SUCCES MARIA-STICHTEhG „In de blye druck" en in de blijde drukte f te Haarlem Door adverteeren H-V OP 30 JUNI EN I EN 2 JULI 1660 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Secretaris J. M. v. d. Tuvn Ernstig vlieg-ongeluk bij Soesterberg De sergeant-vlieger gedood Instructievaartuig „Prins Hendrik'' De credietverstrekking aan Duitschland De bomaanslag op een internationalen trein STADSNIEUWS Defecte stuurinrichting Aanbesteding Montessorischool BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT KERKNIEUWS f WIELRENNEN BINNENLANDSCH NIEUWS De gewijzigde Visscherijwet Beroeps- en sportvisschers Niet alle advertentiën hebben reeds bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt ADVERTEER in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" GEMENGD NIEUWS Ernstig ongeluk bij brand op een pier Verscheidene personen verdronken Malversaties te Hoofdplaat KUNST EN KENNIS IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK „Mijn drukker leeft in droeven druk: Het drukken baart hem weinig druk; Ging 't drukken maar wat drukker, 't Waar geen bedroefde drukker." Neen, zooals Huyghens' drukker was de Haarlemsche stadsdrukker Pieter Casteleyn niet. Hij leefde den meesten tijd INDE BLYE DRUCK, zóoals hij zijn woning, hoek Groote Hout straat W.Z.—Groote Markt, gedoopt had, nadat hij eerst op „het Zandt, in de Goude Keysers Kroon" gewoond had. Het huis in zijn ouden vorm is sedert lang verdwenen, maar het pand van de firma Keiler Macdonald draagt boven in zijn gevel nog altijd den steen, waarmee Casteleyn zijn be drijf aanduidde. Pieter Casteleyn was een ondernemend man, die den polsslag van zijn tijd voelde. Er was, meende hij en de ervaring stelde hem in het gelijk, behoefte aan een perio diek, die een rustigen terugblik zou werpen op gebeurtenissen, die zich in het vooraf gaande jaar hadden voorgedaan. En zoo verscheen bij hem in 1651, met octrooi der Staten, Nederland's oudste jaarboek Hollandsche Mercurius, Behelsende het gedenckweerdigste in i Christenrijck Voor-gevallen, Binnen 't gansche Jaer 1650 iVeertig jaargangen verschenen bij hem en zijn erven. De omschrijving van den titel mocht in den loop van die jaren eenige wijziging hebben ondergaan, het karakter van het werk bleef hetzelfde. Het is een waardevolle bron van kennis voor het tijd vak 1650—1690. In laatstgenoemd jaar ver steen te Amsterdam „De Europische Mer curius". Deze verscheen om de drie maanden en bracht het nieuws dus vlugger. Ook in beknopter vorm en meer modern gewaad. Kantteekeningen naast den tekst, zoo noodig verwijzing naar de plaats, waar over een onderwerp reeds vroeger wat was medege deeld, maakten het raadplegen van het werk gemakkelijker dan van den „Hollandsche Mercurius". Tot eer van zijn concurrent nföet gezegd worden, dat hij vol lof over zijn oiideren collega was. Maar evenwel noch tans en des al niet te min, de Amsterdam mer deed den Haarlemmer den das om, m. a. w. de „Hollandsche Mercurius" verdween. 'Aan hem danken wij (Jaar 1660, blz. 112 v. v:) het breedvoerig vei slag van het be zoek, dat de Prins, van Oranje, de latere Willem Hl, en zijn moeder, de Princesse Royal, aan de Spaarnestad brachten. Van 15 tót 21 Juni 1660 waren beiden de gasten van Amsterdam geweest en, al is er blijk baar wat lang over gedelibereerd, de Ma gistraat van Haarlem meende het aan zijn eer verplicht te zijn, Moeder en Zoon, op Maandag 29 Jurii tot een bezoek uit te noo drem- Reeds den volgenden dag gaven zij aan de uitnoodiging gehoor, waartoe wel licht de omstandigheid, dat de Haarlemsche kermis was aangevangen, het hare bijdroeg. Het is bekend, dat Willem III, toen hij, Ko ning van Engeland geworden, op het top- pfint van zijn macht stond, tegen zijn vriend Bêntinck zei: „Hè, konden we nu eens Haagsche kermis houden!" Als elfjarige kriaap zal hij naar de Haarlemsche kermis gesnakt hebben! «Op 