Bollenveiling in de Bloemenstad 1 Stadsnieuws DE TIENDAAGSCHE VELDTOCHT TWEEDE BLAD WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 Tusschen een druktnachinc bekneld Het Provinciaal W aterleidingbedri jf Historische bijzonderheden Het verloop van den strijd V VV.V Jongeman in zee verdronken R. K. Jeugdbeweging Valsche borgtocht-acte opgemaakt LANDBOUW EN VISSCHEJRIJ De aardappelziekte De eerste aanvoer hyacinthen onder den drukknop in het gebouw aan den Kleinen Houtweg Het bloemenfestijn voor Haarlem en Om streken behoort nauwelijks drie maanden tot het verleden en de pracht en praal van hyacinthen, tulpen en narcissen staat ons nog als een helder beeld voor den geest. De bloemenweelde op de velden is in alle op zichten een streeling voor het oog, maar de kweeker heeft het meer begrepen op den-bol, waaruit het paars, rood, geel of wit, zoo sprookjesachtig ontloken is. Als de bloemen het mooist zijn is hun doodvonnis geteekend. Hoe hoogmoediger ze zich op het veld verheffen, hoe grooter de val. Na den bloeitijd worden de hyacinthen- bollen geopereerd en dan begint het groote vermenigvuldigingsproces. Eind Juli begint dan de veiling. Gisteren had in de Coöperatieve Haarlemsche Groen te- en Bloembollenveiling te Haarlem de eerste aanvoer hyacinthen plaats en juist zoo'n eerste veiling is bijzonder interessant. Dan weten de koopers nog niet, hoeveel ze voor de partijen moeten betalen en dan pro- beeren ze natuurlijk het onderste uit de kan te krijgen. Dat dit niet zoo heel gemakke lijk is, zal u straks duidelijk worden. De heer Schrama, boekhouder der veiling, leidde ons rond en gaf ons de benoodigde technische inüchtingen. Daar stonden de manden met de hyacin then en tulpen, zij aan zij. Er waren er die kwamen uit Overveen, uit Noordwijk, uit Hillegom, uit Castricum. Roerloos leunden de bollen in de breede manden tegen elkan der en zelfs de strenge kritiek van rond loerende adspirant-koopers vermocht geen bijzondere sensatie onder het klein-ronde volkje op te wekken. Voor hoeveel zouden ze verkocht worden? Wat zouden ze opbrengen? En de handelaars keken weer van catalogus naar bol en van bol naar catalogus. Zonder deze handleiding zou het niet ge makkelijk zijn een bepaalde partij te kun nen koopen. Wanneer iemand bollen inbrengt krijgt zijn zending een nummer. De nummers wor den samengevat en getypt op een stencil, dat voor 4 bladzijden druk is ingericht. De eigen drukkerij zorgt dan voor de benoodigde exemplaren. De directie moest een eigen drukkerij inrichten, om grootere bedrijfs zekerheid te hebben. Tot in diepen nacht worden de catalogi gedrukt en in hoog-sei- zoentijd volgt de eene veiling de andere op, zoodat „aanpakken" de boodschap is. Er is een bijzonderheid inzake de emballa ge. Alle manden blijven eigendom van de veiling, waarvoor dan ook een volledige ad ministratie is ingericht, die zeer serieus be handeld wordt. De manden zijn verkrijgbaar teo-en een gulden en wanneer men ze terug brengt met of zonder bollen, wordt dit bs* drag gerestitueerd. In de omgeving zijn 35 depots waar de kweekers manden kunnen krijgen. Nu zijn er kleine baasjes, die de manden een paar maanden houden, ze over al voor gebruiken en dan terugzenden. Tot nu toe ontstond daardoor voor de veiling een verlies van 5000 tot 10.000 per jaar. Daar dit euvel zich ook op andere veilingen voordeed, besloot men zich te vereenigen en de Bond van Bloembollenveilingen is er nu, om misstanden uit te roeien. Als het uur van verkoop is aangebroken, verzamelen