Gemengd odCieuws IDE GRAPJAS HARLEKIJN! 1 f X ,Voor de Huiskamer Llf<P?rl KalenderMaad j e rV Rooken, drinken, fietsen LUCHTVAART Hoe een communist koster werd in de kerk Auto gestolen Door trap van paard gedood Hotel uitgebrand Droevig ongeluk Inbreker gevat Een clandestiene kroeg Stucadoorspatroon aangevallen Een oneerlijke kostganger Rijwielschilden voor slechthoorendcn Gevolgen van plagerij Drie ongevallen bij Zwolle Roofoverval te Hamburg Het noodweer te 's Gravemoer Twee Fransche militaire vliegtuigen neergestort Van Calcutta naar de Ver. Staten „Dat kan mij niet schelen. Ik maak er u Luitenant Brenton f ONDERWIJS FAILLISSEMENTEN LANDBOUW EN VEETEEL1 Nazomer in den groententuin Onze tuinbouw en de Devisen- notverordnung Hoe Harlekijn den sleutel te pakken kreeè J7L J Geen invloed van de malaise Tn „de Opbouw" geeft mr. J. van Zanten, directeur van het gemeentelijk bureau van statistiek te Amsterdam, interessante cijfers over het rooken en drinken in 1930. De cij fers wijzen weer op een verhooging tegen over die van de jaren '25 en '29. Men ziet, dat er geen invloed van de ma laise te bemerken is. Zoowel de uitgaven voor rooken als voor drinken zijn in net laatste jaar wederom toegenomen, maar bij het drinken is dat slechts schijn. Het ver bruik van bier is afgenomen, wat echter niet zoozeer aan de malaise als wel aan den kouden en natten zomer 1930 wordt toege schreven. De toeneming bij gedistilleerd is slechts schijn, omdat door de verlaging van den accijns het smokkelen heeft opgehouden en het werkelijke verbruik vroeger grooter dan het bekend geworden verbruik was. De toeneming bij het rooken daarentegen is echt: niet alleen is het aantal opgerookte sigaretten (9 per week voor lederen man, vrouw en kind!) toegenomen, maar de voor keur, die zich in 1929 richtte naar die van l'A ct., gold in 1930 die van 2 ct. Door de sterkere toeneming der uitgaven voor het rooken zijn deze thans ongeveer met die van drinken gelijk gekomen (f 23 22 gn 23 3-5 per hoofd der bevolking per jaar, samen 90 ct. per week). Het aantal betaaMe fietsplaatjes was in 1925 f 2222.739; 1028—'29 2.605.424; 1929— "30 f 2.703.073. Stelt men de waarde van een fiets gemid deld op 50, dan is hieraan besteed f 135 millioen, d.i per jaar, de levensduur eenigszins willekeurig op 7 jaar gesteld, 19 millioen of f 2 44 per hoofd der bevol king, waarbij natuurlijk nog komen de kos ten van het gebruik (belasting, stallen cq„ reparatie en die der fietstochten). In ons land geproduceerd en bijna geheel afgezet werden in 1930 339.500 fietsen, waaronder begreDen de uit buitenlandsche frames hier samengestelde. Hun waarde dekt reeds on geveer het genoemde bedrag. umsaagavond werd te Leeuwen (Maas en Waal) de auto van R., die even in een café was gaan zitten, weggereden door een onbe kende. Gistermorgen vond men den wagen onder aan den dijk liggen en totaal vernield. De dader is onbekend. Gistermorgen is het 11-jarig zoontje van den landbouwer S. Hermus te Moerdijk, toen het een paard met veulen naar de weide wilde brengen, door een trap van het paard op slag gedood. Gistermiddag om vier uur is te Varsseveld brand uitgebroken in het tegenover het sta tion gelegen hotel Zwijnshoof, eigenaar de heer B. J. Rolling. De vlammen sloegen uit het dak. De brandweer was spoedig ter plaat se en slaagde erin na een half uur het vuur meester te worden. Met vier slangen op een spuit werd water gegeven. De waterschade is aanzienlijk. Het bedrijf zal kunnen worden voortgezet, aangezien de voorzijde van het gebouw is gespaard gebleven. De schade die gschat wordt op f 5000 wordt door verzeke ring gedekt. Bij het binnenkomen van den