f 3000.- 1750.- f250.- f125.- (50, (40.- cent DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN l/OENSDAG 12 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17842 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL f&l MADAME BLAVATSKY Uitvoering der Ambtenarenwet De „Nautilus" Moeilijkheden in Oostenrijk Geen water in de buurt Het koude weer Ontzettende zondvloed in China Ernstige onlusten op Cuba VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT C. Joh. Kieviet "j* BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13868 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 b() vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT IMJWVP ■-'"■"JJgs 5S3£ ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide ooger bij een ongeval mei doodel ijken afloop bij verlies vao een hand een voet ot een ooe bij verlies van een duim ot wiisvinaei bij een breuk van been ot arm ■i verlies van 'n anderen vinger Vijf cent credit, vüf cent debet, Is precies gelijk aan niets. Neen, pardon, het Rijk denkt anders En een nul is dadr ook iets! Zeker iemand kreeg in Schagen, En hij was wat in zijn sas! Van het Rijk een mooie nota, Dat hij nul cent schuldig was. Deze nul moest, zoo verzocht men, Bij den giro-dienst gestort. Want het Rijk, belust op nullen, Komt niet graag een nul te kort! Daar het Rijk, als steeds, bevreesd is, Dat het niet zijn aandeel krijgt, Werd bij wan der nul betaling Met een boete zelfs gedreigd! Dus de man, niet onbenullig, Toonde zich met graagte gul, En men gaf hem zelfs kwitantie Voor het storten van zijn nul! Hiermee is dan toch bewezen, Is het zaakje klare wijn, Dat er, wat men reeds vermoedde, Bij het Rijk thans nullen zijn! MARTIN BERDEN. Iets nieuws in „Artis' In den Amsterdamschen Dierentuin „Artis" heeft men het Berlijnsche „Zoo"-voorbeeïd gevolgd cn kunnen de kinderen thans evenals in Berlijn, met jeugdige dieren spelen in een daarvoor afgeschutte ruimte. Het spreekt vanzelf, dat men zich ook met deze onge wone huisdieren kan laten kieken. Vandaag 12 Aug. 1931 zouden de theosophen den honderdsten verjaar dag der stichteres van hun genootschap hebben kunnen vieren, wanneer zij niet op 8 Mei jJ. haar veertigsten sterfdag hadden moeten herdenken. Veel is er reeds tijdens het leven van deze merkwaardige vrouw over haar gezegd en geschreven. Alle oordee- len echter stemmen hierin overeen; dat zij in haar persoon heel de onrust, de grillige wispelturigheid, de koortsige beweeglijkheid, die voor de kalmte van het geweten zoo funest is, vereenigde en als het ware demonstreerde. Helena Petrovna von Hahn stamde uit een oude Duitsche familie, die reeds lang in Rusland woonde en werd al vroeg uitgehuwelijkt aan 'n ouden gene raal, die haar den naam schonk, waar mede zij bekend is geworden en ge bleven. Reeds als kind hield zij er van, alle mogelijke menschen beet te nemen, zij is in die richting voortgegaan. Kort na haar huwelijk liet zij haar man in den steek, om te gaan zwerven in Klein-Azië en elders, om o.a. in Hongarije dienst te nemen in het regi ment der zwarte huzaren en om onder de vanen van Garribaldi mee te vech ten tegen den Paus als wereldlijk vorst. In Parijs kwam zij in aanraking met Allan Kordec den vader van het Europeesche spiritisme of wel een van zijn intieme vrienden; in ieder geval, eenigen tijd later beoefent zij in Noord-Afrika de practijken van een medium, en zóó goed, dat zij al spoedig op bedrog betrapt werd en het raad zaam vond, haar toevlucht te zoeken in Amerika. De vraag in Amerika naar iets nieuws of haar eigen zucht om iets nieuws te scheppen, bracht haar ten