Buiten landsch o\° HEVEA FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN - FIETSBANDEN Dr. Brüning over de gebeurtenissen der laatste weken Gemengde buitenlandsche berichten KORT NIEUWS KUNST EN KENNIS LANDBOUW EN VEETEEL1 Storm boven Engeland Bestrijding van kinderverlamming Hoe gouverneur Roosevelt meehelpt Iets over de randjesziekte RECHTSZAKEN FAILLISSEMENTEN UITLOTINGEN STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP Radio-rede Rijkskanselier dr. Bruening heeft gister avond de volgende radiorede uitgespro ken: Zes weken geleden heb ik op deze zelfde plaats het Duitsche volk toegesproken. Wh stonden toen onder den indruk van den grooten historischen stap van president Hoover, waardoor Duitschland voor een jaar bevrijd zou worden van de betaling van de reparatieverplichtingen. Juist toen heb ik gewaarschuwd voor de illusie, dat wij na aanvaarding van het grootsche plan al de moeilijkheden zouden hebben overwonnen. Deze bezorgdheid is, gelijk de ontwikkeling in den tusschentijd heeft aangetoond, juist gebleken. Dr. Brüning Het Duitsche volk heeft de alle lagen der bevolking treffende zware beproeving met voorbeeldige rust gedragen en zijn natuur lijken zin voor rust en orde bewaard en daarmede de onvoorwaardelijke bewonde ring van de geheele wereld gevonden. Het Duitsche publiek heeft er recht op, door de Rijksregeering te worden ingelicht over de gebeurtenissen van de laatste weken, vooral daar de Volksvertegenwoordiging, de Duitsche Rijksdag, handelende met verstandig staatsmansinzicht den wensch der Rijks regeering gevolgd heeft en afgezien heeft van een zomerbijeenkomst in dezen krisistijd. De houding der Rijksregeering De Rijksregeering was in de afgeloopen maanden gedwongen bij haar maatregelen en vooral in de reparatiepolitiek, zonder zich om agitatiebehoeften te bekommeren, be hoedzaam op te treden, aangezien zij zich bewust was van de gevaren voor de Duit sche geldmarkt. Deze politiek is dikwijls niet begrepen. De politieke en economische ge beurtenissen zijn in de laatste zes weken buitengewoon snel op elkaar gevolgd. Het plan-Hoover is in zijn essentieelen inhoud werkelijkheid geworden, zij het ook met ver traging van verscheidene weken, welke ver traging op het Duitsche zakenleven ernstige reactie heeft gehad, door het onttrekken van buitenlandsche credieten op korten termijn ten bedrage van milliarden uit de Duitsche bankwereld. Dit was voor ons zakenleven een plotseling en gevaarlijk bloedverlies, dat ernstige beroeringen en storingen in het betalingsverkeer met zich mee moest bren- gen. Een belangrijke vooruitgang is echter de leer, die men uit deze krisis getrokken heeft, waardoor de geheele wereld het er over eens is geworden, dat het lot der volkeren nauw met elkaar verbonden is, dat storingen in het organisme van een zoo groot economisch lichaam als het Duitsche volk tot ernstige consequenties ook in het buitenland kunnen leiden. Betrekkingen Frankrijk-Duïtsch- land Geen politicus kan thans meer de juist heid betwijfelen van de stelling, nood van het eene volk met het^voordeel van het andere kan zijn. Zes weke S heb ik ook gezegd, dat het lotvan Eu op en van de wereld daarvan afhankeh|k is, dat zij, die een tragisch n°odlot ™den wereldoorlog tot vijanden dee thans de kracht vinden tot kluiten, welke de algemeen klemmende no eischt. Ik zei toen in het byzondert dat d Duitsche regeering zich er van vnrm' welke belangrijke rol de toekomg van de betrekkingen tusschen Franknjken Duitschland had. Intusschen is het Duit sche staatsbezoek te Parijs to g komen, waarbij vervolgens de conferentie der zeven mogendheden te Lo sloot. Op deze conferentie zijn de bezoe ken van de Amerikaansceh en Engelsche staatslieden aan Berlijn gevolg g avond begeef ik mij, op uitnoodigmg der Italiaansche regeering te ^amen met den minister van Buitenlandsche Zaken naar Rome. ■m Ik hoop, dat wij binnenkort de te Parijs aangevangen Duitsch-Fransche besprekingen bij het tegenbezoek van de Fransche staats lieden te Berlijn zullen kunnen voortzetten. De resultaten van deze buitenlandsche po litieke besprekingen