Buiten landsch c?Cieuws FEUILLETON m DE MAN VAN NER6ENSUUIZEN DERDE BLAD VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 De financieele toestand in Engeland De maatregelen der regeering De Hongaarsche Kabinetscrisis Het Bulgaarsche parlement Opening door den Koning Spaansche Nieuwtjes Burma op de Ronde Tafel conferentie Gemengde Buitenlandsche Berichten De stijd op Cuba FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN RADIO- OMROEP Naar verluidt zijn de voorstellen die de regeering voornemens is te doen, ten einde de begrooting in evenwicht te brengen, in hoofdzaak de volgende: 1. Geen vermindering van de uitkeeringen der werkloosheidsverzekering, doch zoo mo gelijk een verhooging der contributies. 2. Voorstellen en einde de financiën van de werkloozenverzelcering op een gezon dere basis te brengen, eventueel door groo- tere beroepsklassen te trekken in de ver plichte verzekering. 3. Salarisvermindering van de ministers, rechters, zekere ambtenarenklassen, leer aren en politie. 4. Een bijzondere belasting voor zekere staats- en industriepapieren, die een vaste rente geven. 5. Bezuinigingen bij de verschillende be- stuursonderdeelen. Interview met Sir Samuel Hoare In een interview verklaarde Sir Samuel Hoare heden inzake de conferentie tusschen de partijen, dat men een voorloopige ge- dachtenwisseling had gehouden in een openhartig vrij en inofficieel gesprek. De regeering had hun cijfers voorgelegd, welke echter ofschoon een zeer groot gebied be strijkende, nog geen voldoende overzicht ga ven. De oplossing van de crisis, aldus Sir Samuel, eischt een economie, die opoffe ringen van alle klassen veronderstelt. Hoare voegde hieraan toe, dat hij en Chamberlain sinds de conferentie m contact hadden ge staan met den partijleider Baldwin, die te Aix-les-Bains vertoeft, en dat zij eveneens overleg hadden gepleegd met andere leiden de Conservatieven. De Conservatieven zijn ten zeerste geneigd samen te werken in dezen nationalen nood toestand. Heden zal een verdere conferentie tus schen de partijen plaats hebben. MacDonald ontvangt de leiders der oppositiepartijen. MacDonald en de Kanselier van de Schat kist Snowden ontvingen de vertegenwoordi gers der oppositiepartijen. De Conservatieven waren vertegenwoordigd door Neville Cham berlain en Sir Samuel Hoare, die door den particulieren secretaris van Baldwin waren vergezeld, terwijl voor de Liberale Partij ih de plaats van Lloyd George, die ongesteld is, Sir Herbert Samuel en voorts Sir Donald Maclean verschenen waren. MacDonald legde den leiders der oppositie partijen de Woensdagavond door het vol tallige kabinet aangenomen voorstellen voor, zonder evenwel, naar vernomen wordt, de kwestie van het invoerrecht van tien procent ter sprake te brengen. Ofschoon tot nu toe niets omtrent het verloop der besprekingen is bekend gewor den, zou het vast staan, dat de Conserva tieven beperkingen op de tegenwoordige uit gaven belangrijker achten, dan de kwestie van de heffing van een invoerrecht. De besprekingen zullen zoo mogelijk Vrijdag morgen worden voortgezet. Men concludeert hieruit, dat de voorstellen der regeering in hun huidigen vorm voor de Conservatieven in ieder geval niet volledig aanvaardbaar zijn. In aansluiting op deze conferentie, ont ving Mac Donald de adviseerende commissie der Labourfractie, om deze eveneens om trent de regeeringsvoorstellen in te lichten. In den namiddag begaven de vijf minis ters: MacDonald, Snowden, Henderson, Graham en Thomas, zich naar het Centrale Socialistische Bureau, waar zij een bespre king hadden het den Generalen Raad van het Vakvereenigingscongres en het bestuur van de Labourpartij. De kwestie van het invoerrecht zal in een plenaire zitting van het kabinet definitief worden beslist. Het bestuur van de Labourpartij ver klaarde na het bezoek van de ministers, dat het ten aanzien van de huidige financieele kwesties de regeering de vrije hand zou la ten. De Generale Raad van het Vakvereeni gingscongres verklaarde na de