goederen trein uit Winterswijk sprong de remmer J. M. uit Winterswijk juist bij den ingang van het perron van de machine, doch hij viel hier bij, vermoedelijk door de gladheid van het perron. Bij zijn val had M. nog de tegenwoor digheid van geest zijn hoofd af te wenden. Zijn linkerarm werd echter geheel verbrij zeld. Nadat geneeskundige hulp was ver leend, werd de gewonde naar het ziekenhuis te Winterswijk overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Verduistering? Een Duitscher de dupe. Een slager te Dortmund, die weinig ver trouwen had in de Duitsche valuta, ver zocht op 9 April van dit jaar een kennis van hem, voor een bedrag van 33.500 RM. ir Nederland deviezen te koopen. Toen de kennis uit Nederland terugkeerde had hij noch deviezen, noch 33.500 R.M. bij zich. Ki) beweert het geld te hebben verloren. De man is door de crimineele politie gear resteerd, verdacht van verduistering der gel den. De Justitie te Assen, heeft in arrest ge steld een tuinman uit Culemborg, verdacht van diefstal met braak en inklimming in twee ambtenaarswoningen te Veenhuizen, waarvan de bewoners tijdelijk afwezig wa ren. Auto omgeslagen Twee gewonden. Gistermiddag omstreeks 12 uur reed op den nieuwen rijksweg tusschen Naarden en Hakkelaarsbrug een personen-auto van den heer Van Schijndel uit Waalwijk achter twee andere wagens, gaande in de richting van Huiden. Op verzoek van mevrouw Van Schijndel zou de chauffeur de beide voor gangers voorbijrijden, maar juist toen hij vol gas gegeven en een snelheid van 8085 K.M. bereikt had, zag de bestuurder, dat de te genligger te dicht bij was om zonder onge lukken te kunnen passeeren. Door plotseling te remmen voorkwam hij een botsing, maar zi*n eigen wagen sloeg over den kop en kwam over den wegberm op het rijwielpad terecht met de wielen omhoog. Gelukkig passeerde juist geen wielrijder Dit ongeluk liep betrekkelijk goed af De chauffeur kreeg door brekend glas een wond aan de rechterhand Mevrouw Van Schijndel- werd licht aan het hoofd gewond. De heer Van Schijndel bleef ongedeerd. Een passeerende personenwagen bracht het gezelschap naar Bussum om daar de wonden te laten ver binden, terwijl de verlaten wagen in den loop van den middag werd weggesleept. De politie doet een inval Reeds geruimen tijd vermoedde de politie te Amsterdam, dat in een huis. aan den Singel, waarin een pension is gevestigd en waar tevens een nachthuis wordt gehouden, gelegenheid werd gegeven om sterken drank te gebruiken. Gisternacht heeft de inspec teur van het bureau Singel met eenige agenten een inval gedaan in het bedoelde huis. Zij hadden succes, want zij troffen niet minder dan 26 bezoekers onder gelag aan. Tegen den eigenaar van het huis is proces verbaal opgemaakt. Eenigen tijd geleden is er een wilde sta king uitgebroken onder de stucadoors op 'n bouwwerk aan de Maria v. Reedestraat te Utrecht, waardoor de gemoederen van en kele stakers nog al verhit schijnen te zijn geraakt. Maandagmiddag is tenminste een stuca- doorpatroon door een tiental stakers aan gevallen in de buurt van de Noorderbrug. Daar door den man een klacht wegens mis handeling is ingediend, is proces-verbaal op gemaakt, zoodat ook dit opgewonden muisje weer een staartje zal hebben. Te Sluiskil is 'n bi) zekeren F. inwonend persoon, met de noorderzon vertrokken, na dat uit 'n portefeuille, die in een jas, han gende in een kamer, was geborgen, een be langrijk bedrag aan bankpapier was ont vreemd. De politie stelt ten verder onderzoek in. In deze dagen, waarin de maalstroom,van 't moderne snelverkeer dagelijks slacht offers eischt, zijn bijzondere maatregelen voor slechthocrenden en dooven noodzake