zijn natuurlijk slechts een eerste stap op een weg, aan het einde waarvan, naar wij hopen, een duurzame internationale corporatie zal staan. Tusschen het eerste resultaat van zulke bijeenkomsten en de door den dringenden nood opgewekte verwachtingen, zal altijd een smartelijke afstand blijven bestaan. Hoezeer ik dit gevoel ook begrijp en waar deer, het zou toch betreurenswaardig zijn, i wanneer dergelijke aanvankelijke desillu- j sies in staat zouden blijken den vastbesloten I wil, om op den begonnen en op den duur alleen succesvollen weg voort te gaan, te remmen. Geen groote buitenlandsche leening. In Duitschland is van tijd tot tijd gespro ken over de mogelijkheid van een buiten landsche leening en is de Rijksregeering ver weten, dat zij om verkeerd begrepen pres- tigeredenen de gedachte aan een dergelijke leening niet nader heeft uitgewerkt. Met nadruk is de Rijksregeering tegen deze op vatting opgekomen. Ik stel thans opnieuw vast, dat een groote buitenlandsche leening, zoowel voor het oogenblik als voor geruimen tijd buiten de reëele politieke mogelijkheden ligt. Duitschland en zijn zakenleven zijn derhalve vooreerst aangewezen op „Selbst- hilfe" en op het vertrouwen in eigen kracht. Niemand mag zich hierbij bezorgd maken, dat deze houding van de Rijksregeering een uitvloeisel is van overdreven nationalisme. Handelspolitieke samenwerking noodig Niemand kan meer overtuigd zijn van de internationale verbondenheid van alle landen dan de Rijksregeering. Het is uitgesloten, dat wij Duitschland kunnen omgeven met een Chineeschen muur waar binnen het Duitsche volk, voorziende in eigen behoeften uitsluitend met eigen handel en wandel, zou kunnen leven. Het Duitsche zakenleven is en blijft aangewezen op nauwe handelspoli tieke samenwerking met het buitenland. Overbrugging van tegenstellingen De Rijkskanselier ging vervolgens over tot bespreking van het Volksbegehren in Prui sen en legde daarbij den nadruk er op dat deze aangelegenheid een zuiver Pruisische zaak is. Als staatsburger niet als politicus aldus verklaarde Brüning, zult u mij aan de stembus zien. Niet de toespitsing van de politieke partij- tegtenstellinjmn is thans geboden, maar overbrugging van deze tegenstellingen ter doorvoering van een opbouwende staats- politiek die aan Duitschland zijn plaats als gelijk berechtigde in het kader van de groo te staatsvolkeren moet verzekeren, ten einde te zamen met hen de groote taak op te los sen, waarvoor de nood van een geheele we reld, gelijk die nog niet is gezien, de menscli- heid in deze uren stelt. Bcrlynsche persstemmen De Berlijnsche bladen nemen uitvoerig stelling in zake de radio-rede van den Rijks kanselier. De „Germania" schrijft, dat de rijkskan selier in zijn redevoering opnieuw heeft ge toond, dat hij de rustige en bezonnen leider is, die de Duitsche politiek in deze tijden noodig heeft. De „Vossische Zeitung" concludeert, dat met deze redevoering rekenschap is afge legd over het recente verleden en een pro gram van actie voor de toekomst is opge steld. De redevoering is vol inhoud: in twee woorden samengevat internationale samen werking. Men mag rustig zeggen, dat het opnieuw een uitspreken is van de grondstel lingen van Stresemann voor de Duitsche buitenlandsche politiek. De „Boersenzeitung" is van meening, dat de redevoering, afgezien van de zakelijke aanmaning tot een rustig beschouwen van de gebeurtenissen op de Duitsche geld markt, weinig reden tot bijval biedt. Vooral het stellingnemen. van den rijkskanselier ten aanzien van het Volksbegehren vormt voor de buitenlandsche politiek een ernstige fout en voor de binnenlandsche politiek is het feit, dat de kanselier met behulp van de radio in den moeilijken toestand van Duitsch land, de aandacht van alle kringen op zijn redevoering heeft pogen te trekken, een niet te verdedigen ontoelaatbaarheid. De „Deutsche Tageszeitung" vindt in de redevoering geen uiteenzettingen, die op de toekomst wijzen, en die meer dan de recapi tulatie van de gebeurtenissen der laatste weken in staat zouden zijn geweest een basis te geven aan het door den rijkskanselier