f750.- f250.- f125.- f50. f40.- HENK FIBBE NIET THUIS 2 m J. H. KRUL Jr. fel WONINGBUREAU BUREAUX NASSAULAAN 49 tswxm ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. Bö contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17839 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL WAT BETEEKENT VAKOPLEIDING? Voor talloos velen is 't in deze dagen de laatste schoolvacantie in hun leven; voor talloos velen beteekenen deze da gen het keerpunt in hun leven: wat gaan we worden? Tot welk beroep, tot welk vak laten wij ons opleiden om voor heel het verdere leven de samen leving enonszelf te dienen, zóó, dat ons werken ook een dienen van God beteekent? Het woord vakopleiding beteekent voor de meeste menschen slechts de techni sche of wetenschappelijke opleiding en voorbereiding voor hun toekomstig le venswerk, voor hun beroep. Dat juist voor de diepere resultaten in het be roepsleven de karakterkrachten van den mensch vaak veel meer den doorslag geven dan zijn weten en kunnen, ja, dat eerst door een hoog ontwikkeld ge weten zijn bedrevenheid en zijn kennis de rechte toepassing kunnen vinden, daaraan wordt, helaas, veel te weinig gedacht. Hoeveel menschen gaan in het beroepsleven te gronde, niet omdat zij te weinig geleerd hebben, maar omdat hun de elementairste wijsheid in den omgang met menschen ontbreekt, om dat zij geen zelfbeheersching, geen streng doorgevoerde orde, geen stipt heid, geen trouw aan hun gegeven woord kennen, omdat zij zoomin weten te gehoorzamen als te bevelen, en einde lijk omdat het hun nooit duidelijk is ge worden, dat en waarom ten lange leste eerlijkheid toch nog de beste politiek is! Van hoe oneindig veel belang is het voor jonge menschen, dat zij juist zulke „beroepswaarheden" vroegtijdig ter har te nemen en voortdurend hun best doen die bij de uitoefening van hun beroep steeds op den voorgrond te stellen! Hoe noodig zou het ook voor iedereen wezen, die een vak kiest of op het punt staat een beroep te aanvaarden, dat hij zich ernstig rekenschap geeft van de bijzon dere zedelijke gevaren en de bijzondere verantwoordelijkheden der verschil lende beroepen! En dat hij zich de bij zondere voordeelen en mogelijkheden voor oogen stelt, die zij voor de ont plooiing van bepaalde karakterkrachten aanbieden! Een ernstig nadenken over deze zijde van het beroepsleven zou niet alleen van veel belang zijn voor de beroepskeuze, maar het zou ook vooraf reeds de waakzaamheid in het beroeps leven zelf versterken en nieuwe ge zichtspunten openen voor al de ambts plichten en nieuwe vreugde en bekoring geven aan de taak. Men aanvaardt als een geheel ander mensch zijn betrek king, wanneer men niet maar botweg zijn taak op zich neemt evenals een kameel den voor hem bestemden last, maar ernstig besloten is alle daaraan verbonden verantwoordelijkheden te verdiepen, alle verleiding, waaraan zij blootstelt, flink te overwinnen en elke bijzondere gelegenheid tot ontwikke ling van het karakter als den eigenlij ken grondslag van de beroepsvreugde aan te grijpen. Als een jongmensch zegt: „Ik wil ingenieur worden," of „Ik wil genees heer of ambtenaar worden," dan moest men hem in de eerste plaats vragen: „Wat voor een ingenieur, wat voor een geneesheer, wat voor een ambtenaar wilt ge worden? Kiest ge uw betrekking al leen maar, om een bestaan te hebben of om een gezin te onderhouden of om aan de verveling te ontsnappen? Of zijt ge voornemens den geheelen mensch aan uw werk te wijden? Wilt ge aan elke verrichting in uw beroep de kracht van uw karakter toetsen en zoodoende zelfs het saaiste een persoonlijken stempel geven? Wanneer ge bij voor beeld geneesheer wilt worden, zijt ge dan besloten niet alleen maar uw plicht te doen, doch zult ge dan in de eerste plaats ernstig nagaan, hoe uw plicht er uitziet, wanneer ge hem van het standpunt van de hoogste verantwoor delijkheid uit beschouwt? Zult gij in 't vergankelijk uiterlijk van het beroepsle ven 't onvergankelijke dienen of slechts een handlanger zijn van het stoffelijke