30 Juni dan kwamen zij, met een ge- vól°- van 266 personen, aan de Aerdenhouts- brugge, waar de Prins en de Prinsesweduwe plaats 'namen in een karos. De voornaamste leüen van hun gevolg vonden een plaats m 21 andere karossen. Vier en twintig burger sergeanten liepen blootshoofds naast deze koetsen, die vooraf gegaan werden door 8 vendels burgers. Zoo ging de stoet naar het oude „Graeffelijck Stadthuys, Heer Willem Coninck der Romeinen 1) gewesene Woon plaats". Dit gebouw (hoek Smedestraat Groote Markt) was tot verblijf van den Prins ingericht, zijn moeder logeerde in het Prinsenhof, de „266 personen van hare (titunne) Suyte waren bij de vermogenste Burgers gebiUetteert" (ingekwartierd). Voor het verblijf van den Prins was een uitbouw getimmerd, „een Theatrum van Damiaten met Festoenen van Oranges, Klimp-op, Lourier en soete Blomtjes". Na dat de Prins daarop plaats genomen had, dede de gantse Burgerye 2) als een kleyn Velt-leger in battalie drymael salvo voor haje Hoogheyt, in goede ordre op het spa- ciëjise Sant." Inmiddels was op 't Stadhuis in de Vroed schapskamer het feestmaal aangerecht. In een andere zaal, „de Sale", werd een come- die gegeven. Achter het Stadhuis waren trappen getimmerd, waarlangs men de open plaats aan de, zeker wel aan beide einden afgezette, Jacobijnestraat kon bereiken. Het gebouwtje met de zuilen, het Pantheum, zal zeker wel als tribune hebben gediend voor hunne Hoogheden. Het wordt in den Hollandsehen Mercurius wel genoemd, maar nipt de tijdelijke bestemming er van. Het buffet, „de Bottelarye", was onder den Prince-boom getimmerd. Wij laten het aan de: verbeeldingskracht van onze lezers over, zich de feestviering voor te stellen. Heel het gezelschap werd „Princelijck met alle rarie- teyten 3) en lieffelijckheydt onthaelt." Den volgenden dag gingen Hunne Hoog heden met een deel van hun gevolg in 13 „Carotsen" allereerst een bezoek brengen aan de „ongemeen admirable Residentie- plaets" van den Heere Gabriel Marcelis te Overveen 4). Marcelis onthaalde het Hooge Gezelschap „Op het vrundelickste met een Collation in kostelijck Servis van rare 5) Confituyren, een schotel Meloenen, raer Bancket, deftige Fruitage, ende al wat nieu, delicaet en aen- treckelijck was." De jonge Prins genoot vooral van „door 't lieffelijck springhen der natuyrlijcken Duynwaters" uit een fontein, die in de laagte bij het huis was aange bracht. Maar hooger nog steeg zijn vreugde, toen de gastheer in de kleine warande jachtterrein) een jacht organiseerde. Een jonge haas werd losgelaten, honden en dienaren joegen het zoo, dat de Prins het dier kon vangen. „En schoon den Hof wel gheciert en curieus was, den Heer gaf alles ten besten, onaengesien de riddering der 6) Honden en Jaghers, doch het was voor de Prins." Intusschen begonnen de magen te spreken en werd de terugtocht naar Haarlem aan gevangen. „Daer werden hare Hoogheden onghemeen deftigh op 't Stathuys getrac- teert." 's Namiddags gingen zij en gevolg „met vele Carotsen" naar „Hertoch Al- brecht van Beyerens Jurisdictie" 7), waar de president-burgemeester, Mr. Mattheus Steyn, een „playsante" linnenbleekerij had. Ook hier „mancqueerden gheen schoon Banket." Men bleef er tot negen uur 's avonds. Mr. Steyn had een gezelschap Waterlandsche boerinnetjes over laten ko men en begeleid door muziek, dansten zij hier „vermakelijck voor de Prins, diverse kluchticheden aenrechtende." Met bran dende flambouwen reed de stoet door de stad tot voor de „Groote kercke, sijnde de grootste en braefste Kercke van Nederlant." Onder een groote „lumierende" 7) kroon namen Hunne Hoogheden plaats en nu ving een concert aan, waarop men „de beste dinghen van Madrigal, Orpheus en Van Dijck Ec." hoorde spelen. De Markt had men herschapen in een bloementuin, in het midden waarvan een vijver was aangebracht. Deze was zoo groot, dat daarin drie schuiten dreven. Toen