u DE NIEUWE BEDEVAARTSKERK TE BRIELLE GEMEENTERAAD van BLOEMENDAAL De uitvoering der Tarwewet LUCHTVAART Ernstig ongeluk te St. Maartensbrug Kindje door trein overreden Historische bijzonderheden LANDBOUW EN VISSCHEMJ Mededeelingen van het Rijksbureau GEMENGD NIEUWS Aan de gevolgen overleden Twee jongens gewond Verbetering van het rijwielverkeer Alweer de vuilniskwestie Geanimeerde rondvraag en af scheid van den heer Kooiman. SANTPOORT HALFWEG HEEMSTEDE ZANDVOORT H. Hart-monument Plechtige consecratie op den dag der Haarlemsche processie De nieuwbouw Gelijk bekend, is de Bisschoppelijke Brielsche Commissie, waarvan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent voorzitter is, bezig met den bouw van een nieuwe steenen Bedevaartskerk te Brielle in plaats van de bestaande houten kapel, op het glorievolle graf onzer Gorcumsche geloofshelden. Op Donderdag 20 Augustus as., bij ge legenheid der Haarlemsche processie, welke op dien dag de graven der Martelaren zal bezoeken, zal Mgr. de pontificale H. Mis opdragen en onmiddellijk daarna pontifi- caliter de plechtigheid der eerste steen legging verrichten in tegenwoordigheid van een pl.m. 900 pelgrims, waarbij Mgr. het woord zal voeren. Katholiek Nederland heeft ontzaglijk veel te danken aan de groote geloofshelden, die in de woelige dagen der z.g. hervorming met hun leven en bloed de Katholieke Kerk van Nederland, die ineen dreigde te storten, gestut hebben niet alleen, maar door het storten van hun bloed den bodem van ons Vaderland gezegend hebben, bevrucht en ontvankelijk gemaakt voor een nieuwen op bloei van het geloof, waarvan wij tot op onze dagen de gelukkige getuigen mogen zijn. Hoevelen zijn er echter, die nog weinig of niets weten van het lijden en strijden onzer Martelaren, die toch feitelijk in ieder huisgezin mossten vereerd worden en aan geroepen, tot behoud van eigen geloof en voor de bekeering van niet-katholieken in ons Vaderland. Juist deze nieuwbouw, ten deele nood zakelijk geworden, beoogt ook en dit niet in 't minste een opbloei van de vereering, devotie tot onze Gorcumsche Martelaren en daarom gaat de Commissie deze kerk bou wen als een monument van liefde en dank baarheid van katholiek Nederland en roept alle katholieken op daartoe hun steentje bij te dragen. Hieronder volgen eenige historische bij zonderheden over het genadeoord van den Briel. De negentien H. Martelaren van Gorcum, den 9en Juli 1572 hier op deze plaats om het geloof vermoord, werden den 14en November 1675 door Paus Clemens X zalig verklaard en den 29en Juni 1887 door Paus Pius IX geplaatst op de lijst der Heiligen. De kapel, te zamen met den aansluiten- den processiegang, omvat bijna geheel het ombouwde terrein van het voormalige en in 1572 verwoeste klooster der Reguliere Kanunniken, genaamd „Sint Elisabeth ten Rugge". De fraaie houten kapel een steenen gebouw mocht hier volgens de vestingwet voorloopig niet verrijzen werd in 1880 gebouwd en na haar voltooiing den 9en Juni 1880 doer den Bisschop van Haarlem plechtig ingezegend. In de kapel prijken binnen het priester koor en aan weerszijden van het midden schip de beelden onzer negentien Heiligen. Links van het hoogaltaar zijn op een draagbaar tentoongesteld twee groote reli kwieën „ex ossibus" (d.i. van het gebeente) der Heilige Martelaren en sinds jaren een kostbare reliekschrijn, geschenk van enkele groote vereerders der Martelaren. Van de beide zijaltaren aan den epistel kant is het eene toegewijd aan Maria, de Koningin der Martelaren, het andere aan den H. Theodoricus van der Eem. Dit laat ste is, zooals uit zijn omgeving genoegzaam blijkt, een geschenk der familieleden van dezen Heilige. Achter in de kapel hangt een groote schil derij, voorstellende de laatste oogenblikken der H. Martelaren. Vlak voor den hoofdingang der kapel ligt een gemetselde waterkom, de zoogenaamde Heilige Put. Oorspronkelijk was deze de vischvijver van dat oude Sint Elisabethkloos- ter. Bij de tweede opgraving, welke ten jare 1615 op verzoek van Jhr. Everard Botter ge schiedde, zijn de gevonden beenderen in het water van dezen vijver afgewasschen. Aan dit water, dat zeer goed drinkbaar is, wordt een heilzame kracht toegeschreven. De pel grims maken er geregeld een veelvuldig ge bruik van. In de onmiddellijke nabijheid, aan het Oos telijk eindpunt van den Heiligen Put ontwaart uw oog een plek gronds, omgeven door een i blauwen steenen band, welke even boven