LEEKEPREEKEN f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- HENK FIBBE WONINGBUREAU BUREAUX NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit vier bladen en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLA" ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17851 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Audiëntie Handelscredieten tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid De automatiseering van de Rijkstelefoon Jaargetijden en Requiem missen De verdwijning van ,De Socialist" »j De Nederlandsche steenkolenproductie en Frankrijk Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 -TEL. 13781 Mgr. Nolens Het landgoed „Rooswijk" VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem De Pastoor zonder Kerk Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal J 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet B(J contract belangrüke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger 401 DE BOND DES HEEREN Het is zulk een ontroerende ver zuchting, welke de Psalmist in den 73sten Psalm slaakt en welke de inlei ding en het leidmotief van de Mis cp den 13den Zondag na Pinksteren vormt. »0 Heer, sla Uw blik op Uw verbond en iaat Uw arme schepselen niet geheel aan hun lot over: sta op Heer, en be slis over Uw eigen zaak; vergeet het smeeken niet van hen, die U zoeken." Wat bedoelt de Psalmist met dat ver bond en waarom zou God Zijn kinde ren, Zijn eigen schepselen vergeten? De Psalmist kon niet anders denken dan aan het groote verbond, dat Jehova eens met Abraham sloot en waarbij de belofte werd gedaan, dat hij gezegend zou worden in zijn nakomeling. Paulus legt ons in zijn Galatenbrief dit, wie die nakomeling is; dat was niet het nakroost van den aartsvader, want dan zou de belofte luiden: aan U en Hw nakomelingen, dus aan velen. Maar er werd slechts van één gesproken, en die nakomeling kon niet anders zijn dan Christus. Wij zijn dus allen ook kinderen van het verbond, omdat Christus ons door Zijn bloed verworven heeft. Wij, d.w.z. alle in Christus gedoopten, zoodat wij de christenwereld „den Bond des Hee- ren" kunnen noemen. Heeft het zin, dat een nieuw profeet ih onzen tijd zijn stem gaat verheffen en opnieuw smeekt: „Heer, sla Uw blik °P Uw verbond en verlaat Uw arme schepselen niet?" Wie zal het durven °htkennen? Is er niet een algeheel ge- Voel van verlatenheid onder de mensch- heid, sinds rampen van allerlei aard, Zoowel armoede, ontwrichting van het zakenleven als zedenverwildering en rassenhaat de wereld in een benau wende sfeer gevangen houden? En waar hgt de schuld? Dezer dagen schreef een Huitsch priester in een tijdschrift een artikel, hetwelk uitging van de juiste opmerking, dat ontelbaren tegenwoor dig de kracht en de beteekenis van het gebed hebben verleerd. Vroeger werd er door het volk gebeden bij groote ram pen en algemeene tegenspoeden. Men bad in tijden van pest en oorlog en hongersnood. Men bad, wanneer een Vijand dreigde. Hoe sterk en algemeen Was het gebed niet tijdens het dreigen der Turken? Dat heeft de wereld voor een groot gedeelte verleerd. Zelfs gods dienstige menschen gelooven practisch *het meer aan de kracht van zulk een algemeen gebed. Wanneer er oorlog is, dioet die worden uitgevochten; wan neer de vrede bedreigd wordt, moeten de diplomaten, moet de Volkenbond, *Uoet de regeering, moet desnoods de Publieke opinie het uitbarsten vhn een hieuwen krijg tegenhouden. Wanneer 6r werkloosheid heerscht, moeten Staat eh Gemeentebestuur de oplossing bren gen. Wanneer er een economische of hnancieele crisis dreigt, moeten knappe hoppen aan het denken en beraadsla gen gaan om een uitweg te vinden; dat is ons aller overtuiging. Zeker, wij twij felen wel eens aan de menschelijke Wijsheid, vooral wanneer al die politici eh economen, diplomaten en financiers de plank misslaan en geen uitkomst brengen. Maar een andere oplossing Zien wij niet en dus