Van Alles en van Overal m i WUUDL BLAD DiiNBDAG 11 AUGUSTUS 1931 öLAi )/>i.i Onze burgerlijke luchtvaart Opdracht STADSNIEUWS Prijsregeling Hyacinten Het tragisch ongeluk te Noordwijk De Bloembollenhandel te Hillegom VERKEEJRSONGE VALLEN GEMENGD NIEUWS Vrouw verbrand jen auto door een huis Ongeval met vuurwerk Een consumptie-kraam leeggestolen Rotterdamsch jacht vcor de Elbe gezonken De moord te Nijmegen Wees voorzichtig met benzine I Door vrouw en zoon mishandeld Oneerlijk reiziger Inbraken Een vordering van nul cent 317 De technische ontwikkeling van de lucht vaart moge nog zoo volmaakt zijn, de maat regelen die genomen worden om de veilig heid van de luchtwegen, door een uitsteken de berichtgeving omtrent de weerstoestan- den onderweg, te verzekeren nog zoo uitste kend, wanneer de mamen die onze vlieg tuigen besturen niet eveneens, voor zoover dat in een menschelijk wezen mogelijk is, de volmaaktheid naderen, is het prachtigste materiaal, is de beste organisatie niets waard. Wij hebben hier in Nederland goede vlieg tuigbestuurders, over heel de wereld wordt dat erkend, onze burgerlijke luchtvaart staat goed aangeschreven het is nu maar zaak te zorgen, dat het zoo blijft. Of er dan reden is, daaraan te twijfelen? Neen. Maar toch, de luchtvaart is nog lang niet aan het einde harer» ontwikkeling, de groei van het verkeer en de daarmee ge paard gaande groei van de vliegtuigen, stelt ook groeiende eischen aan degenen, die onze vliegtuigen moeten besturen. Tot nog toe worden de K.L.M.-vliegers ge- recruteerd uit onze militaire luchtvaardienst, voornamelijk uit die van Soesterberg, die dan bij de K.L.M. zelf hun verdere opleiding krijgen voor de taak, die hen als verkeers vliegers wacht. De vraag is al bij herhaling onder de oogen gezien of bij de toenemende eischen, welke aan de vliegtuigbestuurders gesteld worden bij de uitoefening van hun dienst op de geregelde luchtlijnen, v,n.l. waar 't gaat om een lijn als die tusschen Holland en Ned.- Indië; het op den duur niet noodig is de recruteering der vliegers waaraan de K.L.M. behoefte heeft, te brengen op een basis die meer overeenkomt met die der opleiding voor de stuurlieden voor de groote zeevaart. Bestudeering van dit vraagstuk had tot ge volg dat die vraag bevestigend werd beant woord. Inderdaad wordt verwacht, dat de eischen welke meer en meer aan de alge- meene en technische ontwikkeling van de verkeersvliegers moeten worden gesteld, van dien aard zijn, dat een behoorlijke theore tische onderlegging en 'n voortgezette gere gelde schoolopleiding, daarvoor van groote beteekenis zal zijn. Bij het zoeken naar den weg, om dien wensch in vervulling te bren gen, is men, ook al mede in verband met de overeenkomst, welke bestaat tusschen de eischen voor stuurlieden ter koopvaardij en die voor den verkeersvlieger op de groote luchtlijnen, ertoe gekomen een poging te doen de beide opleidingen aan elkander te verbinden. Teneinde aan dit voornemen der regee ring meer bekendheid te geven, waren gis teren een aantal journalisten namens het Ministerie van Waterstaat uitgenoodigd tot bijwoning van een bespreking in het gebouw van de afdeeling Luchtvaartdienst van dit Ministerie te 's-Gravenhage, waar door den heer De Veer, chef van de afdeeling Lucht vaart van het Departement van Waterstaat, een uiteenzetting van de plannen werd ge geven. De heer De Veer wees er op, dat het met de menschen, die in den vllegdienst werk zaam zijn, al precies hetzelfde is als met het materiaal; toen de verkeersvliegdienst nog pas begon, kon men volstaan met een omgebouwd militair vliegtuig, nu echter stelt men heel andere ejschen. Zoo is het ook met de piloten. Aanvankelijk werd een militaire piloot opgeleid tot