f f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- BUREAUX NA3SAULAAN 49 DIT NUMA1ER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17841 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL BRIEF UITROEMENIE DE KRITIEKE EKONOMISCHE SITUATIE VAN ROEMENIË EEN GOEDE DAG Zeilboot omgeslagen Benoemingen De „Malygin" vindt een document Uitvoer van bloembollen Opening Nederlandsch Paviljoen te Parijs Autobus met bedevaart gangers tegen een boom gereden Salariskorting voor arbeidscontracters VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT De nieuwe secretaris van het Bisdom Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEM COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide ooger bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een een voet ot hand een oog bij verlies van een duim ot wiisvingei bij een breuk van been ot arm •ii verlies van 'n anderen vinger De ekonomische situatie van Roemenië toont een aanhoudend ernstig beeld; de algemeene Europeesche krisis doet zich in Roemenië bijzonder gevoelen en de regeering Jorga ziet zich voor moeilijke problemen geplaatst. In Juni, toen er een algemeene stormloop op alle ban ken uitbrak, scheen de catastrophe voor de deur te staan en het heeft heel wat inspanning gekost, om de rust weer eenigszins te herstellen. Opmerkelijk is hierbij, dat de run op de banken geen gevolg was van de gebeurtenissen bij de buitenlandsche geldinstituten. Was dit het geval geweest, dan had men de dingen kalmer kunnen opvatten. Maar in Roemenië zijn alle banken zonder onderscheid eenvoudig bestormd, omdat het vertrouwen in de inheemsche cre- diet-organisatie plotseling voJkomen ge schokt was, hoewel er toch wel al voor teekenen op te merken waren geweest. De krisis der banken in Roemenië houdt zoo goed als niet verband met de kri sis der wereld-ekonomie. Niet de bui tenlandsche credieten zijn bij de Roe- meensche banken opgezegd, maar de binnenlandsche, die van de kleine in leggers. De groote menigte der spaar ders bespeurde gevaar voor haar gelden en begon deze op te nemen. De ineenstorting der Banca Generale vormde het voorspel. Men wist al lang, dat vele instituten onder de kleinere en middelgroote banken sterk gehinderd waren in hun bewegingsvrijheid en dit was begrijpelijk, daar de heele Roe- meensche ekonomie, landbouw, handel en industrie, diep in de schulden zit en aan een indrijven hiervan was niet te denken. Ten slotte moest het invriezen der credieten de likwiditeit der banken schaden. Het was een open geheim, dat het evenwicht tusschen de onmiddellijk te vervullen verplichtingen en de beschik bare middelen der banken gevaarlijk verstoord was. Men hoopte echter nog op een goeden keer en" wachtte. Toen heeft de ophouding der betaling van een kleine provinciale bank een run op het filiaal der Banca Generale veroor zaakt; de verontrusting ging over op alle filialen en de débacle van deze bank was het signaal voor de algemeene weg- name van depóts. De overige banken konden den storm afweren en het erg ste gevaar schijnt voor het oogenblik te zijn afgewend. Het komt er nu maar op aan, een hernaling van zulke gebeurtenissen te voorkomen en het vertrouwen van het publiek te herstellen. Het middel, dat overal nu wordt toegepast, n.l. vér gaande hulp van den Staat, werd door den minister van financiën van de hand gewezen, ook de Notenbank 's niet genegen, zich door reddingsacties te immobiliseeren. Er zullen dus andere middelen noodig zijn, om orde te ma ken. Het kabinet Jorga, dat sedert meer dan twee maanden aan het roer is, heeft de openbaarheid omtrent zijn ekonomische plannen nog niet inge licht. Bezuinigingen in het budget zijn niet voldoende; een nieuwe koren-pre mie, die de bevolking in de steden te dragen heeft, is geen nieuw geschapen koopkracht. Maar toch zal men met deze