f 3000.- f 759.- 1250, f 125, f50. f40. ONGELUK OP DE STADION-WIELERBAAN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17844 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE GROOTE POLITIEKE KRISIS IN ENGELAND Huis ingestort nabij Lyon De uitvoering der Tarwe wet Spanje en de Kerk Ernstig ongeluk te St. Maartensbrug Kindje door trein overreden Doodelijke aanrijding in de Frans Halsstraat VOORNAAMSTE cVCIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Doodelijk motor-ongeluk te IJmuiden BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel j VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bü vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle a bonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodei ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim ot wiisvingei bij een breuk van been of arm ii verlies van *n anderen vinger „De Labourregeering staat tegenover een krisis, zooals geen regeering in dit land sinds den oorlog er een doorge maakt heeft," roept de „Daily Express" uit. Dat blad overdrijft vaak. Het over drijft vaak sterk. Maar juist hierdoor worden zijn voorspellingen wel eens bewaarheid, wanneer de toestand aan merkelijk ernstiger en moeilijker blijkt te zijn dan de „Daily Express" op het oogenblik, dat zij haar overdrijvingen redigeerde, zelf vermoedde. De Eerste Minister is plotseling te Londen teruggekeerd van Lossiemouth, in Schotland, waar hij begonnen was zijn vacantie door te brengen. Hij had het rapport der bezuinigingscommissie meegenomen naar Schotland. Prettige lectuur, vooral voor een Eersten Minis ter. Zooiets moest bij de grondwet ver boden zijn. Als een minister vacantie heeft, moest hij werkelijk vacantie heb ben. Hij en de natie kunnen er niet buiten. Een berichtgever van de „Daily Mail", die twee dagen geleden mr. MacDonald gesproken had, wist reeds te vertellen, dat de Premier behoefte aan Downing- street voelde. Een vreemde behoefte, maar verklaarbaar. Want de financieele vooruitzichten zijn ernstig, en voor de regeering zijn zij nog ernstiger, omdat de in het rapport geopperde bezuini gingsmaatregelen, onverschillig of zij toegepast worden of niet, de lang ver wachte krisis, die slechts eindigen kan met algemeene verkiezingen, op het oogenblik onvermijdelijk schijnen te maken. Men spreekt van ernstige verdeeld heid in het kabinet. De Minister van Financiën, mr. Snowden, verlangt dras tische bezuiniging op sociaal gebied. De Eerste Minister erkent de noodzake lijkheid daarvan, maar is bevreesd voor de gevolgen, welke sociale bezuiniging zal hebben voor een regeering, behoo- rende tot een partij, welke de verkie zingen van 1929 gevoerd heeft onder de leus; uitbreiding der sociale diensten. Mr. Henderson, de invloedrijkste man in de partij, invloedrijker dan mr. MacDonald zelf, kant zich tegen elke sociale bezuiniging. Hij vertegenwoor digt het standpunt der vakverenigin gen, welker groote leider hij is. Ondanks zijn bescheiden optreden; ondanks het feit, dat hij als minister in de schaduw schijnt te staan van zijn chef, den Premier, is zijn macht onmetelijk, want hij heeft de vakverenigingen achter zich. Elke uitsparing op de sociale dien sten beschouwen deze als een gevaar voor den levensstandaard der arbeiders. Minstens een viertal leden van het kabinet steunen, volgens de „Express", mr. Henderson. De Eerste Minister schijnt nog niet partij gekozen te hebben. Hoopt hij nog steeds de moeilijkheden te kunnen om zeilen? Maar hoe? Er is geen sprake van dat de regee ring zou kunnen handelen volgens de voorstellen, vervat