levensproces? Zult ge bij alle zorg voor het lichaam van den patiënt toch de gezondheid van zijn geest en de rein heid van zijn geweten boven alles stel len? Zult ge u steeds Voor oogen hou den, hoeveel de juiste „behandeling de* ziel" voor een zieke beteekent en van hoeveel belang het is, hoe de pa tiënt zelf zich tegenover zijn ziekte verhoudt? Zult ge weten, dat de geheele geneeskunde haar diepste drijfveeren veriest en tot een ontzaglijk gevaar kan worden, zoodra zij het verband met de zedelijke machten losmaakt en veil is voor het nut of het voordeel van het oogenblik? Zult ge daarom in uw prac- tijk u even angstvallig wachten voor elke overtreding der zedewet, als ge bij operaties vermijdt de hoofdaderen van het organisme te kwetsen? En wanneer ge besluit ingenieur te worden, zult ge dan uw bruggen, wa terwerken, fabrieken en andere inrich tingen alleen maar berekenen en ont werpen met behulp van de wiskunde en de physica, of u steeds voorhouden, dat er voor den technicus nog een andere groote wetenschap bestaat, namelijk de leer van de verantwoordelijkheid, zon der welke alle andere berekeningen en constructies niets waard zijn? En zult ge weten, dat voor het geheele succes van uw beroep het liefdevolle begrijpen van menschenzielen minstens even zoo gewichtig is als de kennis van de sa menstelling van de kunststeen en de staalsoorten? In de Grieksche sage hielp eens een god een koning bij den bouw van zijn stadsmuren; de steenen voegden zich bij den klank van de lier vanzelf aaneen! Zult ge al vroeg beseffen, welk een won der aan arbeidslust alleen de tegen woordigheid van een hoogen 'SvU en de toon van een vriendelijke stem tot stand kan brengen?" Men slaagt in de wereld niet door we tenschappelijke en technische opleiding alleen. Karakter-opleiding is daarbij onmis baar. Audiëntie De moord op de Markt te Nijmegen De dader ontoerekenbaar? 265 jaar na den tocht naar Chattam Wrak van de „Admiraal Tromp" ontdekt? Twee ton verduisterd? Onze Valuta-Afdeeling koopt en verkoopt vreemd bankpapier en buitenlandsche chèques tegen de scherpste noteeringen Luxe-aUto botst in volle vaart tegen autobus Één gewonde De hulpverleening aan de slachtoffers De proeven van dr. Bendien Onderhoud met den voorzitter van den Gezondheidsraad Ernstig verkeers-ongeval te Velsen Auto-bestuurder aan een groot gevaar ontkomen Benoemingen Vacantie-cursus van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart De ramp met de „St. Philibert' VOORNAAMSTE cXIEUWS (felz. 3, 1ste blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.57. Achteruit. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.07; overmorgen om 9.06. U wenscht een goed adres voor BRANDSTOFFEN? Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 De brand op de „Ares" r Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f ^(|f|[j tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUU«" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of- arm iij verlies van 'n anderen vinger Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de geheele volgende week, uitgezonderd Za terdag, audiëntie verleenen. Omtrent den op de Groote Markt te Nij megen gepleegden moord vernemen wij na der, dat de dader, de 42-jarige grondwerker B., bij de politie en bij anderen als niet ge heel normaal bekend staat. Eenigen tijd ge leden heeft hij met den vermoorde in een lo gement gewoond en in dit verband bestaat de mogelijkheid, dat het tweetal ruzie heeft gehad, waardoor het gebeurde als een wraak neming van B. kon worden opgevat. B. was te half twee gistermiddag nog niet in staat te worden gehoord, aangezien hy op het oogenblik dat hij den moord pleegde, dron ken was en eerst zijn roes moest uitslapen. De vermoorde fruithandelaar was 50 jaar oud. Vermeende grief de aanleiding Nader wordt nog gemeldt, dat de dader een kennis was van zijn slachtoffer. Samen had den zij eenigen tijd gewoond in een kosthuis aan de Groote Straat. De eigenaar hiervan, zekere C. de G., had B. uit zijn huis gezet, omdat