Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Cheque-koersen Amsterdamsehe Beurs HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Jofinson-Oliebranders Agenda 22 Augustus MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Steun aan ide suikerbietenteelt STADSNIEUWS Agenda 21 Augustus Treinongeval op het station te Haarlem Intocht Circus Gleich Haarlemsche relletjesmaker in hooger beroep Het feest van „Bloemendaal's Bloei" Inbraak te Bloemendaal Vervolg-onderwijs R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" Vreemdsoortige rijwieldief „Het Moderne Sprookjestooneel' R.K. Openbare leeszaal en Bibliotheek Personalia BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK VELSEN ZANDVOORT INGEZONDEN Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Barteljorisstraat 16 - lei. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- MARKTNIEUWS Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 50 exed 41 %cxd De besprekingen te Londen Uit de verschillende besprekingen, die gis teren zijn gehouden tusschen de regeering de vertegenwoordigers der politieke partijen en den generalen raad der vakvereenigin- gen zijn 2 feiten op den voorgrond getre den, die waarschijnlijk een grooten invloed op den verderen loop der gebeurtenissen kun nen uitoefenen en wel ten eerste dat de con servatieven nog verdergaande bezuinigingen eischen en ten tweede dat de vakvereenigin- gen zich ten scherpste verzetten tegen elke vermindering van de huidige werkloosheids- uitkeering. De generale raad heeft in zijn vergaderin gen van gisteren ook besproken de kwestie van een invoerrecht, doch meent te dien aanzien een beslissing te moeten overlaten aan het vakvereenigingscongres, dat op 7 September te Bristol wordt gehouden. Alleen de Labour-partij heeft besloten de regeering, bij het voeren der onderhandelingen de vrije hand te laten. Naar verluidt, zouden de liberalen onge veer op het zelfde standpunt staan als de conservatieven met dit belangrijke verschil, dat zij zich ten krachtdadigste verzetten te gen de heffing van een invoerrecht van 10% Omtrent det verhoudingen in het kabinet zelf verluidt, dat ook hier vergaande mee- ningsverschillen heerschen. Ook voor van daag zijn verschillende conferenties aange kondigd en zullen talrijke besprekingen plaats hebben. >p spoedige bekendmaking der plannen aangedrongen De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne- Nederland, de Kath. Ned. Boeren- en Tuin dersbond en het Kon. Ned. Landbouw Co mité hebben aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw een telegram gezonden, waarin zij tengevolge van hun schrijven van 2731 Juli betreffende sïeun aan de Suikerbietenteelt met klem verzoe ken in verband met het uitzaaien der win tertarwe de plannen inzake den steun aan de suikerbietenteelt in 1932 zeer spoedig be kend te maken, zoo mogelijk voor 15 Sep tember a.s. Historische goudgraversstad in de asch gelegd Tengevolge van f,.i reusachtigen bosch- brand is de his-orische goudgraversstad Quartzburg in den staat Idaho geheel in de asch gelegd. Ook de in de nabijheid gelegen stad Flacerville moest wegens het dreigend gvaar ontruimd worden, doch bleef voer vernieling gespaard. De groote boschbranden van de laatste weken hebben reusachtige schade aange richt Sedert 10 Augustus jï zijn in de staten Idaho, Montana en Washington niet minder .dan VA millioen acres bosch ver brand. Gebouw „St. Bavo" „Alberdingk Thijm", 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. HEEMSTEDE, Sportterrein Circus Gleich, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" „Geel Wit," 6 uur Kinderoperette, 3 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur. Heemstede, Sportterrein Circus Gleich, 2 y, en 8 uur. Wissel te vroeg omgetrokken Toen gistermiddag ongeveer half vijf een uit drie wagens bestaande electrische trein, welke uit IJmuiden kwam en het station te Haarlem binnenreed, trok een