Buiten ïcmdsch FEUILLETON Dï DE MAM VAM NERGERSnUiZED DONDERDAG GIBBS-DAG! Vergeet niet de annonce uit te knippen DERDE BLAD DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 Het Hongaarsdhe kabinet afgetreden Graaf Bethlen over de redenen van zijn aftreden Moeilijkheden in Egypte Rusland en Argentinië economische nood in Amerika Gandhi beschuldigt Gemengde buitenlandsche berichten Het geval von Lacum De bankoverval te Berliin Geweldig vuurgevecht Vervolg van het detective-verhaal RADIO-OMROEP DE KA THOLIEKE ILL USTRA TIE O Ook alweer bezuinigmgs-politiek Het geheels Hongaarsche kabinet onder lei ding van graaf Bethlen heeft gistermorgen zijn ontslag ingediend. De rijksregent Horthy heeft het aftredende kabinet belast met de voorloopige afwikkeling van de loopende zaken en is terstond begon nen met het voeren van besprekingen met vooraanstaande politieke personen. Het feit, dat als eerste persoon door Horthy werd ontvangen de oud-minister van finan ciën, Johan Teleszky, doet vermoeden, dat de regeeringscrisis is veroorzaakt door economi sche moeilijkheden. Het wordt zeker geacht, dat op het gebied der economische politiek een volslagen veran dering zal moeten plaatsvinden. De geheele volgende periode zal in het teeken der bezui niging moeten staan. Het feit, dat na het bezoek van graaf Te leszky als tweede bezoeker werd ontvangen de minister van buitenlandsche zaken graaf Karoyi schijnt erop te wijzen, dat in 't mi nisterie van buitenlandsche zaken waar schijnlijk geen verandering zal komen. Het uitbreken van de regeeringscrisis komt voor de buitenwereld op het oogenblik geheel onverwacht. De voornaamste decreten der regeering heb ben thans den toestand zoodanig gecompli ceerd, dat het kabinet van meening was, reeds nu zijn ontslag te kunnen indienen. Graaf Bethlen heeft de volgende verkla ring afgelegd over de redenen van zijn af treden. OSAAr 'BETHUEM» Nadat het gelukt was de 5-millioen ponds- leening af te sluiten en de regeering het program uitwerkte, op grond waarvan de financieele en economische toestand van Hongarije in orde zou kunnen worden ge bracht, bestonden er geen moeilijkheden meer, die zouden kunnen beletten, dat an deren de doorvoering van het programma tot uitvoering zouden brengen, vooral daar de moeilijke strijd der laatste 10 jaren, wel ke ik naar mijn beste weten in dienst van het land heb gevoerd, ook mijn gezondheid heeft aangetast. Ieder, die in binnen- en buitenland de geschiedenis van de laatste 10 jaren van Hongarije met belangstelling ge volgd heeft, zal kunnen weten, dat deze regeering niet uit mannen bestond, die de macht overdragen aan anderen, wanneer de moeilijke toestand eischt, dat zij op hun post moeten blijven. Mijn aftreden is er dus het beste bewijs voor, dat ik de financieele en economische situatie van Hongarije van dien aard heb geacht, dat het land op grond van het vastgestelde program den strijd met ieder gevaar met succes zal kun nen voeren en dat het intreden van het vol komen normale economische leven spoedig is te verwachten. Politieke richtingen en systemen zijn niet en moeten ook niet zijn gebonden aan personen en ik geloof, dat de huidige binnen- en buitenlandsche politieke richtlijnen ook in den vervolge onveranderd en bestendig zullen zijn. Een bewijs daarvoor ligt in het feit, dat ik ook verder actief me dewerker van dit politieke systeem waar de nieuwe regeering ook op zal steunen, blijven zal. Graaf Karolyi kabinetsformateur In de middaguren hebben de eerste be sprekingen plaats gehad betreffende de ka binetscrisis. Nadat oud-minister van Finan ciën Teleszki het voorstel van graaf Horthy een nieuw kabinet te vormen van de hand had gewezen, noodigde deze den minister CR/saf KAROLYI van Buitenlandsche Zaken, graaf Julius Karolyi, uit, de vorming van een kabinet op zich te nemen. Het verluidt, dat graaf Ka rolyi zich een definitief antwoord heeft voorbehouden. Men neemt evenwel aan, dat hij de opdracht zal aanvaarden. Frankrijk en Rusland Sluiten zij een niet-aanvalsverdrag? De Parijsche uitgave van de „New York Herald" bevat een bericht van haar agent schap te Londen, waarin gezegd wordt