PRIESTERJUBILEA MAMA-STICHTING OP 15 AUGUSTUS i wüLDE BLAD VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 BLADZIJ Uil IEDEREN MIDDAGVAN 2-3 UUR POLIKLINIEK STADSNIEUWS Van onze Rechtbank Nieuwe brievenbussen Mgr. F. J. H. Evers Pastoor Ch. B. L. Devoghel 1881—1931 1881—1931 De scheepsramp met de „Berlin "in het jaar 1907te Hoek van Holland PRIESTERFEEST Pastoor J. J. A. M. Krook 1881—1931 Pastoor F. P. J. Huf 1906—1931 kamer was binnengeloopen, gingen de lich ten aan boord uit. Dit verergerde den toe stand natuurlijk nog, de paniek werd uit den aard der zaak nog grooter. Bedding was bijna onmogelijk; er stond 115 decimeter water, terwijl het gewone pijl 104 palm is. Vuurpijlen werden afgeschoten, de stoom fluit gierde. Doch helaasvóór redding mogelijk was, verdween, zooals hiervoor reeds vermeld, het voorschip met een opgepropte menschenmassa in de diepte Den volgenden ochtend waren op het neg steeds vastzittende achterschip nog ver scheidene menschen te bespeuren. Deze men- schen verkleumden van de kou; telkens sloe gen de huizenhooge golven over het wrak, het water was Ijskoud, terwijl de regen en sneeuw onophoudelijk aanhield. 27 lüken waren thans aangespoeld. Dit aantal steeg spoedig tot 33. De geestelijkheid verleende veel bijstand. Om het H. Oliesel te kunnen toedienen, volgde zij zelfs in een sleepboot de reddings boot door de branding. In deze boot nu had ook de Z.Eerw„ heer Huf plaats genomen. Zoo waagde Z.Eerw. zijn leven, teneinde te trachten de ongelukkigen, zooveel moge lijk, voorzien van de Heilige Sacramenten den hemel te doen binnengaan. Kapelaan Huf uit Maassluis drong zelfs aan om zich mede op de reddingsboot te mogen begeven, die des nachts om 12 uur uit zou varen. Dit kon echter door den loodscommlssarls niet worden toegestaan. Voor den Katholiek voorwaar een troos tende gedachte, dat onze priesters geen lijfsgevaar vreezen waar het zieleheil roept. Den geheelen dag hebben de geestelijken zich bij het aanbrengen der aangespoelden bevonden en hebben niet nagelaten, waar eenigszins doenlijk was, geestelijke hulp te verstrekken. Aldus schrijft „Het Centrum" uit die dagen. De reddingsboot voer nogmaals uit. Mede had zich aan boord begeven, inmiddels ter plaatse gearriveerd, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Vier man gingen in de kleine jol en ja eindelijk wist een dezer moedige man nen op de pier te springen, spoedig gevolgd door meerderen. Een lijn werd bevestigd. Hierlangs moesten zij, die zich nog op het schip bevonden, naar de pier glijden. Een R.K. geestelijke was ook aan boord der reddingsboot en trok ter beschutting een leeren jas van een der bemanning aan. Hij sprak de inmiddels geredden moed toe. Eindelijk naderde de reddingsboot den wal, waar duizenden haar stonden op te wachten. Omtrent het moedige gedrag der Katho lieke geestelijkheid willen wij dan nog het volgende, al betreft dit dan niet speciaal pastoor Huf, hetgeen „De Heraut" na de ramp schreef, aanhalen: „Bevreemdend is het, dat met de reddingsboot alleen een pastoor der Roomsche kerk uittoog om gees telijke hulp en bijstand te bieden. Voor den moed van dien pastoor hebben wij allen lof. Bij hem althans leefde het besef, dat in zoo bangen nood niet alleen voor het lichaam, maar ook voor de ziel hulp noo- dig was. Maar voor ons, Protestanten, ligt hierin iets beschamends. Niet één predikant ging mee aan boord. Zelfs hoorde men niet van eenige geestelijke vertroosting, die van de geredden of aan de diepbedroefde familie leden der gestorvenen gebracht