COUPONS MUNDHEIM SPOTPRIJZEN I Voor de Huiskamer RADIO MOORS HET 6 SEPTEMBER-CONGRES TE UTRECHT 1 e 'W DEZE 1 WEEK tegen Ziet onze etalages BARTELJORISSTR. 14 1 Bezorgde bruidegom 153 Uiteenzetting door den heer A. C. De Bruijn VRAGENBUS RA DIO- OMROEP BRABANTSCHE BRIEVEN In een speciaal daartoe belegde perscon ferentie heeft de heer A. C. de Bruijn, voor zitter van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, eenige mededeelingen gedaan in verband met het nationaal demonstratief congres met optocht, dat op Zondag 6 Sep tember a.s. te Utrecht gehouden wordt. De heer De Bruijn verwacht, dat onge veer 50.000 personen zullen deelnemen aan het congres, dat geopend zal worden met een H. Mis, op het meetingsterrein, op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aarts bisschop van Utrecht, en waar het woord zal worden gevoerd door den Zeereerw. Hooggel. Pater Dr. A Kors OP., Hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. A. C. de Bruijn Na afloop van de meeting zal men langs het Bisschoppelijk paleis defileeren. Ons werd verzekerd, dat er naar gestreefd wordt, ook in artistiek opzicht het congres en de demonstratie te doen slagen. De heer De Bruijn noemde het congres niet alleen een groot arbeidersbelang, doch een even groot Katholiek en algemeen be lang. De aanleiding is eigenlijk de 40ste her denking van de encycliek „Rerum Nova rum"." Hoewel de laatste jaren ook in andere kringen deze encycliek bestudeerd is, heeft de R. K. arbeidersbeweging jaar aan jaar er haar aandacht aan geschonken en haar so ciale gedachte gepropageerd. Een nieuwe phase hierbij is de aanvullende encycliek „Quadragesimo Anno". De demonstratie nu bedoelt te zijn een grootsche hulde aan Paus Leo XIII en aan de Rerum Novarum". Reeds is het R. K. Werkliedenverbond met 500 menschen naar Rome geweest, terwijl daarnaast uitgegeven zullen worden een „Rerum Novarum"-bord en een nieuwe bewerking van de encycliek. De beteekenis van het congres reikt echter nog veel verder dan de herdenking van de encycliek. Deze herdenking is eigenlijk aan leiding, om het congres een sterk sprekend sociaal-politiek karakter te geven. Daarom ook wordt het in begin September gehouden, want op den derden Dinsdag van deze maand worden de Staten-Generaal geopend. Het is heel beslist de bedoeling, aldus de heer De Bruijn, aan de regeering en de Staten- Generaal te doen blijken, wat de R. K. ar beidersbeweging op dit oogenblik van haar verwacht en in een twaalftal toonwagens en een 70-tal transparanten zal de arbeiders beweging vooral haar wenschen uitspreken. Sociale maatregelen zijn noodig, in ver band waarmede de heer De Bruijn den in ternationalen toestand naging, welken hij van zeer emstigen aard noemde De econo mische wereldtoestand is hopeloos vastge- loopen; de geldcirculatie is finaal in de war en de goederencirculatie is verstard door tal van maatregelen, welke verschillende regee ringen genomen hebben. De werkloosheid is enorm. Ons eigen land telt ongeveer 150.000 werkloozen tegen andere jaren tusschen de 25 en 30 duizend De wereldwerkloosheid bedraagt ongeveer 20 millioen, waarvan in Engeland 2.603.000 in Duitschland 4.000.000, in Amerika 5.300.000 en in het kleine Oostenrijk 375.000. De werkloosheid teistert Duitschland ten gevolge van zijn politieke en economische positie. Duitschland schudt politiek op zijn fundamenten. Communisten en Nationaai- Socialisten probeeren de leiding in handen te krijgen en menigeen vreest, dat de poli tieke en economische ineenstorting van Duitschland tot de mogelijkheden zal gaan behooren. Als dit gebeurt, wat beteekent dit dan voor Europa! Een vraag is ook, of, po litiek gesproken, Nederland dan in zijn hui dige positie is te handhaven Ernstig herinnerde de heer De Bruijn hier na aan hetgeen er in 1918 is gebeurd. Ne derland is toen bewaard gebleven voor de re volutie, wat zeker voor 80% te danken is aan de R. K. arbeidersbeweging. Deze heeft zich toen krachtig geweerd, om de revolu- tiegolf tegen te houden. Niet alleen heeft ze negatief gewerkt, maar den dag na de aan kondiging van de revolutie, zoo ging de heer De Bruijn verder, hebben we ons in verbin ding gesteld met de regeering en haar een program van crisismaatregelen voorgelegd. In die dagen zijn veel toezeggingen gedaan en ongetwijfeld zijn er belangrijke dingen be reikt, o.a. de arbeidswet-Aalberse en ver beterde invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring. Er was sociale