het grasveld uitsteekt. Deze band wüst de juiste ligplaats en de afmetingen aan van de fun damenten der oude turfloods, welke in 1572 van het verwoeste klooster nog alleen was overgebleven en waarin de H.H Martelaars door de handlangers van Lumey aan twee balken werden opgehangen. Gelijk men weet, werden de mishandelde lichamen van de H.H. Martelaren door de soldaten geworpen in twee kuilen, welke zij gemakshalve vlak onder de balken hadden gegraven. Deze plaats, waar de kostbare schat meer dan veertig jaren rustte (n.l. van 1572 tot 1593 en na een kleine verplaatsing wederom van 1593 tot 1615), is nu gedekt door een vierkante steenen verhooging, waar op bij gelegenheid der processies de zegen met het Allerheiligste gegeven wordt. In 1593 zijn de laatste ruïnen van het Sint Elisabethklooster weggeruimd, de turf schuur geslecht en de vlakte tot weiland ge maakt. Bij deze gelegenheid werden in en buiten de schuur eenige putjes gegraven en daarin het heilig gebeente der Martelaren gestort. Maar ook de „Putweide" bleef een dierbaar en door de Katholieken' druk be zocht oord. Nadat het terrein ten jare 1867 in eigen dom was overgegaan aan het Bisdom Haar lem, heeft de Putweide door de goede zor gen der Bisschoppelijke Commissie, krachtig gesteund door de milddadigheid van vrome geloovigen, haar stemmig aanzien van thans gekregen. De nieuwbouw De plannen vóór den nieuwbouw werden in 1929 besproken, n.l. op de 1ste vergade ring der Bisschoppelijke Commissie, welke gehouden werd onder het voorzitterschap van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent. De aanleiding daartoe was het feit van de steeds grooter wordende onkosten bij het onderhoud van de bestaande houten kapel, welke in 1880 werd gebouwd, maar ook zat het idee voor, om een onzen H.H Martelaren waardiger bedeoord te bouwen, nu de moge lijkheid daartoe bestond, nJ. op de z.g. buit- weide. Voordien bleek het wegens de ves tingwet verboden op deze plaats een steenen gebouw neer te zetten, doch sinds 2 jaar was de bedoelde vestingwet voor dit terrein niet meer van kracht. De p'aats, waar de nieuwe kerk gaat ver rijzen. is dus de z.g. bultweide, welke zich tot voor een 10-tal jaren in het bezit be vond van niet-katholieken. Thans is zij het eigendom van de Bisichoppslijke Commissie. Op die plaats verhief zich reeds in 1200 de Parocniekerk van Rugge met aangren- end kerkhof, toegewijd aan O. L. Vrouw. In 1404 werd hierneven het St. Elisabeth's Hoos ter te Rugge gesticht, onder de Regu- ere Kanunniken van St. Augustinus. Beide gebouwen heeft men in 1572 verwoest en ver brand, behalve de turfschuur van het kloos ter, waarin het beulswerk aan de H.H. Mar telaren van Gorcum door de Geuzen werd voltrokken. In 1930 werd aan den architect H. de Vries te Rotterdam opdracht gegeven, plannen te ontwerpen voor een steenen Bedevaartskerk. Uit een 3-tal plannen werd een keuze gedaan en opdracht gegeven deze plannen verder uit te werken. Definitieve goedkeuring der uit gewerkte plannen had plaats in October 1930. Op 29 April 1931 had de publieke aanbe steding plaats. Laagste inschrijvers waren Wortel en Buijssing te Tilburg. Op 19 Mei kon een aanvang gemaakt worden met de werkzaamheden, n.l. met het afgraven der bultweide, waardoor de fundeeringswerken der oude Parochiekerk van Rugge werden blootgelegd. Deo favente zal de nieuwe Bedevaartskerk in het voorjaar van 1932 gereed zijn, het 65ê jaar der Heiligverklaring onzer Martelaren. Het plan bestaat, dat gelijktijdig met de le Processie, welke die der Theologanten van 't Groot Seminarie Warmond zal zijn, de plech tige Consecratie zal geschieden van het schoone en waardige monument, dat heel Katholiek Nederland ter eere van zijn groote Heilige Martelaren alsdan zal hebben ge bouwd: een monument van liefde en dank baarheid. Eenige technische bijzonderheden Na het maken van vijf grondboringen op verschillende plaatsen van het terrein bleek, dat er zich over de geheele oppervlakte di verse veenlagen, afgewisseld door kleilagen, bevonden en dat de ongerepte zeebodem, be staande uit scherpzand en kiezel, zich op 20 tot 24 M. diepte bevond, zoodat uit boven staande resultaten viel te concludeeren. dat noodzakelijk moest worden geheid, opdat 't bouwwerk niet na eenige jare,\ door zettingen en verzakkingen zou worden verwoest. Aangezien nu op circa 14 tot 16 M. er zich een zandplaat bevindt van volöiKVide dikte, zoodat de palen daarop voldoende