f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17838 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL MANGAAN UIT RUSLAND BIJZONDER EN OPENBAAR Droevig ongeluk te Hillegom Brand in een bollenschuur Drama te Nijmegen Installatie burgemeester van Bloemendaal Twee auto-ongelukken bij Amsterdam Conflict in den Rijksvisch- afslag te IJmuiden Zware hagelslag boven Tours Uitbarsting van een vulcaan Ernstig motor-ongeluk VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Groote nood in het Y angtse-gèbied Drie woningen en een schuur afgebrand BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5976. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f ^gïfï tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tlUsJUe" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm ii verlies van 'n anderen vinger Mangaan is een metaal, dat een Ne derlander welhaast elk uur van den dag in handen krijgt, daar het onmisbaar is voor het harden van staal. Dit mangaan, dat na 1914 voorname lijk werd geleverd door Amerika, wordt den laatsten tijd door Rusland ook weer gewonnen en op de markt gebracht en in zóó groote hoeveelheden, dat men er in Europa over klaagt. Niet zoozeer om dat de prijzen door deze „laatste lood jes" het zwaarst worden gedrukt, maar vooral omdat er nog steeds toename'van den Russischen export wordt geconsta teerd, terwijl de Sovjets den heelen han del zélf in handen houden; zélf met de winsten gaan strijken. Het jongste jaarverslag van Müller en Co. is wel een van de meest levendige uitingen van de spijt der West-Euro- peesche handelsmagnaten over het mis lukken van den handel met het Oosteiï. In Rusland zelf kan men er maar moeilijk spijt van hebben. In Chiaturi is een mangaan-winning in bedrijf, die vóór 1930 weer de produc tie van vóór den oorlog bereikte en thans Rusland gesteld heeft aan de spits van alle mangaan-exporteerende landen, met een productie van 900.000 tonnen zuiver erts en 300.000 tonnen ruw erts in 1930, welke cijfers voor 1931 geraamd zijn op 1.000.000 en 300.000 ton. Het gehalte aan zuiver mangaan is hoo- ger dan dat van de Amerikaansche pro ductie. Wij hebben in Nederland den terug slag van dit alles gevoeld. In 1930 is de mangaan-invoer hier sterk teruggeloopen. Werden in 1929 nog bijna 14 millioen Kg. geïmporteerd, in 1930 waren het er nog maar bijna 3 millioen meer. Van deze 3 millioen kwamen er ruim 100.000 uit Rusland zijnde bijna 4 pet. In Januari van dit jaar veranderde eensklaps deze verhouding. Van de 6780 ton totaal invoer, kwamen er 6639 uit Rusland. De maanden, daarop volgend, brachten slechts geringen import uit en kele andere landen, terwijl April weer eensklaps een massalen Russischen aan voer moest constateeren. De totaalcijfers over het eerste halfjaar van 1931 zien er dan ook heel anders uit: op een totaal van ruim 14 millioen Kg. leverde Rus land er bijna 13.5 millioen, zijnde dlt- maaiy"5ï"pcL1 en d&t van een totaal, dat 5 maal zoo groot was als dat van heel 1930. Toen wij onlangs soortgelijke cijfers publiceerden over het Russische graan, merkte „De Morgen" daarbij op, dat er hoe langer hoe meer bewijzen komen voor de groote plaats, die Sovjet Rus land gaat innemen in het internationaal handelsverkeer en voor de groote kan sen, die het Sovjet-systeem krijgt om in ekonomisch opzicht het kapitalistisch deel der wereld te overvleugelen en de chaotische productie- en distributie toestanden te verergeren. Wat zal de toekomst zijn? Zal de algemeene tendenz gericht zijn op tegenweer? Of zal zij zijn zooals die van Müller en Co., wiens directeur op de knieën valt voor den grooten Rus om de dividenden te redden? Zit er nog kern in Europa of bestaat er alleen nog