1O0RWAARDES FINANTIEEL OVERZICHT Hiermede zijn eiie vorige bepalingen vervallen burgerlijke stand Secretaris J. M. v. d. Tuyn R. K. Ulo-schooi te Heemstede VERBOD venten met bloemen Garage Damiaans TOEREN 15 cent per K.M. voor de gratiS-öngevaüen-Verzekering voor de abonné's op de Slieuwe Haarlemsche Courant BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE STADSNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS HALFWEG SANTPOORT AALSMEER HEILOO V* tj ee«e tfrW' N*vLv»**a\\e- 6 TELEFOON 433 EN 633 Win. H. Müller en Co. Belangrijke vergadering. In de aandeelhoudersvergadering van Wm. H. Muller en Co, heeft dr. Kröller o.m. het volgende verklaard Het is mij bekend, dat in den laatsten tijd over mijn persoon allerhand phantastische verdachtmakingen en insinuaties worden opgerakeld en in omloop gebracht. Ik be treur dit, maar ik ben niet van plan, hierop te reageeren. Ik meen, dat Beheerende Ven- nooten en hun medewerkers in deze moeilijke tijdsomstandigheden hun geheelen tijd en denken behooren te concentreeren op de belangen van het concern, waarvoor zij werk zaam zijn. Ik ben van opvatting, dat deze moeilijke tijden onze geheele aandacht ei- schen en dat het allereerst mijn plicht is, om te trachten, in deze tijdsomstandigheden de belangen aan mij toevertrouwd, te ver dedigen en onder alle omstandigheden te ver hinderen. dat in deze wereldcrisis onze onafhankelijkheid en de kern onzer zaak word aangetast. Tijdens de vergadering betoogde de heer v. Huut, dat de houders van preferente aandeelen niets hebben in te brengen tegen over de 96 pCt., die de firma Kröller bezit. Zij hebben alle nadeelen van het speculatieve mijnbedrijf en ten hoogste 6 pCt. dividend. De balans van 1930, die sterk vooruit loopt op de verliezen van 1931, geeft den toestand van het oogenblik niet juist weer. In het de- bét van de balans staat f 1.309.000 pref. aandeelen a pari. Waarom a pari Spr. neemt aan, dat de Raad van Advies hierin gekend is, en daarvoor mede verantwoordelijk is. Spr. vreesde, dat, met de voorliefde van den heer Kröller voor al wat groot is, het volgend jaar weieens een groot bankroet kon komen. Wat wij vragen, is, zeide spr. statutenwijziging, redelijke winstverdeeling en hoogere reserves medezeggenschap van advies en een raad van commissarissen, die macht hebben en raad geven, die temperend werken op de activiteit van den heer Kröller, een raad van advies, die in Den Haag woont en waarin geen juristen zitting hebben, want juristen beoordeelen teveel het juridisch toelaatbare en houden niet altijd rekening met het moreel toelaatbare. Spr. wees erop, dat de raad van advies gelden, ten behoeve van den zoon van den heer Kröller heeft toegestaan en een tan tième van 100.000 aan den heer Kröller terwijl verschillende afschrijvingen noodig waren. De voorzitter merkte op, dat de preferente aandeelhouders precies hun rechten kunnen kennen en dat deze vergadering reeds een zeer belangrijk verschijnsel is. De preferente aandeelhouders kunnen, als 6 pCt. niet wordt uitgekeerd, onmiddellijk een vergadering bijeenroepen en een nieuwen raad van advies benoemen. De heer Coelijn merkte op, dat in April door de directie is uitgebazuind, dat 3 pCt. interim verdiend was, doch dat deze niet kon worden uitgekeerd, omdat men niet onder de bankiers wilde staan. Nu bHkt, dat er 4 millioen verloren is. Weet de directie wel iets van de zaken, die zij beheert De heer Kröller betoogde, aangaande de vraag van den heer Coelijn, dat er een tegenstelling schijnt te worden gemaakt tusschen de belangen van de preferente aandeelhouders en die van de beheerende vennooten. Deze laatsten hebben chter belang bij üitkeering op de preferente aan deelen, omdat deze cumulatief preferent zijn. De heer v. Holst vroeg, of de balans de innerlijke waarde juist weergeeft, dan wel of de cijfers te hoog of te laag zijn. De voorz. antwoordde, dat naar de mee ning van den raad van advies de waarde der bezittingen op 31 December in overeen stemming is gebracht met de werkelijke waarde. De heer v. HolstKomt zij ook overeen met de