conferentie met de ministers, dat het zijn houding zou bepalen en deze te zijner tijd aan de Regee ring zou doen weten. Geen wijziging der bnitenland- sche politiek Het Hongaarsche correspondentiebureau meldt: Van officieele zijde wordt met de meeste beslistheid verklaard, dat Frankrijk bij de onderhandelingen over een leening geen enkele voorwaarde heeft gesteld, dat daarop zelfs niet gezinspeeld is en dat de buitenlandsche politiek van de regeering Bethlen, welke bij de jongste verkiezingen de goedkeuring verwierf van een overgroote meerderheid des volks, ongewijzigd zal wor den voortgezet. ;De kabinetscrisis Gistermiddag brachten tien leden van het parlement en twee leden van den Senaat namens de regeeringspartijen een bezoek aan minister-president Graaf Bethlen met de bedoeling te trachten het besluit van den minister-president om af te treden in dien zin te wijzigen, dat hij ten minste minister van buitenlandsche zaken in het nieuwe kabinet zou blijven. Graaf Bethlen verklaarde daarentegen, dat hij een kabinet van graaf Julius Karolyi gaarne zou steunen, doch dat het hem onmogelijk was een mi nisterpost te aanvaarden, daar de politiek van het kabinet-Karolyi veel gemakkelijker zou zijn wanneer hij buiten het kabinet bleef. De voorzitter van de regeeringspartij, Von Pesthy, verklaarde tegenover een persver tegenwoordiger, dat hij na het bezoek aan graaf Bethlen den indruk had gekregen, dat noch de binnenlandsche, noch de buiten landsche politiek in een andere richting zouden gaan, hoogstens is er sprake om op economisch-politiek gebied een anderen koers te volgen. In welingelichte kringen worden de ge ruchten, als zou Frankrijk voor de eenige dagen geleden geplaatste leening politieke voorwaarden gesteld hebben, als volkomen onjuist beschouwd. Frankrijk heeft slechts zekerheid gevraagd inzake het begrootings- evenwiciit. Graaf Karolyi zet de onderhandelingen inzake de vorming van een kabinet voort. Graaf Julius Karolyi. De met de vorming van een nieuw kabi net belaste Graaf Julius Karolyi is 61 jaar. Reeds tientallen jaren vervult Karolyi func ties in het publieke leven. In den oorlog streed hij als luitenant der huzaren aan het Russische front. Gedurende de prole tarische dictatuur in Hongarije in 1919 vormde hij te Arad een contra-revolution- naire regeering, die echter in verband met de Roemeensche bezetting niets kon uitvoe ren. Daarna vluchtte hij naar Szeged, waar hij eveneens minister-president der contra- revolutionnaire regeering was, echter na korten tijd als zoodanig aftrad. Na de revo lutie nam Graaf Karolyi geruimen tijd niet meer aan het politieke leven deel. Eerst in 1928 trad hij weer op den voorgrond, toen hy tot beschermer van den Kroon werd ge kozen. In December van het vorige jaar werd hy Minister van Buitenlandsche Zaken en vertegenwoordigde sedert dien Hongarije te Genéve bij de Conferenties van den Raad van den Volkenbond. Gisteren vond door den Koning de plech tige opening plaats van de eerste buiten gewone zitting van het nieuwe parlement. Een talrijke menschenmenigte bereidde buiten het parlementsgebouw den Koning een grootsche ontvangst. de groote mogendheden als noodzakebjk ele ment der Europeesche samenwerking. De troonrede werd zeer gunstig ontvan gen. Ook in het parlement werd de Koning stormachtig toegejuicht. Toen de Koning de zaal binnentrad, trachtten de 32 afge vaardigden van de Communistische Party een tegendemonstratie op touw te zetten, waarbij zy schreeuwden: Weg met de fas cistische regeering, leve Sovjet-Rusland. Deze demonstratie werd door den byval van alle andere partijen overstemd. Demonstra tief verlieten de Communisten daarop de zittingzaal. In de Troonrede, die hierna werd voorge lezen, wordt melding gemaakt van de ern stige economische moeilijkheden en den slechten financieelen toestand, die door krachtige ondersteuning van den landbouw bestrèden zal moeten worden, terwijl de be grooting in evenwicht dient te worden ge houden door spaarzaamheid en beperking