f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- BELANGRIJKE RESULTATEN TE BAZEL m WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1931 BIJ EEN MONUMENT De Duitsche reisbelasting Aardbeving geregistreerd Het communistisch complot in het Oosten De „Graf Zeppelin" boven Engeland Voorontwerp Bedrijf s- raden wet 20 opcenten op invoer rechten in Indië Wederzijdsch Belang DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17848 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREiJ NA HET ONGEVAL De DO X naar Paramaribo Op alle punten overeenstemming bereikt De voor- en tegenstanders Gedurende 19321933 VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOOM OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Vrijdenkers en Socialisten DUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met' doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of oij een breuk van been of arm bij verlies van *a anderen vinger i. Corroboraverunt Jacob Een heilige is niet maar een gewoon mensch. De poging, die men soms ziet aange wend om een heilige neer te zetten naar het burgerlijk peil van een braaf, gods dienstig mensch, miskent het eigenlijke karakter van een in God verzonken ziel, zooals de heiligen altoos zijn. Nog minder mag men de heiligen aan zien als geëxalteerde, uitzonderlijke pt: soonlijkheden, wien men geen maatstaf kan aanleggen. Pater van Heugten heeft het eens zoo ontroerend schoon gezegd in zijn „Stu diën-artikel: De heiligen waren meer dan ideëele romangestalten of uit de ziel van een schrijver geborenen; zij waren de hoogste ideeën-belevers, le vende bouwsteenen Gods. Zij droegen onafgebroken „het goud der liefde in hun harten, de myrrhe der ver sterving in hun leden en den wierook des gebeds in hun geest." Eén heilige bergt dieper geheimenissen van Gods- en men- schenliefde in de verborgenheid van zijn innerlijk dan alle helden van Dostojefsky. Wien het in den zuiveren kelk hunner ziel te schouwen gegeven is, zal de siddering van het Goddelijke ontwaren, want de atmosfeer is er vochtig van 's Heeren hei lig bloed. Het kan niet juister en aangrijpender gezegd worden. Romantiek en suggestie, hypnotische verschijnselen en occulte krachten, over spanning en zelfoverschatting kortom alles van dit genre, wat men wil uit denken om het voor de wereld onbegrij pelijke in het zieleleven van een heilige te verklaren, het staat van hun inner lijk verder af dan onze planeet van de zon. Alle heiligen, vrouwen zoowel als man nen, staan zeer beslist op den bodem der tastbare werkelijkheid. Want Gods liefde, versterving en ge bed zijn zeer reëele dingen, en tusschen deze drie polen beweegt zich in hoofd zaak het leven van eiken heilige. Natuur en bovennatuur liggen in hun zieleleven wonderbaar dooreengestren- geld, vol van evenwicht, rust en har monie, zoodat het bij de eene nooit gaat ten koste van de andere. Dit nu maakt het Roomsche heiligen beeld zóó aantrekkelijk. Hoe anders is het b.v. te verklaren, dat zich jaarlijks een menigte van meer dan 100.000 menschen verdringt bij de pastorie en den biechtstoel van een on geletterd man als den pastoor van Ars, een nietig en geheel onbekend dorp, dat met zulk een getal meer dan twintig jaar lang bezocht werd door menschen van allerlei stand en positie uit Europa en Amerika? Bevoorrechte kinderen Gods, zoodat de katholiek hen zoo gaarne aanspreekt als Gods lieve heiligen, zijn zij tegelijk de edelste repraesentanten van waar achtige, zuivere menschelijkheid. Dit verklaart dan ook den wijdstrek- kenden, diepgaanden invloed van velen hunner, niet enkel op hun omgeving en in de Kerk, maar op heel de wereld historie, een invloed, die soms ver de grenzen overschrijdt van den tijd waarin zij leefden. Hun leven boeit den buitenstaander, niet het minst in onze dagen, nu men Uitgaat op zoo velerlei onderzoek. Wèl is de vroomheid de onafscheide lijke gezellin van hun leven, maar zij dringt zich niet op, stoot daarom niet af, maar geurt naar u toe in al haar volheid en rijkdom van binnen uit, sicut odor agri pleni, als de reuk van een vol len akker, liefelijk en ongedwongen ge lijk het rozenblad uit den zwellenden