Filmnieuws Stofzuigerhuis SMERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS Agenda 15 Augustus Agenda 16 Augustus St. Vincentius-Bibliotheek Aanbesteding Plechtige installatie Pastoor P. Roovers W. KUIPERS Zn. Alleen ZIJLSTRAAT 97 De verplichte middag sluiting Een niet gehouden afscheidspreek Blijde incomste van pastoor v. d. Tuyn te Heemstede BURGERLIJKE STAND Ernstige aanrijding bij de Amsterdamsche Poort te Haarlem Barteljorisstraat 16 ^Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- Rembrandt-Theater Luxor-Theater Rembrand-Theater „Das Lied ist Aus", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema „Die Drei von der Tankstelle, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De Nibelungen", door- loopende voorstelling van.2.15 tot 7 uur en 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Rembrandt-Theater „Das Lied ist Aus" 7 en 9.15 uur. Matinee 2.30 uur. Palace-Cinema Die Drei von der Tank- stelle, 8.15 uur. Matinee 2.30 uur. Luxor-Theater „De Nibelungen", 8.15 uur. Matinee 2.30 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden tot en met Vrijdag waar genomen door P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539, de firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495 en de Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraat weg 19, telefoon 12711. NIEUWE GROENMARKT 22: Woensdag avond van half 89 uur. Door architect J. C. Slagter werd voor de N.V. Technischbureau v/h Nierstrasz te Amsterdam onderhands aanbesteed het bouwen van een tegelfabriek aan den Schalkwijkerweg te Haarlem. Ingeschreven werd als volgt: a. Bouw (zonder ijzerconstructie) Gebr. Broertjes, Heemstede f 20.930. N.V. v/h F Broersma, Haarlem f 20.800. P. Rijnierse en Zn., Overveen f 20.640.— Gebr. de Vries, Scheveningen f 19.840. E. Bellaart, Haarlem f 19.766. A. Ph. Romeyn, Haarlem f 19.300. J. B. Kroon v. Diest, Haarlem f 19.150. B. Boerigter Haarlem f 18.780. b. Glas- en verf werk: N.V. Ripperda, Haarlem f 1322. A. Hulshoff, Haarlem f 1150. P. Essenius, Haarlem f 980. J. C. Cramer en Zn., Haarlem f 900. De ijzerconstructie is opgedragen aan de N.V. D. Hosenbirk en Zoon's Ijzer en Staal industrie, alhier. De a.s. Koninginnefeesten Het programma in HaarlemOost De vereeniging „Koninginnedag" heeft voor Haarlem—Oost het volgende programma der feestelijkheden ter gelegenheid van dén ver jaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. 1931 samengesteld: V.M. 7 30 uur: Muzikale reveille door „de Spaarnebazuin." V.M. 8.15 uur: Vertrek, vanaf het Teijler- plein, der kinderen van de, in Haarlem- Oost gevestigde scholen naar de Gr. Markt voor de Aubade voorafgegaan door muziek. V.M. 9 uur: Opening van de vermakelijk heden en kramerijen staande aan de Zomer- vaart. N.M. 1.30—3 uur: Uitdeeling kindertractatie aan 'n daarvoor geplaatste tent aan de Zo- mervaart. N.M. 25 uur: Muzikale wandelingen door HaarlemOost, door twee muziekkorpsen („Utile Dulci" en „de Spaarnebazuin"). N.M. 35 uur: Afsteken van Japansch Dag-Vuurwerk, waaraan verbonden attrac ties voor het publiek. O.a. zal worden opge laten: diverse vogels, vlaggen, vlinders, een pauw, lampions, dobbelsteenen, ballen, en zelfs een paard, een kat, een visch een dan- rende dame, 'n waarzegger, schildpad, Japan ner, een konijn, een complete Chineesche Eerepoort, kortom het is een reuze attractie waaraan prachtige verrassingen zijn verbon den. N.M. 7 uur: Groote muzikale ommegang door „Utile Dulci" vanaf de Catharijnebrug. NM. 8 uur- Concert door „Utile Dulci" in de muziektent op het Teijlerpleln. NU. 9 uur: Zanguitvoering door „St. Caecilia" op het Teijlerplein. N.M. 9.45 uur: Voortzetting concert „Utile Dulci." NM. 10.30 uur: Groote muzikale omme gang met fakkels vanaf het Teijlerplein naar het vuurwerkterrein. N.M. 11 uur Groot schitterend vuurwerk bestaande uit 12 afdeelingen, 54 nummers, waaronder een prachtig komisch mechanisch nummer. Examens hoofdacte HAARLEM, 13 Augustus Gesl. mej. A. A. M. Kuiper, Harenkarspel en de heeren J. Kliffer, Schagerbrug, W. B. IJzerdraat en K. E. König, Amsterdam. Personalia Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen Duitsch L.O. de heeren A. Visser Jzn., alhier, en J. A. A. van Overbeek te Overveen. Rectificatie In een deel onzer vorige oplage werden de jubilea-data voor de veertigjarige priester feesten foutief afgedrukt. Als