f3000.- f250.- f125.- f50.- f40.- DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1931 REKENPLICHTIG? De watersnood in China De ramp van de „Noordpool" De Mittovos te Haarlem Gevechten nabij de stad Gibara BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17849 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL AUTARKIE HAARL. R.K. VEREENIGING VOOR GROOTE GEZINNEN VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. by vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door t IKII verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen fUUa bij een ongeval met' doodelijken afloop bij verlies van een een voet of hand een oog bij verlies van een duim of wijsvinger öij een breuk van been of arm bij verlies van #n anderen vinger Zooals in ieder bedrijf, moet er na tuurlijk ook in den Staat orde zijn wat betreft het rekenplichtig beheer van de gelden, die men onder zich heeft. Dat is voor ieder duidelijk, maar de re geling daarvan blijkt in onze staatshuis houding niet eenvoudig, als men ten minste kennis neemt van de zeer uit voerige Comptabiliteitswet 1927. Het is vooral de Algemeene Rekenka mer, die dit ondervindt. De hoogleeraren bij de verschillende inrichtingen van hooger onderwijs ont vangen van de studenten bijdragen ter goedmaking van mogelijk aan te rich ten schade aan Rijkseigendommen. Dit zijn de z.g. waarborgfondsen, die het karakter dragen van gelden in 's Rijks schatkist gedeponeerd en als zoodanig aan het toezicht van de Rekenkamer onderworpen. Sedert 1928 wordt daar aan door alle faculteiten voldaan, alleen de geneeskundige faculteit van de Rijksuniversiteit te Leiden weigert tot- heden te voldoen aan de opdracht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om gegevens over dit fonds te verstrekken. In drie jaren tijd is de Rekenkamer daarover nog niet tot overeenstemming kunnen komen en wisselt men maar voortdurend brieven. Men vraagt zicli af of er in het land geen gezag is, dat iets sneller uit kan maken of men re kenplichtig is of niet en dat een facul teit dwingen kan tot verantwoording. Aardiger is echter de puzzle of een gezagvoerend pontwachter een reken plichtig ambtenaar is. We zullen nu de rijkspontveren te Hedel, Veere, Vianen en zelfs Keizersveer, dat dezer dagen toch wordt opgeheven, laten rusten, maar ons slechts bepalen tot het Moer- dijksche veer. Dat is voor wat de veren betreft weer eens iets anders dan klach ten over opstopping van automobielen enz. De gezagvoerende pontwachter aldaar is een rijksambtenaar, staande onder het departement van Waterstaat en ontving zoowel in 1928 als in 1929 van het publiek per jaar ongeveer 160.000 gld. aan overzetgelden. De Rekenkamer beweert nu, dat deze gezagvoerder, die zooveel rijksgelden ontvangt en in de schatkist stort, na dat hij daarvoor kaartjes heeft afgege ven, een comptabel ambtenaar is en zelf rekening en verantwoording moet doen. Naar wij meenen, is de Minister van Waterstaat het daarmede eens, maar de Minister van Financiën deelt deze opvatting niet. De gezagvoerder stort de gelden op de girorekening van den ontvanger dei- registratie en domeinen en deze oefent, op last van den minister, ook controle Uit en daarom is deze, volgens dien bewindsman, rekenplichtig. Een feit is het, dat hierdoor voor dien ontvanger meerder werk geschapen wordt. De ge zagvoerder verantwoordt eerst de gel den aan den ontvanger, aan wien hij al* ambtenaar onder Waterstaat niet ambtelijk ondergeschikt is en deze ver antwoordt zich weer tegenover de Re kenkamer. Voor ö»e door den ontvanger Uit te oefenen controle is zelfs een afzonderlijke controleur benoemd, uit sluitend daarvoor aangesteld. Ieder buitenstaander zou natuurlijk direct uitmaken, dat de pontwachters, die het geld ontvangen en afdragen, rekenplichtig zijn, maar onze ambtelijke organen denken