Buitenlandsch C^Cieuws FEUILLETON DE MAR VAR NERGENSHUIZEN DERDE BLAD VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 De financieele toestand van Engeland De nieuwe Ronde Tafel-Conferentie Iersche Vrijstaat Gemengde '-'Buitenlandsche 1Berichten Aanval op Griekschen minister FINANCIEN STOOMVAARTLIJNEN RADIO-NIEUWS MacDonald ontvangt de leiders der oppositiepartijen Baldwin en Chamberlain zijn Donderdag middag door MacDonald in diens ambtswo ning, Downingstre?i. ontvangen, waarbij zij officieus werden op de hoogte gesteld van ce besprekingen der bezuinigingscommissie uit hot kabinet.. Aan de bespreking werd ook deelgenomen door den minister van Finan ciën, Snowden. Volgens de „Evening Standard" heeft de pre mier bij deze gelegenheid Baldwin reeds uit- genoodigd deel te nemen aan een drie- partijenconferentie, die reeds a.s. Dinsdag of Woensdag zal plaats hebben. Het bezoek der beide conservatieven aan den ministerpresi dent duurde ongeveer een uur. Sir Herbert Samuel die in plaats van den door ongesteldheid verhinderden Lloyd George de liberale partij vertegenwoordigt, bracht in den namiddag eveneens een be zoek aan Downingstreet. Volgens de „Evening News" wenscht Mac Donald niet alleen zich te beperken tot de aanbevelingen van de Commissie May, doch wenscht hij voorts een plan op te stellen, dat in groote trekken het sluitend maken der begrooting beoogt. Voor de opstelling van dit plan zoekt hij de medewerking der oppositie bij de samenkomst van het parlement. De Engclsche bezuinigings maatregelen De Bezuinigingscommissie uit het Engel- sche kabinet heeft Donderdagmorgen in een zitting, die anderhalf uur duurde, de on middellijke stappen besproken, die noodig zijn ter bereiking van de noodzakelijke be zuinigingen. Baldwin, de leider der Conservatieve Op positie, die onverwacht van zijn vacantie, die hij op het Continent doorbracht, te Londen is teruggekeerd, heeft direct uitvoe rige besprekingen aangevangen met den voorzitter der Conservatieve Partij, Noville Chamberlain. Ook Sir Herbert Sanuel, die in plaats van Lloyd George de Liberale Party zal verte genwoordigen, is te Londen aangekomen. Gezonde financiën Men meent, dat de subcommissie uit het kabinet het vaste besluit heeft genomen, dat de begrooting in evenwicht moet wor den gebracht en dat daarbij moet worden uitgegaan van het beginsel, dat alle lagen der bevolking gelijkelijk aan de opofferin gen en pogingen moeten deelnemen. De in bijzonderheden uitgewerkte bezui nigingsvoorstellen worden thans onderzocht door de schatkist, om Maandag aan de vergadering der subcommissie te worden voorgelegd. Men bevestigt in goed ingelichte kringen, dat de financiën van Groot-Brittannië vol komen gezond zijn, de koersschommelingen van het pond sterling de laatste dagen ge ring waren, en geenerlei verband hielden met den algemeenen staat van 's lands financiën. De toepassing van het rapport zou een reeks wettelijke maatregelen eischen, voldoende om het Lagerhuis twee zittingen bezig te houden, terwyl de huidige toestand onmiddellijk ingrijpen eischt. Men neemt aan, dat, indien een wet noodzakelijk zou zijn, het Lagerhuis tot dit doel bijeengeroepen zal worden in den herfst, voordat de gewone werkzaamheden hervat worden. Men denkt in regeerings- kringen, dat het bezoek van heden der lei ders van de conservatieve en liberale partij aan Downingstreet niet het houden van een drie partijen-conferentie beteekent en dat alle voorstellen, die gedaan kunnen worden, slechts zullen plaats vinden onder het ge zag van de regeering. Het Britsche Parlement onderbreekt reces Het Britsche parlement zal waarschijnlijk voor 20 October a.s. bijeen worden geroepén ten einde een financieel Nood-wetsontwerp in behandeling te nemen. De zitting der Rijksraadcommissies Mededeelingen van dr. Bruening. Betreffende de uiteenzettingen van den Rijkskanselier in de gisteren gehouden zit ting van de Vereenigde Commissies van den Rijksraad, weet de ,D- A. Z." de volgende