jaar der pries terwijding werd aangegeven 1881 in plaats van 1891. Aanbesteding Indrukwekkende plechtigheid in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper Gisterenavond is de nieuw-benoemde her der der parochie van den H. Joannes den Dooper, Pastoor P. Roovers door den waar nemend Deken, den Zeereerw. heer H. C. J. Sondaal, plechtig geïnstalleerd. Om half zeven werd Zijne Eerw. aan het station afgehaald en in optocht naar zijn nieuwe parochie gebracht. Een keurige stoet was gevormd door de verschillende jeugd- afdeelingen der parochie. Met trommels en vaandels voorop bereikte de kranige stoet, de met vlaggen versierde pastorie, waar Zijne Eerw. door een door bruidjes gevorm de eerewacht, zijn nieuwe pastorie binnen schreed. Deze installatie heeft wel op bijzonder luisterrijke wijze plaats gehad; de heele pa rochie verkeerde in feeststemming. Honder den hadden zich langs den door den stoet te volgen weg geschaard. De kerk was reeds lang voor den aanvang der plechtigheden tot de laatste plaats be zet. Op het altaar waren de sleutels der kerk, de kelk, het misboek en de te zamen gevouwen priesterlijke gewaden geplaatst. De waarnemend deken, pastoor Sondaal, leidde den nieuwen pastoor naar het altaar, waar deze zijn benoemingsbrief den ,/aar- nemend deken overhandigde, welke werd voorgelezen. Nadat de deken den brief had voorgelezen, opende hij het tabernakel en stelde het H. Sacrament ter aanbidding uit. Hierna werd door het koor het „Veni Creator" gezongen. Vervolgens legde de nieuwe pastoor, ge knield op het altaar den eed af, waarna pastoor Roovers met deken Sondaal het altaar besteeg. Hierna werden door den deken den pas toor de sleutels der kerk overhandigd, en vervolgens de keik, het misboek en de pries tergewaden, waarna het tabernakel gesloten werd en beiden naar den preekstoel, den biechtstoel, de doopvont en de sacristie gin gen, terwijl de gebruikelijke gebeden werden uitgesproken. Nadat de nieuwe pastoor naar het altaar teruggekeerd was, hield deken Sondaal de volgende toespraak: „Ik heb een herder aangesteld en Hij zal zijn tot herder". Deze woorden staan geschreven voor den Herder aller herders. Maar de nieuwe her der, wien God vandaag deze mooie parochie heeft gegeven, zal en moet een herder voor de parochianen zijn. Als ik deze woorden spreek, moet ik mijn dankbaarheid getuigen aan den ouden pas toor, voor wat hij in deze parochie tot stand heeft gebracht. Met wat hier tot stand is gebracht, worden andere mooie parochies beschaamd. Daarom alle lof aan den scheidenden her der; 13 jaren heeft hij hier hard gewerkt, alles wat hier gegroeid is, heeft hij gedaan. Er is geen parochie in Haarlem te vinden, die zoo gezegend is voor de jeugd als deze. In zoo'n korten tijd is dit schoone Godshuis gebouwd. Wie langs deze kerk gaat, ziet een prachtig getuigenis van geloof, maar ook van de werkkracht van pastoor Boogmans. Zijn naam zal niet vergeten worden! Deze eenvoudige woorden van dankbaarheid tot hem gesproken, mogen brengen tot een ge bed voor hem, in de lengte van jaren. Dé nieuwe pastoor, dien gij hebt binnen geleid op een wijze zoóals gij alleen dit kent, stónd sprakeloos over deze ontvangst. Gij hebt dit gedaan, omdat hij Uw herder zal zijn. Wat Christus zegt, is van deze parochie zoo waar: „Deze velden zijn wit'voor den oogst." 1 Gij moet uw nieuwen herder schenken uw liefde, vertrouwen en gehoorzaamheid. Gij moet in hem zien den dienaar en afgezant van Jezus. Den vader wiens hart voor u openstaat. Gij moet in hem zien den genees heer van het kwaad der ziel. Uw herder moet zijn een herder die zijn schapen kent. Nu richt ik mij tot U Pastoor, aldus deken Sondaal. Toen wij beiden nog jong waren, waren wij beiden in Rotterdam, in een pa rochie als deze. U was een van mijn opvol gers. Thans mag ik U in deze parochie in- stalleeren en ik doe dit gaarne, omdat ik weet dat gij een herder zult zijn naar Gods hart. V/at zijt gij gelukkig, dat God U deze parochie gegeven heeft! Weest voor dit volk een herder. Moogt gij hier vele jaren arbei den en mag God U zichtbaar zegenen. Moogt gij op Uw levensavond kunnen getui gen: „De velden waren wit voor den oogst, maar ik heb dezen oogst binnen gehaald." Ik ben voor mijn volk geweest een goede herder." Nadat deken Sondaal zijn predikatie be ëindigd had, werd het Tabernakel opnieuw geopend en het