Buitenlandsch cdCieuws Uw Kindje FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN De krisis in Engeland Het nieuwe kabinet De onderhandelingen met Rusland en Polen Het proces-Woldemaras De moord op den Bülowplatz te Berlijn De Berlijnsche Beurs De verkoop van kerkelijke eigendommen in Spanje Het congres van de Centrum- rijlcsdagleden te Stuttgart Gemengde (Buitenlandsche cBerichten Visschersboot vergaan Tribune ingestort Een bandietenstreek Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Cocaïne-smokkelaars gearresteerd Als een koning geopereerd wordt KORT NIEUWS KUNST EN KENNIS RADIO-OMROEP Gisteravond werd de ministerslijst van het nieuwe kabinet gepubliceerd: Minister-president: MacDonald (Labour). Kanselier van de Schatkist: Snowdèn (Labour) Lord-president Council: Baldwin (Con servatief). Minister voor Buitenlandsche Zaken: Lord Beading (Liberaal). Dominions en Koloniën: Thomas (La bour). Lordgrootkanselier: Lord Sankey (La bour). Binnenlandsche Zaken: Sir Herbert Samuel (Liberaal). Minister voor Indië: Sir Samuel Hoare (Conservatief). Gezondheid: Neville Chamberlain. Handel: Sir Philipp Cunliff Lister (Con servatief). Luchtvaart: Sir Amulrey (Labour). Eerste Lord der Admiraliteit: Sir Austen Chamberlain (Conservatief). Minister voor Schotland: Sir Archibald Sinclair (Liberaal). Oorlog: Wordt later bekend gemaakt. Onderwijs: Sir Donald Maclean (Libe raal). Landbouw: Wordt later bekend gemaakt. Arbeid: Sir Henry Betterton (Conserva tief). Openbare Werken: Markies van London derry (Conservatief). Kanselier voor het Hertogdom van Lan caster: Markies van Lothian (Conservatief). Baldwin is leider van de regeeringspar- tijen in het parlement. MacDonald bij den koning Minister-president MacDonald is gisteren den geheelen dag samen geweest met Bald win en Sir Herbert Samuel, met wie hij de samenstelling van het nieuwe kabinet heeft besproken. Om 17 uur 25 begaf MacDonald zich naar Buckingham Palace, waar hij door den ko ning werd ontvangen, wien hij de minister- lijst ter goedkeuring voorlegde. Tegen heden was een Kroonraad bijeen geroepen, waarbij de ambtsoverdracht zou plaats hebben. De koning zal waarschijnlijk nog Woens dagavond of Donderdagmorgen naar Bal moral terugkeeren. MacDonald over de krisis MacDonald heeft gisteravond een radio redevoering uitgesproken over den politieken toestand. Hierin zette hij o.a. het volgende uiteen: Ik heb mijn leven gegeven voor het uitbou wen van een politieke partij. Ook thans heb ik geen enkele mijner overtuigingen en geen enkel mijner idealen veranderd. Naar ik zie, beweert men thans, dat ik geen bewijzen van vertrouwen heb van de arbeidersbeweging voor mijn handelwijze. Dat is waar. Ik maak daar ook geen aan spraak op, ofschoon ik er zeker van ben, dat ik deze bewijzen behoorde te hebben in het belang van de breedste kringen. Mijn bewijs van vertrouwen is het nationale plichtsbesef, gelijk ik dat opvat en waaraan ik ongeacht de gevolgen, gehoorzaam. Overgaande tot de huidige krisis, zeide MacDonald, dat het buitenland zijn credieten op belangrijke schaal heeft teruggetrokken. Het vertrouwen van deze geldschieters is vóór korten tijd geschokt. In de eerste plaats heeft de krisis in het geldwezen alle landen, met inbegrip van Engeland zwaar getroffen. Daarop is de Duitsche krisis gevolgd. Gelijk bekend is heeft Engeland veel geld in Duitschland gestoken, dat voor eenigen tijd „bevroren" raakte. In de eerste plaats echter is de openbare meening in het buiten land bezorgd geweest door den toestand van de Engelsche begrooting. De buitenlanders weten heel nauwkeurig, dat de gevolgen van financieele moeilijkheden in Engeland niet alleen voor Engeland zelf, maar voor de ge- heele wereld gevaarlijk zouden zijn. Derhalve hebben zij Engeland gesteund en zijn zij bereid ook verder te helpen. Zij moe ten echter een garantie hebben inzake den tcestand in Engeland zelf. Het is noodzakelijk, aldus ging MacDonald voort, dat het vertrou wen 'van de wereld in het Engelsche crediet weer wordt hersteld. Immers door een ineen storting van het pond sterling zou allereerst Engeland zijne verplichtingen jegens het bui tenland niet kunnen nakomen en dan zou het Engelsche crediet verloren zijn. Vervolgens herinnerde