NSARSA STICHTING DE LAND- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING TE HEILOO BELANGRIJKE RESULTATEN TE BAZEL Het communistisch complot in het Oosten Een verregende dag IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De typhus in Groningen Kousenbreierij afgebrand STADSNIEUWS Personalia Vereeniging Geloof en Wetenschap' Op alle punten overeenstemming bereikt HEEMSTEDE CRICKET Rood en Wit IV. R. A. I WATERPOLO De Zijl IDe Waterratten I 13 INGEZONDEN DE BLOEMENDAALSCHE PIJNBANKEN. Der traditie getrouw, heeft gisteren op het Sportterrein aan den Straatweg te Heiloo de jaarlijksche Land- en Tuinbouw tentoonstelling, beter bekend onder den wei- luidenden naam van „L. E. T. T.", plaats gehad. Een belangrijke factor, waarvan het wel slagen van een dergelijke onderneming af hangt, is ongetwijfeld het weer. Dit liet gisteren veel, beter gezegd, alles te wenschen over. Af en toe was het droog tusschen de buien, maar voor het meerendeel van den dag heeft het geregend, bijtijden gestort regend. Vanzelfsprekend was de belangstel ling dit jaar dan ook bijzonder klein. De inzendingen waren vrijwel gelijk aan die van vorige jaren. De niet al te groote inzendingen rundvee, paarden, schapen, varkens, groenten en dergelijke, waren dus danig geplaatst, dat men een en ander goed kon gadeslaan. Ook de inzendingen ter op luistering dienen te worden vermeld. De inzending van den heer Jac. Met met ver schillende automobielen en tractors, bene vens de stand van den heer Kaal, waar de nouveaute's op het gebied van transportrij wielen, n.l. met kleine motors waren geëx poseerd, trokken de speciale aandacht. Voorts waren er nog inzendingen van den heer A. Slagt, zadelmaker te Alkmaar, van den heer L. Trijbetz, meubelen, eveneens te Alkmaar en van den heer Jac. v. d. Kommer en Zonen, automobielenhandel te Heiloo. Nog dient de groote stand van den heer P. Zwaag, Electr. Technisch Bureau te Heiloo, te worden vermeld. De opening Te ongeveer 12 uur kondigden luide fan fares aan, dat de opening der tentoonstel ling zou plaats hebben. Allereerst werd het woord gevoerd door den voorzitter van de L. E. T. T., den heer J. Bakker Hzn., die, na de aanwezigen wel kom te hebben geheeten, er met voldoening op wees, dat thans voor de 15de maal een tentoonstelling wordt georganiseerd. In deze periode is meermalen getwijfeld of de L. E. T. T. wel reden van bestaan had, naar spr.'s meening was dit ten volle het geval. Trots het slechte weer was spr. er van overtuigd, dat deze dag niet enkel een leerzame, maar ook een aangename zou zijn. Dan nam de burgemeester van Heiloo, jhr. N. van Foreest, het woord, die het zich tot een eer rekende deze tentoonstelling ter gelegenheid van het 3de lustrum te mogen openen. Hoewel het weer bijna spreekwoordelijk is, is er toch reden om verheugd te zijn. Dit komt wel voornamelijk door het feit, dat de inzending van het rundvee zoo prachtig genoemd mag worden. Het stemt immers tot groote vreugde, dat het zoo gevreesde mond- en klauwzeer tot nu toe nog niet is geconstateerd. De tuin bouw, waarvan nooit veel op de L. E. T. T. te zien is, beleeft moeilijke tijden, hoewel deze hier ter plaatse nog niet zoo heel donker behoeven te worden ingezien. Met voldoening wees spr. er op, dat het concours-hippique meer en meer zich een goeden naam in den lande heeft weten to verwerven, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat de heer Linthorst Homan uit Assen deel van de jury uitmaakt. Dit is wel het beste bewijs, hoezeer de ruitersport in aan zien is. Nadat spr. een woord van dank heeft ge bracht aan de jury, de inzenders, de pers en de aanwezigen voor hun belangstelling, eindigde hij met den wensch, dat de L. E. T. T. zou mogen groeien en bloeien tot heil van de gemeente Heiloo (applaus). De bekroningen De volgende bekroningen werden door de verschillende keuringscommissies toegekend: Voor de beste Edammer kaas: le pr. R. Roos, Zuivelfabriek „De Onderneming", Den Hoorn, Texel. Voor de beste fabrieksboter, 25 K.G.: Ie pr. Coöp. Stoomzuivelfabriek „St. Jozef", Schaik N£.; 2e pr. Coöp. Stoomzuivelfabriek „Wiip", Wilp bij Deventer. De mooiste inzendingen ter opluistering. E. V.: P. Zwaag, Heiloo. E. V.: A. Slagt, za delmaker, Alkmaar. E. V.: L. Trijbetz, meu belen, Alkmaar. E. V.: Jac. Met, automobie len. Alkmaar; H. Kaal, Alkmaar, transport rijwielen, J. v. d. Kommer en Zn., automo bielen, Heiloo. De