knop. De bloeiende schoonheid van zulk een menschenleven bekoort daarom sterk de vele zoekers, die, gebogen over hunne boeken, bij al de geestelijke inzinking van dezen modernen tijd, verdiept in de ontleding der zielen naar het ideale grijpen, en het zijn dan ook de heiligen, die aan velen hunner den weg hebben gewezen naar de Bron, waaraan al die schoonheid ontspringt. En de fijnere geesten, die nu genoeg hebben van de dwaze aanbidding der techniek, ontwaren in die menschen- levens een centrale van kracht en bo- venmenschelijke energie, waarbij alle glans der mechanica verdooft en alle be- toovering van de stof in den schemer wordt ge";et. De schitterendste bladzijden der kerk historie zijn dan ook dezulke, waarop het leven harer heiligen staat uitge beeld. Nergens vertoont zich het bovenna tuurlijk element, de ontembare zedelijke kracht der Kerk in zóó blinkenden luis ter als in de legioenen-schare van hare kinderen, wier leven slechts bestuurd wordt door het ééne beginsel; de vol maakte liefde tot God en de vervulling Van den Goddelijken wil. In het leven van den Stichter dier Kerk is hun het hoogste model getoond, en vanaf het eerste Christendom tot op heden hebben millioenen in de navolging van dit model hun levensideaal gezien. En dit streven is niet maar iets toe valligs, want het ligt diep verscholen in het allerinnigste wezen van het Chris tendom, onmiddellijk en noodzakelijk vloeit het voort uit de volmaakte be schouwing en opvolging der levens normen, door de Kerk voor iedereen vastgesteld. En daar die Kerk leert, dat de mensch uit eigen kracht nooit tot zedelijke vol maaktheid zal komen, blijft ook bij de grootste heiligen het bewustzijn levendig van eigen zwakheid en daarmee dan ook het vertrouwen op Gods ontferming, een allerdiepste ootmoedigheid en medelij met de gebreken hunner medemenschen, hetwelk alles met de heiligheid ten nauwste samengaat. Zóó beheerscht de zuivere liefde tot God alle daad en geheel het, gedachten- leven der heiligen. Die liefde alleen is de wortel, waaruit het rijke, in zoo groote verscheidenheid uitsprankelende leven van de helden der Christelijke volmaaktheid ten allen tijde in de Kerk is opgebloeid. Tot die heiligen behooren op de voor naamste plaats de martelaren, de hel den op de eerste rangen, want niemand heeft grootere liefde, dan die zijn leven geeft voor zijn vrienden. Met overweldigende kracht openbaart zich bij hen de zedelijke grootheid van het Christendom. Het verlies van alle aardsche goed, zelfs het leven, 's menschen kostbaarste bezit, hebben zij om niets geteld. Zonder zelfverheffing of ostentatie, met een ongeschokt vertrouwen op God en een oneindige rust in de ziel gingen zij onverschrokken de gruwzaamste fol tering en den dood tegemoet. Wèl openbaarde zich dikwerf Gods kracht in hun zwakheid en vonden zij in het supreme oogenblik steun in Zijn genade en Zijn liefde, die hen voor in zinking beveiligde. Als Stephanus zagen zij dan reeds op de aarde de hemelen geopend; in het bloed van hun marteldood fonkelde de weerschijn van de gouden paleizen, lichtte voor hun brekende oogen de glanzig van de saffieren poorten der eeuwigheid. En daarom is dit het wondere in den uitgang van hun leven, dat de vrees voor den dood, die den mensch zóó geweldig kan aangrijpen, in plaats van hen ter neer të drukken, in hun ziel werd omge schapen tot een paradijselijke vreugd, zoodat de jonge Agnes liederen zong als ging zij op naar de bruiloftszaal. Woorden en uitdrukkingen zooals Ig natius van Antiochië bezigde in zijn brief aan de Romeinen en de echte Mar- laars-acten in overvloed te lezen geven, werden nooit uit een anderen mond ver nomen dan van de bloedgetuigen der Katholieke KSrk. En hiermede leverden zij het sterkste bewijs, dat de voleinding en het eind doel van het Christelijk leven aan gene zijde ligt van het graf, en hebben zij tegelijk door hun illuster voorbeeld het zedelijk ideaal van het Christendom in een wonderbaar en verrukkelijk licht gezet. Aldus manifesteert zich in het Marty- rium die bovenzinnelijke religieuse kracht, die altoos werkzaam is in de Kerk en tevens die allerinnigste, zeer