in het bezuinigings rapport. Zij zou den gunst der kiezers verliezen; een opstand zou uitbreken in de partij. De Labourpartij zou tien of meer jaren achteruit gezet worden. Mr. MacDonald heeft sinds eenigen tijd reeds pogingen aangewend om de verantwoordelijkheid voor het invoeren van sociale bezuinigingen gedeeltelijk van zich en zijn partij af te schuiven. Hij wil haar deelen met de liberalen en de conservatieven. Hij zegt: de be~uini~ gingscommissie is ingesteld op hun aandrang; zij moeten dus medewerken aan de uitvoering der bezuinigings maatregelen. Zelfs wordt er gesproken van een hervorming van het kabinet, dat door het toetreden van liberalen en conser vatieven een „nationale" of coalitie- regeering zou worden. Maar mr. Baldwin heeft tot tweemaal toe nadrukkelijk verklaard, dat zijn partij gaarne medewerken zal aan het uitvaardigen eener financieele bezuini- gings-wetgeving, maar dat alleen de regeering de verantwoordelijkheid zal moeten dragen. Het standpunt van mr. Baldwin is on tegenzeglijk juist. Indien het kabinet zich gedrongen ziet een wetgeving door te voeren, waardoor het zich de ontevre denheid der eigen partij op den hals zal halen, dan heeft het geen andere keus dan die ontevredenheid te trotseeren, of plaats te maken voor een ander kabinet, dat de noodige maatregelen wèl zal kun nen nemen zonder met de partij, waarop het steunt, in conflict te geraken. Mr. MacDonald heeft in Schotland uit voerige besprekingen gehad met mr. Stimson, den Amerikaanschen Staatsse cretaris. Men zegt dat het vraagstuk der oorlogsschulden opnieuw ter sprake ge komen is, en in verband hiermede meent men dat de Premier nog steeds hoopt 'en binnenlandschen toestand te kunnen erbeteren door een wijziging te brengen m de internationale financieele verhou dingen. Hij zou nog steeds wonderen verwachten van een sterke vermindering (zoo schrapping onmogelijk is) van alle door den oorlog en de vredesverdragen ontstane schulden. Velen meenen dat hij dwaalt, en dat de oorlogs- en' herstel schulden veel minder hebben uit te staan met de werelddepressie, dan staatslieden, om hun eigen mislukkingen te verbloe men, doen voorkomen. Bovendien is mr. MacDonald in internationale schuldaan gelegenheden afhankelijk van Frankrijk en Amerika, die geen van beiden een frank of een cent zullen opofferen om de binnenlandsche positie eener Britsche Labour-regeering te verlichten. Op het oogenblik evenwel schijnt mr. MacDonald hard in die richting te wer ken. Ook verwacht hij goede gevolgen van een financieele weder-opbeuring van Duitschland, maar wat hij schijnt uit te schakelen is dat Engeland, geheel los van de werelddepressie en van de Duit- sche krisis, een eigen krisis heeft. Met directeuren van de Bank of Eng land en van de groote banken zijn de laatste dagen eveneens besprekingen ge voerd geworden over den financieelen toestand des lands. De „Daily Herald", het orgaan der regeeringspartij, beweert dat de financiers bezuinigingsplannen hebben, die sterk afwijken van die, welke opgeworpen worden in het Rapport. Of misschien zijn het ook geen bezuini gingsplannen, maar zuiver-financieele manipulaties, waardoor de toestand der Schatkist verbeterd zou worden. Mr. Snowden zelf hoopt zijn conversie plannen met betrekking tot de 5 proc. Oorlogsleening te kunnen verwezenlijken en aldus 20 of 30 millioen uit te sparen. Maar dit kan slechts geschieden indien, door middel van een bezuinigingspolitiek, de financieele atmosfeer opklaart. Van daar dat mr. Snowden bezuinigingen eischt. Als minister van financiën kan hij