werd. Rome trad terstond handelend op, maar de Pro- testantsche kerken lieten alleen bij de be grafenis van zich hooren. Aldus „De He raut", een protestantsch dagblad! Aan boord der reddingsboot bevond zich de Z.Eerw. heer Huf! Wij hebben het relaas van het droef ge beuren nogmaals gegeven, om bij het jubi leum van pastoor Huf, diens moedig gedrag in herinnering te brengen. Op beknopte wijze hebben wij geschetst hoe heldhaftig pastoor Huf zich bij deze gelegenheid gedragen heeft. Zonder weifelen waagde hij zijn leven om anderen te kunnen troosten en de laatste H. Sacramenten te kunnen toedienen. Het bovenstaande toont eenigszins aan hoe'n buitengewoon man pastoor Huf is. Pastoor Huf is een man van dezen tijd: een priester, die als ideaal heeft: liturgisch meeleven der parochie; veelvuldige H. Communie; toepassing en beleving van de Pauselijke encyclieken. Daaruit volgt: dat hij zonder aanzien des persoon strijdt tegen het alsnog ingekan kerd liberalisme. Hij verafschuwt alle huichelarij en geeselt het veelvuldig lasteren en kwaadspreken. Daarom is dit jubileum van zoo'n groote beteekenis. Pastoor P. P. J. Huf is een man die zonder aarzelen zijn leven en zijn gansche bezit zou geven om God te kunnen dienen. Daarom moeten zij die zich tot de parochianen van zoo'n pastoor mogen reke nen, trotsch op hem zijn en dient deze dag met bijzonderen luister gevierd te worden. Een bijzonder priesterjubileum; Nog kunnen wij vermelden dat pastoor Huf voor zijn moedig gedrag bij de scheeps ramp van het ss. „Berlin", een medaille heeft gekregen vervaardigd van metaal, af komstig van het wrak van het ss. .Berlin". De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem deed heden de volgende uitspraken: C. I». K., los werkman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. „Heling", vier maanden gev.-straf met af trek prev. rechtenis O. V. A. v. M., kellner, te Haarlem, gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Haar lem. „Diefstal", door twee vereenigde per sonen, tweemaal gepleegd, één jaar en zes maanden gev. straf met aftrek prev. hech tenis. O. V. J. R., los werkman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Haarlem. „Diefstal door twee ver eenigde personen, tweemaal gepleegd, één jaar en drie maanden gev. straf. O. V. met aftr. prev. hechtenis. J. M. V., huisvr. J. R., wonen te Haar lem, thans gedetineerd in hte Huis van Bewaring te Haarlem. „Medeplichtigheid aan diefstal" door twee vereenigde perso nen tweemaal gepleegd, vijf maanden gev. straf O. V. met aftr. prev. hechtenis. De Directeur van het Postkantoor te Haar lem maakt bekend, dat brievenbussen zijn geplaatst te Haarlem tegen het perceel Am- sterdamschevaart 192 en te Overveen vóór de villa „de Meierij" Julianalaan 51. De lichtingen dezer bussen zullen plaats hebben: op werkdagen 9.00, 11.20, 13.15, 15.30, 10.45 en 22.30 uur; op Zon- en feestdagen te 20 uur. Examen hoofdacte HAARLEM, 13 Augustus Geëx. 3 vrl. en 4 mnl. cand. Geslaagd de dames W. N. Schil- stra Amsterdam, H. M. Ruys, Haarlem en de heer A. J. M. Lohman, Heemstede. Bovenstaande teekening verscheen in het jaar 1907 in de London Illustrated News en geeft een beeld van de verschrikkelijke ramp, die de „Berlin" aan den Hoek van Holland overkwam. In het artikel gewijd aan het priesterfeest van den Zeereerw. heer pastoor Huf wordt daarover gesproken. De teekening stelt het oogenblik voor, waarop de bekende duiker Sperling met zijn gezellen er in slaagde ondanks den vreeselijken storm op het wrak van de „Berlin" te geraken. Daar waren