tegenwoordige waarde De voorz- kan op deze vraag geen ant woord geven. Het is geen kruidenierszaak, maar een wereldconcern, waarvan men niet op ieder oogenblik kan zeggen, hoeveel de onderdeelen waard zijn. De heer v. Huut deed het voorstel, dat door de vergadering een commissie worde benoemd van 3 leden, waarin geen personeel van de fa. Müller en Co en geen lid van den raad van advies zitting mag hebben, met opdracht het actief der fa. Müller en Co te taxeeren en over deze zelfstandige taxatie binnen een maand rapport uit te brengen aan den raad van advies, die volgens aan beveling over dit rapport zal handelen. Dit werd verworpen met 2833 stemmen tegen, 1 vóór en 10 blanco. Brand in de badplaats Le Touquet Hotel gedeeltelijk vernield In den afgeloopen nacht is brand uitge broken te Le Touquet, de badplaats aan de Fransche kust nabij Paris Plage en wel in 't Royal Picardy Hotel, een van de grootste ho tels van Le Touquet en een der meest luxu- euse hotels van Europa. Het hotel was bezet door ruim IOO gasten, waaronder vele Engelsehen en Amerikanen. Bij het uitbreken van den brand vluchtten vele gasten in nachtgewaad uit hun kamers, juweelen en andere kostbaarheden meene mend. De brandweeren uit de omliggende plaat sen werden eveneens gealarmeerd en as sisteerden de plaatselijke brandweer. Niettemin duurde het 4 uur eer men den brand meester was. De bovenste verdieping van het hotel is ge heel uitgebrand, terwijl de lagere etages wa terschade opliepen. De aankoop van Amerikaansche katoen Door de Federal Reserve Board afgewezen Uit Washington wordt gemeld, dat de Federal Farm Board tot algemeene verras sing het Duitsch voorstel tot aankoop van een deel van aen Amerikaanschen katoen- voorraad heeft afgewezen. In de officieele mededeeling wordt spe ciaal verwezen naar het feit, dat in het 5 v/eken geleden te Berlijn gedane Ameri kaansche aanbod een minimumprijs was opgenomen, die zou hebben bijgedragen tot stabiliseering van den katoenprijs en tege lijkertijd de Federal Farm Board in staat zou hebben gesteld, den nieuwen oogst bij c'en verkoop te betrekken. Ten gevolge van de inmiddels ingetreden daling der prijzen, moest de Duitsche rijks- regeering de aanbieding echter afwijzen te-gén de voorgestelde minimumprijzen. De Fèderal Farm Board verklaart, dat hij natuurlijk bereid is eventueele andere Duitsche voorstellen in overweging te nemen, waarbij wordt gewezen op de door het departement van de schatkist nage streefde snelle uitbetaling van nog uit staande Duitsche schadevergoedingen. Algemeen neemt men aan, dat de regee ring het voorstel heeft afgewezen onder den druk der protesten van de scheepvaart maatschappijen en van de parlementaire vertegenwoordigers der Zuidelijke staten. Geboren: 5 Augustus z. van J. F. H. Kui per-Loerakker; 6 Augustus d. van F. Hale- wijn-Otto; 6 Augustus z. van J. Scholtz- Jong; 6 Augustus d. van J. Biemond-Koop- man; 7 Augustus d. van M. M. Ros-v. Norde; 4 Augustus d. van B. W. Puts-Heeres; 6 Augustus z. van M. C. Baars-Biere; 5 Aug. z. van C. P. Homburg-Leuven; 6 Augustus z. van J. E. Geurts-v. d. Meij. Overleden: 6 Augustus H. T. Pouw-Tien- hooven, 59 jaar, Kruistochtstraat. Zijn installatie als pastoor te Heemstede Zaterdag a.s., op den feestdag van Maria Hemelvaart, des morgens half 11, zal de plechtige installatie plaats hebben van den Pastoor J. M. v. d. Tuyn als pastoor der parochie van den H. Bavo te Heemstede. Zfj zal geschieden door den Zeereerw. Heer H. Sondaal, waarnemend Deken van Haar lem. Voor degenen, die kennis wenschen te maken met den nieuwen Pastoor, bestaat gelegenheid in den middag van 2 uur tot half 4. TT*,» V1"^ V T Vt If A T'71P1C^* tpit, ischia», jicht, sriei). hoofd-, ki«- en zenuwpijn wordt volgent - ■n? ff* H I IV) a ill 5HB 6000 geneesheeren op de moest afdoende wijze butreden door 8 f! ink 8 1 i»X A V rogaliableHen. Toga'achparlthm t noch maaK en ken duswoi tlen i .J ingenomen door hen die andere middelen slecht verdraeen. Togal hielp waar andere middelen faalden. Bij Apoih Oto» .veu Aanbesteding bouw Hedenmorgen is door