MacDonald er aan, dat het pond sterling het belangrijkste be talingsmiddel van den wereldhandel en de valutagrondslag van vele landen is. Wanneer het pond sterling plotseling op catastrophale wijze zou dalen, zouden" de prijzen sneller stij gen dan mogelijk zou zijn voor loonen en in komens die aan deze hoogere prijzen zouden moeten worden aangepast, wanneer een aan passing al mogelijk was. Hierdoor zouden niet de menschen met de grootste doch die met de kleinste inkomens het meest worden ge troffen. Een voortduren van de tegenwoordige ge beurtenissen zou snel een krisis te voorschijn roepen. In het Labour-kabinet heeft overeen stemming bestaan over het feit, dat vrij dras tische bezuinigingen tot stand moesten wor den gebracht. Klaarblijkelijk heeft het voor stel tot verkorting van de werkloozenonder- steuningen zijn collega's het zwaarst gedrukt. Het huidige voorstel, als deel van de drin gend noodzakelijke bezuinigingsmaatregelen komt neer op een vermindering der onder steuningen met 10 pet. echter onder handha ving van den kindertoeslag in den tot dusver bestaanden vorm. De nieuwe regeering is gevormd om een plan te ontwerpen tot het in evenwicht bren gen van de begrooting. Het is geen coalitie- regeering, want daaraan zou hij, MacDonald, niet deelnemen. Vrijdag zittingen van Labour en Conservatieve Partij. Officieel wordt medegedeeld, dat de La gerhuisfractie der Labour-Partij Vrijdag 28 Augustus a.s. om twee uur 's middags in vergadering is bijeengeroepen. Baldwin heeft tegen Vrijdagmorgen half twaalf een plenaire zitting der Conserva tieve Lagerhuisfractie uitgeschreven ten einde daar een verklaring af te leggen nopens zijn besluit tot deelname aan de Nationale Regeering. Geen Amerikaansche druk op Engeland. Naar uit Washington gemeld wordt, wordt het bericht van de „Daily Herald", volgens hetwelk de Amerikaansche bankiers op de arbeidersregeering druk zouden hebben uit geoefend in de richting van een ingrijpen-' de beperking der openbare uitgaven, ont kend. Er werd verklaard, dat de Bank of England mogelijk door de Amerikaansche bankiers te verstaan is gegeven, dat een in evenwicht brengen van de Engelsche be grooting gewenscht was in het belang van het Engelsche crediet. De houding der Labour-partjj. Het Labourorgaan, de „Daily Herald", deelt mede, dat de parlementaire leden der Arbeiderspartij op den dag van de herope ning van het parlement, dus naar alle waar schijnlijkheid 8 September a.s., vooraf in een speciale zitting bijeen zuilen komen. Op deze speciale zitting zal Mac Donald zijn aftreden als leider der arbeiderspartij bekend maken. Als zijn opvolger noemt het Labour-or- gaan, zooals reeds gemeld, den gewezen mi nister van buitenlandsche zaken, Hender son. Chineesche boycot van Duitsche goederen Wegens Duitsche hulp tegen de regeering van Kanton. Te Kanton is op een groote vergadering van de plaatselijke Kwomintang besloten, Duitsche goederen te boycotten. Er werd een speciale commissie benoemd om dit besluit ten uitvoer te leggen. Als onmiddellijke oor zaak van deze onvriendschappelijke houding van Kanton tegen Duitschland wordt de be weerde zending van wapens en munitie ter waarde van 8 millioen dollar aan Tsjang Kai Sjek genoemd, die onlangs zou geschied zijn met een voor Sjanghai bestemd Duitsch stoomschip. Duitschland wordt er verder van beschul digd de centrale regeering te Nanking door het uitzenden van meer dan 100\militaire raadgevers te steunen, die zooals ter vergadering werd verklaard opdracht zouden hebben het leger van Nanking te onderrichten in het gebruik van vergiftige gassen in den strijd tegen de regeering van Kanton. De .Daily Herald" meldt nog, dat de re geering van Nanking het Duitsche stoom schip ,R. C. Rickmers", metende 5198 ton, met een wapenlading aan boord ter waarde van meer dan 4 millioen mark, in beslag heeft genomen. De lading zou bestaan uit twee vliegtui gen, 600 machinegeweren en een groote hoe veelheid munitie. Terwijl de regeering van Nanking verklaart, dat de wapenlading voor Kanton is bestemd, beweert de revolution- naire regeering te Kanton, dat het schip op deze wijze in handen van de regeering van Nanking „is gespeeld om de wapenleve ring te camoufleeren. Van welingelichte zijde wordt vernomen, volgens een V. D.