Buitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN Het Herstelvraagstuk De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie Gemengde (Buitenlandsche Berichten Noodweer in Rusland Hittegolf in Italië KORT NIEUWS ONZE OOST KERKNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP De Londensche deskundigen onderhandelingen Inzake de werkzaamheden van de commis sie van deskundigen voor de detailuitwer king van het plan-Hoover, die de volgende week wederom een plenaire zitting zal hou den, verluidt }n Engelsche kringen, dat de berichten, die tot dusverre over de gevoerde onderhandelingen in omloop zijn gebracht, te optimistisch zijn geweest. Wel is waar is in de laatste dagen een overeenstemming be reikt, doch de afspraken der deskundigen dragen slechts een voorloopig karakter en moeten in ieder geval nog door de betrok ken regeeringen worden goedgekeurd. Naar het schijnt bestaan tusschen de Engelschen en Italianen contreversen inzake de leveran ties van kolen aan Italië. Bij de onderhandelingen schijnen de des kundigen zich op de meeste punten welke door de kleinere staten, zooals Griekenland, Zuid-Slavië etc. naar voren zijn gebracht, niet bevoegd verklaard, daar zij een geheele reeks juridische problemen opwierpen. Inzake de leveranties in natura zijn nog talrijke details onopgelost; hierover moet te Parijs en 'te Berlijn verder worden onder handeld. Inzake de Belgische markenovereenkomst is de deskundigencommissie van meening, dat deze kwestie direct tusschen België en Duitschland behandeld moet worden. Verklaring van den Rijkskan selier Bruening. Naar aanleiding van de reis naar Rome van den Rijkskanselier en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, verklaarde Brue ning gisteren: Den Rijksminister van Buitenlandsche Za ken en mij is het een buitengewone vreugde de reis naar Rome te ondernemen en aldus gelegenheid te vinden, den uitmuntenden lei der der Italiaansche regeering persoonlijk te leeren kennen. In Duitschland is men er zich van bewust, dat alle politieke besluiten van Italië in den laatsten tijd gedragen worden door een gevoel van ernstige verantwoorde lijkheid voor de pacificatie en den economi- schen wederopbouw van Europa, twee doel einden, waarbij de Duitsche en Italiaansche belangen elkander ontmoeten. In dezen zin zou ik uiting willen geven aan de hoop op een succesvol verloop van de a-s. ongedwon gen en vriendschappelijke Duitsch-Italiaan- sche besprekingen. Buitenlandsche bankdeskundigen bij den Rijkspresident. De Duitsche Rijkspresident heeft de beide buitenlandsche bankdeskundigen prof. Spra- ge, den Amerikaanschen adviseur van de Bank of England, en den bankier Wallenberg (Zweden), bij zich ontvangen en heeft met hen een langdurig onderhoud gehad. Onderhandelingen te Lohden Onder deelneming van den directeur van de Duitsche Bank en Disconto Maatschappij worden op het cogenblik in de City van Lon den onderhandelingen gevoerd over de door voering van de uitstel-actie. Deze onderhan delingen worden gebaseerd op het z.g. Lü- therplan, waarover tijdens de Berlijnsche onderhandelingen een zekere algemeene en principieele overeenstemming werd bereikt en dat in het bijzonder inhoudt het hand haven van de buitenlandsche vorderingen op Duitschland voor den tijd van zes maanden. Aan deze onderhandelingen nemen deel ver tegenwoordigers van de banken van Enge land, Frankrijk en Zwitserland. De Nederlandsche vertegenwoordigers zijn nog niet gearriveerd en schijnen een afwach tende houding aan te nemen. Koersdaling van het pond sterling. De onverwachte daling in den ponden- koers op de buitenlandsche beurzen van gis termorgen, gevolgd door een krachtig her stel in den middag, wordt in de City, vol gens de bladen van gisteravond, geweten aan hernieuwde ongerustheid in Parijs met be trekking tot den Duitschen toestand. Toezicht op de gemeentelijke financiën. Naar de Boersen-kurier meldt, overweegt de Duitsche rijksregeering maatregelen in zake het instellen van een toezicht op de gemeenten, vooral wat betreft het finan cieel beleid. Handhaving der