^Binnenlandsch Nieuws Doorzitten PBR0L Voor de Huiskamer MARIA-STICHTING e bij Wielrijden Een „hartelijke" uitnoodiging Rechtspositie van agenten en reizigers KUNST EN KENNIS GEMENGD NIEUWS Van veertig meter hoogte neergestort De oude studiemakker IEDEREN MIDDAGVAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Varen op de Zuiderzee VRAGENBUS ,Te veel" belangstelling van „leeken" De officieele Nederlandsche medische we reld begint thans eindelijk ook rechtstreeks bij dr. Bendien te informeeren naar zijn nieuwe methode van kankeronderzoek. Op welke „hartelijke" en „hoffelijke" wijze zij dat soms doet, moge blijken uit het briefje, dat de Zeister arts van de afdeeling kan keronderzoek van het Instituut voor preven tieve geneeskunde mocht ontvangen en dat wij gisteren in ons blad afdrukten. Naar aanleiding hiervan schrijft „De Tijd": ,fWij kunnen de logica dezer wetenschap pelijke heeren evenmin bewonderen als hun collegialiteit. Immers, indien de zgn. leeken- pers reeds „te veel" aandacht aan dr. Ben- dien's onderzoekingen zou hebben gewijd, behoeven de heeren van het instituut dit te veel van hun kant niet nog te vermeerde ren. Bovendien zou het totaal overbodig zijn een demonstratie te verlangen van een me thode, waarvan zfi reeds beweren te heb ben uitgemaakt, dat zij daarin geen aan leiding kunnen vinden deze als een stap voorwaarts te beschouwen op het gebied der serologische kankerdiagnostiek in het bijzonder, of het kankervraagstuk in het algemeen. Deze houding lijkt wel wat op een pijnlijk „faire borine mine a mauvais jeu", of liever op een „faire mauvaise mine a bon jeu." Het is te hopen, dat dr. Bendien méér beleefdheid aan den dag zal leggen dan de heeren van het Instituut voor preventieve geneeskunde en deze wonderlijke uitnoodi ging zal aanvaarden. Want de geneeskun de, die door een dergelijk onderzoek slechts gediend kan worden, is niet enkel een vak belang van heeren medici, maar ook een levensbelang van leekenpatiënten. Voorstel voor een wettelijke regeling Ingediend is een wetsontwerp houdende wettelijke bepalingen omtrent de rechts verhouding van agenten en reizigers. Blijkens de Memorie van Toelichting verdient een uitvoerige regeling, ais in buitenlandsche wetten wordt gevonden, geen navolging. Een aanvulling van den titel van lastgeving in het Burgerlijk Wet boek en van den vierden titel van het eerste boek van het Wetboek van Koop handel schijnt voldoende. Onderscheiden moeten worden de interne verhouding: de overeenkomst tusschen den agent of den reiziger eener- en den princi paal of den patroon anderzijds en de externe verhouding: de bevoegdheid van den agent en van den reiziger, den principaal onderscheidenlijk den patroon aan derden te verbinden. Behoudens ten aanzien van eenige nader te noemen punten behoeven regels voor de interne verhouding niet te worden gegeven. Er bestaat met name geen reden, voor de reizigers, op wie de bepalingen omtrent ar beidsovereenkomst toepasselijk zijn, af te v/ijken van de regeling, welke voor alle ar beidsovereenkomsten geldt Voor het verkeer heeft vooral de externe verhouding beteekenis. Voor derden is het van groot belang te weten hoever de be voegdheid strekt van personen, die als agent of als reiziger optreden. Vastgesteld wordt dienaangaande te be palen: dat de agent de bevoegdheid heeft tot het sluiten van in het bedrijf van zijn principaal gebruikelijke overeenkomsten als tot het in ontvangst nemen van mededeelin- gen, welke op de uitvoering van zoodanige overeenkomsten betrekking hebben, dat de reiziger de bevoegdheid heeft tot het slui ten van in het bedrijf van zijn patroon ge bruikelijke overeenkomsten, onder voorbe houd van de goedkeuring van zijn patroon; en dat de derde, met wien de agent of de reiziger heeft gehandeld, zich niet kan be roepen op bovenstaande bepalingen, indien hem bekend was of moest zijn, dat de last beperkter was dan die bepalingen mede brengen of dat de last was ingetrokken. Ter bevordering van de rechtszekerheid is de aanstelling van agenten opgenomen onder de feiten waarvan opgave moeten worden gedaan voor de