de adspirant-koopers zich in de bovenzaal van het gebouw. Daar zijn een paar honderd tafeltjes gezet, elk voorzien van een electrisch knopje, dat in ver binding staat met een ronde veiling-schijf, waarop elk tafelnummer verlicht kan wor den. Over de nieuwe wijze van veilen schre ven we reeds uitvoerig, zoodat we dit deel van den bollen-verkoop-historie achterwege kunnen laten. Gisterenmorgen werden dan de eerste par tijen hyacinthen geveild. De directie heeft gelimiteerde opdrachten van haar principa len en ze heeft dus ook een knopje om den wijzer bij een bepaald getal te doen stoppen. En daar de koopers nog niet wisten, welke prijzen ze zouden moeten betalen, kwam bijna regelmatig het directie-nummer op het bord, „nummer 243". Slechts een enkel mandje verwisselde van eigenaar en een geestige belanghebbende riep dan ook op een gegeven oogenblik „telefoon voor 243", waar mede hij te kennen gaf, dat de te hoog ge limiteerde prijzen ongewenscht waren. Als een veiling is afgeloopen staat buiten een leger van vrachtrijders klaar, om voor de verzending van de bollen te zorgen. Dan verdringt men zich in de groote zaal om zijn partijtje te bemachtigen en het is opmerke lijk, dat zoo goed als geen abuizen voor komen. Hot veilen van bloembollen is meer en meer gewild onder kweekers en handelaars. De bestaande veilingen worden steeds groo ter en grooter en drukker bezocht en nieuwe veilingen zullen vooreerst niet noodlijdend worden. De Coöperatieve in onze stad mag met recht een modelinrichting genoemd worden en is dan ook hoog aangeschreven in de bloemen en groentewereld. Eerst was de veiling ondergebracht in een houten huisje aan het Spaame, daarna werd een grooter lokaal „Bloemhof" aan de Bloem hofstraat in gebruik genomen, terwijl in 1927, tien jaar na de oprichting, het geweldige complex aan den Kleinen Houtweg gereed was. In de najaars- en wintermaanden is er vanzelfsprekend minder bedrijvigheid, slechts enkele weken duurt de grootste drukte. Dan geeft de directie haar gebouwen gaarne voor tentoonstellingen enzoo men weet, wordt daar in October de Mittovos gehouden. Meisje moet haar rechterhand missen Gisteren meldden wij reeds, dat de 18-ja- rige mej. R. M. in een drukkerij hier ter stede het ongeluk had met haar rechterhand onder een wals te komen, waardoor dit li chaamsdeel verbrijzeld werd Het ongeluk gebeurde, toen het meisje zich bij haar arbeid aan de machine om keerde om nieuw materiaal te nemen. Zij leunde daarbij met haar rechterhand op een kartonnen bescherming voor de kamraderen, welke echter bezweek, met het gevolg, dat de rechterhand tusschen de kamraderen kwam. De machine werd onmiddellijk stop gezet en na eenige moeite bij het terugdraaien van den wals gelukte het, de hand, welke geheel verbrijzeld was, vrij te maken. Na verbonden te zijn werd het meisje naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Waarschijnlijk zal haar hand geamputeerd moeten worden. Personalia De volgende gediplomeerden der Middel bare Technische School te Haarlem zijn ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Afd. Bouwkunde: de heer H. de Rijk, als bouwkundig teekenaar bij den heer C. Ver steeg te Amsterdam. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: de heeren J. Bungener, als teekenaar bij den Provin cialen Waterstaat van Noord-Holland; B. Daalder, als uitvoerder bij de N V. P. Daal der Aannemersbedrijf te Alkmaar; C. A. van der Plas, als opzichter bij de gemeente Am sterdam, en W. Krijn op het Bruggenbureau van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. Daar de Hoofdinspecteur, de heer K. Brants van 10 tot 31 Augustus met verlof afwezig is, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen den heer G. H. Weustink, Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Haarlem aangewezen genoemden Hoofdinspecteur gedurende dien tijd te ver vangen. Gang van zaken bevredigend Verschenen is het verslag over 1930 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord- Holland. We ontleenen er het'volgende aan: De gang van zaken in 1930 mag als bevre digend worden gekenschetst. De ontwikke ling schreed voort; een mijlpaal werd bereikt door aansluiting van de laatste gemeente, Warder, waar de opening van de waterleiding op 17 April plaats vond. Het behoeft geen verwondering te baren, dat nu 1930 ook niet zooals 1929 een langdurige abnormaal strenge vorstperiode bracht, met het daarmede sa menhangend waterverlies, de stijging van het aantal afgeleverde kubieke meters water ach terbleef bij dat van het aantal aansluitingen. Eerstbedoeld aantal steeg van 10.844.628 M3. tot 11.099.520 M3., of met 2.35 pet., tenvijl het aantal aansluitingen steeg van 79.187 tot 83.120 of met 4.96 pet. Op de verbeterde ver houding tusschen opbrengst en afgeleverde hoeveelheid water zal ongetwijfeld eveneens gunstig gewerkt hebben de inspectie, welke in 1930 over de geheele linie en stelselmatig werd ter hand genomen. De lang aanhoud- de, in 1929 aangevangen droogte, die ook nog in de eerste maanden van het verslagjaar heeschte, had vooral in de eerste week van Mei een groot waterverbruik tengevolge. Van d* 500 milimeter wijde Bonnabuis, waarvan het gedeelte Castricum-Assendelft met aan zienlijke vertraging gereed kwam, werd slechts over een deel van het jaar het beoogde pro fijt getrokken. Het gedeelte Noorddorp- Heemskerk dier leiding zal nog moeten volgen. Bij de bestudeering van het verzoetingspro ces van het toekomstige IJsselmeer werd sa menwerking verkregen met de Nederlandsche Dierkundige vereeniging. Met de watervoor ziening van den Wieringermeer werd reke ning gehouden bij het bepalen van de dia meter van den nog bij de uitbreiding te noe men transportleiding SpanbroekAbbekerk. De waterwinplaatsen en pompstations waren in staat, volledig aan de behoefte te voorzien. Met medewerking van Ged. Staten was het mogelijk den rentmeester der proviciale landgoederen aan het bedrijf te verbinden als adviseur voor de terreinen en beplantin gen. Het 7 tal langzaam werkende duinzand filters werd een aanvang gemaakt. Aange- gereed. Met den bouw van vier open voor filters werd een aanvang gemaakt. Aange zien ook den bouw van het secondair pomp station tot 'n einde werd gebracht, kon de in het vorig verslagjaar reeds gereed gekomen nieuwe installatie in bedrijf worden gesteld. Ten aanzien van de waterwinplaats bij Wijk aan Zee kan worden volstaan met melding te maken van de bebossching van 5 H.A. duin terrein alsmede van het begin, dat gemaakt werd met de verschillende verbeteringswerken aan het gebouwencomplex van het pompsta tion c.a. De groote uitbreidingswerken in de waterwinplaats te Castricum kwamen in ge reedheid. Het aantal op 31 December 1930 aan het leidingnet aangesloten zuivelfabrieken be droeg 80 (v. j. 82). Hoewel dus het aantal aangesloten fabrieken door opheffing van enkele eenige vermindering onderging, was het leidingwaterverbruik voor deze bedrijven toenemend, hetgeen voldoende blijkt uit de stijging van het aantal kubieke meters dat