Uit den Omtrek Amsterdamsche Beurs Cheq ue-koersen Stöfzuigerhiiis MAERTENS HERINGA WUTHRfCH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Qliebranders ELCK WAT WILS Barteljerisstraat 16 -Tel. 10756 Philips' Radio-toestellen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAA.INEBANK Haarlem - Amsterdam BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER SASSENHEIM LISSE VOORHOUT KENNEMERLAND BEVERWIJK VELSEN IJMUIDEN-OOST SANTPOORT UITGEEST Staat van Besommingen MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Op het grootste huizenkerkhof van Europa BOEKBESPREKING V Overbevolking Ons dierenpark, meer be kend als hertenkamp, dreigt overbevolkt te worden, 't Aantal dieren, aanvankelijk zeer bescheiden, is door geboorte-overschot aan merkelijk grooter geworden. Het gevolg hier van is, dat er op 't oogenblik een groot aan tal pauwen rondloopt, waarvan men er ver scheidene zou kunnen en willen missen. En met de kalkoenen is t al evenzoo. Voor be zitters van hoenderparken zijn hier dan ook nog wel „koopjes te halen". Iemand, die 't wel meent met onze hertenkamp, heeft de toezegging gedaan, voor een paar kangoeroes te zullen zorgen. Wie ziet er kans, als hij eens een uitstapje maakt naar Afrika, een nest jonge struisen te bemachtigen? Natuurlijk met 't doel ze aan onzen hertenkamp cadeau te doen. Dank zij de gulheid van de talrijke bezoekers, zouden deze struisjes spoedig struisen zijn en daar de struisveeren te genwoordig weer in trek zijn, zouden zij een aardig voordeeltje aan de gemeente kunnen opleveren. VOORHEEN EN THANS In vroegere jaren was het in de meeste gemeenten verboden om de bruggen over verschillend vaarten anders dan stapvoets te berijden en het berijden geschiedde in dien goeden ouden tijd alleen met paard en rijtuig. Ook in de keur van den Haarlemmer meerpolder heeft deze bepaling meer dan een halve eeuw gegolden; maar zij zal wor den afgeschaft en daarvoor in de plaats komt deze nieuwe regeling, dat het aan be stuurders van motorrijtuigen, rijwielen en andere voertuigen verboden is om de brug gen over de Ringvaart, Hoofdvaart en Kruisvaart te berijden met een grootere snelheid dan 80 meter per minuut. Hiermede is gelukkig weer een anachro nisme verdwenen. R. K. S. V. Teylingen Zaterdagavond speelden Teylingen I—A. R. C. I een vriend- schappelijken wedstrijd welke eindigde in een 26 overwinning voor A. R. C. De gasten speelden een schitterenden wed strijd, waar Teylingen niet tegen op kon met dit elftal. De elftal-commissie zal zeker het elftal moeten wijzigen wil er succes geboekt worden. Gistermiddag was Victrix met twee elf tallen op bezoek bij Teylingen. Om 3 uur Teylingen 2—Victrix 2, welke eindigde In een 21 overwinning voor de Haarlemmers. Het was een gezellige wedstrijd waarin de Victrix-mannetjes uitblonken. Scheidsrechter Wensing leidde tot beider genoegen. Om 1 uur Teylingen junioren—Victrix ju nioren 3—1. Het was een leuke strijd om de 22 één-meter mannetjes te zien oefenen. Zaterdagavond had een bespreking plaats voor de athletiek. Besloten werd ten slotte dat de Sportvereeniging Teylingen een afd. voor athletiek zal oprichten. A.s. Dinsdag avond om 8.30 zal een bestuursvergadering plaats hebben in het K. S. A.-gebouw. Reeds was vastgesteld dat a.s. Woensdagavond een vergadering voor de leden zou plaats heb ben, deze gaat echter niet door, maar is ver zet op .as. Vrijdagavond om 8.30 uur. Ook niet-leden van Teylingen hebben vrijen toe gang tot deze vergadering. EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN DEN WELEER. FATHER LEO ONDERWATER, NEOMIST Voor den tweeden maal in zeer korten tijd hebben de parochianen van de kerk van de H. Agatha Zaterdagavond het geluk mogen hebben een der zonen van die parochie feestelijk te mogen inhalen als pas gewijd Priester Gods. Het weer liet zich in den aanvang niet van zijn mooiste zijde zien. Toen echter de tijd van vertrek naar het sta tion Lisse was aangebroken, klaarde de lucht op wi een frisch windje deed de talrijke uit gestoken vlaggen vroolijk wapperen. Te ongeveer half 7 kwamen de auto's aan de pastorie. We telden er niet minder dan veertien, alle wederom getooid met de Pauselijke en Nederlandsche vlaggetjes. In de auto's waren resp. gezeten de leden van de Regelingscommissie, de heeren wethouder Warmerdam, v. d. Eerden en Sclirama, de Zeereerw. heer Pastoor H. J. Thomann en de vader van den