Duitsche cre- dieten. De New-Yorksche bankiers accepteerden het gewijzigde plan, waardoor gevolg wordt gegeven aan de voorstellen van dr. Lüther om den omvang der thans aan Duitschland verleende credieten te handhaven. Het Pruisische Volksentscheid Rede van minister Severing. De Pruisische minister van binnenland- sche zaken. Severing, heeft tijdens een openbare demonstratie een redevoering ge houden, waarin hij allereerst de financieel politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd besprak en zijn toehoorders opwekte tot kalmte en bezonnenheid. Voor alles deed de minister een beroep op het publiek, om geen run te ondernemen op de spaarkas sen. Vervolgens sprak hij over het a. s. Volksentscheid, in welk verband hij op merkte, dat de politieke en economische toestand sedert het indienen van het voor stel inzake het Volksentscheid volkomen rs veranderd. Wat de binnenlandscbe politiek betreft, een overwinning van het Volksentscheid zou een volkomen chaos in Pruisen tot gevolg hebben. De nieuwgekozen landdag zou niet in staat zijn tot werken. De minister wees vervolgens op de moei lijkheden, die "ouden ontslaan bij de vor ming van een nieuwe regeering, door het feit, dat de communisten aan het Volks- entscheid deel zullen nemen. Een succes van het Volksentscheid zou echter ook een groo- te wereldpolitiek-; beteekenis hebben daar een dergelijke overwinning gelijk zou staan met het onttrokken van de credieten aan Duitschland en de vergrooting van de alge meene onzekerheid op de geldmarkt. Om al deze redenen waarschuwde Seve ring Zondag a.s. voor het Volksentscheid te stemmen. Een verklaring van vooraanstaande personen. Naar aanleiding van de verklaring van den rijkskanselier inzake het Volksentscheid heb ben eenige personen, in aansluiting op een betooging van de Stahlhelm, het volgende verklaard: Als staatspolitici, niet als partijpolitici, verklaren wij het Pruisische volk. dat het ons op 9 Augustus aan de stembus zal Zien. Niet verdoezeling van de partij-politieke te genstellingen is thans noodig, doch verduide lijking van de ware volksmeening. welke al leen de gelegenheid kan geven voor een deze tegenstellingen overwinnende, scheppen de synthese. Deze verklaring is o.a. onderteekend door Dusterberg, graaf Oldenburg-Wicker, graaf v. d. Goltz, Heye, Hugenberg, v. Jena, graaf Kolekreuth, Kirdorp, v. Mackensen, dr. Ma- retzky, Seldte, dr. Schacht, baron Wedel, v. Watter, Winnig. Briinings nieuwe radiorede Gunstig door de pers beoordeeld De door rijkskanselier dr. Bruening ge houden radiorede wordt door de geheele Fransche pers gepubliceerd en ten deele van commentaar voorzien. In het algemeen wijst men op de betee kenis van deze verklaring en vooral wordt de nadruk gelegd op die passages in de rede, waarin over een verzoening tusschen Frank rijk en. Duitschland gesproken wordt. In dit verband noemt men de rede een moedige daad van den staatsman, die den gunstigen indruk, welken hij bij zijn bezoek aan Parijs heeft gewekt, volkomen heeft bevestigd. De bladen spreken de hoop uit, dat het aanstaande bezoek van de Fransche staats lieden aan Berlijn een belangrijk moreel gevolg zal hebben ter ontspanning van de betrekkingen tusschen beide landen. De radicale „L'Oeuvre" prijst in de rede voering, dat dr. Bruening koelbloedig en vastberaden den toestand heeft geschilderd, zooals deze is. Het blad „La Republique" schrijft, dat de rede van dr. Bruening een loflied is op het vertrouwen in de internationale solidariteit. Als dr. Bruening niet slechts voor het Duit sche volk, doch ook voor het Fransche vo!k gesproken heeft, dan heeft hij de juiste woorden gevonden. Slechts de bladen van Coty blijven zich wantrouwend toonen ten opzichte van Duitschland, ondanks de duidelijke verkla ring van den rijkskanselier. Uitingen in Amerika De bladen brengen Bruening's redevoering in vollen omvang, waarbij de „Times" er de aandacht op vestigt, dat het Duitsche volk reeds veel gedaan heeft om in de plotseling uitgebroken paniekstemming verbetering te brengen, alsmede ter opheffing van de