HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVILJOEN Stadsnieuws Tijdelijk 20 pCt. M?Jim Ultra kortegolf ontvangst i WEEDE BLAD WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE STCM- El VERFPRUZES JAPONNEN Ververij en Ghemisehe Wesscherij J. LQTTGERING De Sociale Studieweek te Rolduc LUCHTVAART BRIEVEN UIT FRANKRIJK g U HOtUNDi - j||y Gr. Houtstr. 5A - Telef. 10771 RADIO-NIEUWS SOCIAAL LEVEN Dr H. MANNING'S 1 \B K TANDPASTA g^j 1 if JM& 25 75 cp tube Binnen eenige dagen zal het nieuwe Neder- landsche paviljoen op de Internationale Ko loniale tentoonstelling te Vincennes ge opend worden. Het nieuwe paviljoen, dat, terwijl ik dezen brief schrijf, al vrijwel ge heel gereed is, is ongetwijfeld minder groot dan zijn voorganger, dat heb ik tenminste in de officieele mededeelingen gelezen, doch om dat te constateeren zou men beide ge bouwen vermoedelijk naast elkander moeten zien. Ik voor mij tenminste, hoewel ik me het oude paviljoen nog zeer goed herinner, heb, vanmorgen bij het bezichtigen van het nieuwe gebouw, vrijwel geen verschil in de afmetingen bespeurd Behalve dan wat de diepte betreft. Maar dat doet aan den groot- Zoo schreef bijvoorbeeld „L'Intransi- geant" „Wij wisten, en het heeft ons van bewon dering vervuld, dat Nederland besloten had zijn paviljoen op de Koloniale tentoonstel ling, dat door het vuur vernietigd is, weer op te bouwen. Maar wie had kunnen ver moeden, dat dit besluit gevolgd zou worden door een dergelijke uitvoering? Eergisteren is het een maand geleden (het artikel is van 30 Juli) dat de brand dit prachtige paleis verwoest heeft, één maana slechts, en niet alleen zijn reeds de muren uit de asch verrezen, maar reeds is het dak half gereed en reeds wapperen de vlaggen van de torens om het einde van het groot- Het nieuwe Paviljoen. schen indruk van het geheel absoluut niets af. Ook uit aesthetisch oogpunt kan ieder Hollander nog steeds trotsch zijn op de deel name van zijn land aan deze wereldtentoon stelling, ofschoon dit nieuwe gebouw ons „het wonder van bouwkunst" zooals het oorspron kelijke paviljoen terecht genoemd werd, na tuurlijk niet kan doen vergeten. Wat trou wens ook niet de bedoeling geweest is van architect en comité. Zooals bekend, schreven verschillende bla den en ook enkele officieele persoonlijkheden, den noodlottigen brand aan kwaadwilligheid toe. Later is dit tegengesproken, maar om de een of andere reden is de zaak eigenlijk nooit nauwkeurig onderzocht en tenslotte is ze „classé" of, op z'n oud-HolIandsch, „ln den doofpot gestopt". Indien het hier een persoonlijke wraakne ming jegens den architect, den heer Moojen gegolden heeft (aangenomen dan dat er wer kelijk opzet in het spel is geweest), dan heeft de brandstichter zijn doel in zooverre be reikt, dat de buitengewone verzameling unstschatten en reisherinneringen van den qrooten architect, benevens een manuscript, waaraan hij jaren gewerkt had, door den brand volkomen zijn verwoest, doch daar staat tegenover, dat hij dezen energieken Hollander in de gelegenheid heeft gesteld, een der voornaamste karaktereigenschappen van ons volk aan het buitenland te toonen, namelijk onze niet te overwinnen vasthou dendheid. En indien het al waar is, wat vele Franschen beweren, namelijk dat er van het vorige paviljoen meer reclame voor Holland is uitgegaan dan van een gewonnen oorlog, dan heeft de berusting, waarmede het groo- te verlies geaccepteerd is en de onverzette lijke wi'skracht, waarmede onmiddellijk aan den opbouw van het