maar een in haar kort zichtig egoïsme niets ontziende „koop- mans"-mentaliteit? Is het laatste waar, dan vreezen wij, dat Stalin winst zal behalen en eenmaal het hyper-kapitalisme gevoelige klappen zal geven. Eindelijk is het Onderwijsverslag het verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs op 31 December 1928 verschenen. Wij hebben er al méér op gewezen, dat de Onderwijs-verslag-geverij heel ach terlijk is en dat zulks voor beoordeeling van feiten en toestanden vele moeilijk heden oplevert. Men schijnt aan de Statistiek, afdee- ling Onderwijs, echter niet vlugger te kunnen werken, en zoo zullen wij ons waarschijnlijk steeds tevreden moeten stellen met de nieuwste gegevens van enkele jaren terug. Maar, ondanks die achterlijkheid, zijn de nieuw gepubliceerde cijfers toch steeds van groot belang en wél de moei te van 't bekijken en groepeeren waard. Wat leert ons het nieuwe Onderwijs verslag? Geven wij, alvorens deze vraag te be antwoorden, eerst eenige cijfers, en wel de meest sprekende: omtrent het aantal scholen en omtrent het aantal leerlin gen. Om de cijfers nog sprekender te ma ken, heeft „De Nederlander" een verge lijking opgesteld met de gegevens van tien jaar geleden en de cijfers bovendien herleid tot percenten. Men krijgt dan dit beeld; Het aantal scholen was: 31-12-18 31-12-28 Totaal 5.890 100 7.929 100 Openb. 3.424 58 3.636 46 Bijzonder 2.466 42 4.293 54 Ten aanzien van het aantal leerlingen is volgend staatje sprekend: Aantal leerlingen; 31-12-18 31-12-28 Totaal 1.023.825 100 1.155.880 100 Openb. 573.505 56 472.432 40 Bijzonder 450.320 44 683.448 60 Het aantal bijzondere scholen groeide in tien jaren tijds van 42 tot 54 pet. het aantal openbare daalde daaraan beantwoordend van 58 tot 46 pet. Het aantal „bijzondere" leerlingen groeide van 44 tot 60 pet. het aantal „openbare" zonk van 56 op 40 pet. Hiermede is meteen het antwoord ge geven op de boven gestelde vraag: deze sprekende cijfers leeren, dat ons onderwijs steeds meer bijzonder wordt, en dat we al maar dichter veler ideaal naderen: de bijzondere school regel de openbare uitzondering. Wij gelooven, dat niet alleen de onder- wijsgelijkstelling hiervan de „schuld" is. Zijn er geen andere redenen denkbaar, waarom de openbare school voor velen niet langer de gewenschte kan zijn? Het raadseltje lijkt ons gemakkelijk op te lossen, als men let op de politieke richting van massa's onderwijzers. Man door vracht-auto overreden en gedood Gistermiddag kwam de 28-jarige D. de Keizer, wonende le Amerikadwarsstraat le Hillegom, per rijwiel de Hoogewerfstraat al daar uitrijden en sloeg rechts de Hoofd straat in. Ter hoogte van den groentenhan- delaar De Jong kwam het pedaal van een der trappers tegen den trottoirband. De K. viel naar het midden der straat. Een vracht auto uit Castricum passeerde juist en dit voertuig ging den ongelukkige over het hoofd. De man was op slag dood. Het slacht offer werd per brancard naar Huize St. Jo seph vervoerd.Noch den getroffene, noen den chauffeur treft eenige schuld. De K. was bloemistarbeider bij de N. V. Van Zan ten en Co., gehuwd en vader van één kindje. Voor de ongelukkige echtgenoote een groote slag. Het verdrinkingsgeval bij Castricum aan Zee Het lijk geïdentificeerd. De Dinsdag bij Castricum aan Zee vei'* dronken jongeman is gebleken te zijn J. A. de Pagter, wonende te Amsterdam, oud 21 jaar afkomstig van Oost- en West-Souburg. Gisteren is het stoffelijk overschot op de Herv. begraafplaats te Castricum in bijzijn van den vader ter aarde besteld. Partij bollen verloren gegaan Hedennacht te 12 uur werd brand gemeld in een bloembollenschuur, staande op een bouwland aan het Marcelisvaartpad, dat loopt van de