Buiten landsch o\°ieuws FEUILLETON OE MAN VAN NERGENSHUiZEN Het resultaat van den V olksentscheid Het Duitsche bezoek aan Italië geëindigd Verklaring van Mussolini De onrust in Spanje Uitsluiting in de Fransche schoen-industrie 5.500 arbeiders er bij betrokken De strijd in China Gemengde (Buitenlandsche cBerichten Aanslag op den D-trein Frankfurt am Main-Beriijn KORT NIEUWS LUCHTVAART RADIO-OMROEP De stemming rustig verloopen Het aantal stemmen, dat thans voor het ontbinden van den Pruisischen landdag is uitgebracht, is minder dan het aantal stem men, dat bij de laatste rijksdagverkiezingen is uitgebracht op de partijen, die thans met den Voiksentscheid meegedaan hebben. Het is echter grooter, dan het aantal voor-stem mers van het Volksbegehren. Men is vrij algemeen van meening, dat een groot aantal communisten het door de partij gegeven parool niet zijn nagekomen. Ook zouden er in verscheidene groote steden van West-Pruisen geheime vergaderingen van communistische afdeelingen gehouden zijn, •waarbij besloten is, dat niet zon worden deel genomen aan den Voiksentscheid. Rustig verloop der stemming. De volksstemming is te Groot-Berlijn rus tig verloopen. Blijkens de tot half 6 binnen gekomen berichten zijn in totaal 58 arresta ties verricht. Meerendeels betreft het kleine overtredingen. Nergens was veel politie ge- requireerd. De verkiezingspropaganda bepaal de zich voornamelijk tot het verspreiden van pamfletten. In vele straten zag men zwart- wit-roode en nationaal socialistische vlag gen, zoomede transparanten met: Ja. Ook in de apdere districten is de stemming rustig verloopen. Te Breslau werd het tegen den sluitingstijd der verkiezingslokalen in de binnenstad onrustig. Bij een botsing tus- schen Communisten en Nationaal-Socialisten werden zes personen gearresteerd. Ook uit het Boven-Silezische mijngebied worden geen incidenten van beteekenis ge meld. De verkiezingsbedrijvigheid, welke 'In de eerste middaguren in verband met de ge weldige hitte was afgenomen, nam later op den dag weer een meer levendig karakter aan. Te Hannover, Hildesheim en Osnabrueck verliep de stemming, enkele incidenten daargelaten, eveneens rustig. Volgens mededeeling van de politie te Keu len heerschte ook daar tot de sluiting der bureaux rust. Van propaganda was op straat bijna niets te bemerken. Essen meldt eveneens een rustig verloop der stemming in het geheele Roergebied. Zaterdagavond is het in het stadsdeel Laar te Hamborn tot een botsing gekomen tus- schen Communisten en Nazi's. Drie personen werden gewond, acht gearresteerd. Hit Dusseldorf, Frankfurt a Main, Kassei en Munster werden geen incidenten van be teekenis gemeld. Te Halle moest de politie eenige malen in grijpen toen demonstranten een optocht wil den formeeren tegen het Voiksentscheid. Eenige personen werden licht gewond. De politie verrichtte eenige arrestaties. Het hoofd der Itaiiaansche regeering, Be nito Mussolini, heeft, den vertegenwoordi gers der Duitsche pers een in het Duitsch gestelde verklaring gegeven. Daarin spreekt hij als zijn overtuiging uit, dat Duitschland zich op zich zelf en op zijn eigen krachten kan verlaten. In den loop der geschiedenis hebben de volken zware tijden doorgemaakt, die zeker even hard zijn geweest als de tegenwoor dige. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat de tegenwoordige toestand weliswaar op zich zelf niet zoo treurig is, maar er zoo treurig uitziet, wijl hij verschillende ver schijnselen van financieelen aard te voor schijn roept, die hoofdzakelijk door mo- reele factoren en door de steeds sterker naar voren tredende afhankelijkheid der financieele wereldfactoren bepaald wordt. De economische krachten van Duitschland zijn echter ongedeerd en het is bekend, hoe groot en reëel deze zijn. Bij deze krachten voegen zich dan nog de hooge moreele eigenschappen, waaraan het Duitsche volk in nog moeilijker tijdsomstandigheden blijk heeft gegeven er. dit is voldoende, om de naaste toekomst optimistisch in te zien. Mussolini hoopt, dat deze uitingen van hartelijke sympathie voor Duitschland daar niet alleen als bewijs van zijn persoonlijke gevoelens beschouwd worden, maar ook als een vriendschapsbetuiging