ge vraagde vertrouwen. De „Berliner Boersenkurier" zegt, dat de redevoering in haar rustigen, doch indruk- wekkendén vorm de oproep van den leiden den staatsman is geweest aan het geheele Duitsche volk. Ook de verwijzing naar het Volksentscheid is er op gericht geweest iedere scherpte te vermijden. De „Deutsche Allg Zeit." is van meening, dat de redevoering zeker zal bijdragen tot kalmeering, vooral voor zoover het er om gaat een run op de weder geopende kassen van de banken te verhinderen en het ham steren van geld te bestrijden. De „Lokalanzeiger" schrijft, dat in verge lijking tot de redevoering van zes weken ge leden men met de huidige rede een overzicht gekregen heeft over dat wat verwerkelijkt is en wat niet. De toon van den kanselier werkt veel gedempter dan die van den eersten op roep aan de wereld. Het „Berliner Tageblatt" zegt, dat de rede buitengemeen indrukwekkend is geweest. Het blad legt er den nadruk op, dat vooral de verwijzing naar het Volksentscheid veel indruk heeft gemaakt. In dit gebaar ligt de duidelijkste vermaning en de krachtigste veroordeeling. De „Deutsche Zeitung" vermoedt, dat al diegenen door de redevoering teleurgesteld zijn, die belangrijker ophelderingen over de voornemens van de regeering hadden verwacht. Als Gandhi op reis gaat Dan verkiest hij eenvoud t Volgens de „Daily Express" heeft Gandhi voor zijn overtocht naar Engeland tegen 15 Augustus een plaats derde klasse bespro ken. Er worden maatregelen besproken om twee geiten mee te nemen, ten einde de noodige geitenmelk te bekomen, welke het hoofdvoedsel van Gandhi .uitmaakt. Overigens zal zijn bagage slechts uit enkele lendendoeken, en een groot aantal boeken en papieren bestaan. Verscheidene Engelsche vakvereenigingen hebben Gandhi uitgenoodigd, lezingen te houden over zijn denkbeelden en plannen. Uit de Belgische mijnindustrie Loonovereenkomst opgezegd De „Peuple" maakt bekend dat de pa troons in de Belgische steenkoolindustrie de loonovereenkomst 1 Augustus hebben opge zegd. Noodweer boven Dusseldorf Groote materieele schade Boven Düsseldorf en omgeving barstte gis teren in den namiddag een hevig onweer los, dat ongeveer een half uur duurde en groote schade veroorzaakte. In de ,,Siegburgerstrasse" werd een slag boom door den bliksem vernield. Doordat een trein, die juist naderde, nog tijdig tot stil stand kon worden gebracht, werd een grooter ongeluk voorkomen. Bij Holthausen werd een man, die een schuilplaats zocht, door den bliksem getroffen Op een andere plaats sloeg de bliksem op de lichtleiding, waardoor brand in een kamer ontstond. De strijd tegen de. New-Yorksche onderwereld Nieuwe arrestaties Daar in den korten tijd van zes dagen we derom vier moorden door gangsters werden gepleegd, heeft de politie haar pogingen ver dubbeld om de gevaarlijke situatie, die door de New-Yorksche onderwereld geschapen wordt, meester te worden. Drie mannen en twee vrouwen, die er van beschuldigd worden een zekeren George Bro thers te hebben afgeperst en gefolterd, wer den reeds gearresteerd. Hun wordt verder door de politie nog ten laste gelegd, dat zij Brothers hebben gevan gen gehouden, totdat hij voor hen een chè- que schreef van zevenhonderd dollar. Cigarettenfabriek afgebrand Veel belastingbanderollen vernield Te Saloniki is de cigarettenfabriek Arditti, die voor 83.000 pond sterling verzekerd is, door brand verwoest. In het fabrieksgebouw bevond zich een waarde van 600.000 drach men aan belastingbanderollen, die eveneens 'n prooi der vlammen werd. Opnieuw zal in Griekenland de wet inzake de verbanning van voor de samenle ving gevaarlijke menschen naar een eiland in werking gesteld worden. Deze maatregel is tegen de communisten gericht. Toen in de negerwijk van Chicago een woning ontruimd moest worden, ontstonden bloedige botsingen tusschen politie en ne gers. Vier negers werden gedood en drie politie-beambten ernstig gewond. De Bengalees Biswas, die ter dood was veroordeeld wegens het vermoorden van den 2en inspecteur van politie is terecht gesteld. De onderzoekingen van Dr. Bendien Uitnodiging van de afd. kankeronderzoek van het