Binnen landsch Nieuws Voor de Huiskamer Een militair samengaan met Frankrijk en België GEMENGD NIEUWS Heide-ontginning Aanrijding met doodelijken afloop Hoe ik mijn eerste hagedis schoot Autobus contra motorrijwiel In volle vaart tegen een boom Door een koe aangevallen Een goudsmid bestolen Kind verbrand Het geval schrompelt ineen „Het Volk" biedt het niet oninteressante schouwspel, dat de heer Kies op pagina zoo veel zijn beweringen inzake militair contact met Frankrijk en België handhaaft, terwijl de redactie op de voorpagina zich voorzich tig op diverse punten van hem los maakt. De heer Kies antwoordt met een nieuwe vermaning aan de Nederlandsche katho lieken. Katholieke landgenooten zoo luidt dan ons wederwoord concertreert u niet uitsluitend op de geestelijke zuiver heid van uw richting, zóó, dat gij a priori alle wereldsche raken in dat licht ziet. Want dan zult gij ééns te laat voor u en te laat voor ons allen bemerken, dat zekere voormannen van uw richting, die gij geestelijk tot de uwen rekent, in wereldsche zaken over, bij, zonder, doch ten koste van u en ons avonturiers- politiek in grooten stijl drijven. Wij hooren, schrijft de „Morgen" in deze woorden een toon van oprechtheid en willen ze in dien zin gaarne als goed bedoeld aan vaarden, maar zonder concrete toelichting zijn ze ons werkelijk te vaag en te algemeen om er ernstige aandacht aan te kunnen schenken. Wat beteekent overigens in dit verband „geestelijke zuiverheid?" De R. K. Staatspartij heeft zich als politieke partij ook, en zelfs voornamelijk, met „wereldsche zaken" in te laten. Een daarvan is de kwestie der landsverdediging. Zij heeft daaraan een paragraaf in haar program gewijd. Die paragraaf en dat program be slissen over hare houding; niet zooals de heer Ki s schijnt te vreezen de per soonlijke sympathieën van een of anderen hoogen officier of een groepje officieren, die toevallig katholiek zijn. Aangenomen, dat het standpunt van deze veronderstelde officieren in strijd zou zijn met het stand punt der R. K. Staatspartij. De redactie van „Het Volk' zelf begint met te zeggen; Naar onzen indruk is Kiès in zijn combinatievermogen te ver gegaan door die gansche Fransche oriënteering als een soort katholiek complot voor te stellen, waarin ook de katholieke minis ter van oorlog Deckers betrokken zou zijn. Wij hebben hier waarschijn lijk te maken met een reflex van een opvatting, die, naar ons bij herhaling gebleken is, in het Nederlandsche leger zeer bereid is, de opvatting n.l., dat alle belangrijke legerposten hoe langer zoo meer stelselmatig met katholieken be zet worden. „De Morgen" laat hierop volgen; Dit „stelselmatig" is natuurlijk weer niets anders dan een los praatje. Vervolgens is het blad zoo verstandig, niet te kunnen aannemen, dat de regeering betrokken zou zijn in een Fransch- Belgisch-Nederlandsch militair verbond, al acht de redactie het blijkbaar noodig dit geheel vanzelfsprekend feit nog eenigszins uitvoerig te motiveeren. Alleen is heb blad niet gerust, of tus- schen de generale staven der drie landen geen connecties bestaan. Veel overtuigends steekt werkelijk niet in dit stukje. Dat de lessen van een oorlog, waarin ettelijke Duitsche militaire axio ma's gefaald hebben en de Fransche strate gie in diverse opzichten beter is gebleken dan na de ervaring van 1870/71 werd ge dacht, aan de leiding van een Nederlandsch leger niet voorbij zijn gegaan, ligt nog al voor de hand. En de opmerkingen over het scherp op de vingers kijken van eigenge- jeide heeren wordt met geen enkel feit gemotiveerd en is dus voorshands niet anders te zien dan als een poging om tegen over de ineenschrompeling van de onthul ling zelve toch nog een zoo goed moglijk figuur te maken. Overigens wachten we maar weer af. St, Josephs-Gezellen-Vereeniging Congres voor senioren-commissarissen Vanwege het Centraal Verband der St. Josephs-Gezellen-Vereeniging wordt op Za terdag 12 en Zondag 13 September a.s. te Amsterdam een congres gehouden voor seniores en commissarissen der aangesloten vereenigingen. Op beide dagen wordt een groote middag vergadering gehouden, waar telkens twee inleiders zullen optreden, die resp. zullen behandelen de godsdienstige, de sociale en de cultureele taak der Gez. Ver., terwijl afzonderlijk zal worden