LONDON BRIDGE BESTAAT 100 JAAR ERNSTIG VLIEGONGEVAL BIJ WAALHAVEN NI VA TANDPASTA DERDE BLAD WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ENGELAND Charing Cross Bridge-plannen bestaan 77 jaar BINNENLANDSCH NIEUWS Intern. Scheepvaartcongres Tegen voortzetting van de droogmaking der Zuiderzee Zuiderzeewerken Vrijz. Dem. Bond en het Middenstandsvraagstuk De Ontwapeningsactie ONZE OOST Een vijftiental gewonden K. L. M.-Vliegtuig tegen den grond geslagen VOORKOMT TANDBEDF.RF er» poclst s-morgem en Yavonds met 7Ö ets, per '/i tut»e. Z5d;> p. 'A tube. Inbraak in een spoorwegstation Geen geval van mishandeling? 75 pet. van den oogst mislukt KERKNIEUWS Retraitehuis „Sint Petrus Canisius" te Bergen (N.H.) e. a.) 6.50. Het kampeeren LUCHTVAART De Oceaanvliegers Nungesser en Coli GEMENGD NIEUWS Petroleum in het vuur gegooid Duitsche treiler gestrand COMPASSEN Alleen: ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS LONDEN, 31 Juli 1931. London Bridge dat is te zeggen de „nieuwe" London Bridge, bestaat morgen honderd jaren. Den 1 enAugustus 1831 werd zij ingewijd door koning Willem IV en ko ningin Adelaide, en op prenten uit dien tijd ziet men de brug afgebeeld, heel erg wit, en rijkelijk met vlaggen getooid en de rivier overdekt met booten en schuiten vol wui vende Londenaars. Met allen eerbied voor de fotografie moet mij, zoo vaak ik een prent aanschouw waarop een „actueele" gebeurte nis uit het pre-fotografische tijdperk ver eeuwigd is, de opmerking van het hart, dat de teekenaars heel wat meer terecht wisten te brengen van volksfeesten, straatgevech ten en soortgelijke voorvallen dan de foto grafen. De vlaggen wapperen zoo gelijkma tig en met zooveel overtuiging, alsof zij ge hoorzamen aan het bevel van een sergeant- ma jocr; de honderden menschen op de rivier wuiven allen met hun hoeden, en op den voorgrond zien wij geen Goliath-hoofden en -handen van toeschouwers, die te dicht bij de lens stonden. De „nieuwe" brug, ofschoon een eeuw oud, is nog altijd nieuw, vergeleken bij haar on middellijke voorgangster, die een leeftijd van over de zeshonderd jaren bereikt had. En ofschoon zij om haar bouwkunstige verdien sten geprezen wordt, kan zij toch de verge lijking niet doorstaan met de oude London Bridge, die aan weerszijden door huizen in gesloten was en volgens de vele afbeeldin gen welke er van bestaan, een der mooiste middeleeuwsche bruggen moet geweest zijn. Op de tentoonstelling te Wembley (1924— '25) was een hoogelijk geroemde reconstruc tie dier brug te zien; deze had evenwel, om redenen van „plaatsgebrek", nog niet de helft van de lengte van het origineel. De tegenwoordige London Bridge dankt haar beroemdheid meer aan het feit, dat zij de opvolgster van de oude en bovendien de meest centraal gelegen en verkeerrijkste brug van Londen is, dan aan buitengewone schoonheid. Waterloo Bridge, die uit het eerste kwartaal der vorige eeuw dagteekent, wordt als de fraaiste van Londen beschouwd, terwijl het gezicht op de rivier het mooist is van Westminster Bridge af. Maar wie het schoone vooral weet te waardeeren, wan neer het rijker is aan karakter dan aan op pervlakkige aantrekkelijkheid, zal de voor keur blijven geven aan de London Bridge en aan den aanblik, welken de rivier met haar werven en pakhuizen met de be vallige Tower Bridge in het verschiet biedt. Vooral voor vreemdelingen en pro vincialen is deze brug bovendien weergaloos belangwekkend wegens het geweldige verkeer van menschen en voertuigen, dat 's morgens omstreeks negen en 's avonds omstreeks zes uur ongeloofelijke afmetingen aanneemt. Ongeveer op hetzelfde oogenblik, waarop deze brug de eerste eeuw van haar bestaan voltooit, viert een andere brug feest. De Cha ring Crossbrug is namelijk 77 jaar geworden. Of neen, ik druk mij onjuist uit. Niet de Charing Crossbrug, maar de plannen tot haar bouw zijn 77 jaar geworden en het heeft er allen schijn van, dat zij een nog veel eerbiedwaardiger leeftijd zullen berei