stut heb ben, werd de lengte in het bestek voorloo pig op 14 M. aangehouden. Na proef-heien bleek, dat er zich nog plaat sen voordeden, waar zelfs palen van 17 M. werden verlangd om een voldoende stabiliteit te verkrijgen. Over de palen is een gewapend betonconstructie gemaakt van kespen, muren, kolommen, balken en vloeren, waarop de mu ren zullen worden opgehaald. Het dak van de kapel evenals de daken van de verbindingsgangen worden gedragen door gemetselde bogen, waarin de gordingen met sparen worden gelegd en waarop het dakbeschot wordt aangebracht. Van binnen worden de vakken tusschen gordingen en sparen bekleed met oregon triplex-platen, terwijl van buiten het dakbeschot wordt af gedekt met verbeterde roode Hollandsche dakpannen. Van buiten wordt de kapel op getrokken van miskleurige klinkers hier en daar van brandkoppen voorzien, terwijl het interieur wordt gemetseld van roseroodkleu- rig hardgrauw. Buiten zoowei als binnen wordt het met selwerk verlevendigd door in het verband aangebrachte versieringen, van buiten terug- gemetseld, zoodat het muurvlak doorgaat en de versiering als een kantwerk aandoet en binnen sterk overgemetseld om in de sche- merte van de kap voldoende relief te ver krijgen. Spaarzaam is echter natuur-waldsteinn-a- niet aangebracht wegens zijn hooge kosten, doch alleen daar toegepast aan die deeleh, welke sterk aan slijtage en weer en wind zijn blootgesteld als dorpels, consoles, lateien en kruis op voorgevel en topgevel boven al taarnis. Onder de zitplaatsen in de kerk komen houten vloeren om het optrekken van de koude in de voeten te voorkomen, terwijl de gangpaden zoowel in de kerk als de ver bindingsgang met roode dubbel hardgebak ken vloertegels groot 15 X 15 c.M. zullen worden gélegd. Het presbyterium, als voornaamste ruimte, wordt echter gedekt met witte dubbel hard gebakken vloertegels groot 20 X 20 c.M. De treden naar het presbyterium worden uitge voerd van goud geaderd zwart Silesisch mar mer, waarop in het midden een voetstuk komt voor de groote reliekschrijn. De eerste steen als de wijwaterbakken worden uitge voerd in Silesisch bergsteen. Het geheel zal aan de grootste soberheid moeten voldoen en een indruk maken van strengen ernst en ingetogenheid. De spheer zal worden verhoogd doordat in de ramen van de kapel zacht genuanceerd groen antiek glas in lood zal worden aangebracht, terwijl het presbyterium door zijn hooge ramen in een zee van hemelsch licht zal worden ge zet door het aanbrengen van zuiver goudgeel glas. Verder ligt het in de bedoeling de kapcon structie geheel te decoreeren, indien de geld middelen dit eenigszins toelaten, evenals het plaatsen van een nieuw altaar met ciborium, waaronder de relieken der H H. Martelaren zullen worden bewaard. De treden van het altaar worden evenals de treden van het presbyterium in goud geaderd zwart Sile sisch marmer gemaakt, terwijl de kolommen en de mensa van Grieksch skyros zijn ge dacht. Boven de hoofdingang wasnog ge dacht 'n zegenende Christus-figuur aan te brengen in terra-cotta, terwijl boven de hoofdingangdeuren van het tochtportaal het wapen van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent zal worden ingemetseld ter gedachtenis als de stichter van de steenen bedevaarts kapel. De nieuwe steenen bedevaartskapel zal nu in tegenstelling' van de oude houten kapel, direct van den hoofdweg te bereiken zijn door het aanbrengen van een steenen brug met poort, welke buiten processietijd door een massief ijzeren hek kan worden afgesloten. De verdwijhing van den Oceaanvlieger Cramer Zijn lijk drijvende gezien? De kapitein van het Noorsche s.s. „Sejöglit", dat te Haugesund is binnen ge- loopen, heeft medegedeeld, dat zijn schip Zondag jJ. ten Z.W. van het eiland Foula, ten Westen van de Shetlandsche Eilanden, een drijvend lijk is gepasseerd, dat, gezien de kleeren, die het lijk droeg, vermoedelijK van een vlieger was. Voor zoover men van boord van het schip had kunnen zien, scheen het lijk bovendien een zwemvest aan te hebben. Men brengt deze mededeeling in verband met het verdwijnen van den Amerikaan- schen Oceaanvlieger Cramer, die om 10 uur uit Reichjavik was gestart. Tot 12,30 had men radio-verbinding met hem en op 16 uur werd het drijven van een 'ijk van de brug van het Noorsche schip waargenomen. Doo-dat de zee te hoog was, kon de ka pitein niet stoppen, om het lijk aan boord te nemen. Bü informatie bij het Rijksbureau voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 vernamen we de volgende bijzonderheden omtrent de aflevering van de tarwe van den oogst 1930 Bijna de helft van de tarwe van den oogst 1930 was op 12 Augustus, nadat de Tarwewet 6 weken voorbij was, besteld, terwijl thans nog 6 weken zullen moeten verloopen, alvo rens met de aflevering van tarwe van den nieuwen oogst kan worden begonnen, zoodat de beschikbare voorraad juist toereikend zal zijn. De beschikbare voorraad De oorspronkelijk opgegeven hoeveelheid tarwe van den oogst 1930 bedroeg in Mei jJ. 47.000 ton. Deze hoeveelheid was vermoedelijk aan den hoogen kant. Na de afkeuring van niet voor levering in aanmerking komende partijen van de hoeveelheid, die nog maxi maal geleverd kon worden, te stellen op 38.700 ton. Vermoedelijk zal hiervan echter ook nog wel een gedeelte moeten worden af gekeurd, zoodat men aan den voorzichtigen kant blijft, door den voorraad, die maximaal kon worden afgenomen te stellen op onge veer 36.000 ton. Tot op 12 Augustus is hiervan omstreeks 18.000 ton besteld; de provinciale organisaties hebben afleveringsopdracht ge geven tot een hoeveelheid van 17.700 ton. De aflevering heeft in Juni ruim 9400 ton be dragen en in Juli ruim 4100 ton. In Juli is dus veel minder afgegeven. Daartegenover bedroegen de bestellingen in Juni 9400 ton en in Juli 4300 ton. De bestellingen tot en met 11 Augustus j.l. hebben 3600 ton bedragen. Hieruit volgt, wat ook te verwachten was, dat de afname in Augustus weer zal toenemen omdat de voorraden bij de bakkers beginnen op te raken. In verband met de geschiktheid van de nieuwe tarwe van den oogst 1931 voor de bloembereiding, wordt door de fabrikanten bezwaar gemaakt om in het algemeen de nieuwe tarwe vóór 1 October te gebruiken. Hieruit volgt, dat men gedurende de maanden Augustus en September met den ouden oogst moet doorwerken. Uit een en ander blijkt, dat de oude oogst vermoedelijk juist, toerei kend zal zijn, om tot 1 October de behoefte te dekken; immers in maximum is er voor die periode nog de beschikking over 20.000 ton. In verschillende provinciën hebben de tarwe-organisaties maatregelen getroffen om de tarwe van den ouden oogst van de land bouwers af te nemen. In Zeeland zal na de volgende week vermoedelijk geen tarwe van den oogst 1930 meer op de boerderij zijn. In Groningen, ook een belangrijke tarwe- provincie, is de tarwe reeds in pakhuizen op geslagen. Hetzelfde zal ook in Zeeland en an dere provincies gebeuren. Het is noodig, om dat de landbouwers ruimte moeten hebben voor den nieuwen oogst. Voorraden bij de bakkers Dat de afname van de tarwe in Juli betrek kelijk slecht is geweest, is een gevolg van de voorraden bloem, die zich bij de bakkers had den gevormd als uitvloeisel van een regeling, welke noodzakelijk was om den bakkers en hun leveranciers gelegenheid te geven hun voorkoopcontracten zooveel mogelijk af te wikkelen. Bij onderzoek blijkt thans, dat de voorraden bij de bakkers zeer sterk meeval len, hetgeen volkomen klopt met de mede deeling van de fabrikanten, dat de afleve ringen toenemen en binnenkort weer normaal geacht kunnen worden. Er zijn natuurlijk bakkers, wier voorraden veel te groot zijn. Eén geval is bekend gewor den, waarin een bakker een voorraad had, die ongeveer zijn behoefte voor een jaar zou dek ken. Natuurlijk zullen maatregelen worden genomen, dat deze bakkers ook bloem over-, eenkomstig de Tarwewet gebruiken. Dit punt wordt straks, na 1 Septembr, van beteekenis. Een regeling daaromtrent is in voorberei ding. Intussclien, zooals gezegd, over het ge heel valt de voorraad bij de bakkers mee In totaal blijkt de voorraad, die bij de bakkers aanwezig was boven de toegestane hoeveel heid, slechts te bedragen de gemeenschap pelijke behoefte van alle bakkers gedurende 8 dagen. Zij blijft dus ver binnen de 7 pet. van hun jaaromzet, welke de bakkers voor het jaar 1931 nog mogen hebben. Uit de omtrent de afgeleverde tarwe gege ven cijfers volgt, dat in totaal op het oogen- blik is afgekeurd en voor andere doeleinden verkocht 9000 ton, terwijl deze hoeveelheid misschien nog zal toenemen tot 11.000 ton, zoodat nog niet 20 pet. over de geheele ge schatte hoeveelheid is afgekeurd. De hooge cijfers van 80 pet., hier en daar genoemd, zijn cijfers,verkregen bij herkeuring, maar ook dan nog zijn de cijfers té hoog. Vooruitzichten van den nieuwen oogst. Voorts vernamen wij nog het volgende om trent de