nieuwe paviljoen be gonnen is, zonder zelfs maar te spreken van de snelheid waarmede het werk voltooid is, meer bijgedragen tot ons prestige van groote koloniale mogendheid, dan de bewijzen die daarvan in beide paviljoens samen tentoon gesteld waren. sche werk aan te kondigen. Het is werkelijk wonderbaarlijk en men heeft moeite zijn oogen te gelooven. Wij hebben den Hollandschen administra teur, die deze mooie onderneming leidt, wil len zien en gelukwenschen. Twee a driehonderd werklieden hebben er dag en nacht gewerkt Het nieuwe paviljoen zal minder diep zijn dan het oude, maar het zal dezelfde breedte hebben en het is nog u kunt hierover zelf oordeelen van behoorlijke grootte. Zeker!maar zal men de zeldzame ver zamelingen, die het vuur met het paleis ver slonden heeft, kunnen vervangen? Ja, door andere verzamelingen, niet min der mooi en even zeldzaam. De voorwerpen, waaruit deze nieuwe verzamelingen bestaan, zijn grootendeels reeds op weg. De groote vrachtauto, dien u daar ziet, is de derde die van uit Holland hierheen ge komen is. En het publiek zal binnenkort een en an der kunnen bezichtigen! Het paviljoen wordt in de tweede helft van Augustus geopend." Hetzelfde blad publiceerde eenige dagen later een foto van het gebouw, met er onder het suggestieve „Je maintiendrai". De Hollandsche gebouwen worden thans door Nederlandsche militairen bewaakt. Er is een detachement militaire politie, be staande uit een luitenant, een sergeant majoor, twee sergeants en negentien korpo raals. Ik ben in de gelegenheid geweest eenigen hunner te „interviewen". Veel indruk heeft Parijs niet op ze gemaakt, maar dat komt vermoedelijk doordat ze dag en nacht op de tentoonstellingsgebouwen moeten blijven. Over één zaak waren ze het echter allen eens en wel dat de Pransche sigaretten niet in de schaduw kunnen staan van een Hol landsche sigaar. Wat niet pleit tegen hun goeden smaak. H. d. J. Examen hoofdacte HAARLEM, U Augustus. Geëx. 8 manne lijke candidaten. Geslaagd de heeren W. Beekhuizen, Amsterdam- H. A. van Ingen Schenou. Nieuw-Vennep; W P. Louwrier, IJmuiden; M. P Nootebos, Beemster; W. P. Broekema, Amsterdam. examen handenarbeid HAARLEM, 11 Augustus. Geslaagd de da mes: D van Dalen, Den Helder; N. Klaver, Monnikendam: G. C. de Klark, Den Helder; J. van de Laker. Amersfoort; H. E. H. Maas. de Bilt; F. G. Sandbergen, Amsterdam; C. Sorgdrager, Haarlem: en de heeren Th. H. van Eisen, Amersfoort; L. M. G. C. van Nieuwenhuizen, Amersfoort: M G. M. Schuurs, Utrecht; G. C. Wagenaar, Utrecht. Minimum-prijzen voor hyacinten Wij lezen in het „Wkbld. voor BI. O.": In een bijeenkomst op Zaterdag 3 Augustus in „de Nachtegaal" te Lisse, hebben een aan tal hyacintenkweekers een overeenkomst met elkaar aangegaan om nun hyacintenbollen in den binnenlandschen handel niet beneden de volgende minimum-verkoopprijzen te verkoo- pen: Bollen van 19 c.M. en op, niet lager dan f 8.50 per honderd. Bollen van 18 tot 19 c.M., niet lager dan f 7.per honderd. Bollen van 17 tot 18 c.M., niet lager dan f 5.— per honderd. Bollen van 16 tot 17 c.M., niet lager dan f 4.— per honderd. Bollen van 15 tot 16 c.M., niet lager dan f 3.50 per honderd. Bollen van 14 tot 15 C.M., niet lager dan f 3.