Gemengd odCieuws DE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Huishamer RADIO MOORS De spion De ziektegevallen te Goes Auto gestolen en teruggevonden Vermiste poststukken Door een auto gegrepen Zakenman-in-spé Te ver geschoten Doodelijke trap van een paard Auto-ongeval te Staphorst Een dievenfirma FAILLISSEMENTEN BINNENLANDSCH NIEUWS Burgerwacht en „Dageraad' Ir. H. P. Maas Geesteranus f RECHTSZAKEN KUNST EN KENNIS Louis Chrispijn f RADIO-OMROEP Harlekijn en de jachthonden Harlekijn en zn sprinèend paardje Havermout de oorzaak? Omtrent de ziektegevallen te Goes wordt nader gemeld, dat de toestand der patiënten die in het gasthuis worden verpleegd, naar omstandigheden redelijk wel is. Omtrent den aard der ziekte valt nog geen positieve me- dedeeling te doen. De resultaten van het bloedonderzoek dienen eerst te worden af gewacht. Vermoedelijk is het eten van de havermout-pap niet de oorzaak, aangezien één van de patiënten van die pap niet heeft gegeten. Twee arrestaties Donderdagmiddag kreeg de politie van het bureau Leidscheplein te Amsterdam bericht, dat een auto ter waarde van 4000, eigen dom van een makelaar, in de Korte Leid- schedwarsstraat van den openbaren weg af gestolen was. Een paar uur later reeds werd de gestolen auto in de omgeving van den O. Z. Achterburgwal opgespoord. Verdacht van den diefstal konden een 28-jarige mon teur en een 32-jarige kruier gearresteerd worden. Eerstgenoemde verklaarde aanvan kelijk den auto van een „onbekende" te heb ben gekocht, doch gisteren hebben beide mannen een bekentenis afgelegd. Ze zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. Uit een postzak, Welke op den lsten Aug. j.L, des avonds omstreeks 7 uur, van Amster dam ten postkantore te Almelo aankwam, wordt vermist een oundel, inhoudende acht aangeteekende stukken en eenige brieiven, expresse bestelling. Uit een ingesteld onder zoek is, met uitzondering van één enkel ge val, niet kunnen blijken door wien die stuk ken en brieven zijn verzonden, aan wien ze geadresseerd waren en welke de inhoud er van was. De burgemeester van Almelo verzoekt al len, die op den lsten Aug. 1931 aangetee kende stukken of brieven met expresse-be stelling van Amsterdam naar Almelo hebben verzonden, hem mededeeling te doen van hunne adressen, alsmede van de adressen en den inhoud van de door hen verzonden stuk ken of brieven. Het gevaarlijke omkeeren op den weg Op den weg van Usquert naar Uithuizen is mejuffrouw A. v. d. Laan uit laatst genoemde plaats, die per fiets op weg naar Usquert was, onder een auto geraakt, zy zag een vriendin en keerde daarom plotseling midden op den wég om. De vriendin waar schuwde haar nog, dat er een auto aan kwam. Zy trachtte naar den kant te ko men, waardoor de autobestuurder in de war werd gebracht. Het gevolg was, dat de vrouw werd gegrepen en onder den wagen geraakte. De auto moest worden opgevyzeld om haar te bevrijden, zy werd in levensgevaariyken toestand naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Een handige loopjongen, die „mevrouw" te glad af was Een winkelier te Arnhem gaf aan zijn loopjongen de opdracht twee pakken bij ver schillende klanten te bezorgen. De pakken waren zoowat even groot en een er van hield voor ongeveer zeven gulden waarde in. De jongen bezorgde dit pak bij den klant en kreeg tot bescheid, dat mevrouw wel in de zaak zou komen om te betalen. De jon gen vond dit goed en vertrok. Toen hij uit het hek op de straat kwam, was hem een collega-loopjongen genaderd, die belang stellend informeerde, wat hij daar wel had gebracht. „Want'\ zeide hij, „die lui betalen nooit" Dat had de eerste niet geweten en zonder zich te bedenken ging hy weer naar het huis, schelde en zeide tegen mevrouw, die hem open deed: „Mevrouw, het spyt me, dat ik u lastig moet vallen, ik heb me ver gist en u het verkeerde pak gegeven. Mag ik even