-bericht uit Hamburg, dat het optreden van de reederij, de Rickmers Linie, op zichzelf wettig is, aangezien de wet, die den invoer van wapens in China verbiedt, onlangs is opgeheven. Op verzoek van de regeering van Nanking heeft de Duitsche riiksregeering getracht de reederij van haar voornemen af te brengen. De Rickmers Linie heeft echter elke interventie afgewezen, zonder zich te bekommeren om de gevolgen, die haar optreden voor den ge heelen Duitschen handel in China kan heb ben. Ook de Senaat van Bremen en die van Hamburg hebben vergeefsche pogingen gedaan. De wapens zijn in Zweden aan boord genomen, waarschijnliik niet in Duit sche opdracht. Vast staat echter, dat zij niet in Duitschland, maar in Tsjecho-Slowakije vervaardigd zijn. Men tracht thans in han delskringen de Riiksregeering te bewegen tot het treffen van maatregelen, waardoor het Duitsche schepen onmogelijk wordt gemaakt, wapens naar China te vervoeren, omdat der gelijke wapentransporten den handel tus- schen Duitschland en China slechts ernstig kunnen schaden, Doer Frankrijk officieel erkend Van officieele Fransche zijde wordt het volgend communiqué verstrekt: Onlangs hebben zekere bladen de mede- deeling verspreid volgens welke geen on derhandelingen hebben plaats gehadi tus- schen Polen en Sovjet Rusland, nopens het sluiten van een defensief pact. Wij rijn in de gelegenheid mede te deelen, dat dit be richt onvolledig is. In October 1930 is door de Fransche re geering aan Polen medegedeeld, dat haar van de Sovjet Russische regeering een voor stel was geworden inzake het sluiten van een defensief pact. In den loop van de maand December heeft de Poolsche regee ring medegedeeld dat zij principieel bereid is de poging der Russische regeering te overwegen. Op 12 Februari 1931 heeft de Poolsche Minister van Buitenlandsche Za ken, Zaleski, in denzelfden geest voor de commissie van Buitenlandsche Zaken van den Poolschen Senaat een verklaring af gelegd Op grond van het feit, dat desbetreffen de onderhandelingen sinds maanden tus- sdhen Moskou en Warschau gaande zijn, heeft de Fransche regeering, aangezien zij de internationale verplichtingen en over eenkomsten, die het gevolg zijn van haar lidmaatschap van den Volkenbond, beseft, rich in de maand April j.l. bereid ver klaard een voorstel van dezen aard na te gaan. De laatste te Parijs uit Warschau ontvangen berichten bevestigen dat de be sprekingen tusschén Polen en Sovjet Rus land nopens het sluiten van een verdrag op het oogenblik verdaagd zijn. doch dat de besprekingen zoo spoedig mogelijk weer te Moskou zullen worden hervat. bracht, doch slechts met medewerking van alle door de krisis getroffen landen en sta ten. In het bijzonder behandelde dr. Brü- ning de algemeen economisch- en finan- cieel-polltieke vraagstukken, zoomede so ciale kwesties. Ten aanzien van de Rijks reform merkte de Rijkskanselier op, dat deze kwestie onder de huidige omstandig heden de andere meer op den voorgrond staande vraagstukken, in het bijzonder no pens de kwesties van economischen en fi- nancieelen aard ondergeschikt moeten worden gemaakt. Op het oogenblik kunnen zij niet abrupt worden opgelost. De uit eenzettingen van den Rijkskanselier oogst ten grooten bijval. Om vijf uur 's middags had een bijeen komst plaats van eenige fractieleden, waar dr. Brüning eveneens het woord voerde. Het gevonden materiaal in het Lieb- knech thuis. Het Politiepresidium te Berlijn deelt mede, dat het tijdens het onderzoek in het Karl Liebknechthuis in beslag genomen mate riaal onbetwistbaar heeft aangetoond, dat de ondermijningspropaganda door de Cen trale van de Communistische Partij ge schiedde, iets wat tot nu toe door haar ont kend werd. De inhoud van den in beslag ge nomen koffer bevatte een hoeveelheid poli tieke pamfletten vanaf 1848, waarvan het stempel van den eigenaar verwijderd was. De toedracht inzake de moorden op den Bülowplatz is thans, volgens een mededee- ling van de politie, volkomen opgehelderd, daar talrijke personen bereid zijn onder eede te getuigen, dat de vijf thans in voorarrest zittende personen verantwoordelijk zijn voor den moord op de Bülowplatz. De beschuldiging tegen hem De openbare aanklager ving gisteren zijn