hij te veel dronk en de overige gasten vaak met een mes bedreigde. B. verdacht nu zijn slachtoffer, dat deze ook de hand daarin had gehad. Toen hij L. nu gisteren ont moette, sprak hij hem daarover aan. Na een korte woordenwisseling greep hij plotseling een scheermes uit zijn zak, waarmede blij L. de doodelijke snede toebracht. B. heeft bekend. Bij fouilleering werden twee vlijmscherpe scheermessen op hem ge vonden. Naar Reuter seint heeft het bergingsvaar tuig Yantlet van het Londensch havenbestuur nabij het Nore-lichtschip aan den mond van de Theems een wrak ontdekt waarvan men gelooft dat het is van het Neder! andsche oorlogsschip „Admiraal Tromp" dat daar in 1667 is gezonken. Duikers hebben vastgesteld dat de balken voor een groot deel nog in uitstekenden toestand verkeeren. Anker en kabel zijn echter geheel door roest verteerd. Het schip zal worden opgeblazen. Ernstige malversaties bij een stroocarton- fabriek Naar de „Msb." verneemt, zijn aan de stroo- cartonfabriek ,,De Dollart" te Nieuwe Schans ernstige malversaties ontdekt. Volgens het voorloopig onderzoek zou sinds 1916 een be drag van ongeveer tweehonderdduizend gul den zijn verduisterd. De directeur der fabriek is in de laatste vergadering van aandeelhouders, op 30 Juni j.l plotseling ongesteld geworden en daarna overleden. Hij wordt nu verdacht van deze verduisteringen, waarvan het onderzoek nog wordt voortgezet. Een aandeelhoudersvergadering wordt uit geschreven. R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk Toelatingsexamen Woensdag 16 September a.s. zal het toe latingsexamen worden afgenomen voor nieuwe leerlingen aan de R.K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk Tot voormelden datum is nog gelegenheid om zich te laten inschrijven. Zij, die reeds een aangifteformulier hebben inge vuld, zullen eerstdaags mededeeling ontvangen op welke uren het examen zal plaats hebben. Ter verkrijging van onderwijsprogramma, internaatprospectus, aangifteformulier en verdere inlichtingen wende men zich tot den Directeur der school. Daar het internaat der school slechts ge legenheid biedt tot opname van 50 leerlingen, is, om teleurstelling te voorkomen, spoedige aangifte wenschelijk. AARIME BAIM Dikwijls ziet men voor de ramen Op een briefje staan: niet thuis. Maar die twee bescheiden woorden Maken juist de zaak niet pluis. Want er zijn nog altijd lieden, Komen zij zoo'n huis voorbij, Die de woorden uit gaan leggen Als „hier is de toegang vrij!" Juist wat u dus wilt vermijdeh Haalt u daarmee eerder aan, Daar dan ongewenschte gasten Bij u op visite gaan. Als de kat van honk is, vieren 't Liefst de muizen vroolijk feest, Is een spreekwoord, dat als spreekwoord Steeds van waarde is geweest. Maak gerust uw zomerreis je, Ga naar Nice of naar Spa, Jaag, wanneer u daarin trek hebt, Zelfs de zeeslang achterna, Of zoek koelte in de bosschen, Of baad pootjes in de zee, Maar laat nóóit uw woning achter Met een briefje: Vrij entrée! MARTIN BERDEN. Een gezelschap kinderen uit Den Helder, dat Donderdag met zes bussen een uitstapje maakte naar Schoorl en Bergen, bevond zich op den avond van dien dag op den Rijksweg, nabij het vliegkamp de Kooy, op weg haar huis. Een der bussen kreeg ge brek aan benzine, waarop een andere bus daarnaast kwam staan en de chauffeurs overlegden hoe hierin te handelen. Terwijl zij samen spraken, zagen zij uit de richting Den Helder een auto in zeer snelle vaart aankomen. De chauffeur van de tweede bus besloot zijn wagen aan den kant van den weg te zetten, doch voordat hij aan dit voornemen gevolg kon geven reed de auto zijn bus reeds aan. In dezen auto zaten vier jongelui. Door den schok werden de vier inzittenden door de kap geslingerd. Drie van hen kwamen zoo goed als met den schrik vrij, doch de vierde, een stoker 2e kl. der marine, klaag de over pijn in de maag en werd met den ziekenauto van het vliegkamp de Kooy naar het Marine Hospitaal te Den Helder ver voerd. De auto werd geheel vernield en is niet verzekerd, terwijl de