bijzonderheden mede te deelen; Dr. Brue ning belichtte allereerst den geheelen finan- cieel-politieken toestand en schetste de mo tieven die de Rijksregeering hebben genoopt tot de laatste noodverordeningen. Hij ver maande de landen en in het bijzonder de gemeenten tot uiterste soberheid en legde er den nadruk op dat bij de pogingen van het Rijk ook door de landen en gemeenten alles moet worden gedaan om de nieuwe financieel-politieke gevaren door eigen maat regelen af te weren. Door de landen werden volgens het blad ook principieele kwesties ter sprake ge bracht, die verband houden met het plan tot wijziging van de Rijksstructuur. Van Zuid- Duitsche zijde werd tegen iedere poging de zelfstandigheid der landen te verkleinen, ge protesteerd. Er werd zelfs met de mogelijk heid gedreigd, dat de Rijksdag bijeen zou moeten worden geroepen, wanneer de door de Rijksregeering in overweging gestelde plannen zouden worden doorgevoerd. Volgens de ,D- A. Z." houdt de redevoe ring van den Rijkskanselier de voorberei ding in van de nieuwe zeer drastische nood maatregelen op financieel-politiek gebied en voorts belangrijke noodzakelijke wijzigingen in de structuur. De ,,Vossische Zeitung' bericht YP dat als eerste vertegenwoordiger der landen na den Rijkskanselier het woord werd gevoerd door den Beierschen minister-president Held. Ook deze stelde de zelfstandigheid der landen onder de huidige financieele verhoudingen op den voorgrond. De eerste burgemeester van Hannover, Dr. Menge, £prak hierna over de financieele po litiek der gemeenten. Het bezoek van Frankrijk aan Duitschland De uitnoodiging overhandigd. Hoewel omtrent het onderhoud geen en kele officieele mededeeling is verstrekt, meent men in goed ingelichte kringen te weten dat de Fransche minister-president Laval den Duitschen ambassadeur er van in kennis heeft gesteld dat hij zich geheel aansluit bij de door de Rijksregeering uit gedrukte wenschen ten aanzien van den da tum van het bezoek. De „Liberté" welke deze mededeeling uit bevoegde bron zou hebben vernomen, voegt hier aan toe dat slechts de Fransche mi nister-president en de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, aan de uit- noodiging gevolg zullen geven. Aangezien men op het oogenblik te Parijs niet zal spreken over financieele kwesties, wordt de aanwezigheid van Flandin aldaar overbodig. Laval en Briand 2G en 27 Augus tus te Berlijn Aan de Quai d' Orsay is een officieel communique uitgegeyen betreffende het bezoek van den Duitschen ambassadeur Von Hoesch aan minister-president Laval. Hierin wordt verklaard: „Minister-president Laval heeft Donderdagmorgen den Duitschen ambassadeur te Parijs Von Hoesch ont vangen. De heer Von Hoesch heeft den minister-president Laval en den minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, namens de Duitsche regeering ultgenoodigd zich naar Berlijn te begeven. De minister-pre sident heeft den ambassadeur bedankt en de uitnoodiging aangenomen voor den da tum, die wegens de afwezigheid van Briand nog niet kon worden vastgesteld." Uit goede bron wordt vernomen, dat het bezoek van Laval en Briand aan Berlyn den 26 en 27 Augustus zal plaats hebben. Laval heeft den ambassadeur Von Hoesch ver klaard, dat hij in de gelegenheid zal zijn Vrijdagmiddag definitief antwoord te geven. No. 10 14 Augustus Gandhi niet naar Londen Het uitvoerend comité van het Britsch- Indische congres heeft besloten, niet deel te nemen aan de opnieuw te houden Ronde Tafelconferentie te Londen. De werkcommissie van het Indisch natio naal congres heeft gistermiddag besloten, niet deel te nemen aan de Engelsch-Indische conferentie. Uit de besliste houding van het congres GANDHI meent men te moeten opmaken, dat Gandhi niet naar Londen zal vertrekken In een onderhoud met een vertegenwoor diger van Reuter verklaarde Gandhi, dat nij niet van plan is, onmiddellijk de burgerlijke ongehoorzaamheid te hervatten en dat er geen sprake van is. dat de onderhandelingen betreffende de deelname