Laatste^ Nieuws Stofzuigerhuis MERTERS Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders Spanje en de Kerk Ontploffing van 10 ton dynamiet te Macao Een protest van den Haar» lemschen Winkelstand Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- TE KOOP Hyacinthenlaan 28 dooden Gladiolen uit den Wieringermeer- polder Bezuinigingsvoorstellen der Londensche banken Roggebrood uit den Wieringermeer- polder Bij het baden verdronken Vlucht van Von Gronau De moeilijkheden in Spanje De spoorwég-aanslag bij Jueterbog STADSNIEUWS oMUZIEK Volksconcert H. O. V. Mari Andriessen Een open brief Aangehouden C Joh.. Kieviet Begrafenis J. W. Roozen VERKEERSONGE VALLEN Dronken chauffeur BURGERLIJKE STAND v 1 c. o Rede van Lerroux Naar „EI Mati" uit Soria verneemt, werd aldaar dezer dagen door de republikeinsche alliantie een meeting georganiseerd, waaraan ongeveer vijl dui'end personen deelnamen. Op deze bijeenkomst werd o.a. ook het woord gevoerd door den minister van buitenland- sehe zaken, Lerroux, die in een rede behan delde de kwestie tusschen Kerk en Staat. Men beschuldigt mij ervan, zeide hij, dat ik de Kerk vervolg. Toen ik vandaag echter een bezoek bracht aan Burgo de Osma, ont ving mij de bisschop van dit diocees met alle eerbewijzen, die het gezag, dat ik vertegen woordigd, verdient, waardoor de bisschop aan den keizer gaf wat des keizers is. Ik heb den prelaat gezegd, zeide Lerroux, dat ik 'n voorstander ben van de schelding van Kerk en Staat, op dat beiden zichzelf in volkomen vrijheid besturen, ieder binnen zijn eigen rechtsgebied. Boven alles echter, zoo zeide ik den Bisschop, moet deze kwestie worden opgelost door het parlement, waarin ook ver tegenwoordigers van de Kerk zitting hebben en waarin het mogelijk zijn zal de juridische wegen van een concordaat te zoeken en te vinden. Wij kunnen echter niet dulden, dat de bedienaren der Kerk reactionnairen en vijanden van de vrijheid zijn, daar zij het geestelijk gezag vertegenwoordigen, dat in overeenstemming moet zijn met het men- schelijk gezag, om daarmede samen te wer ken. Met betrekking tot de regionale vraag stukken zeide de Spaansche minister van buitenlandsche zaken alleen dat deze door het parlement zullen worden opgelost. Lerroux besloot zijn rede met de verkla ring, dat hij niet naar de macht streeft. Mocht ik echter, zoo besloot hij, tot president der Spaanscne republiek worden gekozen, dan zal ik mij zelf opofferen voor de repu bliek en voor de vestiging van het rijk van vrede en rechtvaardigheid werken. Uit Hongkong wordt gemeld, dat gisteren in het Portugeesche pakgebied te Flora bij Macao, ten gevolge van het explodeeren van 10 ton dynamiet, 28 personen werden gedood en 62 gewond. Een groot aantal huizen werden door de buitengewoon hevige ontploffing totaal verwoest, o. a. het zomer verblijf van den Portugeesche gouverneur. In de stad ontstond een paniek. De oorzaak is te zoeken in zelfontbranding onbekend. In het geheele district zijn de telefoon verbindingen «n het eiectrische Iiöht afge sneden. De oorzaak s te zoeken in zelfontbranding van het opgeslagen materiaal. Bijna ale huizen in Macao werden door de ontploffing in meer of mindere mate beschadigd. Aangebod enaan H, M. de Koningin-Moeder Ir. Van Oppen, heeft aan den bloemist F. Brakenhof drie bouquetten gladiolen aangekocht, welke in den Wleringermeer- polder waren geteeld. Deze bouquetten werden heden aange boden aan H. M. de Koningin-Moeder. De „Daily Herald" weet mede te deelen, dat de bezuinigingsvoorstellen, die de Lon densche banken hebben uitgewerkt tenein de de Engelsche begrooting in evenwicht te brengen, en welke voorstellen gisteren ter hand zijn gesteld aan de bezuinigings commissie van het Britsche Kabinet, op het volgende neerkomen: 1. Een speciale belasting ten bedrage van 1 procent op alle vaste rontegevende waar den, en wel niet op staatsleeningen, doch uitsluitend op industrieeie waarden. 2. Bezuiniging op de begrooting zelf voor ongeveer een even groot bedrag als de on der 1 genoemde belasting oplevert. 