f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- :r in t geweer DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931 HET DERDE Mgr. Dr. W. H. Nolens Goederentrein ontspoord bij Voorschoten Nieuw Amerikaansch crediet aan Engeland BUREAUXNA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17853 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL i VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie U)nen) Postrekening No. 6970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCH ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f ^lïlpSl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen UÖ114?»"" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met' doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim ot wiisvingei Dij een breuk van been ot arm Dij verlies van 'n anderen vinger Onder het hoofd „Res ad triarios re- dit" schreef mr. H. van Haastert in het orgaan „R.K. Boerenstand" een artikel haar aanleiding van de landbouwkrisis. £>e schrijver zegt daarin, dat de boeren eh tuinders in Nederland zich in een toestand bevinden als weleer een Ro- Kieinsch legioen, dat samengesteld was in drie gevechtslinies: de hastati, de Principes en de triarios. Wanneer de beide eersten verslagen waren, traden de laatsten op, maar ook niet eerder dan dat de toestand van het leger kri tiek was geworden. Volgens het oordeel van den schrij ver (zoo aanstonds zal ik aantoonen, dat ik het volmaakt met hem eens ben) is de eerste linie, de boeren en tuinders, die door hun vakkennis en arbeids prestatie het bedrijf op een hoog peil van intensiviteit hebben gebracht, on danks dat, door de krisis verslagen. De tweede linie, hunne stands- en vak organisatie, die hun voorlichting gaf en krampachtig arbeidde om door „self- help" de krisis af te wenden en toen dit onmogelijk was, niets onbeproefd liet om de overheid te overtuigen, dat krachtige maatregelen noodig waren om het land- en tuinbouwbedrijf van den ondergang te redden, zonder dat dit (behoudens enkele toegepaste lapmid deltjes) resultaten opleverde, de tweede linie is ook verslagen. Rest derhalve de derde linie, liggende in de politieke zone. De schrijver, verklarende, dat hij de Vorming van een a priori tot machte loosheid gedoemde agrarische politieke groep buiten het katholieke partijver band misdadig zou achten, laat daar aan voorafgaan een waarschuwing, die waard is in breeder kring dan dien van de boeren en tuinders zelf, gehoord te Worden. Ik wil uit het artikel het vol gende citeeren: „Ook onder de rechtsche boeren en tuinders zijn minder beginselvaste per sonen. En daarnaast staan ook nog tal van argeloozen, die zich door minder gewetensvolle leiders van een eventueel zich constitueerende agrarische partij zullen laten vangen en misleiden. En ten slotte zijn er vele desperado's en hun aantal groeit die op den rand van den ondergang levende, lederen stroo- halm grijpen, om zich uit den afgrond te houden en allicht er toe komen mee te doen met een groep, waarbij zij zich in een meer evenwichtigen gemoeds toestand niet thuis zouden gevoelen. Het „caveant consules" is dus thans een waarschuwende roep, die, nu het nog tijd is, geslaakt moet worden en dien men goed zal doen op te vangen en er naar te luisteren. De „consuls" onzer groote partijen in 't bijzonder de rechtsche en met name de katholieke zullen goed doen zich rekenschap te geven van den bitteren nood, waarin een groot en steeds grooter wordend deel van den boeren- en tuindersstand verkeert en tevens van de gevolgen, die hieruit in politiek opzicht voort vloeien. Boeren en tuinders, die men maatschappelijk laat ondergaan of die op den rand van den afgrond staan, zullen weinig zin hebben de partij, die hen helpen kon, maar niet hielp, aan hun hart te blijven drukken." En na er op gewezen te hebben, dat de landbouwspecialisten in de Kamer zeker hun best in deze hebben gedaan Vervolgt de schrijver: „Men is op het platteland ontevreden niet over de agrarisch georiënteerde mannen in de Kamers, maar