der uitgaven. De nieuwe regeering zal voorts belangrijke maatregelen treffen ten einde door sociale hervormingen de klassetegen stellingen op te heffen. Wat de binnenland sche politiek aangaat, orde en rust zullen worden gehandhaafd, terwijl wat de buiten landsche politiek betreft gewezen wordt op de noodzakelijkheid goede betrekkingen te onderhouden met de nabuurstaten en in vriendschappelijke verhouding te staan tot De burgeroorlog in Andalusie Tengevolge van een nieuwe sabotagedaad in het hoofdtelefoonkantoor was Barcelona in den afgeloopen nacht geheel van de bui tenwereld afgesneden. Aangezien men een aanslag op het post kantoor vreesde, was de geheele politie ge alarmeerd. Tot den gevreesden aanval is het' echter niet gekomen. Het bericht van den gouverneur van Se- villa aan de regeering, dat in geheel Anda lusie burgeroorlog heerscht en dat de syn dicalisten met alle middelen trachten de so ciale revolutie en de anarchie door te voe ren, zoodat hij redding slechts langs dicta- torialen weg mogelijk achtte, heeft in de geheele Spaansche pers grooten indruk ge maakt. De regeering heeft een nieuw decreet aan gekondigd, waarbij het dragen van wapens wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Verkoop kerkelijke goederen verboden De minister van justitie heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij de verkoop en iedere hypothecaire belasting van de in het bezit der kerken en der orden zijnde terreinen en gebouwen verboden wordt. Het FranschRussische accoord In verband met de verschillende geruch ten inzake het tot stand komen van een niet- aanvals-pact tusschen Frankrijk en Sovjet- Rusland wordt van welingelichte zyde ver nomen, dat de tekst van het pact tegen het einde van de vorige week door den sovjet ambassadeur te Parijs, Dowgaleski, naar Mos kou is verzonden. Volgens mededeelingen van Russische zijde bevat het pact geen enkel punt, dat betrek king heeft op Polen en ook geen garantie voor de Westelijke grenzen van Polen. Litwinof heeft den Duitschen ambassadeur te Moskou op de hoogte gesteld van de on derhandelingen te Parys, doch omtrent den definitieven datum, waal-op onderteekening van het pact te verwachten zal zijn, is nog niets bekend, aangezien men zich ter offi cieele plaatse in diep stilzwijgen hult. Salarisverlaging bij het V olkenbonds-secretariaat? De Zwitsersche regeering heeft een voor stel ingediend voor de in September a.s. te houden Volkenbondsbyeenkomst, inzake ce kwestie van de salarisregeling van de amb tenaren van het Volkenbondssecretariaat. De tegenwoordige salarisregeling is ingesteld bij de stichting van den Volkenbond in 1920. Het Zwitsersche voorstel keert zich tegen het opvallend verschil in salaris tusschen de hoo- gere ambtenaren en het lagere technisch per soneel. De secretaris-generaal ontvangt jaar lijks, inclusief representatiekosten, een be drag van 170.000 goudfrancs, de plaatsver vangende secretaris-generaal 100.000 goud- francs en de drie onder-algemeen secreta rissen ieder 80.000 goudfrancs. De salarissen van de afdeelingsdirecteuren liggen tusschen 25 en 30.000 goüdfrancs. Daartegenover staat dat de andere ambtenaren, meerendeess Zwitsers naar verhouding slecht worden be taald. De Zwitsersche regeering verzoekt nu voor de toekomst de salarisregeling van het mindere personeel in overeenstemming te brengen met het naar verhouding zeer hooge salarisniveau der hoogere ambtenaren. In Volkenbondskringen vreest men, dat by de besprekingen in de vierde Commissie van den Volkenbond door eenige landen salaris verlaging zal worden voorgesteld ten aanzien van de hoogere ambtenaren van het secre tariaat. Het departement voor Indië maakt be kend, dat de regeering besloten heeft Bur ma uit te noodigen deel te nemen aan de Ronde Tafelconferentie en uitnoodigingen te zenden aan vertegenwoordigers der be langen in Burma om een samenkomst te hebben met vertegenwoordigers van de re geering en van de andere parlementspar- tijen, ten einde een zoo groot