3. Conversie an de Engelsche oorlogs- leeningen na invoering van de' onder 1 ge noemde belasting. Het eerste brood voor de autoriteiten De eerste rogge uit den Wieringermeer- polder is reeds gedorscht, en aangekocht door bakker S. Halfweeg te de Haukes. Van deze nog versche rogge heeft bakker Halfweeg met veel moeite zoo goed moge lijk het eerste echte Wieringer rogge brood gebakken. Het brood is aangebpden aan verschillende ingenieurs en andere autoriteiten, die bij den roggebouw betrok ken waren. Dc smaak was zeer goed. Ook heeft voornoemde bakker er Groninger brood van gebakken, welk gebak zeer goed voldeed. Betalingen gestaakt Het bankiershuis De Koster en Co. te Vlissingen heeft hedenmorgen zijn betalin gen gestaakt. De bank en bankiershuis bestaan reeds 100 jaar. Louis Chrispijn In den ouderdom van 55 jaar is heden morgen te Amsterdam overleden de be kende tooneelspeler Louies Chrispijn, die verbonden was aan de Koninklijke Vereeni- "ing „Het Nederlandsch Tooneel". Hij was reeds eenige maanden lijdende aan een ernstige ziekte. Bij het baden in zee is gisterenmiddag 2 uur aan het stille strand te Scheveningen door den stroom afgedreven de 45-jarige L. de V., gepensioneerd ambtenaar te Am sterdam en wonende te 's-Gravenhage. Na dat andere baders den drenkeling op het droge hadden gebracht, heeft een agent van politie nog langdurig kunstmatige ademha ling toegepast, echter tevergeefs. Een inmid dels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het ongeluk in het Stadion De toestand der gewonden Naar wij hedenmorgen vernamen, is de toe stand van den wielrenner H. Herkuleyns, die in het Binnengasthuis wordt verpleegd, gun stig te noemen. De toestand van de beide patiënten in het Wilhelminagasthuis, de heeren De Koning en Bootsma uit Hoofddorp, is redelijk wel. By ongunstig weer gestart Uit Reikjavik wordt gemeld, dat, hoewel de weerberichten van Angmagsalilc niet gunstig waren, de Duitsche vlieger Von Gronau om 2.45 uur uit Reikjavik is gestart in de richting van Scoresby Sund, dat hij als eer ste landingsplaats heeft gekozen. Van hier wil bij verder vliegen naar Ang- magsalik en dan dwars over Groenland naar Groshaab. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, zal Von Gronau naar Reikjavik terug vliegen. In open water gedaald. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de Duitsche oceaanvlieger von Gronau in de Scoresby Sund op de kust van Oost-Groen land met zijn vllegboot in open water is ge daald. Brand bij Zuidhorn Hedenmorgen is vermoedelijk door een de fect aan een petroleumtoestel een geheel met koren en hooi gevulde groote landbouw- schuur, toebehoorende aan den landbouwer Rosema te Briltil bij Zuidhom, geheel afge brand. Door haastig ingrijpen wist men uitbrei ding te voorkomen. Verzekering dekt de schade. Ondanks de omvangrijke politiemaatrege len, neemt de opwinding der bevolking in verband met de communistische en syndica listische actie in Cordoba en Saragossa, waar verscheidene botsingen tusschen po litie en militairen en onruststokers plaats hebben, toe. De syndicalisten bedreigen de socialistische arbeiders, die van hun zijde krachtig bi) de regeering protesteeren en bescherming eischen, daar de sociastische partij anders haar leden zal bewapenen. Ondanks het feit, dat de regeering in ge heel Spanje ernstig naar wapenen laat zoeken, overvallen in Andalusië steeds weer met geweren bewapènde landarbeiders, de groote landgoederen en steken zij den oogst in brand. Heden zal overste Macia het statuut in zake de autonomie van Catalonië aan de Nationale Vergadering overhandigen. Geen dooden De Directie der Rijksspoorwegen deelt in verband met den spoorwegaanslag bij Jue terbog mede, dat het gerucht, dat zich onder een der omgeslagen wagons nog een vermiste zou bevinden, gelukkig onjuist is gebleken. De als vermist aangegeven Tizian Janel uit Winterthur in Zwitserland, was in Halle uit den trein gegaan en is inmiddels behouden te Breslau aangekomen. Van de zeven omgeslagen personenrijtuigen zijn vier overeind gezet en op de rails gebracht, zoodat nog drie rijtuigen en het restauratie rijtuig onderste boven liggen. De zestig tons kraanwagen van de spoorwegen is ter plaatse aangekomen