neomist, mevrouw Onderwater, en de beide zusters van den neomist, de heer J. Pijnacker, oom van den neomist, en broers en verdere familie, de Weleerw. heeren Ka pelaans v. Zon, Agterof en Kuyper, de Zeer eerw. Paters Lefeber, v. Graven, Nordermeer, de Eerw. Fathers Boon en v. d. Ven, de Eerw. Paters Bouman en v. d. Poel, studiegenooten van den neomist, de Eerw. Fathers Jacobs en Hoogland, de leden van het Kerkbestuur C. Langeveld en Mr. Bechen. Te ongeveer 7 uur arriveerde de trein aan liet station en werd de neomist door Kape laan v. Zon binnengeleid in de wachtkamer, waar familie, geestelijken en leeken den feesteling afwachtten. Een der bruidjes, een dochtertje van den heer Th. F. v. Rijn, deci meerde een mo i welkomstgedicht. Na den neomist een mooi bouquet te heb ben aangeboden, vroeg zij voor allen zijn Priesterlijken zegen. Na hieraan te hebben voldaan en nadat de begroeting had plaats gehad, bestegen allen de auto's en ging het in matig tempo naar het dorp. Aan het begin der Veldhorststraat stond de R. K. Harmonie „Adolf Kolping", welke plaats nam achter den auto van de Regelingscommissie, terwijl ook hier de auto's, waarin de vrouwelijke familieleden van den neomist waren gezeten, werden tusschenge- voegd. Onder de opgewekte tonen van „Adolf Kolping" ging het vervolgens den ouden Sta tionsweg over naar den Heerenweg, kerk waarts. Aan weerszijden van den weg hadden zich honderden belangstellenden opgesteld om hun belangstelling te toonen bij de komst van den jongen priester, terwijl bij de kerk ae belangstelling enorm was. Hier stonden wederom 50 bruidjes in het wit gekleed en met bloemen en palmen in de hand den Neomist en familieleden op te wachten en geleidden hem bij aankomst, onder het gebeier van de klokken en de feestelijke tonen van het kerkorgel, de kerk binnen, waar de Neomist een plechtig Lof zou celebreeren. De kerk was vol met geloovigen. De Neomist werd bij dit Lof geassisteerd door den Eerw. Father Caspar Hoogland, uit Lutjebroek, als diaken, en den Eerw. Father Petrus Jacobs, uit Alkmaar, als sub-diaken, priester-missionarissen uit Mill- Hill. De Eerw. heer Kapelaan M. Kuij- pers fungeerde als ceremonarius, terwijl de bediening geschiedde door studenten uit Lisse en omgeving. De belangstellende Priesterschaar nam, voor zoover er plaats was, plaats in het Priesterkoor, waar achter ook alle koorknapen plaats namen. Na het Lof gaf de Neomist den aanwezigen zijn priesterlijken zegen. Onder de vroolijke tonen van de Harmo nie, ging het daarna naar de ouderlijke woning. Op initiatief var. den heer J. van der Voort, was hier door vrienden en kennis sen van de familie Onderwater, een prach tige eerepoort, waarboven het „Welkom Priester" opgesteld. In de ouderlijke woning werd den Neomist door allen een mooi welkomstlied toegezon gen. De heer Warmerdam richtte namens de regelingscomissie een hartelijk woord van felicitatie tot den Neomist, diens ouders en famiiieleden, hierbij den wensch utspre- kend, dat God hem een lange reeks van jaren de gezondheid moge laten, om in Zijn wijngaard te arbeiden. De Neomst dank'.e voor de hartelijke ontvangst. Deze hulde achtte spreker niet aan hem, doch aan den dienaar Gods ge bracht. De Neomist vroeg aller steun bij zijri a.s. Missiearbeid, door hun gebed, terwijl hij van zijn kant eveneens beloofde de pa rochianen van St. Agatha in zijn gebeden en bij de H. Mis te zullen gedenken. De Zondagmorgen Om half elf droeg de neomist voor de eerste maal in ons midden het H. Misoffer op, waarbij hij geassisteerd werd door den zeereerw. heer pastoor H. Thomann als pres byter assistens, father C. Hoogland uit Lut jebroek als diaken en father professor P. Jacobse uit Alkmaar als subdiaken. Father Braams fungeerde als ceremoniarlus, terwijl studenten, waaronder verschillende neven van den neomist, de lagere füncties vervul den. De feestpredikatie werd gehouden door fa ther Theo van der Ven, uit Bemmel. Tot tekst was gekozen: „Gij zijt priester in eeuwigheid volgens de orde van Melchise- dech". De feestredenaar pres katholik Lisse, want de wijze waarop zij dit feest vierce getuigde van diepen godsdienstzin en van liefde en waardeering voor den priester. En terecht! Want, aldus de predikant, wat is de pries ter voor den christenmensch? Evenals in het Oud Verbond treedt ook in het Nieuw Tes tament de priester op als offeraar, om na mens de menschen aan God een