fi- nancieele crisis. De „Herald Tribune" en de „Times" melden verder in verband met de gisteren gehouden bankiersconferentie, dat men in bankiers kringen te New York verwacht, dat de con ferentie van Bazel een herziening van het plan-Young zal voorstellen. De Duitsche ministers naar Rome Het officieele program Officieel wordt thans het volgende program voor het bezoek van de Duitsche ministers, dr. Brüning en dr. Curtius, aan Rome be kend gemaakt. De Duitsche gasten arriveeren Vrijdagmor gen te 8.15 uur aan het hoofdstation te Rome en zullen hun intrek nemen in het Grand Hotel, als gasten van de Italiaansche regee ring. Des morgens zal Mussolini de beide mi nisters in tegenwoordigheid van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, Grandi, in het palazzp Venezia ontvangen. Daarna zullen Mussolini en Grandi het be zoek der Duitsche Ministers beantwoorden. Des middags biedt Grandi den gasten een lunch aan in de Villa Borghese. In den na middag zullen Brüning en Curtius een bezoek brengen aan Tivoli en zal hun in de „Villa d'Este" een thee worden aangeboden. Des avonds biedt Mussolini in Hotel „Excelsior" den Duitschen ministers een banket aan, waarbij de beide regeeringshoofden een tafel rede zullen uitspreken. Zondagmiddag te één uur gebruiken de ministers de lunch in de Duitsche ambas sade. Behalve Mussolini en de andere ministers is ook de president van de Italiaansche Ka mer uitgenoodigd, alsmede vele andere voor aanstaande persoonlijkheden. Het staat nog niet vast, wanneer de Duitsche ministers hun bezoek aan het Vaticaan zullen brengen. Waarschijnlijk echter zal dit bezoek Zater dag plaats vinden. Naar Rome vertrokken Brüning en Curtius zijn gisteravond naar Rome vertrokken. Ut Rome wordt gemeld dat Mussolini den trein van den minister-president ter beschik king van Brüning en Curtius heeft gesteld. De trein is gistermiddag naar de grens ge zonden. Von Schubert, de Duitsche gezant te Rome, is gisteravond uit Rome vertrokken om den Duitschen rijkskanselier en Curtius tot de grens tegemoet te reizen. Gevechten in Natal geëindigd 200 personen gearresteerd Aan de vinnige gevechten, die in Natal uitbraken tusschen twee stammen als ge volg van rivaliteit tusschen twee pretenden ten voor 't hoofdschap, is een eind gemaakt door de arrestatie van Geba en twee honderd zijner volgelingen. Volgens schat ting werden dertien inlanders bij de ge vechten gedood. De Belgische franctireursstrijd Een verschenen boek De Belgische „Soir" heeft professor Fer- naud Mayence, hoogleeraar aan de univer siteit van Leuven geïnterviewd over het onlangs verschenen boek van dr. Oswald verbonden aan het Duitsche rijksarchief, getiteld „Der Streit um den belgischen Franktireur-Krieg". Prof. Mayence deed opmerken, dat, al heeft het boek van Os wald, dat ongunstig is voor ae Belgen, het uiterlijk voorkomen van een werk, ge heel opgesteld volgens wetenschappelijke methoden, het voornaamste betoog van den schrijver geput is uit het Witboek van 1915, dat volgens prof. Mayence uit geschiedkun dig oogpunt in den waren zin des woords een vergiftigde bron is. De Leuvensche hoogleeraar heeft aan Oswald een brief geschreven waarin hij het voorstel van dezen aanvaardt inzake een internationale enquête-commissie, buiten bemoeüng der regeering om gevormd en bestaande uit vier hoogleeraren, buiten Duitschland en België gekozen en door een vijfde bekende persoonlijkheid gepresideerd. De commissie zou alleen tot taak hebben de waarde van de documentaries onderschei denlijk van Oswald en Mayencce na te gaan en voor alles van de verklaringen, voor de Duitsch-Belgische enquête-commissie afge legd. Zij zou zoo noodig de getuigen kunnen oproepen die indertijd voor deze commissie verschenen. De commissie zou volgens prof. Mayence te Leuven moeten zitting houden. De huiszoekingen in Buenos Aires Russisch protest Dinsdag zijn te Moskou als protest tegen het optreden der politie te Buenos-Aires ver gaderingen gehouden van arbeiders. Ook in andere hoofdsteden werden protestvergade ringen gehouden. Naar te Moskou uit Buenos-Aires