door zuivelfabrieken in totaal van het pro vinciale waterleidingnet werd afgenomen; van 1922 tot en met 1930 klom het gebruik van 40.729 tot 150.333 M3. De opbrengst wegens waterverkoop bedroeg f 2.173.218, of f 129.134 meer dan over 1929. Diverse baten beliepen f 101.512. Het voordee- lig saldo bedroeg f 464.041. Voor bijzondere afschrijvingen en afschrijving zegelkosten werd f 354.845 bestemd, waarna een saldo van f 109.195 overblijft. Een bedrag van f 84.195 daarvan wordt op de exploitatie reserve overgeschreven. Examen handenarbeid HAARLEM 4 Augustus. Geëx. 12 cand. Geslaagd de dames E. A. M. Kraakman, Haarlem; I. Kijne, Bussum en M. C. M. Waller, Heemstede en de heeren W. J. Ag- genbach, Den Helder; Chr. v. Huijzen, Haar lem; N. A. A. Kraakman, Haarlem; A. Lugthart,. Alkmaar; C. Th. Sprikman, Am sterdam; I. Valk, Bussum en E. J. v. Voorst, Den Helder. Nieuw type visschersvaartuig Voor de trawlvisschcrij op de Noordzee Een nieuw type visschersvaartuig, een mo- torketter van groote afmetingen, heeft in het Noordzeekanaal een proeftocht gemaakt, die uitstekend geslaagd mag heeten. Het vaartuig, dat een lengte heeft van 24 M. en 6 M. breed is, heeft een diepgang van 3 M. Het werd gebouwd op de werf „Vooruit" te Uit eenige artikelen in dit blad, weten onze lezers, dat wij er niets voor ge voelen, den Tiendaagschen Veldtocht welke nu juist honderd jaar geleden plaats vond op min of meer feestelijke wijze te herdenken of te vieren. Er is daartoe geen enkele aanleiding. Doch nu er in deze dagen alom over de krijgsverrichtingen der Neder landers in 1831 gesproken en geschreven wordt, geven wij hieronder een overzicht van het verloop van den veldtocht. Onze lezers Koning Willem L kunnen zich dan een juist denkbeeld vor men. De veldtocht stond onder leiding van Prins Willem van Oranje, den lateren Ko ning Willem II. Door zijn vader, Koning Willem I, was de prins benoemd tot opper bevelhebber van het leger, terwijl hij tevens belast werd met de uitvoering van een veld tochtsplan, dat met het oog op een inval fn de Zuidelijke Nederlanden was vastgesteld Dit plan was in hoofdzaak gegrond op de verkeerde opstelling van de Belgische krijgs macht. Het Belgische leger bestond toenter tijd uit twee hoofdafdeelingen welke gelegerd waren in de omstreken van Antwerpen en in de omgeving van Maastricht Tusschen deze twee Belgische legerafdeelin- gen bevond zich een terreinstrook van ongeveer twaalf uur breed welke nagenoeg onbezet was. Ongeveer in het midden van dit terrein was de stad Diest gelegen. Was nu deze stad door het Nederlandsche leger eenmaal bereikt, dan kon door de Belgische krijgsmacht zoo goed als geen tegenstand meer geboden worden. Op 1 Augustus 1831 gaf de print het bevel, dat Nederlandsche troepen, welke in Noord-Brabant stonden opgesteld, zouden opmarcheeren. Deze krijgs macht bestond uit drie divisiën infanterie, welke onder bevel stonden van de generaals van Geen, Saksen Weimar en Meijer, bene vens een reserve-divisie, grootendeels samen gesteld uit schutterij, onder commando van generaal Cort Heyligers; voorts een divisie cavalerie, gecommandeerd door generaal Trip van Zoutland en een talrijke artillerie onder generaal Trip, alsmede de noodige hulpdien sten en treinen, tezamen 37340 officieren en minderen, 6467 paarden en 78 vuurmonden Den volgenden dag, 2 Augustus, overschreed het Nederlandsche leger op drie verschillende plaatsen de Zuid-Nederlandsche grenzen, tegelijkertijd gingen de Nederlandsche troe pen uit de citadel