van het Itaiiaan sche volk, dat zich met het Duitsche volk door eeuwenlange banden van beschaving en cultuur verbonden voelt en het vele, dat Duitschland gedaan heeft voor den vooruit gang der menschheid op alle gebieden des geestes, en van wetenschap en kunst, naar waarde geschat heeft. Italië zal met al zijn krachten aan de verwezenlijking van het vredeswerk wer ken. Het officieele communiqué Bij het tegenbezoek, dat Mussolini en Grandi aan den rijkskanselier en den rijks minister van buiten! andsche zaken brach ten, had nogmaals een bespreking plaats, die eveneens anderhalf uur duurde Aan deze bespreking hebben ook de Ita iiaansche gezant te Berlijn, Orsini Baroni, en de Duitsche gezant te Rome, Von Schu bert, deelgenomen. Na afloop werd het volgende gemeenschap pelijk opgestelde communiqué verstrekt. Tijdens het verblijf van den rijkskanse lier dr. Brüning, en van den rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, te Rome, op Vrijdag en Zaterdag, heeft ver schillende malen een gedachtenwisseling tus- schen de Duitsche staatslieden en het hoofd der Itaiiaansche regeering en den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken plaats gehad. Deze gedachten'wisseling stond in het teeken van een wederzijdsche vriendschappelijke verstandhouding en war me hartelijkheid. In het verloop van de besprekingen is de algemeene Europeesche toestand aan een grondig onderzoek onderworpen en eenstem mig de noodzakelijkheid erkend van een vertrouwensvolle en oprechte samenwerking van alle regeeringen om de tegenwoordige moeilijkheden te boven te komen. Eveneens was mer. het er over eens, dat het noodzakelijk is, a! het mogelijke er voor te doen, dat de aanstaande ontwapenings conferentie gunstige resultaten afwerpt in het belang van den vrede en van den econo- mischen en moreelen wederopbouw der we reld. Het goederenverkeer Naar verluidt is in het verloop der bespre kingen tusschen de Itaiiaansche en Duit sche staatslieden ook beraadslaagd over een overeenkomst tot uitbreiding van het weder zijdsche goederenverkeer, waarbij Duitsch land o. a. bepaalde hoeveelheden zuid vruchten zal afnemen en Italië hoeveelhe den Duitsche kolen. Officieel bevestigd is deze overeenkomst echter nog niet. Het bezoek aan het Vaticaan Zaterdag om zes uur brachten dr. Brue- ning en dr. Curtius het aangekondigde bezoek aan de Vaticaansche Stad, waar zij eerst door kardinaal-staatssecretaris Pa- celli en vervolgens door den Paus werden ontvangen. Over dit bezoek worden geen officieele mededeelingen gedaan. De rijkskanselier begaf zich in gezelschap van den gezantschapsraad, Meyer-Roden- hoser, naar de Vaticaansche Stad. De pause lijke audiëntie duurde ongeveer 20 minuten. De rijksminister van buitenlandsche za ken, dr. Curtius, werd door den gezant schapsraad, dr. Menshausen, ongeveer een half uur na dr. Bruening naar het Vati caan vergezeld, waar hij eveneens den kar dinaal-staatssecretaris een bezoek bracht en vervolgens door den Paus werd ontvan gen. De kardinaal-staatssecretaris beant woordde het bezoek van de beide ministers op de Duitsche ambassade bij den Heiligen Stoel, waar een diner in intiemen kring werd gegeven. Mussolini naar Berlijn Mussolini heeft de uitnoodiging van den rijkskanselier, om een tegenbezoek aan Berlijn te brengen, onder voorbehoud van de nadere vaststelling van den datum van dit tegenbezoek, aanvaard. Naar Berlijn terug De rijkskanselier en dr. Curtius zijn om 21.40 uur wederom in den salon wagen, die hun door Mussolini ter beschikking was gesteld, naar Berlijn vertrokken. Bij het vertrek waren de Itaiiaansche minister van buitenlandsche zaken Grandi, tal van hooge ambtenaren, de Duitsche gezant, von Schubert, met het geheele gezantschapspersoneel, en vale vertegen woordigers van de pers tegenwoordig. Opheffing der religieuze orden? Naar gemeld wordt, heeft de Spaansche grondwetcommissie het artikel voor de schei ding tusschen kerk en staat geredigeerd. De scheiding zal o.m. meebrengen, dat Spanje geen staatsgodsdienst meer zal hebben. De staat zal voortaan geen steun aan inrichtin gen van confessioneel karakter verleenen. De reiigieuze orden worden ontbonden en hun vermogen