Sport en Wedstrijden J. Lottgcring JAPON VERSCHOTEN? KLEUR VERVEELT U? VIERDE BLAD ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 Auto-kaart van Noord-Nederland VOETBAL D. H. V. B. H. B. C.-nieuws R. K. V. V. „Geel-Wit" R. K. S. V. „Onze Gezellen" R. K. S. V. „Victrix" Opening „Victrix"-terrein Geel-WitOnze Gezellen te Halfweg ATHLETIEK R. K. Athl. Club „Excelsior" K. N. V. B ZWEMMEN CRICKET LA WNTENNIS Tournament „Duinwijck" SCHAKEN Haarlemsch Schaakgezelschap Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 BOKSEN De boksmatch CameraSharkey MOTORSPORT HONKBAL Honfcbal-toumooi Blauw-Wit Haarlem II kampioen BRABANTSCHE BRIEVEN Het derde en laatste blad is thans ver schenen van de door den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland, samengestelde en uitgegeven Auto-kaart van Nederland schaal 1:200.000. Hiermede is het omvangrijke en kostbare werk voltooid, dat aan zulk een, uitgave is verbonden en waartoe werd overgegaan, om dat in de kringen der tienduizenden automo bilisten, welke de A. N. W. B. onder zijn le den telt, de behoefte aan een speciale auto- kaart van Nederland werd gevoeld. Het nieuwe blad, dat aansluit aan het reeds eerder uitgegeven blad van Midden Nederland, omvat het noordelijk deel van or> land, benoorden de lijn BergenUrkStap horstCoevorden, met het aangrenzend Duitsch gebied en is, evenals de twee vorige bladen, met groote zorg en nauwkeurigheid uitgevoerd. De kaart is in zes kleuren ge drukt en de Rijksgrens is door een donkerder arceering aangegeven. Alle van wegwijzers van den A. N. W. B. voorziene wegen zijn in roode kleur aangeduid; de overige voor het autoverkeer belangrijke wegen zijn geel ge kleurd. De rijwielpaden zijn weggelaten, het geen aan de overzichtelijkheid ten goede komt; kanalen, vaarten, bruggetjes en klei nere zijwegen zijn wel aangegeven, om den automobilist in staat te stellen, zich bij een gedwongen oponthoud gemakkelijk te oriën- teeren en nauwkeurig te bepalen waar hij zich bevindt Er is dus niet het systeem ge volgd om alleen de hoofdwegen aan te geven, daar men in de praktijk de zijwegen en de oriënteeringspunten langs den weg toch blijkt niet te kunnen missen. Voorts zijn aangegeven wegen in aanleg, wegen, die slechts in één richting bereden mogen wor den, de hoogten, ter aanduiding van hellin gen in de wegen en de kleine dorpen en ge huchten, die bij het snel zich uitbreidend vrachtgoederenverkeer per auto, geregeld door vrachtauto's worden bezocht, zoodat het nuttig is dat ze op de kaart voorkomen. Langs de hoofdverbindingen, die duidelijk uit het overige wegennet te voorschijn komen, zijn de kilometerafstanden met roode cijfers aangegeven. Het teeken voor de pontveren is duidelijk in zwarte kleur gedrukt en bij zondere zorg is besteed om de namen der douanekantoren, de Hollandsche, zoowel als de Duitsche, te vermelden. Op de meeste kaarten komen die niet voor. Bij het ontwerpen van deze nieuwe kaart heeft de A. N. W. B. wederom in ruime mate de medewerking ondervonden van vele ge meentebesturen, die bereidwillig opgaaf de den van alle veranderingen welke in den laat- sten tijd het wegennet in hun gemeenten heeft ondergaan. Dat de samensteller reke ning gehouden heeft met de allerlaatste aan vullingen, blijkt o.a. hieruit, dat in den Wie- ringermeer polder die bij het verschijnen van blad I nog geheel wit gelaten was de in aanleg zijnde wegen en kanalen zijn geteekend, met de bijvoeging evenwel, dat bij het afdrukken van deze kaart de toegang tot dien polder nog verboden is, tenzij met vergunning van den Directeur-Generaal der Zuiderzee-werken. De verklaringen zijn in vier talen gedrukt: Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch, zoodat de kaart