over de Partij zelf, die tot dusver naliet stelling te nemen ten aanzien van de krisis ii. den land- en tuinbouw. Het is goed dat dit eens ronduit gezegd wordt en dat men te zijner plaatse gewaarschuwd zij om niet verrast te worden door een mo gelijke uitbarsting van den „furor agraricus" ten nadeele van de partij - eenheid. Want indien de partij den boeren- en tuindersstand voorbij blijft zien en doet alsof de geweldige nood, Waarin hij verkeert, niet bestaat of haar niet aangaat, dan zal deze stand zich zijn isolement steeds meer bewust wor den met het gevolg, dat steeds sterker Wordt de gevaarlijke drang om op po litiek terrein zijn belangen in eigen handen te nemen." Ja, het is met de boeren en tuinders helaas zoover gekomen, dat nog slechts een krachtig optreden van de „triarios" hen voor den ondergang zal kunnen be hoeden. In dat bedrijf, behoudens dan misschien in uitzonderingsgevallen, is geen brood meer te verdienen. Tenge volge van de wereldkrisis. Ja zeker, maar ook tengevolge van het feit, dat men dat bedrijf, dat al zoo lang om be scherming heeft geroepen, onbeschermd heeft gelaten en de krisis daarentegen hog heeft verergerd door toe te laten dat de gevolgen van de wereldkrisis dubbel op dat bedrijf drukken. Tegen de moordende buitenlandsche tarieven, waardoor ons afzetgebied met den dag inkromp, tegen Russische „dumping" werd geen enkele maatregel genomen. In een tijd, dat dit onduldbaar moest wor den geacht, werd de invoer van buiten- landsch vlecsch in 't eigen land bevorderd, omdat het er ongehinderd binnenkwam, om maar enkele voorbeelden te noe men. Daarbij heeft men alle lasten, bijv. de sociale, op het bedrijf in volle zwaarte laten rusten en werden boven dien het vervoer en de uitvoer van onze toch al bijna waardelooze producten nog onmogelijk gemaakt door hooge vrachtprijzen e.d. De krisis hebben wij te aanvaarden, 't Is Gods wil en Gods bestel. Voor het andere zijn verantwoordelijk degenen, die helpend en beschermend hadden kunnen optreden, maar het niet deden. 't Is bitter noodig, dat de „triarios" in het veld treden, om alsnog met krachtige maatregelen de totale ver nietiging van den boeren- en tuinders stand te voorkomen. Of is de legerlei ding nog steeds niet overtuigd van den toestand, die toch al zoovele malen :s aangetoond? Zijn de vele en dringende waarschuwingen nog steeds niet vol doende doorgedrongen? Zijn er mis schien nog steeds andere belangen, die hooger worden geschat en waaraan meer de aandacht wordt geschonken dan aan het belang van de instand houding van het bedrijfsleven, óók dat van land- en tuinbouw? Den toestand besprekende van onze tuinbouwbedrijven, vroeg mij onlangs een hooggeplaatst regeeringsambtenaax of die kleine bedrijven eigenlijk wel le vensvatbaar waren. Ik heb daarop dit gezegd: Tot voor een paar jaar was de tuinbouw in vele streken van ons land oorzaak van welvaart en bloei; juist in dit bedrijf werd door zeer velen, tuin ders en arbeiders (veel meer dan in het groot-landbouwbedrijf) een flink stuk brood verdiend en hierdoor ook indirect door den middenstand. Een tenietgaan van dat intensieve kleinbedrijf zou op zich reeds een ekonomische ruïne scheppen in deze streken en in wijden omtrek en een ongekende werkloosheid op het platteland veroorzaken. Het is echter naïef, te meenen, dat omzetting der bedrijven in meer extensieve rich ting en bevordering van het grondbe drijf redding zouden kunnen brengen. Want het groot landbouwbedrijf geeft thans juist de grootste stroppen. En dit niet alleen. Wie zou zich er heden aan wagen (stel, dat men deze richting uit zou moeten) om het vrij komende tuin- bouwland te gaan benutten voor land bouwproducten, die al even waardeloos zijn als de tuinbouwproducten? Als de vraag gesteld wordt of het kleine bedrijf levensvatbaar moet wor den geacht, dan kan men heden beter de diagnose aldus stellen: Het land- en tuinbouwbedrijf is in zijn geheel niet meer levensvatbaar, omdat men het geheel onbeschermd heeft gelaten. Zelfs het eigen land