H. Sacrament uitgesteld, waarna de pastoor den zeg'en gaf. Ten slotte werden de gebruikelijke gezan gen gezongen, waarna de plechtigheden be ëindigd waren. Hierna werd door den nieuwen pastoor een plechtig lof gecelebreerd. Zijn eerw. werd geassisteerd door de Weleerw. heeren A. A. Trouwborst en Th. W. M. v. d. Lugt, beiden kapelaans der parochie. Wenken van de Reddingsbrigade Door het bestuur der R.K. Ccöpe, atieve Bouwvereeniging „St. Jozef" G. A. alhier, werd gisteravond aanbesteed het verfwerk voor 18 woningen, gelegen aan de Oost- Indiëstraat. De uitslag is: N.V. Amsterdamsch Schildersbedrijf 690. Siewertse Vooriman 540. Koopman Stiphout 648. Joh. G. Hoed 427. J. J. Monnee 810. J. H. Leuven, Heem3tede 765. H. J. A. Witteveen, Heemstede 900. J. G. H. Fengler 499. Justus Lucas, Spaarndam 627. Firma Buwalda Nieuwland, Amster dam 1247 Firma H. K. van Niél 3240. L. E. Kenselaar 900. L. van Etcen, Amsterdam 975. N.V. Het Schildersgild v.h. J. P. Faure 468.20. J. van der Veen, Amsterdam-Zuid 995. Waar geen woonplaats vermeld, wonen de inschrijvers in Haarlem. De tien geboden voor de baders en zwemmers 1. Ga nimmer op een onbewaakt strand- gedeelte baden of zwemmen, wanneer er 'n sterke landwind waait en het water vallen de is. De bovenstroom en de muien voeren u van de kust af. 2. Als ge baadt en ge bevindt u op de bank, ook al staat ge maar tot kniehoogte in het water, let dan op den opkomenden vloed. Het water stijgt in betrekkelijk kor ten tijd. De mogelijkheid bestaat, dat ge niet terug kunt keeren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee, ga dan alleen zwemmen en baden daar, waar uitstekend toezicht door ervaren bad- personeel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt u geheel naar de aanwijzin gen en raadgevingen van het badpersoneel. Zij weten de gevaren die dreigen kunnen be ter dan gij. 5. Breng den badman, die van 's morgens vroeg tot 's avonds, onvermoeid en onafge broken op zijn klanten heeft te letten, door uw onvoorzichtigheid niet noodeloos in ge vaar. Bedenk, dat velen van hen huisvader zijn en door uwe onvoorzichtigheid een on geluk kunnen krijgen. 6. Leer wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwemmen kunt, leer dan zwemmen; maar onthoud ook, dat iemand die goed kan zwemmen, wel in zee kan verdrinken. 8. Vraag, wanneer ge een goed zwemmer zijt en ge wilt u iets verder uit de kust be geven, aan den badman hoe de stroom loopt. Tegen den stroom optornen is in het dage- lijksch leven reeds moeilijk, in zee is het ge heel onbegonnen werk en ge gaat zeker ten onder. 9. Lijdt ge aan eigenwijsheid; ge wilt u niet laten raden en ge lacht om elk gevaar; zoek dan een gevaarlijke plek op, liefst waar geen waarschuwingsbord staat en ga daar OPTICIENS - "v\T.i. in zee; wellicht bereikt ge dan spoedig uw doel. 10. Laat u echter door al deze voorschrif ten niet afschrikken. Baadt en zwemt naar hartelust. Neemt echter altijd de noódige voorzichtigheid in acht en ga, wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot de borsthoogte in zee. Een adres van de drie Middenstands bonden, inzake de toepassing van Art. 6 der Winkelsluitingswet De besturen van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, den Nederl. R. K. Mid denstandsbond en de Vereeniging van den Christeiijken Handeldr. en Industr. Midden stand in Nederland hebben zich dezer dagen met een uitvoerig adres tot de voornaamste gemeenteraden des lands gewend, naar aan leiding van de adresbeweging, in verband met de toepassing van art. 6 der Winkel sluitingswet, ondernomen door de samen werkende organisaties van handels-, kan toor- en winkelbedienden. „Meer dan eens hebben onze plaatselijke organisaties eigener beweging contact ge zocht met de personeelsbonden. Doch wij meenen U in het voorafgaande te hebben duidelijk gemaakt, dat Uw Raad bü het eventueel velien van een oordeel in deze ma terie, als eenig criterium slechts mag aan leggen het bedrijfsbelang, zooals dit blijkt uit de meening van den georganiseerden winkelstand in Uw gemeente. Daarmede m strijd handelend, zal o.i. dan ook de onder - werpelijke verordening niet de vereischte Koninklijke goedkeuring kunen verkrijgen." In ons nummer van Maandag zullen wij het adres in zijn geheel opnemen. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Nieuwe Gracht 70, Haarlem Nieuwe aanwinsten Fletcher, J. R. S. De wraak der verdre venen. Valentine, Douglas De man met den horrelvoet. Weddingen, L. van Het raadsel van de Borinage. Garvice, Charles De erfgenaam van Chesney. Mitford, B. Het geheim van Heath Hover. Caskew, A. en C. Het betooverde ledi kant. Packark, P. L. Om honderdduizend dol lar. Ontspanningslectuur, meestal detectiven- romans, uitgave de Stella-editie. Casani Tito La bella Stagione. Santi, A. de Lacrime nuove. Paolieri, F. Novelle Toscane. Felici, I. Rosolacci e Fiordalisi. Rampoldi, R. L'Ombra Sua torna. Pastorino, C. Orme sull'erba. Molteni, G. Rinascere. Borio, H. di Una Hoglie; La luce di do- mani. Fallacara, L. I giorni incantati. Italiaansche romans, ontspanningslectuur van zeer goede soort, die door Jong en oud kunnen worden gelezen. N.B. Vanaf Maandag a.s. 17 Augustus is de bibliotheek wederom geopend. Uitleen van boeken van 1012. 25, 7 tot 9. Vraagt den nieuwen catalogus 1931. De Zeereerw. Heer L. J. Boogmans schrijft in „Het Sint Jansvuur": Er is tusschen mijn heengaan uit de pa rochie een verschil met het gewone heen gaan van een pastoor. Ie komt dit gewoonlijk onverwacht, ter wijl dit afscheid ruim een haif jaar voor zien werd; 2e wordt er dikwijls niet naar verlangd, maar hier heeft de Bisschop mij tevoren gevraagd en de volle vrije keuze gelaten het aan te nemen of niet; 3e ook al wordt een taak aanvaard, toch is deze niet altijd in overeenstemming met hetgeen men liefheeft Mij wacht een taak, die mij bij het begin van mijn priesterleven werd aanbevolen. Mgr. J. J. Graaff, destijds deken van Ouderkerk, vreesde, dat hij in zijn liefde voor de kerkelijke kunst en geschiedenis geen opvolger zou.hebben. Hij verzocht mij kennis met hem te komen maken en ik heb een groot deel van mijn vorming aan dezen heiligen en geleerden priester te dan ken: mijn liefde voor de liturgie en voor de schoonheid van Gods huis, mijn eerbied voor de Kerk en haar overheden. Toen kon hij niet vermoeden, dat zijn vrees ongegrond was en dat ik later zou worden aangewezen om mij geheel te geven aan het werk, dat hij slechts als bijwerk in zijn priesterlijke bediening kon beschouwen. Toch is aan dit heengaan het scheiden verbonden van hetgeen men in den stren gen zin het priesterlijk werk noemt: het werk in een parochie in preeken en cate chismus, in huisbezoek en toedienen der H.H. Sacramenten; en het schijnt, alsof het werk. dat ik thans ga aanvangen, geen priesterlijk werk is. Doch dit is slechts schijn. Vooreerst schrijft het Kerkelijk Wetboek voor, dat er niemand zijn moet, die de archieven verzorgt en dit moet een priester zijn. Vervolgens zijn de priesters niet dè eigenlijke bestuurders; zij zijn medehelpers der Bisschoppen en als zoodanig mag ik als helper van den Bisschop ook dit werk als zielzorg beschouwen. Ik mag bü mijn heengaan bij alle tekort komingen op vruchtbaar werk in deze pa rochie terugzien. Het heeft geen zin, dat werk hier op te noemen: het verschil tus schen hetgeen ik hier gevonden heb en het geen ik hier achterlaat is te groot, en ik tien er Onzen Lieven Heer dankbaar voor, dat ik dat heb mogen doen. Maar het is niet zonder de hulp van velen tot stand gekomen en daarom mag ik niet vertrekken zonder voor die mede werking mijn dank uit te spreken Ik noem hier den Bisschop, Mgr. A. J. Callier en Mgr. J. D. J. Aengenent, die met hun raad en daad ook in het geldelijke geholpen heb ben. Ik denk aan de kapelaans, die met mij gewerkt hebben; aan de Broeders, de onder wijzeressen en allen, die door hun gebed, hun aalmoezen, hun werk in en buiten de verschillende vereenigingen mü hebben bij gestaan. Als ik ze afzonderlijk zou noemen, zouden er zeker vergeten worden, en daar om noem ik alleen de twee officieele licha men, die door den Bisschop aan den Pastoor terzijde worden ge-teld: het Kerk- en Arm bestuur. Zender één ernstig meeningsver- schil heb ik de grootste zaken 13 jaar lang mét hen afgedaan. Ik ben blij, dat ik in Haarlem blijf en groei en bloei van de parochie mag blijven gadeslaan, terwijl ik mij in uw herinnering, in uw vriendschap en gebed aanbeveel. Welkomstwoord van kapelaan v. Schaik Vrijdagavond heeft de nieuwbenoemde pastoor van de St. Bavoparochie, de Zeer eerw. heer J. M. v. d. Tuyn, zijn intrede ge daan. Hoewel er naar buiten uit geen bijzon dere feestelijkheden waren georganiseerd, hebben de parochianen hun nieuwen