f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17837 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HET POLITIEKE BAANTJE MUSSOLINI EN DE PAUS SLUITEN VREDE? VAN EEN BERICHT EN ZIJN SCHRIJVER Brand verwoest een zakenwijk Drama te Wormerveer Gasverstikking te Amsterdam Het noodweer boven ons land De nieuwe Pastoor van Santpoort-station Generaal Berenguer voor den Spaanschen Krijgsraad Twee menschen in zee verdronken Rijksweg Haarlem- Alkmaar Een zenuwachtige Jack Diamond Het nieuwe N ederlandsche Paviljoen te Parijs Zware brand te Konstantinopel VOORNAAMSTE cKIEUW$ J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Onbetrouwbaar commissionnair Duizend personen verdronken BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAABLEMSCHE COURAN ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QfjOg tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ÜUUUa* Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger dij een breuk van been of arm ii verlies van *n anderen vinger In den goeden ouden tijd werd het raadslidmaatschap, veel meer dan te genwoordig, beschouwd als een eere-be- trekking; men dacht aan geen presen tiegelden, maar voelde zich voldaan in het besef, beschouwd te worden als mededrager van het gezag. De kwade zijde hiervan was, dat er op die manier heel wat hoogmoed en ijdelheid, heel wat zelfverbeelding en arrogantie werden aangekweekt ook daar, waar niet de minste aanleiding daartoe bestond, maar in ieder geval was het raadslidmaatschap in dien tijd geen „baantje". Onder invloed van de „demokratie" zijn daarna geleidelijk presentiegelden ingevoerd: men wilde voorkomen, dat een of andere candidaat de functie niet zou kunnen aanvaarden, omdat hij de daardoor te derven inkomsten niet mis sen kon; er moest eenige vergoeding ge geven worden voor verzuim, enz. De burgerij heeft deze „betaling" van het raadslidmaatschap nooit sympathiek gevonden; al was de vergoeding ook niet groot: het princiep geen recht- streeksch voordeel uit de eere-betrek- king was aangetast; maar in vele ge vallen waren de presentie-gelden in de oogen van het publiek wèl hoog en schamper werd telkens weer als extra- onsympathiek opgemerkt, dat de belang hebbenden hier zelf hun belooning vast stelden. Bij presentie-gelden voor de raadsle den bleef het echter niet: er kwamen ook wethouderspensioenen, waarvan de vaak al te royale regeling in vele ge meenten veel kwaad bloed zette. Het publiek was in zijn beoordeeling van dit alles niet steeds even billijk: het statuut van „betaling" der raads leden- en wethoudersdiensten kon nu eenmaal geen of weinig genade vinden in de oogen van de burgerij, en daardoor kwam deze nogal eens tot overdrijving. Maar geheel ongelijk had en heeft het publiek in deze niet, en men zal er dan ook tegen moeten waken, dat het publiek het gelijk niet nog méér aan zijn zijde krijgt. Het parlementarisme ook 't gemeen telijke dreigt onder het volk zoo onsympathiek te worden, dat men alles dient te vermijden, wat het gemeentelijk bestuurs-orgaan nog meer in discrediet zou kunnen brengen. Nu is bij de jongste wijziging der Ge meentewet de gelegenheid tot het nog- méér-in-discrediet-raken van het ge meentelijk bestuurs-orgaan nog 'n beetje verruimd Terwijl de Gemeentewet voorheen het genot van het presentiegeld voor de le den van den raad beperkte tot het bij wonen der raadsvergaderingen, bepaalt zij thans, dat de leden een vergoeding genieten, waar en voor zoover de raad het bepaalt, voor het bijwonen van zijn vergaderingen, van vergaderingen van de afdeelingen van den raad of van ver gaderingen van door den raad benoemde commissiën, waarvan het bedrag door Gedep. Staten, nadat