mooiste verzameling groenten: le pr. Tuinbouwvereeniging „Vooruitgang", Heiloo en de heer J. Kamper Hz., Heiloo. Verschillende soorten van groenten: 9 m. 1ste en 2 maal 2de prijs J. Kamper Hz., Heiloo. le en 2 maal 2de pr. S. Akkerman, Heiloo. De mooiste verzameling fruit: le pr. Nelly Schrooder. Heiloo. De mooiste vaas met bloemen: le pr. Jac. Grootenwillink, Heiloo; 2e pr. C. Stofberg, Heiloo. De mooiste vaas met veldbloemen: le pr. Nelly Schrooder, Heiloo. De mooiste mand met bloemen: le pr. C. Stofberg, Heiloo; 2e pr. Jac. Grootenwillink, Heiloo. De mooiste plantengroep: 2e pr. C. Stof berg, Heiloo. De mooiste kamerplant: 2e pr. C. Stof berg, Heiloo. Eerv. verm. Bloemisten Patroonsvereeni- ging Alkmaar en Omstreken voor kamer planten. De mooiste verzameling bloemen: le pr. C. Stofberg, Heiloo. Eerv. verm. Grootenwillink, cactussen. Rundvee Stieren, geboren in 1929 of vroeger: le pr. J. Borst, Alkmaar; 2e pr. P. Frans, Heiloo. Stieren, geboren in 1930: le pr. J. Borst, Alkmaar; 2e pr. C. A. Rotteveele, Heiloo. Stierkalveren, geboren in 1931: le pr. J. P. Kraakman, Akersloot; 2e pr. H. Rotte- veele, Heiloo. De beste melkkoe: le pr. P. de Wit, Hei loo; 2e pr. H. Bakker Hz., Heiloo. Twinters of Melkkoeien: le pr. P. de Wit, Heiloo. Melkvaarzen: le pr. H. Bakker Hz., Heiloo. Herfstkalvers of dikke koeien (afgewis seld): le pr. Jac. Govers Kz., Stompetoren. Herfstkalvers of dikke koeien (niet afge wisseld) le pr. J. C. de Wit, Heiloo. Kalf dragende schotten: le pr. Jac. Go- vers Kz., Stompetoren; 2e pr. K. Muijs, Heiloo. Pinken: le en 2e pr. M. Rotteveele, Heiloo. Vette koeien (afgewisseld): le pr. J. M. Groot, Alkmaar; 2e pr Jb Kramer, Koedijk. Vette koeien (niet afgewisseld): le pr. Jb. Kramer, Koedijk; 2e pr. J. J. Stroomer, Oudorp. Kleinvee Vette schot: le pr. Jb. Kramer, Koedijk. De mooiste gekruiste ram, geboren in 1931 of eerder: le pr. J. Borst, Alkmaar; 2e pr. A. Schrooder, Heiloo. Vier melkschapen van één eigenaar: le pr. W. de Geus, Schermeer. Vier vette schapen: le pr. Jb. Kramer, Koedijk. Minstens vier lammeren: le pr. H. J. Bruin, Stompetoren; 2e pr. C. Muijs Kz., Heiloo. De fijnste vette varkens: 2e pr. P. Frans, Heiloo. Zeugen: le en 2e pr. K. Muijs, Heiloo. Drachtige zeugen: le en 2e pr. C. Muijs Kz., Heiloo. Dekbeeren: le en 2e pr. Wed. N. Bakker, Heiloo. De beste geit (ongehoornd Witras), gere gistreerd: le pr. K. Muijs, Heiloo; le pr. K. Muijs, Heiloo; 2e pr. G. Smits, Heiloo; 2e pr. S. Akkerman, Heiloo; eerv. verm. G. Smits, Heiloo; eerv. verm. J. Ploeger, Hei loo; eerv. verm. mej. Haak, Heiloo. Een groep van een bok en vijf geiten (ja rig geregistreerd)le pr. Geitenfokvereeni- ging „Heiloo". Pluimvee en konijnen Toornen kippen: le pr. J. F. de Vroom, Heiloo, Witte Barnevelders; 2e pr. H. v. Westrienen, Heiloo, Witte Leghorns. Konijnen: le pr. W. G. Haack, Egmond aan Zee; 2e pr. J. C. Dingedis, Heiloo; 2e pr. A. Brak A.Jz., St. Maarten. Nesten jongen: le pr. Jac. Grootenwil link, Heiloo; le pr J. C. Dingedis, Heiloo; 2e pr. W. G. Haack, Egmond aan Zee. Eenden: le en 2e pr. H. v. Westrienen, Heiloo. Kalkoenen: le pr. H. v. Westrienen, Hei loo. Paarden Het beste paard (5 jaar en ouder)le pr. jhr. H. v. Foreest, Heiloo; 2e pr. C. Bak ker Pz., Heiloo; 3e pr. Jan Pronk, Broeker- meer; 4e pr. P. Blom, Oudorp; 4e pr. C. Olij Cz„ Heiloo. Het beste paard (34 K jaar)le pr. M. Rotteveele, Heiloo; 2e pr. K. Muijs, Heiloo; 3e pr. F. J. Groot, Starnmeer. Het beste paard (2jaar oud): le pr. C. Olij Cz., Heiloo; 2e pr. D. Wentink, Heems kerk Het beste paard 1K jaar oud): le pr. J. Borst, Alkmaar; 2e pr. J. Muijs, Heiloo, r., v.bl.; 3e pr. D. Wentink, Heemskerk. Het beste veulen: le pr. K. Muijs, Heiloo; 2e pr. C. Bakker Pzn., Heiloo; 3e pr. C. A. Rotteveele, Heiloo. De beste merrie met veulen: le pr. C. A Rotteveele, Heiloo; 2e pr. K. Muijs, Heiloo. Het concours-hippique Des middags te half 1 werd een aanvang gemaakt met het concours-hippique, waar voor de belangstelling, daar het maar bleef regenen, niet groot was. Toch was het ge boden programma, door de groote afwisse ling die er in was gebracht, het aanzien ten volle waard en de aanwezigen hebben dan ook dezen middag ten volle kunnen profi- teeren van de geboden paardensport. De jury bestond uit de heeren G. II. Kleinjan, Alkmaar, Jb. Kaan Kz., Wierin- gerwaard en D. Stammes Jbz., Anna Pau- lowna. De jury voor het springconcours en de