herder toch een eenigszins feestelijke ontvangst bereid. Om kwart over 7 zou Z.Eerw. aan de kerk arriveeren. Voor dien tijd heerschte er op het kerkterrein een drukke bedrijvigheid. Aan beide zijden van den ingang stonden de 15 vaandeldragers en draagsters met de verschillende vaandels der R. K. Vereenigin gen voor een vaandelgroet. Een beeld van het Roomsche leven dat hier heerscht, een blijk van de verknochtheid der leden aan hun geestelijken herder. Vóór deze vaandels waren opgesteld een 50-tal bruidjes in witte kleederen, alle dra gend een tuiltje witte bloemen. Onder het beieren van de klokken kwam de stoet van een 6-tal auto's, versierd met de geel-witte vlaggen, en waarin gezeten be halve de nieuwe herder, ook de ouders van Z.Eerw. en 'het Kerk- en Armbestuur, welke laatste den pastoor van het Bisschoppelijk Paleis hadden afgehaald, het kerkplein op gereden. Na den vaandelgroet betrad Z.Eerw. het kerkgebouw, terwijl hem een welkomstlied door vele geloovigen werd toegezongen. Toen Z.Eerw. op het fraai versierde pries terkoor had plaats genomen, naast 't feeste lijk met bloemen en kaarslicht versierde al taar, betrad de Weleerw. heer kapelaan A. J. van Schaik den kansel voor een korten welkomstgroet. Met leedwezen, aldus Z.Eerw., hebben wij onzen grijzen herder deze parochie zien ver laten. Maar wij jubelen en juichen, omdat wij in een land leven dat priesters heeft, die de Goddelijke zending kunnen verrichten. Daarom zijn wij hedenavond bijeen om in vreugde en jubelzangen uiting te geven aan onze dankbaarheid jegens God. Tot den nieuwen herder wil Z.Eerw. woor den spreken van God zelf, ais deze zeide: „Zie, Ik zend u Mijn gezant, opdat hij u voorgaat en gij hem volgen kunt en u be hoede voor de vijanden, en die u moet bin nenvoeren in de plaats voor u bereid. Eer hem en luister naar zijn stem, want hij komt tot u in Mijnen naam." Ja, de priester is de gezant Gods, die ons zeker zal leiden, vooral in deze zoo moeilijke dagen. Ik ben dan ook zeker de tolk van allen hier aanwezig, aldus Z.Eerw., als ik zeg; „Benedictus qui venit in Nomine Dominè" (Gezegend gij, die komt in den naam des Heeren). Dit zullen ook zij zeggen, die hier niet kunnen wezen. De ouden van dagen en de zieken, die zeker uwe hulp komen vra gen in hun ouderdom of ziekte. U vragen wij, als afgezant Gods, Zijn Goddelijken zegen af te smeeken en Uwen priesterlijken zegen straks met het Aller heiligste. Z.Eerw. besloot met een beroep op alle pa rochianen om God te smeeken, dat Hij het werk van dezen nieuwen herder moge ze genen. Onder het uitstellen van het Allerheiligste ving dan het plechtig Lof aan met het zin gen van het „Veni Creator". Het Lof werd door den nieuwen pastoor gecelebreerd. Na het Lof werd nog een Marialied ge zongen, waarmede deze eerste plechtigheid was afgeloopen. Hedenmorgen om half 11 vond de plech tige installatie plaats door den waarnemend deken, den Zeereerw. heer H. C. J. Son daal. Bij de plechtige H. Mis, door pastoor v. d. Tuyn opgedragen, assisteerden de Weleerw. heeren A. J. van Schaik als diaken en J. J. Tesselaar als sub-diaken. Wij komen op deze plechtigheid Maandag nader terug. Ruit van een trein ingeworpen Bij de politie is aar, ifte gedaan, dat van den trein die om 4 uur van Haarlem naar Leiden is vertrokken, tusschen het goederen station en Aerdenhout van een der coupé's een ruit is ingeworpen. De politie stelt een onderzoek in. Portemonnaie met f 8.75 gestolen Bij de politie is aangifte gedaan, dat uit het kleedhuis van het sportterrein aan den Kleverparkweg een portemonnaie. inhouden de f 8.75 is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Concert in den Hout De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft Zondag 16 Augustus te half 3 een concert in den Hout, onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd zullen worden: 1. Marche Militaire Fr. Schubert. 2. Ouverture „Prins Methusalem" Joh. Strauss. 3. Künstler leben (Walzer) Joh. Srauss. 4. Fant. de 1' Opera „Rigoletto" G. Verdi-Tavan. 5. Ouverture „Les cent Vierges" Lecocq. 6. Perpetum Mobile (Musikalischer Scherz) Joh. Strauss. 