ruilen?" „O, zeker", antwoordde me vrouw en zij stelde den jongen het zooeven in ontvangst genomen, nog niet geopende pak ter hand, die er zich mede verwyderde en zeide: „als u bij den baas kamt en dade lijk betaalt, kunt u het krijgen", waarna hij zich verwijderde met zijn waarschuwenden collega. Toen de jongen aan de zaak kwam en den patroon bij onderzoek bleek, dat hij zeer handig was opgetreden, kreeg hy van dezen een welverdiende belooning. Vrouw gewond De landbouwer B„ te Vorchten was op zijn landerijen met een buks op kraaien aan het schieten. Hierby trof hy op een afstand van ongeveer 260 meter de vrouw van T. M. T„ die bij haar huis aan het werk was, in de buik. De vrouw is naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De land bouwer heeft blijkbaar niet geweten, dat de buks zoo ver droeg. De gehuwde landbouwersknecht M. J„ te Bocholtz, kreeg een trap van een paard. Op medisch advies werd J. naar het zieken huis gebracht. Operatief ingrijpen mocht evenwel niet meer baten. De man is over leden, na de H. H. Sacramenten der Ster venden te hebben ontvangen. Inbreker aangehouden Op verzoek van de politie te Steenwijk, Is Donderdag te Rotterdam gearresteerd en des avonds naar eerstgenoemde plaats over gebracht zekere J. P., verdacht van diefstal met braak op j.l. Zondag in de woning van den heer W. Heinen. Na verhoor heeft de verdachte een volledige bekentenis afge legd. Gestolen geld en de meeste ontvreemde gouden en zilveren voorwerpen werden op hem gevonden, en zyn met de andere ver miste voorwerpen, die hy nabij Steenwijk verstopt had, en op zyn aanwijzing zijn opgespoord, in beslag genomen. De gearresteerde, die te Giethoorn als werklooze was te werk gesteld, was Maan dagmorgen, wegens verwonding van een zijner handen, met den eersten trein van Steenwijk naar Rotterdam, zijn woonplaats, vertrokken. Drie gewonden Te Staphorst is een personenauto door het springen van een achterband tegen een boom gereden. De auto werd gedeelteiyk vernield, terwijl een drietal inzittenden werd verwond. Een hunner had ernstige verwondingen aan hoofd en handen opge- loopen. Het fietsplaatje De bezorgde pa, die er tusschen genomen werd Het komt meer voor, dat in een-en- hetzelfde huis het wiskundig verschil tus schen het aantal rijwielen en het aantal fietsplaatjes grooter is dan nul, en dan steeds ten nadeele van den fiscus. Dat deze om standigheid tot zonderlinge complicaties, ja tot huiselijke drama's kan leiden, is bekend. Een geval, dat waarschijniyk wel niet eenig in zijn soort, maar dan toch vermeldens waard is, vertelt de ,,'Prov. Gron. Crt." Een Groningsche familie had logé's: va der moeder, en 'n zeventien-jarige dochter. Op den avond van den eersten Augustus, den dag van de plaatjes dus, droeg de gastvrouw haar nichtje een boodschap op. Daar een der eigenschappen der tegenwoordige jeugd ge makzucht is, greep het meisje dra naar haar fiets, voorzien van een geldig belasting plaatje. Onderwijl overwoog mevrouw, dat het toch eigeniyk wel gewaagd was zoo'n kind tegen t donker uit te sturen. „Je hoort zoo vaak van aanrandingen, hè pa, weet Je wat, ik ga méé." Meneer had de philosofische beschouwing van zyn gade met een eentonig knikken ver gezeld laten gaan, schoot toen plots overeind en blies haastig de gang in, waar mevrouw tusschen fietsen scharrelde. „Tó-nia, denk om je plaatje." De fami" was namelijk slechts in het be zit van één fietsplaatje, dat telkens van het eene stuur naar het andere verhuisde. Mevrouw en het nichtje waren nog geen vüf minuten de deur uit, toen irriteerend- hard de telefoon rinkelde. Meneer, in trage onverschilligheid zich verheffend, luisterde met een wat-moet-die- nou-zoo-laat-gezicht. Plots verschoot zijn ge laat tot een purperrood: Op 't buróó zit ze, op 't buróó, en ik heb 't nog zóó gezegd: vergeet dat plaatje nou niet. Nou, 't is d'r eigen schuld, laat ze