w% Eiesiimh APPARAAT ëj^!a-stic;itl;3 PASTOOR H. A. V. IJZERMANS Vereen, installateurs van Haarlem en Gmstr. TWEEDE BLAD MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE i 'dBij diens heengaan als Herder der St. Bavo-parochie te Heemstede „Secretaris" van der Tuyn en het St. Franciscus Liefdewerk Pastoor L. J. Boogmans Voor het aanschaffen van een bezoekt dan eerst de Toonkamers der Gevestigd ZIJLSTRAAT 70- TEL. 14552 H. O. V.-concerten GEMENGD NIEUWS Een goede vangst van de Amsterdamsche politie Muur ingestort Twee ongelukken in een mijn RADIO-NIEUWS KUNST EN KENNIS Redding van gezonken duikbooten VRAGENBUS lEPEREN IVilDDAGVAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Na meer dan een kwarteeuw de St. Bavo- parochie te Heemslede op voorbeeldige wijze te hebben geleid, neemt de Zeereerw. Heer H. A. V. IJzermans deze week afscheid van zijn parochianen en parochie, om zich te gaan vestigen in den nieuwbouw van het St. Bavogesticht. Wat Pastoor IJzermans gedu rende de 26 jaar van zijn verblijf te Heem stede, voor het Roomsche openbare leven daar ter plaatse beteekend heeft, laat zich moeilijk beschrijven. Ontzaglijk veel heb ben de Katholieken van Heemstede aan hun scheidenden Herder te danken. Op de allereerste plaats denken wij eraan, dat Pastoor IJzermans reeds in 1906 het Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg sticht te. Dat getuigde in die dagen van een ruim vooruitzienden blik, want nagenoeg geen Pastoor IJzermans en de R. K. Volksbond. De heer N. J. Groenland, oud-voorzitter van den R. K Volksbond, schreef: Het is van algemeene bekendheid dat wij, katholiek georganiseerde arbeiders eerbied en hoogachting voor onze priesters hebben om dat wij weten en steeds ervaren, dat zij de door God aangestelde stuurlui zijn, die 't bootje onzer sociale organisatie altijd een veilige haven weten binnen te loodsen. Dat wordt ons door onze tegenstanders dikwijls kwalijk genomen, maar naarmate hun ontstemming toeneemt zal onze liefde voor den priester toenemen. Wij verkiezen nu éénmaal den staf van Petrus boven den so- cialistischen knoet. Vandaar dat ook de Heemsteedsche Volksbonders vandaag een welgemeenden gelukwensch aanbieden aan Pastoor H. A. V. IJZERMANS enkele parochie van ons Bisdom was toen al in het bezit van een eigen parochiehuis. Mede aan dit gelukkige initiatief s het te danken, dat Heemstede op het oogenblik mag bogen op een bloeiend Roomsch organisatie leven. Daarnaast vroeg en verkreeg het bijzender onderwijs de speciale aandacht van den Pas toor. Hoewel de gelijkstelling op onderwijs gebied nog in langen tijd niet een feit zou worden, gaf Fastoor IJzermans den stoot tot belangrijke uitbreiding van de bestaande R. K. Jongens- en Meisjesscholen. Toen de gelijkstelling eenmaal doorgevoerd was, was dat voor den energie^en Pastoor geen aan leiding, de zaken nu maar rustig voort te la ten gaan. Neen, met denzelfden onverdroten ijver bleef hij zich aan de belangen van het onderwijs wijden en een publiek geheim is, dat ook de school in de nieuwe Heemsteed sche parochie er gekomen is, doordat Pastoor IJzermans er zijn krachten voor heeft inge spannen. Zeer veel tot den In- en uitwendigen bloei van het Roomsche onderwijs heeft er ook toe bijgedragen, dat Pastoor IJzermans de op voeding van de jeugd in de school opdroeg aan religieusen. Na heel veel moeite gelukte het hem, de E.E. Broeders van Baarle Nas sau, wier Moederhuis gevestigd is te Brus sel, bereid te vinden, een huis in Heem stede te stichten en de zorg voor de manne lijke jeugd op zich te nemen. De Meisjesscholen kwamen te staan onder leiding van de E.E. Zusters van Salzkotten. Beide congregaties werken nu al sinds meerdere jaren met veel succes aan de ont wikkeling van hen en haar, die later de steunpilaren van Kerk en