onteigend. Uitvoering openbare werken. De minister van openbare werken heeft bij de Cortez een plan ingediend tot uit voering van openbare werken voor de jaren 1931 tot 1933, ten bedrage van 315 millioen peseta. Het plan behelst den aanleg van wegen, kanaiën en irrig'7ie-werken, voornamelijk in Andalusië en Estramedara. De Spaansche minister-president heeft ver klaard, dat de regeering de tijdelijke ver trouwenscrisis wil overwinnen door een zoo snel mogelijke afkondiging van de nieuwe grondwet en een spoedige landbouw-hervor- ming. De te Sevilla gevreesde algemeene staking is nog uitgebleven, doch de kans bestaat, dat zij Maandag a.s. zal worden uitgeroepen. De Duitsche reisbelasting thess op diens protest tegen de reisbelasting van 100 Mark een afwijzend bescheid heeft gegeven, heeft in Zwitserland groote ont stemming gewekt en de toon der Zwitser- sehe bladen is de laatste dagen veel scher per geworden. Hoe zeer het Zwitsersche vreemdelingen verkeer door den Duitschen maatregel wordt getroffen, blijkt wel hieruit, dat in de week van 19—25 Juli in het kanton Graubunden 35.000 logee machten minder geboekt werden dan in de overeenkomstige week van verle den jaar. In het geheel zijn tot nu toe in 1931 in dit kanton 258.000 logeernachten minder ge boekt dan in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar, waarvan 150.000 op re kening van het wegblijven van Duitschers wordt gesteld. Verschillende Zwitschersche firma's heb ben besloten bestellingen, die zij in Duitsch land hadden gedaan, té annuleeren. Het feest der Rijksbanier te Koblenz Ontstemming in Zwitserland Het feit, dat de Duitsche minister, van financiën, dr. Dietrich, bondsraad Schul- De voorzitter stelt drastische eischen. In verband met de feestelijkheden van de Ryksbanier heeft Zaterdag te Koblenz een fakkeloptocht plaats gehad, waaraan door ongeveer 10.000 Rijksbanierleden werd deel genomen. Eenige personen voerden het woord. Zondagmorgen heeft in de Stadthalle de plechtige herdenking van de stichting plaats gehad. Minister Severing wees in zijn rede in het bizonder op den diepen nood waaronder Duitschland thans gebukt gaat. Kort na twaalf uur begon de opmarsch van de Rijksbanier, waaraan ongeveer 15.000 per sonen deelnamen. De voorzitter van de Rijksbanier Hoer- sing zeid.e, dat, indien hij in de omstan digheden van Dr. Bruening verkeerde, hij: 1. Bij de bevoegde landsregeering de uit wijzing van Adolf Hitler zou eischen; 2. Den ex-kroonprins nopen zich naar het buitenland te begeven; 3. Do Nationaal-Socialistische Partij ont binden 4. De Communistische Partij oplossen; 5. Een einde maken aan het kleine gedoe in Duitschland; 6. Het vermogen der voormalige Duit sche vorsten confiskeeren; 7. Het salaris en het pensioen van die genen intrekken die vonnissen vellen tegen de republikeinsche wetgeving; 8. Allen kartels, syndicaten en trusts zou voorschrijven, welke prijzen te berekenen; 9. Een einde zou maken aan alle te veel drukkende belastingen; 10. Een werkprogram zou doorvoeren en een halt toeroepen aan de waanzinnige mechaniseering. Vier millioen werkloozen in Duitschland De toeneming- Volgens het verslag van de „Reichanstalt" voor den tijd van 16 tot 31 Juli heeft in de 2e helft van Juli de verlichting van de arbeids markt, die in den voorzomer pleegt in te tre den, haar einde bereikt. Men had voor einde Juli, als gevolg der kritieke gebeurtenissen op het gebied van het credietwezen, veelal een snelle stijging der werkloosheid verwacht, maar het werkelijke verloop heeft volgens dé statistische mededeelingen der arbeidsbeur zen tot dusver deze vermoedens geen gelijk gegeven. De toeneming van het aantal werk loozen met rond 20.000 tot 3.976.000 blijft veeleer binnen nauwe grenzen. In de tweede Julihelft van het vorige jaar bedroeg de toeneming reeds ongeveer 50.000 doch toen was er een snel dalende conjunc tuur. Volgens bericht in de Fransche bladen zijn in 32 schoenenfabrieken te Limoges onge veer 5500 arbeiders uitgesloten. Reeds zes weken geleden was tusschen werknemers en werkgevers een conflict ontstaan omdav een der fabrieken arbeidskrachten ontslagen had. Thans heeft zich dit conflict tot een algemeene