landbouw en veeteelt STOPPAGE HAVEIKCHlifeB1 K. ACKEMA AFWEZIG POLITIE CONRAD FEHN ELCK_ WAT WILS t T andheelkundige tot en met 24 Augustus P. DE WILDE Afwezig tot 27 Aug. VALKENBURG (L.) Wed. L. TUMMERS „H. Gerardus, Gids op onzen pelgrimstocht" OPROEPING Dames- en Heerenrijw. VERKOOPER BEDDENVAK KERKNIEUWS FINANCIEN De bankiers en de „Stillhalte- Abmachungen' Nederland en Duitschland FAILLISSEMENTEN BOEKBESPREKING PROVINCIAAL NIEUWS HAARLEMMERMEER NOORDWIJK VELSEN De reis naar de filmstad 5 STOOMVAARTLIJNEN ARTISTIEK BLOEMWERK KUNSTNIJVERHEID SIERKUNST Het van ouds bekende HOTEL PENSION Cursus tuinbouwvakonderwijzers voor de bloembollenteelt De wnd. directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van belanghebben- en, dat bij voldoende deelneming begin november te Lisse een cursus ter opleiding van tuinbouwvakonderwijzer voor de bloem bollenteelt geopend zal worden. Om tot den cursus te worden toegelaten, moet men voldoen aan een toelatingsexamen, üat zal loopen over Nederlandsche taal, reke nen, aardrijkskunde en kennis van de bloem- oilenteelt; voorts moet men den 21-jarigen eeftijd hebben bereikt en een bewijs over leggen van ten minste vier-jarige werkzaam heid in de practijk van de bloembollenteelt. De deelnemers aan dezen cursus zuilen gedeeltelijke vergoeding voor reiskosten ont vangen. De lessen zullen worden gegeven op twee avonden, per week op voor de deelnemers meest geschikte uren van November 1931 tot Mei 1932; van half October 1932 tot Mei 1933 en van half October 1933 tot omstreeks April 1934, waarna een examen ter verkrij ging van het diploma wordt afgenomen Aanmeldingen moeten vóór of uiterlijk op 15 September worden ingezonden bij den Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, den heer ir. K. Volkersz. Gewichtige dagen voor een gewichtig feest Een wereldsch feest wordt immer ernstig voorbereid. En dit zou niet 't geval zijn bij een feest van zoo groot belang voor ons zieleleven? Een groot feest staat voor de deur, 't feest van een alomgekendrn en al- omgeëerden volksheilige, die vooral in Over- dinkel zijn uitverkoren genadeoord gevestigd heeft. 16 October, de sterfdag, dus de geestelijke geboortedag voor eeuwig van Sint Gerardus Majella, nadert snel. De Zondag daaropvolgend, 18 October is de groote huldedag, de groote smeekdag, de machtige wonderdag voor al zijne vereer ders. Wil die grootsche dag met zijn grootsch- opgezette nationale processie ('t vorig jaar waren er een tienduizend bedevaartgangers) te Overdinkel een schat van geestelijke en tijdelijke voordeelen afworpen, dan dient 'n waardige voorbereiding vooraf te gaan. Die voorbereiding bestaat in de negen aan het feest voorafgaande Zondagen, waarop in onze Aartsbroederschapskerk door de ver zamelde parochianen een openbare novene wordt gehouden (behalve de gewone 14- daagsche novene), die begint op Zondag 16 Augustus en eindigt op 11 October, den laat- sten Zondag voor het Sint Gerardusfeest. Op die Zondagen wordt aan de wonder macht van den alombekenden volksheilige St. Gerardus Majella, een heilig en machtig geweld aangedaan, worden de geestelijke en tijdelijke belangen van zijn vrienden nog eens met nadruk aan zijn goede zorgen aan bevolen, wordt zijn machtige bescherming in bijzondere smeekingen en H. Mis afgesmeekt over al onze weldoeners. Op die Zondagen wordt door talloozen uit de omgeving van Overdinkel van de gelegen heid gebruik gemaakt, om bij de namiddag oefening van 3 uur de relikwie van den. H. Gerardus te komen vereeren. Deze verwijderde voorbereiding wordt be sloten met een meer nabije voorbereiding, bestaande uit een driedaagsche oefening of Triduurn, onmiddellijk voorafgaande aan den luisterrijk te vieren feestzondag op 18 October. Aan talloozen bieden die Zondagen een gunstige gelegenheid, den Heilige nog eens hartelijk te bedanken voor de verkregen gunsten in het afgeloopen jaar. Zoovele anderen zullen de gelegenheid aangrijpen, den grooten dienaar Gods met onbeperkt vertrouwen hun behoeften bloot te leggen en zijn machtige voorbede in te roepen, opdat onder zijn bescherming de rechtvaardigen in de deugd volharden, de zondaars tot inkeer komen, de zieken troost en opbeuring, ja zelfs genezing verkrijgen, indien het hun zalig is, in één woord ieder in zijn staat of nood hulp en bescherming ondervinden moge. Uwe intenties moeten worden opgezonden aan de R. K. Pastorie te Overdinkel en zul len alle negen Zondagen in de broeder- sehapskerk worden afgelezen. Als novenegebed wordt gebeden een der 9 gebeden tot den H. Gerardus op blz. 157 van het bekende, aan ons adres verkrijg bare boekje: „H. Gerardus, Leidsman op onzen pelgrimstocht," waaraan gij kunt toevoegen een der gebeden op bladz. 