Uit den Omtrek Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Stofzuigerhuis MAERTENS AERDENHOUT HAARLEMMERMEER HALFWEG OVERVEEN SASSENHEIM VIJFHUIZEN VOORHOUT WARMOND HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM ELECTRiCITEIT ZANDVOORT KENNEMEJRLAND Ziekentriduum te Heiloo VELSEN VELSEN-NOORD HEEMSKERK Staat van Besommingen MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAQ STADSNIEUWS Nieuwe school aan het Juno-plantsoen BURGERLIJKE STAND BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Sociale week te Rolduc Noodweer boven de MiddeHandsche Zee Waarschijnlijk veel slachtoffers Vliegtuigmotor ontploft Complot op Cuba onderdrukt Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- De overstrooming in China Nieuwe ramp onder de kampeerders Ernstige ontploffing in springstoffenfabriek Doodelijk mijn-ongeluk Surséance van betaling Amstelbank Auto tegen een boom gebotst Drama te Schoonhoven Actions tdem 103% '02S/j6 97 V„ 1167e 4"/,e 87,8 67% 51% 30 16% 34% 17 32 30 2% 144% 107g 1JS% De VICTORIA REGIA BLOEIT. De Victoria regia in de Bloemend, ge meentelijke kweekerij heeft haar eerste bloem geopend, 't Publiek zal echter nog een poosje geduld moeten hebben. De bloemen zijn al leen des avonds geopend. Wachten is nu op den tijd, dat „Solina regia" wat vroeger haar slaapappartementen zal opzoeken en de dag wat vroeger haar gewaden zal verwisselen voor het zwarte kleed des nachts. Ook de Lotus staat op 't punt, haar eerste bloemen te openen. Ontvangdag zal nader bekend gemaakt worden. Verbetering en verbreeding van den Kruisweg Wetsontwerp tot onteigening van gronden Het is in Hoofddorp een buitengewone be drijvigheid; een groote groep arbeiders is el- ken dag druk in de weer om het gedeelte van den Kruisweg tusschen Hoofdweg en Kagertocht over een lengte van duizend me ter te gaan afwerken. Ruim een jaar geleden zijn er omdat er een conflict was ontstaan met het gemeente bestuur voorloopige en tijdelijke voorzie ningen getroffen; toen is het oude wegdek uitgehakt en over een veel te smalle breedte van 5 Meter van een stevige paklaag voor zien, ingewalst en met zand en grint afge dekt. Daarna is volkomen overeenstemming ver kregen tusschen het gewestelijk bestuur en het gemeentebestuur en een groot gedeelte van de aanwonende eigenaren hebben hun medewerking toegezegd, zoodat nu het ge- heele provinciale wegenplan naar den eisch van onzen tijd kan worden afgewerkt. Van gemeentewege zijn in den afgeloopen winter ten noorden en ten zuiden van den Kruisweg een rij rioolbuizen ingegraven ten einde den afvoer van hemelwater en keuken water in de toekomst behoorlijk te kunnen verzekeren; daarna zijn door de directie van den provincialen waterstaat de groote oude icpeboomen gerooid en opgeruimd en nu wordt vanwege het provinciaal waterleiding bedrijf het buizennet voor de waterleiding verlegd, zocdat het zich aansluit bij den aanleg van den nieuwen weg en vanwege het provinciaal electriciteitsbedrijf de kabel voor den stroomtoevoer. Aan de zuidzijde wordt het trottoir voor voetgangers versmald tot een breedte van 2 meter; dan komt een wegdek over een flin ke breedte van 9 meter ten dienste van het groote doorgaande verkeer; vervolgens een grasberm van 3 meter voor het plaatsen van lantaarns voor de straatverlichting en het aanbrengen van een kleine beplanting; ten slotte een wegdek van 4 meter voor een z.g. woonweg ten dienste van het kleine plaatse lijke rijverkeer, waaraan zich zal aansluiten aan de noordzijde een trottoir voor voetgan gers over een breedte van 2 meter. Tusschen de huizenrijen zal de nieuwe Kruisweg dus een breedte verkrijgen van on geveer 20 meter. Reeds eerder is meegedeeld, dat meer dan 30 eigenaren zich tegenover de gemeente en de provincie hebben verbonden om geheel kosteloos een strook grond ter breedte van ruim 2 Meter voor dit goede doel af te staan onder Voorwaarde, dat van gemeente- wege voor een behoorlijke •grensafscheiding zal worden gezorgd. Zooals vanzelf spreekt, wordt bij het