requisitoir aan in het proces Woldemaras. Voor de schorsing tot aan de middagzit ting kon hij slechts het eerste deel van zijn requisitoir afhandelen, nl. het samen spannen van den „IJzeren Wolf" en van de voorbereiding van een omwenteling der regeering. De aanklager wees er in het bijzonder op, dat het hier niet ging om een samenzwering van de beklaagden tegen den staat, doch een samenspannen ten einde wijziging in de regeering te krijgen. Hij beschuldigde Woldemaras er van, dat deze zou deelgenomen hebben aan ver schillende geheime samenkomsten van de andere beklaaeden. Deze beweringen steun den hoofdzakelijk op de verklaringen van den hoofdbeklaagde Vaitkevicius. Verklaring van het Vaticaan Volgens den Romeinschen correspondent van de „Times" verklaart men in het Va ticaan, niets naders te weten omtrent- het jongste geschil tusschen den H. Stoel en de Spaansche regeering. Tevens verklaart men, dat nog niets be kend is van de termen van het protest, dat, volgens de berichten in de bladen, is over handigd aan den Pauselijken nuntius te Madrid omtrent den voorgenomen verkoop van eigendommen, toebehoorende aan re ligieuze orden. In elk geval is het duidelijk, zoo wordt verklaard, dat men het protest en de actie van de Spaansche regeering niet zonder meer zal laten passeeren. De bescherming van het Kerkelijk eigendom door verkoop tijdens politieke strubbelingen, wanneer zulk een eigendom in gevaar wordt gebracht, is, volgens Vaticaansche krin gen, een „natuurlijk recht," dat nie mand kan betwisten en elke wet, die de uitvoering van dit recht verbiedt, kan slechts willekeurig en een misbruik van macht genoemd worden. Bovendien wordt betoogd dat deze mee ning wordt verstrekt door de omstandig heid dat in Spanje de Kerk het erkend recht heeft, eigendommen te bezitten en aan anderen te verkoopen en dat dit recht van kracht blijft totdat de nieuwe grond wet tot stand is gekomen, welke het con cordaat met den H. Stoel ofwel kan ver nieuwen, of op dit punt wijzigen. Bespreking der krisis De Centrumfractie van den Rijksdag heeft Dinsdag een bijeenkomst gehouden in het Katholieke Vereenigingshuis St. Vin- centius, te Stuttgart. Voor deze vergadering, welke eenige uren duurde, waren ook Centrumafgevaardigden van Landdagen en landelijke organisaties uitgenoodigd. Aan de beraadslagingen werd o. m. deelgenomen door dr. Wirth. Tijdens de zitting hield de Rijkskanselier dr. Brüning een redevoering over den al- gemeenen politieken toestand. Hij besprak daarbij in het bijzonder het werkloozen- vraagstuk, dat hij als wereldkrisls karakteri seerde. De oplossing hiervan kan niet alleen door Duitschland tot stand worden ge- 3 September weer open. Het beursbestuur, afdeeling waardepapie ren, heeft de volgende besluiten genomen: „De Berlijnsche Effectenbeurs zal den 3en September a.s. weer voor het verkeer in waardepapieren, binnen- en buitenlandsche wissels en buitenlandsche valuta worden opengesteld. De beurstijd zal aanvangen om 12 uur en eindigen om 2 uur. Om 11 uur worden de beurslokalen geopend. Termijn- handel en handel met tusschennoteeringen zullen niet kunnen plaats hebben. Om kwart over twaalf zal een aanvang worden ge maakt met het vaststellen van de koers. De handel tegen andere dan de vastgestelde noteeringen, zoomede het afroepen van af wijkende koersen binnen de beurslokalen is tot nader order verboden. De beurs blijft dus Zaterdags gedurende de maand September a.s. gesloten." Zeven personen verdronken Uit La Rochelle wordt gemeld, dat aan de Fransche Westkust een aanhoudende storm met orkaankracht woedt. Ter hoogte van Brest werd de Fransche visschersboot „Da- mier" met aan boord in totaal 15 personen door de hooge zee op een zandbank gezet, waarbij het schip verging. De kapitein en zes leden der bemanning vonden den dood in de golven, terwijl de overigen door een andere vsschersboot konden worden opgepikt. Ten gevolge van den hevigen storm moesten talrijke vaartuigen in de golf van Brest een plaats zoeken. 