lijk, wil het voor hen niet onmogelijk zijn, zich op den weg te begeven. Daarom wordt nog eens de aandacht gevestigd op de mo gelijkheid, welke aan slechthoorende wiel rijders geboden wordt, om aan alle andere weggebruikers duidelijk te maken, dat zij de verkeerssignalen niet kunnen hooren. Voor dit doel heeft de A. N. W. B. een stel schil den ingevoerd, segmentvormlg, half wit en half rood gekleurd, welke aan de achterzijde van het rijwiel worden aangebracht en die voor den achterop rijdenden automobilist of motorrijder het teeken zijn, dat de wielrijder zijn signalen niet kan hooren. Deze schilden hebben reeds algemeene bekendheid verkre gen en in het verkeer worden zij algemeen geëerbiedigd, zoodat slechthoorenden hun eigen veiligheid en hun leven kunnen be schermen, door hun fiets van zulk een stel schilden te voorzien. De A. N. W. B. stelt deze borden tegen een prijs van 2.— beschikbaar voor leder een, bondslid of geen bondslid; teneinde te voorkomen, dat niet-slechthoorenden mis bruik van deze borden zouden maken, om zich een zeker gemak op den weg te ver zekeren, worden ze echter alleen geleverd op grond van een verklaring, onderteekend door een geneesheer of door een afdeelings- secretaris der Vereenlging voor Slechthoo renden. Wij wekken alle weggebruikers op, de fiet sers, die zich door gebruikmaking van deze borden beveiligen, ook inderdaad te behan delen als personen, van wie niet verwacht kan worden, dat zij aan de gegeven geluids signalen gevolg geven. Gisteren speelden eenige jongens onder ,vie de 17-jarige K., in de Singelstraat te Arnhem met een 9-jarig ventje, dat ver moedelijk door de grooteren werd geplaagd. Het ventje nam ten slotte een riem, waar mede hij K. een slag tegen het gezicht gaf oie zoo aankwam, dat deze niet meer door zijn linker oog kon zien en zich onder behandeling van een geneesheer moest stel len. Deze deelde mede, dat het jongmensch vermoedelijk zijn gekwetste oog zal moeten Auto tegen een boom Drie personen gewond Gistermiddag reed op den Meppeler- straatweg nabij Zwolle een auto, waarin gezeten een familie uit Amersfoort, tenge volge van slippen tegen een boom. Mej Van Heioma werd door de zijruit geslingerd en bekwam zoodanige verwondingen in het gelaat, dat zij het rechteroog zal moeten missen De heer Van Heioma kreeg wonden aan het hoofd; men vermoedt een schedel breuk, terwijl mevrouw Van Heioma zulk een zenuwschok had gekregen, dat ook haar overbrengen naar het Sophia-zieken- huis te Zwolle noodig werd geoordeeld. De chauffeur kwam er zonder letsel af. De oorzaak is gladheid van den weg. Te groote belangstelling Terwijl de marechaussees bezig waren de gewonden te verzorgen, reed een andere auto, waarvan de bestuurder met zoo'n groote belangstelling naar het ongeval keek dat hij zijn stuur vergat tegen een boom. na eerst nog twee wielrijders te hebben aangereden. De bestuurder kreeg geen kwetsuren Hij werd echter drievoudig be keurd, n.l, wegens onvoorzichtig rijden, rijden zonder rijbewijs en voor den slechten staat van zijn reminrichting. Auto fé water Op denzelfden weg tusschen Lichtmis en station Dedemsvaart reed een auto in het water, na eerst een telegraafpaal aange reden te hebben. De inzittenden, een Gro- nlger familie, bestaande uit man, vrouw en een driejarig kind, wisten zich te redden Do famlie zou een pleziertochtje maken naar Duitschland. Hoe hard mojen onze treinen rijden Met een maximum-snelheid van 100 K.M. per uur mogen rijden de treinen, vervoerd door stoomlocomotieven. Reizigerstreinen, samengesteld uit vierassig personenmaterieel, uitsluitend echter om vertraging in te ha len en alleen op de volgende baanvakken: Amsterdam CB.