Buitenlandsch cJCieuws FEUILLETON DE ONGEREGELDHEDEN TE BERLIJN DE MAN VAN NERGENSHUIZEN Communistisch complot te&en de politie De Duitsche pers-censuur De Volksentscheid Werkloosheid en Drankverbod in de Ver. Staten De crediet-kwestie Gemengde 'Buitenlandsche 1Berichten Noodlottige dynamiet-ontploffing Geweldpleging te Barcelona SOCIAAL LEVEN De sociale studieweek te Rolduc STOOMVAARTLIJNEN RADIO- OMROEP In verband met de ernstige ongeregeldhe den op den Biilow-Platz, Zondag j.l. ver neemt Wolff nog van het politiepresidium, dat het hier klaarblijkelijk om een sluip moord op de beide politie-kapiteins gaat. De opperwachtmeester van politie, Willig, die bij de schietpartij, waarin de beide po litiebeambten werden gedood, ernstig werd gewond, heeft een uitvoerige beschrijving van het voorgevallene gegeven, waaruit duidelijk blijkt, dat men hier te doen heeft met een koelbloedigen, vooraf'oeraamden moord. Kapitein Anlauf had de opdracht, samen scholingen op den Bülow-piatz te vermij den, teneinde het in het geheel niet tot bot singen te laten komen. Vergezeld van kapitein Lenck en den op perwachtmeester van politie, Willig, contro leerde hij de maatregelen van zijn onderge schikten en passeerde daarbij ook het Karl Liebknechthaus. De beide officieren liepen vooruit, iets daarachter de opperwachtmees ter Willig. Plotseling hoorde deze achter zich de woorden: „Jij neemt den Schweinebacke, jij cien huzaar en ik den andere" (Schweine backe is de scheldnaam van kapitein Anlauf, huzaar die van opperwachtmeester Willig, terwijl kapitein Lenck, die slechts ter as sistentie op den Biilow-Platz dienst deed, den daders klaarblijkelijk niet bekend was). Onmiddellijk na deze woorden viel een aantal schoten. Opperwachtmeester Willig trok eveneens aanstonds zijn revolver en vuurde alle acht schoten van het magazijn naar achteren af. Kapitein Anlauf zakte reeds bij het eerste schot van de aanvallers met doodelijke won den in het onderlijf in elkaar. Kapitein Lenck werd schijnbaar ook aanstonds doo- delijk getroffen, doch wist nog het portaal van den bioscoop „Babyion" te bereiken, waar hij den laatsten adem uitblies. Opper wachtmeester Willig werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond. Naar de meening van het politie-presidium wijzen de voorvallen op den Bülow-Platz niet alleen op een voorbereiden, naar een plan uitgevoerden moord, doch bewijzen zij tevens, in verband met vroegere moorden, dat de onwettige strijdersbond Hot front" een deel van zijn leden met revolvers wapent en hen militair vormt om politiebeambten neer te schieten. Den eersten Augustus jX werd in de Frank furter Allee de hoofdwachtmeester van poli tie, Fiebig, door een schot in de borst levens gevaarlijk gewond; den 30en Juni werd de opperwachtmeester van politie, Emil Kuhfeld, in de Frankfurter Allee neergeschoten. Den 29en Mei werd op den Senefelder Platz de hoofdwachtmeester van politie, Zankert, door een schot gedood. Dit een verder onderzoek der politie is ge bleken, dat de afzonderlijke communistische terreurgroepen met elkander in verbinding staan en onder een .centraal gezag staan. Een belooning van 20.000 mark is in ver band hiermee uitgeloofd voor mededeelingen, die leiden tot de ontdekking en arrestatie van de terreurgroepen, haar leden, leiders en personen, die achter de beweging staan. Een interpellatie. De Pruisische landdagfractie van de staatspartij heeft, in verband met de de laatste dagen voorkomende uitbarstingen van radicalisme een interpellatie ingediend en wil den Pruisischen landdag er toe brengen, zich met deze onlusten bezig te houden. De vandaag door de staatsnartii gestelde vragen luiden als volgt: Naar aanleiding van het door de Stahl- helm voorgestelde en door de nationaal- socialisten, communisten, de Duitsch-natio- nalen, de Duitsche volkspartij, de economi sche partij en andere partijen en groepen ondersteunde Volksentscheid is het de laat ste dagen, vooral te Berlijn, herhaaldelijk tot ernstige onlusten gekomen, welke door radicale elementen werden veroorzaakt. Daarbij zijn niet alleen winkelzaken geplun derd en vernield, doch ook politie-beambten, die op voorbeeldig