behandeld het Re- traitewerk. Zaterdagavond zullen de Amsterdamsche gezellen een fakkeloptocht organiseeren, waarna ontvangst en korte feestelijke sa menkomst in het Gezellenhuis aan de Stadhouderskade. Zondagochtend wordt in de St. Hubertus- Kapel een plechtige Hoogmis opgedragen, waaronder Generale H. Communie. Het Congres, dat vier a vijfhonderd be- stuurderen zal samenbrengen, zal onder lei ding staan van het Centraal Senioraat, een college van leeken, dat onlangs werd inge steld teneinde het werk van den Centralen Raad van Presidenten te verlichten. Duitsch bank- en geldwezen en Nederlandsche crediteuren De overbrugging van het Hollandsch Diep Bij Moerdijk of Willemstad?/ Het Kamerlid van der Waerden heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de Minister van oordeel, dat, naast de verkeersverbetering der drie doorgaande we gen met overbrugging over de groote rivieren via Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Keizers- veer, welke eerlang tot stand komen, reeds onmiddellijk een vierde overbrugging ter hand genomen dient te worden? Is de Minister bereid, gelet op de groote geldelijke offers, welke geëischt zouden wor den voor de uitvoering van een vierden door gaanden verkeersweg met overbrugging van het Hollandsch Diep, af te wachten waartoe de verkeersontwikkeling over de genoemde overbruggingen leiden zal, alvorens tot uit breiding van het aantal over te gaan? Is de Minister van oordeel, dat nu reeds kan worden uitgemaakt, dat een vierde over brugging moet geslagen worden over 't Hol landsch Diep bij Moerdijk en niet met het oog op de kortste verbinding met het Zuiden en de Zeeuwsche eilanden nabij Willem stad? Is de Minister bereid het moeilijke vraag stuk van de meest gewenschte plaats en de functie welke de bestaande Moerdijkspoor wegbrug daarbij kan blijven vervullen, gron- dit te doen onderzoeken en aan de Kamer de uitkomsten van dit onderzoek mede te deelen, alvorens de beslissing gevallen is? Spoorwegpersoneel Geen vrij vervoer meer op de Engelsche Spoorwegen Naar het „Hbld." verneemt, hebben de Engelsche spoorwegen aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld, dat zij geen vrij vervoer voor haar booten en haar lijnen meer zullen verleenen aan personeel van buitenlandsche spoorweg maatschappijen, dat tot nu toe aanspraak maakte op vrij vervoer in de derde klasse. De spoorwegvakbonden hebben den per- soneelraad verzocht stappen te doen om dezen maatregel zoo mogelijk ongedaan te maken. Dr. J. Severijn Bedankt als lid van de Tweede Kamer wegens benoeming tot hoogleeraar te Utrecht. Dr. J. Severijn is benoemd tot hoog leeraar in de Godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Utrecht. Hij zal bedanken als lid van de Tweede Kamer. Zijn opvolger is de heer H. Amelink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond. Dr. Severijn werd geboren 8 Mei 1883 te Utrecht, waar hij de Rijksnormaallessen bezocht ter opleiding tot onderwijzer. Eeni- ge jaren was hij bij het lager onderwijs werkzaam, zich intusschen voorbereidend voor het Staatsexamen ter toelating tot de universiteit. Aanvankelijk voornemens rechten te stuaeeren, volgde hij, eenmaal geslaagd voor het Staatsexamen, de colleges in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1913 het doctoraal examen aflegde. In 1914 kwam hij als re- serve-officier onder de wapenen, doch met den rang van kapitein der infanterie zegde hij de militaire loopbaan met eervol ont slag vaarwel. In 1915 deed hij zijn intrede als predikant der Ned. Herv. Kerk te Wil- nis. A. R, K. W. V. Federatie Vergadering van het Dagelijksch bestuur Dezer dagen kwam het dagelijksch bestuur der A. R. K. W. V. Federatie in vergadering bijeen onder presidium van Mr. M. P. L. Steenberghe. Bij een uitvoerige gedachtenwisselin over den gang van zaken van het voor-ontwerp van wet op de Bedrijfsorganisatie, werd nog maals de nadruk gelegd op de bereidwillig heid der R. K. Werkgeversbeweging om tot een vruchtbare samenwerking met de andere standen te geraken. Ten sterkste werd geprotesteerd tegen de dezer dagen geuite insinuatie als zou de R. K. Werkgeversvereeniging met de indiening van haar ontwerp op de Bedrijfsorganisatie slechts bedoeld hebben, het regeeringsont- werp van de baan te krijgen. De geheele pro