de zomernacht gedaald was, werd op elk dezer schuiten „een fraey Vuyrwerck" ontstoken. Onder „vele andere kyremirien" was er één bij, de orde van den H. Geest, die „sich uyttermaten krachtigh vertoonden." Lange rust bracht de nacht aan de Haarlemmers niet, evenmin als aan hunne Hoogheden. „Den 2 Juli zijn hare Hooghed&nV's mor- ghens ten 9 uren door de Burgerye uytge- leyt, met 't Jacht der Stadt Haerlem, na vele bedanckinghen en bonne vulces na Ley- den vertrocken. Wanneer de Kermis half ten eynde, yder dede wenschen sich tot sla pen en rusten, mits de geleden woelery, te begeven." Dat gelooven wij gaarne. We hebben er zoo'n vermoeden van, dat de Woensdag avond van de kermis.bijzonder stil geweest zal zijn. 1) Bedoeld is Roomsch-koning, 2) Bedoeld zal wel zijn de burger-vendels, waarvan hiervoor sprake was. 3) Zeldzaamheden, buitengewone pracht. 4. Men heeft daar nog een Marcelisvaart. 5) Zeldzame. 6) Ontreddering door 7) lichtende Pastoorsbenoeming te wachten Eenige bladen brengen het bericht, dat pastoor IJzermans te Heemstede (H. Ba- vo) emeritaat zou nemen en dat als zijn opvolger benoemd zou worden secretaris J. M. v. d. Tuyn. Dit „nieuws" is echter al maandenlang bekend, doch in overeenstem ming met daartoe bestaande wenschen wil den wij met publicatie wachten tot de offi- cieele benoeming. Thans is daar geen reden meer toe. .De benoeming van secretaris v. d. Tuyn is eerstdaags te verwachten'. Zijn in stallatie als pastoor te Heemstede zal waar schijnlijk plaats vinden Zondag 16 Augus tus a.s. Hedenmorgen te kwart voor tien was de sergeant-leerling-vlieger Van Pceteren te Soesterberg met een militair vliegtuig opge stegen voor een tocht boven het kamp. Toen de vlieger, die op zeer geringe hoog te vloog, zich aan de rechterzijde van den straatweg Soesterberg—Amersfoort bevond, botste het vliegtuig tegen zich daar bevin dende boomen, met het gevolg, dat een ge deelte van den linkervleugel afknapte en de machine op de heide in den grond stortte. Even daarna vloog het toestel in brand. Spoedig was assistentie ter plaatse. Ser geant Van Poeteren trof men verkoold aan. Deskundigen hebben geconstateerd, dat hfj reeds dood was voor de machine in brand geraakte. Van het vliegtuig is niets overgebleven. Vertrokken met de directeuren en leeraren der Binnenvaartseholen Hedenmorgen is het Instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, uit Amsterdam ver trokken met de directeuren en leeraren der Binnenvaartseholen, die aan boord hun va- eantiecursus houden. Bij het vertrek begaven zich om afscheid te nemen aan boord de havenmeester, de heer W. N. van de Poll en de Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer C. A. G. van der Boom. De heer Van de Poll hield een korte toe spraak, in welke hij wees op het groote be lang van het onderwijs voor de schippers en schipperskinderen en waarin hij zijn beste wenschen uitte voor het slagen van den cur sus. De „Prins Hendrik" bracht de deelnemers aan den cursus eerst naar de Kromhout- motorenfabrieken aan de Overzijde van het IJ. Hier werden de cursisten ontvangen door den directeur, den heer J. Goedkoop en den hoofdingenieur, den heer ir. B. F. Heuse. Onder deskundige leiding werd het gehee- le fabricageproces der Kromhoutmotoren in oogenschouw genomen. Daarna vertrok de „Prins Hendrik" via de Oranjesluizen naar de Zuiderzee met als eer ste bestemming Lemmer. Naar aanleiding van sommige berichten uit New-York, is in sommige kringen de vrees ^opgekomen, dat de Amerikaansche bankiers, die de onderhandelingen met de Duitsche Rijksbank voeren over de verlen ging der credieten op korten termijn, niet optraden namens alle groote Amerikaansche bankinstellingen. Volgens de laatste berich ten zouden sommige New-Yorksche banken hun credieten op korten termijn, speciaal hun goederenwissels, reeds eerder hebben opgenomen, teneinde hun