twee problemen moeten beginnen. Hier en daar is dit ook reeds gedaan, maar het ontbreekt nog aan de orga nische bijeenvatting der afzonderlijke maatregelen en de toepassing op de heele ekonomie. Het Duitsch-Roemeen- sche handelsverdrag is de eerste pas, om het zwaartepunt der productie op den landbouw te verplaatsen. De Óos- tenrijksch-Roemeensche verdrags-actie, waardoor de Roemeensche landbouw zich een verder afzetgebied wil verschaffen, belooft verlaging van industrierechten in het belang van den Oostenrijkschen uitvoer. Dit schijnt de juiste weg te zijn, om den landbouw te helpen. De industrie moet zich op haar ingekrom pen arbeidsveld rationaliseeren, een gedachte, die de minister van handel, Manoilescu, door het scheppen van syndicaten, zoo noodig zelfs door wet- telijken dwang, wil bevorderen. Tot nu toe worden echter nog geen pogingen gedaan, om de hoedanigheid der land bouwproducten te verbeteren. Hier zal een Staatsactie onvoorwaardelijk noodig zijn; de landbouwer heeft noch de middelen, noch de kennis, om dit uit eigen kracht te doen. Eveneens ont breekt er een plan, om het probleem der kapitaalschaarschte op te lossen. Het Credit Agricole moet een pas in deze richting zijn, kan echter het probleem slechts gedeeltelijk oplossen. In ieder geval moet het feit worden vastgesteld, dat het kabinet Jorga de situatie niet miskent en genegen is er verbetering in te breftgen. Zooals reeds gezegd, wil de regeering zooveel moge lijk alles vermijden, wat er uitziet als staatskapitalisme. Wannéér de hoop op een verbetering der tarwe-, hout- en petroleumprijzen ook maar in beschei den mate wordt vervuld, dan zal de interne krisis in Roemenië zich van zelf oplossen, maar zonder dat de die pere oorzaken er van uit den weg wor den geruimd. In ieder geval zal er gron dige arbeid toe noodig zijn, om de Roe meensche ekonomie op breeden grond slag gezond te maken. U. Het is voor Duitschland Zondag een goede dag geweest. 9 De volksstemming over ontbinding van den Pruisischen Landdag heeft tot re sultaat gehad, dat ofschoon de natio- naal-socialisten zich met de communis ten verbonden hadden de oproerige elementen verreweg in de minderheid bleven. Er komt dus géén ontbinding van den Landdag, en een dreigend gevaar is van Duitschland afgewend. Het ging immers niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats om ontbinding van den Pruisischen Landdag met alle ge vaarlijke parlementaire gevolgen van dien, het was een strijd voor of tegen de politiek der regeering-Brüning, en was de misdadige opzet der verbonden nationaal-socialisten en consorten ge lukt, dan zouden de gevolgen voor Duitschland waarschijnlijk zeer ernstig geworden zijn: de rust in het binnenland ware dan niet weinig bedreigd, maar vooralhet buitenland zou uit een en ander natuurlijk de voor de hand lig gende gevolgtrekkingen hebben gemaakt. Iets, wat voor Duitschland in de hui dige omstandigheden weinig minder dan noodlottig geworden zou zijn. Nog .staat Duitschland voor de keuze, op zeer bezwarende condities van Fran- sche zijde een buitenlandsch crediet los te werken, ófwel geheel zichzelf te hel pen, zonder steun van bulten. Dit laatste zou een heel gevaarlijk ex periment geweest zijn, want „nationale Selbsthilfe" zou beteekend hebben: loonsverlaging, inperking der sociale wetgeving, harder werk, drastische be zuiniging, alles met het doel, goedkooper te produceeren dan hét buitenland: op deze wijze willen de rechtschen het land „redden", waarbij zij zich reeds verheu gen in het vooruitzicht, tegen zekere an dere naties een „houding" te kunnen aannemen. De gevaarlijke elementen zijn giste ren echter behoorlijk verslagen, en wij aarzelen niet, zulks een groot geluk voor Duitschland te noemen. De kansen op een groot crediet schij nen nu aanmerkelijk gestegen. En misschien