20 gewonden Te Triaize in de Vendee is tijdens een sportuitvoering in het hyppodroom een toe- schouwerstribime ingestort. Volgens de eerste berichten zijn ongeveer 20 personen min of meer ernstig gewond. Mannen ontvoerd en gedood Ditmaal hebben de heeren gangsters in Brooklyn (een gedeelte van Groot New York) „gewerkt" en zij hébben zichzelf nog over troffen. Vijf boeven, vertelt de „N. Rott. Crt." tra den een dansgelegenheid binnen, gelastten drie dansers hun dame in den steek te laten en mee te gaan, en reden met de aldus ont voerde mannen naar een afgelegen plek. Daar werden de slachtoffers tegen een muur gezet en met kogels doorzeefd. Een van de drie is dood, de beide anderen zijn doodelijk gewond. De doode was Anthony Ferrara, 25 jaar oud, een uit de gevangenis ontslagen misda diger. De tweede heet Murray Leonardi, 21 jaar. Hij ligt met een schot door den schou der en een kogel naast het hart. Angelo Curanni, de derde, die pas 20 jaar Moeder, Uw kindje zal U niet half zoo veel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behan delt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. is, heeft een wond in de kaak, een wond in den rug en een wond in de borst. Het eigenaardige van het geval is, dat de politie den gewonden Leonard! beschouwt als den leider van de aanvallers; zijn gevangen neming door de bandieten zou juist rijn ge schied om de verdenking van hem af te leiden en dat hij zoo gevaarlijk getroffen werd, was feitelijk een ongeluk! De betrokkenen bij deze gruwelijke zaak schijnen allen lieden te zijn, die hun kost ophalen in en om de minderwaardige dans huizen. Noch Leonardi, noch Curanni hebben iets aan de politie wülen onthullen; maar Curan ni heeft wèl gezegd, dat de meisjes, met wie zij dien avond hadden gedanst, niets met het geval te maken hadden. Twee personen ontvlucht Keulsche rechercheurs slaagden er Maan dag kort voor middernacht in vijf cocaïne smokkelaars te arresteeren. De arrestatie had plaats in de wachtkamer eerste klasse van het Keulsche centraalsta tion. Twee smokkelaars wisten echter op het laatste oogenblik in hun auto, die voor het station stond, te ontvluchten. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een jong meisje uit een eerzame familie. De pakketten, die de smokkelaars hij zich hadden, zouden 1200 gram cocaïne ter waar de van minstens 10.000 mark bevatten. De verdwenen smaragd Na 3 jaar den dader gevonden Bü een juwelier in de Königsallee te Dusseldorf verscheen dezer dagen een man, die een prachtigen grooten smaragd van 15.000 mark te koop aanbood. De juwelier kreeg argwaan en herinnerde zich, dat eenige jaren geleden aangifte was gedaan, dat een dergelijke steen verloren was ge raakt. Hij hield den man aan de praat, doch waarschuwde intusschen de politie, die spoedig ter plaatse kwam en den aan bieder van den steen na een kort verhoor in hechtenis nam. Het bleek een postbeambte uit Düssel- dorf te zijn, die na een langdurig verhoor toegaf, dat hij drie jaar geleden den steen uit een brief gestolen had. Dan is de rekening hoog Als men de Amerikaansche couranten mag gelooven is de operatie die onlangs, gelijk men weet, de koning van Siam heeft ondergaan, de duurste, die er ooit heeft plaats gehad. De koning van Siam, Prajadhipok, leed zooals bekend aan staar, waardoor hij dreigde blind te worden. Om zijn oogen te redden legde hij de 17.000 K.M. af, die Bangkok van New York scheiden, om daar een beroemden specialist te consulteeren. Voor de geslaagde operatie werd 450.000 gulden betaald De kosten der verpleging en behandeling werden geschat op een 300 000 gulden. Bovendien betaalde de monarch voor het paleis dat hij voor zich zelf en zijn familie gedurende zijn verblijf van 2 maanden had gehuurd meer dan 600.000 gulden. Hierbij komen nog de kosten der reis, zoodat de totaal onkosten werden geschat op 1.750.000 gulden. Het aantal werkloozen, dat onder steuning genoot gedurende de eerste helft van Augustus in de stad Weenen, bedroeg 196.023, dat is 1600 meer dan bij de vorige telling. De politiedirectie te München heeft de uitgave van de „Völkische Beobachter" tot 1 September a.s. verboden. De onthulling van het Grotius-gedenkraam Het verloop der plechtigheid. Bij de onthulling van het Grotius-gedenk raam in de Nieuwe Kerk te Delft, waren o.m. tegenwoordig: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken; oud-minister Mr. Dr. A. van Gijn; Z. Exc. Adatsji, president van het Perma nent Hof voor Internationale Justitie te DONDERDAG 27 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. 