wagen bovendien aan een ander toebehoorde. De bus kreeg ook schade: een wiel werd er af gereden, een spatbord beschadigd en de carrosserie in gedeukt. De kinderen waren zeer geschrok ken. Met een andere bus werden zij naar huis gebracht. Het bestuur van de Ned. Unie van chauf feurs en overig automobielpersoneel heeft aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw een adres gericht van den volgenden inhoud: Uit mededeelingen van verschillende zij den is ons bestuur gebleken, dat bij ver keersongevallen op den openbaren weg de slachtoffers soms langen tijd in onverzorg- den toestand worden gelaten, omdat de plaatselijke autoriteiten van de gemeente, binnen welker gebied het ongeluk plaats had, geen, of te laat, maatregelen nemen om bedoelde slachtoffers te vervoeren en te verzorgen. De reden van deze nalatigheid der be trokken plaatselijke autoriteiten moet ge zocht worden in het feit, dat op grond van de bepalingen der Armenwet de kosten van verzorging en verpleging van een ge wonde, die aangetroffen wordt binnen het gebied van een gemeente, ten laste komen van deze gemeente, voor zoover althans geen verhaal der kosten op den gewonde zelf of op diens betrekkingen mogelijk blijkt. Door zich afzijdig te houden en geen hulp te verleenen, tracht men nu in sommige, meest kleine, gemeenten aan genoemde kosten te ontkomen; men speculeert er eenvoudig op, dat een of andere automobilist, door mede lijden gedreven, het vervoer van de(n) ge wonde (n) ter hand zal nemen, hetzy naar een ziekenhuis in een nabije grootere ge meente, hetzy naar de woning van deze(n) gewonde (n). De autoriteiten van de ge meente waar het ongeluk plaats had, heb ben dan geen last gegeven tot het vervoer en zijn daardoor van de verantwoordelijk heid en de kosten af. Adressant verzoekt den Minister maatre gelen te treffen, welke kunnen leiden tot een doeltreffende wijziging van de Armen wet en zoo mogelijk mede tot inrichting van door 't rijk geleide districts-hulp- en verplegingsdiensten, zoodat een spoedige en doelmatige hulpverleening bij ongevallen op den weg verzekerd zou zijn. Donderdagmiddag heeft dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezond heidsraad, een bezoek gebracht aan dr. Bendien, arts te Zeist, in verband met de bekende proeven op het gebied der kanker bestrijding. Als resultaat van het onderhoud, dat de voorzitter van den Gezondheidsraad met dr. Bendien heeft gehad, heeft dr. Josephus Jitta de toezegging gedaan dr. Bendien in contact te brengen met de instituten en laboratoria, welke zich bereid verklaard hebben zijn proeven te controleeren. Naar aanleiding van het bezoek van dr. Josephus Jitta, in zijn kwaliteit van voor zitter van den Gezondheidsraad worden door hem nog de volgende bijzonderheden gemeld: Donderdagmiddag kwam ik by dr. Ben dien en in een langdurig onderhoud heeft deze mij een uiteenzetting van zijn stand punt gegeven en van de resultaten zijner proeven. In Engeland achtte men dit resultaat bevredigend, zoodat men daar op de zaak wenscht door te gaan. Dr. Bendien klaagde over gebrekkige medewerking van Neder- landsche ziekenhuizen en laboratoria, waar aan hü verzocht had zijn onderzoekingen te mogen uitwerken en nader te controleeren. Hij kon daarvoor niet voldoende gelegen heid krijgen. Door deze houding voelde dr. Bendien zich door de Nederlandsche col lega's eenigszins achtergesteld. Thans, zoo vervolgde dr. Jitta, is het publiek in volle opwinding, de kranten staan vol met ingezonden stukken en bijna iedereen bemoeit er zich mee. Patiënten uit verschillende landen komen naar Zeist, in de hoop, daar genezing te vinden. Ik wil er den nadruk op leggen, dr. Eendien heeft dit zelf trouwens verklaard, dat omtrent de mogelijkheid van genezing nog niets uitgemaakt is en nog niets vaststaat. Er is nog geen enkele positieve conclusie te trekken, dat de methode Ben dien inderdaad tot genezing zal kunnen leiden. Uit een humanitair en ethisch oog punt acht ik het niet verantwoord ver wachtingen bij de menschen