uit hakken en ophoogen en verbreeden van den Kruisweg aan de noordoostzijde in en bij de voortuinen van deze personen nu geen enkele moeilijkheid ondervonden; want zij hebben begrepen dat hier steun dient te worden verleend aan het tot stand komen van een zaak van groot algemeen belang en dat te gelijk hun eigen private belangen daarmee worden gediend. Jammer is het, dat een paar eigenaren nog halsstarrig blijven en meenen op het standpunt te moeten blijven staan, dat al leen tegen betaling van een flinke som gelds hunnerzijds de noodige medewerking kan worden verleend, welke houding zeker voort spruit uit gemis aan inzicht in de groote verbetering, welke zal worden verkregen, hoewei gelukkigerwijze deze weigering mo menteel slechts weinig moeilijkheid geeft voor een rustige en vlugge afwerking van de aan gevangen werkzaamheden. Echter mag worden verwacht, dat ook 'deze kleine moeilijkheid spoedig zal zijn opgehe ven, omdat in de volgende maand is te ver wachten, dat een wetsontwerp zal tot stand komen tot onteigening van die strooken grond, welke niet vrijwillig worden afgestaan, zoowel in Hoofddorp als in de omgeving van het Cruquius-gemaal en zoodra deze wette lijke voorzieningen zullen zijn getroffen, zal het bestuur van de gemeente of de provincie zich ingevolge wettelijke bevoegdheid on- middelijk in het bezit kunnen stellen van de gronden, welke noódig zijn voor de afwerking van deze plannen. Personalia. Mej. G. Pratten te Rijk, slaag de te Utrecht voor het examen Engelsch M. O. akte A. Ernstig ongeval Zondagmiddag reed de 10-jarige M. de Haan. wonende aan den Sioterweg te Hoofddorp alhier per rijwiel het erf af van de boerderij van den landbouwer C. aldaar. Doordat hij te ver naar het mid den van den v.eg reed, werd hij plotseling aangereden door een passeerenden luxe-auto van den heer F. uit Amsterdam. De jongen kreeg aan hoofd en schouder ernstige verwondingen. Dr. B. uit Hoofddorp verleende de eerste hulp. Het bleek dat de knaap o.m. een sleutelbeen gebroken had. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. Een winkelweek Naar wij vernemen, be staat bij de Federatie van Middenstandsver- eenigingen alhier het plan om binnenkort een winkelweek te organiseeren. Burgerlijke Stand van 710 Augustus 1931 Geboren: Maria Cornelia, d. van L. G. Faas en S. Imanse. Overleden: Jan Willem Polhaar, 72 jaar, geh. met A. Verbeek. Kapelaan Westdijk. De weleerw. heer Ka pelaan A. Westdijk is door Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem overgeplaatst naar I.oosduinen. Voor de verschillende vereeni- gingen en de parochianen zal a.s. Donder dagavond om 8 uur in het Vereenigingsge- bouw St. Joseph, gelegenheid zijn om af scheid te nemen van Z. E. In de plaats van kapelaan Westdijk is benoemd de Weleerw. heer C. de Ruijter uit N oordwijkerhout. DE NIEUWE HOSPESBRUG „Nee maar, nou meet je toch eens gaan kijken bij de brug van Malefijt. 't Schijnt wel dat ze bij onze Publieke Werken nou heele- maal de kluts kwijt zijn Daar gaan ze me een nieuwe brug maken, omdat de ouwe hee- lemaal verkeerd ligt voor het tegenwoordige drukke verkeer en nou gaan ze de nieuwe brug zoo maken, dat ie dezelfde gebreken heeft. Dan kunnen ze de zaak wel laten zooals 't nouw is of over een jaar jaren er nog een derde brug bij leggen. Ze schijnen hier in Bloemendaal geen raad met d'r oen ten te weten. Als je daar nouw eens geen stukje over in de krant schrijft, dan moet je je ontslag maar vragen. En wie weet, wat onze heetgebakerde vriend me nog meer aangeraden zou hebben, als hij niet de be lofte had gekregen, dat, als er reden voor be stond, er werkelijk iets over in de kranten geschreven zou worden. Maar vóór alles moe ten we eerst een kennis nemen van den stand van zaken. Alzoo de brug van Malefijt en derzelver omgeving werden aan een onderzoek onder worpen. We dachten minstens een nieuwe brug in een vergevorderd stadium te vinden. Niks hoor! Zouden de jongens zeggen. Een paar groote, netjes opgetaste steenhoopen van gebruikte klinkers, in