Buitenlandsch oJ^Cieuws FEUILLETON UITVOERING HOOVER-PLAN TE LONDEN BEVESTIGD DE MAN JAN NERGENSHUIZEN Accoord èeteekend De relletjes te Berlijn De politie uit vensters beschoten De Grondwet van Weimar EEN BRIL ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS Stillhaltebesluit der Belgische crediteuren van Duitschland Gemengde CBuitenlandsche c'Berichten FINANCIEN Het Duitsche Rijksbank- disconto FIETSBAND* STOOMVAARTLIJNEN RADIO-NIE UWS In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de te Londen vergaderde com missie van deskundigen volledige overeen stemming heeft bereikt over de uitvoering van het Hoover-plan tot het verleenen van een moratorium voor den tijd van één jaar, voor alle tusschen de regeeringen onderling bestaande schulden Het accoord zal hedenmiddag te vijf uur geteekend worden. Deze regeling geldt niet alleen voor de Duitsche herstelschulden, doch ook voor de intergeallieerde schulden van Engeland, Frankrijk en Italië, met in stemming van Tsiecho-Slowakije. In begin sel werd ook besloten tot een moratorium van twaalf maanden voor Hongarije en Bul garije, die zich met deze regeling accoord verklaarden. Alleen Joego-Slavië heeft tot nog toe het accoord niet aanvaard. De Duitsche vertegenwoordigers hebben gedaan weten te krijgen, dat in het proto col een verklaring zal worden opgenomen, dat de commissie van deskundigen geen be voegdheid had. om een uitspraak te doen over de betalingscapaciteit van Duitsch- land. Zij werden daarbij geleid door de over weging dat de bepaling, "volgens welke de thans tijdelijk uitgestelde betalingen bin nen tien jaar terugbetaald zouden moeten worden, een te zwar'en druk op Duitschland zou kunnen leggen. Het communiqué bevat verschillende pas sages bet-effende de spoorwegobligaties en de leveringen in natura. Ook ten aanzien daarvan is niet op alle punten overeenstem ming bereikt, doch heeft men. rekening houdende met de tusschen de verschillen de staten bestaande verdragen, enkele reser ves gemaakt. Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat de commissie van deskundigen haar taak ten volle heeft vervuld. Resultaten der overeenkomst Het practische resultaat van de overeen komsten ter uitvoering van het Hoover-plan is een ontlasting van Duitschland, geduren de het Hoove--jaar, ten bedrage van 1593 676 276 rijksmark. Van dit bedrag wordt de kwijting tot den 31sten Juli 1932 zonder rentebetaling opgeschoven en van dit tijdstip af wordt het terugbetaald in ge lijkmatige deelen, over tien jaar verdeeld, met een rentevoet van 3 pet. Gedurende het Hoover-iaar worden on veranderd doorbetaald: de dienst van de Dawes- en Young-leeningen, evenals de betalingen van de Vereenigde Staten met 't oog op de beslissingen van de Mixed Claims Commission voor de Amerikaansche rechthebbenden op schadeloosstelling en de betalingen uit de Duitsch-Belgische mar ken-overeenkomst, te zamen ongeveer 200 millioen rijksmark. Bij de beraadslagingen van bet comité is de Fransch-Amerikaansche overeenkomst van 6 Juli 1931 over de toepassing van het Hoover-plan als uitgangspunt genomen. De door Duitschland van 1 Juli 1932 af te brengen nabetalingen zijn niet aan een uitstel onderworpen. Het moeilijke vraagstuk der leveringen in natura heeft zijn regeling in de vastlegging van bepaalde grondslagen gevonden, welker practische doorvoering door de leden der commissie voor de leveringen in natura te Parhs geregeld zal worden. Met nadruk wordt er in verband hier mede op gewezen, dat de doorvoering van de verdragen inzake de leveringen in na tura te Parijs geregeM zal worden. Met nadruk wordt er in verband hiermede op gewezen, dat de doorvoering van de ver dragen inzake de leveringen in natura geen belasting van de begrooting van Duitsch land en geen benadeeling van de Duitsche economie gedurende het Hoover-jaar met zich zal brengen. De bij de bank voor internationale her stel-betalingen thans beschikbare credieten voor leveringen in natura moeten in de eer ste plaats voor de uitvoering van de aange gane contracten worden aangewend en de crediteurstaten hebben zich verplicht, in zooverre