wisselwachter te vroeg den wissel om, waardoor het mid delste rijtuig ontspoorde. De trein stopte onmiddellijk, zoodat de andere wagens in de rails bleven. De spoorbaan werd licht be schadigd. Na eenigen tijd werd het rijtuig weer in de rails gezet. Het treinverkeer had weinig vertraging en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verkoopingen De uitslag van de gisteravond gehouden verkooping in ,,'t Notarishuis," aan de Bilder- dijkstraat 1, is als volgt: Notaris B. M. Serné. No. 1. Een Winkelhuis en erf te Haarlem aan de Kruisstraat No. 22, groot 1 are, 86 centiaren, f 34.200, P. Hooge- veen Lzn. No. 2. Een winkelhuis en erf te Haarlem aan de Anegang No. 31, groot 90 centiaren, X 26.550, H.H. Hagedoorn q.q. No. 3. Een winkelhuis en erf te Haarlem aan de Ridderstraat No. 22, groot 1 are, 9 centiaren, f 5925, G. Metselaar q.q. Notaris T. Bruijn Pz. No. 4. Een huis en erf te Haariem aan de Voorzorgstraat No. 27, groot 1 are, 15 centiaren, f 3.900, J. J. Beeke laar. Notaris G. F. M. Roozen. No. 5. Een win kelhuis met open plaats te Haarlem aan de Kleine Houtstraat No. 6, bij de Anegang, groot 93 centiaren, f 16.800, J. G. Hoffmann. No. 6. Een pakhuis met afzonderlijk op gaande bovenwoning te Haarlem aan de Turfsteeg No. 6, groot 32 centiaren, f 5950, opgehouden. Notaris Mr. J. A. de la Hayze te Heemstede. No. 7. Het woonhuis met schuur en erf te Haarlem aan de A. L. Dyserinckstraat No. 41, groot 93 centiaren, f 4205, J. F. Westen burger. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. No. 8. Het heerenhuis met erf, grooten tuin, schuur tje en bergplaats, te Haarlem aan de Lange Heerenvest No. 134, groot 5 aren, 80 centia ren, f 15.600, D. Slager. Notaris D. W. van Niekerk. No. 9. Een huis en erf te Haarlem aan de Leidschestraat No. 15, groot 1 are, f 4745, F. v. Dam. Notaris N. J. Hoeflake. No. 10. Een huis, erf en tuin te Haarlem aan de Westergracht No. 71, groot 1 are, 2 centiaren, f 5725, Post- ma en v. Nieuwenhove, q.q. Koortsachtige arbeid Heel vroeg in den morgen heerschte op het sportterrein te Heemstede reeds een groote drukte en bedrijvigheid. Het lang verwachte Circus Gleich is gear riveerd. Gisteravond te 10.45 uur was de laatste voorstelling van het circus te Leiden ge ëindigd en reeds om 4 uur stond alles ge pakt en geladen om naar Haarlem verzon den te worden, waar om 5 uur hedenmor gen de eerste- en om 7 uur de tweede extra- trein arriveerde. Het circus beschikt over 80 wagens. Met koortsachtigen haast werd er van morgen gwerkt om alles op te bouwen voor de openingsvoorstelling van hedenavond. Honderden en honderden van het personeel werkten om alles tijdig in orde te kunnen hebben. Arbeiders van zeer uiteenloopende natio naliteit sprongen uit de coupé's. 't Was een mengelmoesje van Fransch, Duitsch, En- gelsch, Tsjechisch en Spaansch. Een reusachtige olifant trok wagen na wagen, waarna de tractors voor verder transport zorg droegen. Het eerste werk was het oprichten der vier groote ijzeren mas ten, daarna werd het enorme tentdoek op den grond uitgespreid en in minder dan geen tijd koepelde zich het zeil boven het grasveld, waar vanavond duizenden stad- genooten zullen genieten van het uitge breide programma, dat de circuskoning Ju lius Gleich hen zal voorzetten. De politie zorgde voor een behoorlijke af zetting. Vanavond om 8 uur gaat de première. Naar we vernamen wordt er van de gele genheid tot voorverkoop een zeer druk ge bruik gemaakt. Het publiek verdringt zich om kaartjes te bemachtigen voor het meest grootsche en grootste, wat onze stad op circusgebied ooit aanschouwde. Het reuzencircus Gleich draagt, althans naar het uiterlijk, zijn naam met eere. Met een steen geworpen Bjj een stakingsrelletje vorigen winter in Haarlem heeft een los werkman zekeren Maliepaard met een steen geworpen, waar door deze bloedend werd gewond. Hem werd door den politierechter te Haarlem terzake van mishandeling drie weken gevangenisstraf opgelegd. Hij erkende gegooid te hebben, doch kwam in appèl van de straf bij het Gerechtshof te Amsterdam. Hij beweerde gehandeld te hebben uit ver dediging. Maliepaard had, gezeten op een tractor, een hamer in de hand gehad. Deze gaf dit toe, maar hij had er niet mee geslagen; hij was niet in offensieve houding toen de steen hem raakte aldus hijzelf en een ooggetuige. De procureur-generaal meende, dat, zelfs als Maliepaard in dreigende houding zou hebben gestaan, dit voor verdachte géén reden was om met een steen te gooien. Spr. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Thors, achtte nood weer, althans noodweer-exces aanwezig, doch geen voorbedachten rade. Pleiter verzocht daarom ontslag van rechtsvervolging of, ingeval de rechtbank geen noodweer aan nam, voorwaardelijke veroordeeling met on der toezicht stelling. Uitspraak 3 September. Een grootsch opgezet openlucht spel De goegemeente merkt er weinig van, dat de repetities voor de beide opvoeringen op 29 en 31 Augustus van Don Quichot op de brui loft van Camacho in vollen gang zijn. In park Duin en Daal of in de school van den heer Wilson wordt evenwel druk gerepe teerd. Het aantal spelers, dat wat te vertel len heeft, is niet groot, 11 maar, maar 100 figuranten, boeren, boerinnen, burgers en buitenlui, koks enz. enz. komen het spel op luisteren. Het hoogtepunt wordt bereikt in het derde bedrijf op de bruiloft. Daar zal even gedanst worden. Het geraamte voor de décors staat al. De décorateur is al weken bezig met het schilde ren van zijn kleurige doeken. Niet minder druk heeft de regisseur, de heer Kommer Klijn het. Eiken dag is hij present. Een leelijke tegenvaller was het voor B. B., dat de gemeenteraad de aangevraagde sub sidie niet ten volle heeft toegestaan. Geluk kig toont de burgerij groote belangstelling voor het openluchtspel, door deel te nemen aan een te vormen garantiefonds. De inbreker te Amsterdam aangehouden Woensdag ontdekte de politie te Bloe mendaal. dat in een tijdelijk onbewoonde villa aan den Rijperweg, aldaar, was inge broken. Vermist werd een aantal gouden en zil veren voorwerpen. Het onderzoek der politie had tot resul taat, dat de gezochte, de 25-jarige W. C. F., uit Apeldoorn, gisteravond door de politie te Amsterdam werd aangehouden. De man is vandaag naar Overveen over gebracht en ter beschikking gesteld van den Commissaris van Politie te Bloemen daal. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat van 1 September a.s. tot en met 30 April 1932 van gemeente wege gelegenheid zal worden gegeven tot het ontvangen van vervolgonderwijs (in af zonderlijke klassen, zoowel voor meisjes als voor jongens), op Maandag-, Dinsdag-, Donderdag- ij Vrijdagavond; dat de aangifte tot deelneming kan ge schieden op Dinsdag 25, Donderdag 27 en Vrijdag 28 Augustus a.s., des avonds van 7 tot 8 uur, en wel: a. voor den Vervolgcursus No. II (vol gens een afzonderlijk leerplan) in 't school gebouw aan de Nassaulaan No. 37a; b. vóór den Vervolgcursus No. III in het Schoolgebouw aan de Haarlemmerliede- straat No. 29; c. voor den Vervolgcursus No. IV in het Schoolgebouw aan de Jacobstraat No. 2; d. voor den Vervolgcursus No. V in het Schoolgebouw aan de Pol No. 18 (voorm. Spaarndam); en e. voor den Vervolgcursus No. VI in het Schoolgebouw aan de Soendastraat No. 41. Bij de aangifte moet een geboortebewijs worden overgelegd. Vaandelwijding der Jeugdafdeellng Gisterenavond is het vaandel der Jeugd- afdeeling van den R. K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph" plechtig ingewijd. Een groot aantal belangstellenden was op gekomen, om van dit voor den bond zoo heuglijke feit getuige te kunnen zijn. De vlag is ontworpen door het lid der jeugdafdeellng, D. Homburg. Dit ontwerp is na gehouden tentoonstelling door een jury gekozen. Aan het financieele gedeelte hebben vooral meegewerkt J. v. Bruggener en G. Meerman. De voorzitter der