ook voor buitenlandsche toe risten te lezen is. Deze nieuwe Auto-kaart, op stevig papier gedrukt, wordt ook uitgegeven op linnen ge drukt (om in garages e.d. op te hangen) en op linnen geplakt en is, evenals de rijwiel- padkaarten van den Bond, zoo gevouwen, dat ze gemakklijk tijdens het rijden kan wor den geraadpleegd. Voor het autotoerisme is deze nieuwe Bondsuitgaaf een aanwinst, te meer waar er geen andere dergelijke nauwkeurige en ge heel bijgewerkte wegenkaart van ons land bestaat. OFFICIEEL Katholieke voetballers! Nu zoo aanstonds het sein tot den start gaat gegeven worden, is het zaak, dat wij gereed zijn. Nieuwe leden, meldt u thans aan. Nu is het de juiste tijd. Wacht niet tot alles draait, want dat werkt belemmerend. Hoe eerder opgegeven, hoe eerder de elftallen ingedeeld. Hoe eerder de ledenlijsten inge leverd, hoe eerder voltallige programs. Latere indeeling van elftallen is onaan genaam voor den bondsleider, voor uw secretaris en vooral voor u zelf. Werkt dus mede tot een vlotte regeling. JAARVERGADERING A.S. Maandag half 9 jaarvergadering m het R.K. Vereenigingsgebouw. Agenda: Notulen; Ingekomen stukken; Mededeelingen; Verslag secretaris; Verslag penningmeester; Verslag kascommissie; Bestuursverkiezing. Aftr. zijn de heeren: Th. v. d. Horst, L. Warmerdam en H. v. d. Vossen. (Candidaten uiterlijk heden aan het secretariaat inleveren). Benoeming kascommissie; Rondvraag; Sluiting. S. A. MULDERS, Secretaris, Zomervaart 14 A, Haarlem. R.K. Sport-Vereeniging „Santpoort" Secr. Hagelingerweg 222. Programma Zondag 16 Aug. G V. O. I—SANTPOORT I, (terrein A. R. C., Alkmaar). Het le elftal gaat Zondag naar Alk maar, terrein A. R. C. aan den Westerweg, een seriewedstrijd spelen tegen G. V. O. Verzameld wordt om 1 uur bij halte Auto bussen in Alkmaar, de wedstrijd vangt aan om 2 uur. In onze j.l. 11 Aug. gehouden bestuurs vergadering, is in overleg met onzen Geest. Adviseur, besloten een Triduum te houden voor onze vereeniging en wel op Donder dag 17, Vrijdag 18 Sept., 's avonds 7.30 en Zondag 20 Sept., alsdan H. Mis voor de Vereen, om 8.30 met algemeene H. Comm. en sluiting Triduum, waarna ontbijt bij de Eerw. Zusters. Het bestuur hoopt en ver trouwt dat allen hieraan mee doen!, SPORTLIEFHEBBERS Door het Bestuur is besloten seizoenkaar ten beschikbaar te stellen f 3.per kaart, op welker vertoon men vrijen toe gang heeft tot alle wedstrijden gespeeld door onze elftallen. Wij hopen dat van deze voordeelige aanbieding gretig gebruik gemaakt zal worden. Om de 2 laagste Sen. en de 2 Jun.-elf- tallen te formeeren, is het noodig, dat er eenige proefwedstrijden gespeeld worden. Deze zullen gespeeld worden as. Dinsdag 18 Aug. om 7 uur. Jun. A.Jun. B. Woensdag 19 Aug. om 7 uur Sen. A.— Sen. B. De elftallen A spelen in clubkleeding, de elftallen B in overhemd. De bestuursleden en de captains le en 2e elftal worden verzocht tegenwoordig te zijn. Sevr. L. Margarethastraat 1. Programma Zondag 16 Aug. VICTRIX-Jun.—GEEL-WIT Jun. (Aanvang 12.30 uur. In verband met den Katholieken Zondag op heden Zaterdag 15 Aug., is er geen be- taalgelegenheid in de St. Bavo. As. Zondag 16 Aug. orient Victrix haar nieuw terrein. De Geel-Wit Jun. spelen dan een wedstrijd tegen de Victrix-Jun. Het terrein is gelegen aan den Zwarten weg langs het Haarlem-terrein. Dus vóór de brug bij het Haarlem-terrein links af, het bekende Zwarte weggetje op. Secr. Secretaris J. J. Loerakker Leeuwerikstraat 13, Haarlem Onze Gezellen I—Vitesse I, half drie uur. Victrix IOnze Gezellen II, half drie uur. Onze Gezellen inLisse IH, 4 uur. Onze Gezellen IVT. Y. B. B. a, 2 uur, Middenweg. De leden va nhet tweede elftal worden er aan herinnerd, dat het Victrix-terrein thans ligt nabij de