— per honderd. Bollen van 13 tot 14 cM„ niet lager dan f 2.50 per honderd. Bollen van 12 c.M., niet lage: dan f 1.75 per honderd. Deze afspraak is vastgelegd in een contract, waarop ook Maandag op de beurs geteekend werd. De bijeenkomst zelf was zeer druk bezocht. Uitvoerige discussies hadden plaats, waarbij zich a's tegenstanders van deze minimum- prijs"etting openbaarden een deel der buiten- landsche handelaren, die het tijdstip voor deze actie ongelukkig gekozen achtten en deze prijszetting tegen bun belang als inkoo- per beschouwden. Er waren echter ook handelaren, die, als kweeker van hyacinten, zich vóór de mini mumprijzen verklaarden, omdat zij overtuigd waren van de noodzakelijkheid om te trach ten de prijzen voor een te groote inzinking te behoeden, en die de kans tot slagen van deze actie groot achtten, omdat de voorraad beperkt geacht wordt en er dus geen reden tot een prijsdaling ver beneden de productie kosten is. De vergadering was bijeengeroepen door 'n 12-tal kweekers, zoowel kweekers-exporteurs als alleen kweekers. Zij werd op krachtige wijze geleid door den heer Hendrik van Zon neveld uit Sassenheim. De gemaakte over eenkomst houdt geen vorming van een waar borgfonds in De onderteekenaren zijn gebon den tot 25 September, en. indien een dan te houden vergadering de prijzen niet verandert, tot 1 Januari 1932. Valsche borgtocht-akte Cassatie-beroep verworpen De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van H. G. B.. die door de Haarlemsche rechtbank is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk, wegens het opmaken van een valsche borgtocht-akte. Het verdrinkings-ongeval te Noordwijk Mevr. de wed. W. D. F. F. Lintz schrijft in de „Tel.": Nog onder den indruk van het zware ver lies, dat ik geleden heb, en vervuld van dankbaarheid voor de bewijzen van medege voel, mij van alle kanten bewezen, moet mij één ding van het hart. Mijn man heeft helaas zijn zelfopoffering met den dood moeten bekoopen. maar die kans hebben allen ge- loopen, die nebben medegeholpen zoo vlug mogelijk alle aan onze zorgen toevertrouwde kinderen op het droge te brengen. In de eerste plaats komt een woord van hulde toe aan het meisje Tini Prasing en aan de heeren IJpenburg en Wijnberg. Laatstgenoemde moest zelf op het laatste moment, te uitgeput om met een geredde denkeling het strand te bereiken, door den heer IJpenburg worden gered. De heer IJpenburg waagde zich irter nog in een zeer lichte kano om verder de zee af te zoeken nadat eerst twee Duitschers, de heer Kurt Schütze uit Dusseldorp met zijn vriend, een van onze kleinste meisjes, de nauwelijks 12- jarige Tini v. d. Hart in deze kano aan land gebracht hadden. Zou ik hier in de aan mijn omgekomen echtgenoot bewezen eer en hulde speciaal mogen betrekken de levende, moedige red ders A. J. W. IJpenburg. B. G. Wijnberg Jr. er-. Tini Prasing? Aan alle anderen, die zich eveneens moedig en verdienstelijk gedroe gen, natuurlijk ook woorden van dank. FIN ANCIEN De „StilIhalte-Commissie" te Bazel In verband met den ernstigen algemeenen toestand en ten einde een nauwkeurig in zicht te krfjgen over de credieten op korten termijn die Duitschland heeft opgenomen en in hoeverre de andere landen daarbij zullen kunnen helpen, heeft de te Bazel vergade rende Deskundigencommissie der Bank voor Internationale Betalingen besloten de ver tegenwoordigers der Stillhalte-commissie en van de Duitsche bankiersgrospen, die thans nog onderhandelingen voeren naar Bazel te ontbieden. Men verwacht dat de vertegenwoordigers dsr Stillhalte-commissie Woensdagavond te Bazel zullen aankomen. In geval van verschil van meening zal de Deskundigen-commissie, die zich intusschen slechts bezig houdt met enkele detailkwes ties, als bemiddelaar optreden. Vertegenwoordiger der Amerikaansche crediteuren is