Jeugdafdeellng, Jan Ker sten, opende de bijeenkomst met den christe- lijken groet en heette allen welkom in het bijzonder den geestelijken adviseur, kapelaan H. W. Haselaar en den bondsvoorzitter/ den heer J. Andriessen.' Hierna sprak een der leden der Jeugdaf deellng zijn vreugde uit, de door de jongens zelf ontworpen vlag te mogen o .Vrhandigen. Hij hoopte dat velen zich achter de vlag zul len scharen. Vervolgens werd door den geestelijken ad viseur, kapelaan H. W. Haselaar, de vlag plechtig gewijd. De voorzitter dankte kapelaan Haselaar voor deze wijding, waarna kapelaan Haselaar de volgende toespraak hield. Spr. feliciteerde als geestejijk adviseur zich zelf met den jeugdcommissaris, die namens de af deeling van den boud de leiding heeft over deze onderafdeeling. Ik feliciteer mij, iemand gevonden te heb ben, die zoo één is met den geestelijken ad viseur. Deze felicitatie slaat vanzelf terug op het bestuur van de afdeeling Haarlem, die deze jonge menschen heeft weten te vinden, in het belang van de jeugdige bouwvakarbeiders zelf. Toen de jeugdgroep begin te groeien is er dadelijk contact gezocht en zijn de lijnen juist uitgestippeld. Spr. zeide, dat dit zoo prachtig is weergegeven, in hetgene wat de bondsadviseur in het Bondsblad geschreven heeft. Opvoeding der jeugd tot zelfstandige menschen berust bij de ouders en bij de kerk, met aan het hoofd den priester. Dit is niet toevertrouwd aan den bouwvakarbei dersbond zelf. De opvoeding hoort thuis bü de jeugdbeweging, bij da Jozefgezellen. Spr. heeft de heilige overtuiging, dat hoe grooter de samenwerking is, hoe grooter de successen zullen zijn. Het lidmaatschap is noodzakelijk, omdat de bond er voor zorgen kan, dat de leden zich bij de jeugdbeweging, de Jozefgezellen aansluiten. Spr. hoopt in Haarlem nog eens te komen tot een sterken band utsschen Jozefgezellen en bouwvakbond. De ouders moeten denken aan het door den Bisschop aangewezen opvoedingsinsti tuut, de jeugdbeweging of de Jozefgezellen. Spr. hoopt dat deze avond er toe moge bijdragen, dat alle R. K. bouwvakarbeiders zich bij de Jozefgezellen aansluiten. Deze rede werd hartelijk toegejuicht. De voorzitter heette het inmiddels gearri veerde jurylid, den heer v. Brussel welkom, waarna de bondsvoorzitter, de heer J. An driessen een rede hield. Spr. zeide het altijd prettig te vinden op avonden als deze te worden uitgenoodigd te spreken. Wanneer spr. ziet wat zich vormt betref fende de jeugdbeweging van verschillende richtingen, welt bij hem de vraag op wie het zal winnen. Wanneer spr. de verschillende groepen ziet, voorziet hij een strijd om de ziel van de huidige jeugd. Bij gelegenheid van deze vaandel wij ding moet spr. denken aan een soldaat: Immers bij een vlag behoort een strijder. Met deze vlag wordt de jeugd de bezieling Ingepompt, omdat de strijd altijd om de vlag gaat. Daarom wilde spr. spreken over den sol daat die te Haarlem achter deze vlag aan moet mareheeren, die hij niet mag verlaten. Ik ben er van overtuigd, zeide spr., dat zij die hier zijn, ware strijders zijn." Ten gevolge van allerlei principes is het gevaar op het oogenblik buitengewoon groot, c'at wij een jeugd zullen krijgen die week is. Wij staan in een periode van ons leven en van de wereld die groote innerlijke kracht vraagt. Weekheid en halfheid zijn verschijnselen die wij alom waarnemen. Wij hebben tot taak van de jeugd te maken per sonen, die weten wat zij hebben te willen en te doen. Dit is de prachtige taak van ons katholieken. Spr. heeft eens uit den mond van een priester de woorden gehoord: „Als wij vech ten dan winnen wij". Dit moet te Haarlem het parool zijn. Strijder zijn, wil zeggen ten volle meewerken. Er zou veel behouden blijven, wanneer meer activiteit onder de jeugdige arbeiders te constateeren viel. Dit verwijt slaat natuur lijk niet op hen, die hier tegenwoordig zijn. Het is geen .verwijt, doch een waarschuwing. Spr. veronderstelt, dat