f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f 40.- DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 'Vrouwenhandelaars aangehouden Het te Venlo verbrande kind Ernstig auto-ongeluk te Pernis BERICHT Jongetje gedood Ernstig auto-ongeluk te Mook De nood op de katoenmarkt De dalende groothandels- prijzen DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17843 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL FINANCIEELE PSYCHOLOGIE VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(J vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regei VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bü vooruitbet B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvingei bij een breuk van been of arm ii verlies van 'n anderen vinger Hoezeer men bij het bestudeeren van de financieele verhoudingen in Europa ook aanvankelijk kan meenen slechts met doodnuchtere cijfers te doen te hebben, die hun stevige basis hebben in waargenomen en in statistiek ge brachte feiten van het economisch le ven, toch moet men bij nader inzicht wel tot de conclusie komen, dat ook op dit gebied de onberekenbare elementen van de menschelijke ziel een niet te onderschatten plaats innemen. Het probleem, dat de laatste maan den de ministers en de bankdirecteu ren heeft bezig gehouden in hun ami cale samenkomsten, achtereenvolgens te Chequers, Parijs, Londen en Berlijn, is wel een duidelijk voorbeeld van den invloed der psychologische factoren in de financieele sferen. De aanvang, immers, was eenvoudig een vertrouwenskwestie. Duitschland dreef sedert den verloren wereldoorlog bijna geheel op credieten op korten termijn, een zeer wankel vlot, dat aan twee kanten kon omslaan, n.l. wanneer het buitenland zijn ver trouwen verloor, of wanneer het een politiek spelletje met Duitschland wilde spelen. Inderdaad is een van deze beide dingen gebeurd: het vertrouwen is geschokt en de politiek heeft mis schien achter de schermen wel een handje meegeholpen. Met het bekende gevolg: een massale opzegging der cre dieten; een kapitaalvlucht, die de goudvoorraden der banken en dienten gevolge de dekking van den bankbii- jettenaanloop, de veiligheid dus van het geld zelf, ernstig in gevaar bracht. Het Hoover-moratorium heeft geen keering gebracht, heeft het geschonden ver trouwen niet kunnen herstellen, heeft dit psychologisch proces niet kunnen stuiten in zijn verloop. Zóó sterk kunnen psychologische pro cessen zijn. Van ministerconferenties, die aan stonds volgden op den krach der Duitsche banken, heeft men weinig méér bijzon derheden kunnen hooren, dan alleen het feit, dat de sfeer, waarin men con fereerde, een sfeer van vertrouwen was. Eu men heeft dat als een goed teeken opgevat als een noodzakelijke voor waarde zelfs voor het slagen der be sprekingen, waarin tabellen en econo mische gegevens alleen maar moeilijk heden brachten in het onderling be grijpen. Ook de vermoedens die men heeft over de toekomst, berusten geheel op psychologische berekeningen voor zooverre men tenminste dergelijke be rekeningen maken kan. Zoo weet men, dat rFankrijks hou ding tegenover Duitschland in hoofd zaak wordt bepaald niet aleen door een modernen hopelijk echter ver zwakten vorm van „ceterum censeo", maar vooral ook in deze kwestie door de financieele ervaringen, die het land in de laatste jaren heeft opgedaan. Frankrijk heeft in den wereldoorlog groote schaden geleden, een kwart van zijn heele volksvermogen welke schaden nog lang niet zijn aangevuld. Onmiddellijk daarna werden door den krach van Rusland met één slag 1.600.000 Franschen geruïneerd. En daarna kwam de inflatie nog. Is