te wekken, welke wellicht niet verwezenlijkt kunnen v/orden. Natuturlijk is het onze plicht alles nauw gezet te onderzoeken. Maar dit wetenschap pelijk onderzoek gaat buiten het publiek om. Niet alleen omdat wetenschappelijk onderzoek altijd het beste geschiedt in de stilte, maar ook, omdat, indien de resultaten negatief zijn, de publiciteit er beter buiten kan blijven. Zijn er werkelijk houvastgevende posi tieve resultaten bereikt, welnu, dan wordt het vanzelf we! bekend. Er zijn nu in ons land verschillende instituten en laboratoria, waaraan men schen van naam- verbonden zijn, die van het kankervraagstuk een speciale studie heb ben gemaakt, en die zich bereid verklaard hebben de onderzoekingen van dr. Bendien te controleeren. Ik zal nu dr. Bendien met deze personen in contact brengen. Op welke wijze dit con tact tot stand gebracht zal worden, is thans nog niet bekend. In het algemeen is de houding dezer instituten en laboratoria tegenover dr. Ben dien niet onwelwillend, eerder het tegen deel. Daarom is het wellicht goed, de aan dacht erop te vestigen, dat dr. de Bruin Groeneveld zijn brief op eigen initiatief geschreven heeft. Het Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde als zoodanig staat daar buiten. Gisterochtend kreeg ik antwoord uit Engeland op mijn laatste schrijven. Deze brief behelsde niet het onbeschofte ant woord, dat in een der dagbladen veronder steld werd, dat men my zou geven, maar een uitvoerig overzicht van de meening m Engeland. Ook daar was men van meening, dat er langen tijd noodig zou zpn, alvorens er positieve gegevens zouden te verkrijgen zijn. Over behandeling en genezing van patiënten werd niet gesproken; het betreft alleen het stellen der diagnose. Voor het overige was het in het algemeen een beves tiging van de reeds gepubliceerde berichten. Gistermiddag reed een ijsauto van de fa. Wed. S. uit Haarlem met groote snelheid langs den Driehuizerkerkweg te Velsen, toen plotseling het linkervoorwiel van den wagen hep. De bestuurder, zekere J. G. v. d. H., voelde, dat de auto ging schokken, waarom hy er uit sprong. Pas had hy dat gedaan, of de auto botste met geweld tegen een boom. Door den schok vloog de wagen over den kop, om ten slotte bijna geheel vernield midden op den weg terecht te komen. De inhoud, staven ijs, was door den schok uit den wagen gevlogen en lag over den weg verspreid. Van den auto bleef niet veel meer dan een ruïne over. Daar deze midden op den smallen weg was gevallen, moest de politie dien een tijdlang afzetten. De auto-ruïne is later weggesleept. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot bisschoppelijk inspecteur van het R. K. bjjz. onderwijs in het dekenaat Alkmaar den Zeereerw. Heer Pastoor J. v. d. Marck, in plaats van den Zeereerw. Heer Rector Filbry; van het R. K. Land- en Tuin- bouwonderwijs en van het R. K. Landbouw- huishoudonderwijs in het bisdom Haarlem den Zeereerw. Heer C. Wjjnker, pastoor te Zandvoort. Gisteravond is het Instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart met directeuren en leer aren der Binnenvaartscholen te Enkhuizen aangekomen. Vrijdagochtend was de „Prins Hendrik" van Medemblik vertrokken. Eerst werd naar de Oostkant van Wieringen gevaren en hebben de cursisten onder deskundige leiding de sluiswerken van de afsluiting der Zuiderzee bezichtigd. Daarna werd naar Enkhuizen gevaren. Tijdens de vaart werden de bespre kingen over 't vakonderwijs voor de Binnen vaart, ingeleid door den heer A de Vos, uit Rotterdam, voortgezet. Daarna hield de heer S. J. van Efferen uit Amersfoort een inlei ding over het Lager Onderwijs voor schippers kinderen. In den middag heeft de heer L. K. A. van Duren, voorzitter van de examen commissie voor machinisten aan boord van stoom- en motorvaartuigen bij de Rijn- en Binnenvaart te Amsterdam, een inleiding ge houden over het technisch onderwijs voor oe Binnenscheepvaart. Aan het slot der besprekingen werd aan de inleiders opgedragen een gezamenlijk prae- advies op te stellen voor