dressuurproef bestond uit de heeren jhr. H. W. M. van Coehoorn van Smina te Bram men, mr. J. Linthorst Homan, Assen en G. H. Kleinjan te Alkmaar. Begonnen werd met een concours van éénspan Merriën of Ruinen, type landbouw- tuigpaard, in Nederland geboren en gefokt: 5 Jaar en ouder. Hiervoor waren een vijftal geldprijzen uitgeloofd. le pr. A. Schagen, Aarts woud; 2e pr. C. Bakker Pz., Heiloo; 3e pr. Jac. de Wit, Bur- gerbrug; 4e pr. J. Boon, Purmerend; 5e pr. J. Pronk, Broekermeer. De eere-prijs werd toegekend aan mej. Tine Saai, Hoofddorp met Mimosa. Vervolgens gaven de aanwezige lande lijke rijvereenigingen, een 7 in getal, een proefje van hun kunnen, hetgeen zeer in den smaak viel bij de aanwezigen. Hierna had de prijsuitreiking plaats van de des morgens plaats gehad hebbende dressuur- proeven. De uitslag hiervan is als volgt: le prijs, Bucéphalus, Barsingerhorn met 135 v2 pnt. Deze vereeniging kwam tevens in liet bezit van een zilveren wisselbeker. 2e pr. „West-Friesland", 134 pnt., 3e pr. „Heiloo en Omstreken", 131 p. Eervolle ver-melding „Beyaart", Purmerend, 119 p. Hierna had de z.g. „Tally Ho" voor nieu welingen plaats, waarvan de uitslag was: le pr. D. Boontjes, „West-Friesland", 2e pr. P. Frans, „Heiloo en Omstreken", 3e pr. P. Burger, „West-Friesland", 4e pr. K. Reine, „Rossinant", Winkel. De uitslag van het concours van éénspan Merriën of Ruinen, type landbouwtuig- paard, jonger dan 5 jaar wasle pr. K. Muijs, Heiloo, 2e pr. M. Rotteveele, Heiloo, 3e pr. P. Wonder Pz., H. Hugowaard. Te half 4 had met het zelfde type paard, maar nu tweespannen, aangespannen voor een boerenwagen een concours plaats, waar van de uitslag was: le pr. P. Wonder Pz., H. Hugowaard, 2e pr. C. A. Rotteveele, Hei loo, 3e pr. K. Muijs, Heiloo. Als aangename afwisseling werd vervol gens door Gebr. Hoed uit Alkmaar een de monstratie gegeven met een 5-span, het geen een luid applaus ontlokte. Met dit span werd een le eereprijs be haald; de heer H. Schouten uit Bergen be haalde met zijn „Tandem" een 2en eere prijs. De uitslag van het patrouille-springen is le en 2e prijs resp. met 16 en 13 pnt 2 pa trouilles van „West-Friesland, 3e pr. met 11 pnt. „Heiloo en Omstreken". Hierna had een Individueel landelijk springconcours plaats, hetwelk, ondanks 't zeer gladde terrein, zonder ongelukken is afgeloopen. De uitslag was: le pr. P. Meerburg, Haar lemmermeer met Nora; 2e pr. dezelfde met Nelly; 3e pr. D. de Graaf, „West-Fries land", 4e pr. M. Eriks, „West-Friesland"; 5e pr. J. Klerk, Heiloo. Vervolgens had een concours van één span Merriën of Ruinen plaats, gereden door Dame, waarvan de uitslag is: le pr. P. Groenhart, Dirkshorn, 2e pr. A. Scha gen, Aartswoud, 3e pr. Jac. de Wit, Bur- gerbrug. Ten slotte had een wedstrijd plaats van paarden, welke toebehoorden aan inwoners van Heiloo en leden van de L. E. T. T. le pr. J. Bakker Czn., Heiloo; 2e pr. C Olie, Heiloo; 3e pr. jhr. H. van Foreest, Heiloo; 4e pr. C. Spaan, Koedijk en K. Muijs, Hei loo. Vermelden we nog, dat het fanfarecorps „Eensgezindheid" gedurende den geheelen dag voor vroolijke muziek zorg droeg. De geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid, afdeeling besmettelijke ziekten, te Groningen, Dr. H. H. T. Beken- kamp, is gisteren te Adward geweest, om een onderzoek in te stellen naar de beice gevallen van typhus, die zich bij de kana-.l- arbeiders aldaar hebben voorgedaan. Zooals men weet, zijn deze arbeiders in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overleden. Thans heeft zich een derde geval van ty phus voorgedaan, echter bij iemand die geen kanaalwerker is. Ook deze is in de barakken van het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen opgenomen. De geheele inhoud verloren gegaan Vannacht te ongeveer half 4 ontstond brand in de kousenbreierij „Derbo", der fir ma J. Diepenveen, aan de Mulderslaan te Veenendaal (Geld.). Het van hout opgetrokken gebouw brandde tot den grond toe af Van den inhoud ging alles -erloren, o. a. een 12-tal breimachines. Van den aanwezigen voorraad kon niets worden gered. De brandweer van Veenendaal was spoe dig met de handspuit ter plaatse, doch daar de brandput ongeveer 250 M. van den brand was verwijderd, kon deze hoegenaamd geen water geven. Uitbreiding van den brand kon echter worden voorkomen, door met emmers wa ter het belendende gebouw nat te houden. De oorzaak van den brand is onbekend. VerzSkering