de raad is gehoord, wordt vastgesteld. Ziedaar de gelegenheid! Maar het bestaan van een gelegenheid beteekent nog niet, dat van die gelegen heid ook gebruik gemaakt behoeft te worden, en het verheugde ons reeds, dat er van praktische toepassing der nieuwe vrijheid zoo weinig vernomen werd. EchterAmsterdam de stad, welke de laatste jaren zulk een gedurf de financieele politiek te zien geeft Amsterdam kan het blijkbaar niet over ■ich verkrijgen, de nieuwe gelegenheid onbenut te laten. Naar aanleiding van de bovenbedoel de wetswijziging stellen B. en W. van Amsterdam den raad n.l. voor, te bepa len, dat, gerekend van 1 September 1931 af, de leden van den raad voor het bij wonen van de vergaderingen van de af deelingen en van de vergaderingen van raadscommissiën een vergoeding zullen genieten; en aan Gedep. Staten van Noord-Holland te verzoeken, deze ver goeding vast te stellen op f 5 per lid voor elke door hem bijgewoonde verga dering. Wij willen ons er niet te zeer in ver diepen, tot welke gevolgen dit voorstel eenmaal tot verordening geworden in de toekomst nog leiden kan: misschien worden er in de volgende jaren wel zoo veel afdeelings- en commissie-vergade ringen gehouden, dat de Raad van Am sterdam het beter zal vinden, daarvoor een vast bedrag per jaar en per lid be schikbaar te stellen, en dan zal het poli tieke baantje in Amsterdam alweer idem zooveel vollediger een.... baantje ge worden zijn, waarom bij de verkiezingen des te heviger gestreden wordt. Is Amsterdam niet op een heel ver keerden weg? Laten wij de salarieering van politieke posten toch tot het uiterste beperken, laten wij politieke posten toch niet nog méér begeerlijk maken.om het stomme geld! Examen hoofdacte HAARLEM, 5 Augustus. Geëx. 8 vr. cand. Geslaagd de dames D. I. E. U. Boeke, J. P. Leeners, M. J. Poldermans. M. E. Weyn- schenk, allen Haarlem. In „Het Volk" van hedenomrgen 6 Augus tus treffen wij het volgende particuliere te legram uit Berlijn aan: „BERLIJN, 5 Augustus Uit Zürich wordt aan de „Neue Züricher Zeitung" gemeld, dat tusschen Mussolini en den paus overeenstem ming is bereikt. Mussolini zal dezer dagen een bezoek aan den Paus brengen. Alle voor bereidende maatregelen voor een feestelijke ontvangst zouden reeds zijn genomen." Onze Romeinsche correspondent die mo menteel in Nederland vertoeft, schrijft ons naar aanleiding van het bovenstaande het volgende: Op de waarde van dit bericht dat van Ro me naar Zürich, van Zürich naar Berlijn en van Berlijn naar Amsterdam verhuisde, zul len wij lrier liever niet ingaan. Een kleine kantteekening verdient het echter wel. Correspondent te Rome van de „N'eu.e Zü richer Zeitung" is Dr. Hodel die sinds twee jaren den correspondent der „Petit Parisien", Vaucher, opvolgde als voorzitter der „Asso ciazione della Stampa Estera", d.i. de vereeni- ging der buitenlandsche pers. Dr Hodel was evenals zijn blad dat inder tijd als zeer anti-Italiaansch lees: anti fascistisch bekend stond, radicaal. Zijn benoeming echter tot voorzitter van boven genoemde persvereeniging, had een innerlij- ken ommekeer ten gevolge, waarop de „Os- servatore Romano" het allereerst wees en waarmee onder zijn colelga's te Rome maar al te dikwijls de draak gestoken wordt. Het eerste opmerkelijke feit was dat Dr. Hodel twee,' drie malen in de week door Mussolini ontvangen werd: iets wat een Ro- meinschen correspondent nooit lukt en wal aan reizende redacteuren van groote Fran- sche en Amerikaansche kranten maar zelden wordt toegestaan. Ten tweede kreeg de vereeniglng der bui tenlandsche pers van de gemeente Rome een prachtig clubgebouw cadeau dat Musso lini keurig in liet richten en waar Dr. Hodel de