offer aan te bieden. Maar de priester is nog meer in het Nieuw Verband; hij begeleidt den christen mensch langs den geheelen levensweg, door de toediening der H.H. Sacramenten. Zelfs na het leven nog bidt en offert hij voor de eeuwige rust hunner zielen. De roeping van een missionaris is nog hooger, nog edeler, want zijn offer is groo ter; hij is de pionier die he bakens van het Rijk Gods verder uitzet. Aan het slot van deze zeer mooie pre- dicatie bracht spr. zijn hartelijke geluk- wenschen aan zijn dierbaren priestervriend, aan de ouders, den pastoor, aan broers en zusters en aan geloovigen. Het zangkoor zong een meerstemmige Mis van Perosi en aan het einde van de plech tigheid de feestcantate van Dobbelsteen. Op het priesterkoor hadden plaats geno men fathers C. van Graven, Th, Lefeber, J. Boon, pater J. Bouman, F. Noordermeer en C. v. d. Poel; de kapelaans J. Slijkerman uit Rotterdam, J. van Zon, H. Agtenof en M. Kuiper van de parochie. Schitterend was het priesterkoor versierd met groen en bloemen. Des namiddags was er tot 4 uur receptie, waarvan door vele parochianen gebruik werd gemaakt neomist en familie te felici- teeren. Te half vijf werd door den neomist een plechtig Lof gecelebreerd,- waarbij dezelfde assistentie was als des morgens. Na den lof zang „Te Deum Laudamus" en den zegen met het Allerheiligste, werd door de talrijke geloovigen gezongen „Knielt Christen- schaar", waarmee de feestdag was geëin digd. Door de familie werd hqt feest in intie- men kring in het patronaatsgebouw nog eenigen tijd voortgezet. Personalia Te Amsterdam slaagde voor het diploma machineschrijven, uit gaande van den Ned. R. K. Bond „St. Genesius", mej. A. Rosier. Tentoonstelling Zaterdagavond om negen uur had de opening plaats van de Bloemententoonstelling, afd. Tuingroei, uit gaande van de Patronaten en St. Jozefs- gezellenvereeniging. De heer J. C. de Haar zeide in zijn ope ningswoord, dat de burgemeester verhinderd was de tentoonstelling te openen. Een woord van dank bracht spreker aan de eminenten leiders, die zich alle moeite hebben ge troost, deze tentooonStelling te doen slagen. Het aantal inzendingen tot de tentoon stelling bedroeg 27, waaronder 2 van de St. Jozefgezellen. De heer C. Zonneveld, heeft een pracht collectie Dhalia's ingezonden. Voorts munten uit met mooie collecties C. v. d. Laan, Gebr. v Graas en Gebr. Neyers. Ook is in deze tentoonstelling ter opluis tering opgenomen huisvlijt en teékenen, Vermelding verdient een inzending vak- teekenen van den jongeheer J. Mesman, leerling van de teekenschool, onder leiding van' den heer Suikrband. Het houtsnijwerk en de diverse teekeningen en beschilderin gen zijn heel mooi. Voor deze tentoonsteling zijn geen prijzen beschikbaar gesteld, doch in September a.s. zal de tweede tentoonstelling plaats hebben, waaraan prijzen zijn verbonden. Concert Zaterdagavond heeft de R. K. Muziekvereeniging „St. Caecilia" onder lei ding van haren directeur, den heer M. Bol- derdijk, een concert gegeven in de gemeente lijke muziektent. Ondanks het minder gunstige weer was de belangstelling voor dit concert vrij goed. De nummers werden goed gespeeld en de ver- eeniging oogstte hiervoor herhaaldelijk •een applaus in. Des avonds keerde men voldaan huiswaarts. Benoemingen Tot kapelaan der parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad. alhier, is benoemd de Weleerw. Heer C. A. van Steen, en tot kapelaan der St. Agatha-parochie de Weleerw. Heer A. S. van Rijn, Neomist. DE A.S. WETHOUDERSVERKIEZINGEN Bespreking ten raadhuize Naar wij vernemen wordt Donderdagavond om 8 uur ten raadhuize een bijeenkomst ge houden van alle raadsleden ter bespreking van de verdeeling der wethouderszetels. Deze bijeenkomst wordt gehouden op uit- noodiging van d R. K. raadsfractie. Successen voor „De Eendracht" Bij het Nationaal Concours voor Harmonie- en Fan farecorpsen, Zondag te Heer bij Maastricht gehouden, behaalde de Harmoniekapel van de Kon. Papierfabrieken „De Eendracht" een eersten prijs met 529 punten. ,,De Eendracht" kwam uit in de Superieure afdeeling Harmonie. Zilveren kloosterfeest Vandaag viert de Eerw. broeder Celsus, verblijvende in het Capucijnenklooster alhier, zijn zilveren kloos terfeest. Broeder Celsus is in de geheele omgeving bekend en bemind in zijn kwaliteit van zoo- genaamden „bedelbroeder." Verdronken Uit den Vliet achter het Park Vreugd en Rust te