cedure heeft wel aangetoond, dat de R. K. Werkgevers van meening zijn, dat het be treffende vraagstuk door hun ontwerp goed geregeld kan worden in tegenstelling tot het regeeringsontwerp. Het program der A. R. K. W. V. i.z. de economische actie werd op eenige punten her zien en aangevuld, nadere stappen zullen zooo spoedig mogelijk bij de Regeering worden ge zet. Bij het bestuur der R. K. Staatsparty zal worden aangedrongen op het instellen van een commissie, die tot taak zal hebben het vraagstuk der Gezinspolitiek n&ier te bestu- deeren. Uit mededeelingen van den voorzitter der Commissie tot bestudeering van het vraag stuk der Industrie-Banken bleek, dat een rapport ter zake binnenkort kan worden tege moet gezien. De Nederlandsche regeering wacht af Oy de vragen van den heer Kortenhorst of hec de regeering bekend s dat door de crisis, waarin het Duitsche oan1- er. geldwezen zich beviroi vele Nederlandsche crediteuren, geen betalingen van hun Duitsche debiteuren runnen verkrijgen en daardoor voer hei Naderlerdsche bedrijf ale 'en moeilijkheden zijn omstaan en of de regeeving bere'd is pngir gen in het werk te stellen, om de Ne- derianc'sche crediteuren in het bezit te stel len dc bun toekomen ïe bedragen, heeft Je Minister vu Binnena idscho Zak-.' Be antwoord, dat in verband met het tijdelijke karakter der door de Duitsche regeering ge troffen maatregelen de regeering het oogen- blik nog niet aangebroken acht om te over wegen in hoever de regeering maatregelen kan nemen om de Nederlandsche crediteuren ten deze behulpzaam te zijn. J. Hamdorff overleden Gistermorgen te kwart voor elf is, na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 71 jaar overleden de bekende Larenaar J. Ham dorff. Hij was de stichter van het bekende Hotel Hamdorff, dat een belangrijk centrum der kunstenaarswereld is geworden. Groote opdracht voor Nederlandsche Scheepsbouwwerf Van dc Paraguaansche regeering. Naar het Dagblad van Noord-Brabant verneemt, heeft de N. V. Scheepsbouwwerr „Moerdijks Welvaren" te Moerdijk, van de Paraguaansche regeering de opdracht ont vangen tot het bouwen van 5 vrachtschepen van 1500 ton elk en 2 ferrybooten, groot 1000 ton. Het is een werk van niet minder den f 5 millioen, waaraan 250300 arbeiders ge durende 2 tot 2J4 jaar werkzaam kunnen zijn. In verband met het hooge bedrag en heï feit, dat een werk als het onderhavige sterk er toe zal bijdragen de heerschende werk loosheid onder de scheepsbouwers te leni gen, is aan de Nederlandsche regeering ge vraagd om voor genoemde som, waarvoor de Amsterdamsche Bank credietgeefster zaï zijn garant te zyn. De beslissing van de regeering wordt spoe dig verwacht. Het afbranden van 10 H.A. heidegrond Belangstelling van militaire vliegtuigen Onder zeer veel belangstelling had Zater dagmorgen plaats het afbranden van een cir ca 10 H.A. groot heideveld, gelegen aan den Loenenschenweg, tusschen het Troelstra- Oord en den Vrijenberg, toebehoorende aan prof. Fokker te Santpoort. Dit geschiedde on der leiding en toezicht van den heer A. Roo- zenboom, opzichter bij de Nederlandsche Hei demaatschappij. Als voorzorgsmaatregel was een met heide begroeide weg, de grens vor mend tusschen een jong loof- en dennen bosch, omgeploegd. Om half tien begon men met het verbranden in den Zuid-Westhoek van het terrein en toen de vlammen van Zuid- en Westzijde elkander ontmoetten, loeiden zij over de vlakte, gaandeweg veld winnend. Daar de heide niet erg droog was, en zich er bovendien veel groene heide tus schen bevond, ontwikkelden zich dikke rook wolken, die ver in den omtrek zichtbaar wa ren. Die wolken trokken waarschijnlijk ook de aandacht van een militair vliegtuig, dat op het terrein van den brand afkwam, een paar malen rondcirkelde en weder verdween. Een kwartier later was het weder terug, ver gezeld van twee andere. Laag scheerden zij over de toeschouwers en door de dichte rook wolken heen, daarbij verscheidene luchtfoto's nemend. Met belangstelling werden deze bewegingen gevolgd, al gevoelden enkele dames zich niet geheel en al veilig beneden de op een hoogte van 15 a 16 M. hoogte vliegende aviateurs. Het dichte rookgordijn, dat gedurende korten tijd over den weg hing, weerhield menig wiel rijder en enkele autobestuurders. Om 11 uur was het geheele