exploitatie van het buffet en van een restaurant kreeg. Tegelijk met dit alles maakte de Romein sche kroniek der „Neue Züricher Zeitung" een zwaai naar uiterst zwart en het komt voor iets dat in Italië niet zoo gek is als het in Nederland zou kunnen lijken; dat de fascistische kranten onder de bui tenlandsche persstemmen het oordeel van de „Neuee Züricher Zeitung" afdrukken, nog voor dit verschenen is. Bijzonder ijerig toonde zich Dr. Hodèl in de dagen van de relletjes tegen de Katho lieke Actie toen hij de artikelen der „La- voro Fascista" vrijwel letterlijk overtelegra- feerde naar Zürich en zijn lezers onkundig hield van de replieken der „Osservatore Ro mano". Zijn belooning er voor ontving hij van Mussolini zeiven, die hem persoonlijk het commandeurskruis van de Orde der Kroon van Italië overhandigde. Dr. Hodel kan nü ook nog Grand' Ufficiale worden en dat is dan de hoogste onderschei ding waarvoor hij in aanmerking komt. De Oustric-affaire Het verlies voor Gualino. Gisteren had op het station van Menton- Garavan de ondervraging plaats van den Ita- liaanschen financier Gualino. betrokken hij de zaak-Oustric. De financier verklaarde het bewijs te kunnen leveren, dat ziin ODeraties in Frankrijk hem groot verlies hebben ver oorzaakt De rechterlijke ambtenaar stelde Gualino in kennis van de verschillende be schuldigingen. die hem ten laste worden ge legd naar aanleiding van klachten, inge diend in de zaak-Holfra en die van Oustric. Gualino had zijn antwoorden voorbereid en antwoordde onmiddellijk op de vragen, die hem werden gesteld. Hij gaf voorts aan, dat zijn deelneming in de zaken van Oustric een verlies van 40 millioen voor hem ten gevolge heeft gehad. Oustric erkende, dat hij had verzuimd, Gualino op de hoogte te stellen van bepaalde onregelmatige operaties, oa. fictieve overeen komsten. Daarop ondervroeg Marin, president van de parlementaire commissie van onderzoek, Gualino,doch in weerwil van aanmaningen, weigerde deze toen te antwoorden. Twee verdachten gearresteerd Uit Tegucigalpa wordt gemeld, dat een hevige brand bijna de geheele zakenwijk en vele woningen rö Ceiba, een havenstad aan de kust van Honduras, heeft vernield Ook het grootste aee) der winkels ging in de vlammen op. De brand ontstond in een winkel van twee Spanjaarden die werden gearresteerd in verband met een onderzoek, dat wordt ingesteld. Vrouw verdronken Dinsdagmorgen vroeg vond een arbeider, die naar zijn werk ging, het lijk van een vrouw in de Wittepaardsloot bij de Oost-In dische kade te Wormerveer. Het bleek te zijn Mej. de J., geb. R. Een kostganger van de overledene, zekere K., trachtte zich dienzelf den dag van het leven te berooven, door zich met een veiligheidsscheermesje een paar sneden aan den hals toe te brengen. In levensgevaarlijken toestand werd de man per ziekenauto naar het gemeente-ziekenhuis aan de Paul Krugerstraat vervoerd. Bij onderzoek is gebleken, dat in het ver- drinkingsgeval misdaad is buitengesloten. Het droevige geval werd in de gemeente druk besproken. Bejaarde man om het leven gekomen Op de eerste étage van perceel 232 in de Van Ostadestraat te Amsterdam, ls gistermiddag een bejaarde man door gas verstikking om het leven gekomen. Het tragisch ongeval werd ontdekt, door dat een op de tweede etage wonende vrouw door het ontsnappende gas, dat tot het ver trek, waar zij zich bevond, doordrong, be wusteloos geraakte. ZÜ werd gelukkig spoedig gevonden, waarna de politie en de G. G. en G. D. werden gewaarschuwd. Per auto van dezen dienst werd de vrouw naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, van waar zij, na ce zijn bijgebracht, weer naar huis kon terugkeeren. Het lijk van den