151 en volgende, naargelang de intentie een tijde lijke of geestelijke gunst, een zieke of een zondaar betreft. (Zie advertentie in dit blad). Giften (naar vermogen en believen) met de opgave van intenties meegezonden, wor den ter eere van den H. Gerardus voor onze stichtingen besteed. JOS. SCHOEMAKER, Pastoor te Overdinkel. Postrekening 171255. In een gisteren ten kantore der Neder landsche Handel Maatschappij gehouden vergadering, werd door de Amsterdamsche Bankiersvereeniging nogmaals het vraag stuk in zake „Stillhalte-Abmachungen" be sproken. Verschillende wijzigingen, die de Am sterdamsche Bankiersvereeniging nader ter kennis waren gebracht, welke wijzigingen voortgevloeid bleken te zijn uit te Londen gevoerde conferenties, maakten een nieuwe, nauwgezette studie van het vraagstuk nood zakelijk. De moeilijkheid tot een besluit te komen is niet weinig vergroot door in de Duitsche pers '(zie o. a. Franf. Ztg. van 5 dezer) besproken maatregelen van de Duitsche regeering ten aanzien van den invoer in Duitschland van bepaalde artikelen. In hoeverre deze maatregelen voor den Nederlandschen landbouw, handel en indus trie van nadeeligen invloed kunnen zijn, valt van bankierszijde op het oogenblik moeilijk te overzien Waar evenwel het vraagstuk voor ons land van zoo wijde strekking zal kunnen blijken te zijn, heeft de Amsterdamsche Bankiersvereeniging gemeend, zich ook om die reden nog steeds van het uitspreken van een bepaald oordeel over het haar voor gelegde ontwerp te moeten onthouden. Echter meent zij wel te kunnen uitspre ken, dat Duitsche uitstelvoorstellen minder "zwaarlijk voor overweging in aanmerking .ouden komen, indien die voorstellen slechts betrekking hadden op de verhou ding tusschen de leden der Bankiers Ver eniging en hun Duitsche bankrelaties, en niet ook op de verhouding tusschen de le den dier vereeniging en hun relaties in den Duitschen handel eu industrie. De gulden en de mark. Naar „De Tijd" verneemt, zal een ver gadering van vertegenwoordigers der voor naamste Nederlandsche banken worden ge houden om in onderling overleg de aan te nemen houding vast te stellen jegens het voorstel tot deelneming aan de internatio nale crediet-verleening van het in financi- eele moeilijkheden verkeerende Duitsch land. Veel animo bleek tot dusver naar de zegsman van het blad meedeelde voor deze deelneming niet te bestaan. Zelfs de onderhandelingen te Londen met En- gelsche en Duitsche bankiers over het be vriezen van aan Duitschland reeds verleen de credieten op korten termijn aan de onderhandelingen nam onzerzijds mr. Van Nierop deel hadden niet het minste re sultaat. En aan de heden gehouden verga dering te Parijs met Fransche en Zwitser- sche bankdirecteuren voor hetzelfde doel hebben onze vertegenwoordigers niet eens deelgenomen. Inderdaad bestaat er, gelijk het blad werd meegedeeld, in Nederlandsche financieele kringen weinig neiging om zich nog met verdere bevrediging der Duitsche credietbe- hoefte in te laten. Deelneming van Neder landsche banken aan een ook door Londen gewenschte nieuwe leening van honderd millioen pond sterling schijnt uitgesloten. Men wenscht het bij de 650 millioen Neder- landsch geld in Duitsche leeningen waar op al 175 millioen koersverlies werd geleden te laten en slechts om te zien naar mid delen om het geleende te beveiligen. Nog meer gelden aan Duitschland te leenen ware onverantwoordelijk van een land, dat ook van regeeringswege door het z.g. Crediet B., hetwelk bijna honderd millioen bereikte, vol doende heeft getoond, dat het zelfs met gevaar voor eigen positie het benarde buurland wilde helpen. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 5 Augustus Firma Steengroevenbedrijven „Eleonore", Amsterdam, le Constantjjn Huy- gensstraat 101, H. van Kan, Amsterdam, Tweede Helmersstraat 5 en C. Meijer, Ros- strasse 132, Krefeld. R.c. Mr. J. Verdam. Cur. Mr. M. van Vugt, Amsterdam, N. Z. Voorburgwal 176. 5 Augustus: N. V. Handel Maatschappij „Ultra Mare", Amsterdam, Frederiksplein 52. R.c. Mr. V. G. A. Boll. Cur. Mrs, de Kos en Masthoff, Amsterdam, Keizersgracht 305—309. N. V. Heussen's Gloeilampenfabriek te Arnhem. R.c. Jhr. Mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. Mr. J. C. de Vries Rob- bé, Jans Buitensingel 32, Amhem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Augustus W. Verberk, Schijndel. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Augustus J. Middelink, Aalst Waalre. 4 Augustus L. Kuijpers. Geldrop 5 Augustus B. J. Drenth, Almelo. 5 Aug. H. Gerding, Enschede. 5 Aug. H. J. Nijmeijer, Lonneker 5 Aug. G. W. Karenbeld, Wierden. „Netteke Dollemans", door Nanda. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Met pleizier zullen jonge meisjes van 11 15 jaar dit prettige boek lezen. Van Netteke met haar oolijke guitenstreken, doch bo venal met haar gouden hart, zullen zij gaan houden en zij zullen blij zijn, dat het haar goed gaat. En als er aan het einde van het boek een zusje voor Netteke komt, dan is deze den koning te rijk. Henri Pieck verzorgde de illustraties op uitstekende wijze. „De Radiumdiefstal", door Jac. Berghuis Jr. Uitg.: Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een boek vol geheimzinnigheden, dat voor al op oudere jongens aantrekkingskracht zal blijken uit te oefenen. Een filmspook, een radium-diefstal, een ontvoering, welke ech ter een St. Nicolaasgrap blijkt te zijn, kort om, er is zooveel spannends in het boek, dat de jeugdige lezers het in één adem uitt zullen lezen. Voor een goede illustreering van het boek zorgde Jan Lutz. HET BESTE TWEESPAN LUXE-PAARDEN IN NEDERLAND In Haarlemmermeer gestald Bij het te 's-Gravenhage gehouden con- cours-hippique was een zilver kunstvoorwerp van hooge waarde uitgeloofd voor het beste tweespan luxe-tuigpaarden. Alle beste twee spannen waren hier ingeschreven en het kunstvoorwerp werd toegekend aan de beide schitterende vos-ruins „Capenor" en „Bing- lei Victor" van den heer Bultman, rijder eigenaar. Dezelfde paarden won?» ook den len nrijs in het nummer taiJtèms. Met „Tudor Emperor" werd de heer Bultman tweede in de eenspannen; aan den roodschimmel van den heer v. d. Haar, die het kampioenschap te Hoofddorp won, werd de le prijs toege kend Het paard van den heer Bultman is superieur in gang, doch mist de innemende roodschimmel-kleur van den kampioen van den heer v. d. Haar. In Engeland, waar de hier genoemde paarden vele eerste prijzen en kampioen schappen wonnen (wel een bewijs dat hooge klasse tuigpaarden in Nederland zijn te be wonderen), werd het paard van den heer Bultman het kampioenschap toegekend en de roodschimmel van den heer v. d. Haar daar onder geplaatst toen de dieren in Engeland tegen elkaar strijd hadden gevoerd. „Binglei Victor" van den heer Bultman, ge reden door den bekenden koetsier van mevr. Droy de Perez, werd in Den Haag derde. De schimmel „Belle et Bonne" werd Don derdag als rijpaard en Vrijdag als tuigpaard een eervolle vermelding toegekend. Personalia De heer E. W. Neefjes, alhier, "'aagde te Utrecht voor het examen Fransen L. O. Burgerlijke Stand Geboren: J. Suit Zwart, z.; L. A. NatGeluk, z.; K. Wijker Visser, d.; Ph. M. DekkerDobbelaar, z.; A. Schijf—Hensen, z.; S. Dekker—Naaktge boren, d. J. Smit—de Bruin, z.; F. v. d. StelVerkamman, z.; N. W. Kolk—Gaas beek, d.; H. de Bie—Bierman, z.; J. Feije Holzmann, z.; C. Kramer—Molenaar, z.; W. de Gelderv. d. Oever, z.; M. A. M. J. Res Wuijvelshoff, z.; R. B. Melis—Kup, z.; H. Dijkhuizen—Prins, z.; E. J. Schipper Zwitser, z.; E. VeldmanHoekstra, z.; G. C. MeijerinkSeinen, d.; J. Haffertde Groot, d.; L. E. W. de JongWinters, d.; A. v. d. Kloosterv. Buuren, z.; Dercksen Hulleman, d.; K. Moilema—Poepjes, d.; H. M, SombroekBalk, d.; J. M. Paardekam v. d. Eijnde, d.; A. E. BakkerPeereboom, d.; E. BleekerSwarthof, d. Ondertrouwd: A. J. Stam en J. M. Lee- ving. J. W. J. Rumping en G. M. Graa- man. J. F. Demmers en K. Glas. J. M. Maas en E. J. G. Riesenbeek. L. v. Croo- nenborg en C. van Duijn. C. Gravemaker en A. A. Smit. F. Brassinga en Y. Wiersma. D. Zeilemaker en M. Blom. J. Pul en J. Jansen. Getrouwd: P Martens en E. C. M. Heij- nen. J. C. Martens en H. H. Eskes. R. C. H. Stephan en K. H. Spethmann. K. Zeevat en H. E. Poortenaar. F. Geijteman en C. J. Ingelse. H. Scheurkogel en T. Tiel. W. Th. Koelman er, M. v. Hulst. Overleden: Anna Ch. E. Gras, 65 jaar, v. E. J. v. d. Berg, 24 jaar, v. H. A. v. Won den, 4 mnd., m. Jacob Groot, 80 jaar, m. C. A. te Boekhorst, 1 mnd., m. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de navol gende bouwvergunningen verieend: aan A. en P. Bleeker te IJmuiden, tot het verbouwen van een woon-winkelhuis met bakkerij aan de Kalverstraat 176, aldaar; aan de Vereeniging tot bevordering van het Gesticht van het Arme Kind Jezus, gevestigd te Simpelveld, te Velsen, tot het aan en bijbouwen van een school voor la ger onderwijs aan de Corverslaan, aldaar; aan de N. V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij v. h. Van der Plas en Jansen te Driehuis tot wijzigen van een bouwplan voor een woonhuis aan de Napierdwarsstraat, hoek Napierstraat, te IJmuiden; aan W. van der Zon, te Velsen, tot het bouwen van een schuur in den Spaarndam- merpolder, aldaar; aan W. en A. H. Hulshof, te Haarlem, tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Burg. Enschedélaan te Santpoort; aan het Kerkbestuur van de Oud-Katho lieke Kerk te IJmuiden, tot het herstellen en veranderen van den kerktoren op het kerkgebouw aan de Kon. Wilhelminakade, hoek Cronjéstraat, aldaar; aan de N. V. Cemsto, te IJmuiden, tot het bouwen van een pakhuis aan de Alex Bell- straat, aldaar; aan B. Wamsteeker, te IJmuiden, tot het verbouwen van een woon-winkelhuis aan de Kënnemerlaan 15, aldaar; aan firma J. Klauwers, te Santpoort, tot het wijzigen van het fundeeringsplan voor een ketelhuis aan dén Bloemendaalsche- straatweg, aldaar; aan den Nederl. Bond v. Christelijke Ha ven- en Transportarbeiders, te IJmuiden, tot het bouwen van een schaftlokaal aan de Trawlerkade, aldaar; aan de N. V. Timmerwerken v. h. Zijp en Hamburg, te IJmuiden, tot het ver bouwen van een woon-winkelhuis aan de Grahamstraat 1, aldaar; aan J. Rooker, te IJmuiden, tot het wij zigen van een bouwplan voor woningen aan de Tuindersstraat, aldaar; aan G. Ruysenaars, te Velsen, tot het bouwen van een woonhuis aan den Wij- kerstraatweg, aldaar. Door de prairie. Deze is heel wat romantischer wanneer men ze onder de meetkundeles geniet.... met een Karl May onder de bank meege voerd op de vleugelen der fantasie.... Uit de raampjes van den stalen express- trein snuivend in een afschuwelijke hitte staar ik naar een afschuwelijke doodsche vlakte, en het wonderland der jeugd, het doel aller jongensdroomen, noem ik schim pend een vervloekte kafferstreek. Voorbij Kansas City neemt de zon een aanloop en toont wat zij kan! In mijn af gesloten compartiment werden herinnerin gen wakker aan stoombaden. IJswater uit het reservoir werd op den weg van het glas tot den mond lauwwarm, het eene kleeding- stuk na het andere wordt van het lichaam geworpen en tenslotte zit Adam in eigen persoon daar, bereid om ook nog uit zijn vei te springen. De stationsgebouwen komen mij meer en meer Spaansch voor zij zijn het ook, want we zijn de grens van Nieuw-Mexico gepas seerd. Indianenhoofdmannen kloppen aan mijn deur; gaarne zou ik hen mijn Russi sche scalp schenken om een koeler hoofd te krijgen, maar de roode gentlemen bieden slechts gekleurde dekens aan en allerlei fan tasieartikelen, origineel wigwamwerk ma de in Gablux. Winnetou is een marskramer geworden, constateer ik spijtig en ik weiger alle In- diaansche souvenirs met de woorden: „Ik koop niets, want in Europa heb ik een groo ten voorraad donderbussen, vredespijpen en tomahawks, Hugh, ik heb gezeg...." In Arizona houden de aanbiedingen op. Ik verwacht nu offertes in lasso's en ik had mij zeker tot enkele inkoopen iaten overhalen maar de cowboys, die ik zag, schijnen dit requisiet nog slechts bij filmopnamen te ge bruiken, want geen enkele was te paard, al len suisden in Fords van het onmogelijkste type vaak, door dik en dun lang» ce spoor lijn. De trein dondert over de Coloradorivier