laatste tot het stichten van een genoot schap, dat onder het mom van Ooster- sche wijsheid het geloof in de medium- nieke verschijnselen zou organiseeren en dat na korten tijd den naam: theo- sophisch genootschap (theosofical So ciety) kreeg. Of het om de toenemende critiek te omzeilen geweest is of de Oostersche tint wat sterker te fixeeren, men weet het niet, maar in ieder geval, na enkele jaren verlegde zij den zetel van het genootschap naar Britsch-Indië, naar Adyar. Spoedig begonnen de geruchten over de wonderbaarlijke verschijnselen, die zich hier voordeden, ook Europa te be reiken. Wezens van duizenden jaren oud levend in de eenzaamheid en aanschouwend de hoogste wijsheden: mahatma's, „meesters der wijsheid" zouden zich op allerlei geheimzinnige wijzen in Adyar manifesteeren en hun wijsheden debiteeren. Meerdere malen werd een onderzoek ingesteld en ten laatste bleek, dat de brieven der mahatma's door madame Blavatsky zelf werden geschreven, bij voorkeur onder de meest zonderlinge omstandigheden. Eindelijk is Helena Petrovna terug gekeerd naar Europa, om in Engeland vooral de beweging op steviger basis te plaatsen, om op het einde van haar leven alles in 3 af deelingen te splitsen: Amerika, Indië en Engeland (Europa) Wanneer wij naar aanleiding van dezen gedenkdag een enkele opmer king willen maken, een enkele beschou wing willen geven, dan kan het slechts deze zijn: Afgezien nog heelemaal van de lee ringen, die door madame Blavatsky werden verkondigd, is haar leven al leen reeds niet voldoende om de theo- sophische beweging te kenschetsen: Uit heiligheid ontsproten is zij aller minst. Madame Blavatsky was geen hei lige, al trachteh anderen het wel van haar te maken. Zij was een vrouw van velerlei ondefinieerbare kwaliteiten, waarvan de meest op den voorgrond tredende steeds geweest is: de zucht om anderen te bedriegen en te misleiden, al dan niet omwille van het eigen leed vermaak. Zij was een „trickster" van een zoo phenomenaal geniaal type als maar zelden onder de menschen wordt aangetroffen. Daarnaast staat, dat haar moreele leven volstrekt niet in ord- was, getuige het feit, dat zij van haar wettelijken man wegliep en met een ander huwde, vóórdat Blavatsky dood was, terwijl zij wist, dat hij nog leefde; daar komt bij de afgunst, die uit meerdere van haar brieven her haaldelijk blijkt; daar komt ten slotte bij haar totaal onverzoenlijke houding tegenover het christendom in het alge meen en het katholicisme zeer in het bijzonder. Herhaaldelijk heeft zij ver klaard, niet in een god te gelooven, in een persoonlijken niet en in een on persoonlijken niet. Zij heeft eveneens volmondig erkend, dat het haar doel niet was het hindoeïsme te verbreiden, doch slechts het christendom den kop in te drukken. Op een congres var, vrijdenkers in Brussel (1880) heeft zij de aanwezigen nog aangespoord aller eerst Rome te bestrijden en de goden van het christendom den hemel uit te jagen. Kortom, haar karakter haar persoonlijk karakter alleen is reeds voldoende om de beweging, die zij in het leven riep, te veroordeelen. Men vergete niet: wij schrijven niet zooals velen onzer eigen tegenstan ders over een bekleedster van waar digheden in de theosophie. Wij schrij ven over haar stichteres. De stichter van onzen katholieken godsdienst was God zelf, tegen Wien elk schepsel verdwijnt in het niet. Madame Blavatsky was een schepsel. Ambtenaren-reglement en arbeids overeenkomsten-besluit Naar ons ter oore kwam, zullen op 1 Sep tember a.s. als vrucht van het georgani seerd overleg in ambtenaarszaken twee al- gemeene maatregelen van bestuur, berusten - tende op de ambtenarenwet, in werking treden, te weten: het ambtenarenregle ment en het arbeidsovereenkomstenbesluit, welke laatste berust op art. 134 van de Ambtenarenwet, krachtens hetwelk de po sitie van de personen, in Rijksdienst werk zaam op arbeidscontract, afzonderlijk zal worden geregeld. In dit arbeidsovereen komstenbesluit is in de eerste plaats be paald voor welke categorieën van dienstbe trekkingen aanstelling op arbeidscontract voortaan mogelijk zal zijn; de grenzen zijn hierbij tamelijk eng getrokken. Verder bevat dit besluit een omschrij ving van de rechten en plichten der ar- beidscontracters, terwijl hun zekerheid voor de toekomst wordt gegeven, bij ge breke van pensiosnbepalingen voor deze categorie door de bepaling, dat van hun loon jaarlijks 4 pet. zal worden ingehouden, welk bedrag hun bij het eindigen der dienstbe trekking anders dan bij overgang in Rijks dienst zal worden terugbetaald, vermeer derd met 4 pet. rente op rente, alsmede met 2 pet. jaarlijks indien zij in de Inva liditeitswet vallen met 4 pet. indien zulks niet het geval is. Alweer averij Naar uit Tromsö wordt gemeld heeft de onderzeeboot Nautilus van kapitein Wilkins kort na het vertrek Maandag naar Spitsber gen opnieuw averij opgeloopen. Het schip drijft hulpeloos rond Er bestond groot ge vaar voor, dat de Nautilus door den storm zou worden opgenomen en aan de kust ge dreven! Ten slotte Is het e:lukt de machine weer op gang te brengen, zoodat om vijf uur de tocht in Noordelijke richting kon worden vervolgd. Een beroep op den Volkenbond De Oostenrijksche regeering heeft aan den secretaris-generaal var. den Volkenbond een schrijven gericht, strekkende om de moei lijkheden van dit land op economisch en financieel gebied te doen onderzoeken en middelen te beramen om deze moeilijkheden op te lossen. In antwoord op cüt beroep zullen Avenol en de directeur van de financieele afdee- ling, Loveday, zich binnen enkele dagen naar Weenen begeven. In verband met de pogingen der Oosten rijksche regeering om medewerking van den Volkenbond te verkrijgen voor een interna tionale financieele actie ten bate van Oosten rijk, zal de plaatsvervangende secretaris generaal van den Volkenbond Avenol zich met eenige ambtenaren van de financieele en economische afdeeling van het Volken bondssecretariaat binnenkort naar Weenen begeven om ter plaatse den huldigen finan- rleelen toestand van Oostenrijk te onderzoe ken, om rapport aan den Volkenbondsraad te kunnen uitbrengen. Naar aanleiding van dit rapport zal de Vo'kenbondsraad de financieele commissie van den Volkenbond dan waarschijnlijk na dere opdrachten geven. De „Neue Freie Presse" meldt, dat de datum waarop Avenol naar Weenen zal ko men reeds vast staat en dat het onderzoek binnen zeer korten tijd kan worden beëin digd, zoodat de September-zitting van den Volkenbondsraad zich naar aanleiding van het rapport der deskund'gen zal bezighouden met de kwestie van een credietverleening aan Oostenrijk. Drie huizen afgebrand Gistermiddag ontstond brand in de boer derij van den landbouwer P. Timmermans te Weert. In weinige oogenblikken stond de boerderij in lichte laaie en waren de vlammen overgeslagen naar de naast de boerderij ge legen woning en schuur van de wed. Hec- kers en de woning van den arbeider W. Frencken. De bewoners, die op het veld aan het werk waren snelden bij het zien der vlam men toe, doch aangezien er geen water in de buurt was, viel aan blusschen niet te denken en brandden de drie huizen geheel uit Er kon slechts weinig worden gered. De in de schuur ondergebrachte roggeoogst, een voorraad hooi