mogeiyke mate van overeenstemming te bereiken in zake de toekomstige constitutie van Burma en de betrekkingen van Burma met Indië. De Burma-subeommissie van de Indi sche Ronde Tafelconferentie deed in Janu ari j.l. aanbevelingen ten gunste van af scheiding van Burma en ter plenaire zit ting zeide de Minister-president, dat de regeering de besluiten van de sub-commissie zou volgen. Later heeft Minister Wedgwood Benn in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering er prys op stelde te verklaren, dat de vooruitzichten van den constitutio- neelen vooruitgang in uitzicht gesteld aan Burma als deel van Britsch-Indië, niet be nadeeld zouden worden door een afscheiding. Dienovereenkomstig zal de eerste taak van de Burma-conferentie zijn de richtlünen te bespreken van een constitutie voor een af gescheiden Burma. Het ligt in de bedoeling, dat de conferentie in November zal bijeen komen. Poncet benoemd tot ambassadeur te Berlijn De ministerraad heeft de delegatie naar de Volkenbond benoemd, onder wie zich Briand, Flandin, Rollin en negen andere gedelegeer den bevinden. Doumer teekende het benoe mingsbesluit van Fransois Poncet tot am bassadeur te Berlijn. 600 dooden Volgens berichten uit Havana inzake by- zonderheden over de hevige gevechten tus schen de regeeringstroepen en de opstande lingen om de stad Gibara, zouden de ver liezen aan beide zijden ongeveer 600 dooden bedragen 200 opstandelingen, die in een tunnel gevlucht waren, zijn na h'-' genstand gevangen genomen. Naar verder gemeld wordt, heeft de Cu- baansche kanonneerboot „Patria" de door opstandelingen bezette gendarmerie-kazerne te Gibara beschoten. President Machado schijnt de militaire operaties in de provincie Santa Clara zelf te leiden. In Cubaansche regeeringskringen wordt het bericht volgens hetwelk de president af gesneden zou zijn van de hoofdstad Havana onjuist genoemd. De president kan ten alle tijde door de luchtn naar Havanna terug- keeren. De luchtstrijdkrachten van de regeering schijnen geen geluk gehad te hebben. Van zes vliegtuigen, die opgestegen waren om de insurgenten te bestrijden, is geen enkel te ruggekeerd. Wel werd een hunner verplet terd teruggevonden. Noodweer in het Mürzdal Het dal van de Mürz werd gistermiddag door een vernielenden orkaan geteisterd, die ongeveer een kwartier duurde. Groote hagelkorrels vernielden in de dor pen langs de Mürz van Bruck aan de Mur af tot Mitterdorf, Wartberg en Krieglach alle veldproducten en den fruitoogst. Hier en daar lagen de korrels 10 c.M. hoog. De storm richtte in de bosschen, aan de huizen en electrische geleidingen zware scha de aan. Het hooge water in de Mürz en de zijriviertjes veroorzaakte in vele dorpen overstroomingen. Voor het Mürzdal, waar de nood toch al groot is, is het gebeurde een ernstige ramp. Storm op de kust van Korea 200 vermisten Aan de kust van Korea zijn bij een zwaren storm talryke visschersbooten vergaan. Meer dan 200 personen worden vermist. De inhoud van het Carl Liebknecht- Haus te Berlijn Naar het politiepresidium mededeelt, is bij het gisteren ingestelde onderzoek in het Carl Liebknechthaus aan den Bülowplatz om vangrijk bewijsmateriaal voor den dag geko men, waaruit biykt, dat zich in genoemd huis de centrale voor defaitistische propagan da onder de politie en de rijksweer bevond. Een groot aantal zoogenaamd „Zerset- zungsmaterial" en verboden brochures werden in beslag genomen, welke voor de deels loo- pende, deels in te stellen strafvervolgingen wegens hoogverraad van het grootste belang zijn. Verder werd vastgesteld, dat een groot deel dsr onwettige zoogenaamde cellen- of be- drijfskranten, welke een bijzonder ophitsend karakter dragen, in het Carl. Liebknecht haus werden vervaardigd. 20 Aug. opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties) U itgesproken: 18 Aug.: Pieter Musting. bloembollenkwee- ker en koopman, Andijk. Rechtercomm. Mr. J. Krabbe. CuratorMr. H. P. M. Kraakman, Alkmaar. 