nog drie overlevenden, de dames Wennberg, Thicle en Ripler. De moedige redders slaagden er in deze behouden aan den hoek te brengen. Bij het 12y-jarig jubileum van den heer G. Scholte als administrateur van den R. K. Volksbond Het factotum van gebouw „St. Bavo" De studenten hebben een humoristisch liedje, dat begint met de woorden „Wie kent Groenen niet, onze Groenen?" waarmede dan natuurlijk de groote katholieke 'fuden- ten-priestervriend Prof. Groenen bedoeld wordt. Met een variatie oo dit liedje, zouden we voor onze stad kunnen zeggen: „wie kent Scholte niet. onzen Scholte?" En dit is werkelijk niet overdreven, want zouden er wel veel Haarlemmers zijn, die Scholte, den sympathieken administrateur van den R. K. Volksbond, het factotum van gebouw St. Bavo aan de Smedestraat, niet kennen? Hij zetelt altijd in de kamer, die op de straat uitkomt en men krijgt hem te zien, als men klopt aan het loketje in de hall. Dan gaat het deurtje open en dan komt het vriendelijke hoofd, hoewel nog maar schaars voorzien van een merkbare schei ding, te voorschijn. In de meeste gevallen verschijnt er dan ook een sigaarSchol te zonder sigaar behoort werkelijk tot de uit zonderingen. Wordt men beschouwd als de meer intieme kennissen dan mag men binnen komen in liet particuliere vertrek van den administra teur. In dit vertrek zijn verschillende kasten geplaatst, waarin de geheime documenten van den kassier-secretaris-boekhouder-op richter geborgen zijn. Bij het raam staat de multiplicator, de eigen drukkerij van Schol te, waarmede honderden convocaties van uiteenloopenden aard „gedraaid" zijn. Dan is er nog de telefoon. We zijn gewend aan den telefoon-stem van Scholte, zooals hij met een neus-basgeluid roept „Hallo, met de Bavo!" Werkelijk, de Bavo (natuurlijk gebouw St. Bavo) en Scholte zijn één. Het was dan ook een onaangename leegte, toen Scholte eeni- gen tijd geleden ernstig ziek werd en gerui- men tijd het bed moest houden. Er mankeerde iets aan het gebouw in de Smedestraat, er ontbrak iemand en het is te begrijpen, dat velen verheugd waren, toen het bericht verscheen „Scholte knapt op en zal binnenkort terugkomen." En nu is Scholte jubilaris. Twaalf en een half jaar is hij administrateur van den R. K. Volksbond en van gebouw St. Bavo. Voor buitenstaanders zegt dit misschien niet vol doende. Insiders weten echter, wat dit ju bileum 'te beteekenen heeft. Het werk wat deze eenvoudige, bescheiden man de afgeloopen 12.'4 jaar verricht heeft, is onnoemelijk veel. De R. K. Volksbond telt immers zeer vele onderafdeelingen en bijna bij al deze afdeelingen vervult de heer Schol te een of andere functie; zoo is hij 4 a 5 jaar penningmeester-administrateur van de spaarkas „St. Nicolaas", 5 jaar penningmees ter-administrateur van de Coöperatie .Ar beid Adelt", 18 jaar administrateur van de spaarbank van het Patronaat der parochie „St. Bavo", 5 jaar penningmeester van de Broederschap der Martelaren van Gorcum, hij heeft een agentschap van de Centrale Volksbank, van verscheidene fondsen, ver bonden aan den R. K. Volksbond, zooals „Hulp in Nood", „Hulp bij Ziekte", enz. enz. is hjj penningmeester. Ook is de heer Scholte penningmeester van de 2e tentoonstellings commissie der „Mittovos", hü is penning meester van de jaarlijksche bedevaart naar Brielle, enz. Bij talrijke feesten in gebouw „St. Bavo" en elders is de heer Scholte met de organi satie belast geweest en dat deze organisatie altijd uitstekend in orde was. kunnen de le den van den R. K. Volksbond het beste ge tuigen. Zooals wij zien zijn