Maatschapgij moe ten worden. Voor de rijpere jeugd stichtte Pastoor IJzermans patronaatsgebouwen, zoowel voor jongens als voor meisjes. Het katholiek vereenigingsleven breidde Pastoor IJzermans uit"met twee hoogst nut tige corporaties, n.l. de St. Vincentius- en de St. Elisabethvereeniging. Beide verrich ten nu een reeks van' jaren groot zegenrijk werk in de parochie. Om het godsdienstig leven te bevorderen, stichtte de Pastoor congregaties der H. Fa milie, afzonderlijk voor mannen en voor vrouwen. Onder zijn pastoraat is voorts het kerkge bouw aanmerkelijk verbeterd en verfraaid, terwijl het majestueuse H. Hartbeeld op het kerkplein een openlijke getuigenis is van het levendige geloof, dat onder de parochianen heerscht en dat Pastoor IJzermans onder hen heeft doen bewaren. Tenslotte zij gememoreerd', dat het beken de St. Bavo-gesticht, pension voor dames en heeren, belangrijk vergroot is, een werkzaam heid, waarin de Pastoor een groot aandeel gehad heeft, en waarin de Herder zijn laat ste levensjaren hoopt door te brengen. En thans gaat Pastoor IJzermans heen. Maar van dichtbij zal hij het geloofsleven in zijn geliefde parochie kunnen blijven gade slaan en de parochianen zullen hun dank baarheid jegens hun scheidenden Herder niet beter kunnen toonen, dan door zich met dezelfde aanhankelijkheid te geven aan den nieuwen parochie-Pastoor. Bij gelegenheid van zijn gouden priester feest in 1923 hebben enkele Katholieke voor mannen te Heemstede in ons blad hun waar- deerende getuigenis over Pastoor IJzermans gegeven. Wij laten deze thans hieronder nogmaals volgen: gen: Dr. Droog over Pastoor IJzermans. De WelEd. Zeergel. Heer Dr. Droog schreef De banden, die mij aan Pastoor IJzermans binden, zijn van ouden datum. Reeds als student in Amsterdam, nu onge veer een 40 tal jaren geleden, stond de ka mer van den toenmaligen kapelaan der St. Catharinakerk voor mij open en na dien tijd vond ik bij den Pastoor van Berkenrode steeds een ga:tvrii onthaal. De liefhebberij voor letterkunde en geschiedenis voor ge dichten en chronica is ook bij de pastorale zorgen niet ten onder gegaan en maakt de conversatie met den ouden herder ook heden nog tot een aangename variatie in de levens- beslommeringen; de opgewekte geest en het ijzeren geheugen van den Pastoor schenen my steeds toe onder den last der jaren wei nig te hebben geleden. Mogen hem „tran- quillus in undis," nog vele jaren geschonken worden. onzen Pastoor IJzermans, ter gelegenheid van diens gouden priesterfeest. En al kregen wij niet altijd direct er door wat wij wensch- ten en meenden wij in onzen democratischen ijver dat 't meer crescendo moest gaan, onze Volksbond is den jubilaris veel dank ver schuldigd. Ieder onzer, die evenals ondergeteekende, al eenige jaren in de beweging zit, zal dit beamen. Denken wij maar even aan onze ruime gelegenheid om te vergaderen, repe- teeren enz., wa't gezien den toenemenden bloei onzer afdeeling en de uitbreiding van ons aantal onderafdeelingen zeker niet ge ring is. Eveneens de ruime medewerking van onzen Pastoor als wfj komen met verzoeken om Triduüm, H.H. Missen, geestelijke oefe ningen of algem. H. Communie. Zeereerw. Heer Pastoor! De R. K. Volks- bonder van Heemstede steekt u de werk manshand toe en hoopt dat God u een ge- zegenden levensavond moge schenken! De voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging De heer E. J. van Lent, voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging, schreef o.m.: Als voorman onzer middenstandsorgani satie weet ik, welk een warm hart onze pastoor den middenstand toedraagt en dat hij het ook geweest is, die nu 13 jaar ge leden den stoot gaf tot oprichting der R.K. Middenstandsvereeniging te Heem stede. Zijn liefde voor de organisatie en zijn goede kijk op wat voor een