gezelschap van eenige hoopen duinzand, was alles, wat er te vinden was. Verder nog een partijtje rood- gemeeniede piketpaaltjes, tamelijk onregel matig in het zand geslagen. Met eenigen goeden wil was er toch wel eenig systeem op te merken, nX twee rij-en, die kunnen dienen als richtingsaangevers voor den te verleggen weg. Waar deze rijen de Zanderijvaart dus naderden, daar moest dan, volgens onzen voorstander van stukjes in de krant de nieuwe brug komen. Nu durven we ons geen oordeel aanmatigen of dit de meest geschiktste plaats z»u zijn P. W. heeft niet de beschikking over heel „Vaart en Duin" en zij zal moeten roeien met de riemen, die zij heeft. Maar toch heb ben we er een P. W.'er er eens over aange sproken. En toen hoorden we, dat die paaltjes alleen zijn geslagen om den zandrijder een maatje te geven, hoe hoog hij het terrein moet ophoogen. Dit ter geruststelling aan allen, die ook mochten denken, dat „ze" bij P. W. geen raad weten met de centen. In tegendeel, uit de stapels steenen blijkt het wel, dat de noodige zuinigheid betracht wordt. Hebben die steenen al niet eens dienst ge daan, vóór dat ze door topeca verdrongen werden? En nu zullen ze moeten dienen om er bruggehoofden van te metselen. Wie zich nu al weer ongerust er over maakt, dat er van gebruikte klinkers geen knap metselwerk is te maken, die verwijzen we naar het gebouw op het Zeeweg-terrein by den Watertoren, waarin de mengmachine is ondergebracht en welk gebouw ook opge trokken is van klinkers, die ook het drukke Bloemendaalsche wegverkeer over hun rug gen hebben laten gaanv In elk geval, 't geeft onverwoestbaar werk. En 't is niet onmo gelijk, dat in het jaar 10000, als Overveen door de duinen heelemaal ondergestoven zal zyn en er een onderzeesche tunnel zal worden gelegd van de hoofdstad van West-Europa, zich uitstrekkende van de drooggemaakte Zuiderzee tot daar, waar nu Haarlem ligt, naar het tegenwoordige Engeland de graafmachine zal stuiten op oude fundamenten van de nieuwe nog te bouwen brug en de archeologen tegen elkaar de opmerking zullen maken: „die ouwe duinhellingbewoners, die zich hoofdzakeiyk bezighielden met het kweeken van bloembollen, maakten toch maar degelük werk. Daar is onze tegenwoordige revolutie bouw toch maar niks bij." Teraardebestelling notaris G. ten Bruggen- cate Op de nieuwe Algemeene Begraaf plaats te Zeist vond Zaterdagmiddag de ter aardebestelling plaats van 't stoffelijk over schot van wijlen den oud-notaris G. ten Bruggencate. Behalve vele inwoners van Sassenheim, waaronder de weihouders Bader en War- naar. het raadslid Joh. Speelman, dr. du Boeuff en afgevaardigden van de afdeeling Sassenheim van den Ned. Prot. Bond wa ren aanwezig dr. C. A. J. Quant, vroeger geneesheer alhier, de heéren O. van Eek, oud-gemeentesecretaris, Pitlo, oud-directeur der Lissesche Bankveïeeniging en Sobels, directeur der Twentsche Bank te Lisse. Nadat het stoffeiyk overschot ten grave was gedaald, sprak weth. Warnaar namens het gemeentebestuur. Hij herdacht den over ledene als een goed notaris, die velen te Sassenheim tot zegen is geweest. HU was een goed burger, die den eenvoud lief had. De heer Houtzagers, candidaat-nótaris, waarnemend het vacante kantoor, schetste den overledene als een edel patroon en herinnerde er aan, dat notaris ten Brug gencate het kantoor te Sassenheim heeft gesticht en groot gemaakt. De heer Van Eek bracht een laatsten groet over van de familie Van EekChar- bon. Een neef van den overledene, dr. Domisse van Herwynen, dankte namens de familie voor de belangstelling. Een schadepost. In een der afgeloopen nachten is een motorboot op het keernet van den visscher C. M., die aan den Zwanenbur- gerdijk in de Ringvaart vischt, geloopen. Het net was kort en klein gevaren. De lier was van den kant gerukt en in het diepe vaar water terecht gekomen, doch is later weer terug gevonden. Een en ander is voor den visscher een schadepost. Arm gebroken. Terwjjl mej. P. v. R. per fiets door Lisse reed werd zij door den aanhangwagen van een auto, die hevig slin gerde, aangereden. Gelukkig viel ze niet, daar ze anders onder een naderende tram terecht was gekomen. Niettegenstaande dat had zy 'n efm ernstig bezeerd, doch kon nog per rywiel naar huis gaan. Daar inmiddels de pyn steeds verergerde, werd een dokter ontboden, die constateer de, dat de arm gebroken was. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen Woens dag 12 Augustus 1931, des namiddags om 8.30 uur ter behandeling van de navolgende pun ten: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen; 3. Voorstel B. en W. inzake de uit voering van de Winkelsluitingswet; 4. Voor stel van B. en W. betreffende de begrootin gen 1930 en 1929 en in verband""daarmede regeling van de wedde van den gemeente secretaris; 5. Aanvrage van het bestuur der Patronaatscommissie om subsidie met be treffend voorstel van B. en W.; 6. Rekening over 1930 en begrooting over 1932 der Ge zondheidscommissie te Alphen aan den Ryn. 7. Reclames wegenbelasting 1931. Ongeluk De heer W. S. alhier had het ongeluk bij het lossen van een vrachtauto een zich daarop bevindende kist op het lichaam te krijgen. Hij is opgenomen in het St. Elisabethsgasthuis te Leiden. Zijn toe stand is redeiyk wel. Gem.-rekenjng 1930 De gemeente-reke ning over het jaar 1930 sluit voor den ge wonen dienst met één batig saldo van f 12780.30. De Kapitaaldienst sluit met een nadeelig saldo van f 17062,11. Dit nadeelig saldo vindt zyn oorzaak in het feit, dat voor de desbetreffende uitgaven nog een geldleening moet worden aangegaan. DE RETRIBUTIEREGELING De afdeeling Zandvoort van „Volksonder wijs" heeft zich tot Ged, Staten van Noord- Holland gewend naar aanleiding van het feit, dat de gemeenteraad 'n nieuwe regeling heeft ingesteld voor het bezoeken van M. O.-in- richtingen te Haarlem door Zandvoortsche leerlingen met de besturen van het Kenne- mer Lyceum te Bloemendaal, het R. K. Ly ceum en het Christelijk Lyceum te Haarlem en de Rijks H.B.S. te Velsen en het contract met de gemeente Haarlem heeft opgezegd. In het adres wordt er de nadruk opge legd, dat het Kennemer Lyceum, het Chris telijk Lyceum en het R. K. Lyceum bijzon dere schoolinrichtingen zijn, dat by de nieu we regeling het volgen van openbaar gym nasiaal onderwijs, handelsonderwüs en speci aal meisjes middelbaar onder-wijs uitgesloten zijn. De afdeeling verzoekt, indien de regeling geiyk te stellen Is in wezen met een belas ting of verhaalsverordening om ongunstig te willen adviseeren op de door den raad ge nomen besluiten en voor het geval geen ko ninklijke goedkeuring behoeft te worden ver leend, te willen bevorderen, dat de regeling, als zynde in strijd met het algemeen belang, worde vernietigd. Het één-richting-verkeer Waar de bor den, die het één-richtingverkeer moeten lei den aan de Haarlemmerstraat verkeerd be grepen werden, hoewel de aanduiding op deze officieele waarschuwingen duidelijk ge noeg waren, heeft men thans twee borden geplaatst. Een voor den rijweg en een voor 't fietspad. Als dat niet helpt, dan is alles tevergeefsch. Hedenmorgen is op het bedevaartsterrein van O. L. Vrouw Ter Nood te Heiloo het twee de driedaagsche ziekentriduum begonnen, waaraan werd deelgenomen door zieken uit Akersloot, Assendelft, Beverwyk, Beemster, Heemskerk, Krommenie, Limmen, Purmerend, De Rijp, Schermerhorn, Uitgeest, Wormer- veer, Velsen-Noord, Wijk aan Zee en Heiloo zelf. Het aantal deelnemers bedroeg ditmaal 85. Evenals het vorige triduum wordt ook deze driedaagsche oefening geleid door den W-E. Pater Huiser, O.F.M., uit Nieuwe Niedorp, die op de hem eigen wijze zich in hartehjke en deelnemende bewoordingen tot de zieken weet te richten. Evenals de vorige week werden de zieken na hun aankomst welkom geheeten door den Zeereerw. Heer A. J. M. van Meeuwen, waar na de plechtige zegening der zieken plaats had. Hierna werd de H. Mis opgedragen, waarna de Weleerw. Pater een korte toe spraak over Maria hield. De overige oefenin gen waren geiyk aan die van het eerste tri duum, waarover wy