Ramplaan naar de Houtvaart. De schuur alsmede de aanwezige bloem bollen behoorden aan den heer Kol, wo nende Lorentzkade alhier. Ofschoon omwonenden nog getracht heb ben, den brand met emmers water te blus- schen, gelukte dit niet. De inmiddels ge arriveerde brandweer heeft toen het vuur met behulp van één slang gebluscht. De brand is door tot nu toe onbekende oorzaak ontstaan in den rechterbeneden hoek van de schuur, welke gedeeltelijk uit brandde. Een hoeveelheid bollen ging ver loren. De schade wordt door verzekering gedekt. Man de nek doorgesneden Het slachtoffer overleden. Hedenmiddag omstreeks 12 uur heeft ze kere B. op de Groote Markt te Nijmegen, tegenover de magazijnen van Vroom en Dreesmann, zekeren L.. die daar stond, ba nanen te verkoopen, met een scheermes den nek doorgesneden. B. had met het slacht offer slechts een kort onderhoud eehad. L. bleef nog eenige oogenblikken staan, terwijl zijn kleeren hevig bebloed werden. Door omstanders werd hij oneenomen en tijdelijk in een nabijzijnden winkel binnen gedragen De politie bracht het slachtoffer oer bran card naar het ziekenhuis. Onderweg is L. overleden. B. is door de politie gearresteerd. Achter het stuur in slaap gevallen Autobestuurder tegen een boom gereden. .Aan de Croeselaan te Utrecht werd Woensdagavond een veertigjarig koopman uit Vreeswijk in zijn auto door slaap over mand. Hij reed tegen een boom op, waar bij hij zoodanig letsel opliep, dat opname in de rijksklinieken noodzakelijk bleek. Gisteren heeft de installatie plaats gevon den van den nieuwen burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Na de officieele raadsvergadering werd boven staande foto van den burgemeester, diens echtgenoote en de raadsleden voor het raadhuis genomen Drie gewonden Gistermiddag omstreeks drie uur is bij Amsterdam op den Haarlemmerweg een auto tegen een anderen auto aangereden. Dit weggedeelte wordt opnieuw bestraat en in verband daarmede staat bij den openge broken straatweg een agent, die het ver keer naar beide zijden regelt. Dit kan echter alleen geschieden door éénrichtings verkeer toe te laten, zoodat telkenmale een ville voertuigen in een bepaalde richting wordt doorgelaten. De voertuigen, van den anderen kant komende, stellen zich dan in een rij op. Toen nu gistermiddag wederom een file wagens stilstond, naderde uit de richting Halfweg een groove luxe-auto, die zich bij deze rij moest aansluiten, maar die door een nog onopgehelderde oorzaak doorreed eu den laatsten in de file staanden wagen van achteren aanreed. Het gevolg daarvan was, dat twee in den auto zittende dames met groote kracht door de voorruit van den auto sloegen. Zij kregen vrij ernstige ver wondingen aan hooit! en gelaat. Beide da mes werden door den G. G. D. naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd en na al daar gehecht te zijn naar haar woning ge bracht. Ook omstreeks il uur heeft op den Haar lemmerweg ter hoogte van Sloterdijk een ernstig ongeluk plaats gehad. Een daar rij dende wielrijder werd door een hem achter op rijdenden auto aangereden. De man, die van zijn fiets sloeg, kwam onder den auto terecht. Hij liep ernstige inwendige kneu zingen op en is dooi den G. D. D. naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Na het vlieg-ongeval op Waalhaven De chef-mecanicien in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam opgenomen. De heer Van Vrijberghe de Coninck, chef-mecaniöien der K.L.M., die Dinsdag middag bij het vlieg-ongeluk op Waalhaven werd verwond, is in het Wilhelmina-gast- huis te Amsterdam ter verpleging opge nomen. Er is geen reden tot ongerustheid. Radio-medische consulten voor schepen op zee Met ingang van 10 dezer mogeiyk Een