bloeiend ver eenigingsleven noodig is bleek wel, toen hij het initiatief nam tot het bouwen van het R.K. Vereenigingsgebouw en het Patro naatsgebouw aan den Heerenweg. Zeker mogen wij zeggen, dat de oprich ting dezer gebouwen, welke onzen bemin den herder zware lasten op de schouders gelegd hebben, rijke vruchten draagt in het bloeiend katholiek vereenigingsleven, dat in onze mooie gemeente bestaat. En waar hij zoovele jaren van zijn rijk priesterleven als pastoor in ons midden vertoefd heeft, hebben wij meermalen mo gen constateeren, hoe hij met helderen blik de zaken wist te beoordeelen en bleken de feiten hem later vaak gelijk te geven, ook al was aanvankelijk de schijn anders. Mag ik eindigen hem namens den Mid denstand toe te wenschen, dat het hem gegeven moge zijn, nu hij den tijd tot rus ten gekomen acht, een welverdiende rust na een rijk en werkzaam leven te genie ten. De nieuwe Pastoor Na 20 jaar secretaris van het Bisdom te zijn geweest, eerst onder Mgr. Callier en de laatste jaren onder Mgr. Aengenent, is de Z.Eerw. Heer J. M. v. d. Tuyn thans benoemd tot pastoor van de parochie van den Een herinnering Men schrijft ons: Toen het Haarlemsch St. Franciscus Lief dewerk, in 1920, nog niet beschikken kon over een Franciscushuis met eigen kapel, doch volop mocht genieten van de hartelijke gastvrijheid der Eerwaarde Zusters aan den Zijlsingel, was het vanzelfsprekend, dat het mocht kennis maken met den praeposiet der Haarlemsche Carmelitessen: Secretaris van der Tuyn. Wanneer de toenmalige Directeur van het S.F.L., de onvergetelijke pater van Eekeren, door parochieele bezigheden verhinderd was, in het Zijlsingelkapelletje voor zijn jongens de H. Mis te lezen, dan vond hij secretaris van der Tuyn stééds bereid hgt H. Misoffer op te dragen voor de toen reeds groeiende S.F.L.-gemeenschap. Zooals altijd: H. Mis mèt. predicatie. Wanneer dan, na het H. Evangelie, secre taris van der Tuyn den manipel aflegde, v/rongen de jongens zich reeds in quasi ge makkelijke zithouding: met gretige oogen volgden zij het voorgelezen Epistel, of stom melden, met gespitste ooren, onrustig om hoog op de geenszins soepele knielbanken luisterend naar het Evangelie, dat door kort verklarende interrupties leven ging in hun gedachten. Dan volgde de preek, of liever de confe rentie, rijkelijk doorspekt met woorden en beelden uit het volle, rasechte jongensleven, eveneens onderbroken door van humor tin telende steekvragen. En wanneer dan een nog te weinig cate chetisch onderlegd jongske zich argeloos, door een suggestief vraagje, tot een ave- rechtsch antwoord liet verleiden, dan fon kelden de oogen van den lach-wegbijtenden examinator, die met zijn gebarenden wijs vinger het juiste antwoord trachtte te trek ken uit het buurmannetje van den beduusd kijkenden, in hinderlaag getuimelden boy, die inmiddels, met hoog roode kleur, een be- beteren kijk probeerde te geven op zijn ca techismuskennis Maar werd, 'n enkele maal, behalve de manipel óók de bril afgelegd, dan stootten de pienteren elkaar, teleurgesteld, aan om dit „ongunstig voorteeken." Immers, zij meenden opgemerkt te hebben, dat de pre- aicaties (met dergelijke bril-manipulatie in geleid) dan veel korter waren en dat de luimige verhaaltrant dan minder sterk naar voren trad. Niet enkel de jongens hoorden in gespan nen aandacht toe, doch ook de heeren-leden die onder de predicatie een harde ribbelige zitplaats op de vensterkozijnen vonden. Zij begrepen maar al te goed, dat wanneer de predicant de jongens sprak over de plichten van „de groote menschen" (die hij, dank zijn eerbiedafdwingende armen, een lengte maat toedeelde van bijna twee jongens vamen) de aldus bedoelden ook tot het dankbaar auditorium behoorden in dat on- gepropt kapelletje Met vurige overtuiging hamerde hij de jongens, eerbied, gehoorzaamheid en liefde in voor hun pater-directeur, dien hij, zoo terecht, met den stereotiepe „goede pater" omkleedde. Het kon niet anders, of alle in de kapel aanwezigen zullen steeds met een stevig ge bed gereageerd hebben op zijn luid en scherp gearticuleerde vermaning „orate fra- tres"een gebed tot God, opdat Hij rij kelijk mocht zegenen den zoo juist benoem den Herder van Heemstede, die zoo vaak en zoo trouw, door zijn herhaalde bezoeken aan de S.F.L.