voortvarendheid te consta- teeren. Zoo werd o.m. het Bedrijfsraden- congres gehouden en verscheen het bekende Paaschmanifest. Langzamerhand echter is de sociale wet geving stil komen te staan. De R. K. Staats partij heeft, zoo ver het mogelijk was haar plicht gedaan, waarbij men rekening moet houden met het feit, dat ze spreekt voor een gemengd gehoor. In 1922 sprak ze zich uit voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en in 1929 stond op het program voor deze re geerperiode: instelling van bedrijfsorganen. Het program van Minister Verschuur, mede ontleend aan het program der R. K. Staats partij, vermeldde wettelijke regeling der be drijfsorganisatie met daaraan verbonden een wet, om de collectieve arbeidsovereenkom sten bindend te kunnen verklaren. Verder werden aangekondigd een verbetering der ouderdomsvoorziening, een ziekenfondswet en een wet op de werkloosheidsverzekering, ter wijl in het voornemen lag een regeling van den kindertoeslag en de wettelijke vacantie In dit program, aldus de heer De Bruijn, spreekt ook sterk mee een politieke kwestie. We hebben een extra-parlementair kabinet met vier Katholieke Ministers. Het voik zal nu overwegen, wat er tot stand is gebracht. Als sociale organisatie, ging spr. voort, hebben wij een massa van ongeveer 200.000 leden achter ons. De R. K. Staatspartij heeft bij de laatste verkiezingen ruim een millioen stemmen behaald, waarvan de R. K. arbei dersbeweging. de gezinssterkte in acht geno men, zeker de massa heeft geleverd. Die massa vraagt na een twee-jarige regeerings- periode wat er van de beloften terecht is gekomen. Het wetsontwerp-Verschuur betreffende bedrijfsorganisatie, aldus spr., achten wij een begin. Spr. zeide dan: Indien er niets terecht komt van de soci ale voorzieningen, vreezen wij het ergste voor de toekomst en weten wij niet, of wij, als er weer een revolutiepoging gedaan wordt, onze menschen wel achter ons zullen hebben, om deze poging teniet te doen. Deze menschen worden radeloos en grij pen naar elk ding, waarin een kans gelegen is, om het beter te krijgen. Spr. houdt rekening met de mogelijkheid, dat men de verbetering der ouderdoms voorziening zal weren met het motief, dat het bedrijf de kosten niet kan dragen. Men bedenke echter, dat in de typografie vrij willig een regeling is getroffen, om de ar beiders boven 65 jaar 9 per week te ge ven, waarbij nog komt de ouderdomsverze- kering. In de Tilburgsche wolindustrie geeft men 7. In den tijd echter, toen het wel kon, hebben de meeste ondernemingen geen maatregelen genomen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de stijging der inkomens vanaf 1923 tot 1930. Het aantal aangeslagenen boven een ton steeg van 13725 tot 17022; hun kapitaal groeide van 1873.514 tot 2.338.877. In 1923 waren er 946 millionnairs; in 1930 bedroeg dit aantal 1362, terwijl het vermo gen steeg van twee tot ongeveer drie mil liard; een stijging met 30.56%. Het volks vermogen is van 1923 tot 1930 geklommen met 23.8% en de bevolking nam toe met 8.8%. De vermogens aanwas met 30.56% gekomen aan de 1352 millionnairs. De inko mens boven 50.000 stegen met 41.96% en 73.51% kwam ten goede aan de vermogens boven een ton. Er waren 192.943 aangesla genen in de vermogensbelastingen, 15% daar van, die met meer dan een ton, zagen hun bezit niet onbelangrijk vermeerderd. Spr. houdt zeer wel rekening met de mogelijkheid, dat het volgend jaar deze cijfers zeer ver anderd zullen zijn, maar in de jaren 1923 tot 1930 is bovengenoemde vermogensaanwas tot stand gekomen, doordat de ondernemingen dat mogelijk hebben gemaakt en ondanks een ouderdomsverzekering, die lang niet vol doende is, aldus de heer De Bruijn. Indien er nu geen mogelijkheid is, om de verzwaarde premie op te brengen, dan mo gen we met recht verlangen, zeide spr., dat de overheid het geld haalt daar, waar het is, n.l. van de groote vermogens en de hoogst aangeslagenen. Trouwens, Minister Ver schuur heeft reeds in deze richting gesproken. Concludeerende, betoogde de heer De Bruijn dat het congres de bedoeling heeft, den Mi nister van Arbeid te helpen en om te be- toogen, dat de R. K. arbeidersbeweging eischt: le. dat de wet op de bedrijfsorganisatie lot stand komt; 2e. dat de herziening van de ouderdoms verzekering gerealiseerd wordt; en 3e. dat de verplichte werkloosheidsverze kering in een wet wordt vastgelegd. Ten aanzien van dit laatste punt zei spr. nfig, dat in vele ondernemingen buitensporig verdiend