dit mogelijk is, middelen te vinden om een uitstel van de loopende contracten te verhinderen. Nadat de voorhanden zijnde credletmidde- len zijn opgebruikt en voor zoo ver geen an dere financieringsmogelijkheden aanwezig zijn, kunnen de regeeringen der crediteur staten de uitvoering van de aangegane.con tracten tot den 30sten Juni 1932 uitstellen. Hierdoor "zullen de voorhanden zijnde mid delen vooreerst voldoende zijn om een deel der reeds aangegane contracten uit te voe ren en het is te verwachten, dat de gemeen schappelijke krachtsinspanning van alle deel hebbenden er toe leiden zal, dat de zware nadeelen van een plotseling ingrijpen wor den voorkomen. Het protocol zal dadelijk na de ondertee- kening van kracht worden. De bank voor internationale herstelbeta lingen is aangezocht, de practische uitvoe ring te verzekeren. Het rapport der deskundigen en het slot-protocol geteekend. De werkzaamheden van de deskundigen, die sinds 17 Juli onder Engelsch presidium de practische doorvoering van het Hoover- plan en het Fransch-Amerikaansch accoord bestudeerden, zijn Dinsdagmiddag beëindigd. Om kwart voor vijf werd door de vertegen woordigers der in hoofdzaak belanghebbende mogendheden het rapport der deskundigen en om vijf uur het slotprotocol geratificeerd. Het Hongaarsche deel der overeenkomsten is slechts geparafeerd, doch nog niet onder teekend. Griekenland heeft het uitstel der Duitsche betalingen aanvaard, doch maakt nog reserves ten aanzien van Bulgarije. Het protocol werd direct na de onderteekening van kracht. Inzake de beëindiging van de Londensche deskundige onderhandelingen en de onder teekening van het deskundigen-rapport en van het slotprotocol, verklaart het Washing- tonsche staatsdepartement, dat een formeele onderteekening door de Vereenigde Staten overbodig is, daar het hier Europeesche pro blemen betreft. De overeenkomst is echter met genoegdoening opgenomen. Dinsdagavond om half acht schoolden communisten samen op den hoek van de Nostiz- en Gneisenaustrasse. De politie greep onmiddellijk in en ontruimde de straat. Daarbij werden uit de vensters der huizen schoten gelost op de politie, die ha rerzijds het vuur beantwoordde. De politie is tot doorzoeking van eenige huizen over gegaan, doch het resultaat hiervan is nog niet bekend. Een der moordenaars van de politieofficieren gearresteerd? Op aanwijzing heeft de politie Dinsdag in een perceel Hirtenstrasse 16 een man gear resteerd, die medeplichtig zou zijn aan den moord op de politieofficieren. Aangezien in zijn woning wapens en mu nitie werden aangetroffen, werd direct het geheele huis en omliggende gebouwen onder zocht om na te gaan of nóg meerdere wapens waren verborgen. Omtrent het resultaat van het onderzoek kon de politie nog geen mededeelingen ver strekken. Plechtige herdenking Gisteren heeft de politie te Berlijn de in voering van de grondwet van Weimar her dacht. Aanwezig was o.a. de Pruisische mi nister-president Braun. De hoofdcommissaris van politie Gzresinski hield in den Lustgar- ten een redevoering, waarbij hij herinnerde aan de viering van den grondwetsdag in 1P23, toen de toestand nog veel chaotischer was dan thans. Desniettemin is het toen ge lukt in verrassend korten tijd door handha ving van de discipline en door geduld en vastberadenheid de moeilijkheden meester te worden. Zou thans, hetgeen toen mogelijk bleek, onmogelijk zijn? Men mag de zaken zoo som ber inzien als men wil, één ding staat in elk geval vast, aldus betoogde de hoofdcommis saris, dat wanneer men vergelijkingen kan maken, de huidige toestand beter en hoop voller is dan toenmaals. Vóór alles is noodig, dat de staat bij zijn arbeid kan steunen op een volkomen be trouwbare politie, zooals dit in het verleden steeds het geval is geweest. Sprekende over het werk van de politie, zeide de hoofdcommissaris te wenschen. dat geheel Berlijn met hem inzag, wat het aan den opofferenden arbeid van zijn politiekorps te danken heeft, waarna hij hulde bracht aan de nagedachtenis van de gedoode ambte naren. Na enkele minuten van plechtige stilte, ver klaarde de heer Grzezinski, dat het