man, die gehuwd was, is door de politie in beslag genomen. Het gebeurde wekte in de buurt veel op schudding. Tijdens het hevig onweer, dat Dinsdag middag boven het rijk van Nijmegen woed de, sloeg de bliksem op enkele plaatsen, in Groesbeek, Hatert en Walden, in, zonder althans ernstige branden te veroorzaken. Te Dieren werden twee kapitale boerde rijen getroffen en brandden af; het waren de hoeven van den heer Jansen van Haaren en van wethouder Bymans. De inboedels van beide boerderijen gingen verloren. Ver zekering dekt de schade. Te Angeren, in de Betuwe, werd de nieuwe boerderij van P. Derks in vlammen gezet. De hoeve brandde geheel af. Te Herpen, bü Oss. is brand ontstaan in het oude molenbedrijf van M. van R. Ook dit gebouw brandde geheel af. Vijf en twin tig karren hooi werden mede een prooi der vlammen. Te Zwolle een woning afgebrand. In Zwolle en omgeving woedde gistermid dag een hevig onweer, vergezeld van hagel buien. Enkele boomen werden getrofen, waardoor verschillende telefoonlijnen onklaar geraakten. De landbouwer T. A. Albers, wo nende aan den Schellerweg, begaf zich met zijn familie even naar buiten om den toe- starvji in oogenschouw te nemen. Tegelijker tijd klonk een doffe knal en onmiddellijk daarop stond de heele woning in brand; Slechts een hooimijt kon behoouden worden. Boerderijen in vlammen opgegaan. Tijdens het- onweder dat Dinsdagavond bo ven Haaksbergen woedde, sloeg de bliksem ln de voor enkele jaren nieuw gebouwde boer derij van den landbouwer H. Gakink te Buurse. Het pand brandde tot den grond toe af. De hooioogst ging in de vlammen op. Te Gilze sloeg de bliksem in de schuur van P. P. De brandweer kon het woonhuis nog gedeeltelijk behouden, maar de schuur brand de af. De rogge-oogst en een groote voorraad hooi gingen verloren. Vee en inboedel wer den gered. In een weide werd hier een pink gedood. Te Wouw brandde de boerderij van IJ. af, aan den weg naar Moerstraten. Door gebrek aan water kon de brandweer niet helpen. Te Diessen sloeg de bliksem in de kapi tale boerderij der N. V. O.B.E.G.EM. te 's-Hertogenbosch, bewoond door S. Groot. De bewoners konden zich slechts met moei te redden. De boerderij is geheel afgebrand. In een weide werd een pink door het he melvuur gedood. Te Molenaarsgraaf is de groote boerderij van den heer B in vlammen opgegaan. Te Waalre is de bliksem geslagen in de woning van den heer de W. Het huis is totaal afgebrand. Het vee kon worden gered. Het ongeluk te Arnhem. Met betrekking tot het ongeluk in Arn hem Dinsdagavond kan nog worden gemeld, dat mevrouw Polman en mej. van Maanen gisteren het ziekenhuis hebben verlaten. De spraak verloren. Te Vlaardinger-Ambacht is de echtgenoote van P. de J. zoo geschrokken van een don derslag, dat zij de spraak verloren heeft. Boven Friesland Gisterenavond en vannacht heeft boven Friesland met name in de omgeving van Leeuwarden een zwaar onweer gewoed, ge paard gaande met hevigen wind en zwaren regenval. Te Leeuwarden sloeg de bliksem in de woning van den heer K. van den Werf aan de Boomgaardstraat. Er ontstond een begin van brand, die echter spoedig kon worden ge- bluscht. In een weide aan den Dokkumer Trekweg werden drie koeien door het hemelvuur ge troffen en gedood. Onder Tzum werd de ka pitale boerderij van P. Andela door den blik sem getroffen. De boerderij brandde tot den grond toe af. Van den inboedel werd vrijwel niets geborgen. Het vee bevond zich in de weide. Te Sneek werden eenige woningen aan den Leeuwarderweg door den bliksem getroffen, zonder dat evenwel eenige schade werd aan gericht. Boerenwoning afgebrand. Hedenmorgen te half 5 sloeg tijdens een zwaar onweer de bliksem in de woning