er anders over. De gezagvoerders voeren het zelfstandig beheer, maar omdat er nu een extra ambtenaar tusschen geschoven is, wat volkomen overbodig geacht mag worden, is deze gezagvoerder, die per jaar 160.000 gld. ontvangt, niet rekenplichtig volgens Financiën, maar de ontvanger. Men vraagt zich wel eens af, wat al die departementen toch te schrijven hebben. Hier is nu een onderwerp, waarover men reeds maanden van ge dachte wisselt, natuurlijk op papier. Het zou immers niet ambtelijk zijn, als men in één bespreking dadelijk zou Uitmaken wat men onder rekenplichtig in Nederland te verstaan heeft en voor al als daardoor, zonder gevaar voor 's Rijks schatkist, nog een controleur overbodig werd. Bedrijfsradenwet Er is in Duitschland in verband met de daar heerschende geldkrisis een nieuw slagwoord in de mode geko men: AUTARKIE. Het beteekent, dat Duitschland zichzelf moet trachten te helpen. Als wij voor geen mark waren meer uit het buitenland betrekken, zoo rede neeren sommige Duitschers, dan hou den wij jaarlijks op die manier 15 mil liard mark en nog meer binnen onze grenzen. Misschien zullen wij dan ook minder aan het buitenland verkoopen, geven zij toe, maar de buitenlanders hebben veel meer Duitsche waren noo- dig dan wij buitenlandsche. Het over schot zal ruim voldoende zijn om spoe dig onze schulden te betalen en dan kan er een betere tijd voor ons aanbre ken. Autarkie beteekent in den hier be doelden ekonomischen zin, dat een land zich zelf bedruipt, dat het alles fabri ceert wat het zelf noodig heeft en ook niet meer produceert dan het gebrui ken kan, zoodat dit land noch den in voer, noch den uitvoer van producten noodig heeft. In allen ernst wordt dit denkbeeld door enkele Duitschers geventileerd. De „Vorwarts" spot niet onaardig met deze volkshuishoudkunde door te herinneren aan den oorlogstijd. Toen bestond er door de blokkade in Duitsch land een toestand, die ideaal overeen komt met wat de voorstanders van autarkie wenschen. Dat beteekende echter, zegt het blad, voor het Duitsche Volk: Hemden van papier, die in de wasch uit elkaar vielen. Schoenen van zeildoek, met houten zolen. Afgeschroefde koperen deurknoppen, raamhandvatten en kachelornamenten. Gerst in plaats van koffie. Eikenbladeren in plaats van tabak. Chocolade vervangen door een „ocii- tenddrank" (ondefinieerbaar). Brood (aangelengd met klei en aard appelen) op broodkaarten. Vleesch, aardappelen, eieren enz. In onvoldoende hoeveelheden op bons. Boter en margarine, in hoeveelheden van maximaal 30 gram per week. Zeep vervangen door leem. Eiken dag marmelade op het brood, vervaardigd uit afval van fruit en knol len. Inderdaad is het in onzen tegenwoor- digen tijd niet mogelijk meer, dat een Staat, en dan nog wel een Staat in het hartje van Europa, zich in zichzelf opsluit, van andere landen vervreemdt en probeert het met zichzelf alleen te stellen. Zelfs de Vereenigde Staten, die overigens zooveel natuurlijke hulpbron nen hebben en het er ook stelselmatig op toeleggen om onafhankelijk te zijn van andere landen, zien er geen kans toe, zonder aan de bewoners van de Vereenigde Staten zeer onpleizierige opofferingen te vragen. Duidelijker nog wordt de onderlinge afhankelijkheid der volken, wanneer men eens nagaat wat Duitschland in- en uitvoert. Duitschland kocht in 1930: van de Vereenigde Staten voor 1305 millioen mark; van Engeland voor 1250 millioen mark; van Frankrijk voor 520 millioen mark; van Holland voor 560 millioen mark; van Italië voor 360 millioen mark, van Tsjecho-Slowakije voor 355 mil lioen mark. Daar stond tegenover, dat het ver kocht aan: Engeland voor 1220 millioen mark, Holland voor 1200 millioen mark; Frankrijk voor 1150 millioen mark. de Vereenigde Staten voor 685 mil lioen mark; Tsjecho-Slowakije voor 530 millioen mark; Italië voor 485 millioen mark. Wij spreken nu nog maar niet van de groote rol, die Duitschland evenals Holland speelt als transitoland, dat is als doorvoerland voor verschillende waren, waarvan ook vele verdiensten en inkomsten het gevolg zijn. Een land kan zich tegenwoordig niet meer vrijwillig isoleeren. Daarom is het geroep door sommige Duitschers naar autarkie dwaasheid, maar toont ook eens te meer aan, hoe nauw het lot der volkeren aan elkaar is verbonden. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart Storm de eenige oorzaak De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan met betrekking tot het stranden en verloren gaan van het stoomvisschersvaartuig „Noordpool", IJM. 132 op de Oostkust van Schotland, waarbij alle opvarenden zijn omgekomen. De Raad is van oordeel, dat deze droe vige ramp, waarbij de geheele bemanning het leven heeft verloren een gevolg is van den storm en dat verder niets met zeker heid kan worden vastgesteld. Er was een ervaren schipper aan boord en de uitrusting van het schip was volkomen in orde. Ei- bestaat dan ook geen aanleiding om de ramp toe te schrijven aan onjuiste naviga tie of aan een onvoldoenden staat van uitrusting van het schip. De Raad gedenkt hier met dankbaarheid de deelneming, welke deze ramp zoowel in het buitenland als hier te lande heeft ge wekt, en in het bijzonder ook de daad van piëteit van de Vereenigde Exploitatie Maat schappij te IJmuiden, die een schip heeft disponibel gesteld, waardoor het mogelijk was dat de slachtoffers, die zijn terugge vonden hetgeen ten slotte met allen het geval was in vaderlandschen bodem kon den worden begraven. Voor den aanvang van de behandeling dezer zaak heeft de voorzitter namens den Raad aan deze gevoelens uiting gegeven waarbij de Hoofdinspecteur voor de Scheep vaart zich heeft aangesloten. De „Graf Zeppelin" boven Engeland De terugreis aanvaard De „Graf Zeppelin" is na zijn rondvlucht boven Engeland, Schotland en Ierland gis teravond om 6 uur voor de tweede maal boven Londen verschenen en kort daarop op het vliegveld van Hamworth geland. Het weder was tijdens de vlucht zeer mooi. zoodat het luchtschip laag heeft kunnen vliegen. Nadat dr. Eckener en een bestuurslid van Master of Sempil, welks leden den tocht boven de Britsche eilanden hebben mede gemaakt, het woord hadden gevoerd, is bet luchtschip om 7 uur 35 weer opgestegen voor de thuisvueht. De Zepp" vloog om 19 u. 45 nog boven de city en verdween vervolgens in Westelijke richting. Terug in Friedrichshafen. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen vroeg tegen 6 uur van zijn tocht naar Engeland te Friedrichshafen terugge keerd en om 6.35 onder stroomenden regen vlot op het terrein der luchtschepenwerf ge land. Waarschijnlijk zal het luchtschip in den loop van den morgen weer opstijgen voor een vlucht boven Zwitsersch grondge bied. Ex-koning Alfonso in Rotterdam Op doorreis naar Engeland Vrijdagochtend wordt in de haven van Rot terdam verwacht het s.s. „Viceroy of India" van de P. en O. Line. Aan boord van dit schip, dat onder leiding van Thos. Cook, een toeristenreis naar Noor wegen en Zweden gemaakt heeft, bevindt zich ex-koning Alfonso van Spanje, die zich als Duke of Toledo heeft laten inschrijven en de geheele reis heeft meegemaakt. Het schip zal te Rotterdam des morgens om acht uur aankomen en ligplaats nemen in de IJselhaven bij de loods van de Royal Mail. Het bezoek aan Rotterdam zal echter slechts weinige uren duren. Om twee uur 's middags reeds vertrekt men weer, thans naar Southampton. Voor de passagiers wor den in dien tijd nog verschillende uitstapjes georganiseerd, o.a. naar Den Haag. Omtrent de plannen van den „Duke of Toledo" voor die uren is niets bekend. Uit den trein gevallen Tusschen het Goudsche Rijpad en de spoorbrug over de Gouwe te Alphen aan den Rijn viel gistermorgen een acht-jarig meisje uit een extra-trein, die een circus vervoerde. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is niet met zekerheid komen vast te staan. In den trein bleek niemand iets van de plot selinge verdwijning van het meisje te hebben bemerkt. Het hulpgeroep hoorden eenige in de na bijheid werkende metselaars, die het meisje vrijwel ongedeerd aantroffen, bericht het „Hbld.". Zij werd naar het station gebracht, van waar zij later naar Leiden is vervoerd. Het bleek een dochtertje te zijn van een der le den van het personeel van het circus. Een arrestant die.... glas at Dezer dagen deed zekere S., uit Hilver sum, zich op de Blaricumsche kermis zoo danig te goed aan geestrijk vocht, dat hij onder den invloed van sterken drank huis waarts reed. Al zwaaiend en slingerend in Laren gekomen, werd hij door één der sur- veilleerende agenten aangehouden en in ver band met het gevaar, dat hü voor het ver keer opleverde, verzocht mede naar het bureau te gaan, meldt de „Tel." De kermisvierder, die dit verzoek aller minst vriendelijk vond, pleegde heftig ver zet. Ten slotte werd hij toch in het politie bureau te Laren binnengebracht. Men trachtte hem te kalmeeren met wat water Na eenig water uit een glas te hebben ge dronken, beet S. plotseling een stuk van het waterglas af en slikte dit door. Onmiddellijk is hü onder behandeling van dr. Holtmann gesteld. BEZOEK aan het CIRCUS GLEICH voor de kinderen der leden op "ZATERDAG a.s. Kaarten a 35 ct. (zitplaatsen) verkrijgbaar tot uiterlijk Zaterdagmorgen 10 uur bij: J. FELIX, A. L. Dyserinckstraat 13d Sigarenmagazijn „Onder de St. Bavo", Leidschevaart 144 Bureau R, K. Landarbeidersbond, Billiton- straat 34 (912.30 en 26 uur) Gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23 Kantoor Drukkerü St. Jacobs Godshuis, Anthoniestraat 7 Avontuurlijke tocht van twee sportvliegers Een vlucht met hindemissen De Groningsche sportvliegers, de heeren Stoll en Rasker, die de vorige week te Metz waren aangehouden, omdat zij op het mili taire vliegveld aldaar waren geland zonder daartoe toestemming te hebben, zijn na een zeer avontuurlijken tocht weer behouden te Groningen aangekomen, bericht de „Tel.". Zij zün Zaterdag 8 Augustus met hun vlieg tuig uit Stuttgart vertrokken, welk toestel zij aldaar hadden gekocht. Het zal worden ingericht voor het maken van reclame- vluchten. Met slecht weer werd uit Stutt gart vertrokken en derhalve besloot men in plaats van linea recta naar het Noord- Westen, naar het Westen te vliegen. De weersomstandigheden werden echter tijdens de vlucht nog slechter en zoo besloot men een noodlanding te maken. Dit geschiedde op het militaire vliegveld te Metz, hetgeen evenwel verboden was. De beide vliegers werden daarom aange houden, doch van Parijs kwam den volgen den dag reeds bericht, dat het toestel vrijgegeven kon worden. Door het slechte weer was het intusschen onmogelük de reis voort te zetten en daarom bleven de beide ondernemende Groningers van wie de heer Stoll gebreveteerd is zes dagen lang te Metz. Over de behandeling aldaar waren beiden zeer tevreden; zoo konden zij over dag ongestoord aan de machine werken. Toen na dit oponthoud de reis naar Keulen werd voortgezet, was het weer nog niet, zooals het zijn moest en daarom bleef men te Keulen weer eenige dagen om de laatste etappe aan te vangen. Dinsdagmor gen kon eindelijk de tocht naar Eelde via Bremen worden aanvaard. Maar nogmaals moesten de vliegers de vuurproef door staan. Op eenige kilometers afstand name lijk van het vliegterrein te Bremen waren zij genoodzaakt door het slechte weer we- 2erom een noodlanding te maken. Ongeluk kigerwijze geschiedde dit op een drassig terrein, doch de landing verliep niettemin vlot en zonder ongelukken. Politie en om wonenden moesten evenwel de behulpzame hand bieden om het toestel