is en dat toch honderden arbeiders op straat worden gezet en overgeleverd aan de organisaties. Daarom moeten de werk gevers verplicht worden, om mede te beta len aan de verzekering in geval van werk loosheid, want door den arbeid van nun werknemers komen zij aan hun rijkdom. De eischen: Rijkskindertoeslagfonds en wettelijke vacantie worden niet op den voor grond geschoven, omdat we ons, zoo zeide de heer De Bruijn, willen beschermen tegen de bewering en beschuldiging, dat we de werke lijkheid uit het oog verliezen, maar in het volle besef van onze verantwoordelijkheid eindigde de verbondsvoorzitter zullen we bovengenoemde eischen stellen. Ze zijn een versteviging van een klein stukje rechts positie. Vr. 1. Hoe bereidt men yoghurt? 2. Waar zijn zulke plantjes te verkrijgen? Antw. 1. Breng 1 liter melk aan de kook en laat dan afkoelen tot 45 graden C. Roer er 23 lepels yoghurt door en laat in een hooikist of in kranten en dekens gepakt on geveer 3 uur op temperatuur blijven; Ce yoghurt is gereed. Neem er twee of drie lepels yoghurt af voor de be reiding van de volgende portie. Deze methode is verre te verkiezen boven die met een yoghurtplantje. Vr. Ik ben 2 Februari 1931 in dienst ge treden als dienstmeisje voor den dag. In April heeft mevrouw mij gezegd dat ik 4 dagen vacantie mocht nemen. Tot nog toe heb ik die niet gehad. Nu heeft mevrouw mij mijn betrekking met de maand opge zegd, dus op 1 September. Heb ik nu nog recht op die 4 dagen vacantie? Antw. Dat ligt geheel aan de afspraak. Vr. In mijn oud-Hollandsche meubels zit vermoedelijk houtluis. Ook heb ik ze gezien in de kieren van kozijnen. Inspuiten mez petroleum geeft niets. Kunt u mij misschien een afdoend middel opgeven? Misschien kan het ook een ander insect zijn, dat uit de matten van de stoelen komt. Antw. Indien het houtluis is, doet u het best de gaatjes met kwikzalf dicht te smee- ren. Indien het crinluis is moet de vulling van de stoelen of canapé's worden vernieuwd. Vr. Ik ben in betrekking voor dag en nacht en verdien f 6 per week. Moet ik nu rente zegels van 25 of 50 cent plakken? Antw. Er moeten in dit geval zegels van 40 cent geplakt worden als de dienstbode nog geen 21 jaar is en zegels van 50 cen,t als zij ouder is dan 21 jaar. Vr. Welke is de kortste weg per fiets van Hoorn naar Amersfoort? Hoeveel K.M.? Antw. Hoorn, Scharwoude, Oosthuizen, Purmerend, Hpendam, 't Schouw, Buiksloot, Tolhuis, Amsterdam (35.4 KM.), Diemer- brug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Baam, Soestdijk, Soest, Amersfoort <46.5 K.M.) Totaal 81.9 K.M. Vraag: Zijn er bij een audiëntie bij den Bisschop van Haarlem ook nog bepaalde voorschriften of formaliteiten noodig? Antw.: Neen. Vr. Ik heb voor twee jaar terug frambo- zenstruiken achter in den tuin geplaatst. Nu zijn zij van drie stekjes tot 5 groote boompjes geworden met prachtige bladeren. Frisch staan zij er bij maar bloeien doen zij niet. Van onderen en tusschen de bladeren komen wel knopjes maar deze verdrogen. Zij staan ook in de zon en wel tegen de schutting. Ook heb ik wel eens een beetje schuim aan de bladeren ontdekt. Zoudt u mij willen zeg gen wat dit is en wat ik hieraan doen kan? Ook heb ik twee jaar geleden een abriko- zenboom geplaatst. Eveneens mooie bladeren en steeds nieuwe aan de punt, maar hij bloeu niet. Er zit mijns inziens ook niet erg veex groei in. Zoudt u mij hieromtrent ook in lichtingen kunnen geven? Antw. Frambozenstruiken dragen vrucht op het tweejarig hout. Scheuten uit den grond, dit jaar gegroeid, geven volgend jaar zomer vruchten. Daarom is het thans aan te bevelen, alle oudere scheuten te verwijde ren door ze tot den grond toe af te snijden. De nieuw gevormde scheuten krijgen daar door meer licht en lucht. Geef tevens een bemesting super en kali. Krijgen uw fram bozen wel voldoende vocht? Het schuim op de bladeren zal hoogst waarschijnlijk wel het spuigluisje zijn. 