architect Nijma;: namens het R.K. Kerkbestuur H. Bavo te Heemstede, aanbesteed de bouw van een U. L. O. school aan den Heerenweg te Heem stede. Laagste inschrijvers Verhoven en Evers, Heemstede, voor f 44.174. Deze week bracht geen nieuws, dat in staat was om de stemming ter beurze ten gunste te wijzigen en zoo geviel het, dat een aantal fondsen zich nieuwe koersverliezen moest ge troosten. Opnieuw ook moesten de Phiüps- aandeelen het ontgelden en het fonds, dat in de laatste jaren van groote beteekenis in het speculatieve beursleven was, is nu gede gradeerd tot een onbeteekenend aandeeltje, waarvoor op 65 tj66 pet. nauwelijks koopers te vinden waren. Ook suiker- en tabaksaan- d.eelen waren flauw gestemd, terwijl de Young Leening op een gegeven oogenblik tot 44;.; pet. reageerde. De hernieuwde daling van het Pond Ster ling bracht een zekere ongerustheid teweeg, vooral omdat het wellicht nog problematisch is of bij een bedreigde positie van het Pond Sterling de Engelsche bankinstellingen in derdaad, zooals zij van plan waren, de aan Duitschland op korten termijn verleende credieten zullen verlengen. Doch ook wan neer het Stillhalte-Consortium weet te be werken, dat Duitschland de beschikking blijft houden over'- de credieten op korten termijn, zal het toch op eigen kracht zijn aangewezen om zijn financiën in orde te brengen. Want uit den loop der verschillende onderhande lingen mag men zoo langzamerhand wel be sluiten, dat hèt niet waarschijnlijk is, dat nieuwe gelden binnen afzienbaren tijd aan Duitschland zullen worden verstrekt. De groote goudonttrekkingen uit Engeland, welke, zooals wij in ons vorig overzicht al schreven, voornamelijk ten bate van Frank rijk, Nederland en Zwitserland hebben plaats gevonden, hebben weer eens te meer de aan dacht gevestigd op het geheele goudbasis systeem, dat de monetaire verhoudingen in de verschillende landen regeert. Zoo heeft professor Cassel, die reeds meermalen te ken nen heeft gegeven, dat hij de groote goud voorraden bij de Centrale Banken- als dwaas heid beschouwt, in een Zweedsch blad een niéuw artikel gepubliceerd onder den titel „Goud en Bijgeloof". Hij vindt het idee be lachelijk, dat goud de eenige grondslag zou zijn, waarop een natie haar geldwezen op z.g. goudpariteit kan handhaven. Volgens hem Is dé methode om dit te bereiken het bedrag van de in omloop zijnde bankbiljetten, schatkistwissels en ander papier te beperken. Onverschillig de grootte van den oogenblik- kelijken goudvoorraad der Centrale Bankin stelling moet een dergelijke beperking van het papiergeld in omloop er altijd toe bijdra gen om de waarde van het geldwezen van de natie te handhaven. De functie van den goud voorraad in het moderne financieele stelsel is slechts die om in buitengewoon groote vraag ten behoeve van de buitenlandsche wisselkoersen te voorzien. Indien de Centrale Bankinstellingen door de wet worden ver plicht om onnatuurlijk groote goudvoorraden op te hoopen teneinde als zekerheid voor een bepaald percentage van het in omloop zijnde papier te dienen, zullen de werkelijke goud voorraden van de groote banken veel grooter moeten zijn dan werkelijk noodig is voor het primaire doel van het goud. Hierdoor wordt de prijs van het goud verhoogd, terwijl de goederenprijzen daardoor dalen. Volgens pro fessor Cassel wordt in crisistijden juist daar door de paniek veroorzaakt, welke d'e wet ten hopen te vermijden. Indien de wettelijke voorschriften voor een minimumreserve af geschaft werden, zouden de centrale bank instellingen geen moeite hebben om aan alle vraag te voldoen, zonder in het minst de goudpariteit van het geldwezen der natie aan te tasten, zoolang slechts de billetten-om- loop binnen de noodige perken gehouden wordt. Een beschouwing welke hiermede eenige overeenkomst vertoont vinden wij in de op vatting, welke het Goudcomité van den Vol kenbond in haar mededeeling van Juni 1930 heeft uitgesproken. Volgens dit comité zijn de dekkihgsvoorschriften van de verschillende Circulatiebanken niet het gevolg van econo mische overwegingen, maar van de