-jaarfeesten in de Zoetestraat, door woord en daad getoond heeft, groote sympathie te koesteren voor het Haarlemsch St. Franciscus Liefdewerk.... H. Bavo te Heemstede. Dit is de eerste pa rochieele standplaats van pastoor v. d. Tuyn die, na 15 Augustus 1911 tot priester gewijd te zijn, 28 October d.a.v. tot secretaris van het Bisdom benoemd werd. Fastoor v. d. Tuyn, die 8 April 1887 te Schiedam geboren werd, is thans dus 44 jaar oud. Afscheid van zijn parochianen Zondagmorgen werd in de kerk van den H. Joannes den Dooper een plechtige Hoog mis gecelebreerd door den Zeereerw. heer pastoor L. J. Boogmans, met assistentie van zijn beide kapelaans, de weleerw. heeren Th. W. M. van der Lugt, diaken, en A. A. Trouw borst, subdiaken, waaronder de van zijn pa rochie scheidende herder zooals bekend, is pastoor Boogmans door Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem benoemd tot archiva ris van het bisdom een woord van afscheid tot zijn parochianen zou richten. Het zal voor hen, die in groot aantal deze Hoogmis bijwoonden, echter een teleurstel ling geweëst zijn, dat hun pastoor niet aan zijn voornemen gevolg kon geven. Z.E. was door de ontroering niet in staat, van zijn parochie, welke hij ruim dertien jaren met zooveel liefde en ijver „groot" gemaakt had en welke hem zoo dierbaar geworden was, in het openbaar afscheid te nemen en zijn parochianen te danken voor de medewerking en steun, welke zij hem verleend hebben bij 't volbrengen van zijn zware en veeleischende, doch niettemin dankbare taak. Het zou hem te zwaar zijn geweest. Z. Eerw. zal nu in „het St. Jansvuur" van a.s. Vrijdag eenige afscheidswoorden neerschrijven. Afscheids-receptie Na de Hoogmis was er in het gymnastiek lokaal der broedersschool aan het Nagtzaam- plein afscheidsreceptie. Toen pastoor Boogmans, begeleid door ka pelaan Trouwborst en het kerkbestuur, de receptiezaal binnenging tusschen twee rijen van „verkenners" door, waren daar reeds vele parochianen aanwezig. Nadat pastoor, kapelaans en kerkbestuur gezeten waren, nam de heer A. Nielen het woord namens het parochiaal armbestuur en de Conferentie St. Jan der St. Vineentius- vereeniging. Gaarne wil ik bij dit officieele afscheid enkele hartelijke woorden tot u spreken, al dus begon spr. Eigenlijk zou ik heel veel willen zeggen, doch het zal me aangenaam zijn, hier alleen reeds te mogen getuigen van de belangstelling en waardeering, waarmede ik uw werken in de parochie heb gadege slagen. Het zou echter bezijden de waarheid zijn als ik dit met onverdeeld genoegen zou doen; want u gaat heen. Ik dank u evenwel voor de aangename en degelijke wijze, waarop u het parochiaal armbestuur ter zijde stond, en voor de goede leiding en zorgen, welke u aan dit dankbare werk hebt besteed. Toen u in de parochie kwam, hebt u arm bestuur en St. Vincentiusvereeniging inge steld en ik geloof, dat u zal mogen zeggen, dat het goed was. Zelfs buiten de parochie wordt gezegd, dat de armenzorg hier zeer goed is, mede dank zij de hulp der parochia- nen, waaraan het nooit ontbroken heeft en nimmer ontbreken zal. Pastoor, u zult uw parochie kunnen ver laten met die troostrijke gedachte, dat u de armen niet onverzorgd achterlaat. Spr. dankte ook voor de groote belangstel ling en waardeering, die pastoor Boogmans op velerlei wijze uitte