ken. Mr. Herbert Morisson, de Minister van Vervoerwezen, heeft namelijk in het Lager huis medegedeeld, dat de regeering thans haar aanbod, om tot de kosten van de brug bij te dragen, met 75 procent uit het Wegen fonds, niet hernieuwen kan. Zoodat wij zitten met de plannen, maar zonder de brug. Dit nu is ons sinds 1854 reeds zoo vaak ge beurd, dat wij er aan gewend geraakt zijn en het volstrekt niet erg vinden. In genoemd jaar kwam een selecte com missie uit het Lagerhuis voor het eerst met de plannen voor den dag. Er werd in de volgende jaren veel over geschreven en ge sproken, maar tot eenig besluit kwam men niet. Ondertusschen werd dit deel van Lon- den dat een der mooiste wijken van Europa had' kunnen zijn, met het jaar leelijker ge maakt. Er werd een groot spoorwegstation neergezet en van dat station uit voerde en voert nog steeds 6011 ijzeren spoorbrug over de breede Theemskade en de rivier en naast die spoorbrug loopt een leelijke, wei nig gebruikte voetgangersbrug. In den loop dezer eeuw nam het verkeer in deze wijk zoodanig toe, dat een nieuwe verbinding tusschen het Noorden en het Zui den der stad dringend noodzakelijk werd. Waterloo Bridge aan den eenen, Westminster Bridge aan den anderen kantlagentev^ van elkaar. Werd halfweg de Charing Cross Bridge van 1854 gebouwd, dan zou het ver- keersvraagstuk van het Strand en liggende hoofdstraten grootendeels opgelost ^In December 1923 vertinden de /nid- denbogen van Waterloo Bridge ernstige tee kenen van verzakking. Twee larenlaterbe- sloot de London County Councü de Drug te sloopen en te herbouwen, een plan, waar tegen groot verzet werd gevoerd door archi tecten en ook door het leekenpubliek ln November 1926 bracht een door Mr. Baldwin benoemde Koninklijke Commissie voor de Theemsbruggen een rapport uit. waarin voorgesteld werd Waterloo Bridge te be houden en een dubbele brug voor spoorweg en stadsverkeer te bouwen bij Charing Cross. Ook dit plan vond weinig aanhang. Ver deeld waren de meeningen over een ander en grootscher ontwerp, dat in April 1928 voor gesteld werd door een commissie van inge nieurs, welke ingesteld was door het Minis terie van verkeerswezen. Deze wilde het Cha ring Cross-station overbrengen naar de zuid zijde der rivier, de spoorbrug sloopen en een nieuwe verkeersbrug bouwen. De uitvoering zou ongeveer 10 millioen pond sterling kos ten en zelfs tegenstanders van het plan er kenden, dat Londen er onnoemelijk op voor uit zou gaan. Eenige maanden later weid het ontwerp door de London County Coun cil aangenomen en heel Londen sprak van de grootsche veranderingen, die in het West end zouden plaats grijpen. Natuurlijk toog men niet onmiddellijk aan het werk. Dat doet men in Engeland nooit. Commissies moeten toch óók leven. In April 1930 dus IK jaar later keurde een Commissie uit het Lagerhuis het bruggen- plan goed, maar zij hechtte niet haar goed keuring aan de plaats, waar het nieuwe Charing Cross-station zou worden gebouwd. Waarop een Raadgevende Commissie be noemd werd, die het heele plan opnieuw zou onderzoeken. Deze commissie stelde 3 Maart van dit jaar voor, dat het station naar den Zuidelijken oever zou worden overgebracht, en een nieu we brug zou worden gebouwd; kosten 12.470.000 pond sterling. Nu dacht men er eindelijk te zijn. De London County Council vroeg 30 Juni mach tiging aan het parlement, om het plan uit te voeren, onder voorbehoud, dat de regee ring, in overeenstemming met vroeger ge dane beloften, 75 pet. in de kosten zou bij dragen. Maar de regeering heeft besloten niet „mee te doen", en bijgevolg zijn zij nog pre cies even ver als in 1854. Of een thans levend Londenaar wel be leven zal, dat men ooit verder komt? 