het dan nog te verwonderen, zoo vraagt men zich af, dat ditzelfde Frank rijk sinds het door de onschatbare diensten van een Poincaré die den franc wist te stabiliseeren en van de Fransche zuinigheid gebruik wist te maken een schatkist bezit, die rela tief beter gevuld is dan die van Ame rika, zich wel driemaal bezint voor 't weer geld uitleent op langen termijn en dan aan een land, dat het, om an dere redenen nog, minder vertrouwt, dan het vroeger Rusland vertrouwde? De ervaringen hebben Frankrijk wijs gemaakt en voorzichtig in zijn poli tiek (is het niet veel beter hier var. „psyche" te spreken?). Engeland staat er heel anders tegen over, het leent eigenlijk liever op langen termijn, om langer andere lan den aan zich te verplichten waarschijn lijk. Het mislukken van de ééne wordt toch wel weer gedekt door het succes van een andere, en de Engeische koop man en geldmagnaat beroemt zSch liever op de algemeene welvaart van zijn land, dan lang na te denken over het gevaar van een of andere leening vast overtuigd als hij is, dat het geld vroeg of laat toch wel weer Lombard Street zal binnenvloeien. Zoo schreef het onlangs nog de Sunday Times en herhaalde correspondenten uit Enge land in onze voornaamste bladen be vestigen dit inzicht meerdere malen. Amerika staat met zijn opvattingen, precies tusschen de dorpspolitiek van Frankrijk en de grootbank-psyche van Engeland in. Amerika staat nog steeds in weifeling of het al dan niet export land blijven wil; of het Monroe, dan wei Hoover zal volgen. Wil net dat in derdaad blijven, dan zal het zich wer kelijk aan credieten op langen termijn moeten wagen. Maar heelemaal van harte gaat het niet. De groote vraag voor Duitschland is: in hoeverre zijn de amicale besprekin gen der laatste maanden er in ge slaagd deze verschillende psychologische instellingen met elkander te verzoenen, tegen elkander op te heffen of elkander te versterken? Dat nu is een totaal onberekenbaar iets. Dat is de groote X in de toekomst van Duitschland want gesteld eens, dat deze verschil lende mentaliteiten elkaar neutralisee ren? Dan gebeurt er niets. Overigens legt er in het Duitsche verschiet een even groote Y voor de oogen van de mogendheden. Zal het Duitsche volk gretig gehoor verleenen aan de revolutionnaire hetze, waarmee het van twee kanten wordt bestookt? Zal de tegenweer van de regeering sterk genoeg zijn om de vijanden in eigen boezem te weerstaan? Zullen de nood verordeningen blijken doeltreffend in hun werking te zijn? Niemand is er, die u dat te voren kan berekenen uit statistieken, grafieken en tabellen. Zóó biedt de heele wereldsituatie op financieel gebied thans het beeld van een strijd tusschen de psyches der vol keren. En wat is meer onberekenbaar dan de ziel? Twee personen opgesloten De politie te Amsterdam heeft Dinsdag avond een 37-jarige man en een 35-jarige vrouw gearresteerd, die aan de O. Z. Achter burgwal woonden. Zij worden er van verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan 't misdrijf van vrou wenhandel. De arrestatie is geschied op aanklacht van twee slachtoffers van de praktijken dezer menschen. Bij een controle door de zedenpolitie wer den n.l. in een berucht huis aan den O.Z. Achterburgwal twee meisjes aangetroffen, die verklaarden onder valsche voorspiegelingen uit Brabant te zijn gekomen naar de hoofd stad. Daar heeft men haar onmiddellijk ge bracht naar het bewuste huis aan de O.Z. Achterburgwal, waar zij werden vastgehouden tot de politie ingreep. De zuster van Paus Benedictus XV De zuster van Paus Benedictus XV, gra vin Persico della Chiesa, ligt te Venetië ern stig ziek. Paus