Kerklaan. Voor het 6e elftal zal waarschijnlijk nog een wedstrijd worden vastgesteld. f Aandeden De volgende aandeelen zijn door het be stuur in zijn vergadering van 11 Augustus jX uitgeloot. No. 2 12 16 38 48 52 —72 73 74 82 88 104 112 131 134 143 153 158 167 171. Deze aandeelen zijn betaalbaar gesteld bij den penningmeester, den heer P. A. Schoorl, Rijksstraatweg 365, alhier. Gecostumeerde wedstrijd Daar het bestuur is gebleken, dat er animo bestaat een gecostumeerden voetbal wedstrijd te houden, is het bestuur besloten, bij voldoenfe deelname, deze plaats te doen vinden op Zondag 13 Sept. a.s. Hieraan kunnen enkel deelnemen dona teurs en de leden en oud-leden, die niet actief meer voetballen. Aanmelding moet geschieden bij het se cretariaat van de vereeniging, waar ook nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Onze GezellenVitesse Deze wedstrijd wordt gespeeld voor de nederlaagwedstrijden. Onze Gezellen verschijnt in de volgende opstelling: Snoeren, C. van Roon, Handgraaf, Lindström, Heesakkers, Jac. Lindström, H. van Roon, Elferink, Voogd, Schappen, Schippers. Secr. H. Zoet, Kritzingerstraat 4 Belangrijke mededeeling aan de leden en belanghebbenden Het bestuur doet een beroep op uw aller medewerking om uiterlijk kwart over een op ons nieuw terrein aanwezig te zijn (aan de Jan Gij zen vaart) in verband met de inzegening van het kleedlokaal en terrein, welke verricht zal worden door den Weleerw. Heer kapelaan v. Houten. Programma voor Zondag 16 Aug. a.s. Half een Victrix Jr.Geel Wit Jr. Kwart voor twee: Openingswoord door den voorzitter. 2 uur: Inzegening van het kleedlokaal. Kwart over twee: Officieele opening van het terrein. 2% uur: Een wedstrijd Victrix IO. G. Comb. Het Victrix-elftal is als volgt samen gesteld: W. de Grosff, A. Metselaar, P. v. Putten, W. Jansen, Th. v. Putten A. Remer, P. Drost, J. Zoet, J. Vlegels, J. Bijvoet, P. v. d. Laan. Achter het „Haarlem"-veld. De R. K. V. V. Victrix, welke evenals zoo vele andere Roomsche voetbalvereenigingen meermalen heeft gesukkeld met een speel veld, gaat morgen een nieuwe gelegenheid in gebruik nemen en wanneer we ons niet vergissen, heeft de oude weeshuisclub daar mee een grooten stap in de goede richting gezet. Er zit leven in bij Victrix! Een tijdperk van bloei brak aan verleden jaar bij de viering van het 10-jarig be staan: de vooruitgang van het ledenaantal nam groote afmetingen aan, in de compe titie sloeg Victrix een schitterende figuur, maar terreinnood bleef in het afgeloopen seizoen bestaan. Het Gemeenteterrein aan de Kleverlaan kon slechts zelden bespeeld worden en de ijverige bestuursleden zagen toen naar een ander beter speelveld om en daarin is men geslaagd. Victrix heeft voor de eerste vijf jaren de beschikking gekregen over een prachtig stuk weiland, gelegen aan den Rijksstraatweg, precies achter het „Haarlem"-veld en rappe handen hebben dit stuk grond in een alles zins uitstekend voetbalterrein herschapen. Toen we deze week ter plaatse een kijkje namen, troffen we toevallig den heer Drost, den ijverigen voorzitter van Victrix, die de laatste hand legde aan de inrichting van het nieuwe veld. De heer Drost heeft liefde voor zijn club en met bewondering zagen we hoe hij hier weken achtereen met behulp van vele le den, gewerkt heeft om van dit weiland een prachtig voetbalveld te maken. En we mo gen gerust zeggen, dat Drost en zijn jon gens eer van hun werk hebben. Wel was nog niet alles in de puntjes ge regeld, maar de hoofdzaken waren toch reeds aanwezig. Een prachtig kleedhuis, plaats bie dende voor een viertal elftallen, met een aparte kleedgelegenheid voor den scheids rechter, een consumptie-afdeeling, werkelijk vrijwel naar de eischen des tijds ingericht. Waterleiding