en men hoopt heden twee der overige wagons weer op de rails te brengen. Soliste: E. de VriesKeilers man, sopraan. Onder leiding van Marinus Adam vond gis teravond in het Gemeentelijk Concertgebouw een volks-concert plaats, waarop als sopraan soliste mevr. E. de VriesKellersman debu teerde. Voor 'n vacantie-avond was de zaal wer kelijk goed bezet met een aandachtig en dankbaar gehoor. Ma"inus Adam had ge zorgd voor een mooi klassiek programma, waarop o.a. ook een in langen tijd niet ge hoord werk van den landgenoot van Grieg prijkte, n.l. van den Noor Joh. Halversen, en wel een van diens bekende werken: de Va- santasa-suite. Het speet ons juist daarom, dat we niet in de gelegenheid waren de laatste concert helft eveneens bij te wonen. We hadden deze muziek, waarin Halvorsen een worp doet naar het bereiken van een oud-Indisch, exotisch effect, gaarne nog eens gehoord De manier, waarop onder Adam's leiding het orkest zoowel de Egmont-ouverture ais de Eerste symphonie van Beethoven vertolk te, deed ook voor de tweede concerthelft het beste verwachten. Want er is door de H.O.V.- musici uitstekend gemusiceerd, en de be proefde leiding en gezonde opvattingen van Ed. van Beinum zijn in de prestaties geluk kig nog altijd naspeurbaar. Er werd met toe wijding en zorgvuldig gedetailleerd, vooral o.a. in het langzame tweede deel der Sym phonie. Alleen vonden we er het klankvolume nu en dan wat zwaar van, zoodat het minder contrastrijk werd dan we bijvoorbeeld onder Van Beinum gewoon zijn. De sopraan, voor wie we ons dezen spe- cialen gang naar het Concertgebouw getroost hadden, heeft ons tot onze spijt niet gehee! kunnen voldoen Laten we aannemen dat oen groote dosis BUhnenfieber mede de oorzaak was, die haar Mozart-aria „Ah lo previdi" eenigszins deed mislukken. Maar voor deze, o.i. nog niet geheel afgestudeerdee stem, was deze aria beslist te zwaar. Daardoor ont stonden detonaties, minder correcte intona ties, 'n moment zelfs totaal er, uit zijn in de lage passage: „Ah!In hooge lig ging zoekt deze sopraan haar kracht, maar de middenstem lijkt ons nu nog onvoldoende gecultiveerd en mist alle resonance. Haar mezzo is niét fraai, maar toch nog het beste wat zij op het moment heeft te geven Zij moge voorts, óók in haar grootste zang- geestdrift, niet vergeten, dat een der elemen tairste begrippen der zangtechniek is, het in bedwang houden der schouders. Mogelijk kunnen we hier nog enkelè on volkomenheid van haar zang, als een zekere gevoileerdheid in de klinker-uitspraak, een zekere gespletenheid van klank door te sterke resonance, gevoeglijk schrijven op rekening van 'n minder goed gedisponeerd zijn en net vreemde van de concert-sfeer. We zullen daarom dan ook gaarne een andere gelegen heid afwachten, waarp zij van haar talenten nader zal kunnen laten blijken. De aanwezigen schenen bijzonder opgetogen over haar prestaties, en beloonde de 'zangeres met herhaald applaus en bloemen, een hulde waarin mevr De VriesKellersman dirigent en orkest welverdiend liet deelen. J. Sch. Over de tentoonstelling van werken van Mari Andriessen in het Instituut voor ker kelijke kunst Sint Bonifacius te Amsterdam schrijft de „Msb.": Vroeger hebben we wel eens meer beeld houwwerk van Mari Andriessen besproken, er. we kwamen tot de slotsom die zich des te sterker aan ons opdringt, nu wij op de Leidschegracht 18 een tentoonstelling vinden, alléén aan zijn werk gewijd: deze beeldhouwkunst, vooral ook de kerkelijke beeldhouwkunst, roept om opdrachten. Wij vinden in hem een talent, voldoende gerijpt, om aan zijne kunst een eigen karakter en een accent te geven, zoodra de opdracht gevers niet behoeven te vreezen voor wat zij nukken en grillen en wij volgens onze onverbeterlijke hebbelijkheid, wel eens ver rassingen noemen. Van Mari Andriessen is echter eer een gestage groei te verwachten, doch er moet ruimte zijn om te groeien. Anders herhaalt zich de tragedie, waarlijk niet vreemd in de geschiedenis onzer ker kelijke beeldende kunst: dat een kunste naar eerst mag medewerken aan den luis ter van het Huis Gods, wanneer de blijde opgang van zijn leven en kunnen voorbij