niets anders doen. De hem toevertrouwde landsbelangen heeft hij boven al te be hartigen. Maar daar tegenover staan de belangen van milUoenen vakvereeni- gingsleden, zonder wier steun het Labour- kabinet en de heele Labour-partij redde loos verloren zijn. Tenzij mr. MacDonald een anderen uitweg mocht vinden, schijnt er voor hem maar één weg open te staan: Lagerhuis ontbinding. Of beter nog: aftreden, en de verantwoordelijkheid geheel overlaten aan een conservatief kabinet-Baldwin. Maar mocht het zoover komen, dan is het twijfelachtig of mr. Baldwin thans de regeeringstaak met een zuiver conser vatief kabinet op zich zou willen nemen. Reeds spreekt men van de mogelijkheid dat binnen enkele maanden Engeland geregeerd zal worden door een buiten en boven de partijen staand kabinet, dat den financieelen toestand zal kunnen ter hand nemen zonder dat het zich behoeft te bekommeren om de kiezers. Maar ook dit zou men bij voorkeur willen vermij den. En voorspellingen voor de toekomst laat men dan ook het veiligst achter wege. NESSUNO. Het vergane pleziervaartuig „St. Philibert" 452 dooden Eerst thans is men er in geslaagd defi nitief vast te stellen hoeveel slachtoffers het noodlottige ongeluk van het vergane pleziervaartuig St. Philibert heeft gemaakt Officieel wordt medegedeeld, dat van de in totaal 489 passagiers 452 den dood heb ben gevonden. Er zijn 400 lijken geborgen, waarvan slechts 300 konden worden ge ïdentificeerd. 8 personen werden na de ramp gered, ter wijl 29 personen den terugtocht niet mee maakten. 5 dooden, 11 zwaar gewonden 20 personen nog- niet gevonden In het plaatsje Villeurbanne, ongeveer 5 K.M. ten oosten van Lyonr is in den afge- loopen nacht een woonhuis ingestort, tenge volge van een explosie, waarvan de oorzaak nog niet kan worden vastgesteld. Het inge storte huis was voornamelijk bewoond door Algarijnen en Spanjaarden die ln het alge meen allen zeer veel kinderen hadden. De politie te Lion deelde hedenmorgen mede, dat tegen 7 uur vanmorgen in totaal 3 dooden en 11 zwaar gewonden uit de puin- boopen konden worden geborgen. Men ver moedt dat nog ongeveer 20 personen onder het puin bedolven liggen en het reddings werk wordt in koortsachtig tempo voortge zet. Zooals reeds gemeld geschiedde het on geluk tegen 2 uur in den afgeloopen nacht. De bevolking van het kleine voorstadje werd toen plotseling door een hevige explosie uit haar slaap gewekt. Politie en brandweer verschenen reeds korten oijd later ter plaat se. Uit de puinhoopen van het ingestorte huis hoorde men het steunen en jammeren van de bedolven slachtoffers die in hun bed door het ongeluk waren verrast. Bij het licht van schijnwerpers werd het reddingswerk direct aangepakt. Mededeelingen van het Rijksbureau Bij informatie bij het Rijksbureau voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 vernamen we de volgende bijzonderheden omtrent de aflevering van de tarwe van den oogst 1930. Bijna de helft van de tarwe van den oogst 1930 was op 12 Augustus, nadat de Tarwewet 6 weken voorbij was, besteld, terwijl thans nog 6 weken zullen moeten verloopen, alvo rens met de aflevering van tarwe van den nieuwen oogst kan worden begonnen, zoodat de beschikbare voorraad juist toereikend zal zijn. De beschikbare voorraad De oorspronkelijk opgegeven hoeveelheid tarwe van den oogst 1930 bedroeg in Mei j.l. 47.000 ton. Deze hoeveelheid was vermoedelijk aan den hoogen kant. Na de afkeuring van niet voor levering in aanmerking komende partijen van de hoeveelheid, die nog maxi maal geleverd kon worden, te stellen op 38.700 