uitsluiting uitgebreid. tische troepenafdeeling in West-China, werden zijn Europeesche vrouw en twee andere communisten doodgeschoten. Nieuwe aanval tegen de Nanking-regeering Nog geen week na het echec van de op standige beweging van generaal Shih Hoe Sjan, staat de nationalistische regeering thans weer bloot aan een nieuwe bedrei ging, ditmaal van maarschalk Yen, Shih Sjan, den vroegeren gouverneur van Sjansi, die, naar men meent in overleg met gene raal Ham Toetsjoe, het hoofd van de pro vinciale regeering van Shantoeng, een ge- meenschappelijken aanval beraamt van de troepen van Shantoeng en Sjansi tegen de nationalistische regeering. Leidende personen doodgeschoten Uit Kasjgar wordt gemeld, dat de leider der Chineesche communisten, Chotsjisan. is neergeschoten, toen hij met zijn gezelschap de Russisch-Chineesche grens wilde over schrijden. Tegelijkertijd met Chotsjisan, die bevel hebber was van een Chineesche communis- De Duitsche schadevergoedings- eischen van Amerika Verrekening deze week Het Amerikaansche ministerie van finan ciën zal waarschijnlijk de uitbetaling van 2 millioen dollar ter voldoening van de Duitsche schadevergoedingseischen voor tij dens den oorlog in beslag genomen Duit sche eigendommen, reeds Maandag doen plaats vinden. Het overblijvende bedrag, groot 18 mil lioen dollar, zal in den loop van de week worden afgerekend. Één zwaar-, vele licht gewond Zaterdagavond om kwart voor tien werd op den D-trein van Frankfurt naar Berlijn een dynamietaanslag gepleegd in de buurt van Jueterbock, ongeveer een uur van Ber lijn verwijderd. Twee meter rails werd weg geslagen. 9 wagens ontspoorden. Twee wa gens stortten van den hoogen spoordijk. Er zijn gelukkig geen dooden te betreuren. Een persoon werd zwaar, talrijke anderen wer den lichtgewond. De Reichsbahndirection Halle deelt om trent dezen aanslag mede; dat ten gevolge van een dynamietaanslag op den D-trein FrankfurtBerlijn tusschen Jueterbock en Gruena negen wagens zijn ontspoord en twee hiervan van den hoogen spoordijk zijn ge stort. Ter plaatse werd geconstateerd, dat een persoon zwaar werd gewond, terwijl het aantal lichtgewonden 13 bedraagt. Een kwartier na ontvangst van het be richt van het ongeluk arriveerden reeds op de plaats des onheils doctoren uit de stad. Van de gewonden werden vier in het zie kenhuis te Jueterbock opgenomen. De an dere reizigers hebben met den volgenden D- trein de reis naar Berlijn voortgezet. Hier hebben zich nog 75 personen als gewond op gegeven. Vijf hunner zijn naar het Elisa beth's Ziekenhuis te Berlijn overgebracht. De knal, welke aan de ontploffing gepaard ging was behalve door de inzittenden van den trein, tot in Gruena toe gehoord. Waar schijnlijk is de dynamiet opgeslagen geweest in een boschje, dat zich op 200 Meter af stand van de plaats van het ongeluk be vindt. De telegraafverbindingen, welke zich aan den linkerkant van de lijn bevinden, zijn doorgesneden. Op een der telegraafpalen is geschreven: Attentat 88. Het verkeer wordt gaande gehouden op enkel spoor. Men verwacht, dat het tweede spoor binnen 12 uur weer in gebruik zal kunnen worden genomen. Belooning tot opsporing der daders Omtrent den aanslag op den D-trein wordt nader gemeld, dat de Reichsbahndi- rectie intusschen een belooning voor het op sporen der daders heeft uitgeloofd van 20.000 R.M. De ontploffing is tot 13 K.M. ver in den omtrek gehoord. In de omgeving van de plaats van den aanslag is een tweede voorwerp gevonden, dat voorzien was van verschillende „Haken- kreuzen" en dat het opschrift droeg: „At tentat 88, Hochrevolution". Een driftige nachtwaker Hij schiet, als hij gewekt wordt Toen de nachtwaker Breining te München door zijn 28-jarige vrouw werd gewekt, om dienst te gaan doen, ontstak hij in zulk een woede, dat hij vijf schoten uit zijn dienst revolver op haar loste, waarvan er twee de vrouw in het onderlijf troffen, zoodat zij op slag gedood werd. De dader is gearresteerd. Vracht-auto rijdt op menschen- menigte in Verschillende gewonden Te Dresden is een vrachtauto op een groep menschen ingereden Zeven personen werden gewond, waarvan vijf zwaar. De chauffeur is voortvluchtig. In den spoorwegtunnel te Stock