inschrijving in het handelsregister Van de zijde der vakorganisaties is ge vraagd om een voorschrift, dat een arbeids overeenkomst voor langer dan twee maan den schriftelijk moet worden aangegaan. Voor deze afwijking van hetgeen voor ar beidsovereenkomsten in het algemeen geldt alleen voor reizigers, bestaat niet voldoende aanleiding. Prof. Treub en Sovjet-Rusland Het optreden van minister Verschuur Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer De Visser in verband met een door wijlen prof. mr. M. W. F. Treub in een on langs gehouden vergadering van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgesproken rede betreffende den economischen toestand in Rusland heeft de minister van Arbeid, H. en N. o.a. geant woord, dat hij met de aanduiding, dat deze rede 'een economische oorlogsverklaring in hield en van felle vijandschap tegen het hui dige regime in de U. S. S. R. getuigde, niet kan instemmen. Het is de regeering bekend, dat die rede werd toegejuicht. Welke onderdeelen der rede, die niet zonder bestrijding gebleven is, door dit applaus werden bekrachtigd en in hoe verre dit applaus de bijzondere persoonlijk heid van den spreker gold, is den minister, die deze vragen namens zijn ambtgenoot van binnenl. zaken en L. beantwoordt, niet be kend. De minister veronderstelt, dat de ver gadering aan het feit, dat hij aan het alge meen applaus deelnam en dat hij den spre ker, die zich naast hem neerzette, onder toe voeging van eenige persoonlijke, niet tot de vergadering gerichte woorden, complimen teerde, niet de beteekenis zal hebben gegeven van instemming met de geheele rede. Dit optreden van den minister heeft de goedkeuring van de regeering, die bij die ge legenheid door dezen minister werd verte genwoordigd. Deze goedkeuring zegt ten aan zien van een boycotbeweging niets, terwijl het kweeken van vijandschap tegen eenig regime en zeker tegen eenig volk den heer Verschuur en der regeering vreemd is. Verkiezing dubbelen Raad te Voorburg Dertien tegenstanders en vier voorstanders gekozen BÜ de gisteren te Voorburg gehouden stemming voor de verkiezing van de com missie uit de ingezetenen den z.g. dubbelen Raad, om advies ui te brengen over het annexatieplan, werden gekozen 13 tegen standers en 4 voorstanders voor annexatie. Uitgebracht werden 6443 geldigestemmen tegen 7556 bij de jongste Gemeenteraads verkiezing. De kiesdeeler was 379. Brood uit België Ongewenscht gevolg vaai de Tarwewet l Het Tweede Kamerlid, de heer Hermans, heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat in de grensgebieden van ons land, met name in Maastricht, brood wordt ingevoerd uit Bel gië, en dat door den invoer van dit brood niet bereid uit meel gemalen volgens de eischen der Tarwewet 1931 en dus f3.50 per 100 kilo goedkooper Nederlandsche bakkers ernstig zulïen worden benadeeld, wanneer genoemde wet geheel in werking is getreden? Zoo ja, welke maatregelen zullen dan door den Minister genomen worden om dezen invoer, in strijd met de bedoeling der Tarwewet en dus ook in het nadeel der landbouwers, te voovkomen? De schatten van het Nemi-meer Plannen voor stichting van een museum Anderhalve maand na de laatste bijeen komst der archeologische deskundigen van 't Nemimeer tot onderzoek der beide keizer- schepen is nu ook het tweede schip, dat hu heelemaai boven het water uitsteekt, onder zocht. Het merkwaardigste van de structuur van dit vaartuig zijn de beide ter zijde aange brachte roeren. Met vrij groote zekerheid kan men nu ook aannemen, dat beide schepen tegelijkertijd gezonken zijn. Alvorens het binnenste van dit tweede vaartuig onderzocht kan worden, moet het hout tegen verval beschermd worden. - Tot dit doel wil men gebruik maken van de ervaring, welke commandant Speciale te Oslo opdeed bij het onderzoek van het con- serveeren der beroemde Vikingschepen. Er werd bepaald, dat binnen 48 uur vaten teer, lijnolie en terpentijn moesten aangebracht worden, om onverwijld het hout tegen de inwerking van de zonnehitte en tegen ver molmen te beschermen. De voorloopig in een hut opgestapelde eer ste vondsten, welke gedeeltelijk van