persoonlijke religieuse vrijheidsdrang, die eerst met het Christendom in de wereld kwam. Het is op die vrijheid, dat wij den bij- zonderen nadruk wenschen te leggen, nu wij met deze artikelen de verheerlijking beoogen der 19 vaderlandsche geloofs helden en daarbij het verheugende feit gedenken, dat a.s. Donderdag, 20 Aug., met bisschoppelijken luister de eerste steen gaat gelegd worden van een nieuw en waardiger monument, dat boven de graven der Brielsche martelaren zal worden opgericht. Een gedenkteeken, dat tot in verre tijden eere zal brengen aan hun glo rieuze nagedachtenis. Want die negentien mannen, voor het meerendeel priesters, behooren tot de edelsten van ons geslacht. Schakels zijn zij in die gouden keten, die door de eeuwen heen ons verbindt met de martelaren van Nero en het Co liseum. Op dezen erfelijken katholieken va- derlandschen grond zijn ook zij de groote emancipatoren, die onzen geest, ons denken en ons katholiek leven hebben bevrucht met den rijkdom van hun offerbloed en in die allerdonkerste da gen onzer historie ons geleerd hebben, wat eigenlijk vrijheid van geweten is. Tegenover de vervalsching dier histo rie en het woeste geschetter met de leuze van gewetensvrijheid, waarvan in die sombere ure de Hollandsche en Vlaamsche luchten daverden, hebben zij onder de bezieling van Gods kracht ge handhaafd het zeer individueele per soonlijk recht op een eigen geloofsover tuiging en de pretentie op dat recht bezegeld met hun bloed. En aangezien de mensch van nature geneigd is spontaan een sterkere toe te juichen, en vooral ons volk zóó gaarne de vrijheid vindiceert als een van zijn kostbaarste goederen, zóó schuilt er voor de groote massa in het Brielsche drama een geweldig stuk Roomsche apologie. Het heeft wel lang geduurd, vóór dat wij ons konden ontworstelen aan den greep van den indringer, maar uit de donkere turfschuur is toch eenmaal over het katholieke Nederland het stralende licht uitgebroken van vrijheid en recht. RECTOR THOMPSON. Binnenkort opheffing? Tengevolge van de voortdurende klachten over de protesten tegen de Duitsche Reis belasting liepen dezer dagen weer geruch ten, dat deze de volgende week zou worden opgeheven. De Berlijnsche correspondent van de „Köln. Z." jn Berlijn meldt naar aanleiding daarvan, dat de Rijasregeering de gehate belasting nog voor het einde van de maand zou opheffen. Aangezien tegen dien tijd het reisseizcen van dit jaar vrijwel afgeloopen is, gelooft men in regeerings- kringen, dat na opheffing van de reisbelas ting dan geen toeneming van beteekenis van reizen naar het buitenland door Duit- schers, is te verdachten. Oorsprong in China Mededeeling van het K. N. M. I. te De Bilt: Gisterenmiddag te 2.30 uur Greenwichtijd, werd aan het K. N. M. L te De Bilt een zeer sterke aardbeving geregistreerd. Afstand 5800 K.M. Oorsprong in N.W. China, in de zelfde streek als de aardbeving van 10 Augustus. Uit Belem in Brazilië wordt gemeld, dat de Duitsche Dornier-vliegboot Do X Dinsdag middag te 13.35 uur M.E.T. is vertrokken om zijn tocht naar New-York voort te zetten. Het naaste doel was de hoofdstad van Suri name, Paramaribo. Te Paramaribo aangekomen De Do X is op haar vlucht van Zuid- Amerika naar New-York, gistermiddag te Paramaribo, in Ned. Guiana, aangekomen. Van de zijde der bevolking bestond groote belangstelling. De voortgezette onderhandelingen van de internationale commissie van deskundigen en van het still-halte-consortium te Bazel, zijn om ongeveer één uur in den nacht tot een einde gebracht. Op alle punten heeft men overeenstem ming bereikt. Dit geldt ook voor het mar ken-tegoed, waarom zoo hevig is gestreden. Hieromtrent is een oplossing tot stand ge komen, zooals wordt vernomen, in dier voege, dat onmiddellijk 20 pet. van dit tegoed kan worden teruggetrokken en dit daarna by gedeelten opgevraagd. De overeenkomst over dit tegoed bevat echter een voorbehoud. De Rijksbank kan nl bepaalde maatregelen ne men, indien door het terugtrekken van het tegoed gevaar voor de buitenlandsche wissel- portefeuille der bank zou kunnen ontstaan. Nader wordt gemeld: Het rapport Layton, samengesteld na de te Bazel gehouden