18 Aug.: Joannes Josephus Koelemeyer Gzn., monteur, Zwaag. Rechtercomm Mr. W. A. Ubbens. Curator: Mr. J. Belonje, Alk maar. 19 Aug.: Tamme Visscher, rijwielhandelaar Ter Apelkanaal (VI.). Rechtercomm. Mr. J. F. B. J. Godding; Curator: Mr. T. Stoel, Win schoten. 19 Aug.: Ferdinand Bernardus Gerrissen, behanger en stoffeerder, Baambrugge, Rijks straatweg 52b. Rechtercomm. Mr. D. Kaars Sijpesteyn. Curator: Mr. G. ter Laan, Utrecht. 19 Aug.: A. Botterweg, schilder en behan ger, Zwolle, Sassenstraat. Rechtercomm. Mr. A. J. m. van Heyst. Curator: Mr. A. W. E. Brandsma, Zwolle. 19 Aug.: Arend Greven, zaadhandelaar, Dedemsvaart, gemeente Avereest. Rechter- com.: Mr. A. J. M. van Heyst. Curator: Mr. J. A. Willinge Gratama, Zwolle. 19 Aug.: Dirk Jan Schuurman, koopman, Enschede, Varviksweg 18. Rechtercom.: Mr. Rufus Gazippus, kampioen viool speler te Calf creek (Tenn.), heeft zoo lang op een plaats zitten spelen, dat de schaduw van .zyn elleboog een gat heeft geboord in den muur achter hem. Dr. J. M. de Moor. Curator: Mr. Dr. J. M. J. Baak, Enschede. 19 Aug.: Jan van Wijk, koopman in manu facturen, Lonneker, Lipperkerkstraat L, 43. Rechtercomm.: Mr. Dr. J. M. de Moor. Cu rator: Mr. Dr. J. M. J. Baak, Enschede. 19 Aug.: Freerk Ramst, schildei, Hengelo (O.), Zonstraat 20. Rechtercom.: Mr. Dr. J. M. de Moor. Curator: Mr. H. J. F. ten Cate, Hengelo CO.). 19 Aug.: Ake Top, caféhouder, Enschede. Rechtercom.: Mr. E. van Schaeck Mathon. Curator: Mr. Dr. J. M. J. Baak, Enschede. 19 Aug.: N.V. Twentsche Sigarenfabriek „De Nijverheid" H. v. Bremen Zoon, Al melo. Rechtercom.: Mr. A. Ikman van Burck. Cur.: Mej. Mr. K. G. Veth, Almelo. 19 Aug.: D. Rozendaal Jz., Langerak. Rech tercom.: Mr. J. Bentfort van Valkenburg. Curator: Mr. Vonkenberg, Gorinchem. 19 Aug.: K. W. Bakhuizen, horlogemaker, Sliedrecht. Rechtercom.: Mr. J. Bentfort v. Valkenburg. Curator: Mr. Z. J. de Langen, Dordrecht. 19 Aug.: P. Pellegrom, Herwijnen. Rech tercom.: Mr. J. Bentfort van Valkenburg. Curator: Mr. C. J. Beukelman, Gorinchem. 19 Aug.: G. Bos, koopman, Dordrecht. Rechtercom.: Mr. A. J. Paulus. Curator: Mr. J. A. W. Burger, Dordrecht. 19 Aug.: Nalatenschap M. B. Kloot, in le ven koopman Alblasserdam. Rechtercom.: Mr. A. J. Paulus. Curator: Mr. E. Otto, Dordrecht. 19 Aug.: N.V. Handel- en Landbouw- Maatschappij, voorheen kantoor Hombach, Hulst. Rechtercom.: Mr. J. H. Bijbau. Cura tor: Mr. H. v. d. Beke Callenfels, Middel burg. Vernietigd door Gerechtshof Den Haag: 13 Aug.: J. N. Zwang, Delft. Kon. HoU. Lloyd SALLAND 20 Augustus v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij AMSTERDAM, (thuisr.) 20 Augustus 9 uur 30 m. v.m. 50 m. W. v. Norddeich n. Ham burg. AURORA 19 Augustus v. Hamburg n. Am sterdam. BERENICE (thuisr.) 19 Aug. 2 uur te en 8 uur n.m. v. Havre n. Amsterdam. DEUCALION 19 Aug. v. Smyrna n. Alexandrië. HAARLEM 20 Aug. v. Rott. te Amsterdam. HEBE 20 Aug. v. Amsterdam te Rotter dam. HERCULES 20 Augustus v. Algiers te Am sterdam. ILOS 19 Aug. te en v. Passages n. Bilbao. MINERVA 19 Aug. v. Bourgas n. Varna. NEREUS 18 Aug. v. Danzig n. Stettin. POLLUX 19 Aug. te en v. Gandia n. Ali cante. POSEIDON 20 Augustus v. Genua te Savona. TRAJANUS 19 Augustus v. Malaga te Lis sabon. TRITON 19 Augustus v. Oran n. Hull. ZEUS 19 Augustus v. Barcelona n. Genua. Kon. Paketv. Maatschappij BOTH, Amst. n. Batavia, 19 Augustus des middags 12 uur op 12 gr. 16' N.B. en 45 gr. 26' O.L. HollandAfrika-Lijn GRIJPSKERK (thuisr.) 20 Augustus te Rotterdam. MELIS KERK 13 Augustus middernacht v. Hamburg n. Amterdam. NIJKERK, (thuisr.) pass. 19 Aug. nam. 10 uur Ouessant n. Havre. RANDFONTEIN 20 Augustus v. Dar-es- Salaam n. Port Amelia. HollandAmerika-Lijn DAMSTERDIJK, Rott./Vanc., pass. 19 Augustus Prawle Point. NARENTA Vanc./Rott. 19 Augustus v. Li verpool n. Southampton. HollandBritsch-Indië-Lijn RIDDERKERK (thuisr.) pass. 20 Aug. Pe- HollandOost-Azië-Lijn AAGTEKERK (uitr.) 19 Aug. te Kobe. MEERKERK (uitr.) 19 Augustus v. Co lombo OOSTKERK (uitr.) pass. 19 Aug. Gibral tar. ZATERDAG 22 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. Uitsluitend KRO-uitzen ding. 8.00—9.15 Concert, 10.00—11.30 Gra- mofoonplaten, 11.3012.00 Godsdienstig half uurtje, 12.00-12.15 Politieberichten, 12.15 1.45 Concert KRO-Sextet, 1.45—1.50 Post- duivenberichten, 1.502.30 Gramofoonplaten, 2.30—3.00 Vragenhalfuurtje, 3.00—4.30 Kin- deruurtje, 4.456.00 Gramofoonplaten, 6.01 6.