—Rotterdam D.P.; Amster dam W.P.Utrecht-grens bij Babberich; Utrecht O.S.Gouda; Utrecht C.S.Eindho venVenlo: Utrecht C.S.—Amersfoort Zwolle Groningen; Amsterdam C. S. AmersfoortApeldoornDeventer-grens bij Oldenzaal. Verder treinen vervoerd door electrisehe motorvoertuigen op het baanvak Amsterdam C.S.—Rotterdam D.P. Reizigerstreinen, sa mengesteld uit electrisch materieel al of niet gekoppeld aan vierassig personenmaterieel (de maximum snelheid bedraagt slechts 95 K.M. per uur, indien 't electrisehe mate rieel gekoppeld is aan drie-assige post- of bagagewagens en bestelgoederenwagens). De maximum-snelheid bedraagt 90 K.M. per uur op de baanvakken Amsterdam C.S. —Alkmaar, Haarlem—IJmuiden en Uitgeest VelsenIJmuiden O. 80 K.M. per uur op de baanvakken Rot terdam Hofplein—'s Gravenhage—Schevenin- gen Kurhaus. Nederlandsch koopman gevonnist. Het „Snelgerecht" te Hamburg heeft gis teren vonnis gewezen in de zaak van den roofoverval, die in Juli j.l. op het hoofd station aldaar is gepleegd. De dader, de Ne- derlandsche koopman V., was in financi- eele moeilijkheden geraakt en zag tenslotte geen anderen uitweg dan zich door een misdaad geld te verschaffen. Den elfden Juli kwam hij in Hamburg aan. Hij kocht een revolver, een ploertendooder en een dolkmes en begaf zich daarop naar hret wis selkantoor van hret station waar hij ver zocht vierduizend mark in Hollandsch geld te wisselen. Hij vroeg of de uitbetaling in een achterkamer kon geschieden, omdat hij, naar hij zeide, bij het in ontvangst nemen van een groot bedrag vroeger al eens be- srpied en gevolgd was. Aan dit verzoek, dat niet ongewoon leek, werd voldaan. Nauwelijks echter had V. een voet gezet in de achterkamer of hij trok den ploertendooder en gaf den beambte, die hem het geld moest uitbetalen, daarmede een slag op het hoofd. De aangevallene kon nog ontkomen naar het aangrenzend kantoor, waar hil luide om hulp riep en de dader werd overweldigd voor hij kans had een goed heenkomen te zoeken. Het O. M. eischte vijf jaar en een maand tuchthuis. De uitspraak luidde twee jaar en twee maanden. Schade bedraagt 45.000 De schade te 's-Gravemoer door den hagelslag van U. Zaterdag aangericht aan kweekerijen en boomgaarden, is geschat op ongeveer 45.000. Een doode en drie zwaar gewonden Tijdens het hevige onweder, dat zich gis termiddag boven Parijs en omgeving ont lastte is een militair vliegtuig uit Dijon bo ven Parijs gekomen. In het vliegtuig bevon den zich een kapitein en een sergeant. Toen het vliegtuig door de vlagen van den wind heen en weer geworpen werd, besloot de sergeant uit het vliegtuig te springen. Zijn parachute opende op het juiste oogenblik, doch hij landde zoo ongelukkig op een muur, dat hij beide beenen brak en in bedenkelij- ken toestand naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. Het door den kapitein bestuur de vliegtuig stortte kort daarna neer in een tuin van de voorstad Neuilly. De piloot werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overge bracht. Ook uit Istres wordt een ernstig vliegon geluk gemeld. Een door een sergeant be stuurde machine, waarin zich ook een adspi- rant bevind, is daar neergestort. De adspi- rant was op slag dood, de sergeant werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overge bracht. Een spoedreis door bemiddeling van de K. L. M. Het K. L. M. vliegtuig dat op 18 Augustus j.l. te Amsterdam is aangekomen, was 7 Augustus uit Batavia vertrokken en op 11 Augustus uit Calcutta, waar het den Ame- rikaanschen zakenman Mr. Campbell aan boord had genomen, die zoo spoedig moge lijk naar de Vereenigde Staten moest ver trekken. Bij aankomst