komend jaar ongetwijfeld nog hoogere eischen zal stellen aan allen. Naast den plicht de wetten te doen eerbiedigen, heeft de politie echter tot taak het volk in zijn nood te begrijpen en voor zijn klachten meegevoel te hebben, De huidige politie is volkspolitie en moet dit blijven. „Hoezeer ik echter steeds inzicht en bezonnenheid van alle ambtenaren en beamb ten verlang, zoo is onverbiddelijke vastbera denheid en doortastendheid in de verdediging van zelf sprekend, wanneer het komt tot een aanval op beambten, tot openlijk verzet tegen de wetten of zelfs tegen de grondwet." Met een „Hoch" op de Duitsche republiek en de republikeinsche kleuren eindigde de hoofdcommissaris zijn rede. In den Rijksdag Om twaalf uur begon in den rijksdag de plechtige bijeenkomst tot viering van den grondwetsdag. Ook rijkspresident van Hin denburg was daarbij tegenwoordig. In een uitvoerige rede schetste de rijks minister van financiën Dietrich de ontwikke- GA NAAR Dr. Dietrich. iing van Duitschlands geschiedenis, waarbij hij o.a. herinnerde aan wat sinds 1923 ver richt was tot economisch herstel van het rijk, met steun mede van het buitenland. Spre kende over de huidige crisis uitte de minister öp hoop, dat deze thans het hoogtepunt zal hebben bereikt. Gevaar voor het rijk, aldus constateerde minister Dietrich, bestaat niet: de Duitscher heeft zich een beter burger ge toond dan men geneigd Was aan te nemen. Na uitvoerig hulde gebracht te hebben aan den arbeid van Freiherr v. Stein voor het Duitsche volk, waarvan dit thans de vruch ten plukt, wees spreker erop, dat het volk in groote meerderheid getoond heeft op de bestaande grondslagen voort te willen wer ken en bereid is daarvoor offers le bren gen. Minister Dietrich eindigde met de verze kering. dat „wij op den huidigen dag met de achting voor den staat het geloof in Duitschland verbinden". Na dr. Dietrich nam de rijkskanselier het woord, die ook herinnerde aan den persoon lijkheid van Freiherr v. Stein, den wegberei der van de Duitsche eenheid en vrijheid, wiens houding juist thans een lichtend voor beeld voor het Duitsche volk is. Dr. Brüning bracht ten slotte een „Hoch" uit op „het in de republiek aaneengesloten Duitsche volk". Incidenten te Keulen. Op 11 Aug. heeft de rijksvlag naar aan leiding van de grondwetsherdenkingen een fakkeloptocht gehouden. Politieke tegen standers poogden onderweg herhaaldelijk den optocht in de war te sturen. In ver schillende straten werd met vuurwerk naar de betoogers geworpen, waardoor de indruk werd gewekt, dat er werd geschoten. Of er inderdaad geschoten is, is niet bevestigd. Een aantal personen is gearresteerd. Tot ernstige relletjes is het niet gekomen. De Belgische bankinstellingen die handels belangen in Duitschland hebben, hebben Maandag besloten de geïnvesteerde kapitalen niet terug te trekken en tegemoet te komen aan de Duitsche crediteuren. De financieele positie der Belgische ban ken is thans zeer gunstig, zoodat het besluit voor de banken zelf geen moeilijkheden zal opleveren. Haat van communisten tegen de Duitsche politie Gisterennacht hebben de communisten in Weissensee, op huismuren en straten op schriften geplakt en gekalkt, waarin zij open lijk aansporen tot moord op den comman dant van het politieposthuis, Becker. Op een school aan de Friedrichstrasse was met groote roode letters op het trottoir geschilderd: .Luitenant Becker, maak je testament!! R.F.B. (Rood-Frontstrijders-Bond) is. je op het spoor. Voor iedere doodgeschoten arbei der twee Schupo-officierenü! R.F.B. neemt wraak!" Een nachtwaker verklaart twee met revol vers gewapende communisten te hebben ge zien, die het opschrift hadden geschilderd. Hij heeft direct aangifte op het posthuis ge daan, waar men het opschrift liet verwij- reden. In de Streustrasse in Weissensee en op nog een andere plaats was op de huizen geschil derd: „Luitenant Becker wordt door den R.F.B. doodgeschoten". In Charlottenburg, in de Nehringstrasse was op een boom een plakkaat met politieken inhoud aangeplakt, dat door de politie werd afgerukt. Even later hing er een papiertje, waarop stond: „Wanneer je