Pius XI heeft haar Zijn oijzonderen Zegen doen toekomen. Uitvoer van bloembollen Alleen toegestaan met een geleidebiljet. Blijkens een gisteren verschenen Staats blad no. 360, vermeldende het Kon. Besluit van 5 Augustus j.l. tot toepassing van art. 8 der landbouw-uitvoerwet 1929, met betrek king tot bloembollen, is het verboden bloem bollen uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden, indien zij niet vergezeld zijn van een geleidebiljet, ten bewijze, dat de zending voldoet aan de bij art. 4 van dit K. B. gestelde eischen. Art. 4 bepaalt, dat een geleidebiljet slechts wordt afgegeven, indien de uit te voeren bloembollen bij keuring gezond zijn bevon den en voldoen aan redelijke eischen, in ver band met het doel, waarvoor zij bestemd zijn en indien de verpakking zoodanig is, dat de bloembollen geen schade kunnen lij den van daarbij mede te zenden struiken of vaste planten. De plantenziektckundige dienst is belast met de keuring en met de afgifte van de ge- leidebiljetten. Minister Paul Reynaud Zal wèl een bez<vek aan Ned.-Indië brengen „La Dépêche Coloniale" meldt, volgens het „Hdbd.", thans, dat de Pransche mi nister van Koloniën de heer Paul Reynaud, wel een bezoek aan Batavia zal brengen, op de terugreis van Indo-China. Op 3 of 4 October zal de heer Reynaud per kruiser „Duquay Trouin'' te Singapore aankomen, waar hij zal overgaan op een oor logsbodem der Indo-Chineesche wateren Aankomst te Saigon6 October. Een maand zal worden gereisd door Cochinchina en Tonkin, waarna op 10 November de terugreis zal worden aanvaard. Via Batavia en Colombo. Terugkomst in Frankrijk: 22 December. De Koningin op reis Hare Majesteit chauffeert zelf. De Koningin heeft, blijkens een Oosten- rijksch blad, tijdens de feestspelen van Max Reinhardt, ook Salzburg bezocht. Zelfs twee maal. Wij vermelden dit wegens een nog ongekende bijzonderheid, namelijk dat H. M. zelf chauffeert. Het bericht meldt toch: „Na eenlge dagen keerde zij weder in Salzburg terug. Ditmaal reisde zij in een auto en zij chauffeerde zelf." Was met brandend stroo gegooid De dader gearresteerd Het ongeluk, waarbij het vierjarig doch tertje van den heer S. te Venlo is verbrand, heeft zich als volgt toegedragen. Eenige opgeschoten jongens van 12 tot 17 jaar hebben in de Zandbergen bij de Vel- denscheweg vuurtje gestookt. Een oude stroomatras, die zij ergens in de bosschen gevonden hadden, wierpen zij op het vuur Jongere kinderen, die in de buurt aan het spelen waren, kwamen naar het vuurtje kijken. De bengels hebben toen met bran dend stroo naar de kinderen geworpen. De 17-jarige H. liep de kinderen met de stroo- fakkels achterna en heeft de vierjarige M. S. een bos brandend stroo op het hoofd en rug geworpen, met het noodlottig ge volgd, dat de kleine aan de bekomen brandwonden bezweek. Het lijkje is door de politie in beslag genomen. De 17-jarige H., wonende aan de Runnes- straat, is gearresteerd. Vlieg-ongeval bij De Kooy De vlieger licht gewond Gistermiddag ongeveer vier uur heeft bij het vliegkamp De Kooy, nabij Den Helder, een vliegongeval plaats gehad. De korporaalvlieger Reumerman startte met een Fokker-verkenner F. 1. Hij startte evenwel met den wind mee, waardoor hij niet voldoende hoogte kon krijgen. In het Noord-Hollandsch kanaal, In de onmiddel lijke nabijheid waarvan het vliegveld is gelegen, ligt een schip, dat als krabbenmeel- fabriek is ingericht. De piloot trachtte zijn vliegtuig over dit vaartuig heen te krijgen, doch botste bij deze poging tegen den hoo- gen ijzeren schoorsteen, die zich op het schip bevindt. Het vliegtuig sloeg over den kop over den dijk, die langs