dat Frankrijk en Rusland in Parijs een niet- aanvalsverdrag hebben gesloten. Hierdoor zouden zij zich tot strikte neutraliteit ver plichten voor het geval een van hen door een derde macht of machtengrcep wordt aan gevallen zonder die daartoe uitgedaagd te hebben. De „New York Herald"* wijst er op, dat men tot nu toe in officieele kringen nog geen bevestiging van deze geruchten heeft kunnen krijgen, doch het blad acht de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat het plotse linge vertrek van minister-president Laval uit Vichy, waar hij heen was gegaan om een kuur te doen, met dit gerucht in verband zou kunnen worden gebracht. Laval is Maan dagavond weer te Parijs aangekomen. De berichten in de bladen betreffende het sluiten van een defensief verbond tusschen de Sovjet Unie en Frankrijk, worden van officieele zijde voorbarig genoemd. Wel wordt medegedeeld dat vinds begin Mei te Parijs onderhandelingen worden ge voerd over een zoodanige overeenkomst tus schen den Sovjet Russischen ambassadeur en den secretaris-generaal van het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Ber- thelot, welke onderhandelingen, naar ver luidt, een gunstig verloop hebben. Het 100-jarig bestaan van den Italiaanschen Raad van State Een rede van Mussolini De herdenking van het 100-jarig bestaan van den Italiaanschen Raad van State wordt feestelijk gevierd, o.m. vond een ontvangst plaats op het Kapitool. De Raad van State is het hoogste controleerend lichaam in Italië. In den loop der laatste jaren heeft Mus solini steeds de gelegenheid te baat genomen op de be teekenis van dit lichaam te wijzen. Bij de benoeming van den nieuwen presi dent van den Raad van State, Prof. Santi Romano in December 1928, verklaarde Mus solini, dat het zijn voornemen was, den Raad van State zijn adviseerende en corrigeerende taak terug te geven. Tijdens de eeuwfeesten heeft Mussolini een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat dank zij den waardevol- len steun, dien de regeering in haar arbeid van den Raad ondervindt, en dank zij het vertrouwen van algeheele rechtvaardigheid, dat hij den burgers waarborgt, de Raad van State thans een van de meest funda- menteele elementen is van het fascistische gezag en dientengevolge van het politieke en geestelijke leven van de natie. Ik heb, zoo ging Mussolini verder, bevolen, dat alle ministeries hun advies bij den Raad van State moeten inwinnen, waardoor vaak ver gissingen worden voorkomen. Streng zal er op worden acht geslagen, dat een en ander zal worden nageleefd. De idee, welke in zekere regeeringskringen heerscht, als zou de Raad van State een soort ver zorgingsinstituut zijn of een lichaam waar in men zitting neemt als prijs voor zijn ambtenarencarrière, most scherp worden be streden. Mussolini deelde voorts mede, dat de Raad van State van Woensdag af, direct verantwoordelijk is aan hem, het Hoofd der Regeering, een maatregel, dien hij reeds voor twee jaren had aangekondigd, en die in nauwen samenhang staat met de wet op de bijzondere rechten van het Hoofd der Re geering, welke rechten hem van zijn andere Ministers doen onderscheiden en hem uitslui tend verantwoordelijk maken voor den Ko ning. Tengevolge van de daling van den katoen- prijs De Egyptische regeering heeft heden be sloten drastische bezuinigingsmaatregelen te nemen, ten einde het evenwicht der begroo ting te handhaven, dat bedreigd wordt door de abnormale daling van den katoenprijs, welke den grondslag vormt voor de inkom sten van den staat. De regeering besloot de algemeene regee- ringsuitgaven met 10 pet. te verlagen, geen nieuw personeel bij de regeeringsdepartemen- ten te benoemen en alle nieuwe niet-drin- gende openbare werken stop te zetten. De regeering is niet voornemens de sa larissen der ambtenaren te verlagen. Zij zal maatregelen nemen ter bescher ming der landbouwers, die door de daling van den katoenprijs zijn verrast en die door hun schuldeischers met processen worden bedreigd. Huiszoeking bij de Juschamtorg Naar aanleiding van de bijzonderheden, die van Russische zijde zijn medegedeeld over de huiszoekingen in het gebouw van de Juschamtorg, de