nog eens de brutaüteit hebt om papieren af te rukken, kwajongens zal je het lot deelen van je medegespuis Lenk en Anlauf". (w.g.) Partijgenoot Grcze- sinski. i.o. Zoergiebel. Nadat dit papier was verwijderd hing er spoedig opnieuw een plakkaat, waarop de foto's van de beide vermoorde officieren van politie Lenk en Anlauf waren aangebracht, en waarop geschreven stond: ,,Lenk-husaren-ede(?) en Anlauf-Schweins- backe" Provokateurs van den Buelow-Platz, die zich door eigen schuld den dood op den hals hebben gehaald. Dit is de laatste waar schuwing. „Opnieuw afrukken wordt met(hier stonden drie kruisen). (w.g.) Severing. Conferenties te Londen Tusschen MacDonald en bankiers. Na een onderhoud, dat gisteren in Dow ning Street plaats had tusschen MacDo nald, Snowden, den kanselier van de schat kist en de bankiers, is de regeering van mee ning, dat de begrooting tot iederen prijs in evenwicht moet worden gebracht. Een draadloos bericht uit Londen meldt dat de premier in een interview heeft ver klaard dat hij met de studie van het rap port der bezuinigingscommissie was gereed gekomen, doch wees er op dat de houding der regeering niet zou worden vastgesteld alvorens deze subcommissie van het kabinet aan het eind der maand bijeen komt. Hij was naar Londen gekomen om zich bezig te houden met algemeene zaken der regeering. MacDonald had niet slechts een onder houd met Snowden en de bankiers, doch ook met Sir Clive Wigram, den particulie ren secretaris des konings. Roof-overval in Oost-Gallicië Een flinke bult In de Oost-Galicische badplaats Troes- kawie, werd door zes gemaskerde mannen een overval op het postkantoor onderno men. Terwijl een der bandieten de aanwezigen met een revolver in bedwang hield, roofden de anderen 25.000 zloty. Vervolgens namen de bandieten de vlucht, evenwel niet zonder eenige schoten te hebben gelost, toen uit de aanwezigen hulpgeroep opging. Twee beambten werden gewond, waarvan een levensgevaarlijk. De overval is daarom van belang, omdat men aanneemt, dat hij een politieken ach tergrond heeft. Het is nameliik waarschijnlijk, dat hij dor leden van de verboden Oekraïni- sche militaire organisatie werd gepleegd, die hun kastekort door dergelijke middelen beproeven op te heffen. Het onderzoek naar den aanslag op den D-trein De commissie van onderzoek inzake den aanslag op den D-trein FrankfurtBerlijn, is naar de Lokalanzeiger verneemt, in zoo verre gevorderd, dat haar thans de kringen van personen, waar de daders zich plegen op te houden, bekend zijn. Volgens deze gege vens moeten zij worden gezocht in Berlyn- Noord. Van twee verschillende, onderling volko men onafhankelijke kanten is men attent gemaakt ep een Russisch onderdaan, die zich sedert kort te Berlijn zou ophouden. De doodgewaande dochter Het „Journal" vermeldt de volgende treurige geschiedenis met een blij einde. In Maart 1928 verliet de achttienjarige mile. Amouvel haar moeder met achterlating van de mededeeling, dat zij zelfmoord zou plegen, omdat zij de kas van de firma waar zij werkzaam was, ten bedrage van duizend francs had bestolen. In Februari 1929 las de moeder, die de verdwijning van haar doch ter was blijven betreuren, in de courant, dat het lijk van een jong meisje was opgehaald, waarin zij haar dochter meende te herken nen, liet het begraven en bracht iederen Zondag enkele uren aan het graf door. Doch eind Juni van dit jaar ontmoette plotseling een harer bloedverwanten eer jong meisje, dat sprekend leek op net sinds twee jaar verdwenen meisje. Zijn verbazing was groot toen zij op hem afkwam en zeide; „Zeker, oom, ik ben 'tIk heb boete gedaan. Zouden ze mij vergiffenis schenken?" Haar moeder ontving haar met open armen en thans is bij de rechtbank de zaak aanhangig om het mogelijk te maken, dat zij als levend wordt erkend omin September in het huwelijk te kunnen treden. Massa-arrestatie Macedonische emigranten In opdracht van de regeering is gisteren begonnen met de arrestatie van talrijke Macedonische emigranten. Tot nog toe zijn meer dan vijftig Macedoniërs gearresteerd. ontwapend en naar de provincie overge bracht. Deze maatregel