de laatste 12 y, jaar, werkzame jaren voor den heer Scholte ge weest. Zijn arbeid is buitengewoon omvang rijk. Altijd heeft hij dezen arbeid met liefde en groote plichtsgetrouwheid vervuld. Zeer zeker moet de bloei van den R. K. Volks bond ook ten deele aan den heer Scholte worden toegeschreven. Het eerste jaar vervulde de heer Scholte zijn functie onder leiding van den heer Jos. de Lobel, de laatste lij', jaar onder leiding van den heer J. P. H. H. Castricum, voor zitter van den R. K. Volksbond. De heer Castricum zal het volgend jaar zijn 12-ja rig jubileum vieren. Sedert de heer Scholte zijn functie aan vaardde, is bij den Volksbond en in gebouw „St. Bavo" zeer veel veranderd. Het leden tal van den R. K. Volksbond steeg van 1700 tot 2300. Natuurlijk werd door deze stijging ook het werk van den administrateur steeds omvangrijker. Gebouw „St. Bavo" werd uitgebreid en verbeterd; er kwam centrale verwarming, een nieuwe zaal werd aangebouwd, de vloer van de groote zaal werd geheel vernieuwd, een nieuwe tooneeldecoratie, enz. enz. Men is bezig de stoelen in de nieuwe zaal te vervangen door moderne klapstoelen, in September zal dit werk voltooid zijn. Hebben wij teveel gezegd, toen we Scholte het factotum van gebouw St. Bavo noem den? De Volksbonders zullen dezen voorman zeer zeker hun hulde betuigen, omdat hij ze in alle opzichten verdiend heeft. Maar ook allen, die met den administrateur te maken hadden, zullen niet achterwege blijven. Hij heeft u toch zeker wel eens geholpen met plaatsbespreken? Op een of andere wij ze een dienst bewezen, door iets op te zoe ken in zijn archief? Wat was hij niet voor komend voor de vertegenwoordigers, die hun goederen in een der zalen tentoonstelden. En een bruiloft kon men ook al best met Scholte bespreken en regelen. Dinsdag wordt de jubilaris gehuldigd! Dan zal hij door zijn vele vriendin befeest wor den. Natuurlijk, hij vindt dat hij daarop veen recht heeft, maar er zijn nu eenmaal men schen, die er anders over denken. Wij, van onzen kant, wenschen Scholte nog vele. vele jaren gezondheid en werk lust. De R. K. Volksbond en niet het minst gebouw „St. Bavo" zal er wel bij varen. Morgenmiddag van 35 uur zal de jubila ris receptie houden te zijnen huize, Midden weg 18. Toen 1 Augustus 1914 de Nederlandsche land- en zeemacht gemobiliseerd werd, bleek reeds dadelijk de noodzakelijkheid van gees telijke verzorging der militairen. Als gevolg van gepleegd overleg werd met ingang van 28 Augustus 1914 het instituut van de aal moezeniers voor de katholieken in het leven geroepen en pastoor Evers van Duivendrecht, die door zijn lidmaatschap van den Raad van Defensie en zijn geschriften over de Marine blijk had gegeven groote belangstel ling te koesteren voor de weermacht, met de leiding belast. Zeer, we zouden bijna durven schrijven on noemelijk, veel is door Mgr. Evers, die op 16 Augustus den dag zal herdenken van zijn 40-jarig priesterschap, tot stand gebracht. Een wereldgebeuren haalde den pastoor plots uit zijn landelijke pastorie en plaatste hem aan het hoofd van een nieuwe parochie van uitsluitend militairen, maar waarvan de grenzen als het ware samenvielen met de landsgrenzen. Mgr. Evers werd daardoor, zou men kunnen zeggen, pastoor van Nederland. Heel veel is in die functie van zijn arbeids kracht gevorderd, want als een missionaris trok hij door het geheele land, om overal voor de militairen het heilig Misoffer op te dragen. Kerken en zelfs lokalen ontbraken in de ver afgelegen oorden, kampen en stellin gen meermalen, zoodat de