8.00—9.15 KRO; 10.00— 11.00 NCRV; 1L00—2.00 KRO; 2.00—11-3° NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.00 —10.15 Zang door Dameskoor 10.1510-45 Ziekendienst 10.45—11.00 Zang door Dameskoor 11.0011.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 1201 —12.15 Politieber. 12.15—1.45 Concert. KRO-Trio 1.45—2.00 Gramofoonpl. 2.00 3.15 Gramofoonpl. 3.153.45 Vrouwen halfuurtje 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00 5.30 Gramofoonpl. 5.306.30 Cello recital door L. W. Keereweer 6.306.45 Gramofoonpl. 6.457.00 Knipcursus 7.007.30 Vragenhalfuurtje 7.30—7.45 Politieber. 7.458.00 Gramofoonpl. 8.0010.45 Orkestconcert 9.009-3° Prof. Dr. H. B. Borgelo: De wereld der techniek en onze houding daartegenover 9.3010.45 Vervolg concert 10.0010.1° Persber. 10.4511.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO- Uitzending 8.00 Gramofoonpl. 10.00— 10.15 Morgenwijding 10.1510.30 Gramo foonpl. 10.3011.00 A. de Geus v. d. Heuvel; De Bruid en het meisje voor 100 jaar. Wat er toen bij vrijen en trouwen te pas kwam 11.0012.00 Orgelconcert door Pierre Palla. Jan Keessen (viool) 12-01 2.00 Concert. AVRO-kwartet. Mannenkoor „Eendracht maakt Macht" 2.002.30 J- M. Lindemans: De ontwikkeing van het Concertwezen 3.004.00 Gramofoonpl. 4.005.00 Ziekenuur 5.005.15 Zang door Herbert Weisbach 5.155.30 Causerie 5.30—5.45 Kovacs Lajos en zijn orkest 5.456.00 Zang door H. Weisbach 6 007.00 Kovacs Lajos en rijn orkest 7.007.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.308.30 Gramofoonpl. 8 309.00 Goethe's Faust naverteld 9.00100° Concert. Omroeporkest. Charles van. Ister- dael (cello) 10.00—10.15 Persber. 10.15 11.00 Het Omroeporkest 11.0012-00 GramofoonpL DAVENTRY, 1554.4 M. 10.55 Morgen wijding 12.20 Orgelspel door R. Foort 1.20 Concert E. Beard (mezzo): C. J* Turner (piano) 2.202.50 Gramofoonpl" 3.20 Kerkdienst 4.05 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Berichten 7.00 Zang door Eleanor Toye en Dale Smith 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert Militair orkest, F. Wüliams (tenor), U. Brazell' (bariton) 9.20 „The Fun Fac tory", Cabaret-programma 10.00 Berich ten 10.15 Berichten 10.20 Lezing 10.35 Dansmuziek 11.50 Dansmuziek 12.2012.25 Televisie. PARIJS „RADIO PARIS, 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 4.50 Concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Strijkkwartet en gramofoonpl. 9.05 Vervolg concert 9-50 Gramofoonpl. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8 20 Gra mofoonpl. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Orkestcon- eert 5.206.20 Concert. Guitaar en be geleiding 8.3510.35 „Die Legende der S. Elisabeth". Oratorium van Fr. Liszt. Kool en solisten 10.35 Berichten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Orkestconcert 3.20—5.20 Orkestconcert en declamatie 8.20—9.20 Orkestconcert en zang 9.209.50 Radio-Tooneel 9.50— 10.20 Orkestconcert 10.3511.20 Clave- cin-muziek. Viola en zang. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl 8.20 Orkestconcert 9.20 Orkestconoert en zang. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang 9.20 Orkestconcert en zang. ZEESEN 1635 M. 7.00 Gramofoonpl 10.30 Schooluitzenidng 10.5512.20 Be richten 12.20 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten 2.20—3.10 Gramofoonpl. 3.10—4.20 Lezingen 4.20—5.20 Concert 5.208.50 Lezingen 8.50 „La Traviata van G. Verdi 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. 's-Gravenhage, en diens echtgenoote; voorts mevrouw Kellogg, verschillende rechters m het Permanente Hof voor Internationale Justitie, de burgemeester van 's-Gravenhage. Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van R°~ senthal, de burgemeester van Leiden Mf- A. van de Sande Bakhuyzen, luitenant-ge neraal E. F. Insinger, commandant van het Veldleger; de heer G. Visser, chef van het departement van Kunsten en Wetenschap pen; de heer Crommelin, secretaris van de Carnegiestichting; Dr. J. ter Meulen, J. O. baron van Lijnden, hoofd van den Rijksge bouwendienst, de heer J. C. A. Everwijm oud-gezant te Washington; Mr. J. vaD Royen, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Washington, baron van Krayenhof, Dr. Bierens de Haan, verder ver schillende afstammelingen van Hugo d Groot, de rector-magnificus der Technisch Hoogeschool, Prof. Dr. Ir. H. S. Hallo, bf" nevens verschillende hoogleeraren aan Technische Hoogeschool, de burgemeester en de wethouders van Delft. Na de beëindiging van de inhuldiging®' plechtigheid werd het gezelschap ten stad- huize officieel door het gemeentebestuur van- Delft ontvangen. De burgemeester Mr. G' van Baren hield eerst een redevoering in he Nederlandsch en vervolgens in het Engelsch, waarin hij herinnerde aan de his torische beteekenis van Delft en verder ee kort overzicht gaf van de huidige ontwi keling der stad. Hierna werd het gezelschap ververschin gen aangeboden. 60. De sensationeele aankondiging besloeg in groote vette letters de geheele breedte van de krant en drie kolommen waren gewijd aan en volgedrukt met de meest sensatio neele beschrijving van 't korte, schitterende optreden van Northcote in de voornaamste Londensche kringen. Met betrekking tot den moord scheen de krant even veel of weinig te weten als Ik zelf. Ik ver nam echter, dat het lijk van Northcote drie dagen geleden was gevonden in een logement in East-End en dat het zeemanskleederen droeg van de allergewoonste soort. Hij was doodgestoken, doch klaarblijkelijk na een he vige worsteling, want een spoor van bloed vlekken toonde aan. in welke richting zijn moordenaar was gevlucht. Behalve dat het slachtoffer neg laat bezoek had gehad, kon de logementhouder geen verder licht over de zaak laten schijnen. Hij had niets van een gevecht gehoord, en al was dit het geval ge weest, dan nog zou hij er geen notitie van genomen hebben. Vechten werd niet als iets ernstigs beschouwd in een logement van Stepney. Een onderzoek van de papieren, welke op het lijk gevonden werden, leidde de politie tot het vermoeden, dat hij niemand andei's was, dan Stuart Northcote, de bekende mil- lionnair. Zij hadden hun onderzoek met de uiterste geheimhouding verricht en het resul taat was mijn sensationeele aanhouding ge weest. Het was, zooals de „Star" in haar hoofdartikel schreef een geheimzinnige zaak van werkelijk schokkende afmetingen. „Werkelijkheid", eindigde de redactie haar artikel, „is onwaarschijnlijker dan fantasie en zelfs een Sherlock Holmes zou op het oogenblik met zijn oordeel over deze verbijs terende misdaad verlegen zijn." De gewone kranten wijdden, zij het iets minder dramatisch, ook de noodige aandacht aan de zaak, maar nergens werd meer licht in de duisternis gebracht en in geen enkel blad werd gerept over de ware identiteit van Stuart Northcote, terwijl alleen in „the Globe" in het voorbijgaan werd medegedeeld, dat ik bij Maurice te Woodford had gelo geerd, als zijn vermoorde neef. Allen waren 't er échter over eens, dat 't een verbasteren den geheimzinnige gebeurtenis was en allen herhaalden de opmerking van de „Star" dat „werkelijkheid onwaarschijnlijker was dan fantasie." Ik was nieuwsgierig te weten, hoe Mercia over de zaak dacht. Zij moest nu van Billy gehoord hebben, welk werkelijk aandeel Ik in deze geschiedenis had en dat het alleen aan mijn tusschenkomst te danken was, dat de moordenaar van haar vader niet eerder door den „Bond" was gewroken. Ik was over tuigd, dat dit geen verschil in onze verhou ding zou teweeg brengen, want indien haar liefde was ontstaan, toen zij geloofde, dat ik Prado was, dan zou diezelfde liefde alle an dere bezwaren weten te verwinnen. Ik was meer bezorgd over haar angst, dien zij onge twijfeld om mij ondervond. Billy zou natuur lijk getracht hebben haar te overtuigen, dat ik volkomen veilig was. Aangezien ik ech ter wist, dat zij de gevoelens van Maurice en Sangatte ten opzichte van mij kende, be greep ik zeer goed, dat zij ongerust zou zijn, of er niet een of ander complot tegen mij gesmeed zou worden, teneinde mij in de moordzaak te betrekken. Ik wilde haar niet schrijven, want ik begreep, dat mijn brieven geopend werden en op zijn minst zou dit de politie aanleiding geven, haar met allerlei onbescheiden vragen lastig te vallen. Nog zat ik over dit probleem te tobben, toen de agent binnen kwam en mij mededeel de, dat BUly zich wederom had aangemeld en dat, indien ik hem verlangde te spreken, daartegen geen bezwaar