biedt geen loonende afzetmogelijkheid, omdat men de bui tenlandsche concurrentie in haar volle zwaarte alleen op de boeren en tuinders laat drukken. JAC. GROEN Azn. De Waalbrug bij Nijmegen Minister Reymer wijst de voorwaarden van Nijmegen af. Naar de „Prov. Ge'd. en Nijm. Crt." ver neemt, heeft de minister van Waterstaat een schrijven gericht aan het gemeentebestuur van Nijmegen, waarin hij mededeelt de dooi den Nijmeegschen gemeenteraad aan de kostenbewilliging inzake den Waalbvugbouw vastgeknoopte voorwaarden niet te aanvaar den. De minister van Waterstaat heeft, aldus het blad, zijn vacant e onderbroken, teneinde deze zaak met spoed te kunnen afdoen, op dat het gemeentebestuur van Nijmegen als nog de gelegenheid zouden hebben, om door een nieuw raadsbesluit vertraging in den aanvang van het werk te voorkomen. Zulk een besluit tot bewilliging in de bekende kos- tenverdeeling (waartoe de raad reeds met algemeene stemmen bereid bleek), maar zon der vastkoppeling van voorwaarden, zou den minister van Waterstraat dan uiterlijk 15 September a.s. moeten bereikt hebben. Het veer voor Nijmegen Een vierde stoompont Van verschillende zijden wordt het Nij- meegsche gemeentebestuur voortdurend ge wezen op den onhoudbaren verkeerstoestand aan het veer over de Waal. Nu staat de ge meente machteloos tegenover de drukke Rijn vaart waardoor de veerroute als het ware gestremd wordt. Nijmegen heeft drie groote stoomponten in bedrijf en wil nu probeeren met een vierde nog groo'.ere stoompont het veer sneller te doen werken. B. en W. hebben voorstellen in gediend tot aankoop van een groote pont en tot aanleg van een tweeden steiger aan Lent- sche zijde. Was je dit jaar met vacantie In een badplaats aan de zee, Dan hoeft niemand je te vragen Of het baden je voldee. Want je hebt er moeten baden Heel den langen, lieven dag, Oók wanneer dat permanente Niet in de bedoeling lag! Of je ook al liep in badpak, In colbertje of japon, Baden dééd jein den regen Bij afwezigheid van zon! Op terrassen, in de duinen, Wéér je ook siësta nad, 't Zij des morgens, s middags, 's avonds, Overal kreeg je je bad! Neen, geen badgast heeft te klagen, Want hij ging op baden uit! Zelfs met spuit en gabardine Werd hij nat tot op zijn huid! In geen jaren, in geen zomer, Zoo verregend en zoo slecht, Kwam het natte woordje „badgast" Zóó ten volle tot ziin recht! MARTIN BERDEN. De patiënt reeds drie weken geleden bediend Reeds meer dan veertien dagen geleden ver nam de „Msb.dat aan Mgr. dr. W. H. Nolens de laatste Heilige Sacramenten waren toege diend. Toen het blad naar de juistheid van dit bericht informeerde, werd het de wensch van mgr. Nolens medegedeeld, dat hieraan voorloopig nog geen publicatie zou worden ge geven. Thans echter wordt medegedeeld, dat reeds op Dinsdag 4 Augustus mgr. dr. Nolens de laatste H.H. Sacramenten ontvangen heeft. Sindsdien is er in zijn toestand geen verbe tering ingetreden. De toestand langzaam achteruit gaande. Het Ned. Correspondentie-bureau zendt nog het volgend communiqué: In de afgeloopen week is de toestand van mgr. dr. Nolens langzaam achteruitgegaan en de bezorgdheid toegenomen. Zoowel Z. H. de Paus als H. M. de Konin gin hebben van hun belangstelling doen blijken. Z. Exc. mgr. Schioppa, internuntius en Z. H. Exc. mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, hebben dr. Nolens tijdens zijn ziekte bezocht. Beduidende achteruitgang Men bericht nader uit 's-Gravenhage: Maandag is in den toestand van Mgr. dr. W H. Nolens een beduidende achteruitgang ingetreden. Het kasteel Radboud te Medemblik Vragen van het Eerste Kamerlid Polak Het lid der Eerste Kamer, de heer Polak, heeft aan den minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gericht: I. Is het den minister bekend, dat een fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, staande in de onmiddellijke nabijheid van het kasteel Radboud, te Medemblik, onlangs is afgebrand en is Zijne Excellentie niet van oordeel, dat daardoor eens te meer gebleken is. welk gevaar