dienst vaak in de open lucht, of in een tent moest geschieden. Dank zü zijn grooten tact in den omgang met de bevelvoerende officieren, genoot het instituut van de aalmoezeniers onder leiding van Mgr. Evers spoedig algemeene waardee ring. Ondubbelzinnig bleek dit reeds in 1916 bij zijn zilveren priesterfeest, toen hoog en laag, opperbevelhebber en soldaat, blijken van belangstelling gaven, maar nog veel meer bij de herdenking van zijn arbeid van 12 y2 jaar hoofdaalmoezenier en zijn afscheid op 31 Mei van het vorig jaar. Zeer veel is door Mgr. Evers tot stand gebracht, zoodat hij zonder twijfel bij zijn veertig-jarig feest de overtuiging in zich mag dragen, echt grootsch priesterwerk te hebben verricht. Aan de oprichting van tal van R. K. Mili taire Tehuizen, zooals te. Waalsdorp en Ol- denbroek, heeft hij daadwerkelijk medege- arbeid en niet alleen zijn steun gegeven. De officiers-retraite, die sedert 1915 jaarlijks te Vught gehouden wordt, is mede door hem tot stand gekomen en als geestelijk adviseur van de Alg. R. K. Officierenvereeniging was hij er steeds de pleitbezorger, door zijn regel matige aanbevelingen tot bijwoning in het maandblad. Om studie te maken van het werk der aal moezeniers in den oorlog, vertoefde Mgr. Evers in 1917 gedurende enkele maanden aan het Duitsch-Russische front. Ten einde advies uit te brengen aan de Regeering en het instituut der aalmoezeniers ook in Ned. Oost-Indië voor te bereiden, vertoefde Mgr. Evers van October 1924 tot en met April 1925 aldaar. Na terugkeer volgde de benoe ming tot Huisprelaat van Z. H. den Paus. De Alg. R.K. Officieren-Vereeniging, waar van Mgr. Evers thans nog geestelijk adviseur is, maar waarvan Zijn Hoogeerw. op zijn verzoek met ingang van 1 September ook eervol ontslag gekregen heeft, dankt haar on*-taan ook voor een groot deel aan het werk van den oud-hoofdaalmoezenier. Het veertigjarig priesterfeest van Mgr. Evers beteekent dus tevens het einde van zijn priesterlijke werkzaamheden, want na het neerleggen van het ambt van hoofdaal moezenier, volgt thans het afscheid nemen van de vereenigingen. Mgr. Evers zal daar, wij zijn er diep van overtuigd, slechts noode gemist worden. Op de jaarvergadering van de Alg. R.K. Officieren-Vereeniging, onlangs gehouden, is dat duidelijk gebleken, toen Mgr. dank werd gebracht voor zijn leiding, zijn be- minnelijken omgang en vooral zijn grooten steun in dikwijls moeilijke omstandigheden. Alle R. K. Militairen van Zee- en Land macht, die sedert 1914 het land hebben ge diend, zullen zonder twijfel bij dit veertig jarig priesterfeest den priester gedenken, die zooveel gedaan heeft voor hun geeste lijke verzorging gedurende hun diensttijd. Gemakkelijk is dit werk niet geweest, want het was veelomvattend en eischte, be halve geestelijke zorg ook zeer veel beleid bf den opbouw er van. Mgr. Evers zal de eerste zijn om God op dezen herdenkingsdag te danken voor den steun van Hem daarbij ondervonden. Maar als van de zijde van de officieren, onderofficieren en oud-militairen op dezen herdenkingsdag van deze priester wijding de blijken van waardeering niet zul len ontbreken, dan zal dit voor den jubilaris immer een groote voldoening zijn, waaraan hij tijdens de welverdiende rust, die hij nu genieten gaat, meermalen met dankbaarheid zal kunnen terugdenken. Wij hopen op dezen herdenkingsdag, dat Mgr. Evers, die zich zooveel jaren onver moeid en vol toewijding gegeven heeft aan den geestelijken arbeid onder de militairen, nog vele jaren door God gespaard moge worden en een gezegende