Inst. voor praeventieve geneeskunde De afd. kankeronderzoek van het Instituut voor praeventieve geneeskunde heeft, volgens het „Hdbd." den volgenden brief aan dr. Ben dien gericht: Geachte Collega, De afdeeling kankeronderzoek van het In stituut van praeventieve geneeskunde heeft uw boekje „Specifische Veranderungen des Blutserums (ein Beitrag zur Serologischen Diagnose von Krebs und Tuberculose") di rect na verschijning in ernstige studie geno men, doch daarin geen aanleiding kunnen vinden het door u beschrevene als een stap voorwaarts te beschouwen op het gebied der serologische kankerdiagnostiek in het bijzon der, of het kankervraagstuk in het algemeen. Te zeer echter naar onze meening wordt in den laatsten tijd in de leekenpers aan deze ondrzoekingen aandacht gewijd. Wij hebben besloten, daarom u in de ge legenheid te stellen uwe methode van sero logische kankerdiagnostiek persoonlijk in ons laboratorium te demonstreeren, ten ein de de waarde er van aan te toonen. Ik heb dus de eer, u namens bovengenoem de afdeeling uit te noodigen, u zoo spoedig mogelijk met ons in verbinding te stellen. Met coll. groeten, Uw dw., J. R. BRUINE GROENEVELDT. Het einde van de Bank Holyday viel sa men met een ernstigen storm. Boven Londen en de zuidelijke graaf schappen barstt^ een hevige onweersbui los. De hooge zeeën in het Kanaal en aan de oevers van de Theems hadden tot gevolg, dat vele plezierjachten met een vertraging van vier a vijf uren terugkeerden De verbinding met Frankrijk was de slechtste van dit jaargetijde. Later werd de storm gevolgd door een dichten mist, waardoor een olietankboot van 6000 ton bij Dungeness aan den grond geraakte. Gistermiddag is de boot weer vlot gebracht. Roosevelt, gouverneur van den staat New York, gaf 57 centiliter van zijn bloed om mede te helpen tot het bestrijden van de kinderverlamming. Roosevelt, die vroeger aan deze ziekte leed, offerde zijn bloed ter voldoening aan een oproep van het depar tement van gezondheid, om serum van de genen, die genezen zijn van deze ziekte, welke, bijna epidemisch heerscht in den staat New York. Sedert begin van dit jaar werden 722 gevallen, waarvan de meeste in de stad New York, geregistreerd. De „randjesziekte" vertoont zich vooral bij bessen en appelen. De randen der blade ren worden eerst lichtgroen, daarna geelach tig en eindelijk dor en bruin, met als gevolg van de dorheid een krulling van het blad. De verschijnselen zijn niet te wijten aan de aantasting van den rand der bladeren, doch aan den toestand van de plant zelf, die klaar blijkelijk niet in staat is, haar bladeren een voldoende hoeveelheid voedende stoffen toe te voeren. Ook is niet een schimmel of zwam de oorzaak. Het gevolg van de randjesziekte is, dat de struik ijl wordt en de dracht sterk vermin dert. De verschijnselen vertoonen zich ge woonlijk in Juli; in Augustus vallen zij zeer sterk in het oog. Daar geen parasiet te con- stateeren viel, moest men wel aan een bodem gebrek denken. In 1918 werd door den heer Ir. Maarschalk in de Betuwe een onderzoek naar de Randjesziekte ingesteld. Een proef met kalk en patentkali werd genomen, maar deze gaf geen afdoende resultaten, doordat de proeven niet konden worden voortgezet. Wel was tengevolge van de kalk en kali de stand aanmerkelijk beter geworden. Later werd dan ook ingeval van randjesziekte een flinke gift kalk geadviseerd, en wel 7 a 8000 K.G. kalk of 15000 K.G. kalkmergel, wat steeds een flinke verbetering tengevolge had. De heer Ir. T. A. C. Schoevers te Wage- ningen nam op de terreinen van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen een proef met roode aalbessen, die gedeelte lijk kalkmergel ontvingen naar rato van 15000 K.G. per H.A. Naar aanleiding van een publicatie van prof. Dr. Th. Reny te Bonn werd door dien zelfden heer een proef geno men met zwavelzure kali. De eene helft van het perceel ontving 1200 K.G. zwavelzure kali, de resultaten waren zeer frappant; de struikjes, die met zwavelzure kali waren be handeld, waren zoo goed als gezond, de an dere sterk randjesziek. Tusschen de struiken met en zonder kalkmergel was nog heel wei nig verschil te zien; misschien komt dat later nog. Naar de heer Schoevers meedeelt, kan men evengoed patentkali nemen als zwavel zure kali, maar dan in dubbele hoeveelheid, in verband met het percentage kali. Men neemt verder proeven om te kunnen uitma ken, of op den duur met kleinere hoeveel heden kan worden volstaan. Verduistering door een veldwachter De rechtbank te Assen veroordeelde gis teren IJ. B. K., gemeeente-veldwachter te Smilde, thans gedetineerd, wegens verduis tering en valschheid in geschrifte, tot jaar en twee maanden gevangenisstraf. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 3 Augustus: C. S. Attema, schilder, Oudega (W.). R.c. Mr. J. F. van Beeck Calkoen. Cur. Mr. A. W, Haan, Sneek. Faillissementsstatistiek over Juli 1931 Samengesteld door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken faillissementen: Noord-Holland (excl. Amsterdam) 34, Am sterdam 50. Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 20, Den Haag 22, Rotterdam 37. Utrecht 11, Gelderland 15, Noord-Brabant 31, Limburg 15, Zeeland 1, Friesland 9, Gro ningen 8, Drente 5, Overijsel 9. Totaal over Juli 267 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 2037 faiilissemen ten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1817 faillis sementen. PARIJS 1905 Trekking' van 1 Augustus 1931 No. 241.310 is betaalbaar met frs. 100.000 de nos. 122.428 en 62.880 elk met frs. 25.000 50 nos. elk met frs. 1000 en 4480 nos. elk a pari. PANAMA KANAAL Trekking van 1 Augustus 1931 De volgende nos. zijn elk betaalbaar met frs 1000 van 1 September 1931 af. 863, 3.288, 3.338 7.786, 10.106, 12.743, 13.847, 14.714, 17.209, 20.701, 25.546, 27.576, 33.642, 34.907, 37.733, 39.707, 41.694, 43.919, 43.926, 47.017, 50.305, 53.172, 60.560, 61.479, 61.707, 61.743, 70.106 73.983, 75.566, 77.384, 80.108, 83.486, 84.083! 85.269, 87.282, 90.271, 93.980, 94.742, 99.193, 101.790, 105.311, 106.178. CREDIT NATIONAL 5 Pet. 1920 Trekking van 1 Augustus 1931 No. 839.524 is betaalbaar met frs. 1 mil- lioen! no. 7.647.794 met frs. 500.000, no. 4.870.513 en 5.917.080 elk met frs. 200.000, de nos. 730.734, 3.658.854 en 6.897.770 elk met frs. 100.000, de nos. 1.001.435, 2.303.001, 3.118.396, 3.551.826, 6.358.922 en 7,307.320 elk met frs. 50.000; betaalbaar met elk frs. 500 zijnde volgende nos.: 2.142.101200, 3.215.101 —200, 3.830.701—800, 4.083.601—700, 4.103.501 —600, 4.380.201—300, 5.684.701—800, 5.968.101 20o'en 6.550.901—6.551.000 alsmede de ove rige nos. der met premie uitgelote series. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ CLIO, 2 Aug. van Volo naar Salonica. FLORA, 3 Aug. van West-Indië te New- York. HERMES, 3 Aug. van Constanza naar Stamboul. ILOS, 3 Aug. van Oporto naar Vigo. MINERVA, 3 Aug. van Algiers naar Bona. NEREUS, 4 Aug. van Stettin te Amster dam. RHEA (thuisr.), 3 Aug. nam. 4 uur van Havre naar Amsterdam. STELLA, 3 Aug van Venetië naar Triëst. TELAMON, 3 Aug. van Tunis te Torre- vieja. TITUS, 1 Aug. van P. au Prince naar Cap Haitien. TRAJANUS, 3 Aug. van Barcelona naar Tarragona. KON. HOLL. LLOYD FLANDRA (uitr.), 3 Aug. van Lissabon. KENNEMERLAND, 2 Aug. van Amst. te B.-Aires. GELRIA (uitr.), 3 Aug. van Rio Janeiro. GöTTINGEN, 4 Aug. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ BOTH, Amsterdam-Batavia, pass. 3 Aug. Kaap St. Vincent. HOLLAND—AFRIKA-LIJN KLIPFONTEIN (thuisr.), passeerde 4 Aug. Gibraltar. RANDFONTEIN (uitr.), 3 Aug. van Port Soedan naar Berbera. SPRINGFONTEIN uitr.) 5 Aug. te Kaap stad verwacht. HOLLAND—AMERIKA-LIJN EDAM, N.-Orleans naar Rotterdam, 3 Aug. van Havana. GROOTENDIJK, 2 Aug. van Rotterdam te Tampico. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN KOUDEKERK (thuisr.), 3 Aug. van Oran. RIDDERKERK (thuisr.), 4 Aug. te Ma dras. o TANIMBAR (uitr.), 3 Aug. van Antwer pen. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN MEERKERK (uitr.), 30 Juli te Genua. OLDEKERK (thuisr.), 3 Aug. te Singa pore. 42 „Wees maar niet bekommerd, Maurice, zei ik. „Dergelijke kleine voorvallen komen meermalen voor." Je neemt het bijzonder kalm op, North- cot'e," viel sir George uit. „Als het mij over komen was, zou ik de geheele vervloekte omgeving hebben laten arresteeren, dat be zweer ik je." Ik zal de zaak in handen van de politie stellen,zei Maurice. „Zou je denken, dat je die twee kerels kan herkennen?" Ik zou graag ja gezegd hebben, alleen maar om de uitwerking van zijn gelaat te zien, maar ik bedacht dat het een beetje ge vaarlijk was dit te beweren, met het oog op een onvermijdelijke aanraking met de po litie. „Ik zou er niet op durven zweren," zei ik, „maar die hulpvaardige vreemdeling uit „De Ploeg" zal 't wel kunnen. Hij zag hen beter dan ik." Dit zou, dacht ik, zonder Billy te compro- mitteeren, Maurice op z'n minst een onaan genaam kwartiertje bezorgen. „Nu, ik vind het schandelijk," barstte Vane los, „meer dan schandelijk, 't Is allemaal de schuld van de regeering, die de verschillen de klassen tegen elkaar opzet. Als het mij te doen stond, schoot ik ze allen zonder uitzondering neer." Het was mij niet geheel duidelijk, wie de denkbeeldige slachtoffers van Sir George waren, doch zijn opvatting kwam mij nogal redelijk voor. „Misschien zou het wel de voorkeur ver dienen er vanavond niet verder over te spreken," stelde ik voor. „Ik vind het niet noodig, om voor een hoed het geheele huis in rep en roer te brengen." Het gelaat van Maurice verhelderde .eenigs- zins. „Je hebt gelijk, Stuart," zei hij. „De dames zouden er maar zenuwachtig van worden. Wij zullen morgenochtend direct naarWood- ford gaan en met den commissaris spreken. Ik zal zorgen, dat die schurken opgespoord worden, reken daar vast op." Met deze geruststellende verzekering gin gen wij van elkaar, om ons voor het diner te kleeden. De maaltijd en ook het overige gedeelte van den avond ging aangenaam voorbij. Lady Baradell en Miss York waren zeer spraakzaam en plaagden ons met onze karig gevulde weitasschen, welke het resul taat waren van onze grootsch opgezette ex peditie en die slechts drie eenden bevatten. Ik had wel eens willen weten, wat zij ge zegd zouden hebben als zij geweten hadden, welke buit er mogelijk nog bovendien thuis gebracht had kunnen worden. Ik ging vroeg naar bed en voor de variatie bracht ik een nacht zonder avonturen door. Ik was zoo gewoon geraakt aan onderhou dende schoone vrouwen en schermutselende moordenaars, dat ik mij werkelijk verwaar loosd gevoelde. Was de avond kalm geweest, de dag be loofde' beweging genoeg met zich mede te brengen. Met deze overweging troostte ik mij en 'stelde mij, gerust gesteld, ter dis positie van Morpheus. Onze gang naar het politiebureau werd den volgenden morgen aan het ontbijt zeer handig ter sprake gebracht. „Zeg Stuart, ik moet voor zaken even naar Woodford," kondigde Maurice aan. Er volgde een koor van protesten in den dameshoek. „Ja, maar wij hebben hun beloofd revanche te 'geven op het tennisveld," zei Miss York. „Ik wist niet, dat er in Woodford iets op' zakelijk gebied te doen was. Ik dacht, dat de menschen er niets anders deden dan op de hoeken van de straten over politiek pra ten," zei Lady Baradell. „O, 't is niet zoo'n tijdroovende boodschap," zei Maurice. „Wij rijden er met het wagentje heen en om elf uur zijn wij weer terug." „Als je gaat," zei tante Mary, „wil je dan bij Cooper marmelade bestellen? Je wilt het hem wel helpen onthouden, nietwaar Stuart? Maurice vergeet alles." Ik gaf de stellige belofte, dat de marmelade prompt op tijd bezorgd zou worden en met deze twee zoo uiteenloopende boodschappen voor ons, gingen wij na het ontbijt met de dogcar er op uit. Maurice mende en scheen zeer weinig haast te maken. „Ik hoop, dat de politie er in slagen zal de schurken te pakken, zonder veel ophef over de zaak te maken," zei hü, terwijl hij het paard een harden slag met de zweep gaf. „Het is niet noodig, dat de kranten er de hand op leggen." Ik twijfelde er geenszins aan, dat niets hem meer zou ergeren. „Wij zullen er het beste maar van hopen," zei ik vriendelijk. „Ik zie niet tegen een weinigje moeite op, als ik je kan helpen deze omgeving van dat gespuis te zuive ren." Ik twijfelde er niet aan, of hij was dank baar voor mijn grootmoedigheid, maar