terrein kaalgebrand en even daarna de rookmisère geleden. De verschroeide oppervlakte zal nu door de Ned. Heidemaatschappij worden omgeploegd en bezaaid worden met lupinen, evenals een aangrenzend kleiner gedeelte, dat het vorig jaar dezelfde bewerking onderging en thans met de gele bloemen prijkt. Het grondonder zoek moet daarna uitmaken of de bodem ge schikt is voor het aanplanten van loofhout en Douglasden, of dat men zich tot den gro- ven den moet bepalen. Gistermorgen te half 11 heeft op den weg Nymegen-Grav e een ernstige aanrijding plaats gehad. Op dat moment kwam uit een boschpad een wielrijder aangereden, die plotseling dwars den weg overstak, toen een auto met volle vaart naderde. De chauffeur, de heer Hartog uit Oss trachtte nog uit alle macht te remmen, doch kon een aanrijding niet voorkomen. De wielrijder, de 24-jarige tuinman Klassen uit Hatert werd tegen den grond geslingerd en zwaar gewond. Enkele oogenblikken later is hy aan de verwondin gen overleden. Het slachtoffer was niet ge huwd. Het lijk is naar Hatert overgebracht. Een Nederlandsch financier op de vlucht? Tal van slachtoffers In het „Hbl. van Antw." lezen wij het volgende; „Sinds eenige dagen loopen te Watervliet, Waterland-Oudeman, Sinte-Margriet en St. Laureins, in de gemeenten langs weerszijden der Belgisch-Nederlandsche grens, geruchten, welke heel wat opschudding hebben verwekt in de streek en die, indien zij bewaarheid worden, heel wat slachtoffers zullen maken. Een invloedhebbend inwoner van het Ne derlandsche stadje IJzendijke, die zich thans met geldzaken bezighoudt, is sinds eenige dagen verdwenen, zonder spoor achter te laten. Bedoelde inwoner, zekere H., van een sinds jaren bekende firma die in de Polderstreek, zoowel in België als in Holland, belangrijke zaken deed, genoot het algemeen vertrouwen, waaraan dan ook het feit is toe te schryven, dat zooveel inwoners der grensgemeenten met belangrijke sommen in de zaak zijn be trokken. Volgens de in omloop zijnde geruchten, hebben talrijke inwoners aan den heer H. sommen toevertrouwd, waarbij enkelen voor een bedrag van meer dan honderd duizend frank. Een onderzoek is aan den gang om klaarte in de zaak te brengen, waarvan opheldering door de talrijke belanghebbenden met onge duld wordt tegemoet gezien." Sleepbootkapitein verdronken In de Willem-sluizen te Amsterdam Zaterdagochtend is in de Willem-sluizen van het Noord-Hollandsch Kanaal te Amster dam een 38-jarige sleepbootkapitein van zijn schuit afgeslagen en te water geraakt. Hij werd door de zuiging in de sluis meegetrok ken en toen men hem na eenigen tyd aan De feiten liggen al tamelijk ver achter ons, want ik ga tegenwoordig alleen nog maar op de olifantenjacht, ten eerste, om dat de tanden van die dieren zoo keurig staan aan mijn horlogeketting, en ten twee de, omdat ik er zoo kolossaal pleizier in heb, met mijn heele gezin rondom de tafel te zitten en een olifantenbout af te kna gen. Wie zelf geen jager is, kan zich on mogelijk voorstellen, welk een gunstigen in vloed zoo'n olifant op het gezinsleven uit oefent. „Zeg Karl", zei myn vrouw eens een keer tegen me, „vannacht is er alwéér een van onze kippen doodgebeten!" „Dat kan niemand anders gedaan hebben dan een hagedis!" antwoordde ik. „Ik heb al een heele poos gemerkt, dat er zoo'n beest hier ergens in den omtrek moet rond zwerven! Ik heb 't vannacht heel duidelijk hooren huilen, vlak bij myn raam! Maar zij is met mij nog niet klaar! Wees maar niet bang, schat, we krijgen 'r wel!" Maar mijn vrouw was toch bang. Ze is altijd bang. Ze denkt, dat mijn hartstocht voor de jacht me nog eenmaal het leven zal kosten. Als ik byvoorbeeld in onze electri- sche kroon klim, om een vlieg te verslaan, begint ze direct te schreeuwen. Zelfs als het licht niet eens brandt. En als ik van een brug te water spring, om een stekeltje of een anderen fijnen visch na te zwemmen, praat ze er nog dagenlang over. Ze had na- tuurlyk liever, dat ik met een hengel bij onze badkuip ging zitten nah, wat weten vrouwen nou van de jacht! „Goed,' zei ik echter, om mijn vrouw te vreden te stellen, „laten we 't dan eerst maar eens met een val probeeren! Maar je zult zien, dat we haar niet vangen! Je moet mij wat vertellen over hagedissen!" Ik schoffelde in onzen tuin een kuil uit