verkeersvlieger en deze mannen hebben dan ook werkelijk zeer groote diensten bewezen. De ontwikke ling van het luchtverkeer is echter zóó groot, dat, men zich niet langer meer mag tevreden stellen met op die wijze opgeleide vliegers; het moeten menschen zyn. die een veel betere ontwikkeling hebben, dan de meeste der overigens uitstekende piloten, die op het oogenblik bij de K. L. M. in dienst zijn. Die ontwikkeling dient een uni forme te zijn, wat niet het geval kan wezen bij het groote verschil in leeftijd, waarop de piloten in dienst kwamen. De jongste vlieg tuigbestuurder was. toen hij bij de K. L. M. in dienst trad, 23 jaar en de oudste 35. Het eerste land, dat een opleiding voor de burgerlijke luchtvaart kende, was Duitschland, iets, wat heel natuurlijk was, daar Duitschland geen militaire luchtmacht bezit en niettemin voor zijn geregelde dien sten piloten moest hebben. Engeland is ge volgd en in beide landen werkt het instituut goed. Willen wij den naam, dien we op vliegge- bied bezitten, behouden, dan zal het nood zakelijk zijn, dat ook te onzent gelegenheid wordt geschapen om opgeleid te worden tot burgerlijk vlieger, maar.... wij zullen nooit, althans niet in afzienbaren tijd, een groote menigte piloten noodig hebben; daarvoor is ons land te klein en een afzon derlijke, een zelfstandige opleiding zou dus een zeer kostbare geschiedenis worden. Daarom werd de boven reeds genoemde combinatie overwogen, waarmee nu een proef zal worden genomen gens bestaat geen verplichting van den candldaat om na geslaagde opleiding bij de KL.M. of elders te dienen, terwijl ook de K.LM. niet verplicht is eiken opgeleiden vlieger in dienst te nemen. Voor het geven van theoretisch vlieg- onderwijs en voor het houden van toezicht op het practisch vliegonderwijs wordt aan den Commandant der Kweekschool een leeraar toegevoegd, terwijl eer, Commss.e van Advies wordt ingesteld, d e nauwe voeling zal hebben te houden met den Raad v. Commissarissen en den Commandant van de Kweekschool. In deze Commissie waarin vertegenwoordigd zitllen zijn, de Luchtvaartd'enst van het Ministerie van Waterstaat, de Ministeriis van Defensie en van Onderwijs en het College van Commissarissen van de Kweekschool, zal tevens zitting nemen de directeur van de K.L.M., opdat met de behoefte van de KL.M. bij de opleiding ten volle rekening zal worden gehouden. De vertegenwoordiger van den Minister van Defensie zal zijn een bijeenkomst leidde, W. Jonkheer, F. Lom- merse Pzn., Lefeber en H. J. Voors, algemeen secr.-penn. van Bloembollencultuur. De heer Van Zonneveld opende de verga dering met 6en woord van hartelijk welkom en zette het doel uiteen, n.l. door onderling overleg te komen tot een prijsregeling van de hyacinten, de vaststelling van minimumprij zen zoq, dat deze de desbetreffende kweekers althans eenigermate zou bevredigen. Een en ander houdt noodwendig verband met den huidigen tosstand op het gebied der hyacin tenteelt. Spr. hoopte, dat zoo men niet met het doel sympathiseerde, men de zaal zou willen verlaten. Deze laatste zin lokte al aanstonds eenig verzet uit De heer D. Hogewoning, directeur van de Hobaho, merkte op, dat dit niet juist was uitgedrukt en ook niet het middel was, om tot overeenstemming te geraken; spr. gaf den wenk, dat de voorzitter wat soepeler mocht zijn in zijn woordenkeus. De voorzitter merkte op, dat hij dit niet zoo gezegd, althans niet zoo bedoeld heeft. Als minimumprijzen werden voorgesteld: 19 op f 9; 18—19 op f 7; 17—18 op f 5; 16—17 op f 4; 15—16 op f 3.50; 14—15 op f3; 13—14 op f 2.50; 12—13 op f 1.75. Hierna werd in den breede var, gedachten gewisseld. De heer J. Philippo (N.V. Z—P) toonde de ongerijmdheid van het voorstel aan en il