van het congres aan de - ronde tafelconferentie heropend zullen worden. Ernstige ongeregeldheden De correspondent van de „Daily Mail" meldt, dat de toestand bij Cootehill ern stiger geworden is. De opstandelingen heb ben om de stad loopgraven gegraven en de telegraaf- en telefoonverbindingen doorge sneden. Generaal O'Duffy is gisteravond aange komen om de leiding der regeeriilgstroepen op zich te nemen. Verder meldt de correspondent, dat van Cavan troepen naar Cootehill zijn gediri geerd, die alle toegangen tot de stad be waken. Negen leiders der republikeinen zijn ge arresteerd. (Volgens de eerste berichten betrof het hier pogingen van katholieke zyde om een protestarlsche bijeenkomst te Cbtehill te verhinderen). Geen brug in de lucht gevlogen? Volgens de jongste inlichtingen zou her bericht dat de biug bij Ballybag in de lucht zou zijn gevlogen, onjuist zijn. Wel heeft hier groote opwinding geheerscht,. De pro testanten besloten hun bijeenkomst niet te laten doorgaan. De dag verliep zonder be- cidenten. Economische krisis en electrificatie der spoorwegen in Engeland De Engelsche spoorwegmaatschappijen, die privé-ondememingen zijn, hebben ernstig te lijden onder den ecónomischen crisis en het steeds toenemende autoverkeer. Ofschoon de maatschappijen in het algemeen zeer scep tisch staan tegenover de electrificatie der spoorwegen, slaagde een commissie van on derzoek er in aan te toonen, dat de electri ficatie een gunstig gevolg zou hebben op de economische saneering der spoorwegen. De algeheele electrificatie der spoorwegen in Groot Brittannië zou ongeveer 250 millioen pond sterling kosten, dat is ongeveer 1/4 van het totaal-kapitaal der spoorwegmaatschap pijen, dat pl.m. 1138 millioen pond sterling bedraagt. Daarbij komen nog pl.m. 80 milli oen pond' sterling ten laste van de „Central Electric Board" om zich aan te passen aan de eischen, die deze electrificatie stellen zou. De kosten van tractie echter zouden van 52% millioen pond sterling op 32 millioen vermin deren, hetgeen een bruto-besparing van 20 millioen beteekent; houdt men rekening met de onkosten van aanleg, dan blijft er een bezuiniging van 17% millioen pond sterling over 6 7 pet. van de aanlegkosten. Daarbij komen nog de andere voordeelen der electrificatie; grootere stiptheid in ver trek en aankomst der treinen, grootere snel heid, meer gemak voor de reizigers enz. De electrificatie zou bovendien aan verschillen de industrieën werk verschaffen, waardoor de werkloosheid verminderen zou en boven dien zou er de electrische energie op het plat teland goedkooper door worden. De commis sie memoreert echter niet de schade, die de mijnen er door zouden ondervinden. Dader bijna gelyncht Toen de Grieksche minister van justitie gistermorgen zijn bureau verliet, werd hij door een man met een stok aangeval len. Tengevolge van de spoedige tus- schenkomst der voorbijgangers werd hij slechts licht gewond. De menigte wilde den dader lynchen, de politie kon hem evenwel nog redden. Hij bleek de persoon te zijn, die in Mei j.l. op een plein de revolutie afkondigde en daarvoor tot drie maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. De aanslag op den D-trein Toch een slachtoffer? In den loop van het onderzoek in zake den aanslag op den D-trein bij Jueterborg, heeft zich een beambte van de recherche, Karl Kraft, uit Berlijn, aangemeld, die bezoek ver wachtte van zijn oom Tizian Kraft, uit Win- therthus in Zwitajriand, die Zaterdagavond met den verongelukten trein uit Bazel zou aankomen. Naar de leider der opruimingswerkzaam heden mededeelt, is het niet uitgesloten, dat zich onder een der nog niet gelichte spoor wagens weer in de ralis gezet. Indien de wagens weer in de lails gezet. Indien de tweede 60-tons kraan zal zijn aangekomen, zullen de overige drie wagens waarschijnlijk reeds morgen worden opgelicht. Het verluidt dat alle gewonden aan» de beterende hand zijn. AI Capone verlangt vrijstelling van belasting De bandietenkoning van Chicago