door het vaandel gezegd wordt, dat te Haarlem 70 strijders zijn, in den vorm van deze 70 jonge men schen. In de tweede plaats veronderstelt spr. dat deze strijders overtuigde strijders zijn, die willen strijden voor hun stoffelijke belangen en voor hun godsdienstig-zedelijke belangen. Aan de behartiging der stoffelijke belan gen moet veel waarde geschonken worden. Spr. is overtuigd, dat de godsdienstige vorming grooten steun ondervindt van de katholieke vakbeweging. Met beroep op den Bisschop vindt spr. de vakbeweging een prachtig middel tot be scherming der godsdienstige en zedelijke be langen der jeugd. Om overtuigd strijder te kunnen zijn acht spr. ontwikkeling noodig. Wij hebben nu vooral strijders noodig die overtuigd zijn, dat hervorming alleen door onze methode moge lijk is. Strijders die overtuigd zijn, ook wan neer men aanvallen zou willen doen op wat ons heilig is. Deze vlag moet uitdrukken: Trouwe strij ders. De ouderen moeten op deze wijze wor den aangemoedigd terug te keeren van ver keerde wegen. Wanneer wij ons den benoo- digden moed weten eigen te maken, gaan wij een groote toekomst tegemoet en zullen bin nen eenige jaren te Haarlem niet 70, doch 170 strijders zijn. Tot slot een woord van hulde aan den al- gemeenen jeugdleider, den heer P. G. M. Ottolini. Gisteravond half 11 zette een persoon zijn rijwiel voor de Maria-Stichting. Toen hij een uur later terug kwam was het ver dwenen. 's Nachts om 3 uur liep een politieagent op de Groote Markt, hij werd gepasseerd door een man met een rijwiel bij zich. Deze man zeide het rijwiel te hebben gestolen. Later bleek dat dit de fiets was welke 's avonds gestolen was. De man, een 31-jarige timmerman uit Amsterdam is in bewaring gesteld. Waarom hij het rijwiel gestolen had wilde hij niet verklaren. „Luilekkerland" Men schrijft ons: Bovengenoemd gezelschap zal vanaf Woensdag 26 Aug. a.s. tot en met Zondag 30 Aug., eiken middag om 2 uur een kin dervoorstelling geven van .Luilekkerland". Tekst van Mous. Muziek van M. Spree. Décors, attributen, costuums vervaardigd in eigen ateliers door Ch. Grenot. Balletten ingestudeerd door Balletmeesteres Ellen Baines. Regie Joh. van Weert. Zakelijke lei ding Frans Meermans. De opvoeringen zul len plaats vinden in den Schouwburg Jans- weg. Het gezelschap treedt thans op in het Theater Seinpost te Scheveningen. Medewerkenden zijn: Mevrouw Willy Riei en Jean de Giats, beiden van het vroegere Revue-Gezelschap van Henri ter Hall. Ver der de dames: Corry Huyser, Louise Marian en de heeren Joh. van Weert, Bert v. d. Linden, Jacq. Selien, Jean Etienne. In het gezicht gespuwd Voor het Amsterdamsehe Gerechtshof stond gisteren in hooger beroep terecht een vrachtrijder uit Haarlem-Noord, die op 5 Januari een zekeren Maliepaard een pruim tabak in het gezicht had gegooid en zich hierom door den Haarlemschen Politierechter ter zake van beleediging tot drie dagen ge vangenisstraf zag veroordeeld. Verdachte verklaarde, zachtmoedig' van natuur te zijn, maar hier was een ruzie ont staan naar aanleiding van een uitsluiting. President: „Voor den politierechter hebt u verklaard, dat u Maliepaard minachtend in het gezicht hebt gespuwd." Ook dit gaf verdachte toe. De heer Maliepaard, als getuige verhoord, verklaarde, dat hij verdachte zijn daad gaar ne vergaf. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, de opgelegde straf te zwaar achtende, stelde voor, deze te ver anderen in een geldboete van f 5.subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Thors, sloot zich hier bij aan. Uitspraak 3 September. Nieuwe aanwinsten. De nieuwe aanwinsten der R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, zijn de volgende: Ballester, R. Histoire de l"Espagne. Bertrand, J. T. Histoire de l'Amérique espagnole, 2 vol. Colenbrander, T. H. Geschiedenis der Ver- eenigde Staten van Amerika. Croiset, A. Les démocraties antiques. Amelunxen, C. P. Geschiedenis van