er maar tot vannacht één uur zitten, dan leert ze die eigenzinnigheden meteen af." En glimlachend legde hy de telefoon op den haak. Doch het idee, dat zyn vrouw was op gebracht naar het bureau liet hem niet met rust en de gedienstige werd in vertrouwen genomen: „Sien, jy gaat naar het politiebureau en dan vraag je daar maar of mevrouw d'r ook is met de fiets. Hier heb je een ryksdaalder voor de boete." Sien, beverig by de gedachte aan politie, schoot de deur uit. Dan plotseling, een hevig gestommel in de gang. Stuiplachend, niet in staat een woord te uiten, verschynen daar mevrouw en het nichtje, welke laatste maar gilt: „Ze gelóófden het, ze gelóófden het." En dan tusschen twee hikbuien in: „We hebben het allemaal maar verzónnen.> In de deuropening verscheen buiten adem de dienstmaagd: „Mehéér, ik bin by 't bróó geweest, maar geen mins had een agent met mefrou en een fiets gezien. Ze benne d'r nie geweest, me- heer, ik kan d'r ook niks aan doen, me héér...." Een zonderlinge zakenmethode In Montpamasse was een in de Parysche registers ingeschreven export-firma, die on gestoord haar zaken dreef, tot de chef der firma de dwaasheid beging van zyn gewoon ten af te wyken en een party waren te beta len in plaats van haar te stelen. Maar hy betaalde met een ongedekte chèque en zoo kreeg hy de politie aan zyn hals. Twee re chercheurs gingen naar de firma toe. Ze von den er drie stenotypisten, die schynbaar niets te doen hadden. Op de vraag of de chef te spreken was, werd geantwoord, dat ze den chef nog nooit op het kantoor hadden gezien, hoewel ze alle drie al twee jaar by de firma in dienst waren. Ook zyn vervanger was on zichtbaar; die placht de zaken telefonisch af te doen. De rechercheurs keken natuurlijk heel vreemd op van deze zonderlinge methode van zaken doen. Doch daar belde de telefoon al. De onzichtbare secretaris meldde zich en dic teerde aan een der drie stenotypisten een brief, waarin van den export van vyf auto's sprake was, die naar den Balkan verkocht waren. Een andere stenotypiste las toen de heele ingekomen post voor en er volgden meer brieven, ook door de telefoon gedicteerd. De rechercheurs namen de brieven mee en stelden vast, dat het in den eersten auto's betrof, welke in de straten van Parijs door onbekende daders waren gestolen en wegge reden. De tweede brief betrof Perzische ta- pyten, die, gelyk niet veel later uitkwam, in een villa door inbrekers waren buitgemaakt. Ook in dit geval ging de export naar den Bal kan. In een derden brief bood de firma ijzer waren aan, welke uit een magazyn van een fabriek waren gekaapt, en waarnaar tot dus ver tevergeefs was gezocht. Nu was het duideiyk waarom de chef en zyn secretaris onzichtbaar bleven, maar ook de soort der in het handelsregister ingeschre ven firma. Een der stenotypisten werd door een recherche vervangen en nanj alle op drachten op, las de post, tikte brieven, welke intusschen de geadresseerden niet meer be reikten. Doch het zoeken naar de geheimzin nige handelslieden bleef vruchteloos, totdat men eindelijk kon vaststellen, dat de tele- foonoproepen moesten komen uit een bepaal de villa. Doch toen kreeg de politie weer een verrassing; de villa was leeg en kaal, ver toonde geen sporen dat er sinds lang men- schen in huisden en het raadsel scheen on oplosbaar. Door een toeval ontdekte men toen een verbinding tusschen een riool en den kelder dezer villa. De kelder was ruim en met alle denkbare comfort ingericht en een afzonderlijke afdeeling diende als „maga zyn". Van hieruit werden de „zaken" der ge heimzinnige firma afgedaan en na een dag of wat lukte het nu de politie de van een strooptocht thuiskeerende inbrekers te pak ken. Opgegeven door v. d. Graaf Ca,. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken, 13 Aug.: M. Smit, wed. van M. C. Albers, pensionhoudster, Amsterdam, Vechtstraat 16hs. R.c. mr. V. G. A. Boll. Cur. mr. W. J. Wijtenhorst, Amsterdam, Am- stel 344. De geweren bij de burgerwachters weggehaald, toen De Dageraad naar Limburg kwam In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de Heerlensche burgerwacht werd de volgende motie aangenomen: „Burger wachters van Heerlen, in grooten getale bij een, gezien het ongehoorde feit, dat daags voor de komst van de Dageraders, op last van hoogerhand door den commandant der Heerlensche Burgerwacht bij Burgerwach ters de geweren moesten worden wegge haald, protesteeren tegen deze lastgeving, voortvloeiende uit lafheid en verval! Deze diep schrijnende daad van ondank en onge motiveerd wantrouwen geeft des te meer te denken, waar het hen geldt, die men in 1918 zoo dringend noodig had en zooveel lof heeft toegezwaaid Zij heeft den slechtsten indruk te weeg gebracht, te meer nog waar geen fouilleering naar wapenen heeft plaats ge had by de communistische anarcho-Dage- raders, noch by bekende militante commu nisten in de mynstreek, noch bij S.D.A.P.'ers, die met De Dageraad hebben gecomplot teerd." Een hoogstaand man van groote technische bekwaamheden heengegaan. Gisteren is te Utrecht overleden, 63 jaar oud, de heer ir. H. P. Maas Geesteranus, hoofdingenieur, chef van den Dienst van Weg en Werken bij de Nederlandsche Spoor wegen. Hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op Maandagmiddag om éénuur op de begraaf plaats aan den Brandenburgerweg 'te De Bilt. Het „Hdbd." herinnert eraan, dat het be langrijkste werk van ir. Maas Geesteranus als jong ingenieur in de hoofdstad is ge weest de reorganisatie van de beveiliging der Spoorwegen (Hollandsche Spoor), die voornamelijk het seinwezen betrof. Na zyn overplaatsing naar Utrecht in 1921, werd „Weg en Werken" gesplitst, waarby aan ir. Maas als chef dezer afdeeling de verzorging van den bovenbouw (bedryf) werd toevertrouwd, terwijl dr. ir. G. W. van Heulekom zich in gelijke functie belast zag met „nieuwe werken." Enkele dagen slechts is de heer Maas Geesteranus ongesteld geweest; een onge steldheid, die zich niet ernstig liet aanzien en die gevolgd zou worden door een kuur in Nauheim. Hedenmorgen om half acht ech ter is hij na hevige benauwdheden, die een gevolg waren van een slechte hartwerking, in zyn woning te Utrecht overleden. Oe heer Maas Geesteranus werd 11 Maart 1868 te Den Helder geboren en behaalde in 1890 het diploma van werktuigkundig inge nieur. In datzelfde jaar werd hy als tijdelijk opzichter by het seinwezen der H.IJ.S.M. te Amsterdam aangesteld, waarna hy 1 Ja nuari 1892 benoemd werd tot adjunct-inge nieur. Op 1 Januari 1897 volgde zijn benoe ming tot afdeelingschef 2de klasse bij den dienst van Weg en Werken en op 1 Ja nuari 1904 zyn bevordering tot afdeelings chef 1ste klasse. Op 1 Juli 1907 benoemde de directie den thans overledene tot chef van den Weg by de H. S. M. te Amster dam, waarna hij op 1 Juli 1912 benoemd werd tot hoofdingenieur chef van den Dienst van Weg en Werken. Na de fusie in 1921 van de verschillende spoorwegmaat schappijen bleef de heer Maas Geesteranus denzelfden titel voeren, doch thans over deze diensten van alle spoorwegmaatschap pijen tezamen. Brandstichting in de Alexander-Kazerne Om de sensatie De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft gisteren behandeld de strafzaak tegen den wachtmeester J. M. O., beschuldigd drie maal brand te hebben gesticht in de Alexander- kazerne te den Haag. Verd. bekende, maar zeide, niet het voornemen gehad te hebben brand te stichten. Na verhoor van overste Jhr. J. van Suchte- len memoreerde de auditeur militair, dat op het gepleegde feit de maximum straf staat van 16 jaren. Verd. heeft blijkbaar de sensatie eens willen meemaken de kazerne in brand te zien staan. Rekening houdende met ver zachtende omstandigheden luidde de eisch 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voor