kan echter niet worden aan gelegd, doch wel kan voor voldoende water gezorgd worden. En dat alles hebben we zelf voor elkaar gebracht, aldus de heer Drost, waarbij hij vooral de prachtige medewerking van de le den Zoet en Metselaar prees. Het speelveld, dat een oppervlakte heeft van 105 M. bij 60 M. ziet er goed uit, al was het hier en daar nog wat hobbelig. Het moest echter nog gerold worden, zoo dat we ook in dit opzicht tevreden konden zijn. De voornaamste goede eigenschap is evenwel gelegen in de uitstekende bodem gesteldheid, waardoor afkeuring wegens re genval vrij zeker niet kan plaats hebben. Zooals reeds gezegd, wordt morgen het nieuwe terrein officieel geopend De wijdingsplechtigheid welke plaats vindt om twee uur, zal worden verricht door den Weleerw. heer Kap. v. Houten, voorzitter der Juniorencommissie. Om half een spelen de Junioren-elftallen van Victrix en Geel Wit den eersten wedstrijd, terwijl na de wijdingsplechtigheid Victrix I den strijd aan bindt tegen een sterke Onze Gezellen-com binatie. Het terrein bereikt men via het zwarte pad dat langs de staantribune van het „Haarlem"-veld loopt. Een bezoek aan deze officieele opening kunnen we aanbevelen. Aan Victrix onze beste wenschen in de nieuwe omgeving! P. K. R.K. S. V. „The Yellow Black Boys" Secretariaat: K. v. Manderstraat 88 Hedenavond van 7—8 uur contributiebe- talen in de R. K. Mil. Vereeniging, Zoete- straat. Dinsdagavond 7 uur trainen junioren en Donderdagavond 7 uur trainen senioren op het H. B. C.-terrein. Donderdagavond 9 uur bestuursvergade ring Baan 43. Tot Dinsdagavond bestaat nog gelegenheid zich op te geven voor het junioren-uitstapje op Zondag 23 Augustus naar Hilversum. De reiskosten bedragen f 1- Een dezer dagen zal een aanvang wor den gemaakt met het innen der bondscon- tributie. Dringend verzoeken wij de kwitan tie bij eerste aanbieding te voldoen. Belangrijk. Morgen(Zondag)middag van 12 tot 2 uur trainen van het eerste en tweede elftal op het H. B. C.-terrein onder leiding van trainer Segerius. Niemand blijve weg. Naar we vernemen, zal vermoedelijk op 30 Augustus a.s. in Halfweg een propagan- da-wedstrijd worden gespeeld tusschen ae Haarlemsche vereenigingen Geel Wit en Onze Gezellen, zulks ter gelegenheid van de oprichting der nieuwe R.K. voetbalclub in Halfweg. R. K. Voetbalvereeniging V. V. H. Donderdag jX is opgericht geworden de R. K. Voetbal-vereeniging „Haarlem". Het be stuur is als volgt samengesteld: P. van Dui- venboden voorzitter; J. Franse, Vooruitgang straat 7, Haarlem secretaris en Th. v. d. Ejjk- hoff, penningmeester. Deze nieuwe vereeniging meldde zich heden aan voor het lidmaatschap der D. H. V. B., en heeft momenteel twee elftallen, waarmede zal worden uitgekomen in de competitie. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden aan het secretariaat. Voor morgen .is vastgesteld: Halfweg I—V. V. H. I Halfweg II—V. V. H. II. Nadere bijzonderheden volgen. HAARLEMMER. „Kn vergeet niet, man- nie om dat boek: Verzor ging van Huis en Tuin, mee te brengen." (Judge) Secr. Kleine Houtstraat 117r. Het feit, dat Zondag de Nat. Athletiek- Kampioenschappen in Haarlem verwerkt worden, stelt thans velen van ons in de ge legenheid dezen hoogst belangrijken wed strijd bij te wonen. Een viertal A. C. E.