lustreerde dat aan de hand der praktijk, er op wijzende, dat de verkoop der hyacinten in het buitenland reeds heeft plaats gehad. vraag wat er eventueel zou moeten gebeuren met die bollen, welke tegen de minimumprijzen niet verkocht kunnen worden. Opgemerkt werd, dat vrijblijven voor den exporteur thans meer dan ooit gebiedend noodzakelijk is; primo door den economischen toestand in het buitenland en secur.do we gens het extra risico, dat de exporteurs steeds loopen inzake betalingen, bizonder thans, waar een wereldcrisis valt te consta- teeren De heer Lefeber merkte op, dat over den definitieven kcop en verkoop tijdens deze vergadering in nader overleg kan worden ge treden. Het voorstel van de commissie werd ver der bestreden door de heeren C. de Wreede (N.V. voorheen M. van Waveren en Zn.), Hylkema, Krouwel (N.V. C. J. Speelman) en M. Veldhuijzen van Zanten. Na een lange bespreking (de vergadering duurde rond 3 uur) verlieten de groote ex porteurs voor het sluiten der vergadering de De indruk, dien wij van de vergadering meenamen was deze, dat geen overeenstem ming tusschen hyacintenkweekers en expor teurs is verkregen. op het gebied van opleiding in het bijzonder deskundig militair vlieger, de heer Versteegh. I gpr_ v.'ilde vrij blijven en stelde de De vlieglessen worden gegeven op Schiphol, waarvoor een aantal uren per week bestemd wordt, terwijl verder de opleiding plaats heeft gedurende een deel der groote vacan- tie. Het is de bedoeling, dat meer gevorderde adspiranten gedurende dien tijd bij de K.L.M. worden gedetacheerd en dienst doen op de vliegtuigen bij de geregelde luchtlijnen, om cp deze wijze praktijk op te doen. De bedoeling is, dit jaar een p±oef te ne men met drie leerlingen, waarvoor gegadig den zich vóór den 25sten Augustus kunnen opgeven aan de Luchtvaartafdeeling van het Ministerie van Waterstaat, Heerengracht 2 te 's-Gravenhage. Daar het echter mogelijk is, dat na korten tijd blijkt, dat een der drie gekozenen niet aan de te stellen eischen zal kunnen voldoen, zullen ook nog drie candi- daten als reserves worden aangenomen, met dien verstande, dat, als een der anderen mocht uitvallen, een hunner zijn plaats zal innemen. Zij volgen daartoe de eerste vier maanden de speciaal voor de opleiding tot vliegtuigbestuurdor te geven lessen, om daar na verder die als stuurman ter koopvaardij, de normale lessen der kweekschool dus, te blijven volgen. De heer Flesman, directeur der K. L. M., die ook bij de bijeenkomst aanwezig was, achtte het een groot voordeel, wanneer de leeftijd waarop de candidaten zouden wor den toegelaten, niet te hoog werd gesteld. In vakkringen wordt aangenomen, dat men tot zijn vijftigste jaar zijn dienst als vliegtuig bestuurder zal kunnen blijven waarnemen; met het oog op de groote kosten der oplei ding is het dus zaak, zoo vroeg mogelijk te beginnen. Een piloot is iemand met een groote verantwoordelijkheid; evenals een scheepskapitein toch zal hij vaak voor be slissingen komen te staan, waarvan veel kan afhangen. Nederland heeft, meent de heer Plesman, veel van die zelfstandige men schen voortgebracht. De opdrachtgevers za ten wel in Amsterdam, maar als de kapiteins eenmaal met hun schip de haven uit waren en in Afrika, Amerika of Indië aangekomen, dan moesten ze zelf beslissen. De Nederlan der is daarvoor geknipt en ware het niet doordat wij een taal spreken, die in andere landen niet gekend is, dan zouden zeker tal van buitenlanders hun opleiding als piloot bij ons komen zoeken, zooals ze het nu doen in Duitschland en in Engeland. De goede naam van den Nederlandschen piloot staat spreker daarvoor borg. De heer Plesman durft gerust de betrek king van vliegtuigbestuurder aanraden aan jongelui