ton. Vermoedelijk zal hiervan echter ook nog wel een gedeelte moeten worden af gekeurd, zoodat men aan den voorzichtigen kant blijft, door den voorraad, die maximaal kon worden afgenomen te stellen op onge veer 36.000 ton. Tot op 12 Augustus is hiervan omstreeks 18.000 ton besteld; de provinciale organisaties hebben afleveringsopdracht ge geven tot een hoeveelheid van 17.700 ton. De aflevering heeft in Juni ruim 9400 ton be dragen en in Juli ruim 4100 ton. In Juli is dus veel minder afgegeven. Daartegenover bedroegen de bestellingen in Juni 9400 ton en in Juli 4800 fon. De bestellingen tot en met 11 Augustus j.l. hebben 3600 ton bedragen. Hieruit volgt, wat ook te verwachten was, dat de afname in Augustus weer zal toenemen, omdat de voorraden bij de bakkers beginnen op te raken. In verband met de geschiktheid van de nieuwe tarwe van den oogst 1931 voor de bloembereiding, wordt door de fabrikanten bezwaar gemaakt om in het algemeen de nieuwe tarwe vóór 1 October te gebruiken. Hieruit volgt, dat men gedurende de maanden Augustus en September met den ouden oogst moet doorwerken. Uit een en ander blijkt, dat de oude oogst vermoedelijk juist toerei kend zal zijn, om tot 1 October de behoefte te dekken; immers in maximum is er voor die periode nog de beschikking over 20.000 ton. In verschillende provinciën hebben de tarwe-organisaties maatregelen getroffen om de tarwe van den ouden oogst van de land bouwers af te nemen. In Zeeland zal na de volgende week vermoedelijk geen tarwe van den oogst 1930 meer op de boerderij zijn. In Groningen, ook een belangrijke tarwe- provincie, is de tarwe reeds in pakhuizen op geslagen. Hetzelfde zal ook in Zeeland en an dere provincies gebeuren. Het Is noodig, om dat de landbouwers ruimte moeten hebben voor den nieuwen oogst. Voorraden by de bakkers Dat de afname van de tarwe in Juli betrek kelijk slecht is geweest, is een gevolg van de voorraden bloem, die zich bij de bakkers had den gevormd als uitvloeisel van een regeling, welke noodzakelijk was om den bakkers en hun leveranciers gelegenheid te geven hun voorkoopcontracten zooveel mogelijk af te wikkelen. Bij onderzoek blijkt thans, dat de voorraden bij de bakkers zeer sterk meeval len, hetgeen volkomen klopt met de mede- deeling van de fabrikanten, dat de afleve ringen toenemen en binnenkort weer normaal geacht kunnen worden. Er zijn natuurlijk bakkers, wier voorraden veel te groot zijn. Eén geval is bekend gewor den, waarin een bakker een Voorraad had, die ongeveer zijn behoefte voor een jaar zou dek ken. Natuurlijk zullen maatregelen worden genomen, dat deze bakkers ook bloem over eenkomstig de Tarwewet gebruiken. Dit punt wordt straks, na 1 Septembr, van beteekenis. Een regeling daaromtrent is in voorberei ding. Intusschen, zooals gezegd, over het ge heel valt de voorraad bij de bakkers mee. In totaal blijkt de voorraad, die bij de bakkers aanwezig was boven de toegestane hoeveel heid, slechts te bedragen de gemeenschap pelijke behoefte van alle bakkers gedurende 8 dagen. Zij blijft dus ver binnen de 7 y, pet. van hun jaaromzet, welke de bakkers voor het jaar 1931 nog mogen hebben. Uit de omtrent de afgeleverde tarwe gege ven cijfers volgt, dat in totaal op het oogen blik is afgekeurd en voor andere doeleinden verkocht 9000 ton, terwijl deze hoeveelheid misschien nog zal toenemen tot 11.000 ton, zoodat nog niet 20 pet. over de geheele ge schatte hoeveelheid is afgekeurd. De hooge cijfers van 80 pet., hier en daar genoemd, zijn cijfers, verkregen bij herkeuring, maar ook dan nog zijn de cijfers te