f49.- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17840 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET DNGEVAL EEN GOEDE DAG Zestig huizen in de asch gelegd Volksentscheid in Pruisen Noodweer boven de Middellandsche Zee Vliegtuigmotor ontploft De bewapening van het Nederlandsche leger Ernstige relletjes op den Bulowplatz te Berlijn De dynamiet-aanslag op den D-trein Frankfurt- Berlijn De nieuwe secretaris van het Bisdom Chineesch hospitaal door overstrooming verwoest Staking in ziekenhuizen te Barcelona De Duitsche deviezen- controle VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT BB BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bg vooruitbetaling. ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden §1 - tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen UU3JU« Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger f 7n£l bi^ eeP ongeval met f OKfl m I lÜVi doodelijken afloop I fawUi bij verlies van een hand voet of een oog bij een breuk van been of arm f 1 y»| bij verlies van een f iïlj ..„.Bü. - - - I tUi duim of wijsvinger I UWi ii verlies van 'n anderen vinger Het is voor Duitschland gisteren een goede dag geweest. De volksstemming over ontbinding van den Pruisischen Landdag heeft tot re sultaat gehad, dat ofschoon de natio- naal-socialisten zich met de communis ten verbonden hadden de oproerige elementen verreweg in de minderheid bleven. Er komt dus géén ontbinding van den Landdag, en een dreigend gevaar is van Duitschland afgewend. Het ging immers niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats om ontbinding van den Pruisischen Landdag met alle ge vaarlijke parlementaire gevolgen van dien, het was een strijd voor of tegen de politiek der regeering-Brüning, en was de misdadige opzet der verbonden nationaal-socialisten en consorten ge lukt, dan zouden de gevolgen voor Duitschland waarschijnlijk zeer ernstig geworden zijn;" de rust in het binnenland ware dan niet weinig bedreigd, maar vooralhet buitenland zou uit een en ander natuurlijk de voor de hand lig gende gevolgtrekkingen hebben gemaakt. Iets, wat voor Duitschland in de hui dige omstandigheden weinig minder dan noodlottig geworden zou zijn. Nog staat Duitschland voor de keuze, op zeer bezwarende condities van Fran- sche zijde een buitenlandsch crediet los te werken, ófwel geheel zichzelf te hel pen, zonder steun van buiten. Dit laatste zou een heel gevaarlijk ex periment geweest zijn, want „nationale Selbsthilfe" zou beteekend hebben: loonsverlaging, inperking der sociale wetgeving, harder werk, drastische be zuiniging, alles met het doel, goedkooper te produceeren dan het buitenland: op deze wijze willen de rechtschen het land „redden", waarbij zij zich reeds verheu gen in het vooruitzicht, tegen zekere an dere naties een „houding" te kunnen aannemen. De gevaarlijke elementen zijn giste ren echter behoorlijk verslagen, en wij aarzelen niet, zülks een groot geluk voor Duitschland te noemen. De kansen op een groot crediet schij nen nu aanmerkelijk gestegen. En misschien kan deze verkiezingsuit slag ertoe bijdragen, het buitenland, dat het crediet verleenen moet, eenigszins milder te stemmen. Het vertrouwen in Duitschland mogen wij in ieder geval versterkt noemen. 400 personen dakloos In den afgeloopen nacht brak brand uit in een hut in 't dorpje Bologniano bij Riva. Het vuur greep als razend om zich heen en had binnen korten tijd zestig huizen in de asch gelegd. 