Russische handelsvertegen woordiging in Zuid-Amerika te Buenos Aires, maakt de Argentijnsche politie omtrent het resultaat van hst nauwkeurige onderzoek van het in beslag genomen materiaal het volgende bekend: Bewezen is, dat de Russische handelsver tegenwoordiging in verbinding heeft ge staan met elementen, die in de laatste maan den in verschillende deelen van Argentinië daden van terreur hebben gepleegd. Eenige leden der vertegenwoordiging zijn als onge- wenschte vreemdelingen uit andere staten gezet en met valsche passen Argentinië bin nen gekomen. De Russische handelsvertegenwoordiging heeft zich ook op het gebied van den handel eigenaardig gedragen. Nadat zij in Brazilië groote voorraden koffie had opgekocht, met de bedoeling, deze voorraden tegen zeer lage prijzen weer op de Braziliaansche markt te brengen en daardoor de Brazil'ransche maat regelen tot valorisatie van Jen koffieprijs te dwarsboomen welk plan door de waak zaamheid der Braziliaansche autoriteiten mislukte hebben zij in Argentinië hetzelf de geprobeerd met tarwe en wilden zelfs voor dit doel tarwe in Argentinië invoeren, hoewel de Russen weten, dat de Argentijn sche tarwemarkt overvoerd is. Ook met hout zouden zij hetzelfde hebben willen uithalen, hoewel er in Argentinië ook een overproduc tie aan hout is. Een aantal politici der Argentijnsche op positiepartijen, die in betrekking staan tot de Russische handelsvertegenwoordiging, heb ben den Russen juridischen bijstand ver leend. De gouverneur van Pennsylvania heeft, naar uit New-York gemeld wordt, een schrijven gericht tot president Hoover, waarin hij de bijeenroeping van het congres voor een bijzondere zitting eischt. De gouverneur geeft als reden tot het ne men van dezen stap aan de steeds verder om zich heen grijpende economische nood lengevolge van de werkloosheid, welke tot ernstige verstoringen van de openbare orde kan voeren. In Pennsylvania bedraagt het aantal werkloozen alleen reeds 900.000, d. w. z. een vierde gedeelte van alle tot werken in staat zijnde inwoners. De particuliere ondersteu ningsinstellingen zijn alleen niet meer in staat den nood te lenigen. De publicatie van de lijst van beschuldi gingen van Gandhi en een brief dien hij tot den onderkoning richtte om te vragen of deze voornemens is zich aan het pact van Delhi te houden, worden beschouwd als alle hoop te doen vervliegen op een reis van Gandhi naar Londen. In antwoord op een vrag nopens het koo- pen van Britsche machines, zeide Gandhi, dat men Britsche goederen kon koopen tot het congres er den boycott over uitsprak. Bijeenkomst van den Franschen ministerraad De Fransche ministerraad zal morgen bij eenkomen ter bespreking van den algemee- nen financieelen toestand van Frankrijk ook van die vraagstukken, welke verband houden met het uitstel van het bezoek aan Berlijn. Het is nog niet zeker, of ook Briand de beraadslagingen zal bijwonen. De minister raad zal vermoedelijk ook de benoeming van den onderstaatssecretaris, Frangois Poncet tot gezant van Frankrijk te Berlijn bekrach tigen. Chili staakt buitenlandsche betalingen Volgens een bericht uit Santiago de Chile heeft de regeering een volledig moratorium voor de volgende buitenlandsche betalingen voor de rest van het jaar afgekondigd. Een oplossing? In de geschiedenis van den oplichter Heinz von Lacum is plotseling een keerpunt geko men. De verassching van het stoffelijk overschot werd op het laatste moment door den pro cureur-generaal verhinderd. Het lijk is intus- schen naar het Frankforter chemische insti tuut vervoerd, waar het wordt onderzocht. Daar door de politie werd vastgesteld, dat von Lacum ongeveer een uur voor het on geval in Giggenau twee glazen rooden wijn gedronken heeft, zal men door een chemisch onderzoek het lijk kunnen identificeeren. Zware storm boven de Kaspische Zee Tengevolge van een zwaren storm boven de Kaspische Zee is in de nabijheid van Kau een Russische kotter met 5 opvarenden ge zonken. De pog'ingen van verschillends stoomschepen om de opvarenden te redden bleven vruchteloos. Verder worden 4 visschersschepen met 18 opvarende vifschers vermist, die waar schijnlijk in den