van Antwerpen en de garnizoenen Bergen op Zoom, Breda en Maastricht tot offensieve handelingen over, waardoor het Schelde- en Maasleger aan hun verkeerde opstellingsplaatsen waren gebonden. Deze operaties werden met goed gevolg bekroond en na eenige kleinere ge vechten was Diest in den namiddag van den 5en Augustus door de 2e divisie bezet. De Prins van Oranje werd gedurende dezen veldtocht bijgestaan door zijn jongeren broeder Prins Prederik. Op 2 Aug. hadden de prinsen hun hoofdkwartier van Breda verlegd naar Baerle, na eerst getuige te zijn geweest van het stormenderhand inne men van het dorp Raevels door een der bataljons van de divisie Saksen Weimar. Op den 3en Augustus trokken de prinsen naar Turnhout, dat in den loop van den morgen door dezelfde divisie was bezet. Op 6 Aug. werd de nog achter zijnde reserve-divisie bij de andere divisie aangetrokken. Dit aan trekken veroorzaakte eenige gevechten met het Maasleger bij Helchter en Houhaelen. Om krachtig tegen het Maasleger op te kunnen treden, bezette de 2e divisie op 7 Aug. Sint Truyen, om van daar uit den volgenden dag zoo mogelijk generaal Dainem, die het Maasleger aanvoerde, in den rug aan te tasten. Te Diest zou de 2e divisie door de 3e worden vervangen. In den namiddag van den 7en kwam het bij Kermpt tot een bloedig gevecht, waarin eenige bataljons van de 3e divisie in het nadeel bleven tegenover de overmachtige Belgische troepen, welke in het vuur werden gebracht. De volgende dagen kwam het tot een herhaald treffen met het Belgische leger; ondertusschen gingen de Nederland sche troepen in de richting van Leuven voort. Op den avond van den lien Aug. had het bekende gevecht bij Bautersem plaats, waarbij dit lang betwiste dorp voor de Nederlanders verloren ging. Den 12en Augustus werd de opmarsch naar Leuven voortgezet. Toen de Prins van Oranje dien ochtend ter verkenning door de straten van Bautersem reed, werd zijn paard door een kanonskogel getroffen; hij zelf bleek echter ongedeerd. Tusschen Bautersem en Loven- jou naderde Lord Russell den prins, die hem een brief van den Engelschen gezant in België overhandigde. In dit schrijven was de wensch uitgedrukt, dat de vijandelijkhe den zouden worden gestaakt. Tevens werd medegedeeld, dat een Fransch leger reeds tot bij Wayre was voortgerukt. Elk schot, dat na ontvangst van dat schrijven werd afge geven, zou door Frankrijk en Engeland wor den beschouwd als een oorlogsverklaring aan die beide mogendheden. De Prins van Oranje stelde als voorwaarde, om aan die machtiging te voldoen, de zekerheid der nadering van dat leger en de overgave der stad Leuven. Lord Russell keerde met deze mededeeling naar Brussel terug, terwijl de prins zijn opmarsch naar Leuven voortzette Juist op het moment, dat het Nederlandsche leger Leuven zou insluiten, kwam de En- gelsche gezant in België. Sir Robert Adair persoonlijk naar den Prins van Oranje om hem te verzoeken Leuven voor een bombar dement te sparen en een wapenstilstand te sluiten. De prins verklaarde hiertoe genegen Koning Willem II, die ais kroonprins het opperbevel over de Nederlandsche troepen voerde. te zfjn, indien de stad door de vijandelijke troepen zou worden ontruimd. Dit voorstel werd aangenomen en bekrachtigd, waarna de prins zijn leger gelastte, dat het in de genomen stellingen zou rusten. Tijdens deze rust werden onze troepen plotseling opge schrikt door een kanonvuur van de wallen van Leuven; reeds wilde men opnieuw naar de wapenen grijpen, toen van Belgische zijde