bezadigde wijze hun plicht tot handhaving en bescherming van het pri vate eigendom uitoefenden, gedood of ge wond. Is het reeds beschamend, dat de voor stellers van het Volksentscheid en zij, die het hebben ondersteund, zich den aanhang van straatroovers en moordenaars hebben laten welgevallen, in het staatkundig en eco nomisch belang zijn deze openbare onlusten onverdragelijk. Wij vragen derhalve: Wat denkt de staats- regeering te doen om leven en gezondheid der voorbeeldig hun plicht tot handhaving van de openbare rust en bescherming der burgers vervullende politie-beambten te ver zekeren? Wat denkt de staatsregeering te doen om ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN Is tl daar niet van overtuigd, probeert het dan eens. Het resultaat zal U verbaasd doen staanen tot voorstander maken. de verantwoordelijke radicale onruststokers hun bedrijf te doen staken? Is de staatsregeering in staat en bereid, den landdag omtrent de in verband liier- mede getroffen maatregelen zoo spoedig mo gelijk in'te lichten? Wijziging der noodverordening Officieel wordt medegedeeld: De Rijkspresident heeft heden de reeds aangekondigde verordening inzake wijzi ging van de Persnoodverordening uitge vaardigd. Denieuwe verordening schrijft een sterke centraliseering bij de handha ving van het recht voor. De eisch tot pu blicatie gaat in het vervolg uit van de op perste lands- en rijksautoriteiten. Een ver dere beperking is, dat publicatie slechts kan geschieden met tosstemming van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken en dat een vergoeding kan worden voorge schreven indien de mededeelingen een zeke ren omvang overschrijden. In de uitvoeringsbepalingen heeft de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken richtlijnen vastgesteld waarin tegemoet wordt gekomen aan de belangen der pers. Bij proclamaties e.d. mag een aantal van 500 woorden niet worden overschreden. De Duitsche Volkspartij over het resultaat In de „National liberale Korrespondenz" wordt inzake het resultaat van den Volks entscheid o.a. geschreven, dat het de Pruisi sche regeering toch te denken moet geven, dat het referendum rond 9,8 stemmen be reikte, terwijl de Weimar-partijen in Prui sen op 14 September slechts 8,8 kiezers ver wierven. Na vervolgens uiteengezet te heb ben, welke factoren zoo al ongunstig zijn ge weest voor het referendum, o.a. de vacantie- tijd en het feit, dat de regeering-Braun zich gedekt heeft op de regeering-Brüning, die door de overwinning van de eerste betalings- politieke moeilijkheden h zeker vertrouwen heeft veroverd, schrijft het blad verder: Men heeft het de Duitsche Volkspartij kwalijk genomen, dat zij deelgenomen heeft aan den Volksentscheid. Desondanks heeft de partij het voor juist gehouden, gevolg te geven aan den oproep van het partijbestuur, welke gegrondvest was op de door jarenlan ge ervaring steunende houding van de Rijks dagfractie. Wij houden dit parool ook van daag nog voor juist. De oppositie in Pruisen, waar duizenderlei redenen voor bestaan, mag riet het monopolie worden van de natio- naal-socialisten, doch moet ook in het land door alle groepen worden gedragen, die er zich parlementair moeten door heen slaan. De strijd in Pruisen is dan ook niet beëin digd, hij gaat door en zal op zijn laatst in het voorjaar van 1932 beslist worden. Er moet bij de landdagverkiezingen voor ge zorgd worden, dat met een schoone lei wordt begonnen. De rekening zal niet kleiner zijn dan vandaag. De plannen van de Pruisische regeering Het resultaat van het referendum waar door de positie van de Pruisische regeering tot het voorjaar is verzekerd, verschaft den premier de mogelijkheid verder te werken aan de hervormingsplannen, welke z.i. nog dezen winter verwezenlijkt moeten worden. In de eerste plaats zal het kiesrecht voor den Landdag gewijzigd moeten worden met het doei, het omvangrijke parlement te ver kleinen, zoodat er slechts 300, hoogstens 350 afgevaardigden zijn (thans 450). Een ander plan betreft de rijkshervorming, daar de regeering het dualisme tusschen Rijk en Prui sen op den duur niet duldbaar acht; de Pr. regeering wil trachten, door onderhandelingen