wissel-affaires, die door de deviezen-controle van de Rijks bank in gevaar zouden kunnen komen, te waarborgen Daarentegen zijn de banken be reid, om de aan Duitsche gemeenten en bankfirma's verstrekte credieten op korten termijn nog voor een nader te bepalen pe riode te verlengen. Wallstreet verlangt ech ter, dat ten aanzien van de behandeling der credieten op korten termijn volledige over eenstemming wordt verkregen met de En- gelsche, Fransche, Nederlandsche en Zwit- sersche bankiers. Hierover zullen besprekin gen worden gevoerd, die waarschijnlijk eeni ge dagen zullen duren. Het converteeren der credieten op korten termijn in credieten op langen termijn acht men in Wallstreet niet verstandig. Beter zou de te Londen ingestelde commissie doen, door de mogelijkheid te onderzoeken van nieuwe credieten op langen termijn. Van geen enkelen kiemen bankier kon men ver wachten, dat hij zonder meer m een con verteering zou toestemmen. Bovendien heeft Duitschland ook credieten op korten termijn noodig voor zijn buitenlandschen handel. Twee gewonden overleden Inzake den bomaanslag op den D-trein MünchenBelgrado wordt nader gemeld, dat nog twee zwaar gewonden zijn overle den. Vermoed wordt, dat Kroatistische emigran ten in het buitenland de bommen in den trein hebben gebracht. Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) te Haarlem Met ingang van den nieuwen cursus zijn als leerlingen toegelaten: tot de 1ste klas: K. Brandenburg te Beverwijk, W. Ie Febre te Haarlem, W J. Geesink te Zand- voort, P. J. de Graaff te Haarlem, W. G. van der Horst te Haarlem, W. G. van der Horst te Haarlem, J. H. F. Kal te Haar lem; S. M. Koppélman te Zandvoort, D. Kukenheim te Amsterdam, E. Kupers te Bloemendaal, M. G Lettenmeijer te IJmui- den, H. C. Leijen te Haarlem. J. Poots te Zandvoort, G. Riezebos te Heemstede, W. Rijf te Den Helder, M. Kiphagen te Heem stede, C. Schipper te Haarlem, G. Schreu- der te Haarlem, G. Verschoor te Haarlem, A. J. Weber te Haarlem, tot de 2de klas: K. J. Bakema te Amsterdam, O. E. de Boer te Aerdenhout, C. M. J. Leeuwrik te Haarlem, A. J. Poestkoke te Haarlem, J. Stolk, Hoofddorp, tot de 3e klas: J. Baas te Haarlem, M. de Graaff te Lonneker, E. O. Schollen te Aerdenhout, O. H. G. Vervoorn te Haarlem. Auto rijdt wagenbestuurder aan Tegen een gevel gestopt Maandagmorgen reed een auto, bestuurd door De J., alhier, met matige snelheid in de Spaarnwouderstraat. Bij het passeeren van een handwagen reed de chauffeur, doordat de stuurin richting onklaar raakte, den bestuurder van den handwagen, den 18-jarigen groenten- handelaar G. H. aan, waarna de auto tegen den gevel van perceel Spaarnwouderstraat 134 reed. Auto zoowel als gevel werden beschadigd. De aangereden wagenbestuurder klaagde over pijn in de rechterheup. Door de politie is tegen den eigenaar van den auto procesverbaal opgemaakt ter zake het laten rijden met een auto met een de fecte stuurinrichting. Een gedeelte dezer inrichting is in be slag genomen, omdat het mechaniek bijna geheel versleten was. Gistermorgen werd door den architect Aug. M. 'J. Sevenhuijsen alhier aanbesteed de bouw van een Montessorischool en het schil der- en glaswerk ten behoeve van bovenge noemde school. Ingekomen waren voor perceel I 10 biljet ten en voor perceel II 17 biljetten. De laagste inschrijver voor perceel I was H. Hoekema, Aerdenhout, voor f 62.130. Voor perceel II was de laagste P. Essenius, alhier, voor f 2447. Personalia Mej. H. Groenewege, alhier slaagde te Amsterdam voor het examen nuttige hand werken; de heer W. Jongh, alhier slaagde voor het toelatingsexamen voor de politie- vakschool te Hilversum: de heer H. J. Peschar, alhier, slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L.O. Onze stadgenoot de heer Joh. van Velzen slaagde Zaterdag j.l. voor het eindexamen H.B.S. 5 j.c. (extranciës) te 's-Gravenhage. Te Amsterdam slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames N. Klok en C. N. Hoorns, beiden alhier. Examen hoofdacte HAARLEM, 3 Augustus. Geëx. 3 vrl. 5 mnl. cand. Geslaagd de dames F. Ouds hoorn, Noord-Scharwoude en I. van Soelen, Amsterdam en de heeren T. Kingma, St. Maartensbrug; A. A. Monden, Alkmaar en C. H. van Rossum, Hyppolitushoef. Hand verpletterd Hedenmorgen omstreeks 10 uur had de 18-jarige mej. M. in de drukkerij der firma M. hier ter stede, het ongeluk, met haar hand onder een wals te geraken, waardoor deze verpletterd werd. Na ter plaatse verbonden te zijn, werd het meisje naar het St Elisabeth's Gasthuis overgebracht en daar te rverpleging opgeno men. Ondertrouwd: 3 Augustus: P. J. v. Deijl en W. A. Kuijper J. R Haas en M. Vleeschhouwer. Geboren: 1 Augustus: z, van G. J. Veer manMertens z. van M. Kersteman-^ k Gi^ou 2 Augustus: d. van W. H. Balk— Eden, d. van W. C. M. van EijckVan Rooijen z, van D. SmalKoolman d. van.M. S. TerstalLubbers d. van D. E. Schjabbing—Bonhof 3 Augustus: d. van H. E. WijkerDe Zwaan. Overleden: 1 Augustus: A. Arons, 67 jaar, Zijlweg J. Benard, 82 jaar, Maxwellstraat D. Huiskens, 69 jaar, Kamperlaan 2 Augustus: F. Meijer, 49 jaar., Jansstraat. DOOR DE TRAM GEGREPEN Zaterdagmiddag werd op den overweg aan het Kostverloren een vrachtauto door de tram gegrepen. De vrachtauto kwam van het Kostverloren en remde vaart, daar van Amsterdam een tram naderde. Deze tram stopte echter aan de halte Kostverloren, dus voordat de straat was overgestoken. Doordat de bestuurder alle aandacht had voor het gevaar uit de richting Amsterdam, had hij niet zoozeer gelet op het gevaar van den Zandvoortschen kant, waarvan een Haarlemsche tram naderde, die in volle vaart den overweg passeerde. De auto werd bij de achterwielen gegre pen, meegesleurd en tegen de betonpalen geworpen. Daar bleef de auto hangen; de bestuurder en zijn knecht konden spoedig hun gevaarlijke plaats verlaten. Nadat de auto met behulp van een an deren auto recht getrokken was, kon de wagen op eigen kracht naar het dorp rij den. De tram was reeds eerder vertrokken, zonder sèhade ondervonden te hebben. De nieuwe pastoor van St. Joannes den Dooper te Haarlem Tot Pastoor in de parochie van St. Joannes den Dooper te Haarlem werd als opvolger van Pastoor Boogmans door Z. E Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd de Zeer Eerw. Heer P. Roovers, thans Pastoor te Rinnegom—Egmond-Binnen. P. Roovers De nieuwe Pastoor, die de volgende week Zijn intrede zai doen, werd geboren te Beerta den 9den October 1876. Reeds vroeg voelde hij roeping tot het Priesterschap, doch de omstandigheden weerhielden hem aanvankelijk aan die stem gehoor te geven, tot eindelijk zijn vurige wensch werd ver vuld en hij als student op de „Latijnsche School" te Gemert werd ingeschreven. Vooral door den invloed van Pastoor Van Ginkel, toentertijd te Velsen, waarheen de familie Roovers verhuisd was, ging de student over naar Hageveld, doorliep met succes de seminaria en werd op 16 Aug 1903 door Mgr. Van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht de Bisschopszetel van Haarlem was door het overlijden van Mgr. Bottemanne juist vacant tot pries ter gewijd. Zijn eerste standplaats als kapelaan, was Wervershoof, waar hij ruim 6 jaar lang Pastoor Swildens ter zijde stond, en zich door zijn eenvoud, zijn beminnelijkheid en prettigen omgang zeer bemind maakte. In 1910 naar de St. Hildegardis-parochie te Rotterdam overgeplaatst, kon .Z.Eerw. zijn groote gaven heerlijk ontplooien. In dat volkrijke gedeelte van de havenstad was hij spoedig de groote steun van Pastoor Ham mer en de meest geziene kapelaan. Zijn talent als predikant was tot volle ontwik keling gekomen en zijn meditaties trokken, evenals later in Den Haag volle kerken. In 't bijzonder voelde hij zich aangetrok ken tot de jeugd, en hij wist, talrijke moei lijkheden