hoog. Vooruitzichten van den nieuwen oogst. Voorts vernamen wij nog het volgende om trent de vooruitzichten van den nieuwen oogst: De oogst 1931 staat op het oogenblik nog goeddeels te velde. Hij belooft in verschillen de deelen des lands niet een groot beschot, omdat de tarwe duur was en de korrel waar schijnlijk niet te groot zal zijn. In Limburg is de oogst goeddeels binnen, maar in de rest van de provincies is zelfs nog lang niet alles van de wintertarwe gesneden. Opvallend is de groote zorg, die door de verschillende landbouwers besteed wordt om tot goede kwaliteit te komen. Men ziet veel meer dan vroeger, dat de tarwe in tollen of schelven op het veld wordt gezet. Hierdoor hoopt men de schade bij slecht weer zooveel mogelijk te voorkomen. Op het oogenblik is nog geen tarwe bedorven, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat, indien het weer niet verandert, de kwaliteit van de tarwe zal lij den. Wordt het weer van nu af aan goed, dan mag gerekend worden op een tarwe-oogst van zeer goede kwaliteit. Examen handenarbeid HAARLEM, 13 Augustus. Geëx. 6 vrl. en 5 mnl. cand. Geslaagd de dames J. C. M. Koopman. Amsterdam; G. E. Wegener, Am- 1 sterdam; C. H. Zwart, Haarlem en de heeren H. T. M. Wessel, Amsterdam en R. H. van Zandvoort, Amsterdam. Herkuleyns vliegt in de tribune Vier gewonden Tijdens de wielerwedstrijden op de Stadion- baan van gisteravond is een ongeluk gebeurd, dat betrekkelijk goed is afgeloopen In den wedstrijd voor racemotoren vloog de Neder- iandsche motorrijder Herkuleyns in de bocht in geweldige vaart met zijn motor tegen de balustrade. Herkuleyns zelf kwam tusschen het publiek terecht. De motor vloog, na nog tegen een lichtmast te zijn opgebotst, welke afknapte, nog een eind over de baan en vloog daarna naar het middenveld. Een der toe schouwers, een man van middelbaren leeftijd, kreeg den lichtmast tegen het hoofd en werd bewusteloos weggevoerd. Herkuleyns zelf ,ieeft, voor zoover onmiddellijk na het onge luk viel te constateeren, een been gebroken, en is eveneens per brancard weggevoerd. Onmiddellijk na het ongeval waren drie doktoren ter plaatse, n.l. de officieele dokter van het Stadion, de heer B. Cuperus en de beide broeders Tetzner, die zich beiden op de tribune bevonden. Toen Herkuleyns over de balustrade geslin gerd was en bleef liggen, vreesde men het ergste. Het bleek echter, dat hij nog bij ken nis was. Na onderzoek bleek, dat hij een rechterbeenfractuur had en een gecompli ceerde llnkerbeenfractuur. Ook toen hij per brancard was overgebracht naar het ver- bandzaaltje onder de officieele tribune was de renner nog bij zijn volle bewustzijn, en kon hij met de omstanders spreken. Het on geval is voor hem wonder boven wonder goed afgeloopen. Doordat hij eenige oogenblikken slingerde, was de vaart, waarmee hij over de balustrade vloog niet zoo groot, als men vreesde. Het ergst eraan toe is de toeschouwer P. de Ko ning uit Hoofddorp, die door Herkuleyns ge troffen werd, toen hij over de balustrade vloog. De man heeft een ernstige hersen schudding bekomen en geraakte bewusteloos. Minder ernstig gewond zijn G. Bootsma en F. van den Bosch, beiden eeneens uit Hoofddorp. Een van hen had een kaakwonde, 'veroorzaakt door een slag met een stuk van den lichtmast, die afgeslagen werd. Herku leyns werd per auto van den G. G. en G. D. naar 't Binnengasthuis vervoerd, waar hij on der behandeling van professor Noordenbos wordt gesteld. De heeren De Koning en G. Bootsma zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Noch voor Herkuleyns, noch voor de Koning