hopen wij maar, dat anderen hun plaats zullen innemen eh het beter zullen doen. Er leeft geen krachtige volksovertui ging meer, die de harten omhoog stuwt eh smeeken doet tot den Almachtige, ^ie zal er aan denken te bidden om Europa voor een inval van de Russische communisten te vrijwaren? En toch, een overrompeling van die roode kohor- fcn zou erger zijn dan een doorbraak van de Turken vier eeuwen geleden. Er zijn nog vele, zelfs honderden diiilioenen gedoopten in de wereld, 'daar zij gevoelen zich te zamen niet den "Bond des Heeren". Zij herinneren zich Piet meer het testament, door God aan Abraham gegeven en door Christus in het Nieuw Verbond bekrachtigd. Die machtige idee van den Bond der gedoopten gaat te niet, omdat de meeste christenen afzonderlijk een verbond buiten met de wereld en de zinnelijk heid. Daardoor gaat onze verheven r°eping verloren. Christus heeft door doopsel bedoeld Zijn volgelingen tQt het zout der aarde te maken. Zij bezitten echter alleen hun kracht, wan- Peer zij met Hem verbonden, in Zijn Seest leven en arbeiden. Zoo was het lP de eerste tijden van het christen hom. Toen was de Bond van gedoopten hlein, maar zijn uitwerking op de hei- hetische wereld was wonderbaar; het sPcces, de wasdom van het zaad der pre diking was verbazingwekkend. Allen leef den toen dan ook afgestorven van de Gereld, in zelfverloochening, onver- Schrokken, met den marteldood voor °°gen. Het getal is thans verduizend-. voudigd, maar het welslagen van dien zelfden Bond van gedoopten is gering in verhouding met dien glorierijken tijd. Wij hebben ons aan de wereld aange past in plaats dat wij voortdurend bezig zijn te trachten de wereld naar het ideaal van den Leider van onzen Bond te hervormen; en het ergste is, dat ten slotte geleidelijk-aan duizenden en dui zenden hun godsdienst vaarwel zeggen, omdat, naar zij beweren, het christen dom ook al geen redding geeft voor de rampen dezer wereld. Is dit de dwaas heid niet ten top gevoerd? In de wereld geplaatst, om door zelfverloochening en deugdbeoefening voor de ongeloovigen een lichtende toorts te zijn, moet de gedoopte in Christus zijn verheven roe ping vervullen. Hij verzaakt echter aan zijn taak; geeft zich over aan zinnelijk heid en genotzucht; wordt aan de we reld geheel gelijkvormig en verwijt dan aan het christendom, dat het geen heil brengt. Eerst ontneemt hij voor zijn deel aan het zout zijn kracht en verwijt het dan, dat het geen uitwerking meer heeft! Wanneer wij dit alles zien en over denken, behoeven wij dan nog te zoe ken naar een antwoord op de vraag, wanneer de Psalmist verder klaagt: „O God, waarom gaat Gij voort ons te ver- stooten en waarom drukt Uw toorn op de schapen Uwer weide?" Dat antwoord ligt voor de hand en het wordt ons op de meest treffende wijze gegeven in het verhaal van de genezing van de tien melaatschen. Er is geen afzichtelijker en weerzinwekkender ziekte dan de me- laatschheid. Zij was in het oosten even gevreesd als verbreid. Toen Christus op een dag door Samaria en Galilea ging, vond Hij tien van zulke melaatschen te gelijk op Zijn weg. Uit harde ge woonte de gezonde menschen te mijden, bleven zij op een afstand staan en rie pen uit de verte: Jezus, Meester, ont ferm U onzer! En Hij zond ze naar den priester en ze werden genezen. En slechts één ging er terug om den ge neesheer voor zijn onbeschrijfelijke wel daad te danken, en deze was een vreemdeling. Het staat er zoo stil ver wijtend bij St. Lucas: er werd er geen gevonden, die terugkeerde en glorie bracht aan God, dan deze vreemdeling. Is dit niet een beeld van den tijd waarin wij leven? Millioenen melaat schen naar de ziel heeft Christus op Zijn weg ontmoet. Hij zond ze naar den priester, zij werden gereinigd door het doopsel en opgenomen in Zijn Verbond. En de kinderen van deze oude wester- sche landen, waar de zegen van het christendom reeds eeuwen verspreid is, keeren den grooten Geneesheer den rug toe of gaan Hem onverschillig voorbij. En het zijn de vreemdelingen, de bar baren onder de tropenzon van Afrika en Azië, die gretig luisteren aan de voeten van den missionaris en de blijde boodschap in ontvankelijke harten ont vangen. En zij brengen lof aan God. Is er in dit alles voor ons, die deel uitmaken van den Bond des Heeren, geen rijke stof tot overweging en zelf inkeer? HOMO SAPIENS. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Dinsdag en Don derdag audiëntie verleenen. RIME Begin van uitvoering van het reorganisatiewerk De eerste 5 telefoondistricten ingesteld Zooals reeds vroeger is medegedeeld, ligt het in het voornemen Nederland in de eerstvolgende 10 a 15 jaar van een nieuw, automatisch ingericht, telefoonstelsel te voorzien, waartoe het land oa. in 22 distric ten zal worden ingedeeld. De voorshands hiervoor noodige regelingen zijn tot stand gekomen, zoodat thans, zoowel voor wijzi ging van den bestaanden organisatievorm, als voor de bezetting van de nieuwe be heersfuncties, de noodige voorzieningen kun nen worden getroffen. Krachtens de tot stand gekomen rege lingen heeft de Directeur-Generaal der P. T. en T. bepaald, dat met ingang van 1 November a s. zal worden overgegaan tot de vorming van de telefoondistricten Leeuwarden, Hengelo (Ov.). Deventer, Arnhem en Haarlem, waarvan de zetel ge vestigd zal zijn in de gelijknamige plaatsen. Geiykty'dig worden de ingenieursdistricten te Amsterdam, Groningen en Vlissingen op geheven en de grenzen van eenige andere ingenieursdistricten gewijzigd. In de nieuwe telefoondistricten is de auto matiseering nog niet tot stand gekomen, doch in voorbereiding. Door den nieuwen organisatievorm hier reeds thans in te voe ren, wordt de districtsleiding in staat ge steld de telefoontoestanden in haar district zoo grondig mogelijk te leeren kennen en aan de verdere voorbereiding van de auto matiseering den steun harer plaatselijke kennis te verleenen. Bijzondere faciliteit voor het bisdom Haarlem In „St. Bavo" wordt afgedrukt het vol gend schrijven van de H. Congregatie der Riten: Z. H. Exc. Mgr. Joannes Dominicus Jo seph Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft aan Zijn Heiligheid Paus Pius XI ne derig uiteengezet, dat ten gevolge van het nieuwe geprivilegieerde Octaaf van het Peest van het Allerheiligst Hart van Jezus Christus, belet wordt gedurende vijf weken, bijna zonder uitzondering, het doen van Jaargetijden en Requiemmissen op den 30sten dag na den dood, terwijl de geloovi- gen godvruchtig vragen om die H.H. Missen voor hun overleden naastbestaanden. Opdat die lofwaardige godsvrucht niet vermindere, heeft de Bisschop aan Z. Hei ligheid met aandrang gevraagd, dat in Zijn Diocees, gedurende de twee geprivilegieerde Octaven van 3den rang, n.l. van Hemel vaart en van het Allerheiligst Hart van Je zus Christus, Jaargetijden en Requiem- Missen op den 30sten dag na den dood zullen mogen worden gezongen. De H. Congregatie der Riten, gebruik ma kend van de faculteiten, haar speciaal door Z. Heiligheid verleend, gelet op de uiteen gezette bijzondere omstandigheden, heeft welwillend aan het verzoek voldaan over eenkomstig het gevraagde tot aan het vol gend tijdvak van vijf jaar, met behoud van de rubrieken, en met voorbijzijn van alles wat er tegenover staat. Circus Gleich V - Maar de linkervleugelpolitiek wordt voortgezet Elders in ons blad vindt men een bericht betreffende een overeenkomst, gesloten tus schen het Partijbestuur der S.D.A.P. en de vertegenwoordigers van „De Socialist", links Socialistisch weekblad. De kern van deze overeenkomst is, dat op 1 October a.s. „De Socialist" verdwijnt en dat op dien datum een discussie-orgaan van de partij, „De Sociaal-Democraat", ver schijnt. Naar aanleiding van deze overeenkomst schrijft nu „De Socialist": „En het spreekt vanzelf, dat wU dit al leen kunnen doen door de politiek, die wü steeds in „De