-ers zijn aangezocht aan dezen wedstrijd deel te nemen. Een on derscheiding, die natuurlijk op prijs wordt gesteld. O.a. moet Y. Flipsen de kleuren op den hink-stap-sprong verdedigen en is re serve op hoogspringen m. a. H. van Hagen en M. Ebbing zullen broederlijk het nummer discuswerpen moeten verdedigen, terwijl Henk Mathot moet starten op de 800 M., doch door omstandigheden niet in de ge legenheid is, hierop uit te komen. Vervolg Competitieindeeling afd. I. Reserve le klasse: Ajax 2, Blauw-Wit 2, AFC 2, Zeeburgia 2, Haarlem 2, HFC 2, EDO 2, ZFC 2, Storm vogels 2, Hilversum 2. Reserve 2e klasase A: HRC 2, WFC 2, Alcmaria Victrix 2, KFC 2, VSV 2, RCH 2, De Volewijckers 2, De Spar taan 2, DEC 2, Blauw-Wit 3. Reserve 2e klasse B: Velox 2, UW 2, 't Gooi 2, Hilversum 3, Vriendenschaar 2, HVC 2, Baam 2, Rapiditas 2, Ajax 3, WA 2. Reserve 3e klasse A: Helder 2, Alcmaria Victrix 3, QSC 2, OSV 2, ZFC 3, Meervogels 2, Hollandia 2, West-Frisia 2, WFC 3 (bij toelating). Reserve 3e klasse B: DWS 2, Swift 2, ADW 2, Amstel 2, ODE 2, Ajax 4, DEC 3, Oosterpark 2, AFC 3, ZW 2. Reserve 3e klasse C; TOG 2, JOS 2, SDW 2, Ahrend's VC 2, De Spartaan 3, ZNC 2, Blauw-Wit 4, Water graafsmeer 2, HEDW 2, DSV 2. Reserve 3e klasse D: 't Gooi 3, Rapiditas 3. BFC 2, Allen Weer baar 2, DWV 2, Zeeburgia 3, OWO 2, Wil- helmina Vooruit 2, WA 3, SLTO 2 (bij toe lating) (Sportkr.) „R. K. Zwemvereeniging" Het oefenuur is a.s. Dinsdag als volgt: Dames van 67 uur. Heeren van 7 tot 8 uur. Op Zondag 23 Augustus zal er een fiets tocht gehouden worden naar Bussum of Noordwijk. Programma voor Zondag a.s.: Ned. Elftal—Free Foresters (terrein Rood en Wit) R. C. H.—H. T. C. C. Overgang Haarlem 2—V. V. V. 2 Vleermuizen—Ajax (A) D. V. C.—A. C C. 2 Van Zaterdag 29 Aug. tot en met Zondag 6 September heeft op de banen van het ten nispark „Duinwijck", Johannes Verhulstweg te Bloemendaal. wederom het jaarlijksche tournament plaats. Dg wedstrijd-commissie bestaat uit: mevr. C. van OlstUnger, en de heeren J. Stok- mans en M. de Groot. De inschrijvingen sluiten Maandag 24 Aug. des avonds 10 uur. A.s. Dinsdagavond zal in het clublokaal van het H. S. G. Jansstraat 49 ditmaal door den heer H. G. Bollebakkear de tweede de monstratie-lezing worden gegeven. De heer Bollebakker, speler aan het eerste bord der club, zal speciaal voor beginners, de opening van het „Vierpaardenspel" en daar van eenige minder bekende varianten behan delen. Het H. S. G. hoopt dat voor deze lezing ook weder veel belangstelling zal bestaan. Iedere schaker is hartelijk welkom. Wij verven ze voor U in de nieuwste modekleuren Nederlandsche Schaakbond Uit het jaarverslag 1930'31 van den se cretaris van den Nederlandschen Schaak bond, ontleenen wij, dat het aantal per soonlijke leden thans 419 bedraagt tegen 461 in 1929/30. Het aantal clubabonné's op het tijdschrift van den Nederlandschen Schaakbond bedraagt 2200, terwijl het aan tal clubs 139 bedraagt (vorig jaar 136) met een aantal clubleden van 4150 (vorig jaar 3800). Op 23 September as. te Brooklijn. Plaats en tijdstip van de boksmatch om het zwaargewicht - wereldkampioenschap tusschen Primo Camera en Jack Sharkey, zijn thans definitief vastgesteld. De boks match zal op 23 September as. te Brook lyn, New York, plaatsvinden. De Alkmaarsche grasbaanraces op 23 Augustus a.s. De grasbaanwedstrijden, welke elk jaar op den eersten Kermis-Zondag op de Alkmaar sche grasbaan worden gehouden, beloven ook dit jaar weer zeer aantrekkelijk te worden. De inschrijvingen, welke dagelijks binnen ko men, voorspellen tenminste alle goeds. Van de veertig inschrijvingen die binnen geko men zijn, noemen wij bijvoorbeeld die der se niores. in de 350 c.M.3 klasse zullen om. star ten v. d. Berg, Bovee, Beverdam en Ooster- baan, in de 500 c.M.3 klasse komen uit Jan Rijk, v. d. Pluym, v. Pelt, Hulsebosch en an deren. Ook uit Noord-Holland komen weer ver schillende renners op de baan. Daar zijn de Alkmaarders Dupont, Ludeke, de Ridder, Ver meulen en v. Latum, daar zijn Jan Moejes, De Graaf, Roos, De Boer, enz., allemaal ren ners uit onze omgeving Verder komt de nieu weling v. d. Vlies uit Rotterdam, die plotse ling bekendheid