verontschuldigingen werden aangebo den met de verklaring, dat het kanonvuur was hervat geheel in strijd met de bevelen van den Belgischen opperbevelhebber welke verontschuldigingen de Prins aannam om aan het bloedvergieten een einde te maken. In den avond van den 12en Aug keerde de Prins van Oranje naar Thiemen terug om den volgenden dag zijn intocht i.i het veroverde Leuven te doen om daarop naar de Nederlandsche grenzen terug te keeren. Eenige dagen na zijn terugkeer m het vaderland, werd den Prins door zijn vader, Koning Willem I, de veldmaarschalk staf aangeboden. Spaarndam. Het is uitgerust met een clymax 3-cyl. Dieselmotor van 220 P.K. Op den proeftocht werd een vaart bereikt van ca. 9 mijlen. Behalve de hoofdmotor bevindt zich aan boord een hulpmotor van 6 P.K. met direct gekoppelden dynamo, welke hulpmotor te vens voor hulpluchtcompressie en hidplens- pomp wordt gebezigd. Het vaartuig is gebouwd voor de trawler - visscherij op de Noordzee. Examen hoofdacte HAARLEM 4 Augustus. Geëx. 8 cand. Geslaagd de heeren W. Nieuweboer, Am sterdam; H. v. Paaschen, Hoofddorp; N. P. Tervoort, Beverwijk; T. Ruiten, Urk; F. A, Hanegraaf, Heemstede. Lijk bij Castricum aangespoeld Gistermiddag te ongeveer half vier is te Castricum, 500 M. beneden den zeeweg, een lijk aangespoeld van een onbekenden jonge man. Signalement: Lang pl.m. 1 M. 80, leeftijd ongeveer 25 jaar, zwart haar, zware zwarte wenkbrau wen, gaaf gebit, bruine oogen, geen lit- teekens, gekleed in zwart badpak. De kleeding en verdere voorwerpen, die de jongeman bij zich had, zijn in een badkoets gevonden. Aangetroffen werd: een paars bruine colbertjas met broek, wit Schiller-overhemd, met aan eene zijde een paarlmoeren en aan de andere zijde een bruine manchetknoop. Korte tricot onder broek, flanellen hemd, bruine fil d'ecosse sokken, bruine sokophouders, paarse bretels, lederen riem met patentsluiting, witte bad handdoek met oranje streep, bruine lage schoenen, maat 44, witte pochette met vlin der, wit nikkelen horloge zonder ketting, nikkel vulpotlood, witte haarkam. Op jas nikkelen insigne met er om heen de letters M. V. E./W. S., voorts een padvinderspor- temonnaie inhoudende 5 gulden 48. Cursus voor spelleiding Het R. K. Juvenaat, hoofdbestuur der R. K. Jongenspatronaten in het Bisdom Haarlem, organiseert 21, 22 en 23 Aug. ae. te Hilversum e encursus voor spelleiding. Heeren commissieleden onzer patronaten, die aan deze practische oefening willen deel nemen kunnen zich aanmelden bij den heer M. H. Beekelaar, Beverwijk. De cursus wordt gegeven door den direc teur van het Hilversumsche Sportpark, den heer Dekker, terwijl den deelnemers verblijf en logies worden aangeboden door den Zeererew. Regent van de Kweekschool te Hilversum. Eerste les Vrijdagavond, laatste oefening Zondag 23 Aug. zoo vroegtijdig, dat men dien avond nog bijtijds thuis kan zijn. Spoe dige aanmelding is gewenscht met het oog op de beperkte ruimte voor logies. De dirigeerend officier van gezondheid le klasse, dr. D. H. Hicnsch, chef van het mi litair hospitaal te 's-Gravenhage, heeft met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag uit den militairen dienst gevraagd. Dr. Hiensch, die in 1872 werd geboren, kwam op 13 Juni 1909 in militairen dienst. Toen hij te Haarlem officier van gezondheid was bü het 10e regiment infanterie, oefende hij ook de geneeskundige practijk uit, als zoo danig was hij geneeskundige bij het Haar- lemsch Ziekenfonds. Hij was eenigen tijd voorzitter van de Haarlemsche Roode Kruis