vele onzer belangrijkste mo numenten bedreigt door de nabuurschap van fabrieken e.d.? II. Is de minister bereid, met het oog daar op. doch ook omdat door het verdwijnen der bedoelde fabriek het kasteel veel beter tot zijn recht komt en de aanblik der stad op dit punt aanmerkelijk schooner is geworden, be reid te bevorderen, dat het gemeentebestuur van Medemblik in overweging worde gegeven niet toe te staan, dat gezegde fabriek op de oude plaats wordt herbouwd, noch dat op het terrein andere opstallen zullen verrijzen? III. Zou Zijne Excellentie tevens het ge meentebestuur van Medemblik opmerkzaam willen maken, dat het wenschelijk is de ge heel open vuilnisbelt niet langer in de onmid dellijke nabijheid van het kasteel te laten voortbestaan, daar deze aan de waardigheid van het monument afbreuk doet? Verbetering van den vaarweg GroningenZuiderzee Groningen keurt de overeenkomst goed De gemeenteraad van Groningen heeft gisteren de overeenkomst, welke is getroffen met de, Provinciale Staten van Groningen betreffende verbetering van den vaarweg GroningenZuiderzee, waarvan de kosten voor de gemeente Groningen 1.360.000 gulden zullen bedragen, goedgekeurd. Groote spoorgids niet op tijd Gevolg van den brand bij den uitgever Naar men de „Tel." van de zijde der Ned. Spoorwegen mededeelt, zal de groote uitgave van den spoorgids voor de op 4 Oct. a.s. aan vangende winterdienstregeling niet op tijd kunnen verschijnen als gevolg van dm brand in de drukkerij der firma v. Boekhoven te Utrecht. Men denkt echter in dsn loop van Novem ber dezen gids gereed te hebben. De kleine uitgave 15 cent komt wel op tijd gereed. Tevens zal aan de stations na 4 October een bundeltje buitenlandsche verbindingen verkrijgbaar zijn, eveneens tegen den prijs van 15 ct. Deze verbindingen vindt men bo vendien in de later verschijnende groote uit gave. Aanzienlijke materieele schade Het verkeer op beide lijnen gestremd Geen persoonlijke ongevallen Vannacht omstreeks drie uur is nabij het station Voorschoten een goederentrein, ko mende uit de richting Leiden, ontspoord, doordat bij het passeerer. van een wissel deze is blijven haken. Tengevolge hiervan liepen de vijf middelste wagons van den trein uit de rails en werden de beide lijnen versperd. Een der wagons kwam dwars over de lijn te staan, terwijl een tweede wagon naast de rails gezet werd. Alle wagons, alsook de rails ter plaatse werden zwaar beschadigd. Aanstonds waren twee materiealtreinen ter plaatse en werd met man en macht gewerkt, om de sporen vrij te maken. Men verwacht te, dat dit werk lang zou duren en zeker niet voor twaalf uur gereed zou zijn. Tusschen Leiden en Voorschoten werd het personenvervoer met stoomtreinen onderhou den, omdat dit gedeelte van het net stroom loos was gemaakt. Bij Voorschoten moesten de reizigers zoowel voor de richting Leiden ais vooi de richting Den Haag, overstappen. Zij moesten daartoe een tamelijk langen weg te voet afleggen, wat veel vertraging ten gevolge had. De materieele schade is aanzieniyk. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. Ontijdige wisselverandering de oorzaak. Van andere zijde wordt ons gemeld: Hedennacht is te ongeveer 2 uur een goei derentrein in de nabyheid van het station Voorschoten, op weg zijnde naar Rotterdam ontspoord. Vyf wagons vielen om en kwa men over de rails te liggen, met het gevolg, dat het treinverkeer op de lyn naar Am sterdam geheel is versperd. Ofschoon on- middeliyk met de opruimingswerkzaamhe den werd begonnen, was van morgen elk treinverkeer m de iyn AmsterdamRot terdam onmogeiyk. Nader vernemen wy, dat de vyf wagons zyn ontspoord bij een ontydige wisselver andering. Het ongeval geschiedde bij het rangesren. BcVde hoofdsporen geraakten versperd. Te 9 uur hedenmorgen bestond echter het vooruitzicht, dat met een half uur, treinverkeer weer zou kunnen plaats heb ben over enkel spoor tusschen Den Haag en omgekeerd De dienst tusschen Amsterdam en Leiden en tusschen Rotterdam en Den Haag is met normalen treinenloop zonder