is. Want lang niet allen behouden onder den druk der lange jaren van wachten dat ongerepte en dat zorgelooze, dat ook de kerkelijke kunst niet mag ontberen, wil zij een kind der hemelen zijn. Intusschen begint men tenminste „van profane zijde" de beteekenis van Mari Andriessen in te zien, en zoo verkreeg hij cie opdracht om voor een woningblok eener Katholieke bouwvereenlging te Haarlem gevelsteenen te ontwerpen met beeltenissen van heiligen. En dit is bijzonder goed werk geworden, sculptuur van een echt Neder landsch karakter. Niet dor en droog, beeldhouwwerk van een stevige volumen, van vormen die wezenlijk vormen zijn en geen met de liniaal uitgemeten geometrische figuren: beeldhouwwerk, waarin het eenvoudig-men- schelijke overheerscht, zonder aan het inge- togene en naar binnengekeerde eenige schade te doen. Zoo is er een St, Antoon van Padua, een H. Sebastiaan, een Chrlsto- phorus en een Nicolaas. Vooral een St. Agnes met een lam, dat vroolijk en aan minnig tevens tegen haar opspringt. En een bijzonder mooie Broeder Frans met de vogels, die juist van een zoo merkwaardig Nederlandsch karakter zijn. Op vele beel tenissen van Broeder Frans zijn ook de vogels nog theatraal, zü spelen een vrome rol en zij weten 't. Doch hier zitten vogels op hand en schouder van den Heilige, en zü kijken naar hem met de echte leuke en rustige nuchterheid, waarmede een musch cp het kozijn van een venster de kamer inkijkt. Er zijn meer mooie dingen, telkens met die fijne en wat smartelijke ingetogenheid, die, naast het „spreken" der vormen. Mari Andriessen's rijkste bezit is, dat zich zoowei in de kerkelijke als in de andere kunst uit spreekt. In een „Pièta" van een zeer schoone golving der lijnen, in een bronzen kop van mevrouw Andriessen van een prachtige schaduwwerking, die aan het ge heel dat onuitsprekelijke van het edel- levende geeft. Haarlem, 13 Augustus 1931. Naar aanleiding van het gisteren door ons vermelde artikel in het „Alg. Hdbd." ontvin gen wU den volgenden „openbrief" Het is met groote verontwaardiging, dat de Haarlemsche Winkelstand heeft kennis genomen van het artikel „Eor.dom de St. Bavo" over „Haarlemsche Winkels" gepubli ceerd in het ochtenblad van Donderdag, waarin van het begin tot het einde een bre vet van onvermogen, van onkunde wordt uit gereikt aan den Haarlemschen Winkelstand en daarentegen de Amsterdamsche hemel hoog wordt geprezen. Onbegrijpelijk voor ons is, dat de schrijver van het artikel ongeveer aan het slot van zijn betoog het volgende neerschrijft: „Het feit van de Amsterdamsche concur rentie zal wel blijven bestaan, maar men kan de kracht van die concurrentie vermin deren. Niet door winkel- en andere weken te organiseeren; niet door het houden van tentoonstellinkjes, die nog eens laten zien, wat men in de winkels al gezien heeft; maar door zich toe te leggen op een uitnemende „service." Maar het is dezelfde schrijver, die in 1924, in het „Hamit"-boek, bij gelegenheid der Winkelweek en Tentoonstelling, welke de Haarlemsche Winkelstand toen organiseerde, o.m. schreef: „Wij voldoen met zeer veel genoegen aan uw verzoek, omdat wii het denkbeeld tot het houden van deze tentoonstelling met sympa thie hebben ontvangen. En verder: „Een tentoonstelling als de Hamit zal tot een roekelooze verspilling niet verleiden, maar kan tot de zoo noodige durf en energie, waarvan zij zelf een getuigenis is, een ge lukkige opwekking zijn." Zou men intusschen willen opmerken, dat er sinds 1924 en 1931 véél veranderd kan zijn, dan kunnen wij ons toch moeielijk be grijpen, hoe thans een zekere aangeduide, historische lijn van sleur, tekortkoming en nonchalance bij den specifiek Raariernschen Winkelstand kan ontdekt worden, nu sinas- dien onze stad als het ware overstroomd is met zaken en filialen van buitensteedsclien, voor een —groot deel juist Amsterdamschen. Maar ook, ondanks dit, verklaren wij hier, eerlijk en oprecht, dat het artikel van a—z een lasterlijke aantijging bevat aan het adres van onzen Haarlemschen Winkelstand. Wij durven met de hand op ons geweten verklaren, dat onze Winkelstand paraat is en zich met eiken, uit welke