Transportcolonne. Faillissementen Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn den 4den Augustus 1931 in staat van faillissement verklaard: K. Ursem, aannemer, wonende te Beem- ster, Jisperweg. Cur mr, W. de Rijke, wo nende te Haarlem. Arend Schraal, vischkoopman, wonende te Haarlem, Breestraat 30. Cur. mr. W. de Rijke, wonende te Haarlem. N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Otus" en N.V. Bouw- en Handelmaatschap pij „Agenor", beide statuair gevestigd te Amsterdam, doch beide kantoorhoudende te Haarlem, Jansstraat 48. Cur. mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi, wonende te Haarlem. Tot verwerping van het beroep geconcludeerd De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Van Lier, heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van H. G. B., die door de rechtbank te Haarlem is ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, we gens het opmaken van een valsche borg tocht-acte. Het arrest is bepaald op 11 Augustus. Circus Gleich in onze stad Een grootsche gebeurtenis op circusgebied staat Haarlem en omgeving te wachten. De circuskoning Gleich komt, voor hij zijn overzee-tournee gaat maken, de laatste voorstellingen in ons land geven. Het is een door de Nederlandsche en buitenlandsche pers bevestigd feit, dat Gleich niet slechts, wat den omvang aan gaat, maar ook wat betreft de artistieke prestaties, het hoogst bereikbare op dit ge bied behaald heeft. De pers uit Nijmegen, Arnhem, Zwolle, Leeuwarden, Groningen, deelde met overtuiging en kracht nadrukke lijk mede, dat de reclame van Gleich even redig aan de prestaties is, zoodat zelfs de hoogst gespannen verwachtingen overtroffen worden. Enkele weken geleden kwam deze mon strueuze onderneming van een zeven-landen- tournée terug, dat ging van België door Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Italië en Tsjecho-Slowakije. Het beste wordt het ka rakter van Gleich geteekend door het oor deel der Parijsche pers, die na de gastvoor- stellingen, welke 6 weken duurden en eiken avond uitverkocht waren schreef: „Gleich heeft met honderden medewer kers, menschen en dieren, door een voorbeel dige organisatie in de 62 Meter arena een nieuwe circuskunst geschapen, Het op het gebied van amusement zoo zeer verwende Parijs hield dit eerst voor onmogelijk." Gleich heeft zijn reuzen onderneming in 10 jaar gebouwd. Hij begon zijn loopbaan als straatmuzikant. De gastvoorstellingen hier ter stede zullen slechts enkele dagen duren. Dc Fransche troepen stonden aan de grens gereed, om de Belgen te hulp te komen, zoo Nederland de vijandelijkheden niet staakte. Een eierveiling te Beverwijk Gisteravond werd in het veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat de eerste eierveiling gehouden, welke, bij voldoende deelname, voortaan iederen Dinsdag daar gehouden zal worden, onder directie van de heeren Well en Jongejans. De aanvoer was niet groot. Er bestond ook gelegenheid om pluimvee aan te voeren en inderdaad waren een hoeveelheid jeugdige kippen en konijnen aanwezig. De aanwezigen werden welkom geheeten door den heer v. d. Well, die de hoop uit sprak, dat door samenwerking deze veiling zou uitgroeien tot de grootste veiling van Nederland. v Hetgeen ongetwijfeld van veel optimisme getuigt! Na het welkomstwoord werd eerst'even proefgeveild, waarna met de eigenlijke vei ling werd begonnen. De prijzen varieerden tusschen f 4.30 en f 5 per 100 stuks. De volgende week zal de verkoop van pluimvee om 7 uur aanvangen, waarna om 8 uur de eierenveiling begint. H. O. V.