traditie en gewoonte en komen voort uit de vrees van ieder land, dat een afwijking van de alge meene usance het vertrouwen in zijn valuta zou aantasten. Het comité was de meening toegedaan, dat een verlaging van het mini male dekkingspercentage doorgevoerd zou kunnen worden, zonder dat de algemeene cre- dietstructuur daardoor op eenige wijze zou worden verzwakt. Het is deze opvatting, waaraan in het jongste nummer der Econo mische Mededeelingen van de Dedi Bank wordt herinnerd in verband met de ver wachte grootere billettencirculatie in Duitsch land. Naar aanleiding van het hamsteren van bankbilletten, op het oogenblik een veel vuldig voorkomend verschijnsel in Duitsch land, merkt de schrijver op, dat na het her stel van het normale betalingsverkeer de bezinning weliswaar zal terugkeëren, maar dat in ieder geval als zeker mag worden aan genomen, dat voorloopig een stijging van de hoeveelheid circuleerende betaalmiddelen het gevolg zal zijn. Evenwel zal dit zonder bedenken kunnen geschieden, daar de dek- kingsvraag tegenwoordig anders moet worden beoordeeld dan in normale tijden, in welke het dekkingsvoorschrift slechts ten doel heeft de circulatiebank bij een sterk passieve beta lingsbalans en daaruit voortkomende verlie zen aan goud en wissels te dwingen tot be perking van haar geldomloop. In Duitsch land is sedert lang de handelsbalans sterk actief en het verlies aan goud en wissels is slechts het gevolg van verminderd vertrou wen. In zulke oogenblikken mag men zon der bedenking de goudreserves benutten, zelfs wanneer men daardoor het wettelijk voorgeschreven dekkingspercentage niet ge stand zou kunnen doen, want ook deze reser ves zijn er voor zooals alle andere reser ves om in tijd van nood te worden benut. Derhalve zouden wij volgens deze opvatting bij een sterke stijging van de circulatiemidde len in Duitschland nog niet aan de zoozeer gevreesde inflatie mogen denken. Het is be grijpelijk, dat deze beschouwingen juist nu ten beste worden gegeven om de Duitschers reeds op den vermeerderden bankbillettenom- loop voor te bereiden en te voorkomen dat de vrees voor inflatie een nieuwe vlucht voor de Mark zou veroorzaken, wat, gezien den geld nood waarin het land verkeert, het begin van het einde zou beteekenen. R.g. Personalia Mej. J. C. de Liefde, is benoemd tot on derwijzeres aan een scnool voor bijzonder onderwijs te Den Helder. Uitslag voetbalwedstrijden Zondag 9 Aug.: N. A. S. 1—B. S. M. 2 2—5 N. A. S. 2Constantius 3 14 N. A. S. Jqn. aB. S. M. Jun. a 41 N. A. S. Jun. bConstantius tcom.) Jun. Succes. Het fanfarecorps „Wilhelmina" behaalde gisteren op het concours te Nieu- wendam, uitgeschreven door Wateriandsch Fanfarecorps, een eersten prijs in den marschwedstrijd met 105 punten en een twee den prijs in den concertwedstrijd met 113 punten; benooaigd vcor een eersten prijs 114 punten. Be Landarbeiderswet Ter herinnering aan de stichting van het 50ste landarbei dersplaatsje in deze gemeente zal morgen door B. en W. een eenvoudige gedenksteen in het betreffende huis worden Ingemetseld. In dien heiinneringssteen spreekt mede erkentelijkheid voor de landarbeiderswet. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage.) DE ZIEKENBEDEVAART Men schrijft ons' Ze zijn weder voorbij, de voor de zieken zoo heerlijke dagen van de bedevaart. Ge leid door den Zeereerw. heer Pater Huis- sen, uit het Klooster te Nieuwe-Niedorp, zijn ook deze dagen weder een reuzensucces geweest. Er was slechts één roep over dit Triduum en wel, dat het onvergetelijke da gen waren. Voor de talrijke zieken,' welke uit verschillende plaatsen gekomen waren en velen, die in geen maanden, zelfs in geen jaren in een kerk waren geweest, en nu zoo in eens geplaatst werden in het volle medeleven van onzen H. Godsdienst, brach ten deze dagen geluk en vrede. Gelukkig, ja, dat waren zij, de deelneemsters en deel nemers aan dit triduum. Na zoo'n langen tijd, waarin zij niet ter kerke waren ge weest, is dit triduum voor de meesten een ongekende heerlijkheid. Wat zullen de zie len van deze menschen bij de verschillende