te kunnen transporteeren naar een naburig stuk land. Aangezien daar maar een lengte van vüf- tig meter was om te starten, steeg de heer Stoll alleen op, ten einde het toestel lichter te maken. Zijn reisgenoot begaf zich per auto naar Bremen, vanwaar hü met den heer Stoll de reis naar Eelüe voortzette. Het was bij zeven, toen men van het vliegveld aldaar vertrok, 's avonds laat werd Eelde bereikt. Langdurige zitting Britsche Kabinet Geen overeenstemming met de BezninigingS' commissie. Het Britsche kabinet heeft gisteren büna 9 uur vergaderd. Naar verluidt, is het kabi net tot overeenstemming gekomen ten aan zien van de opstelling van een programma inzake het in evenwicht brengen der be grooting. Geen beslissing is genomen ten aanzien van de invoering van een algemeen tarief. Het kabinet heeft voorts beraadslaagd over het rapport der bezuinigingscommissie. Naar vernomen wordt, zün de conclusies van het kabinet niet volkomen in overeen stemming met die der commissie. Morgenochtend zullen MacDonald en Snowden de voorstellen aan de leiders der andere partijen mededeelen en daarbij in voldoende mate in büzonderheden treden om hen in staat te stellen een beslissing te ne men ten aanzien van de vraag, of zij daar aan al of niet hun steun kunnen verleenen. De voorstellen der regeering zullen ook aan de vertegenwoordigers der arbeiderspartij worden voorgelegd. Woldemaras voor de rechtbank Zijn verdediging. Gisteren werd het verhoor van Wolde maras voortgezet. Woldemaras tracht steeas weer met nieuwe sensationeele onthullingen te komen over intriges, die tijdens zün ambtsperiode tegen hem op touw zouden zün gezet. Hü beweerde o.a. dat de vroegere minister van Binnenlandsche Zaken, Mus- telkis, dadelijk na den aanslag gedaan had weten te krügen, dat hij, Woldemaras, voort durend door spionnen gecontroleerd werd. De organisatie „De IJzeren Wolf" zou met steun van den staatspresident gevormd zijn. De president verbood Woldemaras over deze oi- ganisatie, zoowel als over het eerste deel van de acte van beschuldiging te spreken, waarop Woldemaras antwoordde, dat de acte van beschuldiging zelf mededeelingen over „De IJzeren Wolf" bevatte. Hü protesteerde er tegen, dat hij in tegenstelling tot de gel dende regeling bij strafprocessen zonder een voorloopig verhoor te hebben ondergaan op de beklaagdenbank was gezet, wat men slechts deed ter bereiking van het doel, nl. hem onder alle omstandigheden in ae gevangenis te krijgen. In antwoord op een vraag deelde Woldemaras mede, dat hij, in dien hij geen gevangenisstraf zal moeten ondergaan, Lithauen zal verlaten en zien waarschünlijk voor goed in Frankrijk zal vestigen. Prijsvraag voor het Mittovoslied Aan het verzoek om de woorden van het reeds vroeger gepubliceerde Mittovoslied op muziek te brengen is door 15 inzenders vol daan. Gisterenavond heeft de jury, bestaande uit de heeren H. F. Andriessen, F. Pielage en J. Schouten een keuze gedaan en met al gemeene stemmen als de beste compositie aangewezen de inzending van den heer H. J. Trompert, hoofd der R. K. school te Assen delft. De heer Trompert is te Assendelft ook di recteur van het R. K. Kerkkoor en van een gemengde zangvereeniging. Poolsch militair vliegtuig neergestort Vier inzittenden gedood Gisternacht is in de nabüheid van het mi litaire exoercitieterrein Gruppe bü Grau- denz (Polen) een ernstig ongeval gebeurd. Een militair vliegtuig, bemand met vier personen, heeft waarsehünlük een noodlan ding willen maken en kwam daarbü terecht op den stal van een landgoed. Er volgde een explosie, waardoor het vliegtuig in brand vloog. De vier inzittenden kwamen in de vlam men om. Ook het stalgebouw vatte vuur en twee arbeiders, die in den stal sliepen konden slechts met moeite gered worden. Zü liepen echter ernstige brandwonden op. De stal en het zich daarin