vertraging onderhouden. Autobus en tramdiensten. Tusschen Leiden en Den Haag en om gekeerd werd het verkeer door de z.g.n. blauwe tram van de N.Z.HT.M. onderhou den. De plaatsbewyzen der Neder'andsche Spoorwegen waren ook op de tramiyn gel dig. Verder werd een z.g.n. omnibusdienst onderhe-den tusschen Leiden en Voorscho ten en Den Haag en Voorscheten met overstappen by laatstgenoemd station, het geen door de ve-sperring van de iyn met moeiiykheden gepaard ging, zoodat het ge bruik maken van de blauwe tram de voor keur verdiende De internationale treinen van Amsterdam en Rotterdam werden om gelegd over Ha-melen en Breukelen. zoodat in dezen dienst geen vertraging is ontstaan. Het treinverkeer hersteld. Later werd gemeld: Met man en macht is er in het nachteiyk uur en in de morgenuren onder leiding van ingenieurs der Nederl. Spoorwegen gewerkt, teneinde de versperde hoofdsporen weer vri) te maken. Tegen 10 uur was het werk zoover gevorderd, dat het treinverkeer op de lfln AmsterdamRotterdam vice-versa weer nor maal voortgang kon hebben. Alleen moest ter plaatse van het ongeval met verminderde snelheid worden gereden. Een voornaam deel van het opruimings- werk behoorde hiermede tot het verleden. De moordzaak Eschauzier Niet voor October behandeling door de rechtbank Naar de „Nieuwsbron" verneemt, is de instructie tegen de beide verdachten in de moordzaak Eschauzier, Konings en Penders nog steeds niet gesloten. De lange duur der instructie is voorname lijk het gevolg van het feit, dat op last van den Officier van Justitie een onderzoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van den verdachte K., welk onderzoek is opgedragen aan de psychiaters dr. Scholtens en dr. Van Woerden, die daarmede nog niet gereed zyn en nog geen rapport aan de Justitie hebben uitgebracht. Zeer waarschijnlijk, aldus „de Nieuwsbron", zal de behandeling dezer zaak ter openbare terechtzitting niet voor October plaats kun nen hebben. De bezuiniging in Engeland Invloed van Amerikaansche bankiers „Daily Herald" brengt een opzienbarend be richt, dat, indien het juist is, een verrassende onthulling doet van een klaarbiykelijk ge slaagde poging der Amerikaansche bankiers, om invloed te oefenen op de Engelsche po litiek. Volgens het blad verbergt zich achter het Maandagavond gepubliceerde aanbod van de New-Yorksche Federale Reservebank, om aan de Bank van Engeland 'verdere groote cre- dieten te verstrekken, het verrassende feit, dat'het kablnet-MacDonald van de Federale Reserve Bank de mededeeling kreeg, dat een dergeiyk crediet slechts kon worden verstrekt, wanneer terstond bepaalde nauwkeurig aan gegeven bezuinigingen zouden worden doorge voerd en wel op het bestuursapparaat of op de werkloczenuitkeering. Dit ultimatum der New-Yorksche bankiers heeft den doorslag gegeven bij de meeningsverschillen in het kabinet over de verlaging der werkloosheids- uitkeering met 10 pet. Wettelijke pensioenverzekering voor kleine zelfstandigen 9e Congres van don Ned. R.K. Middenstandsbond Praeadvies van mr. F. B. M. Wobbe Voor het van 810 September a.s. te Venlo te houden Congres van der Ned. R.K. Middenstandsbond, heeft mr. F. B. M. Wobbe, te Den Haag, een praeadvies ge schreven over „Wettelijke pensioenverzeke ring voor kleine zelfstandigen". De ervarig leert, aldus mr. Wobbe, dat er groepen van personen bestaan, die in de practische onmogeiykheid verkeeren om in hun productieve periode middelen, althans voldoende middelen, terzijde te leggen, ten einde daarop te kunnen teruggrijpen op den dag, waarop hun arbeidskracht hen in den steek laat. Wanneer men over sociale ver zekering spreekt, denkt men uiteraard in de eerste plaats aan verzekering van ar beiders in loondienst. Het spreekt overigens wel vanzelf, dat het zooeven gesignaleerde ervaringsfeit geenszins noodzakelijk inhae- rent is aan of beperkt zou moeten worden tot personen, die krachtens arbeidsovereen komst in dienstbetrekking werkzaam zijn. Zonder dat men deze bewering met cijfers behoeft te staven, kan