't Lijkt onwaarschijnlijk NESSUNO. De Nederlandsche gedelegeerden Bij Kon. besl. zijn benoemd tot gedelegeer den van de Ned. Regeering voor het in de maand September van dit jaar te Venetië te houden XVde Intern. Scheepvaartcongres de heeren: dr. ir. H. Wortman, oud-directeur-generaal der Zuiderzeewerken, lid voor Nederland van de Permanente Intern. Commissie voor de Perm. Intern. Ver. voor Scheepvaartcongres sen te 's-Gravenhage; dr. ir. J. A. Ringers, directeur-generaal Rijkswaterstaat, lid van bovengenoemde com missie, te 's-Gravenhage; dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur Rijks waterstaat, lid van bovengenoemde commissie, te Zutphen; prof. ir. J. W. Thierry, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, en jhr. C. J. A. Reigersman, hoofdingenieur directeur waterstaat van Noord-Holland, te Haarlem, waarvan de laatstgenoemde twee gedelegeerden buiten bezwaar van 'sRüks schatkist. Vrouw van nachtwacht: „Alsje blieft, npu zie je het zelf. Je wilde me nooit geld geven om de huur te betalen. Nou kom ik hier bij je wo nen!" (Passmg Show) Een adres aan den Minister van Waterstaat Een aantal ingezetenen van Enkhuizen, Bo- venkarspel, Grootebroek en Andijk, hetzij door hun beroep van practisch landbouwer, betzij door hun ambt of betrekking ten nauwste betrokken bij den land- en tuin bouw, heeft aan den minister van Water staat een adres gezonden, waarin met kracht wordt aangedrongen op een hernieuwde be studeering van de gevolgen der droogmaking van de Zuiderzee, alvorens de verschillende werkzaamheden worden voortgezet. Naast bezwaren van financieelen aard voeren adressanten verschillende nieuwe be zwaren aan; o.a. wijzen zij er op, dat in de eerste plaats de Zuiderzeevisschers bij de voltooiing van den afsluitdijk verstoken zijn van de uitoefening van hun bedrijf, zonder dat hun daarvoor een behoorlijk equivalent kan worden verschaft. Verder wordt thans van de zijde van de Veluwe ernstig gewaar schuwd tegen de gevolgen van de afsluiting der Zuiderzee. Het waterpeil van het toe komstige IJselmeer zal aanmerkelijk lager worden dan dat van de huidige Zuiderzee, hetgeen groote moeilijkheden zal geven ten aanzien van de watervoorziening van den bodem der Veluwe. Onder deze omstandigheden meenen adressanten niet te mogen verzwijgen, dat h.i. de droogmaking ook voor West-Fries land een groot nadeel zal blijken te zijn. Het is een algemeen bekend feit, dat de land- en tuinbouw in onze omgeving op een zeer hoog peil staat. De gebruikers van den grond weten door intensieve bebouwing en groote vakkennis de opbrengst van den bo dem zeer hoog op te voeren. Dientengevolge zijn de grondprijzen in West-Friesland zeer hoog. veel hooger dan in andere streken van ons land Het ligt voor de hand. dat op die prijzen dan bijzondere factoren van in vloed moeten zijn. De voornaamste daarvan is te vinden in de bijzondere ligging van West-Friesland, omringd door de Zuiderzee. Deze oefent een zeer sterk surveilleerenden invloed uit op de temperatuur in onze land streek. De lage temperaturen in het voor jaar worden daardoor verhoogd en de hooge temperaturen in den zomer verlaagd. Voorts komen in West-Friesland zelden of nooit zware onweersbuien voor, zoodat uit dien hoofde zware hagelbuien of slag regens niet zijn te vreezen. Als verklaring daarvan wordt ook weer gegeven de onmid dellijke nabijheid van de Zuiderzee, die op de onweersbuien een sterke aantrekkings kracht uitoefent. Als bewijs, dat de temperatuur in West- Friesland een groote rol speelt, kan worden gewezen op de teelt van vroege aardappelen. Juist door de geringe kans op nachtvorsten te onzent in het voorjaar kunnen de land bouwers hier de pootaardappelen veel vroe ger aan den grond toevertrouwen dan el ders. De daardoor mogelijk geworden vroege oogst van nieuwe aardappelen is op de prij-g zen natuurlijk van den meesten invloed. West-Friesland blijkt verder buitengewoon gunstig te zijn gelegen voor de verbouwing van bloembollen en fijne tuinzaden. De prac- tijk leert, dat de hier geteelde bloembollen bij uitstek geschikt zijn voor het z.g. „tul- pentrekken" ter verkrijging van tulnenbloe- men in den winter en het vroege voorjaar. De aanwezigheid van de groote zaadfir ma's in West-Friesland, die zich