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten, 6.15 tot 6.35 Journal, weekoverzicht door Paul de Waart, 6.357.00 Gramofoonplaten, 7.007.20 Prof. Dr. J. G. Sleeswijk: Het nut van me dische sportkeuring, 7.207.45 Gramofoon platen, 7.458.00 Politieberichten, 8.0011.15 Vrcolijke avond. Sprekers, Harmonie-Muziek korps, Dubbel-Mannenkwartet, Pistonist, Zang, Tooneelclubje, ca. 9.30 uur Nieuwsbe richten. 11.1512.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 Gym nastiek, 7.307.45 Gymnastiek, 8.01 Gramo foonplaten, 12.01 Concert VARA-Septet, af gewisseld door gramofoonmuziek, 1.45 Gra mofoonplaten, 4.00 Concert VARA-Mandoline Ensemble, 4.40 Vervolg Concert, 5.00 Gramo foonplaten, 5.35 Gramofoonplaten, 6.15 Gra mofoonplaten, 7.15 Orgelspel door F. Uytten- boogaard, 7.50 Gramofoonplaten, 8.15 Concert Ensemble uit het VARA-Orkest, P. de Kor- ver (zang), F. Uyttenboogaard (piano), 10.00 Persberichten, 10.15 Vervolg Concert, 11.00 Gramof oonplaten DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwy- ding, 1.20—2.20 Orkestconcert, 3.50 Gramo foonplaten, 4.205.35 verslag van Auto-races, 5.35 K'nderuurtje, 6.20 Dansmuziek, 6.35 Nieuwsberichten, 7.00 Strykkwartet, 7.20 Le zing, 7.35 Verslag van Athletiekwedstrijden, 7.50 Vaudeville, 9.05 Concert, Koor en Or kest, 10.00 Berichten, 10.15 Berichten, 10.20 Lezing, 10.45—12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Dansmuziek, 6.05 Zang, 6.50 Gramofoon platen, 8.20 Zang, 9.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M.: 5.20 •Orkestconcert, 6.05 Orkest concert, 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Orkest concert, 9.20 Orkestconcert. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 12.50 Gramofoonplaten, 6.50 Gramofoonplaten, 7.30 Gramofoonplaten, 9.05 Orgelspel, 9.50 Gramo foonplaten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.252.20 Or kestconcert, 3.50—5.50 Orkestconcert en voor dracht, 8.20—12.20 Radio-Bal, Orkestconcert, Zang, Piano en Harmonica. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonplaten, 10.3512.15 Gramofoonplaten, 1.252.50 Orkestconcert, 2.553.45 Gramo foonplaten, 5.20—6.20 Concert Mandoline kwartet, tenor, 8.20 Vrooiyke avond, 10.35 12.50 Dansmuziek, 11.501.20 Dansmuziek (Gramofoonplaten) Holland—West-Afrika-Lijn REGGESTROOM 20 Aug. v. Hamburg te Amsterdam. Rotterd. Lloyd KOTA NAPON (uitr.) 20 Aug. te Belawan. KOTA PINANG (thuisr.) 20 Augustus te Londen. Stoomvaart Mij. Oceaan AUTOLYCUS 19 Aug. v. Kobe n. Rott AUTOMEDON, Japan/Rott., wordt 21 Aug. v.m. te Londen verwacht. HELENUS Japan n. Rott. 20 Aug. te Pe- nang. PATROCLUS 20 Aug. v. Rott. n. Hamburg. Emzetco-Lijn JONGE ELISABETH 19 Augustus v. Tunis n. Valencia. JONGE JOHANNA, Rott. n. d. Middell. Zee, pass. 19 Augustus Dover. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALDEBARAN ms 19 Aug. v. Druten te Londen. APOLLONIA 19 Aug. Southend gep., v. Reykjavik n. Londen. ARGUS ms 19 Aug. St Catherine Pt. gep. om de W. ARY SCHEFFER 17 Aug. V. Rott. te Havre. BATAVIER II 20 Aug. vm 8 uur 45 v. Rott. te Gravesend. OOMORAN ms 18 Aug. v. Smithampton n. Peurhyn. DELFSHAVEN 19 Aug. v. Tampa te Mobile. HAVIK, ms 18 Aug. v. Exeter n. Porthous- tock. IMMANUEL ms 19 Aug. v. Ostende te Southend. IJSELHAVEN 19 Aug. v. Montevideo te B. Aires. JOHANNA 19 Aug. v. La Rochelle n. Rott. LAUWERZEE sleepb. 18 Aug. v. Tor. Bay met een lichter en een zuiger. LEERSUM 19 Aug. Holtenau gep. Abadan n. Mataluoto. LINGESTROOM 19 Aug. v. Amsterdam te Londen. MASCOTTE 18 Aug. v. Aarhuus te Holte nau. PHOBOS 19 Aug. Horse Sand Ft. gep., v. Sbieldes n. Southampton. RAPID m.b. 19 Aug. v. Rott. te Kingslynn. RIJNSTROOM 19 Aug. v. Amst. te Hull. STAD AMSTERDAM 20 Aug. Holtenau gep., Vlaardingen n. Lulea. STAD ZAANDAM 19 Aug. v. Sable d'Olonne n. Bilbao. THEMISTO 19 Aug. 330 myi W. v. Scilly, Galveston n. Antwerpen. VALK ms 19 Aug. v. Tollesburg te Londen. WINSUM 19 Augustus v. Archangel n. Ne derland. 