400 personen zijn daardoor dak loos geworden. De prefect van het departement en de an dere autoriteiten hebben maatregelen geno men om de getroffenen te helpen. Het Ontwapeningspetitionnement Sinds de laatste opgave is het aantal hand- teekeningen van het petitionnement voor in ternationale ontwapening der Nederlandsche Dagbladpers met meer dan honderdduizend gestegen. Het aantal bedraagt thans ongeveer 2.393.400. Het Ned. Paviljoen te Vincennes Uitzending der heropeningsplechtigheid door den K. R. O. Alle plechtigheden ter gelegenheid van de heropening van het Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale tentoonstelling te Parijs, op 18 Aug. a.s., zullen worden uitgezonden door den Katholieken Radio Omroep. Aanvang des middags te half drie. Ook de rondgang langs de verschillende exposities zal door den mi crofoon worden weergegeven. Het voorloopig resultaat Volgens den voorloopigen officieelen uit slag van de stemming over het volks entscheid, hebben van de in totaal 26.553.837 I stemgerechtigden aan de stemming deelge nomen 10.426.176 kiezers. Uitgebracht zijn 9.793.603 ja-stemmen, 389.266 neen-stemmen en 243,329 ongeldige stemmen. Verklaring der Nazi's De leiding der nationaal-socialistische partij publiceert hedenmorgen een uitvoe rige verklaring naar aanleiding van den uitslag van het volksentscheid. In de ver klaring wordt gezegd, dat, hoewel het aan tal uitgebrachte stemmen niet voldoende was, om den Pruisischen Landdag te doen ontbinden, ruim 10 millioen kiezers uit drukking hebben gegeven aan hun scherp ste wantrouwen over de rood-zwarte heer schappij. Als zoodanig kan dit resultaat worden beschouwd als een overwinning der nationaal-socialistische party, omdat deze party toch het voornaamste deel heeft bij gedragen tot het tot stand komen van dezen uitslag. Zoo dient in de 1ste plaats te worden vastgesteld, dat de communisten zich voor het overgroote deel van stemming hebben onthouden. Ook de burgerlijke partijen, die aan het referendum hebben meegedaan, hebben bijna overal een negatief resultaat gehad en geen ernstige poging gedaan, om hun kiezers naar ae stembus te krygen. De Duitsch-nationale partij heeft ongeveer gedaan, wat men van haar kon verwach ten, terwijl de Stahlhelm geen politieke partij is en derhalve niet voor numerieke vergelijking in aanmerking komt. Uitvoerig betoogt de verklaring, waarom de nationaal-socialisten er speciaal in kon den slagen de kiezers wakker te maken en naar de stembus te krijgen en als verheu gend feit wordt de conclusie getrokken, dat dit referendum heeft doen zien, dat de na tionaal-socialistische partij bij een volgen de verkiezing de grootste zal zijn. New-Yorksche stemmen Met groote voldoening heeft de New- Yorksche pers kennis genomen van den uitslag van het Volksentscheid in Pruisen. De overwinning der democratie, aldus de „New-York Heraid Tribune", moge een prikkel zijn voor de Fransche regeering, om te trachten tot overeenstemming met Duitschland te geraken. Elke vriend van Frankrijk kon slechts wenschen, dat Laval den weg moge vinden, waar anderen ver saagden. Uiting van de Engelsche pers. De meeste Londensche bladen beschouwen den uitslag van het Volksentscheid in Prui sen als een feit, dat men had kunnen ver wachten. Wel wydt men zyn aandacht aan de tien millioen stemmen, die tegen de re geering zijn uitgebracht, ais aan een merk waardig feit. De Liberale „News Chronicle" en de „Daily Herald" van de Labour Partij spreken in hoofdartikelen hun voldoening er over uit, dat in Pruisen niets veranderd zal worden. De Europeesehe rust zal niet verstoord wor den. De ervaring van de laatste 10 jaren heeft getoond aldus de „News Chronicle" dat voor de stabiliteit van Europa een stabiel Duitschland noodig Is. De nabuurstaten mo gen Duitschland feliciteeren. De Fransche pers over het Volksentscheid. Met groote voldoening begroeten de Parij- sche ochtendbladen het resultaat van het Volksentscheid in Pruisen. Sommige bladen echter, die in de laatste weken herhaaldelijk hebben gewezen op de groote gevaren voor de internationale politiek van een overwinning der voorstanders van het Volksentscheia, verklaren thans, dat ook de overwinning van de Pruisische regeering niet van zoodanigen aard is, dat zij voldoende waarborgen biedt om van den tot nog toe door de regeering Laval gevolgden weg van een politiek van ga rantie en veiligheid af te wijken. De Berlijnsche pers over het resultaat. De weinige Beriynsche bladen, die regel matig des Maandagsmorgens verschynen of ter gelegenheid van het Volksentscheid met een extra editie verschijnen, wijden uitvoe rige beschouwingen aan den uitslag hiervan. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ver klaart, dat de partijen van het Volksent scheid weliswaar niet de overwinning hebben behaald, doch dat de in Pruisen regeerende coalitie van Weimar een ernstige nederlaag heeft geleden. De vraag beantwoordende of de commu nisten het Volksentscheid hebben bevoordeeld of geschaad, schryt de „Montag", dat de communistische partij de Pruisische regee ring den grootst mogelijken dienst heeft be wezen door het Volksentscheid te doen mis lukken. Waar de communisten niet zijn op getreden, hebben de partijen van rechts en speciaal de Nationale Oppositie, zich niet slechts gehandhaafd, doch zelfs nog stemmen gewonnen. Waar de communisten echter in massa zijn opgetreden, hebben zij zoowel aan hangers van het Centrum als zelfs die van de Nationale Oppositie met hun propaganda voor het Roode Volksentscheid van de stem bus verwijderd gehouden. Waarschijnlijk veel slachtoffers Boven de omgeving van Toulon en boven de Middellandsche Zee heeft gisteren een hevig noodweer gewoed, waardoor op zee verschillende bootjes zijn omgeslagen. Eenige direct uitgeloopen stoom- en motorbooten sl-aagden er in een groot aantal tegen de golven worstelende drenkelingen te redden. Helaas heeft men echter ook 6 ïyken opge- vischt. Men vermoedt, dat het aantal slachtoffers van den storm nog belangrijk grooter zal zyn, aangezien men verscheidene omgeslagen booten heeft gezien, van welker •'nzittenden men geen spoor meer heeft ge boden. Zes dooden Bij den start van een vliegtuig, dat van Cincinnati naar Atlanta zou vliegen, ont plofte de motor, waardoor zes personen, waaronder een vrouw en twee piloten werden gedood. Noord-HoIIandsche Bank Door het verbindend worden der slotuitdee- lingsiyst in het faillissement der Noord-Hol- landsche Bank is aan concurrente crediteuren 70.65 pCt. uitgekeerd. Zondagmiddag nam de Zeereerw. heer Pastoor D. J. Boogmans afscheid van de parochianen van „Sint Jan" te Haarlem. Hierboven een kykje in de receptiezaal in de Broederschool, waar kapelaans, kerkbestuur en parochianen om hun scheidenden pastoor ver- eenigd waren Een nota aan den Volkenbond Naar wij vernemen heeft de Nederland sche Regeering aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond, gevolg gevende aan het desbetreffende verzoek, doen toekomen een aantal tabellen met toelichtingen be treffende de bewapening van Nederland. In het begeleideno schrijven verklaart de Regeering, dat zij, wat betreft de inrich ting der tabellen, overeenkomstig het voor stel der Britsche Rtgeering, zich gehouden heeft aan het ontwerp-verdrag, dat opge steld is door de Voorbereidende Commissie der Ontwapeningsconferentie. De Neder landsche regeering verklaart zich bereid, eveneens gegevens te verschaffen over de uitgaven, die gedaan worden voor bewape ningen, overeenkomstig de aanbevelingen van de Commissie van budgetaire deskun digen. Ten slotte verzoekt de Regeering den Se cretaris-Generaal van den Volkenbond zorg te willen dragen, dat de overgelegde gegevens worden gepubliceerd en zoo spoe dig mogelijk aan da andere betrokken re geeringen worden medegedeeld. Uit de overgelegde gegevens moge het volgende naar voren worden gebracht: Allereerst wordt de vredessterkte van het militair personeel behandeld. In 1930 be droeg de vredessterkte van de Koninklijke Landmacht in Nederland, zonder de lucht- strydkrachten, gemiddeld 16.293 man, waar onder 1568 officieren. Aan beroepspersoneel telde de landmacht 1359 officieren, 3999 onderofficieren, korporaals en manschap pen, alsmede 675 onderofficieren, korporaals en manschappen der militaire politie. De vredessterkte van de Landmacht to de overzeesche gewesten, zonder de lucht strijdkrachten, bedroeg in 1930 gemiddeld: in Nederlandsch-Indië 38.669 man, waar onder 1115 officieren: in Suriname 212 man; in Curagao 202 man, waaronder 4 officieren. De vredessterkte van de Kon. Marine, zonder luchtstrijdkrachten bedroeg in 1930 gemiddeld 8613 man, waaronder 659 officie