in ons nummer van de vorige week Dinsdag reeds een en ander schreven. Tot groote tevredenheid en voldoening der zieken verleenden ook ditmaal de Eerw. Zus ters van het St. Elisabethziekenhuis te Alk maar assistentie. Een 12-tal meer ernstige zieken verblijft ook des nachts op Runxputte. Viering Koninginnedag De Oranje-ver- eeniging alhier houdt Woensdagavond 8 uur een vergadering in lunchroom Aneta. Op deze vergadering zal worden besproken de viering van den verjaardag van H.M. Koningin Wil- helmina, Gouden huweiyksfeest Zondag 23 Au gustus herdenkt het echtpaar W. Veken en G. VekenMiddelburg alhier den dag dat het voor 50 jaar in het huwelijk trad. .Heemskerksche Bad- en Zweminrichting Woensdag 12 Augustus, des avonds half negen, zal in café L. Henneman een vergade ring van de Heemskerksche Bad- en Zwem inrichting worden gehouden. De agenda vermeldt o.a.: Verslag over het eerste jaar tot en met heden. Vaststelling zwemuren. Bespreking Reglement en Be stuursverkiezing. Burgerwacht De Burgerwacht afdeeling Heemskerk zal ook deelnemen aan de in September a.s. te Amsterdam te houden schietwedstrijden aldaar, zoowel in den korps als personeelen wedstrijd. Zooals bekend, behaalde de afdeeling In den dezer dagen te Alkmaar gehouden korps wedstrijd twee tweede prijzen, namelijk in de afd. B en C, terwijl in den personeelen wed strijd een derde prijs werd behaald door den heer E. Bloedjes en een vierde door den van de heden aan den Ryksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Holland 2, 2206.—; Maria, 2761.—; Roode Zee, 1926.—; Trio, 2300.—; Jacqueline Clasina, 2500.—; Anna, 2100.—; Perseus, 2000.Zaanstroom 4, 2800. LOGGERS R. O. 1, 486.—; K.W. 56, 6447.—. Pekelharing: Jhr. C. M. de Brandeler, 1333.—; Martea Bernardus, 4200.—. IJMUIDEN, 11 Aug. Tarbot f 1.25—1.50 per K.G.; Griet f 2563 per 50 K.G.; Tong f 2.30—2.80 per K.G.; Zet Schol f 23—41, Kleine Schol f 425, Schar f 15, Tongschar f 65, alles per 50 K.G.; Vleet f 2.334 per stuk; Pieterman en Poon f 4.905.50, Groote Schelvisch f 3338, Middel Sehelvisch f 22.50 f 27.50, KI. midd. Schelvisch f 9.50—16, Kleine Schelvsich f 2.307.50, alles per 50 K.G.; Kabeljauw f 36—65 per 125 K.G.; Gul len f 1.7012.50 per stuk; Leng f 0.250.90 per K.G.; Heilbot f 1.50—1.70 per K.G.; wy- ting f 4—8.50 per 50 K.G.; Koolvisch f 0.27— f 025 per stuk; Makreel f 4207.40 per 50 K.G.; Versche Haring f 2.603.80 per kist. De aanbesteding Gistermorgen werd door den directeur van Openbare werken ten Raadhuize alhier, aan besteed: Perceel I: Het maken van een school voor Gewoon Lager Onderwijs aan den Juno- plantsoen. Perceel II: Het verrichten van glas- én verf werken ten behoeve van de in perceel I bedoelde school. - Ingekomen waren 37 biljetten. Ingeschreven werd als volgt voor perceel I: Firma Kort en Van der Wiel, Leiden, 51970.F. de Klein. 's-Gravenhage, 51900.firma P. Langend ijk, Beverwijk, 23340.firma Coblenz en Zn., alhier, 50174.firma Broertjes, Heemstede, 51323.M. J. Tromp, Overveen, 51890. D. Baas en Zn., alhier, 55797.N. V. Aan- nemingsbedr f Rozenhart, alhier, 53907.—; J. de Gelder, Oegstgeest, 50870—; S. Fien- stra, alhier, 68000.N.V. Aannemingsbe drijf W. Geels, Aerdenhout 53970.— firma Van der j?uttsn, Heemstede, 51470.J. Mein en Huisman, Beemster, 52900.—; J. Tytsma, Bloemendaal, 49749.H. Jor- ritsma, alhier, 58196.G. P. Hetem, al hier, 47780.H. J. de Vries, alhier, 65150.firma M. Joustra, alhier, f 46863; J. Clercq, alhier, 54120.A. Lastdrager, Den Helder, 55387.A. van Hoften, alhier, 58000.—. Voor perceel II: P. Essenius, alhier, 2150; H. v Boom, alhier, 2465.G. v. d. Wiel, Noordwijk aan Zee, 2500.P. de Maart en De Jong, Amsterdam en Haarlem, 2376; J. J. v. Hestem, alhier, f 2275.—; firma A. K van Riet, alhier, 2270.—A. B. van der Bos, alhier, 2773 Sinneker, alhier, f 1929. A. de Laat, alhier, 1974.Boomsma, Sneek, 2147.Hes, Santpoort, 3778.—; M. van Brussel, alhier, 1450.— P. Hiem- stra, alhier, 2179 Lucas, Spaarndam, 2710.—; J. Goldsteen, alhier, 2079.