't Is een vies, maar niet zoo schadelijk insect. Met abrikozenboomen moet men geduld hebben; die dragen niet zoo spoedig vrucht. Wenscht gij evenwel zekerheid te hebben en in de toekomst resultaat te bereiken, laat dan een bekwaam vakman de planten be handelen. Vr. Een nog in uitstekenden staat verkee- rend costuum vertoont glimmende plekken. Kunt u mij hiervoor een goed afdoend mid del geven? Antw. Ons niet bekend. Vraag: Hoe moet ik een garbedine jas wasschen, om motorolie-vlekken er uit te krijgen. Antw.: Bewerk de motorolievlekken met petroleumaether. Vraag I: Ik heb een zoo goed als nieuwe tandenborstel een roosje ongebruikt laten liggen. Toen ik hem weer wilde gebruiken, rook hij erg onfrisch. Wat kan ik hieraan doen. Uitspoelen helpt niets. II. Hoe kan ik zwarte vlekken verwijderen uit bruin lederen damesschoenen, ontstaan door transpireerende voeten? III. Hoe kan ik mijn bruin-lederen tasch weer mooi krijgen? Hij is nu dof en vlek kerig, waarschijnlijk ontstaan doordat ik er mede in den regen heb geloopen? Antwoord I: Een nieuwe koopen is waar schijnlijk het allerbeste. II. U zult het best doen de schoenen zwart te laten maken. III. Wrijf de tasch, nadat ze stofvrij ge maakt is, met een lapje was in en poets met een schoon kussentje of fluweelen of flanellen lap na. Vraag over voogdijschap: Kan een voogd doen wat hij wil, buiten den toezienden voogd om? II. Zoo niet, is de toeziende voogd dan verplicht maatregelen daartegen te nemen? III: Kan een toeziende voogd, als er iets niet in orde is, ter verantwoording geroe pen worden? Ook, als hij er niet in ge moeid is? IV: Zoo ja, welke maatregelen moet hij dan nemen? Antw. I en II: De hoofdverplichting van den toezienden voogd is toezicht te houden op de belangen, welke door den voogd van den minderjarige voor dezen moeten wor den behartigd. Alle verplichtingen op te noemen zou te veel plaatsruimte vragen. U kunt ze op ons bureau echter komen in zien. III: Ja. IV: De maatregelen, die de wet voorschrijft. ZONDAG 9 AUGUSTUS 1931 HUIZEN, 298 M. 8.30 N.C.R.V., 9.45— 5.00 K.R.O., 5.00—7.45 N.C.R.V, 7,45—11,00 K.R.O. 8.309.30 Morgenwijding o.l.v. S. Eigenhuis. Mej. J. S. Bree (zang), mej. L. Lauenroth (begeleidin) 9.4511.30 Uitz. van de Hoogmis uit de St. Antoniuskerk te Oosterhout. Orgel, J v. Bommel 11.30— 12.00 Gramofoonpl. 12.00—1.30 Concert. K.R.O -sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.30 2.00 Couserie 2.002.30 Literair half uurtje door F. Hendrichs, S.J. 2 304.30 Aansl. met de muziekzaal der Willem II- Sigarenfabr. te Den Bosch. Concert door het voormalig Koninklijk Muziekcorps te Den Bosch o.l.v. J. Wierts 4.305.00 Zie- kenhalfuurtje 5.00 Gewijde muziek Anton ging trouwen met Anne Achterom. Anne Achterom was de dochter van den gelijknamigen hoedenfabrikant Achterom. Morgen zou het bruiloft zijn. Des avonds rinkelde bij Anton de telefoon. „Hallo?" „Anton?" „Ja. Staat aan 't toestel. Wie daar?" „Flip. Wou je morgen trouwen?" „Ik ga morgen trouwen." „Huwelijk uit liefde?" „Eh ja, natuurlijk." „Hals- en beenbreuk ouwe jongen. Maar heb je 't nieuwste over de firma Achterom al gehoord?" „Nee," schrok Anton, „wat is er aan de hand?" „Nou, er schijnt iets niet in orde te zijn. Er moet iets in de lucht hangen. Ge schiedenissen met wissels en zoo. Ik wou je maar even waarschuwen." „Weet je geen bijzonderheden?" „Nee, maar die hoor ik vanavond nog wel, ik heb straks conferentie." Anton was bleek. Hij stotterde: „Kan ik je vanavond nog even spreken?" „Zal slecht gaan," verklaarde Flip, „ik weet niet hoe laat 't wordt, en als ik thuis kom moet ik gauw naar bed Ik moet morgen ochtend vroeg naar Freiberg. Weet je wat 't beste is? Bel me morgenochtend precies om vijf uur nog even op. Dan ben ik er beslist en dan kan ik je alles vertellen. Als de ge ruchten bevestigd worde.i, kun je dan eerst allesin orde maken." „Ik heb al zoo goed als zeker op den bruidsschat gerekend." „Kan ik me levendig indenken. Dus morgen vroeg, vijf uur?" „Ja. Zeg Flip, hoor eens, als. Maar Flip had al opgehangen. Den volgenden morgen vroeg om vijf uur, nam Anton den hoorn op De telefoniste volbracht de verbinding. „Hallo, Flip hier Anton." „Wie?" „Anton. Ik zou je toch opbellen." „O, ja, dank je wel jog. Goed geslapen?" „Geen oog toegedaan," jammerde Anton. „Een verschrikkelijke nacht geweest. Ik heb maar aldoor aan Anne moet denken. Ik heb alles al van alle kanten overwogen. Dus hoe zit 't met Achterom?" „Hoe bedoel je?" „Nou je zei gisteren toch zooiets over wis sels en zoo?" „O, dat," lachte Flip „nee jog, maak je maar niet bezorgd. Achterom is prima, net als vroeger. Die is zoo safe als de bank. Ik heb alleen maar zooiets gezegd, om me van daag stipt op tijd te laten opbellen, want mijn wekker is kapot, zie je, en ik wou den trein niet missen." 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk te Oosterbeek. Daarna tot 7.45 nm. gewijde muziek 7.45—8.10 G. J. Rooymans: „Kruistochten en lijfeigenschap." 