Stompwijk, is Zater dagochtend opgehaald het lijk van den 60-ja- rigen L. uit Santpoort. Het lijk is door de politie vervoerd naar het lijkenhuis. RAADSVERGADERING Vrijdagmiddag kwam de raad dezer ge meente in spoedeischende vergadering bij een. Het raadslid W. Kortekaas was afwezig. Na de lezing en vastsstelling der notulen deelde de voorzitter de reden voor deze spoedvergadering mede. Het agendapunt werd door hem voorgelezen en een daar- bijbehoorende situatiekaart ter inzage der raadsleden neergelegd. Daarop wordt aan de leden gelegenheid gegeven om zich over deze belangrijke kwestie uit te spreken. De heer Groot van Marken-Binnen opent de rij der sprekers. Hij is tegen de uit dieping; Uitgeest ligt z.i. niet gelegen en het autovervoer spant thans de kroon. Het raadslid Zonneveld verzoekt daarop aan ner zienswijze. De heer Krom voert aan dat een der beide wethouders verdediging hun- de gelegenheid tot uitdieping voor 't ge noemde bedrag nooit zoo gunstig is ge weest. Ook de vroegere raad was voor een vijftal jaren voor uitdieping. Nu moest het eerste plan f 30.000 kosten, doch na bespreking was gebleken, dat de aan nemer van dit gedeelte van den primairen weg, bereid was voor f 15000.plus de be dragen en voorwaarden in 't agendapunt genoemd, de uitdieping uit te voeren, 't Rijk, dat eerst geld voor den ondergrond had aangevraagd, had later daarvan afge zien, doch Ged. Staten dezer provincie wa ren niet geneigd steun te verleenen, omdat de uitdieping hoofdzakelijk een gemeente belang was. De heer Krom gaf te kennen teleurgesteld te zijn in de huurprijzen van 't land, waar door een werkspoor moest worden aangelegd. Gerekend naar den huurprijs van 100 per H.A. weiland, vond hij 25 cents huur voor eenige maanden per vierk. Meter te veel. Desondanks blijft hij voorstander van het voorstel van de beide wethouders. De heer Kabel gaf ook zijn idee over het voorstel. Ook hij was als wethouder er voor. Toch zou hij niet voor het plan zijn, wan neer dit met alles en alles pl. m. f 20.000. aan de gemeente zou moeten kosten. Voor zitter zegt dat er bij de uitvoering der werk zaamheden toezicht noodig is voor richtige uitvoering. En dat toezicht kost ook wel een 1000.Bovendien rekent hij een 800. voor een eventueele schade, toegebracht aan vee en veldgewassen. De heer Krom meent, dat, wanneer bij contract de wijze van uitvoering en opleve ring van de uitdieping, enz. is vastgesteld, men geen 1000 voor toezicht behoeft. Eerst dan komt er geld uit het gemeente- laadje, wanneer volgens een deskundige het werk goed is opgeleverd. Eventueele bijko mende onkosten moeten niet te hoog geno men worden. De heer Zaadnoordijk, eveneens voorstan der, vindt 15000 ook veel te hoog; er werd aanvankelijk door den heer Kruijer van 5000 gesproken. Eventueele schade moet niet voor de gemeente zijn, want dat zou roekeloos rijden in de hand werken. De heer Apeldoorn zet den heer Krom uiteen, waarom de betreffende boeren 25 cent huur per M2. vragen. De gevaren van overrijden acht hij gering. De heer Zonneveld brengt namens de R.K. fractie dank voor de vele bemoeiingen van B. en W. in deze zaak. Het voorstel was zijns inziens al te sober op de agenda ge plaatst. Sluit de te maken vaargeul aan op diep vaarwater of niet? Een breedte van 20 M. achtte zijn fractie te gering, moest ongeveer 40 M. zijn. Ook zijn fractie is voor goed vaarwater, maar met het oog op de tijdsomstandigheden en het geringe voor deel, hetwelk hij verwacht, vindt de R.K. fractie geen motieven voor zoo'n hooge som te stemmen. Hooger dan 10.000 wenscht zijn fractie niet te gaan. De heer Krom, repliceerend, zegt, dat, indien men voorstander van goed vaarwa ter is, men zich daarvoor financieele offers moet getroosten. 40 M. breedte voor de vaargeul acht hij niet noodig. De malaise mag geen reden zijn deze zeldzame gele genheid ongebruikt te laten en bij de pakken neer te gaan zitten. De heer Kingma haalt nog een vroeger plan aan, dat in de raadsvergadering van 20 Mei 1926 ter sprake kwam. Toen zou de vaargeul 3 KJVI. lang, 30 M. breed en 9 voet diep geworden zijn. De kosten daarvan had den dan 50.000 bedragen. Wanneer men dan, als de heer Zonneveld, namens zijn fractie een bedrag noemt van hoogstens 10.000, kan men weten, dat hiervoor geen vaargeul gegraven kan worden. De heer Zonneveld zegt dat hier, net zoo als in 1926, ook belangen zijn voor den aannemer en al zegt