die daartoe roeping gevoelen, om dat er een groote toskomst in ligt. Het is een betrekking, gelijkwaardig aan die van kapitein op een groot schip, terwijl ze ook in finantieel opzicht niet te versmaden is. Als 22 5 23-jarlg jongeling in dienst komend krijgen de piloten al dadelijk een salaris van 2500 a 3000 gulden dat zeer sposdig opklimt tot een salaris, gelijk aan dat van een ka pitein in de groote vaart en zelfs tot f 12.000 kan klimmen. Er zullen zich zeker velen aanmelden voor deze eerste proef daar er maar drie plaatsen beschikbaar zijn en drie reserves, is het dus zaak zich spoedig op te geven, want, zooals gezegd, den 25sten Augustus sluit de termijn voor inschrijving. ARTHUR TERVOOREN. Vergadering in „de Nachtegaal" te Lisse een terrein aan de omgelegde Heksloot bij de een terrein aan de omgelegde Heksloot bij Spaamdammerweg te Haarlem is door den directeur van Openbare Werken gegund aan R. Bijker, alhier, voor de som van 5296. Concert in het Bloemendaabche bosch De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft een concert in het Bloemendaalsche Bosch op Woensdag 12 Augustus 1931 te 8 n.m. onder leiding van Marinus Adam. De volgende werken ..uilen worden uitge voerd 1. Einzug der Gaste auf Wartburg R. Wagner 2. Ouverture „Rienzi", R- Wagner 3. Walzer aus der „Rosenkavalier", R. Strauss 4. Karelia Suite 5. Ouverture „Semiramide 2" 6 Slavischer Tanz 7. Fant. de l'Opera „Bohème" Programma's zullen gratis strekt. J. Sibelius G. Rossini A. Dvörak G. Puccini worden ver- Programma orgelbespeling Het programma der orgelbespeling te Haarlem, op Dinsdag 11 Augustus 1931. 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer Klaas Bakker, vermeldt: 1. Toccata F gr. t. J. Pachelbe' 1653—1706 2. Toccato, Adagio en Fuga C gr. t. J. S. 1685 Bach -1759 3. Prélude, Fugue et Variation 4a. Fugue b. Choral 5. Toccata C. Franc.1: 1822—1390 P. Honegger (gecomp. 1917 H. Andriecsen (gecomp. 1917) Men schrijft ons uit Hillegom: Zeer vele hyacintenkweekers en exporteurs hadden gehoor gegeven aan den oproep in De opleiding zal geschieden in het Inter- j het orgaan van Bloembollencultuur, om sa- naat van de Kweekschool voor de Zeevaart men te komen in „De Nachtegaal" te Lisse, te Amsterdam met medewerking van de teneinde van gedachten te wisselen omtrent Nationale Luchtvaartschool voor de eerste eventueele vaststelling der prijzen voor de dikke bollen. opleiding tot vlieger en verder van de K. L. M. voor de hoogere opleiding en het verkrij gen van practische bekwaamheid. De alge meen als zeer goed bekend staande inrich ting van dit Internaat, mag wel als een vol doende waarborg worden beschouwd voor een goede physieke en theoretische vorming der verkeersvliegers en het wordt dan ook op hoogen prijs gesteld, dat daartoe de me dewerking van die Zeevaartschool werd ver kregen. De opleiding geschiedt gelijktijdig voor stuurman ter koopvaardij en voor ver- keersvlieger. In verband met deze tweele dige opleiding moet aan de candidaten de eisch van ontwikkeling worden gesteld ge lijkstaande met eindexamen H. B. S. 5- iarige cursus. De leeftijdsgrenzen voor toe lating zijn 17 en 21 jaar. De adspirant doet onder normale omstandigheden het eind examen der Kweekschool voor de Koop vaardij na tweejarige opleiding (waardoor hij dus ook het diploma als stuurman ter Koopvaardij verkrijgt) en dat voor verkeers vlieger na twee en een half tot drie jaar. Daar het hier een eerste proef geldt, is in eenige speling in de bepalingen van dien opleid ingstijd voorzien. Niettegenstaande de zeer hoove Kosten welke net Rijk aan de vliegopleiding moet besteden, is het jaarlijks door de candidaten te betalen bedrag slechts weinig hooger dan dat voor de enkel tot stuurman opgeleide leerlingen, namelijk f 1000.per jaar. Met deze vergoeding wordt niet alleen gratis opleiding, doch ook vrije huisvesting. I voeding, kleeding en verpleging verkregen. .ovencüen wordt aan hén, die een militair enstverband wenschen aan te gaan een cgemoetkomlng van 500.