regeling is getroffen, waardoor met ingang van 10 Augustus a.s. door schepen op zee radiotelegrafisch geneeskundig advies kan worden ingewonnen ten behoeve van zieken aan boord. De gezagvoerder zendt daartoe radio- telegrafisch een navraag met vermelding van ziekteverschijnselen enz. aan het kust- station Scheveningendit station draagt zorg voor doorzending aan het Roode Kruis Ziekenhuis te 's-Gravenhage. De aanvraag om medisch advies moet gesteld zijn in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch of En- gelsch; het antwoord zal gesteld worden in dezelfde taal als de aanvraag. Aan de radiotelegrammen van navraag en van antwoord en aan het medisch consult zijn voor den aanvrager geen kosten ver bonden. Stakende vischkoopers Onlangs besloot de IJmuider Vischhandel- vereeniging geen visch te koopen van treilers, waarvan de in de pakkisten te koop aan geboden visch „opgepronkt" waren, of deze kisten onvoldoende visch bevatten. Dit besluit heeft reeds Donderdagmorgen tot een conflict geleid, n.l. bij het afslaan van de visch van den stoomtreiler Limb'urgia IJ. M. 54. Eenige kisten groote gul bevatten naar de meening der handelaars te weinig visch en ingevo'ge het besluit werd van dezen treiler geen visch gekocht. Het gevolg hiervan was, dat de visch van de Limburgia ver beneden de marktprijzen door buiten staanders werd opgekocht. Om grooter schade te voorkomen besloot de reeder aan ae eischen der handelaars te voldoen en liet hij de visch overpakken. 15 tot 20 millioen francs schade Boven Tours heeft gisteren een buiten gewoon hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met een zware hagelbui. De hagelstee- nen hadden een buitengewone grootte. Dui zenden ruiten werden er door stukgeslagen. Alle moestuinen in de omgeving van Tours zijn vernield. De hagelbui, die zeventien mi nuten aanhield, heeft een schade van vijf tien tot twintig millioen francs aangericht. Mollison te Pevensey Baai geland Een record verbeterd. De jeugdige aviateur, A. J. Mollison, is aan de kust van Pevensey Bay gistermiddag om half drie geland, waarmede hij den tocht van Australië naar Engeland twee dagen vlugger aflegde dan zijn vriend C. A. Scott in de maand Juni j.l. Mollison is verleden week Woensdag te Wyndham opgestegen en is Woensdagavond te Rome aangekomen. Gisteren had hij met slecht weder te kampen en nadat hij het Kanaal was overgevlogen zag hij zich genoopt W-Povensey een noodlanding te maken. De machine werd niet beschadigd. Later vertrok hij weer en arriveerde om half vijf op Croydon, waar hij door een groote menigte luide werd toegejuicht. Namens het ministerie van Luchtvaart werd hij verwelkomd door den onder-minister Montague. Het verluidt, dat Mollison ongeveer een maand in Engeland zal doorbrengen en dan zal trachten het record voor de vlucht van Engeland naar Australië te verbeteren. Tien personen gedood Tien personen zijn onder rollende aard- massa's bedolven, toen de berg Lanapa, ge legen nabij Coscomatepec in den Mexicaan- schen staat Vera Cruz, plotseling tot uitbar sting kwam en met een geweldige kracht water en modder in het dal omlaag wierp. Tot nu toe werden slechts twee lijken te ruggevonden. Vóór deze uitbarsting wist men niet, dat genoemde berg een vulkaan is. De nieuw benoemde Gouverneur- Generaal Door H. M. de Koningin beëedigd De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge, is eergisteren ten Paleize Soestdijk door H. M. de Koningin beëedigd. Daarna heeft de heer De Jonge met me vrouw en twee dochters ten Paleize aldaar bij H. M. de Koningin gedejeuneerd. Aan dit noenmaal heeft mede deelgenomen de heer Pabst, Nederlandsch gezant te Tokio. Philips Gloeilampenfabrieken Geesn opgeven