de heer Krom ook, dat 15000 de allerlaagste prijs is van den aannemer, dit voor hem niets zegt. De heer Zonneveld begrijpt heel goed, dat Kruijer zakenman is en tracht te halen wat hij kan. De heer Twaalfhoven wijst op de onnoo- zele inlassching van 50000 M3., of 't moest zijn dat de aannemer 50.000 M3. zand uit diepte en ons mogelijk met een onvoltooid werk opscheepte. De aannemer moet ons een vaargeul bezorgen en daar heeft het aantal M3. niets mee te maken. De voorzitter is tegen het voorstel van de beide wethouders. Waar de havengelden nu maar 100 per jaar zijn, zal dit bedrag niet noemenswaard stijgen. De primaire weg, welke langs ons dorp komt, zal bijna al het vervoer aan zich trekken. Uitgeest iigt buiten de eigenlijke Zaan streek. Het armbestuur vraagt in een tijd als deze reeds zware offers, terwijl crisis- steun straks een punt van bespreking zal uitmaken en ook weer financieele kosten met zich brengt. Binnenkort moet voor de nieuwe R.K. school 75000 geleend worden, verder een leening van 6000 voor wegen verbetering en 17000 eventueel voor een vaargeul. Tezamen zal de gemeente dan gedrukt worden door een schuldenlast van 200.000, hetgeen een jaarl. interest aan de gemeente vraagt van circa 20.000. Op al deze gronden meent voorzitter aanneming van dezen post te moeten ontraden. De heer Krom meent, dat de vaargeul wel veel voordeel voor de gemeente zal ople veren. De voorzitter vindt de proefneming te gevaarlijk, evenals de heer Zonneveld. Ook de heer Zonjee geeft zijn bezwaren te kennen. De meeste gewone schepen gaan niet dieper dan 1.60 M. Den heer Twaalfhoven bevreemdt het, dat geen advies van de Kamer van Koophandel te Zaandam wordt overlegd. Een zeer des kundig lichaam, hetwelk men had kunnen raadplegen. Reeds vroeger werd eenzelfde plan door K. v. K. ontraden, omdat men in de toekomst daarvan geen voordeel voor de gemeente zag. Eindelijk komt het voorstel van de beide wethouders in stemming en wordt verwor pen met 6 stemmen tegen en 4 voor. Tegen stemden de heeren Groot, Zaad noordijk en de R.K. fractie. Hierna sluiting. van de heden aan den Rijksvischafslag aangekomen Stoomtrawlers Clara Nicol f 3000, Nellie Geziena f 2100, John Brown f 2000, Ewold f 3100, Rotter dam IJm. 112 f 3200, Balder f 2500, Alma f 3000. Derika 7 2500.—, Paris 2500.—, IJsselmond 2400.—, Poolzee 3100.—, Aneta 1900.—, Frisia 1500.—, Condor 2300.—, Zeehond 1200.—, Odin 2700.—. IJMUIDEN, 10 Aug. Tarbot f 1.30—1.75 per K.G.; Griet f 2170 per 50 K.G.; Tong f 2.25—2.70 per K.G.; Groote Schol f 50, Middel Schol f 36—51, Zet Schol f 22—41, Kleine Schol f 4.7024, Tongschar f 50, alles per 50 K.G.; Vleet f 2.50—4.70 per stuk; Pie terman en Poon f 1.8011, Groote Schelvisch f 2536, Middel Schelvisch f 1522, KL midd. Schelvisch f 7.5014.50, Kleine Schel visch f 28.50, alles per 50 K.G.; Kabeljauw f 37—60 per 125 K.G.; Gullen f 1.70—10.50 per 50 K.G.; Leng f 0.48—0.60 per stuk; Heil bot f 1.25—1.70 per K.G.; Wijting f 2.20—4.10 per 50 K.G.: Makreel f 4.5010 per 50 K.G. De vuilnisbelt aan den rand der grootstad De somber kijkende leeuw vindt een liefheb ber De kliniek voor oude rommel Wie iets niet ïeer gebruiken kan, zoekt het eerst van de hand te doengaat later naar den uitdrager. Er wordt altijd nog wel iemand gevonden, die er een paar centen voor betaalt en er dan nog zaken mee maakt. In Duitschland zijn niet minder dan 25000 uitdragers, die winkels houden; daar naast nog duizenden, die met hun waren op karren het land rondtrekken. Maar er zijn ook nog dingen, die zelfs een uitdrager niet meer gebruiken kan. Iemand laat zijn huis vernieuwen en het oude, ijzeren balkon ver wijderen, om het door een modernen, half open erker te vervangen. Wat doet hij met het ijzeren balkon? Iedere handelaar zal hem uitlachen, als hij het te koop aanbiedt. Het wordt dus weggegooid, ofwel het ver dwijnt naar de opslagplaats van het verle den, zooals men de rommelloodsen der af braakondernemingen gerust noemen kan. Hier wordt al'es samengebracht, wat de menschen als waardeloos beschouwen; hier wordt al het onbruikbare en nuttelooze op hoopen geladen. Doch, /onderling: eenmaal komt er toch weer een liefhebber voor deze lang vergeten dingen. Ik heb urenlang rondgeloopen in de grootste rommelloods van Europa, die zich in Berlijn bevindt, ver buiten de stad, waar de kerkhoven en de koloniën liggen. „Wat zegt u hiervan?" vroeg mij de gids, terwijl