staat in verband met Joegoslavische maatregelen naar aan leiding van de vele spoorwegaanslagen. Een Kroatisch emigrant, de journalist Mande- kitsjh, is gearresteerd en wegens het mis bruik maken van de Bulgaarsche gastvrij heid, uit het land gezet. Hij had namelijk pogingen in het werk gesteld, de Kroatische emigranten in Bulgarije te vereenigen en wilde een eigen orgaan uitgeven. Tot 10 pet. verlaagd De Directie van de Rijksbank deelt mede, dat besloten is het Rijksbankdisconto van 15 pet. tot 10 pet. te verlagen en de beleenings- rente van 20 tot 15 pet., zulks met ingang van morgen. De motiveering van de disconto verlaging. In de gisteren gehouden zitting van de Centrale Commissie van de Rijksbank moti veerde de voorzitter, Rijksbankpresident Dr. Luther de door de Rijksbankdirectie besloten verlaging der Rijksbankdisconto van 15 tot 10 pet. en van het beleeningsdisconto van 20 tot 15 pet., zulks met ingang van heden, als volgt: De scherpe discontomaatregel van 1 Augus tus had het uitgesproken doel de hervatting van het betalingsverkeer voor te bereiden en de doorvoering hiervan te vergemakkelijken. De verwachtingen zijn geheel vervuld. De overgang tot het normale bankverkeer heeft zich zonder noemenswaardige ontwijking van het credietbestand bij de banken en van den omloop der betalingsmiddelen voltrokken. Na den staat van 7 Augustus is reeds opnieuw 122 millioen RM. bij de Rijksbank belegd en 107 millioen RM. in circulatie gebracht. Ook de heropening der spaarbanken is volkomen bevredigend geschied. Aangezien ook overigens in het bedrijfs leven duidelijke sporen van een verbetering van den toestand merkbaar zijn, meent de Rijksbank niet langer behoeven te dralen met het terugbrengen van het Nooddisconto van 15 tot 10 pet. en tegelijkertijd de beleenings- rente van 20 tot 15 pet. te verlagen. Zij is zich er daarbij van bewust, dat ook de nieu we rentevoet aan het Bedrijfsleven nog bui tengewone lasten oplegt en beschouwt het als een harer belangrijkste opgaven, harerzijds alles te doen wat er toe kan meewerken ver dere discontoverlagingen mogelijk te maken. De Duitsche Handelsdienst verneemt nog, dat het besluit de discontorenten te verlagen met algemeene stemmen is genomen en dat er niet lang over is beraadslaagd. Zooals de Rijksbankpresident in zijn motiveering reeds heeft uiteengezet, was men het er over eens, dat nadat het nooddisconto zijn taak had verricht, dit nooddisconto weer zoo spoedig mogelijk moest worden verlaagd. Naar de Duitsche Handelsdienst verder ver neemt, is in de Centrale Commissie ook nog gesproken over de mogelijkheid van de her opening der beurzen. Bij deze besprekingen werd er op gewezen, dat de nog steeds hooge beleeningsrente van 15 pet. voor de herope ning der beurzen zal moeten worden ver laagd, aangezien deze buitensporig hooge be leeningsrente absoluut remmend zal werken op het beursverkeer. Besluiten van welken aard ook zijn niet ge nomen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND PRINS DER NEDERLANDEN, uitreis, 10 Aug. te en van Gibraltar. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ARIADNE, 10 Aug. te San Juan P. R. AURORA, Messina-Amsterdam, pass. 10 Aug. 2 uur nam. Ouessant. BACCHUS, 10 Aug. v. W. Indië te New York. CATTICA, 9 Aug. van Curasao n. Pto. Ca- bello. CRIJNSSEN, thuisr., 10 Aug. 5 uur nam. v. Plymouth naar Havre. FAUNA, 10 Aug. v. Napels n. Catania. HELDER, 9 Aug. van Cristobal naar Bie- naventura. HERMES, 10 Aug. van Smyrna n. Malta. IRENE, 10 Aug. van Musel naar Oporto. IRIS, 10 Aug. van Amsterd. te Odense. NICKERIE, 11 Aug. van Amsterdam naar West-Indië. PERSEUS, 9 Aug. van Kopenhagen te Danzig. ODYSSEUS, 11 Aug. van Kopenhagen te Amsterdam. ORPHEUS, 11 Aug. v. Stettin te Amst. POSEIDON, 10 Aug. v. Cadez n. Ceuta. STELLA, 10 Aug. v. Fiume n. Bari. TELAMON, 10 Aug. van Lissabon naar Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD NURNBERG, 9 Aug. Amst. te Rosario. WATERLAND, uitr., 10 Aug. van Monte video. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ BOTH, Amst.