speciaal in onze omgeving toeleggen op het verbouwen van fijne zaden, toont ook aan, dat de land en tuinbouw hier een zeer bijzonder karak ter draagt. Afsluiting van de Zuiderzee zal nu ten gevolge hebben, dat het water in het Ysel- meer niet meer onderhevig zal ziin aan de gunstige werking van eb en vloed, terwijl bovendien het zout water zal veranderen in zoet water. De droogmaling van de verschil lende polders zal verder de oppervlakte van het overblijvende water geweldig verkleinen. Dit een en ander zal de nivelleerende kracht der Zuiderzee met het oog op de t.emneratuur ten zeerste verminderen. Het klimaat van West-Friesland zal daardoor beduidend ver anderen, hetgeen voor den land- en tuin bouw van groot nadeel zal blijken te zijn. Nu de adressanten de belangen van hun streek met betrekking tot de Zuiderzeeplan- nen naar voren brengen, willen zii van deze gelegenheid tevens partij trekken tot het maken van een opmerking nopens een ver meend voordeel, hetwelk droogmaking van de Zuiderzee zoude meebrengen. Men heeft gewezen op het ontstaan van een zoetwater reservoir, hetwelk in tijden van groote droog te voor den landbouw en tuinbouw van zoo veel waarde zoude zijn. Uit eigen ondervinding is aan velen der ondergeteekenden bekend, dat practisch in onze polders zoo goed als nimmer de be hoefte aan toevoer van buitenwater heeft bestaan. Bovendien, heeft men bij dat vraagstuk wel overwogen, hoe groot de practische moeilijkheden zullen zijn, indien te eeniger tijd een keer stemmen zouden opgaan tot het inlaten van buitenwater In iederen pol der bestaat tusschen de hoogte van hei maaiveld der onderscheidene landerijen een vrij groot verschil. In tijden van groote droogte zijn de laaggelegen perceelen door een lagen waterstand zeer gebaat. De eige naren van die perceelen zullen dan tegen het inlaten van buitenwater groote oppo sitie voeren. Wiens belangen moeten dan voorgaan? aldus adressanten. Voorts is nog steeds een open vraag, of de aanleg van den afsluitdijk een betere be veiliging tegen watersnood zal beteekenen voor de bestaande polders. Inmiddels kan dan de drooggelegde Wieringerpolder de noodige ondervinding verschaffen, ter be oordeeling van de vraag, in hoeverre de droogmaking als een economisch voordeel mag worden beschouwd. Aanbesteding verdedigingswerken. Te 's-Gravenhage is gisteren door de genie aanbesteed het bouwen van verdedigings werken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee (tweede gedeelte) het maken van twee granaatvrije werken van gewapend be ton c.a. op het Komwerderzand en by Den Oever; raming f 67.100 voor perceel 1, f 67.400 voor perceel 2 en f 134.500 voor de massa. Laagste inschrijvers waren: perc. 1 Aannemersbedrijf C. v. Leeuwen te Hillegers- berg f 53.800; perc. 2 N. V. Mü. tot uitvoe ring van Zuiderzeewerken te Wieringen f 54.390; perc 3 N.V. Holl. Beton Mij. te 's-Gravenhage f 113.000. Wijzigingen in het Werkprogram Door het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond werd een commissie ingesteld met opdracht te overwegen, welke verande ringen moeten worden aangebracht in pa ragraaf 4 van het Werkprogram der partij. Deze commissie kreeg tot taak in het bijzon der haar aandacht te schenken aan de be- teekenis van het middenstandsbedrijf eener zij ds en de coöperatie anderzijds. Het hoofd bestuur benoemde tot voorzitter van deze commissie mr. W. H. M. Werker te 's-Gra venhage; tot leden: Sidney J. van den Bergh te Wassenaar, K. Denneboom te Zwoller kerspel, S. E. den Hartog te Rotterdam, mej. Meta Hugenholtz te 's-Gravenhage en tot secretaris mr. L. G. van Dam te Haarlem. Op verzoek der commissie werd deze uit gebreid met den heer Jb. Cloeck te Alkmaar. In een uitvoerig rapport komt deze com missie tot de volgende conclusie: In paragraaf 4 van het Werkprogram ware sub 4 in plaats van „Bevordering der coöperatie" te lezen „erkenning van de waarde der coöperatie, voorzoover zij strekt tot bescherming der belangen van de ver bruikers". Eventueel zouden de conclusies der commissie kunnen worden samengevat in een afzonderiyke paragraaf „midden stand". Deze zou kunnen luiden: 1. Verbetering der bestaansvoorwaarden van den middenstand. 