oefeningen gejubeld hebben; het geluk lag over hen uitgespreid. Innig voldaan gingen allen Donderdagmiddag weder huiswaarts. Een eenige man toch, die Pater Huissen, inderdaad de „Pater der Zieken". In het eenvoudige kleed der zonen van St. Fran- ciscus gaat hij ronc te midden der zieken, troostend en geiuic brengend, Vroolijk en opgeruimd van aard als de Pater is, stort hij die vroolijkheid en opgeruimdheid als het ware over in de gemoederen der zie ken. Vandaar niets dan blije en tevreden gezichten. Daarnaast de gulle, blije lach van onzen beminden Herder, de Zeereerw. heer A. J. M. van Meeuwen, die naast Pastoor onzer Parochie, ook is de bewaker van Maria's Heiligdom van Onze Lieve Vrouw ter Nood. En wat een schitterende gelegenheid bij de „Lie-Vrouw ter Nood". Een heerlijk ruime kerk en een schitterend mooi park, waarin de zonnestralen als het ware stoeien met de schaduwlijnen. Ook de verdeeling van de werkzaam heden der comité-leden met hun helpers, was weer puik in orde. Een goede staf brancardiers is de Eerw. Zusters en dames verpleegsters uit het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar, behulpzaam bij het in en uit dragen der zieken. Is een oefening afgeloo pen, dan staan ze klaar de brancardiers om de zieken naar buiten, in het wondermooie park te dragen, waar deze dan, op hun brancard liggend, genieten van de kalme, heerlijke natuur, 't Is dan een samenzijn van innig blije mensehen, die hun ziekten vergeten en in vroolijke, opgeruimde stem ming verkeeren. Ongetwijfeld schitteren lan ge zonnestralen nog na tot ver in de zieken kamer thuis. Naast blijden moed, is het innige dank baarheid welke de zieken gevoelen voor al len die aan het triduum medewerken, en dank brengend aan God en Zijn lieve Moe der, klopt hun hart ook warm voor allen, die hun dit festijn bereid hebben. Zoo is dan nu weder de eerste groep zie ken vertrokken en volgende week komt de tweede groep. Moge ook, onder Gods zegen en op de voorbede van Maria dit triduum een onuitwischbaren indruk op allen maken, opdat ook zij gesticht worden naar ziel en lichaam. «WZ& A Ae TV**» De Burgemeester van Haarlem, Gebruik makende van de bevoegd heid hem toegekend bij art. 85 der Algemeene Politieverordening voor Haarlem; Verklaart, dat het met ingang van 11 Augustus 1931 ongeoorloofd is te venten met bloemen en wel des Zater dags van 9 uur des voormiddags tot 10 uur des namiddags en op de overige dagen der week van 9 uur des voor middags tot 8 uur des namiddags op den openbaren weg in de gemeente Haarlem te weten de Kleine Hout straat en op de daarop uitkomende zijstraaten binnen een afstand van 25 meter van de hoeken dier wegen. Haarlem, 10 Augustus 1931. De Burgemeester voornoemd, J. HEERKENS THIJSSEN lO.B. ZIJLVEST 41 TELEFOON 12456 met 6-persoons luxe auto STADSRITTEN VANAF 80 CENT. Art. 1. Als verzekerden worden beschouwd alle betalende geabonneerde» op de Nieuwe Haarlemsche Courant, die hun woonplaats hebben m het Rijk der Nederlanden, in Europa, en voorts aan de navolgende ver eisen ten voldoen: a. gedurende minstens 60 achtereenvolgen de volle dagen als geabonneerde in de regis ters van de Nieuwe Haarlemsche Courant zijn ingeschreven; b. tusschen 18 en 60 jaar oud zijn; c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen hèt gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hun ledematen en zintuigen. Art 2. Onder ongevallen, ais in deze voor waarden bedoeld, wordt verstaan, het beko men van een geneeskundig vast te stellen lichamelijk letsel (waaronder cok te water geraken wordt verstaan), den verzekerde on afhankelijk van zijn eigen wil en van den wil van iemand, die bij de verzekering belang heeft, door geweld van' buiten af uitsluitend en rechtstreeks toegebracht, met een der ge volgen als in art. 3 vermeid. Uitdrukkelijk wordt bepaald, dat geen ver plichting tot üitkeering bestaat, indien net ongeval als omschreven in dit artikel niet heeft plaats gevonden in tegenwoordigheid van ten minste twee getuigen, die het onge val en de omstandigheden waaronder het plaats vond, hebben zien