56. „Ik zal u de aanklacht voorlezen," sprak hy. Ik vrees, dat ik niet juist en woordelijk den inhoud van dit onbegrijpelijk document zal kunnen weergeven. Om kort te gaan, het beschuldigde my, van, op den 5en Septem- bernacht op een plaats, genaamd Baxter's Rents in East street, Stepney, moedwillig iemand met name Stuart Northcote te hebben vermoord. Het zal nauwelijks noodig zijn et zeggen, dat, doodop van den slaap als ik was, ik al mijn energie moest te werk stellen, om te luisteren naar het lange relaas, dat de goede man langzaam en op zeer ernstigen toon voorlas. „Ik dank u zeer," zei ik, toen hij klaar was. „Pardon," voegde ik er aan toe, want het was my niet mogelijk, al had ik er myn leven mede kunnen redden, om een langgerekten geeuw te onderdrukken. „Ik moet u werke lijk myn verontschuldiging aanbieden," her nam ik, „maar ik ben dood van den slaap." Beiden glimlachten. „U kunt onmiddellijk uw appartement be trekken," zei inspecteur Curtis, terwijl hy het document krakend opvouwde. „Het is u ook toegestaan, met uw advocaat te conferee- ren of een of andere boodschap te laten be zorgen." Ik schudde mijn hoofd. „Een bed," gaf ik ten antwoord, „is het eenige, wat ik verlang. Morgenochtend zullen wij de zaak verder behandelen." „Wilt u dan maar met mij medegaan," sprak inspecteur Neil, waarna hij zich om keerde en mij uit het kantoor door de gang naar een kleine, goed ingerichte slaapkamer bracht, waarvan het venster met zware ijze ren staven was bezet. Er was echter een bed en de lakens zagen er helder uit; dat, en dat alleen was in mijn slaperigen toestand meer dan genoeg voor mij. „U kunt, als u het verkiest, morgenochtend uw eigen toiletartikelen en wat u meer noo dig denkt te hebben, laten halen," zei de inspecteur, „maar ik geloof, dat het voor vannacht zoo wel zal gaan." „Zeker," zei ik, „het is best zoo." „Er is nog iets, mijnheer. Het spijt mij maar ik ben verplicht uw kleederen te fouii- leeren. Dit is volgens den regel en ik mag daarvan niet afwijken." „U heeft gelijk," zei ik. „Ik ben werkelijk niet voornemens, mijn keel af te snijden, maar als het voorschrift is." Ik hield mijn handen omhoog en hij haal de vlug en handig alle voorwerpen uit myn zakken. „Dit wordt weggesloten, nadat het is inge schreven en u morgen teruggegeven," sprak hij. „Wel te rusten." „Wel te rusten," zei ik, toen de goede kerel het vertrek verliet en den sleutel in het slot omdraaide. Ik geloof, dat ik te vermoeid was, om de verschillende emoties van een valsch be schuldigden gevangene in mij op te nemen. Behalve het feit, dat de moord was gepleegd in den nacht van het bal by Sangatte, het geen vaag door mijn gedachten flitste, was er niets, dat mij in de zaak belang deed stel len. Ik ontdeed my dus vlug van mijn klee- ren en kroop in bed, van waaruit ik net knopje, dat den electrischen stroom be- heerschte, omdraaide, waardoor de gewensch- te duisternis intrad. Vijf minuten later sliep ik zoo gerust, als ik ooit in mijn leven heb gedaan. Indien de Franschman, die gezegd heeft, dat het leven alleen al waarde heeft, om zyn nieuwe gewaarwordingen, gelyk had met zijn bewering, dan had ik geen reden tot klagen, toen ik den volgenden morgen wakker werd. Het was voorzeker een nieuwe gewaarwording, mijn oogen te openen in een politiebureau onder aanklacht van moord en naast myn bed een minzaam knikkenden in specteur te zien staan, met een koffertje m zijn hand. Het was mijn vryheidsberoover van den vorigen avond en het koffertje, dat hij bij zich had, was hetzelfde, dat ik van Woodford had medegebracht. „Goeden morgen," zet ik met een slaperig glimlachje. „Het doet mij genoegen, dat u goed heeft geslapen," antwoordde hij. „Hier zijn uw