2. Versterking van de organisatie van den middenstand en van haar beteekenis, mede door zooveel mogelijk de uitvoering van sociale wetgeving te leggen in handen der organisaties, 3. Organisatie van een goeden economi- schen voorlichtingsdienst voor den midden stand. 4. Bestrijding van gemeentewinkels, indien het algemeen belang deze niet vordert. 5. Bevordering van den bona-fide handei door beteugeling en bestrijding van euvelen en uitwassen. Bevordering der waarheid in reclame. 6. Regeling van marktwezen en venters- wezen, met inachtneming der belangen der betrokkenen. 7. Regeling der rechtspositie van handels reizigers en agenten. Mej. Hugenholtz heeft een minderheids- nota ingediend, waarin zij aanbeveelt, de tegenwoordige redactie: „bevordering der coöperatie" te behouden. Een groote vergadering van den R. K. Vredesbond Naar wij vernemen, zal de R. K. Vredes bond zün actie ten behoeve van de vredes- gedachte inzetten met een groote nationale vergadering op Zaterdag 26 September in het Concertgebouw te Amsterdam. Indische Dienst Verlofgangers (O.-Indië)dr. P. H. Wirth, leeraar b. d. Middelb. Landbouwsch., 's-Gra venhage; S. A. Tuwaidan, comm. b. d. P.T. T., 'sGravenhage; D; Dengah, magazynm. b. d." Fandhuish., 's-Gravenhage; H. M. Kern, ambt. 4e kl. b. d. Dienst der In- en Uit- voerr. en Acc., 's-Gravenhage; L. M. F. M. Janssens, contr. 2e kl. b. d. P. T. T., Eind hoven; W. C. Groen, leeraar bij de H.B.S. te Medan, 's-Gravenhage; H. P. Hooghwin- kel, hoofd v. d. werkpl. der Bebakening en Kustverlichting, 's-Gravenhage; W. H. J. M. Simons, mulo-onderw.. Leiden; W. H. Kö- nig le comm. b. d. Alg. secretarie, 's-Gra venhage; F. L. Jacobs, techn. comm. b. d. Ind. Centr. Aanschaffingsd., 's-Gravenhage; G. M. Inen, opz. b. d. W. en 's Lands B. O. W., 's-Gravenhage; J. D. Zerb, ref. bij het Dep. van L., N. en H., 's-Graven hage; T. Uit de Bos, mulo-onderw., 's-Gra venhage; G. A. E. Lapré, telefoonambt. 2e kl. bü de P. T. T., 's-Gravenhage; F. A. C. Lapré, comm. v. d. Belastingen, 's-Gra venhage; Mej. M. Ch. Geway, onderw. bij het o. W. L. O., 's-Gravenhage; W. Lank- horst, Gouv. veearts 1ste kl., Rijswijk (Z.-H.) A. B. C. Gaspers, ambt. 4e kl. b. d. dienst Gistermiddag te kwart over twaalf is een drie-motorig K. L. M.-vliegtuig, de F 9 p.H. A.FJK. van den dienst op London even buiten het vliegveld Waalhaven ten gevolge van het weigeren van een der mo toren met den linkervleugel tegen een ge- leide-paal geslagen. De vleugel brak ge deeltelijk af en nadat het toestel een korten draai naar rechts had genomen is het van enkele meters hoogte met den neus in den grond geslagen, vlak voor den vuurtoren die zich enkele tientallen meters rechts van het vliegveld bevindt. Het toestel werd, be halve de cabine, nagenoeg totaal vernield. In de cockpit bevonden zich de piloot, de heer Pellens en de boord-mecanicien de heer de Koningh, die door den hevigen schok te gen het instrumentenbord werden geslin gerd. Zij kregen verwondingen aan het hoofd. In de cabine bevonden zich dertien per sonen, een Engelsche passagier die uit Lon den mee was gekomen en op doorreis was naar Amsterdam, elf passagiers die zich op Waalhaven hadden ingescheept, eveneens met bestemming voor Amsterdam en twee mecaniciens van de K.L.M., de heeren van Stolk en de Jong. Deze dertien personen kregen allen slechts lichte verwondingen, sneden van scherven, schrammen en bui len, die ter plaatse verbonden konden wor den. Het ergst was er aan toe een 14-jarig jongetje M v. d. Klooster wonende aan den Wijmansweg die bij den geleide-paal stond; toen het vliegtuig dezen raakte. De jongen kreeg een gecompliceerde fractuur van het rechter onderbeen, een ernstige hoofdwonde en een ontwrichten rechter schouder. De G. G. D. was tien