verluidt, heeft de Argentijnsche politie in de bureaux van de Jush-Amtorg de brandkasten laten open breken. Welk resultaat de huiszoekingen hebben gehad, is niet bekend. De Raden- regeering is voornemens, tegenover Argen tinië en Zuid-Amerika dezelfde maatregelen te nemen als indertijd tegen Frankrijk zijn getroffen. Openbare behandeling der zaak geëindigd Na verdere replieken heeft de president van het Permanente Hof voor Int. Justitie verklaard, dat de verschillende agenten thans hun respectieve standpunten voldoende had den uiteengezet, zoodat hij thans de open bare behandeling kon sluiten onder voorbe houd echter van het recht voor het Hof, alle noodige aanvullende inlichtingen te vragen. De zitting werd daarna gesloten. 58 menschen omgekomen In het Tchetschiwskidistrict in Midden- Rusland heeft een vreeselijk noodweer, ge paard gaande met groote overstroomingen, een voorloopig niet te schatten schade aan gericht. Hulpexpedities zijn naar het rampgebied gezonden. Volgens de laatste berichten zijn 58 personen verdronken, terwijl het aantal dakloozen in de duizenden loopt. 42 graden in de schaduw Sedert twee dagen heerscht in Italië een hittegolf. Te Rome stond de thermometer gistermiddag op 35.3 gr. C. De hitte in de zon is niet te verdragen. Te Palermo heerscht, naar gemeld wordt, een hitte van 42 gr. C. in de schaduw. Dit is de grootste hitte, die dit jaar voorgekomen is. Bovendien is de lucht buitengewoon zwoel. Roof-overval op een bankfiliaal Eenige duizenden marken gestolen Woensdagmorgen, kort na tien uur, heb ben twee mannen, die met een auto kwamen aanrijden, een roofoverval gepleegd op het filiaal van de Mecklen'ourger Depositen- Wechselbank te Hagenow. De roovers som meerden den bankbediende alle aanwezige gelden te overhandigen, waarop een hand gemeen ontstond. De roovers namen de vlucht. Zij verdwenen in de richting Ham burg. Hun is een buit van eenige duizen den marken in handen gevallen. Hevig onweer boven Duitschland Veel overstroomingen. Het Zevengebergte en het naburige Ahr- dal zijn geteisterd door een hevig onweer. Boven Mehlem en Remagen barstte een verschrikkelijke wolkbreuk los, die gepaard ging met hevigen hagel. Gedurende ruim drie kwartier stortten de watermassa s on onderbroken neer. De spoorbaan bij Meh lem werd door een dijkbreuk verbroken, zoo dat de treinen gedurende twee volle uren oponthoud kregen. De zijstroomen van de Ahr zijn tot geweldige rivieren aange groeid. Door de Unkelbach in het district Ahrweiler zijn woonhui~m en rails meege sleurd in de golven. Vee. vee werd door het water uit de weiden meegesleurd. De men schen konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. De omvang van de aangerichte schade is nog niet te overzien. Boven Stuttgart. Ook boven Stuttgart zijn hevige onweders en wolkbreuken losgebarsten, waardoor in 't centrum van de stad en vooral in de Ooste lijke voorsteden veel waterschade werd aangericht. De straten van de lager gele gen deelen van de stad leken op snelle stroomen, terwijl de pleinen in meren ver anderden. In verschillende straten werd het plaveisel omgewoeld. De brandweer is voortdurend bezig met het leegpompen van or.dergeloopen kelders en ander opruimings- werk. Acht inlandsche soldaten gedood Bij het inslaan van den bliksem Gisteravond sloeg tijdens een orkaan boven het kamp van Sisonne, waar kadetten uit Saint Cyr thans manoeuvres houden, de blik sem in een tent, waarin tien inlanders, die ordonnancediensten verrichtten, een schuil plaats hadden gezocht. Zeven hunner werden gedood, twee gewond, van wie een later be zweek. De tiende ordonnans bleef ongedeerd. Lord Reading, de voormalige onder koning van Indië, is heden in het huwelijk getreden met mej. Stella Chasnaud, zijn voormalige eerste secretaresse. In verband met den moord op een politie-agent op 1 Augustus te Athene, is een groot aantal communisten aangehou den. V ij f Cubanen en Amerikanen zijn te Atlantic City gearresteerd op het oogenblik, dat zij debarkeerder.. De politie gelooft, dat zij deel uitmaken van een bende van 150 