7. Fant. de 1' Opera „Traviata" G. Verdi-Tavan. Geboren: 12 Augustus: N. v. Roonde Jong, d. 13 Augustus: W. C. Bogaart-- Nieuwpoort, z. M. P. E. Köhnkev. Eerde, d. M. Kool—Funcke, d. J. Dijk straWouda, z. C. M. Beenkuipers, z. 14 Augustus: A. DuindamJansen, d. E. C. J. AndreoliFeije, d. M. v. Eg- mondWesthof, d. Ondertrouwd: 14 Augustus: G. G. de Boöis en J. Buma J. de Ridder en H. J. M. v. Leuven. Getrouwd: 14 Augustus: C. J. Cos en M. C. Ketner. Overleden: 12 Augustus: J. Dapper, 61 j, Rollandslaan 13 Augustus: P. Groen, 18 jaar, Gasthuisvest 3. A. Flink, 11 jaar, Krelagestraat J. H. Bargman, 80 jaar. Schotersingel H. G. Hopman, 52 jaar, Hazepaterslaan C. J. Henning, 63 jaar, Eindenhoutstraat 14 Augustus: W. B., 2 mnd., z. van B. v. Dijk, Gasthuisstraat. Het slachtoffer met zware hersen schudding opgenomen Hedenmorgen, omstreeks 7 uui heeft bij de Amsterdamsche Poort te Haarlem een ernstige aanrijding plaats gevonden. De 22-jarige A. R., wonende in de Clerq- straat te Haarlem, reed op een motorrijwiel van de Lange Heerenvest in de richting Am sterdamsche Poort. Alhoewel de weg niet nat was, begon hij in de bocht te slingeren en slipte, vermoedelijk op de rails. Uit tegenovergestelde richting naderde een 6-wielige vrachtauto. Doordat A. R. de macht over zijn stuur kwijt was geraakt, reed hij met groote snelheid tegen den vrachtauto op en viel met een bons op de straat. Een lid Van den O.D. was spoedig ter plaatse, waarna de ongelukkige per auto van Mathot naar het St. Elisabethsgasthuis is vervoerd. H'j kreeg een zware hersenschud ding. Bij informatie vernamen wij, dat de toe stand fan A. nog zeer ernstig is. Van der Laan's Modemagazijnen Gisterenmiddag werd de nieuwbouw van Van der, Laan's Modemagazijnen aan de Kruisstraat <in gebruik genomen. Voor de officieele opening bestond tame lijk veel belangstelling. De heer P. Lindeman richtte, in zijn kwa liteit van president-commissaris der nieuwe N. V. Van der Laan eenige dankwoorden tot allen, die aan den voorspoedigen bouw van het moderne en luxueuze pand en zijn openstelling hadden medegewerkt. Speciaal den architect dankte hij, die naar zijn mee ning een- der schoonste gebouwen van Haar lem had ontworpen. Ook het dames- en heerenperspneel werd bedankt voor de sym pathie, welke het steeds voor de zaak be toond had, en spr. was er zeker van, dat, ris deze sympathie zou blijven, de zaken ge heel naar wensch zouden gaan. De directeur, de heer A. Fikkert, beant woordde deze toespraak. Hij wees op het voordeel, dat de breede Kruisstraat biedt boven dé smalle Barteljorisstraat, waar auto's steeds door de tram opgejaagd wor den. Ons nieuwe schip staat voor den stapel loop gereed. Het eenigszins logge vaartuig, dat wij veriaten hebben, heeft plaats ge maakt voor een sierlijker, kleiner, intiemer en op moderner wijze ingericht schip. Hoe groot de snelheid zal zijn, waarmede de handelszee zal bevaren worden met den ouden naam Van der Laan in top zal vol gens spr. voor een groot deel afhangen van de passagiers, de cliënten. Spr. was op dit punt volkomen gerust. Tenslotte dankte spr. eliënteele, personeel en den heer Lindeman voor medeleven en samenwerking. Het dagelijksch bestuur der Midden stands-Centrale voor Haarlem en omliggen de gemeenten bood zijn gelukwenschen aan bij monde van den heer F. H. Smit. Deze stelde vooral het aanpassingsvermogen der firma in het licht en hij twijfelde er niet aan of daardoor zou de zaak een glorierijke toekomst tegemoet gaan. Vervolgens werd de zaak bezichtigd en Vóór het publiek opengesteld. Interieur ëhextérieur doen voor elkaar niet onder. De entree door een breede por tiek maakt een rustig en volledig bezich tigen der étalages mogelijk. Alles, ook in den winkel zelf, is ingericht op een moderne wijze. Het comfort in de verkoopruimte is ruim voldoende. Op de eerste verdieping bevinden zich een speciale hoedenafdeeling, de cou peurskamer en het kantoor, terwijl de ate liers op de tweede étage gelegen zijn. Op allé plaatsen in het geheele gebouw komt daglicht door vele matglazen ramen binnen, iets wat bij het uitzoeken van een kleurtje zeer geriefelijk is. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te' bekomen bij: Schouten, Pres. ..teijnstraat 60, armband. J. Jansen, Lange Keerenstraat 29 rood, beenpijpen. V. Kampen, v. Beresteijnstraat 18, bus m.i. Klein Barend- sestraat 6b, ceintuur. K. Samson, Gierstraat 44, handschoen. Bureau van politie, Smede- straat, 2 horloges. Boeree, Dorreboomstraat 16, horloge. Bureau van politie, Smedestraat, handschoen. Idem, idem enveloppe m. i. V. Leerdam, Tugelastraat 29, jas. Meijer, Lange Veerstraat 8a, kettinkje. Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebr. door Looman, Kruis straat 25), Idem, idem, kat (gebr. door Kei- zerswaard, Nieuwe Gracht 2. Idem, idem, kr.'. (gebr. door V. Gasteren, Santpoorterstraat 59). Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, kat. Bureau van politie, Smedestraat, ketting. W. d Groot. Timorstraat 112, ketting. Lunchroom Sierkan, Grooe Markt, loterijbriefje. P. Silia- kus, V. Ravesteijnstraat 416, 's-Gravenhage, mandje mét bloembollen. Winkelhuis, Kruis straat 14, parapluie. Akkerman, Jud. Leijs- terstraat 6, portemonnaie m.i. Bruins Ban- kastraat 43 portemonnaie. Hoenderdos, Fran- kestraat 43,' sleutel. V. d. Putte, M. v. Heems kerkstraat 52 rd., sjaal. L. v. Zonneveld, Ti morstraat 59, tasch m.i. R. Prins, Jan Ha ringstraat 11, vulpen. F. v. d. Berg, Meidoorn plein 13, rjjwielbelastingplaatje. V. Rossum, Gasthuis^üigel 12, rozenkrans. Vernout, Pa- paverstrakt. 8, ring. V. Kampen, Kamperstraat 17, armband horloge. Bureau van politie, Smedestraat, hondenhalsband met penning. Kennel Fau na, Parklaan 119, hondje (gebr. door Zeg waard, Delftstraat 21)E. de Rek, Ostade- straat 12, - cano. Last, Casteleijnstraat 18, duimstok. Roozen, Hyacinthenlaan 3, lot. Kunst, Groote Houtstraat 125, portemonnaie m. i. De Bruin, v. Oosten de Bruijnstraat 92, pet. V. 'E'gmónd, Westerhoutstraat 15, por temonnaie. Teensma, Princessekade 47, pa rapluie. De Laat, Spaarndamsche weg 10e, taschje. Wittekoek, Rollandstraat 31, rijwiel- belastingplaatje. Bureau van politie, Smede straat, idem. Smit, Oranjestraat 159, idem. Duiker, Oranjestraat 84rood, riem. Bureau van politie, Smedestraat, autoband met velg; D. J. Kroes, Pijlslaan 31, arm band; Kolos, Olivierstraat 18, autoped; J C. de Zaaijer, Harmenjansweg 74, boekje; Bur. van politie,- Smedestraat, bal; Piro-vano, Gen. Joubertstraat 54, badpak, handdoek, muts en schoentjes; J. v. Leuven, Amsterdamsche- vaart 26, hondenhalsband; Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, geld; Kennel Fauna, Park laan 119, 3 katten (één gebr. door Graut- stuck, M. v. Heemskerkstr. en één door Broers, Tulpenstraat 17 e)Ruigrok v. d Werve, Laurierstraat 40, obligatie; G. Du ij ker, Oranjestraat 84 rd., riem; W. Greveld, Prinsen Bolwerk, 50 rd., portemonnaie met inh.; Bur. van politie, Smedestr., tasch met inhoud; kfc Roest, Sterreboschstraat 79, vlie gende Hollander; J. V. Berkum, Boeren- steeg 20 B., rijwielpomp; Haije, Raadhuis plein 12, rijwielbelastingplaatje. Palace Bioskoop De stampvolle zaal bewees al terstond, dat er nog vele Haarlemmers waren, die met „Die Drei von der Tankstelle" wenschten kennis te maken, ofwel die de kennismaking kwamen hernieuwen. En dit is werkelijk een film, die men met genoegen voor den twee den keer gaat zien. Er is weer volop genoten van de avonturen der drie verknochte vrien den, die in voor- en tegenspoed vroolijk door hét leven dansen en van wier liedjes vooral „Ein Freund, ein guter Freund" door de hee le zaal werd mee geneuried. Ook vóór de pauze „voor elck wat wils". Het Ufaton Journaal en het uitstekende Polygoons Holland„che geluidsnieuws, met een teekenfilm die met zijn kostelijke vond sten en oer-grappige situaties veel van zijn voorgangers overtreft. Op het tooneel: Wonder-Marionetten van Hans Shistl, een nummer dat, blijkens het langdurige applaus en het hartelijke lachen, telkens buitengewoon in den smaak viel en dat ook werkelijk van een groote bekoring was. Das lied ist aus. Reeds toen deze film voor den eersten keer in Haarlem kwam, kon men het haar aan zien, dat „das lied noch nicht aus", was. En nu er dan ook op verzoek nog eens 'n reprise van gekomen is, kunnen we niet anders zeg gen, dan, met een zeker genoegen deze film wederom te hebben aanschouwd. Liane Haid is hierin werkelijk op haar best. Met een levendig enthousiasme, dat ongetwijfeld be koort, speelt zij de actrice rol, die op haa<r geschreven kon zijn De geheele film door (enkele scenes daargelaten) is zij in alle op zichten het charmante vrouwtje, dat zich hals over kop wil schenken aan den man, dien zij heeft liefgekregen. Deze weet zich echter veel enveel meer te beheerschen dan zij en aangezien zijn berekening van de kan sen op een gelukkig huwelijk, allesbehalve ge lukkig uitvallen, hult hij zich in een waas van naïve onverschilligheid, en weet