overwinnend, in die volksbuurt een prachtig patronaat te stichten. Voor zijn jongens was hem geen opoffering te groot. In 1916 kwam Z.Eerw. als kapelaan in de H. Hart-parochie te 's-Gravenhage, toen onder Pastoor Jansens. En weer trok de jeugd zijn liefde. Een flink knapenkoor richtte hij op, terwijl ook het patronaat weer zijn zorgen had. Als bewijs moge dienen, dat nog verleden Zondag, toen dit patronaat zijn 30-jarig bestaan vierde, door Pastoor Roovers de feestpredikatie werd gehouden! n 1920 werd kapelaan Roovers benoemd tot Pastoor te Cocksdorp op Texel. Daar in dat verre, kleine dorpje met zijn weinig parochianen moest Z.Eerw. nolens volens zijn werklust wel breidelen. Vier jaren bracht hij er een bijna kluizenaarsleven door. Daarna volgde in September 1924 zijn benoeming tot Pastoor te Rinnegom— Egmond-Binnen, waar hij opvolger werd van Pastoor Karskens, thans te 's-Graven hage. Opnieuw laaide zijn Priesterijver hoog op, en weer was het de jeugd, die het eerst zijn belangstelling had. In zijn tijd werd de openbare school in een bijzondere om gezet. Met bescheiden middelen bouwde hij een patronaat, en in de barre wintermaan den ging hij geregeld den vrij langen weg van Rinnegom naar Egmond om er des avonds zijn jongens bezig te houden. De organisatie van de rijpere jeugd, van meis jes en jongens kwam den laatsten tijd tot stand, al verkeert deze dan nog in het begin-stadium. In 1928 werd met veel geestdrift en alge- meene medewerking het zilveren Priester feest van Pastoor Roovers op de meest luisterrijke wijze gevierd. De vereering van den Patroon van Ken- nemerland, St. Adalbertus, is in de jaren van zijn verblijf sterk toegenomen en de plannen tot den bouw van een kapel op de plaats, waar het lichaam van den heilige heeft gerust, hebben juist de laatste maan den een meer vasten vorm aangenomen. Door elk bemind in Rinnegom, wordt eerst tiu zijn vertrek aanstaande is, tenvolle be grepen, wat de parochianen aan Pastoor Rpovers hadden. De zieken verliezen in hem een trouwen bezoeker, die steeds een Ijiefderijk troostwoord wist te plaatsen. -ni y Altijd vond men hem bereid, geen uur was hem ongelegen, en geen moeite te veel. Als predikant algemeen bekend, is de Pastoor in den omgang met elk even ge makkelijk, aangenaam en hartelijk. Voor de vele vereenigingen, waarvan hij de advi seur was, was hij de immer bereidwillige raadsman. In zijn levenswijze steeds de een voudige Priester. De beste wenschen en innige gebeden zul len hem naar zijn nieuwe parochie verge zellen! Het individueel wegkampioenschup van Nederland De uitslagen van de professionals der kampioenschappen op den weg luiden als volgt: 1. C. van den Bogaert, St. Jansteen, 5 uur 36 min. 33 sec.: 2. Ranschaert, Sas van Gent, 5 uur 37 min. 46 sec.: 3. A. Polak, Stad- schendijk 6 uur 48 min. 54 sec. Uitslag amateurs: 1. F. Dunder, Amster dam, 5 uur 47 min. 44 sec.; 2. De Reus, Halfweg, 5 uur 48 min. 28 sec.: 3. Grodrie, Zundert, 5 uur 53 min. 27 sec.; 4. Vermeu len, Amsterdam, 5 uur 55 min. 47 sec.; 5. Schuchard, Amsterdam, 5 uur 58 min. 55 sec.; 6. Willems, Sittard, 5 uur 59 min. 34 sec. Uitslag onafhankelijken: 1. Franken, Til burg, 5 uur 47 min. 23 sec.; 2. Maas, Steen bergen, 5 uur 49 min. 27 sec.: 3. Bockhom, Heerlen, 5 uur 50 min. 3 sec; 4. Pijn, Am sterdam, 5 uur 54 min. 44 sec. De afstand bedroeg voor de drie groepen 176 K.M. De visscherij wordt in ons land veelvuldig uitgeoefend. De hengelsport is een bij uit stek Nederlandsche sport. Er zijn twee groote groepen, die bij de visscherij belang hebben n.l. de" beroepsvisschers, de menschen dus die van het vissehen hun beroep maken en de gelegenheids- of sportvisschers, dat zijn zij, die het vissehen als sport uitoefenen. De regeering heeft getracht de belangen van beroeps- en sportvisschers zooveel mo gelijk met elkaar te verzoenen. Ondanks tal- looze bemoeiingen