voor de St. Vincentius vereeniging. Wanneer u verzocht werd, een collecte te mogen houden, werd deze altijd door u toegestaan en steeds hebt u het Vin- centius-werk bij de parochianen aanbevolen. Spr. was ook dankbaar voor het welwillend gehoor, dat pastoor gaf als de conferentie- leden over de armen kwamen spreken. Dank ook voor uw persoonlijken steun. Hier, zegt spr., moet ik uw bescheidenheid raken, doch: het licht behoeft niet altijd onder de korenmaat te blijven. Spr. was er zeker van, dat er in de paro chie vele brave, dankbare „stille armen" zijn, die aan hun scheidenden pastoor gelukkige herinneringen zullen behouden. Den dank van Armenzorg en St. Vincen tiusvereeniging wilde spr. tenslotte omvatten in den wensch: dat het u in uw verdere leven steeds wel moge gaan en de goede God u in staat moge stellen, ook in uw nieuwen werk kring arbeid te verrichten, rijk aan vruchten voor u zelf en anderen. Aanvaard ten slotte de hoogachting en ge negenheid van hen, die met u mochten wer ken voor de vrienden van Onzen Lieven Heer, de armen. De heer Weber sprak als prefect van de H. Familie uit naam van deze parochieele instel ling, welke door den pastoor gesticht, vol gens spr. Z.Eerw. zoo dierbaar geworden was en door hem met zooveel liefde in al de ja ren was geleid. Ondanks al dezen Ijver was de groei niet zooals u dezen wenschte. Er is echter een staf van getrouwen gebleven en uit dezen kwam de gedachte, u een stoffelijk blijk van dankbaarheid en genegenheid aan te bieden. Gedachtig de woorden van den priester onder de H. Mis: „Pax Domini sit semper vo- biscum", bood spr. onder de woorden: „De vrede des Heeren zij altijd met u" den pas toor een fraaien kapstok met kleed ten ge schenke aan. Volgende spreker was de heer J. Felix, voor zitter der parochiale propagandaclub en der Speeltuincommissie. Het past, zoo begon spr., nu u, pastoor als herder wenscht afscheid te nemen, enkele oogenblikken terug te blikken op hetgeen u in den loop der jaren voor de parochie heeft gedaan. De periode van uw priesterleven, welke u nu gaat afsluiten, was niet de gemakkelijkste. U wachtte een zware taak, doch uw groote werkkracht, sterke wil en zielenijver hebben u deze taak met vreugde doen vervullen. Van ganscher harte danken wij u voor hetgeen u met Gods hulp voor ons hebt kunnen doen. Ook dank voor de wijze, waarop U ons werk hebt gesteund en bevorderd. Uw wijs in zicht heeft bij ons werk steeds de juiste richtlijn aangegeven. Wij kunnen onze dankbaarheid niet beter bewijzen dan op onzen weg in de richting, welke U hebt gewezen, voort te gaan. Het spijt ons, dat U weggaat, doch uw nieuwe werkkring is geheel naar uw geest, evenredig aan uw kundigheden en een eer volle. Wij wenschen U toe, dat God U de kracht geve in uw nieuwen werkkring tot glo rie van God en welzijn der H. Kerk te mogen arbeiden. Hierna traden eenige patronaatsjongens in uniform naar voren en een hunner dankte den pastoor voor al hetgeen hij voor het patronaat gedaan heeft en waaraan hij veel tijd en moeite gegeven heeft. Namens alle jongens werd den pastoor het beste toe- gewenscht. Na iedere toespraak dankte pastoor Boog mans zeer getroffen. Nadat nog van de aanwezigen een foto was gemaakt, namen allen met een handdruk persoonlijk afscheid van hun pastoor. Namens de Gezellen van „Haarlem n" van welke vereeniging pastoor Boogmans praeses was, werd het woord gevoerd door den senior B. Nooy, die dank bracht voor de bijzondere belangstelling welke pastoor Boogmans altijd voor deze vereeniging had getoond. Namens de Gezellen bood spreker hun praeses een rookstandaard aan, waarna de leden van „Haarlem II" persoonlijk van hun praeses af scheid namen. Als herinnering aan hun herder ontvingen de receptie-bezoekers aan den uitgang der zaal een gedenkplaatje. Examen