Socialist" verdedigd en ge propageerd hebben, met dezelfde kracht en dezelfde duidelijkheid in ,.De Sociaal- Democraat" tot uiting te doen komen. Een ander blad, maar dezelfde politiek. Dezelfde politiek, die, gelijk tot dusver, niet alleen gepropageerd zal worden in de pers, doch ook en vooral door ons woord, in de afdeelingen van de party. In de partij-afdeelingen zal de politiek van den linkervleugel verkondigd worden met toenemende kracht en met grootere resultaten." En ook op onze week-ends zullen wy de gelegenheid hebben de vraagstukken, die wij van het grootste belang achten, te bespreken en onder de aandacht der party genooten te brengen. De linkervleugel verdwynt niet, nu „De Socialist" gaat verdwynen. „De Socialist" was middel, geen doel. Wy hebben nu een ander orgaan, een ander middel, maar het doel, de arbei dersbeweging te doordringen van onze politieke inzichten en haar daardoor zoo te versterken, dat ze in staat is, beter dan thans, het kapitalisine te bestreden, dat doel blijft bestaan, Wy zijn door het aanvaarden van het nieuwe blad niet van politiek inzicht ver anderd. Wij zün niet „gematigder" geworden. Integendeel, de gebeurtenissen van de laatste maanden hebben ons meer dan ooit overtuigd van de juistheid der links- socialistische politiek en tactiek. Onze overtuiging bbjft niet slechts ge handhaafd ze is versterkt. En die versterkte overtuiging, zullen we door middel van „De Sociaal-Democraat" in de party uitdragen. In dien geest hebben wü de voorstel len van het Party bestuur aanvaard. En in dien geest zullen wü bbjven wer ken."' li Prettig vooruitzicht voor de S. D. A. P.- leiding! In het circus Gleich, dat momenteel op het Sportpark te Heemstede is opgetrokken, treedt een zeer groot aantal mannen en vrouwen uit de „zwarte" en „bruine" streken op. Men ziet er negers, indianen, balinee zen, zoeloe's, kortom een geheele volks verzameling van verschillende rassen De restrictie van 20 pCt. treedt 1 September in werking Eergisteren heeft te Parijs op uitnoodiging van het Comité des Houillières een bespre king plaats gehad tusschen vertegenwoordi gers van de Fransche mijnindustrie en de Directies der Nederlandsche steenkolenmü- nen. De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer Lemay, directeur-generaal van de mijnen van Ammiche; later werd daaraan ook deelgenomen door den heer Gaillod, Di recteur des Mines aan het Ministerie van Openbare Werken. Noemenswaardig resultaat heeft de be spreking niet opgeleverd. De vertegenwoor digers der Fransche mijnen waren geheel ontoegankelijk voor de bezwaren der Neder landsche directies. De eenige concessie, welke gedaan werd, bestond hierin, dat het «enigszins verzacht regiem, dat tot 27 Augustus is toegestaan, verlengd wordt tot 1 September, dus met vier dagen. Met in gang van dezen datum treedt de besloten restrictie in volle kracht in werking, zoo dat de invoer van Nederlandsche kolen in Frankrijk alsdan teruggebracht zal moeten worden tot het gemiddelde over de jaren 1928 tot en met 1930, verminderd met 20 procent. Examen hoofdacte HAARLEM, 21 Augustus. Geëx. 4 vr. en 4 mann. candidaten. Geslaagd mej. J. M. Smit, Amsterdam en de heeren C. E. Got- schall, Haarlem en J. v. d. Velde, Andijk. Naar wij vernemen, is de toestand van mgr. Nolens achteruitgaande. Mgr. kan geen vast voedsel meer gebruiken en heeft zelfs alle lust tot lezen verloren, terwijl hy tot voor eenige dagen nog de kranten en tyd- schriften geregeld bijhield. Geen Deensche varkens meer verhandeld Belangrijk besluit voor Ned. boeren De Amsterdamsche Varkensgrossiers hebben besloten geen Deensche varkens meer te ver handelen. Waar de Nederlandsche varkens stapel in de behoeften ruimschoots voorzien kan, zullen de boeren zich over dit besluit slechts kunnen verheugen. Dr. Bendien's kankeronderzoek De jonge dokter, Harry Coke, van het St. Mary's Hospital te Londen, heeft bij het be kend maken van