drie meter diep en twee meter breed en bedekte dien voorzichtig met takken en rijs hout. Natuurlijk kreeg ik geiyk: den eersten avond vingen we niets dan den kanonnier, die naar de keuken wilde sluipen, de twee de nacht leverde heelemaal niets op. en den derden nacht 's morgens vond ik er een re genworm in. Daar heb ik in mjjn jachtver- zameling al twee exemplaren van, en mijn vrouw wou hem voor de keuken ook niet hebben, toen heb ik hem in een sloot ge gooid en verder laten loopen. Intusschen had de hagedis weer op on aangename wyze van haar tegenwoordigheid blijk gegeven. Ik ben niet zenuwachtig, maar krolsche hagedissen kan ik eenvoudig niet hooren! Ik kon geen nacht meer rustig sla pen, en onze kanarievogel werd zichtbaar magerder, hoewel ik hem onze halve huis apotheek te slikken gaf. Eindelijk hield ik het niet langer uit en vertelde mijn vrouw vastberaden: „Nou schiet ik hem neer." Zoo heb ik nog nooit een vrouwelijk we zen zien schreien. Zelfs onze volmaakte keu kenmeid heeft indertijd, toen de gebraden eend mislukt was, omdat ze vergeten had, het dier uit de pan te halen, nog niet zóó hartbrekend geweend. Maar ik sneed alle de bat af met den krachtigen jagersroep: „Kalm houden, kalmte en jenever!" Het duurde twee dagen, voor ik het spoor van de hagedis ontdekt had. Intusschen schijnt er iets van mijn plan te zijn uitge lekt, want ik werd letterlijk belegerd door levensverzekeringsagenten; de menschen op straat groetten me al uit de verte eerbiedig en de redactie van „Alleskieker" vroeg, of ze mijn lijk mochten fotografeeren. Ik maak te mjjn testament, vermaakte al mijn eet baren eigendom aan den-hond en mijn jachtverzameling aan den staat, en ging op pad. Ik had de bajonet op mijn infanterie- geweer gestoken, want je kunt nooit we ten, of de hagedis je niet van achteren aan valt. Laf zijn ze allemaal. Voorzichtigheids halve heb ik bovendien een lasso en een boemerang meegenomen. Tot aan den woudzoom werd ik door een flinke menschenmenigte begeleid. Ik zag met vreugde, dat vooral de manneiyke jeugd zich voor mijn gewaagde onderneming interes seerde, en onderweg yverig lichaamsoefenin gen maakte. De jongelui namen namelijk steenen van den weg op, en slingerden die in de lucht, maar ze waren nog niet genoeg geoefend in het mikken, want meestal misten ze de lucht en raakten ze mij. Wij lachten daar over harteiyk. Aan den ingang van het woud, bij den wegwijzer „Verboden te roo- ken," namen we afscheid van elkaar; ik ver zocht hen, voor geval mij iets menschelijks overkomen mocht, op mijn grafsteen geen spellingfouten te maken en Karl niet met een C te schrijven. Onder hoera-geroep ver wijderden zij zich. Mijn bekroonde jacht hond liep bij vergissing mee terug. Ik liep dwars door het bosch, onbevreesd, hoewel ik heel wat zangvogels tegenkwam. Bij een linde ik wil niet onhoffeiyk te gen haar zijn, maar ik schat haar leeftijd op ettelijke duizenden jaren hield ik halt, legde rondom op den grond een aantal be legde broodjes, om de hagedis te lokken, en klom in de boom. Het was een erge rare linde, waar ik in beland was, want ze had overal lange dorens en rook naar accacia. Urenlang zat ik daar gehurkt, wachtend, dat de hagedis zich naar haar drinkplaats zou begeven. Bijen en mieren vielen op het lokaas aan, maar ik schoot er niet op, om dat ik mijn kogels voor kostbaarder wild noodig had. Tegen den middag begon een koekoek te loeien. Aan zijn geroep telde ik na, hoeveel jaren ik nog te leven had (wij, jagers, zijn allemaal bijgeloovig, alleen aan nicotine-vrije sigaren geloof ik niet) en ik was net by myn tweehonderdste levensjaar, toen ik en geritsel noorde. Inderdaad, daar sloop het dier! Mijn hart trilde toch een beetje, toen ik de hagedis zoo dicht by me zag. Het was nog maar een heel jong dier, want het had noch horens, noch melktan den. Ik liet haar tot op drie meter afstand dichterbij komen, en toen ieder is zich zelf het naast brandde ik los. Myn ge weer aan de wang leggen, afdrukken, en den tak afbreken, het was allemaal maar één seconde. Ik dacht eerst, dat het een mierenhoop was, waar ik in was gevallen, maar gelukkig was het een wespennest. Wespen zijn nuttige dieren, en ik deed hun dus niets. Bovendien waren ze ook in de meerderheid. Terwyi zij zich met mijn neus bezig