-concert De Haarlemsche Orkest-Vereeniging geeft Donderdag 6 Augustus, des avonds om kwart over 8 uur, een concert in de Gemeente- Concertzaal, onder leiding van Marinus Adam. Solist is Jan Rosekrans, piano. Het programma vermeldt: Ouverture „Die Zauberharfe", Fr. Schubert. 1797—1828 Piano-concert no. 2, Fr. Liszt. 1811—1880 Symphonie no. 1 (c kl. terts), Joh. Brahms. 1833—1897 Un poco sostenuto. Allegro. Andante sostenuto. Un poco allegretto e grazioso. Adagio. Allegro ma non troppo. Waarschijnlijk steun aan de tuinders door rentelooze voorschotten Mededeeling van de commissie van onderzoek Het onderzoek door de commissie van den L. T. B. naar den omvang van de schade, geleden door de aardappelziekte, heeft tot resultaat gehad, dat in 41 gemeenten een op gave is ingekomen van 3149 tuinders met een totaal van 2872 H.A. vroege aardappelen en een mindere opbrengst dan normaal van 24.965.000 K.G. Het is bij dit onderzoek intusschen geble ken, dat men zich ter plaatse in vele gevallen heeft bepaald tot de zwaarst getroffenen en rekening heeft gehouden met het feit, dat een middelmatige opbrengst wegens de be tere prijzen, een even goed resultaat heeft gegeven als een ruime opbrengst met lagere prijzen in vorige jaren. In andere gemeenten heeft men de mindere opbrengst bij alle tuinders zonder meer opgegeven. Hoewel de cijfers n het algemeen dus geen zuiveren maatstaf aangeven, blijkt uit het onderzoek en speciaaal ook uit de veel lagere omzetbe- dragen aan de veilingen overduidelijk, dat inderdaad van een ramp kan gesproken wor den, die het bedrijf in de eene plaats méér, in de andere minder sterk heeft ge troffen. Tot welke gevolgen dit voor vele bedrijven en voor zeer vele gezinnen van tuinders heeft geleid is wel reeds duidelijk geworden uit de steunmaatregelen, die in meerdere gemeen ten reeds door het Gemeentebestuur zijn ge nomen. De commissie heeft dezen toestand, aan de hand van de overgelegde gegevens, met de Regeering bsproken en meent zich te mogen vleien met de hoop, dat mogelijk door mid del van rentelooze voorschotten, steun aan de zwaarst-getroffenen zal kunnen worden verleend, teneinde hun bedrijven in stand te houden. Aan de burgemeesters is thans een circu laire gericht om te doen nagaan door welke tuinders in hun gemeente dit middel verlangd wordt en voor wien het ook een middel tot leniging van den nood en instandhouding van het bedrijf kan zijn. De Commissie heeft zich tot taak gesteld al het mogelijke te doen om steun te erlan gen tot leniging van den noodtoestand, maar meent desniettemin te moeten betwijfelen, dat deze zoodanig zal kunnen zijn, dat een vergoeding zou worden verkregen voor de mindere opbrengst van aardappelen bij iede ren tuinder, ongeacht deze iemand is voor wien het nog wel te dragen valt, of iemand, die door deze catastrophe in groote moeilijk heid is geraakt. Zij heeft gemeend dit te moeten mededee- len, opdat geen illusies worden gewekt, die redelijkerwijs niet kunnen worden verwezen lijkt. In de overtuiging, dat het hier in hoofd zaak moet gaan om het bedrijfsleven in stand te houden bij degenen, die dit, wegens den bij deze catastrophe ondervonden tegenslag, zonder steun op heden niet meer vermogen, en hiermede een groot algemeen belang ge diend wordt, vertrouwt de Commissie op volle medewerking te mogen rekenen en zal ze hierdoor ook des te sterker staan by het bepleiten der gevraagde maatregelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5