minuten na het ongeluk met twee auto's ter plaatse. De jongen is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. De piloot Pellens had een hoofdwonde van zes c.M. die aan den een verwonding aan den neus. Ook hij is waarna hij ter verdere behandeling even eens naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel is gebracht. De heer de Koningh uit Amsterdam had een onderkaakfractuur en een verwonding' aan d enneus. Ook hij is voorloopig in den hulppost Maashaven ver bonden en later naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Vier van de passagiers, waaronder zich vijf dames bevonden, zijn met een ander toestel kort nadat het ongeluk gebeurd was, naar Amsterdam vertrokken. De oorzaak. Omtrent de oorzaak wordt het volgende gemeld: De P.H.A.F.K., het toestel 'dat op het in het vorig jaar te Parijs gehouden concours den „prix d'élégance" verwierf, was op tyd met één passagier aan boord uit Londen aan gekomen, daarna had het tien passagiers in genomen, waarna het prompt op tyd, te kwart over 12 met bestemming voor Am sterdam gestart was. De piloot, de heer Pel lens, had het vliegtuig voor den uiterst zwakken Oostenwind gebracht en vloog over het restaurant in de richting van de gebou wen van de firma Lith en Madem aan de Waalhaven. Tijdens den start bleek al, dat een der motoren, de linker, in toerenaantal achteruit liep. Een dergeiyk feit doet zich wel eens meer voor en is gewoonlijk het gevolg van het koud worden van den motor. By de gebouwen van Lith en Madem aan gekomen bemerkte de piloot, dat de linker motor niet voldoende trok en daarom be sloot hij naar het vliegveld terug te keeren. Nu is het in sommige omstandigheden wel mogelijk met twee motoren te vliegen, doch dit wordt uiterst lastig, als men pas gestart is en op geringe hoogte vliegt. Nadat het vliegtuig gedraaid was, vloog het op geringe hoogte terug in de richting van het vliegveld. Even over het water heen stootte het echter met den linker vleugel tegen een ongeveer 7 meter hoogen paal, waaraan het groene geleide-licht bevestigd is dat de as van het vliegveld aangeeft. De vleugel brak in het midden af. De 14-jarige M. v. d. Klooster, die bü den paal stond kreeg 'n hevigen slag en werd tegen den grond ge worpen. De paal kwam totaal verbogen over den weg te hangen. Het vliegtuig vloog daarna met hevige zy- waartsche schommelingen recht op den vuur toren aan, die een twintig meter verder in het verlengde van den geleide-paal ligt. Op het laatste moment wist de piloot het toe stel nog naar rechts te doen draaien, waar door het den toren gelukkig ontweek. Daar na sloeg het met den neus in den grond. Het toestel bijna totaal vernield. Het toestel bevindt zich in een hopeloo- zen toestand. De beide vleugels zijn nage noeg versplinterd, terwijl ook de cockpit een wirwar van hout, staal en ijzer is geworden. De rechter motor was geheel afgerukt, de linker hing er bij te bengelen. Het is bijna niet te gelooven dat de piloot en de boord- mecanicien er betrekkelijk nog zoo goed af gekomen zijn. De uiterst vernuftige constructie, die de cabines van de Fokker-toestellen er op na houden, heeft de passagiers voor groote on heilen gespaard. De ruimte is volkomen intact gebleven. De stoelen staan er nog in volmaakte orde, de meeste ruiten, die van onbreekbaar glas zijn vervaardigd, zijn heel gebleven en wat voor de passagiers wel van zeer groot belang was de toegangsdeur kon geopend en gesloten worden alsof er niets aan de hand was geweest. Waarschijnlijk is het aan de zeer veilige plaats, waar de tanks zich bevinden, te dan ken dat er geen brand ontstaan is. Heer des huizes: „Maar jullie heb ben nog geen enkel liedje gezongen!" Jongen: „Maar we zullen het doen, als u ons niks geeft." (Everybody's Weekly). der In- en Uitvoerr. en Acc., 's-Graven hage; Th. L. Slinkers, opperhoutvester bij het Boschwezen, Amsterdam; mr. J. M. J. Schepper, hoogleeraar aan de Rechtshooge- school te Batavia, Oegstgeest; P. G. N. van Steenderen, leeraar aan de Koningin Wil- helminaschool te Batavia, Haarlem; J. P. Verheul, ass.