geschieden. Art. 3. De uitkeeringen bedragen: 3000 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid tot werken van den verzekerde, waaronder verstaan wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide vceten of beide handen, dan wel een voet en een hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het on geval. Van het verzekerde bedrag val een som van 750 gulden worden uitbetaald, nadat het recht op schadeloosstelling ten genoegen der Directie zal zijn bewezen. De resteerende 2250 gulden zullen alleen clan worden uitbetaald, indien de verzekerde zes weken na den datum van het ongeval nog in leven blijkt te- zijn. Bij het overlijden van den verzekerden geabonneerde binnen voornoemden termijn van zes weken vervalt het recht op verdere üitkeering. 750 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk, hetzij binnen uiterlijk driemaal 24 uur na het ongeval. 250 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van een hand of een voet bo- vend den pols of enkel, of van 't onherstel baar gezichtsverlies uit een oog (totale blind heid van dat oog), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en - rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijs vinger of beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 40 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 50 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden» de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onder been; terwijl krachtens deze verzekering alle uit- keeringen, op het hoofd van een persoon ver zekerd, en om welke reden ook te doen, te zamen nooit meer dan 3000 gulden kunnen bedragen; en verder: Onder bepaling, dat, ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeval de bo vengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijk gesteld; en onder bepaling, dat het verlies van voor het ongeval reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op. en niet in aanmerking komt bij üitkee ring. Aan mijnwerkers, die ondergrondsche werk zaamheden verrichten, wordt voor ongeval len (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden), welke hun tijdens het verblijf onder den grond overkomen, 50 pCt. uitbe taald van het verzekerde bedrag der üitkee ring, volgens deze voorwaarden vastgesteld. In verband met de omstandigheid, dat het hier geldt een gratis-ongevallenverzekering, zal, ingeval van massa-rampen (als: mijn rampen; spoorwegrampen, rampen door oVer- stroomingeu of cyclonen veroorzaakt, en der gelijke), terzake van aan verzekerden bij die rampen overkomen ongevallen, het aan rechthebbenden tezamen uit te keeren be drag nooit meer dan in totaal 5000.— bedragen; terwijl indien de geldige aanspra ken terzake van die ongevallen in totaal dat bedrag van 5000.—' overschrijden, deze laatste som ponds-pondsgewijze over dege nen, die te dier zake aanspraken kunnen doen gelden, zal worden verdeeld. Art. 4. De üitkeering ingeval van over lijden geschiedt aan de echtgenoote, of, bij ontstentenis daarvan, aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Ingeval recht op schadeloosstelling ont staat, zal de üitkeering geschieden binnen tien dagen, nadat de noodige inlichtingen zijn verkregen, en het ongeval en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoegen der Di rectie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Art. 5. De voorwaarden verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen of eenig ander lichamelijk letsel direct of Indirect veroorzaakt; a. door eenige ziekte, kwaal of voorbe- schiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens het letsel, waartegen verzekerd Is); c. tengevolge of mede tengevolge van be valling; d. door zonnesteek, of terwijl de verzeker de tijdens het plaats vinden van het ongeval onder den invloed van overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dran ken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zichzelf te dragen. e. door zelfverminking of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden, of bij vlieg- of luchtvaarttochten, of bij baden of zwemmen; g. indien