besprekingen der finan- cieele deskundigen, is in dén afgeloopen nacht in de Ëngelsche, Fransche en Duitsche taal en wel in voorloopigen tekst gepubli ceerd. In de conclusies van dit rapport worden de middelen aangegeven, door welke Duitsch- land zijn financiën zou kunnen saneeren. In het rapport worden eerst besproken de mogelijkheid tot verderen verkoop van bui tenlandsche activa van Duitsóhland en de mogelijkheid van vermindering van den in voer en verhooging van den uitvoer. De commissie acht het echter hoogst onge- wenscht, dat Duitschland wordt gedwongen, een dergelijke ingrijpende oplossing te kie zen om de krisis te boven te komen, daar deze onvermijdelijk moet leiden tot verdere verarming en grootere werkloosheid, gevolgd door beperking van het crediet. Hierdoor zal ongetwijfeld ook de werelddepressie worden verergerd. De commissie van deskundigen komt tot de definitieve conclusie, dat het, zoowel in het algemeen belang, als ook in het belang van Duitschland noodzakelijk is, ten eerste, dat de huidige omvang van buitenlandsche cre- dieten aan Duitschland blijft gehandhaafd en ten tweede, dat in ieder geval een deel van de ingetrokken credieten uit buitenland sche bronnen wordt vervangen. De commissie wijst op den emstigen wil van de Duitsche regeering om den financi- eelen toestand van Duitschland te herstel len en meent, dat, wanneer de voorgenomen maatregelen streng worden doorgevoerd, de ze tot de saneering van de Duitsche finan ciën zeker zullen bydragen. Herstel is slechts mogelijk, wanneer de regeeringen van alle landen der wereld zich duidelijk bewust zijn van de op haar rus tende verantwoordelijkheid. De commissie acht het noodzakelijk, dat de regeeringen vóór het einde der prolongatie-periode voor de credieten welke de conferentie te Londen heeft aanbevolen, de wereld een waarborg bieden, dat de internationale politieke be trekkingen op den grondslag van weder- zijdsch vertrouwen, dat een voorwaarde is voor elke economische oplossing, opgebouwd zijn. En verder, dat de door Duitschland te verrichten internationale betalingen niet 't handhaven van de financieele stabiliteit in gevaar brengen. wy moeten echter herhalen, dat het Duit sche probleem een onderdeel is van het groo te vraagstuk, dat ook vele andere landen der wereld aangaat. Financieele hulpmaatregelen zullen, vol gens de commissie, alleen niet in staat zün, de economische welvaart der wereld te her stellen, wanneer niet de op obstructie ge richte politiek een principioolc vsre.ndering ondergaat en de wereldhandel, waarvan toch de ontwikkeling van _-ike beschaving afhangt, zijn natuurlpke ontwikkeling kan hernemen. De commissie ziet af van uitgewerkte voorstellen tot consolidatie van een deel der Duitsche schulden op korten termijn en de verschaffing van nieuwe middelen voor het Duitsche bedryfsleven, welke zy mogelijk acht te doen in de overtuiging, dat men eerst moet besluiten tot maatregelen, waarop de commissie geen invloed heeft voordat even- tueele Duitsche leeningen op langen termün, hoe goed zy ook gedekt mogen zyn, onder gebracht zullen kunnen worden. De commissie besluit met de ernstige ver maning aan alle betrokken regeeringen, by het nemen van de noodzakeiyke maatrege len geen tüd te verliezen en onmiddeliyk een toestand in het leven te roepen, die het mo- geiyk maakt, financieele transacties uit te voeren om Duitschland en daardoor de we reld de zoo dringend noodige hulp te bren gen. Vreugde In Amerika. De besluiten van de Higgin-commissie te Bazel, die o.a. bevatten de herziening van het Young-plan, hebben in Amerika groot opzien gebaard. De pers heeft nog geen ge legenheid gehad tot het geven van commen taar, aangezien het bericht uit Bazel eerst gisteravond laat werd ontvangen. Het bericht wordt echter door alle bladen op sensationeele wijze gepubliceerd. Een der vooraanstaande bankieren van Wallstreet verklaarde, dat het besluit van Bazel in Amerikaansche bankkringen met des te meer vreugde zal worden begroet waar men in bank- en beurskringen dikwijls heeft gevreesd, dat weer politieke moeilijkheden zouden ryzen, waardoor een dergelijke aan beveling als thans het