met de rijksautoriteiten zonder grondwets wijziging een soort best uursgemeenschap op bepaalde gebieden in het leven te roepen. Op hetzelfde oogenblik, dat president Hoover te kennen gaf, dat hij ernstig een plan vopr rijkswerkloozenverzekering over woog, publiceerde het bestuur van de Ame rican Federation of Labor een mededeeling waarin verklaard wordt, dat de Federation vastbesloten was een onmiddellijke wijziging te verkrijgen van de wet-Volstead teneinde den verkoop van wijn en bier toe te staan. In deze mededeeling worden de V.S. ge waarschuwd, dat zij zich niet moeten laten dwingen of door misleiding laten brengen tot aanvaarding van een bedeeling, terwijl er gelegenheid is aan een groot deel van Amerika's werkloozen een fatsoenlijke brodo- winning te verschaffen. De besprekingen der bankiers te Londen In een verklaring van het Bankers Clea ring House wordt gezegd dat de besprekin gen in zake het voorgestelde plan tot verlen ging van de buitenlandsche credieten in Duitschland, op bevredigende wijze vorderen. Naar verluidt zou het amendement van Londen en New-York op het Duitsche voor stel voltooid zijn en slechts een gering ver schil aantoonen in de respectieve standpun ten. Men verwacht dat de officieele onder handelingen spoedig beëindigd zullen wor den. De bankvertegenwoordigers van de ver schillende centra zullen ongetwijfeld binnen kort bijeenkomen ten einde tot overeenstem ming te geraken in zake een eensgezind op treden. Radio-rede van Schiele over het voedingswezen In een voor de radio gehouden rede, heeft de rijksminister van landbouw, Schiele, gis teravond o.a. verklaard, dat de gebeurtenis sen der laatste weken op de geld- en credietmarkt niet zonder ernstige gevolgen zijn gebleven voor den landbouw. De crisis kan echter het begin beteekenen der sanee ring. Spr. drong er op aan, dat men alleen buitenlandsche producten zou koopen, als er niet voldoende binnenlandsche zijn. De gedwongen regeling der productie- en afzetmogelijkheden in het binnenland moet leiden tot een nieuwen evenwichtstoestand ten gunste van den landbouw, waaruit deze hoop kan putten voor de toekomst. Thans echter moeten de noodlijdende boeren nog worden gesteund en de rijksregeering heeft daartoe haar maatregelen genomen, van welke maatregelen spr. ten slotte een uit voerig overzicht gaf. Terug naar Londen MacDonald is uit Lossiemouth naar Lon den vertrokken om de loopende zaken af te doen. Draadloos wordt gemeld, dat ook Snow- den, de kanselier van de schatkist, waar schijnlijk uit Tilford, in Surrey, naar Londen zal terugkeeren. Een geslaagde excursie op het platteland te Quebec is tragisch geëindigd. Zeven der ex- cursionisten, die van Montreal waren geko men, vonden in een hut een doos, waarvan zij den inhoud wilden onderzoeken. De doos bevatte dynamiet, dat ontplofte. Het gevolg hiervan was, dat vijf vrouwen blind werden en twee mannen werden gewond. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de doos. Als men toevallig Jack Diamond heet Op het oogenblik logeert in een der Lon- densche hotels in West End een ingenieur uit Kaapstad, die échter het ongeluk heeft, een naam te dragen, die in de laatste jaren nog al dikwijls in minder gunstig verband in de dagbladen heeft gestaan, nX die van Jack Diamond. Op het gerucht, dat de beruchte Nfew Yorksche „gangster" zich te Londen zou bevinden, wisten eenige Londensche journa listen al spoedig het hotel uit te visschen, waar de koning der New Yorksche onderwe reld zal verblijven. Inderdaad vonden zij er een Jack Diamond, een oppassend Zuid-Afri- kaansch burger, die echter heelemaal niet te spreken was over den last, dien hij te Londen al van zijn naam had gehad. Hij vertelde dat reeds op de boot een da me, die zijn naam hoorde, flauw was gevallen en in drie dagen haar hut niet had verla ten. De douane-autoriteiten waren verstandi ger, maar in de hotels was het weer gevon den, en een jongedame, waarmee hij in een hotel kennis had gemaakt en aan wie hü zich voorstelde, liep verschrikt weg toen zij zijn naam hoorde. De heer Diamond verklaarde, met het ge voel rond te loopen, dat hij elk oogenblik door de politie kon worden