gelegenheid voor Europa, om wat op adem te komen. Van deze pauze moet gebruik worden gemaakt, om meer definitieve maatregelen te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1