het kanaal loopt en kwam in de schorren terecht, die achter dezen dijk liggen. Het toestel werd vrijwel geheel vernield. De piloot werd naar het marine-hospitaal te Den Helder vervoerd. Hij heeft een ver wonding aan zijn knie opgeloopen. Hoogst waarschijnlijk is zijn knieschijf gebroken, zoodat dit ongeval, afgezien van de mate- rieele schade, nog goed is afgeloopen. Een herinnering aan de dagen van de „Italia" De tent van Sjef van Dongen gevonden Een expeditie, uitgezonden door het dag blad „Stockholms Tidningen", heeft bij op metingen op het eiland Foyn de tent gevon den, waarin Sora en Sjef van Dongen ver bleven hebben toen zij op zoek waren naar de schipbreukelingen van de Italia. Men zal zich herinneren, dat de Italiaansche kapitein en zijn Nederlandsche makker gered zijn door vliegtuigen, die juist een stukje open water tusschen het z.g. pakijs vonden om neer te dalen. Gelegenheid om hun eigen dommen mee te nemen hadden zij niet meer. Nu hebben de Zweden echter drie jaar later de tent gevonden en daarmee een beurs met Italiaansch en Noorsch geld en een gouden horloge van kapitein Sora en een kiektoestel. Ook troffen zij in de tent nog een schedel aan van een der honden van Sjef van Don gen, die, zooals men zich herinneren zal, af gemaakt moesten worden. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen naar Noorwegen Het verblijf zal ongeveer drie weken dnren. Na de Nederlandsche bedevaart naar Dok- kum met zijn hooge tegenwoordigheid te heb- hebben opgeluisterd, is Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht Maandag, in gezelschap van den Weleerw. heer J. de Geus, oud-missionaris in Noor wegen, voor eenigen tijd naar Noorwegen vertrokken. Maandagmiddag na afloop der plechtige processie te Dokkum, is Mgr. per auto naar Groningen gereden om van daar met den avondtrein naar Bremen te reizen waar werd overnacht. Dinsdagmorgen vertrok Mgr. over Hamburg naar Kopenhagen, waar de reis eenige dagen wordt onderbroken. Per boot gaat de reis verder naar Noorwegen, waar o.m. Oslo en Bergen zullen worden bezocht. De reis van Mgr. zal ongeveer drie weken duren. Drie gewonden Hedenmorgen vroeg is aan den Jachtdijk op de grens van de gemeente Pernis een ernstig ongeluk gebeurd. Een luxe-auto, komende uit de richting Rotterdam en be stuurd door J. v. d. B., landbouwer te Nieuw-Hellevoet, moest uitwijken voor een van tegenovergestelde richting komenden auto. Waarschijnlijk is de bestuurder van eerstgenoemden auto zijn stuur kwijt ge raakt, waardoor de auto in volle vaart tegen een boom reed. De wagen is aan één zijde geheel vernield. De bestuurder, de heer v. d. B., bleek zeer ernstige wonden aan hoofd en armen te hebben bekomen. Na door dr. v. d. Kamp te Pernis te zijn verbonden, is hij naar het ziekenhuis Eudocia te Rotterdam overgebracht. De twee andere inzittenden bekwamen eenige lichte verwondingen. In verband met den feestdag van O. L. Vrouw ten Hemelopneming zullen de werkzaamheden aan de Drukkerij „De Spaarnestad" a.s. Zaterdag zooveel mo gelijk beperkt worden. Ten einde het daarvoor benoodigde personeel zoo kort mogelijk aan den arbeid te houden, verzoeken wij onzen adverteerders dringend hun annonces voor het Zaterdag-nummer uiterlijk Zaterdagmorgen om 9 uur in ons bezit te doen zijn. DE DIRECTIE. Bij het spelen onder een kipkar Het vierjarig zoontje van den heer W. Fathuis te De Haukes op Wieringen, ge raakte gisteren al spelende onder den bak van een stilstaande kipkar, welke bak men vermoedelijk had losgemaakt en die om sloeg waarbij de kleine een zeer diepe hoofd en halswonde kreeg. De inmiddels ingeroe pen geneeskundige