hij een ioods opende. Verbaasd sta ik voor een berg van deuren. Wat zeg ik: berg? Bergen zijn het, die daar voor ons oprijzen.... duizenden deuren van alle mogelijke soorten, houten, ijzeren, me talen, groote, kleine, breede dubbele deuren, die eens aan den ingang van prachtige kas- tc-elen gestaan hebben. Wanneer iemand een huis wilde bouwen, zou hij hier ternauwer nood vier deurjn vinden, die bij elkander passen. En wat zal er met de versleten draaideuren van groote hotels gebeuren of met de haast uio elkaar vallende schuurdeu ren? Niemand weet het en toch wordt haast iederen dag een stuk verkocht. Filmmaatschappijen leenen of halen hier het zware, gegoten traliewerk, dat men te genwoordig bij geen handswerkman beko men kan. „Dikwijls bouwt iemand zich een theehuis of een klein week-end-huis; daar heeft hij een deur voor noodig en is blij, dat hij ze zelf niet in elkaar behoeft te timmeren." zegt mijn gids en sleut de deiw, die wel de eenige deur is, die in dit vertrek zin en be- teekenis schijnt te hebben, In andere loodsen vinden wij tafels uit alle eeuwen, geen enkele onbeschadigd, alle dik onder het stof, maar goedkoop. Een installatie voor centrale verwarming 'wordt geflankeerd door vele paardekribben, voederbakken en millioenen dakpannen. Ik stap in een verlaten lift, druk op de knop, le etage, 4e etagekelderruimteniets beweegt zich.... Zal zij nog ooit in beweging komen?De tegenwoordige eigenaar hoopt het, anders had hij er immers geen 50.— voor gegeven. Natuurlijk zijn er ook beelden daar, alles, wat men gebruiken kan. Een groote leeuw ontvangt ons vlak aan den ingang. Hij heeft ergens op een bordes gestaan. Thans ont breekt hem een oor en de humor, want hij kijkt maar somber. Geen conjunctuur voor oudere leeuwen. Overigens, laat mij het di rect zeggen: kort na mijn bezoek werd toch een leeuw verkocht. Er was een liefhebber voor opgedoken in den vorm van een eige naar van een buiten-cafe. Thans kunnen kinderen en volwassen menschen zich naast hem laten fotografeeren. Naast en op den leeuw. Het oor is weer bijgewerkt. Ridder-uitrustingen zijn er natuurlijk ook en duizend andere figuren: engelen in alle grootten, die er heel zonderling uitzien hier in deze omgeving. Ook vensters maken een eigenaardigen in druk hier. Zij zijn verstoft; oude kerkramen, kleine dakraampjes, alles naast en op en door elkander. Ik geloof niet, dat er eigen lijk iets op de wereld bestaat, wat hier niet vertegenwoordigd is. „Zeg mij eens, ik kan niet nalaten te vra gen, waar leeft u eigemijk van?" „Nou, in iedei geva/ niet van deze zaak hier, dat is maa' bijzaak." „Hoe bent u daar dan op gekomen?" „Heel eenvoud.g. Ik koop oude huizen op voor afbraak, sloop ze, en gebruik alles, wat ik er in vind. De baksteenen, het hout, de ijzeren ankers, enz. zijn metstal direct ver kocht, maar waar moet ik met de rest blij ven?Toen heb ik deze rommelplaats aangelegd. En als men maar geduld en tijd heeft, raakt men alles weer kwijt. U kunt niet gelooven, wat de menschen hebben wil len." Langzamerhand kwam ik tenslotte ook achter het geheim, dat hij tot nu toe voor mij verborg. Hij bezit nl. in een hoek een werkplaats waar 20 mannen arbeiden. Daar worden de oude spullen „nieuw" gemaakt, daar maakt men van een leelijk modern kerkraam een middeieeuwsch. dat in iedere abdij uit de 12e eeuw passen zou. Naderhand wandelde ik door de loodsen en moest bekennen, dat een bekwaam en han dig man, die eenig geld bezit, met betrekke lijk weinig middelen mer, deze meubelen ge makkelijk een oud kasteel kon meubileeren. Van den parketvloer tot de dakpan, van 't venster tot de deur. van de verwarming tot de lift, alles wat men noodig heeft, ls hier aanwezig. Boekenplanken bezwijken haast onder de stoflagen; men stapt over trappen, echter niet trap op, trap af, maar dwars er overheen, want zij liggen bij dozijnen en wachten er op, weer betreden te worden. Doch overal glimt nog eenig leven in dit middelpunt dor vervlogen tijden en men krijgt een gevoel, als was een oproep vol doende om alle voorwerpen, die als doode rommel hier opgestapeld liggen, op te doen staan samen te voegen en in werking te doen treden, zooals wij dat .roeger deden. Maar deze oproep kost geld en wie heeft dat te genwoordig? Hoe meer geid er is hoe groote re opslagplaatsen voor afgedankte spullen, omdat niemand den rommel hebben wil. Hoe minder geld. hoe grooter de opslag plaatsen echter ook! Want in tijden ais het geld schaarsch is, haalt men zelfs de meest verboden voorwerpen uit kelder en zolder om er geld van te maken. Zoo blijft een uit dragerswinkel altijd hetzelfde: naast lanbod van oude voorwerpen van alle mo- 4172 gelijke soorten, weerspiegelt hij ook alle 4546 smaken en wansmaken van vervlogen eeuwen. 