personen, betrokken bij een revolutionnaire samenzwering. Rijstweelde De „Locomotief" maakt melding van een ontstellend bewijs van gebrek aan inzicht bij de intendance van het leger. Voor rijst, in kwaliteit als thans locaal verkrijgbaar voor ten hoogste f 6 per 100 Kg. zegt het blad betaalt de intendan ce van het leger op dit oogenblik nog f 14.40 en zij vond het zoo weinig noodig met den marktprijs mede te gaan, dat zij, nog voor dit contract verstreken is, weer een nieuw contract sloot, wéér voor een jaar, loopende tot Augustus 1932, voor.... f8.80 per 100 Kg. Of 25 percent boven den algemeenen, tot 50 percent boven den localen markt prijsVoor een jaar Waarmede het gouvernement, alleen voor de rijst voor het leger, voor dat geheele jaar vele duizenden guldens te veel betaalt. De zesde Nationale Bedevaart naar Dokkum Katholiek Friesland maakt zich op ten jaarlijksch feestgetij! Zijn hoofdstad steekt zich in vlaggentooi, en de kathedrale St. Bonifaas opent hare poorten, om den Utrechtschen Kerkvorst pelgrim naar Dokkum te ontvangen. Straks daveren hare klokken en zingen hare zuilen, want ten zesden male trekt Nederland ter beevaart naar het St. Bonifatiusheiligdom in Dokkum heen. Dat is het hoogfeest in de St. Bonifatius- vereering. Reels zes malen trok zij, de Nationale, it jaar liet zij bedevaarten te voet, per fiets, per auto, bedevaarten van drankbestrijders en propagandisten, bede vaarten uit dekenaat en provincies haar voorafgaan; thans, komt zij, de Nationale, onder leiding van Nederland's Aartsbisschop en trekt uit het Zuiden en het Oosten en het Westen van ons Vaderland de pelgrims naar het bede-oord van ons ontkerstend Noorden. Neen, het is niet enkel „religieus touris me", dat den groei van de bedevaarten naar Dokkum beïnvloedt; in 't stormgetij ligt daar in de Noorden ankergrond, en de drang naar veiligheid van eigen hoogste goederen en het verlangen van het hoogste geluk in anderen wekt weer nieuwe apostelen, die zelfs van Rome uit St. Bonifatius op den voet volgen naar de eerste liefde van hun eigen bekeerde vaderland. Zoo brenge dit jaar de Nationale weer de Katholieken in overstelpend aantal naar de martelplaats van de H.H. Bonifatius en Gezellen! STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS 5 Aug. van Batavia te Amsterdam. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (Uitr.) 4 Aug. van Suez. POELAU TELLO 5 Aug. van Batavia 1. voor Londen te Amsterdam. PRINS DER NEDERLANDEN 5 Aug. van Amsterdam naar Batavia. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BENNEKOM 5 Aug. van Rott. te Ant werpen. BERENICE 3 Aug. van Sanchez naar Havre. HERMES 4 Aug. van Constanza te Stam- boul. ILOS 4 Aug. van Vigo naar Amsterdam. IRENE 4 Aug. van Rotterdam te Pasa- ges. POSEIDON 4 Aug. van Vigo naar Lissa bon. RHEA 5 Aug. van W.-Indië te Amst. TELAMON 4 Aug. van Torrevieja naar Lissabon. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIETFONTEIN 5 Aug. van Rotterdam naar Hamb. NIEUWKERK 5 Aug. van Antw. naar Bei- ra via Las Palmas (Verb.) WAALKERK 5 Aug. van Beira naar Mo zambique. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DELFTDIJK, Vanc.-Rott., 4 Aug. te Christobal. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. OLDEKERK (thuisr.) 4 Aug. van Singa pore. OOSTKERK, Antwerpen-Hamburg, pas seerde 4 Aug. Vlissingen. JAVA—CHINA—J APAN-LIJN. TJISEDANE 4 Aug. van Amst. te Bata via. KON. HOLL. LLOYD. ORANIA (thuisr.) 4 Aug. van Lissabon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER (uitr.) 5 Aug. te Antwerpen. INSULINDE (thuisr.) pass. 5 Aug. Kaap del Armi. KOTA NOPAN (uitr.) pass. 5 Aug. Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR, Japan-Rott. 4 Aug. van Hong kong. CLYPTONEUS 4 Aug. van Amst. te Ba tavia. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1931 HUIZEN, 298 M. Algemeen Programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftle zing, 8.15—9.45 Gramofoonplaten, 10.30 Zie- kendienst, 11.0012.00 Gramofoonplaten, 12.00 Politieberichten, 12.1512.30 Gramo foonplaten, 12.302.00 Concert H. Hermann (viool), H. van der Horst Jr. (cello), Mevr. R. A. van der Horst-Bleekrode (piano), A. J. Borgers (hobo en Eng. hoorn). Begelei ding: Mevr. BorgersJacobs, 2.003.00 Gra mofoonplaten, 3.004.30 Concert. Mevr. M. HovingVan Driel (sopraan), C. van Driel (viool), J. de Vente (fluit), N. Dribbel (pia no), 4.304.45 Gramofoonplaten, 5.005.30 Gramofoonplaten, 5.306.30 Orgelconcert door Val. Schoonderbeek, 6.307.00 Radio dokter, 7.00 A. J. Herwig: „Iets over de voe ding van tuin- en kamerplanten", 7.30 Po litieberichten, 7.45 Gramofoonplaten, 8.00 10.45 Concert. Chr. Radio-orkest onder lei ding van G. Stam, 9.009.30 G. van Roekei: „Eigenaardige pracrijken op het terrein der weldadigheid", 10.0510.15 Vaz Dias, 10.45 11.30 Gramofoonplatenconcert. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 tot 7.45 Gymnastiekles onder leiding van G. Kleerekoper, 8.00 Gramofoonplaten, 11.30 tot 12.00 Gramofoonplaten, 12.00 Concert AVRO-octet onder leiding van L. Schmidt, I.30 J. Vriends: „Met de Brabantsche Bijen de zomer door", 2.003.00 Concert AVRO- kwartet onder leiding van D. Groeneveld, 3.00—4.00 Aansluiting Kurhaus te Schevenin- gen, Orgelconcert Pierre Palla, 4.00 Orgelspel door Fr. Uyttenbogaard, 5.15 Concert door Ensemble uit het VARA-orkest, 7.00 Zang en piano resp. door mevr. B. van Kreveld (zang) en Sam Metz (piano)Afgewisseld door Gra mofoonplaten, 7.308.00 Vervolg concert, 12.00 Gramofoonplatenconcert. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding, 10.50 Tijdsein, 12.20 Quatre-main pia nomuziek, 12.50 Orgelconcert, 1.50 Gramo- foonmuziek, 4.20 Orkestconcert, 5.35 Kinder uurtje, 6.20 Jack Payne en zijn dans-orkest, 6.35 Nieuwsberichten, 7.00 Pianomuziek van Handel, 7.20 Lezing', 7.50 Variété B. B. C.- orkest,8.50 Muziek van Bax voor sopraan met pianobegeleiding, 9.20 Nieuwsberichten, 9.40 Causerie, 9.55 Concert Militaire kapel, II.0512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 12.50, 1.25, 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 „L'In- consolable", radiotooneel, 9.05 Mile. Laute- mann, zang, M. Cambon, zang, daarna gra- mofoonmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25, 11.00, 12.20 Gramofoonplaten, 1.25 Orkestconcert, 2.50 Gramofoonplaten, 5.20 Concert Kurorkest Wiesbaden, 8.20 Concert Klein-orkest, 8.50 „Das Wasser steigt", hoorspel van Ohli- schlager, „Rauberhauptmann Cocosch", bal lade van Rombach. Daarna tot 12.20 dans muziek. KALUNDBORG, 1153 M12.20—2.20 Or kestconcert. 3.50—5.50 Orkestconcert en viool- soli. 8.208.50 Orgelconcert. 8.509.10 Fluit- soli. 9.4010.35 Orkestconcert. 10.5011.20 Orkestconcert. 11.20—12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 M. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoonplaten. 7.50 Nieuws. 8.20 Orkestconcert. Mej. Daury, zang. 8.50 Gramofonplaten. 9.20 Concert in het Casino in Knokke. (3.38 M.) 5.20 Orkest concert. 6.35 Gramofoonplaten. 7.20 Gramo foonplaten. 7.50 Nieuws. 8.20 Concert. Om roeporkest 9.05 Lezing. 9.20 Orkestconcert. ZEESEN, 1C35 M. Ca. 7.00—7.50 Gramo foonplaten. 10.55—12.20 Berichten. 12.20 Gra mofonplaten 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.20—4.20 Lezingen. 4.20— 5.20 Concert. 5.20—8.45 Lezingen. 8.45 „D'Erdweibla", spel van N. Katz. Muziek van Leon Kauffmann. 10.35 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek der kapel Eddy Waiis. LAERTES, Batavia-Amst., via Lond., pas seerde 4 Aug. Dover. MENTOR, Japan-Rott., 4 Aug. van Sin- agpore. PATROCLUS, Japan-Rott., 2 Aug. van Pt. Saïd. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ADRIAN A m.s. 4 Aug. van Kopenh. te Holtenau. BATAVIER IV 5 Aug. 8 u. v.m. van Rott. te Gravesend. BEURSPLEIN 4 Aug. Finisterre gep. v. San Nicolas naar Fredrikshavn. BOEKELO 4 Aug. van Calais naar Hi- mango. EEM 29 Juli van Amst. te Sundvall. EMMAPLEIN 4 Aug. van Odessa naar Falmouth (v.o.) FLENSBURG 4 Aug. Brunsbuttel gep., v. Oxelösund naar Vlaardingen. HAGNO 4 Aug. van Montreal te Ant werpen. HILLEGOM 4 Aug. van Riga te Rouaan. HINRY m.s. 4 Aug te - Cuxhaven. KRALINGEN 1 Aug. van Riga n. Rott. LEKSHAVEN 31 Juli van Antw. te Ro- sario. LINGE 31 Juli van Sfat te Brest. MAAS 3 Aug. van Gdynia naar Rott. MARK 1 Aug. van Raumö n. Rotterdam. MIJDRECHT 4 Aug. Stamboel gep., V. Londen naar Constanza. OLDAMBT 2 Aug. Lizard gep., v. Newry n. PRUDENTIA m.s. 3 Aug. van IJstad te Holtenau. STAD ARNHEM 4 Aug. van Rott. te Bagnoli. TOA 4 Aug. Finisterre gep., van Antw. n. Montevideo. TRITO 3 Aug. van Rott. te Dublin. VECHT 1 Aug. van Raumö n. Amst. WAAL 3 Aug. van Capelle a. d. IJsel te Klayeda. WOENSDRECHT 2 Aug. Zea gep. van Constanza naar Preston. IJSSELIIAVEN 4 Aug. Fernando Noron- ha gep., van Antwerpen naar Montevideo. ZAAN 3 Aug. van Rafsö naar Rott. 43. Ik schudde mijn hoofd. „Daar twijfel ik aan," zei ik „hei begon al eenigszins te schemeren en ik verkeerde niet in een^ toe stand om hen -e kunnen opnemen. U zou het beter aan dien heer kunnen vragen, die in „De Ploeg" logeert en die mij te nuip is gekomen." „O," zei de commissaris, ..hoe heet hij?" „Eh Loman," antwoordde ik „ten minste zooiets." De commissaris schreef het op en sloot het boek vervolgens met een flinken klap. „Ik zal de zaak onmiddellijk in behande ling nemen, heeren,"sprak hij ernstig. „Ik kan natuurlijk niets beloven, maar ik reken, dat wij er morgen wel iets naders van zullen weten, 't Is een ruwe bende, die moeras jagers. maar dit zal een goede les voor hen zijn. Ik zal ze leeren, dat ze zoo maar niet ongestraft op heeren kunnen schieten, zoo lang ik commissaris ben." „Ik dank U zeer," zei ik. „Ik ben er zeker van, dat de zaak in geen betere handen kan berusten. Ik zal nu even naar „de Ploeg" gaan en dien mijnheer Loman, of hoe hij ook heet, zeggen, dat hij bij U komt, om over die zaak te spreken." Wij gingen naar buiten, waar de agent nog steeds trouw op zijn post, met het leid sel in zijn hand, bij den kop van het paard stond. „Ga je met mij mee?" vroeg ik Maurice; „ik zou je graag aan mijn redder willen voorstellen, 't schijnt een fatsoenlijk mensch te zijn." Maurice schudde zijn hoofd, naar mijn meening ietwat nosch. „Ik moet naar huis om te tennissen," zei hij. „Vraag je vriend of hij morgen naar Ashton komt, misschien ziet hü graag cricketten." Begrijpende, dat hij Billy aansprakelijk stelde voor het mislukken van zijn snood plan, vond ik zijn voorstel wel vermakelijk. „Je hebt gelijk," zei ik. „Ik zal tevens van de gelegenheid gebruik maken om te zien, of de auto al gerepareerd is; je ziet dus wel wanneer ik terugkom. Wat ik zeggen wil, is er vanavond niet ergens een theepartijtje of zoo iets?" Maurice knikte. „De famiie Cuthbert geeft een tuinfeestje en ik geloof, dat tante Mary graag had, dat eenigen van ons er ook even heen zouden gaan, maar laat dit geen be letsel voor je zijn, als je soms andere af spraken hebt. Dit laatste zei hij met een gebaar dat mij duidelijk aantoonde, dat hij op Lady Baradell zinspeelde. „Wel bedankt," zei ik koeltjes. „Je bent een ideaal van een gastheer, Maurice." Ik liet hem alleen ,om, zoo hij wilde, dit compliment uit te leggen zooals hij zelf ver koos en slenterde naar „De Ploeg". Billy zat alleen in de gelagkamer de krant te lezen, hetgeen hij afwisselde met nu en dan een teug uit een kan ale te nemen. „Ik hoop niet, dat ik je in je ontbijt stoor, Billy," zei ik. Hij sprong glimlachend overeind en gooide de krant op zijn stoel. „Ik had er een voorgevoel van, dat je vroeg zou komen," zei hij op z'n oude, joviale manier. „Dan voelde je meer dan ik," lachte ik. „Wat ben je geheimzinnig." Hij liep naar het buffet en haalde tus schen de flesschen een enveloppe vandaan, welke hij mij toewierp. „Hier is je minnebrief, m'n jongen," zei hij. „Ik heb tegen het buffetmeisje gezegd, dat je vanmorgen aan zou komen." Ik nam de enveloppe van de tafel op, waar zij was neergekomen en met een plotselinge vreugdetrilling herinnerde ik mij, dat ik Mercia had geschreven. „Wanneer is hij bezorgd, Billy?" vroeg ik. „Hij is gisterenavond om half tien door een kleinen jongen hier gebracht. Toevallig was ik juist thuis en vertelde hem, dat je op Ashton logeerde, maar dat je zeker van morgen na het ontbijt hier zou