rust mag genie ten. „Vijf en twintig jaren Priester!" Heil op dezen dag o, Priester Gods! Gij doet uit de wolken 't manna dalen, Doet 't water uit de rotsen stralen, Vermenigvuldigt brood en wijn: Spreekt woorden die den hemel roeren, Die Jesus zeiven omleege voeren, Die God doen drank en voedsel zijn. Breekt banden die de helle smeedde, Verzoent, door uw offrande en bede Den mensch en God; zijt middelaar; Vereend in God en 's priesters handen Zij man en vrouw, door 's huwelijks banden, Aan God getrouw en aan elkaar. Zalft zieken, en die sterven moeten, Belooft hun, vrij van zonde en boeten, Het loon dat hun is voorbereid; Zijt vader, koning, vriend en strijder, Zijt voorbeeld, zoenoffrande en lijder, Zijt priester, in der eeuwigheid! (Tijdkr. n d.) pastoor te Hoogezand; 5 jaar heeft pastoor Huf later zijn herderlijke taak uitgeoefend en met leede oogen zagen zijn parochianen he mdan ook in Mei 1930 vertrekken, toen hij tot pastoor te Hoofddorp weid benoemd. Pastoor Huf heeft zich altijd buitengewoon geïnteresseerd voor het organisatie- en ver- eenigingsleven. Op dit gebied heeft hij zich dan ook onderscheiden. Een der belangrijkste dagen uit het leven van den jubilaris is ongetwijfeld de 21e Februari 1907. 21 Februari is een dag, dien pastoor Huf nooit vergeten zal. Trouwens onzen ouderen lezers zal bij het zien van dien datum iets in herinnering komen. Hun harten zullen sneller kloppen, wanneer zij denken aan het vreeselijke dra ma dat zich den 21en Februari 1907 aan de Hollandsche kust heeft afgespeeld. 21 Fe bruari 1907 verging aan de Hollandsche kust het s.s. „Berlin" van de Harwichlijn. Alhoewel het den zoo bescheiden pastoor Huf misschien niet aangenaam zal zijn, willen wij toch even in herinnering brengen, welk een nobele taak de jubilaris bij dit vreeselijk gebeuren vervuld heeft. In verband hiermede laten wij nogmaals een kort verslag van het vergaan van het s.s. „Berlin" hieronder volgen en tevens een kort relaas van het werk dat pastoor Huf, toenmaals een 24-jarige priester, hierin vervuld heeft. Den 21en Februari 1907, des morgens om streeks kwart over vijf wilde het s.s. „Ber lin" van de Harwichlijn de haven van Hoek van Holland binnen varen. Het was noodweer, het leek of alle ele menten gelijktijdig waren losgelaten: er woei een orkaan, gepaard gaande met regen en sneeuw. De wolken schoten met een razen de snelheid langs den hemel, de wind gierde en loeide, de regen striemde handen en ge laat, huizenhooge golven werden met don derend geraas op de kust geworpen en zoo in hun alles meesleepend geweld gesutit. In één woord het was noodweer. In dit weer nu wilde het ss. „Berlin" de haven van Hoek van Holland binnen varen. Het schip werd echter bij de pier door de razende golven gegrepen enmet een geweldige kracht dwars op het uiteinde der pier geworpen. De gevolgen waren ontzettend; het sterke stalen schip werd finaal door midden ge spleten. Een paniek volgde aan boord; ahe passagiers renden heen en weer. Het groote ongeluk was, dat een groot deel der opva renden zich naar het hoogste gedeelte van het schip begeven had. Juist dit gedeelte werd het eerst een prooi der golven. Onmiddellijk werd de reddingsboot „Pre sident van Heel" gewaarschuwd, welke di rect uitvoer, doch wegens de ontzettend woes te zee niets uit kon richten. Te half zes, toen het water de machine- 15 Augustus is de dag waarop voor veertig jaren de Zeereerw. Heer Charles Devoghel, oud-Pastoor van Ooster-Blokker, thans in ruste wonend te Heemstede, de H. Priester wijding ontving. Vanaf 