Gannon, de Londensche vertegenwoordiger der Chase National Bank van New-York, die onlangs reeds te Berlijn aan onderhandelingen heeft deelge nomen en reeds te Bazel vertoeft. Voor de Engelsche banken zal Tiarka als vertegenwoordiger optreden. De Zwitsersche, Zweedsche en Hollandsche bankgroepen zijn reeds in de deskundigencommissie vertegen woordigd. Ook de Rijksbank zal worden uitgenoodigd een bizonderen vertegenwoordiger te zenden. Men neemt aan dat geheimraad Dr. Vocke, die reeds aan de besprekingen van den Raad van Beheer van ds Bank voor Internationale Betalingen heeft deelgenomen, naar Bazel zal worden afgevaardigd. Tijdens de onderhandelingen gistermorgen heeft Dr. Melchiorzijn uitvoerig rapport be ëindigd. In den namiddag zouden de onderhande lingen worden voortgezet. Philips in Frankrijk Een nieuwe Mij. samen met de Comp. des Lampes opgericht In aansluiting aan vorige berichten, volgens welke Philips in Frankrijk contact zou zoe ken met haar voornaamsten concurrent, de Comp. des Lampes, voor den verderen afzet van haar gloeilampen wordt thans aan de „Fr. Ztg." gemeld, dat de bedoelde overeen komst tot stand is gekomen. Zooals verwacht was, behouden de beide deelnemers hun vol ledige financieele zelfstandigheid. De produc tie van beide firma's wordt echter ingebracht in een nieuwe Mij., de „Fabriques Réunies de Lampes Electriques" met een aanvanke lijk kapitaal van fr. 20 millioen. Ten aanzien van den afzet worden de bestaande afspra ken, die betrekking hadden op de contingen ten en de prijzen, nog versterkt, meldt het „Hdbd." De Comp. des Lampes heeft tege lijkertijd haar productie-programma uitge breid door het fabriceeren van automobiel lampen. Ten aanzien van radiolampen werd een overeenkomst met de General Electric ge sloten. De Comp. des Lampes, die een kapitaal heeft van fr. 80 millioen, levert 20 pet. van de Fransche gloeilampen-productie. Men weet het althans de lezers van deze rubriek zeker, dat het omroepvraagstuk nog steeds op een oplossing wacht. Wij bedoelen hiermede niet de verdeeling van den zend tijd in Nederland, die is er, al zijn er bij de regeling hiervan harde woorden gevallen! Wat wij wel bedoelen is de internationale regeling, het verschijnsel, dat een groot aan tal krachtige zenders zoowel op de lange als op de korte golf een plaats opeischen, en elkaar, door het onderlinge gedrang, storen. Dat onderling storen is den eenen dag erger dan den anderen, maar een ieder, die een ontvangtoestel heeft, kan er van meepraten de „interferentie giltoon" is niet van de lucht. Een goede en afdoende verbetering van het omroepvraagstuk, zooals wij het zouden willen noemen, is dringend geboden; daarbij heeft een ieder belang, zoowel de luisteraar als de Radiofabrikant. Het baart dan ook geen verwondering, dat vooraanstaande Radio-fabrieken, wij noemen hier alleen maar „Philips" en Telefunken, naar e*n op lossing zoeken en die trachten te vinden door de Ultra-kortegolf-ontvangst zoodanig te verbeteren, wat de ontvang-mogelijkheid betreft, dat deze ontvangst in de toekomst de normale wordt. Maar ook de Radio-amateurs zitten niet stil. In „Radio-Expres", het officieele orgaan van den N.V.V.R., word: een geheel nieuw denkbeeld geopperd voor den omroep op Ultra korte golf. De bedoeling is den omroep op golflengten beneden de 10 Meter bruik baar te maken, en wel zoo, dat dit met het bestaande ontvangtoestel mogelijk is, hoog stens met een kleine verandering hierin aangebracht. gebied van dezen zender bestrijkt, of