en een aantal landbouwgereedschappen gingen verloren. De boerderij van Timmer mans was geheel verzekerd. Bij de wed. Hec- kers was slechts de inboedel verzekerd, ter wijl van den arbeider Frencken niets verze kerd was. De oorzaak van den brand is on bekend. De weerkundige medewerker van het „Vaö." schrijft: Het is ten minste twintig jaar geleden, dat het zoo koud is geweest als de laatste twee dagen. De laagste gemiddelde dagtempera tuur, sedert 1911 hier waargenomen, bedroeg 15.2 gr. C. Dat was op 10 Aug. 1912. Tien jaar later, dus In 1922, werd hier een ge middelde temneratuur opgeteekend van 15.4 gr. C. en na dat jaar kwam op dien datum geen lagere gemiddelde dagtemperatuur dan 17 gr C. voor. Zondag en Maandag J.I., die beiden een gemiddelde dagtemperatuur hadden van 13.2 gr. C„ vestigden dus een nieuw record sedert 1912, dat twee graden lager ligt dan het genoemde. Men kan dus gerust zeggen, dat deze twee dagen buiten- gwoon koud weer voor den tijd van het jaar hebben gebracht. Deze koude is ook vrij snel over ons ge komen, want nog den 5den, dus vier dagen eerder, was de gemiddelde dagtemperatuur 10 graden hooger. De sterkste afkoeling was biina 6 'A graad van 5 op 6 Augustus. De oorzaak van deze groote afkoeling is gemakkelijk genoeg aan te wijzen. Zij is, evenals in tal van geh'lksoortige gevallen', te zoeken In den inval van een kouden luchtstroom uit het hooge Noorden, die zich verleden week Donderdag begon te ont wikkelen. zooals pas later is gebleken. Dien dag was het mceilük te voorzien ,dat de toen nog zeer gelijkmatige luchtdruk-ver deeling zoo snel zou overgaan in een ge heel andere, die tot de invasie van koude lucht zou leiden. Tot dien datum heerschte over geheel Zuid- en Midden Europa een bijzondere weerstoestand in verband met de hooge temperatuur en de betrekkelijke rust in den dampkring Een dag later had zich echter uit de zeer vlakke depressie over de Noordzee en veel diepere. gecompliceerde dep-essie over Skandinavië ontwikkeld en was de toestand van rust en van in de at mosfeer opgespaard arbeidsvermogen over gedaan in een nieuwen toestand van sterke actie. Na dien dag is deze depressie vrij stationair gebleven en kwam met steeds toenemende kracht een breede, uit het hooge Noo'den afkomstige luchtstroom over geheel West-Eurona tot ontwikkeling. Deze luchtstroom bereikte Zaterdag zelfs storm kracht over een breed front, zoodat enorme massa's koude lucht over West-Europa we~den uitgestort. Men zal nu wellicht de opmerking ma ken, dat hier de wind nog steeds niet Noord is geweest sedert het begin der afkoeling, maar juist de he°rschende luchtdrukverdee- ling maakte, dat de Noordelijke luchtstroom over Engeland naar het Oosten afboog en als een westehike wind in ons land kwam. waarbil ziin temneratuur uit den aa-d der zaak nog laag was. De algemeene weerstoestand ziet er dus niet hoopvol uit. Het is altijd een groote tegenvaller, wanneer om dezen tiid van het iaar de wee'stoestard zoo achteruitgaat, want uit den aard der zaak wordt deze achteruitgang veroorzaakt door een omslag, die diep in het wezen der algemeene weers gesteldheid ligt en pas dan eindigen kan, als over e-n groot gebied geheel andere om standigheden tot ontwikkeling komen. Waar over een zeer groot gebied een krachtige actie in den dampkring tot ontwikkeling is gekomen, zijn er inderdaad geen goede gron den om te verwachten, dat deze actie heel spoedig tot staan komt. al zijn er on het ocenhlik aanwijzingen, dat de koude lucht stroom in het hooge Noorden begint op te houdert. Daarmede is echter nog niet zeker, dat spoedig een veel betere