-res. van Ketapang, Amster dam; mr. W. A. Wiltens, tijd. bg. lid v. d Katapang, Amsterdam; mr. W. A. Wiltens, tijd. bg. lid v. d. Raad van Justitie te Soerabaja, Hilversum. Vele goederen ontvreemd In den afgeloopen nacht hebben dieven zich door verbreking van een ruit toegang verschaft tot een goederenloods van het Staatsspoorwegstation te Alphen aan den Rijn. Verschillende pakken en balen hebben zü opengebroken en goederen daaruit ont vreemd. De juiste waarde van de gestolen goederen kon nog niet worden vastgesteld, doch het laat zich aanzien, dat dit niet onbelangrijk is. De politie stelt een onder zoek in. De schorsing van een hoofdagent „De Locomotief" verneemt inzake het ge val van mishandeling, wat leidde tot schor sing van den hoofdagent L. J. de B. uit Toe- koradja, dat de lijkschouwing op het slacht offer uitwees, dat zelfmoord niet uitgesloten mag worden geacht, terwül er ook andere aanwyzingen zün, die de aanvankelijk ern stige verdenkingen tegen De B. hebben doen wankelen. De slechte verstandhouding tus schen de veldpolitie en het lager Inlandsch bestuur schijnt een belangryke rol in deze drieste historie te spelen. Ernstige toestand in Oost-Bantam De Gouverneur van West-Java heeft een bezoek gebracht aan Tjarenan in Oost Bantam, alwaar 75% van den oogst is mis lukt, hetgeen te ernstiger is, waar de beide vorige oogsten eveneens zijn mislukt. De noodige mataregelen tot steunverleening zijn getroffen, terwyi de irrigatie in dit land nog niet gegroeide gebied in voorbereiding is. 1821 Aug. Meisjes-Congregatie (vol tallig). 22,25 Aug. Jongens-Patronaten, 6.50. 2529 Aug. Dames Onderwyzeressen. 10.-. 29 Aug.1 Sept. Mannen St. Ignatiusclub (2e Retr.) 6.50. I4 Sept. Vrouwen- en Meisjes-Congre gatie. 6.50. 58 Sept. Meisjes 1517 jaar. 6.50. 811 Sept. Dames, 10. II14 Sept. Gerserveerd. 1518 Sept. Meisjes-Congreganisten boven 17 jaar. 6.50. 1922 Sept. St. Josephgezellen. 6.50. 2225 Sept. Jonge Dames, 10. 28 Sept.1 Oct. Meisjes 1517 jaar. 6.50. 36 Oct. Gereserveerd. 912 Oct. Gereserveerd. 1316 Oct. Meisjes boven 17 jaar. 6.50 1821 Oct. Heeren Middenstand, 10. 2124 Oct. Meisjes-Congreganisten boven 17 jaar. 6.50. 2427 Oct. Gehuwde Mannen, 6.50. 2730 Oct. Dames, 10. 36 Nov. Meisjes-Congreganisten boven 17 jaar, 6.50. 69 Nov. Heeren Kerkzangers, 6.50. 1013 Nov. Gehuwde vrouwen, 6.50. 28 Nov.1 Dec. Jongelingen (St. Jos.-Gez Flesch met briefje aangespoeld? Aan het strand van Westerland bij Ham burg, heeft men een flesch gevonden, welke een mededeeling heet te bevatten van de verongelukte Fransche Oceaanvliegers Coli en Nungesser. In de flesch zat een briefje, waarop in het Fransch de volgende woor den stonden: „Slachtoffers van hun plicht. Nungesser en Coli." Het Fransche consulaat in Hamburg zal onderzoeken of men hier inderdaad met een briefje van de beide Oceaanvliegers te doen heeft of met een flauwe grap. Zooals men zich herinneren zal, waren beide vliegers in Mr 1927 in Frankrijk op gestegen voor een vlucht naar New-York. Sindsdien heeft men niets meer van hen vernomen en nam dan ook aan, dat zij waren verongelukt. U-jarige jongen gedood De 11-jarige In 't Veld, pleegkind van den landbouwer H. J. K. in het Westendorp, ge bruikte, terwül zün pleegouders op het veld aan het havermaaien waren, een bus petro leum om de kachel, welke nog brandende was, te doen ontvlammen. De jongen kreeg de uitslaande vlam tegen het lichaam en werd zoodanig met brandwonden overdekt, dat hy aan de gevolgen is bezweken. Tairqke schaduwzyden Dokter L. Heüermans wyst in „Het Volk" op de nadeelen en gevaren van het kampee ren, dat in deze zomermaanden weer zoo druk beoefend wordt In de eerste plaats de mogelijkheid van de infecties: deze worden geboren uit de primi tieve closetten, eventueele onzuiverheid van drinkwater en melk. Te vreezen zün typhus en dysenterie. Het probleem van de privaten ls niet zoo eenvoudig op