Cura sao. Abbing, A. G. M. Het drama van Trianon. Apponyi, A. L'évolution constitutionelle de la Hongrie. Niemann, W. Die Musik Skandinavicus. Niesten, T. P. L. Leerboek der wereld-hulp- taal Esperanto. Gouw, J. ter. De oorsprong der Neder- landsche vlag. Barrès, M. Les diverses families spirituel- les de la France. Hartog, J. De patriotten en Oranje van 1747—1787. Grazer, G. Leesmethodiek en moderne psychologie. Fierli, M. Homini en Montagne. Santi, A. de. Ricordo Materno. Pastorino, C. La prova del fuoco. Casini, T. La vigilia dello sposo. Mignosi, P. Perfetta letitia. Stockhausen, J. von. Vom Nordischen Geiste, mit drei Legenden von Sigris Undret. Hammerschmidt, F. Die Stadt über der Erde. Hefele, H. Die Endsagenden. Galen, P. Der Irre van St. James. Boekenoogen, G. J. De Zaansche volks taal. Valckenier Suringar, J. David Douglas, de plantenverzamelaar in het verre westen. P.S. De leeszaal is geopend dagelijks van 1012, 25, 79 uur; 's Maandags van 25, 79 uur. De nieuwe catalogus is verkrijgbaar tegen betaling van f 0.30. Voor het M.U.L.O.-examen A zijn te Am sterdam geslaagd de dames W. E. M. v. d. Las, en G. H. v. Mourik, beiden alhier. Voor de Stille Armen Ingekomen: Mevrouw B., Bloemendaal f 10.— Fonds R. 250. N. N. T/e H. Antonius 1 N. N. (herstel vorige opgave) 5. Wij mogen ons wel gezegd prijzen, dat wij nu, terwijl alles zoo gedrukt is, nu, waar in alle landen en steden, in onderne mingen en in gezinnen haast dag en nacht getobd wordt om het walletje bij het schuurtje te houden, dat wij nu nog bij dragen als de bovenstaande kunnen mel den. Goddank en gelukkig maar, want er valt heel wat te doen voor velen onzer vrienden om het hoofd boven water te houden, om te kunnen doorwerken, om het spook van blijvende armoede afdoende te verjagen. Zeker, er is wat te doen en, hoe ver blijdend, wij slagen er nog in om oogen- schijnlijk hopeloos vastzittenden, weer vooruit te doen gaan! Wij hopen, te blijven doorwerken, en vertrouwen daarbij op veler hulpvaardig heid en liefde voor de noodlijdenden en bevelen ons voor medewerking meer dan ooit dringend aan. Giften worden gaarne in ontvangst ge nomen aan het bureau dezer courant, aan het adres van onzen penningmeester, Gast huissingel 64, Postgiro 13543 en bij de hee ren A. van Os, Oude Gracht 76, E. Kui per, Kleverpark 49, C. Wessels, Westerhout- park 18, M. Verboog, Schoterweg 45, P Mes, Zocherstraat 23, H. Swarte, Anegang 24, A. Sormani, Overtonstraat 64. Ondertrouwd: 20 Aug.: J. M. Verschuren en J. M. van der uSlens F. B. Lanfer- meijer en M. E. Voorham F. van der Nat en M. W. J. Vergers E. F. W. Bor ger en H. P. van Amersfoort A. G. Geerts en M. Heiloo A. J. Verdonk- schot en A. C. M. Draijer J. C. Schweit zer en C. Hagebout. Getrouwd: 20 Aug.: M. L. W. van den Nieuwenhuijsen en S. M. Hardesmeets J. Zijlstra en G. H. Brinkman J. van Kampen en M. J. C. Akersloot D. C. Michel en IJ. Tijsma W. P. Houtkamp en L. Kwant J. A. Labeur en H. van Veen J. J. de Jong en J. M. Brunt W. A. Kalkman en E. Visser -f. V Heb ben en B. Baas. Geboren: 18 Aug.: z. van J. Sierveld de Geus z. van B. B. F. M. G. Mun- nikHeeroma 19 Aug.: z. van J. de MocijSikkema d. van A. W. Meden- blikDuistermaat d. van M. Th. Ver hagenHuisman 20 Aug.: d. van E. M. van Boekhovenvan Daalen. Overleden: 19 Aug.: J. Bijster, 57 jaar, Spaarnoogstraat C. van Wanrooij, 70 jaar, Omvaispoort S. Vijlbrief, 15 jaar, Gasthuisvest. ORANJE-VEREENIGING Onder voorzitterschap van den heer H. Groene veld, hield de Oranje-vereeniging Don derdagavond een ledenvergadring. In zijn opningswoord sprak de voorzitter zijn teleurstelling uit over de geringe belong- stelling. Sinds twee jaar lijdt de vereeniging een kwijnend bestaan en alles zal in het werk moeten worden gesteld om hierin eindelijk verbetering te krijgen, in de eerste plaats door uitbreiding van het ledental. Ondanks de slechte opkomst zal toch in de twee be staande bestuursvacatures