kan deze verkiezingsuit slag ertoe bijdragen, het buitenland, dat het crediet verleenen moet, eenigszins milder te stemmen. Het vertrouwen in Duitschland mogen wij in ieder geval versterkt noemen. Twee broers verdronken Tragische afloop van den eersten zeiltocht Gisteravond heeft op de Rottemeren, op ongeveer een half urr afstand van Zeven huizen (Z. H.) en ernstig ongeval plaats gehad. Twee jongemannen uit Zevenhuizen de 25 jarige Marinus Knoop en de 17-jarige broer Gerrit waren op de Rottemeren aan het zeilen. Zij werden door het slechte weer overvallen en naar het schijnt, waren zfj niet in staat, <ie boot te houden. Het vaartuig is in den lcop van den avond, men weet nog niet hoe laat, omgeslagen en de beide zeilers zijn verdronken. Gedurende een groot deel van den nacht werd naar hen gezocht. Hedenmorgen tegen 8 uur hebben de jacht opziener E. Verhoef en de visscher J. Schenk op ongeveer een half uur afstand van Zevenhuizen, de lijken van de beide slachtoffers opgehaald. Gisteravond omstreeks half 11 werden de beide jongemannen door de familie ver mist. Zij waren naar Rotterdam geweest, om de door hen gekochte zei'boot te halen. Op den eersten tocht naar huis zijn zij veron gelukt. De verslagenheid in het dorp is groot. Onze kolen naar Frankrijk Wat onze regeering deed Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hermans, betreffende de beperkmg van den invoer van Nederlandsche steenkolen in Frankrijk, heeft de minister van buiten landsche zaken, na een uiteenzetting te heb ben gegeven van de maatregelen der Fran- sche regeering, die reeds bekend zijn. geant woord, dat de Nederlandsche regeering, zoo dra zij Kennis had gekregen van de Fransche plannen tot beperking van den invoer van steenkolen, nauwe samenwerking gezocht heeft met belanghebbenden hier te lande en in verleg met dezen alles gedaan om de ge vreesde Fransche maatregelen te voorkomen, respectievelijk te verdachten. De regeering is van zins op deze wijze voort te gaan, ten einde te trachten de nadeelen, welke uit de Fransche regeling kunnen voortvloeien, tot een minimum terug te brengen. Voor de maand Augustus is bereids een mildere rege ling verkregen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Heemstede, St. Bavo, J. M. v. d. Tuyn; tot secretaris van bet Bis dom, J. N. M. Smulders (Neomist); tot Godsdienstleeraar aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage G. H. Dessing; tot kapelaan te Heemstede (O. L. Vr. Hemel vaart) C. M. Doeswljk (Neomist)tot kape laan: te Amsterdam O. L. V. Onb. Ont. J. Th. M. Kraakman; te Langeraar R. G. Oud (Neomist); Amsterdam (H.H. Nic. er. Barb.; N. Th. J. v. Schalk; Oegstgeest, C. J. Roest (Neomist)Amsterdam (O. L. Vr. Rozen krans) C. J. Lansbergen; Rotterdam (H. Jo seph) J. W. Schoots; Zaandam, J. J. Suyker (Neomist)Rotterdam (H. Hildegardis) J. A. v. Kleef; Loosduinen, H. H. Westdijk; Halfweg C. de Ruyter; Noordwijkerhout (St. Victor) A. P. Loerakker (Neomist); Amsterdam H. Willibrordus binnen de Veste): F. J. Bemelman; 'sGravenhage (H. Willibrordus): L. J. A. Boomgaard; Rottèr- dam (H. Familie): P. E. J. Bottelier; Was senaar (H. Willibrordus)F H. Heemskerk (neomist)Rotterdam (H.H. Martelaren van Gorcum): W. J. M. van Kester; Heiloo: L. J. Nijs (neomist)Beverwijk (O. L. Vrouw van Goeden Raad): C. A. van Steen; Honselers- dijk: C. A. M. Verheyen (neomist); Bever wijk (St. Agatha): A. S. van Rijn (neomist); 's-Gravenhage (St. Jeroen): B. G. Hosman; Rotterdam (H. Laurentius)H. J. A. Theis- sen; Poeldijk: K. J H Lautenschütz; Weesp: J. G. Verleun; Werfershoef: P. M. J. van Vliet (neomist)'s-Gravenhage (St. Jeroen) J. N. Kossen (neomist); Roelofarendsveen C. P. Meereboer (Neomist); Overveen: J. Verhaar; Hillegom (St. Martinus)C. H. Olsthoorn, die kapelaan was te Boskoop; Rotterdam (St. Antonius Abt)N. G. Pronk; Letdschendam: J. M. Dunselman (neomi-ti; Hillegersberg (Christus Koning); J. G. J. Rutten; Zwaag: Z. van der Klein (neorpLt1 Schiedam (O. L. Vrouw Visitatie)A. J. M. Postma; Amsterdam (H. Willibrordus buiten de Veste): J. R. van Dael; Zoeterwoude: H. M. J. Brans (neomist)'s-Gravenhage (H. Theresia van het Kind Jezus)P. de Groot; Vlaardingen; J. F. v. d. Gent (neomist)-, 's-Gravenhage (St. Antonius Abt): J. W. M. Klumper; 's-Gravenhage (St. Willibr.)L. J. J. Schamper; Haarlem-Noord (St. Bavo) A. C. J. v. Houten: Obdam: H. F. Jansen (neomist); Hoorn: C. Pouw.; Lutjebroek: F. A. Bernefeld (neomist); Noordwijkerhout (St. Joseph): J. Dekker (neomist): Sclmgen: J. W. Redeker (neomist); Warmenhuizen: J. L. W. Witteman (neomist); Gouda (O. L. V. Hemelvaart): W. A. A. Berding; Wate ringen: C. Bakker (neomist): Overschie: J. H. Tesselaar; den Burg (Texel): F. P. J. Boelrijk (neomist)Leiden (St. Petrus)II. J. Bangert; 's-Gravenhage (H. Martha): Th. v. Vugt; Oudorp: H. J. H. Westerkamp (neomist): 's-Gravenhage: (H. Teresia v. h. Kind Jeaus)H. W. J. Verbeek en Noord- wijk: J. B. Schotten, de beide laatste neo misten tot assistent. De Weleerwaarde heer G. Neefjes van Oosterblokker is bestemd voor de studie in de theologie te Rome. Paters Dominicanen Pater V. Jansen O. P., pastoor van de St. Dominicuskerk te Amsterdam, is benoemd tot pastoor der St. Dominicuskerk te Nijmegen. Tot zijn opvolger te Amsterdam is be noemd pater H. Smits O. P., die kapelaan was te Tiel. Voorts is pater J. B. Latour O. P., die ka pelaan was aan de St. Dominicuskerk te Am sterdam, overgeplaatst naar de H. Hartkerk te Nijmegen; in zijn plaats is te Amsterdam benoemd pater A. Fennell O. P., kapelaan te Leeuwarden. Tot pastoor te Alkmaar (H. Dominicus) is benoemd de Weleerw. pater L. Ch. Biesta, O. P., thans kapelaan te Schiedam en tot kap. te Schiedam (H. Joan, de Deo) de Weleerw. pater A. van Dieren, O.P.,thans assistent in de parochie van O. L. Vr. Rozenkrans aldaar. De Weleerw. pater W. v. d. Eisen O. P., ka pelaan in de parochie van het H. Hart te Rotterdam is benoemd tot kapelaan te Leeu warden en pater R. Jansen O.P. assistent te Alkmaar tot kapelaan te Roterdam (H. Har). De „Nautilus" naar Spitsbergen vertrokken De „Nautilus" is gisteravond 6.25 uit Tromsö vertrokken op weg naar Spitsbergen. Alles aan boord functionneerde goed en ieder was in opgewekte stemming. Sir Hu- bert Wilkins zeide, naar de „Tel." 'meldt, tot de achterblijvenden: „Wij roepen U geen vaarwel, maar tot weerziens toe." Een brief van Baldwin in een verlaten kamp vertelt van de expeditie-Ziegler Blijkens een Wolff-telegram uit Moskou is de Russische ijsbreker „Malygin" op weg naar het eiland Aidger door een storm over vallen, die een snelheid had van 30 meter per seconde. Het schip trachtte een schuil plaats te vinden, maar sterke windstooten verhinderden het de kust te bereiken. Het keerde derhalve terug en liep om de noor delijke pur.t van het land Brice naar de kust van Aidger, waar de boot voor anker ging. Bij een onderzoek aan land vond men een gesloopte sloep en een uit kisten opgetrokken en zeer bouwvallig huisje. Opvarende toeristen vonden hier een flesch, waarin een brief zat, onderteekend „Baldwin" en gedateerd 2 Juli 1902. Hierin werd gezegd, dat het schip hulpeloos was en gebrek had aan kolen. Aar het einde werd de ligging van het kamp van Ziegler aan geduid. De „Malygin" heeft naderhand koers gezet naar Nova Zembla. De brief van Baldwin, die de opvarenden van de „Malygin" gevonden hebben, herin nert, naar het „Hdbd." meldt, aan den Noordpooltocht van den Amerikaan Ziegler met het schip „Amerika" in 19011902, wel ke expeditie onder leiding stond van Eve lyn Briggs Baldwin, denzelfde, die o.m. Peary op zijn tocht van 1893-1894 naar Noord- Groenland als meteorologo vergezelde en in 1899 