weersgesteldheid zal beginnen en dat een kleine verbetering de inleiding is tot een groote. Dit zullen wij moeten afwachten, Intusschen behoeven wij nog niet te wanhopen aan een later vol ledig herstel van den zomer, eensdeels om dat het daarvoor nog vroeg genoeg Is in t (aar. ande-deels' omdat uit het verdere ver loop der weersgesteldheid na koude invallen om dezen tijd in veie voorafgaande zomers blijkt, dat na deze koude perioden toch nog vele warme dagen kwamen. Naar een dictatuur in Joego-Sfavië? Koning Alexander is Dinsdag onverwacht naar Belgrado teruggekeerd. Ook de minis ter van financiën Gjuritsch is van zijn reis naar Parijs en Londen weer te Belgrado te ruggekeerd. De overige ministers worden in den loop van morgen en Donderdag verwacht. De ministerraad zal in de eerstvolgende dagen bijeenkomen ten einde de nieuwe organisatie van het blnnenlandsche bestuur van Joegoslavië te beëindigen. De besluiten van den ministerraad worden met groote spanning tegemoet gezien, aangezien men i gelooft dat deze een wijziging in het hui dige regiem zullen brengen. 23 millioen menschen in ellende Hongersnood van groote afmetingen verwacht Wat China te lijden heeft gehad van de aanhoudende burgeroorlogen, valt weg tegen de verwoesting, die in het geheele land door de overstroomingen gedurende een maand is aangericht. De toestand in het dal van de Jangtse is thans uiterts treurig. Een gunstig voorjaar beloofde overvloedige oogsten, doch in enkele dagen tüds heeft het water achttien duizend mijl in het vier kant van dit vruchtbaarste dal onder doen loopen, vier millioen woningen verwoest en over drie en twintig milloen lieden groote ellende gebracht. Deze zondvloed is zonder weerga in de laatste honderd jaar. Het is onmogelijk thans het aantal slachtoffers te schatten, maar het moet schrikwekkend zijn, want tallooze dorpen zijn overstroomd. Vele vluchtelingen te Hankau sterven tengevolge van een nog onbekende oorzaak Men vreest voor een ernstige epidemie; maatregelen tegen de pest zijn genomen. Men meldt uit Peking, dat de overstroo mingen in de provincie Sjihli, meer dan een kwart millioen menschen n de ellende heb ben gedompeld door het verlies van de oogsten, dat op meer dan vier en twintig millioen gulden geschat wordt. Meer naar het Oosten trad het Groote Kanaal buiten zijn oevers, waardooi aan de omliggende landen groote schade werd toegebracht. De toestand van het geheele land schijnt er op te wijzen, dat een hongersnood van groote afmetingen tegen den winter onver mijdelijk zal zijn. J. W. Roozen f In den ouderdom van 62 jaar is gister avond omstreeks kwart over zes na een ziekte van ruim twee maanden te Overveen overleden de heer J. W. Roozen, een alge meen geachte en in de bloembollenwereld zoowel als in het openbare leven zeer be kende persoonlijkheid, die zeer veel ver diensten voor het algemeen belang heeft verworven. De overledene was ongeveer acht jaar voorzitter dei R. K. Klesvereeniging „Recht en Plicht" te Overveen en de laatste jaren eere-voorzitter en penningmeester van het kerkbestuur der parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen In dien tijd, dat de overledene het voorzit terschap bekleede, heeft de R. K. Kiesver- eeniglng hem candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Prov. Staten van Noord-Holland. Dat de ontslapene in vakkringen een vooraanstaande figuur was, bewijzen de vele functies, welke door hem werden be kleed. Zijn groote toewijding, gepaard aan dege lijke zakenkennis, waren oorzaak, dat hij algemeen het vertrouwen van zijn vakge- r.ooten bezat. Men wist wat men aan Jan