ren. Voor wat de vredessterkte van de lucht- strydkrachten in Nederland betreft, zij aangeteekend, dat deze, voor land- en zee macht tezamen, gemiddeld bedroeg 809. Tot de luchtstrijdkrachten in de over zeesche gewesten van land- en zeemacht tezamen, behoorden 688 man Uit de gegevens biykt, dat het wapen der Kon. Maréchaussee een gemiddelde sterkte had van 1182 hoofden, twee Indische korp sen in 1930 tezamen tellende 1604 man. Het materieel der Kon. Marine voor zoo ver vallend onder bedoeld ontwerp-conven tie, omvat 3 pantserschepen, 2 lichte krui sers en 1 idem in ontwerp, benevens alle torpedobootjagers en onderzeebooten. De luchtstrijdkrachten van land- en zee macht telden: 321 vliegtuigen, waarvan 205 in Nederland en 116 in Ned.-Indië. Ten slotte zyn uitgebreide overzichten ver strekt nopens den cuur van werkelijken dienst der dienstplichtigen. De gemiddelde duur van den werkeiyken dienst van de dienstplichtigen dér Neder landsche landmacht, niet aangewezen voor kaderopleiding, bedraagt, met inbegrip der herhalingsoefeningen, 9 maanden. Het jaarlijks in te lijven contingent be draagt 19.500 man dit is slechts 27 pet. van de ruim 70.000 jongelieden, die, gere kend over de laatste jaren, jaariyks den dienstplichtigen leeftyd bereiken. Dooden en gewonden gevallen Zondagavond ontstonden op den Bülow- platz ernstige communistische relletjes. Te gen 20 uur waren in de nabijheid van het gebouw van de „Rote Fahne" eenige hon derden communisten bijeengekomen, die tegen de politie, die hen wilde versprei den, een dreigende houding aannamen. Daar niet voldoende politieagenten aan wezig waren, werd versterking ontboden. Toen daarop de politie begon, de communis ten van het plein te dryven, vielen plotse ling uit eenige huizen schoten. De kapitein van politie, Anlauf werd door verschillen de kogels getroffen en gedood. Ook kapitein van politie Lenk werd zwaar gewond, zoo dat hy kort daarop overleed, terwyi een derde politieman, wachtmeester Willig zwaar werd gewond. De politie, die tot op dat oogenblik zeer kalm was opgetreden, nam nu de huizen, waaruit geschoten was, onder vuur. By het ontruimen van het plein vond men midden op het plein een man dood liggen. De schietpartij breidde zich nu verder uit tot Prenzlauer Allee, tot aan de Olivaer Strasse. Auto's met schynwerpers ver schenen snel ten tooneele, die daken en ge vels belichtten, teneinde verborgen commu nisten te verdryven. De geheele buurt geleek op een legerkwartier in oorlogstijd. Op de hoeken der straten stonden agenten met de karabün in aanslag. Alle straten werden af gezet. Verscheidene communisten werden ge arresteerd. Kort voor 12 uur waren de ongeregeldhe den geëindigd en was de politie den toestand volkomen meester. De Bülowplatz zelf lag geheel verlaten. Enkele politiemannen slechts patrouilleerden er. Krachtige afdeelingen po litie trokken door de omliggende straten, die systematisch werden afgezocht en met schijn werpers werden verlicht. Sedert middernacht werd vooral het Karl Liebknechthuis, de haard der ongeregeldhe den, aan een grondig onderzoek onderworpen, evenals de bureaux en redactievertrekken van de „Rote Fahne". Later in den avond is nog een vierde ambtenaar van politie gewond. Tot middernacht waren in totaal 83 personen ge arresteerd. Het aantal slachtoffers van deze relletjes staat nog niet vast. Door de Schupo wordt medegedeeld, dat, voor zoover tot dusverre kon worden vastge steld, aan de zyde van de demonstranten 1 doode en 16 gewonden zijn gevallen. Hoe groot het aantal is, kan echter niet worden vastgesteld. Dat na de schietpartyen verschei dene communisten moeten zyn gedood, wordt als vaststaand aangenomen, zy schijnen hun dooden en gewonden echter voor het grootste gedeelte te hebben meegenomen. Nader wordt gemeld, dat negen personen to het ziekenhuis opgenomen zijn. Volgens onbevestigde geruchten zou het aantal dooden 15 bedragen. Nadere bijzonderheden Omtrent den aanslag op den D-trein FrankfurtBerlijn wordt nader gemeld, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat ver scheidene personen by den aanslag betrok ken waren. Bij het onderzoeken van het struikgewas ontdekte men een rustplaats, waar de daders sigaretten hadden gerookt en bij het heen en weer loopen het gras hadden platgetreden. Vanaf deze plaats konden zy echter de plaats, waar de ontploffing ge schiedde, niet zien. Men vermoedt, dat de daders een wacht hebben geplaatst, die hun op het goede oogenblik een teeken gaf, om de lading te ontsteken. Vermoedelijk hadden zy de bedoeling, de ontploffing vlak onder de locomotief te doen plaats vinden. Blijk baar heeft hun schildwacht het signaal eenige seconden te laat gegeven. De locomotief was de plaats reeds gepasseerd, zoodat de explosie onder een koppeling plaats vond. Voor zoo ver valt na te gaan, moeten de daders de beschikking hebben gehad over een hoogst brisante springstof, De ontploffing geschied de onder den zesden wagon van den trein. Aan den wagon zelf ziet men hiervan weinig, zoodat de uitwerking zich meer op zij moet hebben doen voelen. Zoo verklaart men ook het ontbreken van ongeveer 4 Meter rail, waarvan men thans bij zorgvuldig zoeken splinters heeft gevonden. Men acht het vermoeden, dat de aanslag den uit Rome terugkeerenden Rijkskanselier en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken gold, weinig geloofwaardig, omdat zoo vel in de dagbladen als per radio bekend was gemaakt, dat de beide ministers Rome Zaterdagavond te 9.40 uur verlaten hadden. Zij konden dus onmogelijk een uur later reeds Juterbog of Luckenwalde bereikt heb ben. Dank zij den stabielen bouw der wagons, de materieele schade betrekkelijk gering, wat echter tevens te danken is aan de con structie van de Hulsenbuffers, die een in el kaar schuiven der wagons verhinderden. Slechts de achterste wagon, die nog voor zien was van gewone stootbuffers, werd ern stig beschadigd. De Rijksspoorwegen hebben op alle trajecten de spoorbewaking versterkt. De „Montagspost" meldt, dat de justitie zeer voorzichtig is met het trekken van con clusies uit het feit. dat naby de plaats van den aanslag een nummer van de Nationaal Socialistische „Angriff" gevonden werd. De mogelijkheid zou immers kunnen bestaan, dat deze krant daar juist zou zyn neerge worpen om de politie-autoriteiten op een dwaalspoor te brengen en bijv. wanneer de aanslag door communisten zou zijn gepleegd, de verdenking op Nationaal Socialisten te werpen. De Weleerw. Heer J. N. M. Smulders Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft, naar wij vernemen, als opvolger van den Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuijn tot secretaris van het bisdom benoemd den Weleerw. heer J. N. M. Smulders, 30 Mei IJ. priester ge- wyd. 400 dooden Het aantal slachtoffers van de overstroo- mingsramp in het dal van de Jengtsekiang neemt dagelijks toe. Het water, dat op som mige plaatsen twee meter hoog in de stra ten staat, heeft de muren van het hospi taal van de zendlngsvereeniging geheel on- dermynd, zoodat zy begonnen te scheuren. Het geheele hospitaal is daarop plotseling ingestort, waarbij zieken en verplegers, on der de puinhoopen werden begraven. Het aantal dooden bedraagt ongeveer 400. Dat van de gewonden is tot dusver nog niet bekend. Twee patiënten het slachtoffer De verplegers van het ziekenhuis Cruz y San Faulo, te Barcelone, aangesloten bij den Socialistischen Arbeidersbond, zijn in staking gegaan. De ziekenverplegers in het hospitaal van St. Jean, te Barcelona, zyn wegens het niet inwilligen van hun eisch tot salarisverhoo- ging, eveneens in stakng, gegaan. Twee patiënten sijn als gevolg van dit on verantwoordelijke optreden, reeds over leden. Handel in land- en tuinbouwproducten op Duitschland lamgeslagen De drie centrale landbouworganisaties de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land, de Katholieke Nederl. Boeren- en Tuin dersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité hebben het volgende telegram gezonden aan den Raad van ministers: „Tengevolge Duitsche verordening devie- zencontröle handel op