holm is Zondagmiddag de trein naar Malmö in botsing gekomen met een lokaal-trein. Tengevolge van de botsing geraakte de lichtleiding defect. Onder de passagiers brak een paniek uit. Onmiddellijk was hulp ter plaatse. Er zijn vier personen zwaar gewond. Ter gelegenheid van den grond wetsdag in Duitschland, zal een speciale postzegel met de beeltenis van Freiherr Von Stein worden uitgegeven. Verkeersvliegtuig maakt een noodlanding Geen persoonlijke ongevallen Een toestel op den dienst LondenParijs dat Zaterdagmorgen Croydon verliet met be stemming naar Parijs en aan boord waarvan zich 18 passagiers bevonden, heeft op een veld nabij Tonbridge (Kent) een landing- moeten uitvoeren. De oorzaak is onbekend. Het vliegtuig is niet beschadigd. Een ander vliegtuig is naar de plaats der landing ver trokken. Uit nadere Reuterberichten blijkt,, dat het toestel, dat met 18 passagiers nabij Tonbrid ge wegens motorpanne is geland, de „Han nibal" is geweest van de Imp. Airways, het grootste passagiersvliegtuig ter wereld. Aan de bekwaamheid van den bestuurder is het te danken, dat het toestel dusdanig is neergezet, dat het vliegtuig slechts weinig is beschadigd en geen der passagiers werd gekwetst. De luchtreus Akron Mevr. Hoover verricht de doopplechtigheid In een enorm gebouw, gevormd als een halve eierdop, het middelpunt van Ame- rika's luchtschip-activiteit, verzamelde zich Zaterdag een groot aantal hooge autori teiten vair leger en marine en verdere be roemdheden, om de doopplechtigheid bij te wonen van het monster-luchtschip „Akron", het grootste ter wereld en één van de twee luchtreuzen, die door het Amerikaansche gouvernement werden besteld. Meer dan 100.000 menschen zwermden in de gekoepelde ruimte van de Goodyear lucht schiphangar en bedekten het omringende terrein, toen een eenvoudig ceremonieel twee jaar intensief werk van de Goodyear- Zeppelin ingenieurs bekroonde. Mijlen in den omtrek waren de wegen naar het vliegveld, dat aan den buitenkant van Akron is gelegen, door het verkeer ver stopt. Orkesten speelden, verkoopers prezen luid hun waren aan en verkochten souve nirs aan een gebeurtenis, die nog nooit in de luchtvaartgeschiedenis van dit land heeft plaats gevonden. Hoog zweefden de vliegtuigen. Het korte geratel van hun motoren contrasteerde eigenaardig met de geruischloosheid van de baby-luchtschepen, die statig boven het terrein hingen, schijnbaar bewegingloos in de zomerlucht. Nu en dan, als om een zoo krachtige uitbreiding van hun lichter-dan-lucht fa milie te eeren, maakten zij diepe gracieuze buigingen en schoven dichter naar de groote hangar op het vlakke veld er onder. Vier uren vóór het tijdstip van den doop dwaalden reeds duizenden rondom de han gar, vol van bewondering voor het technisch kunnen van de mannen, die het groote gebouw zonder inwendige steunen con strueerden. Door aan een zilveren koord te trekken, opende mrs. Herbert C. Hoover, echtgenoote van den president der Vereenigde Staten van Amerika, een kleine kooi, opgehangen aan de stuurcabine, waarmede zij de vrij heid gaf aan een stel sneeuwwitte duiven, als officieele inzegening van 's werelds grootste luchtschip. „Ik doop u „Akron"," zei mrs. Hoover, toen zij aan het koord trok. De duiven fladderden uit de kooi, scheerden langs de zilveren neus van het schip, hoog in de hangar en verdwenen door de groote deu ren in het luchtruim. De laatste steunen werden onder het juist gedoopte schip weggeslagen en het zweefde daarna los in de hangar. Spoedig werd het door de be manning verankerd met zandzakken en wa- terballast en daarmede was de officieele overdracht en de eerste vlucht van de „Akron" afgeloopen. Commandant van de „Akron" wordt lui tenant ter zee le klasse, Charles E. Rosen- dahl, gegradueerde van de „United States Naval Academy" en een van de eerste autoriteiten op het gebied van lichter-dan- lucht hier te lande. Gedurende verschei dene jaren was hij commandant van het marine-luchtschip „Los Angeles", maakte als marine-passagier den eersten west- waartschen overtocht van de „Graf Zep pelin" over den Oceaan mee en was later ook aan boord bij den tocht om de wereld. Rosendahl is één van de overlevende hel den der Shenandoah-catastrophe, die in 1925 plaats had. Op de laatste vlucht was hij navigator en derde in commando. Toen het schip brak, gebruikte hij het boegge deelte als vrije ballon, waarmede hij een uur daarna tien mijlen verder landde. Plaatsvervangend commandant zal zijn lui tenant ter zee le klasse, Herbert Wiley, eveneens een gewezen commandant van de „Los Angeles". De „Akron" zal deel uitmaken van de Pacific-vloot en gestationneerd worden te Sunnyvale, bij San Francisco, waar een station gebouwd wordt. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 HUIZEN, 298 M. UitsL KRO-uitzending 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gra- mofoonpl. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje door pastoor Perquin 12.00 Politieber. 12.15—1.45 Concert KRO-Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45—2.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Gra mofoonpl. 4.00—5.00 Gramofoonpl. 5.00 6.00 Concert KRO-Kunstensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer 6.00 Onderwijs fonds Binnenvaart 6.30—7.00 Vervolg Concert 7.00 A. de Geus v. d. Heuvel: „Leven en Werken van Pater Niewindt op het eiland Curacao" 7.30—7.45 Verbonds- kwartiertje 7.45 Politieber. 8.00 Concert Haarl. Orkestvereeniging o. 1. v. M. Adam. M. m. v. Elise de Haas (coloratuurzangeres). C.a. 9.00 Vaz Dias 10.30—12.00 Gramo- foonplaten. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-uit- zentiing 8.00—10.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.15—10.30 GramofoonpL 10.3011.00 Viool-recital door M"ep Me- der. Vleugel: Pierre Palla 11.00—11.30 Causerie 11.30—1.00 Concert AVRO- kwartët o. 1. v. D. Groeneveld 1.001.30 Gramofoonpl. 1.30—2.00 Uit het Palace- hotel te Scheveningen: Concert door Emil Roosz en zijn orkest 2.303.00 Henri de Groot: „Moderne Fransche componisten" 3.004.00 Orgelconcert door George Robert. Jaap Stotijn (hobo) 4.005.00 Kinderuur tje 5.006.20 Kovacs Lajos en zijn orkest 6.206.40 J. Th. W. J. Vermolen: „Wen ken bij een voorgenomen bezoek aan Neer- laud's Nieuw Gewest" 6.407.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 7.00 Literair half uurtje door dr. P. H. Ritter Jr. 7.307.45 Gramofoonpl. 7.458.40 Utr. Sted. orkest o. 1. v. A. v. Raalte 8.409.15 Declamatie 9.1510.30 Opera-fragmenten door leden van de Itaiiaansche Opera. Met begeleiding door het Utr. Sted. Orkest. Dirigent: Vin- zeneo Marini 10.30 Vaz Dias 10.45— 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 12.20 Orgelspel door E. O'Henry 1.20 Orkestconcert 2.15 Televisie 2.25 2.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert. Sonia Moidawsky (viool), Esther Fisher (piano) 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Berichten 7.00 Piano-recital door Helen Perkin 7.20 Lezing 7.50 Duetten voor 2 piano's. L. England en E, Krish 8.20 Concert. Orkest, Joan Coxon (sopraan). L. Cowings (tenor), E. Telmanyi (vlooi) 10.00 Berichten 10.15 Berichten 10.20 Lezing 10.35 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-tooneel„Historie de Brigands" van M. Lery 9.05 Gramofoonpl. en luitspel 9.50 Gramofoonpl. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra- mofoonplaten 10.3511.20 Gramofoonpl. 11.3512.15 Gramofoonpl. 1280 Gra mofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert 5.20 6.20 Concert. Guitaar, cither en vocaal kwartet 8.20 Verfassungsfeier der Rijks- regeering in de Kroll-Opera te Berlijn. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Or kestconcert 3.205.20 Orkestconcert en zang 8.208.40 Orkestconcert 8.40 10.25 „A School for Scandal". Blijspel in 5 bedrijven van Sheridan 10.4011.25 Or kestconcert 11.2512.