der organisatie in Frankrijk. Vreedzame samenwerking met Cie d.ts Lampes beoogd De Parijsche correspondent van het „Hdbd." seint aan ziin blad: Voor zoover wij kunnen nagaan, denkt Philips er niet aan haar eigen organisatie in Frankrijk op te geven. Een nieuwe directeur werd hier trouwens onlangs benoemd, aan gezien de vorige Frankrijk metterwoon ver laat. De relatie met de Compagnie des Lampes, heeft een vreedzame samenwerking ten doel met het oog op den afzet. Een doode en een ernstig geownde te Rotterdam Vannacht is op den Binnenweg te Rotter dam ter hoogte van de Zwarte Paarden straat een motorfiets, waarop twee personen zaten, tusschen twee auto's bekneld geraakt. Een der berijders is gedood, de ander is ernstig gewond. Laatstgenoemde is de 27-jarige smid bankwerker A. Alberts uit de Josephstraat. A. heeft een verbrijzeld linkerbeen en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. De politie stelt een onderzoek in. Uitgifte deviezen door Duitsche Rijksbank De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier bericht hier mede aan belanghebbenden, dat, zooals be kend is bjj de laatste noodverordeningen door Duitschland ook bepalingen zijn vastgesteld voor de uitgifte van deviezen door de Duit sche Rijksbank. De uitgifte wordt afhanke lijk gemaakt van de economische beteekenis van betreffende transactie, waarvoor het be drag noodig is. Zooals wij vernemen, is hierbij sprake van opstelling van goederenlijsten, waarbij goe deren, welke tot lijst no. 1 behooren, den voorkeur genieten, goederen op lijst 2 ver meld ook in speciale gevallen in aanmerking komen, terwijl voor goederen, die op lijst no. 3 staan, geen buitenlandsche wissels worden gegeven. Al schijnt men een en ander met soepelheid te willen toepassen, zoo bestaat toch het gevaar, dat, al is het door de re geering niet bedoeld, de betreffende autori teiten, die tenslotte moeten beslissen, een en ander zou zullen handhaven, dat het als een soort van protectie uitwerkt. De Kamer geeft, indien zich hier zulke gevallen zouden mogen voordoen, belangheb benden in overweging zich tot haar te wen den. T oelatingsexamen Rijkstuinbouw- (winter) scholen De wnd. directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van hen, die tot den cursus 19311932 van één der Rijkstuinbouw (winter)-scholen wenschen te worden toege laten, dat de data Van aanmelding voor de toelatingsexamens aan die inrichtingen zijn vastgesteld: Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn vóór of uiterlijk op 14 September 1931; Rijkstuinbouwschool te Lisse vóór of uiter lijk op 11 September 1931. De aanmelding moet geschieden bij den di recteur der school, bij wien tevens nadere in lichtingen zijn te bekomen. Katoenlevering door Amerika aan Duitschland Onderhandelingen gaande De „Federal Farm Board" heeft, naar aan leiding van het Amerikaansche aanbod aan Duitschland, van de Duitsche Rijksregeering het tegenvoorstel ontvangen, om tegen een 3-jarig crediet met iVz pet. rente 600.000 a 800.000 balen katoen uit Amerika op te koo pen. De koop zal geschieden op de basis van den maandeïijkschen gemiddelden prijs op de katoenbeurzen van New York, Bremen en Liverpool. Hoewel men ter officieeier plaatse aanvan kelijk afwijkend tegenover het Duitsche voor stel stond, schijnt de „Federal Farm Board" het de moeite waard te vinden, om het te overwegen en acht men het zelfs waarschijn lijk, dat het voorstel zal worden aanvaard. De vlucht van het echtpaar Lindbergh Opgehouden door sneeuwstormen. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw, die per vliegtuig op weg zijn naar Tokio, zijn door hevjge sneeuwstormen bij Aklavik in het Noord-Westen van Canada opgehouden, doch zij zullen hun vlucht zoodra het weer gunstiger is, voortzetten. Van onze Rechtbank De Haarlemsche Rechtbank deed gisteren de volgende uitspraken: J G., kraandrijver, te Zaandijk, overtre ding art. 245 W. v. S., voorw. gev. straf van 2 maanden met een proeftijd van één jaar en bijzondere voorwaarden. T. ten H., los werkman te Zaandam, thans ged. H. van Bew. Haarlem, overtreding art. 247 W. v. S., zes maanden gevangenis straf met aftrek prev. hechtenis, o. v. J. Th. G., bloembollenhandelaar, te Hil legom, overtreding auteurswet, geldboete van f 60, subs. 30 dagen hechtenis. Op de Groote Markt te Nijmegen is een man de nek doorgesneden. Het slachtoffer is overleden. (blz. 1, -1ste blad) Ernstige nood in het overstroomde Yangtse-gebied. (blz. 1, 1ste blad) Man te Hillegom door vrachtauto overreden en gedood. (blz. 1, 1ste blad) Zware hagelbui boven Tours heeft voor 10 a 15 millioen franc schade aangericht. (blz. 1, lste blad) Bruening en Curtius zijn hedemporgen le Rome aangekomen. (blz. 2, lste blad) Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans over verlaging van pacht (blz. 2, 2de blad) De huurdersstaking te Rotterdam ge ëindigd. (blz. 2, 2de blad) De Prov. Staten van Gelderland hebben de voorstellen omtrent het bouwen van bruggen bij Nijmegen, Arnhem en Doesburg aangenomen. (blz. 2, 2de blad) Noodweer in het buitenland. (blz. 1, 3de blad) Gespannen toestand te Jeruzalem. (blz. 1. 3de blad) De volksstemming in Duitschland. Ern stige ontstemming over een regeerings- maatregel. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur vjn.: 7.60 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.09. Hoogste barometerstand 7645 te Isaf- jord. Laagste barometerstand 747.3 te Skagen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Westelijken wind, be trokken tot zwaar of half bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Talloos velen verhongeren Millioen dakloozen Uit Shanghai wordt gemeld, dat het aan tal vluchtelingen uit het overstroomingsge- bied van de Yangtse en de provincie Ho- nan, dat te Hankau is aangekomen, meer dan 160.000 bedraagt Het is onmogelijk gebleken de voedsel voorzieningen voor deze ontzaglijke massa vluchtelingen behoorlijk te organiseeren, zoodat dagelijks honderden verhongeren. De Yangtse voert voortdurend een groot aantal menschenlijken met zich mee, zoodat men, mede, tengevolge van de groote hitte, vreest voor het uitbreken van epidemieën. Het aantal menschen, dat in het stroom gebied van de Yangtse dakloos is geworden, wordt op verscheidene millioenen geschat. Broeiing de oorzaak Door broeiing van den nieuwen koren- en hooioogst ontstond hedennacht omstreeks 2 uur brand in de schuur van den landbou wer van Tuijn op het Ven te Strijen bij Eindhoven. De boerderij brandde geheel uit. De brandweer kon niet verhinderen, dat drie nabij de boerderij gelegen woningen, bewoond door de gezinnen A. Kelsters, L. Braat en Th. van den Oetelaar, welke tengevolge van over slaande vonken eveneens vlam vatten, geheel in de vlammen opgingen. De bewoners kon den zich redden. Van den inboedel, zoowel van de boerderij als van de drie woningen, kon echter niets worden gered. 2 Geiten en een trekhond kwa men in het vuur om. De oogst verbrandde geheel. In de boerderij van den landbouwer van Tuijn, die tevens kassier is van de coö peratieve boerenleenbank voor Strijp, bevond zich een brandkast, welke hedenmorgen onbe schadigd uit de puinhoopen werd gehaald. Zoowel de boerderij, als de drie woningen, waren slechts laag verzekerd. Omstreeks 6 uur hedenmorgen kon de brandweer inruk ken, er bleef slechts een wacht achter, om de puinhoopen nat te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1