men zeggen, dat er een zeer belangrijke categorie van kleine zelfstandigen is die niet, of slechts mst zeer groote moeite, in staat is om midde len, noodig om te voorzien in de behoeften van den ouden dag, in voldoende mate ter zijde te leggen. Wanneer men nu ziet, dat tal van kleine zelfstandigen op hun ouden dag op de hulp van familieleden of van de algemeene wel dadigheid zijn aangewezen, terwyi als vast staande mag worden aangenomen, dat een belangrijk aantal hunner niet of slechts met de alleruiterste krachtsinspanning en dan nog niet regelmatig, middelen in vol doende mate voor hun ouden dag kunnen ter zijde leggen, en wanneer men van het standpunt uitgaat, dat het tot de taak van den Staat behoort het algemeen welzyn te bevorderen, dan is er wel geen ellenlang betoog noodig om aan te toonen, dat een ingrypen van den wetgever op het gebied van de ouderdomsverzekering voor kleine zelfstandigen gewenscht en noodig is. Een argument te meer voor deze stelling levert het feit, dat in de meeste staten, ook hier te lande, de wetgever begonnen is. regelend en helpend op te treden op het gebied van de ouderdomsverzekering van loontrekkenden. Bij alle verschil, die er uit rechts- en sociaal oogpunt moge bestaan tusschen loontrekkenden eenerzijds en kleine zelfstandige werkers anderzyds, er is één belangrijk punt van overeenkomst, en wel, dat de kléine zelfstandige uit economisch oogpunt beschouwd, in gebjke, om niet te zeggen in ongunstiger, omstandigheden verkeert dan de loontrekkende. De maat regelen op het gebied der sociale verzeke ring zyn echter voor de arbeiders getroffen, niet omdat zy arbeiders zyn, maar omdat zij tot de economisch zwakkeren behooren Het is dan ook alleszins rationeel, dat de Staat den kleinen zelfstandige op dezelfde wijze te hulp komt als den arbeider. Dit geldt met name op het gebied der ouder domsverzekering. Men kan zeggen, dat een systeem van wetteiyke ouderdomsvoorziening onvolledig is, wanneer het zijn werkingsfeer zou beper ken tot de klasse der loontrekkenden. De Staat heeft er trouwens een werke- ïyk belang by, dat voorzorgsmaatregelen worden getroffen om te voorkomen, dac de staatsburgers in grooten getale de noo- dige middelen zouden missen om op den ouden dag in eigen onderhoud te voorzien. Wanneer de burgers tot pauperisme ver vallen, moet de Staat zich evenzeer hun lot aantrekken. Het geldt hier niet in de eer ste plaats een financieel doch een moreel belang. Het zijn juist de voorzorgsmaat regelen, die aan de verheffing van het ze delijk peil der bevolking ten goede komen Het antwoord op de vraag, hoe het komt, dat in de kringen van de kleine zelfstan digen, onvoldoende gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid om een ouderdomsver zekering te sluiten is tweeledig: le. omdat de noodige middelen om te sparen of om in voldoende mate te sparen aan 'velen ont breken; 2e. omdat het besef van het nut en de noodzakeiykheid om te sparen door de aanlokkeiykheid van de ontelbare mogalijk- heden tot bevrediging van oogenblikkeiyke behoeften wordt overstemd. Op welke wijze kan hierin door de tus- schenkomst van den wetgever verbetering worden gebracht? Het springt terstond in het oog, dat langs den minst ingrijpenden weg, dien der wet- teiyke regeling van de vrijwillige verzeke ring zonder meer (onder toezichtstelling van verzekeringmaatschappijen teneinde de ze kerheid te verhoogen, openstelling van een gelegenheid tot het sluiten van verzekerin gen by den Staat), het beoogde doel niet zal kunnen bereikt worden. De oplossing zal gezocht moeten worden in de richting eener regeling, waarbij de kosten voor een deel worden afgewenteld van de Vferzekerden. Daarby heeft men dan de keuze tusschen vrywillige verzekering, verplichte verzeke ring en staatspensioen. Mr. Wobbe behandelt dan de hier te lande en in het buitenland bestaande wetgeving op het gebied der oudersdomsverzekering en komt na een uitvoerig betoog tot de vol gende conclusies: 1. De vrywillige ouderdomsverzekering volgens de Ouderdomswet, zooals die na ae wijzigingen, die er sinds de invoering in zyn aangebracht, luidt, is niet in staat voor de klasse' der kleine zelfstandigen die hulp te bieden, die zy noodig heeft. 