hulp kon slechts den dood constateeren. De huurdersstaking te Rotterdam De eigenares van eenige panden in de Crispijnlaan te Rotterdam heeft erin toege stemd, de huur met 50 cent per week te ver lagen. De aangezegde verhooging van huur in de Nadorststraat ten bedrage van f 1.per week is ingetrokken. Het bezoek van Frankrijk aan Duitschland Waarschijnlijk tegen September Men verwacht, dat de Duitsche embassa- deur te Parijs von Hasch in den loop van vandaag de officiëele uitnoodiging der Duit sche regeering tot een bezoek aan Berlijn, aan de Fransche regeering zal doen toe komen. Hedenmorgen zal een ministerraad worden gehouden, waarin eventueel het tijdstip van het bezoek zal worden bepaald. Tot nog toe is er geen enkele aanleiding om aan te nemen, dat Laval zijn reis naar Berlijn zal uitstellen tot na de zitting van den volkenbondsraad te Genève. In welin gelichte kringen was men gisteravond alge meen van meening, dat de Fransche regee ring reeds alleen uit hoffelijkheid tegenover de Duitsche geen ander tijdstip voor het bezoek zou kunnen bepalen, dan door de Duitsche regeering zou worden voorge steld. De pers wijst er op, dat de reis waar schijnlijk tegen 1 September zal plaats vin den. Het gewoonlijk goed ingelichte „Journal" verklaart, dat de Fransche ministers zich naar Berlijn sullen begeven zoodra zij in het bezit van een officieele uitnoodiging zijn. Te officiëeler plaatse is men van mee ning, dat een aantal vraagstukken noch thans, noch direct na de bijeenkomst te Genève behandeld kan worden, aangezien de huidige omstandigheden 'een oploscing er van onmogelijk maken. Uitstel van de reis zou daarom naast de teleurstelling, die er in Duitschland door zal worden gewekt geen voordeelen voor het verloop der besprekingen bieden. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake het stooten van het s.s. „Orania" tegen de basaltsteenen van den Zuiderstrekdam van het Nieuwe Buitenka naal in de haven van IJmuiden. Dit wijt de Raad geheel aan de grove vergissing van den loods, die de witte gasboei, nog wel een flikkerlicht, welks aanwezigheid daar ter plaatse hem bekend was, aanzag voor een schip, terwijl, zelfs indien het licht een schip ware geweest, de „Orania" nog geen voldoende ruimte zou hebben ge had om tusschen den wal en dat licht door te gaan. Wanneer een loods zulk een grove fout maakt, bestaat er, naar 's Raads oor deel, voor den gezagvoerder aanleiding om onmiddellijk in te grijpen. Ook betreffende de wijze van binnenkomen was niet alles in orde. De onlusten op Cuba Totaal 36 dooden Volgens schatting der Cubaansche regee ring zijn bij de onlusten van de laatste 4 dagen 36 dooden gevallen, terwijl 53 personen werden gewond. De regeeringstroepen maak ten 150 gevangenen. De opstandelingen heb ben zich in de bergdistricten van Cuba te ruggetrokken en te Havanna is de toestand weer zoo normaal, dat het zakenleven er zijn gewonen voortgang vindt. Alle strategische punten op het eiland zijn door regeerings troepen bezet. Alleen in de provincie Santa Clara schijnen de rebellen nog actief op te treden De spaarzaam doorkomende berichten uit Cuba wijzen er op, dat in geheel Cuba een bendenoorlog woedt. Ofschoon president Machado een optimistische verklaring af legde in welke hij wijst op de sterkte van het leger, dat 14500 koppen telt, is het duidelijk te merken, dat de opstandelingen van uur tot uur terrein winnen. De correspondent van de „New York Ti mes" spreekt reeds over een grooten aan staanden beslissenden slag. De verbindingen met het binnenland zün verbroken. Nijmeegsch kapelaan zwaar gewond Dinsdagavond is de auto van de familie