storm om het leven zjjn ge komen. Omtrent den overval op het Rijksbank- filiaal in de Innsbruckerstrasse te Berlijn, waarover wij gisteren reeds berichtten, le zen wij nog het volgende: Het betreft hier een der dolste bandie tenstreken van dit soort, welke de rijks hoofdstad nog beleefd heeft. Met de grootste onverschilligheid voor menschenlevens zijn de beide roovers (want het zijn er maar twee geweest), die den overval waarschijnlijk lang van tevoren had den voorbereid, opgetreden en hebben zij van hun vuurwapens gebruik gemaakt, zoo dat het eigenlijk verwonderlijk is, dat er nog ni„t meer slachtoffers zijn gevallen. In het kantoor bevonden zich, toen de overval plaats had, zeven personen, nJ. zes beambten van de bank en een klant. De betaalmeester Kreye werd getroffen, toen hjj aan het raam staande, zijn revolver greep en op de indringers wilde vuren. De overval had plaats om even over twaalven. Plotseling ging de deur open en kwamen twee jonge mannen, van wie de een gemaskerd was, binnen. Beide richtten hun revolvers op de bankbeambten, waarop de een op de kas toesprong. De kassier Kruse had evenwel tegenwoordigheid van geest genoeg om eveneens zijn revolver te trek ken. De bandiet trachtte hem te beletten om te schieten door hem het wapen uit de hand te slaan, waarbij het tot een ver woede worsteling kwam tusschen beide. De andere roover beproefde zijn kameraad te hulp te komen, waarbij hij er duchtig op los schoot, zonder echter den kassier Kruse te raken, wel trof hij den betaalmeester Kreye, juist op het oogenblik dat deze ocs wilde schieten. Het gevecht eindigde hier mede, dat het den roover gelukte zich los te maken van zijn tegenpartij, waarop het tweetal met hun buit op buiten het gebouw staande fietsen sprong en wegreed. De kassier Kruse snelde de roovers ach terna, pikte een taxi op en gelastte den chauffeur de wielrijders te volgen. Deze re den een zijstraat in, toen de chauffeur wilde volgen, maakte hij een te korte bocht: dien tengevolge viel Kruse uit den wagen, waar op zijn revolver, die hij in de hand had, af ging en een kogel den chauffeur in den arm trof. De man trachtte nog wel verder te rijden, maar de vluchtelingen waren in» tusschen reeds verdwenen. Onderweg hadden zij nog gevuurd en een werkman en een kind gewond. Het geschiet in het bankgebouw was op straat gehoord, zoodat in korten tijd de straat vol nieuwsgierigen stond, die nog urenlang naar het gebouw bleven kijken. Het kantoor lijkt veel op een slagveld: overal zitten kogels in de muren, en zijn de splinters van het meubilair afgevlogen. In het geheel hebben de indringers ongeveer 15 schoten gelost. De politie, die natuurlijk ijverig in de weer is, hoewel tot dusver vruchteloos, om de daders op te sporen, vermoedt, dat men te doen heeft met dezelfde mannen, die op den eersten November 1930 een inval deden in de Stadsbank te Moabit, waarbij zij ook dadelijk van hun wapens gebruik maakten. Hun buit bedroeg toen 17.000 M. Volgens de verklaringen van de bankbe ambten moet de man, die met den kassier Kruse heeft geworsteld, iemand van buiten gewone spierkracht zijn geweest, een soort beroepsworstelaar. Lenin als heilige Zelfs in dezen nuchteren tijd kan iemand, die pas enkele jaren dood is, tot halfgod promoveeren. ,,'s Avonds na gedanen zwaren arbeid be zingen de zangers Lenin; in het donker der hutten, aan het kampvuur, onder den ster renhemel der steppen en in de hooglanden vertellen de vertellers sprookjes over zijn leven en werken". Zoo schrijft de „Roode Tamboer", het orgaan, dat sprookjes publi ceert voor de kinderen van Sovjet-Rusland. Lenin wordt daarin de „Groote Wijze" ge noemd, het „Licht der Wereld". Met Lenin begint een nieuw tijdperk van geluk. Lenin is niet dood „Lenin daalde van de bergen af en kwam in de steppe. Giftige slangen en allerlei insecten gingen voor hem uit den weg, opdat zijn blik zich aan hen niet stooten zou. Maar steelsch keken zij om en weenden, omdat allen, behalve zij, Lenin's liefde ondervonden. Lenin hoorde hen weenen en toonde toen ook de rep tielen zijn allesomvattende liefde." Men ziet het: men geeft Lenin de stra lenkrans van