dekt de schade. Zoowel in Ohineesche als in internationale kringen hecht men groote beteekenis aan den inval, die gisteren is gedaan in de com munistische propaganda-centrale in de in ternationale nederzetting te Shanghai. Uit de in beslag genomen archieven zou gebleken zijn, dat deze centrale in directe verbinding stond met revolutionnaire organisaties in Japan, op de Phllippijnen, in Indo-China, in de Maleische Staten, in Burma en in Ne- derlandsch Oost-Indië. Voorts zou gebleken zijn, dat men bezig was pogingen in het werk te stellen om in contact te komen met de Indische vakver- eenigingen. Tevens is in verband met den inval gearresteerd een lid van de Executieve der Derde Internationale, genaamd Moul- lens, een in China verblijvend lid van de Canadeesche communistische partij, die, naar wordt medegedeeld, zeven schuilnamen, vijf verschillende adressen, postboxen in acht verschillende postkantoren en vier telegram adressen er op na zou houden. Bond van Smedenpatroons in in Nederland De Bond van Smedenpatroons in Neder land hield zijn jaarvergadering in „Plaats Lommerrijk" te Hillegersberg, waar hij de gast van de Rotterdamsche afdeeling was. Na een gemeenschappelijken lunch heette de voorzitter van ed notvangende afdeeling, de heer P. J. van Kooten, de aanwezigen hartelijk welkom. De voorzitter, de heer H. Hogenbirk uit Blcemendaal, opende daarna de vergadering met een rede, waarin hij onder meer de hui dige economische depressie aanstipte. Toch mogen wij, aldus spr., hier niet al te veel bij stilstaan, doch moet het ons als organisa tie een opwekking zijn, al onze krachten in te spannen. Uit het financieel verslag bleek dat de toe stand van den Bond gunstig genoemd mag worden. Na eenige gedachtenwisseling werd besloten de volgende algemeene vergadering te Haarlem te houden. Met ingang van 1 September zijn be noemd aan het christelijk lyceum tot leeraar in Nederlandsch en geschiedenis de heer drs. A. J. Veenendaal te Soest; tot leerares in Engelsche taal en letterkunde mej. Bergmans te Amsterdam en tot leera res in Duitsch de heer H. G. Kappers al hier. Een gevarieerd programma voor het komende seizoen De loopmare van de vereeniging Geloof en Wetenschap voor Haarlem en Omstreken is in een nieuw pakje gestoken. Met het pro gramma voor het komende seizoen een nieu we omslag, geteekend door Meddens en rijke lijk voorzien van symbolische voorstellingen. Het bestuur brengt het volgende onder de aandacht van de leden: Wij hebben gemeend den inhoud van het program 1931—'32, eenigermate te moeten aanpassen aan de tijdsomstandigheden, waaronder wij leven. Niet te veel zware on derwerpen in een tijd van depressie was daar om onze keuze. Dit wil niet zeggen, dat wij oversloegen naar het amusement. Dit is de taak niet van Geloof en Wetenschap. Indien wij over het algemeen lichteren kost aanbo den, deden wij toch ons best om instructief te blijven en een hoog peil te handhaven. Het seizoen wordt geopend met een voor dracht van den Vlaming O. Tijtgat uit Ant werpen, die zich als spreker reeds naam mocht verwerven in Nederland en die ons over het sprookjesland Bretagne in geestdrift hoopt te brengen. Een andere voordracht, eveneens met lichtbeelden, over lapd en volk zal gegeven worden door den Missiepater H. Veldman S. V. D., die ons deelachtig wil ma ken aan zijne aan het ongelooflijke grenzende ervaringen in China en Sovjet Rusland. In het eerste land maakte de spreker den tocht met het gezelschap van Sven Hedin, vermomd als Chineesch Officier en in het laatste als een Poolsche jood. Over Sovjet Rusland wordt ook gesproken door Madame N. de Lappo-Danilewski, die het zeer actueele en voor geheel de wereld zoo ge wichtige onderwerp behandelen zal: „La men- talité russe et le bolchévisme". Deze vrouw, die behoord heeft tot de hoogste kringen van de Russische Society van vóór de revolutie, is een bekeerlinge en een begaafd spreekster. Het bestuur hoopt, dat vele leden him be langstelling speciaal voor deze voordracht zullen toonen en zich niet laten afschrikken door de vreemde taal. Over Prof. Dr. Karl Adam behoeft weinig gezegd te worden. Zijn „Katholizismus" en „Christus" hebben hem een wereldvermaard heid bezorgd en zijn lezing in het Kol. Insti tuut te Amsterdam over het onderwerp, dat thans óp 't program staat en dat werd bij gewoond ook door vooraanstaande anders denkenden, was een evenement. Wij hopen, dat