K. uit Nijmegen, die met kapelaan Böckeling aldaar voor een liefdadig doel naar Heerlen was geweest, op den terugweg naar Nijmegen bij Mook tegen een boom gereden. De auto moest uitwijken voor een tegemoet rijdenden wagen, geraakte toen in de tramrails en sloeg tegen een boom. Kapelaan B., die naast den bestuurder zat, was er het ergst aan toe. Hij kreeg eer. vrij zware schedelbreuk en een dubbele kaakfrae- tuur. Hij werd onmiddellijk opgenomen en vervoerd naar de kweekschool te Mook, waar hij een rustigen nacht doorbracht. Zijn toe stand was gisterochtend geruststellend. Gisteren is hij per ziekenauto naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overge bracht. De andere inzittenden van den verongeluk ten auto kwamen er goed af en konden de reis naar Nijmegen voortzetten. Telegram aan 14 Staten De zoo goed als catastrophale toestand op de Amerikaansche katoenmarkt, waardoor duizenden katoenbouwers geruïneerd dreigen te worden, heeft de Federal Farm Board er toe genoodzaakt het volgende telegram te richten aan den gouverneurs van de 14 voor naamste katoenverbouwende staten. De katoenfarmers zullen een derde deel van hun totalen oogst omploegen, waardoor ruim 4 millioen balen katoen worden vernie tigd. De Farm Board zegt hiertegenover toe dien reuzen-voorraad van 't vorige jaar van ruim 3 millioen balen niet voor 31 Juli 1932 op de markt te brengen. De Farm Board geeft openlijk toe, dat de stabilisatie en valorisatie-pogingen volko men zijn mislukt en dat men den toestand niet meer meester is. Een gemeenschappelijke actie is voor den lsten September beslist noodzakelijk, om een algemeene catastrophe te vermijden. 3 pet. onder het peil van 1913 Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de in dexcijfers der groothandelsprijzen over Juli 1931. Algemeen indexcijfer 48 artikelen Indexcijfer voedingsmidd. e.d. 28 artikelen 1901/1910 1913 1901/1910 1913 100 100 100 100 1913 112 100 112 100 1919 338 304 326 296 1920 319 292 277 252 1921 199 182 206 187 1922 174 160 174 160 1923 165 151 159 143 1924 171 156 173 156 1925 173 155 174 155 1926 162 145 163 144 1927 165 148 172 153 1928 167 149 176 157 1929 159 142 167 149 1930 131 117 134 119 Mei 1930 133 118 131 116 Juni 1930 131 118 133 119 Juli 1930 129 115 133 118 Mei 1931 113 102 117 106 Juni 1931 110 100 113 103 Juli 1931 108 97 112 101 Bij beschouwing der indexcijfers (basis 1913 100), over Juli 1931 in vergelijking met die der voorgaande maand, blijkt, dat 't algemeen indexcijfer met 3 (3 pCt.), dat der voedingsmiddelen met 2 punten (2 pCt.) is ggdaald. Hierdoor daalde het algemeen indexcijfer beneden dat van 1913. Tegenover een prijsstijging van 22 artike len (18 voedingsmiddelen) met in totaal 105 punten, w.o. lamsvleesch met 33, kaas met 12 en varkensvleesch met li punten), staat een prijsdaling van 13 artikelen (6 voedings middelen) met in totaal 204 punten (w.o. aardappelen met 69. hooi met 34, zemelen en hars elk met 22 en terpentijnolie met 20 punten) De stijging van Juni tot Juli, in procenten uitgedrukt, is als volgt: varkensvleesch 20.5, lamsvleesch 19.0, kaas 11.9, kalfsvleesch 10.1, lijnolie 7.1, boter 4.7, katoen 5.7, tin 4.6, pe per en zilver 4.3, gerst 3.7, haver 3.3, melk 3.1, zout 2.4, tarwe 2.1, rijst en groene erwten 1.9, koffie 1.7, suiker en marcaroni 1.5, maïs 1.4 en eieren 1.2; de daling was voor: hooi 38.7, hars 23.3, aardappelen 22.6 zemelen 19.8, terpentijnolie 14.0, hout 7.4, paardehuiden 7.1, thee 6.8, petroleum 5.0, hennep 4.9, run derhuiden 4.5, rundvleesch 4.2 en rogge 2.1. Stranding van de „Statendam' De schuld van den loods De Raad voor