een H. Franciscus. Hij, die er schuld aan heeft, dat honderdduizenden werden verdreven van hof en land en wer den gemarteld en gedood, wordt hier de brenger van den zegen, die zelfs geen t slang kwaad kon doen. De hater van recht en orde wordt voorgesteld als een heilige en zijn beeld hangt heden ten dage in de ka pellen, waar vroeger het beeld der Moeder Gods hing. Wie huivert niet over deze af schuwelijke arglistigheid, die op dergelijke wijze den godsdienstigen zin van een volk verpest. Dynamietaanslagen te Montreal Men heeft de electrieiteitsvoorziening der stad moeten inkrimpen tengevolge van de vernieling door middel van dynamiet van twee hoogspanningsmasten. Deze aanslag is de ernstigste van de vele van dien aard, welke de laatste veertien da gen zijn gepleegd op de eigendommen van de maatschappij „Montreal Light, Heat and Power", welke sabotage-daden in verband worden gebracht met een staking der arbei- 55. „Omdat zijn lijk," antwoordde de inspec teur somber, „op 't oogenblik in het lijken huls in Eaststreet ligt Ik heb in mijn niet lang, doch tamelijk bewogen leven heel wat onaangename schok ken te doorstaan gehad, maar deze was voor mij een nieuwigheid op dit gebied. Zelfs Billy, wiens onverstoorbaarheid alleen maar door een aardbeving tot reageeren wordt ge prikkeld, vertolkte zijn verbazing door een lang gerekt gefluit. Dus hadden zij hem ten slotte toch ge vonden. Ondanks zijn gewetenlooze listen, niettegenstaande de bijna duivelsche scherp zinnigheid, waarmede hij zijn sporen on zichtbaar wist te maken, was de lange, zwar te rekening van Ignace Praclo vereffend Ik dacht aan Mercia en ik was verheugd. „U breekt uw verhaal wat al te spoedig af, mijnheer de inspecteur," zei ik. „Wan neer heeft dit treurig spel zich afgespeeld?" „Het is niet aan mij, nu uw vragen te beantwoorden, mijnheer," antwoordde de in specteur beleefd. „De aanklacht zal u aan het bureau van politie worden voorgelezen en als u rechtskundigen bijstand wenscht, zullen wij uw advocaat de gebruikelijke in lichtingen verschaffen." Ik knikte. „Neem mij niet kwalijk, dat ik u lastig gevallen heb," zei ik, „maar ik hen op 't gebied van beschuldiging inzake moord, weinig of liever geen ondervinding. Wat moet er nu gebeuren?" Ik zag zijn oogen knippen. „Ik zal u moeten verzoeken, met mij mede te gaan naar het politie-bureau in Bowstreet, waar u in hechtenis blijft, tot het bevel wordt opgeheven." „Mag ik ook mee?" vroeg Billy, terwijl hij kalm een sigaret opstak. „Dit is mijnheer Logan, mijnheer de in specteur," zei ik. „Ik weet niet of u hem ook moet arresteeren." De inspecteur schudde zijn hoofd. „Ik heb geen bevel tot inhechtenisneming voor u, mijnheer," zei hij tegen Billy, „doch aan gezien u in gezelschap van mijnheer Bur ton is hier gekomen, zal ik u tot morgen onder bewaking stellen." „Dat vind ik een uitstekenden maatregel," antwoordde Billy vriendelijk. „Ik moet even den auto in de ga-age brengen; dan. kom ik terug en ga naar bed. U kunt dezen ageni wel bij mij laten Hij kan hier wel een bed krijgen en dan wandelen wij morgen samen naar Bowstreet." Ik weet niet, of inspecteur Neil al dik wijls dergelijke arrestaties had geleid, maar de wijze waarop wij de zaak opnamen, vond hij blijkbaar origineel en humoristisch te vens. „Zeer goed, mijnheer," zei hij met een breeden glimlach. Toen wendde hij zich tot den agent en vervolgde: „Jackson, jij bent tot morgenochtend verantwoordelijk voor de zen heer. Je kan mij in Bowstreet telefo- neeren, als je verder iets hebt te rappoi- teeren." De agent salueerde. „En telefoneer nu om een taxi." Toen de man naar de telefoon ging, kwam het aardige kamermeisje, dat al dien tijd bevend op den achtergrond had staan luis teren, plotseling naar voren. Haar gelaat was lijkbleek en zij wrong haar handen, om er medelijden mede te krijgen. „O, mijnheer, wat beteekent dit alles? Zij zullen u toch niet gevangen nemen mijn heer?" Zij hijgde de woorden uit en keek mij smeekend aan. „Het zal zoo'n vaart niet loopen," zei ik sussend. „Blijf jij njaar hier, om op het huis te passen. Ik kom binnen een paar dagen te rug." „O, mijnheer," snikte zij. „Ik