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orgelspel en zang 9.20 Concert. Or kest en viool 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. y T eraardebestelling A. L. J. van Poeteren Onder zeer groote belangstelling is Zater dag het stoffelijk overschot van den op het vliegveld te Soesterberg verongelukten res. serg. leerling vlieger A. L. J. van Poeteren op de R. K. begraafplaats, Kerkhoflaan te 's-Gravenhage, teraarde besteld. In de R. K. kerk aan de Elandstraat, waar te voren een rouwdienst werd gehouden, was als vertegenwoordiger van den minister van defensie aanwezig de luitn. kol. van den ge- neralen staf W. F. Sillevis. Op de baar lagen tal vah kransen en bloemstukken, o.a. van commandant, offi cieren en ambtenaren van de luchtvaart- afdeeling Soesterberg, van den Marinelucht vaartdienst, van de onderofficieren van de L.V.A., van de leerlingvliegers L.V.A. e.a. Nadat de dienst in de keik was geëindigd droegen vier collega's van den ontslapene, die bij de kist de eerewacht hadden gehou den, de baar naar buiten. De stoet trok, op weg naar de begraaf plaats, langs het woonhuis van de familie aan de Van Galenstraat, waar nog enkele kransen werden, aangehecht. Op de begraafplaats was de belangstelling eveneens zeer groot. Tot de aanwezigen be hoorden o.a. majoor Van Santen, comman dant van de L.V.A. Soesterberg en een de putatie van den Marine luchtvaartdienst. Door de collega's werd de kist in de hulp rouwkapel binnengedragen, waar de Wel- eerw. Pater Th. Wils, S. J. die ook in de kerk het plechtige requiem gecelebreerd had, de absolutie en de beaarding verrichtte. 46. Zij antwoordde niet; wij gingen uit den moien en kwamen in den vollen zonneschijn Op ongeveer tien passen kwamen York en Lady Baradell aangeloopen. Toen wij in de deuropening verschenen, hielden zij even stil en gedurende eenige seconden stonden wij alle vier elkaar in vermakelijke sprakeloos heid aan te staren. York was de eerste die sprak. „Dan was jij het toch, Northcote. sprak bij. „Lady Ba radell verklaarde, dat het jouw auto moest zijn." „Lady Baradell had gelijk," antwoordde ik vriendelijk. „Laat ik U eerst aan elkaar voorsteilen: Miss de Rosen, Lady Baradell, Kapitein York." Lady Baradell, die Mercia eerst scherp on derzoekend had opgenomen, glimlachte nu zoetjes. „Wij waren op weg naar de familie Cuth- bert," legde zij tut, „en toevallig zagen wij je auto op het gras staan. Ik wist niet, dat je liefhebberij in antikiteiten had, North cote." „Neen, dat zal wel niet," zei ik koel. „Ik heb zooveel verborgen talenten." York, die voelde dat de atmospheer een beetje beklemmend was,' deed een tactvolle poging er eenige opluchting in te brengen. „Is de auto weer in orde?" vroeg hij vrien delijk. „Ik deed er juist een proefritje mede en daar had ik Miss de Rosen bijna het slacht offer van gemaakt." Mercia glimlachte met heerlijke kalmte. „Ik heb mijnheer Northcote altijd gezegd, dat hij veel te hard rijdt. Ik meende, dat ik hier te midden van de Suffolksche wilder nis tenminste van hem bevrijd zou blijven." „Logeert U hier?" vroeg Lady Baradell met haar liefsten glimlach en vriendelijkste stem. „Ja, bij kennissen in de buurt," antwoordde Mercia nog liever en vriendelijker, „en dat herinnert er mij aan, dat ik naar huis moet, anders zullen zij niet weten, wat er met mij gebeurd is." Zij glimlachte en maakte een bevallige buiging tegen de anderen. En tot mij; „Goe den dag, mijnheer Northcote, wel bedankt foor het heerlijke ritje. U moet ons bepaald komen goeden dag zeggen, voor U weer naar Londen vertrekt." „Mag ik het genoegen hebben, U thuis te brengen. Miss de Rosen," stelde ik haar voor, ,,'t Is door mijn schuld, dat U zoo ver van huis is geraakt." „O neen," zei ze lachend. „Ik neem een korten weg dwars door de velden; ik ben er aan gewoon alleen door de akkers te loo- pen; wel bedankt." Zij wuifde even met haar hand en ging met vluggen tred den heuvel af. Haar koel bloedigheid deed mij versteld staan. Lady Baradell, die mij met een soort kwaadaardig genoegen had aangezien, glim lachte nu spottend. „Wat een populair mensch ben je toch, Northcote," sprak zij. „Je kan je vrienden zelfs in Suffolk niet ontloopen." „Neen," antwoordde ik, „het land schijnt er mede bezaaid te zijn. Ais ik nog eens in afzondering ga, denk ik naar Londen te gaan." „Dat is een mooi meisje," zei York, terwijl hij Mercia nastaarde. Ik was niet voornemens op 'n verder ver trouwelijk gesprek in te gaan. „Wat denken jelui ervan, als ik je eens naar de familie Cuthbert reed," stelde ik voor. „Ik beloof je, dat ik voorzichtig zal rijden." „Dat is een uitstekend idee," antwoordde York met enthousiasme. „Ja, maar je moet het heusch voorzichtig doen," zei Lady