wel. door het zend-station wordt behalve de ge moduleerde kortegolf nog extra een onge- moduleerde hulptrilling uitgezonden. Het resultaat van deze beide trillingen moet dan door gezamenlijk detecteeren een bepaalde lange golf opleveren die langer dan d° lang ste omroepgolf of korter dan de kortste moet zijn, om storingen te voorkomen. Met het normale toestel is dan te ontvangen, deze nieuwe golflengte moet dus binnen normale grenzen gelegen zijn. Het eenig noodige is 'n voorzet-apparaat, een detector, een toestel dus met één lamp, dat geheel aperiodisch mag zijn. Het voornaamste is, dat in liet laboratori um van „Radio-Expres" dit denkbeeld aan de praktijk is getoetst en volkomen levens vatbaar is gebleken. Voor den luisteraar is echter voorloopig met deze metho le nog niets te doen, daar de gemeenschappelijke generator nog ontbreekt. Bij fig. 1. Het in figuur 1 gegeven schema voor een goedkoop hulpapparaat -oor Ultra- korte-golf geeft, weergave van alle korte golven tot 6 Meter bromvrij op wisselstroom, met éénknops-bediening. Handeffect en randgehuil zijn vermeden. Dit schema is in „Radio-Expres" No. 21 uitgewerkt en uit voerig beschreven. Beteekenis der cijfers 1. Smoorspoel voor zeer korte golven, 15 a 25 Watt. 2. Weerstand 500 Omh. 3. Condensator 20C0 a 5000 mm F. 4. V/eerstand 1000 Ohm 5. Cond. 2000 a 5000 mm. F. 6. Potentiometer 50.000 Ohm. -TOJUUlyJ 'i Tit} I Het gaat bij het zoeken naar nieuwe mo gelijkheden niet zelden zoo, dat men zich een bepaalde oplossing voorstelt en deze op lossing dan tracht te verwezenlijken; men gaat volgens 'n bepaalden gedachtengang te werk. Zoo ging het ook hier. Om het bestaande toestel voor het nieuws doel bruikbaar te maken, meende men het beste te doen dit toestel met behulp van ten voorzet-apparaat geschikt te maken voor ontvangst op de Ultra kortegolf. In „Radio-Expreswerd met dit doel 'n voorzet-apparaat beschreven (No. 21, dd. 22 Mei j.l.) dat van den bestaanden ontvanger een super-heterodyne maakt. Het schema geven wij in figuur 1 met een korte beschrijving. Ook de oplossing die Telefun ken vond, wordt in een schema weergegeven (fig. 2). Het zijn deze beide oplossingen (ze vertoo- nen overigens zeer veel overeenkomst) die voorloopig van practisch nut Kunnen zijn, en wel, als ook de grooteie zenders over gaan tot uitzendingen op de Ultra korte golf, met name onder 10 Meter golflengte. Wat nu het nieuwe denkbeeld betreft, door de heeren Corver en Eschauzier in „Radio-Expres" ontwikkeld, dit is alleen uit voerbaar, als men zich hierop geheel instelt en wel voornamelijk van „zenders-zijde". De super-heterodyne is voor ontvangst van de golven onder 10 Meter zeer geschikt, heeft echter als nadeel, dat voor de golf- transformatie die hierbij toegepast moet worden, aan elk ontvangtoestel een genera tor moet worden toegevoegd. Een en ander wordt ingewikkeld, omslachtig en knstbaar. De heeren Corver en Eschauzier zijn nu van de volgende these uitgegaan: Men wil een bepaald plaatselijk omroepstation op Ultra kortegolf ontvangen en heeft daartoe bij ieder ontvangtoestel een generator noo- dig, die de benoodigde hulptrillingen opwekt. Men kan echter al deze verschillende gene rators vervangen door één, die het geheele f i 7. en 11. Roosterspoel en terugkoppelspoel te zamen op een lamphuls gewikkeld. 8. Draaicondensator 50 mm F. met Utility fijnregelknop. 9. Micacondensator 1000 a 2000 mm. F. 10. Micacondensator 50 mm. F. 12. Smoorspoel voor zeer korte golven, uitwisselbaar 13. Roostercondensator 50 mm. F. 14. Lekweerstand 1 Megohm. 