waardelijk en ontslag uit den dienst. De Krijgsraad veroordeelde verd. tot 6 maanden, waarvan 2 voorwaardelyk en ont slag uit den dienst. Met Louis Chrispyn Jr., die gisteren onver wacht spoedig zyn hoogbejaarden vader in den dood is gevolgd, verdwynt weder een figuur van de oude garde van het tooneel, al is het op betrekkelijk jeugdigen leeftijd. Louis Chrispijn kreeg in 1895 zijn eerste engagement bij de „Nederl. Tooneelvereeni- ging", waarvan zijn vader directeur was. Van 1898 tot 1902 was hy vervolgens verbonden aan de K. V. Het Nederlandsch Tooneel, om het daaropvolgende jaar over te gaan naar het gezelschap van het Grand théatre onder directie van Gebr. v. Lier, welk ensemble spoedig combineerde met het Lyrisch Tooneel. Van 1903—1909 speelde Chrispyn by het gezelschap van den Amsterdamschen Prascati-Schouwburg, waar hij zijn speciaal talent voor het niais-genre byzonder kon uitvieren, zy het niet op de meest verhef- In het casino vertelde de majoor op zeke ren avond eens de geschiedenis van den spion Henri Maris. Het gesprek der jongere officieren liep over herinneringen en gebeur tenissen, die door de byzondere koelbloedig heid van de betrokken personen onvergetelyk gebleven waren. Men vertelde oude geschie denissen van het front, gamizoens- en spion- nageverhalen. De majoor had een sigaar aangestoken, die de ordonnance hem op een blaadje gebracht hadzy scheen hem goed te smaken hij blies den rook behaaglyk in de lucht, waar zich blauwachtige ringen vormden.... „Mijne heeren," begon de majoor, „de ge schiedenis, die ik vertellen wil, draait slechts om een cigarette. Nooit echter zag ik een man in zoo'n situatie en met zoo'n koelbloe digheid rooken als de spion Henri Maris.'' De jongere officieren verzochten om na dere by zonderheden. De majoor trok nog eens aan zyn sigaar en begon toen: „Ik was in dien tyd nog officier en lag in een of ander Fransch nest. Het was Sep tember 1914. Op zekeren dag kreeg ik een bevel om een Fransch spion te fusilleeren. Zoo iets kwam juist in het begin vaker voor. In alle vroegte haal ik dus met myn manschappen den veroordeelde uit zijn ge vangeniswy brengen hem op het pleintegen den muurIk zag hem nu pas voor het eerst, het was een kerel, die imponeerde: groot, onverschillig, be- heerscht.... Wat hij op zyn kerfstok had, wist ik niet, maar hij moest ons wel een koopje geleverd hebben, daar zag de kerel wel naar uit.... Rustig en met een zekere verachting keek hy over de geweren van mijn manschappen heen. Het lot, dat hem wachtte, scheen hem niet uit zyn evenwicht te kunnen brengen. Toen ik op hem toetrad om een doek voor zijn oogen te binden, hief hy afwerend de handen omhoog en ik hoorde voor den eer sten keer zyn vloeiend Duitsch, dat hem als spion onschatbare diensten bewezen moest hebben. „Bitte nicht! Aber wenn ich noch einen Wunsch aüssern darf, Herr Leutnant? (Als jeblief niet! Maar als ik nog een wensch uiten mag, luitenant?) Ik keek hem vragend aan. Wilde hy een brief verzonden hebben? Wilde hij nog eenmaal een priester spreken? Daarvoor was geen tyd meer.... Ik had mijn instructies Maar de man zei: „Luitenant, asjeblief eensigaret. Ik hunker er al dagen naar." Zijn oogen brandden in het bleeke ge zichtDe vale droge mond beefdeIk stond een oogenblik besluiteloos.... De man imponeerde mijHy was geen gewoon spion. Maar zou ik.... nueen siga ret „De laatstezei de man naast my met een zeldzame uitdrukking. Toen zette ik mij over alle bezwaren van mijn militair zyn weg en nam mijn sigaret tenkoker. De man zei slechts: „Dank u! dank u" en ik gaf hem zelf vuur Het was een zonderlinge situatie. De spion met het gezicht naar de dreigende geweren gekeerd, leunde tegen den muur en rook tede laatste sigaretzyn leven gloeide met haar ten einde Telkens liet hy zijn blik in de hoogte zwevennaar de wolken, die groot en wit langs den zomerhemel