en dan bevinden we ons reeds in Califomië. De overgang van den eenen Staat in den anderen gaat ongemerkt, alleen verschijnt er een beleefde levensmiddelencontroleur in burger en waagt of ik let wel mals by me heb?Hoeveel keer zou ik, wan neer ik in Europa een reis van dezelfde lengte gemaakt had door de douane lastig gevallen zijn, douanen met telkens een an dere uniform? (Een glas ijswater op uw ge zondheid Graaf Condenhove-Kalergi). Daar is de villastad der Cresussen Pasa dena, ik ken ze uit een Chausan van den Duitschen dichter-vorst Kurt Nobitschek, de expresse rijdt midden door de straten, voortdurend hellend en fluitend als een een voudige tramhij vertraagt zijn vaart langzamer, langzamerde aankomst in 't Paradijs wordt zelfs plechtig en daar is nu het open station met het zoo lang verwach te opschrift: Los Angelos. Ik stap op het perron van de grootste stad der wereld en de lucht trilt onder een oorverdoovend „Lang zal hij leven".... De Hollandsche filmkolonie stond daar om mij te verwelkomen, ontroerd omhelsde ik oude vrienden, kuste in opwinding ook eeni- ge verbaasde vrienden en temidden van een auto-colonne reed ik naar de sprookjesach tige voorstad dezer aarde: Hollywood De witte stad. Dit is dus de plaats, waarin zij allen wer ken, wonen, eten, rusten, slapenals echt ademende schepselen.... allen, die wij sport- achtig zien en hooren op de projectiedoeken in de bioscopen van Ansbach tot Zanzibar, Met een kinderlijke nieuwsgierigheid, die mij twintig jaar jonger maakte, reed ik langs de boulevards van deze wereld, die voor mi) totaal onbekend was. Reeds in de eerste uren bemerkte ik, dat ik mij weer maar eens een heel verkeerde voorstelling gevormd had van alles wat ik hier te zien kreeg. De huizen waren echt en geen tooneeldecoratie. De witkiel was niet geschminkt. Ik stond perplex van verbazing, toen ik ontdekte dat mijn meening, dat hier alles valsch was, echt valsch was. Los Angelos heeft een keurig gedeelte Hol lywood! En dat is weer een zeer groote stad met geweldige warenhuizen, reusachtige luxe hotels, petroleum-magnaten, heerlijke par ken en een enorm verkeer. Men treft er ook prachtige gedenkteeke- nen aan, deze zijn echter niet van marmer, doch van gips en stellen geen klassieken voor, of zelfs niet de zoo geliefde veldheeren. O, neen, het zijn alle reclame-figuren. Fi guren ter eere van een pneumatica-firma of ter verheerlijking van een soepwortel. De inwoners zijn niet uitsluitend menschen van de film, ofschoon de „Mories" en alles wat bij hen behoort een groot gedeelte van de bevolking uitmaken. In de bungalows en vil la's van Beverley Hill, Santa Monica en bo ven in de bergen, wonen de „sterren", die de wereld in ontroering brengen. Zij leven daar prachtig en voorzien van alle comfort, teruggetrokken. Met speciale belangstelling beschouwde ik de Buen Reteros der humo risten; de residentie van Charley Chaplin, het Spaansche slot van Buster Keaton. Hoe deze laatste bij al zijn rijkdom niet lacht, is mij een raadsel. Ik zag een menigte heerlijke stukken grond en op de vraag, wien zij alle toebehooren krijgt men zooals de prinses in het sprookje van koning Drosselbart telkens weer denzelfden naam ten antwoord: Harold Lloyd. Deze Nabob, een humorist, heeft n.l. Hollywood opgekocht, voor het eigenlijk bestaan heeft Met mij is het helaas nog niet zoo ver, moet ik eerlijk bekennen. Ik woonvoorloo- pig in een apartementshouse, dat op een hoogte ligt en er uit ziet als een dreigende burcht. Het heet dan ook „Chateau Mar- mont" en ik sta heel vaak op zijn tuinen, en blik met genoegen naar de sprookjesachtig mooie witte stad aan mijn voeten. Duizenden lichten beneden mij, de Cali- fomische hemel boven mij en de huiselijke zorgen achter mijvoor mij in ieder geval een eenigszins onzekere toekomst, want toen ik aan de plaats gekomen was, waar ik mijn talenten moest ontwikkelen, stegen bange twijfels in mij op, wat ik hier eigenlijk doen zou De nieuweling wordt voorgesteld. Allereerst werd ik door de geweldige bu reaux van die geweldige menschen gevoerd, waarvan altijd in de kranten te lezen staat, dat „zjj zooeven op hun studiereis in Am sterdam zijn aangekomen" en die dan in onze luxe hotels audiënties verleenen