— verleend het- een er op neerkomt, dat die leerlingen echts 500.— per jaar behoeven te vergoe den. De m litaire verbintenis brengt mee, eèn jaar militairen dienst na afloop der oplei ding en verder het van tijd tot tijd onder houden van de vliegbekwaamheid als z.g. maand-vlieger gedurende zes jaar. Zij die by de K.L.M. in dienst komen, behoeven deze herhalingsoefeningen niet te volgen. Overi- Deze oproep was uitgegaan van een groep hyacintenkweekers. Aan de bestuurstafel hadden o.m. plaats genomen: de heer H. van Zonneveld, die de mm Op de Begraafplaats „Zorgvliet" te Amsterdam werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer Lintz ter aarde besteld. Zooals men weet, kwam de heer Lintz bij het redden van zwemmende in gevaar geraakte meisjes in de Noordzee bij Noord- wijk om het leven. Een van de door den heer Lintz geredde meisjes strooide bloemen op het graf. Konin^innefeertcn te AerdenhoutBentveld Inzake de feestviering op 31 Aug. a.s. is nader besloten tor het houden van een bloemen-corso in ae ochtend-uren, zang uitvoering en kinder: pelen 's middags, ver der vuurwerk en lampion-optocht des avonds. Als feestterrein is door den heer J. B. Sluiter beschikbaar gesteld een terrein aan de Katslaan bij de Mr. Enschedé-weg. Bovenstaande foto geeft een beeld van de geweldige drukte die er heerschte tijdens de veiling te Hillegom, op 8 Augustus j.l. bij de Eerste Speciale Hyacintenveiling gehouden door de Coöp. Veilingvereeniging „Hillegom" U.A. Verder zijn als comité-leden nog toege treden de heeren Costenbrink (Boekenrode) en Otter (Veldlaan). Examen hoofdacte HAARLEM, 10 Augustus. Geëx. 6 vrouwel. cn mannel. candidaten. Geslaagd de dames M. M. J. C. van Ulden, Driehuis en C. M. E. Bakker, Amsterdam Ernstige aanrijding te Velsen Maandagmiddag is op den wykerstraatweg te Velsen mej. Donkersloot, wonende Corvers- laan te Velsen-Noord, aangereden door een vrachtauto van gebr. D. te Umuiden. zy viel van haar rijwiel en kwam op den trottoir band terecht. Bij den heer v. S. in het R. K. Vereeni- gingsgebouw binnengedragen, klaagde zij over erge pyn in haar zij. Na door Dr. Fierstra te zyn onderzocht, is zij per raderbrancard naar haar woning vervoerd. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. 's Avonds is mej. D. per ziekenauto naar het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk over gebracht. Auto in een tuin. Gisteravond negen uur reed de heer K. uit IJmuiden-Oost per auto op den Hagelinger- weg in de richting Santpoort. Volgens ver klaring van den heer K. moest hii plotse ling uitwijken voor een wielrijder die op den weg reed inplaats van op het fietspad, met het gevolg dat hij met den auto. via een paal der electrische lichtleiding in den voor tuin van perceel Hagelingerwes 140138 te recht kwam, waarby het tuinhek geheel ver nield werd. De auto sloeg om en werd ernstig be schadigd, doch kon op eigen kracht weer vertrekken. De heer K. kwam met den schrik vrij. Door het omvallen van een petroleumstel Gistermorgen te 9 uur heeft de 63-jarige mej. J. H., wonende te Hillegersberg aan den Parallelweg een ongeluk gehad met een pe troleumstel met 't gevolg dat haar kleeding vlam vatte Aangezien haar man 2 uur te voren de woning had verlaten en er geen andere hulp aanwezig was, is de vrouw ver brand. Bij aankomst van de dokters waren de levensgeesten geweken. De politie heeft bij nader onderzoek het lijk in beslag genomen. Gecompliceerde