hielden, trok ik uit mijn linkerkuit den spitsen lindedoorn, die er in geraakt was, waarby ik de opmerking maakte, dat het geen doorn was, maar mijn bajonet. Ik was biy, want ik had haar al een heelen tijd gezocht. Onder een aardbeienstruik vond ik de hagedis. Mijn kernschot was haar rechts in den kop gedrongen. Onze houtvester heetf later wel beweerd, dat iedere hagedis dat gat in zijn kop heeft, omdat 't haar oor is, en dat het dier van den schrik aan hart verlamming gestorven was, maar dat is pure jagersjaloezie. Dat ken ik. By 't ontweien van den buit, brak ik helaas mijn hagedis den staart af, wat een bekende krijgslist van dat dier is, ik heb hem er later met gom weer aangeplakt en je ziet er niets van. En een gejubel, toen ik thuis kwam! 's Avonds kwamen al mijn vrienden op visite en met mijn wijn verkwikten ze zich van de angsten, die zij om mij hadden uitge staan. Telkens opnieuw moest ik myn jacht verhaal vertellen en men vond, dat ik tot eereburger benoemd moest worden. Ik zei echter, dat zooiets niet strookte met de be scheidenheid van mijn gemoed, en daar wa ren ze zoo verrukt over, dat ze verder mijn wijn lieten staan en aan mijn champagne begonnen. Den volgenden morgen deed myn vrouw me de verbazingwekkende mededeeling, dat er dien nacht alweer een van onze kippen was doodgebeten, en dat het een vos ge- ,weest moest zyn. Een vos vleesch eten echte vrouwenlogica! Het lykt mij aanneme lijker, dat de hagedis misschien toch nog een beetje geleefd heeft, en 's nachts hei- melyk het kippenhok is binnengeslopen. Van hagedissen kan men alles verwachten. Voor myn part mag 't ook een vos geweest zyn. Dan moet de houtvester hem maar dood schieten. Ik ben ten slotte toch niet ver plicht, alle roofdieren uit te roeien! land bracht, bleken de levensgeesten te zijn geweken. De overledene, de heer P. van der Veen, was mede-firmant van de sleepersfirma Gebrs. van der Veen aan het Oosterdok. Hoewel een goed zwemmer, kwam hij niet meer boven water. Toen men het lichaam na verloop van een half uur ophaalde, bleek een stuk zoogenaamd, hakentouw, dat tot de outillage van de sluis behoort, om zyn eenen arm en een van zijn beenen gewikkeld te zit ten, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat hy door de zuiging naar de sluisdeur is ge trokken en in het touwwerk onder wawr ver ward is geraakt. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Wielrijder aangereden Het slachtoffer overleden Zaterdagmiddag wilde op den Rijksweg NijmegenVenlo ter hoogte van Hotel „De Plasmolen" een auto uit Venlo, die ter plaatse met een snelheid van ongeveer 60 K.M. reed. een anderen auto passeeren. Direct daarna wilde de bestuurder naar links uithalen, ten einde twee vóór hem uitrijdende wielrijders te ontwijken. De asphaltweg was echter ten gevolge van den regen zeer glad en de wa gen slipte. Het gevolg was, dat een der wiel rijders, de 23-jarige P. Hasselaer, uit Amers foort, werd gegrepen en een eindweegs mee gesleurd. Zwaar gewond bleef de jongeman liggen. Een geneesheer uit Mobk constateerde o a. een zware schedelfractuur. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer naar net Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overge bracht, waar hij kort daarop is overleden. De inspecteur van politie Heigeler, uit Nijmegen, die op last van de justitie te Arn hem een onderzoek instelde, constateerde dat de remmen en de stuurinrichting van den auto uitmuntend functionneerden Het rijwiel van het slachtoffer werd geheel vernield. Van den auto werden een spatbord en het zonnescherm beschadigd. De twee jongelui, die eenige dagen in Limburg ge kampeerd hadden, waren op den terugweg naar Amersfoort. Twee „looze" visschertjes Met de buit van een braak op stap Zaterdagnacht te half drie bevonden zich in een afgelegen hoek van de Molenlaan twee Hillegerbergsche agenten van politie, die zich aldaar verdekt hadden opgesteld. Even daarna passeerden in de richting Rotterdam twee visschers per rijwiel, gepakt en gezakt, de gebruikelijke hengel aan de fiets. De agen ten vonden het vreemd, dat op dit uur vis schers zich begaven in de richting van Rot terdam. Even geconfereerd en dan werd be sloten de visschers te volgen. Bij aanhouding van beide „heeren" waren de agenten nieuwsgierig en eischten inzage