bevindende vee werden een prooi der vlammen. De brand van het Nederlandsche paviljoen Tweede uitkeering van de verzekerings maatschappij De afwikkeling van de schadevergoeding in verband met den brand van het Neder landsche Paviljoen is uit den aard der zaak omvangrijk en tijdroovend. Zooals men weet, had de verzekering on- middelhjk een eerste uitbetaling gedaan, waardoor het commissariaat van de ten toonstelling de beschikking kreeg over drie millioen francs voor den herbouw. Thans verneemt de „Msb.", dat een tweede uitbetaling is geschied, welke wederom drie millioen francs bedraagt. Nederlandsche in Tirol omlaag gestort Ongeval vrij goed afgeloopen Mevr. L. van B. uit Schoondijke, die met een Nederlandsch reisgezelschap in het grensstadje Kufstein in Noord-Tirol eenige dagen vertoefde, heeft bü een tocht naar het bergmeer een ongeluk gehad, dat nog betrekkelük goed is afgeloopen. Bü de bestijging van den weg naar het bergmeer wilde mevr. Van B. op een be paald punt van het uitzicht genieten. Zü leunde, meldt de „Tel.", tegen een houten hek langs den weg aan. De leuning brak echter plotseling af, zoodat de dame langs de steile berghelling een eind in de diepte stortte. Zü liep daarbü verschillende ver wondingen op, die echter niet van ernstigen aard bleken te zijn. Men wist haar te be reiken en haar per auto naar het hospitaal te vervoeren. Men spreekt van 500 dooden Uit Havanna wordt gemeld, dat nabü de stad Gibara in de provincie Oriente een ge vecht heeft plaats gehad van grooteren om vang dan tot nog toe het geval is geweest. Volgens berichten van regeeringszüde, zou den de rebellen na hevige gevechten in de straten van Gibara de stad hebben moeten ontruimen met een verlies van 500 dooden. De opstandelingen hadden versterking ge kregen van ruim 100 man, die met het s.s. „Frederick William II" uit de V. S. waren gekomen en op Cuba waren geland. De re- geeringstroepen zouden vooral door het ge bruik van eenige bombardementsvliegtuigen den opstandelingen belangrijke verliezen hebben toegebracht, o.a. zouden zij de „Fre derick William II" door middel van een bom uit een vliegtuig tot zinken hebben gebracht. Doch dit is waarschijnlijk geschied, nadat de versterking der opstandelingen bestaande uit Foolsche, Duitsche, Amerikaansche en Mexicaansche artillerie, reeds was geland In totaal zouden de regeeringstroepen 2 3000 man sterk zün geweest, tegenover slechts 800 man opstandelingen, waarvan dan 500 zouden zün gesneuveld. De overige zouden in het gebergte zijn gevlucht, terwijl de regeeringstroepen slechts 2 dooden en één gewonde zouden hebben. De regeeringstroepen maakten 57 machi negeweren en een groote hoeveelheid muni tie buit. De Cubaansche regeering te Havan na heeft een strenge perscensuur doorge voerd, waardoor de berichtgeving, omtrent de gebeurtenissen op Cuba niet geheel door komt. Het bericht, dat een hevig gevecht tusschen regeeringstroepen en opstandelin gen heeft plaats gehad, waarbij 500 dooden zijn gevallen, wordt bevestigd, doch volgens andere berichten waarin deze bevestiging doorkomt, zou het verlies zün geleden aan de züde der regeeringstroepen en zouden de opstandelingen de overwinning hebben ge boekt. Omtrent de juiste toedracht verkeert men hier in het onzekere. Uitspraak van den Raad voor de Scheep vaart inzake de ramp van de „Noordpool". (biz. I, 1ste blad) Hevige gevechten nabü Gibara. .500 dooden? (blz. 1, 1ste blad) Geen salarisverlaging voor de Rijksamb tenaren; inkrimping van de rijksbijdrage in het Invaliditeitsfonds. (blz. 1, 2de blad) Het Hongaarsche kabinet afgetreden. (blz. 1, 3de blad) Frankrijk en Rnsland zouden een met-aan valsverdrag sluiten. (blz. 1, 3de blad) Graaf Karolyi Hongaarsch kabinetsforma teur. (blz. 1, 3de blad) Financieele moeilijkheden in Egypte door daling van katoenprijs. (blz. 1, 3de