van den arbeider J. V. te Oldeboorn. De vader en de oudste dochter konden met moeite de vijf overige kinderen redden. Alles werd een prooi der vlammen. Een paar hooischelven bleven behouden. Verzekering dekt de schade. In Overüssel. Te Nieuw Heeten is de boerderij van den landbouwer H. J. ten D. door den bliksem getroffen. In korten tijd stond alles in lichter laaie. De boerderij brandde geheel af. Het woon huis bleef behouden. Elf varkens en 60 kip pen kwamen in de vlammen om. Tijdens een onweer boven Eefde sloeg de bliksem in een boom, juist toen de metse laar J. E. per fiets passeerde. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en kreeg brandwonden aan zijn arm. Hierboven reproduceeren wij een foto van den weleerw. heer A. F. J. Goossens, kape laan te Roelofarendsveen, die door Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem belast is met de oprichting van een nieuwe parochie in de omgeving van Santpoort-station. Z. E. is 2 Juni 1887 te Alkmaar geboren en werd 15 Augustus 1911 in de kathedrale kerk te Haarlem priester gewijd. Van 14 Augustus af is het adres van den nieuwen pastoor: zusterhuis St. Catharina, Rijksstraatweg 367, Haarlem-Noord. Mislukte boottocht Talrijke vrouwen en kinderen onwel geworden Gisternacht tegen twee uur kwam aan de Waalkade te Nijmegen aan de stoomboot Concordia uit Den Haag met een gezelschap van 230 personen, meerendeels leden van een transportarbeidersbond. De boot was Dinsdagochtend om zeven uur uit Den Haag vertrokken en had volgens het plan om twee uur 's middags te Nijmegen moeten zijn. Dat de boot een halven dag te laat kwam, wordt hieraan geweten, dat zij te zwaar beladen was en ongeveer drie uur bij een sluis te Rotterdam had moeten wachten De meeste onder het gezelschap aanwezige kinderen en vrouwen waren op de langdu rige reis, waarop zij te weinig voedsel had den gehad, onwel geworden. Het gezelschap trok diep in den nacht paar het café, waar een maaltijd was be steld, welke nu twaalf uur na den besproken tijd werd gebruikt. Meer dan honderd per sonen van het gezelschap voor wie in geen enkel hotel of logement meer plaats was. hebben den nacht verder in het café op stoelen of op den vloer doorgebracht. De samensteller van het reisplan, aan wien men het mislukken van den tocht weet, riep tegen de op hem verbetenen de hulp van de politie in. 20 jaar gevangenisstraf geëischt Voor de tweede maal sedert het uitroepen der Spaansche Republiek heeft voor den krijgsraad terecht gestaan de oud-minister president van Spanje, onder de monarchis tische dictatuur, generaal Berenguer, die er van werd beschuldigd, den krijgsraad te heb ben beïnvloed, om indertijd twee officieren ter dood te veroordeelen, die hadden deelge nomen aan de onlusten te Jaca in December van het vorige jaar. Generaal Berenguer, die, nadat hij zich ter beschikking van de nieuwe regeering had gesteld, werd gearresteerd, bevindt zich als gevangene in de citadel van Segovia. Hij is 58 jaar oud en lijdende aan een pijnlijke ziekte. De procureur-generaal van den krijgs raad eischte thans tegen hem 20 jaar gevan genisstraf. De krijgsraad zal later uitspraak doen. Gedeeltelijk in beheer bij de gemeente Velsen Ingediend is. een wetsontwerp tot over brenging van twee gedeelten van den Rijks weg HaarlemAlkmaar in beheer en onder houd bij de gemeente Velsen. Bij de verbetering van dezen weg zijn twee wegvakken in Santpoort en Velsen verlegd buiten de bebouwde kommen. De gemeente Velsen heeft verzocht de in de bebouwde kommen gelegen wegvlakken bij haar in be heer en onderhoud te brengen, waartoe dit wetsontwerp thans is ingediend. Het rijk zal hier voor aan de gemeente Velsen een bedrag