be- noodigdheden; ik heb ze vanmorgen maar direct van Park-Lane laten halen." „Dat is buitengewoon vriendelyk van u," zei ik dankbaar. „Nu zal ik in staat zyn om netjes voor den dag te komen, als ik op de bank der beschuldigden mocht plaats nemen en dat heb ik aan u te danken." Hij grinnikte vriendelijk. „Wij kunnen u natuurlyk een ontbyt verschaffen en als er iets bijzonders is, dat u verlangt, kunt u het bestellen." Ik schudde mijn hoofd. „Ik laat het geheel aan u over," zei ik. „Het gebeurt niet dik wijls, dat iemand kans krijgt, om de gast- vryheid van Zyne Majesteit te beoordeelen. „Zeer goed, mynheer." Hy wachtte even. „Om elf uur moet u voor den rechter van instructie verschynen. Indien u brieven wenscht te schrijven, zullen ze onmiddellijk bezorgd worden, mits ze in orde zyn. Ij^ zai u tegelijk met uw ontbyt papier en envelop pen laten brengen." Ik knikte. „En als u wenscht geschoren te worden," vervolgde hij, „zal ik een kapper bestellen." „Het komt my voor," zei ik, „dat na Savoy motel, het politiebureau van Bowstreet de beste inrichting van die soort is." Hij glimlachte weer. „Wij trachten het onze arrestanten op ver- zoek zoo aangenaam mogelyk te maken," antwoordde hij. Toen liet hy my alleen, om myn toilet te maken. Ik kleedde my vlug en gebruikte het wel wat zware ontbijt met smaak. Terwyl de ge- moedelyke agent, die het ontbyt gebracht had, het nu weer opruimde, kwam ik plot seling op het lumineuse idee, om Lord Lam- mersfield te schryven. Ik had onder het aankleeden er al voortdurend over gepeinsd, wat ik moest doen, om my uit mijn netelige positie te redden, en ik geloof, dat het de kop chocolade van de politie is geweest, die my op deze gelukkige gedachte heeft ge bracht. Ik nam een vel papier uit het bakje met schrijfbehoeften, dat de agent met mijn ont bijt had medegebracht en schreef, na even te hebben nagedacht, den volgenden brief: „Politiebureau Bowstreet, Donderdag. Waarde Lord Lammersfield. De laatste maal, dat ik het genoegen had u te spreken op het bal bij Sangatte, was u zoo welwillend te zeggen, dat ik u maar een boodschap moest zenden, als ik zelf in de gevangenis zat. Zooals u aan net hoofd van myn brief ziet, ben ik onver wacht in die situatie geraakt. Indien u in den loop van den morgen een half uurtje zoudt kunnen reserveeren, om mij van ad vies te dienen, zoudt u my daarmede ten zeerste verplichten. U zult dan kennis ne men van een geschiedenis; welke u de haren ten berge zal doen rijzen. In afwachting van uw zeer gewaardeerd bezoek uw toegenegene, STUART NORTHCOTE." Voor zoover ik Lord Lammersfield kende, was ik zoo goed als zeker, dat deze brief hem ten oedigste naar het politiebureau zou brengen. De omstandigheden, welke tot myn aanklacht hadden geleid, en zijn eigen belangen waren zoo nauw aan de mijne ver bonden, dat zyn nieuwsgierigheid naar het geval indien hij er reeds iets van gehoord had, van overweldigenden aard moest zyn. Ik was juist bezig het adres te schrijven, toen aspecteur Neil, vergezeld van den coif feur, binnen kwam. „Dit is de eenige brief, welken ik gaarne wenschte, dat onmiddellijk bezorgd werd." Hy las het adres met een uitdrukking van verrassing en eerbied. Toen riep hij een agent binnen; vermoedelijk om den coiffeur te hulp te komen, voor het geval, dat ik hem eens het mes mocht afhandig maken. Daar na vertrok hij met den brief in zijn hand. Ik had met den coiffeur te doen. Ik vermoed, dat hy eenige aanwyzing betreffende mijn identiteit had ontvangen, want ik kon be merken, dat hy smachtte van verlangen, om een gesprek aan te knoopen. In dit opzicht was hy dus geen afwyking van het ras. De politieagent hield zijn ijskouden blik echter onafgebroken op ons gericht en wel zoo zon der zelfs te knippen, dat als ik het niet beter geweten had, ik gezegd zou hebben, dat hij glazen oogen had. De baardartist was juist klaar en bezig mij met den handdoek af te wrijven, toen inspecteur Neil wederom binnenkwam. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9