ook hier de taal niet zal afschrikken. De datum van deze lezing kon nog niet worden vastgesteld, omdat Prof. Adam met aanvra gen overstelpt is. Andere zeer interessante en ook nog steeds actueele onderwerpen worden behandeld door Pastoor W. Nolet, oud-profes sor te Warmond, die den strijd der Pausen Nader wordt gemeld: Het rapport Layton, samengesteld na de te Bazel gehouden besprekingen der finan- cieele deskundigen, is in den afgeloopen nacht in de Engelsche. Fransche en Duitsche taal en wel in voorloopigen tekst gepubli ceerd. In de conclusies van dit rapport worden de middelen aangegeven, door welke Duitsch- land zijn financiën zou kunnen saneeren. In het rapport worden eerst besproken de mogelijkheid tot verderen verkoop van bui- tenlandsche activa van Duitschland en de mogelijkheid van vermindering van den in voer en verhooging van den uitvoer. De commissie acht het echter hoogst onge- wenscht, dat Duitschland wordt gedwongen, een dergelijke ingrijpende oplossing te kie zen om de krisis te boven te komen, daar deze onvermijdelijk moet leiden tot verdere verarming en grootere werkloosheid, gevolgd door beperking van het crediet. Hierdoor zal ongetwijfeld ook de werelddepressie worden verergerd. De commissie van deskundigen komt tot de definitieve conclusie, dat het, zoowel in het algemeen belang, als ook in het belang van Duitschland noodzakelijk is, ten eerste, dat de huidige omvang van buitenlandsche cre- dieten aan Duitschland blijft gehandhaafd en ten tweede, dat in ieder geval een deel van de ingetrokken credieten uit buitenland sche bronnen wordt vervangen. De commissie wijst op den emstigen wil van de Duitsche regeering om den financi- eelen toestand van Duitschland ie herstel len en meent, dat, wanneer de voorgenomen maatregelen streng worden doorgevoerd, de ze tot de saneering van de Duitsche finan ciën zeker zullen bijdragen. Herstel is slechts mogelijk, wanneer de regeeringen van alle landen der wereld zich duidelijk bewust zijn van de op haar rus tende verantwoordelijkheid. De commissie acht het noodzakelijk, dat de regeeringen vóór het einde der prolongatie-periode voor de credieten welke de conferentie te Londen heeft aanbevolen, de wereld een waarborg bieden, dat de internationale politieke be trekkingen op den grondslag van weder- zijdsch vertrouwen, dat een voorwaarde is voor elke economische oplossing, opgebouwd zijn. En verder, dat de door Duitschland te verrichten internationale betalingen niet 't handhaven van de financieele stabiliteit in gevaar brengen. Wij moeten echter herhalen, dat het Duit sche probleem een onderdeel is van het groo te vraagstuk, dat ook vele andere landen der wereld aangaat. Financieele hulpmaatregelen zullen, vol gens de commissie, alleen niet in staat zijn, de economische welvaart der wereld te her stellen, wanneer niet de op obstructie ge richte politiek een principieele verandering ondergaat en de wereldhandel, waarvan toch de ontwikkeling van elke beschaving afhangt, zijn natuurlijke ontwikkeling kan hernemen. De commissie ziet af van uitgewerkte voorstellen tot consolidatie van een deel der Duitsche schulden op korten termijn en de verschaffing van nieuwe middelen voor het Duitsche bedrijfsleven, welke zij mogelijk acht te doen in de overtuiging, dat men eerst moet besluiten tot maatregelen, waarop de commissie geen invloed heeft voordat even- tueele Duitsche leeningen op langen termijn, hoe goed zij ook gedekt mogen zijn, onder gebracht zullen kunnen worden. De commissie besluit met de ernstige ver maning aan alle betrokken regeeringen, bij het nemen van de noodzakelijke maatrege len geen tijd te verliezen en onmiddellijk een toestand in het leven te roepen, die het mo gelijk maakt, financieele transacties uit te voeren om Duitschland en daardoor de we reld de zoo dringend noodige hulp te bren gen. Vreugde in Amerika. De besluiten van de Higgin-commissie te Bazel, die oa. bevatten de herziening van het Young-plan, hebben in Amerika groot opzien gebaard. De pers heeft nog geen ge legenheid gehad tot het geven van commen taar, aangezien het bericht uit Bazel eerst gisteravond laat werd ontvangen. Het bericht wordt echter door alle bladen op sensatloneele wijze gepubliceerd. Een der vooraanstaande bankieren van Wallstreet verklaarde, dat het besluit van Bazel in Amerikaansche bankkringen met des te meer vreugde zal worden begroet waar men in