hoop niet, dat ik iets heb gezegd, dat ik niet be hoorde te zeggen. Zij hebben ons al maar uitgehoord, over alles. O, ik zou niet graag iets in uw nadeel hebben willen zeggen, om de geheele wereld niet, mijnheer!" De droefheid van het arme meisje was zoo ongeveinsd, dat ik er werkelijk door getrof fen was. Ik legde mijn hand op haar schou der. „Het is over het algemeen genomen het beste, om de volle waarheid te zeggen," zei ik, „en ik weet zeker, dat je dat gedaan hebt." „Houd er den moed maar in, meisje," zei Billy met een vriendelijk knikje; ,,'t zal best afloopen, let maar op mijn woorden." Een scherp honk-honk van een autohoom klonk nu buiten en werd gevolgd door het snorrend geraas van een taxi, die voorreed. Ik wendde mij tot den inspecteur. „Dat zal uw taxi zijn," verklaarde ik. „Ko men er nog handboeien of zooiets bij te pas?" Hij schudde zijn hoofd en glimlachte op nieuw. „Ik denk niet, dat het noodig zal zijn, mijnheer." „Bonsoir, Billy," zei ik. „Morgenochtend kom je toch, hè? Zal je gced op je bewaker passen? Dekeukenmeid heeft den sleutel van den kelder." „Goed," zei hij. „Wij zullen het er eens goed van nemen, agent, nietwaar?" Op deze zeer ongebruikelijke wijze ging ik de trap af, om mijn gerechtelijk verhoor wegens moord te ondergaan. Onderweg naar Bowstreet wisselden wij niet veel woorden. Ik zag dat een gesprek of vragen stellen toch geen nut zou heb ben en zooals begrijpelijk, had ik voldoende stof, om te overdenken. Klerk (vol verwachting)„Mijnheer, het is vandaag de dag, dat ik precies vijfentwintig jaar geleden in uw dienst trad." Notaris: „Werkelijk? Wat zou je een prachtige bediende zijn, indien je alles zoo goed onthield als dit." (Passing Show) ders, wier vakvereeniging de maatschappij weigert te erkennen. De leiders der vakorganisatie verklaren, dat de aanslagen het werk zijn van onbe kende onverantwoordelijke elementen en zij bieden hun medewerking aan ter bescher ming der bedreigde werken. Een uitvinder voor de Weensche rechtbank Vervaardiger van een electrisch „oog" Voor de rechtbank te Weenen heeft de 56-jarige architect Josef Gartlgruber te recht gestaan, die zich sedert vele jaren bezig heeft gehouden met de vervaardiging van een „electrisch oog" Tegen hem was een strafproces aanhan gig gemaakt, omdat hij sedert lang niet gezorgd had voor het onderhoud van zijn beide kinderen. Gartlgruber verklaarde voor de rechtbank, dat het hem onmogelijk was, zijn kinderen te onderhouden, omdat hij zijn geld steeds voor nieuwe proefnemingen noodig had gehad. Dikwijls moest hij zelfs honger lijden, wilde hij zijn navorschingen kunnen voortzetten. Voor de rechtbank ontwikkelde hij dan verder ook de hoofdgedachte van zijn „uit vinding". Het zien is volgens hem een electro-vitaal proces in de hersenen. Met behulp van een zeer vernuftig geconstrueer de prothese en met behulp van een appa raat, dat hij eerst na jarenlange onderzoe kingen heeft samengesteld, is het volgens hem mogelijk, blinden geheel of ten minste gedeeltelijk weder ziende te maken, indien slechts het desbetreffende gedeelte in de hersenen intact is. Gartlgruber beriep zich op den bekenden physioloog Pfandler, hoogleeraar aan de universiteit te Graz en op den oogarts dr. Gugg, die in een blindeninstituut deze methode toegepast had. Het verhoor van dr. Gugg veroorzaakte groote sensatie. Deze verklaarde n.l., dat hij met Gartlgruber's methode'verrassende re sultaten had bereikt. Zoo kon een blinde, die slechts een oog had, de omtrekken van een menschelijk gezicht en zelfs kleeren onderscheiden. Aangezien voor de practische toepassing van de uitvinding geld ontbrak, is een com missie gevormd. Patent is aangevraagd en zal waarschijnlijk binnen enkele maanden worden verleend. Gartlgruber heeft, aldus verklaarde de oogarts verder, voortdurend met zeer ernstige materieele moeilijkheden te kampen en dikwijls moeten honger lij den. De rechtbank overwoog, dat men een geleerde, die het grootste gedeelte van het hem ter beschikking gestelde geld in het belang van de wetenschap besteedt, niets kan verwijten, zoodat de beklaagde vrijge sproken werd. Eigenaardige gewoonten van het