trokken.... Hy rook te even rustig, genotvol als wy hier in het Casino. Ik keek dikwyls op myn horloge, mij scheen de tyd, dien men om een sigaret op te rooken noodig had, eindeloos lang.... Een vlieger bromde boven ons In de verte kanongedonder.... Wanneer de spion den laatsten trek aan de sigaret gedaan had, zou mijn commando om te vuren, weerklinken. Rookte hy niet opzette- lyk langzaam om nog enkele seconden lan ger van dezen hemel, deze lucht, dit beetje wereld te genieten?ik vergiste mij Hij was absoluut niet onrustig. Zyn ge zicht werd al was het ook bleek eigen lijk voortdurend vroolijker als was er een groote wensch van zijn leven in vervulling gegaan. Hij zag my lachend aan, in geheime solidariteit, zou ik haast zeggen. Hy had mijn onrust wel bemerkt. Mijne heeren, ik behoef mij niet over hem te beklagen, ik had die laatste gunst aan geen onwaardige ver leendde man wist te sterven. „Direct luitenant" stelde hy my gerust.... „Ik begrijp hethet duurt te lang Maarik dank u!" Hy nam nog een lan gen, diepen haal, wierp de sigaret weg, stelde zich kaarsrecht in de houding en keek onver schrokken in den loop der geweren, die thans op hem gericht waren fende manier, in tal van Fransche Vaude villes. Ernstiger arbeid wachtte hem daarna by „Het Tooneel" van dr. W. Royaards, waar hy mede als regisseur werkzaam was. In 1912 zien we Chrispyn met een eigen gezelschap optreden, het Frascati-ensemble, maar de terugkeer tot zijn oude liefde was niet van langen duur .Na tal van omzwer vingen ook in Rotterdam vond de be kwame acteur nu en dan emplooi keerde Chrispijn weer naar Het Nederlandsch Too neel, nu onder directie van Louis Staalborn, terug. Zijn echtgenoote, Suusje Chrispijn-Mulder, is ook voor het nieuwe seizoen aan ge noemd gezelschap verbonden. ZONDAG 16 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. 8.30—9.50: K.R.O.; 9.30— 12.15 NCRV; 12.15—5.00 KRO; 5.00—7.45 NC RV; 7.45—11.00 KRO 8.30—9.30 Morgen wijding. 9.3010.20 Orgelspel door Jac. Bon set. 10.20 Kerkdienst. 12.15—12.30 Concert. Russische Balalaika Kapel. 1.302.00 G. Krekelberg: Ontstaan en geschiedenis van 't Parochiewezen. 2.002.20 Jos. v. d. Velden: Over de opleiding voor R. K. Boekhandel en Uitgeverij. 2.30—4.30 Concert. Haarlems Sa lon-Orkest. 4.305.00 Ziekenhalfuurtje. 5.00 —5.50 Zang. NCRV-Dameskoor. 5.50 Kerk dienst. 7.45—8.10 Prof. Dr. E. Drerup: Das Kompositionsprinzip in der klassischen Dichtung der Griechen. 8.10—10.40 Concert. KRO-Orkest. 9.30 ca. Nieuwsberichten. 10.40 -11.00 Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM, 1875 M. 8.30—8.45 Gym nastiek. 8.50 Voetbalmededeelingen en Post- duivenber. 9.00 S. S. Lantinga: Tuinmozaiek. 9.30 Orgelspel door F. Uyttenboogaard. 10.00 Concert door een Ensemble u.h. VARA-Or- kest, afgew. door gramofoonmuziek. 11.00 Vervolg concert. 12.00—12.30 Gramofoonpl. 12.301.00 Concert AVRO-Octet 1.001.15 Anecdotes. 1.15—2.00 Vervolg concert. 2.00 —2.30 D. A. M. Binnendijk: „Hampton Court" van M. ter Braak 2.30—4.00 Concert. Harmonie-Orkest van het R'damsch Philh. Genootschap m.m. v. de Mannenzangver. Apollo". 4.00—4.45 Concert C van Leeuwen- Boomkamp (cello), Th. v. d. Pas (piano). 4.45—5.00 Gramofoonpl. spcrtber. 5.01 Con cert. VARA-Septet. 8.01—8.15 Sport- en nieuwsberichten. 8.159.00 Concert. Omroep orkest, H. Cals (sopraan). 9.009.15 Gramo foonpl. 9.1510.00 Vervolg concert. 10.00— 10.15 Gramofoonpl. 10.1511.10 Kovacs Lajos en zyn Band. 11.10 Gramofoonpl. 12.00 Slui ting. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Concert. O. Groves (sopraan, Melsa (viool), C. Smith (piano). 4.05 Lezing voor kinderen. 4.20 Le zing. 4.35 Concert, A. Piggett (cello). 5.50 Piano-recital door Emma Lübbecke-'Job. 6.206.35 Lezing. 6.50 Kerkdienst in Welsh dialect. 8.209.05 Kerkdienst. 9.10 Nieuws berichten. 9.25 Concert. Orkest, A. Benja min (piano). 10.50 Epiloog. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert en zang. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 8.35 Gra mofoonpl. 9.20 Concert. Orkest, vocale en instrum. solisten. PARIJS „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelmuziek. 1.20 Gra mofoonpl. 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Gramo foonpl. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoon muziek en zang. 9.05 Gramofoonmuziek en zang. 9.50 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—1.20 Orkestconcert. 3.504.20 Gramofoonpl. 4.20 —6.05 Orkestconcert. 8.20—9.20 Orkestcon cert en zang. 9.4510.05 Balalaika-muziek. 10.1511.20 Orkestconcert. 11.2012.35 Dans muziek. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Or kestconcert. 8.208.50 Gramofoonpl. 9.25 10.20 Kath. Morgenwijding. 11.2012.40 Or kestconcert. 1.202.50 Orkestconcert. 4.55 6.20 Orkestconcert. 8.20 Dansmuziek. 11.15— 12.20 Dansmuziek. MAANDAG 17 AUGUSTUS. HUIZEN, 298 M. Uitsl. N.C.R.V.-Uttzending 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.45 Concert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Gramo foonpl. 12.00—12.15 Politieber. 12.30—1.45 Or gelspel door Jan Zwart. 1.453.15 Gramo foonpl. 3.153.45 Knipcursus. 4.005.00 Zie- kenuurtje. 5.006.30 Kamermuziek, fluit, viool, alt-viool en piano. 6.307.00 Vertel- uurtje voor jongeren. 7.007.30 Brigadier Stel: Menschen en dingen op de Landkolo- nie". 7.30—7.45 Politieber. 7.45—8.00 Grama- foonpl. 8.0010.45 Concert, Chr. Radio-Or kest. 9.009.30 J. By kerk: Gods licht in het Oosten. 9.3010.45 Vervolg Orkestconcert. 9.55—10.05 Persber. 10.45—11.50 Gramofoon- platen. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.-Uit- zending. 8.00 Tydsein, gramofoonpl. 10.00- 10.15 Morgenwyding. 10.1510.30 Gramofoon pl. 10.30—11.00 Dr. B. Suermondt: Hoe houdt gy uw huisdokter in een goede stemming? 11.0012.00 Orgelspel door F. Hasselaar, J. Hekster, viool. 12.00 Concert AVRO-kwartet. Onvereenigbaar 15 Augustus. De heer 't Konyn schryft ons: „Met niet geringe verbazing heb ik er van kennis genomen, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Briand zich een telegram van hulde en dank heeft laten aanleunen van den Internationalen Bond van Jagersvereenigingen, en dat hy mis schien het voorzitterschap van dien Bond zal op zien nemen. Het is alsof deze staatsman zeggen wil: beoordeel mij naar mijn woorden, niet naar mijn daden! „Eerst over Ontwapening en Vrede tus schen de Volken spreken, en straks met het geweer in den arm de koolvelden afloopen, belust op dood en verderf var, ons broeder volk de Hazen, is daar eenige consequentie in te ontdekken? In Nederland, waar men, zoo ver mij be kend, nergens aan wapens denkt, dan aan oud-adellijke wapens, die met afgaan, en een beetje (maar dat is de moeite niet waard) in de buurt van de Hembrug aan nieuwe, is er een tijd geweest, dat de helft van de Ne derlanders uit Kaninefaten of Konynenvat- ters bestond, maar u weet zelf wel, dat die Kanifaten geen van allen voor een gewoon examen eerste Klas H. B. S. zouden geslaagd zijn, dat was met één woord de tijd. dat alle Nederlanders erge barbaren waren en moet nu de groote menschcfiijke Vredes apostel, die Aristide heet. zich tweedui zend jaar achterop zetten, en zich vereen zelvigen met dat voorgeslacht van bloedige duinroovers? „Niet dat ik, 't Konijn, bang ben! Ik wilde enkel maar constateeren! „Ik lees verder in de bladen, dat die In ternationale Bond de regeeringen verzoeken gaat „de invoerrechten op jachtgeweren en patronen af te schaffen", enkel en alleen, als ik wel begrijp, om het doodschieten van me deschepselen voor Jan en Alleman bereik baar te maken, en een moord op groote schaal voor te bereiden! „Dit loopt uit op den ondergang van ons Volk van Hazen en Konijnen, en ik verzoek u om uwe medewerking tot de instelling van voorloopig een moratorium voor één jaar, wij kunnen dan verder zien. Hoever moge Hoover zeggen. „In elk geval acht ik Vredesapostel en Jagerpresident twee onvereenigbare ambten, zoowel volgens de Nederlandsche als volgens de Fransche wet. Dat wou ik maar even zeggen en nu kruip ik weer in mijn hol, niet uit vrees, maar uit voorzichtigheid," PHILIPS Koningstr. 