handenarbeid HAARLEM, 8 Aug. Geslaagd de dames J. W. Dijkstra, Heemstede; H. E. M. Koning, Hoom; A. I. Moes, Bussum en A. A. M. Va der, Amsterdam en de heeren S. H. Boot, Hoom. S. Hooy, Haarlem; Chr. J. F. Hunij, Amersfoort; J. van Straten en H. J. C. van Stratum, Amersfoort. Examen hoofdacte HAARLEM, 8 Aug. Geëx. 8 m. cand. Ge slaagd de heeren G. A. de Boek en J. K. Veurman, Haarlem en Y. J. Oosterbaan Krommenie. Ouders opgepast Door de politie is in bewaring gesteld een 31-jarige timmerman, ter zake het plegen van ontuchtige handelingen met een 6-jarig meisje. Tramverkeer l\ uur vertraagd Zondagavond heeft het tramverkeer op het Stationsplein 1'A uur vertraging ondervon den, doordat een tramwagen van lijn 2 ont spoorde, vermoedelijk door een verkeerden wisselstand. Dinsdag 11 Augustus geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging een concert in de K. R. O.-studio te Hilversum en Woensdag 12 Augustus geeft zij een concert in het Bloe- mendaalsche bosch, beide concerten onder leiding van Marinus Adam. Opbrengst collecte De gisteren in de kerk van de H.H. Elisa beth en Barbara (Paul Krugerstraat) gehou den collecte ten bate van de St. Marthaver- eeniging na liefdadigheidspredicatie door den weleerw. pater Borromaeus de Greeve O.F.M. heeft opgebracht de som van f 422.46. Een boevenbende op het spoor Sinds geruimen tijd wordt de binnenstad van Amsterdam 's avonds en in den voor nacht onveilig gemaakt door een kleine ben de, die er zich vooral op toelegt om de iadiatordoppen van automobielen en de be lastingplaatjes van fietsen te ontvreemden. Velen zijn van deze praktijken reeds de dupe geworden, zonder dat het gelukt is de daders te arresteeren. De schade, die zij te weegbrengen, is zeer groot, omdat vooral de radiatordoppen van auto's dikwijls een vrij hooge waarde vertegenwoordigen. Zaterdag nacht is het de politie gelukt een vangst te doen, waardoor zij de bende op het spoor is gkomen, zoodat waarschijnlijk nog verschil lende arrestaties in de komende dagen ver richt zullen worden. Op de Reguliersgracht zag een surveilleerende agent, dat een man bezig was de dop van een radiator van een auto af te schroeven. De man nam de vlucht en de agent slaagde er niet in hem te arresteeren. Zijn signalement is echter bij de politie bekend. Echter heeft de politie in den loop van den nacht een medeplich tige van den man aangehouden. Deze was in het bezit van het afsluitstuk van den radiator, dat een vrij aanzienlijke waarde vertegenwoordigde. De eigenaar had van de zen diefstal reeds aangifte gedaan bij de poiiti? en herkende het voorwerp als zijn eigendom. De man is voorloopig op het bureau Sin gel in hechtenis gesteld. In de onmiddellijke nabijheid van het po- titie-bureau werd kort daa rnaeen tweede arrestatie verricht. Twee mannen waren daar bezig met een nijptang de belastingplaatjes van een paar rijwielen te ontvreemden. Toen een agent naderde namen ze de vlucht, ie der in een andere richting en een van hen was zoo onfortuinlijk in de armen van een agent te loopen. Op hen werden bij fouil leering een aantal rijwielplaatjes en een nijp tang gevonden. Hij is evenals zijn kameraad op het bureau Singel ingesloten. De politie vermoedt, dat de bende ongeveer 10 leden telt en zet haar nasporingen ijverig voort. Vier personen gewond Zaterdagmiddag omstreeks zes uur stortte in de Potterstraat te Utrecht een deel van een muur van een in aanbouw zijnd huis in. Twee dames en een heer werden daarbij licht gewond, terwijl een oudere man ern stige hoofdwonden bekwam. De geneeskun dige dienst was spoedig ter plaatse en ver leende de eerste hulp, terwijl de brandweer werd gealarmeerd om verdere ongelukken van nog naar beneden vallende steenen te voorkomen. Dooden en gewonden In de Roddermijn, bij Hermuehlheim, heeft