blad) Honderdjarig bestaan van den Italiaan- schen Raad van State. (blz. 1, 3de blad) De nitvoer van Westlandsche groenten en fruit naar Duitschland. (blz. 2, 3de blad) 0 Barometerstand 9 uur van.: 7.55. Vooruit, Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.45 uur. Hoogste barometerstand 763.6 te Akureiri. Laagste barometerstand 7405 te Hollyhead. Verwachting: Matige, tüdelük wellicht krachtige, Zuidelüke tot Zuid-Westelüken wind, zwaar bewolkt met tüdelüke opklaring, waarsehünlük regenbuien met kans op on weer, iets koeler. Na het jaar 2000 zal de wereld weer primitief worden De befaamde industrie-philosoof en jour nalist Spengler heeft een werk uitgegeven: De mensch en de techniek. Hardvochtig in zün heidensch fatalisme hamert hü er op los. De catastrophe zoo zegt hü staat voor de deur. Na het jaar ^000 zal alles Uit zijn. Toont slechts bü het einde uw gansche grootheid: „Houdt het uit, zooals die ro- meinsche soldaat, wiens gebeente men in Pompei op post vond voor de poort. Men vergat hem af te lossen bü de uitbarsting van den Vesuvius". De oorzaak van het komende onheil is, dat wij de kleurlingen onze techniek leerden kennen. De wraak der koloniale wereld is op komst. Zü is er reeds. De kleurlingen druk ken de ioonen, de kleurlingen (ook de Rus sen rekent Spengler daaronder) hebben zich geïndustrialiseerd; de blanken staan mach teloos tegenover deze concurrentie. Wat, wanneer de kleurlingen ons zullen hebben uitgehongerd? Dat is het einde. De techniek heeft dan een einde genomen. De wereld zal weer primitief worden. Het gras zal groteien op de ruïnes van de financieele pa leizen. Dat de kleurlingen even groote rechten hebben als de blanken, dat ziet deze hou wende journalist-philosoof-fatalist niet in. Hü vindt de uitbuiting der koloniale volke ren uitstekend. Hü verdeelt de menschheid in „baas" en „knecht". Hü kent geen soli dariteit der rassen. Spengler is zóó ouder- wetsch, dat hü nog leeft in een tijd, toen men de menschen als zaken beschouwde. De 2000 jaartjes Christendom ziet deze indus trie-philosoof over het hoofd. Hü heeft deze verslapen. Het Leidsche stadhuis Een pleidooi voor het plan-Kropholler Door de heeren Dirk Coster, Henri Polak, dr. H. E. van Gelder, D. Hannema, Dirk Nüland, mr. W. Feitkamp, prof. L. Knap pert, prof. H. P. Barge, prof. H. Brugmans en Cornells Veth is een schrijven gericht aan den gemeenteraad van Leiden, waarin zü te kennen geven, dat, bijaldien naar zü hopen het onderhavige raadhuisp'.an mocht worden verworpen en naar andere plannen worden uitgezien voor herbouw op hetzelfde terrein, hiervoor in de eerste plaats de architect A. J. Kropholler de aandacht verdient. Zü beroepen zich hier- hü op het waardeerende oordeel, door wülen Just Havelaar over het werk van Kropholler uitgesproken. Aanneming van het ontwerp-Verschuur te wachten? Gisterenavond hebben wü de namen ver hield van de voor- en tegenstemmers in den Hoogen Raad van Arbeid betreffende het Voorontwerp-Bedriifsradenwet, waarover Mi nister Verschuur den Raad om advies had ge vraagd. De „Volkskr." knoopt aan die namen, een conclusie vast en meent, dat, wanneer men de stemmen van voor- en tegenstanders te- Een elkaar weegt, aanneming van het ont- Werp-Verschuur „dat wij reden hebben stellig te verwachten" door de Tweede Kamer zoo goed als zeker mag worden geacht. Dagelijks honderden nieuwe slachtoffers Het aantal bü de overstrocming omge komen personen stügt dagelüks met hon derden, en Hankow, alsmede de inwoners van andere plaatsen aan de Jangtse-kiang. leven in de vrees, dat de verschrikking van epidemieën zich zal komen voegen bü die van den watersnood. De Chineezen vluchten naar Shanghai en de stoombooten zijn propvol Japanners, die met vrouw en kinderen hun woonplaats verlieten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1