te Schiphol te 3.15 uur bleek, dat de heer Campbell een koffer had voor uitgezonden naar Rotterdam, die zich nog onder douaneversluiting bevond en dat er ook nog geen plaats voor hem naar Ame rika was geboekt. De K. L. M. slaagde er in den koffer nog naar Schiphol te brengen en daar bij de douane vrij te laten maken en plaats voor den heer Campbell te bespreken op de „Eu ropa". De heer Campbell vertrok daarop met het vliegtuig te 6.30 uur uit Amsterdam naar Londen, met zijn koffer en bootticket, De nieuwbakken plaatselijke leider van de Dolgodjerewensker dorps-sowjet hield er van, instructies uit te vaardigen. Ditmaal had hij het op den dorpsgeestelijke gemunt en hem het volgende schrijven doen toekomen; De Dolgodjerewensicer-comm.ssie schrijft u de volgende instructies voor; 1. Voor het vervullen uwer pachten moet U de handen wasschen, na het vervullen van uwe ambtsbezigheden deze weer desinfectee- ren. 2. Het is verboden meer dan één kind in een en hetzelfde water te doopen. 3. Het doopwater mag niet meer en niet minder dan een temperatuur van 28 tot 30° hebben. 4. De Communie (in twee gedaanten) moet uit meerdere lepeltjes gebruikt worden, die voor en na het gebruik met in spiritus ge drenkte watten gereinigd moeten worden." Deze instructie werd den geestelijke over handigd en in het officieele publicatiekastje opgehangen. Kort daarop meldde zich een lid van de dorpsowjet aan bij den pastoor van het dorp. „Ik ben als afgevaardgde der regeering naar u-gestuurd om er op te letten, dat de instructies precies opgevolgd worden." De pastoor protesteerde niet, reikte de H. Communie uit in tegenwoordigheid van den afgevaardigde der regeering en doopte de kinderen onder zijn toezicht, waarbij de laatste nooit naliet het doopwater met een ambtelijken thermometer te onderzoeken. Beiden leefden in de beste verstandhou ding. De tijd verliep en de bewaker der of ficieele voorschriften kon geen enkele over treding der instructies constateeren. Op zekeren dag meldde zich echter de pastoor bij den leider der plaatselijke afdee- ling, en legde op diens werktafel een schrij ven neer met de woorden: „Ik verzoek u om uwe resolutie." „Om mijne resolutie „Jawel, om uwe resolutie." De leider der afdeeling trok zijn voorhoofd in diepe rimpels peuterde verlegen met zijn vinger in den neus en begon te lezen: „Ik verzoek de rijksconsumptievereeniging om uitlevering van 10 K.G. watten en een dozijn zilveren lepeltjes!" „Wat mankeert u, 10 kilo watten en een dozijn „Jawel, 10 K.G. watten en een dozijn zil veren lepeltjes. Ik vervul immers enkel en alleen uwe instructies. Overigens is het aan tal kerkbezoekers na het bekend worden van uw verordening sterk gestegen. De bevolking zegt: wanneer de dorpssowjet onzen pastoor instructies tot het uitoefenen van de heilige handelingen geeft, dan is godsdienst beslist geen opium voor het volk, maar een instel ling, die zelfs door de Sowjetregeering ge wettigd wordt. De leider sperde mond en oogen open en wist niet wat te doen. Intusschen haalde de pastoor een tweede schrijven voor den dag, legde het op de tafel en verzocht hem om een tweede resolutie! „Wat? Nog een resolutie? Waarvoor dan?" „Voor den apotheker, opdat ik spiritus kan krijgen voor de desinfectie, zooals die door u voorgeschreven is." De argumenten van den pastoor waren absoluut steekhoudend en al het tegenstrib belen hielp niet; de in het nauw gebrachte Sowjetman moest onderteekenen. Maar de pastoor verliet nog altijd niet de werkkamer van den communisten-leider. „Waar wacht u nog op?" snauwde de Sowjetman hem toe. „Ik verzoek u om een welwillende behan deling, wanneer ik bij u mijn salaris