bank- en beurskringen dikwijls heeft gevreesd, dat weer politieke moeilijkheden zouden rijzen, waardoor een dergelijke aan beveling als thans het Higgin-rapport is, verhinderd zou kunnen worden. De eerste Fransche persstemmen over Bazel Na een samenvatting van de in Berlijn tot uiting gebrachte opvatting over het re sultaat van de conferentie te Bazel, verkla ren verschillende Fransche bladen dat men hieruit de conclusie kan trekken, dat de buitenlandsche schuldeischers van Duitsch land het volgende jaar voor het alterna tief gesteld zullen worden af te zien van de herstelbetalingen of van de terugbeta ling der credieten op korten termijn. De „Figaro" ziet in het resultaat der con ferentie te Bazel een leer voor de schuld- eischers-staten. Wanneer de buitenlandsche geldschieters nog illusies hebben gehad, dat zij hun geld zouden terugkrijgen, aldus het biad, dan zullen zij daarvan door den uit slag van de besprekingen te Bazel wel voor goed genezen zijn. Niettemin hebben de Engelsche en Amerikaansche geldschieters er thans nog aan gedacht, ook dc Fransche reserves in het bodemlooze vat te storten, dat Duitsche geldmarkt heet. met wereldlijke machthebbers van het slag van Napoleon I en Mussolini zal uitbeelden, en verder door Piet Kasteel, den bekenden apologeet, wiens voordracht over „Newman" daarom alleen reeds belangstelling zal wek ken, omdat de geest van dezen grooten kardi naal van invloed zal blijven op den terug keer van Engeland tot de Kerk van Rome. De laatste der voordrachten wordt gegeven door Drs. J. Eyckeler, Montf., die het loffe lijke denkbeeld tot uitvoering wist te bren gen om de H. Schrift meer te doen leven dan uit het lezen der Bijbelverhalen moge lijk is. De spreker zal ons voeren naar de plaatsen, waar Abraham leefde, waarvoor ook lichtbeelden zullen worden gebruikt. Ten slotte vermeldt het program twee too- neeelstukken: de dolle klucht „Geld speelt geen rol" en het geestige blijspel „De Wonder- doktoor". Voorts de eerste opvoering van „H&nsel und Gretel" door het Marionetten-Theater „De Olijf-Tack" met de oorspronkelijke mu ziek van Humperdinck, van de kunstzinnige film „La Passion de Jeanne d'Arc", onder be geleiding van muziek en met een inleiding door Jan Beerends, de mooie wetenschappe lijke film „Wetenschap en Film" van de Mul- tifilm te Haarlem; en ten slotte de eerste vertooning te Haarlem van een gevarieerd schimmenspel, vervaardigd door den Haag- schen kunstschilder Frans ter Gast. Personalia De heer P. J. Bergmans al hier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Duitsch L. O. Jaarvergadering Voetbalclub R. K. H. B. C. Maandagavond hield bovengenoemde Voet balclub haar jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Voor deze vergadering waren alleen de senioren uitgenoodigd, zoodat een 40-tal aan wezigen zeker een goede opkomst kon ge noemd worden. Om tegen 9 uur opent de voorzitter met den Christelijken groet en is verheugd over de goede opkomst. De notulen worden zonder wijziging goed gekeurd. Bij de mededeelingen blijkt allereerst, dat het bestuur in dier voege is gewijzigd, dat als algemeen secretaris is benoemd de heer S. A. Mulders, Zomervaart 14a, Haarlem en als penningmeester de heer Th. Leuven, Res Novaplein 7, Heemstede, zoodat het penning meesterschap nu in één hand is. Den heer A. Klaver wordt dank gebracht voor het vele werk dat hij voor H. B. C. heeft gedaan. Vervolgens kwam ter sprake de viering van het 30-jarig bestaan in October 1932 en dit jubileum eenigszins feestelijk te herdenken. Het bestuur kreeg opdracht een en ander uit te werken, waarvoor de vereeniging een garantie stelt. Tevens werd medegedeeld, dat een tweede veld voor eenige Zondagen is gehuurd, meer speciaal voor de junioren. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de clubliefde in de verschillende elftallen vrij goed is geweest. Vooral aan de junioren is de meeste zorg besteed, en zal de volle aandacht van het bestuur houden. Voor 1931—32, het jubeljaar, verwacht de secretaris minstens eenige kampioenen. Dank wordt gebracht aan allen, die mede gewerkt hebben om den naam H. B. C. zoo gunstig in de lande te doen klinken. De secretaris besluit met de leuze: „Blijf trouw aan Zwart-Wit". Het verslag van den penningmeester sloot met een klein voordeelig saldo. De leden der centrale commissie gaven een uitvoerig verslag van hun bevindingen over het nazien der boeken en bescheiden, waarbij dank werd gebracht aan den administrateur. Bij enkele candidaatstelling werden als bestuursleden herbenoemd de heeren Th. v. d. Horst, L. Warmerdam en H. v. d. Vossen. Als leden der kascommissie werden voor het seizoen 19311932 benoemd de heeren Jac. v. d. Eem, H. Drayer en J. Warmerdam. De begrooting voor 19311932 sloot met aan inkomsten en uitgaven van f 1375. De rondvraag leverde heel wat stof, spel, terrein en wedstrijden betreffende, waarna om tegen half 12 sluiting met den Christe lijken groet. 