is dit haar echter niet geheel en al mogen gelukken. De nieuwe Visscherijwet heeft de bedoe ling mede te werken aan de verbetering van den vischstand. Wij willen de nieuwe wet, zooals zij door de beide Kamers der Staten- Generaal is aangenomen, en waarin uit den aard der zaak velen belang zullen stellen, van naderbij bezien. De liefhebbers van de hengelsport kunnen we gerust stellen, wat betreft het vissehen met één hengel. Hiervoor zal ook in de toe komst geen akte vereischt zijn. Onder „hengel" verstaat de nieuwe wet niet mede sleephengel, hengelgeaasd met visch of peur. Onder „hengel geaasd met visch" wordt niet begrepen een hengel geaasd met steur- krab of garnaal. Deze hengel toch is een baarshengel dip volkomen op één lijn is te stellen met andere hengels, waarmede op baars gehengeld wordt en die om die reden niet behoo-t te vallen onder het begrip „bengel geaasd met visch". Het vissehen met twee peuren, dat ge woonlijk doo- anne lieden geschiedt om daarmede iets te verdienen zal volgens de nieuwe wet toegelaten zijn mits men voorzien is van een groote vischakte. Met „hengel geaasd met visch" wordt be doeld een snoekhengel en daarvoor is noodig een akte en een schriftelijke vergunning van c'en rechthebbende op het vischrecht. Duidelijk is wel aan het licht getreden, dat er een groot verschil bestaat ten aanzien van den omvang en den aard van de schade, welke het visscherijbedrijf ondervindt van het vrije vissehen met den snoekhengel en dat met den gewonen hengel. Bij het vissehen met den snoekhengel wordt het belang van den beroepsvisscher .in veel sterkere mate rechtstreeks geschaad door 't wegvangen van een der belangrijkste vis sehen voor het bedrijf in zoodanig aantal, dat daardoor de vangsten en dus de inkom sten van 't bedrijf worden beperkt; bij het vissehen met den gewonen hengel daarente gen treedt de rechtstreeksche schade meer op den achtergrond en is meer van indirecte schade sprake, voor zooveel de hengelvrij- heid aan de verbetering van den visch stand en de ontwikkeling van een rationeel visscherijbedrijf in den weg kan staan. Om het vissehen met één hengel, van welken aard ook, in alle wateren aan een akte en een schriftelijke vergunning te bin den, daarvoor bestaat volgens de Regeering geen voldoende reden. Een zoodanige rege ling toch, die iedere gelegenheid tot het vissehen met den gewonen hengel in alle gevallen en in alle wateren afhankelijk zou stellen van een schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischrecht en daardoor het hengelen op tal van plaatsen geheel onmogelijk zou maken, zou, naar de Regeering meent, niet te rechtvaardigen zijn en veel te ruw ingrijpen in onze volksge woonten. De opheffing van de vrijheid tot het vis sehen met den snoekhengel in de Rijkswa teren acht de Regeering alleszins gewenscht en ook volkomen gewettigd. Te dien aanzien heeft zij dan ook gemeend de ontvangen adviezen te moeten volgen door voor te stel len het vissehen met den hengel geaasd met visch aan het bezit van een akte en een schriftelijke vergunning te binden. De navolgende akten zullen worden uitge reikt a. groote vischakte A tot het vissehen in de binnenwateren en de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van f 7.50 (vroeger f 2.50) b. groote vischakte B tot het vissehen uit sluitend in de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van f 2.50; c. kleine vischakte tot het vissehen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met visch of met één sleephengel, tegen be taling van f 1.00; d. hengelakte tot het vissehen met meer dan één heugel, tegen betaling van f 0.50. De akten blijven geldig voor één jaar, aanvangende 1 Juli en eindigende 30 Juni daaropvolgende. Bij algemeenen maatregel van bestuur zal nog nader worden bepaald, welke wateren als binnenwateren en als rivieren zijn te be schouwen. Volgens bestaande