een succesrijke kanker ontdekking, waaraan hy in samenwerking met den bacterioloog Billington gewerkt heeft, verklaard: Toen ik eenigen tijd geleden een geschrift van dr. Bendien las, ontdekte ik, dat wij min of meer parallel werkten. Toen dr. Ben dien onlangs in Engeland was, hebben wü de zaak besproken. Bendien's diagnose is ongetwijfeld de meerdere van de onze, maar onze behandeling is beter dan de zijne. Ik brweer niet, dat mijn behandeling volledige genezing brengt, maar wü hopen veel te be reiken. Behoud als natuurmonument zeer twijfelachtig Eensdeels omdat de onderhoudskosten in de laatste jaren te hoog werden, anderdeels omdat de stijging der grondprijzen daartoe een prikkel was, hebben vele eigenaars van landgoederen hunne meestal zeer uitgebrei de bezittingen in de gemeente Velsen of een deel daervan van de hand gedaan. Dat deze bezittingen niet aenstonds werden ver kaveld en bebouwd, is wel in hoofdzaak te danken aan het gemeentebestuur van Vel sen, niet in het minst aan burgemeester Rijkens, die telkens, wanneer de gelegen heid zich voordeed, al het mogeiyke deed om de betreffende gronden tot eigendom van de gemeente Velsen te maken, aldus voorkomende, dat het natuurschoon in deze gemeente geheel en al verloren zou gaan. „Velserbeek", „Spaemberg" en nu weer „Rooswyk" zijn hiervan een sprekend voor beeld. Ruim één millioen heeft thans de ge meente Velsen voor dit. doel aangewend ruim 150 H.A. grond kwam op deze manier in haar bezit. Begin van automatiseering der Rijkstele- foon in vijf districten (blz. 1, 1ste blad) Ex-koning Alfonso bezoekt ons land. (biz. 1, 2de blad) Het vliegtuig van Amundsen gevonden. (blz. 1, 2de blad) Spaansche Republiek. Naar een breuk met het Vaticaan? (blz. 1, 3de blad) 4.1 millioen werkloozen in Duitschland. (blz. 1, 3de blad) Protest van den onderkoning tegen de be schuldigingen van Gandhi. (blz. 1, 3de blad) Te Meppel heeft een zware brand drie woonhuizen vernield. (blz. 1, 3de blad) Tüdens noodweer boven Zuid-Beveland is op verschillende plaatsen de bliksem in geslagen. (blz. 1, 3de blad) Van 1 September af zal de door de Fransche regeering uitgevaardigde kolenrestrictie worden toegepast. (blz. 1, 3de blad) De beschuldiging van den heer Heijne. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur vm.: 7.58, vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.39 en overmorgen om 8.36. '*s Een pittoresk laantje in het landgoed „Rooswijk", dat door de gemeente Velsen is aangekocht Bü het kasteel „Rooswijk", waarvan we reeds eerder een uitvoerige beschrijving gaven, behooren fraaie weilanden en bos- schen, totaal ongeveer 58 H.A. groot. Het mooiste gedeelte is de boschrand gelegen ten Westen van den Zeeweg, ongeveer 20 H.A. groot. De volksmond noemde dit deel „Klein Zwitserland" en niet ten onrechte. Aan de Westzyde strekt zich een heuvelachtig ter rein uit, dat aan de Oostzijde steil afloopt. De duinrug bezorgde flora daar ter plaatse een natuurlijke beschutting, zoodat de plan tengroei er zeer weelderig is. Maar ook elders in het bosch zijn vele mooie plekjes te vinden, zoo bijvoorbeeld de omgeving van het rustieke bruggetje in den dwars door het landgoed loopenden weg naar wyk aan Zee en den lommerrijken Zee weg, die het landgoed van Noord tot Zuid doorsnijdt en niet te vergten de boomen- groep vóór het kasteel. Omtrent de toekomst van het landgoed Is nog niets met zekerheid te zeggen. Bij in formatie vernamen wü, dat de gemeente raad het standpunt deelde van B. en W., dat de gemeente het niet kon koopen met de vooropgestelde bedoeling, het als natuur monument te behouden. De gemeente-finan- ciën laten dit niet toe. De raad besloot tot den aankoop alleen met de bedoeling, meer invloed te kunnen uitoefenen op den aard eener eventueele bebouwing. Het is bekend dat de „Gewestelijke Commissie" op het standpunt staat, dat in dit deel der gemeen te alléén open of half open bebouwing