Duitschland in Neder landsche land- en tuinbouwproducten lam geslagen. Verzoeken in dezen noodtoestand met meesten aandrang onverwijld doeltref fende maatregelen om export'nandel weer op gang te brengen." Vragen van den heer Colijn. De heer Colijn, lid der Tweede Kamer, heeft zich met de volgende vragen tot den Minister van Buitenlandsche Zaken gericht: Heeft de minister kennis genomen van de meening in zekere kringen van Duitschland, b.v. tot uiting komende in de „Frankfurter Zeitung" van 5 Augustus j.l„ omtrent „Devi- sen Zwangswirtschaft?" Deelt de minister de in dat artikel uitge sproken vrees, dat, langs den omweg van de „Devisennotverordnung", aan den invoer van onze landbouwproducten in Duitschland ern stige moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd? Is de regeering bereid aan deze aangelegen heid onverwijld haar aandacht te schenken en, zoo noodig, stappen te doen ter voorko ming van dit onheil voor onzen landbouw? Het aantal handteekeningen voor inter nationale ontwapening loopt naar de 2J4 miïïioen. (blz. 1, 1ste blad) Bij noodweer boven de Middellandsche Zee is waarschijnlijk een groot aantal slacht offers te betreuren. (blz. 1, 1ste blad) Opstand op Cuba onderdrukt. (blz. L 1ste blad) Te Cincinnati is de motor van een vliegtuig ontploft, ten gevolge waarvan zes personen zijn gedood. (blz. 1, Iste blad) t Deviezencontröle en export naar Duitsch land (blz. 1, 1ste blad) Tabellen met toelichtingen betreffende de bewapening van Nederland. (blz. 1, 1ste blad) Moordaanslag te Emmercompascuum. (blz. 1. lste blad) Ernstige relletjes op den Bülowplatz te Berlijn. (blz. 1, lste blad) Van een staking in een ziekenhuis te Barcelona, zijn twee patiëntenhet slacht offer geworden. (blz. I, lste blad) Bij een overstrooming in China, is een hospitaal ingestort, waarbij 400 personen omgekomen zijn. (blz. 1, lste blad) De doop van het luchtschip Akron (blz. 3, 2de blad) Het Volksentscheid in Pruisen is niet geslaagd. (blz. 3, 2de blad) Opheffing der religieuze orden in Spanje? (blz. 3, 2de blad) Het bezoek der Duitsche ministers aan Italië is geëindigd. (blz. 3, 2de blad) Aanslag op den D-trein Frankfort Berlijn. (blz. 3, 2de blad) Bijna 4 miiioen werkloozen in Duitsch land. (blz. 3, 2de blad) Feest der Rijksbanier te Koblenz. (blz. 3, 2de blad) Bij een uitsluiting in de Fransche schoen- industrie zijn 5500 arbeiders betrokken. (blz. 3, 2de blad) Mussolini zal een tegenbezoek brengen aan Berlijn. (blz. 3, 2de blad) Verschillende ernstige verkeersongevallen. Dooden en gewonden. (blz. 4, 2de blad) Dr. J. Severijn, lid der Tweede Kamer, benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. (blz. 4, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64 vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.04. Hoogste baromterstand 771.2 te La Coruna. Laagste barometerstand 747.8 te Karlsads. Verwachting: Matige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken wind, gedeelteliik bewolkt, waarschynlijk nog eenige regen en weinig verandering in temperatuur. Complot op Cuba onderdrukt Voor zoover den invoer opgeheven. betreft Blykens bij H. M.'s gezant te Berlijn inge komen mededeeling is de Duitsche noodver ordening inzake deviezen, voor zoover den invoer betreft, opgeheven. Bekende persoonlijkheden gearresteerd i Volgens een mededeeling van de regee- ring van Cuba, hebben de autoriteiten het meest ernstige revolutionnaire complot sedert 1917 onderdrukt. Bij deze onderdrukking werden twee per sonen gedood en talrijke gewond. Verschei dene opstandelingen werden gearresteerd. Omtrent de onderdrukking van den op stand kan nog gemeld worden, dat zich onder de arrestanten verscheidene bekende persoonlijkheden bevinden, waaronder drie broeders van den vroegeren president Menocal. Menocal zelf kruist op een kanonneerboot nabij de kust en heeft zich, naar men zegt bij de opstandelingen aan gesloten. Politie en militairen bewaken de hoofd straten en houden alle voorbijgangers aar..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1