het ongeval te wijten is aan na latigheid of onvoorzichtigheid van den ver zekerde, of in buitenlandschen oorlog of bin- nenlandsche beroeringen. Deze voorwaarden verzekeren echter wel tegen ongevallen, veroorzaakt ten gevolge van rechtmatige zelfverdediging ofwel bij po ging door den verzekerde tot redding van personen of tot afwending van dreigende ge varen Indien een verzekerde geabonneerde in staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven, (behalve indien hij van eene Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede), of, indien hij zich in krijgsdienst te land of te water be geeft, en evenzeer van den dag af, waarop hy ophoudt den abonnementsprijs van de Nieuwe Haarlemsche Courant te betalen of deze uit gave ophoudt te verschijnen, of de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant ver klaart de vex-zekering te doen eindigen, zal alsdan deze verzekering van rechtswege ver vallen en krachteloos worden. Van deze verzekering zijn uitdrukkelijk uit gesloten a. allen, die zich met de bereiding of het verwerken van, of proefnemingen met, bus kruit, schietkatoen, nitro-glycerine, dynamiet, naphta, acetyleengas of andere licht ontplof bare stoffen bezig houden, of daarbij desbe- wust tegenwoordig zijn, alsook b. acrobaten, circusrijders en zij, die een dergelijk beroep uitoefenen. Bij een ongeval, aan abonné's overkomen in een der bovenvermelde omstandigheden, geschiedt dan ook geen üitkeering. Ook verzekeren deze voorwaarden niet te gen en geschiedt geen üitkeering voor verkeersongevallen, tenzij het ongeval den getroffenen en verzekerden abonné overkomt, terwijl hij als betalend passagier zich bevond in een openbaar middel van vervoer. Zeevisschers, zeevarenden en personeel van Óen loodsdienst zijn in de vei-zekering begre pen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Wat ongevallen aan boord betreft, verze keren deze vooi'waarden, voorzoover ze val len onder die in art. 3 eerste alinea ver meld, doch op üitkeering bij overlijden kan door hen uitsluitend aanspraak worden ge maakt, indien het ongeval, dat het over lijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeval door ziekte, kwaal of voorbeschiktheid, waaraan e'verzekerde lijdende was op het oogen blik, dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere scha deloosstelling betaald, dan die, welke volgens net oordeel van den geneeskundigen advi seur van de Nieuwe Haarlemsche Courant zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeval ge troffen. Gedurende den termijn, waarin de verze kerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeval, zal de verzekering tijdelijk zijn uit gesloten, met betrekking tot elk nieuw on geval, dat den verzekerde gedurende dien termijn mocht treffen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een on geval overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schrif telijk worden medegedeeld aan de Dii'ectie van de Nieuwe Haarlemsche Courant en in dien zoodanige kennisgeving niet binnen 72 :nr uur na het ongeval is geschied, zal geen üit keering plaats hebben. Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overlijden geschie den binnen drie dagen na het bekend wor den van het ongeval aan de belanghebben den. Zoo spoedig mogelijk na het ongeval moet de hulp van een bevoegd geneeskundige wor den ingeroepen, en de verzekerde is gehou den onder geneeskundige behandeling te blij ven, de voorschriften van den geneesheer on afgebroken op te volgen, totdat hij volkomen hersteld is; en moet door den verzekerde in 't algemeen alles worden gedaan, wat mo gelijk is, om de schadelijke gevolgen van het ongeval te beperken, en zoo mogelijk te voor komen. In ieder geval moet den geneeskundige van de Nieuwe Haarlemsche Courant toege staan worden, den getroffene te onderzoe ken, wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze geëischt kan worden, en de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant heeft even eens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige behandeling te doen vérstrekken, als zij