bestond. „Ik vrees, dat Ik een lastige klant ben, agent", zei ik. „Ik geloof.dat ik een nieuwe bel aan het politiebureau cadeau zal moeten geven, als ik weg ga." Hij antwoordde niet, dan met een koud glimlachje, maar verliet het vertrek en kwam een minuut later met Billy terug. „Wel, m'n jongen", begon mijn vriend, toen de deur was gesloten, „ben je de versla gen in de krant aan 't lezen?" Hij wuifde met zijn hand naar den stapel kranten. „Ik heb ze eens doorgekeken, Billy", zei ik. „Voor 'n bescheiden mensch, maak ik nogal opgang." Billy lachte. „O, jij bent in de mode. Jij hebt de zeeslang verslagen. De geheele stad praat over jou en de krantenmenschen staan in Park-Lane dichter op elkaar gepakt, dan vliegen in een Spaansche slaapstee. Ik moest ze met beide handen weg duwen, om er door heen te breken, toen ik van huis ging." „Hoe gaat 't met Mercia, Billy?" vroeg ik. „Zij maakt het best. Er is heel wat noodig, om de Solano's van streek te brengen. Ik heb haar de geheele geschiedenis verteld, voor wij naar de rechtbank gingen, maar zij vertrok geen spier. Er zit ras in dat meisje, anders laat ik me hangen." „Gaf zij nog een boodschap voor mij mede?" vroeg ik verlangend. „Ze zei, dat zij nog niet heelemaal beu van je was; ten minste zooiets in dien geest was het, maar wij waren te aandachtig, om te hooren wat die detective vertelde, om ver der aan minnebriefjes te denken." Hij wacht te even en grinnikte. „Het zal voor dien Sherlock Holmes een tegenvaller zijn, als hij de ware feiten verneemt. Hij rekent er al op, dat hij je in zijn klauwen heeft." Ik schudde mijn hoofd. „Hij is er niet al te zeker van", zei ik. „Hij schrikte er al zoo van, toen ik dien brief aan Lammersfield zond en toen Gordon vanmiddag kwam, werd zijn zelfvertrouwen er niet beter op." „Gordon!" herhaalde Billy. „Wat, de groote parlementsredenaar „Die is het", zei ik. „Lammersfield heeft hem bij mij gestuurd en hij zal 't zaakje voor mij opknappen. Dat is waar ook, ik zou het bijna vergeten, hij heeft gevraagd, of je on middellijk naar zijn kantoor wilt gaan; hij moet je spreken. Ik heb beloofd, dat je zoudt komen." „Waar kan ik hem vinden?" vroeg Billy. „Ik weet het niet", zei ik, „maar de inspec teur zal je wel op de hoogte brengen." Toen liet ik mijn stem dalen. „Vertel hem vooral niet, dat Lammersfield geld van Prado ge leend heeft. Ik heb dat verzwegen; voor de rest kan je hem de waarheid zeggen." Billy knikte en sprong op van het bed, waarin hij reeds een aardig kuiltje had ge vormd. „In orde", zei hij. „Als ik het onderweg niet vergeten ben, zal ik doen wat je gezegd hebt." „En Billy", vervolgde ik bezorgd, „let goed op Mercia. Ik vrees niet zoozeer Guarez en zijn bende.... Gordon zit hen op de hielen; maar ik denk aan dien schurk van 'n San gatte. Nu hij weet, dat ik aan handen en voeten gebonden ben, zou het mij niet ver wonderen, dat hij den een of anderen smeri- gen streek zal trachten uit te halen, als hij de kans schoon ziet." „Ik zie in 't geheel niet in, wat hij kan doen", zei Billy. „Mercia is bij de Tregat- tocks en mij dunkt, dat zij daar volkomen veilig is." i!c „Dat hoop ik", antwoordde ik, „maar zou Sangatte niet verder vertrouwen, dan hem zag." v Billy legde zijn hand geruststellend «r mijn schouder. „Dat zou ik ook niet, ouwe j°ng j sprak hij, ,,maar maak je niet bezorgd. Ik m haar op, zoodra ik bij Gordon klaar bern mij te overtuigen, dat alles in orde is. Morg ochtend ga ik direct naar haar toe en nee haar mede naar het gerechtshof, evenals vandaag heb gedaan." -s Hij lachte en liep naar de deur, die 1 een forschen knokslag gaf, teneinde d agent zijn verlangen kenbaar te make dat hij het vertrek wilde ontruimen. „Als ik nog lang met jou omga. word nog een schriftgeleerde", lachte hij, terWJ hij over den drempel ging. Dien avond ontving ik geen bezoek mee er gebeurde niets bijzonders, tot den v0 genden morgen, een half uur voor ik moes verschijnen, mijnheer George Gordon bij m binnengelaten werd. Hij droeg een kie zwart lederen taschje, maar met uitzond ring van dit, geleek hij meer dan ooit een leegloopenden fat, zooals er dageW^ honderden in Bondstreet hun tijd loopen verknoeien. (Wordt vervi -olgd)'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10