13 December 1907 tot einde Juni 1925 was Zijn Eerw. Pastoor van de pa rochie „O. L. Vrouw Visitatie", te Ooster- Blokker bij Hoorn. Met de benoeming van Pastoor Devoghel kreeg de kleine landelijke parochie haar vijfden leidsman. Als herder en man van gloedvol tempera ment zag hij, gelijk de wachter op den toren, het ook ten plattelande opkomende gevaar van verwildering der zeden reeds van verre naderen om daartegen aanstonds de hem toevertrouwde kudde te waarschuwen. Het is dan ook ongetwijfeld mede aan zijn waar schuwend en vermanend woord, gevoegd bij zijn krachtig optreden te danken dat de pa rochie van de gevaren van het gemengde huwelijk e.d. is gespaard gebleven. Veel goeds heeft Pastoor Devoghel dan ook in zijn parochie verricht, teneinde het geestelijke leven te verdiepen en te verle vendigen. Verschillende Genootschappen en Vereenigingen op geestelijk en maatschap pelijk gebied zijn door hem opgericht en ge steund. Het Eucharistisch leven kwam, onder het pastoraat van dezen met krachtigen zielen ijver begaafden leider, tot hoogen bloei, dat zeker er toe heeft bijgedragen, dat voor een kleine parochie als te Ooster-Blokker, zoo'n groot aantal geestelijke roepingen werd, en nu nog wordt gevolgd. Naast een zoo uitstekend herder voor zijn parochie was pastoor Devoghel, hoewel op het oog wat ruw van bolster, waaronder echter een gou len hart was verborgen, ook een vader voor allen. God alleen weet hoeveel goeds hij bracht in de huisgezinnen die door ziekte of ar moede bezocht waren. Groot en verheven was de interesse welke deze van smaak getuigende jubilaris toonde voor den luister en eerbied in en om Gods huis. Hoe stichtend devoot werden de ker kelijke feesten gevierd, wanneer het altaar Pastoor Ch. B. L Devoghel en bij Priesterfeesten het geheele kerk gebouw als in een lusthof was herscha pen. Niettegenstaande parochieele geldelijke zorgen ook pastoor niet. gespaard bleven, heeft de jubilaris in de laatste tijden van zijn verblijf in Ooster-Blokker, het priester koor, dat in vervallen toestand was, laten restaureeren en mede voor het plaatsen van een geheel nieuw orgel zorg gedragen. Vele vaderlijke zorgen toonde Pastoor Devoghel en toont hij nog getuige de deelname bij het onlangs plaats gehad heb bende Priesterfeest voor die zonen uit de parochie die geroepen waren om de heerlijk heid van het H. Priesterschap te bereiken. Met woord, daad en toewijding gaf njj zich, om den toekomstigen priester ter zijde te staan. Mocht ten slotte Zijn Eerwaarde, mede om ernstigen gezondheidstoestand, het tijd stip aangebroken geacht hebben, waarop het beter was, ontslag te vragen uit de kerke lijke bediening, we zijn er van overtuigd dat zijn arbeid onder ons niet vruchteloos is ge weest en de gevolgen daarvan nog lange ja ren in de parochie zullen blijven nawerken. Moge allen doch inzonderheid de oud parochianen te Ooster-Blokker, Gode dank brengen bij dit veertig-jarig Priesterfeest en met meer dan gewonen aandrang op 15 Augustus a.s. God bidden, dat Hü den oud- herder na een gelukkigen ,en rustigen le vensavond eenmaal de vreugde des hemels zal doen genieten. Zaterdag zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Zeereerw. Heer J. J. A. M. Krook, Pastoor der St. Martinuskerk te Hillegom, de H. Priesterwüding ontving. Dit heuglijk *feit zal met buitengewonen luister worden gevierd. Het feestprogramma ziet er als volgt uit: Zaterdag te 5.53 wordt de Zeereerw. jubilaris met een auto van het station af gehaald door het Kerkbestuur. Op het plein voor de Kerk stellen