Roozen had en vertrouwde hem ten volle Van zijn bezigheden, die hij in den loop van zijn arbeidzaam leven heeft verricht, volstaan wij met te vermelden, dat hij ruim 20 jaar lid was van het Scheidsgerecht voor den bloembollenhandel, van 19161919 penningmeester van den Bond van Bloem bollenhandelaren, bestuurslid van „Codro" in de jaren 1917 en 1918, voorzitter der plaatselijke ongevallen-commissie van den Tuinbouw-Onderlinge, lid van de Commissie van Toezicht der Rijkstuinbouwschool te Lisse, directeur der groene bloembollenvei lingen en commissaris der N.V. Hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage. De begravenis van het stoffelijk over schot van wijlen den heer Roozen zal Vrijdagmorgen plaats hebben op het R- K kerkhof te Ovreveen. De ontslagen bij Philips Gezellenhuizen gesloten. Hoezeer het ontslag bij de N. V. Philips te Eindhoven ook onder het ongehuwde kantoorpersoneel woedt, moge hieruit blij ken, dat thans de protestantsche Gezellen- huizen te Woensel gesloten zijn, welke vroeger door Philips-personeel bevolkt wer den. Het lot der onderwijzers in Sovjet-Rusland Een correspondent der K. W. P. schrijft uit Leningrad: Niemand is in Leningrad aan een zoc brutale ophitsing overgeleverd als de on derwijzers. Reeds sinds het uitbreken van de revolutie worden zij beschouwd als „klasse-vijanden", de elementairste burger rechten worden hun onthouden, levensmid delenkaarten worden hpn onttrokken en zij hebben geen kiesrecht. Men heeft gehoopt hen door deze maatregelen te dwingen de kinderen in het „alleen heiligmakende Marxisme" op te voeden. Het experiment mislukte en de bolsjewisten gingen tot an dere daden over. De Tscheka kreeg opdracht eiken onderwijzer, die het onderwijs niet in anti-godsdienstigen zin gaf, neer te schieten. Mij zijn verschillende gevallen be kend, waarbij onderwijzers werden gedood, alleen omdat zij aan de kinderen geleerd hadden, dat God de wereld had geschapen. In den loop der jaren ontstond een ont stellend gebrek aan onderwijzers. Daarom besloot men van taktlek te veranderen en elschte men van de onderwijzers slechts de belofte, dat zij in de scholen geen gods dienstige propaganda zouden voeren. Toen het onderwijs weer eenigszins was geregeld beloofde men het onderwijzend personeel de teruggave der levensmiddelenkaarten eu het herstel der vroegere rechten. Maar deze belofte hield men practisch slechts in zeld zame gevallen. Spoedig moesten in het dis trict Leningrad ongeveer 40 pet. der scho len gesloten worden. Bij een gevecht 30 dooden gevallen Uit verschillende van Cuba ontvangen berichten blijkt, dat de onlusten zich thans van Havanna hebben uitgebreid over het geheele land. Gewapende en goed georgani seerde opstandelingen vallen de regeerings- troepen op verschillende plaatsen aan en men beschouwt den toestand als zeer cri tiek. De stad Santa Clara werd door een groep van 300 opstandelingen aangevallen. Bij de verdediging werden van de regeeringstroe- pen 30 man gedood en 25 gevangen geno men. De revolutionnaire beweging, die onder leiding staat van den oud-President, gene raal Menocal, terwijl 2 andere der voor naamste leiders zijn kolonel Meditta en dr Mendez Penate is voornamelijk ontstaan door de dictatoriale maatregelen der regee- ring. Noodlanding op zee De vlieger in uitgeputten toestand gered Zondag vertrok de Hondureersche vlieger captain Lisandro uit New-York voor een non stop-vlucht naar Teguciqalpa in Honduras. Tengevolge van den storm moest hij op zee landen, waar hij in uitgeputten toestand door het ss. „Biboco" werd opgepikt. Rijksbegrooting 1932 Het ontwerp naar