dient te worden toegepast. B. en W. en met hen de meerderheid van den Raad zijn echter van oordeel, dat met het oog op het gebrek aan arbeiderswonin gen in Velsen-Noord een gedeeltelük geslo ten bebouwing in dit deel der gemeente er gwenscht is. Bij den aankoop zal wel het beginsel hebben voorgezeten dat een deel bebouwd wordt, evenals dit bij „Velserbeek" en „Spaamberg" het geval is. Omtrent het al of niet openen van het geheele landgoed voor het publiek (een deel is reeds in zekeren zin als „vrije wandeling" te beschouwen) is nog geen besluit genomen. Kunt ge, geachte lezers en lezeressen, een titel uitdenken; die meer tegenstrijdig schijnt te zijn? Een kerk zonder Pastoor is. gelukkig in ons dierbaar Nederland niet denkbaar, maar helaas het omgekeerde wel! Mü is het geluk ten deel gevallen zulk een titeldrager te worden, nu Zijne Hoogwaar dige Excellentie mij heeft belast met da stichting van eene nieuwe parochie te Sant poort. En dat in een tijd van malaise, van geldelijken achteruitgang, van groote werk loosheid, met een toekomst, die nog verre van rooskleurig is. Toen ondergeteekenda zijne benoeming tot Bouwpastoor van Sant poort te pakken had, ontving hij van vele vrienden en kennissen felicitaties en geluk- wenschen, met allerlei aanbevelingen, raad gevingen en woorden van troost. Gewoonlijk kwamen deze laatste, neer op de meening, dat nu twee maal per jaar voor de arme nieuwe parochies in alle kerken van het Bis dom wordt gecollecteerd, het baantje van bouwpastoor zeer gemakkelijk was gewor den, vooral wat de financieele zijde betreft. Je bouwt een kerk en pastorie naar eigen smaak en inzicht en.... Monseigneur zorgt wel voor de rest. Lezer of lezeres, voor dat ik mij aan u voor ga stellen, wil ik even dit misverstand uit den weg ruimen. Een bouw pastoor moet ook onder de nieuwe regeling probeeren zooveel mogelijk financieelen steun te vragen, en al gebeurt dit niet meer God dank, door de wekelijksche bedelpredicaties, welke hü Zondag op Zondag te houden had, hij moet toch op allerlei manieren trachten het noodige kapitaal bijeen te brengen, om een waardig Godshuis in zijn nieuwe pa rochie te kunnen stichten. Zoo sta ik, pastoor zonder kerk, voor mijn mooie maar moeilijke taak. Ik heb letterlijk nog niets om aan te vangen, geen geld, geen grond, geen eigen woning, alleen de frissche Santpoorter lucht! Maar vol vertrouwen zie ik de toekomst in, want ik weet, dat er nog steeds in Haarlem en omstreken edelmoe dige zielen zijn, die een bedelenden bouw pastoor niet alleen zullen laten staan. Har telijk dankbaar ben ik jegens de redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, die mij in de gelegenheid wil stellen iederen Zaterdag avond mijn „weekpreekje" te houden, en de abonné's op de hoogte te brengen van het reilen en zeilen van een bouwpastoor. Moge daardoor uwe belangstelling voor mijn nieu we parochie toenemen en worden omgezet in daden van financieelen steun. Mijn nieuwe kerk zal worden toegewijd aan O. L. Vrouw van Altyddurenden Bijstand. Vindt u dit geen schoonen titel voor een kerk? Maria, ons aller Moeder, moet ons wel helpen, als wy haar Zoon en Haar ter eer een heiligdom gaan stichten, zij moet vooral ook zegenen al degenen die door een groote of kleine gift dezen bouw mogelijk maken. Mijn voorloopig adres is Zusterhuis St. Ca- tharina, Rijksstraatweg 367 Haarlem-Noord, waar ik tijdelijk een gastvrij onderdak ge niet. Ik heb een eigen brievenbus, waarvan be halve de Eerw. Overste ook de bouwpastoor een sleutel bezit, een eigen gironummer 52458, een eigen brandkast, die helaas nog ledig is. Wie helpt deze vullen? Wie stuurt mij zijn gave? U kunt rekenen op de harte- ïyke dankbaarheid en een vurig gebed van den pastoor zonder kerk, A. T. J. GOOSSENS. Haarlem-Noord, 22 Augustus 1931. Zusterhuis St. Catharina, Rijksstraatweg 367, Gironummer 52458.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1