Al Ca pone liet geruimen tijd niets van zich hoo ien. Om den beruchten naam echter aan de vergetelheid te ontrukken heeft zijn broer zich met een open brief tot de belas tingambtenaren gewend. In dezen brief ver zet Ralph Capone zich tegen de betaling van een belastingschuld, groot 311.282 dollar. Hij betoogt, dat zijn inkomen „onwettig" is, daar hij sinds jaren de thesaurier is van een ven nootschap, die zich alleen met ontoelaatbare praktijken, zooals alcohoismokkelarij enz. be zig houdt. „Dergelijke practijken" zoo zegt hfj „die onwettig zijn, kunnen niet wette lijk aangeslagen worden in de belasting." Deze bandieten-logica is inderdaad net iets voor Chicago. De strijd om een bed te Moskou Op ffficieele machtiging Drie Amerikaansche jongelieden, van wie een reporter in New York is, hadden einde lijk na veel moeite in een kleine straat te Moscou een hotelletje gevonden om er te lo- geeren. Tot hun schrik zagen zij echter, dat het logement slechts één bed bevatte van 70 c.M. breedte. Het was onmogelijk er met z'n drieën in te slapen. Daarom besloten zy zelf een tweede bed te koopen. Zij bezochten daarom de Mostorg, het gou- vemements-warenhuis. Ofschoon de prijs va rieerde tusschen de 400 500 roebel, besloten zij er een te koopen. „Zijt gij vreemdelingen", zoo vroeg de ohef van het magazijn. „Ja." „Dan hebt gij een autorisatie van het mi nisterie van buitenlandsche zaken noodig." De Amerikanen dropen af naar het minis terie, waar zij, na lang wachten, het volgen de schrijven ontvingen: Kameraad, Brenger dezes, een Amerikaansch reporter, is gemachtigd een bed in een uwer magazij nen te koopen, indien hij er anders geen krijgen kan. Hij is bereid in vreemd geld te betalen. w.g. Onleesbaar. Gewapend met dit kostbaar document trokken de Amerikanen naar een ander ma gazijn der Mostorg, dat hen door het com missariaat was aangewezen. Helaas! Men bracht hen aan het verstand, dat er een order was uitgevaardigd, dat aan niemand bedden mochten worden geleverd, zelfs niet aan inwoners van Moscou. In een ander ma gazijn waren alle bedden en divans uitver kocht. Tenslotte vonden zy laat in den avond een klein opvouwbaar bed. Omdat zij bang waren, dat het tenslotte toch niet geleverd zou worden, besloten zij het zelf maar mee te nemen. Toen zy met het bed op straat kwamen riepen de voor bijgangers „een bed, zij hebben een bed!" Herhaaldelijk werden zij aangehouden met de vraag: „Kameraad, waar heb je dat bed gekregen? Gelukkig vergezelde hem een Russisch in genieur, die ais een heraut steeds maar riep: „Speciale vergunning van buitenlandsche zakenspeciale vergunningspeciale vergunning Anders waren zij misschien toch nog zon der bed thuis gekomen. Huis ingestort in Parijs Twee arbeiders gedood Drie bedolven Ten oosten van Parijs is Donderdagmor gen bij het sloopen van een drieverdiepingen hoog huis, dat reeds eenige maanden gele oen op voorschrift der politie was ontruimd, een ernstig ongeluk gebeurd. De drie arbei ders, die zich op de eerste verdieping be vonden, werden onder het puin bedolven. Na urenlange pogingen der brandweer, kon den sij worden gered. Twee van hen moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een ander ernstiger ongeluk heeft plaats gehad bij den aanbouw van een huis. Voor de overbrenging "'an steenen naar de bovenste verdiepingen was een kraan opge steld, die door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling is ingestort. Door de zware ijzer massa's zijn twee arbeiders deerlijk verminkt doordat zij zich niet tijdig in veiligheid konden brengen. Vreeselijke brand te Hankau Honderden personen omgekomen Naar uit Sjanghai gemeld wordt, is in de inboorlingenbuurt van de overstroomde stad Hankau een brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep. Honderden personen zijn in de vlammen omgekomen, aangezien zy niet konden ont komen. Als ratten in een val zaten zij op gesloten tusschen de vlammen en de golven van de Jangtse. Zestien dorpen overstroomd in