aanrijding Drie auto's en een wagen het slachtoffer Gistermorgen tien uur stond ter hoogte van den Goeden Herder op den Bredaschen weg te Tilburg een met een paard bespan nen wagen langs den weg. Een vrachtauto van de fa. F G. uit Heerlen reed in de richting Breda en wilde den wagen passee- ren, doch moest plotseling remmen voor een auto uit Lancashire, bestuurd door A. A., die 1 uit Breda kwam. Door de gladheid van den weg slipte de vrachtauto en reed in volle vaart op den wagen, die geheel vernield werd. Terzelfder tijd moest ook een auto, be stuurd door F. K. uit Dordrecht, die achter den eersten vrachtauto reed remmen,sloeg een kwartslag om en werd tgen den achterkant van den vrachtauto geslingerd en zoo goed als geheel vernield. Deze laatste wagen stond tevens ten gevolge van de aanrijding dwam over den weg, zoodat de uit de richting Breda ko mende EngeFche auto als vierde slachtoffer viel. Deze auto werd licht beschadigd. Een dame die zich in den auto van K. uit Dordrecht bevond werd gewond aan het rechterbeen, terwijl tevens een dame. di? met den vrachtauto uit Heerlen meereed enkele hoofdwonder bekwam. Door den 5.G.D. werd geneeskundige hulp verleend. Zondagavond waren eenige jongelieden in de omgeving van Randwijck Buitenveldert bezig met het afsteken van vuurwerk. Plot seling nam een vuurpyi door onhandigheid een verkeerde richting en trof een der toe schouwers, den 23-jarigen H. van B., aldaar woonachtig, in het gelaat en wel op zoo danige wyze, dat beide oogen werden ge wond. Na behandeling in een ziekeninrich- ting te Amsterdam viel omtrent het behoud van de oogen nog niets mede te deelen. De dader gearresteerd. Gisternacht is in het Lunapark te Die- men een consumptie-kraam waar vleeschwa- ren en belegde broodjes verkocht plegen te worden, opengebroken en grootendeels leeg gestolen en -gegeten. De marechaussée stel de een onderzoek in doch kon gisterochtend omtrent den dader geen aanwy zingen ver krijgen. Gistermiddag om vier uur zagen agenten van het bureau Onderlangs een man op verdachte wyze met een handkar rijden. Zij hielden hem aan en het bleek dat hy op deze handkar de in de consumDtie-tent ge stolen hammen en andere vleeschwaren ver voerde. De gearresteerde is een Duitscher. Hy heeft reeds een bekentenis afgelegd en wordt heden door de marechaussée. aan welke hij is overgegeven, ter beschikking van de justitie gesteld. De moordenaar aan de justitie uitgeleverd De Nymeegsche moordenaar B. heeft nog steeds geen bekentenis afgelegd. Hy maakt den indruk van een zieken dronkaard. Hy is gisteren aan de justitie te Arnhem uit geleverd. De politie te Nymegen heeft voldoende getuigen gehoord, waardoor voor de justitie voldoende bewijzen geleverd worden voor de schuld van Brouwer. Het voorbeeld vindt navolging Weer twee huurstakingen te Rotterdam Het voorbeeld, door enkele huurders var. de Tuindersstraat te Rotterdam gegeven, vindt navolging. Gisterochtend zyn de bewoners van een aantal panden aan dev Beverstraat en de le Diergaardenstraat in staking gegaan. In dè Beverstraat omvat de staking de panden 74 tot 82, waar ongeveer 30 gezinnen wonen. De huur van deze woningen be draagt 4.30 oer week en zij wenschen dit bedrag met 1 verminderd te zien Een der huurders heeft reeds gedurende 8 weken geen huur meer betaald en heeft de aan zegging gekregen, dat hij dezer dagen uit ztln woning gezet zal worden. Ook tegen dit voornemen hebben de stakers verzet aangeteekend. Zü eischen, dat deze maatregel achterwege zal worden gelaten en dat den bewusten huurder de achterstallige schuld zal worden kwyt ge scholden. In de le Diergaardenstraat omvat de staking een kleiner aantal menschen. die eveneens een huurverlaging van 1 