het Nationaal Con gres voor Vakopleiding, dat aan het eind van het jaar te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Vandaag vaart de „Prins Hendrik" als laatste etappe via Volendam naar Am sterdam. Onze lezers zullen zich de vreeseiyke ramp nog wel herinneren van de „St. Phili bert", de pleizierboot, die eenige maanden geleden tijdens een plotseling opgekomen storm op de Fransche kust kapseisde. Ongeveer 500 menschen, die een dagje voor hun genoegen uit waren, kwamen daarbij om het leven. Twee Duitsche bokken hebben nu de boot gelicht en op de kust gezet. Hier ziet men het tragische wrak hangen tusschen de twee schepen, die het schip boven water brachten. De „St. Philibert" zit dik onder zand en modder en wordt nu schoon gemaakt. Tot nu toe zijn in de salons en machinekamer een vijftiental lijken gevonden, waaronder die van een man en een vrouw, die elkaar omarmd hielden. Ned. bankiers nog geen bepaald oordeel over Duitsche wisselvoorstellen. (blz. 3, 1ste blad) De Raad voor de Scheepvaart heeft geen termen gevonden den kapitein van het ver brande s.s. „Ares" van de Kon. Ned. Stoom boot Mü. eenige straf op te leggen. (blz. 1, 1ste blad) Controle van de proeven van dr. Bendien in Nederlandsche instituten en laboratoria wordt voorbereid. (blz. 1, 1ste blad) Malversatiën te Nieuweschans. (biz. 1, 1ste blad) Het Duitsche bezoek aan Rome. Redevoe ringen van Mussolini en Bruening. (blz. 1, 3de blad) Het bezoek der Fransche ministers aan Berlün zou spoedig plaats vinden. (blz. 1, 3de blad) De stakingsbeweging in Spanje. (blz. 1, 3de blad) Ernstig spoorwegongeluk in Polen. (blz. 1, 3de blad) Over de voorstellen van den president der Duitsche Rijksbank zou princijieele overeen stemming met de banken verkregen zijn. Bezuinigingswet in Engeland in voorberei ding. (blz. 1, 3de blad) Op aandringen van Von Hindenburg zal de Persnoodverordening gewijzigd worden. (blz. 1, 3de blad) N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. Telef. 11617-14106 - OVERVEEN Geen aanleiding den kapitein te straffen. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan inzake den brand in de lading van het stoomschip „Ares", lig gende aan de kade te Lissabon, alsmede be treffende de klacht van eenige pasagiers van dat stoomschip terzake van misdraging. De Raad is van oordeel, wat de ramp be treft, dat de oorzaak van den brand niet is kunnen worden vastgesteld. De kapitein heeft gedaan wat mogelijk was om den brand meester te worden. Hij is daarin niet ge slaagd, doch daarvoor kan hem zeker geen verwijt worden gemaakt. Het is tenslotte ook niet gebleken, dat hij is te kort geschoten, wat betreft het voorkomen van brand. Betreffende door twee van de passagiers tegen den kapitein ingediende klachten merkt de Raad o.m. op, dat niet gebleken is dat het toezicht op het rooken onvoldoende is ge weest en de Raad acht dan ook geen termen aanwezig, den kapitein op dit punt eenig verwyt te maken. Wel is echter uit het onderzoek gebleken, dat de kapitein te laat om de passagiers heeft gedacht en dat hij geen orders heeft gegeven betreffende het waarschuwen en het van boord laten gaan der passagiers. De kapitein had tenminste den hofmeester onmiddellijk moeten laten waarschuwen, toen de brand was uitgebro ken. Ook is uit het onderzoek gebleken, dat het civiele personeel niet voldoende op ae hoogte was van de brandrol en de dit daar bij toebedeelde taak. De raad wijst er voorts op, dat de klach ten van bedoelde passagiers over misdra gingen van den kapitein jegens hen eerst te voorschijn kwamen, toen zij in de ver goeding, welke de reederij hun terzake van deze ramp gaf, waren teleurgesteld. Mitsdien verklaart de Raad de klachten van de passagiers A. B. en C. E. ongegrond met uitzondering echter wat betreft het niet waarschuwen door den kapitein van den hof meester, teneinde voor het behoud der pas sagiers te zorgen. Er bestaat deswege echter geen aanleiding, den kapitein eenige straf op te leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1