moeten worden voorzien en het programma voor de feesten op 31 Augustus' vastgesteld. Eveneens zal dezen avond de contributie moe ten worden bepaald. Daar de secretaris afwezig was, werden de notulen der vergadering van 12 Augustus door den heer L. W. Kuiper voorgelezen en goed gekeurd. Tot bestuursleden, in de vacature, ontstaan 'oor het bedanken van den heer H. P. van Roosendaal en -vertrek van Ds. W. S. van Leeuwen, werden gekozende heeren J. Dei- num, hoofd der Chr. school en E. Markerink. Het programma voor de feesten, werd na eenige discussie als volgt samengesteld: 's Morgens kinderfeesten voor de leerlingen van alle scholen. Deze komen om 9 uur bij een, waarna een kleine optocht met muziek naar net feestterrein wordt gehouden. Op dit terrein, naast hotel „De Prins" wor den dan kinderspelen gehouden, waarvoor prijzen beschikbaar zullen zijn. Tevens zullen alle kinderen hier onthaald worden, die der bewaarscholen op de scholen. 's Middags 2 uur, op hetzelfde terrein, ring- rijderij op rijwielen, voor meisjes en jongens van 14 tot 18 jaar, waarbij voor de mooist versierde fietsen extraprijzen worden uitge loofd. Om 4 uur, eveneens op dezelfde plaats, behendigheidswedstrijden met motorrijwielen, dit laatste onder leiding van de Ringrijders- vereeniging „De Prins." Direct hierop aansluitende, dus ongeveer half zes, mastklimmen op de weide bij „Schulpe." Een en ander zal worden opgeluisterd door de muziek van de R. K. Harmoniekapel ,,St. Caecilia". Tenslotte zal nog worden getracht 's avonds 8 uur in Concordia e enfeestavond te beleg gen, waarvoor de regeling aan het bestuur is overgelaten. Nadat nog de minimum contributie was be paald op f 1 per jaar en tot leden der con trole commissie aangewezen de heeren H. J. Lips en E. Markerink, werd de vergadering gesloten. Statuten De „Stscrt." bevat de statuten van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatsch. „Slaperdijk", alhier. Koninginnedag B. en W. hebben het terrein, gelegen aan de Heerenstraat, be schikbaar gesteld voor de door de Zand- voortsehe feestcommissie op 31 Augustus a,s. te' organiseeren kinderspelen. Verloting Aan de afdeeling Zandvoort van den Nederlandschen R. K. Volksbond is vergunning verleend tot het houden van een verloting. Nieuw leerplan B. en W. hebben in overeenstemming met den inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Haar lem een nieuw leerplan voor de scholen voor gewoon lager onderwijs vastgesteld. DE HAARLEMSCHE WINKELSTAND EN HET, ALGEMEEN HANDELSBLAD Aan de Redacties van de drie Haarlem sche Dagbladen! Wanneer wij het hier onomwonden uitspre ken, dat in deze tijden van economische kri- sis en malaise, waardoor de koopkracht en kooplust onder alle standen der bevolking belangrijk gedaald zijn, óók de Haarlemsche Winkelstand zorgvolle tijden doormaakt, dan zal dit zeker niemand verwonderen. Het is dan ook te begrijpen, dat die Haarlemsche Winkelstand door reclame maken, goede be diening, verbeterde inrichtingen, outilleering enz. enz. bij voortduring bovenmenschelijke pogingen aanwendt om zijn verkoopen zoo veel als maar mogelijk is te bevorderen. En te midden van al deze zorgen komt de Haarlemsche correspondent van het Alge meen Handelsblad bovendien nog eens in 't publiekv erklaren, dat de Haarl. Winkel stand niet berekend is voor zijn taak, dat is hij ouderwetsch, dat hij niet weet, wat een goede „service" beteekent en eischt, en dat dit alles in het nabije Amsterdam zooveel beter is. Het spreekt vanzelf, dat de leiding der georganiseerde Haarlemsche Winkeliers, in casu de Middenstandscentrale, hiertegen te velde is getrokken in den vorm van een „open brief" gericht aan de hoofdredactie van het Alg. Handelsblad, waarin de corres pondent werd gesommeerd zaken en feiten te noemen, opdat deze serieus door ons zou den onderzocht worden. Wat deed het Algemeen Handelsblad? In het 3e blad, in een vergeten hoekje, tusschen marktberichten