kreeg om ziin kunstrijden en ook hier tijdens de pauze ongetwijfeld ver rassende staaltjes te zien zal geven. Wij kunnen tenslotte nog meedeelen, dat alle wedstrijden dezen keer in manches worden verreden, zoodat een va'partijtje in de een of andere serie niet dadelijk afvallen betee- kent! Het rijden in manches (met punten telling) geeft meer strijd, terwijl de taktiek hier nog meer meespreekt dan anders! Morgen organiseert Blauw-Wit seriewed strijden om een zilveren beker en twee me dailles. Onder de deelnemende negentallen zijn ook Haarlem en H. H. C. H. H. C. heeft het met de loting al heel slecht getroffen. Het spreekt vanzelf, dat we H. H. C. weinig kans geven om het ver der te brengen dan dezen èenen wedstrijd. Doch ook het succes van Haarlem achten we probematisch. Vermoedelijk wint dit negental nog wel van Z. R. C., doch dan moet het eveneens tegen Blauw-Wit spelen en we verwachten niet anders dan dat dan Haarlem sneuvelt. Het programma luidt: 10 uur: a. D. E. C.— Togo; b. Ajax— V V. G. A. Half 12: c. Blauw-Wit—H. H. C.; d. HaarlemZ. R. C. 1 uur: e. winnaars a—b; f. winnaars c—d. 3 uur: g. finale: winnaars ef Doordat Togo H met 12—13 zijn wed strijd tegen D. E. C. II verloor, kon geen ander negental het punten-aantal "an Haarlem II nog bereiken. Daarmee is dus Haarlem II kampioen van de Tweede Klasse B. Ulvenhout, 11 Augustus 1931 De Weareld staat ffigwpjSaBk j Gin mensch is op len na tenminste mee vieren in één bed; vakaansie te vieren! „Ja, Dré, 'nen mensch mot 'r 's uit," zeg gen m'n klaanten aan d'n gruuntenwagel: „dus ge hoef mergen nie aan te komen en verders de heele week nie meer!" Of: „bel overmergen maar 's aan. Ben Tc nie thuis, dan merkt t wel en dan hoefde nie meer te komen veur gisteren over acht dagen." Of: „wilde mergen hiernaast links, nie rechts horre, waant mee da volk wil 'k niks te maken emmen, afgeven 'n kropke slaai, twee bossen peeën en aanderhaalven ki- loow èrpels? Waant ik ben mergen nie thuis veur teugen d'n avond en 'k mot vor- sche gruuntes emmen!" Of: „breng mergen virtig kersvorsche eikes mee, waant ik krijg lezjees." Affjjn, laat ik nie beginnen mee al die defrente bodschappen op te gaan schrijven, Waant dan is 't end verloren, 'k Krijg er zoow eiken dag 'n vijfentwintig in deuzen tijd en ik beloof oew, amico, 't is 'n hek sentoer om da-d-allemaal zoow uit oewen kop veur mekaar te boksen! As ik dan ok d'n kleinen Dré nie bij me had deus dagen, dan zouw er vast en zekers nog wel 's wa deur m'nen kop schieten, maar nouw? Gin kaans, horre. Ja, da boske-n-is dan weer ier. Eiken dag gaat ie mee de klaanten af, mee naar d'n akker, in t kort: is nie bij me vandaan te slaan. En hoe of ie kaans ziet, daar tusschen- deur zoow nog onzen Janus d'n veldwachter z'n haanden vol werk te geven is m-n-al net zo'n groot raadsel, as dat ie op school nie leeren kan en harsekens hee, zoow goed, dat ie heel m'nen hof en d'n negotie er van op z'n dümke kent! 't Is toch zo'n tiepke, ee! Z'n vader hee-t-'m gebrocht. ,,'t Is da gij 'm gevraagd hèt, Vader, om op d'n hof te komen logeeren," zee m'nen zeun; „en da z'n moeder gin raad wit as ze 'm vier weken aan één stuk thuis mot emmen mee die vakaansie, maar aan- dersverdiend hee-t ie 't nie!" Zoo kwam ie aan op 't perron. „Dag opa," riep Dré III toen opgetogen en één, twee, drie, daar vloog ie mee 'n sprongeske om m'nen nek en flüsterde in m'n ooren: „Dré H is uit z'n hum!" „Waarom?" „Niks zeggen, daar is ie." Toen stingen me-n-op 't plein veur de statie, waar me in de sjees stapten, en mee 'n kwiek gangeske, laankst de singels deur Berda naar Ulvenhout op aan rejen. „En hoe is 't thuis?" vroeg ik, toen Bles in gaank sting en z'n hoeven as 'n uurwerk zoow zuiver over de keiën kletterden. „Bedaankt, best," zee m'nen zeun: „mee moeder ok alles goed, vader?" „Alles kits," zee ik: „vort Bles" en Dré IH klapte mee z'n tongeske. 