stad ook, meten kan; meer nog, door de groote concurrentie van het nabije Amsterdam daartoe gedwon gen, legt de Haarl. Winkelstand ten koste van enorme uitgaven bij voortduring een ge weldige krachtsinspanning aan den dag op alle gebied. Dat dit opgemerkt en geapprecieerd wordt, blijkt uit de steeds toenemende drukte voor- .al op de Zaterdagmiddagen en avonden, wanneer onze winkelstraten overvol zijn van winkelende forensen, die zich al-maar-meer in onze mooie Bloemenstreek komen vesti gen. De schrijver beweert, doch zonder eenig bewijs te leveren; hij is zeker gedachtig het bekende: „Laster er maar op los, er blijft allicht iets van hangen." Wij dagen hem dan ook uit: Kom op met- feiten en bewijzen, wij zullen ze stuk voor stuk onderzoeken. Maar wij ontzeggen hem het recht naar aanleiding van misschien één of een paar op zichzelf staande gevallen, zich op een dergelijken generaliseerenden, min achtenden en afkeurenden toon in een voor aanstaand blad, als het Alg. Handelsblad is, uit te laten. Zeker, er kullen wel eens gevallen zijn op een zóó groot aantal winkelzaken, dat een cliënt over het een of ander reclameert. Omgekeerd zulien ook winkeliers wel eens reden hebben over enkelen hunner cliën ten te klagen, die nooit tevreden zijn en al tijd mopperen. Maar, doet dit verschijnsel.zich niet overal voor en zullen er in Amsterdam óók geen reclames zijn? Het is hetzelfde hier van stad tot stad, zooals de immer kritische Hollander het heeft, wanneer hü op reis is geweest, over zijn eigen land ten opzichte van 't buitenland, v/aar dan alles zooveel beter en volmaakter is. De schrijver wijdt een groot deel van zijn betoog aan de z.g. „service", welke in Haar lem veel te wenschen zou overlaten en slin gert vele van zijn verwijten naar de hoofden van onze personeelen. Maar ook voor dezen willen wij den toe geworpen handschoen oprapen, omdat ook deze bewering in haar algemeenheid onwaar en lasterlijk is. Zijn er in deze tijden van verwording per soneelsleden, die in plichtsbetrachting en ijver tekort schieten, dan is dat waarlijk geen specifiek Haarlemsch verschijnsel, doch een algemeen, waarvan meer nog dan het pu bliek de winkelier de dupe is. Doch dan wil len wij er onmiddellijk bU verklaren, dat in dit, opzicht de Haarlemsche Winkelstand zich nog gelukkig mag rekenen. Heeft, de schrijver feiten en bewijzen, nog eens, hij kome er mee voor den dag en de Middenstandscentrale zal ook deze, gelijk iedere binnenkomende reclame, ernstig onder zoeken en optreden, zooals noodig is. Maar noch bij ons secretariaat, noch in de stedelijke Pers, noch in de Contact-commis sie, gevormd door de ruim 2000 huisgezinnen omvattende Afd. Haarlem en O. der Ver. van Huisvrouwen en onze Centrale (welke Con tactcommissie juist voor het behandelen van reclames en grieven tegen onzen Winkelstand met onze volle medewerking in het leven is geroepen) is ook maar een enkele klacht van eenige beteekenis ingekomen. Hoewel wij absoluut niet voor de waarheid der hierna volgende klacht willen instaan en dus niet het terurige voorbeeld van den schrijver willen volgen door met modder naar onze Amsterdamsche collega's te werpen, mogen wij in dit verband tooh niet nalaten hier een interview te citeeren van den heer H. L. Warnier, Inspecteur voor Lichamelijke Opvoeding, (heelemaal geen winkelier dus) en gepubliceerd in een onzer stedelijke bladen, direct na de Olympiade in 1928 met Ameri- kaansche sportleiders, die, zouden wij zoo zeggen, óók nog wel iets van „service" af we ten. O.m. luidde het aldus: „Maar wat ik allesbehalve belangwekkend vond, was hun meening over Amsterdam en zijn winkeliers. Behalve hun teleurstelling over het gemis aan goede oefengelegenheden in een stad als Amsterdam, waren zij diep verontwaardigd over de onbehoorlijke hou ding van vele Amsterdamsche winkeliers, taxichauffeurs, sommige restaurants, en waar men hun vaak het drievoudige van de nor male prijzen durfde te vragen. Die menschen moesten toch begrijpen, zeiden zü, dat wij, in Amerika teruggekeerd, zooveel mogelijk te gen de Amsterdamsche neringdoenden zullen waarschuwen, hetgeen toch voor de