zich op: De Feestcommissie, het College van Col lectanten, het fanfarecorps „Crescendo". Op hetkerkplein wordt verder niemand toege ls ten. De geloovigen worden verzocht te rond 6 uur in de kerk aanwezig te willen zijn en uitsluitend gebruik te maken van den ingang aan de Mariastraat. Tusschen een haag van bruidjes wordt de jubilaris door het kerkgebouw geleid, terwijl tijdens die plechtigheid door allen een Welkomstlied wordt gezongen. Vervolgens wordt docr den feestvierenden herder een kort Lof gecelebreerd, waarmede het feest voor dien dag eindigt. Zondag zijn er 4 H.H. Missen: te half 7, half 8, half 9 en te 10 uur de Plechtige Hoogmis, op te dragen door den Pastoor met assistentie. Het behoeft niet gezegd, dat in de gelezen H.H. Missen alle parochianen tot de H. Tafel naderen. Te ongeveer kwart voor 1 begeven zich het Kerkbestuur, het Armbestuur en de Feestcommissie naar het Gerardus Majella Patronaat, waar namens de parochie de gelukwenschen worden aan geboden, alsmede de feestgave. Te 1 uur is er in dezelfde lokaliteit ge legenheid den Pastoor te complimenteeren. Te 3 uur wordt een plechtig Sluitingslof, gecelebreerd door den jubilaris met dank woord. Des avonds te 9 uur brengt het R. K. Muziekcorps een concert ten gehoore op het PASTOOR J. J. A. M. KROOK teriuin tegenover de pastorie, daar toe welwillend af gestaan door de N.V. voorheen M. v. Waveren Zn. (Leeuwenstein), terwijl te half 10 op hetzelfde ter rein een schitte rend vuurwerk wordt afgestoken. Op Dinsdag 18 dezer zullen de Congregaties haar gelukwenschen en cadeau aanbieden, terwijl wegens de vacantie op 7 Sep tember een groote kinderhulde plaats vindt. Wij vertrouwen, dat de katholieken van Hillegom me de hun vreugde met dit groote feest zullen te kennen geven door het uitsteken van hun vlaggen. De Zeereerwaar- de Heer J. J. A. M. Krook werd op 19 Maart 1864 te Am sterdam geboren. Na volbrachte stu die werd hij pries ter gewijd op 15 Augustus 1891. Al zeer spoedig werd hij benoemd tot kapelaan te Over veen, daarna te Warmond, vervol gens te Dordrecht en ten slotte te Den Haag. In de laatste stad was kapelaan Krook dir. der R.K. Mili taire Vereeniging, waar hü zich zoo verdienstelijk maakte, dat de Regeering hem benoemde tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De eerste pastoorsplaats van den jubila ris was Wieringen, daarna volgde over plaatsing naar Heinkenszand, terwijl de Pastoor nu sinds 5 jaar als opvolger van z.g. Pastoor J. C. van Grossel herder der Martinuskerk. is PASTOOR F. P. J. HUF. hebben, werd de Z.Eerw. heer Huf benoemd tot kapelaan te Maassluis en vervolgens te Voorburg, Wervershoof, Rotterdam en Hoorn. In Mei 1925 volgde zijn benoeming tot Morgen herdenkt de Z.Eerw. heer F. P. j. Huf, Pastoor te Hoofddorp, den dag, waar op hp vóór 25 jaar de H. Wüding van het priesterschap ontving. 25 Jaar priester, 25 jaar afgezant van God, voorwaar dit is een buitengewone dag. Een buitengewone dag voor pastoor Huf en ook voor zpn parochianen. Dat dit feest dan ook op waardige wijze gevierd en her dacht zal worden is zeker. 25 Jaar God gediend te hebben, zooals pastoor Huf dit gedaan heeft, met heel zijn hart en heel zyn ziel, 25 jaar voor God en de Katholieke zaak gestreden te hebben, is het schoonste wat men zich denken kan. De Z.Eerw. heer F. P. J. Huf werd ge boren te Amsterdam, den 14en Februari 1883 en wérd priester gewijd in den jeugdigen leeftüd van 23 jaar, den 15en Augustus 1906. Spoedig na de H. wijding ontvangen te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5