15. Condensator 0.25 a 1 m. F. 16. Weerstand 100.000 Ohm variabel. 17. en 18. Klemmen plaatvoeding. 19. Scheidingscondensator 300 1000 mm F. met aansluiting naar antenneklem van omroeptoestel. Bjj fig. 2. Het in figuur 2 gegeven schema is het door Telefunken uitgebrachte schema van een voorzet-apparaat, geschikt als hulpmiddel bij de ontvangst van de 7—10 Meter golf. Dit toestel is uitgebracht in ver band met de Berlijnsche prcefuhzending op ongeveer 9 Meter. Het is een éénlamps voor- zetapparaat, dat aan te sluiten is op de pickup-aansluitir.g van den omroep-ontvan- ger. R 300 Ohm, R. I. en R. II zijn 500 Ohm. C heeft eer waarde van 15 mm. F. De condensatoren C I, één vast en één variabel, ziin 50 mm. F. C2 is 250 mm. F. de lekweerstand lw is 2 3 Megohm. De detector-lamp is de RE 084 of REN. 904. Het kapitalisme Derde dag Den derden dag v erd het kapitalisme nog eens in drie lesser. bekeken, 's Ochtends vroeg, om 9 uur, btgon het eerste college Lesgever was de ru:t:ge Limburgsche afge vaardigde der Tweede Kamer, de heer Henri Hermans, die de zesde les had samengevat onder den titel: Van kapitalisme tot solidarisme Spr. begon met er op te wijzen, dat de scheiding tusschen de productiefactoren ar beid en kapitaal, waaruit het looncontract is ontstaan, aanvankelijk toen er voor de arbeiders nog groooe kans bestond op het bereiken eener zelfstandige positie in hun bedrijf geen of weinig sociaal nadeel ver oorzaakte. In toenemende mate werd dit echter het geval na het ontstaan en de verdere ontwikkeling van het grootbedrijf Het kapitaal aanvankelijk geheel in handen van den onderneme;-eigenaar, kwam toen in het spel als een derde macht en werd in groote ondernemingen, maar vooral in de internationale volkshuishouding, de overheerschende macht. De opeenhooping van het kapitaal 'n weinige handen, vooral bevorderd door het valsche beginsel der vrije concurrentie, dat nationale ordening a! langer hoe moeilijker, zoo niet onmogelijk heeft gemaakt, heeft het eigenlijk doel ccr productie: redelijke behoeftenbevrediging bijna geheel verdron gen door een louter streven naar winst. Zoogenaamde rationalisatie bevorderde de irrationeele verhouding in bedrijfsleven en maatschappij. Het is de technische structuur van het kapitalisme. Ligt de grondfout bij de scheiding tus schen arbeid en kapitaal, waardoor het ka pitaal zich ook tusschen werkgevers en ar beiders als een derde en overheerschende macht kon ontwikkelen, dan moet het loon contract worden aangevuld „getemperd" volgens „Quadrages ,mo anno" door een contract van maatschap. Dit beteekent, vol gens spr. méér dan aandeel van loonarbei ders in de winst! De noodzakelijke vorming van nieuw kapitaal waarvan het bezit nu geschreven worut op naam van hen. die het juist niet hebben gevormd dient zoo te geschieden, cat eenerzijds rechtvaar dige loonen en winsten worden betaald, an derzijds de arbeiders geleidelijk worden ge maakt tot mede-eigenaars van de onderne ming, waarin zij werkzaam zijn. In de plaats var. vrije concurrentie kome geregelde concurrentie, gebaseerd op natio nale ordening, met invoering van bedrijfs organisaties als natuurlijke organen van den staat en gericht op een volkshuishouding, welke het algemeen welzijn dient, dus rede lijke behoefenbevrediging op den voorgrond stelt, en waakt voor een rustige, onge stoorde ontwikkeling van de productieve or ganen, de bestas nsbronnen, der maat schappij. Alle technische hulpmiddelen moeten aan dit