Scheepvaart heeft gisteren uitspraak gedaan inzake het aan den grond loopen van de „Statendam" bij Southamp ton. De raad is van oordeel, dat het ongeval een gevolg is van een vergissing van den loods, die de Thorn Knall-boei voor de West Bramble boei heeft aangezien, welke vergissing door dezen volmondig is erkend. De kapitein heeft ingegrepen, zoodra hij be merkte, dat de loods zich had vergist en het is wel begrijpelijk, dat de kapitein op deze vergissing niet was bedacht, daar hij te doen had met een ervaren loods, die te voren niet den indruk had gewekt, dat hij niet voor zijn taak berekend zou zijn. Ernstige autobotsing te Mook; kapelaan ernstig gewond. (blz. 1, 1ste blad) Twee vrouwenhandelaars te Amsterdam aangehouden. (blz. 1, 1ste blad) Z. H. Exe. Mgr. J. H. G. Jansen naar Noor wegen. (blz. 1. 1ste blad) In den Wassenaarschen „dubbelen raad" is slechts één pro-annexionist gekozen. (blz. 1. 1ste blad) Het indexcijfer voor groothandelsprijzen over Juli tot 3 pet. onder het peil van 1913 gedaald. (blz. 1, 1ste blad) De jongste onlusten op Cuba hebben 36 dooden geëischt. (blz. 1, 1ste blad) Handelsreiziger verduistert 600.ten nadeelc van zijn patroon. (blz. 2, 1ste blad) Aanbod van de Philipsfabrieken tot ver strekking van teelgrond aan werkloozen. (blz. 1, 2de blad) Inbraak in de R. K. Pastorie te Halfweg i 400.aan kopergeld gestolen. (blz. 1, 2de blad) Volgens „La Dépêche Coloniale" zal de Fransche minister van Koloniën na Indo- China ook Ned.-Indië bezoeken. (blz. 2, 2de blad) Het bezoek van de Fransche regeering aan Duitschland zal waarschijnlijk begin September plaats hebben. (blz. 2, 2de blad) HongaarschTsjechisch grens-incident, (blz. 2, 2de blad) Drie treinaanslagen in Roemenië. (blz. 2, 2de blad) Twee smokkelaars bij een jacht door Aken gedood. (blz. 2, 2de blad) De Waaloverbrugging te Nijmegen door den raad aanvaard. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64, stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.59. Hoogste barometerstand 765.2 te Cler mont. Laagste barometerstand 754.5 te Ber lijn. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, mogelijk nog eeni ge regen. Weinig verandering in tempera tuur. De dubbele raad van Wassenaar gekozen Vóór annexatie 1, tegen 12 Gisteren is te Wassenaar de verkiezing van den z.g dubbelen raad geschied. Uitgebracht waren 4709 stemmen, waarvan geldig 4439. Op lijst 1 (Chr. Hist, en A. R.) 1254, lijst 2 (vrijz.) 971; lijst 3 (S.D.A.P.) 442; lijst 4 (R. K. Staatspartij) 1772. De Chr. Hist, en A. R. verwierven 4 zetels, waarvoor gekozen zijn de heeren F. A. v. d. Heyden, J. C. Ligtvoet, A Prins en B. Broe- kema, allen tegenstanders van de annexatie. Vrijzinnigen 3 zetels: de heeren mr. P. B. H. van Groin Soeters, D. P. v. Wageningen en ir F. W. 't Hooft, allen tegenstanders. S.D.A.P. 1 zetel: de heer C. Simousz, voor stander. R. K. 5 zetels: de heer H. G. Hendriks, L. A. F. Prins, A. Berbee, P. M. Wesseling en L. A. van den Berg, allen tegenstanders. De Rijksbegrooting 1932 Geruchten over een tekort. Naar gemeld heeft de Rijksbegrooting voor 1932 het departement van Financiën verlaten en is aan den Raad van State toegezonden. Al eerder heeft het gerucht de ronde ge daan, dat deze begrooting een belangrijk te kort zou aanwijzen en een blad spreekt nu van een tekort van ruim 50 millioen. Naar het „Vad." van bevoegde zijde ver neemt, ontbreekt echter aan dergelijke ge ruchten elke feitelijke grondslag. Een mijn gevonden Een visscher heeft te Vlissingen een oor logsmijn aangebracht, die door de Marine zal worden gedemonteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1