en in terviews toestaan. Bij ieder van deze filmvorsten maakte ik mijn buiging, ieder vroeg: „How do you do?" en hoe het mij in Amerika beviel en voor iedere schrijftafel verklaarde ik, dat ik het er geheel mee eens was, wat algemeen tot aller tevredenheid voor kennisgeving werd aangenomen. Hierna reed men mij naar de meest voor aanstaande spelers der Metro-Goldwyn- Mayer. Ik werd in de verschillende ateliers ge bracht als een schoolopziener, die door den rector gedurende de les door de verschillen de klassen geleid wordt. Zij waren allen be leefd voor mij, de beroemdheden! Het meest voorkomend echter was Adolphe Menjou, of schoon ik juist hem door mijn dwaas ge drag een weinig verblufte. Ik trok n.l. uit pure verlegenheid aan zijn beroemd baardje, om te zien of het werkelijk niet vastgeplakt zat. Het heele reusachtige terrein nam ik in oogenschouw. Alle paleizen, oorlogsterreinen, besneeuwde bergtoppen, leeuwen spoorwegen enz. enz., die mij bekend waren uit alle mo gelijke filmen, begroette ik als oude kennis sen. Heel veel illusies werden hier vernie- ,ti|d maar het maakt toch zoo'n gewel digen indruk, wat een kolossale prestaties de wereld van hier uit, volgens de regelen der kunst voorgetooverd worden. Uitgeput kwam ik tenslotte weer in een der hoofdbureaux terecht en om mijn aanwezigheid door een of ander te rechtvaardigen en de firma de kosten van mijn reis eenigszins te verzoe ten, begon ik een groote redevoering over mjjn plannen en deed allerlei voorstellen over den aard van mijn werkzaamheden. Ik was juist uitstekend op dreef, men 1 luisterde met belangstelling toeniets on verwachts gebeurde: de aarde begon n.l. Plotseling te wankelen, jawelte wanke len! Gedempt gerommel werd gehoord, rui ten rinkelden, klokken bleven staan, schil derijen dansten aan den muureen aard beving! Hier in Californië niet zoo'n bui tengewone zeldzaamheid voor mij een nooit gekende sensatie! Ik kon het niet be grijpen. Eenmaal had ik me geweldig inge spannen, om den nooit te overbluffen Ame rikanen een bewijs te geven, dat ook een Europeaan grootsche ideeën hebben kan eenmaal in het leven gelukte het mij, men schen nieuwsgierig te maken, en te berei ken, dat zij naar me luisterdenen daar schopt een natuurgebeurtenis alles in de war.... Tegen een aardbeving ben ik het kwijt.... geheel overmeesterd laat ik de wa pens neer voor een noodlot, dat met zulke geweldige requisieten tegen mij strijdt.... Hollywood stelt er een eer in gastvrijheid aan te bieden Wanneer iemand een reis naar de film- stad doet, moet hij wat kunnen vertellen. En zoo nam ik eens goed poolshoogte in de streek, die voor mij enkele maanden mijn „Milljoh" zou zijn. In de kringen der film sterren ontstond er formeel een „gevecht" om mij. Dat is hier altijd zoo, vertelde men mij, wanneer een nieuwe landsman aan kwam en ik behoefde mij daar absoluut niets over in te beelden, want de Hollanders wenschten niets anders dan de laatste nieuwtjes uit hun land te hooren. Toch ver heugde ik mij er buitengewoon over, dat ik in den eersten tijd iederen avond aan een der 10 voor mij feqstelijk gedekte tafels kon soupeeren. Ik verdeelde dat heel verstandig en was nu voor weken van iedere zorg om het bestaan bevrijd. Al de lieve vrienden uit vervlogen dagen, dus met volle zielen en lee- ge portemonnaies naar deze kust gevaren, ontmoette ik weer, nu in prachtige villa's tronend menschen, die geen zorg meer kennen en die 's nachts zoo goed slapen als waren zij opgegroeid in het bezit van bank- conto's en als hadden zij met het chèque- boek in de handjes in de wieg gelegen Vrienden uit een tooneelclub, die eens schou der aan schouder met mij streden tegen de berekeningen van den econoom, die de in dexcijfers had uitgevonden. Broeders in het lot, met wie ik honger geleden had, haal den mij nu in prachtige limousines af en bo den mij gastvrijheid aan in de bungalows, verscholen tusschen de palmen. Laat mij hun namen verzwijgen lang vergeten, maar altijd nog openstaande rekeningen in het verre Europa, zij konden misschien weer beginnen te jammeren Maar ook andere menschen ontmoette ik, die ook, „ginds" iets geweest waren, Z'Oo Arnold Korff, Paul Ludwig Stein, Ar thur Robinson, Egon van