doel, aan de rationeele organisatie van de maatschappij zelve, dienstbaar worden gemaakt. Vanzelf ontwikkelt zich dan de toestand, dat zoowel sociaal als economisch niet voor- deelige ondernemingen (hetgeen te kleine, maar zeker ook te groote ondernemingen kunnen zijn!) verdwijnen, de algemeene wel vaart dus ook hierdoor wordt bevorderd alle natuurlijke bestaansbronnen van een land worden aangeboord en ontwikkeld, en uit de arbeidsverhoudingen, dan op recht vaardigheid gebaseerd, de militniristische factor, de factor van den klassenstrijd, wordt weggenomen. Na de pauze was het woord aan den heet Max van Poll, lri dei Tweede Kamer, die sprak over: Kapitalisme en politiek Het kapitalisme is, wat zijn theorie aan gaat, een bepaalde volks- en staathuishoud kundige leer, en, waf zijn practijk aangaat, een bepaalde vorm of wijze van inrichting der volks- en staatsverhoudingen. Er be staat nauw verband tusschen de Staathuis houdkunde, als theorie, en de Staatkunde als theorie. Ook de inrichting van het staatshuishouden moet diepgaanden in vloed uitoefenen op de practische staat kunde. De feitelijke kapitalistische volkshuishou ding ging de practische politiek beïnvloeden. De grovere vormen van beïnvloeding zijn de minst gevaarlijke. De gevaarlijke vorm is die van den invloed, welke wordt uitge oefend door de schiin-identiteit van alge meen belang en winstbejag der geld- en kapitaalbezitters. Deze wordt in de hand gewerkt door de onjuiste vereenzelviging van de begrippen „volkswelvaart" en „na tionale rijkdom". Waarlijk christelijke politiek kan haar richtlijnen vinden in de Encycliek „Quadra- gesimo Anno". De bedoeling van deze en cycliek is slechts te verwezenlijken door de scheiding tusschen politiek en kapitalistische volshuishouding. Dit is niet mogelijk zonder: le. de vaste overtuiging, dat de Staat, wel degelijk zeer veel vermag bij de inrichting der volkshuis houding; 2e. de bereidvaardigheid om des noods tijdelijk een vermindering van den nationalen rijkdom te aanvaarden ter wille van een betere verdeeling van den eigendom en dus een hoogere volkswelvaart: 3e. (zoo lang de parlementaire democratie de heer- schende regeeringsvorm is) een zoodanige voorlichting en organisatie van den volks invloed, dat daaruit een volksvertegenwoor diging ontstaat, aie bereid en in staat is tot het voeren van een politiek als de omzet ting der volkshuishouding eischt; 4e. naast de altijd noodige voorzichtigheid een zekere „Rücksichtslosigkeit tegenover de onver mijdelijke bezwaren, welke zulk een politiek zou ontmoeten air gevolg van de oogen- blikkelijke identiteit tusschen algemeen be lang en (schijn)beiang der geld- en kapi taalbezitters. De achtste en tevens laatste les werd ge geven door pater dr. G. Vrijmoed O.FM. Kapitalisten en wü, katholieken Omdat elke volkshuishouding steunt op arbeidsverdeeling en dus steunen moet op arbeidsordening en opdat onze feitelijke volkshuishouding zooveel mogelijk beant woorde aan het ideaal (niet: de utopie) van christelyk-geordendc volkshuishouding, acht spr. noodig: dat er een doelbewuste orde ning feitelijk oesta:t: en dat deze ordening als relatief hoogste norm hebbe: de alge meene welvaart, hetgeen op het gebied dei volkshuishouding beteekent: de bevrediging van redelijke en zedelijke behoeften. In onze feitelijke en concreet bestaande volkshuishouding, aldus pater Vrijmoed, is er geen doelbewuste ordening Er is alleen de door de ervaring onjuist gebleken ver- reinigt mond en tanden. wachting, dat er orde