57I6 6116 6292 6471 6837 7003 7192 7537 8003 8323 8555 8819 9421 9735 Nief officieel. Trekking van Maandag 10 Auguslus 1931. 2e Klasse le Lijst. Hooge prijzen. No. 12547 150u. No. 6898, 9318 1006. No. 6579 400. No. 101.34, 17217 /200. No. 5416, 9208. 10024, 1130-S, löiul, 2ul88 J 100. Prijzen van .1 35. 176 405 670 818 1086 1358 1853 2242 2721 2898 3324 3704 een 3911 „LEUKE BEDELAARTJES", door Jo Rutten. Uitg.: L. C. G. Malm- berg, 's-Bosch. Het eerste verhaaltje in dit boekje is een gezellig vertelseltje voor kinderen van een zusje en een broertje, die samen bij een jooio Heeroom logeeren en daar veel pleizierigs i0577 beleven. Heeroom leert hun nog stilletjes- 11025 weg, veel wel te doen. 11422 In het tweede verhaaltje lezen we van 11951 207 440 637 841 1119 1510 1977 2292 2767 3076 3338 3736 3955 4261 4674 5079 5463 5736 6145 6301 6481 6842 7014 7197 7546 8022 8389 860.3 9037 9436 9825 10117 10672 11064 11529 12019 2)9 441 695 851 1180 1613 2021 2295 2781 3131 3357 3793 3956 4290 471' 5162 5511 5826 6167 6365 6492 6863 7049 7243 7597 8030 8413 8618 9140 9454 9859 10170 10693 11189 11560 12034 12484 12500 12507 12640 12681 13025 13284 13626 13779 14157 14515 14896 15253 15679 16218 16512 16954 17185 18419 18824 19055 19350 19625 19913 twee kinderen van een burgemeester, die j ,fi3g tegen het verbod van moeder in, snoepgoed koopen en daarvoor dan gestraft worden. 13373 Of het echter noodig was, dat zoo gering- 13559 schattend gesproken moet worden over 13759 „snoepwinkeltjes", betwijfelen we. 14039 Voor leuke, passende teekeningen zorgde J4514 David Tomkins. ]5217' VACANTÏECURSUS BINNENVAART. Het kanalenvraagstuk in Fries- 16469 land. De afsluiting der Zui- 16788 derzee. Medemblik en Enk- J1'49 huizen en de Zuiderzeewerken, j^/6 Van 4 tot 8 Augustus zullen de directeu- 18395 ren en leeraren der Binnenvaartscholen van JS615 het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hen- drik" een vacantieeursus maken. qqoö De „Prins Hendrik" brengt de cursisten 20253 20287 door Friesland en vervolgens via de Zuider- 20671 20737 zeewerken, Medemblik en Enkhuizen weer naar Amsterdam. In verband met dezen cursus is deze week het officieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, het weekblad „De Bin nenvaart" verschenen met artikelen, die ver band houden met het doel van den cursus, geschreven door de burgemeesters van de ge meenten, welke door de cursisten zullen wor den bezocht. De burgemeester van Lemmer, de heer H. Pollema, wijst op de beteekenis van de bin nenscheepvaart in deze gemeente. Niet min der dan 16 tot 17 duizend schepen passeeren jaarlijks de Lemstersluis. Onder den titel „Sneek en/de binnen vaart" wijst de heer P. J. de Hoop, burge meester van Sneek, er op, dat Sneek een knooppunt van kanalen vormt. Voor heel het waterrijke midden en Zuid-Westen van Fries land is Sneek als centrum aangewezen. Hij bespreekt de ontworpen kanaalverbin ding van Stavoren naar Groningen en wijst er op, dat dit kanaal van de Friesche grens tot Stavoren geen enkele plaats van eenige beteekenis passeert en dat uit dit gedeelte dus voor Friesland niet dat wordt gehaald, wat mogelijk zou zijn. „Het gemeentebestuur van Sneek meent, d£.' door eenige wijziging in de route te brengen, Friesland in belangrijke mate meer gediend 'zou kunnen worden. Indien nl. het ka „al van het Sneekermeer af niet zou loopen over Uitwellingerga en Oudhof naar Heeg, maar over Sneek en IJlst naar Heeg, dan zouden deze belde plaatsen met een vrij beduidenden handel en industrie veel meer rechtstreeks gebaat zijn." De burgemeester meent, dat de verlenging van het kanaal met ongeveer 1900 M. en de verhooging der aanlegkosten met f 550.000.