Graham-Bell-Land ontdekte. De tocht van Ziegler en Baldwin in 1901— 1902 mislukte en toen de leiders zich hadden teruggetrokken, heeft Fiala in 1903 met de „Amerika" nogmaals een tocht naar Frans Josef-land gemaakt. Fiala kwam er nog slechter af; bij de overwintering in Januari 1904 in de Teplitzbaai verloor hij zijn schip er eerst in 1905 werd hij door een hulpexpe ditie onder leiding van Champ gered. Raad van beroep ingesteld In verband met 't Koninklijk Besluit van 5 Augustus 1931 (Staatsblad 360), tot toe passing van art. 8 der landbouwuitvoerwet 1929, met betrekking tot bloembollen, is bij mlnisterieele beschikking een raad van be roep ingesteld, waarin zijn benoemd: tot voorzitter, tevens lid, Ernst H. Krelage, te Haarlem: tot plaatsvervangend voorzitter, te vens plaatsvervangend lid: H. van Zonneveld, te Sassenheim; tot leden: prof. dr. E. van Slogteren, te Lisse; ir. A. Jonkheer, te Hille gom; j. van Leeuwen Lzn., te Sassenheim; A. G. v. d. Schroot Jr., te Hillegom; J. M. van Til, te Lisse en K. Velthuys, te Hillegom; en tot plaatsvervangende leden: dr. J. J. Beyer, te Lisse; H. J. Arentshorst en Ant. Bergman, te Sassenheim, Th. M. Hoog, te Haarlem en W. A. Philippo en L. van Til Lzn., beiden te Hillegom. Aan dezen raad van beroep is toegevoegd als secretaris: H. J. Voors, Leidschevaart 8, te Haarlem. Gratis rijwielplaatjes Voor per 1 Augustus steuntrekkende werkloozen Bepaald is, dat arbeiders, die op 1 Augus tus j.l. liepen in een steunregeling, goedge keurd door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dan wel op dien datum geplaatst waren bij een van rijkswege gesub sidieerde werkverschaffing wanneer na onderzoek door B. en W. blijkt, dat de be trokken arbeiders in den regel gebruik ma ken van een rijwiel van overheidswege een belastingplaatje kunnen krijgen, waarvoor de gemeenten van rijkswege een evenredige subsidie ontvangen. Arbeiders, die dus werkloos waren vóór 1 Augustus en weer voor dien datum werk heb ben gevonden, of die na 1 Augustus werkloos worden, vallen niet onder de regeling. Paters van den H. Geest Oceaan-vlieger vermist Zondag voor het laatst radioverbinding Uit Oslo wordt gemeld, dat men tot nog toe vergeefs naar den Oceaan vlieger Cramer heeft gezocht. Zondagmiddag te 12.45 uur had men de laatste radioverbinding met hem. Sedert dien heeft men niets meer van hem gehoord en koestert men zoowel te Oslo als te Kopenhagen groote vrees, dat hem iets over komen is. Boten de Noordzee heerschte gis teren een hevige storm. Behalve Cramer be vindt zich in het toestel ook zijn mecanicien Paquet. Autobotsing te Delft Twee gewonden Te Delft is Zondagavond omstreeks 7 uur op den hoek JulianalaanRotterdamsche weg de auto van den heer van der Z. uit Rotterdam in botsing gekomen met een auto van een ingezetene van Delft. Eerstgenoem de wagen, die met groote snelheid reed, sloeg over den kop. De bestuurder werd vrij ernstig aan een arm verwond. Na door dr. Gribling ter plaatse te zijn verbonden werd hij in het Gasthuis verder behandeld. Eén der beide inzittende dames, die geheel over stuur was geraakt, werd mede naar het Gasthuis vervoerd doch bleek geen letsel te hebben bekomen. Van twee kinderen werd er één niet ernstig verwond. De auto moest worden weggesleept. De andere auto, waarvan geen der inzit tenden letsel had bekomen, kon doorrijden. De Nederlandsche provincie Tot provinciaal van de Nederlandsche pro vincie van de Paters van den H. Geest, welke provincie tot nu toe behoorde tot de Belgi sche provincie, is benoemd pater B. Hilhorst geboren te Amsterdam. Tegen een boom gebotst Nederlandsch autobestuurder in België omgekomen Te Wuestwezel in België is de heer A. Konings uit St. Willebrord, gemeente Ruc- phen, die een vrachtauto met pootaardappe- len vervoerde, tegen een langs den weg staan- den boom gereden, doordat