bestaat direct levensgevaar. De heer van den Bosch kon huiswaarts keeren. Omtrent de directe oorzaak van het onge val valt nog niets met zekerheid te melden. Het is mogelijk, dat Herkuleyns sneller ge reden heeft, dan hij kan, opgejaagd door den Duitscher Soenius. Doch een defect aan den motor is natuurlijk niet uitgesloten. Zooals gemeld is de motor voor onderzoek door de politie in beslag genomen. Nader wordt gemeld, dat de toestand van Herkuleyns, evenals die van de beide patiën ten, die in het Wilhelminagasthuis worden verpleegd, niet zorgwekkend is. Rede van Lerroux Naar „El Mati' uit Soria verneemt, werd aldaar <dezer dagen door de republikeinsche alliantie een meeting georganiseerd, waaraan ongeveer vijf duizend personen deelnamen. Op deze bijeenkomst werd o.a. ook het woord gevoerd door den minister van buitenland- sche zaken, Lerroux, die in een rede behan delde de kwestie tusschen Kerk en Staat. Men beschuldigt mij ervan, zeide hij, dat ik de Kerk vervolg. Toen ik vandaag echter een bezoek bracht aan Burgo de Osma, ont ving mij de bisschop van dit diocees met alle jaerbewijzen, die het gezag, dat ik vertegen woordigd, verdient, waardoor de bisschop aan den keizer gaf wat des keizers is. Ik heb den prelaat gezegd, zeide Lerroux, dat ik 'n voorstander ben van de scheiding van Kerk en staat, op dat beiden zichzelf in volkomen vrijheid besturen, ieder binnen zijn eigen rechtsgebied. Boven alles echter, zoo zeide ik den Bisschop, moet deze kwestie worden opgelost door het parlement, waarin ook ver tegenwoordigers van de Kerk zitting hebben en waarin het mogelijk zijn zal de juridische wegen van een concordaat te zoeken en te vinden. Wij kunnen echter niet dulden, dat de bedienaren der Kerk reactionnairen en vijanden van de vrijheid zijn, daar zij het geestelijk gezag vertegenwoordigen, dat in overeenstemming moet zijn met het men- schelijk gezag, om daarmede samen te wer ken. Met betrekking tot de regionale vraag stukken zeide de Spaansche minister van buitenlandsche zaken alleen dat deze door het parlement zullen worden opgelost. Lerroux besloot zijn rede met de verkla ring, dat hij niet naar de macht streeft. Mocht ik echter, zoo besloot hij, tot president der Spaansene republiek worden gekozen, dan zal ik mij zelf opofferen voor de repu bliek en voor de vestiging van het rijk van vrede en rechtvaardigheid werken. Twee jongens gewond Woensdagmiddag heeft te St. Maartens brug een ongeluk plaats gehad, waarbij twee knapen werden gewond. Een lOjarig zoontje van den heer E. Kooij en een 7-jarig zoontje van den heer B. Slagter speelden in hun vacantie op de boerderij van den heer G. Blaauboer. Zij reden daar met een ierkar. Het paard, dat voor die kar gespannen was, schrok plot seling en sloeg op hol. De knapen vielen van de kar en kregen de wielen over him lichamen. Het zoontje van den heer Slagter kwam er, naar omstandigheden tamelijk goed af en kreeg slechts lichte verwondingen. Het knaapje van den heer Kooij bleek echter zware kneuzingen te hebben opgeloopen aan ribben, bovenarm en rug. Zijn toestand was zoodanig, dat de in middels ontboden geneesheer, Dr. Schmidt, vervoer naar het ziekenhuis niet toelaat baar achtte. Daarom wordt de patiënt voorloopig verpleegd op de boerderij van den heer Blaauboer. Naar we vernemen, maakt het andere knaapje het goed. Het lag tusschen de rails Ongedeerd gebleven Een kind van den spoorwegwachter aan de Grootsloot nabij Oude Sluis, werd door den trein, komende uit de richting Schagen, over reden. Men vermoedt dat het kind precies tusschen de rails gelegen heeft, want tot heden zijn geen ongunstige gevolgen van deze overrijding vastgesteld kunnen worden. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Vracht-auto vliegt het trottoir op, rijdt eerst een vrouw met kinder wagen en daarna een man aan De man onderweg naar het ziekenhuis overleden Gistermiddag heeft omstreeks half één in de Frans Halsstraat een vreeselijk ongeluk plaats gevonden. Een vrachtauto van Van Gend en Loos, bestuurde door den 27-jarigen chauffeur J. v. B., wonende te Haarlem, reed van de Ken- nemerstraat naar de Frans Halsstraat. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam de auto op het trottoir in de Frans Hals straat, zijde Schotersingel terecht. Op den rand van dit trottoir werd een lantaarnpaal aangereden, doordat de vrachtauto tusschen deze lantaarnpaal en perceel Frans Hals straat no. 28 doorreed. Op het trottoir liep een juffrouw met een kinderwagen waarin een kind lag, terwijl zij ook haar 9-jarig dochtertje bij zich had. Deze kinderwagen werd aangereden en vernield. Wonder boven wonder bekwam het kind geen noemenswaardig letsel. De vrouw, Catharina Neuteboom, geb. Sleegers, won ende Esdoomstraat 24 te Haarlem, kreeg een snijwonde aan haar rechterknie De vrouw is na door een dokter ter plaatse voorloopig verbonden te zijn, per politie-motor naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. De auto reed nog door en de 27-jarige kan toorbediende S, W. M. Planting, wonende te Heemstede, werd eveneens aangereden en vermoedelijk overreden. De ongelukkige kreeg een voor- en achterwiel van den auto over het lichaam. Deerlijk verminkt werd hij per auto van Mathot naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. Later is gebleken dat van het slacht offer alle ribben aan den linkerkant gebro ken waren, waardoor een inwendige bloeding •vas ontstaan, vermoedelijk is hij dan ook -'irect nadat het ongeval plaats had over leden. De politie stelt omtrent de oorzaak een uitgebreid onderzoek in en verzoekt ieder die iets van den toedracht der zaak gezien heeft, zich aan het politiebureau te melden. In het bijzonder is voor de politie van belang te weten of op gemeld tijdstip een wielrijder in verboden richting reed en hoe deze ge naamd is. De bestuurder van den auto geeft als de aanleiding van het onseval on, dat hij moest uitwiiken voor een wielrijder Procesverbaal Is opgemaakt. De vrachtauto, die eerst in beslag was ge nomen, is later weer vrijgegeven. Visscher met bakfiets te water gereden Donderdagmorgen ongeveer 9 uur ont dekten twee wandelaars in de Broeker vaart, nabij het R. K. Kerkhof te Mon nikendam, een geschilderd stuk kist, dat zij nader wilden onderzoeken. Toen zij pro beerden, het voorwerp naar den kant te halen, bemerkten zij, dat het een gedeelte van een bakfiets was. Terstond werd daar op de brigadier der Rijlcsveldwacht, die in de nabijheid woont, gewaarschuwd, daar een ongeluk vermoed werd. Dit vermoeden bleek waarheid te zijn toen een bakfi»fs met toebehooren opge haald werd, die bleek te 'oehooren aan den vischventer J. St. Calcoengracht te Volen- dam. Na een half uur dreggen werd de on gelukkige uit de vaargeul opgehaald doch bleek reeds gedurende gieruimen tijd te zyn overleden. Volgens het politie-rapport was St. den vorigen avond te Broek in Wa terland gezien, waar kermis was en van waar hy vertrokken is in de richting Mon nikendam, doch bij onderzoek bleek hij des nachts niet thuis te zijn geweest. Wel is hij des morgens te Monnikendam opge merkt op zijn bakfiets, zoodat vermoed wordt, dat hy door slaap