-Batavia, 10 Aug. middag be stek 23 gr. 14 m. N.B. en 28 gr. 10 m. O.L. HOLLAND—AFRIKA-LIJN GRIJPSKERK, thuisr., 10 Aug. van Mar seille naar Antwerpen. KLIPFONTEIN, 11 Aug. van Antwerpen n. Rotterdam. DONDERDAG 13 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00-—2.00 KRO. Daarna NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.00 Zang NCRV. Dameskoor 10.15 Zieken- dienst 10.45 Vervolg zang Dameskoor 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Half uurtje door Pastoor Perquin 12.00 Politie- ber. 1.151.45 Concert Arnhemsch lu strum. Trio (fluit, fagot, vleugel) m. m. v. A. A. Warnars (xylofoon) 1.453.15 Gramo foonpl. 3.15 Vrouwenhalfuurtje 4.00 Ziekenuurtje 5.00—6.30 Concert. H. Her mann, viool; H. v. d. Horst Jr., cello; mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode, piano. M. m. v. A. Nooteboom, zingende zaag 6.30 Gra mofoonpl. 6.45 Knipcursus 7.00 Vragen- halfuurtje 7.30 Politieber. 7.45 Gra mofoonpl. 8,0010.30 Conoert Amsterd. Postharmonie o.l.v. D. Speets 9.009.30 Zijne Exc. W. E. van Dam van Isselt: „De tiendaagsche veldtocht" 10.00 Vaz Dias 10.3011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitzending 8.0010.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.1510.30 Gramo foonpl. 10.3011.00 Dr. J. Erdman-Sclimidt: „Huisdieren" 11.00 Concert. I. Rosenehimer piano; W. Canté-Van Amerongen, zang; J. Stem, zang; begeleiding Egbert Veen 12.00— 3.00 Concert A.V.R.O.-kwartet o.l.v. D. Groe- neveld 2.002.30 Lezing over negercul tuur 3.00—3.30 Gramofoonpl. 3.304.00 Aansl. met Café-Restaurant „Royal", Arn hem 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00— 6.30 A.VH.O.-octet o.l.v. L. Schmidt 6.30 —7.00 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 —7.30 Viool-recital. Vleugel, Egbert Veen 7.308.00 Zangvoordracht door Ré Koster. Vleugel, Egbert Veen 8.009.00 Concert Utr. Sted. orkest o.l.v. A. v. Raaite; Jean Oellers, viool; Pierre Palle, orgel; 9.00 Studio opvoering van „De Inbreker en het Meisje naar het Engelsch van M. Bouton door Cha- rivarius 9.3010.00 Concert Utr. Sted. Or kest (vervolg) 10.10 Vaz Dias 10.25 11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest 11.10— 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 12.20 Orgelspel door R. Foort 1.20 Concert. G. Crawley, sopraan; G. Clifford, bariton; Mabel Rutland, piano 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst 4.05 Dans muziek 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinder uurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Berichten 7.00 Pianospel door Helen Perkin 7.20 —7.40 Lezing 7.50 „Fireside" van L. du Garde Peach 8.20 Concert. Orkest, E. Cruickshank (alt) 10.00 Berichten. 10.15 Beursberichten 10.20 Lezing 10.35 Dans muziek 12.2012.25 Televisie. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.C5 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 4.50 Concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio- Tooneel: „Au pain sec" van Baret 9.05 Pianospel en zang 9.50 Concert. Strijk kwartet. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 5.206.20 Concert. Orkest en fluit 8.209.15 Orkestconcert 9.20 Koorconcert 11.3012.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Orkestconcert 3.205.20 Orkestconcert en zang 8.208.40 Orkestconcert 8.40 10.05 Radio-Tooneel 10.20—11.10 Orkest concert 11.10—12.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.20 Gramo foonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert en zang 9.20 Orkestconcert en zang. SPRINGFONTEIN, uitr., 10 Aug. te Dur ban. HOLLAND—AMERIKA-LIJN DINTELDIJK, Rott.-Vanc., 9 Aug. te Cris tobal. DRECHTDIJK, Rott.-Vanc., 10 Aug. te San Francisco. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN HOOGKERK, uitr., 10 Aug. van Genua. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN TANIMBAR, uitr., pass. 8 Aug. Gibraltar. HOLLAND—OOST- AZIE-LIJN OOSTKERK, 10 Aug. van Hamb. te Rott. JAVA—NEW YORK-LIJN BINNENDIJK, Java-N. York, pass. 8 Aug. Perim. MERAUKE, New York-Java, 10 Aug. van Suez. KOTA INTEN, 10 Aug. van Java te Boston. ROTTERDAMSCHE LLOYD DEMPO, thuisr., pass. 10 Aug. Perim. DJEMBER, thuisr., pass. 11 Aug. Dover. INDRAPOERA, uitr., 11 Aug. te Belawan. INSULINDE, thuisr., 10 Aug. van Tanger. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS, 10 Aug. Finisterre gep., van Rott. naar Touloa. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM, 9 Aug. van Villa Constitucion n. La Plata. ALCOR, 10 Aug. van Las Palmas, v. Santa Fé n. Amsterdam. ALBLASSERDAM, 11 Aug. van Riga n. Rotterdam. BATAVIER II, 11 Aug. 8 uur 25 m. van Rott. te Gravesend BATAVIER VII, 10 Aug. van Rotterdam n. Middlesbro. 48. „Het doet mij zeer veel genoegen, dat U tijd heeft kunnen vindqp, ons een bezoek te brengen, mijnheer Logan sprak tante Mary opgewekt en hartelijk. „Zou U mis schien onze spelers willen helpen? Kapitein York komt een man te kort en ik weet, dat hij verrukt zou zijn, als U in de bres zou willen springen." Ik bestudeerde met innerlijk genoegen het gelaat van Billy. „Ik vrees, dat ik van cri cket niet veel terecht zal brengen", ant woordde hij beleefd „Om IT de waarheid te zeggen, heb ik geen cricket meer gespeeld of zien spelen, sedert ik van school af ben. Maar ongetwijfeld speelt mijnheer Northcote wel." „Mijnheer Northcote doet in het geheel niets", zei ik met een waarschuwenden blik tegen Billy. „Hij kent zijn grenzen." ,,'n Buitensporig nederig mensch ben je wh, Northcote", zei Vane grinnikend, „voor op een snlkheeten dag." Ons gesprek werd op dit oogenblik onder- '"»n door de verschijning van het Or- bridge elftal, dat verloren had en nu in haast het veld verliet. Ik maakte van deze gelegenheid gebruik, om de ontstane drukte te ontvluchten en na Billy gewenkt te hebben, mij te volgen, ging ik een wandeling om het paviljoen maken. „Ik ben blij, dat je heengegaan bent", zei Billy, zoodra wij buiten het gehoor der an deren waren. „Ik heb nogal belangrijk nieuws voor je, oude jongen. En wat meer is, ik snak naar een sigaret." „Nu, dat treft, wij zullen even by York aankloppen Lady Baradell schijnt ons in het oog te houden." Billy keek mij onderzoekend aan. „Wie is Lady Baradell?" vroeg hij. „Ik geloof, dat je baar voor mij verborgen houdt. Is dat soms een oude vlam van je?" „Lady Baradell", antwoordde ik vriende- iyk, „is een bijzonder mooie vrouw, maar zij staat niet in betrekking tot onze parti culiere zorgen, tenminste niet officieel." „Dat begryp ik", zei Billy. Wij vonden York by den ingang van het paviljoen, blozend van opwinding en schit terend in zijn rood en gele sportblouse. Ik stelde hem Billy voor als den heer, die my tegen de stroopers in het moeras had be schermd, en van dit onderwerp afstappend, feliciteerden wy York met zyn behaalde overwinning. „Jelui bent de helden van den dag", riep ik met de hand wuivend naar een groepje onder de boomen, waarna York wegslen- terde met de bewering, dat hy bizonder slecht gespeeld en veel pech had gehad. Bil ly en ik vervolgden onzen weg en vonden aan de andere zijde achter het veld een verlaten bank, waarop wü ons nederzetten. „Geen slecht nieuws, hoop ik, Billy?" vroeg ik nieuwsgierig. ,,'t Is niet bijzonder opvroolykend", ant woordde hij met ernstige stem. „Ik wees, dat je dametje in een vuilen boel verzeild ge raakt is." f Mün hart scheen in te krimpen. „Er is echter nog niets ernstigs aan de hand", liet hy er vlug op volgen, „maar die schavuiten op „de Hollies" hebben op de een of andere wijze ontdekt, dat zij gisteren een onderhoud met jou heeft gehad en als ik mij niet sterk vergis, hebben zij haar opgeslo ten." „Hoe kon je dat alles te weten komen?" woeg ik. „Door het raam", zei Billy. „Als het een weinig wijder open gestaan had, zou ik veel meer gehoord hebben, maar die Zuid-Ame rikanen schijnen bang voor een beetje ver- sche lucht." Hy stak zijn pijp aan en blies gedurende eenige oogenblikken zware ta bakswolken de lucht in. „Ik klom tegen de afvoerpyp op Het was even gemakkelijk, als uit een boom te vallen." „Je bent een kraan, Billy", zei ik met warmte. „Wat zeiden ze eigeniy'k?" „Ja, je weet, hoe die kerels koeterwalen half Spaansch, half Engelsch en alle maal tegelijk. Zoover ik er uit wys kon wor den ik hing maar los tegen die pyp aan had iemand hun een boodschap gezonden, dat jü en