zal ontstaan uit het zoogenaamde vrij- spel der economische krachten. In onze feitelijk en concreet be staande volkshuishouding wordt als hoogste norm aanvaard het hoogst mogelijk rende ment der privaat-ondernemingen. Indien derhalve met kapiialisme bedoeld wordt niet een of ander abstract begrip, niet een of andere economische instelling op zich, maar onze concreet en feitelijk be staande volkshuishouding, zooals ze in de concrete werkelijkheid nu eenmaal is, dan moeten wij, meent dr. Vrijmoed, het kapi talisme veroordeelen. Slotwoord van Dr. Foels. De voorzitter sprak een slotwoord. Het is ons niet te doen om definities van het kapitalisme. Waar wij het over hebben, is het stelsel, waarin wij leven. Ik noem dit kapitalistisch, omdat het terecht zoo heet. Het heet zoo, omdat het kapitaal te veei rechten heeft. De wortel van het kwaad zit hier, dat aan het kapitaal rechten worden toegekend, welke het absoluut niet heeft, terwijl de kapitaalbezitters hun plichten miskennen. Dat kapitalisme moet vernietigd worden. Het is een moloch, die den vrijen mensch verslindt en vloekt met het Christendom. Wij priesters verdedigen de Kerk niet al leen, als wij dit stelsel bestrijden, wij ver dedigen de beschaving en de rechten van den mensch. Wij elschen de coöperatie in de bedrijven, kapitaal, intellect en handenarbeid men richte dit dan in, zooals minister Verschuur het wil of anders. Als 't maar gebeurt. Met heilige overtuiging en geest drift moet aan een nieuwe ordening ge werkt en we zullen de denkbeelden veran deren, zoo goed als anderen dit gedaan heb ben door de publieke opinie te winnen voor de hunne. Mijn vrienden, zoo besloot dr. Poels er zijn veel fouten tot in het huis waarin wü wonen, gü ziet katholieke werkgevers onder liberalen invloed, maar vergeet niet, dat ook millioenen arbeiders onder socialis- tischen invloed zün geraakt. Men is er in geslaagd, hen te suggereeren. dat de pries ters tegenover de arbeiders staan. Gij hebt hier voor de zooveelste maal gezien en ge hoord, dat de priesters de trouwste vrien den zijn van de rechten der arbeiders. De te Tokio vastgehouden vliegers Thans definitief in arrest gesteld De Japansche regeering is er thans toe overgegaan, de beide Amerikaansche vliegers Pangbom en Herndon, die voorloopig te Tokio werden vastgehouden, omdat zij zonder ver gunning over Japansch gebied hadden ge vlogen en bovendien boven een verboden zóne foto's hadden gemaakt, definitief in arrest te stellen. Reeds bij hun aankomst was de opwinding onder de Japansche bevolking tegenover de vliegers zeer groot. Sedert dien stonden zij in hun hotel onder bewaking der Japansche politie en hadden zij zich aan een zekere be perking hunner bewegingsvrijheid te onder werpen. Nederlandsch sportvlieger vastgehouden De Groningsche sportvlieger H. Stoll, die Zaterdag op zijn vlucht van Stuttgart naar het vliegveld Eelde in Metz een tusschen- landing moest maken, wordt in Metz vast gehouden. Hy mag op last der Fransche politie het hotel niet verlaten wegens het landen op Fransch grondgebied zonder toe stemming. Vrijgelaten De echtgenoote van den Groningschen vlieger, H. Stoll, heeft gisteravond een tele gram ontvangen, volgens hetwelk haar echtgenoot des namiddags is vrü gelaten. Heden zullen Stoll en Prasker de vlucht naar het vliegveld van Eelde voortzetten. i «gfJS -\ Ss ."'sgt I'- S „Zeg, mannie weet je misschien in welk pak we de haarspelden hebben?" ook nog gepakt (Life)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5