in ont vangst nemen kan." „WaaaatSalaris?.... Van mij salaris ontvangen? Sinds wanneer betaalt de Sovjet- regeering aan haar vijanden salarissen uit?" alleen attent op, dat u het was, die mij in structies gaf en mij dwong, ondex toezicht van een afgevaardigde uwe bevelen na te komen. Hieruit volgt, dat ik uw ondergeschikte ben en als zoodanig wettig recht op salaris heb. U bent, naar het schijnt, niet goed op de hoogte met de in de Unie der socialistische Sowjetrepublie'-en bestaarde arbeidswet! Nu, wanneer mag ik mijn salaris in ontvangst nemen?" „Pardon.*... vadertje.... eerwaarde.... U hebt mij.... heelemaal.... in de war ge bracht. Ik begrijp er niets meer van...." „Nu, meng je dan ook niet in dingen, die je niets aangaan en waarvan gij, ellendige Sowjet-Ieider, je heele leven niets begrijpen zult!" De knieën van den Sovjetman beefden en hij kreeg een gevoel als zonk hij met zijn stoel in een diepen afgrond. En het gebeurde, wat hij anders in lastige gevallen nooit naliet: hij vergat met zijn vinger in zijn neus te peuteren! Nu was het duidelijk, de catastrophe kon niet meer te gengehouden worden. Kort daarop bracht de „Tscheljabinsker arbeiderskrant" de kwestie voor het tribu naal. De leider der cultuurafdeeling in het Dolgodjerewenskopdorp vreesde onheil, liep naar den pastoor en viel hem te voet en smeekte met schreierige stem: „Vadertje, lief vadertje. Erbarm u over mij en neem mij tenminste aan als koster in uwe kerk. Ik zal werkelijk mijn best doen en de klokken luiden, dat zij ver weerklin ken....!" „Nu, wij zullen zien", antwoordde de pas toor, „hoe ge je belofte houdt. Mensehen met een goeden wil kunnen wij trouwens altijd gebruiken." Zoo werd de Communistische leider der cultuurafdeeling van het dorp Dolgodjere- wenskop koster in de parochiekerk aldaar. Deze geschiedenis is geen fantasie. Zij heeft zich werkelijk is Sovjet-Rusland afge speeld. Zij is verkort opgenomen uit het Russische „Goddeloozen aan de werkbank" tBesboschnik u stanka) no 8 van het jaar 1931. heeft gistermorgen te 8.08 van Liverpool sta tion den trein naar Southampton genomen en vertrok gistermiddag uit Southampton naar New York, alwaar hij op 24 Augustus zal aankomen. Engelsche Schneidercupvliegtuig neergestort Dinsdagmiddag kort na 20 uur is een der drie Engelsche Schneidercupvliegtuigen, met der. bekenden eersten luitenant Brenton, kort na den start in de nabijheid van Calshot neergestort. Het ongeluk geschiedde op een hoogte van 10 K.M. en op een af stand van 10 K.M. van Calshot. Vanaf den oever kon duidelijk worden vastgesteld, dat het vliegtuig nog met de drijvers naar bo ven in het water lag en dat luitenant Bren ton zich zwemmende boven water hield. Of schoon echter onmiddellijk motorbooten ter assistentie en redding uitvoeren, kon bij de inmiddels ingetreden duisternis alleen wor den vastgesteld, dat luitenant Brenton moe: zijn verdronken. De „Prinses Juliana" Proeftocht op 29 Augustus a.s. Het nieuwe instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat op 13 Juni j.l. door H. K. H. Prinsss Juliana op de werf „Gideon" van den heer J. Koster Hzn. te Groningen is te wa ter gelaten, zal de volgende maand gereed komen. Op 27 Augustus a.s. zal op de Eems de technische proeftocht worden gehouden. De officieele proeftocht zal plaats hebben Zater dag 29 Augustus van Den Helder naar Am sterdam. In de hoofdstad zal het Instructie vaartuig geheel voor de vaart worden gereed gemaakt, waarna op 12 September aldaar de officieele indienststelling zal plaats hebben. Op dienzelfden datum zal het tienjarig be staan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart op eenvoudige wijze worden her dacht. 