vooruitzichten van den nieuwen oogst: De oogst 1931 staat op het oogenblik nog goeddeels te velde. Hij belooft in verschillen de deelen des lands niet een groot beschot, omdat de tarwe duur was en de korrel waar schijnlijk niet te groot zal zijn. In Limburg is de oogst goeddeels binnen, maar in de rest van de provincies is zelfs nog lang niet alles van de wintertarwe gesneden. Opvallend is de groote zorg, die door de verschillende landbouwers besteed wordt om tot goede kwaliteit te komen. Men ziet veel meer dan vroeger, dat de tarwe in tollen of schelven op het veld wordt gezet. Hierdoor hoopt men de schade bij slecht weer zooveel mogelijk te voorkomen. Op het oogenblik is nog geen tarwe bedorven, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat, indien het weer niet verandert, de' kwaliteit van de tarwe zal lij den. Wordt het weer van nu af aan goed, dan mag gerekend worden op een tarwe-oogst van zeer goede kwaliteit. DROEVIG ONGELUK TE LEEUWARDEN Vanmorgen is het 4-jarig zoontje van den heer D., wonende aan de Sumatra- straat te Leeuwarden, bij het afdraaien van een brug aldaar, toen hij trachtte nog over die brug te gaan, met zijn hoofd tus schen de leuning en een op den kant staanden lantaarnpaal bekneld geraakt en vervolgens te water gevallen. Hoewel het jongetje onmiddellijk op het droge werd gebracht, kon een dokter slechts den dood constateeren. Het lijkje is naar de ouderlijke woning vervoerd. De 23-jarige echtgenoote van J. de Kruif, die gisteravond op den Rijksstraatweg bij de Klomp te Veener.daal werd o verre dep, is hedennacht, zonder tot bewustzijn të zijn omen, overleden. Woensdagmiddag heeft te St. Maartens brug een ongeluk plaats gehad, waarbij twee knapen werden gewond. Een lOjarig zoontje van den heer E. Kooij en een 7-jarig zoontje van den heer B Slagter speelden in hun vacantia op de. boerderij van den heer G. Blaauboer. Zij reden daar met een ierkar. Het paard, dat voor die kar gespannen was, schrok plot seling en sloeg op hol. De knapen vielen van de kar en kregen de wielen over hun lichamen. Het zoontje van den heer Slagter kwam er, naar omstandigheden tamelijk goed af en kreeg slechts lichte verwondingen. Het knaapje van den heer Kooij bleek echtei zware kneuzingen te hebben opgeloopen aan ribben, bovenarm en rug. Zijn toestand was zoodanig, dat de in middels ontboden geneesheer, Dr. Schmidt, vervoer naar het ziekenhuis niet toelaat baar achtté. Daarom wordt de patiënt voorloopig verpleegd op de boerderij van den heer Blaauboer. Naar we vernemen, maakt het andere knaapje het goed. Ierland gezien, waar kermis was en van waar hij vertrokken is in de richting Mon nikendam, coch bij onderzoek bleek hij des nachts niet thuis te zijn geweest. Wel is hij des morgens te Monnikendam opge merkt op zijn bakfiets, zoodat vermoed wordt, dat hij door slaap overmand in het water is gereden. Bij schouwing bleek zoo wel het rijwiel als het lichaam niet be schadigd te zijn. Het lijk werd in den na middag vrij gegeven. Nader vernemen wij uog dat eenige vischhandelaren des mor gens ongeveer 6 uur wel een stuk hout of kist hebben zien drijven, doch hieraan geen aandacht hebben geschonken. Het ongeluk moet dus reeds vroeg in den mor gen hebben plaats gevonden. Het vergane pleziervaartuig „St. Philibert" 452 dooden Het lag tusschen de rails Ongedeerd gebleven Een kind van den spoorwegwachter aan de Grootsloot nabij Oude Sluis, werd door den trein, komende uit de richting Schagen, over reden. Men vermoedt dat het kind precies tusschen de rails gelegen heeft, want tot heden zijn geen ongunstige gevolgen van deze overrijd.'r.g /astgesteld kunnen worden. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Visscher met bakfiets te water gereden Donderdagmorgen ongeveer 9 uur ont dekten twee wandelaars in de Broeker vaart, nabij het R. K. Kerkhof te Mon nikendam, een geschilderd stuk kist, dat zij nader wilden onderzoeken. Toen zij pro beerden, het voorwerp naar den kant te halen, bemerkten zij, dat het een gedeelte van een bakfiets was. Terstond werd daar op de brigadier der Rijksveldwacht, die in de nabijheid woont, gewaarschuwd, daar een ongeluk vermoed werd. Dit vermoeden bleek waarheid te zijn toen een bakfiets met toebehooren opge haald werd, die bleek te 'oehooren aan den vischventer J. St. Calcoengracht te Volen- dam. Na een half uur dreggen werd de on gelukkige uit de vaargeul opgehaald doch bleek reeds gedurende geruimen tijd te zijn overleden. Volgens het politie-rapport was St. den vorigen avond te Broek in Wa- Eerst thans is men er in geslaagd defi nitief vast te stellen hoeveel slachtoffers het noodlottige ongeluk van het vergane pleziervaartuig St. Philibert heeft gemaakt Officieel wordt medegedeeld, dat van de in totaal 489 passagiers 452 den dood heb ben gevonden. Er zijn 400 lijken geborgen, waarvan slechts 300 konden worden ge ïdentificeerd. 