per week eischen. Eenigen tyd geleden hebben zy een huurdersvereeniging gesticht, aan welke vereeniging de huur betaald is. De huisheer heeft sinds dien tyd geen hum- meer ontvangen. In beide straten was het gisterochtend nog al rumoerig. Een ernstige gewonde Kind uit bed geslingerd. Hedennacht 1 uur reed te Lutjebroek met groote snelheid een auto tegen het huis van J. B. De hoek van het huis werd totaal stuk gereden. Een kind van J. B. werd uit het bed in het grasveld naast het huis geslin gerd. Wonderiyk kwam het er zonder letsel af. De bestuurder van den auto was J. S. uit Enkhuizen. De politie was direct aanwezig. De zaak wordt nader onderzocht. Naar wy vernemen verkeerde waarschyn- lyk de bestuurder onder den invloed van sterken drank. Bij een huiselijken twist te Oudenbosch is P. de K. door zyn vrouw en oudsten zoon zoo ernstig mishandeld, dat hy van de laat ste H.H. Sacramenten moest worden voor zien. Zondagmorgen was mej. S. v. R. ce Rand wijck, Buitenveldert, bezig met het schoon maken van een regenmantel met benzine. Zy had daarby de onvoorzichtigheid te dicht by een brandend gascomfoor te komen tenge volge waarvan de benzine vlam vatte Zwaar gewond aan het gelaat zy zal het gebruiK van een der oogen moeten missen werd zy naar een ziekeninrichting te Amsterdam over gebracht. Auto-ongeluk Een auto in de Drentsche Hoofdvaart Zondagmorgen is by de Havelterbrug te Kavelte een snelrydende auto, op weg van Groningen naar Amsterdam, waai.n zes per sonen zaten, in de Drentsche Hoofdvaart ge raakt. Gelukkig bleef de eene zyde van de auto boven water liggen. Dank zy de spoe dige hulp van den schipper Pander werden alle inzittenden gered. De auto werd later met een kraanwagen gelicht en naar Mep- pel gesleept. Een dei drie opvarenden omgekomen Uit Cuxhafen wordt gemeld: Zondag is in de nabijheid van het Doru- merdiep nabij de monding van de Elbe het Neöerlandsche jacht ..Parsifal" uit Rotter dam omgeslagen en gezonken. Van de drie opvarenden is er één verdron ken; de beide anderen konden in de roeiboot komen en zijn later door een visschersboot opgepikt en aan land gebracht. Nader wordt gemeld, dat het jacht trachtte Bremerhaven te bereiken om aldaar een defect aan den motor te laten herstellen. Aan boord bevonden zich de e'genaar, de schipper en een matroos. Het schijnt dat men ter plaatse niet met de be'ichting bekend was, tengevolge waarvan het jacht is gestrand. De eigenaar en de schipper gingen in de boot, doch de matroos wilde op het jacht blijven. De boot werd opgemerkt door een visschers boot, die de reddingsboot waarschuwde. De beide schipbreukelingen werden later opge pikt. Daarna werd getracht ook den matroos te redden, doch toen men on de plaats kwam, waar de „Parsifa"' was gestrand, was van de boot niets meer te zien. Het schijnt dat het jacht is omgeslagen en gezonken. Het jacht behoorde aan een Noor Bij informatie by de Roei- en Zeilvereeni- ging „De Maas" te Rotterdam is ons geb'e- ken, dat het jacht „Parsifal" toebehoorde aan den heer Saetrangh uit Oslo. De heer Seatrang is lid van „De Maas" en had van deze vereeniging ook een certificaat gekregen. Hierdoor was het mogelijk, dat zyn jacht onder de vlag van „De Maas" voer. De „Parsifal" was een Pa'mas-kotter van ton en is slechts éénmaal te Rotterdam geweest. Dit was in April van dit jaar. Van Rotterdam is het vaartuig toen naar Engeland vertrokken. Op het schip bevonden zich toen geen Hollanders, zoodat aangeno men mag worden dat bij het thans plaats gehad hebbende ongeval ook geen Nederlan der betrokken is. De heer S. was gewoon met zyn jacht regelmatig reizen te maken. Verdacht van verduistering van f 1500. Als verdacht van verduistering werd door de politie te