f 750.- 1250.- f125.- f50.- f40.- DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 ST. BUREAUCRATIUS De Wethoudersverkiezing in Haarlem Ernstige autobotsing onder Ede Storm boven Engeland De kritieke dagen voor Duitschland De toestand van Mgr. dr. W. H. Nolens Cyclooncatastrophe in Paraguay De macht van Gandhi Kinderellende in Duitschland De „Graf Zeppelin" naar Engeland De Rijksmiddelen Verduistering van f 20.000 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17847 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Vier gewonden, twee auto's vernield Niet gewijzigd 400 huizen verwoest De kinderen in nood beteekent de toekomst in gevaar Hedenmorgen te 7.05 uur gestart De Engelsche regeering Over Juli 1931 f 5 millioen minder opbrengst dan over Juli 1930 WÊÈË? - mm VOORNAAMSTE oYTEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Man, vrouw en hun zoon aangehouden BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f ^li] tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen I uUUUa Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met' doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Het verslag van de Algemeene Reken kamer betreffende haar werkzaamhe den, dat de vorige week verschenen is, vormt altijd aangename lectuur. Het college bestaat wel is waar uit slechts vijf bezadigde en bejaarde leden, want de thans zitting hebbenden zijn niet afzetbaar, wat voor eventueele opvol gers niet meer geldt, maar zij kunnen in het verslag zoo heerlijk ondeugend zijn en de departementen aanklagen op een wijze als eenig particulier noch de Kamer dat zou kunnen. In de laatste jaren werd er in de ver slagen steeds gefulmineerd tegen de trage wijze van beantwoording van brie ven der Algemeene Rekenkamer door de departementen. Ieder staatsburger heeft op dat gebied wel ondervinding als een of ander verzoek of een brief aan een departement gericht moet wor den. Men kan dan gerust een paar maanden met vacantie gaan voor en aleer men zich de moeite behoeft te getroosten naar de brievenbus te loo- pen om te zien of er ook al een ant woord is gekomen. Van een vlotte en zakelijke afdoening heeft men aan de departementen, waar St. Bu reaucratius zijn scepter zwaait, geen verstand. Het college van de Algemeene Reken kamer laat echter niet met zich spelen. Ieder jaar wordt in het verslag melding gemaakt van de gevallen, waarin het zich over een trage beantwoording te beklagen heeft en het dient geconsta teerd te worden, dat dit middel helpt, zelfs beter dan een openlijke klacht over dergelijke zaken in de Kamer. Het vo rige jaar vermeldde het verslag met andere zaken, dat het college zich ook te beklagen had over het Ministerie van Onderwijs. Nu lezen we, dat de mi nister zich gehaast heeft aan te toonen, dat de vertraging in de beantwoording te wijten is geweest aan een onwillekeu rig verzuim. De Kamer voegt er echter goedkeurend aan toe, dat sedert deze mededeeling de verdere briefwisseling met dit departement een bevredigend verloop heeft gehad. Op dit oogenblik heeft de Rekenkamer zich nog maar aleen te beklagen over het departement van Waterstaat. Reeds het vorige jaar werd er melding van gemaakt, dat de briefwisseling met dit departement ernstige vertraging ondervond. Verbe tering is er helaas niet ingetreden. Ei- schijnt daar tartend langzaam te wor den gewerkt. In 1927 deed de Rekenka mer een voorstel betreffende betaling hulppersoneel. Hiernaar werd een on derzoek ingesteld, dat 11 Augustus 1930 afgeloopen was, zooals bleek uit een kantteekening, het vorige jaar bij het verslag der Rekenkamer geplaatst, maar op dit oogenblik heeft de Rekenkamer nog geen kennis gekregen van de be slissing van den minister. Hoe St. Bureaucratius aan Waterstaat schijnt te regeeren, blijkt uit een aantal voorbeelden, door de Algemeene Reken kamer gegeven en waarvan we er hier eenige overnemen. 