waarde en belangwekkend zijn, kunnen misschien veelbelovend zijn voor de dingen, welke men in het binnenste van dit tweede schip hoopt te vinden. Intusschen werden in de onmiddellijke na bijheid van het wrak gedeelten van fijn uit geholde marmeren zuilen en voorwerpen uit brons gevonden, waaronder een Hermeszuil, gelijk aan die, welke in het eerste keizer- schip ontdekt werd. Het plan, om aan den oever van het meer een museum op te richten, zal binnenkort onder het oog gezien worden. Teraardebestelling mej. C. A. v. d. Willigen Onder zeer groote belangstelling van de zijde van collega's en bekenden werd gister middag op de Algemeene Begraafplaats te Laren het stoffelijk overschot van de schil deres, mej. C. A. v. d. Willigen, ter aarde besteld. Nadat om half drie de rouwstoet op den doodenakker aankwam, werd de baar, welke bedekt was met een schat van bloe men, door een 10-tal Larensche schilders grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den schilder David Schulman namens de vereeniging van beel dende kunstenaars Laren-Blaricum en den schilder Schaap namens de vereeniging St. Lucas. Voorts werd St. Lucas vertegenwoor digd door zijn secretaris den heer H. v. d. Wal, terwijl Pulchri Studio werd vertegen woordigd door den kunstschilder Willy Sluyters. Doodelijk ongeluk Auto eenige malen over den kop geslagen Op den Benoordenhoutschenweg te 's-Gravenhage ter hoogte van het flatge bouw heeft gisteravond een ernstig ongeluk plaatsgevonden, dat aan een jongeman van 22 jaar het leven heeft gekost. Uit de rich ting Leiden kwam. blijkbaar met groote snelheid een auto bestuurd door den 22- jarigen H. R., zoon van den directeur van het hotel des Indes. Naast hem zat zijn broer. Uit de Hoytemastraat kwam een an dere auto, die in de richting Leiden reed en waaraan dus de voorkeur had moeten worden gegeven. Waarschijnlijk heeft R- deze wagen niet spoedig genoeg gezien. Een hevige botsing volgde, waarbij de uit Leiden komende auto eenige malen over den kop sloeg. De beide inzittenden moesten onder den wagen vandaan gehaald worden. De 22- jarige H. R. bleek een nekwervelfractuur te hebben bekomen. In hoogst ernstigen toe stand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overle den. De broer van het slachtoffer was slechts licht gewond. Door de warmte bezweken De 56-jarige M. Visser, wonende te Hoog vliet, is gistermiddag in een weiland onder de gemeente Pernis waar'hij aan het hooien was ten gevolge van de warmte onwel ge worden en eenige oogenblikken later over leden Twee werklieden ernstig gewond Dinsdagmiddag heeft aan de parochiekerk van de H.H. Agatha en Barbara, te Ouden bosch, een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen men bezig was met het plaatsen van eenige nieuwe beelden aan den voorgevel van de kerk, kwam plotseling de metselaar J. Willemse van een hoogte van 40 meter naar omlaag gestort. Waarschijnlijk heeft hij in zijn val den timmerman Wolf, die op een hoogte van 12 meter stond, meegesleurd. Willemse kwam in den tuin terecht, alwaar zijn val werd gebroken, doordat hij in eeni ge struiken viel. Wolf kwam op het dak der kerk terecht en kon slechts met moeite naar den bega- nen grond worden gebracht, alwaar direct geestelijke en geneeskundige hulp aanwezig was. Nadat aan beiden de H.H. Sacramen ten der Stervenden waren toegediend en de doktoren Van Zon en Huilsman de eerste geneeskundige hulp hadden verleend, wer den zij in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabethsgasthuis gedragen. De zomersche doodenlijst Bij het baden verdronken. Te Zwaagwesteinde is gisteren de zeven tienjarige A. Brouwer bij het baden in „De Zwemmer" verdronken. Gistermiddag verdronk zekere Veldkamp, wonende te Wapenveld in een der diepe putgaten bij Windesheim. Gisterenmiddag te omtsreeks half vier is de 18-jarige seminarist T. v. Hammer bij het zwemmen in de Maas nabij Macharen verdronken. De twaalf-jarige Gabriël van Riet, wo nende aan de Bosboomstraat te Eindhoven, dook gisteravond bij het baden in de bad inrichting „IJzeren Man" te Eindhoven in het diepe gedeelte en kwam niet weer bo