Tilburg aangehouden Q. H. H. uit de Jos. Israëlstraat aldaar. H„ die reizi ger is by den grossier S., zou in den loop van acht maanden een bedrag van ongeveer f 1500 hebben verduisterd, door gelden te in nen en niet af te dragen. De man is ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld. Te Nijmegen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Nymegen aan den Berg en Dalscheweg ten huize van den heer J. V. C. Tresling, direc teur van het kantoor Nijmegen der Rotter- damsche Bankvereeniging, ingebroken. De bewoners waren afwezig, en de inboedel stond ingepakt voor verzending naar Leeuwarden. De dader (s) heeft (hebben) alle kasten en koffers uitgepakt en den inhoud door de woning verspreid. Eenige gouden en zilveren voorwerpen en kleingeld zyn onaangeroerd gelaten. Of er iets gestolen is, kon nog niet worden vastgesteld. Te Steenwijk. Zondagavond tusschen 5 en 6 uur is ty- dens afwezigheid der beweners ingebroken in de woning van den heer W. H. aan den Noordersingei te Steenwijk. De dader of daders hebben zich toegang verschaft door een openstaand tuimelraam opzij van het huis Ontvreemd werden verschillende gou den en zilve-en voorwerpen, alsmede een be drag van ongeveer f 130. De politie is dade lijk met een nauwgezet onderzoek begonnen, doch men heeft tot nu toe geen spoor gevon den. Een jacht in gevaar Zaterdagavond werd aan het politie bureau te Kampen door eigenaars van een 'acht aangifte gedaan, dat een ander jacht buiten den Ketel lag, zonder roer. Om 11 uur is de heer Reumer met eenige andere heeren er met zijn motorboot heengegaan. Goed 12 uur buiten den Ketel gekomen, vond men 't te gevaarlek om te trachten 't motor jacht, genaamd Activia, van den heer K., uit Rotterdam, naar binnen te halen. In de vluchthaven bij den vuurtoren werd de da geraad afgewacht, zcorlat om 4 uur in den morgen de pogingen werden herhaald. Na lang overleg tusschen de beide booten, werd met veel moeite het jacht den Ketel inge- sleept, waarby nog één der twee kabels brak. Toch heeft men, ondanks den storm, het werk doorgezet, en met succes. Na een half uur werken was men binnen. Het jacht is toen langszij genomen en om 7 uur was men in Kampen voor den waL Bij Bureaucratius is alles mogelijk In de „Schager Courant" lezen wy het volgende: Een inwoner van Schagen had een tele foon, welke dezer dagen is opgeheven. Van de directie van de rykstelefoon ontving hy een laatste nota van 5 cent. zegge vyf cent voor gehouden en nog te betalen locale ge sprekken. Maartevens was er nog een aftrekpost op de nota voor ko ting op locale gesprekkosten van 5 cent, zegge vijf cent. De man was dus, de nota wees het duidelijk uit, nul cent zegge nul cent. schuldig. Niet temin werd den ex-abonné op de ommezijde der nota medegedeeld, dat hy dit bedrag van nul cent per postcheque en girodienst moest storten vóór 10 Aug. 1931 ten postkantore te Schagen Wanneer dit bedrag vóór dien dag niet was betaald, zou de betrokkene 10 cent inningskosten verschuldigd zijn. Invordering zou geschieden ten huize door aanbieding van een s'ortingsformulier. Bij niet-betaling be stond uitsluitend den eersten werkdasr vol gende op disn van aanb'ed'ng nog. eelegen- heid voor sto ring ten postkantore. Daarna zon een bedrag van 0 35 inn'""~k"st?n ver schuldigd ziiu en "en t~?cde en laatste a?.n- b'-dmg aan huis vo'~en. De aanaeschrevere ach'te het maar 't b" r om naar het pori'-a^toor t? gaan en zijn verschu'diad bedrag van nul eert te storten. Hij werd heel serieus ontvangen, stortte het bewuste bed'ag van nul cent en ontving daarvoor een deftig bewys van storting. Als curiositeit toonde men de redactie dit bewijs voor 0.00.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5