Zondagmorgen, om ongeveer zes uur een ontploffing plaats gehad. Tot nu toe zijn reeds twee dooden te betreuren. Drie mijnwerkers werden ernstig, twee anderen licht gewond. Inzake deze ontploffing van steenkoolstof in den Roddermijn, wordt het volgende nog vernomen De ontploffing had plaats in de stofzui- veringsinrichting en v/as zoo hevig, dat alle ruiten versplinterd werden. Het grootste gedeelte der machines is door brand ver woest. Vijf arbeiders zijn zwaar gewond door steekvlammen. Twee hunner zijn spoedig daarop overleden. Een derde ligt op ster ven. De twee anderen zullen waarschijnlijk het leven kunnen behouden. De ontstane brand kon onmiddellijk ge- bluscht worden. De oorzaak is nog niet ge heel opgehelderd. Een desbetreffend onder zoek wordt ingesteld. Door het ongeluk zal de mijn waarschijnlijk tot Maandag geheel gesloten moeten blijven, doch men hoopt, dat Dinsdag allen weer aan het werk zul len kunnen gaan. Een tweede ongeluk Een tweede ernstig ongeluk is in de Roddermijn, afdeeling Bruehl, eveneens in dan nacht op Zondag gebeurd. Hier botsten twee locomotieven in volle vaart op elkaar. Een der locomotieven stortte om, waarbij door den ontsnappenden stoom de stoker en de machinist ernstig werden gewond, zoodat zij kort daaiop overleden. Verdere persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De oorzaak is onbekend. Rumoerige Zaterdagavond Een reeks vechtpartijen te Arnhem. Zaterdagavond en -nacht is het er in Am- hem rumoerig naar toe gegaan en zijn ver schillende vechtpartijtjes aan de orde van den dag geweest waarbij het mes de hoofd rol speelde. Het begon al Zaterdagmiddag, toen een vader met zijn zoon verzet plegden tegen de politie, die beiden wilde arresteeren, om dat zij te veel aan Bacchus bleken te hebben geofferd en het den voorbijgangers lastig maakten. De vader kwam te vallen en met zijn rech terhand terecht in een punt van het hek, staande om het park achter Musis Sacium, waardoor een diepe wonde ontstond. Ook de zoon bracht het er niet zonder kleer scheuren af, zoodat beiden in het Gem. Zie kenhuis moesten worden verbonden, om daarna ter ontnuchtering tiaar het Centraal Politiebureau te worden gebracht. Tegen den avond waren ze nauwelijks weer op vrije voeten gesteld of in de Brouwers- steeg kwam het weer tot een vechtpartij, waarbij de vrouw van een der vechtersbazen door een ruit werd gedrukt. Tijdens de wor steling kreeg een der vechtlustigen een steekwonde aan de pink van zijn rechter hand, zoodat ook deze gewonde zich naar het ziekenhuis moest begeven om verbonden te worden. Het overige gezelschap arriveerde ten twee de male dien dag in het politie-bureau, om in verzekerde bewaring te worden gesteld. Des nachts werd de politie gewaarschuwd voor een ernstige vechtpartij in de Oever straat, waarbij een man met een mes een snijwonde ter grootte van 8 c.M. in de lin kerbovenarm werd toegebracht, waardoor een slagader werd doorgesneden, benevens een 10 c.M. breede snijwonde in zijn hals. Naar het ziekenhuis vervoerd om verbonden te worden, verzette hij zich heftig tegen zijn opname, zoodat hij op vrije voeten moest worden gesteld. De dader werd door de po litie aangehouden en in het Centraal poli tiebureau ingesloten. In de Sperwersraat kreeg een vader het met zijn zoon en dochter aan den stok of beter gezegd aan het mes, daar beiden zich met bloedende verwondingen onder behande ling van een geneesheer moesten stellen. De vader werd aangehouden. Een radio-Locamo Nieuwe golflengteregeling. Het Tsjeeho-Slowaaksche ministerie van Posterijen heeft, naar het Hdbd." meldt, tot alle postdirecties in Lu-..'ia een rond schrijven gericht, waarin een verandering van het zoogenaamde plan van Praag wordt voorgesteld. In 1929 toch werd de verdeeling van zenders en golflengten