't Was 'nen zeldzaam prachtigen Augus tusdag, zooas me die van 't jaar maar te weinig emmen. 't Zonneke schoot mee katachtige spuls- heid z'n straaltjes deur 't lommer van de iepen, die te spiegelen stingen in 't klare water van de singels, waar ier en daar 'nen snoek in zulverglaanzing teugen t water oppervlak sting, zoow stil as 'ri müske. Enkele goudgele blaaikes wentelden uit de hooge boomen, weifelend naar omlaag en 'n heel raandje van herfstgoud hadden ze al gemokt, laanks de graskaanten. D'n kleine Dré zat naast me as één brokske geluk en zonneschijn, waant drie volle weken van plazier-zonder-éénen- strafregel stongen veur z'n deurke. „Hij is dan toch overgegaan ee, Dré," riep ik naar m'nen zeun achter me en mee keek ik mee één ogske naar dieën kleinen ridder naast me. D'n kleine Dré kneep z'n ogskes 'n bietje toe en keek straf in de verte, net of ie van achter 'm nie veul goeds verwachtte. „Ja ja," zuchtte m'nen zeun: „of ie over gegaan is!" Dré III knipte 'n ogske naar mijn of ie zeggen wouw: nouw koom 't. „As nummer één! hèhè van ach teren af te beginnen," eindigde d'n verver z'nen vadertrots. „Ollee," zee ik: „aan alles mot 'nen stèèrt zitten, Dré, net zoow goed as 'nen kop en as hfj nouw van 't jaar 't stèèrtje is gewiest, dan is ie volgend jaar misschient wel d'n kop." Toen teugen Dré in: „niewaar, Dré?" „Mooi weer, ee opa!" antwoordde-n-ie. „Prachtig," zee ik. Toen schupte-n-ie teu gen m'nen voet of ie zeggen wouw: „goed geschoten, opa." Ja, amico, d'n grooten Dré zat nouw wel op te scheppen daar achter in de sjees, mee z'nen grooten flambaar op, maar hij was heelegaar vergeten, dat ie zeivers vroe ger op de school ok ginnen komeet was. En daar motte dan as grotvader zo'n bietje tusschendeur weten te zeilen. Wa gij? Toen me thuiskwammen sting Trui al aan de deur. Die heurt op 'nen Kielemeter afstaand d'n stap van onzen Bles al. Dré III zwaaide mee z'n mutske, 'n soortement van haalf appeltje mee 'n stengeltje d'r aan, da gewoonlijk op z'n kopke zit geplakt of 't eraan vergroeid zit en veur me stil- stongen, was ie al van de sjees gespron gen mee z'n kofferke in de eene haand, liep naar grotmoeder en zee achter mekaar z'n versje op. „Dag opoe, hoe maakt u 't en veel kompelementen van moeder en ik zal braaf zijn, heef moeder gezeid." En terwijl ik m'n perdje naar d'n stal leidde, begon Dré z'n kofferke uit te pak ken, hong z'n Zondagsch pak op 't opka- merke, achter 't witte laken, z'nen hansjop gooide-n-ie op bed, trok z'n ouw kieltje- n-aan, da me altij veur 'm emmen leggen (nog van ons jongens), en na twee me nuutjes was ie heelegaar geïnstalleerd en duikelde over z'n haanden d'n erft op, da Blek van 'm schrok. Na drie menuten sting ie aan de pomp, in 't achterhuis en spoelde 'nen kwak essetee van z'n haanden af, waar ie mid den in „gestaan" had bij z'n geduikel. „Wa-d-is da Dré?" vroeg ik: „wa gooide daar zoow weg deur d'n gotsteen?" Toen trok ie z'n nuske-n-op en zee: „sjoklaa." Van de week hè 'k me mee 'm bedooid Menier pustoor kwam effen binnenwip pen van z'n avondwaapdelingske om met een z'n komplementje te maken over de „dunne" boontjes die 'k had laten brengen deur dieën kleinen sloeber. 't Was gloeiend heet gewiest dieën dag en zwaar lag d'n avond nog, mee 'n rosse locht, op heel de natuur te wegen, 't Pus- torke zwitte en zette z'n ronde, zwarte hoedje zoow laank af en veegde laanks z'n rozig-blinkend veurhoofd, waar de natte horkes van z'n zuiveren krullekes glinster den. Me mokten 'n protje over 't weer, d'n oogst en over de wermte. Over 't koren da me dieën dag afgedaan hadden en zoow, en 't pilske, da-d-eel d'n dag in d'n waterput had gehangen, da besloeg dof 't glas, zoow lekker koel was 't. 