ven. De knaap werd na vijf minuten opge haald. Tevergeefs heeft men getracht de le vensgeesten op te wekken. Gisteravond is de 22-jarige P. van der Hoogt bij het zwemmen in de Vulkaanha ven te Vlaardingen verdronken. Hij stond bekend als een goed zwemmer. Men heeft nog getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op ie wekken, doch tever geefs. Gisteravond is in de openbare zwemplaats in de Maas bij Maastricht onder de gemeen te Gronsveld de 22-jarige schilder H. van den Berg bij het zwemmen verdronken. De jongeman had zich in het niet afgesloten gedeelte gewaagd en zonk plotseling in de diepte. De toeschouwers waren niet in staat den drenkeling te redden. Deskundige hulp ontbrak. Het lijk is nog niet opgehaald. Ernstig ongeluk bij het plaatsen van een poldergemaal Gistermiddag te omstreeks vier uur had aan een nieuw te plaatsen gemaal voor den polder „Het Land der 6 molens" te Hoor naar (Z.H.) een ongeval plaats bij het los sen der motoren. Een hulpstaaldraad brak juist toen een zwaar machinedeel in den takel hing. Hier door kwam de 65-jarige V. van Houwelingen in de klem. Onmiddellijk werd medische hulp ontbo den. Het rechterbeen van het slachtoffer werd verbrijzeld, terwijl hij eveneens ernsti ge wonden aan het linkerbeen bekwam. Zijn toestand is zorgwekkend. De Senator Constantin Varadine was zoo even in z'n studeerkamer teruggekeerd en hulde zich, zooals iedere echte Rus, die zich op een zeer gewichtige taak voorbereidt, in de geurige rookwolkjes eener sigaret, toen zijn kamerdienaar binnentrad. „Excellentie, er is iemand om u te spre ken." „Wat verlangt hij van mij?" „Dat wil hij u slechts persoonlijk mede- deelen." „Hoe heet hij?" .pat wü hij ook niet zeggen." „Stuur hem dan maar weg." „Hij wil niet heengaan." „Wat zeg je daar?" „Hij zegt, dat hij een studiemakker van uwe Excellentie is, en dat het uwe Excel lentie later zeker zou spijten, wanneer u hem nu niet te woord stond." ,P^t is al heel vreemd! Enfin, laat hem binnen komen." Twee minuten verliepen. Daarop ging de deur weer open en vertoonde zich een man op den drempel. De senator Varadine, die bij de tafel was blijven staan, keek hem scherp aan, doch herkende hem niet. De vreemde ling liep snel op hem toe en sloot hem, voor dat hij het kon verhinderen, in zijn armen. „Beste vriend!" riep hij. „Wat ben ik blij, je te zien. En hoe maak je het, sinds we el kaar het laatst zagen? Goed, hoop ik?" Nfct zonder moeite maakte de senator zich uit de omhelzing los. „Pardon," zei hij op koelen toon, „maar bent u er wel zeker van, dat ik de bedoelde vriend ben?" „Watblief? Twijfel je daaraan? Ben ik dan zóó veranderd, sinds we samen te Moskou studeerden?" „Samen studeerden, zegt U?" „Zeker. Ik zie wel, dat ik je mijn naam moet noemen! Ik had zoo op een herinnering van jouw kant gehoopt. Maar Je geheugen schijnt minder goed te zijn dan het mijne.. Vassili Sarkof!.... Herken je me nu?" Vassili Sarkof! Zeker herinnerde de se nator zich dien naam. Maar verduiveld, na vijf en twintig jaar behoeft men iemand toch niet op 't eerste gezicht te herkennen! „Neem me niet kwalijk,zei hi) met een beleefd lachje „ik moet eerlijk bekennen, dat ik mij uwer niet meer zoo duidelijk her innerde." „Ondankbare!" hernam de vreemdeling op een toon van zacht verwijt; „hoeveel heer lijke oogenblikken hebben we in onze jeugd te zamen doorleefd!" Als iemand, die zich volkomen thuis en op z'n gemak gevoelt, was hij bij de tafel gaan zitten en vervolgde met groote leven digheid het gesprek. Hij haalde allerlei her inneringen op, noemde namen en datums, zoodat de senator Varadine er niet meer aan kon twijfelen of het was wel degelijk zijn oude makker Vassili Sarkof, die daar bij hem zat. Een duivelsche kerel, die VassiliWelk een onuitputtelijke woordenvloed! Hij bab belde en babbelde maar al door, bijna zon der zijn toehoorder de gelegenheid te gun nen af en toe een enkel woordje in 't midden te brengen. Ofschoon hij in den beginne zich nog al vermaakte met de radheid van tong en de gezellige manier van vertellen van zijn be zoeker. zoo vroeg de senator zich na ver loop van een