1. Een vraag van 23 December 1929, of de Minister een hooge geldelijke uit- keering aan een ontslagen arbeider goed* keurde, werd beantwoord op 18 Augustus 1930, nadat het college in een schrijven aan den Minister persoonlijk diens aan dacht had gevraagd voor de vertraging, welke de briefwisselingen met diens De partement meermalen ondervonden. 2. Op een vraag van 3 October 1929 aangaande een contract betreffende den Rijksafslag van visch te IJmuiden, ant woordde de Minister wel is waar reeds op 12 November 1929, dat hij hoopte, spoedig een beslissing te kunnen nemen, doch van deze beslissing bleek het college, na rap pel, eerst op 18 Juli 1930. 3. Op een schrijven van 7 November 1929 betreffende de voorwaarden voor het gebruik van het ijzeren drijvend droog dok te IJmuiden antwoordde de Minister na rappel op 4 Augustus 1930, dat aan der Kamer wensch zou worden tege moetgekomen. Zij herinnerde aan deze toezegging op 18 September 1930 en ont ving op 12 Februari 1931 een definitief antwoord. 4. Op 5 September 1929 vroeg de Kamer naar de reden van toekenning (bij mi- nisterieele beschikking) van een h. i. hoog vacatiegeld. Ofschoon het Departement uit den aard der zaak met die reden be kend moest zijn, duurde het tot U Maavt 1930 alvorens zij mededeeling er van ont ving. 5. Op 22 September 1930 wees het col lege op een kleine onvolledigheid in een circulaire betreffende de uitvoering van artikel 33 der Comptabiliteitswet. Eerst einde Februari 1931 ontving het bericht van de aanvulling. 6. Op 14 Juli 1930 verzocht de Kamer intrekking van een rondschrijven, dat kon leiden tot moeilijkheden voor hare plaat selijke controle en dat gebleken was, op een misverstand te berusten. Zij herin nerde aan dit verzoek op 1 December 1930, doch ontving tot dusver geen ant woord. Wij behoeven daar niet veel aan toe te voegen. De voorbeelden spreken voor zichzelf en zijn werkelijk bedroe vend voor de wijze van werken, die men aan Waterstaat schijnt te huldigen. Het gerucht gaat, dat men aan Waterstaat zich van het geheele land niets aan trekt, maar zijn eigen gang gaat. Aan dat departement is nooit iets te be reiken, wordt er dan gezegd. We heb ben er geen geloof aan willen hechten, maar nu beginnen we toch te twijfelen. Aan de Algem. Rekenkamer is het lang zamerhand gelukt de departementen te dwingen tot een vlotte briefwi:i Te ling met het college, alleen Waterstaat doet alsof het daar onbekend is, dat de trage wijze van werken reeds jaar m jaar uit aan den schandpaal wordt ge nageld. Thans is het het eenige depar tement waarover nog geklaagd behoeft te worden, wat natuurlijk meer opvalt dan voorheen. We zijn benieuwd, hoe lang deze klacht nog in de verslagen van de Algem. Rekenkamer zal prijken. En mocht men het volgend jaar daar schrijven, evenals thans over onderwijs, dat de briefwisseling nu een bevredigend verloop heeft, dan zullen we het college de eer niet onthouden van hier in Ne derland St. Bureaucratius een nederlaag te hebben toegebracht, maar of het luk- ken zal dient te worden afgewacht, veel hoop hebben we voorloopig niet. De heer W. J. B. van Liemt wethouder^ Den lsten September komt de nieuwe ge meenteraad van Haarlem voor de eerste maal in openbare vergadering bijeen. In die zitting komt o.m. aan de orde de verkiezing van wethouders. Gisteravond heeft eerst de katholieké raadsfractie vergaderd om deze aangelegen heid te bespreken, terwijl later op den avon'd een bijeenkomst van alle rechtsche raadsfracties plaats had met hetzelfde doel. Naar wij verne men zal in de wethoudersvaca ture ontstaan dooi het bedanken van den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, door de rechtsche raadsle den gestemd wor den op den heer W. J. B. van Liemt. Vermoedelijk zal voor zoover wij op dit moment kunnen oordeelen het nieuwe col lege van B. en W. dus samengesteld worden uit de heeren: Mr. M. Slingenberg (V.D.), Mr. J. Gerritsz (S. D. A. P.), W. Roodenburg (Chr.