hij bracht zijn gevoelens niet onder woorden. Wij spraken onderweg niet veel meer en hadden weldra het politiebureau van Wood ford bereikt, waar een agent, die de wacht scheen te hebben, het trottoir overstak en 't paard bij den teugel greep. Juist kwam er een hoofdagent met een tamelijk sufferig ge zicht den hoofdingang uitslenteren. Hij bracht langzaam twee vingers in contact met zijn helm, toen hij Maurice herkende. „Is de commissaris binnen?" vroeg mijn neef. De politieman werd opeens wakker. „Zeker, mijnheer, juist gekomen, een halve minuut geleden. Wenscht U hem te spreken, mijn heer?" Maurice knikte en stapte uit het rijtuig; ik volgde hem en samen gingen wij, voor afgegaan door den dienaar der orde, het ge bouw der gerechtigheid binnen. De commissaris, een groote man met een zeer gezond voorkomen, zat aan een bureau ijverig te schrijven. Toen wij binnenkwamen legde hij zijn pen met een. zucht neer en veegde zijn vingers op dat gedeelte van zijn broek af, dat door de slippen van zijn jas bedekt werd. „Goeden morgen, mijnheer Furnivall," sprak hij. „Waarmede kan ik U heden van dienst zijn?" En toen zag hij mij schijn baar pas. „Goeden morgen, mijnheer," voeg de hij er toen met een lichte hoofdneiging aan toe. „Goeden morgen, mijnheer de commissa ris," zei Maurice, „wij hebben een vrij ern stig geval aan de hand." De commissaris zette zich, naar het mr voorkwam, in hetgeen hij duidelijk wilde la ten uitkomen, een officieele houding Hij legde zijn handen op zijn knieën, gaf de punten van zijn schoenen een buitenwaart- sche richting en keek ons in voorovergebogen houding tamelijk barsch aan. „Verklaar U eens nader, mijnheer," zei hij gewichtig. Ik wilde juist beginnen, toen Maurice al het woord nam en in het kort en oogen- schijnlijk verontwaardigd een beschrijving gaf van het schandelijk vergrijp, dat den DONDERDAG 6 AUG. 1931. HUIZEN 298 M. 8.00—9.15 K.R.O. 10.00 N.C.R.V„ 11.00 K.R.O., 2.00—11.30 N.C.R.V. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 Zang NCRV.- Dameskoor. 10.15 Ziekendienst. 10.45 ver volg zang. 11.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 12.00 Godsa. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.151.45 Con cert KRO-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.45 2.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Gramofoon- •platen. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 5.00 Ziekenuurtje. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 6.30 Cello-recital door L. Werner. Vleugel: Mevr. H. WemerStuiver. 6.30 Gramofoon- piaten. 6.457.00 Knipcursus. 7.00 Vragen- halfuurtje. 7.50 Politieber. 7.45 Gramofoon- platen. 8.00—10.20 Concert. Mej. A. Stijger (sopraan). Mevr. C. van Ravenzwaay Möllenkamp (alt), W. Schansman (tenor), Joh. Lammen (bas), H. Brugman (leiding), D. Vos (viool en alt-viool), Gd. Snijders (orgel). 9.00—9.30 W. A. Kruisdijk: „Rege ling zwaar autoverkeer". 9.3010.20 Vervolg concert. 10.20 Vaz Dias. 10.30—11.30 Gra- mofoonplatenconcert. HILVERSUM, 1875 M. 8.00—10.00 Gra mofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonpl. 10.30—11.— Jeanne Hunsche —Verkade leest „Het Zwijgen" van Andre- jef. 11.001.00 Concert AVRO-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 1.00—1.15 Gramofoon- platen. 1.152.00 Van Dijk's origineele Vo- lendammers. 2.C0 Vacantiegangers, atten tie! Rob. Geraerds: „Het Beiersche Hoog land". 3.004.00 Gramofoonpl. 4.005.00 Ziekenuur door Julia de Gruyter. 5.00 Gra mofoonpl. 5.30—6.00 H. W. Postma: „De gevaren van de Straat en de gevaren van het strand." 6.007.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30—8.00 P. M. C. Toepoel: „De hondenrennen in Engeland". 8.00—9.15 Het Utr. Sted. Orkest o.l.v. A. van Raalte: Met m. v. L. Werner (cello). 9.15—9.45 Egbert Veen en Pierre Palla spelen variaties over een thema van Beethoven door C. Saint- Saëns. 9.4510.30 Vervolg concert. 10.30 Vaz Dias. 10.45—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Concertorgelbespeling. Reginald Foort. 1.20 Concert. Kwintet en B. Flegg, tenor. 2.20 Gramofoon. 2.35 Nationaal Eisteddfod of Wales. Speech van Lloyd George. 