Hollan ders niet heel aangenaam kan zijn. Zij ver telden mij werkelijk eenige ontstellende voorbeelden en uitten hun afkeuring in zulke krasse termen, dat ik ze hier liever maar niet herhalen zal. „Aan boord van hun schip hadden zij waarschuwingsborden geplaatst met de adres sen der firma's, waar hun landgenooten vooral niet moesten koopen. „Zij voegden eraan toe, in Haarlem die er varing in het geheel niet te hebben opge daan, dat zü zeer dankbaar waren voor alle geboden hulp en dat zy alleen voor Haarlem iets willen doen. Het bleek mU dan, dat zy maatregelen hadden genomen voor het ma- hen van een oorkonde voor „the city of Haar lem" als uiting van dankbaarheid voor de faciliteiten, die zy in onze stad ondervonden hadden." Welke waarde ten slotte aan z.g. uitgeba zuinde „reclames" te hechten is, moge het volgende illustreeren: Een onzer bladen ontving een klacht van iemand uit Aerdenhout, die eenige recente voorbeelden ggf van het door hem beweerde feit, dat er in de Haarlemsche winkels in ver gelijking met Amsterdam zoo weinig te krij gen is. De Redactie stelde de klacht in handen onzer Middenstandscentrale. Reeds na een zeer vluchtig onderzoek kon den wij de algeheele ongegrondheid der klacht als volgt bewijzen: Geen kantoorbrievenmandjes.... Firma O. Th. Dantuma; Gebr. van Brederode; Anton de Rooy; Anton Bosse, en verder bij lederen kantoorboekhandel. Geen bruin vloelcarton: Dit carton bestaat speciaal voor reclame. Te verkrijgen bij fir ma. J. Muys. Geen lederen veters voor rijlaarzen. (0.90 c.M. 20 ets. per paar) Jonckbloedt's Leder handel. H. Visser Zn. B. Paanakker en Co. j. J. A. van der Linden. L. Faber. Geen gelegenheid voor verbronzen van kin derschoentjes: Iedere goede schoenmaker doet dat, zooals o.m.: A. Huykman. J. H. Boerée. Uiteraard konden wij slechts enkele adres sen bij dat vluchtig onderzoek opgeven, doch het typeert voldoende de ongegrondheid der klacht, waarover wellicht in tram of trein maar raak gezwamd is. Ten slotte: De Haarlemsche Winkelstand is zich van zijn veelzijdige, maar ook moei lijke taak bewust. Hij beantwoordt ten volle aan de velerlei eischen, welke al-maar-meer aan het winkelbedrijf gesteld worden. Nieuwbouw en verbouwingen, inwendige verbeteringen zijn aan de orde van den dag. De Haarlemsche winkelier onderhoudt het persoonlijk contact met zijn cliënten en alles wordt aangewend om hen op hun wenken te bedienen. Dit hier naar waarheid te mogen getuigen en "het ook te kunnen is een eer voor Het Dagelijksch Bestuur der Haarlemsche Middenstandscentrale Voorzitter: F. H. SMIT, tevens Pre sident der Haarlemsche Handelsver- eeniging; Vice-Voorzitter: C. TEN BOOM, te vens President der Haarlemsche Handelsvereeniging Secretaris: P. J. M. VAN TETERING, tevens President der R. K. Midderi- standsvereeniging. Door de Haarlemsche politie is een 40- jarige vrouw aangehouden, verdacht van het plegen van abortus. Zij zou in de laatste drie jaren meer dan 20 gevallen behandeld hebben. Het werk van Mari Andriessen Over de in het Instituut voor Kerkelijke Kunst „St. Bonifacius" aan de Leidsche gracht 18 te Amsterdam gehouden wordende tentoonstelling van beeldhouwwerk door den jongen Haarlemschen kunstenaar 'Marl An driessen schrijft H v. M in „De Tijd": Beter dan tijdens de Katholiekendagen kan men zich thans een indruk vormen van de waarde en beteekenis van dit werk, daar de hier byeengebrachte collectie de verschil lende zyden van Andriessen's talent overtui gender laat zien dan de enkele kleine groepen indertijd vermochten te doen. De chronolo gische volgorde, waarin de hier geëxposeerde werken zijn ontstaan, is ons niet bekend, doch wy vermoeden, dat de knap en gevoelig ge modelleerde bronzen vrouwekop tot het oudere werk behoort. Deze kop geeft biyk van een nog academisch-realistische opvatting, welke in de overige sculpturen heeft plaats gemaakt voor een meer persooniyke visie en een ster ker gebonden styibegrip, Toch is dit stu dieuze, met groote toewijding en vaardigheid gedane werkstuk niet schoolsch in de doode- lijk formalistische beteekenis van dit woord. Het prachtig bronsmateriaal met zijn schoone