-Hist.) en W. J. B. van Liemt (R.K.). Gisteravond omstreeks zes uur is een luxe auto op den Otterloschen weg onder Ede in een bocht met volle vaart tegen een vracht auto gebotst. De vrachtauto werd zwaar be schadigd, terwijl de luxe-auto geheel in el kaar werd gedrukt. De vier inzittende jon gelui van den luxe auto werden allen ge wond. Hun verwondingen bleken later, won der boven wonder, niet van emstigen aard te zjjn. Omtrent de toedracht van het on geval vernemen wij nog het volgende; Een groepje jongelui, twee jongens van 15 jaar en twee meisjes van 17 jaar, waren op een fietstochtje een kennis met zijn auto tegengekomen. Deze, zekere^ G. uit Groningen, had zijn wagen daardp even aan het jeugdige gezelschap afgestaan om een ritje in de omgeving te maken. De 15-jarige A. F. uit Apeldoorn, die, zooals vanzelf spreekt, geen rijbewijs bezat, ging vervolgens achter het stuur zitten om met de drie anderen in den omtrek te r aan toe ren. Eenigen tijd ging alles goed, totdat het ventje in de bocht van den Otterlo- schen weg, het beheer over de stuurinrich ting verloor en tegen een tegemoetkomen- den vrachtauto opbotste met bovengenoemd gevolg. De Commissaris van Politie te Ede, de heer Hulsman en de Majoor der Rijks- veldwacht C. de Vree waren spoedig na het ongeval ter plaatse. Ook een ziekenauto was spoedig aanwezig. De vier jongelui, die he vig bloedende verwondingen hadden beko men, werden naar de doktoren De Haan en Heymans vervoerd, die geneeskundige hulp verleenden, terwijl ook Dr. Hoekstra as sistentie verleende. De gewonden waren allen bij kennis. Twee der jongelui, die al len in Ede logeerden, konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De andere twee werden door hun ouders gehaald, en kon den eveneens naar hun woning terugkeeren. 14 dooden Als gevolg van de hevige stormen die gis teren boven Engeland hebben gewoed, heb ben veertien personen den dood gevonden. In het meren-district werd een familie door den bliksem getroffen. Een meisje werd gedood, twee andere personen werden gewond. De storm heeft in vele deelen van Enge land groote schade aangericht. Nieuwe groote Russische zender Teneinde beter te kunnen werken aan de politieke opvoeding van de leden der collec tieve landbouwbedrijven zal een nieuw groot radiostation worden gebouwd, dat uit sluitend zal zenden ten behoeve van de kolchozen. Het nieuwe station zal gebouwd worden in de nabijheid van Moskou en een sterkte krijgen van 200 K.W. Het zal reeds het volgende jaar in gebruik worden geno men Een les voor de heele wereld A De laatste weken, gedurende welke Duitschland in letterlijken zin aan den rand van den afgrond heeft gestaan, hebben aangetoond, van welke beteekenis het voor een volk is, wanneer het op een beslissend oogenblik den juisten man aan het roer heeft. Wel maar heel zelden heeft het woord van een leider zoo'n intensieve uit werking gehad, als de rede, die Rijkskanse lier dr. Brüning den avond voor zijn reis naar Rome door den omroep aan het Duit- sche volk heeft gericht. Men kan wel zeg gen, dat deze rede, waardoor dr. Brüning zich onmiddellijk aan elkeen