hij plotseling de macht over zijn stuur verloor. Hij werd zoo danig gewond, dat hij spoedig, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleed. Een an dere inzittende, M. Maas, eveneens uit St. Willebrord, werd uit de cabine geslingerd, doch bekwam slechts lichte verwondingen. De overledene laat een vrouw en twee kin deren achter. Aan de gevolgen overleden De wegwerker D. uit Bodegraven, die eenige dagen geleden bij een aanrijding bij Nieuwer- brug ernstig werd gewond, is in het acade- I misch ziekenhuis te Leiden aan de bekomen 1 verwondingen overleden. Thans definitief vastgesteld op 18 Augustus Het uitvoerend comité voor de Ned. deel neming aan de Intern. Koloniale Tentoon stelling te Parijs deelt ons mede, dat de opening van het nieuwe Nederlandsche Pa viljoen thans definitief is vastgesteld op Dinsdag 18 dezer te drie uur. Bij de opening zal de minister van Buitenlandsche Zaken de Nederlandsche regeering vertegenwoordi gen. Ook de benoemde Gouverneur Gene raal van Nederlandsch-Indië Jhr. Mr. B. C. de Jonge zal de opening bijwonen. Eenige gewonden Een gezelschap bedevaartgangers uit Del den, die naar Dokkum waren geweest, is Maandagavond een ongeluk overkomen. Op den terugweg overviel den chauffeur van één der wagens even buiten Steenwijk een flauwte en dientengevolge reed de wagen met flinken gang tegen een boom. De groote autobus werd zwaar beschadigd, terwjjl de chauffeur, B. W. Luken, uit Weer- seloo, vrij ernstig werd gewond. De toevallig passeerende Dr. Tolen verleende de eerste hulp. Spoedig was ook Dr. Layendekker uit Steenwijk aanwezig en konden verschillende inzittenden, die snijwonden hadden opgeloo- pen, ter plaatse worden verbonden. De chauffeur is, na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Mej. H. J. Dissel, uit Ambt-Delden werd naar Steenwijk gebracht en kon, na verbonden te zijn, met het gezelschap vertrekken. Autobussen uit Meppel waren spoedig ge- requireerd, waarmee de inzittenden van den verongelukten wagen de reis konden voort zetten. De aanslag op den D-trein Het verkeer hersteld Op het baanvak Jüterbog-Grtina-KIoster- Zinna is het verkeer op twee sporen weer hervat. Van de zwaarder gewonden konden er twee, van de lichtgewonden drie uit het ziekenhuis worden ontslagen. E?n spoor? Bij de spoorweg-direct ie heeft zich een arts aangemeld, die in den verongelukten trein zat en onmiddellijk hulp heeft verleend aan de gewonden. Hij deelde mede, dat hi) in de nabijheid van de plaats van den aanslag twee jongemannen heeft zien staan, die zich noch om het lot der gewonden bekommerden, noch op andere wijze hulp verleenden, zoodat hij vermoedde, dat deze beiden betrokken zouden kunnen zijn bij den aanslag op den trein. De bewakingsdienst van den spoorweg zal zich met den arts, die een nauwkeurig signalement van de beide mannen kon opgeven, in ver binding stellen. De belooning verhoogd tot R.M. 100.000 Officieel wordt medegedeeld: De Rijksregeering en de hoofddirectie der Duitsche Reichbahngesellschaft hebben elk R.M. 50.000 belooning uitgeloofd in totaal dus RM. 100.000 voor de opsporing en arrestatie van de daders van den op 8 Augustus 1931 bij Jueterbog gepleegden aanslag op een D- trein. Verzekerd wordt dat de naam van den- gene, die aanwijzigingen geeft, geheim zal worden gehouden. Inlichtingen worden inge wacht op het politiepresidium te Berlijn. 