27 TeL 14609, Haarlem 2.002.30 Voorlezing van „Het Feestmaal" van Pirandello. 3.00—4.00 Kovacs Lajos en z'n orkest; 45 uur Kinderuurtje. 5.00 7.00 Concert Omroeporkest. Zang door Willy Keyser. 7.007.30 Boekenhalfuur. G. Czop spreekt over „Zomerspelen". 7.308.00 Concert AVRO-Strijkorkest. 8.00 Tijdsein, gramofoonpl. 8.309.00 Het Joodsche koor „Harpe Davids". 9.009.20 Nono leest „Een koud bad" en „In de tram". 9.20 Aansl. van het Kurhaus te Scheveningen. Het Re sidentieorkest. 10.15 Nieuwsber. 10.2511.15 Aansl. „Palace"-hotel, Scheveningen. Kapel Emi Roosz. 11.1512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Concert. Sopraan en kwartet. 1.35 Concert. G. Stirling, tenor; Phyllis Emanuel, piano. 2.202.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkest- concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 635 Nieuwsber. 7.00 Concert. Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.40 Verslag van Cricketmatch 7.55 Lezing. 820 Concert. Orkest, T. Makus- hima, sopraan; N. Allin, bas. 10.00 Nieuws ber. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 „A Seat in Hyde Park". Revue van C. D. Free man. 11.2512.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.20 Zang. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Lezing met muzikale illustratie. 9.20 Concert. Mandoline-Orkest. 9.50 Declamatie. 10.00 Vervolg concert. 338.2 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.05 Orgel concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoon pl. 9.20 Concert. Orkest en solisten. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl.. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 4.50 Concert. 6.50 Gramofoon- platen. 8.20 Concert. Strijkkwartet. 9.05 Zang en piano. 9.50 Strijkkwartet en zang. Daarna Gramofoonplaten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—220 Or kestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en zang. 8.208.40 Piano-recital. 8.4010.10 Radio- Tooneel. 102511.25 Orkestconcert en cello- recital LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonpl. 11.0012.05 Gramofoonpl. 1220 Gra mofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 520 6.20 Concert. Alt, bariton en piano. 820 Con cert uit Kurhaus Scheveningen. Orkest en viool. 10.3511.00 Gramofoonpl. 11.001220 Dansmuziek. 7. „De Koning is op jacht gegaan en heeft z'n twee beste honden thuis gelaten!" riep de opperjagermeester. „Loop hem direct na en haal hem in, zoo gauw als je maar kunt." ,,'t Zal niet gaan," sputterde Harle- kyn. Maar opeens lachte hy weer, toen hy de holzblokken van 't dorp in de gaten kreeg. „Juist wat ik heb ben moet," beweerde hij; „die hon den zijn zoo sterk als paarden." 9. „Ik zal ze aan elkaar koppelen en dan er op los! We zyn er dan in minder dan geen tijd!" „Je bent een echte hardlooper!" riep de Koning, toen Harlekijn hem had ingehaald. Je krijgt een extra koekje by de thee!" hotFyLB** 10. „Kijk eens hier," zei de hoefsmid; „zie je die prachtige ronde hoefyzers wel? Het is een nieuwe uitvinding." „Uitstekend!" riep Harlekyn; „be sla er m'n paardje maar mee." lekyn een poets bakken, want die „hoefyzers" waren eigeniyk sterke veeren van staal. Als een paard er mee beslagen was, dan begon het te springen. 12. Nu wilde het toeval, dat Harlekijn den ridder Van Broek tot Grooten broek tegen kwam. Die gaf hem veel geld voor z'n paardje, omdat 't met die ronde hoefijzers in korten tyd verre afstanden kon „springen", zoo- a's de reus met z'n zevenmijls laarzen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10