komen. Goed gezegd, is het niet? Van wien komt het? Van het dametje met het pistool?" Ik scheurde de enveloppe open en las haastig den inhoud: „Om vier uur ben ik in den ouden wind molen even voorbij Barham Bridge." Er stond geen handteekening onder, maar die had ik ook niet noodig. „Sedert jij voor detective speelt, Billy, leer je de kunst van gevolgtrekkingen maken hoe langer hoe beter." Hij grinnikte en kwam achter het buffet vandaan, waarna hij de glazen deur opende. „Laten wij in den tuin gaan," zei hij, „ik heb wagonladingen nieuws voor je en het buffetmeisje komt aanstonds terug." Wij gingen het trapje af, dat naar het vierkante grasveld achter het huis voerde en namen plaats op een oude houten bank in den zonneschijn. „Er komt nu leven in de brouwerij," zei ik, terwijl ik mijn pijp uit mijn zak haalde en met zorg begon te stoppen. „Maurice en ik zijn bij den commissaris geweest, om de zaak aan te geven. De moordaanslag op Stuart Nortncote is nu politiezaak gewor den." Billy floot zachtjes. „Dat wordt gezellig," zei hij. „Gaf Maurice hem nog eenige in lichtingen?" x „Neen," antwoordde ik, „die verwachten zij van jou. Ik heb verteld, dat een vriendelijke toerist, die in „De Ploeg" logeert, aan het zeilen was en mij te hulp is gekomen. Jij wordt nu de held van den dag, Billy. De politie wenscht je zoo spoedig mogelijk te spreken en Maurice heeft mij verzocht je te inviteeren morgen op Ashton te komen, om den cricketwedstrijd bij te wonen." Billy gaf een klap op zijn knie. „Dat wordt goed," zei hij, „allemachtig leuk! Maar," vervolgde hij, „verbeeld je niet, dat jij de eenige bent, die een avontuur beleefd heeft. Het schokkende nieuws, waarmede ik je zal verrassen, dringt het jouwe geheel op den achtergrond." Hij hield evën op en tikte vervolgens tegen het briefje, dat ik nog steeds in mijn hand hield. „Weet jij waar de vriendelijke moordenaars van jou uithan gen?" Ik schudde ontkennend. „Mercia Solano," zei Billy, terwijl hij ach terover leunde en zijn armen over elkaar sloeg, „is op het oogenblik de gevierde gast van mijnheer Baretti." Ik sprong van dei bank op. „Goede hemel, Billy, is dat werkelijk waar?" Hij knikte. „En wat meer is," voegde hij er aan toe, „ik heb haar gezien ook. Giste renavond, nadat het briefje was bezorgd, ben ik uitgegaan en naar de „Hollies" geto gen. Om te beginnen had ik vanaf den weg een goed uitzicht op de plaats. Alle blinden waren gesloten en de rolluiken aan de voor zijde eveneens. Ik maakte dus een omweg en ging door het heestergewas naar den ach terkant. Op de eerste bovenverdieping was een raam open en er brandde licht in de kamer. Om kort te gaan, ik klom in een van de boomen, die het dichtst bij het huis stond en heb een kijkje naar binnen genomen." „En zag je werkelijk Mercia?" vroeg ik. „Ik zag de geheele mooie bende", zei Bil ly. „Daar was de huisknecht-vergiftiger en die mijnheer, die een kogel door je hoed joeg, dan nog een vrij slordig uitziend vrouwmensch en tenslotte de dievegge van je gemoedsrust. Tenminste, dat veronderstel ik. Een goed gevormd meisje, met mooie groote oogen." Ilc keek hem medelijdend aan. „Je bent heel wat mans, Billy, maar probeer niet, om mooie vrouwen te beschrijven. Maar zeg, wat waren zij aan het doen?" „Zij waren aan 't schelden op haar, zoo ver ik kon nagaan", antwoordde hij grinni kend. „Natuurlijk kon ik niet alles verstaan, daarvoor was ik niet dicht genoeg bij, maar ik zag, hoe ze hun hoofden schudden en hun schouders ophaalden, alles zuiver op zijn Zuid-Amerikaansch, vol actie, 't Maakte op mij den indruk, alsof zij haar wilden over halen, iets te doen, waar zij geen zin in had ik denk een mes of degen in jouw lijf planten." „Dat zou mij. niet verwonderen", zei ik, „maar dat zal ik vanmiddag wel te weten komen, want om vier uur heb ik een onder houd met haar." Billy fronste geweldig. „Is dat nu niet on- noodig je zeiven in gevaar brengen?" vroeg hij. „Zij vertoeft bij hen in huis en per slot van rekening weet je toch eigenlijk zeer wei nig van haar." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6