—; Fengler, alhier, 2498. Ondertrouwd: 8 Augustus, C. J. van Vliet en A. K. Braber. Geboren:7 Augustus, A. W. H. Kloes— Ratte, zoon; 7 Aug., C. SmitVan Koot, dochter. Overleden: 7. Aug., C. J. Hana, 82 jaar, Jansstraat; 7 Aug J Maas, 48 jaar, Haze- paterslaan; 7 Aug. D. M. ,de Koning. 62 jaar, Hazepaterslaan; 7 Aug., L. H. Dor- land—Van der Wier, 78 jaar, Tempeliers straat Rede van Professor Weve O.P. Zondagmiddag werd in de Abdy van Rol duc aangevangen met de 7de Sociale Week van den Limburgschen St. K. Werklieden- bond. De bijeenkomst was bezocht door 44Q per sonen, w.o. 65 priesters. Aan 200 kon geen gelegenheid tot bywonen worden geboden. Van de aanwezigen noemen wy minister president jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, de Kamerleden Möller, Van Poll en Hermans, de Gedeputeerden Van Ryen en Poels, verschi- ende professoren, Joos van het Duitsche Cen trum, pater Perquin uit Leuven. Het algemeen onderwerp is: „Het kapita lisme." Na het openingswoord van dr. Poels was het woord aan professor Weve OP. De wantoestand, waarin onze maatschappij verkeert, aldus spr. heeft tot grondslag de onverzorgdheid van bepaalde groepen voor wat aangaat de stoffeiyke goederen, waarover zy kunnen beschikken en de vryheid, die voor de gezonde ontwikkeling van de per- soonlykheid en van h£t gezin noodzakelyk zyn. Uit deze onverzorgdheid: het gebrek aan een veilig gesteld Inkomen en aan de levens goederen, die den mensch als zoodanig toeko men, volgen meerdere sociale en moreele de fecten, die de geheele samenleving zeer ern stig beïnvloeden. De naaste oorzaak ligt in het algemeen in datgene, wat men genoemd heeft het „kapi talisme", verstaan dan in den zin van de grove misbruiken en gebreken, die het pro ductiestelsel van de laatste eeuwen aankle ven. De beschrijving hiervan doet zien, dat het hier geldt een uiterst gecompliceerd ver- schynsel, waarvan meerdere verder-af lig gende factoren zyn aan te geven. De diepste grondslagen zyn van wysgeeri- gen en godsdienstig-zedelijken aard. Maar tegeiyk hebben technisch-economische oor zaken, waardoor het productieproces op ge heel nieuwe basis is gesteld, er toe geleid, dat deze diepste grondslagen tot zoo funeste ge volgen in het groot aanleiding konden geven. Daarbij kwamen nog sociale factoren: het onzelfstandig worden van grootere groepen, de agglomeratie van arbeidersbevolkingen met de euvelen daaraan verbonden, de on dergang van een organisch-gebouwde maat- schappy en verder die sociale wanverhou dingen, die zooals gezegd, van de onver zorgdheid van velen het gevolg waren en die op haar beurt het raderwerk weer des te stroever doen gaan, b.v. de abnormale, biy- vende werkloosheid van breede kringen. Men zal allereerst moeten werken op de verlevendiging var het zedelijk bewustzijn, maar verder zal men in den opbouw van de maatschappij den waarborg moeten zoeken, zoowel tegen machtsmisbruik als tegen de vernielende krachten en tendenzen. die In het kapitalistische stelsel werkzaam zijn. Boven de omgeving van Toulon en boven de Middellandsche Zee heeft gisteren een hevig noodweer gewoed, waardoor op zee verschillende bootjes zyn omgeslagen. Eenige direct uitgeloopen stoom- en motorbooten slaagden er in een groot aantal tegen de golven worstelende drenkelingen te redden. Helaas heeft men echter ook 6 lijken opge- vischt. Men vermoedt, dat het aantal slachtoffers van den storm nog belangrijk grooter zal zyn, aangezien men verscheidene omgeslagen booten heeft gezieji, van welker inzittenden men geen spoor meer heeft ge vonden. Zes dooden By den start van een vliegtuig, dat van Cincinnati naar Atlanta zou vliegen, ont plofte de motor, waardoor zes personen, waaronder een vrouw en twee piloten werden gedood. Volgens een mededeeling van de regee ring van Cuba, hebben de autoriteiten het meest ernstige revolutionnaire complot sedert 1917 onderdrukt. By deze onderdrukking werden twee per sonen gedood ?n talryke gewond. Verschei dene opstandelingen werden gearresteerd. Omtrent de onderdrukking van den op