te lossen; men is aangewezen op tonnen met brillen. De tonnen worden van wat stroo voorzien en moeten op ge regelde tijden worden schoongemaakt en vernieuwd. Voor alles moet er een afdoend getal zün: kampen waar een duizendtal personen zün, terwül er een dezyn of min der privaten zün, voldoen niet aan de aller eerste hygiënische eischen. In die gevallen behoort het uitbreken van typhus of dysen terie niet tot de onmogelijkheden. Op 20 personen behoort er zeker één privaat te zün. De brillen moeten verschillende malen per dag grondig gereinigd worden. Waarom stelt men geen papieren brillen ter afdek king, die in den handel zün, verkrijgbaar? Dan het drinkwater-vraagstuk. Geen kamp behoort opgericht te worden, waar niet overal overvloedig zuiver drinkwater verkrijgbaar is, zoowel voor het drinken als voor het wasschen. Zwemgelegenheid, doch een goede, moet dicht in de buurt zün. En dan de melk; het is waargenomen, dat gepasteuriseerde melk uit open emmers ver kocht werd: de jongelui kwamen dan met hun flesschen, die zoo ongeveer gereinigd waren. De distribuant dompelde de flesch eenvoudig met vuile vingers in de melk tot de flesch volgeklokt was. Al gaat men van onberispelijke melk uit dan kunnen infecties op die manier niet uitblijven. Gepasteuri seerde melk in gecapsuleerde fleschjes, af komstig van een goede inrichting, moet ver krijgbaar zyn. Het koopen by een boer is uit den booze; het koken van deze groote hoe veelheden stuit op groote bezwaren. Ik noem eenige voorbeelden om duidelijk te maken, dat het leiden van een kamp geen kleinigheid is en dat dit ernstige voorberei ding behoeft. Thans de kans op rheumatiek, verkoud heid, tengevolge van doornat worden, van onvoldoende ligging. Dit is een zaak van technisch inrichten van tenten en britsen of stroozakken. Een tent mag niet doorregenen, niet omwaaien, niet onderloopen. Zün de haringen goed bevestigd, de vloerbedekking goed gelegd op de omgeslagen randen van de tent, dan is zü volkomen waterdicht te maken. Heeft men er geen verstand van, dan kan elk geoefend soldaat en officier van voorlichting dienen of elk behoorlük onderlegd verkooper van sportartikelen. De kampeerders moeten goed uitgerust zyn met practische regenjassen, waterdichte schoenen, vooral met zeep en handenborstel. De tandschuier is geen luxe, de zonnebril voor velen nuttig. Thuis dienen te biyven ik bedoel niet naar een kamp, doch naar een vacantieko- lonie gaan de zwakken, de slecht gevoede, weinig getrainde, vatbare jongens en meis jes. Ik zou nooit 'n kind naar een kamp sturen, dat aan rheumatiek heeft geleden. Laat men den arts om advies vragen. Ik zou willen bepleiten, dat niemand tot het kampleven wordt toegelaten die geen dok- tersbewijs kan overleggen. De jongelui vermoeien zich over het alge meen nog al flink het is zoo verleideiyk 's avonds nog wat te babbelen en dan komt men slaap tekort. Het spreekt verder vanzelf dat in een kamp zeer goed toezicht moet zün dit be hoeft geen betoog. By Den Helder op een zandbank geloopen. Gistermorgen is op de zandbank „De Noorderhaak" bij Den Helder de Duitsche treiler „Salzburg", O.N. 152 gestrand. De sleepboot „Utrecht" van bureau Wijsmuller, welke te Den Helder gestationneerd is, voer uit om assistentie te verleenen. By hoog water hoopt men het schip vlot te kunnen brengen. Het zicht was uitstekend en de zee kalm. Weer vlot. Het schip, dat zwaar geboeid bleek te zitten, kon eerst na vier uur trekken door de sleepboot „Utrecht" vlot gesleept worden. De treiler, die op weg was naar Umuiden met een lading visch, heeft de reis voortgezet. Ernstig auto-ongevai Chauffeur zwaar gewond De 36-jarige L. L. uit Amsterdam, reed op den Bredaschen weg door tot n*g toe onop gehelderde oorzaak met zijn auto op een handwagen met groenten. Met een schedel fractuur werd hy opgenomen en op last van dr. P. naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. vanaf f 0.55

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9