slachtoffer Omtrent het raadselachtige avontuur van Christian N'avarre, die verdwenen was en later als een zenuwzieke terugkwam, wordt nog gemeld, dat een dokter uit Tours den jongeman Maandagmiddag tweemaal heeft onderzocht en tot de conclusie is gekomen, dat de geestesverbijstering binnen enkele dagen zal kunnen verdwenen zijn. Intusschen wordt het onderzoek ijverig voortgezet. Verschillende eigenaardige om standigheden trekken de aandacht der politie, die met het onderzoek is belast. Zoo hebben inwoners van Saint-Nazaire, die landerijen bezitten te Ville-ès-Martin den avond waarop Navarre op geheimzin nige wijze verdwenen is, vijf revolver schoten gehoord. Verder heeft een inspecteur van een ver zekering, die in verband met deze zaak naar Saint-Nazaire gekomen is, verklaard, dat Navarre een maand tevoren een levensver zekering heeft aangegaan van een millioen francs. De premie moest worden uitgekeerd aan zijn broer, Roger Navarre. Uit verschillende andere gegevens meent men te moeten concludeeren, dat er opzet in het spel is. Zoo brak anderhalf jaar geleden brand uit in de fabriek der gebroeders Navarre te Leriche, juist een maand, nadat ze een gun stige polis hadden afgesloten, en de verze keringsmaatschappij betaalde 150.000 francs Zes maanden later ging Christian Na varre een verzekering aan tegen persoonlijke VRIJDAG 21 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. Uitsl. N.C.R.V.-Uitzen- ding 8.008.15 Schriftlezing 8.159.45 Concert 10.30—11.00 Ziekendienst 11.00-— 12.00 Gramofoonpl. 12.0012.15 Politieber. 12.1512.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. Viool, cello, klarinet en piano 2.00 3.00 Gramofoonpl. 3.004.30 Concert. Sopraan, fluit, cello en piano 4.304.45 Gramofoonpl. 5.005.30 Gramofoonpl. 5.30 6.30 Concert door den organist B. de Bruin 6.30—7.00 Radio-Dokter 7.00—7.30 A. J. Herwig: Vroeger bloembollen voor de karaer 7.307.45 Politieber. 7.458.00 Gramofoon- platen 8.0010.45 Concert door strijkor kest 9.00—9.30 S. M. v. d. Galiën: Bosch vogels 10.4511.30 Gramofoonpl. HILVERSUM 1875 M. 6.45—7.00 Gym nastiek 7.30—7.45 Gymnastiek 8.01 Gra mofoonpl 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Tijd sein. Concert door Omroeporkest afgew. door gramofoonpl. 2.00—2.30 J. Vriends: Het probleem van onze laatste rustplaats 2.30 4.00 Concert. AVRO-Kwartet afgew. door gramofoonpl. 4.01 Orgelspel door F. Uyt- tenboogaard 5.15 Concert. Ensemble u.h. VARA-Orkest, afgew. door gramofoonmuziek 7.00 Vervolg concert 11.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 12.20 Pianospel door Vera Towsey en Alan Wood 12.50 Orgelconcert door L. H. Warmer. J. Collett (tenor). 1.502.50 Gra mofoonpl. 4.20 Orkestconcert 5.35 Kin deruurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Berich ten 7.00 Strijkkwartet 7.20 Lezng 7.50 „The House Fairy". Horspel van L. Hoiisman 8.20 Concert. Orkest, Frédéric Lamond (piano) 10.00 Berichten 10.15 Berichten 1.20 Lezing 10.35 Orkestconcert 11.20— 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Concert. Orkest en viool 6.05 Orkest concert 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert 9.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M. 3.20 Concert. Orkest en viool 5.20 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Strijk kwartet 9.20 Orkestconcert en zang. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel 9.05 Radio-Tooneel 9.50 Kamermuziek en zang. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Or kestconcert 3.205.20 Orkestconcert en piano 8.309.30 Orkestconcert 10.15— 11.10 Orkestconcert 11.1012.50 Dansmu ziek. LANGENBERG, 473 M, 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.0012.15 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Or kest en tenor 5.20—6.20 Concert. Viool en bariton 8.209.15 Gramofoonpl. 