den Raad van State. Naar de Haagsche corr. van het „Hdbd." verneemt, heeft gisteren de ontwerp-rijks- begrooting voor 1932 het departement van Financiën verlaten ter verzending aan den Raad van State. Motorfiets tegen afsluitboom Berijder op de rails geworpen Maandagavond omstreeks half twaalf is de kellner Siemerink te Almelo met zijn motorrijwiel tegen den gesloten boom van den spooroverweg aan de Zuiderstraat al daar gereden. Hij vloog over den boom en kwam gewond op de rails te liggen. Even voordat een goederentrein van Almelo naar Hengelo passeerde, wist hij nog vrij te ko men van de spoorbaan. Op advies van den dokter is hij per politiebrancard naar het ziekenhuis vervoerd. De bekende schrijver van kinderboeken, de heer C. Joh. Kieviet, overleden. (blz. 1, iste blad) De rijksbegrooting 1932 is naar den Raad van State verzonden. (blz. 1, 1ste blad) De „Nautilus" heeft wederom averij be komen. (blz. 1, 1ste blad) Moeilijkheden in Oostenrijk. Beroep op den Volkenbond. (blz. 1, 1ste blad) Ontzettende zondvloed in China. 23 mil lioen menschen in ellende. (blz. 1, 1ste blad) Sociale studieweek te Rolduc gesloten. (blz. 1, 2de blad) Philips richt in Frankrijk tezamen met de Compagnie des Lampes een nieuwe maat schappij op. (blz. 1, 2de blad) Grondwetsherdenking in Duitschland. (blz. 2, 2de blad) Communistische bedreigingen tegen de Duitsche politie-autoriteiten. (blz. 2, 2de blad) Het Duitsche disconto verlaagd. (blz 2. 2de blad) Uitvoering Hooverplan te Londen beves tigd. Accoord geteekend. (blz. 2, 2de blad) Onderhoud MacDonald met bankiers. (blz. 2, 2de blad) öi '<ar Barometerstand 9 uur va: 7.69. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9 uur. Hoogste barometerstand 771.8 te Brest. Laagste barometerstand 757.4 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen wind utt Westelijke richtingen, meest gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen. Iets warmer. Bekend schrijver van kinderboeken In den ouderdom van 73 jaar is hedenmor gen te Wassenaar overleden de bekende schrijver van kinderboeken de heer C. Joh. Kieviet. De overledene werd op 8 Maart 1858 ge boren. Van zijn hand zijn vele kinderboeken ver schenen. In 1896, toen de heer Kieviet 33 jaar was, verscheen zijn eerste boek „De twee neven". Bekend vooral zijn zijn boeken over Dik Trom, een vijftal, dat achtereen volgens in 1891, 1907, 1912, 1920 en 1923 ver scheen. Het verhaal van Dik Trom speelt In de geboorteplaats van den schrijver in Haarlemmermeer-Hoofddorp. Verder ver schenen van zijn hand o.a. nog „Frans van Dorentil" in 1891 en „Fulco de Minstreel" in 1892. Zijn bekende werk „Jaepie-Jaepie" zag in 1897 het licht. Van de verdere werken noemen wij nog „De club op reis", „De club in Valkenburg", „De club van zessen klaar", „De twee brojrs", „Wilde Bob", „Frits Ward- land", en „Ab en zijn vrienden". Van lafceren tijd zijn „In den Otter", „Pen sion Zonneöuin", „De Duinheks" en „Het geheim van den Canadees". In 1918 ver scheen „De geheimzinnige koepel", in 1923 „Het Huisgezin van dr. Forty" en in 1924 „De woelwater" en ,pim en Kim". De brand te Pontianak 19 tijdelijke noodwinkels geteisterd Blijkens een telegram van den resident te Pontianak heeft de brand, die eergisteren heeft gewoed, een blok van 19 tijdelijke nood- winkels in het Chineesche kamp geteisterd, waardoor 16 winkels verbrandden. Drie win kels liepen ernstige waterschade op De schade bedraagt f 80.000, waarvan een bedrag van f 58.000 door verzekering is gedekt. De oorzaak Is onbekend. Menschenlevens vallen niet te betreuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1