half uur toch af: „Wat drommel, waarom zou die goede Vas sili Sarkof, na mij in ruim vijf en twintig jaar niet ontmoet te hebben, zoo eensklaps de dringende behoefte gevoelen, mij te ko men opzoeken? Zou hij me ten slotte een paar honderd roebels te leen vragen?" Op dit oogenblik kwam de knecht hem aan tafel roepen. Constantin Varadine wierp een dankbaren blik op de pendule. „Al zes uur?" riep hij. „U zult het me, hoop ik, niet kwalijk nemen, beste Sarkof. Maar het eten staat op tafel en m'n vrouw wacht me. Tot weerziens." „Constantin," antwoordde Vassili, „waarom ben je zoo koel tegen me?" „Koel? Wel neen, integendeelMaar mijn eten wordt koud." „Het zal ons daarom niet minder sma ken." „Ons zegt U?" „Ja, jou en mij en je vrouw ook, dat spreekt van zelf." „Noodigt ge u zelf uit?" „Ik zou niet zoo onbescheiden durven zijn. Jij vraagt me om te blijven." „Dacht U!" Ik ben er zeker van." En met de grootste kalmte haalde Vassili een revolver uit z'n zak, die hij voor zich op tafel neerlegde. „Beste vriend," hernam Vassili, terwijl hij achteloos met het wapen speelde „ik ben zoo verheugd je na zoo'n lange scheiding in welstand weer te zien, dat ik er niet toe kan besluiten, zoo spoedig weer heen te gaan. Daarenboven is de belangstelling die ik voor je koester, zóó groot, dat zij zich nog verder dan tot je eigen persoon uitstrekt. Ik wensch dus absoluut je vrouw, en je kinde ren, als je die hebt, te zien. Het is nu een uitstekende gelegenheid. Je gaat aan tafel en een goed diner is zeer geschikt om oude herinneringen op te halen." Met één enkelen blik had Constantin Va radine de kamer rondgezien. Hij was alleen met z'n zonderlingen bezoeker, wiens hand nog steeds de kolf van z'n revolver omklemd hield. Eén ding stond bij hem vast. Wanneer hij het verzoek weigerde, zou hij een kind des doods zijn, alvorens hij hulp kon roe pen of de schel kon bereiken. Z'n besluit was dan ook direct genomen. Natuurlijk, beste vriend," zei hij met z'n vriendfclijksten glimlach, „ge blijft hier di- neeren." Vassili stond op en stak de revolver weer in z'n zak. „Wil je mij nog een groot genoegen doen?" vroeg hij, terwijl hij z'n hand op den arm van z'n gastheer legde. „Spreek me dan weer evenals vroeger met je en jou aan." „Als je er erg op gesteld bent „Zeker, tusschen oude vrienden hoort dat zoo." „Je hebt gelijk," antwoordde Varadine en ze traden de eetzaal binnen. Anderhalf uur later zaten de senator en z'n gast weer in de studeerkamer. Varadine hield zich goed, maar een aan dachtig toeschouwer zou aan sommige trek ken op z'n gelaat duidelijk hebben kunnen zién, dat het hem aardig begon te vervelen. Men kon ook wel om minder uit z'n hu meur raken. Anderhalf uur aan tafel te zit ten, tegenover z'n vrouw, vlak naast dien duivelschen kerel, en gedurende al dien tijd te moeten denken aan de revolver in diens zak, die eensklaps te voorschijn kon komen en Wat te doen? Den knecht een teeken ge ven? Hij zou het niet begrijpen. Even weg gaan om de bedienden te waarschuwen? Wat kon er in die korte afwezigheid al niet ge beuren? Neen, het verstandigste, het eenige wat hij doen kon, was berusten. En de sena tor had zich in 't onvermijdelijke geschikt; hij had een opgeruimd gelaat getoond, Vas sili vriendschappelijk toegesproken. Vassili zelf had zich uiterst correct gehouden en zich aan tafel van z'n beste zijde doen ken nen. Het eenige wat men hem kon verwijten was, dat hij den maaltijd zoo lang gerekt had. De vrouw des huizes, die in den schouw burg verwacht werd, had het sein tot op staan moeten geven. Anders zou Vassili de eetzaal zeker nog niet hebben verlaten. In de kamer van den senator had Sarkof een sigaret aangestoken „Mijn waarde," zei hij, zich tot z'n gast heer wendend, „ik heb je nog slechts te be danken voor je allervriendelijkste ontvangst. Gaarne zou ik je echter nog om een gunst verzoeken. Doe mij het genoegen mij tot de deur uitgeleide te doen en mij op den drem pel de hand te drukken. Bij de oude volken was dat, zooals je weet, de gewoonte, en ik dweep nog steeds met de antieke zeden." 