8.10 10 40 Concert Arnh. Orkestvereeniging o.l.v. J. Manks 9.00 Vaz Dias 10.4011.00 Epi loog door het Klein Koor o.l.v. Jos. H. Picc- kers. HILVERSUM, 1875 M. 8.30—8.45 Gym nastiekles ol.v. G. Kleerekoper 8.50 Voet bal- en Postduivenberichten 9.3010.00 Orgelspel door Fr. Uyttenbogaard 12.00 Concert AVRO-octet o.l.v. L. Schmidt. Solo viool: Boris Lensky 1001.30 Roel Hou- wink; „Roes"- van Anker Larsen 1.30 2.00 Vervolg concert 2.003.00 Ooggetuige- verslag van de finales der Athletiekkampi- oenschappen v. d. KNAU vanuit het Stadion te Amsterdam 3.003.45 Concert uit het Kurhaus te Scheveningen 3.454.05 Ver slag Athletiekwedstrijden (Vervolg) 4.05 4 30 Vervolg concert 4.305.00 Vervolg Athletiekwedstrijden 5.00 Concert door Ensemble uit het VARA-orkest o.l.v. Harry Wiggelaar, m.m.v. H. Didama, tenor en Fr. Uyttenbogaard, piano 7 308.00 Vervolg concert 8.00 Vaz Dias 8.15—9.15 Het Utr. Sted. Orkest o.l.v. A. v. Raalte, mm.v. Jean Oellers, viool 9.159.30 Jazz- duet ten gezongen door „Bep en Git" uit Ber lijn. Vleugel: Fr. Walter 9.3010.30 Ver volg orkestconcert 10.3010.45 „Bep en Git" (vervolg) 10.4512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Schol te. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Concert. Orkest, M. Morris (bas-bariton) 4.15 Bij bellezen 4.35 Concert Instrum. Kwintet. G. Cleather (bariton) 5 50 Zang door Stiles Allen (sopraan) 6.20 Lezing 8.15 Kerkdienst 9.05 Lezing 9.10 Berichten 9.25 Concert. L. Leonard (tenor), Orkest 10.50 Epiloog PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert I.20 Gramofoonpl. 1.50 Gramofoonpl. 2 20 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 7.50 Circus Radio-Paris 8.20 Gramofoon- platen 9.50 Gramofoonplaten LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Or kestconcert 8.208.50 Gramofoonpl 9.2510.20 Kath. Morgenwijding 11.40 12.30 Pianospel 1.202.50 Orkestconcert 4 506.20 Concert. Koor en orkest 8.35 „Wie werde ich reich und glücklich?" Tekst van F. Joachimson. Muziek van M. Spoli- anski 10.40 c.a. Causerie. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDRORG, 1153 M. 12.20—1.20 Orkestconcert 1.502.20 Gramofoonpl. 4.206.05 Orkestconcert8.209.20 Orkest concert 9.2010.10 Zang en voordracht 10 20—11.05 Orkestconcert 11.05—12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.30 Orkestconcert 6.35 Gramofoonpl. 8 20 „Sophie Arnould" van Gabriël Pierné 9.20 Gramofoonpl. 9.35 Orkestconcert 338.2 M.: 5.30 Orkestconcert 6.35 Gramo foonpl. 8.20 Zang-voordracht 9 20 Or kestconcert en zang. MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsluitend NCRV-uit- zending. 8.00—8.15 Schriftlezing, 8.15— 9.45 Gramofoonplaten, 10.30 Ziekendienst, II.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Doyen, 11.3012.00 Gramofoonplaten, 12.00 Politieberichten, 12.15 Gramofoonplaten, 12.30 Orgelconcert Jan Zwart, 1.352.35 Gra mofoonplaten, 2.35—3.15 A. J. Herwig: „De kamerplanten in deze maand", 3.153.45 Knipcursus, 4.005.00 Ziekenuur, 5.006.30 Concert Utr. Fluitkwartet (P. van der Hurk H. van Dapperen, Joh. Koppert), Piano: H. van Dapperen en J. Monissen, 6.307.00 VerteluUr voor jongeren, 7.007.30 Decla matie door R. Sijbring, 7.30 Politieberich ten, 7.45 Causerie door H. Amelink, 8.00 10.45 Concert Chr. Radio-orkest onder lei ding van G. Stam, 9.009.30 F. N. Jant- zen F.Gzn.: „Het huis verleden, heden en toekomst", 10.0510.15 Vaz Dias, 10.4511.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 tot 7.45 Gymnastiekles onder leiding van G. Kleerekoper, 8.00 Gramofoonplaten, 11.30 Gramofoonplaten, 12.00 Concert VARA-sep- tet onder leiding van Is. Eijl en Gramofoon platen, 1.45 Pauze, 3.Ó0 Gramofoonplaten, 4.00 Gramofoonplaten, 5.15 Gramofoonpla ten, 5.45 Concert door Ensemble uit 't VARA- orkest onder leiding van H. Wiggelaar, 7.00 Vervolg Orkestconcert, 8.15 Haarlemsche Or kestvereeniging onder leiding van Ed. v. Beinum, met medewerking van Jo Vin van Beinum, met medewerking van Jo Vin cent (sopraan)Uitzending vanuit het „Qroot Badhuis", Zandvoort, 10.00 Vaz Dias, 10.40 12.00 Gramofoonplateneoncert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding, 12.20 Concert Trio. 1.35 Concert Z. Corner (mezzo-sopraan), J. Sleath (tenor), Daphne Serre (piano), 2.202.50 Gramo foonplaten, 4.20 Orkestconcert, 5.35 Kinder uurtje, 6.20 Dansmuziek, 6.35 Berichten, 7.00 Pianorecital door Helen Perkin, 7.207.40 Boekbespreking, 7.50 Concert Orkest, D. Bennett (sopraan), 9.00 „Listeners' Inn" van A. de Baer en R. Arkell, 10.00 Berichten, 10.15 Berichten, 10.20 Lezing, 10.35 Concert Instrum. Sextet, 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten, 12.50 Gramofoonplaten, I.25 Gramofoonplaten, 4.50 Concert, 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Radio-Tooneel: „La Conversion d'Alceste" van Courteline, 9.05 Concert, viool, piano, trio en zangeres. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonplaten, 11.00—12.05 Gramofoonplaten, 12.20 Gramofoonplaten, 1.252.50 Orkestcon cert en piano-soli, 5.206.20 Gramofoonpla ten, 8.2010.00 Her-uitzending van Daven- try, 10.00 Voordracht. Daarna: Berichten en tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Or kestconcert, 3.505.50 Orkestconcert en voordracht, 8.209.30 Orkestconcert en zang, 9.5510.25 Orkestconcert, 10.2510.40 Gra- yempimX IUK BAOSO Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarlem Reisbeschrijving XIV (Slot) 8 AUGUSTUS En zoo eindigde ons reisje, anders dan wij gedacht hadden, per trein. Wij besloten er een nachtreis van te maken. De autobus van de Reichspost bracht ons van Hahnenklee naar Goslar. Gcslar is een van de liefelijkste plaatsen van den Harz, met luxueuze hotels van groot- steedsche allure. Een vuurtoren op den hoog- sten berg oriënteert den vlieger. Een gedenk steen, luidende: „Vergesset nie den Schmach- frieden von Versailles", oriënteert den wan delaar. Het bevrachten van onzen koffer maakte de mobilisatie van het geheele stationsper- soneel van Goslar noodig. Het boek, dat den sleutel kon geven tot de vrachttarieven naar Nederland, bleek namelijk zoek. Een inci dent, dat men eerder in Frankrijk of Polen zou verwachten dan in het onfeilbare Duitschland Wij stonden het verschrikte stationspersoneel een uurtje bedenktijd toe. Toen wij, na verorbering van een laatsten en definitieven Kalten Aufschnitt, die ons den knockout gaf, terugkeerden, bleek het goederenverkeer met Nederland gelukkig hersteld. Te middernacht waren wij in Hannover, waar ons twee uren wachtens restten tot de aankomst van den Berlijnschen sneltrein, die ons huiswaarts zou voeren. Wie een uit stekend recept wenscht voor het doorbrengen van twee uur in een Duitsche stationsrestau ratie, raden wij de methode aan, die wij zelf volgden: 2 robbers bridge, 8 Warme Wiirstchèn (Bockwurst en Bouillonwurst) en eenige glazen Münchener, welker aantal men het beste kan regelen naar ieders persoon lijke sterkte als bridger. Daar bier n.l. over moedig maakt, doet hij, die gewoon is zijn kaarten door een rosen bril te bezien, goed, na het derde glas over te gaan tot bouillon. Deze heet Kraftbrühe en smaakt naar kaars vet, maar heeft het voordeel dat men het leven, en dus ook zijri kaarten, met minder optimisme en met grooter voorzichtigheid bekijkt. En zoo ben ik nu genaderd tot de „Schlusz- choral" van mijn Harzreis. Deze heeft een onvergetelijken indruk bij mij achtergelaten. Wat Siem betreft, hij vatte zijn indrukken als volgt samen: „Ik herinner mij niet, ooit zoo een prettige vacantie te hebben gehad. De reis, de toch ten, de wandelingen, alles was even ongeloo- felijk mooi. Maar het mooiste van de ge heele reis vind ik het oogenblik, waarop je de stationskap van je eigen stad terug ziet." Als ik U nu zeg dat dit laatste het éénige is, waarop ik (maar dan ook radicaal) met Siem van meening heb verschild, dan zult u het met mij eens zijn, dat ik ideaal reis- gezelschap aan hem heb gehad. Lezer, bezoekt den Harz en schützt das deutsche Qualitatsei! mofoonplaten, 10.5511.20 Concert, viool en piano. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: •5.20 Orkestconcert, 6.20 Gramofoonplaten, 8.20 Kamermuziek, Trio, 9.20 Gramofoonpla ten, 9.25 Zang-voordracht. 338.2 M.: 5.20 Or kestconcert, 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Or kestconcert, 9.20 Orkestconcert en zang. In den trein zat hij haar al op te mon teren. Het was stellig een paartje op de huwelijksreis, honeymoon (honigmaan), zoo als ze bij dat paartje thuis zeggen in „old England". Hij troostte haar, sprak haar moed in voor de bange reis over het zilte nat, naar het vaste land. En je kon zien, dat zij waarlijk kracht vond in de flinks taal van haar kranigen jongen. „Een stevige cognac, zoo gauw je op de boot komt." zeide hij met de overtuiging van een schipper die weet wat een stevige borrel waard is. Een stevige cognac. Zelf van den zwager van Ktity gehoord. Onfeilbaar middel, zeid 'ie. „Ja, maar ik kan toch als vrouw zoo maar geen cognac naar binnen slaan. Ik „Och, kom, op reis moet je zoo veel doen, wat je thuis niet doet. En „Daar heb je de zee al. 