Mercia dien middag samen had den doorgebracht, zy waren er verduiveld woest over en schenen er over te beraadsla gen, wat zy met haar zouden doen. Die vent, die jou dat prikje heeft gegeven, was helsch Als hy had moeten beslissen, had ik vooi haar leven geen cent gegeven, maar gelukkig is die „huisknecht-vergiftiger" de baas daar Hü beval, dat er op -t oogenblik geen geweld gebruikt mocht worden, en de anderen leg den zich bii zyn beslissing neer." „Dat is zyn geluk", zei ik norsch. Billy knikte. „Dat is het zeker", zei hy. „Als zy tot een andere beslissing zouden zyn gekomen, geloof ik. dat ik ze allen zou heb ben doodgeschoten. Ik had mijn geweer bij mij. Toen het echter anders afliep, oordeel de ik het beter, om de executie maar uit te stellen". „Dat zal misschien geen lang uitstel zijn", verklaarde ik. „Wij moeten Mercia daar van avond nog vandaan halen, het gaat, hoe het gaat." „Ja", beaamde Billy zacht. „Ik geloof, dat de tijd is gekomen, dat wy moeten ingry- pen. Zeg, heb jij nog nieuws?" Zonder veel woorden te verspillen, ver haalde ik hem myn gesprek met Mercia en tevens van het geheimzinnige telegram, dat Maurice had ontvangen. „Allemachtig!" zei hy, terwyi hy my aan dachtig gadesloeg, „dat brengt iets meer licht in de zaak. Verbeeld je, dat Northcote, die vervloekte schurk van een Prado is. Ik heb altyd gehoord, dat hy een Engelschman was, maar ik heb het nooit geloofd. Geen wonder, dat je zoo onpopulair bent, oude jongen." „Ik wou, dat ik maar wist, hoe hy ont snapt is en wai die helsche „Bond" is, die op zijn leven loert", zei ik. Billy glimlachte. „Een man als Prado", zei hy ironisch, „is hoogstwaarschynlyk niet thuis, wanneer het volk van plan is, zyn paleis in de lucht te laten vliegen. Ik zou het niets vreemd vinden, als hy het zelf had gedaan en van de gelegenheid gebruik ge maakt, om van vaderland te veranderen. Wat den „Bond" betreft nu ja, je weet even goed als ik, hoe het er in die vulcani- sche kleine Zuid-Amerikaansche staatjes toegaat. Prado behoorde waarschijnlijk tot een of ander geheim genootschap, dat hem hielp Solano te vermoorden en den presi dentszetel te beklimmen; en toen hij baas was, beschuldigde nij hen. zy moeten wel ernstige redenen hebben, dat zij hem over den geheelen aardbo] achter na jagen." „Nu, ernstige redenen of niet, ik haal Mercia vanavond uit dat huis. Ik zal niet rusten alvorens zy veilig en wel bij Tregat- tock is." „Je kan op mij rekenen," zei Billy eenvou dig. „Hoe zullen wy het aanleggen?" Ik dacht even na „Wü zullen het voor beeld van Maurice volgen zei ik. „jy gaat terug naar Woodford en zendt mi) tegen vüf uur een telegram, dat ik onmiddellijk naar Londen moet komen. Dat is een ge zonde reden tot vertrek. Ik zai hun zeggen, dat ik met den auto ga en dan kom ik en ontmoet je in „de Ploeg". Billy knikte. „Je hebt gelijk", zei hij „Ik zal zien of de auto in orde is." Toen schok schouderde hü lachend. „Wij moeten eens een gezellig avondje hebben", voegde hy er bü, terwül hy zich verkneukeld de handen wreef. ,,'t zyn zaken er geen pretjes. Billy en wy moeten niet vechten als wy Mercia zonder dat mee kunnen krijgen." „Daar bestaat bedroefd weinig kans voor", merkte Billy op. „Ik zie dien giftmenger haar al heel vriendelijk aan ie presenteeren en jelui zijn zegen geven En jy?" „Hij kan zelf kiezen", antwoordde ik. Er volgde een korte stilte. „E- wat doen wy verder als wij in Lonusn komen?" vroeg Billy. Ik haalde myn schouders op. „Het is niet goed, van te voren pianren te maken. De mensch wikt en mijnheer Guarez beschikt. Het eenige, wat ik voornemens ben is, dat ik dit avontuur niet opgeef voor de drie we ken om zijn. Zij hebben mij nu kwaad ge maakt en bovendien hes ik myn woord aan Northcote gegeven." Billv knikte. „En Milford is er ook nog." „Milford was er," zei ik. „En dat is een reden te meer, om in Park-Lane te blijven. Die geschiedenis moeten wy tot klaarheid brengen, hoe het ook gaat". Toen zweeg ik. „Ik zou ook graag een spaak in het wiel van Sangatte willen steken, als ik kon", voegde ik er peinzend bij. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6