'Constantin keek z'n vriend verwonderd aan. „Meen je dat?" vroeg hij. Zeker, het is me volkomen ernst," ant woordde Vassili en de loop van die geduch te revolver schitterde opnieuw tusschen z'n vingers. Constantin, nu overtuigd dat z'n vriend het ernstig meende, ging hem voor naar de antichambre, waar zij hun pelsen aantrokken. Vervolgens geleidde hij hem tot aan de voordeur. „Ondanks z'n vreemd gedrag is die Vas sili toch een goede kerel," dacht de senator. Sarkof scheen bepaald aangedaan bij de gedachte, van z'n ouden vriend te moeten scheiden, zóó aangedaan, dat hij hem een geruime poos vol hartelijkheid te beide han den schudde. „Adieu!" zei hij eindelijk. Hij floot een koetsier, stapte met deftigen ernst in het rijtuig en fluisterde den koetsier iets in 't oor, die daarop ijlings wegreed. Toen hij uit het oog verdwenen was, wenkte Constantin op zijn beurt een koetsier, sprong in den wagen en gal den man een adres op. Tien minuten later trad de senator het kabinet van den minister van politie binnen en vertelde dezen in korte woorden wat hem overkomen. „Vassili Sarkof!" riep de minister ontsteld van, zijn stoel opspringend. „Maar mijn waar senator, dat is de naam van een onzer ge vaarlijkste en vermetelste nihilisten. Mijn agenten volgden sinds dagen zijn spoor en zij zouden hem vermoedelijk juist gevat hebben, toen de schelm hen geheel in de war bracht door bij u binnen te treden." „Nu is mij alles duidelijk! Z'n aandrang om te blijven etenz'n kunstgrepen om den maaltijd te rekkenz'n wensch om mij op den drempel der deur vaarwel te zeggen." „'t Was een middel te meer," .meende de minister, „om mijn agenten het spoor geheel bijster te doen worden, wanneer zi) soms het huis waren blijven bewakenO, die schobbejak geeft ons heel wat last!" „En ik, Constantin Varadine, senator en getrouw onderdaan van den Tsaar, ik moest dien bandiet de behulpzame hand bieden Verschrikkelijk! Het is .ets om nooit te ver geten!" Gevaarlijke stroomingen bij den dijk De Zuiderzeewerken trekken nog altijd veel belangstelling, toeristen reizen er heen te land en te water. Velen gaan ook per eigen motorbootje een kijkje nemen. Dit laatste is niet geheel zonder gevaar, daar als gevolg van den dijkbouw de stroomingen zijn veranderd. De stroomingen veranderen telkens naar gelang de dijkbouw vordert. Een route, heden op een kaartje als veilig aangegeven, zou het morgen niet meer kunnen zijn. Er is echter bij de werken een kleine be tonning. Als de varenden zich daaraan houden, zijn zij veilig. Wie nog mocht twij felen stelle zich bij de uitvoerders van het werk op Wieringen nader op de hoogte, schrijft het „Hdbd." Ongeluk bij een wielerwedstrijd Een klacht aan den minister De 55-jarige fabrieksarbeider L. van Lierop uit Aarle Rixtel, die Zaterdagnamid dag aldaar door een groep wielrenners, die aan een wegwedstrijd, georganiseerd door de wielerclub „Wilhelmina" te Eindhoven, deel namen, werd aangereden en dientengevolge levensgevaarlijk gewond werd, is Dinsdag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen ln het ziekenhuis te Helmond overleden. De overledene laat een vrouw met acht kinde ren achter. Naar aanleiding van dit ongeval heeft de burgemeester van Aarle Rixtel bij den mi nister van Waterstaat en bij Ged. Staten van Noord-Brabant een klacht ingediend tegen genoemde wielerclub, die volgens den burgemeester niet aan de bepalingen zou voldaan hebben, waarbij door den minister vergunning werd verleend tot het houden van dezen rit. De burgemeester beweert na melijk, dat hem van tevoren geen kennis is gegeven van de uren van passage. De wielerclub houdt echter vol, dat zij alle bur gemeesters van de binnen het af te leggen traject gelegen gemeenten tijdig heeft inge licht. Overal elders behalve in Aarle Rixtel was dan ook voor politie-toezicht gezorgd. Op last van den burgemeester is van het geval procesverbaal opgemaakt. Inmiddels heeft een ooggetuige, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, verklaard, dat de wielrenners vrij uitgaan, daar het onge luk te wijten is aan onvoorzichtigheid van het slachtoffer. Doodelijk ongeval De kwartiermeester van der