Baradell, „jelui mannen zijn zoo bevoorrecht, dat jelui je niet om klee ding of kapsel behoeft te bekommeren, maar ik heb er geen zin in, om daar aan te komen als een suffragette, die met een politieagent aan 't bakkeleien is geweest." Het was zoo onmogelijk, zich lady Bara- óell in dien toestand voor te stellen, dat wij het uitschaterden. >,Nu, daar bestaat geen gevaar voor," zei „U za,g toch hoe onbeschadigd miss de Rosen was." ,,Ja, dat was wel zeer opmerkelijk," be vestigde zij zeer zoetjes. Wij gingen den heuvel af en twee minuten later stuurde ik, met York naast mij en Lady Baradell achterin geplant, den auto voorzichtig over Barham Bridge en op de kronkelende wegen van Suffolk langs mal- sche weiden en kreupelboschjes. York kende den weg natuurlijk en op zijn aanwijzing kregen wij weldra een oud ge bouw in het gezicht, dat dateerde uit den tijd van James I, en dat, nog vrij goed ge conserveerd, schilderachtig tusschen hoog geboomte verscholen lag. „Hoe gaan jelui straks terug?" vroeg ik. „Furnivall en mijn zuster komen met het rijtuig," zei York, ,.en daarin is plaats genoeg voor ons." ..In dat geval," zei ik, „zal ik jelui ver laten, zoodra ik je aan de deur heb ge bracht." „Toe, kom mee naar binnen," drong York aan. En zich toen tot Lady Baradell wen dend, zei hij lachend: ..Zeg hem dat hij het moet doen, U zal hij Wel gehoorzamen." Zij schudde haar hoofd. „Het spijt me, maar ik geef hem groot gelijk. Ik ben er van overtuigd, dat hij ziin tijd aangenamer kan besteden dan met den vicaris te praten en een verhandeling over knolrapen aan te hooren." York bromde. „Nu, ik vind het niets aar dig van je, Northcote," zei hij afkeurend, toen wij de poort inreden. „Jij en Vane ma ken je er aardig van af." „Het is het voorrecht van den leeftijd," zei ik, terwijl ik den auto inhield, toen wij de deur naderden. „Ik zie jelui aan tafel weer terug en hoop een volledig verslag te hooren." Indien York nog eenige opmerkingen had willen maken, zouden die toch onderbroken zijn door 't verschijnen van den huisknecht. Lady Baradell zag er heelemaal niet uit als een suffragette, toen zij gracieus uit stapte en dat zei ik haar ook. Zij reageerde op mijn compliment echter niet andere, dan door een coquet knikje en ik reed in snelle vaart de laan af en nam den weg na-ar Woodford. Ik brandde van verlangen, om Billy mijn wedervaren te vertellen, doch toen ik „De Ploeg" binnenkwam, bemerkte ik dat hij, zooals ik eigenlijk wel vermoedde, nog niet van zijn menschenjacht in het moeras was teruggekeerd. Ik ging naar de garage het een en ander aan den auto doen en slenter de daarna in de onmiddellijke omgeving van „De Ploeg" nog ruim een uur rond, in de hoop, dat hij terug zou komen. Eindelijk ging ik de gelagkamer binnen en schreef hem een kort briefje, waarin ik meldde, dat ik belangrijk nieuws had en hem verzocht zonder mankeeren morgenochtend op Ashton te komen. Ik gaf het briefje aan de buffet juffrouw om het Billy te geven en haastte mii toen naar huis, want ik begreep, dat ik al veel te lang was uitgebleven en daardoor de achterdocht van Maurice in niet geringe mate zou opwekken of vermeerderen. Toevallig bereikte ik de villa, toen de an deren in het rijtuig de laan opreden. Na tuurlijk reed het mij voorbij en toen ik aan de voordeur kwam, stonden zij allen in de portiek. „Nu. ik geloof, dat je wel een beetje ver legen met je zelf zal zijn, Northcote," lachte York. „Je ziet hier voor je vier mensche- lijke wrakken, doodgekletst en lamgezeurd, terwijl jij en Vane en Baradell er tusschen uit geknepen zijn en je op een andere ma nier vermaakt hebt." „Was het er zoo vervelend?" vroeg ik be langstellend. „Hoe maakt het de vicaris en hoe staat het met de knolrapen?" „De vicaris maakt het uitstekend," zei Miss York, terwijl zij een scheef gezicht trok. „Hij was ook genoodigd." „Was dat de vicaris?" vroeg Lady Bara dell, „ik dacht, dat het een pachter was, omdat hij over niets dan knolrapen sprak." Er volgde een algemeen gelach, dat ech ter onderbroken werd door de komst van den huisknecht van Maurice, die een tele gram op een zilveren blad aanbood. Wordt vervolgd). i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7