noodig acht. Elk bewijs, hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zal eischen betref fende eenig on geval op grond waarvan een eisch tot üit keering werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk ver zoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeval met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmid dellijk nadat het ongeval aan belanghebben den zal zijn bekend geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der in dit artikel genoemde verplichtingen zal elke aanspraak op üitkeering voor belang hebbenden van rechtswege verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem of den belanghebbendende inge vulde aanvraag-formulier tot üitkeering, een schriftelijke verklaring van den behandelen de» geneesheer, alsmede schriftelijke verkla ringen van twee ooggetuigen, en in geval van overlijden van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behande ling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigen- dom van de Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene. die de üitkeering aanvraagt. Alle bedi-agen, die krachtens deze verze kering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van de Nieuwe Haarlem sche Courant en slechts na ontvangst van een door de rechthebbende geteekende qui- tantie, en nadat geconstateerd is, dat de be langhebbende gedurende de laatste 2 maan den regelmatig zijn abonnementsgelden heeft betaald. Van geen som, die verschuldigd is, zal in terest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschul digd zou zijn, terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uit deze voorwaar den en de geldende verzekering voortvloeien de, zullen beslist worden door drie scheids lieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den bevoegden rechter te Haarlem. Ieder der partijen, is verplicht binnen 14 dagen nadat de scheidslieden ingevolge de vorige alinea door partijen zijn benoemd, en deze benoeming hebben aanvaard, in handen van een dezer, als waarborgsom voor kosten der arbitrage, te storten de som van twee honderd vijftig gulden ieder. Indien partijen ten aanzien van de benoe ming der scheidslieden niet tot overeenstem ming zijn gekomen, zullen partijen verplicht zijn binnen 14 dagen nadat die benoeming van arbiters bij rechterlijk gewijsde zal heb ben plaats gehad, een bedrag van 250. te storten In handen van een dezer als waar borgsom als voorschreven. Partijen zijn aan de uitspraak der scheids lieden onderwoi'pen als aan een vonnis in het hoogste ressort. Scheidslieden zijn bevoegd, een der partijen in de kosten van het geding te veroordeelen, waaronder begrepen de kosten en honora- rium van arbitex-s, of die geheel of gedeelte lijk te compenseei'en. Elk recht op üitkeering krachtens deze verzekeringsvoorwaaröen vervalt van rechts wege, indien niet binnen den by dit art. bepaalden tijd van 14 dagen door den ver zekerde, of Ingeval van art. 4 eerste alinea door de echtgenoote of erfgenamen daar vermeld, voldaan is aan zijn verplichting tot storting van de waarborgsom voor de kosten der arbitrage. Art. 8. Het ontvangbewijs van den ver zekerde of van de erfgenamen van den ver zekerde zal in leder geval volledige kwijting tengevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der iden titeit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of andersins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Direc tie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Art. 9. De Directie van de Nieuwe Haar lemsche Courant zal ten allen tijde het recht hebben deze verzekering te doen eindigen ol wijzigingen in de voorwaarden daarin aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aankondiging in de Nieuwe Haarlemsche Courant of hare bij lagen van kracht zal worden. Art. 10. Ieder verzekerde dient te zorgen, op straffe van alle recht op üitkeering te verliezen, dat omtrent de(n) persoon, t» wiens of te wier naam de gratis-verzekering van de Nieuwe Haarlemsche Courant loopt, niet de minste onzekerheid kan bestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 3