der pakken. Groot was vel hun verwonde ring toen bij opening geen visch, maar twee nieuwe luidsprekers, een stelletje radiolam pen, gelijkrichters, dynamo's, electrische zak- batterijen, enkele electrische strijkijzers en meer radio- en rijwielonderdeelen te voor schijn kwamen. De visschers H. J. W. en J. C. S. beweerden deze voorwerpen te hebben gevonden. On danks deze verklaring werden ze toch maar overgebracht naar het politiebureau te Hille- gersberg. Tijdens de overbrenging trachtte W. nog een bos loopers en een paar handschoenen onopgemerkt te laten vallen. Doch deze po ging ontging de politie niet, zoodat dit ge vaarlijk bewysmateriaal in beslag genomen is. Bij fouilleering op het politiebureau wer den nog eenige zilveren voorwerpen op W. bevonden o.a. een zilveren dameshorloge en twee zwaar zilveren sigarettenkokers. Al vrij spoedig na de aanhouding bleek, dat er ingebroken was in een groote rijwiel zaak te Capelle aan den IJssel, alwaar de fietsen en de in beslag genomen voorwerpen ontvreemd waren. De verdachten zijn aan de politie te Capelle overgegeven. De twee aangehoudenen zijn afkomstig uit Rotterdam en staan zeer ongunstig bij de politie aldaar bekend. Motorryder gewond Zaterdagavond moesten 'n autobus van J. Onrust uit Oostzaan en de motorryder H. O. uit Landsmeer op een der bruggen in het Zuideinde te Oostzaan, elkaar passeeren. De motorrijder, die met nog twee passagiers reed meende als eerste de brug over te kunnen komen. De autobus stond toen reeds met de voorwielen op de zeer smalle brug, hetgeen de bestuurder van het motorrywiel niet be merkte. Een botsing kon niet uitbiyven. De motorrijder sloeg tegen den grond en bekwam een ernstige beenbreuk .De beide andere pas sagiers kwamen met den schrik vrij. Door den plaatselijken geneesheer, Dr. Thorbecke, werd de eerste hulp verleend, waarna de motorrijder naar zijn woning werd vervoerd. De oorzaak van het ongeval is te wyten aan het slechte voorlicht van den motor. Twee dames ernstig gewond Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is op den Berg, bij Veenendaal een ernstig onge val gebeurd. De chauffeur van de familie Formeine uit Tiel, reed met den auto in de richting Veenendaal, toen plotseling de wa gen in volle vaart tegen een boom reed. Door den schok draaide de wagen en sloeg met het achtereinde tegen een anderen boom, waarna de wagen kantelde. De chauf feur kwam met den schrik vrij, doch de twee inzittende dames waren er ernstig aan toe. Mevrouw de weduwe Formeine-Blom had inwendige kneuzingen bekomen, en een zware hersenschudding. Zij werd per zieken auto uit Zeist naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Mevrouw Krop werd per luxe auto van de firma de Haas uit Veenendaal eveneens naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht. Haar verwondingen waren niet van emsti- gen aard. De oorzaak is waarschijnlijk het breken van een der veeren van de voorwielen. De auto is totaal vernield. Ernstige auto-botsing Vier gewonden Op het gevaarlyke kruispunt Hilversum- scheweg—Nieuwe Rijksweg te Laren is gister avond omstreeks 8 uur een luxe-auto, be stuurd door den heer S. uit Laren aangebotst tegen een bus van de N.V. Westfriesche Auto caronderneming, welke een tocht had ge maakt met leden van de Amsterdamsche Tooneelclub „Tonegido." De heer S., die uit Laren kwam, zag de bus, die in de richting Amsterdam reed, niet aankomen, daar hy alleen keek of er verkeer van rechts aan kwam. Onder de passagiers van de bus ont stond een paniek. De chauffeur en een der inzittenden liepen verwondingen op, evenals de heer S. en een inzittende van zijn wagen. De gewonden werden overgebracht naar het St. Jansziekenhuis, waar zy behandeld wer den. De autobus en de luxe auto werden ge heel vernield. De inzittenden van der. bus gingen met de tram naar Amsterdam terug. Luxe-auto contra vracht-auto Twee ernstig gewonden Gistermiddag omstreeks half twee zyn op den Rijksstraatweg te Wassenaar de motor rijder B. M. en de duo-passagier L. H. uit Enschede in volle vaart gereden op een vrachtauto met ijzeren staven beladen, welke werd bestuurd door W. uit Den Haag, die de Houtlaan opdraaide. Beiden werden tegen den grond geslagen en liepen een schedelfrac tuur en andere verwondingen op. In zeer zorgwekkenden