Mexico Volgens het blad El Universal" zijn zestien dorpen aan de Rio Panuci overstroomd ten gevolge van de stortregens. Er zouden talrijke dooden zijn. De meeste inwoners hebben naar de heuvels de wijk genomen, waar ernstige hongersnood zou hee: en. N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken Mededeeling omtrent werktijd en loonbetaling boven de 40 uren per week De directie der N.V. Philips Gloeilampen heeft de volgende mededeeling tot haar per soneel gericht: In het begin van het jaar hebben wij, door de algeheele wereldcrisis daartoe gedwongen voor verschillende afdeelingen den werktijd tot 40 uur verkort, waardoor het ons toen mogelijk gemaakt werd een groot aantal werknemers, die wij anders hadden moeten ontslaan, in dienst te houden. Wij koester den daarbij de hcop, dat de omstandigheden zich zoodanig zouden wijzigen, dat wij tegen den winter weer langer zouden kunnen wer ken eh dat de bijbetalingen van 40 tot 42 uren in verband daarmede een tijdelijk karakter zouden dragen. Tot ons leedwezen valt thans echter slechts te constateeren, dat in de aïgemeene heer- schende economische cris.s intusschen nog geen verbetering is ingetreden. Zouden wij thans voor de afdeelingen. die 40 uren werken, overgaan tot een uitbreiding van den werktijd, dan zou deze slechts ge paard kunnen gaan met- een dienovereen komstige inkrimping van het personeel, hetwelk momenteel nog 12.795 personen omvat. Hoewel een volle werkweek van 48 uren voor de onderneming economisch natuurlijn veel gunstiger is dan een verkorte werk week, hebben wij, in het belang van onze arbeiders toch gemeend te moeten besluiten om voor die afdeelingen, die momenleel korter werken, dien verkorten werktijd voorloopig nog te handhaven, waardoor het ons mogelijk is om vooral in dezen slech ten tijd meer arbeiders in onzen dienst te houden. Als gevolg van het bovenstaande hebben wij opnieuw onder de oogen moeten zien, of en in hoeverre, aan de arbeiders een zekere bijbetaling boven de 40 uren zou moeten blijven plaats vinden. Weliswaar is het ons zij het ook met groote inspanning, mogen gelukken op verschillende afdeelingen door productievergrooting de werkweek reeds op te voeren, doch een aantal afdeelingen werkt nog steeds 40 uren per week. Waar nu gebleken is, dat de bedoelde bijbetalingen voor deze afdeelingen niet van zulk een tijdelijken aard zouden zijn als aanvankelijk werd gehoopt, komt het ons met het oog op de daaruit voortspruitende hooge lasten, niet gewenscht voor deze in haar vollen omvang te blijven toepassen. Wij hebben derhalve besloten ze (in gaande 21 Aug. a.s.) voorloopig alleen te handhaven voor onze gehuwde arbeiders en voor hen, die wegens kostwinnerschap door ons met hen worden gelijkgesteld. Wij hopen, dat de omstandigheden het ons mogelijk zullen maken, door productie vergrooting de werkweek ook voor de overige afdeelingen geleidelijk uit te breiden waardoor het nadeel, dat deze gewijzigde toepassing der bijbetalingsregeling voor sommige arbeiders oplevert, automatisch zal komen te vervallen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuis reis) 12 Aug. 5 uur n.m. van Genua. PRINS DER NEDERLANDEN (uitreis) 13 Aug. 7 uur v.m. te Genua. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AJAX, 12 Aug. van Lissabon naar Gibral tar. AMAZONE, 12 Aug, van Venetië naar Triest. CLIO, 12 Aug. van Bourgas naar Varna. FAUNA, 12 Aug. van Catania naar Messina GANYMEDES, 12 Aug. van Hamburg naar Amsterdam. HERCULES, 12 Aug. van Algiers naar Gi braltar (v. o.) ILOS, 13 Aug. van Amsterdam te Rotter dam. IRIS, 12 Aug. van Odense te Gothenburg MINERVA, 12 Aug. van Piraeus naar Sa- lonica. PERSEUS, 11 Aug. van Danzig naar Stet tin. POLLUX, 12 Aug. van Alicante te Bar celona. STELLA, 12 Aug. van Bari naar Zante. TITUS, 10 Aug. van Belize naar Kingston. KON. HOLD LLOYD EEMLAND, 13 Aug. van Amsterdam naar Bremen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN HEEMSKERK, 11 Aug. van Mombassa n. Port Said. MELISKERK, 13 Aug. n.m. van Amster dam te Hamburg. KLIPFONTEIN, 13 Aug. 6 uur nun. Rot terdam naar Hamburg. RANDFONTEIN (uitreis) 13 Aug. te Mom bassa verwacht. HOLLAND—BRITSCII-INDIË-LIJN KOUDEKERK, 12 Aug. van Antwerpen te Hamburg. STREEFKERK, 12 Aug. van Calcutta, i. v. Hamburg te Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN GEMMA (uitreis) 11 Aug. te Genua. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN ARENDSKERK (thuisreis) 12 Aug. te Duinkerken. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzending 8.009.30 Gramofoonpl. 10.0011.00 Gezongen H. Mis uit de Kerk „Torentje", A'dam 11.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Kinderhulde aan Pastoor Perquin 12.00 Folitisber. 12.151.45 Concert. Russische Balalaika-Kapel o.l.v I. Schustow 1.45 Pcstduivenver. 1.453.00 Gramofoonpl. 3.004.30 Kinderuurtje 5.00—6.00 Gra mofoonpl. 6.00 Esperanto-berichten 6.15 Joum. Weekoverzicht door P. de Waart 6.35 7.00 Gramofoonpl. 7.00 J. Aarden: „De Courant, haar ontstaan en ontwikke ling" 7 30 W. F. Slee: „De kampioenschap pen 1031 van de R. K. Nederl. Athletiek- unie 7.45 Politieber. 8.00 Concert KRO- orkest o.l.v. M. van 't Woud. ca. 9.00 Vaz Diaz 11.0012.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleere- koper 8.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoon- platen 3.20 Zang door Mej. C. Brenner (mezzo-sopraan), Vleugel: Fr. Uyttenboo- gaard 3.00 Vervolg zang 3.30 Accor deon-recital door Angele Jaconelli 4.15 Gramofoonpl. 5.35 Gramofoonpl. 6.15 Gramofoonpl. 7.15 Orgelspel door Fr. Uyttenboogaard 7.50 Gramofoonpl. 8.00 Concert door Ensemble uit het VARA- orkest o.l.v. Jan, van der Horst. M.m.v. Mevr. N. Dinkhuyzen (zang) en Fr. Uytten boogaard (vleugel) 9.15 Vervolg concert 9.45 Vervolg Zang en Piano 10.00 Vaz Dias 10.4511.00 Vervolg Concert 11.00 12.00 Gramofoonplatenconcert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 1.202.20 Orkestconcert 3.50 Concert. L. Ashdowne (bariton). Instrum. Kwintet 5.05 Orgelspel door R. Foort 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Berichten 6.55 Verslag van Cricket- match 7.05 Pianospel door Helen Perkin 7.20 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Dans muziek 8.20 Concert, Joan Cros, Roy Henderson, Pouishnoff en Orkest 10.00 Berichten 10.15 Berichten 10.20 Lezing 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 6.30 Gramofoonpl. 7.30 Gramofoonpl. 9 05 Gramofoonpl. en zang 9.50 Gramo- foonplaten. LANGENBERG, 473 M. 7.258AO Gra mofoonpl. 10.3511.55 Gramfoonplaten 1.252.50 Orkestconcert 255 3.45 Gramofoonplaten 5.206.20 Piano spel en Mannenkoor 8.2010.35 Orkest concert 10.20 Berichten. Daarna tot 12.20 Gramofoonpl. 12.20—1.20 Dansmu ziek. (Gramofoonplaten). KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Orkestconcert 4.205.50. Orkestconcert 6.106.40 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkest- concert 9.2010.20 Vervolg concert 10.5011.50 Vervolg concert 11.5012.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 5085 en 338.2 M. 5085 M. 5.20 Concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.20 Lezing 9.35 Ver volg concert. 338.2 M. 5.20 Dansmuziek 6.20 Orkest- concert 6.50 Gramofoonpl. r— 7.20 Cabaret 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Concert, Orkest en solisten. JAVA—NEW-YORK-LIJN KOTA INTEN, 12 Aug. van Java te New- York. ROTTERDAMSCHE LLOYD KEDOE (thuisreis) passeerde 12 Aug. Pe- rim. KOTA PINANG (uitreis) passeerde 13 Aug. Kaap Bon. KOTA RADJA (uitreis) 12 Aug. te Sa- bang. KOTA TJANDI, 12 Aug. van Hamburg n. Bremen. PATRIA (uitreis) 13 Aug. te Southamp ton. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALUDRA, 12 Aug. van Rotterdam te Bue nos Aires. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Japan-Rotterdam, 13 Aug. Londen. EMZETCO-LIJN JONGE ELISABETH, 12 Aug. van Terra nova naar Napels. JONGE JACOBUS.'13 Aug. van Gibraltar naar Rotterdam-Toulon. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM, 11 Aug. van Villa Constitucion te La Plata. BATAVIER III, 13 Aug. 8 uur 20 m. v.m. van Rotterdam te Gravesend. BATAVIER VII, 12 Aug. van Aberdeen n. Rotterdam. A CELAENO, 12 Aug. van Antwerpen ta Montreal. FLORA, m.s„ 11 Aug. van Hamburg n. GELE ZEE, sleepboot, 10 Aug. 37 gr. 36 m. NB. en 10 gr. 46 m. O.L. van Rotterdam naar Banka, met tinbaggermolen „Tempi- lan". NDUS, sleepboot, 11 Aug. 37 gr. 10 m. NB. en 5 gr. 26 m. O.L. van Rotterdam naar Bahvanagar met een zuiger. JEANETTE, m.s„ de Boer, 11 Aug. van Hamburg naar KATWIJK, 12 Aug. van Cardiff naar La Rochelle. LEKHAVEN, 12 Aug. van Rosario naar Buenos Aires. 50. Ik knikte. „Dat is een goed idee," zei ik, „als hij maar met my durft rijden in den auto. Nu, dag allemaal!" Ik gaf allen een hand, behalve aan Lady Baradell, die bij het rijtuig stond en het paard op zijn nek klopte. Toen ik' naar buiten kwam en de huis knecht mijn bagage in het rijtuig bracht, kwam zij naar mij toe. „Dag, Stuart," zei ze zacht. „Wil je een boodschap voor mij doen?" „Ja, zeker," zei ik. Met vlugge beweging stopte zij een opge vouwen stukje papier in mijn hand. „De boodschap staat hier op," fluisterde zij. Toen gaf zij mij een hand, terwijl zy overluid eenige aardigheden ten koste der overige gasten debiteerde. Ik stak het papiertje in mijn zak en zette mij naast den koetsier neder. Een hand- gewuif, een koor van „goede reis", vermengd met eenige vage woorden van tante Mary sandwiches onder-de-bank en ik was al halverwege de oprij laan onder de zware beuken. Toen wij al een eind op den hoofdweg wa ren, herinnerde ik my de „boodschap" van Lady Baradell. Zij bestond uit slechts wei nige woorden op een half blad blocnote ge schreven: „Hét telegram van gisterenavond, dat Maurice ontving betrof jou. Ik vrees, dat je een groot gevaar bedreigt, maar ik weet niet welk." En dan zijn er nog mannen, die verkon digen, dat zy vrouwen begrijpen! XIX. „Een flinken zwaren schroefsleutel," zei ik, „zou ik nog wel kunnen gebruiken." Billy rommelde wat in de gereedschans- kist om het voorwerp in kwestie te zoeken en overhandigde het mij daarna. „Als je daar goed mee om weet te gaan," verklaarde hy, „dan hebben wij geen geweer noodig." Ik stak het zware yzeren voorwerp in mijn grooten binnenzak. „Niet schieten, Biby," zei ik, .Behalve in het uiterste geval. Dit wordt een zaak, waarbij alles in der minne geschikt wordt." Billy grinnikte en startte. De wijzers op de groote garageklok ston den juist zoo, dat zy samen half zeven aan wezen. Na een naastig maal hadden wy onze rekening met „De Ploeg" vereffend en al onze spullen achter in den auto geborgen. Alles was, om zoo te zeggen, voor den aan val gereed en toen wy langzaam uit de ga rage de straat opreden, voelde ik, door het aangename vooruitzicht waarschijnlijk, myn hart iets sneller kloppen, dan het gewoon was zijn aanwezigheid aan mij kenbaar te maken. Behalve het feit, dat wij voornemens wa ren, Mercia uit het huis te bevryden, be stond er bij ons geen bijzonder plan. Wij zouden op een of andere manier een middel vinden, om in te breken en zooals Billy zei: „Eens binnen, zouden er heel wat Zuid- Amerikanen noodig zijn, om ons te houden." De nette stille straten, waar wij doorre den, vormden wel een sterk contrast met de wilde, gevaarlijke onderneming, waar wy nu op uit waren en ik glimlachte bij inyzelf, bij de gedachte, wat die keurige, nette, kalme voorbijgangers voor 'n emotie aan den dag zouden leggen, als zy geweten hadden op welk doel wy afgingen. De „Hollies" ligt een paar kilometer bui ten Woodford aan den weg naar Orbridge. Billy kende, dank zy zijn vorige verkennings tochten, natuurlijk eiken duim gronds. Hy stopte bij een dennenboschje op een paar honderd meter afstand van het huis en draaide toen zoo rustig en kalm mogelyk den auto om. „Zoo staat hij goed onder de boomen," sprak hy op gedempten toon, „maar ik zal den motor niet afzetten. Er kon wel eens een beetje haast noodig zijn, als wy dat mooie dametje van jou oppikken." Ik knikte