ingerekend. Gisteravond hield een groep extremisten voor een café in de stad stil en wilde de genen, die op het terras zaten, dwingen, zich bij hen aan te sluiten. Toen de bezoe kers dit weigerden, losten de aanvallers vele revolverschoten, waarna zij de vlucht namen, door de politie achtervolgd. Twee personen, die gewond werden, zijn heden morgen overleden. Een der slachtoffers is een bekend communist. Zeven communis ten werden gearresteerd, waaronder de agitator. Onderwerp: Het kapitalisme Tweede dag De meeste deelnemers aan de Sociale Studieweek te Rolduc woonden gisteren vroeg de H.H. Missen bij van de talrijke priesters of dienden ze. Te negen uur begon de werk dag weer: twee professoren, een priester en een leek bekeken in den voormiddag het ka pitalisme. De Thomist nam de theorie, de scherpe Tilburgsche hoogleeraar de practijk. Ingeleid door dr. Poels, sprak het eerst de Nijmeegsche prof. mag. dr. J. B. Kors O. P. over Het wezen van het kapitalisme. De juiste bepaling van wezen van het mo derne kapitalisme wordt bepaald door de aan ons tegenwoordig productie-stelsel inherente doelstelling. Het doel immers bepaalt het we zen .van een ding. De productie in ons huidig economisch stelsel is in de eerste plaats overduidelijk ge richt op een zoo hoog mogelijke winst. De oorzaak hiervan ligt in den overheerschenden invloed van het geldkapitaal op de produc tie. Deze heerschappij is mede te wijten aan de totale miskenning van de leer der Kerk over den woeker. Met Sombart kan men het moderne kapi talisme het best defineeren als: een in de moderne geschiedenis thuishoorend produc tiestelsel, waarin alle economische verrich tingen gericht zijn op het hoogste doel, het vermeerderen van kapitaal. Deze doelstelling van het hedendaagsch productie-proces is verantwoordelijk voor een groot gedeelte der mistoestanden, welke be staan hebben en gedeeltelijk nog bestaan in onze moderne samenleving. Na de gedachtenwisseling en de pauze sprak de Tilburgsche prof. H. Kaag over: Kapitaal en kapitaalmacht Spr. gaf eerst eenige kapitaalbegrippen: privaat en sociaal kapitaal; functie van het kapitaal; financiering van de onderneming, eigen en vreemd kapitaal, kapitaalvorming, concentratie van kapitalen en concentratie van macht, banken en beurzen. .Daarvan bood inleider een korte schets van den opbouw van het Nederlandsche bank wezen en behandelde achtereenvolgens de zeggingschap over de richting der kapitaalbe steding, de verhouding van kapitaalbezitter en ondernemer, de normen voor de kapitaals besteding en de rentabiliteit en volkswelvaart. Prof. dr. L. Triebeis sprak over Kartels en Trust. Spr gaf een korte uiteenzetting van den opbouw van eenige concentratievormen. Hij bracht deze in verband met de vraag naar de gronden welke aanleiding kunnen geven tot den opbouw van concentraties. Zijn "kartels en trusts een noodzakelijk ge volg van de kapitalistische productiewijze? Ontstaan zij, naar Marxistische opvatting volgens een immanente ontwikkelingswet, die het mogelijk maakt te voorzeggen langs wel ke lijnen en naar welk doel de ontwikkeling der tendenzen zal gaan? Evenmin zijn zij de resultaten van verschillende economische en misschien ook andere krachten. Spr. geeft enkele voorbeelden van samen werking op internationaal gebied en behan delt speciaal de samenwerking op maritiem gebied. Er heerscht momenteel een crisis in de opvatting omtrent kartels en trusts. Spr. meent dat men wetenschappelijk nog geen oordeel over kartels en trusts kan heb ben. Er zijn teveel opinies. Kapitalisme en Christelijke cultuur. Dit was het thema, dat behandeld werd door Pater dr. F. Muckermann. Pater Muckermann zei, dat hü geen nieuws kon zeggen: Hij wilde slechts een echo zijn van de laatste pauselijke encycliek. Een eerste feit is de onperheerschaoDii van het kapitalisme, van het stelsel, dat het lot der volkeren op den wand schrijft; het kapi talisme dat een ontzaglijk aantal werkloozen bracht. En een tweede feit is, dat de Kaholieke Kerk er staat, georganiseerd als geen andere gemeenschap, beschikkend over een bloeiend godsdienstig leven. Maar hoe kan zij de maatschappelijke ellende niet tegenhouden? Dat