2. Een afdoende ouderdomsverzorging voor de kleine zelfstandigen is een zaak van algemeen belang. 3. Tusschen ouderdomsverzekering e«. Staatspensioen bestaat een wezenlijk onder scheid. 4. Staatspensioen kan niet aanvaard wor den zoolang niet is gebleken, dat langs den weg van verzekering het beoogde doel niet kan bereikt worden. 5. Invoering van verplichte ouderdomsver zekering voor de klasse van k'eine zelfstan digen stuit af op theoretische zoowel als op practische bezwaren. 6. Vrywillige verzekering met subsidie van Staatswege biedt het dubbele voordeel, dat zy dient als propagandamiddel voor de ver zekeringsgedachte en dat zü feitelijk de ver zekering onder het financieel bereik brengt van een grootere groep. 7. De organen van de belanghebbenden be hooren by de uitvoering der verzekering zoo veel mogelyk te worden ingeschakeld. Minister Reymer heeft de door den ge meenteraad van Nijmegen gestelde voor waarden inzake den bonw van een brug over de Waal niet aanvaard. (biz. 1, 1ste blad) Invloed van Amerikaansche bankiers op de Engelsche bezuinigingen? (blz. 1, 1ste blad) De toestand van Mgr. Dr. W. H. Nolens. (blz. 1, 1ste blad. Goederentrein ontspoord bij Voorschoten. Aanzienlijke materieele schade. Geen per soonlijke ongevallen. (blz. 1, 1ste blad) Nieuw Amerikaansch crediet op korten ter- mijn aan Engeland. (blz. 1, 1ste blad) MacDonald heeft opdracht gekregen, -een nationaal kabinet te vormen. (blz. 2, 2de blad) Het nieuwe Engelsche kabinet zal waar schijnlijk vandaag reeds gereed zyn. (blz. 2, 2de blad) Nieuwe spoorwegaanslag in Duitschland, thans bij Regensburg. (blz. 2, 2de blad) Uiteenzetting van graaf Karolyi over het program der nieuwe Hongaarsche regeering. (blz. 2, 2de blad) De kantonrechter te Rotterdam heeft aan dc huurders in de Beverstraat, die weiger den huur te betalen, gelast direct de wonin gen te verlaten. (blz. 2, 2de blad) Sedert Vrijdag Is men zonder bericht van de „Nautilus." (blz. 3, 2de blad) Het Ncderlandsche m.s. „Flying Dutch man" gezonken; de opvarenden gered. (biz. i, 2de blad) lo Barometerstand 9 uur v.m.: 758, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.32. Hoogste barometerstand 763.3 te Valencia. Laagste barometerstand 748.4 te Parijs. Verwachting: Matige tot zwakken wind, uit Noordelyke richtingen, afnemende be wolking, weinig of geen regen; iets warmer overdag. Onmenschelijke ouders Hun kinderen onverzorgd achtergelaten. Eergisteren werden by de politie te Arn hem twee kleine jongens gebracht van ne gen en zeven jaar die in de bosschen rond zwierven. By onderzoek bleek, dat de moe der eenige dagen geleden de echtelyke wo ning had verlaten en dat de vader daarna het schamele huisraad had verkocht en er eveneens vandoor was gegaan. De kinderen had men eenvoudig aan hun "lot overgela ten. De politie heeft thans voor onderdak gezorgd en stelt een onderzoek in raar de verbiyfplaats der onmenscheiyke ouders. 300 a 500 millicen dollar op korten termijn Wallstreet is bereid, de nieuwe Er.gelsche regeez'ng binnen 24 uur een crediet op kor ten termijn te verstrekken ten bedrage van 300 a 500 milloen dollar, wanneer zulks wordt gewenscht. Resds vinden informatorische besprekingen plaats voor de vorming van een syndicaat. Een crediet op langen termijn achtte men uitgesloten, aangezien de obligatiemarkt te ongunstig is. Allerwegen wordt de vorming van een coalitie-regeering in Engeland te New-York begroet, voornamelijk met het oog op de noodzakeiykheid, om de werkloosheids- uitkeeringen aanzieniyk te verminderen. De New-Yorksche banken wenschen bij een eventueele credietverleening de Federale Re servebank zooveel mogelyk uit te schakelen, aangezien zij van meening zijn, dat de Fede rale Reservebanken reeds te veel geld in Eu ropa hebben belegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1