van alle broad- castingstations geregeld. Het plan van Praag, dat oorspronkelijk is uitgewerkt door de Tsjecho-Slowaaksche deskundigen, heeft bepaald, dat het minimum onderscheid in golflengte tusschen twee zenders slechts ne gen kilohertz zal hebben te bedragen. Destijds echter kon men nog geen reke ning houden met de enorme zenders, die in den tusschentijd zijn gebouwd. Thans is in de practijk gebleken, dat het genoemde on derscheid van negen khz bij groote zenders te klein is Groote stations kan men niet meer zuiver ontvangen. Mühlacker stoort Londen, Pressburg stoort Heilsberg, Brünn stoort Brussel II. In Oost-Pruisen zijn er luistervinken, die Pressburg beter dan het slechts op eenige kilometers afstand gele gen Königsberg horoen. Het Tjecho-Slowaaksche ministerie van Posterijen stelt thans voor, dat het minimum onderscheid zal bedragen 12 khz. Een con ferentie, die deze kwestie zal bespreken, zal 20 October in Locamo samenkomen. Dp meeste betrokken staten hebben zich met het Tsjecho-Slowaaksche voorstel accoord verklaard. In geval van algemeene aanneming zullen de zenders van Europa nieuwe golflengten krijgen en eenige groote staten zullen af stand moeten doen van een tot twee golf lengten en Kleinere zenders laten werken met gelijke golflengte. Een Zweedsche vinding Een Zweedsch civiel-ingenieur, Ragnar Blomquist, heeft onlangs een uitvinding gepatenteerd voor het redden van gezonken duikbooten en haar bemanningen. De uit vinding komt hierop neer, dat een aantal opvouwbare pontons, die altijd voor het gebruik gereed zijn, in de duikboot worden meegenomen en in geval van nood mecha nisch met lucht gevuld worden door een pneumatische uitvinding, welke door het schip zelf in werking wordt gesteld. Daar de pontons opvouwbaar zijn, nemen zij slechts weinig plaats in. Eenmaal gevuld, verhoogen zij het verplaatsingsvermogen van de duikboot aanmerkelijk, zoodat deze weer aan de oppervlakte kan worden ge bracht. Deze uitvinding heeft in breede kringen belangstelling getrokken, en zoowel Zweed- sche als buitenlandsche marinedeskundigen toonen er veel belangstelling voor. Door de uitvinding wordt ook de atmosferische druk automatisch geregeld in verhouding tot den druk van het water, dat de boot omringt. De heer Blomquist heeft met een model apparaat proeven genomen op een diepte van 70 M., die zeer bevredigend zijn ge slaagd. De uitvinding zal thans aan de Zweedsche marine worden aangeboden, die zich reeds sedert jaren voor de volmaking van de uitvinding heeft geïnteresseerd Annie van der Lugt Melsert- Van Ees Mevrouw Annie van der Lugt Melsert- - van Ees zal voor het eerst in het nieuwe speelseizoen op Dinsdag 11 Augustus te 's-Gravenhage optreden in de titelrol van Boefje, thans 337 maal gespeeld. Vraag: Ik heb mijn arbeider verzekerd bij den R.K. Land- en Tuinbouwbond voor 12.per jaar. Hij verdient 20 met vrij huishuur. Mag ik nu 1.15 maal 23 c^nt of rond een kwartje per week van zijn loon afhouden voor de Ziektewet? Antwoord: De R.K. Land- en Tuinbouw bond is aangesloten voor de uitvoering der Ziektewet bij de Bedrijfsziekenkas voor Land- en Tuinbouw te 's-G:avenhage, Amalia v. Solmsstraat 117. De leden van den R.K. Land- en Tuinbouwbond zijn derhalve ook leden van genoemde Bsdrijfsvereeni- ging. De leden-werkgevers mogen in dit geval ook de wettelijke premiebijdrage van hun werknemers eischen en van het week loon inhouden. Deze bedraagt in uw geval per week 1.15 X (loon in geld ad 20. de geldwaarde der vrije woning ten bijdrage van Afronden naar boven is hierbij niet toe gestaan. Bij artikel 67 der Ziektewet is uit drukkelijk bepaald, dat het door den werk nemer verschuldigde deel der premie moet worden afgerond naar beneden tot een veelvoud van een cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5