19 Aug. opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 19 Aug.: H. E. Cladder, koopman. Over toom 194, Amsterdam. R.c. mr. Th. L. van Berckel. Cur. mr. Jac. Grooten, Amsterdam, Prinsengracht 967. 19 AugA. P. J. Boogaert, gescheiden echtgenoote van C. A. M. van Aken, pension houdster, Emmastraat 1, Amsterdam. R. c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. A. F. Sche pel, Amsterdam, Heerengracht 352. Herfstrapen kunnen worden uitgezaaid, 3 gram zaad per 10 M2. is voldoende. Bemes ting: 3 K.G. Nitrophoska per Are. Zaaien op rijen is aan te bevelen, afstand 20 c.M. uitdunnen op pl.m. 15 c.M.. Vóór de vorst oogsten. Kropsla kan nog worden uitgezaaid, even als winterspinazie en veldsla. Beiden in rijen, afstand 15 c.M. Toediening van een weinig kalksalpeter is gewenscht (pl.m. 2 K.G. per Are). Winterpostelein kan in Augustus in den vollen grond worden gezaaid; later in kou den bak uitplanten. Met raapstelen, radijs, zomerspinazie, snij- sla, kan men het voor dit jaar nog eens pro- beeren, zoo ook peterselie en selderij. Eind Augustus maakt men de bedden voor aardbeien in orde. Een diepe grondbewerking is zeer noodig, met het oog op de vochtvoor- ziening. Men kan bemesten met ouden stal mest, indien men die heeft. Kunstmest is misschien nog beter, omdat met stalmest on kruidzaden in den grond kernen. Het is met aardbeien vaak een heele toer, om het on kruid den baas te blijven. Daarom moet men zorgen voor absoluut onkruidvrije bedden. Van het bsgin af aan moeten de aardbeien flink groeien. Daarom ge"e men bij den na- jaarsaanleg een voldoende, volledige bemes ting. Deze kan bestaan uit 7 K.G. Patent kali en 8 K.G. Slakkenmeel cn daarnaast 3 K.G. Kalksalpeter, per Are berekend. Slak kenmeel heeft bij proeven in de Bommeler- waard zeer goede resultaten opgeleverd. Het bevat nog al wat kalk, evenals Kalksalpeter. In de meeste gevallen zal een kalkbemesting in den herfst nog noodig zijn. Met pijn. 25 K.G. kalk kan men voor 3 jaren volstaan. Wil men de stikstof, kali en het fosforzuur in eens geven, dan geve men titans 3 K.G. Nitrophoska en in het voorjaar nog eens zoo veel, alweer per Are. Proeven met deze meststof op aardbeien hebben uitstekende resultaten opgeleverd; een kalkgift mag daarnaast niet worden ver geten. Reclame voor de P.T.T. 20 Augustus Ik lees (en ik vind het de natuurlijkste zaak van de wereld) dat de Engelsche minister van Posterijen een com missie heeft samengesteld om hem van ad vies te dienen inzake adverteeren. Blijkbaar neemt het Engelsche publiek niet voldoende postzegels, briefkaarten, fietsplaatjes, rente zegels en telefonen. Ik wou, dat ik lid van die commissie kon worden! In de eerste plaats in mijn eigen belang Labour betaalt dergelijke baantjes koninklijk en in de tweede plaats omdat ik er vreeselijk veel verstand van heb. De heele kunst van adverteeren is, de menschen te brengen tot het verkoopen van dingen, die men het liefst aan ze kwijt wil zijn. Maar dan zit e.* ook niets anders op, dan dat de Posterijen hst voorbeeld van andere groote zaken volgen. En dat geldt niet alleen voor de Engelsche posterijen, maar ook voor alle andere landen, ook voor ons. Het eerste, wat de Posterijen zullen moeten doen, is, den menschen het waan idee uit het hoofd te praten, dat een post zegel alleen maar een ding is, dat men op een brief kan plakken. Men moet hat publiek duidelijk maken, dat het koopen van twee gulden postzegels tegelijk geneest van jicht, dat het gebruik van de telefoon de stembanden ontwikkelt en iemand immuun maakt voor keelinfecties. En dat iedere goed- gekleede man een postzegel van 25 cent in zijn knoopsgat