den wissel van het hart zijner geliefde nog net bijtijds om b? gooien, mede dank zij de hulp van een deskundige en instructeur, die speciaal voor die gelegenheid een heel bijzondere en op hem toepasselijk lied heeft laten componee- ren. En zoo gaat de kleine garde-luitenant met een vokomen beheerscht gezicht in een bar een borrel drinken, daarbij geassisteerd door twee lotgenooten en zingen het schoone weemoedige lied van: Frag' nicht warum? Wjj zullen noch onbescheiden en noch nieuwsgierig zijn en vragen ons dus zonder meer, mede met Willy Forst, de garde-luite nant af: Warum? Op het tooneel is deze week een meneer, die, gezien zijn prestaties van gewapend be ton gebouwd zou kunnen zijn. Wat hij echter aan kracht teveel heeft, hebben zijn beide assistenten naar ons inzien aan kleeding te weinig. Wij twijfelen echter niet, of de dames zullen op advies van de directie dezen ach terstand wel willen inhalen. Overigens oogstte het nummer wel suceès. Max Fleischers teekenfilm hebben we weer met evenveel genoegen gekeken als anders? al weten we tot op heden nog niet, hoe hij aan een dérgelijken inhoud en einde is ge komen. Of was het alleen een muzikaal tee- ken„gijntje" zonder draad of oplossing? In dat geval danken we hem voor zijn vroolijk momentje, want dat was het. Verder Polygoon's geluidsnieuws, waaruit men kan concludeeren, dat er in ons vredig Hollandje bitter weinig gebeurt, terwijl Para- mount's Sound journaal bewijst, dat er ook buiten onze grenzen niet veel opzienbarends althans dat geluidsfilmfahig is) wordt ge pleegd. Alles bijeen een programma, dat, als de ge signaleerde hiaten zijn aangevuld, zoowel voor den middag, als den avond een aangename ontspanning verschaft. De Siegfried-sage uit de Nibelungen China, de Oostersche sphinx, is de Cultuur film, die ons een tipje oplicht van den sluier welke over het geheimzinnige Oosten ligt uit gespreid. De film-lens heeft weten door te dringen tot in de achter-af-hoekjes van Shangai's uitgestrekte haven, waar een heele stad in booten en bootjes woont, van niet al te properen aanblik. Het is verbazend interes sant om dat gekrioel en gewoel op het water te bekijken althans op een afstandje, en we geiooven dat het maar goed is, dat er, be halve de sprekende film, nog geen riekende films zijn uitgevonden, want we vreezen dat de heer Hartman z'n bioscoop dan gisteren had zien leegloopen Met „De Nieuwe Sheriff", een gooi- en smijtfilm van het bekende komische Ameri- kaansche soort, valt, hoe onwaarschijnlijk de situaties ook zijn,.natuurlijk juist daarom wel te lachen, en de zaal heeft zich dan ook danig geamuseerd. Charly Copera, equilibrist en xylophonist, gaf eenige staaltjes van virtuositeit op z'n fraaie instrumenten ten beste, waarvan het publiek zicht- en hoorbaar genoot. Hij moest althans bissesren en kreeg veel applaus. Ook zijn bellen-nummer was een bijzonder geap precieerde attractie. Na de interessante actualiteiten op sportief gebied, waarin vooral onze „Haarlemsche" athleten eervol zich onderscheidden, ging de prachtige hoofdfilm: „De Siegfried-Sage", het kunstwerk van den beroemden film-regisseur Fritz Lang, waarvoor een extra groot aantal bezoekers waren opgekomen. Wij behoeven eigenlijk dit schitterend cine matografisch kunstwerk niet nader aan te be velen. De prachtige opnamen van dit verhaal uit den heldentijd, de lotgevallen schilderend van een Siegfried en een Kriemhilde, van ko ning Siegmund en van Gunther, van den val- schen Hagen Tronje en van de trotsche Brun- hilde, den strijd met den draak, den drie- dubbelen strijd met dë Noorsche konings- vrouwe, het zwarte verraad jegens Siegfried, den drakendooder, dit alles zijn momenten, weergegeven in zulk een indrukwekkende, schilderachtige tooneelen, dat men van het eerste oogenblik tot het laatste geboeid blijft staren naar het witte doek. De heer Hartman heeft met dit zeer bij zondere vacantie-nummer, dat ook zij, die het reeds eer zagen, zeker gaarne nog eens terug willen zien, een uitnemende programma-keuze gedaan. We sporen daarom bij deze dan ook hen, die voorheen niet in de gelegenheid waren om deze beroemde film te gaan zien, met aan drang aan tot een bezoek aan het Luxor - theater in deze vacantie-week. Ze zullen er imposante en durende indrukken van schoon heid van mee naar huis nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2