goedkeurend en ging toen naar de gereedschapskist, waaruit- ik een paar stevige touwen haalde. Billy had inmiddels alles nog eens goed nagekeken aan den auto en ook hy nam uit de kist een soortgelijk zwaar ijzeren voorwerp, zooals ik had. Touw had hy al, want ik zag uit eiken broekzak een eindje bengelen. „Wy zullen achterom gaan en vanuit het heestergewas eerst eens rondloeren," zei hij, terwyi hij den schroefsleutel in zijn hand woog, „Wij zijn daar vlak bij de achterdeur." „Je hebt gelijk, William," zei ik begeerig. „Val maar aan." Het begon reeds te schemeren en nu wij onder het geboomte kwamen, zegden wij praktisch het daglicht vaarwel. Billy zoowel als ik, bezitten echter tamelijk veel kennis van bosschen en al wat dies meer zy; daar toe had ons verblijf in de Zuid-Amerikaan- sche wildernissen ons ruimschoots in staat gesteld. Ik geloof dan ook niet, dat wij meer gedruisch maakten dan absoluut noodzake lijk was. Hoe het ook zy, wij kwamen ten slotte, wel een beetje gehavend, aan een laag hekje, dat het bosch van den eigenlyken tuin scheidde. Hier hielden wij stil en loer den, zy aan zy gehurkt met Ingehouden vroolykheid naar het huis. Billy legde zyn hand op mijn mouw. /Luister eens, Jack", fluisterde hy „Ik zal vooruit kruipen en zien, of alles veihg is. Jy blijft hier en dekt my met je revolver. Jy schiet beter dan ik." 't Was juist iets voor Billy om het zwaar ste werk onder een of ander voorwendsel te kiezen, maar er was nu geen tyd voor rede twisten. „Vooruit dan maar," zei ik. „Fluit maar, als ik by je moet komen." Hy kroop geruischloos door het kreupel hout in de richting van een grooten den, welke een diepe schaduw dwars over het grasveld wierp. Ik kon hem juist nog zien, toen hij onhoorbaar over die schaduwplek liep. Ik richtte myn blik naar het huis en wachtte met myn revolver in myn hand, luisterend en spiedend naar eenig teeken van leven. Er waren vier vensters, die op den achter tuin uitzagen; twee gelijkvloers en twee bo ven. Zoover ik kon zien in de duisternis, wa ren zij goed gesloten. Ik zag Billy nog eens, vlak bij de achter deur. Toen verdween hy opnieuw en ik wachtte misschien vyf minuten in span ning, steeds mijn oogen op het huis gericht houdende. Plotseling hoorde ik het zachte gekras van een uil. Ik stak myn revolver in mijn zyzak en begon door het kreupelhout te kruipen, zooveel mogelyk in de richting, die ik Billy had zien nemen. Ik vond hem, ge hurkt onder het linkervenster, doch voelde hem meer dan ik hem zag; zoo donker was het. „Ik heb het gevonden", fluisterde hy met zyn mond vlak r y&c.t myn oor. „Aan den zijkant is 'n vensu. „pen de provisieka mer denk ik. Daar kunnen wij binnen gaan." Lenig als een panter kroop hy het huis om en ik volgde hem met den schroeisleutei in myn hand gekneld. De afstand was zeker niet meer dan tien meter, maar nooit heb ik een doel met grooter dankbaarheid be reikt. De vensterbank was niet hoog en het schuifraam stond een paar centimeters open; wy konden door de open deur zien, dat er een flauw licht in de gang scheen. „Ik zal er eerst maar door kruipen", fluis terde Billy, „jij bent zoo verduiveld groot." Ik knikte en met de grootste behoedzaam heid schoven wij het raam heel langzaam op, totdat het ver genoeg open was, om iemand door te laten. Ik bukte, Billy stapte op mijn rug en wrong zich door het raam. Een oogenblik hielden wij stil en luister den scherp, of wij soms geluid in de gang hoorden. Er volgde echter niets, dat eenige klank mocht heeten; toen stak Billy zyn hoofd door het raam en fluisterde opnieuw: „Hoofd vooruit, Jack. Dat is de eenige maner voor jou." Ik volgde zijn advies. Ik had nooit kunnen gelooven, dat ik er door had kunnen krui pen, want ik was veel breeder dan Billy, en hij kon er ternauwernood door. Na hevig wringen, kreeg mijn corpus een ruk naar binnen en daar stond ik naast hem in de duisternis, wel gehavend en pynlijk, maar toch als overwinnaar. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9