2e dag Rood en Wit wint met 1 run en 9 wickets 's Morgens om 11.30 precies werd de in nings van Rood en Wit, die 's Maandags afgebroken was, voortgezet. P. C. Hagenaar en A. van Baasbank openen op het bowelen van Van Booven en Eigeman. Op 95 wordt Hagenaar voor een harde 59 gevangen door Wittebol, 1 run later vertrekt C. Bultman, stumped Leeser o. J. Schmeink scoort snel 12 rans om dan door Van Ogtrop prach tig gevangen te worden. Op 184 zijn 9 wic kets down. Captain Van Eeghen poogt, ge steund door Dorsman, de 200 op te bren gen, wat hem dan ook net gelukte. Een korte bal van Wittebol wordt hem echter nood lottig als hij met den voet op de lijn blijft staan en snel gestumped wordt. Op 201 sluit de innings van Rood en Wit. De tweede innings van V. R. A. lijkt in 't begin een hooge. score te worden. H. van Booven en W. Wittebol staan zeer verdien stelijk te spelen. Op 43 krijgt J. Schmeink H. van Booven l.b.w. voor een mooie 33. Eèrst op 75 volgt Wittebol voor een taaie 23 hem op. De overige batsman verdwijnen de één na den ander. Op 138 wordt de laatstre man door Van Bueren op cover ge vangen. 't Is nu de taak van Rood en Wit om 34 runs te maken, wat dan ook niet 't minste bezwaar oplevert. Zonder moeite wordt 't totaal gepasseerd. De volledige scores luiden: lste innings Rood en Wit: P. van Bueren bowled J. van Ogtrop 26 H. Chabot l.b.w. H. van Booven 5 P. C. Hagenaar c. Wittebol, H. v. Booven 59 A. v. Baasbank l.b.w. T. Inglis Arkel 44 C. Bultman st R. Leever W. Eigeman 0 J. Schmeink c. v. Ogtrop W. Wittebol 12 J. v. Baasbank st R. Leever T. Inglis Arkel 11 J. J. Swens c. M. Hartog G. Hamburger 4 A. Wormald l.b.w. G. Hamburger 11 J. van Eeghen st. R. Leeser Witebol 15 N. Dorsman not out 2 Extra's 12 Totaal 201 Bowlingcijfers: O. M. R. W. H. van Booven 20 5 63 2 J. van Ogtrop 16 4 44 1 Mr. G. Hamburger 15 6 25 2 W. Eigeman 7 2 17 1 W. Wittebol 7 1 22 2 T. Inglis Arkel 7 2 17 2 E. v. d. Berg 2 1 10 2e innings V. R. A.; W. Eigeman c P. C. Hagenaar, J. Schmeink H. v. Booven l.b.w. A. W. J. Schmeink 33 W Wittebol bowled Wormald 23 M. Hartog c. H. Chabot b. J. Schmeinl 21 Mr. G. Hamburger c. H. Chabot P. C. Hagenaar 8 K. Leeser bowled P. C Hagenaar 3 J. v. Ogtrop c. A v. Baasbank J. Schmein'- 3 J. Ingles Arkel l.b.w. Schmeink 20 E. v. d. Berg bowled N. Dorsman 8 T. Ingles Arkel c. van Bueren Schmeink 1 G. Hardebeck not out 2 Extra's 15 Totaal 138 Bowlingcijfers: O. M. R. W. P. C. Hagenaar 20 1 49 2 J. Schmeink 27 1/6 14 29 6 A. Wormald 13 5 28 1 N. Dorsman 7 3 17 1 2e innings Rood en Wit: N. Dorsman c. Wittebol b. J. v. Ogtrop 26 C. Bultman st. R. Leeser Ingles Arkel o J. J. Sneens not out 7 J. v. Baasbank not out 2 Totaal 35 Bowlingcijfers: O. M. R. W. J. Inglis Arkel 3 1 12 0 J. v. Ogtrop 2 0 8 1 G. Hardebeck 2 0 11 1 E. v. d. Berg IK 0 4 0 In een pittigen wedstrijd hebben de Wa terratten kans gezien, om den grootsten voor sprong te krijgen in de nederlaagwedstrij den, welke zijn uitgeschreven door De Zijl. Als de scheidsrechter beginnen blaast, gaat het volgende zevental te water: v. d. Broek, S de Vries, Th. van Koningsbrugge, C. H. Vragt, J. v. d. Booren, N. de Vries, A. C. de Braijn. Direct ontwikkelt zich een snelle strijd. De Waterratten zijn iets in de meerderheid. Met een onverwacht schot geeft N. de Vries den keeper het nakijken, (01). De Zijl heeft er alles op gezet om de Waterratten te verslaan, maar kunnen het niet verder brengen dan een paar gevaarlijke uitvallen. Na eenige wederzijdsche aanvallen is het draaien. Na de hervatting vallen de Water ratten weer energiek aan en met succes. Th. Koningsbrugge weet met een zuiver schot den stand op 20 te brengen. Na het uitzwemmen ligt de geheele verdediging op het speelveld der gastheeren. Verschillende schoten weet De Zijl-keeper te verwerken, die hij echter niet voldoende weg weet te werken. Als Snoeker den bal weet te be