kleurschakeeringen van chocolade-bruin naar zeegroen leent zich byzonder goed voor een dergelijken levensechten portret-kop en An driessen heeft met kunde daarvan party ge trokken. Door de soepelheid der natuurlijke, van leven trillende vormen ernstig te bestu- deeren heeft hij den onontbeerlljken grondslag gelegd voor een geheel eigene plastische uit drukkingswijze, welke nimmer het contact met de werkelijkheid verliest. Vergelijkt men den bronzen vrouwekop met het meer gestyleerde meisjeskopje in steen, dan ziet men zeer duidelijk, hoe Andriessen naar een straffere en grootere vormgeving streeft zonder iets van zyn rük en mild ge voel Prijs te geven. In het vrije beeldhouw werk, dus dat wat bestemd is om geheel zelf standig in de ruimte te staan, leidt zelfs dat gevoel soms tot vaagheid en onzekerheid, niet zoozeer in de ranke contour der figuren als wel in het teekenend accent van détails. Het teedere bronzen groepje „De Ontmoeting", het ontwerp voor een „Piëta", met de maag delijke Moeder van Smarten, slank en pril van jeugd, en het krachteloos tegen haar aangezegen lichaam van den gestorven Hei land, en de uit höut gesneden Madonna tref fen ons sterker door de devote innigheid der concepties dan door de wel sobere en be vallige, maar hier en daar toch té vloeiende, byna slappe vormenspraak. In de uit Fransche zandsteen gehouwen beelden, welke de kunstenaar voor een wo ningbouwvereniging als decoratie van archi tecturale complexen vervaardigde, bereikt hij echter een waarlijk monumentale vorm kracht. Deze heiligenbeelden, vaak ten voeten uit, zijn niet alleen schoon door de zuivere en duidelijke typeering, door het innerlijk leven, waarvan zy worden doorstraald, maar ook door hun plastische waarde. Het is be wonderenswaardig, hoe Andriessen hier, zon der tot hinderlijke deformaties zyn toevlucht te nemen, in compacte, dóch geenszins ge drongen verhoudingen een harmonische vol ledigheid bewerkt, zy ïyden niet als zooveel modern beeldhouwwerk van dit soort aan een moedwillige wanstaltigheid, welke eigenlijk slechts veroorzaakt wórdt door de onmacht van den kunstenaar om de plastische moei- ïykheden op een bevredigende en natuurlijke wyze op te lossen, maar hebben in hun sty- leering de lenigheid des levens behouden. Zie b.v den gemartelden St. Sebastiaan, expres sief van houding, de kinderlijk-pure St. Ag nes den strijdbaren H. Paulus, of den H. Antonius. Deze figuren getuigen van een be- heerschte spontaneïteit, èen gedegen vakman schap en een zin voor eenvoudige monumen taliteit, zooals "wij deze té zelden te zamen in het werk van jongere beeldhouwers aan treffen. Naai °ns nader bekend werd, is de be kende schrijver van .kinderboeken, de heer O. Joh. Kieviet, die dezer dagen op hoogen ouderdom is overleden, in de Maria-Stich- ting te Haarlem, nadat hij daar ongeveer een maand verpleegd wab, gestorven. De oïeried-ue, die te Wassenaar woon de, ha? zich "onder geneeskundige behande ling van dr. Peters uit Haarlem gesteld en deze achtte het gewenscht, dat nu wülen de heer Kieviet zich in een ziekenhuis te Haarlem liet opnemen. Hedenmorgen om 9 uur droeg pastoor G. v. Niekerk in zyn parochiekerk te Overveen een plechtige gezongen H. Mis van Requiem op, voor de zielerust van den heer J. W. Roozen. Z.Eerw. werd daarbij geassisteerd door de Zeereerw. paters Th. Esser en J. F. M. Dek kers, terwijl als ceremoniarius fungeerde kapelaan F. v. Duren. Om kwart voor tien werd het stoffelijk overschot op het R. K. kerkhof te OVerveen door pastoor v. Niekerk ter aarde besteld. Daarbij waren o.a. tegenwoordig: Namens het hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur de heeren J. Val- kering Tzn., Jac. B. Byvoet en Jos, Braam: namens den Bond van Bloembollenhande laren, de voorzitter, de heer H. v. Zonne veld, Mr. M. V. Toulon v. d. Koog en Mr. F J. D. Theyse; de voorzitter \an het scheidsgerecht, Mr. H. A. J. Merens, de secretaris, Mr. Bakhuizen v. d. Brink en de leden, de heeren W. Warnaar en J. Lefe- ber. Verder kerkbestuur, armbestuur en collec tanten, college van de O. L. V. kerk te Overveen, het bestuur van de R. K. Kies- vereeniging „Recht en Plicht" en van de Tuinbouw Onderlinge, en vele vooraan staande personen uit de bloembollenwereld. Nadat het stotfeHjk overschot in de groeve was neergelaten, werden twee kran sen van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur en van den Bond van Bloembollen handelaren op het graf gelegd. Op den Heerenweg Hedenmorgen omstreeks 10 uur had op den Heerenweg te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een motor en luxe-auto. De eerste kwam uit de richting Bennebroek en had den tweeden, welke uit „Groer.endaai" kwam, voorrang moeten verleenen De mo torrijder dacht evenwel nog voor den auto om kunnen rijden, hetgeen echter niet gelukte. De motorrijder reed tegen den auto cp en de bestuurder, die tengevolge van den schok van zün motor viel, brak een been. Per ziekenauto werd de man naar de Maria - Stichting overgebracht. Het motorrijwiel werd zoo goed als ver nield, terwyi de auto beschadigd werd. Gisterennacht reed een 35-jarige chauf feur. die in kenneiyken "taat van dronken schap verkeerde op den Kruisweg. De politie trachtte hem aan te houden, maar aanvankei'ik wist hij te ontkomen. Toen hy in een zijstraat met den auto tegen de muur opreed, vluchtte hij een huis binnen. Later is de man echter toch gearreric?' en in bewaring gesteld. Verlof Drankwet Ingekomen is een verzoekschrift van C. Molenaar om verlof, ingevolge art. 34 dei- drankwet tot het verkoopen van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan den Ryksstraatweg no. 191. Ondertrouwd 13 Augustus. J. H. M. Snoijink en C. A. C. v. Schie. P. H. Roosen en M. W. Borger. J. C. Roukens en D. J. Josseaud. M. Vreeken en A. L. Uenkema. L. J. A. v. Lieshout en C. M. Verdel. J. Kuijten en A. M. Stokman. F. Heineke en N J. T. Douw van der Krap. A. S. W. Cos- ter en A. G. de Graaff. H. de Vries en W. J. Naatje. Getrouwd: 13 Augustus. T. M. Vestering en C. Wijnberg. J. Polfliet en A. A. Wie- dijk. H. J. Hendriks en I. Caris. G. zyistra en M. A. H. Bouman. Geboren: II Aug. M. J- C. v. d. Byl Hageman, z. 12 Aug. C. M. L. A. Aerts Ruigrok v. d Werven, d. 13 Aug. A. M. Kimman—Mulder, d. J. v. Sprang—Ooster- veen, z. Overleden: 10 Aug. L. Putz, 52 jaar, Ha- zepaterslaan. 11. Aug. J. W. Roozen, 62 jaar, Zyiweg. 12 Aug. A. Polderman, 65 jaar, Linschotenstraat. J. G„ 15 d„ z. v. J. M. v. Dijke, Kedoestraat. C. J. Kievit, 74 jaar, Kamperlaan. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 Parys Brussel uonden New-York (cable Berlijn Ziirich. Rome .........a*.....- Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.65 34.50 12.041/» 2.47% 58.65 48.35 12.95 21.25 66.25 66.30 66.25 7.30 34.80 9.75 34.60 12.051/2 2.481/2 58.75 48.45 13.05 21.45 66.40 66.40 66.40 7.40 35.— VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4'/, Nederi 1916 4H Nederi 1917 4% Nederland 1931 4 y, N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzyde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustiek Ned. Ford ndustr. Buitenland Anaconda 8ethlehem Steel O 8 Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum "lortsche Petr Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber 4'dam Rubber Bandar Del) Batavia Rubb Rott Tapanoeü Serbadjadl Silau Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Róll Amerika Lyn 'ito Gem Elgend 'Ion Ned Stoomt: Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker cl. V A teerworedjo 'orstenlanden \ctions idem Tabak Jeli Batavia hide Dell ostkust tenembah taxwell poorwegen ünioD Pacific Wabash Chic. Milw St Pam Kansas City South Brie Railr "rolongatie 1021B/„ 103 10215/16 102 96*%, 98 99% 115% 1441/2 74 55% 27 79% 11% 243 49% 40%s 5 1, 13 31% 53% 173% 22% 191% 91 4%e 3%, 513/32 67 52% 34®/8 15% 34% 15% 30 30 2% j 9% 7% 31% 105 7% 613/m 277% 19% 76 42 169% 204 26% 240 40 140% 10%sS 5 25%, 20 1 1021%, 103 1021%, 102%, 96*%, 100 98 14?% 76 56 28 81% 13% 255 51% 41% 508 30 65% 194% 94 4% 9% 6%, 69% 105 283% 165% 208% 27% 240% 144 11 5 Huis met 5 kamers, zolder, kelder en compl. badkamer. Koopsom 9000.—. ïnl. b. d. Makelaar HENK FIBBE Nassaustraat 14. Tel. 13781.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2