is het probleem voor de Katholieken van heel de wereld. Dit is het symbool der Westersche bescha ving: de verscheidenheid, en deze verschei denheid komt van bet Christendom. Toen Christus kwam, begon de geschiedenis van den mensch, van den mensch, als beeld Gods en geroepene tot den Hemel. Hoe staat het kapitalisme tegenover deze nersoonl"kheid? Dient het die. dan d-'ent het God, godsdienst en fa.milie. Doet het dat niet dan moet het gecorrigeerd worden, want af schaffen kan men het niet. De concurrentie dwingt tot lagere loonen, tot het Russische, waar de arbeiders geen loon hebben in waren zin. Men heeft de „Wirtschaft" uit het volks leven gehaald; met de werkloozen kwamen ook de niet-consumenten. Nooit is er zoo gewerkt als nu en nooit werden de menschen armer. De were'd staat op haar kop. Arm be drijf veroorzaakt door armere cultuur. Reli gieus denken speelt in de „Wirtsschaft" geen rol meer, al zijn er ónder de leiders heiligen. geen halt roepen. Waarom snreken wlj'thalt niet? Waar ligt die fout? Misschien in meer oorzaken. Wordt het bovennatuurlijke niet overschat ten koste van het natuurlijke? De apostelen zijn heden buiten de Kerk, parlementsleden, journalisten, ingenieus, dat moeten nu de leiders zijn. Spr. is vóór or ganisatie maar zij moet gezond zijn, niet overdreven en ook niet ten koste der persoon lijkheid. Wij moeten sterke standsorganisa ties bezitten. Zij moesten 't wereldlijk en het godsdienstig terrein omvatten. Dan komen de menschen, die werken ln katholieken geest. En zoo alleen met „gansche katholieke menschen" zal de wereld zijn te redden, zoo besloot spr. zijn rede. 's Avonds werd een concert gegeven door de harmonie „St. Pancratius" van Kerkrade. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" POELAU TELLO, 9 Aug. van Amsterdam naar Hamburg. POELAU BOEBICH (uitreis), passeerde 9 Aug. Dungeness. KON. HOLL. LLOYD GELRIA, 8 Aug. van Amsterdam te Bue nos Aires. DELFLAND (uitreis) 8 Aug. Fernando Noronha gepasseerd MONTFERLAND (thuisreis) 8 Aug. Bahia. WATERLAND (uitreis) 8 Aug. te Monte video. ATTIKA (uitreis) 7 Aug. van Bahia. HOLLAND—AMERIKA-LIJN DINTELDIJK, Rotterdam-Pacifickust, 7 Aug. van Kindston. GROOTENDIJK, Rotterdam-New Orleans 8 Aug. te Houston. MAASDAM, Rotterdam-New Orleans, pas seerde 9 Aug. Lizard. NW. AMSTERDAM, Rotterdam-NewYork, 9 Aug. van Southampton. STATENDAM, 8 Aug. van Rotterdam te New York. NW. AMSTERDAM, Rotterdam-NewYork, passeerde 9 Aug. Lizard. JAVA—NEW YORK-LIJN MERAUKE, N. York naar Batavia, 9 Aug. van Pt. Eald. CITY OF CORINTH, Java n. New-York, 6 Aug. van Djibouti. ENGGANO, 8 Aug. van Norfolk naar New York. KON. NED. STOOMB. MAATSCH. BODEGRAVEN (uitreis) 8 Aug. van Co- quimbo. BRIELLE (uitreis) 7 Aug. van Antofa- gasta. MEDEA, 8 Aug. te New-York. AJAX, Rotterdam-Gibraltar, passeerde 8 Aug. Dungeness. AMAZONE, 8 Aug van Catania naar Ve netië. BAARN (thuisreis» 5 Aug. van Tocopillo naar Piseo. BENNEKOM, 9 Aug. van Antwerpen te Bremen. BRION, Amsterdam-Bordeaux, passeerde 8 Aug. Dungeness. CERES, 8 Aug. van Rotterdam naar Tan- ger. CERES, Rotterdam-Tanger, passeerde 9 Aug. Dungeness. CLIO, 8 Aug. van Smyrna naar Stam- boul. FLORA, 7 Aug. van New York naar Cu rasao. GANYMEDES, 9 Aug. van Amsterdam te Hamburg. HERMES, 8 Aug. van Stamboul te Smyr na. HEBE, 9 Aug. van Hamburg te Amster dam. IRENE, 8 Aug. van Santander naar Mu- sel. IRIS, Amsterdam-Odessa, passeerde 10 Aug. Holtenau. JASON, 9 Aug. van Antwerpen te Am sterdam. MEROPE (uitr.), passeerde 8 Aug. Dun geness. MINERVA, 8 Aug. van Patras naar Pi raeus. ODYSSEUS, 8 Aug. van Aalborg naar Amsterdam. ORION, Rotterdam-Alexandië, passeerde 8 Aug. Dungeness. ORPHEUS, Stettin-Amsterdam, passeer de 8 Aug. Brunsb. PERSEUS, 7 Aug. van Kopenhagen na,ar Danzig. PLUTO, Amsterdam-Kopenhagen, pass. 9 Aug. Holtenau. POSEIDON, 9 Aug van Seville te Cadiz. ROTTERDAM, 9 Aug. van New-York te Rotterdam. TRAJANUS, 8 Aug. van Alicante te Torrevieja. HOLLAND—AFBIKA-LIJN GRIJPSKERK (thuisr.), 9 Aug. te Mar seille. KLIPFONTEIN (uitr.), 8 Aug. te Ant werpen. RIETFONTEIN, 9 Aug. van Hamburg te Amsterdam. SPRINGFONTEIN, 9 Aug. van East Lon don naar Durban. WAALKERK, 9 Aug. van Mozambique naar Mikindam. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN ARENDSKERK (thuisr.), 8 Aug. Sagres gepasseerd. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN KOUDEKERK (thuisr.), 9 Aug. van Ant werpen. RIDDERKERK (t.huisr.), 9 Aug. van Co lombo. 8 ROTTERDAMSCHE LLOYD ALPHERAT, 9 Aug. van Hamburg te Rotterdam. DJEMBER uitr.), 10 Aug. te Londen. INSULINDE (thuisr.), passeerde 10 Aug. van Gibraltar. KOTA NOPEN (uitr.), passeerde 8 Aug. Perim. KOTA PINANG (thuisr.), 9 Aug. van Port Said. WOENSDAG 12 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV-Uitzending 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoon- platen. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmo niumconcert door M. F. Jurjaans. Zang Mevr. D. v. Neerden (sopraan). 12.00 Poli tieberichten. 12.15 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert Mevr. C. v. Ravenzwaay-Möllen- kamp (zang), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en Mevr. R. A. v. d. Horst- Bleekrode (piano). 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. Wentink. 3.004.30 Orgelconcert door W. Mudde. 4.30 —4.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Declamatie door G. J. Eilander 7.00 H. J. van Engeland: „Electri- citeitsverschijnselen in den dampkring." 7.30 Politieber. 7.45 H. C. van Leeuwen: „Wat wil de Nederl. Vereeniging van Christen Espe rantisten Nederlanda Protestante". 8.00 10.45 Concert. NCRV-Klein-Orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 9.009.30 A. M. Nieuwenhuisen: „Onze Huwelijkswetgeving." 10.00 Vaz Dias. 10.45—11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel door Fr. Uyttenboogaard. 11.00 Gramofoonpl. 11.35 12.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA- septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.30 Gramofoonpl. 5.15 Gramofoonpl. 6.30 Gra mofoonpl. .7.30 Gramofoonpl. 8.00 Concert Ensemble uit het VARA-orkest o.l.v. H. v. d. Horst. 9.15 Vervolg concert 10.00 Vaz Dias. 10.30 Vervolg en slot-concert. 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 12.20 Gramofoonpl. 1.05 Orgelspel door A. Blggs. 1.502.50 Orkestconcert. 3.50 Concert. Orkest, Frank Merrick (piano) 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek 6.35 Berichten 7.00 Piano spel door Helen Pérkin. 7.20 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Orkestconcert. 10.00 Berich ten. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Con cert. Instrum. Kwintet. 11.2012.20 Dans muziek. PARIJS, „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Piano recital 9.50 „Cavalleria Rustïcana" van Mas- cagni. (Opgenomen op gramofoonpl.). LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.0011.55 Gramofoonpl. 12.20 1.10 Gramofoonpl. 1.25250 Orkestconcert. 5.206.20 Concert, Sopraan, bariton en piano. 8.209.00 Gramofoonpl. 9.05 „Zwei glückliche Tage". Klucht ln 4 bedrijven van F. v. Schönthan en G. Kadelburg. 10.20 Be richten. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M 12.25—2.20 Or- kestconcert. 3.50—5.50 Orkestconcert en voordracht 6.10—6.40 Gramc/oonpl. 8.20 9.05 Orkestconcert. 9.2510.25 Orkestcon cert en zang. 10.4011.10 Concert. Mando line-Trio 11.1012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 6.20 Zang. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramo foonpl. 9.05 Radlo-Tooneel. 9.50 Radio-Too- neel. 10.00 Concert. 338.2 M.: 5.20 Gramo foonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Kamermu ziek. 9.20 Concert, orkest en zangeres. KOTA RADJA (uitr.), pass. 9 Aug. Point de Galle. PALEMBANG (thuisr.), passeerde 9 Aug. Point de Galle. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN SIMON BOLIVAR, 9 Aug. van Hamburg te Amsterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ANTENOR, Japan-Rotterdam, 9 Aug. te Singapore. ALCINOUS, Java-Amsterdam passeerde 8 Aug. Gibraltar. PHRONTIS, Java-Amsterdam, passeerde 3 Aug. Perim. EMZETCO -LIJN JONGE JACOBUS, Rotterdam-Toulon, 8 Aug. Ouessant gep JONGE JOHANNA, 9 Aug. Ouessant gep., van Carthagena naar Londen-Rotter- dam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ACTIEF, nis., 7 Aug. van Delfzijl te Ham burg. BATAVIER IV, 10 Aug. 9 uur 48 min. van Rotterdam te Gravesend. BEVERWIJK, 9 Aug. Kaap Race gepass., van Swansea naar Boston. BRITSUM, 8 Aug. van Galveston naar Houston. CELAENO, 8 Aug. Belle Isle gepasseerd, van Antwerpen naar Montreal. DORDRECHT, 9 Aug. van Stockholm te Houston. FLENSBURG, 8 Aug. Holtenau gepass., van Rotterdam naar Oxelösund. FORTUNA, ms., 8 Aug. van Mariager te Hamburg. KERKPLEIN, 9 Aug. Ouessant gepass. van Rotterdam naar Savona. LARENBERG, 9 Aug. Noordkaap gep. van Archangel naar Amsterdam. LEONORA, 9 Aug. van Antwerpen te Nantes. LETO, 8 Aug. van Antwerpen te Barry. MOORDRECHT, 9 Aug. van Tuapse te Avonmouth. NANNY, ms., 8 Aug. van Sonderburg te Holtenau. ONDERNEMING, ms., 8 Aug. van Ham burg naar Holtenau. PARKHAVEN, 8 Aug. van Las Palmas naar Antwerpen. REGINA, ms., 7 Aug. van Norresundby naar Antwerpen. SOLI DEO GLORIA, ms., 7 Aug. van Friedrichshaven te Hamburg. THEANO, 9 Aug. Lizard gepasseerd, van Rotterdam naar Dublin. TIBA, 8 Aug. van Rotterdam te Antwer pen. *47. „Pardon, mijnheer," begon hi). ,Dit werd bezorgd even nadat U was weggereden. Ik dacht, dat U het gaarne zoudt willen lezen." Maurice nam het telegram en terwijl hij het Openmaakte, hervatten de anderen het gesprek. Miss York wilde met alle ge weld weten, hoe ik mijn middag had be steed. Terwijl ik haar antwoordde natuurlijk geheel bezijden de waarheid keek ik toe vallig ln de richting waar Maurice stond. Ik zag, dat hij mij over het telegram heen aanstaarde met een blik, die een combina tie vormde van duivelschen haat, triomf - genot en twijfel. Het duurde slechts een oogenblik. Toen onze blikken elkaar kruis ten, veranderde de uitdrukking op zijn ge laat, alsof zij er met een spons werd af geveegd en frommelde hij het telegram tot een balletje in zijn hand. Met een kort, onaangenaam "lachje voegde hij zich bij ons. „Ja, dat is een vervelende boodschap", verklaarde hij. In koor klonk nu de vraag: „Wat is er aan de hand?" „Het spijt mij, maar i k moet vanavond nog naar Londen. Er schijnt iets niet in orde met een maatschappij, waarvan ik com missaris en zoo iets moet het zijn het telegram is niet erg duidelijk, maar zij vragsn of ik onmiddellijk wil komen om een conferentie te houden. Allen, behalve ik, gaven met warmte te kennen, dat zij het jammer vonden. „O", zei Maurice, ,,'t is niet zoo erg. Ik geloof, dat ik morgenavond en op z'n aller laatst overmorgen-ochtend weer terug ben. Ik ben overtuigd, dat de bespreking mis schien niet langer dan een paar uur zullen vorderen en nu vooral zal tante Mary blij zijn U allen om zich héén te hebben. Ah, daar in tante." Tante Mary, die inmiddels was genaderd en omtrent het nieuws ingelicht, gaf blijken van groote teleurstelling. „Moet je werkelijk weg, beste Maurice?" sprak zij. „Wat vreeselijk vervelend! Je moet zeker met den trein van negen, vijftig. Na tuurlijk mag niemand zijn bezoek verkorten. Stuart zal wel zoo goed willen zijn, je plaats van gastheer waar te nemen en wij zullen probeeren, ons zoo goed mogelijk te vei- maken." „Ja," zei Maurice met een vriendelijk glimlachje tot mij, „jij zal wel goed voor mijn gasten zorgen, nietwaar, oude jongen? Ik moet nu naar boven om mijn koffertje in orde te maken. Wij dineeren natuurlijk op den gewonen tijd." Terwijl hij sprak, ging de gong, ten tee- ken, dat wij ons voor het diner moesten gaan kleeden. Ik ging naar boven en toen ik op mijn kamer was, stak ik een sigaret op en ging op de sofa liggen. „Wat drommel", zei ik bij mij zelf, „wat kan er in dat telegram staan?" XVffl Het lag niet aan York, dat ik geen deel nam aan den cricketwedstrijd. Zijn aanhou dend en dringend beroep op mij, gedurende het ontbijt, om de opengevallen plaats in te nemen, was een hoopvoller zaak waar- dig. „Toe, laat mijnheer Northcote nu met rust", weerde zijn zuster hem af. „Jelui bent toch met je tienen en dat is toch voldoende voor dat dwaze spel." „Tien!" bitste haar broeder. „Wat heb ik aan tien, waarvan de helft jongens uit deze boerennegerij zijn. Die van Orbridge zijn een kwade tegenpartij, die loopen gauw warm. „Dan zullen zij tegen het einde van den wedstrijd wel gloeiend staan", zei ik met een blik naar den blakenden