van visch uit Spa kenburg en scheepstijdingen van de Holl&nd- Australië-lijn, werd een zeer klein gedeelte en het minst belangrijke van ons verweer opgenomen, vergezeld van een onbeteeke- nend bijschriftje van den Haarlemschen cor respondent, waarin hij na zijn ernstig ver wijt aan onzen Haarlemschen Winkelstand de kwestie ontloopt. Met alle kracht, welke in ons is, protestee ren wij tegen een dergelijke handelwijze en de houding kan slechts demonstreeren de lichtvaardige en lasterlijke wijze, waarop hier blaam en smaad op onzen Winkelstand ge worpen worden. De Haarlemsche correspondent kome voor den dag met zijn belangrijke reclames ten opzichte van onzen Winkelstand en wij zul len een eerlijk en onpartijdig onderzoek niet schromen, doch algemeenheden debiteeren zonder feiten noemen en de bewijslevering ontwijken, is beneden alle kritiek. Waarom komt hij niet voor den dag? Is het, omdat bij een onderzoek onzerzijds misschien heel wat anders zou gaan blij ken? Het Dagelijksch Bestuur van de Midden standscentrale F. H. Smit, voorzitter. C. ten Boom, vice-voorzitter. P. J. M. van Tetering, sec*. AMSTERDAM, 21 Augustus Amster damsehe aardappelprijzen. De prijzen wa ren heden onveranderd. Aanvoer 3 ladin gen 1087 H.L. GOUDA Veemarkt Aangevoerd in totaal 2424 stuks, waarvan 270 slachtvarkens. Vette 2022 ct., Londensche 17—18 ct., zouters 20—21 ct. per pond levend met 2% korting; 794 magere varkens 1828; 1286 biggen 812; 6 runderen 300350; 26 nuchtere kalveren 1217; 23 schapen 2226; 19 bokken en geiten 26. Han del over het geheel matig. Kaas Aangevoerd 348 partijen. Prijzen: le kw met rijksmerk 40—44, 2e kw. id. f 3539, zwaardere tot f 45. Handel matig. HOORN, 20 Aug. Kaasmarkt Kleine 37; commissie f 40; fabrieks 37.50; fa- briekscommissie geen. Aangevoerd 27 stapels, wegende 35780 K.G. Handel vlug. ALKMAAR, 21 Augustus Kaasmarkt Aangevoerd 83 stapels, wegende 145.000 K.G. Fabrieks kleine 37, Fabrieks commissie 36, Boerencommissle 40, Boeren kleine 36.50. Handel matig. BARNEVELD, 20 Aug. Eieren Aan gevoerd 1.300.000 stuks; witte 5.205.80, bruine 5.50—6.10. Handel vlug. UITHOORN, 20 Aug. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 2018 stuks. Prijs Goud- sche kaas 1ste soort R.M. f 3842, id. 2de soort f 3337; zwaardere f 44, zonder Rijksmerk f 2934. Handel matig. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn Zürich Rome Madrid OSlO .......MM*—MM. 9.70 34.50 12.04 2.4714 58.60 48.20 12.95 21.90 66.25 66.30 66.20 7.30 34.80 9.75 34.60 12.05 2.48% 58.80 48.30 13.05 22.10 66.35 66/45 66.35 7.40 34.90 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 Vorige Koersen Pat Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4H Nederl. 1916 4H Nederl. 1917 4% Nederland 1931 4H N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). industrieën Unilever Calvê Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Nieuwe Philips Kuch. Accousttek Ned. Ford 'ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8. Leather intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Hortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oil Rubber 4'dam Rubber Bandar Del) Batavia Rubb Rott Tapanoeli Serbadjadi Silau V 1 O. O Allied intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Eigena Kon Ned Stoomo Scheepvaart- Onle Marine comm Marine pref Ruiker dl V A oerworedjo -nden Vctions idem Tabak leli Batavia )ude Dell jostkust senembah "axwell poorwegen Union Pacific Wabash Jhlc. Milw St Paul Kansas City Soutb trie Rallr Prolongatie 102 1025/16 102%, 102% 97% 98% 99 119 146 45 55 40 80% 15% 247 51% 42% 5%6 13% 28% 62 177% 21% 199% 98% 4% 8 10la/32 8% 8 69% 53 33 17 34% 15% 32% 30 2% 9% 4% 30% 105 6% 7% 276 18% 76 39,8C '69% 2C8% 25% 24C 40 144% 11% 416/ie 25 20 10213/16 102%, 102%, 102% 97% 98 98% 145 75 54 38 77% 15% 250 5% 23 62 196% 693% 105 276% 19 75 170 2073% 26% 241 145 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2