overmand in het water is gereden. By schouwing bleek zoo wel het rijwiel als het lichaam niet be schadigd te zijn. Het lijk werd in den na middag vry gegeven. Nader vernemen wij nog dat eenige vischhandelaren des mor gens ongeveer 6 uur wel een stuk hout of Nabij Lyon is een dicht-bewoond huis in gestort, 5 dooden zijn voorloopig geborgen, 11 zwaar gewonden. (blz. 1, 1ste blad) Doodelijk motorongeluk te IJmuiden. (blz. 1, lste blad) Op de Stadionbaan is gisteren met de racemotoren een ernstig ongeluk gebeurd: Herkuleyns vloog door de balustrade en brak beide beenen; drie toeschouwers wer den gewond. (blz. 1, lste blad) De uitvoering der Tarwewet. (blz. 1, lste blad) Rede van Lerroux over Spanje en de Kerk. (blz. 1. lste blad) Het landgoed „Roosvvijk" te Velsen op f 263.157.ingezet. (blz. 3, lste blad) Gandhi wenscht niet deel te nemen aan de Ronde-Tafelconferentie te Londen. (blz. 1, 3de blad) Dc bczuinigings-pogingen in Engeland. (blz. 1, 3de blad) Mcdedeeling Philips' Gloeilampenfabrie ken omtrent werktijd en loonbetaling. (blz. 1, 3de blad) Ingediend is een wetsontwerp houdende regelen betreffende de uitoefening van de artsenijbercidkunde. (blz. 2, 3de blad) Vragen van het Kamerlid Van der Waerden over de uitgifte van Zuiderzeegronden. (blz. 2. 3de blad) Vergiftigingsgeval te Goes? Een kind over leden; moeder en twee andere kinderen ziek. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 7.60 achteruit LICHT OP. De lantaarns moeten morgen vierden opgestoken om: 8.56. Hoogste barometerstand 765.2 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 744.3 te Va lencia. Verwachting: Zwakke tot matigen, ooste lijke tot zuidelijken of zuid-westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, later opklarend, iets warmer. kist hebben zien drijven, doch hieraan geen aandacht hebben geschonken. Het ongeluk moet dus reeds vroeg in den mor gen hebben plaats gevonden. Een 19-jarige jongeman het slachtoffer Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op het Velserduinplein te IJmuiden een aanrijding doordat een van beide bestuurders met zijn rijwiel slipte. De 18 a 19-jarige A. v. d. Kolk werd ernstig gewond. Dr. v. Leusen verleende de eerste hulp, terwyi ook spoedig Dr. Rutten ter plaatse verscheen. In zorgwekkenden toe stand werd de patiënt naar zijn woning, welke op eenige minuten afstand van de plaats van het ongeluk gelegen is, vervoerd, waar hij te ongeveer half 10 gisterenavond aan de bekomen verwondingen is overleden. Gistermiddag ongeveer half zeven heeft op het Velserduinplein te IJmuiden een ern stig motor-ongeluk plaats gehad, dat aan den 18-jarigen motorrijder A. van der Kolk, wonende Velserduinweg te IJmuiden, het leven heeft gekost. Van der Kolk kwam, terwijl hij met groote snelheid over het Velserduinplein reed, in botsing met een van de tegenovergestelde richting komenden motorrijder. G. genaamd, eveneens te IJmuiden woonachtig. De bot sing was zoo hevig, dat niet alleen de beide motorrijwielen deerlijk gehavend werden, maar al spoedig bleek, dat v. d. Kolk levens gevaarlijk gewond was. Spoedig na het on geval waren eenige leden van Het Roode Kruis ter plaatse, terwijl even later dr. van Leuven te Velsen ter plaatse verscheen. Na voorloopig verbonden te ziin werd het slachtoffer op verzoek der ouders naar de ouderlijke woning overgebracht. Het bleek, dat hij een ernstige schedelfractuur had bekomen. Eenige uren later is hy aan ds gevolgen overleden. De motorrijder G. bekwam slechts eenige niet ernstige kwetsuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1