zonneschijn, ,,'t Is geen weer voor buitengewone lichaams inspanning. Ik, voor mij, zal een plekje m de schaduw zoeken en mij aan critiek wa gen." ,,'t Zal best gaan, kapitein York", zei tante Mary troostend. „U Is zoo'n uitstekend speler." „En bedenk bovendien eens, wat een eer het is, zoo'n ongelijken strijd te winnen", zei lady Baradell. „Als mijnheer Northcote meespeelde, zou het te voren reeds beslist zijn." „Dat is dan ook de eenige prikkel voor mij", gromde York. „Maar als ik geweten had, dat Fumivall zoo opeens naar Londen was gegaan, zou ik de match niet hebben laten doorgaan. Wij hebben nu niemand om te bowlen en wij zullen waarschijnlijk den geheelen dag spelen." „Een zeer gezonde vorm van oefening", merkte ik op. „Wat zal je een eetlust hebben vanavond." York was echter niet in aangename stem ming te brengen en met eenigen tegenzin ging hij na het ontbijt naar het goed onder houden cricketveld, om zijn elftal op te stel len. De tegenpartij zou omstreeks half elf op het terrein komen. Terwijl de voorbereidende maatregelen voor den wedstrijd werden getroffen, liep ik met miss York een eindje om en keek zorg vuldig, of ik Billy kon ontdekken. Ik gelooi niet, dat ik uitwendige symptomen van on rust aan den dag legde, maar mijn onder houd van gisteren met Mercia had een on behaaglijk gevoel bii mij gewekt en ik was natuurlijk zeer nieuwsgierig te hooren, of Billy nog verdere ontdekkingen had te boe ken. Bovendien voelde ik als het ware in stinctmatig, dat het overhaaste vertrek van Maurice in verband stond met mijn aange legenheid een feit, dat mijn ongerustheid geenszins verminderde. Van wien anders kon hij bericht ontvangen hebben, dan van dien Da Costa, die, daar was ik zeker van, nie mand anders was, dan mijn oude vriend, Francis? Lady Baradell, tante Mary en Sir George kwamen naar buiten, juist toen de wedstrijd een aanvang ging nemen. Baradell zelf, was door de overredingskracht van York er toe gebracht, om het cricketpak aan te trekken, ofschoon, zooals hij zelf vriendelijk opmerk te, hij zeker in geen twaalf jaar een cricket- kolf in zijn handen had gehad. De overigen van ons namen plaats in ge makkelijke rieten stoelen onder een paar groote iepen en maakten ernstige aanstal ten, om het spel met ongeveinsde belangstel ling te volgen. Lady Baradell keek met een uitdrukking van lichten spot naar haar echtgenoot. „Charles ziet er heerlijk uit", zei ze tot Miss York. „Het pak van uw broeder past hem of 't hem is aangemeten. Ik hoop, dat hij zich niet te veel opwindt." „U moet niet met hem spotten, lieve vriendin", zei tante Mary. „Ik vind het bui tengewoon vriendelijk van hem. dat hij mee speelt. Hij geeft ons allen een beschamend voorbeeld, vooral jou Stuart." „Charles", zei Lady Baradell, „geeft aitijd een voorbeeld. Dat is zijn vak." Miss York 3 ach te. „Geeft u ook wel eens een voorbeeld, mijn heer Nortcote?" vroeg zij, terwijl zij zich naar mij toekeerde. „Alleen maar in den vorm van een beleef de waarschuwing", zei ik, „maar het heeft precies dezelfde uitwerking". „Mijnheer Northcote", viel Lady Baradell zacht hierop in, „stelt zichzelf de wet. Het is een gemakkelijk svsteem, als men er de noodige geesteskracht voor heeft." „Wie is dat, die daar aankomt?" vroeg tante Mary plotseling. Wij keken allen in de richting, waarheen zij haar hoofd wendde en daar kwam iemand het veld opgestapt gekleed in grijs flanel, dien ik onmiddellijk als mijn trouwen Billy herkende. Ik haastte mij een verklaring te geven. „Het is iemand, die in „de Ploeg" gelo geerd is; hij heet Logan", zei ik. „Wij heb ben hem ontmoet, toen wij op jacht waren en Maurice heeft mij gevraagd, hem uit te noodigen, om naar den wedstrijd te komen kijken." Tante Mary, een voorbeeld van gastvrijheid, was opgetogen. „O, wat leuk' zei ze, „Mis schien wil mijnheer wel meespelen." „Ik geloof, dat hij het wel zou doen, als ik het hem vroeg", antwoordde Ik onvoor zichtig, terwijl ik opstond. Billy, die nooit last van verlegenheid heeft gehad, kwam recht naar ons toe loopen en nam zijn hoed af. Ik stelde hem in korte wóórden aan het gezelschap voor. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6