van f 66.666 vergoeden. Het ligt in de bedoeling na de overbren ging in beheer en onderhoud, ook den ei gendom van de bedoelde weggedeelten aan de gemeente Velsen over te dragen. Zijn lijfwacht krijgt 15 jaar Bleek, zenuwachtig en herhaaldelijk het zweet van het voorhoofd vegend, verscheen Jack Diamond gisteren te New-York voor den rechter, beschuldigd van schending van de drankverboüswet. John Scacchio, oud-lijfwacht van hem, werd tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeeld, wegens het martelen van den conducteur van een vrachtwagen. Diamond, die aanvankelijk van hetzelfde werd beschuldigd, werd van rechtsvervol ging ontslagen. Opening op 18 Augustus Naar wij vernemen heeft het Uitvoerend Comité van Nederlandsche deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling de opening van het nieuwe paviljoen voor- loopig vastgesteld op Dinsdag 18 Augustus om 3 uur. Op dien dag komt de benoemde gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië Jhr. Mr. B. C. de Jonge te Parijs aan, op zijn doorreis naar Indië. De Nederlandsche regeering zal zich bij de opening waarschijnlijk doen vertegen woordigen door een der ministers, terwijl ook H. M.'s gezant te Parijs, aanwezig zal zijn. De plechtigheid zal een bescheiden ka rakter dragen en zich bepalen tot eenige redevoeringen. Daarna zal een rondgang worden gemaakt, waarna de Balineesche dansgroep een korte voorstelling zal geven. Kortsluiting zou de oorzaak zijn Door een grooten brand zijn meer dan 100 woningen in een oude dichtbevolkte Moham- medaansche wijk van Stamboel een prooi der vlammen geworden. Gebrek aan water en 'n krachtige wind maakten de taak der brand weer nog moeilijker. Tweemaal werd dyna miet tot ontploffing gebracht om te voor komen dat de brand zich uitbreidde. De brand is, naar men vermoedt, aan kort sluiting te wijten. Hij brak uit in Matsjka, een wijk van Pera. Twee brandweerlieden werden zwaar gewond. Reis van den Sultan van Marokko Te Parijs aangekomen De Sultan van Marokko is te Parijs aan gekomen. Hij werd ontvangen door Doumer, Laval, Lyautey en vele andere vooraanstaan de personen. Daarna werd hij op het Elysée ontvangen. Twee menschen bij Noordwijk aan Zee ln zee verdronken. (blz. 1, lste blad) In verschillende deelen van ons land zijn gisteren in totaal zes personen bij het baden verdronken. (blz. 1, lste blad) Het nieuwe Nederlandsche paviljoen te Vincennes zal waarschijnlijk 18 Augustus geopend worden. (blz. 1, lste blad) Zware brand te Konstantinopel. (blz. 1, lste blad) De zakenwijk van Ceiba op Honduras is door brand verwoest. (blz. 1. lste blad) Duizend dooden bij de overstrooming in China. (blz. 1. lste blad) De algemeene werkstaking in Sevilla. cblz. 1, lste blad) Verduistering van 8.265 door een com- missionnair van effecten te Haarlem. (blz. 1, lste blad) De procureur-generaal bij den Spaan schen Krijgsraad heeft tegen generaal Be renguer 20 jaar gevangenisstraf geëischt. (blz. 1, lste blad) Uitbreken van onlusten in Oklahoma ge vreesd. -(blz. 2, lste blad) Het vlootbouwprogramma der Ver. Staten, (blz. 2, lste blad) Instelling eener enquête-commissie be treffende den franctireurs-oorlog in België? (blz. 2, 2de blad) In het kamp van Sisonne (Frankrijk) zijn acht inlanders door den bliksem gedood. (blz. 2, 2de blad) Ruim 2.700.000 werkloozen in Engeland. (blz. 2, 2de blad) De Duitsche ministers zijn naar Rome ver trokken. (blz. 2, 2de blad) Zwaar weer in het buitenland. (blz. 2, 2de blad) Verkiezing voor den dubbelen raad te Voorburg. (blz. 3, 2de blad) Wettelijke regeling der rechtspositie van handelsagenten en -reizigers. (blz. 3, 2de blad) 's? Barometerstand 9 uur v.m.: 7.60 