Jordan. Berthold Viertel e.a. In de woning van Viertel, die dicht aan de zee ligt, trof ik een opgeruim- den vroolijken ouden heer, die Upton Sin clair heette. „Pardon", zei ik, toen wij aan elkander voorgesteld werden, „ik versta imr mers Sinclair?.... U bent toch tenslotte wer kelijk niet „Ja wel", lachte hij, „maar vertelt u het aan geen enkelen Amerikaan, dat u kennis met mij gemaakt hebt. Dat zou u schade be rokkenen, ik ben bij mijn landgenooten niet erg geliefd!" Erich von Shoheim, de veel bewonderde en veel gehate, liet in zijn (gesprek met mij geen spoor bemerken van zijn satanisch sarcasme, dat ons altijd als zijn voornaamste eigenaar digheid voorgepraat was. Hij is een gemoe delijke fideele heer, wiens taal prettig her innert aan de buitenste wijken der stad, die algemeen als de stad der liederen en van „het tegenwoordige" bekend is. Hij is een gemoedelijke, fideele heer, zooals gezegd zijn bekende menschenschuwheid toonde zich het duidelijkst op een partij, waarop het wemelde van gasten en waarop hij zich met mij in een stil hoekje bij het buffet terug trok; en bij heerlijke kreeften, salade en ou de sherry waren wij menschenschuw, dat het zoowat kraakte Het regent uitnoodigingen tot „partijs" zooals de soirée's hier genoemd worden. Bij iedere partij leert men nieuwe menschen kennen, die weer uitnoodigen. Overal wordt hetzelfde gepraat, maar het is louter scherts hoe heerlijk, eens niets van de moeilijke problemen van onzen tijd te hooren; geen mensch weet iets van politiek, van groote processen, van gemeenteraadsverkiezingen, van studentenrelletjes, demonstraties, pro clamatieseen zalige doezeling omvangt mij reeds. Maar ziet eens naar den eeuwig blauwen hemel luistert naar het ruischen van den Oceaanblikt van het terras mijner woning op de laan van Beverly Hills en beproeft dan eens over de politiek in Hol land te spreken.... Ik kan het niet, al scheldt ge mij duizend maai uit als een ke rel, die niets om zijn vaderland geeft In lief luilekkerland maar zeker komt eenmaal de tijd van gloeiend verlangen naar het drukke jachtende stadsleven...., naar 't gebrul op vaderlandsche tooneelrepetities naar vloekende chauffeursblatend pu bliek bij een première. kortom naar al de dingen die mij lief werden door gewoonte waarbij mij de gebraden duiven weer uit de monden'.zullen vliegen Maar voorloopig, mijne heeren, ben ik be nijdenswaardig gelukkig te midden van deze vroolijke menschen, die vriendelijk en kalm zijn, al debatteeren zij ook niet over den No belprijs en al mopperen zij niet tegen el kander; die nooit slecht gehumeurd zijn, zij toonen dat - tenminste nieten die altijd zorgeloos lachen, ook al hebben zij er geen reden voor.... omdat nl. „Keep smiling" op deze wereld geen leeg begrip is Stoomvaart Mij. Nederland SEMBILAN, (thuisr.) 7 Augustus te Suez. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij CERES 7 Augustus van Amsterdam te Rotterdam. CLIO 6 Augustus van Salonica te Smyrna. CRIJNSSEN (thuisr.) pass. 6 Augustus Azoren. HELDER (uitr.) 5 Augustus te Curasao. HERCULES 6 Aug. v. Mutzuna n. Piraeus. HERMES 6 Augustus v. Stamboul n. Smyrna. JASON 7 Augustus v. Hamburg te Ant werpen. MINERVA 5 Augustus v, Malta n. Patras. ODYSSEUS 6 Augustus v. Kopenhagen n. Aalborg. ORESTES (thuisr.) 5 Augustus v. Cura sao n. Europa. ORION 7 Augustus v. Amsterdam te Rot terdam. POSEIDON 6 Augustus v. Lissabon n. Se- villa. TRAJANUS 6 Augustus v. Valencia n. Alicante. ULYSSES 7 Augustus v. d. Zw. Zee te Amsterdam. Kon. Paketv. Maatschappij BOTH, Amst.-Batavia, pass. 6 Augustus de Fer. Holland—Afrika-Lijn HEEMSKERK 6 Augustus v. Dar-es- Salaam n. Zanzibar. KLIPFONTEIN (thuisr.) pass. 7 Aug. Ouessant. NIEUWKERK (uitr.) pass. 6 Augustus Niton. RANDFONTEIN 6 Aug. v. Berbera n. Mombassa. RIETFONTEIN 6 Aug. v. Rott. te Ham burg. GROOTENDIJK, Rotterdam-N. Orleans, 5 Augustus v. Tampico. HollandOost-Azlë-Lijn AAGTEKERK (uitr.) 7 Augustus v. Shanghai. MEERKERK (uitr.) 6 Aug. te Pt. Said. OLDEKERK (thuisr.) 7 Augustus v. Sa- bang n. Rott. HollandBritsch-Indië-LUn RIDDERKERK (thuisr.) 6 Aug. v. Ma dras. SilverJava Pacific-Lijn SALAWATI 5 Aug. v. Java n. Calcutta. Rotterdamsche Lloyd DJAMBI 6 Aug. v. Hamburg n. Rott. KEDOE (thuisr.) 