draagt. Wij moeten eraan wennen, dat van de schuttingen ons groote reclamebiljetten aan gapen met opschriften als deze: Hebt u uw postwissel al verzonden? Als u een postabonnement genomen liad zou u nu niet tevergeefs naar de kiosk zijn geloopen. Zeg het met Fietsplaatjes! Plak heden uw achterstallige Rentezegels bij! Koop geen taartjes, maar zet het op de Spaarbank! En wij zullen weldra getuigschriften (met portret) van dames en heeren in de adver tentierubrieken aantreffen, die ons mede- deelen: „Sinds langen tijd leed ik aan rheuma- tiek. De pijn daarvan kan ik niet beschrij ven! Zes maanden geleden begon ik met een girorekening en was zeer verneugd, dat ik reeds na een week 's nachts goed kon slapen. Dat was iets wat ik sinds lang niet meer kende. Mijn gewrichten schenen ge heel verstijfd en ik kon mij niet zonder Pijn in bed omdraaien. Nu slaap ik goed, beweeg me zonder pijn en voel me gezond en mijn gewrichten schijnen geheel ver nieuwd _te zijn. Ik beschouw de Giro als een wonderbaarlijke ontdekking." Mevr. E. L. Athleten zullen verklaren, dat zij hun kracht te danken hebben aan het constante gebruik van 6 cents postzegels, actrices hun succes en hun schoonheid aan veelvuldig telefoneeren. Het draaien van de nummer schijf maakt de vingers soepel, Enzoovoort. Men plante op een onderlingen afstand van 30 c.M. Heeft men bakken vrij, dan kan men die om de bedden slaan. Daardoor kan men vroeger oogsten. Het Westland wenscht overleg met de regeering Op grond van de onzekerheid, welke blijft bestaan ten aanzien van de richtige en tijdige betaling van naar Duitschland uit te voeren tuinbouw-producten heeft de West- landsche Vereeniglng van Groenten- en Fruitexporteurs zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge wend en aangedrongen op overleg tusschen onze Regeering en de groepen, welke bij den afzet van groenten en fruit zijn betrokken. Adressanten wijzen er op, dat de Duitsche noodverordeningen aanleiding geven tot ver schillenden uitleg, waardoor willekeur in de hand wordt gewerkt en de handelsgebruiken op een lageren moree'en grondslag komen te staan, hetgeen een ernstige bedreiging blijft vormen voor onzen handel. Daarbij wordt de vrees uitgesproken, dat de beschikbaarstelling van deviezen onver wacht zal kunnen worden gestaakt en boven dien, dat de „Devisen-notverordnung" een verkapte methode zal blijken te zijn om den invoer van tuinbouwproducten te beletten zonder inbreuk te maken op de verdragen van meestbegunstiging. De Westlandsche Exportvereeniging is van oordeel dat de Nederlandsche tuinbouw en de handel in tuinbouwproducten niet onvoorbereid tegenover een plotselinge ver andering in den toestand moet komen te staan omdat een enkele dag stilstand van den uitvoerhandel groote onmiddellijke en onherstelbare schade ten gevolge heeft, zoo als voor eenige weken is gebleken. Met het oog daarop wordt op overleg met de regeering aangedronge zulks om mid delen te vinden om dreigende verliezen te voorkomen. 31 „Neen," zei de huisbaas van Harlekijn, ,,je komt er niet in, vóór je de huur betaald hebt." „Heel goed," antwoordde Harlekijn, „maar ik zal je eens wat zeggen; ik wed met je om een kwartje, dat je niet op je handen kan loopen." 32 „Top!" riep de huisbaas. „Je moet je voeten daarbij heen en weer bewegen," lachte Harlekijn. Dat deed de huisbaas en toen viel, zooals Ha'lekiin wel gedacht had, de huissleutel uit z'n zak. 33 „Ik heb de weddenschap gewonnen!" juichte de huisbaas, maar hij kreeg geen antwoord, want Harlekijn had de deur met den sleutel open gemaakt en was gauw naar z'n slaapkamer ge loopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10