toestand werden zy vervoerd naar het ziekenhuis te Leiden. Op heet er daad betrapt Twee beruchte inbrekers in de val geloopen. Twee surveille erende agenten van politie te Rotterdam troffen Vrijdagavond tegen half 8 op de Doklaan twee mannen aan, die zij kenden als beruchte inbrekers. Het tweetal liep daar schynbaar dood-onschul- dig wat te kuieren, doch de beide agenten lieten zich daardoor niet misleiden. Zij besloten een oogje in het zeil te houden en kozen daartoe een verdekte opstellingsplaats vanwaar zy de buurt goed konden overzien. Het duurde lang voor er iets gebeurde. Tegen één uur echter doken de twee ge zichten op aan de achterzijde van het Vei linggebouw aan de Doklaan. Zij klommen over een schutting, peuterden even aan het slot van de achterdeur en verdwenen toen naar binnen. De agenten lieten hen kalm hun gang gaan, maar toen ongeveer een kwartier ver streken was en aangenomen kon worden, dat de heeren volop in hun bezigheden waren, drongen zij, de revolver in de hand, naar binnen. Zij troffen het tweetal voor de brandkast, waarvan zij het slot reeds open- gscheurd hadden. Er volgde een kort, maar krachtig „Handen op", en daarmee was de zaak afgeloopen. De inbrekers, die nog geen kans hadden gezien iets van hun gading te vinden, wer den geboeid en naar het politie-bureau over gebracht. Het zijn de 39-ja,rige kraanmachinist J. V. en de 28-jarige opperman J. R„ twee oude bekenden van de politie. Zij zijn in bewaring gesteld. Door de politie is voorts een uitgebreide collectie inbrekersmateriaal in beslag geno men, dat de heeren by zich hadden. Na al de arrestaties die de politie in de afgeloopen maanden reeds verricht heeft, is dit weer een buitengewoon goede slag. Aan de onveiligheid die langen tijd in bepaalde gedeelten van de Zuiderstad van Rotterdam heerschte, zal op die manier wel gauw een einde komen. De malversatie bij „De Dollart' De malversaties, gepleegd aan de N.V. Stroocartonfabriek „De Dollart" te Nieuwe- schans in de laatste 15 jaren, tijdens het di recteurschap van den heer B., op 30 Juni j.l. overleden, zijn wel het gesprek van den dag aldaar. Niemand weet op te diepen, waar In zoo korte jaren een paar ton geld moet zyn gebleven, daar het sober leven van den di recteur daartoe geen enkele aanleiding gaf. Bovendien, het toezicht der aandeelhou ders was zeer accuraat. In den regel was 'n gedelegeerd lid ten kantore en in de fabriek aanwezig. Buitengewoon goed stond de heer B. aan geschreven èn als directeur èn als patroon voor het werkvolk, dat samen 200 personen telt. Daarvan is getuigd op den 3den Juli, toen de begrafenis plaats had en honderden onder diepen indruk den doodenakker ver lieten. De heer B. heeft de fabriek en het be drijf doen bloeien op ongewone wijze; niets was hem te veel voor het bedrijf te doen wat noodig en mogelijk was. Een ledenvergadering wordt spoedig ge houden. Met een hersenschudding opgenomen Te Nieuwolda (Gr.) werd mevr. A. Doorn kamp, toen zij in een weiland liep, door een koe aangevallen. In bewusteloozen toestand en met een hersenschudding werd zy opge nomen. Noodlottige val De 95-jarige mejuffrouw M. Koks te Oor schot kwam, doordat zij struikelde over een steen, zoodanig te vallen, dat zy onmiddelly daarna is overleden. Bejaarde man aangerede1 Aan de gevolgen overleden Gistermorgen werd te Epe de heer H. L. Lustig, oud 67 jaar, door een uit de richting Heerde komenden luxen auto, bestuurd door zekeren R. uit Heerde in de nabijheid van het postkantoor aangereden De getroffene werd met ernstige wonden aan hals en in wendige kneuzingen bij een der omwonenden binnengedragen, waar een drietal medici hulp verleende. De man werd later overgebracht naar zijn woning, waar hy na eenige uren is overleden. De bestuurder was niet bevoegd motorrij tuigen te ryden. De auto is in beslag geno men. Het onderzoek duurt voort. Voor 2000 ringen weggenomen In den goudsmidwinkel van Tegeler in de Kalanderstraat te Enschede is een ruit inge- "'agen. Een partij ringen ter waarde van 2000 werd gestolen. Vermoedeiyk doordat het 4-jarig kind der familie P. te Noordbroek met lucifers speelde, is de ouderlijke woning afgebrand. Het ver koolde lijkje van het kind werd te voorschijn gehaald uit het puin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8