Kop is te Vlissingen van het sloepdek van een mail boot op de ponton gevallen. De ongelukkige is aan schedelbreuk overleden. Waardelooze komkommers Dezer dagen werden op de Delftsche Groentenveiling op één dag 1600 kisten komkommers, dus pl.m. 30.000 stuks, als zilnde onverkoopbaar, vernietigd. Dit ge schiedt in een put, welke daarvoor is inge richt. Door een trein gegrepen Het slachtoffer overleden. De landbouwer Kempenaar van Zwager veen, die bij den spoorwegovergang Veen- klooster bij Kollum Dinsdag door den trein uit Buitenpost werd gegrepen en zwaar ge wond, is gisteren overleden. Aanranding te Diemen Dader door omwonenden aan een boom gebonden Gistermiddag heeft, aldus de „Tel." onder de gemeente Diemen een aanranding plaats gehad. Omstreeks één uur werd een meisje van 19-jarigen leeftijd op een stille plek, gren zende aan het water, aangerand door een jongen man, uit Amsterdam. Hij greep het meisje aan en er ontstond een worsteling, waarbij de kleeren van het slachtoffer ge havend werden. Hot meisje verzette zich hevig en het einde was, dat het tweetal in het water viel. Zij krabbelden er uit en de aanrander bleek daardoor aanzienlijk afgekoeld te zijn. Hij sprong op zijn rij wiel en reed weg, doch even later brak de trapper van zijn fiets. Omwonenden, die op het hulpgeroep van het meisje waren toegeschoten, wisten den dader te grijpen en waarschuwden de po litie. Daar men het te warm vond, om den aanrander, die zich verzette, eenigen tijd achtereen in bedwang te houden, bond men hem eenvoudig met behulp van een koe touw, aan een boom vast. Hij werd later door de politie naar het raadhuis overgebracht, waar burgemeester mr. A. J. de Wolf, hem een verhoor afnam. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. No. 10 5 Augustus Vr.: Kunt u mij de beteekenis van de ver schillende letterteekens op auto's geven? Antw.: Binnenland: Groningen A, Fries land B, Drente D, Overijsel E, N.-Holland G, Z.-Holland H, Zeeland K, Utrecht L, Gel derland M, N.-Brabant N, Limburg P. Buitenland: België B, Duitschland D, Frankrijk F, Engeland G B, Spanje E, De nemarken D K, Zweden S, Noorwegen N. Vr.: Hoe moet ik een gabardine-regenjas wasschen om motorolievlekken er uit te krijgen en waarmee? Antw.: Bevochtig de vlekken met petro- leumaether. Vr. betreffende brandassurantie. Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Mijn hond heeft last van maden. Zou u hiervoor ook een middel weten, .dat af doende is? Zijn eten bestaat uit brood, vet eten en rijst. Antw.: Laat den hond 24 uur vasten en Reisbeschrijving XII 6 Augustus. „Man soil den Tag nicht vor dem Abend loben". Ik heb te vroeg victorie gekraaid. Wij hebben den eersten „Ma 'k-me-'s-eveTT' ontmoet! Het was in het „Deutsche Haus" in HaJ»- nenklee, Tanzdiele, Vergnügungsraum, of hoe zoo'n ding, waar men zich zeer matig amuseert, verder in Duitschland mag hee- ten. Elk dorp in Duitschland (om van de steden te zwijgen) heeft zijn „Deutsches Haus". De naam grijnst den automöbilist overal in agressief-zware Gothische letters tegen. Het nationaal zelfbewustzijn wordt soms tot een obsessie. Er hangt overal een onprettige sfeer om en in zoo'n Deutsches Haus. Het patriottisme neemt er het drei gende karakter aan van een opgeheven vuist. De mannelijke bezoekers hebben een snor op de plaats waar andere menschen een kuif hebben; dit is een- der geheimen van de Duitsche coiffeerkunst. Men leest er uitsluitend uiterst rechtsche couranten en geeft ze elkander met treudeutsch gezicht door zonder een woord te zeggen. Over politiek spreekt geen mensch; als uw buur man een millimeter meer links of rechts blijkt te staan, kan dit diepe haat, verach ting en volkomen negatie ten gevolge heb ben. Ik bestel in een „Deutsches Haus" veel liever „Eis im Schatten", dan er, met mijn baskisch mutsje op, de „Temps"" of „In- transigeant" te gaan lezen. 