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.11 uur. Hoogste barometerstand 763.3 te La Coruna Laagste barometerstand 756.4 te Den Hel der. Verwachting: Meest zwakke, Noordweste lijke tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk regen of onweer. Weinig verandering in temperatuur. Verduistert f 8265 Door de Haarlemsche politie is aange houden de 51-jarige commissionnair in ef fecten, wonende te Haarlem, die ten na- deele van een zijner cliënten, die verpleegd wordt in een ziekeninrichting daar ter stede, een bedrag van 8265heeft verduisterd. De man heeft het hem ten laste gelegde bekend en is aan de Justitie overgeleverd. Hij heeft het geld ten eigen bate aangewend. Bij een overstrooming te Hankow Volgens een Reuter-bericht uit Hankow, zouden bij de geweldige overstrooming in de vallei van de Yangste duizend personen ver dronken zijn. 50.000 dakloozen Te Hankau zijn meer dan 50.000 men schen dakloos geworden, terwijl er gebrek aan levensmiddelen heerscht. Bovendien vreest men tengevolge van de plotselinge hitte epidemieën. De rivier de Yongtse stijgt nog steeds. Met de stakende koelies is overeenstem ming bereikt, doch bij den huidigen water stand is van herstel der dijken geen sprake. Bij Noordwijk aan Zee Een club van ongeveer 40 kampeerders, welke in het Langeveld, een duinterrein on der de gemeente Noordwijk, waar zich een jeugdherberg bevindt, kampeerde, is gister avond door een zeer ernstig ongeval getrof fen. De club bestond uit dames en heeren en een aantal jongelui, waarvan als leider o.m. optrad de heer W. J. F. F. Lintz, voor zitter van „Amstel's gymnastiekvereeniging." Allen waren gisteren tegen negenen in zee gaan baden bij Noordwijk aan Zee. Een gedeelte van de baders is daarbij ver moedelijk in een mui geraakt met het gevolg dat dezen in levensgevaar kwamen te verkee- ren. Verschillende anderen slaagden er in, de meeste van de zwemmers op het strand te brengen. De heer Lintz redde twee meisjes, waarna hij zich voor de derde maal naar de gevaar lijke plaats begaf om te pogen ook het in groot gevaar verkeerende 15-jarige meisje E. M. N. uit Amsterdam te redden. Bij deze laatste poging is de heer Lintz plotseling verdwenen. Ook het meisje was niet meer te redden. Hoewel hun lichamen vrij spoedig waren gevonden en leden van de onmiddellijk uitgerukte reddingsbrigade met hulp van dok teren gedurende langen tijd pogingen in het werk stelden, de levensgeesten op te wekken, mocht voor beide slachtoffers geen hulp meer baten. Het droevig ongeval heeft in Noord wijk groote verslagenheid gewekt. De heer Lintz was een bekend figuur in sportkringen en jarenlang voorzitter van genoemde gym nastiekvereeniging. Zwaar weer boven Engeland Groote verkeersstoringen Gisterenavond heeft boven het Zuiden van Engeland en speciaal boven Londen een hevig noodweer gewoed, dat gepaard ging met zwaren regen. Vele tramwagens werden door den bliksem getroffen en werden door kortsluiting stroomloos. Het ondergrondsche verkeer had van het water te lijden, zoodat het verkeer gedurende eenige uren stil moest worden gezet. Voor zoover bekend, zijn echter geen menschenlevens te betreu ren. In de omgeving van Londen vlogen enkele boerderijen in brand, doch ook hier vielen geen menschenlevens te betreuren. De algemeene staking in Sevilla Geen uitstel. De algemeene staking, die te Ecya is uit gebroken, heeft een revolutionnaire wen ding genomen. Er zijn versterkingen voor de civiele garde gezonden. De civiele gouverneur van Sevilla ver klaarde, niet te galooven, dat de algemeene werkstaking, die heden zou uitbreken, zal worden uitgesteld tot Maandag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1