persoonlijk kon wenden, veel meer uitwerking heeft gehad, dan wanneer hij in het parlement zou heb ben gesproken. Het is gebleken, dat de om roep voor den staatsman in sommige ge vallen het ideale forum is. Het Duitsohe volk heeft dr. Brüning, die met stille, maar hartstochtelijke vastberadenheid aan het werk is, in deze dagen niet teleurgesteld. De verwarring der geldcrisis werd glad overwonnen; de kritieke uren bij het vrijge ven van het geldverkeer zijn verloopen, zooals dr. Brüning dit in zijn rekenschaps- verslag heeft verwacht en gewenscht en men kan wel zeggen, dat ook vele duizen den, die op politiek gebied in het kamp der oppositie staan, dr. Brüning zijn gevolgd. De vastberaden en behoedzame maatrege len van Rijksregeering en Rijksbank hebben Duitschland dan ook weggeleid uit een situatie, die met een catastrophe dreigde te eindigen. De meest kritieke weken zijn in Duitsch land nu gelukkig overwonnen en het is nu de vraag maar, Wat er verder moet gebeu ren. De officieuze „Deutsche diplomatische Korrespondenz" geeft een opmerkelijke ver klaring omtrent de overwinning der groote crisis en zegt, dat deze ten slotte toch alleen het meest zichtbare symptoom Is van de sedert lang bestaande en steeds scherper wordende crisis der wereld-economie. Maar buitendien is ze 't gevolg van de verkeerde politiek der Staten, die zich als overwin naars voelen, een politiek, die ook aan Duitschland wordt opgedrongen in zijn eigen economievernietiging van het kapitalisti sche en individualistische systeem. In dien geest moeten ook de verklaringen van den vroegeren Amerikaanschen gezant in Ber lijn, Schurman, en van den Amerikaan schen raadgever bij de Bank van Engeland, dr. Sprague, worden opgevat. Gezant Schur man heeft de overtuiging uitgesproken, dat de reparaties nooit meer op den ouden grondslag kunnen worden voldaan, maar dat ze moeten worden aangepast aan de economische werkelijkheid. Schurman wijst er op,' dat dit niet alleen in het belang van Duitschland, maar ook van de andere mo gendheden is. Hij zegt, dat betalingen alleen dan kunnen worden gedaan, wanneer de douane-tarieven van andere landen ten gun ste van Duitschland zóó ver worden ver laagd, dat Duitschland een uitvoeroverschot kan bereiken. Dit laatste is sedert ander half jaar wel het geval, maar dit is een overschot van den nooduitvoer, bereikt door een min of meer onvrijwillige beperking van den invoer, maar dit brengt geen over schot aan winst en draagt niet bij tot ka pitaalvorming. En daarop, zoo zegt het officieuze bureau verder, komt het in de eerste plaats aan. Het is nu immers gebleken, dat de onechte overmaking van milliarden-bedragen der Duitsche reparaties een even groot vreemd leenkapitaal heeft noodig gemaakt tegen een interest, die een rendement der econo mie onmogelijk maakt. (In Duitschland zelf heerscht gebrek aan kapitaalvorming en he; liquide kapitaal is door de inflatie voor het grootste deel vernietigd). Uit de verklaringen van dr. Sprague, die op uitnoodiging van den Rijkskanselier naar Duitschland is gekomen, blijkt, dat Duitsch land in deze groote moeilijkheden is geraakt ten gevolge van een opgedrongen politiek, welke niet let op den samenhang der wereld-economie. Sprague is optimistisch genoeg, om te gelooven, dat Duitschland waarschijnlijk het eerste land in Europa zal zijn dat, bij een verhooging van het prijs niveau en een verbetering van den wereld handel, weer gezond zal worden. Hij waar deert den behoedzamen, moedigen arbeid der Rijksregeering voor de bezuinigingen, wat van de vroegere regeeringen tevergeeis is verlangd. Ongetwijfeld zijn er ook fouten gemaakt; maar het is een