't Was 'n zomeravond-uurke om stillekes op te snoepen, zoow lekker. Toen kwam Janus d'n erft op. Die kent da kunstje van me mee m'n krükske in d'n put op zukke hondsdagen, maar vandaag veegde-n-ie toch, waant menier pustoor was 'm sjuust veur! Janus had klachten over d'n kleinen Dré. 'k Zal ze maar nie opnoemen; de kepotte ruiten, gegapte perzieken en vechtpartijen hè 'k effen gemokt mee 'n sjegaar en 'n borreltje. Maar toen me d'n kleinen bandiet erbij wouwen halen, menier pustoor z'n ogs kes fonkelden onder de overhaangende grijze wenkbraauwen, van stiekum plazier, toen konnen me 'm nieveraans vinden. „Daar net was ie nog ier," lachte menier pustoor; „toen zat ie m'n hoed te bekij ken; ehehstotterde-n-ie ineens en ik schrok me 'n beroerte. Trui ok, daar- veur. Waantnie alleen d'n Dré weg maar ok 't pustoorshoedje. Hij was natuur lijk op d'n loop gegaan veur d'n Jaan, die hij al eerder gezien had, as Janus ons. Wij zochten, ieveraans, maar nikske te zien. En menier pustoor zonder z'n hoedje weg laten gaan, gong ok nie. Op 't lest zee ik: „menier pustoor, wil ik bij oew thuis gaauw effekes 'nen aanderen gaan halen bij Mie, dan spring ik op de fiets!" „Keb 'r maar eenen," lachte-n-ie 'n bietje verlegen en die van den kaplaan zijn me te groot!" Op 't lest zat er niks aanders op, as da Janus maar weggong, waant aanders kwam dieën struikroover toch nie veur d'n dag, al had menier pustoor motten blijven over nachten. Dus Janus vertrok. Gelukkig da-d-et zoow wèrm was, waant da goeie, ouwe manneke mee z'n blooten kop had aanders nog lillek ziek kunnen worren ok en 'm 'n zijen pet van me leenen, gère, ai moes ik 'm ke- doow doen, maar of ie die op zouw willen zetten? En zoow gongen er duzenden ge dachten deur m'nen kop, d' een al gekker as d' aandere, en op 't lest zatten me d'r alle drie mee te lachen, pustoor, Trui en ikke, waant me dochten allemaal 't zelfste natuurlijk! Toen Janus al 'n heel end weg was, wier d'r boven ons, in d'n notelèèr gekucht. En toen! Toen! Om oew eigen 'n apenkulleke te lachen. Zat me dieën sloeber daar in de takken, mee 'n aangstig gezicht en 't hoedje van menier pastoor op z'nen brutalen kop. Trui was woeiënd! Maar d'n pustoor en ikke, wij emmen ons tranen gelachen. Wa was er gebeurd? Dré had, zooas kinders zijn, 't hoedje op staan passen en sjuust was Janus d'n erft opgekomen. En veur iemand 't in de gaten had, was ie as 'n kat d'n boom ingeklau- terd zoow rap en zoow stillekes, mee t hoedje nog op z'n hoofd, 't Was voor hum wa nuuws, omdat de heeren geestelijken in Ollaand 'nen gewonen zwarten gleufhoed dragen. Hier dragen ze zó'n biskop-model- leke en daar moest Dré III 't zijne van emmen, ziede. 't Is mee d'n dieë zoow, die begaai 't altij zóów haard, da ge nie kwaad kunt zijn, maar lachen mot en zoow rokt Dré III deur de wèreld! En as ik 'm dan teugen Trui in bescher ming neem en Trui nog kwaaier wordt, dan is 't altij: „hij hee d'n aard naar niemaand vrimds, Dré den eerste!!" Dan tippelen Dré I en Dré III maar stiekum weg, kijken mekaar maar 's aan, knippen 'n ogske en zuchten. „Ge kunt 'r mee sukkelen, Dré Hl," zeg ik dan. „Ge kunt 'r mee tobben, Dré I," zee hij dan. Ollee, ik gaai er afscheiën. Waant hij lot me gin rust. „Of 't nouw nóg nie klaar is," is ie al tien keer komen vragen deur 't romke van d'n stal da-d-in ons kamer uitkomt en 'k begin nouw toch ongerust te worren, wat ie daar allemaal aan 't uitbroeiën is. Dus tot de noste week. Veul groeten van Trui en as altij gki horke minder vari oewen toet a voe DRfi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13