's Middags zijn we naar den Broeken gereden. Op den top, 1142 meter hoog, dien we met onzen auto bereikten, hadden we een prachtig uitzicht op de.... wolken beneden. Die hadder we natuurlijk ook van beneden af kunnen zien. En het res taurant op den Broeken is bijzonder inte ressant voor dengene, die een studie wil maken van over het paard getild personeel „treudeutscher Gesinnung". De atmosfeer- op den Broeken staat tegenwoordig ongeveer gelijk met die bij het Hermanndenkmal en het Kieffhëuser- denkmal. Er zijn veel veldheeren te zien. op foto's en in brons, er is een Hinden- burgzimmer, dat niets typischer is dan iedere andere restauratiezaal en het was dan ook met moeite, dat ik Siem er van afhield te informeeren naar de Göbbels- bar of de Hiteertoilette. Wij zouden op den Broeken den heldendood gestorven zijn. Wat de prijzen in het hotel-restaurant betreft, de hoogte van den Broeken geeft daarvan ongeveer het peil aan.... Den volgenden dag hebben we ons scha deloos gesteld door een uitstapje naar Hahnenklee's liefelijke tweelinggemeente Bockswiese. Helaas hebben we hier moei lijke oogenblikken beleefd met Marion. Ze zonk getroffen neer aan den voet van een boom, waarop het opschrift te lezen stond: „Lasset die Bliimlëin steh'n „Und auch den Strauch, „And're die nach Euch geh'm „Freu'n sich d'ran auch." De Duitsche boschdichters zouden goed doen, rekening te houden met overgevoe lige zielen. Na den „Lieaertag" was dit de druppel, die den emmer van Marion's teere gemoed deed overloopen.... geef hem dan op zijn nuchtere maag 2 santoninenkoekjes ter grootte van een hal ven stuiver, opgelost in een beetje lauwe melk. Vr.: Ik wil zelf een regenjas keeren. Nu zit er op het revers een soort lijm, dat ik er niet uit kan krijgen. Ik heb het al ge probeerd met uitstrijken met een natten doek, maar tevergeefs. Hoe kan ik deze vlekken er uit krijgen? Antw.: Wrijven met verwarmde brande wijn. Te verwarmen in een bakje met heet water. Vraag: In de steden ziet men dikwijls groentewagens en winkels, waar op staat Primeurs. Welke beteekenis heeft dit woord? Antw.: Primeur beteekent: eersteling. Vr.: Op welken dag wordt er het drukst door de militairen op het vliegveld gevlogen? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Weet u een middel om een vlek uit een zijden jurk te verwijderen? Het is ont- staap *oor drank, citroen met suiker. Antw.: Betten met alcohol van 90 procent. Vr.: Kunt u mij zeggen of u de zetels van „De Begrafenis-Bos" „De vrijwillige bijeen komst", den llden Februari 1871 opgericht te Haarlem, bekend zijn? Antw.: Wij kennen „De Begrafenis-Bos" „De Vrijwillige Liefdebeurs" Bagünestraat 14, Haarlem. Vraag: Ons huls zit vol met spinnen. Wat is-hiertegen te doen? Antw.: Een paar maal per jaar, zoo noo- dig elke maand, een grondige schoonmaak, zal ongetwijfeld al veel verbetering brengen. Een ander middel is ons niet bekend. Vraag: Kan een student, die op een inter naat studeert en dus zonder verdiensten is, en die slechts 12 weken in het jaar gebruik maakt van zijn rijwiel, geheel of gedeeltelijk van de rijwielbelasting ontheven worden? Antw.: Neen, voor dat geval wordt geen ontheffing verleend of een kosteloos rijwiel plaatje. Misschien kap hij een plaatje leenen van femand, die het toch niet eiken dag gebruikt. Vr.: Hoe kan ik een vilten panama-hoed, die door het dragen eenigszins vuil is gewor den, weer schoon krijgen? Antw.: Vraag uwen drogist. Vraag: Hoe kan ik purolvlekken verwijde ren uit beige nappa-zomerhandschoenen? Antw.: Met benzine. Vraag: Wij hebben een gummispons, die erg kleeft. Wat is hiertegen te doen? Antw.: Probeer het eens door de spons in zwak azijnwater te leggen. Vr.: 1. Hoe kan ik een ongebleekte ka toenen jas zelf oliën? 2. Een meisje van 15 jaar heeft veel last van transpireerende voeten. Weet u hiervoor een afdoend mid del? Antw.: 1. Neem gelijke deelen van ge kookte en rauwe lijnolie en bestrijk daarmee de jas. 2. Voor de beantwoording van deze vraag moet u zich tot uw geneesheer wen den. Vragen, die zijn ingediend zonder vermel ding van den naam van den abonné worden niet beantwoord. Zonnebrand, Smetten en Stukloopen nan Huid en Voeten^verzacht en geneest men met r°6LKE Pu£KyW/ Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apotb. en Drogisten HUID

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7