natuurlijk ge volg van de gedwongen overmaking van overschotten, dat de heele economie opge blazen is, de openbare en half-openbare ondernemingen mee ingesloten. Ten slotte hebben ondervinding en krasse teleurstellin gen geleerd, dat 'n politieke en economische samenwerking in den geest van het Dawes- en het Young-plan niet kan worden bereikt. De officieuze agentuur besluit: Schuld aan dit alles Is hoofdzakelijk, dat de verplich tingen, die in de slotparagraaf van het Young-plan duidelijk zijn geformuleerd, niet zijn nagekomen. Misschien ls de catastrophe, die, ondanks het grootsche initiatief van Hoover voor de deur heeft gestaan, een heilzame les voor alle volkeren geweest. In den toestand van Z. Exc. Mgr. prof. dr. W. H. Nolens is in de afgeloopen week geen wijziging gekomen. Een cycloon heeft, volgens berichten uit Asuncion in Paraguay groote schade aange richt. Te Villa Rica en In andere gebieden zijn in totaal ongeveer 400 hulzen verwoest Er zijn verscheidene dooden en honderden gewonden. Het verkeer is gestagneerd. Anderhalve maand geleden Ging een jammer door het land. Want ons Paviljoen in Frankrijk Was volkomen afgebrand. Daar, de roem van Insulinde, Kostelijk ten toon gesteld, Was volkomen wèg, vernietigd Door het brute vuur-geweld. Even was men neergeslagen Even toch ontzonk de moed Maar toen klonk alras de uitroep: Opgebouwd! en thans met spoed! Opgebouwd! Men is gaan bouwen Met bekende energie. En men vond ook dra den weerklank In een groote sympathie. 't Paviljoenhet staat herrezen, En het geeft opnieuw weer blijk Van den rijkdom en de schoonheid Van ons Koloniale Rijk. Maar het staat er óók als teeken Wat de energie vermag, Trots bekroond en opgeluisterd Door de Nederlandsche vlag! MARTIN BERDEN. Herleving van de ongehoorzaamheidsbeweging in Indië Volgens verschillende berichten is het Congres werkelijk voornemens den onge hoorzaamheidsveldtocht tegen de Britsch- Indische regeering weer te doen herleven. Natuurlijk zou door een dergelijk besluit de nog steeds binnen het gebied der moge lijkheid liggende deelneming van Ghandi aan de Ronde Tafel Conferentie onmogelijk gemaakt worden. Terwijl Ghandi nog be zig is met onderhandelen met de regeering over de voorwaarden zijner deelneming, zou reeds een circulaire van het congres aan alle handelsondernemingen, winkels etc. verzonden zijn, waarin deze worden opge roepen zich gereed te houden voor een nieuwen boycot van Britsche goederen. Bovendien zouden bij het Congres verzoeken zijn ingekomen om in het strijdperk te tre den voor* het recht tot staking en tan de bevolking van het platteland op te roepen tot het bieden van tegenstand tegen het heffen van belastingen. Ofschoon het Congres het nog niet tot een openlijken breuk heeft laten komen met de regeering, schijnen toch verschillen de aanwijzingen te bestaan, dat verdere moeilijkheden te verwachten zijn. Van de ellende der kinderen in Sovjet- Rusland heeft iedereen gehoord, maar het zou van kortzichtigheid getuigen over het hoofd te zien, dat ook Duitschland zijn kinderellende kent. Vooral in de groote steden heejschen toestanden, die om ver betering roepen. Zoo hebben b.v. 47 pCt. der Berlijnsche schoolkinderen geen bed voor zich alleen, maar moeten dit met an deren deelen. Meer dan 8800 Berlijnsche schoolkinderen moeten bovendien werken, de meeste van hen 3 uur of langer per dag, als loopjongens, als hulp in de huls houding en zelfs, ondanks het wettelijk ver bod in fabrieken. De schoolartsen hebben vastgesteld, dat meer dan 1/6 deel dezer kinderen van dit werk na en tusschen schooltijd lichamelijk, moreel en geestelijk nadeel ondervinden. Volgens het