wet worden de akten op schriftelijke aanvrage uitgereikt door den Commissaris der Koningin in de pro vincie, waarin de aanvrager woont of, zoo hij zijn woonplaats niet in het Rijk heeft, verblijft. Voor het aanvragen en uitreiken wordt de volgende weg gevolgd. Wie een akte verlangt, richt een schrifte lijke aanvrage, waarvoor een formulier is te bekomen op de gemeentesecretarie, tot den Commissaris der Koningin. Deze aanvrage wordt ingediend bij den Burgemeester der woonplaats van den aan vrager. De burgemeester zendt de aanvrage, vergezeld van zijn advies, aan de Commis saris der Koningin. De akten worden door dezen ter uitreiking toegezonden aan den ontvanger der regi stratie en domeinen, onder wiens kantoor de woonplaats van den aanvrager ressorteert. Na ontvangst zendt de ontvanger een ken nisgeving aan den aanvrager, waarna -deze de akte tegen betaling kan afhalen Deze wijze van uitreiking geeft aanleiding tot Veel administratieven omslag, terwijl op de provinciale griffie de behandeling der aanvragen en de verzending der akten veel arbeid eischt. In de nieuwe wet is nu bepaald, dat de akten voor de visscherij, zooals ook met de jachtakten geschiedt, zullen worden uitge reikt door het hoofd der plaatselijke politie. In de meeste gemeenten zal het dan de bur gemeester zijn, die de akten uitreikt. Ten slotte vermelden we nog, dat geen vischakte noodig is voor hem, die bij ziekte van den houder van een groote vischakte dezen vervangt, mits uit een schriftelijk be wijs blijke, dat van de vervanging vooraf kennis is gegevenn aan 't hoofd van de plaat selijke politie der woonplaats van den hou der en de vervanger de akte van den houder bij zich heeft. Evenmin is een akte noodig voor hen, die in dienst van den houder van een groote vischakte dezen of een ander eveneens in dienst van den houder zijnd persoon behulp zaam zijn in het hanteeren van een visch- tuig, dat door één persoon niet kan worden bediend, mits de akte van den houder aan wezig is ter plaatse, waar gevisent wordt. Te Penarth bij Cardiff brak op de pier een ernstige brand uit, toen ongeveer 200 personen in het aan het einde van de pier gebouwde paviljoen aan het dansen waren. Een deel der dansers kon zich nog over de brandende pier naar land begeven, doch de overigen moesten met booten worden af gehaald. Hierbij sloeg een der booten ora en de inzittenden kwamen in het water te recht. Eenigen konden gered worden, doch de overigen verdronken. Hoe groot het aan tal slachtoffers is, is nog niet bekend, doch het moet zeer groot zijn. De pier brandde, voor zoover zij van hout das, geheel weg. De materieele schade wordt geschat op 20.000 Pond Sterling. De verslagenheid te Penarth is groot. Door de tram aangereden Verpleegster ernstig gewond Op den Haagschen weg te Loosduinen is Dinsdagavond, omstreeks half tien, de 29- jarige verpleegster J. B„ die daar op de fiets reed, aangereden door de Westlandsche Stoomtram. Bij haar val bekwam zij een schedelbasis-fractuur. Zij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Haar toestand is zorgelijk. Een tekort van f 24.000 Naar verluidt zijn malversaties gepleegd bij den Calamitenzer Hoofdplaat-polder te Hoofdplaat. Reeds sedert geruimen tijd wor den de boeken van den secretaris-ontvanger E. P van dezen polder onderzocht door een deskundige in polderzaken. De onregelmatig heden moeten loopen over verscheidene ja ren en zich in hoofdzaak bepalen tot de door ingelanden betaalde, doch niet verantwoorde belastinggelden. Het tekort moet reeds f 24.000 bedragen. Edison's toestand verbeterd In den toestand van den 84-jarigen uit vinder Thomas Alva Edison, die Zaterdag j.l. een instorting heeft gehad, is wederom een groote verbetering ingetreden. Hij mocht zijn bed reeds verlaten en heeft zelfs weer een kleine wandeling om zijn huis gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6