machtigen, plaatst hij dezen naar den vrij- liggenden Kraaijenbrink, die alleen op v. d. Broek afgaat. Met een onhoudbaar schot verkleint hij den achterstand (12). Als nog twee minuten te spelen zijn, krijgt Vrugt den bal vrij, plaatst naar den vrijlig- genden A. C. de Bruijn die met een schot in den bovenhoek het laatste doelpunt maakt 3—1. Het kunstlicht dat boven het zwembad wordt ontstoken, brengt verwarring bij de Waterratten, daar de kleur der mutsen niet duidelijk te onderscheiden is. Tot doelpun ten weet echter geen der partijen over te gaan. Met een 31 overwinning blaast de scheidsrechter het einde van dezen pretti- gen wedstrijd. DE ZIJL 2—DE WATERRATTEN 2 4—1 In dezen wedstrijd moestén de Ratten-re- serves zich de meerdere laten toonen door De Zijl 2. De Zijl is steeds in den aanval, hetgeen voor de rust tot twee doelpunten wordt. Na de hervatting is het een herhaling van de eerste helft. Alleen De Zeeuw is bij de Waterratten de beste speler, terwijl De Zijl stuk voor stuk voor hun taak berekend is. Als de stad tot 4—0 is gebracht, weet Seubring haar eenige tegenpunt te scoren. Vlak hierop blaast de scheidsrechter het einde van deze door De Zijl verdiende overwinning. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk R. K. Werkgeefsters, Zoovele R. K. meisjes gaan bij anders denkenden in betrekking, als dienstbode. Voor degenen, die niet vast in haar schoe nen staan, niet genoeg onderlegd zijn in den godsdienst, levert dit een groot gevaar op, zoodat zij weldra slechts in naam katholiek zijn, een gemengde verkeering aangaan en voor de Kerk verloren zijn. Van een an dersdenkende werkgeefster Iran men toch niet vergen, dat zij haar meisje controleert of die haar godsdienstplichten waarneemt en op tijd de H.H. Sacramenten ontvangt! Voor haar is geen onderscheid tusschen een H. Mis en een Lof en zij geeft er wel eens de voorkeur aan, dat het meisje Zondags avonds naar de kerk gaat in plaats van 's morgens, dan kan ze haar beter missen! En als het meisje 's avonds vrij krijgt, dan lokken bioscoop en danslokaal en de kerk schiet er bij in! Ten minste in vele gevallen. De R K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes, Bloemhofstraat 1, tracht zooveel mogelijk dit euvel te ondervangen, door de katholieke meisjes in katholieke betrekkin gen onder te brengen. Maar helaas zijn er gewoonlijk meer kath. meisjes te plaatsen, dan er kath. betrekkingen beschikbaar zijn! Die katholieke meisjes, hoofdzakelijk Duit sche, moeten zoo spoedig mogelijk geplaatst worden! Katholieke huismoeders voelt u de moei lijkheid? Stelt u zich voor, dat uw dochter zich in dusdanige omstandigheden bevond? Uw moederhart zoo geen oogenblik rust heb ben en door angst en zorgen worden ge kweld! Welnu toont u dan solidair met zoo veel bezorgde buitenlandsche katholieke moeders en wanneer gij dienstpersoneel noo- dig hebt, wendt u dan tot onze R. K. Ar beidsbeurs voor 'vrouwelijk«personeel, Bloem hofstraat 1, teneinde die meestal jonge on ervaren kinderen een veilig onderdak te verschaffen. Het Bureau is geopend van 10 tot 12, van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Zaterdag al leen van 10 tot 12 uur. Aldus zult gij medewerken tot het behoud en zieleheil van velen. Zoo dikwijls ik in het Bloemendaalsche Bosch kom dat is niet dikwijls, vanwege de pijnbanken erger ik mij om de ban ken. Wie zijn de wreedaards, die die ver foeilijke getimmerten ontworpen en ge plaatst hebben? Het Bosch 'is mooi en lokt tot verpoozing. Maar wie, behalve de fakir, die zicih het lijf ongevoelig kan maken, houdt het op die smalle latten langer dan twee minuten uit? En met een eenvoudige rugleuning maakte men van deze folter- werktuigen gemakkelijke zetels, waarop men voor geen ruggegraatsverkromming en ge wrichtsverzakking met ondraaglijke pijnen te vreezen had In Engeland weet men be ter. Daar komen de ambtenaars, de onder wijzers in de parken beladen met schrift en boek en studeeren er uren lang heerlijk gezond in de frrsehe lucht, gezeten op ban ken. Daar zijn zit-banken, geen. slachtban ken. Maar ook dichterbij zijn beschamende tegenstellingen: de eenvoudige, gemakkelij ke banken van Groenendaal. nu nage bootst in den Hout. Willen de harteleoze Bloemendalers die niet eens gaan bek'iken en bezitten? Een leuning, een leuning, mijn koninkrijk voor een leuning! CHARIVARIUS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6