't Is net of ik nu al „Toe, flink zijn. Kom maar gauw. Dan zijn we de eersten op de boot. En dan gauw een cognac; en dan zul je eens zien." Toch deed hij ook een beetje zenuwach tig, toen ik hem even later nog zijn best zag doen om te troosten. ,,'t Is net of de boot al gaat-," hoorde ik haar zeggen. „Hiek! Hiek! Hu-heh-hiek!" Hij begon ook al bleek te zien, toen ze de boot losgooiden, maar moedig troostte hij door. Toen ik een paar minuten later mijn nachtkwartier ging opzoeken, zag ik ze daar nog hulpeloos staan en de sopraansolo Hiek was een duet geworden met Hokhuk. En toch, met al den moed die in hem was, tus schen de hokken en hukken door, trachtte hij zijn hiekende eega nog te troosten. Maar met dat al genoot een oude wal- visch, die stiekum op den loer lag, van de fijne cognac en zegende den- zwager van Kitty, die den bruigom zulken kostbaren raad gegeven had. En toen ik in mijn kajuit lag, sloeg ik aan het filosofeeren en dacht ik eraan, hoeveel menschen hun goede geld uitgeven aan kost bare vermaken, waarvan ze later niets dan „hiek en huk", dan akeligheid en walging overhouden, terwijl ze met datzelfde geld St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn Postrek. 120937 Father LEFEBER Men wordt Stichter(es) van dit Missiehuis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. Ulvenhout, 4 Aug. 1931 Menier, Ge zul 't deus week mee 'n klein eepiesteltje mot ten stellen, amico, waant 't is zoow vergimmes wèrm van d'n middag, da m'n velleke pampier aan m'nen opgestropten erm zit te plakken1 Waant wilde wel geleuven, aa mee zuk weer 'nen penhouwer veul zwaarder in m'nen haanden weegt, as de zeis, waar ik 't koren mee af doei, deus dagen? 't Was van den mergen in de vruug- te al om-en-de-bij tachtig graad werm en aan de locht zou 'k gezeed emmen: da lopt op onweer uit! Wa-d-aorig aan 't uit komen is ok: Er woelen zwarte koppen deur de lochten, die telkens 't zonneke verdüste- ren, die weinig goeds veurspellen. Zo'n •.alsch, witachtig zonnelicht vaalt er deur gebomte en de veugeltjes houwen d'r eigen zocsv stillekes, of ze weten waar Abram d'n mosterd aan 't halen is. Lood zwaar leet de locht op éérde en perst 't zweet in pèèrltjes op oew haanden. 't Zomert van belaang! En lot ze maar van ketoen-geven. Wem men d'r laank genogt op gewocht, al em men ze dan van d'n Bilt geschreven g'ad, dat deuzen zomer nog zoow kwaad nie is! „Waant", zeeën ze van daar in de kraant: „wemmen zóóveul uren zonneschijn g'ad in Junij, zóóveul in Julij en zóóveul mielie- meters rengel in Junij en zóóveul mielieme- ters in Julij en dusemmen teugen - ovei 't gewoon gemiddelde nog overschot van zomersch? dagen alles bij mekare!" 't Is gek, maar de menschen zetten teu- geswoorig alles in cijfers om en zoogaauw as ge daar mee begint te knutselen, dan loop 't altij op aandere uitkomsten uit, as da ge gedocht zouw emmen g'ad! Boekhouwers zijn soms sjuust gooche- lèèrs. Zoow zie-d-'m, (d'n winst!), en zóów zie-d-'m nie! Kek maar 's naar de allergrotste zaken. De blaanzen zijn soms zóów mooi, dat d'n Dirrekteur z'n eigen oogen nie geleuft. En as de zaak na 'n paar maanden op de flesch is, dan komen er weer aandere goochelèèrs, die 'r 'n aardig sloeberke uit-goochelen veur d'n curator, en veur de lui, waar 't verliesse- ment veur was opgezet, die er tot d'r nekharen in hangen, bleft 'r dikkels gin- nen duit over. En op zo'n manier emmen dan „zomer" g'ad tot Augustus toe. Vollegens de cijfers was alles priema-priemavollegens de na tuur knudde-knudde. Vruuger atten de menschen 'nen boere- kool of wat d'n tijd zooal meebrocht, 'n bordeke pap, 'n ordentelijk stukske van 't verken of de koei en ze hadden allegaar d'ren buik vol tot hikkens-toe. Nouw eten ze zóóveul vietemientjes, gineentje te veul (en veel te weinig!), zóóveul kooldraten, precies afgewogen mee 'n happeteekers-schaaltje en.... ze geeuwen heel dfn dag van d'n honger. Volgens de cijferkes meugen ze dan d'ren buik vol emmen, maar volgens wa ge te zien krijgt, waaien ze uit d'r broek. En daarom: 'k ben blij dat dieën „Bilt- schen zomer" achter d'n rug is veurloopig en da me nouw d'n echte-n-emmen! 