474.787.000 Chineezen Het Chineesche ministerie van binnenland sche zaken heeft dezer dagen de resultaten bekend gemaakt van de jongste volkstel ling. Zooals daaruit blijkt, telt de Chineesche republiek op het oogenblik 474.787.000 inwo ners. Hierbij wordt echter opgemerkt, dat er in de binnenlanden van China nog altijd uit gestrekte gebieden zijn, die nog niet door zocht zijn en tot nu toe als volkomen on toegankelijk beschouwd moeten worden. De volkstelling die in 1926 werd gehouden vermeldde 15 millioen inwoners meer dan de jongste telling. Men moet hierbij echter in aanmerking nemen, dat de telling van 1926 zeer onnauwkeurig is gehouden! Staat van beleg op Cuba Teneinde aan de opstandige beweging te gen generaal Machado een einde te kunnen maken heeft de regeering van Cuba zich genoodzaakt gezien den staat van beleg over geheel Cuba af te kondigen. Tot dus verre was de staat van beleg alleen voor Havanna afgekondigd. Gedwongen sparing Met ingang van 1 September a.s. zal van de salarissen van alle Rijksambtenaren, die op arbeidscontract werken, 4 procent gekort worden. De uit deze korting verkregen gelden wor den, ver- eerderd met éénzelfde bedrag, voor den betrokkene op rente vastgezet, en bij het verlaten van den dienst aan hem uitgekeerd. Autobus met bedevaartgangers bij Steen wijk tegen een booin gereden. Eenige licht gewonden. (blz. 1, 1ste blad) Op de Rottemeren is een zeilboot omge slagen, tengevolge waarvan twee broers zün verdronken. (blz. 1, 1ste blad) De „Nautilus" vertrokken naar Spits bergen. (blz. 1. 1ste blad) Uitvoer van bloembollen; raad van be roep ingesteld. (blz. 1, 1ste blad) Een regeling voor gratis-rijwielplaatjes aan zekere werkloozen. (blz. 1, 1ste blad) De „Malygin" vindt het kamp van de in 19011902 ondernomen poolexpeditie van Ziegler en Baldwin. (blz. 1, 1ste blad) Minister Beelaerts over de invoerbeper king van Nederlandsche kolen in Frankrijk. (blz. 1, lste blad) Drievoudige moord te Halmaheira. (blz. 3, lste blad) Ernstige brand te Pontianak. (blz. 3, lste blad) De sociale studieweek te Rolduc. (blz. 2, 2de blad) Na het Pruische Volksentscheid. (blz. 2, 2de blad) De moorden op Bülow-Plaz te Berlijn. (blz. 2, 2de blad) Nationale bedevaart naar Dokkum. (blz. 3, 2de blad) Een regeling ten aanzien der Veenkoloniale iandbouwbedrijven in vergevorderden staat \an voorbereiding. (blz. 3, 2de blad) Aam de Amstelbank is surséance van be taling verleend. (blz. 3, 2de blad) De Vcreeniging voor den Katoenhandel te Rotterdam verzoekt aan de regcering te proteoteeren tegen «-en D ui tsch-Amerikaan - sche katoesitransactie. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 768, vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.02 uur. Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Biarrittz. Laagste barometerstand 754.5 m.M. te Stensele. Verwachting: Matige tot zwakken, Noord- Westelijke tot Westelijken of Z.-Westelijxen wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen. Iets warmer. Stormwaarschuwingsdienst Geseind heden van De Bilt om 10.15 uur aan alle posten: „Attentiesein neer!" Omtrent den opvolger van pastoor v. d. Tuyn, den Weleerw. Heer J. Smulders, die door Z. H. Exc. den Bisschop tot secretaris van het Bisdom is benoemd, verneemt de „Resbd." nog dat Z. Eerw. afkomstig is uit de St. Agnesparochie te Den Haag en op 5 September 1904 aldaar geboren werd. Z Eerw. ontving de H. Priesterwijding op 30 Mei j.l. en droeg op den eersten Juni J.l. in de St. Agneskerk te Den Haag zijn eerste Plechtige H. Mis op. Muur ingestort Rukwind de oorzaak Omtrent het ongeluk, dat Zaterdagmid dag in de Potterstraat te Utrecht heeft plaats gehad en waarbij door het instorten van een muur een oude man eenige groote snijwonden aan het hoofd heeft bekomen, verneemt men nader, dat er naar de oor zaak van dit ongeval een onderzoek is ingesteld door den Bouw- en Woningdienst. Daarbij is komen vast te staan, dat het instorten met is te wijten aan het gebrui ken van ondeugdelijk materiaal, zoodat de muur, die pas was opgetrokken, waarschijn lijk door een rukwind is los geraakt. Het 71-jarig slachtoffer is opgenomen in de Psych. neurol. kliniek, daar bij hem bovendien nog een lichte hersenschudding werd geconstateerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1