oordeel der geneesheerer. is 30 pCt. van de kinderen der Gemeentescholen in Berlijn ondervoed. Vastgesteld is, dat 50.000 kinderen nuchter of zonder voldoende ontbijt naar school komen. Men heeft ontdekt, dat de kinderprostitu tie zelfs voor kinderen van 13 jaar terwille der verdienste door vele ouders wordt aangegrepen. Men bedenke wel: de kinderen in nood beteekent de toekomst in gevaar. Hedenmorgen om 7.05 uur is het lucht schip „Graf Zeppelin", terwijl het licht re gende van Friedrichshafen opgestegen voor het maken van een landingsvïucht naar Engeland. Aan boord bevinden zich 22 pas sagiers, waaronder 5 Engelschen. Het com mando is in handen van Dr. Eckener zelf. Het luchtschip zal hedenavond op het vlieg veld Croydon een landing maken en na een kort oponthoud, waarbij andere passagiers aan boord kunnen komen, starten voor een rondvlucht boven Engeland. Daarna zal op nieuw een landing worden gemaakt, waar na het luchtschip naar Friedrichshafen te rugkeert, waar het Donderdag a.s. terug wordt verwacht. Groote belangstelling In Engeland. Met groote belangstelling wordt de lan ding van de „Graf Zeppelin" op Croydon hedenavond tegen 7 uur tegemoet gezien Volgens de „Daily Telegraph" zal het luchtschip tijdens zijn rondvlucht boven En geland. waarvan de route nog. niet vast staat, in elk geval over het graafschap Nor folk kruisen, waar zich momenteel het Ko ninklijk echtpaar bevindt, in de zomer residentie Sanderingham. Alle Engelsche spoorwegmaatschappijen hebben extra trei nen en goedkoope retourbiljetten aangekon digd voor het bezoeken van Croydon tijdens de twee landingen van de „Graf Zeppelin." Wat zal Donderdag brengen? Naarmate de Donderdag dichterbij komt, waarop zoowel de generale raad van het vakvereenigingscongres als het nationale bestuur van de arbeiderspartij bijeenkomen, wordt het steeds duidelijker, dat het lot van de regeering bijna nog minder van de oppo sitiepartijen afhangt dan van de partij waarvan de leden der regeering zelf deel uitmaken. Wanneer de vakvereenigingen de voorstellen der regeering afwijzen beteekent dit bijna zeker het einde van de regeering- MacDor-ald, nog voor het parlement zal zijn bijeengekomen. Daarom weigert zoowel MacDonald als Henderson in de vereenigde zitting van vakvereenigingscongres en arbeiderspartij persoonlijk de regeeringsvoorstellen te ko men toelichten. Tegelijkertijd wordt ge meld, dat Baldwin zijn vacantieverblijf in Frankrijk heeft afgebroken en gisteren naar Londen is teruggekeerd. Men concludeert hieruit dat de taak der regeering om een voor ieder aanvaardbaar bemiddelingsplan te vinden moeilijker is gebleken, dan men aanvankelijk dacht. De „Daily Telegraph" meldt, dat alle parlementaire vertegenwoor digers der Labour-partjj nog vóór het bijeen komen van het parlement speciale aanwij zingen. hebben gekregen voor het steunen van de regeering, aangezien de ontworpen maatregelen in socialistische kringen een zekere nervositeit hebben veroorzaakt. De „Daily Mail" waarschuwt voor een nog verder belasten van den middenstand, die als basis van den economischen opbouw on gelukkigerwijs in gevallen van nationalen nood altijd de zwaarste lasten heeft ge dragen. Alle bladen wijden hun aandacht aan het dalen der staatspapieren op de beurs van gistermiddag. Men neemt echter algemeen aan dat men hier slechts te doen had met den invloed van geruchten over belasting op vaste rentegevende waarden. De opbrengst der rijksmiddelen over Juli jj. bedroeg 36.694.281.90 en over dezelfde maand van het vorige jaar 41.778.891.74 of ruim 5 millioen gulden minder. De Inkomsten ten bate van het „Leening- fonds 1914" hebben in Juli 1931 4.710.253.13 opgebracht tegen 5.518.897.75 in Juli 1930. De inkomsten ten bate van het „Wegen fonds" bedragen over Juli 1931 4.293.833 79 tegen 4.513 296.02 in dezelfde maand in 1930. De inkomste ten bate van het „Gemeen tefonds" bedroegen over Juli '31 736.080.61. jas..