't Was aanders ók op 'n verliessement uitgedraaid, watte? Wel op tienduuzend verliessemen- tjes, waant heel d'n middelstaand gong ge bukt onder dieën zomer, die volgens de cij ferkes nog zoow kwaad nie was Nóg 'n veurbeeldje van cijfers. Kunstmest. Ge wit da me teugeswoorig veul werken mee kunstmest. Kunstmest is 'n soort van mest da nooit kunst en nooit mest gezien hee, maar ollee, me blubberen er toch mee! Waant de koeien krijgen 't nie aan ge mokt, za'k maar zeggen. Volgens de reizi gers in mest, die kearels komen mee 'n sjleke autoow aan d'n hof da goed verkoo- pen, (zooda ge, as ge teugeswoorig deur 'n rijtuig overrejen wordt, er nóg maar naar raaien mot of 't nie zo'nen aanderen. „wa gen" was!), kunde mee één haandjevol van dieën witten smurrie zóóveul vier- kaante meters be-mesten. Gin waar! As 't waait, waait de rommel de locht in. Ge mot 'r zóóveul opgooien, dat as 't winderig wordt, er nog genogt blijft leg gen! Dus.... ge mot veul meer strooien as de cüferkes aangeven. Amico, witte wanneer cijfers goed zijn? As ge 'n week op Schevelingen zijt gewiest, zooas ikke lest, mee vijf-en-twintig guldens van Trui. (En veftig van oew eigen, waar de vrouw niks van witen as ge dan de rekening opmokt om oew Trui er van te overtuigen da ge nie meer as éénen gulden zeuven en dertig over kon houwen (van die vijf-en-twintig!), wa ze dan grif geleuft. Kek, daar zijn die krullekes-figuurkes goed veur, maar daarom da'k ze ok maar haalt vertrouw as ze mijn d'r mee gaan bewijzen da twee keer twee zeuvenenhaalf is! Da „krult" me te sierlijk, amico! Maar affijn, ieder in z'n vak. Bij mijn lopt 'r ok wel 's 'nen blomkool deur, die 'k olleen verkoopen kan ar ik 'm op 'n zekere manier op m'n haand lot leggen en as ze me dan later zeggen: „Dré, wa-d-edde nouw in m'n haanden gestopt; d'r zat 'nen würm- steek in zoow groot as m'nen duim," dan zeg ik maar: „ollee, juffrouwke, nie zoow somber, niewaar, ik zit er toch ok nie in, in zo'n blomkooxtje." Mee zo'n smoesje-n-is de zaak dan weer geregeld. Me lachen 's teugen mekaar en d'n blomkool is geloosd. Ollee, amico, as ge zeivers kopman zijt, waant da worde op 't lest as g'oew gruuntes al zo'n virtig jaren verkopt, ('k gong. al mee vaders mee toen 'k pas twaalf jaren was), dan motte soms inwendig lachen mee die menschen, die allegaar dingen vragen, die ze zeivers kun nen beaantwoorden. B.v.: „Dré, hoe is vandaag d'n rabarber?" Zouw 'r nouw eentje zijn op heel de wca- reld, die verwachtte da'k zeggen zouw: „nouw, juffrouwke, da kan gin stuiten lijen, horre. Hij is vandaag zoo maar op 't kaantje van rottig af en as ik jouw was, dan liet ik mijn d'r mee in m'n maag zitten!" Of da ze zeggen: „Dré, d'èèrpels waren giesteren n?t zeep-ballen; gin blom te be kennen," da'k dan zeggen zouw. „bij ons thuis waren ze giesteren ók nie om te eten en deus zijn net éénder!" Lest kwam 'r 'nen kopman aan ons deur mee borstelwerk. Trui nam er 'n paar in d'r haanden, trok 's aan 't haar en vroeg: „zijn ze stark, marsjaand?" 'k Was sjuust op d'n erft en ik zee: „hij verkopt de steuvigste en de beste kwalliteitsborstels van heel de wea- reld." Dieë kearel keek me toen aan of ie vragen wouw: „vernukte ze nouw?" „Is 't dan prullewerk?" vroeg ik toen. „Om d'n bliksem niezee-t-ie,,'t is eigengemokt selied haandwerk, waar ik ja ren veur in staai." „Zegt da dan dalijk," lachte-n-ik, en witte wat ie toen zee? „Gij zfj zekers ok kopman?" Toen ie weggonk, zee ik: „seluu, tot over jaren!" „Hoezoow?" vroeg ie. „Omda me jouw borstels emmen gekocht, die jaren meegaan, manneke. Wij kunnen nouw tot 1935 veuruit!" ,,'k Koom volgende maand weer 's kijken," lachte-n-ie, zooda'k maar zeggen wil: „vraag nooit in 'nen winkel: „is da starke stof?" waant nooit zal d'r éénen bediende zeggen: „de mot zit erin." Enas er de mot 's inzit, b.v. as ge wa te laat thuiskomt, 'n dag of drie later as afgesproken, en as ge dan zeivers zegt, dat er d'n mot ingezeten hee, dan., wel dan geleuven z'oew maar aamper. En dan zit ie 'r soms zoow gehaaid in, affijn, ge wit da zoowel. 'Nen mensch is ginnen èèrpel, wa gij? Maar ollee, vandaag zit 'r om d'n duuvel gin mot in. 't Is zomer da-d-et davert. De lochten beginnen al te rommelen De veu geltjes zwijgen stil en de muggesircs en vliegskes daansen naar binnen Da kleine vee hee 't ok al in de gaten. Amico, 't zweet is weer zoowa-d-opgedroogd, 't ls lekker geworren, d'eerste druppen patsen teugen 't geblaarte, 'k mot 'r af scheien, waant d'r mot gaauw binnengerejen worren nouwl Ik schei r dus af. Keb 't geraajen: 'n klein eepiesteltje deus week! Veul grosten van Trui en, as altij, 6'n horke rom irr van oewen toet a voe, DRÉ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10