~4 geen bezwaar mogen zijn uit dit belangrijke werk voor Friesland het meest mogelijke profijt te trekken. Het betoog van den heer de Hoop gaat vergezeld van een situatiekaart en een op gave der seheepvaartbeweging gedurende 1921—1931. „Stavoren, Friesland's Toegangspoort voor de binnenvaart" is de titel waaronder de heer S. M. van H(aersma) B(uma), burge meester van Stavoren verhaalt van de oude glorie van Stavoren, zijn ondergang] het her stel, nieuwen ondergang, nieuw herstel en na den dreigenden teruggang door de afsluiting van de Zuiderzee nieuwe hoop voor de toe komst door de ontworpen kanaalverbinding StavorenGroningen. Ook bij dit artikel is een kaart. De burgemeester van Medemblik, de heer P. Schoutsen, schrijft over de belangen, die zijn gemeente heeft bij de drooglegging van de Wieringermeer, terwijl de heer D. Baron Maekay, burgemeester van Enkhuizen uit voerig schrijft over de beteekenis van de Zuiderzeewerken voor Enkhuizen en de be teekenis van de binnenscheepvaart voor de ze gemeente. Hij wijst hierbij op de noodza kelijkheid, dat bij het droogmaken van den Zuid-Oostpolder der Zuiderzee het binnen- scheepvaartverkeer over Enkhuizen geleid wordt. Tenslotte bevat „De Binnenvaart" in ver band met de voltooiing van den afsluitdijk der Zuiderzee in 1932 een overzicht van de entwikkeling der Zuiderzeewerken met een situatieteekening dezer werken op einde 1931. Op deze kaart is precies aangegeven in wel ke jaren de onderscheidene dijkvakken van den afsluitdijk zijn gemaakt. Het blad bevat verder de gewone wekelijk- sche rubrieken. 13040 13377 13666 13860 14172 14536 14906 15261 15705 16228 16533 16998 17243 17546 17563 18001 18031 18421 18880 19103 19354 19639 19948 20302 20753 272 467 696 976 1185 1756 2024 2299 2795 3135 3386 3840 4012 4405 4773 5178 5599 5881 6207 6375 6494 6864 7093 7245 7605 8090 8435 8626 9262 9491 9917 10188 10713 11256 11570 12086 12514 12731 13060 13462 13695 1380S 14189 14649 14920 15284 15774 16239 16567 17033 17278 17576 18127 18503 18891 19153 19395 19668 20044 317 560 723 1049 1307 1771 2048 2532 2825 3165 3426 3863 4015 4500 4797 5179 5611 5948 6225 6424 6715 6865 7151 7331 7651 8102 8472 8638 9265 9564 9922 10257 10728 11348 11599 12129 12526 12816 13075 13464 13703 13860 14212 14653 15082 15305 15865 16260 16572 17048 17289 17584 18152 18511 18902 19164 19414 19781 20154 336 599 729 1056 1314 1775 2075 2561 2847 3181 344S 3891 4096 4528 4931 5210 5632 600S 6228 6425 6745 6880 7167 7349 7655 8150 8477 8679 9313 9590 9953 10283 10916 11386 11678 12175 12538 12836 13086 364 602 739 1059 1315 1820 2121 2596 2861 3226 3487 3905 4110 4529 4946 5356 5638 6039 6242 6450 6761 6987 7176 7471 7739 8188 8497 8696 9374 9599 9968 10303 10945 11395 11700 12236 12603 12904 13220 13485 13493 13732 13742 14002 14249 14654 15157 15369 15866 14007 14309 14711 15193 15403 15939 16270 16324 16652 16782 20379 20429 17106 17314 17616 18189 18534 18914 19192 19435 19815 20202 20459 17113 17434 17727 18192 18539 18933 19196 403 619 785 1080 1345 1847 2225 2615 2880 3267 3694 3910 4133 4541 4966 5373 5700 6078 6257 6463 6792 6989 7180 7483 7943 8257 8528 8738 9413 9720 9977 10569 10949 11405 11874 12285 12624 12971 13233 13541 13757 14033 14386 14735 15211 15547 15997 16356 16784 17148 17440 17736 18222 18612 18965 19284 19445 19518 19816 19847 20814 20S60 20871 30229 20612 20883 20235 20667 20935 MAANDAG 10 AUGUSTUS Vorige Koersen MAANDAG 10 AUGUSTUS Parijs Brussel monden New-York (caDle Berlijn Zürlch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.65 34.55 12.031/2 2.471/2 58.40 48.35 12.95 21.20 66.25 66.30 66.20 7.35 34.80 9.75 34.65 12.041/2 2.48/2 58.60 48.50 13.05 21.40 66.35 66.40 66.40 7.40 35. - Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4 y, Nederl. 1916 4H Nederl. 1917 4% Nederland 1931 4 N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. industrieën Unilever C&lvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford Induslr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU SheU Union Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Del) Batavia Rubb Rott. Tapanoell Serbadjadi all au V 1. O. O Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned StoomB Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker d V A. senvoredjo irstenianden "LCtions idem Tabak Deli Batavia Oude Dell iostkust Jenembah Tax well poorwegen ünioD Pacific Wabash Jhlc. Milw St. Paul Kansas City South Erie RaUr Prolongatie 103 102%, 1027/ls 102 97 99% 99% 116 147*4 46 51% 30 75 10% 235/, 49 3911/18 5/4 12% 28% 67 174/4 23 194% 94% 4 16 16 5% 68% 53/4 30% 16% 34% 17 34% 30 2 %gC 9% 7% 32% 104 6% 7 tXri 19% 80% 40 169 205 26% 232% 40 145% 11% 4% 25%, 20 1%%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2