5 Augustus Addu Atole gep- RotterdamZuid-Amerika-Lijn ALCYONE 6 Aug. v. B.-Aires n. Rott. Stoomvaart Mij. Oceaan LAERTES 7 Aug. v. Batavia te Amster dam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALPHA m. s. 5 Aug. v. Odense te Hol- tenau. BATAVIER I 6 Augustus v. Hamburg n. Rotterdam. BATAVIER V, 7 Augustus 8 uur v.m., van Rotterdam te Gravesend. BERNISSE 6 Aug. v. Rott. te Hamburg. BOEKELO 7 Aug. Brunsbuttelkoog gep., v. Calais n. Himango. DOLFIJN, ms. 2 Aug. v. Londen te Tre- port. FLYING SCOTSMAN 7 Augustus v. Brightlinsea n. Limfjord. GELE ZEE, sleepb. 4 Aug. v. Oran, v. Rott. n. Banka met tinbaggermolen „Tem- pilang". GROENLO 6 Aug. v. Tromsö n. Londen. INDUS, sleepb., 6 Augustus 35 gr. 52 u. N.B. en 2 gr. 12 m. W.Z. v. Rott. n. Bash- nager met zuiger en een bak. JANETTE m.s., De Boer, 5 Aug. v. Rends- burg te Hamburg. JAVA ZEE 6 Aug. 47 gr. 11 m. N.B. en 6 gr. 30 m. W.L., v. Rio Grande n. Cherbourg met een baggermolen. KATENDRECHT 6 Aug. Miami gep., v. Rouaan n. Houston. LARENBERG 6 Aug. v. Archangel n. Ne derland. NIEUWENDAM ms. 6 Aug. v. Hamburg n. Am st. OOSTZEE, sleepb. 4 Aug. 44 gr. 35 m. N.B. en 8 gr. 25 M. W.L. v. Havre n. Pt. Said met een baggermolen PARKLAAN 6 Aug. v. La Plata n. Antw. RUURLO 6 Aug. v. Archangel te Barrow o/F. SAMBRE 4 Aug. v. Rott. te Rouaan. SOESTERBERG 6 Aug. Honnigsvaag gep., v. Archangel n. Amst. TELA 6 Aug. v. Diamante n. Las Palmas (v.o.). SCHELDE, sleepb., 7 Aug. v. Vigo, v. Rott. n. Bavhnagar, met een baggermolen. STAD AMSTERDAM 7 Aug. Holtenau gep., v. Rott. n. Lulea. STAD ZALTBOMMEL 7 Aug. v. d. Tyne n. Barcelona. THUBAN 6 Aug. 40 m. Z.W. v. Bergen, v. Archangel n. Rotterdam. WINTERSWIJK 6 Augustus Kaap Race gep., v. Rott. n. N. York. ZWARTE ZEE en WITTE ZEE, sleepb., 6 Aug. Galita gep., v. Wallssend o.T. n. Wel lington met 17000 t. droogdok. I Heden overleed, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder HENDRIKA THEODORA TIENHOVEN Echtgen. van Franciscus Pouw in den ouderdom van 59 jaren. Uit aller naam: F. POUW. Haarlem, 6 Aug. 1931 Kruistochtstraat 50. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden op Maan dag 10 Aug. a.s. te 7 en 9 uur de gezongen H. Mis van Re quiem in de Parochiekerk van den H. Johannes den Dooper, Amsterdamstr.; daarna de be grafenis op het R.K. Kerkhof Sint Barbara. Tandheelkundige LORENTZPLEIN 1 rood Opleiding voor het diploma. Aanmelding van nieuwe leerlingen van 17 Augustus af, des avonds na 7 uur, VAN OLDENBARNEVELTLAAN no. 3, Haarlem. Barteljorisstr. 33 Gen. Cronjéstr. 51 Telef. 14982 Telef. 12902 HANDGEDREVEN: Spiegels Lampen Theebladen Fruitschalen, enz. Eigen ontwerp Reparatiën is overgeplaatst naar STATIONSPLEIN 35 40 luchtige kamers, str. water, gr. auto-garage, gratis stalling Pensionprijs 3.50 en 4 gulden Telef. 15 Vraagt prospectus Wilt ge een handig, keurig verzorgd kerkboekje ter eere van den H. Gerar dus Majella, be vattende o.a. de H. Mis, Novenegebeden, Processieliederen, Sta tuten der Aartsbroederschap van St. Gerardus, gebruikelijk in het genade oord Overdinkel, schaft U dan aan Prijs in linnen band, rood op snee: 0.50in leeren band, verguld op snee 0.90; in luxe-band, goud op snee 1.25. Verkrijgbaar: R. K. PASTORIE, OVERDINKEL. Allen, die iets verschuldigd zijn aan- te vorderen hebben van-, zaken onder hunne berusting hebben behoorende tot-, of in het bezit zijn van borgtoch ten als anderzins ten laste van de na latenschap van wijlen den heer Cornells Gerard Honig Hendrikszoon, laatst gewoond hebbende Jacob van Campenstraat 10 te Heemstede en al daar overleden 27 Juli 1931, worden verzocht daarvan betaling, opgave, af gifte of mededeeling te doen vóór of op 1 September 1931 ten kantore van Notaris Mr. J. A. DE LA HAYZE, Raadhuisplein 13 te Heemstede. Te koop prima Eng. met torpedonaaf, enz. elk 35.—. solide en lichtloopend, beide als nieuw. Bronsteeweg 4, Heemstede. Voor Heeren die over voldoende vakkennis beschikken, en met Haarlem en omgeving bekend zijn, de cliënteele geregeld te bezoeken, bestaat gelegen heid voor goede vooruitzichten. Naar gebleken geschiktheid vast salaris en provisie. Brieven onder no. 2593, Bur van de Nieuwe Haarlemsche Courant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 3