-." **- De opbrengst der Rijksmiddelen van Ja nuari tot Juli 1931 f 31.9 millioen minder dan het vorige jaar. (blz. 1, lste blad) Wederom verzet in Britsch-Indië en on gehoorzaamheid van de volgelingen van Gandhi? (blz. 1, lste blad) De „Graf Zeppelin" is hedenmorgen ge start voor een vlucht naar Engeland, (blz. 1, lste blad) Ernstig anto-ongelnk bij Ede. (blz. 1, lste blad) Paraguay door een cycloon geteisterd. Vele slachtoffers. (blz. 1, lste blad) De staking aan de Chamottefabriefc in Gel- dermalsen opgeheven, (blz. 3, lste blad) Jhr. ir. J. A. van Kretschmar van Veen, oud-directeur der Ned. Spoorwegen, overle den. (blz. 1, 2de blad) Onderzoek naar het treinongeval op de lijn RonwWeenen. (blz. 2, 2de blad) De fimncieele crisis van Engeland. (blz. 2, 2de blad) Hartjesdagrelletjes te Amsterdam. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.r 7.60. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.47 uur. Hoogste barometerstand 764.5 te Toulouse. Laagste barometerstand 748.6 te Blaa- vandshuk. Verwachting: Matige tot zwakken, Wes telijke tot Zuidwestelijken winti, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen om 9.55 uur aan alle posten: „Attentieseln neer!" Te Zaandam arriveerde gisteren een groot aantal Duitsche Kano-vaarders die met bun kano een groote reis door Duitschland en Nederland achter den rug hadden. De kano-vaarders op de Zaan bij Koog-Zaandijk. De molentjes ontbreken niet op de foto 1 Op het vliegveld Waalhaven heeft de ri vierpolitie Zondagmiddag den 43-jarigen Hollandschen stukadoor J. M. L. uit Büren in Westfalen aangehouden, die daar in ge zelschap van zijn vrouw en kind met een Belgisch vliegtuig aankwam. De aanhouding was verzocht door den commissaris van politie te Nijmegen naar aanleiding van een verduistering van f20.000 gepleegd ten nadeele van een te Nijmegen gevestigde bankinstelling. Op L. werd slechts een klein bedrag aan geld gevonden. Nader vernemen wij: L. was een vriend van den gepensionneer- den musicus M. uit Büren. Deze laatste had op een bank te Nijmegen f 20.000 gedepo neerd en toen L. hem wijs gemaakt had, dat dit geld niet meer veilig stond, wist deze van zijn vriend een volmacht te krijgen om het geld in Holland te halen. M. gaf hem die volmacht en L. inde het bedrag ad. f 20.000. Hij keerde niet terug naar Büren, maar bleef in Holland en liet zijn vrouw naar hier komen. M., die zich bedrogen achtte, waarschuwde de politie te Nijmegen, die onmiddellijk de signalementen van L., diens vrouw en zoon liet verspreiden door Luxemburg, België, Frankrijk en Nederland. Het drietal heeft zich ongeveer een roaand weten te verschuilen, maar werd Zondagna middag gesignaleerd te Rotterdam. Hier werden zij aangehouden en naar Nijmegen overgebracht. Gistermorgen onderging het drietal een scherp verhoor bij het hoofd van de recher che, inspecteur v. d. Pool. L. deelde mede, dat net geld verborgen lag in een bosch onder Verray. loon de inspec teur hem aanbood het geld met den politie auto te gaan halen, maakte L. weer bezwa ren. De politie ging toen tot fouiUeering van de drie verdachten over en vond in het vest van den zoon van I., nog 1 18.000 ingenaaid. Dit geld werd in beslag genomen. Vader, moeder en zoon zijn bij de politie in bewa ring gesteld er. zullen aan de justitie te Arnhem worden uitgeleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1