Higgin-rapport is, verhinderd zou kunnen worden. De eerste Fransche persstemmen over Bazel Na een samenvatting van de in Beriyn tot uiting gebrachte opvatting over het re sultaat van de conferentie te Bazel, verkla ren verschillende Fransche bladen dat men hieruit de conclusie kan trekken, dat de buitenlandsche schuldeischers van Duitsch land het volgende jaar voor het alterna tief gesteld zullen worden af te zien van de herstelbetalingen of van de terugbeta ling der credieten op korten termijn. De „Figaro" ziet in het resultaat der con ferentie te Bazel een leer voor de schuld- eischers-staten. Wanneer de buitenlandsche geldschieters nog illusies hebben gehad, dat zij hun geld zouden terugkrygen, aldus het blad, dan zullen zij daarvan door den uit slag van de besprekingen te Bazel wel voor goed genezen zijn. Niettemin hebben de Ëngelsche en Amerikaansche geldschieters ei thans nog aan gedacht, ook de Fransche reserves in het bodemlooze vat te storten, dat Duitsche geldmarkt heet. Belangrijke arrestaties Zoowel in Chineesche als in internationale kringen hecht men groote beteekenis aan den inval, die gisteren is gedaan in de com munistische propaganda-centrale in de in ternationale nederzetting te Shanghai. Uit de in beslag genomen archieven zou gebleken zijn, dat deze centrale in directe verbinding stond met revolutionnaire organisaties in Japan, op de Philippynen, in Indo-China, in de Maleische Staten, in Burma en in Ne- derlandsch Oost-Indië. Voorts zou gebleken zyn, dat men bezig was pogingen in het werk te stellen om in contact te komen met de Indische vakver- eenigingen. Tevens is in verband met den inval gearresteerd een lid van de Executieve der Derde Internationale, genaamd Moul- lens, een in China verblijvend lid van de Canadeesche communistische party, die, naar wordt medegedeeld, zeven schuilnamen, vijf verschillende adressen, postboxen in acht verschillende postkantoren en vier telegram adressen er op na zou houden. Geestdriftige ontvangst te Londen Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken ontving gisterochtend een radiogram van boord van het luchtschip „Grai Zeppe lin," waarin dr. Eckener verlof vroeg, om over Fransch gebied te mogen vliegen. In dit radiogram werd tevens medegedeeld, dat het luchtschip over Parys zou vliegen, indien men zulks van Fransche zyde wenschte. Het Fransche luchtvaart-ministerie deelde mede, dat 't slecht weer was boven Parys en wenschte het luchtschip goede reis. De „Zeppelin" zette toen over Troyes, Beauvais, 60 K.M. ten Noorden van Parys, Amiens koers naar Engeland. Om kwart over zes gisterenavond arriveer de het luchtschip boven Londen en kruiste een kwartier lang boven de city, om daarna koers te zetten naar het vliegveld van Han worth, waar het om 7 uur aankwam. Het weer was prachtig en de belangstelling bui tengewoon groot. De luchtreus was overal duidelijk zichtbaar. Na een oponthoud van 1% uur op het vliegveld van Hanworth is de „Graf Zeppe lin" gestart voor de groote rondvlucht boven Engeland. Dr. Eckener werd door de buitengewoon groote menigte by het vliegveld met geest' drift toegejuicht en een oogenblik scheen het, alsof de afzetting doorbroken zou worden, zoodat de manschappen er toe moesten over' gaan, het publiek terug te dringen. Voor een microfoon sprak dr. Eckener, die niet te be> wegen was, den gondel te verlaten, een 1 ge woorden van dank, die ook door de radio omgeroepen werden. Blykens het thans in druk verschenen advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het voorontwerp van een Bedryfsra- denwet hebben de volgende leden bevesti gend beantwoord de vraag of een wet, in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp, gewenscht is: Aalberse, Ame- link, Attema, Bakker, Berghuys, de Bruyn, Folmer, van den Heuvel, van Hellenberg Hubar, Kruithof, Loerakker, van der Meys, Ruppert, Schutte, Slotemaker de Bruine, Veraart en Westhoff. Ontkennend is de vraag beantwoord door de leden: de la Bella, Blankert, de Boer, Bordewyk, Brautigam, Cort van der Linden, Gelderman, van Haaren, Ingenool, de Jon ge, Lips, Noordhoff, Plate, Smit, Sneevliet, Spier, Steenberghe, Stulemeyer, van