8 personen werden na de ramp gered, ter wijl 29 personen den terugtocht niet mee maakten. Waarschuwingen De burgemeester van Haps waarschuwt voor de praktijken van een onbekend per soon (of personen) die goederen bestelt (len) voornamelijk bij firma's, handelende in ma nufacturen en confectie of in rijwielen, en deze goederen laat (ten) afzenden aan het adres van J. C. van Delft, te Haps. Gebleken is, dat Van Delft, oie wel te Haps werkzaam is, doch te Schijndel woon achtig, van deze bestellingen niets afweet. Hij weigert ook dergelijke zendingen te ont vangen. De burgemeester van Beverwijk geeft be zitters van planten en boomen in overwe ging niet in te gaan op aanbiedingen van Albertus Wilhelmus Johannes Ikelaar, ge boren te Amsterdam 3 November 1893, kwee- ker, wonende Vinkestraat 19 te Amsterdam, om door middel van z.g. bespuitingen met een rood gekleurde vloeistof, welke bij on derzoek bij den plantenziektenkundigen Dienst te Wageningeir slechts een oplossing van keukenzout bleek te bevatten, waarin een niet nader te identificeeren oliehouden de organische roode kleurstof was gesuspen deerd. Ikelaar houdt deze vloeistof in een klein model limonadeflesch bij zich en re kent- voor een behandeling van één boom of één plant 0.50. De behandeling haalt evenwel niets uit. De raad van Bloemendaal kwam gister middag bijeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex. Bij de ingekomen stukken was een adres van de Verkeerscommissie voor Haarlem en Omstreken, houdende verzoek, om het rijwielverkeer op den Bloemendaalscheweg, Zeeweg en Korte Zijlweg beter te regelen. B. en W. stellen voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heeren CASSÉ (V. D.) en SCHULTZ (S. D.) verklaarden zich met dit advies niet accoord, omdat er inderdaad verwar ring kan ontstaan op genoemde wegen. Automobilisten verwachten soms geen wiel rijders, omdat de verkeersborden niet juist geplaatst zijn. De kruising voor wielrijders aan het eind van den Zeeweg is hoogst ge vaarlijk. Ze moeten het rijwielpad, komende van het strand, verlaten, dwars den weg oversteken en rechts van den Tetterode weg vrder gaan. Er zou hier een betere op lossing gezocht moeten worden. Wethouder LAAN verklaarde, dat reeds begonnen is met de verbetering van den Korten Zijlweg. Daarover zal men zeer bin nenkort niet meer te klagen hebben. Over wogen wordt het rijwielpad van den Zee weg, door te trekken tot den Bloemendaal scheweg. De auto's moeten dan wel omrij den, de wielrijders niet. De heer NOORMAN (S. D.) zou het adres niet voor kennisgeving willen aan- riemeh en een prae-advies van B. en W. wenschen. B. en W. zullen nader een advies over deze kwestie uitbrengen. Tot onderwijzer aan school F, wordt benoemd de heer G. J. Kelder te Breuke- len, tot onderwijzeres mej. J. M. Hofland te Bloemendaal. Tot schoolarts aan dezelfde school wordt benoemd de heer W. H. Dippel, arts. De perceelen B nos, 4299 en 4308 aan den Bentveldsweg worden niet aan de gemeente Zandvoort overgedragen. Rekening en begrooting der Gezondheids commissie 1930 worden goedgekeurd. Evenzoo de verordening op de algemeene begraafplaats. Evenzoo de verordening op de heffing en op de invordering van schoolgelden L. O. Ontheffing bepalingen der Bouw- verodening Ontheffing van de bepalingen' in art. 7 der Bouwverordening wordt verleend aan: Tj. de Hoop voor bouw eener garage aan de Spechtlaan; W. H. Dippel voor verbouw eener garage aan den Aerdenhoutsduinweg; P. H. Meijer voor bouw van twee garages aan de Iepen- en aan de Acacialaan; N.V. D. Hogenbirk en Zoon's IJzer en Staal-industrie voor verbouw van het win kelhuis Bloemendaalscheweg nos. 5658; Firma Aritonisse en Nieman voor bouw van twee garages's aan de Scbaepmanlaan; J. W. Th. Cieremans voor verbouw van leen waranda tot erker bij een perceel aan den Kennemerweg; het hoofd van den rijksgebouwendienst voor verbouw van net postkantoor aan den Aerdenhoutsduinweg Deze ontheffing is geweigerd aan: f J. Backhuys en Zoon