3.20 Vesper in de Westminster Ab bey. 4.05 Jack Payne en zijn dansorkest. 4.c0 Orkestconcert. 5.35 .Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. Jack Payne. 6.35 Nieuwsber 7.00 Pianomuziek van Handel. 7.20 Lezing 7.50 Royal National Eisteddfod of Wales. London symphonie-orkest en koor. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing. 9.55 „The bunker at the fifth", hoorspel. 10.45 Dansmuziek Jack Payne. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05 Gi amofoon, 12.20 Protest. Morgenwijding 12.50—1.25 Gramofoon. 4.50 Concert v. h. Conservatoire Americain. 8.05 Concert! Kwintet. Mme. Devinsky, zang. LANGENBERG, 473 M. 7.25—10.35, 12.30 Gramofoon. 1.25 Orkestconcert. 5.20 Or- kestconcert. 7.20 „Don Giovanni" (Don Juan), opera in 2 acten van Mozart. Daar na tot 12.20 dansmuziek. KALUNDBQRG, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert. 3.505.50 Orkestconcert. 8 35 —11.20 Zomer-revue 1931. 11.20 tot ca. 12 50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.55—12.20 Berichten. 12.20 Gramo foonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.10 Gra mofoonpl. 3.104.20 Lezingen. 4.205.20 Concert. 5.20—8.20 Lezingen. 8.20 Sympho- nieconcert. 9.20 Berichten en Lezing. 10.00 Reisboek uit de Oostenrijksche Alpen. 10.35 Berichten en daarna Dansmuziek. BRUSSEL 308 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramofoon. 7.35 Lezing. 7.50 Nieuws. 8.20 Trio-concert. 9.20 Orkestconcert. Mevr Hans, cello (338 M.) 5.20 Orkestconcert 6.05 Kinderuurtje. 6.35 Lezing. 650 Gramofoon.' 7.35 Lezing. 7.50 Nieuwsber. 8.20 Orkest concert. 9.05 Lezing. 9.20 Concert in het Casino in Knokke. SILVER—JAVA PACIFIC-LIJN BATOE, 3 Aug. van Calcutta te San Francisco. TABIAN, 1 Aug. van Vanc. te Calcutta. ROTTERDAMSCHE LLOYD DELI (uitr.), 4 Aug. te Soerabaja. INSULINDE (thuisr.), 7 Aug. 2 uur n.m. KOTA AGOENG (uitr.), 4 Aug. te Soe rabaja. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCHIBA (thuisr.), 8 Aug. van Victo ria. STOOMVAART MIJ. OCEAAN MENTOR, Japan-Rotterdam,, 2 Aug, te Singapore. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM, 3 Aug. van B.-Aires naar Villa Constoitucion. BATAVIER I, 3 Aug. van Rotterdam te Hamburg. BATAVIER III, 4 Aug. 8 uur 5 m. v.m. van Rotterdam te Gravesend. BATAVIER VII, 4 Aug. van Rotterdam te Middlesbro. BERGENDAL, 4 Aug. van Dunvalk naar Terhagen. DELFSHAVEN, 1 Aug. van Baltimore te Savannah. EXPRESS, mb., 2 Aug. van Rotterdam te Kingslynn. FARMSUM, 3 Aug. van N. Orleans te Barry. MAASBRUG, 4 Aug. van Porto Ferrajo naar Babena. MIRZA, 1 Aug. van Curacao te Ham burg. SPAR, 3 Aug. van Sabang naar Marseille. WILLEMSPLEIN, 3 Aug. Ouessant gep., van Rotterdam naar B.-Aires. ZUID-BEIERLAND, 3 Aug. van Porthou- stock te Strood. vorigen avond had plaats gehad. Telkens wendde hij zich naar mij, om zijn aan klacht te bevestigen, hetgeen automatisch door een hoofdknik mijnerzijds werd gevolgd. „Stroopers en wilddieven kan ik zelf wel behandelen," besloot hij, „maar als het zoo ver komt, dat er een koelbloedige moordaan slag op een van mijn gasten wordt gepleegd, dan geloof ik dat het tijd wordt dat de po litie tusschenbeide komt." Ik heb nooit iemand zoo versteld zien staan als dien armen commissaris. Hij hoorde de geschiedenis aan met een verbijstering, die aan het aandoenlijke grensde en toen Mau rice ophield, haalde hij een rood katoenen zakdoek van bijna vlagafmeting voor den dag en begon zijn voorhoofd van overtollig vocht te ontdoen. „De hemel bewaar me, mijnheer Furnivall," zuchtte hij, toen zijn hoofd, dank zij de capillaire kracht van het dundoek, weer be hoorlijk toonbaar was. „Wie had zooiets dur ven denken?" Toen nam zijn ambtsinstinct de overhand. „Ik zal, terwijl het nog versoh in mijn ge heugen ligt, een paar notities maken," sprak hij, terwijl hij een groot register opensloeg. „Hoe laat heeft de aanslag plaats gehad?" „De aanslag had plaats ongeveer om kwart voor zessen," antwoordde ik. „O," zei hij, terwijl hij schreef, „en zou mijnheer in staat zijn, de daders te her kennen?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7