9.20 „Klavier". Hoorspel van F. Warschauer en Gertrud Vermeer 10.3512.20 Dansmuziek. ongevallen. Twee weken later verliest hij den wijsvinger der rechterhand en ontvangt 100.000 francs. Valsche muntersbende ontdekt De politie te Farciennes (provincie Hene gouwen) is na een onderzoek, dat vijf maan den geduurd heeft, er eindelijk in geslaagd een bende valsche munters te ontdekken. Zondag is een der leden van de bende, de 26-jarige Pool Stephane Rosa op heeterdaad in zijn woning betrapt, op het oogenblik, dat hij gesmolten metaal wilde gieten in de ge reedliggende matrijzen voor guldens, alsme de voor stukken van twintig, tien en vijf franc. De Pool werd aangehouden en heeft mede gedeeld, deel uit te maken van een uitge breide bende. Maandagmiddag is het parket van Char leroi naar de Nederlandsche grens vertrok ken, waar de meeste leden van de bende naar het schijnt, hun bedrijf reeds sedert zes maanden uitoefenen, naar „Het Laatste Nieuws" meldt. 65ste jaargang No. 47. In dit nummer trekt wel het meest de aandacht een zeer uitvoerig en even interes sant interview met den Vlaamschen katho lieken voorman Frans van Cauwelaert. Voor ieder, die belang stelt in deze veel-omstreden figuur en zijn grooten arbeid, is het boeiende en leerzame lectuur. Een rijk geïllustreerd artikel van Willy Bader brengt ons op da hoogte van de bergsport. De korte verhalen „Schoonheidsdienst" van A. Vroklage-Wolf en „Een Serenade" van E. van Nijen, geven ernst en luim. Behalve de twee romans, die beide in de volheid van het moderne leven staan, zijn er nog verschillende aardige ru brieken, terwijl de geheele aflevering door- zaaid is met een keur van foto's op allerlei gebied. Een nummer vol ontspanning van de beste soort. Adv. De geheele zaak had zich zoo onverwacht en vlug afgespeeld, dat ik nu eigenlijk pas begon te beseffen, dat het een uitgemaakte zaak was. Het scheen mij niet aan twijfel onderhevig, dat Prado zijn dood gevonden had, onder de handen van Da Costa. Dat de rest van de bende aan dit feit geen schuld had, daar had ik overtuigende bewijzen voor. Waar en wanneer het drama zich had afgespeeld, kon ik onmogelijk gissen en het was een even onoplosbare vraag voor mij, hoe de politie, het geheim van mijn identiteit had ontdekt. Het overhaaste vertrek van Maurice stond ongetwijfeld hiermede in verband en nu kon ik begrijpen, waarom hij mij bij het lezen van het telegram met die vreemde uitdruk king had aangezien. Niettegenstaande het ernstige van den toe stand, gevoelde ik mij niet bijzonder zenuw achtig. Trouwens, mijn meest naar voren tredende gewaarwerding, behalve een hevig verlangen, om zoo spoedig mogelijk naar bed te gaan, was het geestverlichtsnde gevoel, dat deze geschiedenis ten einde was. Hoe verzet ik ook op een avontuurlijk leven ben. van deze Northcotezaak had ik meer dan genoeg. Het vervulde mij met een nieuwe, ongekende vreugde, dat ik weer Jack Burton was, zelfs met de aanklacht wegens moord, die boven mijn hoofd hing. Mijn overpeinzing werd onderbroken, toen de taxi voor het po litiebureau stopte. De inspecteur stapte het eerst uit en ik volgde, tot verbazing van ver schillende nachtelijke slenteraars, die ons t vanaf het trottoir aan den overkant na- gluurden. Wij gingen direct de trap op en kwamen in een hel verlichte gang. Een agent, die daar de wacht- had, begunstigde ons met een doordringenden, nieuwsgierigen blik, en tikte eerbiedig tegen zijn helm, hetgeen natuurlijk niet voor mij bestemd was. De inspecteur opende een deur aan de rechterzijde. „Wilt u maar binnengaan," sprak hij, zijn stem verzwarend. „Dit is mijnheer Jack Burton," zei mijn vrijheidsberoover met een vergeeflijk tikje trots in zijn stem. Daarna wendde hij zich tot mij. „Inspecteur Curtis zal u de aanklacht voorlezen." Inspecteur Curtis was spoedig zijn oogen- blikkelijke emotie te boven. „Waar heeft de arrestatie plaats gehad?" vroeg hij op scher pen toon, terwijl hij mij met buitengewone belangstelling opnam. „In Park-Lane", antwoordde de andere. „Ik was juist bezig inlichtingen te winnen, toen mijnheer Burton binnenkwam met een vriend, die den auto bestuurd had. Ik heb den laatste onder bewaking gesteld. Er rs geen verzet geboden." Inspecteur Curtis knikte; toen stond hij op en ging naar een soort stellage, die tegen den muur stond en samengesteld was uit vakjes. Uit een dier hokjes haalde hij een opgevouwen r spier, dat er tamelijk officieel uitzag. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9