voor verbouw van {perceel Bloemendaalscheweg no. 200; W. Dyserinck voor bouw van een garage aan de Vondeliaan. v ,,'t Huis te Bloemendaal" De gebroeders Uitendaal verzoeken den huurprijs van ,,'t Huis te Bloemendaal" c.a., thans bedragende f 600 per jaar, te wilien verlagen, wegens den minder gunstigen toe stand, waarin het huis verkeert, welks on derhoud voor rekening van den huurder is. B. en W. meenen, dat er termen aan wezig zijn om dit verzoek in te willigen. Zij stellen voor, den huurprijs te verlagen tot f 500 per jaar. Aldus besloten. Alweer de vuilniskwestie pe heer SCHULTZ besprak in verband met het verslag van de Gezondheidscom missie de vuilverwijdering in Bloemendaal. Spreker is het met deze commissie eens, dat deze zaak zeker niet ideaal is, ondanks de medeelingen van wethouder Laan bij de installatie van den burgemeester. Spreker j wees nogmaals op de mogelijkheid van vuil verbranding. Wethouder LAAN verdedigde den gehul- digden wethouder en wees er op, dat de gemeente er voordeelig mee uit is. Als de raadsleden gaan kijken, zullen ze ontdekken, dat de zaak in orde is. De heer KREMER komt terug op zijn oppositie van verleden jaar. Er groeit zelfs kool op het vuilnis en het is behoorlijk met aarde bedekt. Ambtenaar Burgerlijke Stand Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt benoemd de heer jhr. mr. C. J. A. den Tex. Rondvraag Bij de rondvraag nam de voorzitter af scheid van het vertrekkende raadslid, de heer Kooiman (R. K.). De burgemeester dankte hem voor de plichtsgetrouwheid, waarmede hij zijn taak steeds vervulde en wenschte hem een verder gelukkig leven. De heer Kooiman dankte voor de aan gename wijze, waarop de raad steeds met hem samenwerkte. De heer KREMER informeert, hoe het staat met het loopen in badpak op het Bloemendaalsche strand. Van het gereser veerde gedeelte mag men alleen met een badmantel naar zee loopen. Daar is een kapstok, waarop men hem kan hangen. Maar in hc-t tentenkamp mag men vrij in badpak loopen. De heer Kremer dost nu het voorstel, om het verbod om zonder naar zee te mogen loopen, af te schaffen, om gelijkheid te krijgen. Dit voorstel wordt met 7 tegen 7 stem men aangehouden. De heer CASSÉE wenscht meer zitban ken in de gemeente, omdat velen dan beter van het natuurschoon zouden kunnen ge nieten. Wethouder LAAN zegt dit toe. Op verzoek van den SCHULTZ zal er een geplaatst worden aan het begin van de Lonkere Laan, en bij de Prot. kerk op ver zoek van den heer Hogenbirk. Nog zou de heer SCHULTZ een verbod villen hebben voor het parkeeren van auto's op hoofdverkeerswegen. Wethouder LAAN zal dit verzoek in overweging nemen. De heer DE WAAL MALEFIJT vraagt toezicht in het Juiianduin. Daar gebueren baldadigheden en nooit is er politie te zien. Nadat nog eenige kleine verbeteringen gevraagd zijn, sluit de voorzitter om 5 uur de vergadering. VELSEN Oud-Wethouder D. F. G. Schilling overleden Te IJmuiden is gisteren na een ernstige ziekte in den leeftijd van 56 jaren overle den de heer D. F. G. Schilling, tot voor eenige weken wethouder van Sociale Aan gelegenheden der gemeente Velsen. De heer Schilling was een bekend figuur in IJmuiden, waar hij zich in 1905 vestigde, na gedurende vele jaren in dienst te zijn geweest bij de Marine. Al spoedig wist hij zich een vooraan staande positie in de S.D.A.P. en de mo derne vakbeweging te veroveren. In 1915 werd hij voor de S.D.A.P. tot raadslid gekozen. Bij de candidaatstelling voor de verkie zing in 1927 ontstond een breuk tusschen den heer Schilling en de S.D.A.P., hetgeen tengevolge had, dat hij een afzonderlijke groep stichtte. Deze groep veroverde direct drie zetels. De heer Schilling werd tot wet houder van Sociale Aangelegenheden be noemd. Met het oog op zijn gezondheid, die on getwijfeld door den laatsten verkiezings strijd zeer werd ondermijnd, bedankte hij eenigen tijd geleden als wethouder. Met den heer Schilling gaat een man heen, die gedurende 25 jaren een der po pulairste inwoners van IJmuiden was. LEONARDUS HULSBOSCH t Men schrijft ons: In den ouderdom van 52 jaren is Vrijdag avond (17 Augustus) omstreeks 11 uur na een zware ziekte te Bennebroek overleden de heer L. Hulsbosch. Maandag, 10 Augustus, had de uitvaart dienst in de parochiekerk St. Jozef plaats. Het lijk werd gedragen door de heeren der St. Jozefgezellen. De baar was bekleed met de vlag der vereeniging. De overledene was door zijn oprechte vriendelijkheid, godsdien