den Tempel, van der Wal en van de Walle. De leden Haak en Zaalberg hebben blan co gestemd. By den Indischen Volksraad is een wets ontwerp ingediend tot tydelyke heffing van 20 opcenten op de invoerrechten gedurende 1932/1933. De tocht van de Nautilus Onderzoekingen in het pakijs. Volgens een tot nu toe nog niet bevestigd bericht, is de Nautilus in zee gegaan ten einde aan de Noordzyde van Spitsbergen onderzoekingen in het pakijs te doen. De onderzeeboot is door een visschersboot ver gezeld. De „Graf Zeppelin" boven Engeland. (biz. I, 1ste blad) De „Nautilus" gaat onderzoekingen ver richten in het pakijs. (biz. 1, 1ste blad) Bij den Indischen Volksraad is een wets ontwerp ingediend tot tijdelyke heffing van 20 opcenten op de invoerrechten gedurende 1932—1933. (biz. 1, 1ste blad) Minister Beelaerts van Blokland heeft na mens onze Koningin minister Reynaud offi cieel uitgenoodigd tot een bezoek aan Ned.- Indië. Deze nam de uitnoodiging aan. (blz. 1, 1ste blad) Binnenkort opheffing van de Duitsche reisbelasting. (blz. 1, 1ste blad) Op de conferentie te Bazel is op alle punten overeenstemming bereikt. Vreugde in Amerika. (blz. 1, 1ste blad) De opening van het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs. (blz. 2, 1ste blad) Bankoverval te Berlijn, Buit 30.000 Mark. (blz. 2, 2de blad) De opstand op Cuba. Winst voor de re- HpTlpn (blz. 2, 2de blad) Spanje en de Kerk. Verscherping van het conflict. (blz. 2, 2de blad) Blijkens een voorstel van B. en W. van Am sterdam tot erfpachtsnitgifte van een deel van den tuin van het museum „WilIet.Holt- huysen" zouden er plannen bestaan „Flora" te herbouwen. (blz. 2, 2de blad) Communistisch complot voor heel Azië. (blz. 2, 2de oiad) Wegens een te Montreox gepleegde juwee- len-oplichting zyn gisteren te Amsterdam drie Nederlanders aangehouden. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v. m.: 7.59 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.45. Aardappelen naar Zwitserland Verhooging invoerrecht. De Directie van den Landbouw deelt me- ae, dat blykens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Bern de Zwitsersche Bondsregee- rir.g in zyn laatste zitting heeft besloten, het invoerrecht op aardappelen met ingang van 20 dezer tydelyk met 2 franc per 100 K.G. te verhoogen. Gisterenavond is de heer G. Scholte in een vergadering van den bestuursraad gehul digd ter gelegenheid van zyn 12 -jarig feest als administrateur van het gebouw St. Bavo. Zittend van links naar rechts: rector Timp, de zoon en de echtgenoote van den jubilaris, de heer Scholte en rector Kok. Staande: de heeren G. Telman, B. Reijnders, J. Becnders, J. Ph. Castricum, H. Leeuw, P. Dekker en J. Veldman. Hoogste barometerstand 764.5 mM. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 741.7 m.M. te Valencia. Verwachting: Matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelyke opklaring, regen buien, weinig verandering in temperatuur. In „Het Volk" was naar aanleiding van den Dageraadstocht in het Zuiden de op merking gemaakt, dat dergelijke propaganda toch eigenlijk niet de rechte was. om de Limburgers te winnen. De secretaris van „De Dageraad" heeft hierop vuur gevat en betoogt in het orgaan der vereeniging. dat vrydenkers en socialisten samen belang hebben by den stryd tegen de Katholieken. Letterlyk schryft hy in het jongste nummer: „De socialistische strijd in Limburg zal minder moeilyk zijn naar gelang de vrij- denkersbeginselen daar meer vasten voet hebben gekregen; het tegenovergestelde is ook waar; hier is wisselwerking en weder- zydsch belang Wisselwerking en wederzijdsch belang, constateert „De Tyd" nog eens. Hier wordt dus door „De Dageraad" zelf bekend, wat „Het Volk" heeft trachten te bernaskeren dat het verloop van den tocht'naar Lim burg wel zeer duidelyk had gemaakt: dat vrydenkers en socialisten gearmd plegen op te trekken, als het tegen de Katholieke Kerk gaat! Ontploffing op een boot Vter gewonden Uit Soerabaja wordt gemeld: Bij een ontploffing aan boord van Ma- doerabootje „Bollek", werden vier Iniand- sche werklieden gewond, waarvan twee zwaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1