stand kan nog gemeld worden, dat zich onder de arrestanten verscheidene bekende persoonlykheden bevinden, waaronder drie broeders van den vroegeren president Menocal. Menocal zelf kruist op een kanonneerboot nabij de kust en heeft zich, naar men zegt by ie opstandelingen aan gesloten. Politie en militairen bewaken de hoofd straten en houden alle voorby gangers aan. O Gisteren werd gemeld, dat 400 personen gedood waren door de Instorting van het ziekenhuis. Dit bleek echter onjuist te zijn. De slachtoffers van de overstrooming kampeer den op de renbaan en door den grooten last stortte de voornaamste tribune in en in de daardoor ontstane verwarring geloofde men, dat het ziekenhuis was ingestort. Het aantal slachtoffers is groot, doch het juiste aantal nog niet bekend. Bij Wittenberg Hedenmorgen tegen negen uur hadden ir. de springstoffenfabriek Reinsdorf by Wittenberg twee hevige ontploffingen plaats in de z.g. waterinstallatie van de kruitfa briek. Deze is geheel in de lucht gevlogen. Direct na de ontploffing stegen twee mach tige rookzuilen omhoog. Tot nog toe zyn twee dooden geborgen en een aantal per- snen werden gewond. De werkzaamheden in de fabriek, die eigendom is van de Westfaelisch-Anhalti- schen Sprengstoff A.G., behoeven niet onderbroken te worden, aangezien het be drijf verdeeeld is over vele kleine barak ken op een zeer groot terrein. In totaal werken er ongeveer twee duizend man. Niet officieel 457e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag II Augustus 1931. 2e Kiasse. 2e Lijst, tiooge Prijzen. No. 6291 ƒ20.000 No. 9450 2000 No. 1122 ƒ1000 No. 9620. 17849 400 No. 8456, 14102 200 No. 1151, 4159 4976, 10289. 10594. 16804 ƒ100 Prijzen van f 35. 139 158 326 358 368 377 460 472 529 577 607 644 773 827 834 846 877 8">8 923 934 965 1153 1317 1323 1388 1436 1462 1528 1564 1635 1660 1758 1789 1807 1S27 1858 1937 1945 2002 2142 2170 2200 2223 2257 2271 2379 2384 2415 2457 2515 2548 2549 2570 2590 2651 2674 2686 2712 2719 2740 2763 2792 2866 2961 2982 3033 3067 3098 3105 3173 3178 3188 3299 3361 3378 34S4 3507 3599 3629 3739 3770 3771 3870 3893 3943 3996 4058 4065 4080 4122 4126 4179 4221 4340 4,345 4349 4474 4480 4536 4542 4562 4650 4660 4757 4826 4855 4875 4890 4906 4961 4993 5017 5037 5046 5181 5i99 5238 5252 5388 5406 5445 5459 5484 5495 5500 5533 5613 5769 5798 5820 5860 5868 5893 5894 5916 5924 5940 5945 5946 6002 6044 6062 6068 6096 6142 6144 6171 6178 6290 6306 6343 6353 6407 6649 6669 6681 6698 6710 6717 6721 6775 6790 6799 6833 6834 6841 6912 6913 6924 7027 7171 7186 7208 7276 7291 7315 7381 7495 7567 7579 7581 7652 7659 7666 7709 7800 7814 7822 7921 7927 7983 8045 8070 80SU 8i00 8155 5186 8215 8297 8370 8392 8403 8524 8551 8583 8611 8658 8704 8720 8730 S775 8801 8849 8855 8908 8927 9059 9185 9209 9246 9327 9341 9426 9453 9517 9534 956' 9607 9608 9777 9838 9856 9870 9954 10027 10069 10106 10223 10228 10343 10353 10385 10407 10451 10459 10461 10549 10585 10625 10801 10803 10808 10812 10813 10860 10864 10867 10979 UU83 11171 11196 11226 11252 11318 11437 11450 11454 11466 11482 11613 11651 U706 11713 117.62 11774 11775 11795 11808 11810 11816 11818 12145 12216 12297 12313 12321 12331 12342 12349 12383 12385 12414 12601 12634 12635 12701 12736 12746 12876 12922 12967 13007 13052 13071 13095 13146 13293 13359 13481 13566 13649 13657 13687 13767 13770 13797 13842 13882 13896 14076 14163 14165 14199 14235 14326 14339 14391 14424 14441 144S6 14516 14535 14540 14542 14548 14553 14581 14696 14697 14749 14811 14954 14983 15006 15029 15051 15105 15199 15220 15231 15250 15272 15285 15334 15358 15365 15400 15447 15477 15482j 15485 15538 15593 15601 15607 15619 15632 157071 15784 15790 15903 15975 16032 16144 16188 16302 16323 16351 16518 16584 16634 16659 16699 16700 16823 16921 16953 16967 17004 17036 17076 17088 17172 17173 17219 17244 17274 17280 17287 17288 17306 17375 17443 17510 17523 17556 17635 17703 17742 17766 17777 17802 17868 17901 17957 18008 18024 1803.3 18080 18109 18262 18417 18467 18483 18508 