stigheid en goedgevendheid bemind door allen die hem kenden, en de belangstelling welke er bij zijn begrafenis was, is wel een bewijs zijner goedheid jegens allen. Door zijn groot geloof en gelatenheid in het lijden, verlangde hij van het stoffelijke ont bonden te zijn om met zijn Heer en Meester vereenigd te wezen. Hij gaf hierdoor aan al len die hem bezochten en verzorgden een mooi voorbeeld. Zijn nagedachtenis zal voor zeker in eere blijven .Dat hij ruste in vrede. Handboogschietvereeniging „Vooruitgang zij ons Streven" Bovengenoemde vereeni ging viert morgen haar 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt er op de tegenwoordige baan, achter het Sta tionskoffiehuis alhier, een nationaal con cours gehouden, waaraan verscheidene ver- eenigingen zullen deelnemen. Zoo zal mor gen door den heer A. Manders, een der twee nog in leven zijnde oprichters, het concours op plechtige wijze worden geopend. Dan zal er door 2 Brabantsche vereenigingen worden geschoten, terwijl Zondag 13 Sept. de andere vereenigingen worden verwacht. Zoowel voor de le zestallen als voor de 2e zestallen zijn verschillende mooie prijzen beschikbaar gesteld. Auto tegen een boom Op den Haar lemmerweg kort voor Halfweg is gistermor gen een auto tegen een boom gereden en over den kop geslagen. In den wagen zat alleen de chauffeur. Hij kwam er zonder kwetsuren af, doch de auto werd ernstig be schadigd. Bloemendag „Herwonnen Levenskracht" Morgen zal hier in Heemstede de straat verkoop plaats hebben van het T.B.C.- bloempje, ten bate van „Herwonnen Levens kracht," de R. K. Vereeniging ter bestrijding van de tuberculose. Onlangs schreven wij, dat op initiatief van den heer L. L. M. Geers er naar gestreefd zou worden, een H. Hart-monument op te richten in den tuin der Eerw. Zusters van Huize Sterre der Zee. Thans kunnen wij melden, dat de heer Geers met zijn plannen geslaagd is. Naar aanleiding hiervan is dezer dagen den katholieken van Zandvoort een circulaire gezonden waarin wordt medege deeld, dat men een H. Hart-monument wil in den tuin der Eerw. Zusters en tevens, dat 'eder naar vermogen kan bijdragen. Hiertoe zullen de katholieken aan huis worden be zocht. Er is een eere-comité gevormd, be staande uit den Zeereerw. Heer .pastoor Wijn- ker, Eerw. Heer Rietveld, kapelaan, het kerk bestuur, de heeren P. J. Zandvoort. J. v. d. Berg en Joz. Versteeg, de kath. raadsleden de heeren L. Geers en C. Siegers. Het uitvoerend comité bestaat uit de hee ren J. Kapteijn en D. Vader (R. K. kiesv.) A. v. d. Mije en Gersens (Wit-Gele Kruis), Polman en G. Uitermark (Maria-Congr.), Bakkenhoven en van Seggelen (Hanze), C. Castien en J. van Zelf (R. K. Volksb.). In de circulaire wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de Eerw. Zusters in Maart 1932 twaalf en een half jaar te Zandvoort geves tigd zijn. Wie kan zeggen, van hoeveel be teekenis de komst waartoe toentertijd wij len de Z.Eerw. Heer pastoor M. Bohl den stoot gaf der Eerw. Zusters voor Zandvoort is geweest pn geworden. Beschouwen wij de kleutertjes der voorbereidende school, met hoeveel liefde en ijver de Zusters zich hier mede dag in dag uit bezig houden en zoo de taak der ouders helpen verlichten. Zie hoe zij inprenten de eerste grondbeginselen van onzen Godsdienst, voor de jeugd vooral in onze dagen van zoo ontzettend groote betee kenis. Niet te veel kan aan den godsdien- stigen opbloei ook reeds in de prilste jeugd gedaan worden. Vergeten wij vooral niet de sinds 1930 in ons midden gekomen Zuster van liefde. Ziet hoe zij dagelijks bij arm en rijk binnen loopt om haar hulp, waar gevraagd en verlangd, te geven vol opofferingsgezindheid wie zegt het, hoevele zieken zij reeds heeft ge troost en stervenden gesteund door haar ge beden aan het sterfbed. Is het dan nog te ver wonderen, nu wij dit alles overzien, dat Roomsch Zandvoort zoo sympathiek deze zaak aanpakt? Is het dan wonder, dat het deze gelegenheid gaarne aangrijpt om voor dit alles op waardige wijze zijn erkentelijkheid en Roomsche dankbaarheid te betuigen? Laat men dan toonen Roomschen van de daad te zijn en dit mooie plan door een fi- nancieele bijdrage steunen. Het comité rekent op de gulle offervaardigheid der Kath. Zandvoortsche inwoners. Laat ieder een steentje bijdragen voor dit heerlijk monument, dat tot in lengte van da- gen getuigen zal van Zandvoorts ijverig ka tholiek leven. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6