18616 18624 18636 18644 18675 18700 18735 18747 18802 18S48 18858 18861 18881 18953 19021 19050 19061 19092 19171 19195 19216 19295 19302 19343 19344 19403 19406 19490 19522 19649 19693 19703 19708 19853 19873 19921 19929 19968 19998 20013 20020 20105 2C107 20156 20167 20278 20279 20313 20390 20397 20489 20496 20649 20681 20686 20723 20746 20749 20817 20820 20852 Stahlhelm-leider neergeschoten In den afgeloopeD nacht tegen 2 uur is te Keulen neergeschoten de leider van de Stahlhelm, Albert Heister. De daders, com munisten, konden korten tijd later worden gearresteerd. Aanslag op een Bisschop De dader gearresteerd Een Armeensche fanaticus, Abramianis, heeft 7 schoten gelost op den Bisschop- Metropoliet van Armenië, toen deze in de Armeensche kerk van Parys den dienst ver richtte. De Bisschop bleef ongedeerd. Een andere priester werd licht gewond. De dader kon worden gearresteerd. Zaterdagavond ongeveer half 11 is de hou wer J. Breidenbach uit Brunsum van de staatsmijn „Hendrik" door plotseling val lend gesteente getroffen. De man bekwam een schedelbreuk tengevolge waarvan oy onmiddellyk is overleden. Het slachtoffer, een Duitscher, was 30 jaar oud, gehuwd, doch had geen kinderen. Geen openbare behandeling De vacantiekamer voor civiele zaken der rechtbank te Amsterdam behandelde heden het ingediende request betreffende de sur séance van betaling der Amstelbank. Een groot aantal crediteuren, naar men zegt on geveer 900, onder wie een 30-tal buitenland- sche advocaten, was op de zitting aanwezig. By de opening van de zitting deelde de voor zitter, Mr. B. M. de Vos, mede, dat deze alleen toegankeiyk was voor crediteuren en dat dus zy, die geen crediteur zyn, de zaal moesten verlaten. De zaak werd dus niet in het openbaar be handeld. Alle inzittenden gewond Zondagmiddag is in de Torensche AHee te Spanderen een auto van den rijwielhandelaar Ipenburg uit Deventer, bestuurd door G. Asche, ten gevolge van slippen bij het uitwy- ken voor eenige wielrijders tegen een boom gebotst en omgeslagen. De bestuurder kreeg een ernstige hoofdwonde en verdere kwets uren. De overige inzittenden werden niet ge vaarlijk gewond. De auto is zwaar gehavend en waarschynlyk niet te herstellen. DINSDAG II AUGUSTUS 1931 Parys Brussel Londen New-York (cable' Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.65 34.50 12.04% 2-47% 58.55 48.35 12.95 21.30 66.25 66.30 66.20 7.30 34.80 9.75 34.60 12.05% 2.48% 58.85 48.50 13.05 21.60 66.40 66.40 66.35 7.40 35. - Hedenmorgen heeft de ruim 70-jarige zilversmid A. P. te Schoonhoven zich door ophanging van het leven beroofd. Tevoren heeft zich in het huis van den ouden man in den afgeloopen nacht een drama afge speeld. Hij heeft n.l. eerst zyn vrouw willen vermoorden die zich kon losrukken en de hulp van de buren kon inroepen. Plotselinge krankzinnigheid schijnt de oor zaak te zyn. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4'/, Neder! 1916 4H Nederl 1917 4% Nederland 1931 4 y, NJnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mfj. industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzyde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accousttek Ned. Ford ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S Leather Intern. Nickel Mynbouw Boe ton Mynbouw Alg. Exploratie Petroleum Tortsche Petr. Ghboes Kon. OUe Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Del) Batavia Rubb Rott Tapanoell Serbadjadi SUau V L C. O. Allied tntercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika L(jn ilto Gem Elgend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- ünie Marine comm. Marine prei Suiker d, V. Al 'oerworedjo Vorstenlanden Tabak Deli Batavia Oude Dell Jostkust Senembah Maxwell Spoorwegen ünion Pacific Wabash Chic. Mllw St Paui Kansas City Soutb Erie Railr Prolongatie 102»/1S 102% 100 100 149% 75 53"/18 29% 76% 10% 238% 49% 397„ 6 12% 28% 68% 173% 23 19578 947, 9% 47e 33 105% 6% 7 289% 20 80 40 163 198 24% 231% 40 4X1'i« 257* 20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2